a NU 3 PAKKISTEN 3¥ LOTTGERING KAVB, J. E. A. KAÜB m 9 ingIzonden. DE SPAARNEBANK HET TIJD om uw goed en goedkoop N. V. HOUTHANDEL HAARLEM Lijk gevonden. Poging tot moord. STADSNIEUWS. Agenda 22 Juli ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Voor de „Stille Armen". Onderwijzers-examen. Dienstplicht. Uitspraken in zake vrijstelling wegens broederdienst. Excursie. Programma Verbetering Rijksweg Amsterdam Haarlem. Demping Haarlemmer trekvaart bij Halfweg. Statuten. Doopsgezind Zangkoor. Personalia. KANTONGERECHT. gj: voor STOOMEN EIM^Ji «r VERVEIM Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 lUIUlUUlf' I BURGERLIJKE STAND. DE ST. JOSEPHKERK. FORENSENBELASTING EN VEILINGEN. In Haarlem geen aanslagen. DE GENEUGTEN VAN HET STRANDKAMPLEVEN. Watervrees in het tentenkamp. t,t Examen Hoofdacte. De nieuwe kerk te Heilo. Mgr. J. M. J. van Rooij. DAMMEN. LAWNTENNIS. De Haarlemsche Jeugdkam pioenschappen. ZWEMMEN. Een waarschuwend woord aan Haarlem's Burgerij inzake de Annexatieplannen. lOOVs 5018 1501/V ioi1/* Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. voor de verzeiling van uw bloembollen te be stellen. levert ze U L. Heerenvest 114128 Telefoon 12208 HERWIJNEN, 21 Juli. In de rivier de aal onder deze gemeente, is het ftjk ge- ronden van een naar schatting 20 22- arig manspersoon, lengte 1.70 Ml; haar Hond; gekleed in een bruin grijze colbert jas blauwe broek, grijze schoenen, onder goed gemerkt V, zwarte sokken, ingenaaid V, gestreept sporthemd; in zijn zakken een Hink knipmes; zaklantaarn; een stuk gummi en een toiletspiegeltje. EINDHOVEN, 21 Juli. Op verzoek van de Justitie te Den Bosch, is gisteren «foor de gemeente-politie te Eindhoven de 28- jarige grondwerker J. H., wonende alhier, verdacht van poging tot moord, gepleegd op een Belgisch meisje te Jeweffe bij Luik, aangehouden. Hedenmorgen is hij naar Den Bosch overgebracht. PROCESSIE NAAR BRIELLE. Sociëtet ,St. Bavo'' Voolonderwjjs 6 uur Esperanto 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur. St. Jozeisgezellengebouw. Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Groote oi „St. Bavo-kerk Orgelconcert half 8 tot half 9 uur. In den Hout. Concert„H. O. V." eerste en Zanguitvoering Mannenkoor „Ce" cilia' tweede gedeelte van den avond. Kleine Theresia Stichting. Tehuis v^>or onverzorgde zuigelingen. Spreekuur; Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11, Eiken Donderdag van 89l/s uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds vah half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9A12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m, 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche méisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jar.sstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh', Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeriugsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen geboot 10392). Voor de „Stille Armen" 'is ingekomen van; N. N25— N. N5 N. N5— N. N10— Bij de N. Haarl. Crt5. Gij hebt toch w e 1 gehoord van Stille Armen? Wel.ge stelde burgers waren het. Ge kend hebben zij de weelde van levensgeluk, levensblij- h e i d en zegenrijken welstand. Vervlogen zijn die blijde da gen, de nering kwijnt, bezit verdween, kommer dreigt. Helpt ons met Uwe gave, hen van geheelen ondergang te redden. Het adres van den penningmeester is: P. J. Busé, Gasthuissingel 64. Postgiro 13543. HAARLEM, 20 Juli. „Da Costa-Kweek- school", Nieuwe Gracht 98. Geëxamineerd 6 candidaten 2e groep. Geslaagd: de dames T. F. Bakker, E. van Dullemen E. H. Wils. Haarlem; C. E. van Eek, Bloemendaal; A. H. Leipen, Beverwijk; G. E. Taat, Hillegom. Afgewezen: Geen. