De Nederlandsche Bedevaart naar Lonrdes. jt Dictataar. V erkeersonge vallen. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws 1926 Woensdag 50ste Jaargang No. 16306 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Het Internationaal Concours- Hippique te Hoofddorp op 21 en 22 Juli 1926. R. K. STAATSPARTIJ. Een Postinrichting te Schoten. Hoog bezoek aan hotel Funckler. Prov. Staten van Noord-Holland. Faillissementen. Te Wijkeroog. MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. Hevig onweer koven Twente Vechtpartij te Enschede. in dit nummer. Teiegraphiisch Weerbericht Valuta-sterke buitenlanders te Parijs. Kardinaal Dubois teruggekeerd. Gezanten teruggeroepen. Eigen muntstelsel in Luxemburg. Terugroeping van een gezam. Een dynami et-aanslag. De politieke toestand in China. tre aooanemcnTsprsj* oearaagt roar Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverlentiën 35 cents per regel Bil contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag* en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden f Qfiflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf) M Lij een ongeval met j19K(1 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: iOUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I uU. doodelijken afloop: I U. bij verlies van een een voet of een oog: hand, f IOC bij verlies van een fCIÏ bij'n breuk van f l D w bij verlies y. een oog: t duim of wijsvinger: 1 JU. been of arm: 1"*U» andere vinger. FEIGNIES (station), 20 JuJi. Tot hier toe steeds regen, waardoor het heerlijk reisweer is, wat vooral voor de zieken niet genoeg Is te waardeeren. Alle vier treinen zijn in goede orde van Feignies vertrokken. De strijd, welke in onze dagen, om de volksrechten en tegen de dictatuur ge streden wordt, is van veel grooter betee- kenis dan de meeste strijders zelf beseffen, 't Is nauwelijks een eeuw geleden, dat in West- en Zuid Europa de drang naar be perking van de souverfine rechten van den monarch en tot het toekennen van regeer macht aan de gekozenen van het volk zelf opkwam. Langzamerhand groeide het parle mentaire stelsel en wie een halve, ja een kwart eeuw geleden naar de hoogheid van die volksvertegenwoordiging ook maar een vinger had durven uitsteken, zou zijn reputatie voor goed zijn kwijt geraakt. Met den grooten oorlog scKeen het alsof er van de nog zwakke rechten der vorsten in het geheel niets meer zou overblijven. Die hun kronen niet over den grond zagen rollen beèfden tenminste op hun troon. En nu enkele jaren later maken de nog overgeble ven regeerders van koninklijke bloede mèt de parlementen hoe langer hoe meer plaats voor zich zelf naar voren schuivende dicta tors. Italië en Spanje leven al onder de dic tatuur: in Polen en Griekenland is men er niet ver af, om maar niet van de dwinge landij eener kleine kaste in Rusland te ge wagen. Maar het meest opmerkelijke is het feit, dat in zuiver democratische landen als België en Frankrijk het parlementaire stelsel de spartelingen van den doodsstrijd begint te vertoonen. In België is de voor naamste arbeid der volksvertegenwoordi ging, n.m. het financieel en economisch her stel van het land, uit de handen der Kamers genomen, of liever, deze hebben zich er ge willig bij neergelegd^ dat de regeering zes maanden lang buiten het parlement om be lastingen zal invoeren, tarieven zal vaststel len, maatregelen van allerlei aard zal nemen om den dreigenden financiëelen ondergang tegen te houden. Mocht dit ook maar ten halve gelukken, dan zal de regeering na zes maanden kunnen zeggen: geef ons nog een half of een heel jaar. Zonder u, parlement, is er ten minste nog kans op redding; mèt u ging het in het geheel nfet! En mocht ook de regeering het alleen niet kunnen, men heeft elkaar dan althans niets te verwijten. Logisch zal men dan van de financieele dic tatuur niet meer tot de sóuvereiniteit van het parlement, maar tot den éénen, almach- tigen dictator komen. In Frankrijk zou dezelfde financieele dic tatuur reeds zijn aanvaard, was de persoon van Caillaux daarvoor op het critiek moment niet het struikelblok geweest. Men zag daar j.l. Zaterdag in de Parijsche Kamer