i Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in aebt bladzijden. NIEMEIJER'S NIEMEUER'S Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Kapitaal: F.«LQOO.OOO.— Reserve: F. 420.000.— v Zaterdag .24 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16309 Agenda 2é Juli GEMEENTERAAD. STADSNIEUWS. Agenda 25 Juli DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGINQ ZIJN GEDURENDE DE ZOMER- MAANDEN GEOPEND: Ringrif den te Santpoort. Centralisatie middenstands» credietwezen. Hertenfamilie. Middelbare Technische School. Aanbesteding trottoirtegels. De halster-diefstal. Oplichting en verduistering. Examens Hoofdacte. Personalia. Douche baden. Programma Aanbesteding. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Koningstraat 10 DE MARIASTICHTING TE VELSEN. Personalia. De heer F. de Jonge. Luxor Theater. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. HIEUWE HAARLEMSCHE Advertenfiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke "korting, Advertentiën tusscben den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 et, per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing, elke regel meet 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f Oftfifl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 71%ft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: duUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I OU." bij een ongeval met P OKJï bij verbes van een hand, f 19C doodeliiken afloop: een voet of een oog: I^v«' bij verlies van een f C|) bij 'n breuk van f I fl m bij verlies v. een duim of wijsvinger: been of arm: lttU» andere vinger. 148. DRANKBESTRIJDING. In deze rubriek, welke niet anders dan we kelijks een opwekkend woord wil geven, ver mijd ik steeds met zorg alles wat ook maar zweemt naar twistgeschrijf. Polemiek moge haar bekoorlijkheid, volgens sommigen zelfs haar nut hebben, wie zijn lezers met ethische beschouwingen wil verblijden, onthoude zich van alles, wat min of meer opzettelijk tegen spraak kan uitlokken, Een onderwerp als de drankbestrijding heeft dan ook altijd buiten mijn gezichtskring gelegen. Er valt toch zeker onder Katholieken wel moeilijk iets te bedenken, waarover de meeningen zóózeer uiteenloopen, als over het nut, de wensche- lijkheid/de noodzakelijkheid zooals de vu rige Kruisridders betoogen van drankbe strijding door georganiseerde matigheid en geheelonthouding. Nu echter Sobriëtas dezer dagen Neder- land's intellectueelen als het ware uitdaagde, om toch eens te komen zeggen, waarom er zoovele geestelijk vooraanstaanden buiten de gelederen der drankbestrijding blijven staan en een groepje dezer opgeroepen intellectu eelen aan die maanstem gehoor hebben ge geven, nu staat het gevaarlijke onderwerp in een hooger soort belangstelling en is het wel licht mogelijk om er in het algemeen een korte beschouwing aan te wijden, waarvan het doel enkel is voor- en tegenstanders en niet het minst de onverschillig'toezienden bij den strijd tegen den alcohol, te wijzen op veel voorkomende en toch zoo gemakkelijk te vermijden fouten. Waarom is de drankbestrijding onder ons al zooveel jaren een twistappel van formi dabele grootte? De voorstanders zullen u zeggen: omdat „de drankhandel" met zijn uitgebreid kapi taal zoo wijd vertakt is en er alles voor over heeft om zijn natuurlijke vijanden, de drank bestrijders, gehaat en belachelijk te maken; en ook, omdat zooveel gewoonte-drinkers, die voor de wereld fatsoenlijke menschen zijn, in stilte echter te veel aan Bacchus of feren, in Sobriëtas en de andere drankweer- organisaties voortdurend een levend verwijt •ontmoeten. Zoo spreken de voorstanders. En de andere partij? Zij zegt u een eerlijk gemeenden strijd tegen