Gemengd Nieuws. Het ministerie Herriot. Het conflict in het Engelsche mijnbedrijf. Concentratie onder de Duitsche mijnwerkers. Noodweer. De regeling met de vorsten. Staking in het Vaticaan. Een belasting op vreemde toeristen in België. De regeeringsverklaring van het nieuwe Fransche Kabinet. Het ministerie Herriot. De Poolsche grondwets herziening. Polen en Litauen. Het proces te Windhoek. De Vereenigde Staten en het Internationale Hof. Het ongeluk in La Bassee. Door den bliksem gedood. Nederlandsch jacht in nood. Inbraak in het kantoor van den St. Pieter. Diefstal van juweelen. Watervliegtuig te pletter geslagen. Gevaarlijke kwallen. Een speer in den rug. Een Pinguin gestrand. Een oor afgereden. De wonderkoffer en het witte doek. KERK EN SCHOOL. De congregatie van St. Joseph te Mill-Hill. Benoemingen in het Aartsbisdom. Mgr. J. A. S. van Schaik. Pater Van Rijckevorsel. Carolus Magnus, Nijmegen. De kleine Heilige Theresia. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een drama op den Grimburgwal Brandkast open gemaakt. SOCIAAL LEVEN. De Katholieke Sociale Actie in Italië. Sociale Verzekering. MARKTNIEUWS. Het nieuwe ministerie belooft krachtig op te treden om de kassen der schatkist te vullen en den franc te stabiliseeren. Het zal aan het parlement „zekere vrijheden vragen. Deze laatste uitdrukking wordt door de tegenstanders van het ministerie vergeleken met de „décrets-lois" van Poin- caré en de volmachten, welke Briand vroeg. Die tegenstanders doen opmerken, dat Herriot „au fond" hetzelfde wil doen als zijn voorgangers, maar er een anderen naam aan geeft. Het feit, dat een lid van het kabinet reeds zijn ontslag heeft genomen, nl. de hooge commissaris voor de huisvesting, Levasseur, heeft een pijnlijken indruk ge maakt op de vrienden van Herriot. Dit ontslag heeft geenerlei beteekenis voor het prestige van het ministerie, maar bewijst, dat Levasseur twijfelt of het ministerie een lang leven'beschoren is. De „Temps" recht vaardigt dezen twijfel met de verwarring onder de parlementariërs, een verwarring door Herriot zelf Zaterdag gesticht. De „Temps" noemt zijn kabinet een „ministère de passage" De socialistische „Paris-Soir" schrijft: „Wij hebben een ministerie, maar fs het een regeering?" Dit pessimisme wordt nog verscherpt door den val van den franc. De Britsche draadlooze dienst meldt nog «mtrent het onderhoud van Baldwin met de deputatie der Industrial Christian Fellow ship, dat de deputatie geen volledige vol macht had om de tegenvoorstellen te be spreken. In verband met de oppositie der regee ring tegen een subsidie zullen de vertegen woordigers van de kerk nieuwe besprekin gen voeren met de mijnwerkers over het sluiten van een leening in plaats van een subsidie. De „Daily Herald" meldt dat een aantal invloedrijke politici en zakenlieden het plan steunen om een leening in de City te sluiten van vijf millioen pond sterling tot ondersteuning van de mijnindustrie. De Bbnd van Duitsche mijnwerkers heeft 'Ban de niet-aangesloten Duitsche mijnwer kersorganisaties een uitnoodiging tot onder handelingen over een aaneensluiting gezon den. Terwijl de concentratiebeweging in den mijnbouw voortdurend vorderingen maakt, zijn de arbeiders in tal van organisaties ver deeld, waardoor ze natuurlijk in hun strijd om betere arbeids- en, loonsvoorwaarden veel zwakker staan, dan het geval zou zijn, als ze in een machtige centrale organisatie zouden zijn aaneengesloten. De Bond van Duitsche mijnwerkers stelt daarom de op richting van een dergelijke groote organi satie voor, die alle arbeiders in den Duit- schen mijnbouw en in de aanverwante vakken van industrie zal omvatten. Gisteravond is 't zuidelijk gedeelte van ■feet Zwarte Woud door een hevig onweer en een wervelstorm geteisterd. Het Kohl- wald bij Hausen is over een lengte van 2 K.M. en 500 M. lengte afgewaaid. Ook de lan derijen hebben ernstig geleden.. Vele gebou wen stortten in, daken werden weggeslin gerd. Talrijke straatwegen zijn onbegaan baar doordat de boomen er dwars overheen liggen. Honderden telegraafpalen zijn om geworpen, De hagel lag hier en daar 40 cM. hoog. Een onweder, dat den vorm aannam van een orkaan en vergezeld ging van een wer velstorm, heeft in de omgeving van Ra- thenow zware schade aangericht. Dezer dagen zal de Pruisische regeering den vertegenwoordiger van de Hohenzollerns, den heer von Berg, officiéél medcdèelen, dat ze bereid is, nieuwe onderhandlingcn over een vergelijk inzake de financieele re geling tusschen Pruisen en het