Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep VERONICA. De politiek van het nieuwe kabinet-Poincaré. Mellon's mededeelin- gen bij zijn aankomst te Cherbourg. Polen volhardt bij zijn eisch inzake vasten zetel. De Engelsche Zeeliedenbond scheidt zich af van de Intern. Transport Arbeiders Federatie. De staking bij de New-Yorksche „underground" geëindigd met een volkomen nederlaag voor de stakers. Damascus met de voorsteden nagenoeg geheel gepacificeerd. Onder de Radio-berichten: De plannen van het nieuwe Fransche mi nisterie. De Kerkvervolging in Mexico. Financieel beheer der gemeenten. Ministerieele aanschrijving aan Ge d 'Staten. De Nederland sche gezant te Warschau. Wegenbelasting. H. M. de Koningin. De smokkelarij van Belgisch vee. RECHTZAKEN. Mechanische fluit of hoorn? De aanklacht van den sergeant der militaire politie. FEUILLETON. Het ministerie-Poincaré. Poincaré zal geen volledige volmachten vragen, maar een dringende procedure voor het aanvaarden, door het parlement, van de nieuwe finantieele voorstellen, welke hij Dinsdag zal indienen en die nieuwe belas tingen, beperkingen en, om de radicalen te bevredigen, lichte heffingen op de verwor ven rijkdommen bevatten. In sommige buitenlandsche kringen wordt het weder aan èet bewind komen van Poin caré uitgelegd als ongunstig voor de politiek van verzoening, welke de Fransche diploma tie sedert twee jaar tegenover Duitschland en Rusland voerde. Op de „Quai d'Orsay" wordt verklaard, dat de boosaardige com mentaren in dien geest in bladen, die in het algemeen anti-Fransch zijn, volkomen on gegrond zijn, want niet alleen blijft de be werker van Locarno, Briand, minister van buitenlandsche zaken en maakt de bewerker der erkenning van Rusland, Herriot, deel van de regeenng uit, maar ook Poincaré zelf heeft in zijn redevoeringen en artikelen er kend, dat de staat van zaken sedert 1924 veranderd was en uitdrukkelijk de sedert verwezenlijkte wijzigingen aanvaard. Poincaré is evenzeer als Briand een voor atander van een breede Europeesche politiek van algemeene verzoening en van wederkee- rig toegeven tusschen de naties. Op de toetreding van Herriot tot het kabinet-Poincaré worden nog steeds ufteen- loopende commentaren geleverd. De „Temps" schrijft, dat het logischer en Zelfs nuttiger zou zijn indien Millerand weer aan het bewind was gekomen, wiens deelne ming aan een kabinet-Poincaré een werke lijke verzoening der vroegere tegenstanders zou beteekenen. Wat Herriot betreft, die bevindt zich volgens- het blad in een valsche positie. Het socialistische blad „Paris-Soir" publi ceert een open brief, tot Herriot gericht, waarin deze wordt beschuldigd een reaction- naire politiek te hebben begunstigd en de democratie te hebben verraden. Nog steeds relletjes tegen vreemdelingen. Vrijdagavond betoogde opnieuw de menig te op de boulevards tegen de autocars met toeristen. Alles bepaalde zich echter tot ge fluit. De politie zorgde voor een krachtigen vdedienst en deed de menschen doorlqopen. De justitie in Frankrijk. De jury's zullen de jury dooden. Door Zoovele onsamenhangende uitspraken te doen, zullen de jury's het zelf onmogelijk maken hen te verdedigen en zoo zal men op den duur, zij het met leedwezen, moeten overgaan tot het opheffen van een onzer meest waardevolle instellingen. Aldus klaagt het „Journat des Débats", naar aanleiding van de elkaar opvolgende vrijspraken in moordzaken. Het blad somt aan de hand der ochtenbladen van één da op, welke misdaden en vrijspraken er in 2 bestemd. Ik neem'vacantie," zeide hij. „Ver scheidene verklaringen zijn te Washington gepubliceerd over