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederderdienst tzr secretarie dezer gemeente (2e afdeeling) voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien da gen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger en c. door den Commissaris der Koningin in deze provincie. Het verzoekschrift, hetwelk op ongezegeld papier kan worden gesteld, moet met redenen omkleed zijn en worden gericht tot Hare Majesteit - de Koningin, doch worden ingeleverd bij dëii Burgemees ter (gemeente-secretarie, 2e afdeeling.) Evenals vorige jaren heeft het afdeelings" j bestuur van „Mercurius" ook thans wede" pogingen in het werk gesteld, om in de maanr den, gedurende welke geen leden vergaderin" gen worden gehouden, de leden aangenamen en tevens leerzame ontspanning te bezorgen j door het voorbereiden van uitstapjes en ge- zamenlijke bezoeken aan openbare gebou wen of inrichtingen. Zoo kon reeds thans worden vastgesteld dat op Zaterdag 24 Juli een bezoek aan de Groote Kerk zal gebracht worden, onder per soonlijke geleide van den heer Luitingh, die met alle historische bijzonderheden, alle geheimenissen en alle architectonische merk waardigheden van dit grootsche gebouw vol komen bekend us. Op Zaterdag 31 Juli zal een bezoek ge bracht worden aan den toren der Groot eKerk welke zóó vaak door gezelschappen bezocht wordt en waarop ook heel wat merkwaardigs kan worden bezichtigd, gezwegen nog van de vergezichten, die het beklimmen rijkelijk be- loonen. Op Zaterdag 21 Augustus zal des namid dags te 4 uur een radio-demonstratie kunnen bijgewoond worden, in de ateliers van de N.V. Heringa en Wutrich, waarvoor de Directie van deze maatschappij reeds thans hare toe stemming heeft gegeven. der muziekuitvoering in den Hout, op Donderdag 22 Juli te acht uur. Programma lste deel: H. O. V. onder leiding van Nico Gerharz. 1. Muzik zu Shakespeare, Sommer- nachtstaum, F. Mendelssohn; a. Ouverture, b. Notturne. (Hoomsolo door Wasil Karpoff), c. Scherzo, cL Hochzeitsmarsch; 2. Zwei Ungarische Tanze (No. 5 en 6.), Joh. Brahms; 3. Piet Hein, Holiandsche Rhapsodie, Dr. Peter an! Anrooy. Tweede deel: Mannenzangverecniging „Caecilla" onder leiding van Nico Hooger- werf. 1. Limburg, mijn Vaderland, Henri Tijssen; 2. Het liedje van den smid, Frans Andelhof; 3, Janmaat, Nico Gerharz; 4. Morgenzang, Nico Hoogerwerf; 5. De Rülne, L. F. Brandts Buys; 6. Gebed voor den Tem pel, Fred J, Roeske. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 22 Juli, 's avonds van 7'AS'A ur, door den heer George Robert: f 1. Hallelujah! (uit „den Messias 2. Largo (uit „Xerxes"); 3. Concert F gr. t., Allegro moderato. Andante maestro, Adagio, Alle gro, G, F. Handel (16851759); 4. a. Pasto rale; b. Prcghiera, Enrico Bossi; 5. Tweede Sonate, Allegro, Aftdaftte; Allegro con spi- rito, F. Borawski. j-.. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat zal op 30 Juli a.s. yor- den aanbesteed het aanplempen van een gedeelte van de Haarlemmer trekvaart on der de# gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het betreft hier een demping van een gedeelte van de trekvaart aan de oostzijde van Halfweg, ter lengte van ongeveer 230 M. Die demping is noodig om den Rijksweg ter plaatse op de gewenschte bpeedte te kun nen brengen. De kosten van het werk zijn op f 50.000 geraamd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Nederlandia Bouwindustric Mij. „Nebi- mè", alhier. Aan de muziekuitvoering door 't Fan farecorps „Oefening kweekt Kunst", direc teur de heer H. W. Hofmeester, voor de verpleegden in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, zal worden medegewerkt door „Haarlem s Doopsgezind Zangkoor", direc teur de heer Jac. Zwaan. Bij goed weder zal dit concert worden gegeven in het fraaie park van genoemd ziekenhuis. Door Z. D. H. Mgr. Biermans, is in de kapel van het St. Josephs College te Mill Jïiii de Tonsuur en de Mindere Orden toe gediend aan den heer B. Heyboer, alhier. B. en W. van Amsterdam dragen den Raad voor ter benoeming ais onderwijzeres aan de Simon Stevinschool aldaar mei. E. A. Bouwman, alhier. Voor het eindexamen Zeevaartschool is te Tersche'ling geslaagd voor diploma B de heer J. B. Burchartz, alhier. Voor het examen acte L. O. te Bergen N. H., is geslaagd mej. C. de Rooy, alhier. Voor het examen viool lager onderwijs der Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging te Den Haag, is geslaagd mej. Y. van Gel deren, alhier. Aanrijding.