UIT DE PERS. De R,-K. Landbouwhuishoudschool te Bergen. NIEUWE HAARL. COURANT' Tweede Blad Woensdag 21 Juli 1326 De Cornmunistenbestrljding In Indië. INGEZONDEN. SOCIAAL LEVEN, Sigarenmakersstaking te Valkenswaard. Algem. Vergadering van R. K, Bouwpatroons. Na de „ZutphenEmmerik staking. FINANCIEN. Emissie Chryseler Corporation. UITLOTINGEN. 5 PCT» LOTEN PARIJS 1919. Trekking van 22 Juni 1926. No. 2426835 a frs. 200.000; No. 2688250 a frs. 100.000; No. 958788 a frs. 50.000; Nos. 746726 2253766 2576637 3029168 a frs. 10.000; No.s 520652 729006 756571 1019656 1698114 2134674 k frs. 5000. 515 nos. loten uit met frs. 1000. CANTON FREIBURG 1898. Trekking van 15 Juni 1926. Nr. Fr. Nr. Fr. Nr. Fr. Nr. Fr. 8321 50 44610 500 54567 5000 73440 50 17401 50 51045 50 62525 100 85333 50 19842 50 52108 50 68946 100 91902 50 32406 50 53904 50 ..496 nummers loten uit met frs. 20- OOSTENRIJKSCHE ROODE KRUIS LOTEN 1882. Premietrekking van 1 Juli 1925. Serie Nr. Kr. Serie Nr. Kr. Serie Nr. Kr. 454 33 100 4790 6 1000 8468 16 100 638 13 100 5021 12 1000 9469 14 100 766 45 100 5527 30 100 9954 38 100 940 6 100 5603 28 10010240 36 100 1723 23 30000 5739 12 20010759 25 200 1894 11 2000 5955 44 200 10850 17 200 40 100 6579 49 100 11492 40 100 2846 33 200 6759 13 10011502 46 200 2934 11 200 6759 44 10011612 32 100 2969 13 100 7583 14 10011614 46 200 3728 33 200 8232 7 10011806 41 100 3767 4 200 LANDBOUW EN VISSCHERIJ Fusarium-ziekte in rogge. UIT ONZE OOST. Broeinest van communisten. Koelie-mishandelingen in Indië. MARKTNIEUWS. De driestar-redacteur der „Volkskrant schrijft: „De regeering in Indië heeft bepaald, dat het lidmaatschap van een communistische vereeniging onvereenigbaar is met de ver vulling van een ambt ol betrekking in gou vernementsdienst. Dit voorbeeld van de regeering is door vele lichamen en bedrijven gevolgd. De sociaal-democratische voorzitter van den gemeenteraad van Cheribon, de heer Schotman, wil automatisch ontslag uit den gemeentedienst laten ingaan voor hen, die na bekendmaking van het besluit van den raad, lid van een communistische organisa tie blijven of worden. „Menschen toch," schrijft burgemeester Schotman, „wier politieke overtuiging hen drijft naar de ontwrichting van den staat en diens organen, behooren niet in over heidsdienst te worden gehandhaafd." Het is stellig niet onjuist Opgemerkt, al klinkt de redeneering in den mond van een sociaal-democraat, die zelf op het stand punt van den klassenstrijd staat, eenigszins ongewoon. Intusschen, niemand zal zich de illusie maken, dat, al zet men de communistische lands- en gemeentedienaren zooveel mo gelijk aan den dijk, daarmee het gevaar voor het communisme is bezworen, Wie eerst in het openbaar communist was zat het dan in het geheim worden en een actie in het verborgen, die aan alle contro le ontsnapt, is nog meer te duchten dan een propaganda in hetvolle daglicht. En in het algemeen moeten regeering en colleges en bedrijven, die aan de commu nisten den dienst opzeggen, niet meenen, dat daarmee de toestand gezond is. Zij hebben te zorgen ,dat de communisten geen geschikten bodem vinden voor hun theorieën en dat de bevolking er geen pro fijt bij heeft, naar een verandering van stelsel te verlangen. Er zijn. overal in de wereld menschen, die jammeren over de uitbreiding van sociaal- democratie en communisme, maar die geen oogenblik schijnen te beseffen, dat de sa menleving die uitbreiding aan zich zelf te danken heeft, aan haar afwijking van de christelijke beginselen en, natuurlijk, een christelijke toepassing. Ook in een christelijke samenleving zal de menscbelijke 'natuur tot het kwade ge neigd blijven en zal het goede niet zonder strijd triomfeeren, maar in een christelijke samenleving zou nooit de sociaal-democra tie of bet communisme de overwinning kun nen behalen. Indien in Indië en hier en overal in de wereld de partij van den klassenstrijd min of meer consequent, een macht van betèe- kenis is geworden, dan is dit, kort en goed, toe te schrijven aan een tekort aan Chris tendom, maar niet minder Christendom in de politiek. Men kent het geneesmiddel, doch te ve len willen hej niet kennen en zoeken waar het niet te vinden is." Het is geruimen tijd geleden, dat wij in dit orgaan hebben geschreven over bovenstaand onderwerp. De laatste keer was het bij gelegenheid der eerste steenlegging, welk feit heeft plaats gevonden op 25 Maart J.L Daar is dus geruimen tijd over heen gegaan en de geachte lezer en lezeres, zal dan ook wel begrijpen, dat er sinds dien datum te Bergen heel wat is gebeurd. Inderdaad is dat ook zoo. Men heeft op dien eersten steen nog