Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep VERONICA. De Belgische regeering heeft in verband met de haar verleende bijzon dere volmacht hare eerste drie besluiten afgekondigd. Van het onder houd der Engeische geestelijken met Baldwin is nog geen resultaat be iend. In Griekenland is een kablnet-Eutaxjas gevormd met dictatoriale volmacht op financieel gebied. Diefstal in de basiliek van St. Pieter. Onder de Radio-berichten: Nauwere aaneensluiting onder de Duitsche mijnwerkers. België zal een belasting heffen op buitenlandsche toeris ten. Het mlnlsterie-Herriot stelt zich voor zekere vrijheden aan het par lement te vragen. GEM. BUITENL. BERICHTE!^. FEUILLETON. De Eerste Kamerverkiezingen De Wegenbelasting. De Koningin in Zwitserland. Actie tot herstel van de Utrechtsche kermis. Onze kaasuitvoer naar Oostenrijk. ONTWAPENINGSVOORSTEL- K. TER LAAN. HET OPTREDEN VAN PAUS BENEDICTÜS XV. Gedwongen winkelnering en drinkdwang op Wieringen. VERKEER EN POSTERIJEN, Goedkoope trein. POSTZEGELNIEUWS. Twee Nederl. philatelisten op reis naar Egypte. Een stervend parlementarisme. Het zijn niet alleen de communisten en „valutagieren", die voordeel verwachten van den onafgebroken val van den Franschen frank en de verwarring in de politiek. De geloovigen in de fascistische leerstellingen ontleenen aan den gang van zaken een 'be wijs te meer voor hun standpunt, dat het parlementaire stelsel over heel de wereld zijn stervensuur nadert en dat de vervanging ervan een meer of minder fascistisch getint regime slechts een quaestie van tijd is. Zoo schrijft signor Corradini. de vader van het Italiaansche nationalisme, in de „Giornale d'ltalia" o.a.: Welk ministerie ook in Frank rijk thans gevormd moge worden, het moet in de huidige parlementaire omstandig heden in~enkele dagen of weken vallen, zon der iets tot stand te hebben gebracht. Het zijn niet de ministeries, die thans in Frank rijk vallen: maar het is het regime, dat ge vallen is. Het parlementaire stelsel is ver keerd en-verdient verder geen woord meyr. Signor Corradini merkt bij zijn requisitoir over het parlementaire stelsel op, dat zijn ..doodstrijd" in Engeland wellicht nog iets langer zal duren dan elders, terwijl hij zich op het standpunt stelt, dat elk land eigen smaak en behoeften moet volgen bij het vinden van een ander stelsel. Moe lay Yoessef te Verdun. Na de huldiging van den souvereinen vorst van Marokko te Parijs, heeit men den sul tan, nadat hij te Nancy maarschal Lyautey had begroet, naar Verdun gebracht, waar hij de slagvelden bezocht heeft. De opvolger van maarschalk Lyautey als resident van het protectoraat, de heer Steeg, hield daarbij een rede. waarin hij Frankrijk's arbeid in Marokko kenschetste als een vredearbeid en er op wees, dat in den loop van den jong- sten strijd door onderwerping van vijande lijke stammen, de sultan 80.000 nieuwe on derdanen had gekregen. Frankrijk's doel was, aldus le heer Steeg, een volk zich te doen oprichten uit zijn eeuwenoude lethargie. Bijzondere volmacht der Bel- k gische regeering. in het Staatsblad van gisterenmorgen zijn de drie eerste besluiten versdienen, die de 'regeering op grond van de haar door de Kamers verleende bijzondere volmacht jieeft genomen. Bij het eerste besluit wordt bepaald dat de uitvioer van broodkoren en van meel door de ministers van landbouw en nijver heid en van arbeid nader zal worden gere geld, terwijl de inbreuken op de te nemen besluiten gestraft zullen worden met de straffen, die voor den sluikhandel in verbo den goederen zijn voorzien. Bij het tweede besluit wordt bepaald dat een type van wettelijk meel van 26 Juli af wordt ingevoerd, terwijl het verboden is een beter meel te vervaardigen of te gebruiken in de bakkerijen, banketbakkerijen en der gelijke. Door de banketbakkerijen, koek- en biscuitfabrieken mag echter meel worden gebruikt, gebuild met 65 procent voor de tarwe en 60 procent voor de rogge. Voor export mag meel van een beter type worden vervaardigt, mits met speciale vergunning en indien er uitsluitend gebruik wordt ge maakt van vreemde tarwe *>f rogge. Aan particulieren mag nog slechts met een kilo gram tegelijk wit meel worden verkocht. Een regeeripgscommissaris zal worden be last met het regelen van de controle en met de controle over den meelhandel. Het z.g. wettelijke meeltype wordt eerstdaags bekend gemaakt. Bij het derde besluit worden straften voorzien tegen hen, die opzettelijk en vrij willig berichten en mededeelingen versprei den, waardoor lands crediet ondermijnd zou kunnen worden. De straffen bedragen drie maanden tot twee jaar