- De chauffeur J. S., wonende te St. Maar ten, reed op 19 Juli j.l. met een auto in Heemskerk. Bij het passeeren van 'n voer tuig haalde hij niet genoeg naar links uit, met Het gevolg, dat hti een wielrijder aan reed. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de kantonrechter S. tot 25 boete, subs 5 dagen Het tegenwoordige jonge meisje. Het gebeurde dezer dagen op een tea ten huize eentr voorname familie, dat een jonge dame, overigens niet van schoonheid misdeeld, zich als volgt uitliet: „Voor zoover ik het kan beoordeelen, is er niet veel, dat nog voor een huwelijk van het jonge meisje pleit. Het leven is mopi, zooals het nu is. De jonge vrouw kan zich op velerlei gebied verdienstelijk maken. Er is veel te zien, dat zeer interessant is, in binnen- en buitenland. Bovendien, wie waar borgt mij, dat ik.gevraagd zal worden en in dien zoo, of ik in den vrager mijne keuze vind. Beter dus me in te stellen op een vol komen negatie van alles, wat op dit gebied zou kunnen gebeuren." Een oude heer verliet na deze woorden demonstratief het gezelschap en het aange sneden thema werd niet verder voortgezet. Wanneer men dergelijke verklaringen hoort uit den mond van een modern meisje, dan is men werkelijk geneigd zich af te vragen, of het huwelijk, waarin het roman tische element aanwezig is, inderdaad nog voorkomt. Wij zijn het er allen wel over eens, dat de dochter, de huwbare dochter, de jaren ge duldig wachtende, vrijwel verdwenen is. De sterk ontwikkelde zin naar onafhankelijk heid en zelfstandigheid heeft de laatste doen verdwijnen. Maar het meisje? Beschei den, terughoudend, eerbaar vooral, het meis:e, dat geen vrienden had, met wie zij ging wandelen, tennissen, fietsen; het meis je, dat den dag doorbracht met een hand werkje, costuumnaaien én boeken las, die door mama waren gecensureerd. Dat door den ouderen broer wérd afgehaald, als Het uit was geweest en geen huissleutel had. Waarop mama toezicht hield als ze ging schaatsenrijden en als een kiekenmoeder langs den kant heen en weer dribbelde. Dat begeleid werd naar de danszaal, terwijl het gezelschap, waarin zij verkeerde, werd ge toetst en geschift. Dat meisje droeg geen kort haar en de kunst van manicuren was haar even vreemd als de lippenstift. Bestaat dat meisje niet meer? Wij geloo- ven, dat ook dat ras bezig is uit te sterven. De tijden zijn veranderd. De bestaansvoor waarden vragen meer strijd en inspanning dan voorheen. Daaraan, heeft de tegenwoor dige jonge vrouw zich aangepast, die haar eigen weg zoekt en vindt. Het heeft geen zin, zich over dezen ontwikkelingsgang te verwonderen of er op te schimpen. Wij heb ben te aanvaarden en te leiden en waar ic voorkomen, tegen excessen te waken. Maar het meisje van de oude school zal spoedig alleen nog in de herinnering bestaan. Ondertrouwd: 12 Juli: M. Mulders en A. M Marchand. H. Gosewehr en E. de Graaf. E. O. Paulett» en M. M. Friewald. S. Kootstra en J. Riethoff. P. Koore man cn J. J. de Wclff. J. v. Hekezen en W. J. Verbooü. J. Kohlschein en E. Zweiphenhig. G. J, Koemans en M. G. E. Kaptijn, Getrouwd: 21 Juli: L. F. Rijbroek en H. S. v. d. Klaauw. M. H. C .Nikkel en C. Sieraad. J. Boogaard en J. M; C. de Regt. J. M. Donkel en F, J. Verdonk. A, Koomen en H. G. van 't Veen. J. F. v. d. Broek en W, J. Warnar. J. J Slobbe en H. Koek, -Geboren: 19 Juli: A. CalandtVring,, z. B. H. J Janus—v. d. Steijle, d. G. Siertsemav. d. Burg, z. 20 juli: M. S. VogelReijn, z. H. A. West—Hollen, d. A. P. J. Fabels—v. Gelder, d. A. P. v. TienhovenKlijsen, z. 21 Juli: W. H. VisscherDuits, z. J. v. d. Hamv. Roo- de, z. Overleden: 19 Juli: M, J. J. de Rocck, 75 j., Hagestraat 20 Juli: J. M Hand- graafv. d. Hurk, 75 j., Glasblazerstraat H, V. Drupsteen—v, d. Woude, 53 i„ Colter- manstraat. 