tr&srxzgz tsooo.- jaSMttyaaasttaisss st fia-arsftsys fso.- sïürfM.-isïï Plaatselijk Nieuws. Jf - uÊÈatÊÊr De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. Een nieuwe mijnstreek In Gelderland. Voornaamste Nieuw? $mÊmMÊÈ: Vrijdag 23 Juli 1926 ♦♦DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16308 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. -Eerste Blad Het 50-jarig bestaan van IJmuiden. Het groot internationaal Concours-Hippique te Hoofddorp. Het Concours-Hippique te Hoofddorp. mËÊÊiïsm mÊÊÊKÊÊÊÊ Bekerrondrit van den winnaar Luxe tuigpaarden in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht PP De in de Haarlemmermeer 7.00 goed bekende hee/'Bultman wint het tandem-nummer met Princes Champion en Kings Cross. Examens L. O. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct- per regel; op de le pagina s 75 ct. per regel» Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. eeii vinger. 22 Juli. De vierde trein heeft bij Tarbes oponthoud gehad door het breken van de koppeling. Om half acht zijn alle vier trei nen gisteravond behouden binnengekomen, LOURDES, 22 Juli. De eerste dag in Lourdes is al dadelijk een heerlijke dag ge weest, die een prachtig verloop had. Na de Mis in de Rozenkranskerk werden de zieken gebaad onder aanroeping van de Heilige Maagd door alle pelgrims. In een kort tele gram is het onmogelijk een denkbeeld te geven van den overweldigenden indruk, wel ken de plechtigheden op de menigte maken. Het werd door de Nederlandsche pelgrims als een groole genade beschouwd, dat er reeds den eersten dag een Hoogmis in de Rozenkranskerk met opvolgende processie voor hen was. In die processie werden voor de eerste maal de vijf nieuwe vaandels der Nederlandsche Bisdommen weggedragen, die voor de Hoogmis gewijd waren. s-Middags werd er weer gebeden bij Piscines en was er een Lof in de Rozenkranskerk, waarop om half vijf de processie met het Allerheiligste op indrukwekkende wijze plaats vond. Vooral kan dit gezegd worden van de zege ning der zieken aan het slot. Hedenavond vindt de deelneming plaats aan de interna tionale lichtprocessie. Zaterdag zal deze door Holland geleid worden. In den nacht van Zondag op Maandag is de nachtelijke aanbidding en te middernacht de Hoogmis. Het weer is schitterend. Een concessie-aanvraag voor de ontginning van steenkool, steenzout en aardolie. t Is al weer geruimen tijd geleden, dat in de pers berichten werden gepubliceerd om trent eene belangrijke ontdekking in den omtrek van Winterswijk. Volgens die be richten zou er ontdekt zijn, dat het uitge strekte gebied aldaar aardolie en steenkool zou bevatten, Intusschen zijn veie maanden verloopen, zonder dat er verder iets omtrent deze ont dekking werd vernomen. Blijkens onze dezer dagen ingestelde in formaties, heeft de Nederlandsche Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Wer ken zich ervoor gespannen, om te onderzoe ken, of inderdaad de gebieden in de ge meenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groen- lo en Eibergen aardolie en steenkool zoo wel als steenzout bevatten. Voegt men daarbij de niet onaanzienlijke som, welke aan de aanschaffing van de „boortorens" besteed is, dan laat het zich begrijpen, dat er alleszins grond is voor hooggespannen verwachtingen. Op het oogënblik staan de zaken er al dus