het on gewone schouwspel, dat de Kamerpresident van zijn zetel kwam, het presidium in den steek liet, en zelf ging praten op het spreek gestoelte, pleiten tegen de regeering, tegen haar voornemens om het parlement zijn rechten en voorrechten te ontnemen. Hij heeft voorloopig het pleit gewonnen. Zelf kreeg hij na den geslaagden aanval den scepter en de verantwoordelijkheid in han den. Maar wie gelooft in zijn kracht om den financieelen chaos te redderen, van hem, die twee jaren geleden in Veel minder bezwa rende omstandigheden die macht miste; van een kabinetshoofd, dat in het parlement geen meerderheid achter zich heeft' Op den dag, waarop Herriot de regeering aanvaardde noteerde de Fransche franc het laagste punt, ooit bereikt, van maar even een Hollind- schen stuiver! Er bestaat dus gerechte twijfel, of Herriot nu opeens zal kunnen bereiken, wat aan zijn grootere en meer ervaren voor gangers niet gelukte. En wat dan? Krijgt dan ook Frankrijk zijn financieele dictatuur, wel licht zijn dictator? Het Fransche volk, dat zoo zeer op zijn vrijheden en rechten gesteld is, zal zich daartegen zeker tot het uiterste verzetten, wanneer men het maar de kans geeft zich uit te spreken. Maar ziedaar juist de fout. De eenige redding van den zuiver democratischen regeeringsvorm, die voor een beschaafde en hoogstaande natie nog altijd de meest gewensthte wordt geacht, is een zuivering van de volksvertegenwoordi ging, wanneer deze partijoverwegingen boven het algemeen belang stelt. En nu kan er in normale en rustige tijden verschil van mee ning zijn over dat algemeen belang, in uren van gevaar mag dat niet bestaan. In de eerste oorlogsjaren werd in alle parlementen de godsvrede afgekondigd; toen de vijand aan of over de grenzen stond zweeg alle partij- Schap. Dat had in Frankrijk en België ook moeten gebeuren, toen het inflatiegevaar zijn eerste sporen vertoonde. Een volksvertegen woordiging, welke in zulke gewichtige mo menten zich niet weet te beheerschen en het volksbelang aan kiezersgunst en partijpoli tiek opoffert, graaft haar eigen graf en be reidt zelf den weg naar de dictatuur. En een volk, dat dit niet belet, krijgt zijn verdiende loon, zooals iedere natie de regeering heeft, welke zij wèard is. Heb het uitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, Indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. De vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer, biedt de 17e maal aan duizenden belangstel lenden de gelegenheid te mogen genieten van hetgeen op paardensportgebied kan worden gezien- Met het oog op de vele inschrijvingen en attracticnummers werd besloten het uit gebreid programma ditmaal evenals in 1922 weer eens over twee dagen te ver deden. Dit tweedaagsch Haarlemmermeersch land- bouwfeest belooft weer een groot succes te worden, dank zij den ijver, de wilskracht en de energie van de vereeniging „Vooruit", die niets onbeproefd heeft gelaten om we der met een schitterend programma (25 nummers voor beide dagen) voor den dag te kunnen komen. Het dwingt inderdaad waardeering en be wondering af voor al de zorgen en den moeitevollen arbeid, die de vereeniging en niet het minst ook hare eerevoorzitter Mr. A. Slob, voor de schoone zaak heeft willen getroosten. Het terrein verkeert in uitstekende condi tie; ook de prachtige, groote tribune, die thans gemeente-eigendom is geworden en een belangrijke restauratie heeft, ondergaan, is een sieraad geworden voor het gemeen telijk sportterrein en levert, in frisch-groene kleuren geschilderd, een gezelligen aanblik op. In het eere-coroité hebben o.m. zitting genomen de heeren D. M. C. André de la Porte, G. H. Bierman, D. J. Couvée, G. J. A. A. Baron van Heemstra, A. W. Heidema, A, van Hoboken van Hoedekenskerke, P. Oly te den JHaag, H. de Bruin Tengbergen te Velp; Jhr. H. Baerdt van Sminia te Oud- kerk; Jhr. H. W. A. Coehoorn van Sminia te Brummen, Baron van Doom van West- capelle te Brussel; Jhr. H. A. van Reygers- berg Versluys te Bennekom, P. M. R. Ver- steegh te Amersfoort. Verschillende van deze personen treden ook als juryleden op. De beoordeeling van de dressdUrproef van het bestgaand