21 Juli: E. M, v, d. Haak, 71 j., Kolkstraat. Met de restauratie van de St. Josephkerk aan de Jansstraat is men dezer dagen ge reed gëVétóen. Zij-Ttéeft érlkëlé "wek'en daar voor vereiséht; 'maar dé' omvangrijkheid der verbeteringen 'maakten een dërgelijken lan gen duur van restauratie noodzakelijk. i Vooreerst is in 'de kerk een geheel nieu we vloer aangebracht. De houten vloer is uitgebroken en vervangen door een vloer van tegelmozaïek. Dé goed met elkander harmoniëerende kleuren van het mozaïek geven den kerkbezoeker een aangenamen indruk. Een tweede belangrijke verbetering is het vervangen van de stoelen (damesplaatsen) in de kerk door banken. Reeds waren over de helft der kerk aan de zijbeuken banken geplaatst, doch nu zijn ook de stoelen aan het mindenschip weggenomen en door fraaie, keurig-afgewerkte banken vervan- gen. Het intérieur van het kerkgebouw, dat nog verder opgeschilderd wordt, is door deze verbeteringen wel zeer verfraaid, Wijl lezen het volgende in het Alg. Wbd. voor Bloembollen-cultuur; Wij vernemen, dat er thans ernstig sprake van is, dat degenen, die in een der bloem- bollenveilingsgebouwen in de streek een zitplaats gepacht hebben voor zoover zij niet in de gemeente wonen waar de veiling gelegen is zullen worden aangeslagen als forens in de plaatselijke inkomstenbelas ting, Het voorschrift in de gemeentewet, dat een gemeente voor twee derde van het inkomen belasten kan hem, „die op meer daij 90 dagen de beschikking heeft over een vaste inrichting tot uitoefe ning van zijn bedrijf", zou dus- ook worden toegepast op de koopers op bloembollen veilingen, die ten beoeve van hun handel in de geheele streek hun bollen koopen en onder meer ook op veilingen'. Als de zaak niet zoo ernstig en vervelend was in haar gevolgen, zou men geneigd zijn, om een der gelijke toepassing van de wet te lachen. Wanneer dan ook werkelijk tot de aanslagen wordt overgegaan wat voor zoover wij weten nog niet is geschied (men sprak ons van een voornemen), dan lijkt het ons noo dig, dat eens aan de betrokken gemeente besturen wordt uitgelegd, boe menin de bloembollenstreek zijn bedrijf uitoefent. Het wordt intusschen meer dan hoog tijd, dat de tegenwoordige bepalingen in de Ge meentewet, die de forensenbelasting rege len, daaruit verdwijnen en men, als dit noo dig is, daarvoor in de plaats stelle de bepa lingen van bet wetsontwerp voor „faculta tieve forensenbelasting", dat in Juli 1924 is ingediend maar sedert nog geen enkelen stap verder op den weg naar het Staats blad is gekomen. Wij wijdden in on<- nummer van 19 Aug. 1924 een artikel aan den inhoud van dit wetsontwerp, dat de onbillijkheden en „on mogelijkheden" van de tegenwoordige rege ling zou doen vervallen. Dubbele aanslagen van personeel zijn daarin vervallen, In de forensaal gemeente zou men slechts belas ting betalen over het gedeelte van het in komen, dat daar verkregen wordt, 4 pet. van het eigen kapitaal zou mogen worden afge trokken van de opbrengst (in den zin der R. I, B.), de mogelijkheid van progressieve heffing zou worden geopend en.... niet elke gemeente zou verplicht zijn forensen belasting ïe heffen (vandaar de naam: fa cultative forensenbelasting.) Als dit ontwerp wet wordt, dan zou een uitwas van de wet, als de thans voorgeno men belasting van verkoopers op veilingen van bloembollen, onmogelijk zijn. Het is o.i. in het belang van de geheele bloembollenstreek vanwege het ééne ge meenschappelijke belang, dat de groei van het bloembollenvak niet in den weg wordt "gestaan door binnenlandsche enge-'grenzen- poiitiek. De buitenlandschc grenzen baren ons al zorgen genoeg! Naar aanleiding van bovenstaand bericht, hebben wij te Haarlem geinformeerd, of hier plannen bestaan, de bollenhandelaren aan te slaan in de forensenbelasting. Daarbij deelde men ons mede, dat hier ter stede te dien opzichte nog niet aan de bollenhande laren is