voor; „De Nederlandsche Mij. tot het verrich ten van Mijnbouwkundige Werken, waar van de heer Ir. Jan Koster te Heerlen di recteur is, heeft met de Amsterdamsche bankiers, de heeren Hope en Co., een aan vraag om concessie gedaai} voor de ontgin ning van steenkool, steenzout en aardolie in een mijnveld, aan te duiden met den naarc „Gelria" en gelegen in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen (Provincie Gelderland). Het be doeld mijnveld, waarvan het grondplan ge- teekend is en bij de concessie-aanvraag is overgelegd, beslaat een oppervalkte van 12.000 hectaren. Deze concessie-aanvraag geschiedt op grond van een heel oude wet, die nog in den Franschen tekst is gesteld. 't Is de wet betrekkelijk dë mijnen, aard en steengroeven van den 21 sten van gras maand van 1810, zooals zij in dc z.g. Bul letin des Lois No. 285 nog staat ingeschre ven. De vertaling van artikel 22 dezer wet luidt: „Het verzoek ter. hekoming van af stand zai geschieden blootelijk bij wege van rekweste aan den prefekt, welke verplicht zal zijn om zoodanig rekwest volgens de orde der dagteekening te doen overschrij ven op een bijzonder register en hetzelve binnen tien dagen te doen afkondigen en aanplakken". - Aan bet bepaalde in dit artikel is intus schen voldaan en ook hebben verschillende Burgemeesters de bekendmaking moest geschieden in Arnhem, Zutphen, Winters wijk, Lichtenvoorde, Groenlo, Eibergen, Haarlem, Heerlen en An sterdam zich letterlijk gehouden aan den tekst van art. 24, door o.a. „ééns in de maand, zoo lang het verzoek is aangeplakt, dit des Zondags na het einde van den kerkdienst te laten aflezen". Gedurende vier maanden blijft het re kwest aangeplakt en daarna zal eene be slissing op de concessie aanvraag worden gegeven. Intusschen heeft de meergenoemde maat schappij reeds in Groenloo een huis gekocht, om daarin voorloopig het kantoor te vesti gen en bovendien heeft zij een ter rein aangekocht, waarop een fabriekje zal worden gebouwd, met het doel daarin de reparaties van de onderdeden der boorto rens te verrichten. Dat ook op dc medewerking van de zijde der autoriteiten gerekend rrag worden, moge blijken uit het feit, dat na eenige vergade ringen tusschen Gedeputeerde Staten van Gelderland en verschillende Burgemeesters van de bij de ontginning betrokken gemeen ten, reeds een Comité inzake een streekuit- Choenlo Het mijngebied „Gelria" in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen, groot 12.000 H.A., voor welks ontginning con cessie is aangevraagd. Vijf boortorens zijn reeds eenige maanden ia werking. Reeds sinds eind Maart worden op vijf verschillende plaatsen in de genoemde ge meenten boringen verricht. Groote kostbare torens zijn daar opgesteld en dag en nacht wordt er gewerkt. Na elke 24 uur zijn de boren weer 3 a 4 Meter dieper in de aarde gezonken en zoo zijn er al plaatsen, waar de boren circa 500 Meter diep in den grond zitten. De inhoud wordt dagelijks door des kundigen onderzocht en algemeen is de ver wachting, dat het mijnveld in deze streek, hetwelk zal worden aangeduid met den naam „Gelria" nog eens „rijke vruchten" zal afwerpen. De genoemde Maatschappij toch heeft reeds groote kapitalen aan de proefnemin gen ten koste gelegd. Men deelde ons mede, dat aan het in dienst zijnd personeel reeds 2000 per week aan salarissen wordt uit