rijpaard is in handen van de heeren: Generaal-majoor b. d. A. Baron van Oldeneel; Luitenant-kolonel E. Baron Ren- gers uit Holland en Luitenant-kolonel E. Haccius uit Zwitserland en die' van het schoonste rijpaard bij de heeren: Jhr. van Coehoorn van Sminia, Jhr. Reygersberg Versluys en Jhr. K. F. Quarles van Ufford. Het concours der landelijke rijvereenigin- gen wordt beoordeeld door de heeren G. J. A. A. Baron van Heemstra, Kapitein Higly en Jhr. K. F. Quarles van Ufford. Verder zijn nog aangewezen voor dé stamboeknummers, waar in hoofdzaak op fokwaarde wordt gelet, de heeren A. Kooy, R. Bierema en M. G. van Balen; voor de tuigpaarden; H. dé Bruyn Tengbergen, Jhr. van Baerdt van Sminia en G. Heuff Cellen- donk, H. Bolt en D. E. Mellema. Het aantal inschrijvingen van dien aard dat een prachtige collectie landbouw- tuigpaarden, luxe-tuigpaarden, rijpaarden, sprintfoaarden en renpaarden ook voor Don derdag in den ring mag worden verwacht. Voor de M, C, merriën en stamboekmer- riën zijn flinke geldprijzen uitgeloofd door de vereeniging „het Nederlandsche leger- paard" en het departement van oorlog, in dien zij een verrichtinigiproef naar behooren volbrengen, weikè hierin bestaat dat zij een afstand van 2100 meter in 7 minuten zonder vermoeienis moeten afleggen. EERSTE DAG. Nadat 's morgens de voorkeuringen had den plaats gehad ook van de buitenlandsche rijpaarden, die bij verschillende landbou wers in Hoofddorp en omgeving waren on dergebracht, kwam hedenmiddag te 12 uur het bestuur van „Vooruit", het eere-comité en vele speciaal genoodigden in „de Beurs" bijeen, alwaar de officiëele opening plaats had. Nadat de burgemeester Mr. Slob als eere voorzitter der vereeniging „Vooruit" de buitenlandsche gasten in het Fransch had toegesproken vervolgde hij zijn rede in het HolJandsch ongeveer als volgt: Na dit speciale woord van welkom aan onze vele vreemde gasten cn deelnemers mag ik zoovele van mijn landgenooten niet vergeten. Als eere-voorzitter van de vereeniging .Vooruit verheug ik mij in uw tegenwoor digheid t>p deze plaats en breng ik gaarne mijn zeer hartelijken dank voor alles wat gij voor het welslagen van ons concours-hip- pique reeds hebt gedaan en bereid zijt nog verder te doen. Wanneer ik dit zeg, denk ik in het bij zonder aan den financiëelen en moreelen steun van zoovele zijden ontvangen; aan de talrijke personen, die den moeilijken arbeid der jury op zjch hebben willen nemen; aan de vele deelnemers die zich belangrijke moeiten en kosten hebben willen getroos ten om ons sportfeest te maken tot wat het wezen mag. Het bestuur heeft moeilijke jaren achter den rug, maar hoopt de moeilijkheden een maal te boven te komen: door Gods zegen; eigen energie; hartelijke onderlinge waar deering van elk anders capaciteiten en ver diensten en krachtige hulp en steun van honderden personen van voorname positie «n invloed. Omdat het weet, dat de liefde voor het paard leeft in de harten van duizenden en ons paardenspertfeest, hetwelk vandaag voor de zeventiende maal wordt gehouden, steeds de belangstelling wist te trekken van wie het wel meenen met de instandhouding en ontwikkeling van onze warmbloedpaar denfokkerij. Ditmaal heeft ons concours al een sterk internationaal cachet. In vroegere jaren werd aan ons groot springconcours wel eens deelgenomen door een officier of heerrijder van ander natio naliteit; maar op het programma van van- aaag en morgen staan nummers vermeld, waarvan het aantal buitenlandsche deelne mers dat der Hollanders ver overtreft. Er is in de laatste maanden in onze krin gen een actie openbaar geworden om het oprichten van landelijke rijvereenigingen te bevorderen. Ook in Haarlemmermeer is daarvoor groo te sympathie gebleken, doordat een veree niging werd opgericht, welke momenteel zelfs meer dan 60 leden telt en door de keuze van haar naam de herinnering heeft levendig gehouden en zal blijven houden van den Kapitein-Paardenarts W. G. van der Wal, die de groote stichter is van het geen door ons wordt voortgezet en uitge breid. Wat zou 't ons een weelde zijn wanneer zijn gezondheid nog eens zóó mocht verbe teren dat hij deze vrucht van