gedacht. Zou men evenwel tot een dergelijken maatregel willen overgaan, dan zou eerst onderzicht moeten worden, of de bollenhandelaren hier werkelijk op meer dan 90 dagen de bsechikking hebben over een vaste inrichting tot uitoefening van hun bedrijf. Zij komen hier eiken Maandag, maar dat zijn dan nog slechts een vijftig dagen per jaar. Men verzekerde ons echter, dat er in Haarlem nog geen sprake is van het aan slaan van de bollenhandelaren in de foren senbelasting. De stadsbewoner heeft er gisteravond weinig idee van gehad ,dat 't bij de zee zoo ruw en onstuimig was. Maar wie, als wij, genoodzaakt was een fietstochtie naar het Bloemendaalsche strand te maken, heeft den ganschen langen weg naar zee toe kun nen profiteeren van den halven storm, die recht uit zee naar de kust woei. Frofiteeren is natuurlijk 't goede woord niet, want 't profijt was negatief. Maar toen we na veel zuchtens en zwoegens einde lijk het eind van den Zeeweg bereikten, werden we schadeloos gesteld door 't al tijd weer imoosante gezicht op de kokende- en schuimende zee. Was dat dezelfde zee van Zondag, toen zij, om met „De School meester" te spreken „zoo glad en glimmend was als een. geschuurde schuimspaan"? Maar zoo indrukwekkend de zee zich vertoonde, zoo armzalig, triestig en troosteloos liet zich het tentenkamp aanzien. Als de heldere zon de tentjes beschijnt, lijkt het goorste linnen nog wit. En als 't daar één levendigheid en bedrijvigheid is, dan komt men in de ver zoeking te gelooven, dat bet kampeeren nog zoo cnplcizierig niet is. Maar gisteravond' Brrr! wat een toonbeeld van misère en na righeid. De striemende regen en de storm vlagen noodzaakten de bewoners der tenten binnen tè bliiveni en alies zoo goed mogelijk gesloten te houden. En zoo hokken daar huishoudens met kinderen op enkele vier kante meters duinzand. Met den dienstdoenden agent van nolilie maakten we een rondgang door het kamp, om sommige tentbewoners te waarschuwen voor het gevaar van overstrooming in den nacht, 't Was 's avonds 8 uur en 't water kwam al bcdenkeliik dichterbij. En om half 12 zou 't vloed zijn. De dichtst bii de zee staande tenten zouden dus waterlast krij gen, Enkele kampmenschen hadden uit voor zorg reeds hooge zandwallen om hun tenten opgeworpen. Anderen hadden met groote mceite hun ten,t achteruit weten te krijgen. Maar, in aanmerking genomen de lappen en. flarden, waaruit de andere tenten waren samengesteld, was dit bii dezen in der, storm niet mogelijk. Vandaar bij velen groote onrust! En dezfe uitte zich in klagen" de jeremiades. „Meheir," vraagt er een vrouw in Amster- damsch dialect aan den agent, „denkt u, dat wij last zullen krijgen?" „Nou, moener, daar is groote kans op. Ik zou maar ver schillende dingen in die kist pakken, zoo dat u die vlug weg kunt brengen." „Och, wat moet ik nou beginnen? Ik bin hier met 6 kinderen en me man is in Am sterdam en die kart niet kommen. Die heit nachtdienst." En er springen tranen in moeders oogen, als zij denkt aan de nachtelijke narigheid, cie haar en haar kroost te wachten staat- We gaan verder en komen bii een ander tentje,, dat 's nachts waarschijnlijk ook wa terlast zal krijgen, 't Is potdicht en de be woners schijn enal ter ruste. Op ons geoep verschijnt een vrouwengezicht voor de ope ning met de vraag „wat-ter-is". „U zult van" necht wel last krijgen van 't water,'' is het antwoord, „Dan moet u tóe maar eens zeg gen, wat we dan doen moéten," is 't dank bare wederwoord. Intusschen komen verschillende bewoners uit hun tenten. Sommigen gaan aan 't werk, om een verschansing om de tent op te wer pen. Anderen loopen onverschillig een pijp te rooken met een gezicht, waarop te lezen staat: „mij doene ze niks' Zij waren zoo verstandig hun tent vlak tegen 't duin te plaatsen. Weer anderen vragen troost, door den agent de verklaring te ontlokken, dat zij geen last zullen krijgen. Nog anderen maken aanstalten, hun boeltje, als 't noodig mocht worden, te kunnen verplaatsen. Maar er zijn ook stoïcijnen onder die zeg- gepr „ik maak nog niks geen kouw§ drukte, als. t zoover komt, dan zullen We wel weer zien.'