voormalige koningshuis te openen. Zooals we indertijd reeds hebben medegedeeld, zal de Pruisi sche regeering er echter nadrukkelijk aan toevoegen, dat het oude vergelijk van Oct. 1925 niet als basis voor de onderhandelin gen in aanmerking kan komen. Voor de eerste maal in de geschiedenis Ban het pausdom is in het Veticaan gestaakt. De pauselijke tuinlieden hebben gisteren een eendaagsche werkstaking gehouden, ou: bun looneischen kracht bij te zetten, Onder de maatregelen, die nog worden roorzien om het amortisatiefonds te stfjfen, behoort een belasting op de vreemde toe risten, Men heeft er afgezien om een be lasting bij de douane te heffen op eiken buitenlander, die Belgisch grondgebied be treedt, èn uit vrees voor verzet van wege het buitenland èn voor represaillemaatrege len, doch het plan bestaat om een verblijfs- belasting in te voeren, die door de hotel houders zou worden geheven ten bate van den staat. Naar verluidt, wordt tot directeur-gene raal van het amortisatiefonds benoemd Max Leo Gérard, thans hoofdredacteur van de „Indqpendance Beige", welk blad eerlang als dagblad verdwijnt en door een week blad zal worden vervangen. De kabinetsraad hoorde het financieel exposé van De Monzie en stelde de minis- terieele verklaring vast, welke heden in de Kamer zal worden voorgelezen, alsmede de wetsontwerpen, welke terstond zullen wor den ingediend. De Monzie zal in de Kamer het financieel program der nieuwe regeering indienen. 1 Volgens een bericht zal de regeerings verklaring van De Monzie vnl. betrekking hebben op het financieel program. Volgens personen uit de omgeving der nieuwe ministers zou het kabinet het meest gevoelen voor eén moratorium en zouden de andere vormen van oplossing der finan cieele crisis bij de gehouden besprekingen reeds zijn verworpen. Met het oog op de omstandigheden zal Herriot de Kamer vragen haar wenschen nog denzelfden avond kenbaar te maken, waarbij hij de quaestie van vertrouv/en zal stellen. Het debat belooft zeer stormachtig te worden. De Sejra heeft bij de tweede lezing van het grondwetsherzieningsontwerp art. 8 aange nomen, dat den president de bevoegdheid geeft op voorstel van den minister-president den landdag, te ontbinden. Donderdag heelt de derde lezing plaats. Naar verluidt, zou minister-president Bartel voornemens zijn de vertrouwensquaestie te stellen. De Russische „Iswestia" schrijft in een hoofdartikel: De Poolsche regeering doet zelfs geen poging om de publicatie van be richten in de Poolsche pers nopens Poolsche plannen tegen Litauen te verhinderen. Zij be wijst integendeel met haar geheele optreden, dat deze berichten met de feiten in overeen stemming zijn. Deze betreurenswaardige politiek wordt gesteund door de mogendheid, welke Polen tot den voornaamsten staat wil miken in het geheele Baltische gebied, met het doel een Oost-Europeesche basis te vormen voor den opmarsch tegen de Sovjet-Unie. De sovjet- regeering volgt den loop der gebeurtenissen met opmerkzaamheid en zal te gelegener tijd daaruit haar consequenties trekken. Gisteren is te Windhoek een proces begon nen van internationaal belang, aanhangig ge maakt door den ex-keizer, betreffende goe deren in Zuid-West-Afrika, welke aan zijn fa milie behoorden. Gedaagden zijn de administrateur van Z.W. Afrika en de „registrar of deeds" van dat ge bied. De raadsman van den ex-keizer zeide, dat de bezittingen stonden ingeschreven op naam van een „familietrust", in 1733 door Friedrich Wilhelm I van Pruisen opgericht, ter onder steuning der niet-regeerende leden zijner fa milie en van hun afstammelingen. Hij betoog de, dat de artikelen nopens inbeslagneming in het verdrag van Versailles niet van toe passing waren op de trust en verklaarde, dat het hof rekening moest houden met den geest van het verdrag bij de interpretatie van art. 257, dat van zuiver poenalen aard was en op nauwkeurige wijze moest worden uitgelegd De attorney-general verklaarde uit naam van den administrateur van Z. W. Afrika, dat het hof zich in de eerste plaats zou bezig houden met de vraag, of de bepalingen van art. 257 van poenalen aard waren. In Februari van. dit jaar vroegen de Ver eenigde Staten aan 42 buitenlandsche re geeringen, of zij zekere reserves aanvaard den door den Senaat der V. S. geëischt vóór dit lichaam de toetreding tot het pro tocol van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie kon goedkeuren. Thans wordt gemeld, dat slechts drie landen, n.I. Cuba, Griekenland en Liberia de reserves hebben aanvaard, dat 19 landen alleen