het Amerikaansche stand- heeft ontvangen, punt en de regeering is van meening dat er tegen enkele reden voor verschil van mee ning bestaat, aangezien de fundeerings- overeenkomst gesloten is na vriendschappe lijke onderhandelingen met Baldwin. De Britsche regeering en wij zelf spraken vol doening uit over het verkregen resultaat. Ik kan niet begrijpen dat deze quaestie weer be sproken moet worden. Dit is een onofficieele handelwijze." Mellon weigerde zich uit te laten over den politieken toestand in Frankrijk of over het probleem der francstabilisatie. „Ik heb ge hoord dat er een stevige regeering gevormd is te Parijs, Dat is een eerste stap naar de reorganisatie der financiën. Frankrijk is een rijk en hard werkend land. Het is duidelijk dat Frankrijk buitenlandschen steun moet hebben, en Frankrijk en de wereldfinanciers zullen hiertoe ongetwijfeld bereid zijn. Hoewel Mellon zich verder niet wilde uit laten kan gemeld worden dat hij zich aan boord van de „Majestic" ten zeerste ver rast getoond heeft over Churchill's verkla ringen en de heftige campagne der Britsche bladen. Mellon herinnerde zijn vrienden aan boord van het schip aan het feit dat Britan- nië zelf in 1923 voorgesteld heeft de schul den te fundeeren, onmiddellijk nadat Frank rijk het Ruhrgebied had bezet. Toen Poin caré het Ruhrgebied had bezet tegen Bonar Laws wensch zond de Britsche premier Baldwin naar Washington om te onderhan delen over een schuldenovereenkomst. Chur chill's campagne schijnt een manoeuvre, welke een herziening beoogt van het ac- coord Mellon-Baldwin en Mellon-Berenger. lijn heeft de voor zijn district geldende voor schriften over de „Meldepflicht" van bui tenlanders reeds op 16 Maart opgeheven. Daarmede zijn de buitenlanders in Berlijn terzake geheel gelijk gesteld met de Duit- schers. Thans wenscht het Pruisische mi nisterie van binnenlandsche zaken volgens de „Frankf. Z." een soortgelijke regeling te treffen voor het geheele staatsgebied en het stelsel van bijzondere verplichting der bui tenlanders om zich bij de politie aan te mel den, op te heffen. Alvorens echter definitie ve maatregelen te nemen, wenscht de minis ter de meening te hooren der verschillende betrokken autoriteiten, vooral om te kun nen beoordeelen, of en in hoever eventueel in bepaalde deelen van het Pruisisch ter ritoir rekening moet worden gehouden met bijzondere toestanden, en of en hoe in de kleinere gemeenten of op het platteland vreemdelingen ook na de opheffing der spe ciale voorschriften afdoende gecontroleerd kunnen worden. Uiterlijk 1 September wenscht de minis ter de verschillende rapporten in zijn bezit te hebben. De Noorsche kroonprins in Oxford. Draadloos wordt uit Oslo gemeld, dat kroonprins Olaf het diploma in de politieke economie en staatswetenschappen te Oxford Het conflict in de Engel- sche Mijnindustrie. In Labourkringen wordt verklaard dat de mijneigenaren in Nottinghamshire and Der byshire nieuwe voorwaarden hebben opge steld, waarop de mijnen in die districten de volgende week kunnen worden geopend. De „Daily Mail" zegt dat de voorgestelde nieuwe voorwaarden, welke met goedkeu ring van de nationale organisatie van mijn eigenaars zijn voorbereid, den mijnwerkers een ruime keuze zullen laten. De aanbiedin gen zullen in dier voege zijn opgesteld, dat de loonen, die voor een arbeidsdag van zeven, zeven en een half en acht uur zullen worden betaald, door de mannen zelf kunnen worden bestudeerd. De zeeliedenbond en de I. T. F. In de resolutie van dén zeeliedenbond wordt gezegd, dat de vergadering van oor deel is dat vele aansluitingen bij buitenland sche