* t Moedertje van de 6 kinderen blijft voort durend in onze nabijheid en vraagt herhaal delijk: ,maar, meheer, zegt u mij nu eens, wat zou ik doen? Och was me man toch maar hier! En hulpbehoevend kijkt zij in de richting van nen Zeeweg, of hij wellicht te hulp zal komen. „aar kan die tent van de Reddingsbri- „Maar kan die tent van de Reddingsbri- brigadé is er tcch om te redden en, hulp te. verleenen? oppert een wijsgeer. En als cr dan geantwoord wordt, dat die tent gevuld is met_ reddingsmaterialen, dan weet Hij de oplossing te geven door te zeggen: „nou, dan moet dat er maar uit en de kinderen er in. Toen, we onze taak als afgeloopen be schouwden, verlieten we dit oord van na righeid. Ecter niet, dan na het moedertje van de 6 kinderen den troost te hebben ge geven, dat zij, zoo noodig, haar kinderen kon opbergen in maar dit hoort thuis m een jaarverslag van de Bloemend. Reddings- Brigade. Later op den avond ging de wind geluk kig Hggén, i, HAARLEM, 20 Juli 1926. Geëxami neerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de hëeren K. Vogelzang, Bussum; H van Ekeren, Burgerbrug; P. J, van Gemt, Am sterdam. Afgewezen 5. De bouw van de nieuwe kerk met toren te Heilo is gegund aan de laagste inschrijl- ster in massa fa. van Velthoven Evers, te Heemstede. De bouw van de bewaarschool is gegund aan J. Opdam voor 182C0. Naar wij vernemen, blijft de toestand van Mgr. J. M. J. van Rooij, pastoor van O. L. Vr. van Goeden Raad te 's Graven- hage, ernstig. Gisteravond deed zich weder om een nieuwe inzinking voor, waardoor Mgr. geruimen tijd het bewustzijn verloor, Hedenmorgen was evenwel weer eenige ver lichting in den toestand van Mgr. ingetre den. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN s. d. O. Zondagmiddag werden de nederlaagwed strijden van S. D. O, in haar clubgebouw aan het Teylerplein voortgezet. Bezoekers waren St. Canisius 1 en 2 uit Wilnis. Tot groote verwondering van velen is het S. D, O. 1, noch S. D. O. 2 mogen gelukken te gen Canisius 1 en 2, die toch maar pas een jaar bestaan, le winnen. Wellicht hebben de S. D. O.-ers hunne bezoekers wederom te licht opgevat. De gedétailleerde uitsla gen zijn als volgt: S. D. O. I St. Canisius 1 1. A. Schiering A. Turkenburg 11 2. P. G. van EngelenJ. Turkenburg 2—0 3. G. Roet B. v. Nieuwkcrk 02 4. W. HopstakenA. C, v. Vliet 2—0 5. G. Rump J. van Vliet 02 6. A. v. d. Haak A. van Leeuwen 02 7. G. Kraak H. v. Nierop 02 8. J. Opdam T. de Graaff 11 9 P. Spanjaart—E. G. de Jong 0—2 10. J. Smits H. K. de Graaff 02 6—14 S. D. O. 2 St. Canisius 2. 1. F. v. d. Klügt C. Oudehoorn 11 2. W. Eykhoff A. Verhulst 0—2 3. J. Nooy H. H. v. Nieuwkerk 02 4. G. Meies J. Twaalfhoven 02 5. P. Mul B. Roeleveld 02 6. M. Bijnsdorp J. Radèmaker 02 7. A. Schiering J. Samson 11 8. J. Vogel A. J. v. Oosterum 11 9. C. Marchand J. Verdam 02 10. J. v, d. Haak—M. van Leeuwen 0—2 3—17 Hieronder volgen een tweetal in deze wedstrijd gespeelde partijen: A. Turkenburg van St. Canisius 1 met wit en A. Schiering S.D.O., met zwart: 1. 34—30, 20—25; 2. 32—28, 25—24; 3. 39 X 30, 15—20; 4. 30—25, 10—15; 5. 44— 39, 4—10; 6. 37^-23, 18—23; 7. 31—27, 17— 21; 8. 41—37, 12—13; 9. 37—31, 7—12: 10. 31—26, 20—24; 11. 26X17, 11X31; 12. 36X 27, 14—20; 13. 25X14, 9X20; 14, 40—34, 10. —14, 21—26; 20. 45—40, 2—7; 21. 50—45, 17. 41—37, 11—17; 18. 49—44, 17—21; 19. 46—Ha, 21—26; 20. 45—40/2—7; 21. 50—45 7—11; 22. 41—36, 11—17; 23. 37—31, 26X37, 24. 42X31, 17—21; 25, 31—26, 12—17; 26. 48—42, 17—22; 27. 26X17, 22X11; 28. 27— 21, 16X27; 29. 32X21, 23X32; 30. 38X27, 11— 16; 31. 21—17, 8—12; 32. 17X8, 3X12; 33. 33—28, 18—23; 34. 28—22, 24—29; 35. 42— 38, 20—24; 36. 36—31, 12—17; 37. 22X11, 6X17; 38. 31—26, 13—18; 39. 39—33, 17—22; 40. 44—39, 22X31, 41. 26X37, 18—22; 42. 40 —34, 29X40; 43. 