drankmisbruik hoog te achten; een propageeren der matigheid te loven. Maar de georganiseerde drankbestrijding, zooals wij die kennen, strijdt ook tegen matig gebruik; zij overdrijft, zij is fanatiek op het huichelachtige afAldus kunt gij in cli max de tegenpartij hooren beweren. Zooals bij al dergelijke wrijvingen ligt de oorzaak van den strijd in misverstand en bij komstigheden, waartoe beide partijen het hare bijdragen. Om de voornaamste fout bij de tegenstanders maar dadelijk te noemen: voortdurend blijkt, dat, ondanks de geweldi ge en luide propaganda door de geheelont houding voor het goed recht van haar begin selen gemaakt, de groote massa nog altijd maar niet het wezen, de kern van de drank bestrijding gevat heeft. Tot aan een zekere grens van bevattingsvermogen denkt, wat wij noemen „het volk" altijd vrij logisch, vooral het nuchtere, Nederlandsche publiek. Een be wijs hiervoor is, dat, terwijl meer dan 80 pet. der bevolking geen eigen kapitaal bezit, de propaganda voor afschaffing van den eigen dom, toch zoo weinig vat heeft. Men voelt bij intuïtie, dat gelijk maken van alle bezit een dwaasheid is en tot algemeene ellende leidt. Zeg aan de massa, dat alcoholmisbruik een kanker is voor de maatschappij, zij zal u bijvallen en den strijd tegen dat m i s bruik prijzen en zelfs steunen. Zeg verder, dat het voor het welslagen van dien strijd noodig is, dat het drankgebruik ophoudt, dat de echte drankbestrijder geheelonthouder moet zijn; en gij hebt de grens van het bevattingsver mogen bereikt. Hier volgt men de redenee ring niet meer, maar keert zich af. En hoe luider gij uw stellingen zult verkondigen, hoe krachtiger gij uw beginselen aan anderen op dringt, hoe meer gij zult afstooten en hoe minder gij zult bereiken. En hier zijn wij het terrein genaderd, waar op voor- en tegenstanders van de drankweer elkaar voortdurend ontmoeten en, al naar gelang de blauwe kruisactie meer of minder krachtig is; schermutselen of slag leveren. Ligt nu de fout bij de massa, die niet begrijpt, of in hel beginsel van de drankbestrijding? Bij de eerste natuurlijk niet; gebrek aan begrip mag men nooit aan iemand verwijten. Men heeft er slechts ge duldig rekening mee te houden en vooral niet dadelijk klaar te staan met het verwijt: „gij wilt niet begrijpen!" Maar de fout ligt even min in het beginsel der drankbestrijding. Wanneer een overtuigd drankbestrijder a zegt. het alcoholmisbruik is alleen afdoend te bestrijden door geheelonthouding, dan heeft hij van zijn standpunt gelijk. De drank- weer iir-mers is haar actie begonnen in een tijd van schrikbarende dronkenschap, toen het grootste deel van de maatschappelijke ellende aan drankmisbruik moest worden toegeschreven. Een eigenschap nu van deze volkszonde is, dat zij den zondaar niet meer loslaat. Men spreekt daarom dan ook altijd van „verslaafdheid' aan den drank. En nu was het van de drankweer zeer juist gezien om tpgenover deze hardnekkige volkszonde een krachtig- remedie te stellen. Dronken schap is slechts te genezen door den dronk- aard te brengen tot geheelonthouding. De tusschenweg van matig drinker bestaat voor hem niet. Maar de drankbestrijder kan den dronkaard niet naderen, wanneer deze hem kan verwijten: maar gij zijt zelf op uw tijd ook niet afkeerig van een borrel, een likeur tje, een glaasje wijn! Het gaat niet aan, dat er dan een debat tusschen' redder en dren keling ontstaat over de schuinte van de hel ling, waarop men nog kan staande blijven en waarlangs men onherroepelijk omlaag zinkt. De eenige manier om een dronkaard te over tuigen, dat alcohol voor hem vergif is, waar hij af moet blijven, is, door zelf het voor beeld der geheelonthouding te geven. Het beginsel van de geheelonthouding