bonden verspilling zijn van goed vak- vereenigingsgeld, in het bijzonder in het ge val van de Internationale Transportarbeiders Federatie, die in het verleden gebleken is meer een politieke vereeniging dan een vak- vereeniging te zijn. Bovendien maakte de uur hebben plaats gehad en vraagt dan hoe secretaris Ëdo Fimmen zich schuldig aan het men al die misdrijven wil beletten, als de jury's ze steeds aanmoedigen door hun schan delijke uitspraken En het blad komt tot de conclusie, dat het tegenwoordig veel beter is iemand neer te schieten dan hem een klap te geven. Een slag leidt tot de correctioneele rechtbank, die enkele weken gevangenisstraf geeft maar de moordenaar is vrij zeker van straffeloosheid Het ontwapende parket ziet zich verplicht zijn toevlucht te nemen tot allerlei ellendige uitvluchten om den schijn op te houden. Bij dezen verworden toestand heejft zich dezer dagen een incident voorgedaan, dat volgens het „Journal des Débats" boekdee- len spreekt. Een man, die op straat zijn meisje twee kogels in het hoofd had geschoten, werd da delijk door de politie gearresteerd. Maar terwijl het volk te hoop liep, greep een on bekende zijn revolver en scnoot a bout por- Hnt op den arrestant. Dit gebaar van dezen willekeurigen voor bijganger teekent den toestand. Zou hij naar zijn revolver hebben gegrepen, vraagt het „Journal des Débats", indien men er niet zeker van was, dat de moordenaar na een lang durige instructie, onder het motto van onder den invloed van hartstocht te hebben ge handeld, wel zou werden vrijgesproken Het schot van den onbekende is de ver tolking van de eensgezinde gevoelens van de menigte. Op een tijdstip als het onze, besluit het „Journal des Débats", waarin orde en disci pline zoo bijzonder noodig zijn, beteekent het beletten van de justitie om zich te doen gelden, handelen tegen het belang van het land. Mellon over Churchill. De Amerikaansche staatssecretaris van financiën, Mellon, is te Cherbourg aange komen. Toen hij in de auto wilde stappen, werd hij bëstormd door journalisten. „Ik heb niets te zeggen wat voor publicatie is uitvaardigen van manifesten zonder behoor lijke instructies van het bestuur en het ge volg er van is geweest dat alle arbeiders van Europa werden misleid. Een mysterieuze ziekte. De moerasziekte in het gebied van de Ohle breidt zich uit. Ook in het district Reichen- bach, het ovsrstroomingsgebied van de Peile, Liegnitz en de Neder-Silezische districten Liiben en Gloau hebben zich gevallen voor gedaan. Te Langenbielau werden tot dusver 800 personen aangétast. Hier en in andere plaatsen kwamen ook typhusgevallen voor. Een rooversbende te Breslau. De avondbladen meldenSedert onge veer een half jaar werden te Breslau in het centrum der stad talrijke rooverijen, over vallen en afpersingen gepleegd. De politie is er thans in geslaagd de bende in handen te krijgen. Zij bestond uit 10 personen. Werkloosheid in Duitsch land. Ook in de afgeloopen week is het aantal werkloozen in Berlijn gestegen. Het bedraagt thans ruim 278.000 man, "dat is dus 12000 meer dan een maand geleden. De ontwapening van Duitschland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de klacht dezer dagen door Chamberlain in het La gerhuis geuit over het onbevredigende der ontwapening van Duitschland, geen betrek king had op generaal von Seeckt maar op het teveel aan uitrusting, het voortbestaan van ongeregelde organisaties meer of min op militaire leest geschoeid en wellicht ook op het langzame demilitariseeren derfpolitie. De vreemdelingen en de poli- litie-controle in Duitschland, De hoofdcommissaris van politie