GIE1ST!MT)E 22-24 Voornaamste Nieuws V erkeersongevallen Ei m Dure lessen. STADSNIEUWS. HAARLEM Maandag 26 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16310 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Mgr. J. M. J. van Rboy. f Nationaal concours voor Harmonie en Fanfarecorpsen te Spaarndam, uitgeschreven door „Kunstkring", aldaar. ONVERSCH 9 ETBARE GEKLEURDE TULLES EN AFGE PASTE MADRAS GORDIJNEN. m f' V Te'IJmuiden arriveerde liet nieuwe s.s. van de Mij. „Nederland" de „Pieter Cornelis Hooft", gebouwd te St. Nazaire in Frankrijk. Een foto van „de P. C. Hooft" in de haven te IJmuiden. Kampeeren bij nacht op het Stille Strand. Doodelijk ongeluk te Edam. in dit nummer u Lantaarn afgereden. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrarthisch Weerbericht Ernstig Tramongehik. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 fijnen). Postrekening No. 5970. COURXRT overrent:en 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, ais ingezonden mededeeiing, 60 et, per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiên, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q 0 0 0 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door jF7!?£| bij een ongeval metffO£»f| bij verlies van een hand, f |9C bij verlies van een f Cfl bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 wki"JU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1/ u4/«—doodelijken afloop: 1 F*» i*een voet of een oog: t£di duim of wijsvinger: beer n breuk van been of arm: bij verlies v. eer. andere vinger. Het Fransche volk verkeert in moeilijk- beden. Het past en baat ons niet met steenen te werpen naar deze natie, maar wel mogen wij gebruik maken van de heilzame lessen, die de hedendaagsche historie ons biedt. Na Duitschland, na Oostenrijk, Hongarije, Polen en andere landen, is het nu Frankrijk, dat de gevolgen van de waardevermindering van het geld ondervindt( in heel den pijnlij ken omvang van deze zware beproeving. Spreekt iemand ons tegen als wij deze calamiteiten nog naweeën noemen van den zinsverbijsterenden wereldoorlog? Overwinnaars en overwonnenen worden in de catastrophe meegesleurd. Een les om niet te vergeten, maar een dure les. Want prenten wij ons wel voldoende in, wat inflatie, waardevermindering van den franc beteekent? Niet voor de leiders en kwieke speculanten, maar voor de breede .lagen van dat deel onzer samenleving, dat leeft aan de boorden van Seine, Loire, Rhone en Garonne? Hoe die massa er over denkt, leeren enkele korte berichten van Havas en Reuter, die vertellen van molestaties van vreemdelingen op de Parijsche boulevards,-daar-, waar de groote toeristenauto's vertrekken voor de rondritten door de stad. Daar komt het tot volksoploopen, daar fluit en jouwt het de ^an de zaak overigens geheel onschuldige vreemdelingen 'uit, zoodat de politie deze in bescherming moet nemen. Het volk acht zich verongelijkt, omdat het de vreemdelingen ziet genieten en zelf de hoog-oploopende prijzen van eerste levensmiddelen niet betalen kan Dat is geen uïtjng van jaloerschheid, maar de uiting van iemand, die buiten zijn schuld bankroet raakt en zijn gezin het hoog noo- dige niet verschaffen kan. Met de ellende van de loopgraven, is dit tevens een gevolg van den wereldbrand, welke zij, die over den vrede te beslissen hebben, wel mogen overwegen. En intusschen delibereert de Fransche Ka mer honderd uit, en mist den moed de nood zakelijkste maatregelen te nemen om grooter ellende te voorkomen. Ministeries komen en gaan en het schijnt een spelletje der Fran sche Kamerleden om ze in den kortst moge lijken tijd weg te werken. Partijen- en be- langenpolitlek viert hoogtij. Het volk is daar eveneens ontevreden over tn. tot voor eenige dagen werd in enkele Fransche dagbladen ernstig