gevangenisstraf en een geldboete van 500 tot 10.000 franc, of één van die straffen alleen. Wanneer de schuldige uitwinstbejag heeft gehandeld worden de straffen verdubbeld. Deze drie besluiten zijn door alle minis- jrs mede onderteekend. Ponlet's toestand ernstig. De gezondheidstoestand van oud-minister Poullet, die^ sedert een paar weken te wen- schen overliet, is uiterst zorgwekkend. Poul let lijdt aan infectieuse griep. Op beterschap wordt niet meer gehoopt. Het conflict in het Engeische mijnbedrijf, Tot dusver is nog geen tastbaar resultaat bekend omtrent het onderhoud van twee uren. dat Baldwin gisteravond heeft gehad met de deputatie der kt/tleiders, waaronder zich tien bisschoppen bevonden, inzake bet door dezen voorgelegde plan tot oplossing der kolencrlsis. De kerkleiders zullen nog een bespreking hebben met de vertegen woordigers der mijnwerkers over bepaalde punten en hun bemiddelingspogingen voort zetten. Men meent te weten dat Baldwin blijft bij zijn weigering om het subsidie te hand haven voor de tijdelijke hervatting van den arbeid op de oude basis, doch de wijzi ging van de houding der mijnarbeiders ten opzichte van eventueele arbitrage wordt als een stap vooruit beschouwd. De verklaring van Mellon op Churchill's antwoord, In het vervolg van zijn verklaring inzake de rede van Mellon zeide Churchill nog: Tusschen 1917 en het einde van den oor log, met name gedurende de periode der Amerikaansche interventie, gaf Engeland 7.000.000.000 dollar in de Vereenigde Staten uit.r waarva/ 4.000.000.000 was geleend, ter wijl wij de rest uit eigen middelen ver schaffen. Alleen aan munitie en levensmid delen voor het leger en de bevolking ga ven wij evenveel uit als het van de Ver. Staten geleende bedrag. Aan het slot zijner rede zeide Churchill: Wij behoeven niet ontevreden te zijn over den algemeenen toe stand ten aanzien van de oorlogsschulden. Laten we er op vértrouwen, dat de jaren een groote verbetering zullen brengen in den toestand, die nu loodzwaar drukt op de door den oorlog geteisterde bevolking van Europa. Werkverschaffing in Saksen. Aangezien tr in Saksen ruim 200.000 werk- loozen zijn, hebben daar de plannen van de rijksregeering tot werkverschaffing op groo te schaal de algemeene aandacht. De bla den melden, dat de Saksische regeering reeds verschillende afdeelingen der betrokken de partementen belast heeft met de uitwerking van een program tot werkverschaffing, waar mede eventueel ten spoedigste moet worden begonnen. De jongste overstroomingscata- strofen hebben in het bijzonder de aandacht gevestigd op hetgeen ten deze te doen valt op het gebied van dijkbouw enz. Naast den aanleg van wegen enz., bestaan o.a. plannen voor woningbouw. Algemeen hoopt men. zoo meldt de Dres- densche correspondent aan de „Köln. Zt.' dat het ditmaal niet bij woorden zal blijven, maar dat het nu tot daden komt. De Basiliek van St. Pieter bestolen. Naar uit Rome gemeld wordt, hebben on bekenden een bezoek gebracht aan het kan toor van de basiliek van St. Pieter. Het bu reau van den kassier, hetwelk 11.000 lire be vatte, ter uitbetaling van salarissen aan bet personeel, is opengebroken. Een ander bu reau. waaruit 18.000 lire waren verdwenen, vertoonde geenerlei sporen van braak. De politie heeft reeds verschillende arrestaties gedaan. Eeu kabinet-Entaxias in Griekenland. De oud-premier Eutaxias schijnt het pleit gewonnen te hebben. Hij heeft zijn kabinet bijeen. Róelofs behoudt Buitenlandsche za ken, Spyridines Oorlog. De nieuwe regeering is een regeering met een politiek van dictatoriaal gezag op finan cieel gebied, daar het staatshoofd haar in dit opzicht de wetgevende en uitvoerende macht heeft gedelegeerd. Ernstige branden in Canada. In Zuid-Alberta en Britsch-Columbia heb ben branden, welke over een groote uitge strektheid hebben gewoed, schade aange richt, die op honderdduizenden dollars ge schat wordt. Tijdens de week-end werd men het vuur gedeeltelijk meester, doch het laaide op nieuw op en thans woeden er drie groote boschbranden, welke men niet vermag re stuiten. De anti-Britsche boycot. De Britsch-Chineesche conferentie tot het tot stand brengen van een accoord inzake de antt-Britsche boycot, is gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken te Kanton bijeengekomen. De Britsche dele gatie verstrekte antwoord op de den 17en Juli gegeven uiteenzetting omtrent den oor sprong van de boycot. De conferentie zal morgen wede-rom bij eenkomen. Wellington Koo afgetreden. Uit Peking wordt gemeld dat de minister van financiën Wellington Koo is afgetreden, VACANTIE-UITTOCHT. Ook in