in den strijd tegen den alcohol is dus zuiver; en de belijders en aanhangers van dit beginsel staan dus op een juist standpunt. Zij brengen ter wille van hun evenmensch 'n offer, dik wijls eèn zwaar offer, vrijwillig, zonder eeni ge andere belooning, dan maar al te vaak een medelijdende glimlach of erger van hun om geving. Wanneer nu de strijd tegen het drankmis bruik niet anders werd gevoerd en niet ver der werd uitgestrekt dan door toepassing van het boven omschreven juiste beginsel, dan zou naar mijn meening de georganiseerde drankbestrijding al lang aller volle sympathie verworven hebben. Het zou er mee gegaan zijn als met congregaties van leekebroeders en liefdezusters, die zich in conventen ver eenigen tot verpleging van zieken. Geloovig of ongeloovig, men heeft voor z-ulke opoffe rende zielen allen eerbied en hoflgachting. Maar de fout bij een groot deel der drankbe strijders is geweest, dat zij hun werk en taak .overschatten. Een begrijpelijke en vergeeflijke fout! Te midden van de afgrijselijkste taferee- len der drank-ellende, bij het gezicht van de armoede, de zedeloosheid, de verdierlijking, den ondergang van eenmaal welvarende ge zinnen, komt de strijder tegen den alcohol er zoo licht toe om heel de wereld op te roepen om hem te helpen in zijn zware en moeilijke, vaak hopelooze taak. Maar die hulp 'eischt het offer der geheelonthouding en daartoe voelen velen zich niet geroepen. Zoolang men wederzijds elkanders vrijheid blijft eerbiedi gen om offers te brengen, waartoe men zich zelf geroepen acht, zoolang zal er van twist en tweedracht geen sprake zijn. Maar even zeer als de niet-drankbestrijdcr de offervaar digheid van den geheelonthouder heeft te be wonderen en te eerbiedigen, evenzeer heeft_ deze laatste zich te onthouden om gering schattend neer te zien op hen, die in matig heid leven,' maar buiten de beweging van de drankweer blijven staan. Drankbestrijding is een nuttig en héilzaam werk, maar het is er een zooals tientallen andere en het heeft zijn waarde naar tijds- en plaatselijke omstandig heden; 't is een even mooi werk als de strijd tegen zedeloosheid en „Voor eer en deugd zooals in Oostersche landen tegen opium; zooals elders tegen narcotica; zooals een op komen voor huwelijkseer en tegen echtschei ding; zooals ini andere tijden tegen het duel, tegen vloeken en mishandelen. De drankbe strijding moet zich zelf beschouwen als een der vele middelen tot verheffing van den meusch en zoo moet zij in zich zelf kracht en voldoening vinden. Evenals in de Kerk er naar het woord van den Apostel „verschei denheid van gaven *en verscheidenheid van bedieningen is", evenals wij daar vurige aanhangers van de missie onder heidensche volkeren, naast ijveraars voor bekeering van hef heidekind in de groote steden kennen; kloosterlingen, welke zich op ziekenverple ging toeleggen, naast anderen, die zich aan het onderwijs wijden, zoo moet de drankbe strijding zich krachtig, maar met gepaste be scheidenheid een plaats veroveren tusschen de vele sociale werken van onzen tijd. In dit verband lijkt mij de opvatting, Maandag j.l'. te Utrecht gelanceerd, onjuist, als zou de drankbestrijding haar terrein moeten uitbrei den tot een algemeene actie voor matigheid, tegen danswoede, onzedelijke kleeding enz. Neen, de drankweer heeft aan zich zeli vol doende en aan arbeid ontbreekt het haar voorloopig niet! Wanneer de drankbestrijding zich op eigen terrein houdt, werkend door eigen voorbeeld en reddend, wat haar hand te redden vindt, zonder zich aan anderen op te dringen, zon der zich zelf op te blazen als het voornaam ste en alles omvattende sociale werk, zonder vooral in over-ijver de wereldlijke overheid en den wetgever voor