gesproken over Stans op revolutie. Deze vrees schijnt nu weer voorloopig bezworen te zijn door het optre den van bef ministerie-Poincaré, dat echter zijn levensvatbaarheid nog bewijzen moet. Wellicht gelukt het hem, gesteund door de publieke opinie, orde op de landszaken te stellen. Zou de Fransche Kamer ook nu nog den noodigen moed missen en het algemeen welzijn opofferen aan belangenpolitiek, dan staat een groote warboel voor de deur met als redderaar de sterke man, die zich aan geen Kamer of Senaat meer stoort en een voudig decreteert. Ook dit zij een les voor ons. Voor het Fransche volk Is bet een zware les. Hier ter stede is in. den ouderdom van 58 jaar Zaterdagavond hall tien overleden Mgr. Joannes Maria Josephus van Rooij, pastoor van 0. L. Vrouw van Goeden Raad te Den Haag. Monseigneur werd hier ter stede in den laatsten tijd van zijn ziekte verpleegd ten huize zijner zuster mevr, Dan- kelmanv. Rooij aan den Koninginneweg. Onze oud-stadgenoot dr. van Rooij, de be kende gynaecoloog en thans professor tc Amsterdam, de pastoor van Halfweg, de zeereerw. heer B. M. J. van Rooy, alsook de bekende zanger van Rooy zijn broeders van den thans ontslapene en toefden her haalde malen aan zijn ziekbed, dat zijn sterfbed werd. Mgr. J. ML J. van Rooy. t De begrafenis en de begrafenisplechtighe den zullen in den Haag plaats hebben. Aan de „Maasbode" ontleenen wij nog de volgende levensbijzonderheden: Mgr. van Rooy werd 12 Januari 1868 te Rotterdam geboren, waar zijn vader een der bekendste voormannen was in de Ka tholieke beweging. In 1893 werd hij tot priester gewijd en na een jaar kapelaan te zijn geweest te Vlissingen werd hij be noemd tot professor aan het Seminarie Ha- geveld. Met groote ambitie en werklust is Mgr. van Rooy zes jaren lang als leeraar op het Seminarie werkzaam geweest. Teen in 1900 werd hij rector van de H. Sacramentskapel te Rotterdam, waar hii weer terug in zijn geboortestad evenals zijn vader zich gaarne aan het hoofd stelde van het Katholiek openbaar leven. Vooral als geestelijk adviseur van den Katholieken Kring ontplooide hij groote activiteit. Negen jaar lang bleef van Rooy te Rot terdam, en werd toen in 1909 benoemd tot pastoor te Tholen, waar na zes jaren zijn benoeming volgde als pastoor van O. L, Vrouw van Goeden Raad te 's-Gravenhage. Elf jaren lang is Mgr. van Rooy pastoor van het Bezuidenhouikwartier geweest, veel heeft hij aan de organisatie van zijn pa rochie en ook aan de verfraaiing van zijn kerk gedaan. Verleden jaar viel hem ,dc hooge onder scheiding ten deel dat hij door Z. H. den Paus benoemd werd tot Geheim Kamerheer. Pastoor Mgr. van Rooy had zeker nog gehoopt tal van jaren in zijn geliefde en schoone parochie te mogen voortarbeiden, zijn leeftijd gaf hem recht op deze ver wachtingen. Maar verleden jaar vertoonde zich reeds het eerste symptoom van de verraderlijke kwaal, die dit sterke en kloeke gestel zoo ontijdig heeft gesloopt. Voor enkele maanden vertrok Mgr. van Rooy naar Bad Nauheim in de verwachting daar beterschap te vinden. Maar spoedig was hij gedwongen terug te keeren ten hui ze van zijn zuster, waar betrekkelijk nog onverwacht de dood een einde maakte aan dit vruchtbaar en verdienstelijk priester leven. Het stoffelijk overschot van Mgr. Van Rooy zal hedenavond per lijkenauto naar 's Gravenhage overgebracht worden. De plechtige uitvaart en begrafenis zal daar Woensdag plaats vinden. Het Fanfarekorps „Kunstkring", waaraan wij bij gelegenheid van den wedstrijd te Santpoort in 1923 zulke waardeerende woor den mochten wijden, viert dan heden onder verblijdende belangstelling zijn 1ste lustrum, onder zijn directeur den heer P. Wit Sr. Die bewuste dag te Santpoort was slechts een schakel in den eereketen, die het jonge gezelschap zichzelf smeedde. Immers, 