menig anderen steen gestapeld, men heeft getim merd en gemetseld, men heeft er betonnen vloeren gelegd en een betonnen trappenhuis gebouwd, alles zoo degelijk en zoo solied als het onderwijs zelf, dat straks in dit gebouw Zal gegeven worden. Welk onderwijs hier zal gegeven zorden, Zal de lezer thans wel zoo langzamerhand we ten en mocht men het vergeten zijn, dan zegt de titel boven dit artikel reeds voldoende. Het is dus voor het R.K. Landbouwhuis- houdonderwijs, dat men te Bergen dit fraaie en soiiede gebouw heeft neergezet. Er is te Bergen hard gewerkt in. deze paar maanden. Want 25 Maart moge geruimen tijd geleden zijn, zoo vreeselijk lang is het toch ook weer niet en tóch heeft men kans ge- Zien om in dien tijd daar een gebouw neer te zetten, dat niet alleen zooals we hierboven schreven, solied en degelijk is, maar dat ook geenszins ontdaan is van architectonische schoonheid en dat boverf en voor allés prac- tisch is ingericht. Laten wij U eens vertellen hoe die inrich ting van dit gebouw is voor hèt geven der les sen van het landbouwhuishóudonderwijs, maar laten wij U er dan allereerst op mogen wijzen tot goed begrip der zaken, dat dit woord bestaat uit twee deelen ni. landbouw onderwijs (waaronder natuurlijk ook begre pen is tuinbouwonderwijs) en huishoudon- derwijs. Met dit voor oogen gaan we even een be zoek brengen aan dit fraaie nieuwe gebouw en wanneer we dan door de mooie voordeur naar binnen zijn gegaan en gekomen zijn in de flinke prettige hal, dalen we allereerst links de trap af en komen we in het sous-terrain. Hier vinden we een flinke, modern ingerichte keuken, waar iedere leerling haar kooktoestel en verdere benoodigdheden heeft voor het klaar maken der spijzen en voor den inmaak.' Dan treffen we daar aan de groote mangel en strijkkamer, waar bovenkleeren opgeperst, linnengoed gestreken gemangeld en gevou wen wordt en de heerenboorden geglansd. Hier zal gewerkt worden met gewone bouten, maar ook zal er geoefend worden met het electrische ijzer. Een eindje verder de gang door komen we in het ruime, goed geventileerde huishoudelijk Werklokaal, waar alle boen en poetsgereed- schappen aanwezig zijn en wat verder noo- dig is bij het onderhoud van een huis. In dit locaal wordt alles onder handen genomen als houtwerk, manden, leer etc. Dan komen we in het waschlokaal, ruim en hier vooral flinke ventilatie. Dit lokaal is er op berekend een flink aan tal leerlingen gelijk practisch bezig te hou den en zich te oefenen in het wasschen en schoon houden van alle weefsels als katoen, linnen, wol, zijde enz. We gaan nu een trap hooger cn kómen op de belétage waar we ons onmiddellijk begeven in de groote, gezellige huiskamer voor de meisjes, terwijl we daarnaast aantreffen de recreatie of speelkamer. Beide, zoowel huis als speelkamer zijn echte prettige kamers, funk breed en hoog, waar het zonlicht vroolijk door de ruime vensters in kan spelen en van waaruit men, gezeten voor het venster een heerlijk uitzicht heeft op de tuinen en per ken, die rondom de stichting te Bergen zoo mooi gelegen zijn en met zooveel smaak zijn aangelegd. Op deze zelfde etage is nog een derde ka mer, waarin iedere leerlinge haar kastje heeft voor naaigerei, terwijl zich daar ook bevinden verschillende naaimachines. On- noodig te zeggen, dat dit vertrek bestemd is voor naai- en kniplessen en verstellen. Bij cventueele feestelijkheden kan van deze drie kamers één groote zaal gemaakt worden. Ten slotte bevinden zich op dé étage nog twee ruime leslokalen, waar de theoretische vakken worden onderwezen, en voorts nog een flinke, mooie ontvangkamer voor ouders en familieleden der leerlingen. Gaan we thans door het mooie trappenhuis, dat geheel van beton is gemaakt en dus ge heel brandvrij is, naar boven, dan vinden we daar de groote frissche slaapkamers en twee badkamers. Wanneer wij er nu nog bijvoegen, dat ge lijk het trappenhuis ook de vloeren in het geheele gebouw van beton zijn, waardoor dus het brandgevaar tot een minimum is terugge bracht, terwijl het geheele gebouw voor- Zien is van centrale verwarming, dan meenen wij voldoende te hebben aangetoond, dat|dit gebouw, bestemd voor de R. K. Landbouw huishoudschool, zooals wij in den aanvang schreven, werkelijk solied en degelijk en Practisch is ingericht. Toch met dit alles zijn wij er nog niet. Immersyuit bovenstaande blijkt, dat er wordt gegeven huishoudonderwijs, maar het eerste gedeelte van het woord, (wij hebben er reeds °P gewezen), wijst ook op land- en tuinbouw onderwijs. Waar wordt dat dan onderwezen? Op "de allereerste plaats fn de twee les lokalen, die zich bevinden