moeilijken ar beid met eigen oogen kon zien. Het bestpur van „Vooruit" heeft deze jonge rijvereeniging krachtig gesteund door haar te helpen aan een geschikt terrein voor geregelde oefening. Jammer is het dat door samenloop van allerlei omstandigheden niet meer rijver eenigingen kunnen deelnemen aan de uit geschreven wedstrijden; maar gelukkig is het dat met deze goede zaak althans, een begin is gemaakt en ik ben er van overtuigd, dat hetgeen de leden van onze eigen ver eeniging Kapitein van der Wal morgen in hun carousselnummer zullen laten zien, een goede propaganda zal zijn voor wie nog niet warm voor deze nuttige sport mocht voe len dank zij de uitnemende leiding van den directeur der Haarlemsche manege, den heer Philip Kok, die zich met de instructie van de jonge lui heeft willen belasten op een zoo buitengewoon welwillende wijze, dat ik hem niet dan met een zekere verle genheid daarvoor durf te bedanken. Dames en Heeren! Ik moet mij in mijn toespraak bekorten en wil daarom aan het gesprokene nog slechts enkele dingen tfce- voegen. Met dank aan God wil ik melding maken van het herstel van gezondheid van den heer Noordam, den dapperen voorzitter van „Vooruit". Voor het uithoudingsvermogen van hem en zijn andere bestuursleden, die hoewel allen warmbloedig van aard zulke schit terende prestaties weten te bereiken zon der in ernstige conflicten te geraken, heb ik groote bewondering. Voorafgegaan door de muziek van het Stadion-orkest ging men in optocht naar het terrein, alwaar direct met de afwerking van een tiental nummers werd begonnen en reeds eenige bonderden toeschouwers tegen woordig waren, om steeds aan te groeien, zoodat later op den middag een vrij talrijk publiek op het terrein aanwezig was. De uitslag van dezen «eersten dag, die veel belangrijks te zien heeft gegeven^ zul len we in ons Donderdagnummer vermel den. Door de vele spannende momenten Was aller bijzondere aandacht gevestigd op het groote internationale springconcours (jan_ denwedstrijd) met de vele moeilijke hinder nissen, waarbij de beste ruiters van Ne derland, Duitschland, Frankrijk, Zwitser land, Denemarken, enz., met elkaar om de eer van hun land kampten. Het programma voor den tweeden dag vermeldt 15 nummers en begint om 10 Uur waaronder schoonste rijpaard, tweespannen en vierspannen, demonstratie van geprimeer de stamboekmerriën, klein springconcours van/ boerenzoons, hordenren van officieren en heerrijders over 3200 meter en een herhaling van het groote internationaal springconcours van den vorigen dag. Aid. R. K. Kamer-Centralè Haarlem. Aan de besturen der plaatselijke R. K. kiesvereenigingen in den rijkskieskring Haarlem, is door het bestuur der Rijkskies- kringorganisatie een circulaire gericht in verband met de aanneming en definitieve vaststelling van het nieuwe reglement ^n den tot R. K.. Staatspartij georganiseerc^n Bond van R. K. Rijkskieskringorganisa.ties in Nederland. Gewezen wordt op het groote gewicht van de aanwijzing van afgevaardigden, welke volgens het Partijreglement van een veel zijdige samenstelling moet zijn. Als overgangsmaatregel 0m te komen tot deze samenstelling stelt het bestuur het vol gende voor; De besturen der locale kiesvereenigingen vergaderen ten spoedigste en zenden voor Zaterdag 28 Aug. a.s. aan het Centraal Be stuur van hunnen Prov. Kieskring 4 namen in van personen, die zij geschikt achten om als afgevaardigden den Kieskring te ver tegenwoordigen, rekening houdende met de verschillende maatschappelijke groepen. Het spreekt van zelf, dat deze personen wel in den Rijkskieskring woonachtig moeten zijn, doch niet direct in de omgeving behoeven te wonen. Na Zaterdag 28 Aug. vergaderden de Cen- trale Provinciale Rrmgbesturen en verzame len de door de locale kiesvereenigingen ge stelde namen op een lijst en wel zoodanig, dat de vier meest geschikte candidaten boven aan komen te staan waarna deze lijs ten voor 4 Sept. a.s. bij den secretaris van den Rijkskieskring worden ingezonden. Zaterdag 4 Sept. vergadert het bestuur der Kamer-Centrale Haarlem bespreekt de ingezonden lijsten, waarna in algemeens ledenvergadering van 11 Sept, a.s. met of zonder