een bericht van ontvangst zonden en dat 6 andere verklaarden, dat zij zich hun beslis sing voorbehielden tot na de conferentie van Genève, terwijl 14 landen, waaronder Groot-Britannië, Japan, Italië, België en verscheidene andere Europeesche landen in het geheel geen antwoord zonden. De ambtenaren van buitenlandsche zaken verklaren, volgens de „Associated Press", dat zij hierdoor niet van hun stuk zijn ge bracht en gelooven dat de afwijzing door Amerika van de uitnoodiging van den Vol kenbond voor de conferentie van Septem ber, geen invloed zal oefenen op het be sluit der deelnemende regeeringen en dat Ko, t na het uiteengaan der bijeenkomst de verscnil lende naties hun goedkeuring van de toetreding van Amerika spoedig zullen kenbaar maken. Zondagmiddag is, naar uit Sliedrecht wordt gemeld, °"der groote belangstelling ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den op zoo droevige wijze bij het ernstige on geluk in La Bassée (Frankrijk) om het leven gekomen werkman J. Brand, De kist werd gedekt lr-ef vele bloemstukken. Aan het graf werd het woord gevoerd door den grootvader van het slachtoffer, die dank bracht aan zijn directie en medearbeiders voor de betoonde bewijzen van deelne ming. De toestand der andere gewonden moet redelijk zijn. Zondagavond is te Almelo de veertigjari ge J. Keizer op weg naar zijn woning door den bliksem getroffen en gedood, Het Nederlandsche jacht „Meermaid", Ta* Amsterdam op weg naar Trouville, werd in den afgeloopen nacht door een storm overvallen en zwaar beschadigd. Het zou op de kust geworpen zijn, als niet het Nederlandsche stoomschip „Ary Scheffer" te hulp was gekomen, die het jacht te Havre binnenbracht. Twee schrijftafels opengebroken en 29.000 lire gestolen. In het bureau der administratie van den Pieter te Rome, is door onbekend ge bleven personen ingebroken. Zij braken de schrijftafel van den kassier open, die 11,000 lire bevatte, bestemd voor de uitbetaling der salarissen aan het personeel, alsmede dat van den administrateur Pellizzo. hetweik 18.000 lire bevatte. De deur vertoont geen teeken van inbraak. De diefstal is ter kennis gebracht van de politie, dié reeds verschillende oersonen gearresteerd heeft. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken te Londen, in het huis van het bekende Lagerhuislid sir Alfred Mond. Ju weelen van mevrouw Mond ter waarde van 5000 pond sterling vielen den inbrekers in handen. De familie Mond is ten door dieven gaar ne gezochte familie, In 1918 werd namelijk ingebroken bij den zoon van Sir Alfred Mond, waarbij juweelen ter waarde van 2000 pond sterling werden ontvreemd. Toen het vliegtuig W 59 Maandag nabij de Mok, op Texel, op het water zou neerstrij ken, stieten de drijvers tegen den dijk met het gevolg, dat hei toestel geheel te plet ter sloeg, en de waarnemer te water werd geworpen. Zwemmende bereikte hij den wal. De vlieger wist ongedeerd onder de ver nielde machine weg te komen. Meer dan honderd dagjesmenschen, die in Mersey bij Wallasey in het Engelsche graaf schap Lancaster, de genoegens van het zee strand smaakten, zijn daar Zondag door kwallen aangevallen en „gestoken" .Tachtig der baders kregen zulke wonden, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Een man en een meisje, die van schrik flauw gevallen waren, konden slechts met de grootste moeite weer bij ken nis worden gebracht. Stellig zouden nog veel meer menschen kwetsuren hebben opgeloo- pen, als niet een groep lieden, die zich op een hoog gelegen «trandgedeelte bevonden en de kwallen bij troepen uit de zee zag naderen, deze baders door geschreeuw op het gevaar attent hadden gemaakt. Bij onderlinge spelen in de Lossersche zandbergen door eenigc daar vertoevende personen uit Enschede, had een hunner het ongeluk een speerpunt in den rug te krij gen, De getroffene is in ernstigen toestand naar een der Enschedesche ziekenhuizen vervoerd. Men schrijft uit Bergen aan Zee aan het Bb!.f dat daar een kieine pinguin met veel moeite uit zee is komen aanrollen", 't Brave beest moest bar vechten tegen de branding, die het steeds weer meesleurdef maar eindelijk kwam de pinguin toch op *t strand, ofschoon 't eb was. Hij schijnt dus, dat hij'op 't strand wilde zijn. Een jongen liep er hard heen, maar meteen zwom de vreemde gast toen weer in zee. Maar na eenige minuten kwam hij weer terug. Toen zijn wij heel langzaam naar het dier toe geloopen tot op zoowat 10 M. afstand en verder gekropen tot op 2 M. Er waren gelukkig weinig menschen. Een hernieuwde poging