op de 6el-étage, ten minste voor wat betreft het theoretisch gedeelte. Maar de Eerw. Zusters te Bergen met haar zoo practischen directeur aan 't hoofd, heb ben natuurlijk zeer goed begrepen, dat het alleen bij theorie niet kan blijven, er moet ook practisch land- en tuinbouwonderwijs ge geven worden. Om dat nu te kunnen doen, heeft men dan ook niet geaarzeld, aan te leggen een model boerderij en model-tuinderij, waarover des kundigen, dus menschen, die er over kunnen en mogen -oordeelen, vol lof zijn. En zoo heeft men dan aan deze school het dubbele doel bereikt nl. het geven van onder wijs op het gebied der huishouding en het onderwijs in land- en tuinbouw. De lessen worden gegeven zoowel theo retisch als practisch en watldie theoretische en practische lessen inhouden, zullen wij u een volgende keer eens vertellen. H. J. GANZEBOOM. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DRINGENDE OPROEP AAN KATHO LIEK NEDERLAND. Het is reeds eenige weken geleden, dat ons de eerste berichten bereikten over het schok kend gebeuren, die al verwoestende vreese- lijke aardbevingen, die zoo'n groot gedeelte van ons mooie Sumatra teisdrdem Werd ons eerst vaag en onvolledig in grove trek ken de omvang van die ramp geseind, kort daarop konden wij uit de dagbladen door de nauwkeurige verslagen vernemen door welk een ontzettende catastrophe de bevolking van Sumatra's Westkust getroffen is. Al kunnen wij als bewoners van ons lage landje ons geen denkbeeld vormen van een dergelijke natuurramp, oné niet indenken wat het zeggen wil, als de aarde onder onze voeten golft en schudt, het angstig idee wek kend alsof voor allen het laatste uur geslagen heeft, terwijl men om zich heen gebouwen en huizen in puin ziet vallen, onder zich be delvend, doodend en verminkend wie niet tijdig de kans zag het open veld te bereiken. Toch kunnen wij daarom wel gevoelen, dat hier door onze medemenschen in die bange uren geleden, ja ontzettend geleden werd. Kort en zakelijk spreken de telegrammen van honderden dooden, van voor millioenen aangerichte schade, over duizenden, die dak loos neerzitten bij de puinhoopen van hetgeen zoo kort geleden nog hun lief tehuis was. Met angst in het hart van alles beroofd zou de bevolking van deze geteisterde streek haar treurig lot zoo moeten dragen, indien niet het motto „Hebt U naaste lief, ge lijk U zelve" nog diep gegrift was in het hart van zoovelen hunner medemenschen, in dien niet de zoo hoog geroemde milddadig heid, die vooral bij onze landgenooten, steeds bij dergelijke gelegenheden zoo schitterend aan den dag komt, het zoo zwaar te dragen leed wist te verzachten. Welk een treffende blijken van samen- hoorigheid en medegevoel werden, nog zoo kort geleden, door ons niet getoond bij de jongste rampen, die ons eigen landje zoo opvolgend teisterden (Stormramp en de watersnood.) Hoe spontaan en mild werd toen gegeven, hoe heerlijk kwamen toen de groote deugden van ons volk weder tot ui ting, medegevoel, medelijden en offervaardig heid streden om den voorrang. Maar ook toen mochten wij het genoegen smaken te ondervinden, dat ook duizenden harten voor ons klopten in onze gewesten over de. zee, in ons schoone Insulinde, dat zelfde gebied, dat nu gedeeltelijk zelf zoo zwaar geteisterd werd. Welk een royale giften maakten toen het Smeroefonds en an deren, direct na het bekend worden dier rampen aan ons over en hoe dankbaar wer den die aanvaard. Hoe kwam toen weer tot zijn recht die hechte band die moederland en koloniën bindt, hoe aangenaam was het weer te kunnen constateeren, dat er een Groot Nederland bestaat. Thans aan ons de beurt den wissel te hono- reeren, die getrokken wordt op ons gevoel van saamhoorigheid en broederschap bij deze zoo diep aangrijpende gelegenheid. De Indische Club van Katholieken, ge vestigd te 's Gravenhage, waarin vereenigd zijn zoovele Indisch gasten en oud-Indisch gasten, die Indië, doordat zij het zoo van nabij hebben mogen leeren kennen, lief kregen, gevoelt zich thans verplicht en gedron gen een dringende oproep en bede te moeten richten tot geheel Katholiek Nederland om nu ook met milde hand te geven, het zoo droevige lot te helpen verzachten van zooveel duizenden onzer landgenooten in onze over- zeesche gewesten. Daar wij er van overtuigd zijn, dat, in der gelijke omstandigheden nimmer vergeefs een beroep werd gedaan op onze Katholieke offervaardigheid wenden wij ons dan ook tot geheel Katholiek Nederland met de' meest klemmende bede een gave naar vermogen, groot of klein, te willen zenden aan het Comité tot steunverleening van de ramp Sumatra's Westkust gevestigd te 's-Gravenfiage de Carpentierstraat 153, penningmeester P. J. F. J. Schnebelie, gironummer No. 37772.) Alle giften zullen steeds nauwkeurig in de Katholieke pers worden vermeld. Dat ook Katholiek Nederland thans weder zal schitteren door een spontane uiting van milddadigheid is onze innigste overtuiging. Het Bestuur der Indische Club van Katho lieken tevens Comité tot Steunverleening van de ramp van Sumatra's Westkust Ir. L. J. M. FEBER, oud-Lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. P. J. F. J. SCHNEBBELIE, Directeur van het „Katholiek Indisch Bureau" der Indische Missievereeniging. E. L. VERMEULEN, President der Weeskamer (met verlof.) Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekend bestuur van de Vereeni ging van Opstalhouders te Haarlemmermeer verzoekt UEd. beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het verslag der ver gadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, waar o.m. het adres van bovengenoemde vereeniging in behande ling kwam; bevreemdde het ons ten zeerste, dat heeren Gedeputeerden nimmer met die verhoogde prijzen in Erfpacht in kennis zijn gesteld, terwijl op het verzoek van Opstal houders afwijzend werd beschikt. Welk een vreemde indruk zulke handelin gen te weeg brengen, laat zich denken, te meer daar door verschillende leden van het polderbestuur werd beweerd, dat alles, ook het verhoogen van Erfpacht door Gedepu teerden was goedgekeurd. Daarbij komt nog, dat zij die verlenging van Opstalrecht aanvragen, nog ten overvloe de door een of meer ambtenaren des polders dienovereenkomstig worden ingelicht, terwijl aan hen, die weigeren te teekenen een bedrei ging wordt thuisgestuurd dat het huis met den grond zal worden gelijk gemaakt. Opstalhouders, U staat ieder afzonderlijk voor Uw eigen perceel, voor het polderbe stuur. Vraagt daarom eerst inlichtingen bij Uw Vereeniging van Opstalhouders. Een dracht maakt macht. Vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruinte. w.g. M. de RIJK, Secretaris. PENSIOEN VOOR MAATSCHAPPE LIJKE WERKERS. Reeds langen tijd werd in de kringen van het maatschappelijk hulpbetoon de behoefte gevoeld aan een voorziening van den ouden dag der sociale werkers, die hun krachten aan de instellingen geven en ook werden wel plan nen voor zulk een voorziening gemaakt. Deze plannen hebben nu onlangs een concreten vorm aangenomen met de oprichting van de Nederlandsche Centrale Vereeniging voor Pensioenverzekering van Maatschappelijke Werkers (De Pensioen-Centrale) door een aantal personen van verschillende richting, alle belangstellenden in kwesties van phi- lanthropischen en maatschappelijken aard. Deze Vereeniging stelt zich ten doeldoor onderlinge samenwerking ten behoeve van die sociale werkers, welke, hetzij in dienst van leden-aangeslotenen, hetzij in eenigen wetti gen vorm vereenigd zelfstandig socialen ar beid verrichten, het tot standkomen te be vorderen met een bestaande binnénlandsche maatschappij, van eene voor die werkers pas sende pensioen- of andere verzekering. De Vereeniging. stelt er thans in de aller eerste plaats prijs op,dat besturen en bestuurs leden van instellingen in ons land, welke val len binnen de beheer der Vereeniging, zich ernstig rekenschap geven van het feit der op richting dezer Centrale. Voor het geval, dat de pensioenverzekering van het personeel bij belanghebbenden reeds een punt van overweging mocht uitmaken, adviseeren wij hen, geen beslissing omtrent de wijze van verzekering te nemen, zonder vooraf kennis te nemen van de grondslagen en de werkwijze der Pensioen-Centrale, als mede van de groote voordeelen, die de Pen sioen-Centrale ingevolge haar princiep van samenwerking kan aanbieden. Wij hopen, dat de door de Pensioen-Cen trale ontworpen gedachte bij de belangheb benden sympathie moge vinden en dat, in dien wellicht de kwestie der pensioenver zekering van het personeel nog niet ter tafel kwam, door alle instellingen voor maatschap pelijk hulpbetoon en algemeen nut in overleg met onze Vereeniging deze belangrijke zaak thans onder de oogen zal worden gezien. Het adres der Pensioen-Centrale is Von delstraat 58, Amsterdam, tel. voorloopig 30757. Het Algemeen Bestuur Leden van het Dagelij ksch Bestuur Mr. J. Everts, Am sterdam, Voorzitter D.W.H. Patijn, Baarn, Onder-Voorzitter A.J. da Costa, Amster dam, Secretaris Mejuffrouw S. Palstra, Amsterdam, 2e Secretaresse Mr. H.A. Har- togh, Amsterdam, Penningmeester H.L.F.J. Deelen, Amsterdam Mevrouw A.M. Koek- Mulder, Amsterdam Mr. A.M. Baron van Tuyll van Serooskerken, Amsterdam. H.M, van Bemmelen, HeemstedeL. Bodaan, Rotterdam Mr. J.A.H. Bosch, *s- Gravenhage