45X34, 16—21; 44. 38—32, 5—10; 455. 30—25, 21—26; 46. 34—29, 23X34; 47. 39X30, 15—20; 48. 43—39, 22—27; 49. 32X21, 26X17; 50. 33—28, 19—23, 51. 28X 19, 24X13; 52. 39—33, 17—22; 53. 37—32; 13—19; 54. 23—29, 19—24 55. 30X19, 14X 34; 56. 25X5, 3439. Remise. W. Hopstaken S.D.O. metwit en A. C. v. Vliet, St. Canisius, met zwart. 1. 33—28, 18—23; 2. 31—27, 17—21; 3. 37—31, 1218; 4. 39—33, 7—12; 5. 31—30, 20—24: 6. 44—39. 14—20; 7. 31—26, 1—7; 8. 26X17, 11X31; 9. 36X27, 6—11; 10. 41 36, 10—14; 11. 30—25, 4—10; 12. 47—41, 24—29; 13. 33X24, 20X29; 14. 39—33, 14— 20; 15. 25X14, 9X20; 16. 33X24, 20X29; 17. 36—31, 10—14; 18. 41—37, 1117; 19P50— 44, 17—22; 20. 28X1T, 12X21; 21. 44—39, 7—12; 22. 46—41, 14—20; 23. 39—34, 20— 24; 24. 49—44, 2—7; 25. 44—39, 7—11; 26, 37—31, 21—26; 27. 41—37, 11—17; 28. 27—21, 16X27; 29. 31X11, 12—17; 30, 11X 22, 18X27; 31. 37—32, 17—22; 32. 32X21, 20X17; 33. 32—27, 22X31; 34. 36X27, 15-20; 35. 27—22, 3—9; 36. 39—33, 9—14 37. 43 —39, 8—12; 38. 35—30, 24X44 39.33X15, 44X33; 40 .38X20. De uitslagen van den tweeden dag zijn; Heerensingle. Tweede ronde: J, Steffelaar- sl. L. Adam 75, 6—0; J. Dolleman sl. J. de Visser 6-3, 63; H. Renesse sl. Oey Oeng Kie 6—4. 63, Th. van Eek sl. T. Dorhoiu Mees 61, .6—1; G. Dorhou! Mees sl. Muller van Czernichi 60, 6—1; J. Brand sl, G. Renesse 66—2; C. van Kempen sl. B. Ruys de Perez 6—4, 2—6, 61; W. Scbnerr sj. van de Wall Bake 6—1. 60. Derde ronde: J. Steffelaar sl. J. Dolle man 61, 6;3; Th. van Eek sl. H. Renesse 6—3, 64; J. Brand sl. G. Dorhout Mees 6—2, 3—6, 64; W. Schnerr .sl. C. van Kem pen 61, 6—3. Damessingle: halve eindstrijd:, mej. A. Elias sl. mej. M. Wentholt. 75, 97; mej. de Jong sl, mej. Andrea 86, 62. Heerendouble: eerste ronde: J. Sturm en L. Adam sl. M, P. Quarles. van Ufford én W. Denijs 6—3, 63; A. van Riemsdijk en P. Dorhout Mees sl. A. Hirschler en Oey Oeng Kie 6—1, 75. Tweede ronde: A. van Riemsdijk cn P. Dorhout Mees sl. T. Klinkhamer cn D. van Beusekom 62, 6—2. Mixed double: eerste ronde: mej. 1. Jon ker en Reutz sl. mej. C. Hirschler en A. Hirschler 75, 36. 63. De tweede dag van de jeugdkampioen schappen had tot in den namiddag weder om een vlot verloop. Regenbuien beletten den voortgang der partijen. In het hceren- onkeispel bereikten van Eek, Steffelaar, Brand en Schnerr dedemi-finales. Van Eek overrompelde Dorhout Mees door zijn snel ler tempo. Brand ondervond van G. Dorhout Mees onverwachten tegenstand, handhaafde zich echter door grooter vastheid. RECTIFICATIE In ons verslag over het Waterratten- zwemfeest stond vermeld, dat de Haarl Da- meszwemclub „Zygnea" een reglementaire 90 nederlaag leed wegens niet opkomen. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat de uitslag bij niet opkomen reglementair 50 is. Ook verzoekt „Zignea" ons, cr de aan dacht op te willen vestigen, dal door haar vroegtijdig aan het bestuur van „De Wa terratten" was medegedeeld, dat dc polo wedstrijd tegen O. D. Z. niet zou kunnen plaats vinden. Van een onsportieve handelwijze van de zijde van „Zignea"' zooals ons verslag zou kunnen doen veronderstellen is dus geen sprake. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Ondergetcekenden, ingezetenen van Haar lem, van meening zijnde, dat het té weinig bekend is, dat tal van Haarlemsche Burgers, niet-forensen, zich geheel scharen aan de zijde van de anti-annexionisten, wenschen een ernstig woord te doen hooren over het door den Haarlemschen Gemeenteraad „zij het dan ook noode" genomen besluit om principieel in te gaan op het door Gedep. Staten van Nrd.