bestuursadvies definitief de afge vaardigden worden gekozen. De plaatselijke kiesvereenigingen moeten eventueele voorstellen, die zij jn jen Partij raad wenschen behandeld te zien en dien tengevolge in de vergadering van de Kamer- Centrale moeten worden besproken en goed gekeurd, vóór 4 Sept. bij den secretaris van dc Kamer-Centrale Haarlgr^i m ^g zenden. De Agenda van den Partijraad zal even eens in eert vergadering van de Kamer-Cen trale moeten behandeld worden. Amende- menten of voorstellen hierop, moeien vóór- Zondag 16 Oct. a.s. bij den secretaris worden ingezonden. De alg. ledenvergadering wordt dan 16 Oct. a.s. gehouden. Men schrijft aan de „O. H. Crt.": Wij vernarilen, dat het in t voornemen ligt van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie om in Schoten een postinrichting te vestigen. Tevens zal er aandacht aan ge wijd worden om het aantal brievenbussen te vermeerderen. Zoowel het een als het ander is hoog noodig. Als die „postinrichting" al thans ten minste een hulppostkantoor" zijn zal; anders heeft het niet zoo heel veel zin. Daarbij moet vooral er aan gedacht worden, dat de bebouwing in de gemeente steeds meer Noordelijk gaat, zoodat een "hulppost- kantoor, wil daarvoor de meest geschikte plek worden gezocht, ongeveer ter hoogte van het gemeentehuis zal moefen worden gevestigd. Zou men daarvoor een perceel kiezen ten zuiden van het Soendaplein, dan maakt het voor de Noordelijke bewoners weinig verschil of zij naar de Cronjóstraat dan wel naar de Frans Halsstraat moeten gaan. De volgende personen zijn bij Hotel Func- ler afgestapt. Prins en Prinses Friedrlch Sie- gesmund von Preussen; Graaf en Gravin Michael Esterhazy; Freiherr von Langen; Freiherr von Ludinghausen Frau Dr. Wiener; Fraulein M. Lungen; Ritmeister Baseier; Herrn J. Kok; Frau Glahn Staudt; Frau Louise Varvara Haszelbach; Frau Prollius, allen deelnemers aan het concours-hippique te Hoofddorp, Het gezelschap zal vermoedelijk Vrijdag weer vertrekken (Vervolg van pag. 2, Hoofdblad.1 Na de pauze verdedigt de heer HEN- DRIX, lid van Ged. Staten de voordracht betreffende de aanvulling van het tarief voor den tol, geheven op den weg tusschen Krommenie en Uitgeest. Spr. merkt op, dat een dergelijke kwes tie nog niet in de Staten behandeld is. In 1921 kwam de Verenwet en nu moeten de Staten de taak, opgelegd door die wet, handhaven. Spr. gaat het ontstaan van de veerrech- ten na en wijst er op, dat aan den betref- fenden lol de oude rechten moeten worden toegekend. De bezwarA van prof. Schelte- ma gelden naar de meening van Ged. Sta ten niet op deze oude veerrechten. Dan komt spr. tot de kosten van onder houd van den weg en wijst er op, dat deze enkele jaren geleden 3.100 bedroegen. Als het onderhoud van den weg niet behoorlijk geschiedt, kunnen de gemeentebesturen van Uitgeest en Krommenie allerlei maat regelen genomen worden, opdat dit onder houd verbeterd wordt. Spr. komt dan tot de onrechtmatige tol heffing. Ged. Staten moeten voorzichtig zijn en intrekking van het recht tot heffing van tolrechten vereischt volgens de Verenwet een heele procedure. Om die reden bieden Ged. Staten nu ter vaststelling een aanvul ling aan en zijn zij niet tegen den conces sionaris opgetreden. De Prov. Staten moe ten de taak, hun opgelegd bij de Verenwet, overeenkomstig hun waardigheid vervullen. Niet mag daarbij gelden de overweging, dat de tollen zoo'n last veroorzaken. De heer BOON wil zich niet verzetten tegen niet-optreden tegen den concessio naris, maar hij meent, dat diens rechte» niet uitgebreid moeten worden. De heer VAN DER WAERDEN vraagt, of aan uitbreiding der rechten niet verbon den kan worden een bijzondere controle tot het verplichte onderhoud van het be treffende gedeelte weg. De heer HENDRIX merkt op, dat het hier slechts 50 M. weg betreft, maar Ged. Staten willen wel er op letten, dat dit ge deelte weg in goeden toestand blijft ver keer en. De voordracht wordt aangenomen met 496 stemmen. Bij het voorstel tot het leggen van cen bouwverbod langs primaire wegen verde digt de heer ABRAHAMS (V. D.) een door hem ingediend amendement. Spr. weet niet, of dit voorstel voldoende