werd gedaan, nu met behulp van een jongen, die, achter hem langs, heel langzaam stap voor stao deed en eindelijk bij hem neerhurkte, 't W^grappig te zien hoe nieuwsgierig het bees^sat rond te kij ken. Hij was heel mooi van kleur De badman pakte hem later cn veegde z'n veeren, waar petroleum aan zat, wat schoon, 't Is, meenen wij, in Bergen nooit eerder voorgekomen, dat zoo'n noordelijk beest zoo ver afgedwaald was Dinsdag sloeg te Eemnes-Buiten een paard op hol, gespannen voor een kart met gras. De voerman, iemand uit Hilversum, viel op den grond, met het noodlottige gevolg, dat een der wielen hem langs het hoofd ging, waardoor hem een oor werd afgereden. De man bloedde hevig en werd voor dr. Gribbe- ling voorloopig verbonden. Daarop is hij naar het ziekenhuis te Laren vervoerd. Het te Tegal verschijnende dagblad „Het Noorden" vertelt: Voor den landraad te Pemalang hebben terecht gestaan de Javanen Marjadi en Kas- mari, beiden beschuldigd, dat zij door mid del van zoogenaamde tooverij Warjan en zijn vrouw Bok Tilah voor J 800 hadden opgelicht. Het v/as een komische zitting, die weer eens duidelijk aantoonde, hoe grenzeloos bijgeloovig sommige dessamenschen kunnen zij11' De heeren Merjadi en Kasmar: hadden het argelooze echtpaar weten wijs te ma ken, dat zijgetweeën van koninklijken bloede waren en de kunst verstonden, amu letten en djimats te maken, welke allerlei plagen en gevaren konden afweren. „Zie je dit vodje papier met de vreemde letters?" vroeg Marjadi. Ze zagen het; het zag wat goor, maar „soedah" „Welnu, begraaf dat in je sawah, en je oogst zal verdubbelen en onkruid zal er niet meer groeien. Het kost maar vijftig gulden, wat te geef is." Marjan en Bok Tilah betaalden. Waarom ook niet, voor een dubbelen oogst en geen onkruid. Maar de edele vorstentelgen waren nog niet aan het eind van hun wonderen en Marjan nog niet platzak, „Zeg eens, Marjan, vroeg de eerste too- venaar, „heb jij een koffer in huis? De koffer was er, „En een witte doek? Het doek was er. „Goed, breng den koffer en het witte doek hier en we zullen je wat laten zien." En ze zagen wat. Te middernacht werd de koffer op een mat gezet, bloemen wer den gebracht en wierook gebrand, om de geheimzinnigheid te verhoogen. En toen moesten Marjan en Bok lilah een groote som geld in den koffer doen, zooveel ze maar hadden, als het kon eenige duizénden, want zij, de vorstelijke toovenaars, bezaten de macht, om dat geld te doen verdubbelen maar dan moesten zij de toovenaars honderd dagen en honderd nachten wakend in hun eigen dessa doorbrengen en de kof fer mocht niet geopend of aangeraakt wor den. Na honderd dagen kwamen ze weer. Zeshonderd gulden werd voorloopig in den koffer gedaan. Om de proef te nemen, dachten Marjan en Bok Tilah. Als het zaakje lukte, konden ze later méér geven. Toen hurkten ze gevieren nahst den koffer neer, het witte doek werd over hen heen getrokken en de geheimzinnige machten togen aan het werk. Na een poosje onden de toovenaars het wenschelijk, alleen te worden gelaten met den koffer en zoo ge schiedde, want de wil van zulke heiligen moet geëerbiedigd worden. Den volgenden dag trok het tooverpaar weg, na de belofte afgelegd te hebben pre cies over honderd dagen te zullen terug- keeren. Maar denk er nu in vredesnaam om den koffer raak je niet aan, hoor! was hun laatste waarschuwing, na eerst nog 120 voor de moeite te hebben gekregen. Ofschoon rotsvast overtuigd van den bo vennatuurlijke macht der toovenaars, kon het echtpaar een paar dagen later de ver zoeking niet weerstaan om den koffer te inspecteeren, maar ze schrokken zich half dood toen ze het ding leeg vonden. Het bedrogen echtpaar snelde jammerend naar de politie om de toovenaars aan te klagen. Maar dezen wisten van niets en waren niet weinig boos van tooverij be schuldigd te worden. De politie kreeg ech ter voldoende bewijzen tegen de dessa- slampampers, die te lui waren om te wer ken. Ze werden door den landraad tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Marjan en Bok Tilah waren inlusschcn achthonderd gulden armer geworden. H.H. Wijdingen. Zondag 1.1. 