te Ber- De verhouding van Tsje- cho-Slowakije tot Rus land. De voorzitter der sowjetvertegenwoordi- ging te Praag, Owsejenko'heeft bij den pre sident der republiek op diens uitnoodiging op zijn landgoed te Lana een bezoek afge legd, dat langer dan een uur duurde. Daarbij werd de verhouding van Tsjecho-Slowakije tot Sowjet-Rusland besproken. Dit was de eerste maal, dat de president een vertegen woordiger van Sowjet-Rusland dat door TsjechoSlowakeije nog niet de jure is er kend, ontving. Oplichting De politie te Boedapest heeft vijf juweliers gearresteerd op grond van het feit, dat zij uit Antwerpen ondeugdelijke edelsteenen hadden gekregen, welke zij als onderpand ge bruikten voor het verkrijgen van geldsommen Het bleek, dat zij meermalen steenen in on derpand hadden gegeven, waarvoor zij geld sommen ontvingen, vijftig maal zoo groot als de waarde bedroeg. zou afnemen, bleef de hooge temperatuur aanhouden. Des nachts trachtte de menschen buiten eenige rust te vinden. Er bestaat eenige beduchtheid nopens het voldoende zijn der drinkwatervoorziening, maar er is geen reden tot ongerustheid. Niettemin bevelen de autoriteiten zuinigheid aan bij het verbruik. Canada en de Ver. Staten. De „Daily Mail" maakt met eenigen op hef melding van een artikel in de „Boston Post" van de hand van een financieelen redacteur van dit blad, waarin wordt voor gesteld de Britsche schuld aan Amerika te schrappen tegen aansluiting van Canada bij de Ver. Staten. Doch het blad voegt er aan stonds toe dat Engeland Canada niet zal willen verkoopen. De Britsche ambassadeur in Washington, Sir Esmé Hoeward, zou heb ben verklaard dat een aaneensluiting der beide volken geenszins onmogelijk, doch zeer onwaarschijnlijk is en dat Groot-Britan- nië nooit er in zou toestemmen dat Canada partij wordt in zulk een overeenkomst, uit sluitend om een regeling der oorlogsschulden te verzekeren. De Londensche correspondent van de „Boston Post" zegt, dat het denkbeeld dat Engeland Canada zou gaan verkoopen, be lachelijk is. Het gaat er echter om dat de volken van Noord-Amerika, door het samen voegen hunner hulpmiddelen, genoeg nieu wen rijkdom zodden kunnen scheppen om zich van hun oorlogschulden te kwijten. In dien er een unie der twee volken tot stand kon worden gebracht, zouden de Ver. Staten gerechtvaardigd zijn om alle Europeesche oorlogsschulden te annuleeren. In zoo'n geval zou de geheele wereld er bij winden. Canada zou rijk en bevolkt wor den de Europeesche landen zouden hun oorlogschulden verlicht zien, en Engeland zou er een uitgebreider handel met het Noord Amerikaansch continent bij winnen. De Britsche meening is lang een aaneensluiting van alle Engelsch-sprekende volken gun stig gezind geweest, indien zulk een aaneen sluiting goed voor de wereld zou zijn. Een unie tusschen Canada en de Ver. Staten zou niet anders kunnen zijn. De polomiek tusschen 1 Engeland en de Vereenig- de staten. Een bericht uit Washington meldt dat Winston, de waarnemend secretaris van de schatkist, gisteren de in het begin der week door hem gepubliceerde cijfers van de aan Engeland verstrekte credieten heeft herhaald. Zij toonen onloochenbaar aan dat het meeren- deel der uitgaven van Engeland in de Ver. Staten gedurende den oorlog commercieele doeleinden betroffen. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico. In regeeringskringen worden de berichten tegengesproken, volgens welke de Mexicaan- sche republikeinsche troepen order zouden hebben ontvangen, zich gereed te houden om den len Augustus, den datum van het van kracht worden der nieuwe Kerkwet, on verwijld op te treden. Sommige geestelijke scholen zijn voorne mens te sluiten en op Amerikaansch gebied te heropenen, opdat de kinderen een gods dienstige opvoeding kunnen krijgen, zonder moeilijkheden. Brand in de haven van Sjanghai. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een hoe veelheid thee in het entrepot van de haven ter waarde van 40000 pd. st. verbrand is. De totale schade van den brand wordt op 90.000 pond geschat. f De Boycott van Hongkong. De conferentie ter bijlegging van den anti- Britschen boycott is vooc onbepaalden tijd verdaagd, hangende de verwijzing naar de Britsche regeering van de. kwestie der be noeming van een internationale commissie van onderzoek in zake de bijzonderheden der schietpartij van verleden jaar in de wijk Sjamien en de verwijzing naar de regeering van Kanton van de kwestie eener voorge stelde Britsche leening. De permanente raadszetel van .Polen. Na de vredelievende rede, Woensdag door den minister van Buitenlandsche Zaken, Za leski, uitgesproken, heeft de rechterzijde hem verweten, dat hij zich niet duidelijk genoeg had uitgesproken over Polen's stand punt ten opzichte van den Volkenbond. Daarom heeft hij in de commissie voor Bui tenlandsche Zaken nogmaals het woord ge nomen om zijn program nader uit te wer- ken. Zaleski verklaarde nu, dat men zich niet aan optimistische verwachtingen voor de toekomst van Europa mag overgeven, wan neer de rechtvaardige eisch van Polen voor een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond niet wordt ingewilligd. Een dergelijke weigering zou voor de toekomst van den Volkenbond zeer ongewenschte ge volgen hebben. Polen, aldus voegde minis ter Zaleski hieraan toe, Polen heeft te Lo carno in het belang van den vrede zoo groote offers gebracht, dat het kan staan op de in williging van zijn eisch. De regeering zal in deze aangelegenheid de grootste waak zaamheid en volharding toonen. Een campagne tegen Leeuwen, Het blad „African World" meldt, dat de gouverneur der provincie Mozambique in Portugeesch Oost-Afrika een campagne voor bereidt tegen de leeuwen, die vele slachtof fers maken onder de inlanders ten N. en ten Z. van de delta van de Zambesi. Geraamd wordt dat er jaarlijks aldus 4000 inlanders worden gedood. Deze staat van zaken wordt aan den oorlog toegeschreven in dien zin, dat door de groote troepengewegingen in de districten van Mozambique en Quilimane het kleine wild is weggetrokken, waardoor de wilde verscheurende dieren, geen voedsel meer vinden, op de lijken van onbegraven of onvoldoende begraven inlanders zijn gaan aazen. Zoodoende hebben zij den smaak van menschenvleesch gekregen. Er zullen 400 jagers, waaronder bekende Europeesche, met inlandsche helpers aan de campagne deelnemen. De strijd om Damascus. Een groot aantal bandieten uit de omgeving van Damascus hebben een „aman" laten vragen. Damascus en zijn voorsteden zijn thans nagenoeg volkomen gepacificeerd. Slechts op enkele geïsoleerde plaatsen wordt nog verzet geboden. Zes vliegende colonnes ope- reeren in de omgeving. De staking bij de New- Yorksche „underground" geëindigd. De staking bi] de „underground" spoor wegen te New York is Vrijdag geëindigd met een volledige nederlaag voor de sta kers, die individueel gevraagd hebben weer in dienst te worden genomen op de voor waarden der maatschappij. Het feit, dat de maatschappij er in geslaagd was om het verkeer voor 75% te handhaven had de sta kers van den aanvang af ontmoedigd en zoodra het duidelijk werd dat de staking tot mislukken|gedoemd was, begonnen de arbei ders het werk te hervatten tot ongeveer de helft teruggekeerd was. De maatsi heeft