houvast geeft tegenover de eigenaars van perceelen en of zij daardoor afgehouden zullen worden van bebouwing. Gelegenheid moet blijven bestaan voor belanghebbenden ofn even tueel bij de Prov, Staten in beroep te ko men. Spr. acht Prov. Staten wel geschikt, een oordeel daarover te vellen. Spr. trekt echter zijn amendementen in en dient een motie in. waarin de Prov. Staten als hun meening uitspreken, dat een regeling tot het recht van beroep van be langhebbenden bij Prov. Staten van beslis singen van Ged. Staten te dezer zake moet getroffen worden en Ged. Staten uitnoodi- gen, een zoodanige regeling te ontwerpen en in te dienen. De heer MAARSCHALK (C. H.) betwij felt, of de Staten bevoegdheid hebben in deze en zou daarom gaarne willen, dat deze zaak nog eens nader onderzocht werd. De uitvoering van de Woningwet is aan den raad, doch niet aan de Staten. De heer WITTEMAN (R, K.) ontwikkelt eenige bezwaren van juridischen aard tegen de voordracht. Bij de motie-Abrahams kan spr. zich geheel aansluiten. De heer HENDRIX, lid van Ged. Staten, merkt op, dat deze verordening alleen geldt buiten de bebouwde kommen. Veel schade door het bouwverbod zal niet ontstaan, naar Ged. Staten meenen. Er kunnen zich echter toch dergelijke gevallen voordoen, waarin Ged. Staten door een bepaling in deze ver ordening willen voorzien. Wat de vraag van den heer Maarschalk betreft, deze kwestie heeft een punt van bespreking uitgemaakt. Een dergelijke ver ordening- bestaat reeds in Groningen, Fries land, Drente, Limburg, NoorcPBrabant en Zeeland en al die verordeningen zijn goedge keurd door de Kroon. Zijn die provincie's alle zondaressen, dan moet Noord-Holland maar de zevende zijn. v Spr. koint dan tot de kwestie van het in beroep gaan. Als de Prov, Stalen niet vergaderen, be staan zij wettelijk niet en is er alleen het College van Ged. Staten, dat volgens art. 62 der Prov. Wet verantwoording schuldig is aan de Prov, Staten. Voor bet weigeren van vrijstellingen vol gens de Woningwet door B. en W. bestaat geen beroep bij den raad. Dat is eigenlijk de verdediging van spr. van de voordracht. Maar de Staten moeten het zelf weten. Gel. Staten willen echter geen principiëele zaak van deze kwestie maken, waarom zij de motie-Abrahams overnemen. De voordracht wordt verder aangehou den. Bij het prae-advies in zake het beroep, ingesteld door B, er. W. van Heilo tegen de afwijzende beschikking van Ged. Stalen in zake het leveren van electrischen stroom aan eenige perceelen in Limmen, vraagt de heer VAN DER VALL (S. D. A. P.), of niet door Ged. Staten onderhandelingen geopend kunnen worden over deze aangelegenheid. De indruk is indertijd bij het gemeentebe stuur van Heilo gewekt, dat die onderhan delingen geopend zouden worden. De heer HENDRIX, lid van Ged. Staten, verklaart, dat dit college bereid is, met het gemeentebestuur van Heilo aan de confe rentietafel plaats te nemen. Zonder aan het beginsel te tornen, zijn Ged. Staten bereid, hun medewerking in deze te verleenen. De voordracht wordt goedgekeurd. De overige punten der agenda worden aangenomen, waarna behandeld wordt bet rapport der commissie uit de Staten, inge steld tot onderzoek van het vcorstel-mevr. Boissevain tot" pensionneering van de we duwnaars en weezen van de vrouwelijke leden van Ged. Staten. D;e Commissie con cludeert in afwijzenden zin. Mevr. AUKES is voor het voorstel der Commissie. Mevr. BOISSEVAIN (V. B.) heeft met ledeurstelling het rapport ontvangen. Op het gebied van pensionneering heeft de provincie meermalen het rijk een goed voorbeeld gegeven, doch thans schijnt men te aarzelen. Spr. merkt op, dat de pensionneering alleen voor de mannen opgeëischt wordt. Maar de vrouw wenscht die ook voor den vader harer kinderen. In de Tweede Kamer is een dergelijke poging als spr. thans gedaan heeft, ook af gewezen. Als men hier thans gaat stemmen, krijgt men een onzuivere stemming. Als Ged. Staten de zaak in studie willen ne men, wil spr. haar voorstel intrekken. De heer KLEEREKOPER (S. D. A. P.) verdedigt het rapport der commissie. Deze is niet terug geschrokken voor de even tueele consequenties. Het beginsel is door verschillende leden verdedigd. De .zaak stond echter zoo, dat door het voorstel- mevr. Boissevain een inbreuk gemaakt werd op een bestaande regeling. De vrouwelijke ambtenaren bij de provincie zouden bij aan neming van het amendement van mevr. Boissevain achtergesteld zijn bij eventueel vrouwelijke leden van Ged. Staten. Dit achtte de Commissie niet juist.