betaald. breidingsplan is gevormd onder presidium van *den fommissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, waarin behalve verschillende bur gemeesters ook zitting heeft de Inspecteur voor de Volksgezondheid, Ir. A. M. Kuysten te Arnhem. Dit Comité stelt zich ten doel bij de even- tueele tot stand koming van de mijnstreek in Gelderland het aanleggen van nieuwe verkeerswegen te bevorderen. En zoo treft men maar steeds voorberei dingen in dq verwachting, dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe mijnstreek aan duizenden Nederlandsche arbeiders den kost zal kunnen geven en ons land zal leveren de kostbare aardolie, steenzout en misschien ook gaskolen, die wij tot dusver uit Duitsch- land moeten betrekken. Op initiatief der vereeniging „IJmuiden s Bloei" had gisteravond in „Hotel nummer Een" een vergadering plaats, met het doei een commissie te vormen, die de leiding zal nemen bij de a.s. feesten ter herdenking van het 50-jarig bestaan van IJmuiden. L'it- genoodigd waren, per advertentie, alle or ganisaties, waarvan medewerking wordt ver wacht en verder alle belangstellenden. De opkomst was echter lang niet groot. De voorzitter van „IJmuiden's Bloei' no taris W, A. Dolleman, had de leiding van den avond en opende de vergadering met een kort woord, waarin hij er op wees, dat deze feestviering reeds lang een punt van overweging bij het bestuur had uitgemaakt, doch men kon niet eerder openbaar begin nen te werken, omdat te weinig vaststond van de feestviering. Evenals trouwens van de feiten. Vast staat dat op 1 November 1876 het Noordzeekanaal officiëel werd opengesteld door Z, M. Koning Willem III. Doch hoewel Z. M. dien dag door de slui zen ging per schip, was het natuurlijk vol strekt niet het eerste schip. Daar waren er, gedurende het werk, al wel anderen ge weest. Doch men moet een bepaalde dag nemen en men doet goed dan dien officiëe- len dag maar te nemen, hoewel het eerste schip natuurlijk kwam in de 10 jaren, die daaraan voorafgingen. Evenzoo waren er natuurlijk voor dien dag hier al wel eeSige huizen en men zal die buurt wel IJmuiden genoemd hebben. Doch ook hierbij is het noodig een vast punt te, nemen. Zoo zal men dan op 1 of 2 No vember feestvieren. Namens het bestuur stelt spr. nu voor een commissie te benoe men, waarin zooveel mogelijk alle lagen der bevolking vertegenwoordigd zijn. Echter zou hij er op willen aandringen in elk geval een der twee, te IJmuiden wonende, wet houders der gemeente als voorzitter te kie zen. Door verschillende personen werd gepro testeerd tegen deze wijze van samenstelling. Er werd gevraagd, dat het bestuur zelve meer naar voren zou treden. Een ander meende, dat» men volstaan kon met eenvou dig de voorzitters en secretarissen van de hier vertegenwoordigde vereenigingen in het comité te kiezen. Een derde wees er op, dat, wilde men uit deze vergadering een comité kiezen, zeer groote groepen der be volking niet vertegenwoordigd zouden zijn. Tenslotte werd besloten, hier een comité te kiezen van 5 personen, aan te vullen met 2 leden van het bestuur van IJmuiden's Bloei, welk kerncomité dan zou trachten zich aan te vullen met e£n grooter aantal personen uit de verschillendelagen en kringen der bevolking. Als comitéleden werden daarna gekozen de heeren: J. de Nobel, J. C. Dunnebier, F. P. Vermeulen, K. H. Tusenius