beloofd, dat de meeste stakers worden teruggenomen, maar op het oude loon en met verlies van ancienniteits-rech- ten. De staking heeft 16 dagen geduurd en het verlies voor de maatschappij wordt op'een bedrag overeenkomende met 2.400.000 gulden geraamd. De hittegolf in Amerika. Ondanks de voorspellingen, dat de warmte Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën een aanschrijving gericht betreffende^ het gemeentelijk fi nancieel beheer. Hierin wordt er op gewezen, dat van de 265 gemeenten boven de 5000 zielen er 45, of 17 pet., haar rekening over het laatste dienstjaar hebben moeten afsluiten met een nadeelig saldo. De gemeenteleeningen buiten kasleeningen en woningbouwvoor- schotten stegen van 230 millioen in 1898 tot 1093 millioen op 1 Jan. 1924, terwijl de Rijksschulden stegen van 1092 millioen toj 2788 millioen. Een nog veel sterkere stijging vertoonen de gemeentelijke uitgaven, nl. van 110 millioen in 1900 tot 1001 millioen in 1921. Van een stefke neiging tot verlaging van den belastingdruk, zegt de minister, kan niet worden gesproken. Ook in verband Het de lasten, die noodlijdende gemeenten in de ge vallen, waarin hulpverleening onafwijsbaar is, op het Rijk en de provincie leggen, is verbetering in den financieelen toestand noodig. De minister geeft de volgende gedragslijn aan. Geen goedkeuring zal zijn te hechten aan leeningsbesluiten dan slechts in de allernood zakelijkste gevallen en alleen indien onom- stootelijk vaststaat, dat de uitgaaf een l^ening wettigt. Er zal goed toegezien dienen te worden op het bewaren van de juiste scheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven. Krachtige maatregelen zijn te nemen, ten einde conversie van leeningen, die veelal nog tegen een te hoog rentetype loopen, te be vorderen. Geen goedkeuring is te verleenen aan be sluiten tot het aangaan van een leening tot dekking van een tekort op den gewonen dienst tenzij in zeer bijzondere gevallen (voor nood lijdende gemeenten) de ministers van Binnen landsche Zaken en van Financiën daartoe medewerking verleenen. Indien leeningen moeten worden gesloten, moet gewaakt worden tegen afsluiting met te langen looptijd. Inperking dient opgelegd te worden van de bedragen der vlottende (kas) schuld. Aandrang zal voorts uitgeoefend dienen te worden op die gemeentebesturen, die een heffing van inkomstenbelasting door eigen administratie hebben, dat het aandeel „kwade posten" tot het minimum wordt beperkt. Een scherp toezicht is uit te oefenen op het vaststellen der salarissen. In het algemeen zal streng stelling genomen moeten worden tegen het aangaan van ver plichtingen door gemeentebesturen, die de fi- nancieele lasten bezwaren zonder dat uiterste noodzaak aanwezig is. De minister zal ook de medewerking van zijn ambtgenooten op dit stuk vragen, door zich te onthouden van het voorbereiden of nemen van maatregelen, leidende tot het leg gen van financieele lasten op de gemeenten, zonder overleg met den minister van Binnen landsche zaken. Zouden Ged. Staten bereid zijn, besluit de minister, hun onontbeerlijke medewerking voor de naleving van het bovenstaande te ver leenen, dan zal daaraan kracht kunnen worden. bijgezet door onthouding van goedkeuring aan de gemeentebegrooting, indien zulks noodig mocht wezen. Naar het Corr. Bur. mededeelt laat de ge zondheidstoestand van Hr. Ms. Gezant te Warschau, de heer D. Baron Van Asbeck die verleden jaar geruimen tijd van zijn post af wezig was tot het ondergaan van een genees kundige behandeling, nog steeds te wenschen. Het schijnt in verband daarmede niet uit gesloten te zijn, dat Baron Van Asbeck, die sinds een paar weken met verlof in Zwitser land vertoeft, niet meer naar zijn post in Polen zal terugkeeren en eerlang ontslag uit den diplomatieken dienst zal vragen. Het dagelijksch bestuur van de Algem. R.