't vol gend jaar werd het te Alkmaar bekroond in dezelfde afd. met een eersten prijs en een dito in de afd. marschwedstrijd. Het jaar daarop twee eerste prijzen te Beemster, tot het in 1925 in de afd. uitmuntendheid eveneens twee eerste prijzen verwierf. Dit ging met recht „crescendo", maar het sum mum van zijn kunnen toonde het toch eerst te Muiderberg, waar het in de Eere-afdee- lingen twee hoogste bekroningen mocht ver werven. Daarnevens werd hel op solisten-concerten in den tijd van drie jaren niet minder dan 18 malen bekroond. Dat de solisten zich enkele malen in kwartetten deden hooren, mogen ten slotte nog extra vermeld zijn. Het was dan reeds Zaterdag, den dag vóór den eigenlijken wedstrijd, op het spe ciaal daarvoor ingerichte gemeente-terrein (gedempte haven) een voor Spaarndam be- teekenisvolle dag, toen de burgemeester de heer De Haas van Dorsser, officieel den wedstrijd opende, met een keurig en wel gekozen woord, waarna „Kunstkring'' een goeden dunk van zijn kunnen gaf in 'n goed verzorgd programma, daarbii welwillend ge assisteerd door Spaarndam's schooljeugd, onder leiding van het hoofd der school, den heer J. Zuidweg. Na de enthousiasmeerende rede van den burgemeester en na den fleu riger; kleurigen kinderzang, die nimmer na laat .het gemoed in heel eigen stemming te brengen, waarin blijheid den hoofdtoon voert, kon het niet anders, of Spaarndam zag met verlangen den eigenlijken wedstrijd tegemoet. Zondagmiddag. Spaarndam in feeststemming! Vlaggen- tooi, die 't in den stevigen Zuidwester won- dergoed uithoudt; een opgewekte stemming onder de tailooze belangstellenden, die langs den weg een rustig plaatsje zoeken oni getuige te zijn van den marschwedstrijd. Onderwijl ontvangt in,de raadszaal de burgemeester, in gezelschap der heeren wethouders en van het eere- en uitvoerend comité de bestuurders en directeuren der deelnemende vereenigingen en de leden der jury. Uit elk van 's burgemeesters woorden spreekt warme sympathie met het streven üer i°nge vereeniging, wier directeur, de lieer P. Wit Sr., een voor Spaarndam zoo prijzenswaardig werk leverde, hierin bijge staan door de rusteloos in de weer zijnde bestuursleden van „Kunstkring.". Na nog eens te hebben gedemonstreerd, hoe het corps een maatschappelijk werk verricht van niet te onderschatten beteekenis in een gemeente als Spaarndam en tot de verte" genwoordigers der deelnemende vereenigin gen een hartelijk woord te hebben gespro ken, wordt de eerewijn rondgediend en be geven de burgemeester zich in gezelschap zijner echtgenoote mei de aanwezigen naar het terrein van den Marschwedstrijd Natuurlijk leent zich in Spaarndam slechts eénterrein voor het tooneel van dezen j'L'y.' n''- de Dijk. Daar werd het een ge" dnidig wachten op wat zou komen, schoon "it geduld niet op een zwaren proef werd gesteld, want men houdt in Spaarndam niet van freuzelen en tijdverliezen. Al heel spoedig weerklonk dan de lucht van de feestelijke tonen eener opgewekte marsch: t waren de Haarlemsche politiemannen, die deze gaarne getolereerde Zondagsrust- verstoring op j,un geweten hadden. In pracht ig-ges trekt en pas en onberispelijk van houding marcheerden Hermandad's zonen langs de dichte rijen \mn kijkers en luiste raars, en 't was niet te boud gesproken, hen te schikken Onder de dingers naar een goeden prijs. Ook „Willen is Kunnen", II„arlem, had veel goeds en eienlijk kan men dat zonder voorbehoud ook zeggen van St. Michael" Heemstede en van „Haar lem s Tramfanfare". De jury kenden 4 1ste prijzen toe, n.l. aan: „haarl. Politiekorps met 50 punten. „St. Michaël", Heemstede, met 52'A p, „Willen is Kunnen" Haarlem, met 56 p. „Haarlem s Tramfanfare'' met 60 p. en een tweeden prijs aan: „St. Jozefsgezellen", Beverwijk, met 47 p. 4e