Engeland heeft Zaterdag de groo te uittocht van vacantiegangers plaats ge had. De spoorwegmaatschappijen hadden den volledigen zomerdienst hersteld, als mede de speciale week-end tarieven voor toeristen. Dit was te meer een prestatie, omdat de mijnwerkersstaking reeds 11 we ken duurt en dus met de kolenvoorraden spaarzaam dient te worden omgesprongen. Maar de groote voorraden buitenlandsche kolen, waarvan de maatschappijen zich heb ben voorzien, maakten het mogelijk, Zoo langzamerhand echter wordt er meer en meer stookolie op de locomotieven ge bruikt. Sommige maatschappijen hebben reeds meer dan 200 machines loopen, die met olie worden gestookt. De spoorwegmaatschappijen hebben in- tusschen het hoofd te bieden aan de steeds grooter wordende concurrentie met de mo torbusdiensten. Toch waren er in Padding- tonstation nog tienduizenden plaatsen be sproken in de treinen naar de verschillende deelen des lands. De voornaamste treinen reden in twee, soms wel meer gedeelten. De trek naar Frankrijk en België is met het oog op de lage valuta zeer groot. De vliegtuigen naar Parijs zijn voortdurend ge heel bezet. PORTRETTEN VAN GROOTE STAATSLIEDEN. Bij Christie te Londen is dezer dagen een groote collectie, door Sir William Orpen geteekende portretten geveild, welke het eigendom van Sir James Dunn was. Sir William maakte de portretten tijdens de vredesconferentie van Versailles en bij kans alle daar aanwezige groote mannen onderwierpen zich aan-zijn teekenstift. Voor de 35 teekeningen werd in het ge heel 13487 pd, st. betaald. De hoogste prijs werd gegeven door de firma Sampson voor een portret van President Wilson (2750 pd. st.), met het doel het naar Amerika te ver- koopen. Voorts werden betaald: 567 pd. voor een portret van Smuts, 525 pd, voor Pershing, 504 pd. Voar Lloyd George, het zelfde bedrag voor Generaal Botha (dit por tret komt in het museum van Melbourne te hangen), 120 pd. voor Clemenceau, en nog lagere bedragen voor de beeltenissen, van Hughes, Lord Cecil, Lord Reading en Lord Balfour. PROTESTEERENDE INVALIDEN. Onder groote deelneming uit het geheele Rijk werd te Hamburg de Bondsdag van Duitsche oorlogsinvaliden, weduwen en wee zen geopend. Een voorstel, om een protest in te dienen tegen de onvoldoende onder steuning der oorlogsslachtoffers, werd met algemeene stemmen aangenomen. GISTEREN EEN GROOTE DAG. Mag men ds. Walter Wynn, predikant der United -Free Church te Chesham gëloo- ven, dan is de dag van gisteren een groo te'dag geweest.- Niet uit koffiedik, neen, uit de.... groote pyramide heeft hij ge zien, dat er gisteren iets belangrijks zou gebeuren. Iedere groote gebeurtenis is, vol gens hem, door de Pyramiden voorspeld: zoo heeft hij er, volgens de „Daily Chroni cle" den Europceschen oorlog en den wa penstilstand uit geprofeteerd.. Volgens hem staat ons tusschen heden en 28 Mei 1928 een algemeene chaos in de wereld te wach ten, blijkbaar de zoo lang althans geduchte „grand chambardement" of „grosse Klud- deradatsch" en na September 1936 krijgen we wereldvrede onder een enkele regee ring. De „Daily News" heeft een specialen medewerker op den zieleherder afgestuurd. Het eind van de wereld?? opperde de krantenman, visschend naar wat die pyra- midale gebeurtenis wel zou zijn. O neen, lachte ds. Wynn, maar toch iets van groo te beteekenis. Wót precies wist hij niet en hij wist ook niet heelemaal of we het gis teren al zouden hooren, maar hij dacht toch van wel. Ten profijte van den profeet verwijst de „Daily News" zijn lezers naar twee boek jes van hem, met den prijs er bij.... ARBEIDERS VERONGELUKT. Gisteren zijn bij graafwerk aan de Osfor- fer See, bij Schwerin, eenige zandkarren naar beneden gegleden en in het jvater ge stort, waarbij drie arbeiders omkwamen. PRETTIG WÓNEN. Vrijdag 1.1. is de heer Don R. Mellet, de eigenaar van een dagblad in Canton (Ohio) die een krachtige campagne voerde tegen sociale ondeugden en corruptie, in zijn ga rage vermoord. De moordenaar zou de agent zijn geweest van een bende drank smokkelaars, die zich wilden wreken. De moord heeft groote beroering gewekt en, daar naar het oordeel van velen, de politie het onderzoek niet energiek genoeg leidt, is er een commissie van vooraan staande burgers benoemd, welke zelf een onderzoek zal instellen. Intusschen heeft de politic-commissaris van Canton verklaard, dat de toestanden aldaar even slecht zijn als in andere ste den in Ohio. Het vorige jaar zijn er in Can ton alleen 18000 personen, gearresteerd, d.i. één op de zes burgers. Van dezen hadden zich 10853 aan vergrijpen tegen de ver keersregelen schuldig