S.J.W. van Buuren, Amsterdam Mevrouw M.H. Cohen-du Mosch, Amster dam W. Drees, 's-Gravenhage Mevrouw Q.M. Gartmann-Wichers, SoestMejuf frouw A.G. van Gilse, Groningen Mejuf frouw Fé Haye, Amsterdam G.H. Honing, Amsterdam Mr. Ph. J. Idenburg, 's-Graven hage Mr. L.Th. Jorissen, Amsterdam No taris J. Klopper, Amsterdam A.A.M.P. Kooien, Schijn'del Mr. W.J. Baron van Lijn den, 's-Gravenhage Jhr. Mr. D.R. de Ma- rees van Swinderen, Groningen Dr. C. Meuleman, Heerlen F.L.D, Nivard, Rot terdam Dr. O. Norel Jzn., Amsterdam E. René, van Ouwenaller, Hilversum Mr. A.K.S. Pastor, Rotterdam A. Pierson, Am sterdam Dr. J.B. Polak, Amsterdam Jhr. Dr. C.G.C. Quarks van Ufford, Utrecht Graaf L.L, van Randwijck, Aerdenhout. G. van Roe kei, Arnhem Ds. J.C.H. Schol- ten, Rotterdam Mr. G.J. Sprenger, Middel burg. Het cverlejf had geen resultaat. De acht dagen geleden aangekondigde staking op de sigarenfabriek van den h®er P. Gyrath, te Valkenswaard (N.-B.) is thans ingetreden. De besprekingen tusschen den patroon en den bond hebben niet tot over eenstemming geleid, terwijl ook de tusschen- kómst van den Rijksbemiddelaar niet bet gewenschte resultaat heeft opgeleverd. De kwestie loopt over het ontslag aan een 84- tal arbeiders. Bij deze staking zijn 134 per sonen betrokken. Te Amsterdam had Dinsdag de jaarlijk- sche algemeene vergadering plaats van den Ned, R.K, Bond van Bouwpatroons, onder leiding van den heer W. Fransen Jzn., die een openingswoord sprak. Hij wees er op, dat de Bond in het bouwbedrijf begint me de te spreken, al ondervindt hij niet aller- wege den steun, waarop hij meent recht te hebben. De waardeering voor den Bond van R.K. zijde is nog niet zoo groot als zij moest zijn. Dit gebrek aan waardeering kan nood lottig zijn voor den Bond eft gevaarlijk voor de rust in hei bouwbedrijf. In Limburg zijn de meeste R.K. bouwondernemers geen lid van den R. K. bond. Spreker hoopte, dat de waardeering Zal toenemen, althans de te genwerking zal ophouden. Spreker kwam daarna tot de bindend verklaring van de collectieve arbeidsover eenkomsten. Spr. wees er op, dat van den neutralen Patroonsbond geen medewerking is te krij gen voor de bindend verklaring van de C.O. zelfs niet voor de doorvoering van de C.O. tot werken voor de overheid uit te voeren. Spreker kan zich deze houding niet ver klaren, hij zag in de bindendverklaring de eenige mogelijkheid voor een eerlijke con currentie, waarbij alle bouwondernemers onder dezelfde voorwaarden werken. De tegenwoordige minister van Arbeid is voorstander van de bindend verklaring, doch hij wenscht niet, dat de loonen in de bindend-verklaarde contracten zullen wor den vastgelegd. Zonder vastlegging van de loonen hebben de contracten echter prac tisch weinig waarde. Over de eventueele afschaffing van de borgstelling, zeide spr., een zoodanige afschaffing gewenscht te ach ten en hij hoopte, dat de vergadering in die richting een besluit zou nemen. Hiermede verklaarde spr., de vergadc- ring'voor -geopend. Aan de orde kwamen daarna eenige pun ten van huishoudelijken aard., - Van de Haagsche afdeeling was een klacht ingekomen over enkele publicaties in het jaarverslag, naar aanleiding der staking bij de Haagsche „Bijenkorf." De afdeeling meende, dat mededeelingen waren gedaan welke streng vertrouwelijk waren en niet in het jaarverslag hadden thuis behoord. De directeur van het bondsbureau had, meende de afdeeling, de bescheidenheid uit het oog verloren en stelde voor hem deswege het vertrouwen op te zeggen. De voorzitter bestreed deze Haagsche meening Een jaarverslag behoort zoo vol ledig mogelijk te zijn. Bovendien was nooit geheimhouding verzocht, maar zelfs was verzocht het z.g. vertrouwelijk gesprokene (in verband met de opheffing van het fton- flict) aan de arbeiders mede te deelen De voorzitter bracht hulde aan de werkkracht van den heer Bergea. Het voorstel-Dën Haag bleek geen steun bij de andere afdeelingen te vinden. Nadat de verslagen waren goedgekeurd, werden tot bestursleden herkozen de hee ren W. Fransen en P. J. van Haaren,. In de plaats van den heer C. van HeHrk, penning meester, die had bedankt, werd de sere- ris, de heer E. B. Witz tot penningmeester benoemd. Een nieuwe secretaris werd niet gekozen daar in deze functie waarschijn- een gesalarieerde zal worden aangawezen. Verder kwam aan de orde de afschaffing borgstelling. Het bondsbestuur stèrae voor; De vergadering neme bet volgende bin dende besluit: De leden van den Bond zijn met ingang van 1 Januari 1927 verplicht zich Je ont houden van inschrijving naar het aanne men en/of uitvoeren van, en/of zich als borg ie