haar wagen te spannen en haar doel voorbij te schieten, kan zij een zegen zijn voor de menschheid en zal zij op den duur ook de algemeene hoogachting en sympathie verwerven, welke iedere belange- looze en zegenrijke arbeid noodzakelijk af trekt. HOMO SAPIENS. Sociëteit „St. Bavo" Bevolkingsbureau 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59. Repetitie leerlingen „Utile Dulci" 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius 8 uur Bestuursvergadering Retraite- club half 9 uur. Hotel „Dreefzicht" 8 uur Concert Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Frnnciscus Lieidewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89lA uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 - Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhof straat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 21 uur en #'s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 28 Juli 1926, des namiddags ten 1 Vi ure, in de Statenzaal Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken.. Deze liggen ter inzage. Verzoekschrift van M- Houtko-oper om eervol ontslag als leeraar in de lichamelijke oefening. 2. Rekening en verantwoording 1925 bewaarschool Barbara-Gasthuis. 3. le-suppletoire kohier Schoolgeld voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs dienst 1925—1926. 4. Medaille Kon. Letterk. Vereeniging „J. J. Cremer" 5. .Aanwijzing Commissie tot Onderzoek zaak-Buurman. 6. Balans enz. 1925: a. Woningbouw- vereeniging „Tuinwijk Noord"; b. Woning stichting „Ons Huis". 7. Wijziging raadsbesluit: a. en b. 15 Juli 1925, rm. 10, c. 5 Maart 1924, no. 14: naam Woningbouwvereeniging. 8. Benaming weg, enz. ten Zuiden van de Twijnderslaan. 9. Verhuring gemeentegronden. 10. Verkoop van grond: a. Van Bere- steijnstraat aan J. G. van Dam; b. Ceder straat aan G. Kamminga. 11. Aanvaarding - stukje grond Leidsche Vaart. AARIME BANK St. Jozefsgezellengebouw,- Jansslraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 uur tot half 10. Spaarkas 8 uur. Spaarndam. Muziek-concours. Ontvangst door 't Eere- en Uitvoerend Comité 12 uur Marsch" wedstrijd half 1 uur Concertwedstrijd 2 uur Eerèwedstrijd half 8 uur, Hotel Dreefzicht" 8 uur Concert. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. woens- dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2—3 uur, Donderdag van 1—2 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en clectricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoot 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: de Fa, C. G. Loomeyer Zoon, Barteliorisstraat 11, tel, 10175 en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag- avond van 7/49 uur. Hagesiraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Gen. de la Revstraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende ae maanden Juli en Augustus. De bekende vereeniging „Santpoort's Ringrijden besloot in haar vergadering van gisteravond, het aloude Ringrijden weder om te doen plaats hebben en wel op Woens dag 11 Augustus n.m. 1 uur. De zilveren wisselbeker zal dit jaar ver dedigd moeten worden door den heer H-. H. Meijer, uit Wijkeroog en de wisselprjjs voor dames (verzilverd thee- en koffieservies) door mevrouw Schoo Graapendaal uit Velsen, beiden winnaars in 192j. Verder zijn 4 prijzen en 2 troostprijzen voor de beeren en 4 prijzen en 2 troostprij zen voor de dames disponibel gesteld. Door het vertrek van den heer J. Mooi- man werd in diens plaats als commissielid gekozen de heer N. Handgraaf, van Jan Gijzenvaart. Bij besluit van den Minister van Finan ciën is ingesteld een commissie tot onder- zoek van de vraag, of en, zoo ja, op welke wijze op een de levensvatbaarheid waar- borgenden grondslag eenc centralisatie van