gemaakt, 2240 aan dronkenschap, 640 aan ontduiking der drankwet, 56 aan het verknopen van be dwelmende middelen, enz. •30 Ook ik heb nog schuld bij u, zeide Ve ronica. Neem mij niet kwalijk dat ik daar pas nu aan denk, maar ik kon ook niet re gelmatig denken. Gij blijft bij mij, het zal u aan niets ontbreken, zoolang ik nog iets bezit. De oude man was ontroerd, hij kuste de kleine fijne hand van de schoone vrouw. Ik wanhoop nog niet, antwoordde hij; ilc kan mij nog niet verbeelden, dat nu een einde aan alles komt; ik vertrouw nog steeds op een rechtvaardige Voorzienigheid. Beste vriend, dit vertrouwen is in droeve uren een goede steun, zeide Willem, maar de vergelding komt dikwijls zoo laat dat men reeds lang het geloof er aan heeft verloren. Blijft ten minste tot morgen hier, ver zocht Jacob, zich tot de jonge vrouw rich tend; morgen zullen wijden erfenisjager nog eens het hoofd bieden en als hij ons dan beveelt heen te gaan, kunnen wij ver dwijnen. Wat zegt u daarvan, doctor? vroeg Veronica den jongen man, die in gedachten yerzonken was. L Ik vind, dat dit hopen en vertrouwen dwaas is, antwoordde hij; ik zeide immers reeds, dat Jacob een kind is. Waarom nog een tooneel vernieuwen, zooals wij er reeds een beleefd hebben? Kunnen wij daardoor iets veranderen? Ik voor mij houd het voor het beste, dat wij nu het huis verlaten. Ik verzoek u slechts tot morgen te wachten, zeide Jacob. Denk aan mijn ver moedens, doctor. Denkt ge, dat we nog in dezen nacht zekerheid krijgen? Ja. Willem schudde het hoofd. Wat zijn dat voor vermoedens? vroeg Veronica. Dat een tweede testament bestaat, Mijn God, als dat zoo ware. Ik geloof het niet, mevrouw, zeide Willem kalm; de overledene heeft geen tijd gehad zich met zijn kind te verzoenen, want tus schen het gesprek met Jacob en zijn dood verliepen slechts weinige uren die hij in gezelschap van mijn vader doorbracht. Ik had reeds daags te voren zijn slui merend geweten wakker geschud, zeide de oude bediende. Al vond ik maar een enkelen regel van zijn hand, die vergiffenis Inhield, dan zou ik van alles afstand willen doen! zeide Ve ronica. Dit is voor mij zoo vreeselijk, dat hij is gestorven, zonder eerst den vloek te rug te nemen. Mag ik dien brief nog eens van u heb ben? vroeg Willem. Zeker, hier is hij. U ziet, dat ik hem Alle lijsten geldig verklaard. Het Centraal Stembureau heeft Dinsdag- micfiag in de oude raadszaal van het stad huis te 's Hage, een zitting gehouden onder leiding van den waarnemend voorzitter mr. P. Rink, ter beslissing over de geldigheid van de op 13 Juli j.l, ingediende lijsten voor de verkiezing van 25 leden voor de Eerste Kamer. Alle lijsten werden in orde bevonden en geldig verklaard, onder hand having van de daarop voorkomende candi dates Het verslag der commissie van voorbereiding gereed. Wij vernemen, dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwrp tot het heffen van een be lasting en het treffen van verdere voorzie ningen ten behoeve van openbare ver keerswegen te land (het ontwerp-wegenbe- lasting) haar verslag aan de regeering heeft doen toekomen. Het verslag zal op de gebruikelijke wijze tegelijk met het antwoord der regeering ge publiceerd worden. Waarschijnlijk zal de Koningin met ge volg eerst over vier of vijf dagen de terug reis naar Nederland aanvaarden. H.M. rustte de laatste dagen uit van den vier- daagschen autotocht naar den Rhoneglet- scher en verliet ook gisteren het park van het hotel Regina Palace niet, De laatste dagen van het verblijfsvan H.M. in het Ber oer Oberland worden begunstigd door aan gename zonnige weersgesteldheid. Maandagavond hield het comité van ac tie voor de wederinvoering van de kermis te Utrecht, een drukbezochte vergadering, die alleen toegankelijk was voor voorstan ders dezer actie. De voorzitter, de heer D. v. d. Roemer, zette de verschillende argu menten uiteen voor de weder-invoering van de kermis. Hij wyes er o.a. op, dat bij de jongste studenten-feesten door den gemeen teraad aan de studenten wel vergunning was verleend, om op een stuk gemeente grond een kermis in te richten. Voorts wees spr. er op, dat geen vrees behoeft te be staan dat de bevolking uit den band zou springen, bij wederinvoering van de kermis, hetgeen bij de lustrumfeesten duidelijk ge bleken is. Men zou, desnoods een droge kermis kunnen toestaan. Aan de hand van talrijke gegevens berekende spr., dat de kermis voor de gemeente Utrecht een voor deel zou opleveren van 70.000 a 80.000. Indien de raad een verzoek tot wederinvoe ring zou afwijzen, dan zouden de voorstan ders van de kermis met deze inconsequen tie bij de gemeenteraadsverkiezing in 1927 ongetwijfeld rekening houden. Medegedeeld werd, dat reeds 1200 handteekeningen ver zameld waren, doch dat de actie thans op groote schaal diende te worden voortgezet, opdat het aan den gemeenteraad te richten adres door duizenden handteekeningen ge steund zou worden. Staande de vergadering werden 231 inteekenlijsten ter verzameling van handteekeningen uitgezet. Besloten werd het comité met twee leden uit te brei den en de actie zoo krachtig mogelijk voort te zetten. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft goedgekeurd een verdrag met Nederland over den invoer van kaassoorten. DE MEMORIE VAN ANTWOORD. Verschenen is de Memorie van Antwoord van den heer K. ter Laan c.s. op het voor- loopig verslag in zake het door hem en do heeren Albarda, Schaper en Van Zadelhoff ingediende voorstel-Ontwapeningswet. Op de mededeeling in het voorloopig ver slag, dat zeer vele leden den tijd nog niet gekomen achten om tot ontwapening over te gaan, omdat het wantrouwen en de ach terdocht tusschen de volken niet zijn weg genomen, antwoorden de stellers der Me morie, dat er geen beter middel is om dit wantrouwen en die achterdocht weg te ne men dan juist de daad van de ontwapening zelf. De indiening van het voorstel had geen ander doel dan om aan de mogelijkheid van wapengeweld als middel tot oplossing van geschillen, wat Nederland betreft, voor goed een einde te maken. De vergelijking van de afschaffing der weermacht met die van de politie heeft hen zeer verbaasd. De overheid gebruikt de politie legen de bedreigers der veiligheid. Maar de bewapening is zelve de bedreiging van de veiligheid, zeggen de stellers der Memorie verder. De kleine landen kunnen zoo gaat de Memorie verder reeds om financiëele re denen niet meedoen aan den nieuwen wed strijd, die het gevolg is en nog veel meer zijn zal van de nieuwe oorlogsmethoden. Met de leden, die van oordeel zijn, dat de oorlog niet zal verdwijnen, omdat hij een gevolg is van de zonde, zullen de voor stellers geen theologisch debat aangaan. Zij geven alleen dezen leden bescheiden in overweging om zelf aan deze zonde niet mee te doen, De indieners van het voorstel brengen gaarne alle verdiende hulde aan de vrede- lievene gezindheid van Paus Benediclus XV, al verliezen zij niet uit het cog, dat de algemeene wederkeerige vermindering van bewapening reeds lang vóór hem is bepleit. Zij verheugen zich ook in de uitkomst vsn de onderhandelingen te Locarno, Maar wie waarlijk in den geest van Paus Benedictus handelen wil en wie waarlijk inhoud geven wil aan de besluiten van Locarno, moet zelf beginnen met de wapens neer te leggen. Ook in Katholieke kringen wordt dit vol gens hen levendig en diep beseft. Duitschland telde 2.000.000 dooden. Rus land 1.700.000, Oostenr.-Hongarije 1.500,000, Frankrijk 1.400.000, Italië 750.000, Engeland 744.000, Amerika 68.000. Daarnaast de ver minkten: Duitschland 1.537.000, Frankrijk 1.500.000, Engeland 900.000, Italië 800.000, Rusland 775.000, Amerika 15.700, Met verwondering namen de indieners van het voorstel kennis van het oordeel van sommige andere leden, dat de groote staten moeten voorgaan. Dit kan bezwaar lijk in ernst verwacht worden. De ontwa pening der kleine landen zal de minder kleine er toe brengen, het voorbeeld te vol gen;'daarna zullen de groote mogendheden, ook om economische redenen, de handen ineenslaan, om tot gelijktijdige en weder keerige ontwapening over te gaan. Wachten op het voorbeeld der groote naties is voor Nederland niet noodig en zou ook te lang duren. De stellers der Memorie achten mèt sommige leden het oogenbük bijzonder gunstig, nu Duitschland, om van Oostenrijk en Bulgarije niet to gewagen, ontwapend is en nu de verdragen van Locarno de veilig heid in West-Europa in hooge mate bevor derd hebben. HET DEENSCHE ONTWAPENINGS VOORSTEL De stellers van de Memorie van Antwoord achten zich gelukkig, reeds nu met de fei ten de beschouwingen te kunnen neerleg gen ten aanzien van het Deensche ontwa peningsvoorstel. Immers heeft de Deensche Tweede Kamer, dit voorstel sedert het ver schijnen van het voorloopig verslag aange nomen met 75 tegen 71 stemmen (12 Maart 1926). De strategische ligging van Denemarken is, evenals die van Nederland, van uitne mend belang. Denemarken is de sleutel van de Oostzee. Het Deensche voorbeeld kan dan ook zonder groot risico door Nederland gevolgd worden. De stellers der memorie hebben den in druk, dat de leden, die de internationale verplichtingen ter sprake brachten, waar aan Nederland als lid van den Volkenbond onderworpen is, zich