en M, G. van Praag. De aanwezige heeren namen die be noeming aan, terwijl aan den afwezigen heer Tusenius kennis zal worden gegeven. Mocht deze daarvoor bedanken, dan zal in zijn plaats de heer N. Gonlag zitting nemen. Door het bestuur der vereeniging werden als comité-leden aangewezen de heeren Dr. de Vries Robles en Joh. de Waard. Nog werd besloten den burgemeester uit te noodigen als eere-voorzitter van het comité op te treden. Met het weder, dat zich den avond van te voren zoo ongunstig liet aanzien, is bet reusachtig meegeloopen. Nagenoeg den ge- heelen dag heeft het zonnetje geschenen en men had voor mensch en dier geen betere temperatuur kunnen wenschen. Reeds in den voormiddag arriveerden duizenden bezoekers per trein, autobus enz. uit alle oorden des lands. Vooral het aan tal groote autobussen, waarmede belang stellenden naar Hoofddorp kwamen, was dit jaar inderdaad belangrijk. Ze werden opgemerkt uit Schoonhoven, IJsselstein, Gouda, 's-Gravendeel, Gorinchem, Putters- hoek, Zaandam en meerdere plaatsen. Te 10 uur werd met de verdere afwer king van het programma begonnen. No. 11. Eenspannen, tuigpaard in Neder land geboren, open klasse. a. landbouw tuigpaarden, toebehoorende aan personen wier hoofdbedrijf landbouw is (gedekte merriën uitgesloten); b. tuigpaar den. Prijzen in elke rubriek 100, 50 en 25.Eereprijs in a. zilv. medaille van de firma G. W. v. Driel en van Dorsten te Hoofddorp; b. groote zilv. medaille van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Wisselprijs: zilveren beker, aangeboden door het Centraal Comité vaij. Concoursen in Nederland, a. le prijs: H. v. Rijn Jzte Cothen met Paul; 2e prijs wed. G. Bnujnis te Nieuw- Vennep met Hendï; 3e prijs; D. van der Grift te Baarn met Junar. Eerv. vermelding verkregen: A. W. van Wijk, te Vechten, met Jélinke en A. Buurman, te Hoofddorp met Jipillia. b. le prijs Gebr. van der Haar te Zeist met Princess; 2e prijs; Stal „Witte- brug" te Rijs (Fr.) met Fedon; 3e prijs: H. J. van der Laak, te Tilburg, met Sublime. Eerv. vermelding verkregen: H. F. Bult man, te Hsarlemèiermeer, met Lieveling en Gebr. van der Haar te Zeist, met Prins. No. 12. Tweespannen, landbouwtuigpaar. den, voor boerenwagens, voor personen, wier hoofdbedrijf landbouw is. Prijzen: gr. zilv. medaille van H. M. de Koningin en verg. zilv. medaille van H W. Heidems te Den Haag en 400, 50, 40, 25,' en 25.-. le Prijs: O. dc Kok, te Nieuw Vennep, met Itziba en Dorette; 2e prijs: M. D. Noordzij, te Rotterdam, met Jansje ex Beth en Gardista; 3c prijs: Jac. Molenaar, te Hoofddorp met Elza en Gerda; 4e prijs: A, Buurman, te Haarlemmermeer, met Litelia en Kniertje; 5e prijs: G. L. Warnaar te DiDnrksland met Hemara en Hekka. No. 13. Eenspannen, luxe tuigpaard, be neden 1.55 M. (Intern.)- A. 1.50 M. tot 1.55 M. B. Beneden 1.50 M. Prijzen: verg. zilv. medaille van de Eerste Onderlinge Paarden- Veeverzekering te Den Haag; 100, 50, -25. A. le Prijs: Dre A. Drory de Perez, te Voorst, met Winmoor King; 2e prijs: J. H. Alta, te Amsterdam, met Charming Wonder; 3e prijs: Gebr. van der Haar, te Zeist, met Airedale Sportsman. Eerv. vermelding ver kregen J. F. de Vos, te Den Haag, met Gle- navon Mignon en Dre Drory de Perez, te Voorst, met Glenav on Princess Mary. B. le Prijs: Gebr. van der Haar, te Zeist met Queen