^De aanne ming van dat amendement zou de invoering van eenzelfde regeling voor de vrouwelijke ambtenaren der provincie geen millimeter verder gebracht hebben. Aan deze kwestie zitten trouwens nog andere kwesties vast. De VOORZITTER antwoordt, dat Ged. Staten niet aan de conditie van mevr. Bois sevain, verbonden aan intrekking van haar voorstel, kunnen voldoen. De vrouwelijke ambtenaren der Provincie vallen onder de Pensioenwet 1922 en die Pensioenwet kent geen weduwnaars. Het voorstel van mevr. Boissevain wordt verworpen met 393 stemmen. Vóór de le den Wagenfeld, Binnendijk en Boissevain. Daarna volgt sluiting der. zomerzitting. Op 20 Juli 1926 werden in staat van faillissement verklaard: A. J. Eland, los werkman te Hillegom, Hofstraat 51; curator Mr. J. H. J. Simons, alhier; F. E. Müller Jr., broodslijter te Hillegom, Krochtstraat 1; curator mr, J. Deenik, alhier; J. Eland, caféhouder te Haarlem, Zoete- straat 40; curator mr. C. Blankevoort, alhier; J. van der Lem, tuinder te Wijk aan Duin, Arendsweg 218; curator mr. L. G. van Dam, alhier; P. Oorthuis, veehouder te Santpoort Hagelingerweg bij de wed. Koster; curator mr. F. A. Bijvoet, alhier; de N. V. IJmuider Brandstoffenhandel te IJmuiden; curator mr. A. A. Huizenga, alhier; K. Schilder, aannemer te Haarlem Klever parkweg 227; curator mr, W. A. J. Storten beker alhier. Opgeheven werd het faillissement van W. L. Reyling te Zaandam; uitgesproken 22 Juni 1926. TE HEEMSTEDE. Gistermiddag kwamen op den Heerenweg ter hoogte van de Manpadslaan twee luxe auto's met elkaar in botsing doordat de be stuurders daarvan zich vergisten ten opzichte van eikaars rijden. De auto's werden door den schok aan den kant van den weg gewor pen en werden zoodanig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept Persoonlijke ongevallen hadden daarbij niet plaats. Door een auto overreden. Een 8-jarig jongetje, Maandag fietsende op den Leimuiderdijk, onder Haarlemmer meer, wilde uitwijken voor een. auto, doch kon niet vlug genoeg meer uit den weg komen. De bestuurder maakte nog een zWaai, doch kon een aanrijding niet meer vermijden. Het knaapje, dat onder den auto was geraakt, werd met een ernstig ge kneusd been opgenomen en bij een dokter gebracht. Het rijwiel werd deerlijk geha vend. Ernstig ongeluk. Maandag had de arbeider V„ te Abbenes het ongeluk met z'n beide voeten in een grasmaaiir.achine bekneld te geraken. Ern stig verwond werd de man opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Bijna verdronken. In de Genievaart onder Haarlemmermer waren eenige jongens aan 't zwemmen Een hunner werd door z'n kameraden uit de aardigheid naar de diepte geduwd en zoo lang onder water gehouden, dat hij in be- wusteloozen toestand geraakte. Op den kant neergelegd, keerde het bewustzijn gelukkig weer terug. Voor de jongens zal het gebeurde onge twijfeld een goede les zijn, om voortaan niet meer zoo onvoorzichtig te werk te gaan. Toen een motorrijder Maandag den hoek CorverslaanGroote Houtweg wilde nemen, slipte zijn motorrijwiel en sloeg om. De be stuurder bleef bewusteloos liggen. Nadat geneeskundige hulp was verleend en de man weer bij kennis was gebracht, kon hij zijn weg vervolgen. het ongeval liep dus gelukkig nog al goed af. WOERDEN, 21 Juli 1926. Kaas. Aange voerd 604 p.; Eerste kwaliteit 4043; tweede kwaliteit 3438; zwaardere Rijks- merk 4248; me' rijksmerk 3539; zware 49. Handel traag. ENSCHEDE, 21 Juli. Een hevig onweer, vergezeld van zware plasregens heeft boven Twente gewoed. Te Hengelo liepen eenige straten onder water. Het hemelvuur sloeg in een der gebouwen van de aannemersfirma Hoenders Vos aan de Enschedesche straat. Een begin van brand ontstond, dat echter spoedig kon worden geb'uscht. Te Borne werden eenige koeien in de weide gedood: zware boomen »ijn