aid. Harmonie. „St. Jozefsgezellen", Beverwijk, was in deze afdeelind door het niet ontreden va» Haarlemmerliede, dat den 3den dag van <ic, -"edstrijd zal uitkomen, het ecnig deelne mende korps. Het instemmen der instrumen. ten geschiedde niet met de noodige accura' tesse. Men behield in 't verplichte werk „Pois de senteur" overigens een strak ryth- me, waardoor ook in 't vrije werk, behou dens een kleine onattendheid van t slag werk aan 't slot, een bevredigenden indruk werd bewerkt. Voor een 4e aid, overigena heel prijzenswaardig werk. 3e afd. Harmonie, In deze afd. bekampten twee bekende Haarlemsche dirigenten elkaar 't eereme taal. De heer Hofmeester geleidde „St. Mi chaël", Heerr.-lede; de heer Pusch, „Willen is Kunnen", Haarlem. Abcoude had afge schreven, zocdat de Haarlemmers de eeni ge deelnemers waren. 't Verplichte werk „Aubade" van Andrieu, een goed geschreven stuk muziek werd door „St. Michaël" in goed verzorgde fraseering en in goed bebeerscht klankvolume, uitgevoerd. Dit alles werd in 't vrije werk van Deneuf. bourg nog belangrijk overtroffen. Bijzonder trok de mooi gezongen toon der piston de aandacht, terwijl de tenor-saxaphone zich uitstekend in 't ensemble voegde. „Willen is Kunnen". Haarlem, vraagt van den leider den heer Pusch, de uiterste attentie om de feilen, die het korps aan kleven, met muzikale tact te camoulleeren. Hij is hierin, gezien d enkorten tijd dat dit korps onder zijn leiding staat, boven ver wachting geslaagd en wij kunnen ons volle respect betuigen voor zulk een inspannen- den arbeid. In 't vrije werk van Martin was weliswaar een en ander minder beheerscht, maar de omvang van dil toonstuk is al licht oorzaak, dat men den beschikbaren tijd voor de repetities moet verdeden over al les wat de eerste zorg vereischt. 2e afd. Fanfare. „Haarlem's Tramfanfarekorps", dir. Rei. nier v. 't Hof, is in deze afdeeling de eenige deelnemer. Het verplichte werk „Jour de joie", is een veeleischend stuk; de begelei ding van het piston-recitatief vraagt groote slagvaardigheid van musici en dirigent. De ,joie" echter komt alleen in den aan-ï vang en aan 't slot tot uiting, zoodat het voor den dirigent een lastige taak is, het zwakke middendeel een eigen karakter te geven, 't Vrije werk „Cortege des Muses" heeft meer een eigen phvsiognomie en de triomphantelijke opzet stelt niet te leur. Jammer genoeg is het in de trombone-partij niet vrij van gemeenplaatsen, te erger, wijl t thema hier is. van een kilometer-structuur, alsof hier Vulcanus hamer en aambeeld in den steek laat om'roet in 't eten te gooien. Dit geldt echter van de geschreven noten, de heer van 't Hof hield 't geheel in een triomf-sfer. „Haarlemsche Politie-muziekvereeniging'", éveneens onder Reinier van 't Hof, kwam in de le aid. Fanfare als eenige deelnemer uit met „Fantasie-ballet" van Mpntagne, na vooraf t verplicht koor „Termidor" van Andrieu in een prettig tempo t.e hebben uit gevoerd. Er waren hier onnauwkeurigheden, die zich bij de fantasie herhaalden, wellicht een gevolg van het eit, dat het den dirigent moeilijk zal vallen dit gezelschap'in zijn, ge heel ter repetitie te krijgen. De Eere-afdecling Fanfare tel.de ook slechts een enkele deelnemer, n.l. „Crescen do", Middelie, onder den heer A. Vink, die het zware werk van Struwen, het ballet „Thyrsis", met zijn zeer lastige poly-ryth- miek tot uitvoering bracht, Öp de plaats, waar wij zaten, kwam de klank der trom bones het geheel wat te zeer overheersc'nen, zoodat de bugles wat al te veel in halflicht kwamen te staan, maar wij geven gaarne toe dat een plaatsing, waar de sterke wind het geluid niet al te zeer heenvoerde, het oordeel allicht anders zou doen luiden. Er werd pittig gemusiceerd en met groote zekerheid gespeeld. Bij 't vrije nummer, de breed uitgesponnen marsch „Pzix