het middenstandscredietwezen zóu kunnen worden tot stand gebracht, en is benoemd tot lid en voorzitter van bovenbedoelde commissie mr. dr. A. van Doorninck, the saurier-generaal bij het Departement van Financiën, te 's Gravenhage; zijn benoemd tot lid van bovenbedoelde commissie: dr. J. van Beurden, te Heeswijk mr. J. W. Beynen, directeur van de Java- sche Bank te Amsterdam; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, te Heemstede; mr. dr. C. F. Schoch, hoofddirecteur van de Surinaam- sche Bank te Amsterdam; Ed. G. Schür- mann, voorzitter van den Nederlandschcn Middenstandsbond-, te Rotterdam; C. J. G. Struycken, voorzitter van den Nederland- schen R.K. Middenstandsbond, te 's Gra venhage. 12. Uitgang op den Leidschevaartweg en verhuur van grond. 13. Uitgifte grond in erfpacht Kinder huissingel (C. Mesman Cz.j. 14. Aankoop perceelcn Dubbele Buurt en Z. B. Spaarne. 15. Verhooging crediet bouw 46 wonin gen „Bloemenhof". 16. Wijziging geldlecning voor badhuis Haarl. Slichting v. Woningverbetering. 17. Bestemming grond voormalig Mili tair Hospitaal. 18. Beschikbaarstelling gelden centrale verwarming Gemeentelijk Lyceum. 19. Verbouw enz. bijzondere school Velserstraat. 20. Verordening regelende de jaarwed den van Directeur en personeel Avond school voor Handelsonderwijs. 21. Instellen rechtsvordering tegen de gem. Heemstede inzake schoolgelden. 22. Overplaatsing twee hoofden van scholen. 23. Overplaatsing onderwijzend perso neel aan scholen voor lager onderwijs. 24. Benoeming van,; a. twee Regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis; b. leeraar Gymnasium; c. tijd. leeraar Hoogere Burgerschool A met 5-j. cursus; d. tijd. leeraar Hoogere Burgerschool A met 5-j. cursus; e. tijd. leeraar Hoogere Burger school B met 5-j. c,; f. drie leeraressen Middelbare School voor Meisjes; g. lid Be stuur Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs; h. lid Commissie van Plaatselijk Toe zicht op het lager onderwijs. De hertenfamilie in den Hertenkamp is met twee jonge herten vermeerderd en het is aardig nu vooral met de vacantie te zien, hoeveel belangstelling deze vlugge diertjes trekken met hun sprongen en be wegingen. Het toelatingsexamen had plaats op 21, 22 en 23 Juli. Aangemeld 150 candidaten afgewezen en teruggetrokken 25. Toegelaten zijn op grond van hun diplo ma's en rapporten of van het toelatings examen 116, nog onbeslist 9 candidaten. Toegelaten zijn reeds tot de afdeeling Bouw- en Waterbouwkunde, eerste studie jaar, 39 candidaten, t.w. R. A. M. van den Aardweg, Heemstede; A. W. Biesenbeek, Amsterdam; C. Boel houwer, Heemstede; B. H. Bose, Amster dam; G. L. Bothof, Haarlem; J. Branaon, Amsterdam; J. Buysman, Koog aan de /-aan; D. J. J. Dalhuisen, Ovcrvcen; H. J. Duisen- berg, Amsterdam; A. Elzas, Alkmaar; A. J. M. van Eyle, Amsterdam; N. de Haas, Haarlem; J. H. Hageman, Amsterdam; G. J. F. Hamel, Bentveld G. Hekket, Haar lem R. H. van der Hulst, Haarlem R. R. Huijsmans, Leiden D. J. van Iperen, Amsterdam W. Jurriëne, Brummen J. P. P. Kloppers, Haarlem J. Koopman, Haarlem L. J. Lambers, Leiden J. G. Lebbing, BloemendaalB. Meenhorst, Am sterdam R. J. A. Nagel, N. O. Indië C. A. Offreins, Weesp J. J- Oldenburg, Bergen, N. H. C. B. Oörthuys, Amsterdam G. J. M, Sariemijn, Amsterdam J. Sluiter, Aer- denhoutG. Smit, Amsterdam C. Smits, Haarlem H. Stapel, Amsterdam J. A. van Tienhoven, Heemstede N. P. Twee- liuijsen, Overveen C. J. Uit de Bos, Amers foort P. C. Veen, Aalsmeer N. van Wei zen, Leiden T. D. Zijlstra, Haarlem'. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electro-techniek zijn toegelaten 61 candi daten, t.w. S. Asman, Scheveningen H. J. Baron d'Aubnis de Bourouill, Heemstede E. Beek, Heemstede J. C. Bergman, Hen gelo (O) J. D. Boer kool, DelftC. M. Bol- leurs, Haarlem C. Bouwmeester, Voorburg (Z.H.) C. J. van den Broek, Bloemendaal F. G. Brouwer, 's-Gravenhage A. A. W. ten Cate, Almelo G. J. Dadidson, Heemstede R. Fetres, Haarlem A. H. Gerver, Alkmaar Jhr. J. FI. Gevers Leuven, Wassenaar J. Gmelig z.n. Meijling, Bloemendaal J. Govaars, 's-Gravenhage P- S. Gutter, Oud-Karspel H. C. Heineke, Haarlem H. Hesselingen, Oostzaan J. M. van Ket tingen Tromp, 's-Gravenhafge J. t Heen, Haarlem F. E. S. Holm, 's-Gravenhage M. J. Hoogenraad, Rijswijk (Z.H.); semans, Santpoort; S. Jager, Heemstede; J. Janssen, 's-Gravenhage; J. N. M. Klaus, Noorden (Z.H.); G. Kiel, 's-Gravenhage; G. F. Kooiman, Schoten; J. Kuin, Schoten; J. Langeberg, Alkmaar; G. J. W. Langen dijk, Beverwijk; C. J. Leendertz, Bloemen daal; C. L. R. Loven, 's-Gravenhage; W. H. Markvoort, Hummelo (G.); S. van der Meer, Haarlem; A. W. C. Moerman, 's- Gravenhage; G. J. Muuse, N. O.-Indië; A. Nugteren, Haarlem; L. A. van Opzee- land, Haarlem; Ch. Phielix, 's-Gravenhage; J. L. Pleunis, Rijswijk (Z. H.); F. J. Pot man, Hengelo (O.); N. A. B. F. Pels, Alk maar; J. M. Renaud, Zuid-Scharwoude; L. Renaud, Zuid-Scharwoude; E. Ruys, N. O.-Indië; E. Ruijter, Bloemendaal; M. Saaf, ZaandJm; L. A. Selleger, Nijmegen; A. J. Spek, Boskoop; J. W. van der Spek, 's-Gravenhage; A. Splinter, 's-Gravenhage; D. J. Stam, Oost-Knollendam; J. M. van der Toorn, Wassenaar; C. Th. J. Voorhoeve, 's- Gravenhage; W. de Vos, Schoten; N. W. van Walen, Haarlem; K. Walst, Oostzaan; G. L. van Waveren, Hillegom; W. J. Wyr- deman, 's-Gravenhage Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde, eer ste studiejaar zijn toegelaten 5 candidaten, t.w. A. J. Brander, Bergen (N. H.); D. Schou ten, Hilversum; J. B. K. Slebe, Amsterdam; N. H. van Steenwijk, Haarlem; F. P. Toet, Scheveningen. Tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkun de, tweede studiejaar, is reeds toegelaten: E. I. Vleeschdraeger, Amsterdam. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde zijn reeds toegelaten 7 candidaten. t.w.: H. van den Boom, Noordwijk aan Zee; B. W. Dwars, Amersfoort; J. W. Niermans, Haarlem; W. 3. Perquin, Leiden; J. H. Schuilenga, Haarlem; H. K. Volbeda, Haar lem; A. P. J. Westenburger, Domburg. Tot de afdeeling Electrotechniek, tweede; studiejaar, zijn reeds toegelaten C. Boot, Lochein; S. H. Joustra, c-eiden. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde, twee-j de studiejaar, is reeds toegelaten J A. C. Melchior, Amsterdam. De herexamens zullen 7 Sept. e.k. plaats vinden. De aanmelding van 'leerlingen met theoretische vooropleiding blijft voorloopig opengesteld, voor zoover zij zonder examen kunnen worden toegelaten. Tot 31 Juli e.k. kunnen leerlingen met een goed einddiploma math. H.B.S. 5-j. c. nog tot de extra-klasse van het tweede studie jaar aanmelden. De lessen voor deze extra-klasse nemen 2 Aug. e.k. een aanvang. De levering van trottoirtegels is gegund als volgt: Firma F. P. Bos Zoon, Alphen d. Rijn 55000 stuks voor 144.50 per 1000 stuks; en de N.V. „Betondak le Arkel 27.500 stuks voor 150.per 1000 stuks. Door de recherche alhier is aangehouden de 27-jarige T, B. wonende te Amsterdam, die bekend heeft de halsters, uit een per ceel aan het Spaarne ontvreemd, te hebben gestolen. De halsters had hij in den Hout verborgen. Proces verbaal zal worden opgemaakt tegen J. L„ als verdacht van oplichting van eenige auto-onderdeelen en een buiten band, welke laatste in beslag is genomen. Tevens heeft hij zich schuldig gemaakt aan verduistering van 23, die hij van zijn patroon had ontvangen om er rentezegels voor te koopen. HAARLEM, 23 Juli. Geslaagd dé heeren: A. Vennik, Haarlem en