niet hebben behoed voor een verwarring van het handvest van den Volkenbond met het protocol van Ge- nève. Die leden schijnen ook voorbij te hebben gezien, dat het Protocol van Genève niet van kracht geworden is. De verplich ting, waarvan die leden gewag maken, om het land tegen eiken gewapenden aanval •krachtig te verdedigen, is in het handvest van den Volkenbond niet opgelegd. Even min bestaan er, voor zoover aan de stellers der Memorie bekend is, andere internatio nale verdragen, die Nederland zouden voor schrijven, een krijgsmacht in stand te hou den, in den ouden zin van dat woord. DE STERKTE VAN ONZE WEERMACHT. De onvoldoende sterkte van de Neder- landsche weermacht staat blijkbaar bij ieder vast. Zij is niet van vandaag of gisteren. Op dezelfde wijze als in 1914 bleek de on toereikendheid bij de mobilisatie van 1870. Wie de verdediging der onafhankelijkheid met wapengeweld als den eersten plicht voor den Staat beschouwt, moet ijveren voor een veel grooter leger en een veel sterkere vloot. De leden, hier tegen het voorstel aan het woord, hebben dit tot he den vrijwel nagelaten. Zij spreken nu van het uiterste minimum, maar dat is geld weg werpen, zonder de kans er ooit waar voor te krijgen. En ingeval het tot oorlog mocht komen, is het nog veel erger, want dan wordt dit uiterste minimum in een minimum van tijd vernietigd. Dat de ontwapening geen geschikt onder werp voor een initiatief-voorstel zou zijn, is allerminst in het Voorloopig Verslag aan getoond. Het voorstel geeft nauwkeurig de wijzigingen in de Dienstplichtwet aan, die de voorstellers noodig achten, Natuurlijk worden de verdere maatregelen overgela ten aan de Regeering, die de wet zal moe ten uitvoeren; dit ligt zoo voor de hand, dat de Regeermg zelf in Denemarken niet anders heeft gehandeld. DE VEILIGHEIDSMACHT ZOU VOLDOENDE KRACHT HEBBEN. Als het er ooit toe mocht komen wat den voorstellers zoo goed als ondenkbaar lijkt dan is, zooals zij betoogen, de Vei ligheidsmacht zeer zeker geschikt om met de noodige kracht, maar vooral om waar schuwend en sparend op te treden tegen over een deel van ons eigen volk. In ieder geval is een getal van 25.000 man zeer voldoende pm in moeilijke tijden de olitie te steunen. De voorstellers zijn aan et getal van 3000 man per lichting en aan de totale sterkte van 25.000 man gekomen op dezelfde wijze als de tegenwoordige Re geering aan haar 19.500 mato gedurende de 20 lichtingen komt, dat is door schatting van het benoodigde aantal en van de mid delen, die het volk voor dit doel opbren gen kan. De voorstellers meenen, dat de door hen gedachte Veiligheidsmacht volkomen in staat zal zijn, om te voldoen aan de ver plichtingen, die het internationale recht aan een neutralen staat oplegt en die de Grondwet voorschrijft. De bedoeling is, dat er om de twee maan den een ploeg opkomt van de Veiligheids macht. Dan zijn er steeds 1000 man in oefe ning, hetwelk financiëel voordeeliger is, dan wanneer de geheele lichting tegelijk dient, en waardoor het bèroepspersoneel voor de opleiding zeer beperkt kan worden. Het is niet mogelijk, de kosten van het nieuwe stelsel nauwkeurig te bepalen. Dit wil evenwel volstrekt niet zeggen, dat de raming van de voorstellen niet berusten zou op feitelijke gegevens. De voorstellers hebben met verwondering in het voorloopig verslag gelezen, dat de partij, die zij vertegenwoordigen, het stand punt zou innemen, dat het ongeoorloofd is lichtingen op te roepen bij woelingen. Ook naar hun meening kunnen zich omstandig heden voordoen, waarbij dit onvermijdelijk is voor de verdediging van volksrechten en vrijheden en voor de bescherming van per sonen en goederen. Door de aanneming der onderhavige wet zal Nederland feitelijk van zijn zware mili taire lasten bevrijd worden. Ook de per soonlijke lasten worden zoo ontzaglijk veel verminderd, dat er een geheel andere toe stand geschapen wordt. Doch al de voordeelen daarvan gelden evenzeer ook voor de komende geslachten. En al wordt ook nu plotseling de zwaarste last weggenomen, de uitgaven voor de pen sioenen en wachtgelden, die voorloopig vele millioenen worden, zullen nog geruimen tijd blijven, al zij het dan ook telken jare in ver minderde mate. Het is volstrekt otmoodig, dat deze uitgaven alleen drukken op het thans levende geslacht. Ja, heel zeker, zeide Margaretha, Hij kwam en zonder een woord te zeggen ging hij naar boven en pas na een hali uur zijt gij naar beneden gekomen. Dan had hij tijd genoeg om te luiste ren. Dus gelooft ge werkelijk..., dat zou toch een zeer gewaagd stuk geweest zijn. Wat waagt deze mensch niet? ant