ontworteld, De bliksem sloeg hier in de steenbakkerij van S. De ar beider G. werd getroffen en aan een der beenen verlamd. Brand ontstond hier niet. ENSCHEDE, 21 Juli. In een café aan de markt alhier, heeft een hevige vechtpartij plaats gehad, welke later op straat werd voortgezet. De vechtenden gingen elkaar met messen te lijf en liepen bloedende verwon dingen op. Zekere R. werd daarbij ernstig De Eerste Kamerverkiezingen. Alle lijstei geldig verklaard. Het verslag van de Commissie van Voor bereiding uit de Tweede Kamer in zake het ontwerp-wegenbelasting is aan de regeering toegezonden en zal tegelijk met het ant woord van den Minister worden' gepubli ceerd. Fusaruim-ziekte in rbgge bij ons te lande geconstateerd. Ontwapeningsvoorstel K. ter Lay. De Memorie van Antwoord. Gedwongen winkelnering en drinkdwang op Wieringen. Algemeen® vergadering van R. K. Bouw- patroons. De Nederlandsche bedevaart naar Lourdes. Minder gunstige ontvangst van bet minis- terie-Herriot. Het stelt zich voor aan het parlement „zekere vrijheden"' te vragen. Nauwere aaneensluiting der Duitsche mijn werkers. België zal een belasting gaan hellen op buitenlandsche toeristen. Het kabinet-Eutaxias in Griekenland tot stand gekomen. Het heeft dictatoriaal gezag op financieel gebied. (Zie verder laatste nieuw»! Barometerstand 9 uur v.ro.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.36. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Juli 1926. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Toulouns. Laagste barometerstand 741.7 m.M. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Juli. Z. W. tot N. W. wind; meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur, aan 't gelaat verwond; zekere F. bracht hem een diepe snede van 12 c.M. lengte toe. De gewonde is naar een ziekenhuis overge bracht. De dader is gearresteerd. PARIJS, 21 Juli. In de laatste dagen komt een zekere vijandige houding aan den dag tegen de in Parijs vertoevende Amerikanen en over het algemeen tegen de onderdanen van landen met een hooge valuta Demon-» straties hebben reeds plaats gehad tegen de Amerikaansche en Britsche toeristen. Op Montmartre hielden ongeveer 100 personen een touring-car aan welke geheel bezet was met buitenlandsche bezoekers. Men trachtte de inzittenden te hinderen, zoodat de politie eraan te pas moest komen en zelfs gebruik moest maken van revolvers. In een groot café in het quarture latin, wei geren de keliners personen te bedienen, die niet met dollars of ponden kunnen betalen. PARIJS, 21 Juli. Kardinaal Dubois is uit Chicago teruggekeerd. LISSABON, 21 Juli. Officieel wordt mede gedeeld, dat de Portugeesche gezant bij den Volkenbond Alfonso Casta en de gezanten ie Parijs Fonseca en te 's-Hage, Armando Navorro teruggeroepen zijn. LUXEMBURG, 21 Juli. - Het groot-her togdom Luxemburg is voornemens een eigen muntstelsel in te voeren in verband met d» depreciatie van den Belgischen franc. BERLIJN, 21 Juli. De Lokal Anzeiger meldt, dat de vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk te Korvno de buitengewone gezant en gevolmachtigd minister Schrottcr teruggeroepen is. Dit zou verband houden met een algemeene diplomatieke reorgani» satie. BERLIJN. 21 Juli. Naar het Berliner Tagebl. meldt is in Hobenlohe-Hütte een dynamiet-aanslag tegen den pastoor Michatz gepleegd. Een tweede aanslag was voorbe reid. tegen de drukberg van Korpatti in Kattowlts; 4 personen zijn gearreteerd; men gelooft, dat de aanslag op de drukkerij door de zelfde personen was voorgenomen, die in Hobenlohe-Hütte een aanslag pleegden. SHANGAI, 21 Juli. De politieke toe stand in China wordt beheerscht door de dreigende botsing tusschen de strijdkrach ten uit het N. en het Z. in de provincie Hunan, waar een definitieve slag tusschen de radicalen en conservatieven waarschijn lijk wordt geacht. De aanhangers van Woe- Pei-Foe in de Psjangse-vallei eischen het stopzetten van de campagne tegen de Kuo- Min-Chun-troepen Het verluidt, dat Feng Yuh-Siang onderhandelt over een leening van 3 millioen dollar uit ^4oskou in ruil voor spoorwegconcessies in Mongolië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1