verbinden voor werken, indien voor dat werk het stellen van persoon lijke of zakelijke borgtocht wdrdt ge- ëisebt. Dit besluit is voorloopig niet van toe passing op werken, aanbesteed door openbare Besturen. De afdeeling Breda vroeg een uitzonde ring te maken voor het bisdom Breda, voor zoover het kerkelijke werken gold. De afdeeling Alkmaar stelde voor om voorloopig de actie tot borgstelling uit te stellen, omdat zij vreesde, dat te overhaaste afschaffing ten voórdeele zou komen van enkele kapitaalkrachtige ondernemers. Zij wenschte een commissie te benoemen, wel ke de beteekenis van de bedoelde afschaf fing aan de betrokkenen zou duidelijk ma ken. Na bestrijding van dit voorstel-Alkmaar werd het bestuursvoorstel met 35 tegen 3 stemmen aangenomen. Aanmelding der stakers. Zaterdag hebben zich alle werklieden, weer bij de directie der tram ZutfenEm merik aangemeld. Met ingang van Woens dag zijn twee hunner reeds in dienst ge nomen. Gedurende den geheelen Zondag en Maan dag was het nabij het station drukker dan anders. Op sommige oogenblikken deed de drukte denken aan de eerste dagen van het uitbreken der staking. Als voorzorgsmaatregel had de burgemees ter een politiebewaking ingesteld. Deze be hoefde echter niet op te treden. De heeren H. Oyens en Zonen. Amster dam. Haarlem, Zutphen, berichten de uitgifte van 10.000 8 cumulatief preferente aandee- len Serie A in certificaten van 10 preferente aandeelen, elk zonder nominale waarde. Deze uitgifte zal geschieden op Donderdag 22 Juli 1926 ter beurze van Amsterdam. De koers van afgifte zal zijn 104.75 per aandeel usance, d.w.z. 2618.75 per certifi caat van 10 aandeelen. Inschrijvingen zullen den 22sten Juli 1926 in ontvangst worden genomen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur. Het recht wordt voorbehouden inschrijvin gen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overteekening van het beschikbare be drag zal de toewijzing zooveel mogelijk pondspondsgewijze geschieden. Het notazégel komt ten laste van de koo- pers. De levering zal geschieden op Dinsdag 27 Juli 1926 voorloopig in recepissen voor be doelde certificaten, uit te géven door het ad ministratiekantoor, opgericht door Hubrecht, van Harencarspel en Vas Visser te Amster dam, welke recepissen zoo spoedig mogelijk kosteloos tegen de definitieve certificaten zullen worden verwisseld. ZUID-OLDENBURGSCHE LEENING. Het „Amtsverband" Cloppenburg in den Vrijstaat Oldenburg, geeft onder medegaran tie van de Oldenburgsche „Amtsverbande Vechtc, Friesoythe en Wildeshausen en voorts onder medegarantie van de Amts- sparkasse te Cloppenburg een 7 proc. Obli- grtie-leening uit, groot een millioen gulden, in obligatiën aan toonder van 500 en 1000. De inschrijving is op Donderdag 22 Juli 1926, van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. open gesteld bij de heeren Caron Smits, te Amsterdam, tot den koers van proc. Dé betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op 2 Aug. 1926, ten kan tore van inschrijving, tegen ontvangstnaroe van de desbetreffende obligatiën. Amortisatietrekking. 2oo Sriën No. 150 betaalbaar met 38 kr. De Inspecteur, hoofd van den planten- ziektenkundigen dienst, deelt mede, dat cp dit oogenblik een Fusarium-ziekte in de roggeaar wordt waargenomen, die tot nu toe in ons land niet bekend was. Een der gelijke ziekte bij tarwe is wel bekend: de- verschijnselen bij de rogge stemmen geheel met die bij de tarwe overeen. Een deel der pakjes is slecht ontwikkeld en geheel of bijna geheel bedekt met een rose-schitnmel- woekering. Daar meestal een aantal bijeen- staande pakjes is aangetast, is een grooter of kleiner deel van de aar minder ontwik keld en door de schimmel rose gekleurd. Dit deel kan zijn de top van de aar, de basis, of wel een gedeelte uit het midden van de aar. Het is van veel belang, dat zooveel mo gelijk in alle deelen van ons land nagegaan wordt, of deze aantasting van de roggcaren algemeen voorkomt, omdat hei in dat ge val aanbeveling zal verdienen de rogge vóór het zaaien in de a.s. herfst te ontsmetten, zooals dit met de tarwe, die door da Fusa rium-ziekte is aangetast, noodig is en wordt uitgevoerd. De inspecteur verzoekt daarom opgave waar en in welke mate de hier beschreven Fusarium-ziekte op dit oogenblik in de rogge wordt waargenomen, liefst gelijktijdig met toezending van eenige aangetaste aren, om de ziekte met zekerheid te kunnen vaststellen. Indien het optreden der ziekte daartoe aanleiding geeft, zal later een bericht om trent de ontsmetting van aangetaste partij en zaadrogge worden uitgezonden. tt 9.00-10.30 9.00-10.25 9.00-10.40 