G. Doets, Velser- oord. Afgewezen 3 candidaten. Bij het te Amsterdam geüouden examen voor het „Handelsdiploma Schoonschrijven", door de Ver. van Leeraren M. O., zijn ge slaagd de heeren J, W. Bergsma, Haarlem en J. F. Nijs, Schoten, beide leerlingen van M. G. Nan, Leer. M.O. alhier. In het douchebadtiuis aan het Leidsche- plein zijn in de afgeloopen week 744 baden genomen, in dat aan het Hcfdijkplein 803, in dat aan den Koudenhorn 405 en in dat aan den Schotersingel zijn 1060 baden ge nomen. der muziekuitvoering in den Hout op Zon dag 25 Juli te half drie. 1. Le dernier Salut Fucik 2. Ouverture „lm Reiche des Indra" P. Linke. 3. „Engerl", Walzer C. Ziehrer 4. Potpouri aus „Der fidéle Bauer", L. Hall. 5. Ouverture „Les Dragons de Villars' A. Maillart Radieschen, Walzer S. Hallander 7. „Sylvia", Ballet L~ Delibes Door den architect D. van Zetten werd het verbouwen van perceel Groote Hout straat no. 64, hoek Vcrwulft, opgedijagen aan de N.V. Maatschapjaii tot aannemen van werken v.h. B. Hagen, te Haarlem. De overval in de Boaz-Bank te Bussum. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, Belangrijke verbetering ingetre den. Vergadering R.-K. Werkgeversbond. Be spreking van het cadeaustelsel. De „P. C. Hooft" te Amsterdam binnen gekomen. Relletjes legen en uitjouwen van vreem delingen te Parijs. De opwinding neemt toe. Poincaré zal Dinsdag het nieuwe kabinet aan de Kamer voorstellen en een onderhond hebben met Mellon den Amerikaanschen minister van Financiën, als deze te Parijs komt. Het permanente hof van Intern. Justitie erkent de bevoegdheid der Intern. Arbeiders organisatie inzake bijkomstige regeling der bescherming van den arbeid van werkgevers Bij een autobus-ongeluk buiten New-Yorl werden tien personen gedood. Het godsdienstonderwijs in Mexico ver- boden. De aartsbisschop van Mexico ge arresteerd. Zie verder ook Laatste Nieuws. De heer J. van den Bos, te Zandvoort, zal op 1 Augustus zijn lOOsten verjaardag vie- ren. Hij is de oudste bewoner van Zand voort. De gezondheid van den heer v. d. Boi is nog steeds uitstekend. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit- Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.32 en overmorgen cm 9.31. De verbouwing van de voormalige Tucht school te Velsen tot Ziekenhuis, is, naar wij vernemen, opgedragen aan de firma Schip horst en Philips te Haarlem. Met het werk zal de volgende week worden begonnen. Prof. dr. P. H. v. Moerkerken, alhier, is benoemd tot voorzitter van het Nederlandsch Tooneelverbond. De toestand van den heer De Jonge is nog dezelfde. De patiënt bracht wederom een rustigen nacht door. „Siberiëheet Luxor's hoofdfilm deze week en meer dan alle verlokkende onder schriften. die beloven, dat je vergast zult werden op orgieën en drinkgelagen, op spionnage en intrigue en vooral op liefde en romantiek, moet wel deze faxmeerende titel de zwijmende massa trekken. En wanneer je nu verwacht, -dat dit sympathieke „Si berië" zooveel suggestieve kracht bezit, dat je r koud bij worden zult, dan zul ie erva ren, bekocht te zijn uitgekomen. Wat niet wegneemt, dat deze film, die speelt in den laatsten tijd van het Czarisme, den oorlog en het begin der revolutie, bijzonder interressant is om de prachtige opnamen, waarin behal ve een realistisch beeld van vroegere toe standen, een prachtige schildering gegeven wordt van de besneeuwde Siberische vlak ten en het leven der" bannelingen, van sle devaarten met en zonder achtervolging van wolven en wat dies meer zij, waardoor dit werk zeer boeiend is en bijzonder belang wekkend- Om het programma vóór de pauze werd herhaaldelijk hartelijk gelachen, wat van zelf een aanbeveling is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1