et frater- nité" hoorden wij vanuit een andere plaats toe, vanwaar het ensemble veel beter tot zijn recht kwam Dat corps heeft met de uitvoering van het verplicht nummer, waar de moeilijkheden liggen opgestapeld, een hoogst gunstigen indruk gemaakt, en het werd dankbaar aanvaard, toen het na den strüd nog een extra nummer deed hooren. De jury, bestaande uit 'de heeren A. L. Hasebroek, Jos de Klerk en T. H. E. Bick- nese, aller overbekenden in de muziek wereld, deden tot algemeêne tevredenheid de volgende uitspraak bij monde van den voorzitter van dezen dag den heer Jos de Klerk: „St. Jozef gezellen" Beverwijk, dir. Damcn, 4e afd. le prijs, 290 p. „St. Mi chael" Heemstede, dir. Hofmeester, 3e afd. le prijs, 304 p. „Willen is Kunnen" Haar lem; dir. Pusch, 3e afd, 2eprijs 262 p. „Haarlem's Tramfanfare, dir. van 't Hof, 2«* afd. 2e prijs 284 p. „Haarlem's politie korps, dir. van 't Hof, le afd. 2e prijs 273 p. Crescendo" Middelie, dir. Vink, Eere afd. le prijs, 315 p. Na dezen middag van ingespannen arbeid ging nier. een oogenblik verpoozen, om zich straks slagvaardig te houden voor het slot van dezen dag. Ecrewedstrijd Zondagavond. De toeloop van belangstellenden beloofde groot te zulien worden, wijl van de aanwe zigen, die dep mi iüagwedstrijd hadden ge volgd, hun bevindingen over de gerieflijk heid van het terrein allerwege zouden ken baar maken aan hen, die slechts van buiten af hun nieuwsgierigheid dachten le bevre digen. Het lerrein n.l. is door hoog oprij zend matwerk zoo afdoende tegen den Jen wind beschut en daarbij is het, alweer om een mogelijke Hittegolf met succes het hopfd te kunnen bieden, zóó heerlijk aan de ruiire watervlakte gelegen, dat wij' het ge rust een ideale omgeving mogen noemen. Het uitvoerend Comité zorgde daarbij voor een regeling, die in alle opzichten voortreffelijk bleek. Het terrein was dan ook degelijk bezet, toen de winnaars van eerste prijzen zich onüei ling g'ngen bekampen. Het was een goede gedachte, voor de zen wedstrijd aan de korpsen de keuze te laten ten oDzichte van de muziek, die zij >V - - V - - V... »- - ,r dachten uit te voeren. Dit bracht afwisse ling, toen elk korps een tweetal nieuwe stukken ten gehoore bracht; een enkele maal echter moesten wij constateeren, dat de nu gekozen werken er bij lange na niet zoo goed inzaten als de eigenlijke con- courswerken, waaraan natuurlijk al de be schikbare tijd was besteed. Zoo gaf „St. Jozefgezellen'' Beverwijk, bij veel veftien- stelijks, doorgaans te veel onbeheerschte klank, het trio van den marsch b.v., dat mooi zacht werd opgezet, verliep onge merkt tegen 't slot in een brallend fortis- tissimo. Het rythme alweer was ferm. Een heerlijke klankensfeer schiep „St. Michael Heemstede, om de uitgevoerde stukken, en opvallend mooi was weer de toon der pisten. Alles maakte den indruk van voornaamheid, zoowel in klankgeving, opvatting en nuanceering, alswel in samen spel. De heer Hofmeester maakte met dit corps een uitnemenden indruk. „Crescéndo-Middelie, het kleine, maar degelijke corps uit de eere-afdeeling, ver raste weer door een tweetal keurige toon stukken uit te voeren, waarvan helaas de eerste niet steeds ongerept tot ons kwam: daar waren te veel technische tekort komingen om van een ongerept genot te kunnen spreken. Evenwel: de kennis making met dit korps is ons bijzonder aan genaam geweest, wijl 't ons een denkbeeld geeft, hoe hoog men het peil van dillettan- ten-gezelschappen kan opvoeren. Den uitslag van den eerewedstrijd maak te de jury nog niet bekend. Dit zal plaats hebben na afloop van den geheelen wed strijd, die, wij mogen "t wel zeggen, voor „Kunstkring", voor de camité's, die alles zoo prachtig van stapel doenloopen, en dus ook voor Spaarndam, een groot succes be loven te worden. G. J. K. De