of Beauty; 2e prijs: Ten Bos, te Almelo, met Sunbeam; 3e prijs J. F. Vos te Den Haag met Princes Juliana. Eerv. verm verkregen: H. J. van der Laak, te Tilburg met Sublime en Gebr. de Zeeuw, te Nicuw- Vennep met Pietje. No. 14. Klein springconcours voor zoons en dochters van landbouwers of hun knechts en voor leden van een landelijke rijvereeniging. Prijzen: Kunstvoorwerpen, aangeboden door de vereeniging „Het Nede- landsche Legerpaard", te Den Haag. Boven dien 25 aan drie winnaars, naar gelang van hun plaatsing, indien zij lid zijn van een landelijke rijvereeniging, ten bate van de kas van hun vereeniging. le Prijs: Art. Wijnen, te Zevenbergen, met Iverna; 2e pr. Ant, v, d. Heijden, te Klundert, met Cordate I ex Emma; 3e prijs: L. J. A. M. Aart, te Zevenbergen met Pox: 4e prijs: H, Sterk te Meerkerk met N. N.; 5e prijs: Chr. van Wijk, te Hoofd dorp, met Harry; 6e prijs J. de Groot té Nieuw Vennep met Dickie, No. 15 Ter opluistering aan dc hand voorbrengen van in Noord-Holland in 1926 geprimeerde merriën van 37 jaar. Dit nummer viel bij het publiek zeer in den smaak. Al de berijders in hun wit over hemd en witte schoenen maakten een goe den indruk. No. 15. Verrichtingsproef voor M. C. mer riën onder het zadel en hengsten en mer riën van drie jaar en ouder, ingeschreven in een der stamboeken van de Nationale Vereeniging der Paardenfokkerij in Neder land, afd. Haarlemland, afd. Noord-Holland in het tuig of onder het zadel. a. M. C. Merriën 2100 M. in 7 minuten. Prijzen 50, 40, 30, 25, 25 en 20, uitgeloofd door de Vereeniging Het Nederl. Legerpaard, tc Den Haag. Extra- prijs Luxe rijhoofdstel voor de beste M. C.- merrie, uitgeloofd door Jhr. H. A. van Reigersberg Versluis te Bennekom. b. Voor stamboek-merriën 2100 M. in 7 minuten. Voor stamboekhengsten 4200 M. in 14 minuten. Prijzen zilv. medaille van D. J, v. d. Have, te Capelle bij Goes en ver schillende geldprijzen. a. le Prijs: O. de Kok, te Nieuw Vennep met Elina: 2e prijs: Jhr. Teding van Berk hout te Nieu wVennep, met Fijna; 3e ptijs H. F. Bultman, te Haarlemmermeer met Wonder; 4e prijs: M. W. van der Schans, te Bovenkerk met Grada; 5e priis: J. Maas kant te Haarlemmermeer, met Bozarda; 6e prijs: J. M. Knoop, te Haarlemmermeer, met Tthone; 7e prijs: O. de Kok, te Nieuw Vennep met Dorette; 8e prijs M. D. Noord zij, te Rotterdam, met Gardista. b. Prijzen van 35 verwierven O. de Kok te Nieuw Vennep met Itziba; vereen- „Ons Belang" te Haarlemmermeer, met Emrno; .Tac. Molenaar, te Haarlemmermeer, met Gerda en M» W- v. d. Schans te Boven- «V «lil waat® ■M kerk met Gienetj'e. Prijzen van 30: J. .Maaskant, te Haarlemmermeer, met Goma; B. Biesheuvel, te Iloutrakpolder, met Iho- lante; J. Maaskant, te Haarlemmermeer, met Bosarda; J. M. Knoop, te Nieuw Ven nep, met Ithone; D. van Wieringen, te Abr benes, met Griedel en B. Biesheuvel, te Houtrakpolder, met Houtra. Prijzen van 15: A. Zijlmans, te Haarlemmermeer met Hozanna I; J. M. Knoop, te Nieuw Vennep, met Ierida; O. de Kok, te Nieuw Vennep, met Gerarda II; Chr. van Wijk, te Hoofd dorp, met Igerda; M. W. v. d. Schans, te Bovenkerk, met Grada; Amst. Rijtuigmaat schappij met Holan; J. Maaskant, te Haar lemmermeer met Isense; J. Pensen, te Nieuw Vennep, met Goma; G. W. Bulk, te Nieuw Vennep, met Garmora; G. C. van Arendonk te Haarlemmermeer, met