9.00-10.10 9.00- 9.75 9.25-10.25 9.00- 9.90 9.25-10.85 11.00-12.25 11.50-12.50 11.50-17.00 11.50-17.50 1 T'"V ft 17.00-26.00 20.00-24.50 17.00-26.00 10.00-14.00 11.00-18.25 11.00-18.25 10.00-14.00 11.00-17.50 11.00-17.50 Inval in een kampong. In den nacht van 22 op 23 Mei is hat B. B, er in geslaagd een viertal communis ten, te Medan te arresteeren, waaronder ook een der hoofdleiders der P.K.I., Sotan Sinaro Parpatih, Reeds op 1 Mei, vertelt de „Sum. Post was het den controleur van Beneden-Deii bekend, dat deze laatste zich hier in de buurt ophièd, doch tot dusverre was het niet mogelijk, zijn juiste verblijfplaats op te sporen. Totdat de heer Van Batenburg, na een vergeefsche reis naar Belawan, bericht kreeg, dat de man zich in kampong Temboel ophield. Onmiddellijk begaf de controleur zich, met assistentie van den controleur van Laboean, de politie-opzieners De Jong, de la Croix en Evers en verder twintig man van de veldpolitie en een tiental recher cheurs, naar de aangegeven plaats,waar men omstreeks vier uur arriveerde. De geheele kampong werd omsingel en vervolgens werd overal huiszoeking gedaan, waarbij alras bleek, dat de kampong een broeinest van communisten was. Reeds~"in liet tweede huis werden twee koffers mei communistische geschriften aangetroffen, die in beslag werden genomen, Soetan Sinaro Perpatih scheen zijn vrij heid nog te lief te hebben, om zich zoo maar te laten vangen en trachtte door een ach terdeurtje te ontsnappen, waarin hij echter belet werd door controleur Van Batenburg, die hem bij zijn jas greep en hem aldus ar resteerde. Verder legde men nog de hand op drie plaatselijke leiders der P. K. I. Twee geweren werden in beslag genomen benevens een revolver, die een vrouw nog trachtte te verbergen, door hem onder haar kleeren te verbergen, maar het voorwerp bleek daar evenmin tegen de speurende blikken der politie beveiligd te zijn! Den volgenden morgen om tien uur eerst, voornamelijk doordat de huiszoekingen zooveel tijd in beslag namen, was men van dezen tocht terug. Een vermoeiende, maar succesvolle onderneming. De eisch tegen de administrateur van Soeban Ajam, te Padang, Van der Stok, be schuldigd van mishandeling van contrac tanten, luidt, volgens Aneta: één jaar ge vangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Beklaagde. Van der Stok is, in afwach ting van het vonnis, op vrije voeten ge steld. TER AAR, 19 Juli 1926. Veiiingbericht van de R, K. Tuindersvereeniging „St. Phocas", 12 zakken Peulen groen 0.62; 12 zakken cape. 0.47; witte capc. 1-03; Dorperwten I 1.13; id. II 0.66; id. Ill 0.23; 225 zak Tuinboonen 0.20; 239 zak Snijboonen I 4.14; Wagenaars 3. 17 zak Prinsb.z.dr. I 6.77; 4 zak dubb. st. pr. 4.51; 2 zakken st. pr. 3.60; 3 zak Bast. I 1.85: 706 zak Grof 1/ 2.35; 27 zak Stippel 0.45; 65 zak K. K, 1.50. TER AAR, 19 Juli 1926. Veiiingbericht van de R. K, Tuindersvereeniging „God zij met Ons". 112 zak Snijboonen I 4.2Of 1 zak snijboonen stek f 2.60 9 zak Bast. t 2.— 199 zak Grof I 2.30; 8 G. Grof 1.35; 5 zak Sappel f 0.40; 15 zak K.K- 1.30; 630 K.G. Aardappelen a 5 cent per Kilogram. ROTTERDAM, Dinsdag 20 Juli. Vee. Ter markt waren aangevoerd 262 paarden, 80 veulens, 641 magere runderen, 712 vette ninderert, 324 vette en graskalveren, 490 nuchtere kalveren, 29 schapen of lammeren, 5 varkens, 74 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 105110 c., 2e qual. 10090 v., 3e qual 6070 c., ossen le qual. i 100—105 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 7060 c., stieren le qual. 8590 c., 2e qual. 75—85 c., 3e qual. 55 c. per kg., vette kal veren le qual. 120140 c.. 2e qual. 10080 c., 3e qual. 7060 c., melkkoeien f 200 390, kalfkoeien f 215425, stieren f 185— 390, pinken f 150170, vaarzen f 160190. werkpaarden f 100—300, slachtpaarden f 95 —150, hitten f 95—165, veulens f gras- kalveren f nuchtere kalveren f 811, fokkalveren f 1426, biggen f 1520, over- loopers f 2038. Vet vee met redelijken handel io le quali* teit overigens metzeer matige vraag. Mëlk- kalfkoeien met iets williger handel tot de prij zen van de vorige week. Nuchtere kalveren met zeer beperkten handel. Biggen en over- loopers traag verhandeld tot stationaire prijzen. Paarden bij matige vraag prijshewden Eieren. (Rott. veiling.) Prijzen kippen- f 5.557.60, eenden- f 4.655.60. Aan voer 145.000 stuks. (Rott. cons, veiling.) Prijzen kippen- f 5—6.50, eenden- f 4.255, kalkoenen- f 89. Aanvoer 115.000 stuks. GRONINGEN, 20 Juli. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 20 Juli 13 Juli. Zomertarwe f f - Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver B. peulvruchten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boonen,, Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbi. Idem witbl. Blauw maanzaad i De korting en bijbetaling bedraagt thans i voor tarwe natuurgewicht 7 kg., rogge, boek- J wijt, kanariezaad, inlandsche gerst, all ft 1 havensoorten 10 ct., per kg. GRONINGEN, 20 Juli. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 375410, 2e 290 320, 3e 180220 vroegmelkkoeien Ie s. 325—375, 2e s. 250—300 kalfvaarzen le s. 325—350, 2e s. 210—260 varekoeien le s. 300—325, 2e s. 250—270 stieren les. 0.76—0.80, 2e s. 0.70—0.72, slachtvee le s. 0.96—1,2e s./0.90—0.92, p. ta. slacht gewichtmelkschapen 4050 vette scha pen les3539, 2es.2832, weidescha- pen les33—38, 2e s. 25—28, weidelam- meren 1014 vette kalveren le s.f 0.75— 0.80, 2e s. 0.650.70 vette lammeren 14 —17; loopvarkens /f0—17, vette varkens 0.680.70,'2e s. 0.640.66, Londensche varkens zouters le s. 0.64—0.66, biggen 1015, 1.502 per week. Aanvoer 124 vette koeien, 312 kalveren.,315 melk- en kalfkoeien, 22 stieren, 300 schapen, 268 lammeren, 575 vette en Londensche var kens, 336 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee, het slachtvee en de stieren werden prijshoudend verhandeld. In de vette en nuchtere stierkalveren was de handel zeer slecht, voor de laatste liepen prij zen terug, welke varieerden van 4—71 In wolvee was de handel eveneens zeer slecht, met terugloopende prijzen. Vette varkens er» zouters lager. Biggen bij slechten handel, nauwelijks prijshoudend. AMSTERDAM, 20 Juli. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene.) Perziken extra f 0.160.21, idem I f 0.080.14, pruimen f 0.080.20 per stuk. Prolefic Bes sen f 0.32—0.48, trosbessen f 10.180.28 aardbeien extra f 0.440.56, idem I f 0.28 0.38, druiven blauw f Ö.800.94, wit f 0.70 0.86, kruisbessen geel rijp f 0.200.24, rood rijp f 0.16—0.20, groen rijp f 0.060.12, snijboonen f 0.520.58, dubb. spercieboo- nen f 0.600.70, enkele spercieboonen f 0,70 0.76, peulen f 0.080.12, tomaten f 0.20 030, per kg. Tuinboonen f 11.40, augur- keq fijn f 24—30, idem grof f 6.407.50 per 100 kg. Bloemkool extra f 1216. idem I f 811, idem II f 3.105.70, komkommers geel I f 3.60—4.90, idem II f 2.80—3.90 per 100 stuks. Peen f 10—16, Rabarber f 616, Selderie f 4—6, peterselie f 24.50 per 100 bos. Andijvie f 1.402.90, sla f 0.501.40 F er 100 krop. Nieuwe aardappelen groote 3.806.20, idem drielingen f 3.206 per' 100 kg. Bloemen. Hadley 46, Columbia 3— 4.50, Verschure 33.50, Golden Ophelia 2.504, Pernet 46, Ophelia 23.50, Sunhurst 23.50, Keizerin 24, Ophelia 2—3.50, Sunhurst/ 2—3.50, Keizerin 2— 4, per 100 stuks. Lelies 710 per 100 kelk^ Violieren 36. Am. anjers 3.507, La thyrus 0.601, Gladiolen 0.801.50, per 100 stuks. Snijgroen 2.507 per 100 rank. AMSTERDAM, 20 /uli. Aardappelen, (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop) IJpolder Eigenheimers 3.153.50, idem blauwe eigenheimers ƒ,3.153.50, idem. muizen 2.80, idem Eigenheimer poters 2.102.45, idem blauwe poters 2.102.45, Westl. muizen 3.50, id. bonten 2.80, id. kleme muizen 2.45, Andijker blauwen 3.153-50, idem kleine muizen 2.10, Langedi;ker muizen 4.20, idgm schoolmeesters 4.20, Rijper muizen 2.803.25, Hillegommer zandaandappelen f 56 per 70 kg. BODEGRAVEN, 20 Juli. Kaas. Ter markt waren 498 wagens. Prijzen 3242, rijksmerk le soort/ 4246, 2e soort 3440, zware 50. Handel flauw. PURMEREND, 20 Juli. Kaas. Aanvoer 21 stapels boeren- met merk 36 1 stapel Goud- sche- met merk 38. Boter. Aanvoer 1090 kg./1.801.90 per kg Vee. Aanvoer 532 runderen, w.o. 335 vette koeien 0.801.05 per kg, melk- en gelde- koeien 150385 123 vette kalveren 0.90 1.20 per kg 300 nuchtere kalveren 8— 24, 38 stieren, 41 paarden 100200, 590 schapen 2332, 426 lammeren 917 394 vette varkens slachtvarkens 0. 20.75,' zouters 0.64—0.68 per kg 26 magere var kens 2642 214 biggen 1424 en 14 geiten en bokken. Handel in runderen stug, kalveren, schapen en varkens matig. Pluimvee. Jonge hanen 0.102.50, oude slachtkippen 0.752.75. Eieren. Kippen- 5.50, eenden- 4- SNEEK, 20 Juli. Vee. Ter markt waren 26 melk- en kalfkoeien 250380, 38 vette koeien/200370,41 vette kalveren ƒ3055, 98jnuchtere kalveren ƒ610, 44 pinken 35 75, 78 schapen 2035, 59 lammeren 10 15,738 varkens 60115,96 biggen 1215. Men besteedde voor vette runderen 4045 ct, idem kalveren 4050 ct., id. varkens 3 36 ct., idem varkens 3135 ct., zouters 31 34 ct. per J4 kg* De handel in melkvee was iets beter in vette koeien, nuchtere kalveren en wolvee traag in varkens langzaam, in zouters eerst kalm, later beter, in biggen kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5