correspondent van de „Tel." te Kat wijk aan Zee, schrijft het volgende aan zijn blad: De verschillende gemeenten aan de Noordzeekust, vooral badplaatsen, hebben van het bestuur der Domeinen een strook grond gepacht langs het strand om daarop het badbedrijf uit te oefenen. In de meeste gevallen is dat terrein niet van grooten omvang, zoodat het met eigen politietoezicht geheel overzien kan worden. Evenwel kunnen de gemeenten met weinig politiepersoneel geen voldoende toezicht uitoefenen over een groot uitgestrekt ter rein. Daarom beperkt men zich tot een strook, waarop mét eigen mannetjes ge waakt kan worden. Zoo heeft Katwijk het traject: Zuidzijde Oude Kerktot Zuiderhoofd van het Rijn- landsche Uitwateringskanaal in pacht. Het overige gédeelte is vrij strand, dat ook hier „het stille strand" wordt genoemd. Hier voor gelden geen gemeente-verordeningen. Doch zij, die meenen, dat er geen ver ordeningen voor dat stille strand bestaan, vergissen zich, want het Domeinbestuur laat zijn rechten hier gelden. Wij leven thans in den tijd van het kem peeren en ook Katwijk heeft eenige per sonen op het stille strand, die er dag en nacht in tenten vertoeven. Dit werd eenigen tijd oogluikend toege laten, doch nu er meer gebruik van ge maakt wordt, werd den kampeerders aan gezegd, dat zij des nachts niet in tenten mochten verblijf houden. Deze mededeeiing stemde tot ontevreden heid. Om nu te weten wat wel en wat niet gedaan mag worden, hebben wij ons ver voegd bij den bevoegden autoriteit en ge vraagd: Of het geoorloofd is, des nachts in tenten op het vrije strand te kampeeren? Het antwoord hierop luidde: „Alle tenten, die overdag op het stille strand opgeslagen worden, moeten na zonsondergang afge broken zijn. Eventueele palen, welke ge bruikt worden om de tenten te spannen, dienen dan weggenomen te worden op straffe van verbaal." Deze maatregel is voor sommigen mis schien onaangenaam, zij bestaat echter reeds eenige jaren .Het Domeinbestuur. dat rechtstreeks onder den Minister van Finan ciën staat, kan niet anders handelen. Deze aangelgenheid geldt niet alleen voor Katwijk, maar ook voor 'Scheveningen, Noordwijk, Zandvoort enz., kortom voor alle plaatsen aan de Noordzee, die naast haar gepachte badgelegenheid een stil strand bezitten. Omstreeks te 3 uur Zaterdag middag, voerde het spoortje op de lijn van Volendam, Edam, Kwadijk, een 100- tal toeristen (Amerikanen), mede. Bij het vertrek uit Volendam meende de geleider, zekere C. S„ gids bij de „Stnatfort" Toe risten Compagnie" te Parijs, dat een 4-tal personen, waarover hij de leiding had, in Volendam was achter gebleven. Teneinde zich daarvan té overtuigen, telde hij tijdens den rit de vreemdelingen in de wagen, waarin hij zich bevond. De trein bestond uit drie wagens. Terwijl hij nu van den eenen wa gen op den anderen wilde stappen viel hij tusschen den rijdenden trein, 's Mans, beide onderbeenen werden verbrijzeld. De con ducteur gaf dadelijk het signaal aan den machinist te stoppen. De verongelukte werd in den goederenwagen gelegd en naar Edam vervoerd, alwaar oogenblikkelijk eer: ge neesheer de eerste hulc verleende. Behalve de geneesheer Dr. J. van deT Molen, was ook een Amerikaansch dokter bij de toe risten; beiden behandelden den veronge lukten heer. Zoo spoedig mogelijk werd een auto van den geneeskundigen dienst te Am- sterdam opgebeld, welke auto den patiënt vervoerde naar Amsterdam en bracht naar" de Ziekenverpleging, Prinsengracht. Den conducteur noch machinist treft eenige schuld. Naar -êe later vernemen is de man reeds overleden. C. S. was gehuwd en 44 jaar. MOTORONGELUK. De motorrijder L., wonende aan den Aals- meerderdijk in de Haarlemmermeer, kwam bij de Lijnbaan in botsing met een passee- renden auto. Het motorrijwiel werd geducht