18 Juli, heeft Z. D. H. Mgr.. Biermans, Algemeen Overste der St, Jo seph's Congregatie, in de kapel van het St Joseph's College te Mill Hill, de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De Tonsuur en twee Mindere Orden aan de heeren: I, Bunck, A'dam; J. Castricum, Castricum; R Cornelius, Engl; B. Heyboer, Haarlem A. Kroon, Wassenaar; Th. Leahy, Ierland; J. O'Brien, Engl.; E. Pye, Engl.; J. Reiné, Venlo; J. Ryan, Engl.; P. Schouten, Heemstede; W .Wagenaar, A'dam, Het Subdiaconaat aan de Eerw. heeren: J. Bóhm, Duitschl.; A. Bruens, Ravenstein; J. Buis, Leiden; B. Davis, Engl. Ch. Donsen, Vlissingen L. Eijgenraam, Dordrecht; S. v, Gils, den Hout; H. Jonkergouw, Tilburg; J. Kuhn, Duitschl.: J. Lavery, Engl.; G. v. Leeu wen, Harderwijk; J. Martin, Ierland; J. Pen- ninger, Oostenrijk; J. de Reeper, 's-Bosch; B. Saraber, Den Haag; W, Ruding, Hooge- zand; J. Schmid, Duitschl.; A. Spath, Beie ren;! P. Stenson, Engl.; I. Stokman, Doornen burg; J. Sweere, Zevenbergen;; J. Vos, A'dam; J. Woodman, Engl. En de H. Priesterwijding aan de Eerw. heeren: J. Abbout, Engl.; W. Bruyns, A'dam; M. Connolly, Engl.; R. Ellison, Engl.; J. Feld- brugge, Voorburg; J, Figl, Tirol; C. Hoeve- naars, Gilre; 3. Jansen, Schiedam; C. Keet, Baarn; H. Linthorst, Den Haag; H. Moran, Ierland; H. Overwater, A'dam; G. v. Roo- zendaal, Spanbroek; S, Schett, Tirol; D. Si mons, Leiden; B. Schmith, Eng.; J, Swil- dens, Hilversum, P. Swinkels, Schijndel; B. Vlasveld, Leiden. Benoemingen. Z. D. H. Mgr. Biermans heeft benoemd tot Professor:N Aan het St. Joseph's Missiehuis te Roozen- daal. Fr, W, Rombouts, Fr. W. Bruyns; aan het St. Josef's Missionshaus te Brixem, Ti rol; Fr. F. Figl. Fr, S, Schett; aan het Pe ter's College te Freohfield, Engl; Fr, J. Ro- gan, Fr. J. Abbott, Fr, H. Linthorst, Fr. B. Smith; aan het St, Joseph's Studiehuis te Tilburg: Fr. C. Hoevenaars; aan het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn Fr. J. Stvil- ^ens- J D En voor de missie van Kavirondo (Br. Oost-Africa): Rev, C. Bunck; Arganda: J. Jansen, H, Overwater, H. Moran, J. Dames; Kameroen (Br. West-Afrika): G. van Roo sendaal, P. Doeswijk; Belgisch Congo, D. Simons; Madras, P. Swinkels, B. Vlasveld; Philippijnen; C. Keet, Greiteman, Nieuw- Zeeland: Wanders; Premiab: R. Ellison; Bor neo: J. Feldbrugge, M. Connolly. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Beesd den wel eerw, heer P. J. Bylard; tot pastoor te Leer dam den weleerw. heer J. H. A. Frank; tot pastoor te Olburgen den weleerw. heer N. J. Eppings en tot pastoor te Wateren den weleerw. heer H. E. Elberssen. Naar de Resb. verneemt, is de toestand van Mgr. J. A. S. van Schaik. president van het Klein-Seminarie te Culemborg, den be kenden componist en musicus, zoodanig ver ergerd, dat beterschap vrijwel uitgesloten is. De patiënt gaat snel achteruit. Pater van Rijckevorsel, die 10 Juni 1925 wegens gezondheidsredenen na een onafge broken dienst van' 17 jaar in de tropen re patrieerde, wordt 27 September a.s. met s.s. „Indrapoera" in Indië terug verwacht. Hij is bestemd om op te treden als professor in de wijsbegeerte bij het College der Paters Jesuieten te Djokjakarta. (Msb.) De Inlichtings-commissie voor het studie jaar 19261927 is samengesteld uit de vol gende leden: de Zeereerw, pater J. v. Rijckevorsel, Molenstraat 39, tel.2648, C. J. A. M. ten Hagen, Stud, Sociëteit Oranje- singel 42, tel. 2189, mej. J. B. M. Koop, Graadt van Roggestraat 24, D. A, J. H. M. Verschure, Ziekerstraat 167, tel. 2512, se cretaris. Deze commissie is genegen inlich tingen te verschaffen aangaande vereeni- ging en huisvesting. Correspondentie gelieve men te richten aan het secretariaat. Door de filmafdeeling van het Centra/1 Bureau der Kath. Soc. Actie te Leiden zijn de al'eenvertooningsrechten verkregen van de film „La Rose effeuilléé" (de ontbladerde roos) waarin op ontroerende wijze het leven en sterven van de alom-vereerde Kleine Heilige Theresia wordt uitgebeeld. Het staat onomstoctelij k vast, dat dit voor- treffelijk filmwerk, dat na zijn eerste ver tooning voor pers en hooge geestelijkheid te Parijs onmiddellijk voor 'n twaalftal landen, waaronder Engeland, Amerika, Oosten rijk, Spanje en België, werd aangekocht, in Nederland een enorm succes zal oogsten. Binnen korten tijd zal in 'Amsterdam de eerste vertooning ervan plaats hebben. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de tweede verdieping van per ceel 'Grimburgwal 4, een twist plaats ge had tusschen twee personen. Een hunner liep daarbij eenige steekwonden op, en is aan de gevolgen overleden. Beide personen waren bakkersknechts, respect, 59 en 55 jaar oud. Zij bewoon den op nummer 4, tegenover het Gasthuis, het hoekhuis, waarin beneden een emaille- handel is gevestigd, twee ineenloopcade vertrekjes. Verschillende keeren werd ru zie tusschen dit tweetal geconstateerd en in den regel liep de kwestie over den godsdienst. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam het tweetal in sterk beschonken toe stand thuis. Ook dat gebeurde wel meer. Ouder gewoonte ontstond twist. Waarover het verschil van meening di'niaal liep is niet bekend. De kostbaas hoorde op de tweede étage een helseh kabaal, spoedig gevolgd door gerinkel. De verhuurder slaagde er in de vechtenden te scheiden; bet bleek dat de 55-jarige een lichte hoofd wonde had, ontstaan, doordat de ander hem een bord op het hoofd had stukgesla gen. Vandaar het gerinkel. Kort daarna vloog het tweetal elkander weer in de haren en ook ditmaal wist de kostbaas hen te scheiden. Hij bracht den 59-jarige wegens diens dronkenschap naar bed en duwde den 55-jarige naar diens ka mertje, de tusschendeur sluitende. Deze laatste persoon ging spoedig uit, zooals hij verklaarde om in het Binnengasthuis zijn hoofdwonde te laten verbinden. Het was inmiddels twee uur of half drie in den vroe gen morgen geworden, - Na een poosje kwam "ij weer thuis en naar de kostbaas veronderstelde, begaf hij zich eveneens ter ruste. Zondagmiddag ging hij de deur uit en verder dacht men in het huis niet meer aan het geval. Maandag evenwel viel het op, dat het daarboven in de kamertjes op de tweede verdieping zoo stil was. Des avonds werd de krant door den kamerverhuurder boven gebracht en deze bemerk te tot zijn groote verwondering dat de oudste van het tweetal, dien hij des morgens te bed had gelegd, daar nog lag. Ontstellende ontdekking. Dichterbij gekomen schrok hij hevig; 's mans kleeren waren met bloed gedrenkt; de lakens waren er van doortrokken en zelfs was het uit het ledikant op den grond ge druppeld. Het leven was geweken. Een medisch onderzoek wees uit, dat de knecht was doodgebloed tengevolge van twee diepe verwondingen onder den rech- teroksel en gaande in de richting van de borst. Aan. den vorm was te zien, dat dit letsel was toegebracht met een zwaar mes De politie werd gewaarschuwd en vond in de kast een met bloed bevlekt groot broodmes. De steken moeten zijn toege bracht, alvorens de andere bakkersknecht het huis verliet om zijn hoofdwonde te la ten verbinden. Gebleken is, dat hij geen bezoek aan het gasthuis had gebracht. Toen de kostbaas den 59-jarige op bed legde, bemerkte hij niets van een verwonding. En zoo is het slachtoffer langzamerhand dood gebloed. De kamerverhuurder had hem op de dekens gelegd. -Toen het lijk gevonden werd) waren de dekens opgeslagen. Niet onmogelijk is, dat de dader bij zijn terug komst naar den getroffene gekeken heeft. Intusscben was de andere bakkersknecht spoorloos verdwenen. Gedachtig aan het bekende verschijnsel, dat de dader zich soms aangetrokken voelt tot de plaats van de raisdaÈra, liet commissaris Harrebomée, ook nadat hel lijk per ter autopsie was overgebracht naar bet Wilhelmina-gasthuis het huis bewaken. En het bleek dat deze politieman juist hacf, gezien. Want in den afgeloopen nacht bemerkte de politiebe ambte, die in het vertrek waar het drama zich had afgespeeld, in het donker de wacht hield, een man, die op straat stil stond en naar boven keek. Na eenigen tijd kwam de nachtelijke wandelaar terug en staarde weer naar boven. De agent liep toen in allerijl naar beneden, herkende hem oogenblikkelijk op het' signalement en ar resteerde hem. En zoo werd hij in den af geloopen nacht gevankelijk het bureau aan het Singel binnengeleid. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat hij zeer beschonken was geweest en zich niet meer kon herinneren wat er gebeurd was. In zijn drift had hij een mes gegrepen, doch of hij er mee gestoken had kon hij niet zeggen. Hij vermoedde wel dat er iets ge beurd was en daarom was hij eenigen tijd onder water gebleven. Geldgebrek noopte hem weer terug te keeren; bovendien trok het huls hem aan. De dader zal ter zake doodslag ter be schikking van de Justitie worden gesteld. Een bedrag van 530 vermist. Door middel van opensluiting heeft iemand zich in den afgeloopen nacht toegang ver schaft tot een kantoor op de Geldersche- kade. Bij het nasnuffelen van de lessenaars werden de sleutels van een brandkast ge vonden. Dit was voor den nachtelijken be zoeker een gretige aanleiding om de brand kast open te sluiten. Een bedrag van 530 wordt vermist. Uit Milaan wordt aan Kipa gemeld Luis terend naar de raadgevingen van Paus Pius XI omtrent de katholieke actie en naar ver maningen, welke Z.H. gaf in eene toespraak op 15 Mei j.l., zond het centraal comité der Katholieffe Sociale Actie aan de diocesaan-af- deelingen en aan alle vereenigingen