woordde Jacob. Ik zeg u, dat hij mijne stem gehoord heeft en naar de slaapkamer ge gaan is, om te luisteren. Daar heeft hij wel genoeg vernemen om de gevaren te ontdek" ken, die zich boven zijn hoofd verzamel den, En waarop steunt nu uw vermoeden, dat hij onzen heer vermoord heeft? vroeg Margaretha met gedempte stem, nadat zij naar alle kanten had uitgekeken. Wat ik vermoed, zeg ik niet gaarne, antwoordde Jacob; ik ben bang, dat ik dan doctor al te veel heb medegedeeld, ik had niet moeten vergeten, dat de erfenis- jager zijn vader is. Maar wil u dan niet onderzoeken? Ja, dat wil ik zeker, Margaretha! Ik zal niet rusten, voordat ik dezen schurk ontpopt heb, Zijt gij niet bang, dat gij u zelf ten gronde richt? En als dat het geval zou zijn, wat is het dan nog? Ik heb in elk geval mijn leven voor een goed doel opgeofferd. Maar intusschen heeft de rentenier allee te gelde gemaakt,.*, DONDERDAG 22 JULI. HILVERSUM. 1050 M. 12.00 Politie ber. 3.304.30 uurtje voor wees- en zie kenhuizen door mevr. Ant. v. Dijk. 5.007.25 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, Lea Fuldauer-colora- tuur soubrette. 7.00 Politieber. 7.30 8.00 Orgelconcert in de Bavokerk te Haar lem, OrganistGeorg Robert. 8.00 en 10.00 Persber. 8.10 Christel. Radiovei. Hr. Siegfr. Bahler, vioolmej. Truus Rieuwerts, piano, met haar kinder-koor klasje uit Bussium. Lezing door Dr. J. Veldkamp, over De Engeische en wij la-Menuet, Handel, b. Gavotte, c. Rameau, c. Menuet, Mozert, (viool en piano), 2a, Bal, bal, je moet de lucht in, H. v. Tus- schenbroek, b. Gotiddochertje, H. v. Tus- schenbroek c. Prins verbeelding toover- boot, H. v. Tusschenbroek d. Het Hage disje G. v. Vladeracken e. Ouwe hoile boom, H. v. Tusschenbroek, (kinderkoor). 3. Eerste deel van de rede van spreker. 4. Sonate E-moll, Mozart (viool en piano), 5a. Blauw Bloempje, H. v. Tusschenbroek, b. Ook voor mij, H. v. Tusschenbroek. c. Wie krabbelt daar Kor Kuiler d. Mui- zenpret gestoord, Kuiler e. De krekel en de mier. H. v. Tusschenbroek ;f. Par- mantje C. v. Rennes, (Kinderkoor) 6. Tweede deel van de rede van spreker. 7. Concert D-dur, M. zart (viool en piano)? 8a, Schon Rosmarin, Kreisler b. Liebe*- freud, Kreisler (viool en piano). DAVENTRY. 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (sopwm- bariton-piano)1.202.20 Tijdsein, gramofoonmuziek. 4.20 Lezing Fanny Burney and Evelina. 4.35 Muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.55 Landbouwbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, LezingSea mysteries. 7.45 Pianocomposities van Bach. 8.00 Lezing: A. French family at the seaside. 8.20 Concert door het Victor Olof sextet, S. Logan-bartton. 9.20 Vroolijk concert, door de Roosters en L. Anderson. 9.50 Weerber. nieuws en lezing La Fontaine. 10..25 Vioolconcert door Albert Sammons. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, cello). 5.05 Concert. 8.50 Concert. KONINGSWUSTERHAUSEN. 1300 M. 8.50 Declamatie uit de werken van Liliencron door E. Prockel. 9.20 Mu ziek van de laatste, 25 jaar. A. Bruinier, viool, J. A. Bruinier, cello. F. S. Bruinie-r, piano. De Weintraubs syncopaters. 10.50 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20 Concert. 9.30 Dansmuziek door de Bird's jaszband. MUNSTER. 410 M. 1*35—2.50 Con cert. 3.50 Kinderuurtje. 4.35 Voor drachten in plat-Duitsch. 5.20 Jozef Strauss-feest. 6.006.30 en 730 :Le- zingen. 8.20 Spaansche les. 9.05 Bruiloftsmuziek. 1.05011.20 Lezing: Das Geheimnis der Cheopspyramide. Daarom wordt voorgesteld een fonds te vormen, dat b.v. 30 of 40 jaren werkt. Daar door wordt de last over die jaren gelijk verdeeld. Het Tweede Kamerlid Hiemstra heeft volgende vrag engericht tot den minister van. Waterstaat; Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen, doorsds. O. L. van den Veen, te Wieringen, in het dagblad „De Tele graaf' gedaan, omtrent toestanden, voorko mende bij de Zuiderzeewerken, met name de ongewenschte verhoudingen die ontstaan doordat de z.g. putbazen ook optreden als keetbazen en waarvan gedwongen winkelne ring en drinkdwang van de arbeiders het gevolg is? Is de minister bereid, naar de hierboven geschetste toestanden een onderzoek te doen instellen en te bevorderen dat deze worden opgeheven, doordat o.m. de combinatie put baas en keetbaas worde verboden? Op Donderdag 29 Juli loopt er een goed koope trein van Amsterdam, Hoek van Hol land, Utrecht tot en met Rotterdam naar Breda. Naar het Vad. verneemt, zijn de heeren Alex, B, Benfer, voorheen leider der Ver eenigde Postzegelbeurzen en Rud. A. Faber, voor hun philatelistische reis naar Egypte, Maandag