-Holland gedane voorstel tot aanvaarding van het kleine annexatieplan met betaling van ruim 2.000.000.aan dc gemeente Heemstede als vergoeding Voor 't geen die gemeente bij gedeeltelijke annexa tie zou moéten verliezen. Zij mérken slechts in het voorbijgaan op, dat ook zij een onbillijkheid, ja iets im moreels, zien in elke annexatie van lande lijke wóongemeenten om louter fiscale re denen bij de groote steden. Maar zij wenschen vooral er op te wijzen, dat door deze annexatie de vrees voor ver dere plannen vain Haarlem niet van de baan zal zijn, dat hierdoor de geest van animosi teit, die nu in de buitengemeenten tegen Haarlem bestaat, voort zal duren, waardoor rèeds thans velen andere woonstreken, zooals het Gooi, de Driebergensche Buurt enz. verkiezen boven Kennemerland en bewoners onzer buurgemeenten niet meer winkelen en zaken afdoen in Haarlem, maar uaarvoor de voorkeur geven aan Amster dam, den Haag of het buitenland, terwijl zij toch vroeger gaarne geziene afnemers van den Haarlemschen middenstand waren. Een schromelijke onbillijkheid staat hier te gebeuren ten opzichte van de Haarlem sche forensen^ in het te annexeeren Heem- stcedsche gebied en dat zijn er niet weini gen. Dezen toch zullen niet alleen de hoo- gere belastingen van Haarlem te betalen krijgen, maar ook bun deel moeten dragen van de schadevergoeding aan hunne oude gemeente. Tegenover al deze nadeelen kunnen on- dergeteekenden geen enkel voordeel in de beoogde annexatie ontdekken en vreezen zij, dat slechts andere belangen, die zij, ove rigens^ niet kunnen doorgronden, de hefboo- men zijn, die nog vele Haarlemmers de zijde van dc annexionisten doen kiezen. Zouden zij annexionisten blijven, indien zij met ondergeteekenaen voelden, dat het bestaan van welvarende en tevreden buren van het grootste belang is voor onze stad, en indien zij bedenken, dat deze buren, te gen hun zin geannexeerd, zeker niet zouden nalaten stadseischen aan het gemeentebe stuur te stellen, zoodat de financieele uit komsten wel eens geheel anders zouden kunnen ziin, dan men zich thans voorstelt? Ondergeteekeriden gelooven dan ook, nog afgezien van de kans op toenemende kapi- taalsvlucht, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich vergist, indien het meent, dat door .deze uitbreiding de draagkracht der gemeente zal toenemen. Neen! Voor Haarlem is alleen iets te be reiken, indien aangesturd wordt op onder linge samenwerking met de Buitengemeen ten, liefst in districts-verband, zopals dat veelal in net buitenland het geval is, het geen alleen zoun kunnen na wijziging van dr tegenwoordige Gemeentewet. Laten wij Haarlemmers dus in plaats vai geheel Kennemerland tegen ons in het har nas te jagen, liever onze krachten inspan nen om eene wijziging van dc Gemeentewei te verk ijgen, die eene behoorlijke oplossing van het vraagstuk mogelijk moet maken. J. VAN DEN BAN, A. BERTLING. F.- J. BRINKMANN, A. H. BROOS, J. A. FONTEIN, .1. P. J. GOEDKOOP, F. W. VAN STYRUM, J. C. TADEMA, J, L. TADEMA, F. TEDING VAN BERKHOUT, F. TEDING VAN BERKHOUT JR. Haarlem, Juli 1926. 5% Nederland 1919 101 101 4'A Nederl. 1917 103 103 6 Nederland 1923 1001 Ji 7% N.-l. 1921 A.. 10013yw 100i3/la 6% N.-I. 1923 D.. 104' /8 1047/g Holl. Lloyd 28 Oude Vaart 471 2 dito Gem. Eigend. 38 Mij. „Nederland'*. 1793/4 Scheepvaart-Unie 177 177 Rotterd, Lloyd 164 164 Paketvaart 213 2141/3'b Oude Boot 97 97 1 Holl. Stoomboot 58 H. V. A. 632 628 Java Cultuur 345 345 Jurgens gew 173 1721/4 Koloniale Bank 190 '891/2 Indische Bank 1617 /g 162 Cert. Handel Mij 150 i/a 150l/o Reso dito Phoenix 99 Geconsolideerde 175 »/4 Kon. Olie 3863 (t 3841 U. S. Steel 1431/3 142!/3 Marine comm '71 71/2 Vorstenlanden 167 167 b Actions id 152 153b Comp. Merc. Arg -;1/2 2 Poerwoderjo 1073/4 Oude Deli 414l/2. 415 411 408 430l/2 428 A'dam Rubber 327l/4 3231/2 Serbadjadi 333 3291/a Silau 178 1751 Wai Sumatra 291 Dordtsche Petr. 3691/2 Southern Rails "181/2, 118 l54l/8 154 Anaconda Wahash 461,8 453/4 Comm, Maxwel 5l/i« 21 IUL1 cEKSTt KOERS LAlCKt KOERS BERLIJN 59.221/2 59.17 PARIJS 5.09 5.30 BRUSSEL. 1 5.56 5.50 WEENEN 35.20 35.15 LONDEN 1 12.093/4 12.091/ STOCKHOLM 66 62i/j 66.55 KOPENHAGEN 65.90 65.85 OSLO 54.60 54.50 BAZF.L 48.171/2 48.10 NEW-YORK 2,485 /s 2.481/j ROME 8.— 8 05 PRAAG 7.40 7.36 WARSCHAU 24.— 25.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2