beschadigd; de auto kon ongedeerd de reis vervolgen. Op het erf van een der wonin gen heeft men den motor moeten reparee- ren, alvorens L. zijn onderbroken tocht kon voortzetten. GOED AFC-ELOOPEN. De heer Sp„ Vrijdag met zijn echtgenoote langs den Ringdijk nabij Aalsmeer fietsend, nam zijn draai te groot bij den Kruisweg Met zijn vrouw maakte hij een reuzenzwaai, waardoor beiden in den laag liggenden tuin der woningen aldaar terecht kwamen. Beiden bekwamen eenige lichte verwon dingen. Hedenmorgen reed een vrachtauto op den hoek CaeciliasteegLange Wijngaard- straat tegen een aldaar aan den muur be- vestigde gaslantaarn, welke daardoor fi- naai afknapte. Later op den dag werd het euvel weer hersteld. Auto tegen een paal. Zaterdagavond elf uur kwam een auto op de Plantanenlaan te Bloemendal tegen een paal van de electrische verlichting, die hierdoor bij den grond afknapte. Een ooggetuige verklaarde, dat de bestuurder met zijn auto slingerde. Met achterlating van een dop is de auto cp eigen kracht, zender aangifte te doen, verder gegaan. Tram gederailleerd. Gistermorgen ongeveer kwart -vóór 11 is op de riijn HaarlemOverveen, nijbij de Raaksbrug, een tram uit de rails geloopen. Er was een zgn. veerhaak gebroken en op de rails gevallen, waardoor het déraille ment ontstond. De materialenwagen dar psejom Afwijkingen. Reeds maanden staan de bladen vol over zeer afwijkende weersverschijnsélen: zware onweren, sterken regenval, wolkbreuken en den aankleve van dien: verwoestingen van steden en dorpen, dood docr verdrin king, vernietiging van den oogst, aardver schuivingen. Ook in het eigen land, waar we vrijwel verschoond bleven van deze atmosferische afwijkingen, kost het' toch moeite zoo nu en dan zich in te denken dat het zomer is. Waarin ligt de oorzaak dezer storingen? Uit het wetenschappelijke kamp zijn hier omtrent al heel wat meeningen gepubli ceerd. Algemeen werd vroeger aangenomen dat de lucht, in beroering gebracht door klokkengebeier of kanongebulder, regen zou kunnen veroorzaken. Op deze bewe ring voortbouwend, zien sommigen verband tusschen het abnormale weer en den laat sten oorlog, die een zoodanige atmosferi sche beroering heeft teweeggebracht, dat we daarvan thans nog den terugslag on dervinden. Weer anderen meenen, dat de sterke uit breiding van het radio-wezen schuld zou hebben aan den bestaanden toestand. Ten slotte zijn er, die uit het feit, dat tegelijk met deze atmosferische storingen een be stendig optreden van aardbevingen gepaard gaat, meenen te moeten denken aan een kritieke periode, welke de aardkorst thans doormaakt. Men mag wel aannemen, dat de thans heerschende abnormale toestand aan cos- mische werkingen is toe te schrijven en daarom zal in een der bovenaangehaalde oorzaken stellig bewijsmateriaal aanweizg zijn. Of.... zou de menschheid in deze ver schijnselen een nee plus ultra moeten zic^, dat het uit de diepte der natuur wordt toe geroepen? Wanneer er iets is, dat in onzen tijd tot een ongeloofelijke hoogte wordt op gevoerd, is 't toch zeker de techniek, De wolkenkrabbers rcepen op bedenkelijke wijze herinneringen wakker aan den toren van Babyion; de vliegtechniek maakt ver bijsterende vorderingen. De aarde kraakt cn knalt van krachtwagens; de radio over spant nagenoeg de gansche aarde, met ik weet niet hoeveel voltkracht. In allen ernst wordt gewerkt aan luchtschip-raketten, welke de zwaarekracht der aarde zullen overwinnen en den mensch tot in het ge sternte zullen voeren En onderwijl regent het, algemeen hoort men van wolkbreuken, oogstschade, groot verlies van menschenlevens.De aard korst trekt en wringt zich Cosmische storing of het mene tekel van het te-veel? Een „halt", dat moet stemmen tot nadenken? Financieel beheer der gemeenten. Miais- terieele aanschrijving aaa