vertrokken, na eerst afscheid te hebben genomen van verschillende perso nen uit de postzegelwereld. De taal, waarvan zij zich hoofdzakelijk op hun tocht zullen bedienen, is Esperanto, welke taal z.ij kort voor hun voorbereiding nog niet kenden. Zij beschikken over meer dan tienduizend adressen van buitenland sche philatelisten, alsmede over een volle dige lijst van de meer dan 2000 Esperanto* vertegenwoordigers, waarnaar zij hun rou- te zullen regelen. De reis gaat meestentijds per fiets, wat hun vergemakkelijkt wordt door het lid maatschap van den A. N. W. B. Het doel van de reis is het verzamelen van allerlei stempels, postzegels en meer dere curiositeiten op postaal-philatelistisch gebied in het buitenland, alsmede het be zoeken van postmusea, congressen, ten toonstellingen, eto. De route is voorloopig vastgesteld als volgt: België, Frankrijk, Spanje, Portugal, Riviera naar Rome, Balkanstaten, Rusland, Klein-Azië via het Heilige Land naar Egyp te als eersten mijlpaal. Hola, zoo gauw gaat dat niet. Eerst komt het proces tegen hem, dat duurt eenige maanden en voordat het afgcloopan is, kgn de rentenier niet over de erfenis beschikken. Ik begrijp niet, dat de doctor dit proces aangenomen heeft. Waarom begrijpt ge dat niet? Wijl hij dat tegen' zijn vader moet voeren. Denkt ge, dat de doctor niet iweet welke schoft zijn vader is? Jawel maar Jacob gij zijt blind, als gij zoo in éllen ernst vragen stelt, zeide Margaretha met een geheimzinnig lachje. Hebt gij 't dan nog niet bemerkt dat de doctor onze meesteres bemint? Hebt gij uw verstand nog? vroeg Jaoob verrast, Zeker heb ik dat nog. Lieve hemel, sedert wannéér kent da» de doctor de jonge vrouw? Daaraan ligt het niet.... Hè, gij zult mij toch niet willen wijs maken, dat men in den tijd van zes dagej verliefd kan raken. In een enkel uur, Jacob! x Och kom, dat is dwaasheid Gij hebt daar geen ondervinding van, zeide Margaretha ernstig. Ik herhaal, dat de doctor van het eerste oogenblik op de mooie vrouw verliefd was en hij weet h«t misschien zelf niet. (Wordt vervolgd.) altijd bij mij draag, om mij steeds aan de oorzaak van mijn ongeluk te herinneren. De jonge man las den brief nog eens heel langzaam en stak hem vervolgens in zijn eigen zak; Veronica was met hare gedach ten bezig en merkte het niet. Na geruimen tijd keek Veronica op, als of zij uit een verwarden droom ontwaakte. Goed, zeide zij, ik zal tot morgen, hier blijven, maar ik smeek u Jacob, stel alle pogingen in het werk om mij zekerheid te bezorgen. Dan blijf ik ook, sprak Willem, al was het maar alleen om al te haastige hande lingen te voorkomen, die een «'echten in vloed op den uitslag van ons proces zouden kunnen hebben. Wij moeten ons aan de wet houden, als wij ons doel willen berei ken, want wij hebben met een tegenstander te doen, die ons steeds en scherp in het oög houdt, om zich elke zwakheid onzer zijds ten nutte te maken. De oude Jacob trok de schouders op; hij deelde deze vrees niet; hij meende, dat men langs den kortsten weg op het doel moest afgaan en elke hindernis, die men ontmoette, met geweld uit den weg ruimen. Veronica wisselde nog eenige woorden met Willem en trok zich dan op hare kamer terug; de advocaat ging naar beneden, den tuin in én wandelde op de met gras en on kruid begroeide paadjes lang op en af. HOOFDSTUK VIII. Het vermoeden, dat Hendrik Roven een tweede testament had nagelaten, schoot in de gedachten van Jacob steeds dieper wor tel. Als hij zich herinnerde, dat zijn heer de laatste dagen zijns levens den rentenier een bepaald wantrouwen getoond had, dat de plotselinge dood van zijn lieveling, den ka ter, hem tegen zijn vriend moest opgezet hebben, dan kon hij niet gelooven, dat Hen drik Roven zich niet aan zijn testament kon herinnerd en een ander gemaakt hebben. Het was wel is waar slechts eyn flauw vermoeden, maar de oude man klampte er zich aan vast. En niet dat zwakke vermoeden alleen, maar ook nog een andere gedachte pijnigde zijn ziel. Een donker, moeilijk raadsel lag voor hem, tevergeefs trachtte hij door die duis ternis heen te dringen, maar geen enkel sterretje lichtte in dezen donkeren nacht. Was het feitelijk mogelijk, dat Hendrik Roven zich vergeven had? Een vergissing kon het niet geweest zijn, de oude heer zou dat zelf wel gemerkt hebben en den over ledene van zelfmoord te verdenken, was eveneens onhoudbaar. Weet ge heel zeker, dat de rentenier reeds een half uur in huis was, toen ik van boven kwam? vroeg hij Margaretha nog eens, en hij bad haar deze vraag al een do zijn keeren gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6