Igno- retta; G. W. Bulk, te Nieuw Vennep, met Jubitane en Jac. Molenaar, te Hoofddorp, met Teentje éx Ietora, Prijzen van 10: M. W. v. d. Schans, te Bovenkerk, met Gienetje; G. J. Nijssen, te Nieuw Vennep met Madam; G. C. van Arendonk, te Haar lemmermeer, met Kimara; J. F. Geherels, te Haarlemmermeer, met Kersta; Prijzen van 5: Jac. Molenaar, te Haarlemmer meer met Elsa; dez. met Leentjè ex Ietora: ,C J- Bos, te Abenes met Holland en A. Biesheuvel Azn., te Houtrakpolder, met Hanna, terwijl nog 4 hengsten werden in gedeeld ia den prijs van 30, en wel: Giel van Buurman en Meekhof te Spaarn- dammerpolder.; Geoffrey van dez.; Emmo 'van de Vereen, „Ons Belang" te Haarlem mermeer en Griedel van D. van Wierin gen te Abbenes. Hierna werd weder ter opluistering te zien gegeven een caroussel te voet, door 120 meisjes, openluchtspel van rythmische bewegingen, op de muziek van Grieg uit Ases tot en Morgenstimming, onder leiding van Mevrouw Demead, leerares te Haarlem en den heer Kramer, directeur van het sta dion-orkest te Amsterdam. Dank zij het prachtige weer, kwam dit aardig nummer beter tot rijn recht dan den eersten dag. Het was inderdaad een groot succes en werd luide toegejucht. Hulde aan de leera res en de meisjes, voor haar mooie pres taties. No. 17 Schoonste rijpaard, waarvan des morgens voorkèuring had plaats gehad Internationaal, a. voor licht gewicht; b. voor zwaar géwicht. Prijzen: a. Kunstvoor werpen van Baronesse Bentinck-Spealman te Ommen. b. Zilv. med. van de Kamer van Koophandel te Haarlem en in elke rubriek 100, 75 en 50. a. le Prijs: Béndler Tattershall te Berlijn met Shel; 2e prijs: H. de Boer te Wassenaar met Daylicht; 3e prijs: Bendler Tattershall met Sieglinde. Eerv. verm. verkregen Prins Fr. Sigismund-von Preussen te Kolzo met Jurist; Graf. Dr. Esterhaz te Ceskles met Zsugori; Kav. Maj, W. Fehr, te Bern met Fleurette en Kap. Maj. W. N. Gerber te Bern met Pantiere. b, le prijs: Mevr. Joh. Warneke te Den Haag met Liliac; 2e prijs Frau Glahn Staudt te Rotterdam met Nimbus; 3e prijs Frau Dr. Wiëner te Berlijn met Schwabenjungen; 4e prijs Ad. Kleb<? te Rotterdam met Fata ex Spinchele van Spart. Eerv. verm. verkre gen Graf Dr. Esterhazymet Cabango; Frh. von Langen "te Berlijn met Volt. No. 18. Championaat tusschen de prijs- winners van de nummers 2-4, 6-11 b en 13 (Internationaal). Eereprijs: Zilv. Beker van de vereeniging „Vooruit" te Hoofddorp. Winnaar van den beker werd Dr. A. Drory de Perez te Voorst met Winmoor King. No, 19. Eenspannen fokmefriën, landbouw- tuigpaard, open klasse; overlegging van dek- bewijs vereischt. Prijzen: Verg. zilv. med. van de Ongevallenverzekering „Fatrum" te den Haag- en 100, 50, 25, f 25 en 25. Wisselprijs: zilveren beker van Hoofd dorp, uitgeloofd door de verzekeringmaat schappij „De Oude Zwolsche" van 1895 te den Haag. Winner 1924: Jhr. Mr. P. J. Te- ding van Berkhout Aerdenhout; 1925: Jac. Molenaar te Hoofddorp. le prijs, M. D. Noordzij te Rotterdam met Gardista; 2e prijs, O. de Kok te Nieuw- Vennep met Itziba; 3e pr. C. Bulk te Nieuw- Vennep met Fatima; 4e prijs, Jhr. Teding van Berkhout met Fijna; 5e pr. D. van Wie- ringen te Abbenes met Krfoiieta. Eerv. verm. verkregen Jac. Molenaar te Hoofd dorp met Gerla; H. F. Bultman te flaarlec- mermeer met Fuldova; stal „Wittebrug" te Rijs met Hertha. No. 20. Tweespannen