-.K. Werkgeversvereeniging heeft zich, naar De Tijd meldt, op het standpunt ge steld, dat de voorgestelde wegenbelasting voor de locale verkeersmiddelen onbillijk is verder, dat de instelling van een wegenraad zeer noodzakelijk zal zijn en ten slotte, dat gezien de urgentie van wegenverbetering de mogelijkheid moet worden geopend, ten bate van het in te stellen wegenfonds te leenen. DE TERUGKEER NAAR NEDERLAND. Vaz Dias meldt uit Baarn H. M. de Koningin keert Dinsdag van haar buitenlandsche reis in ons land terug. H. M. reist rechtstreeks naar Soestdijk, waar jij des morgens omstreeks half twaalf zal aan komen. i Door den heer Braat zijn tot den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht -Is 't Zijn Excellentie bekend, dat, in spijt van de goede door hem genomen maatregelen, nog steeds zeer veel Belgische koeien hier worden binnengesmokkeld Is Zijn Excellentie bereid, maatregelen te nemen, om de blijkbaar nog bestaande lek kages aan de grenzen te stoppen Op 4 Juni j.l. reed een bekend automo bilist mr. F. S. M. Rits met zijn wagen om streeks half twaalf op den Overtoom te Amsterdam toen hij ter hoogte van de Ge rard Brandstraat werd aangehouden door een politie-agent, die proces-verbaal op maakte ter zake het feit, dat het signaal, dat de bestuurder gaf, afkomstig was van een mechanische fluit, althans anders was dan het signaal van een hoorn. Eenigen tijd later werd mr. Rits bij ver stek veroordeeld tot een geldboete van 15 DINSDAG 27 JULI. Hilversum 1050 M. 2.00 Politieber. 5.007.00 Vooravondconcert door het II. D. O.-orkest. 7.00 Politieber. 7.15—7.45 Lezing door Mevr. C. J. Heemskerck, Directrice van de tuchtschool in Mont- foort. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 R. R. Radio-Omroep. Het Nederlandsche radio sextet. Egb. Veen-piano. H. Klein-fluit. C. W. Rynders-hobo. Joh. Ripke-clarinet. J. H. Bos-hoorn. A. v. Nuffelen-fagot.l. Al legro moderato en gavotte, sextett op. 6. Thuille. 2, Adagio trio op. 188, Reinecke (hobo, hoorn, piano). 3. Lezing door den heer Theo Bosman, gedipl, spraakleeraar te Hoogmade, en volkszang-componist uit Hoogmade bij Leiden, over: „Ons Kerke lijk Volkslied in de Moedertaal," voor dracht geïll. door liederen van eigen com positie, o.a. „O, ondoorgrondbre verte," „Maria, wees gegroet" „Meilied," „Mise rere" „Als de smarten van den dood," enz. Orgel en piano-Egb. Veen. 4. Boeren- liedje-Suite, Röntgen Sr. 5. Quintet op. 16, Beethoven (hobo, clarinet, hoorn, fa got en piano). 6. Nederlandsch Volkslied: Wien Neerlandsch Bloed, door het radio- Daventry, 1600 M. 11.20—1.20. Het radiokwartet en solisten (contra alt-tenor viool). 1.20—2.20 Orgelconcert. 4.20 ause- rie. 4.35 Orkestconcert van Marble Arch Pavilion; 5.35, kinderuurtje; 6.20 dansmu ziek; 7 uur, Croydon foundry bells; 7.20. tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Broadcasting in India; 7.45, pianocom posities van Schumann; 8 uur, seriever haal: At the villa Rose; 8,20 Welsh' pro gram. Welsh' muziek voor zang, harp en viool. W. Watcyns, bariton. 9.20, Daventry verjaardag-program. Gesprek tusschen Capt. Eckersley en een luisteraar. 9,50 weerber., nieuws. Lezing; Education by the press. 10.25 L. Anderson, imitaties, G. Gwyther, zang. 10.5012.20, dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1750 M. 12.50 con cert Lucien, Paris. 