op sociaal- economisch gebied, welke met haar in ver band staan, eene belangrijke circulaire, die den weg aangeeft door de georganiseerde Katholieken te volgen. Zij behandelt de bescherming der stands rechten en plichten der georganiseerden ten opzichte der wettelijke arbeidsregeling, en vervolgens de bescherming der vereenigin gen, ziekenkassen en andere coöperatieve instellingen, door de Katholieken in overeen stemming met de Katholieke sociale leer ge richt. Deze bepalingen der Katholieke actie ten gunste der georganiseerde Katholieken wer den genomen naar aanleiding van de wet van 3 April 1926, die eene juridische regeling der collectieve betrekkingen op het gebied van arbeid bevat. Deze wet voorzet in juridisch erkende, nationale vakvereenigingen. Daar nu het reglement omtrent de toe passing dezer wet wel door den ministerraad overwogen, maar nog niet officieel afgekon digd, noch in het koninklijke staatsblad is op genomen, bleef ook de oprichting van dus danige vakvereenigingen nog achterwege. De Katholieke actie dringt er bij hare leden op aan, om zich bij dé toekomstige vakvereeni gingen aan te sluiten. Alle nu bestaande vak vereenigingen hebben eene bijzondere rich ting, en wel zóó, dat het voor de katholieken nauwelijks toelaatbaar is, om daarvan lid te worden. De Katholieke actie wil onderzoeken, welke der toekomstige vakvereenigingen aan de wet beantwoorden.' Zij verlangt deze gereser veerdheid ook van de georganiseerde Katho lieken. Men is genoodzaakt, om hierin voor- Icopig voorzichtig te zijn, want tot nu toe is de nieuwe arbeidsregeling nog slechts in groote lijnen aangegeven, en men moet»nog afwachten, hoe zij hare praktische toepassing vinden zal. Dit met opmerkzaamheid te vol gen, is de taak der Katholieke actie zij doet dit door haar „Katholiek Instituut voor So ciale Actie". Zij verlangt intusschen van alle lokale afdeelingen, hare voorschriften stipt te volgen en niet op eigen initiatief te han delen. Behalve verschillende bepalingen voor de diverse vakken afzonderlijk, omtrent de op leiding van vóónverkers, het aanwerven van vakkennis, enz., dringt zij vooral aan op de bescherming der Zondagsrusthierin moe ten de Katholieken het voorbeeld geven in arbeidsverdragen worden op de eerste plaats de Zondagsrust gegarandeerd. Verdere bepalingen betreffen he'"samen werken met het Centraal-Bureau. Vakopleiding van invalide werklieden. In dc Ongevallenwet is sedert enkele jaren een be zaling opgenomen, waarbij voor werklieden, die tengevolge van een hun over komen bedrijfsongeval geheel of gedeeltelijk ongeschikt zijn geworden voor hun werk, de gelegenheid is opengestéld om voor rekening de Rijksverzekeringsbank in een ander vak te worden opgeleid. Aan deze vakopleiding meenen wij, ook met het oog op hare beteeke nis in het algemeen belang, een korte be spreking te moeten wijden. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat door een ongeval in fabriek of werkplaats een werk man zoodanig verminkt wordt, dat hij voor zijn verdere leven niet meer in staat is in zijn onderhoud en dat van zijn gezin te voorzien. Is hij geheel ongeschikt geworden tot wer ken, dan ontvangt hij van de Bank een rente van 70% van zijn dagloon en bij gedeeltelijke ongeschiktheid een deel dier rente. Met geheele of gedeeltelijke ongeschikt heid wordt hier bedoeld ongeschiktheid voor arbeid, waartoe de betrokkene vóór het hem overkomen ongeval in staat was. Het beko men letsel kan echter van dien aard zijn, dat het geen of aanmerkelijk minder bezwaar zou opleveren voor arbeid in een ander vak of be roep, dan dat van den getroffene. We denken b.v. aan het geval van een sckildersknecht, die door een ongeval een been heeft verloren cn zijn vak als schilder daardoor niet meer kan uitoefenen, maar wèl in staat zou zijn tot het verrichten van zittend werk, b.v. als schoen maker of kleermaker. Hiertoe zal echter als regel een opleiding noodig zijn, welke kosten medebrengt, die de betrokkene zeif niet zou kunnen betalen. Zoo'n opleiding nu kan hem dan voor rekening der Rijksverzekeringsbank worden verleend. In dc eerste plaats is dit van grootbelang voor den verzekerde zelf. Door de opleiding vindt hij gelegenheid nieuwe bekwaamheden te verwerven en zich opnieuw een bestaan te verzekeren. Maar ook de gemeenschap heeft er belang bij, dat krachten, die productief kunnen worden gemaakt, niet onbenut blij ven. Om voor opleiding in aanmerking te ko men, moet aan twee vereischten voldaan wor den. In de eerste plaats is het noodig, dat