Gedeputeerd* Staten. De melkprijsverlaging te Amsterdam. De Koningin keert vermoedelijk Dinuft a.s. in ons land terug. De smokkelarij van Belgisch vee. De overval in de Boaz-Bank te Bussito*. Geraffineerde briefvervalsching. Ten. na- deefe van de Rotterdamsche Bank ia met een cheque van 5Z100 een brutale pogis* tot oplichting ondernomen. Ernstige brand te Blokzijl. De relietjes te Parijs tegen de vreemde lingen duren voort^ Polen volhardt in zijn eisch van een per- manenten zeteL De programma-punten van het c.feuw< Fransche ministerie. De staking bij de New-Yorksche „Under ground" in het nadeel der stakers geëindigd De Britsche Zeeiledenbond scheidt zich ai ven de Internationale. Transportarbeiders- federatie. (Zie verder laatste nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vöorull OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. Dc lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 9.29. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Juli. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Toulown. Laagste barometerstand 743.2 m. M. te Skagen. Verwachting van den av-ond van 26 tot den avond van 27 Juli. Matige, tot zwakke wind uit westelijke richtingen; zwa" bewolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige regen; weinig veran dering in temperatuur. N. Z. H. T. M. was spoedig ter plaatse, maar het duurde toch nog tot half 12, al vorens men de tram weer in de rails had en het tramverkeer weer ongehinderd plaats kon vinden. Arnrijding le Overveen. Zondagavond omstreeks elf uur had de 18-jarige W. R. van de Houtvaart door eigen onvoorzichtigheid het ongeluk met zijn fiets, waarop hij vermoedelijk tegen wind voorover was gezeten, tegen een ver- lichte auto aan te rijden, die aan den rech terkant van den Bloemondaalschenweg tegenover Belvedère was geplaatst. Hij ver wondde zijn rechterbovenarm met een snede van 5 centimeter, waardoor een slag ader werd geraakt en werd door dr. Born- water voorloopig verbonden, waarna hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haar lem werd overgebracht. Gisteravond omstreeks half acht kwam een dame per fiets van den Tetterodeweg. te Bloemendaal in voHe vaart in den siga renwinkel van den heer Koelen aan den Bloemendaalschenweg terecht. Zij bezeerde^ zich aan haar neus en moest de reis naar naar Amsterdam per spoor vervolgen. De fiets was danig gehavend en moest gerepa reerd worden. Eigen schuld is hier de' oorzaak. Te Lisse. Op den hoek VeldhorststTaatHeereweg te Lisse had Zondagnamiddag een botsing plaats tusschen een auto komende uit de richting Haarlem en gaande de Veldhorst straat in en een komende uit die straat en. gaande richting Haarlem. Een der wagens was dermate aan ce wielen gehavend dat verder rijden onmogelijk bleek; de ander kwam er tamelijk goed af. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Ja, het is daar een zeer-gevaarlijke hoek en t mag verwon dering wekken dat daar niet meer botsingea voorkomen. Op het Spaarne nabij de Melkbrug heeft hedenmorgen een ernstig tramongeluk plaats gehad. De heer Van Bruggen uit Zuid-Schalk wijk kwam op het Sjjaame den Tabakswin kel van Broekroeijcr uit. Hij wilde de tram rails overstek doch hoorde niet. dal er een tram uit de richting Kampervest nader de. hoewel de wagenvoerder signalen gaf. De oude heer liep tegen de tram op en werd tegen den grond geslaéen. Hij bekwam daarbij een hersenschudding cn ernstige hoofdwonden. Leden van Sneh'erband en de Roode Kruis Transportcolonne verleen den, nadat de man bij Vroom en Dreesmann was binnengedragen, de eerste hulp. Per ziekenauto is hij daarna naar de Mariasticn- ting overgebracht. Naar wij vernemen, is de toestand van den man, die 88 jaar oud is, heel ernstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1