luxe tuigpaard; open klasse (internationaal) a. voor hande laren, b. voor particulieren. Prijzen: groote zilveren Medaille van H.M. de Koningin Moeder, luxe Rijtuigzweep, van de firma Kamerling, Breda en in elke ru briek 125, 75 en 25. A, Prijzen: le pr. Gebr. v. d. Haar, Zeist, met Histon Leopard; 2e pr, Gebr. v. d. Haar, Zeist, met Greystone Primrose. B. le pr. Mevr. Dre A. Drory de Perez te Voorst met Beeles Leaderette en Witcham Sunrise; 2e pr. A. H. van Dorsser te Zeist, met Scottish Beauty en -A-ibin Gertrude; 3e pr. Stal „Witte Brug" te Rijs (Fr.) met He- donna en Fedon; Eervolle vermeldingen ver wierven: H. L, Dekema den Haag, met Ben nie en Harnie en H. F. Bultman, Haarl.meer met Princess Champion en Kings Cross. No. 21. Carousselrijden door de leden van de landelijke Rijvereeniging „Kapitein van der Wal" uit Haarlemmermeer, onder lei ding van den heer Ph. Kok te Haarlem. Niet ten onrechte wordt dit caroussel rijden hét attractienummer van het program ma genoemd. De deelnemers en -neemsters (96 in getal) getooid met de «kleuren van de gemeente maakten een prettigen indruk en voerden het caroussel op technisch uitne mende wijze uit. Dat het succes van dit num mer grooter was dan verleden jaar, is voor zeker ook wel hieraan te danken dat de vooroefeningen geregeld werden gehouden op verschillende plaatsen in deze gemeente. Alle eer aan den heer Kok, die op zoo schitterende wijze, deze zaak heeft geleid en behartigd. Aan het einde vormde de groep zich tot een W en werd terwijl allen een oranje lint omhoog staken door de muziek het Wilhelmus gespeeld. Dit nummer heeft we derom een apart cachet gegeven aan het concours en in niet geringe mate tot zijn roem bijgedragen. No. 22. Tweespannen landbonwtuigpaarden, voor luxe rijtuig, voor personen wier hoofd bedrijf landbouw is. Prijzen. Verguld zilveren medailLevan de Verz. Mij. „De Oude Zwol sche van 1885" en 100, 50, J 25 en 25. le prijs. J. M .Knoop te Nieuw-Vennep met Ithone en Fijna; 2e pr. H, G. Bultman te Haarlemmermeer met Lieveling en Won der; 3e pr. A. W, van Wijk te Vechten met Jelinte en Paul; 4e pr. M. D. Noordzij te Rotterdam met Gardista en Jansje ex Beth. Eervolle vermelding verwierven o.a. Buur- tnan-Meekhof Spaarnd.-polder met Demieke en Florente en A. Buurman Hoofddorp met Jipilia en Kniertje. No. 24. Vierspannen voor luxe rijtuig (in ternationaal). Prijzen: zilv. medaille van de Fa. Gebr. Brinkmann te Haarlem en 150, 100 en 50. le prijs: H. F. Bultman te Haarlemmet- meer met Princess Champion, King s Cross, Tip Top en Capenor Victor; 2e pr. Stal „Witte Brug" te Rijs (Fr.) met Fuldova, Hertha, Hedonna, Fedon; 3e pr. Amster- De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Prof .Otto Naegeli uit Zurich in consult. Uit onze Oost zijn in totaal 2 ton voor dé Olympiade gezonden. De hoofdinspecteur der Volkshuisvesting, concludeert tot spoedige verdwijning dar huurwetten. Beter weer in 't vooruitzicht. Brutale overval ven een bank le Bussum, Het antwoord van de Ministers van Finan ciën en O. K. en W, op de vragen var Ds. Lingbeek. De vermoedelijke samenstelling van het Kabinet-Poincaré. Péret wordt tot voor. zitier der Fransche Kamer gekozen. De Belgische Senaat neemt het weisont werp aan tot stichting van de National Maatschappij der Belgische spoorwegen. De uitspraak van het scheidsgerecht in zake het spoorwegongeluk bij Stargard. Ernstig spoorwegongeluk in Maiokk* Noodweer in Australië. Zie verder Laatste Nieuws. iiiMiriirif, Barometerstand 9 uur v. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.33. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Juli. Hoogste Barometerstand 767.6 m.M. t« Clermont. Laagste Barometerstand 742,7 m.M. te Larwick. Verwachting van den avond van 23 lot den avond van 24 Juli: Matige N.W. tot Z.W. wind; afwisselbare bewolking, later betrokken met regen, aan vankelijk iets warmer. -SA damsche Rijluigmij. te Amsterdam met N.N. No. 25. Burgemeester Slobprijs. Horden- ren voor paarden van 4 jaar en ouder, ge reden door heerrijders en actief dienende officieren (Internationaal). Aan de spa'nnende race over 3200 meter met verschillende hindernissen namen 4 paarden deel, waarvan één door een dame werd bereden. De haast wilde ren werd door de toe schouwers met groote aandacht en bewon dering gevolgd. (Prijzen 200, 60 en 40!. le pr. Major W. Gerber te Bern, met „Teufelsgast": 2e pr. Frh. von Langen te Berlijn met „Falkner"; 3e pr. Mevr. Hassel- bach te Berlijn met „Yet." No. 23. Internationaal springconcours, open voor springpaarden van alle klassen. Prijzen: Zilveren Medaille van den heer D. J. Couvè, den Haag, voor 't hoogst ge plaatste lid der vereeniging van Hindernis- ruiters en 200, 100, 75, 50, 25 en 25. Wisselprijs: de Beker van Hooiddorp, Winner 1924: Luit. A. D. Heuff; 1925: Luit. Pahud de Mortanges. le pr. (de Beker van Hoofddorp) Fhr. voa Langen te Berlijn met „Goliath" (6 fouten, tijd, 2.38 4/5), 2e pr. Luit. de Freminville Frankrijk, met „Nip," (6 fouten, tijd 2.41), 3e pr. Luit. de Freminville, Frankrijk, met „Pair II" (6 fouten, tijd 2.44), 4e pr. Luit. A. Colenbrander, den Haag, met „Gaga. (6 fou ten, tijd 2.46); 5e pr. Kapitein Montergon Frankrijk, (6 fouten) met „Vermouh,,; 6e pr. Luit. Clave. Frankrijk, met „Nevermore," (6 fouten, tijd 2.49 2 5); 7e pr. Frh. von Lan gen te Berlijn, met „Prinz," (8 fouten, tijd 2.44). Eervolle vermeldingen verwierven: Frh. von Langen te Berlijn met „Falkner"; R-itm. C. H. Labouchère. Amersfoort, met „Jopi Slim"; Luit. v. d. Voorst v. Zijp, den Haag, met „Silves Pilcc" en kapitein Mon tergon, Frankrijk, met „Caprice." Dit laatste nummer werd ook thans we der om z'n vele spannende momenten van het begin tot het einde met groote aandacht gevolgd. Niettegenstaande een der ruiters nog een leelijken sal deed, voltooide hij toch nog het gansche parcours. Tegen 7 uur was het uitgebreide pro gramma afgewerkt. Het aantal bezoekers werd dezen tweeden dag op ongeveer 12000 geschat. Het 17e concours-hippique van ..Vooruit," dat ditmaal wel zeer belangwekkend was en een heel voornaam cachet droeg, is een uitbundig succes geweest. Het bestuur hier mede geluk gcwensch.t Aan eenige duizenden zijn een paar hoogst aangename dagen verschaft. 't Was 's avonds druk in het dorp zelf, w-aar de tentjes drukke nering hadden en de café's stampvol zaten, waar muziek enz. de gezelligheid verhoogden. De politie heeft op voorbeeldige wijze ds orde gehandhaafd. HAARLEM. 22 Juli. Da Costa-kweek school). Geëx. 6 candidaten Geslaagd de dames L. C. Maas, Haarlem, M. J Groene- wegen, Hillegom en J. A, van Alphen, Scho- j ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1