de betrokkene iemand is, van wien verwacht kan worden, dat zijn arbeidsgeschiktheid door de opleiding zal worden verhoogd. Wordt dit resultaat bereikt, dan zal de rente kunnen worden verminderd. Het belang van den ver zekerde gaat hier samen met het belang van de Bank. En in de tweede plaats kan de opleiding alleen geschieden op verzoek van den betrok kene de Bank kan den verzekerde dus hiet dwingen zich tot een ander beroep te laten opleiden. Omtrent de werking van de vakopleiding van invalide werklieden in de praktijk vinden nu enkele mededeelingen in de jaarverslagen der Rijksverzekeringsbank Over 1923 en 1924. Daaruit blijkt, dat van de 108 tot 31 Decem ber 1924 ingèkomen verzoeken om opleiding in 30 gevallen afwijzend moet worden be schikt, omdat van de gevraagde opleiding niet het gewenschte resultaat werd verwacht of het letsel niet van zoodanige beteekenis was, dat het aanleeren van een nieuw beroep rechtvaardig was te achten. De personen, aan wie opleiding werd ver leend, waren zonder uitzondering ernstig ver minkten. Voor het geven der opleidingen wordt, behalve van ambachtscholen, scholen voor gewoon lager onderwijs en teekenonder- wijs en avondcursussen, ook zooveel mogelijk gebruik gemaakt van de particuliere bedrij ven. In het verslag wordt betreurd, dat niet alle getroffenen het groote belang van het leeren van een voor hen geschikt beroep in zien en dat ook door de ouders van jeugdige getroffenen niet altijd de noodige medewer king wordt verleend. Zoo bleek een getroffe ne, die een ernstig verminkte linkerhand had en door bemiddeling der Bank bij een werk gever was geplaatst om het beroep van me taaldraaier te leeren, van zijn werkgever was weggebleven zonder opgave van reden hij was met medeweten zijner ouders met flesch- jes limonade langs het strand gaan venten, het geen in het seizoen blijkbaar een goede ver dienste opleverde Daartegenover is in vele gevallen te voor zien dat de opleiding tot zeer gunstige resul taten zal leiden. Het aantal reeds voltooide opleidingen is nog gering (5), hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat het geheel leeren van een nieuw beroep, vooral voor ernstig verminkten, uiteraard meerdere jaren vordert. Veel zorg baren de gevallen met ern stige handverminkingen of het verlies van hand of arm, vooral, indien daarmede gepaard gaat een te geringe ontwikkeling en aanleg om uitzicht te geven op succes bij opleiding in eenig intellectueel beroep. HOOGKARSPEL, 20 Juli. Vereen. ..De Eendracht", Aardappelen. Schotsche 195 205; Due 110; Kleine aardappelen 130 4 140. MEDEMBLIK, 20 Juli. R. K. Marktvereen. „St. Jozef". Aardappelen. Groote muizen 1.80 4 2.10 per halve H.L.; kleine mui zen 1.65 A 1.80; groote ronde 1.10 4 1.40. «Aanvoer 3500 manden of zakken. BODEGRAVEN, 20 Juli. Kaas- en Var- kensmarkt. Kaas: aanvoer 498 partijen, waaronder 461 Rijksmerk, 22608 stuks, we gende pl.m. 180864 K.G. Prijs: Goudsch* kaas met Rijksmerk le soort 42 4 46 2e soort 34 a 40, zwaardere tot 50. ronder Rijksmerk 32 4 42. Handel flauw. Varkens: Aanvoer 63 stuks. Lammeren 53. BEVERWIJK, 19 Juli. R. K. Coöp. Tuin- dersvereen. „Kennemerland". Aardbeien per K.G. 3546 ct.; bessen 30—40 ct.; kruisbessen 1525 ct.; frambozen 4260 ct.; perziken per stuk <>—8 ct.; Tomaten 16 40 ct. per K.G.; sla per kist 60130 ct.; pos telein 1525 ct.; Andijvie 5060 ct.; Asper ge D.W. per bos 48—55 ct.; asperge D.B. 3040 ct.; wortelen 1326 ct.; selderie 36 ct.; rabarber 714 ct.; komkommers per stuk 26 ct.; doppers per K.G. 1230 ct.; capucijners witte 1624 ct.; bruine 12 30 ét.; raspers 1417 ct.; groentjes 69 ct.; snijboonen 6568 ct.; spercieboonen m. dr. per K.G. 6770 ct.; idem dik 5557; aardappelen 45 ct. PURMEREND, 19 Juli. Afslagvereen. Beem- ster, Purmerend en Omstreken. Aardap pelen 0.91 4 1.33 per rak van 25 K.G.; kl. aardappelen 0.72—85; Slaboonen 5.50 4 6.30 per zak van 15 K.G.; snijboonen 3.90 4 5.85; tuinboonen 0.230.34; peulen 2.50 6.per zak van 50 K.G.; doperwten 4.508.50: Roode aalbessen 1747 ct, per K.G.; zwarte bessen 4958 ct. per K.G.; klapbessen 4— a 24.per 100 K.G.; perziken 4.4 12.per 100; Frambozen 61 4 65 ct. per K.G., aardbeien 58 4 68 ct.; komkommers 5.4 7.70 per 14P; tomaten 0.250.36 per K.G.; bloem kool 2.20 4 13 per 100; Roode kool 15; sla f 2.10 4 'f 3.70 per 100 krop; Rabarber 6.90 4 12.90 per 100 bos; wortelen 14 per 100 bos; sjalotten 9.prei 9.10. Blauwe eigenh. 0.98 4 1.07 per 25 K.G.; Augurken 0.36 a 0.48 per 6 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7