5.05 concert (viool, piano, cello); 8.50 Operette-fragmenten. Königswusterhausen, 1300 M. 8.50 Film manuscripten. Asta Nielsen en Werner Krausz, declamatie. Orkest. Brussel 486 M, en Antwerpen 265 M. 5.20 Orkestconcert; 8.20, concert, Mme. Pau wels, zang; 8.50, lezing. 9.20, lezing over „Colonel Chabert" van de Balzac. Daar na weer concert tot 10.20. Munster, 410 M. 1.252.50 concert. 4.05, spröokjesvertellen. 4.355,35 vioolcon cert; 5.506.20, 6.35 en 7.208 uur lezin gen; 8.20 lezing: Umsatzsteuer; 8.50 bal laden. F. Schweinsberg, bas; 9.20, opera muziek na R. Wagner; 10.40, nieuws. doch hij kwam hiertegen in verzet. Deze zaak werd Vrijdagmorgen door den kan- tonrechter mr. de Vries Feyens behandeld. De politiebeambte verklaarde, dat het geluid heel anders was dan van een hoorn, waarvan de tong door lucht in beweging wordt gebracht. Verdachte mr. Rits relde, dat het instru ment een Fransche hoorn was, en dat In Frankrijk was uitgemaakt dat het een ge oorloofd apparaat was, dat niets te maken had met een mechanische fluit. Voor dat op den Overtoom tegen hem proces-verbaal was opgemaakt was hij aangehouden door twee agenten, die tot de conclusie kwamen, dat het toestel een hoorn was. Ook had hij eenige weken te voren het apparaat voor den chef van de verkeerspolitie, den hoofd inspecteur Bakker gedemonstreerd, die ver klaarde dat dit een hoorn was. Verdachte wees er den agent op, wat de chef van de verkeerspolitie had gezegd, doch de beambte zeide een „zelfstandige agent" te zijn, die niets met den hoofdin- specteur te maken had. Evenals de Bosch hoorn (een zeer be kend signaalinstrument, dat b.v. op de ge meentelijke motorbussen is aangebracht] werkt de bedoelde Fransche hoorn op de accu. Een mechanische fluit daarentegen brengt geluid voort dank zij de uitlaatgas sen van den motor. De inspecteur L. Schokking van de ver keerspolitie als getuige-deskundige opgeroe pen legde een zelfde' verklaring af en kwali- ficeerd het instrument als een hoorn. Na afloop der zitting begaf de kanton rechter zich naar buiten waar de bewuste wagen stond. De motorkap werd openge slagen, waarna het apparaat gedëponstreerd werd, begrijpelijkerwijze onder eenige be langstelling van het publiek. De kantonrechter bepaalde zijn uitspraak op Vrijdag a.s. De Limb. Koer. zegt met stelligheid te kunnen mededeelen, dat de officier van Justitie te Maastricht geèn termen heeft ge vonden om gevolg te geven aan de aan klacht, ingediend door een sergeant der militaire politie tegen dat blad, wegens eer publicatie omtrent de incidenten aldaar, DE ZAAK TE CULEMBORO. Naar aanleiding van een bericht in „Het Volk", als zou de Culemborgsche moord zaak In October a.s. door de Tielsche recht bank worden behandeld, verneemt het „Hbld." van de zijde der justitie, dat dit onjuist is. Verwijzing naar de openbare te rechtzitting heeft inog niet plaats gehad, en dus is de instructie nog niet gesloten. De verdachten bevinden zich nog steeds in preventieve hechtenis. De heer O. de Beus, verdacht van beleediging van den commis saris Blok, zal Donderdag 16 September a.s. voor de arrondissementsrechtbank te Tiel terechtstaan. Als zijn raadsman zal mr. H. Mandeis te Amsterdam optreden. 34 Willem lachte spottend, de oude man sprong van zijn stoel op, om het slot van het bureau.met zijn eigen sleutel te onder zoeken. Den dag na dezen nacht is u hier bij hem geweest vervolgde Willem; uit mijne antwoorden op uwe vragen moest u de conclusie trekken, dat Veronica was terug gekeerd. Dat joeg u schrik aan, u ijlde terug, u hoorde stemmen in het kabinet, u sloop die kamer binnen om het onderhoud van Jacob met zijn heer af te luisteren. Inderdaad, je vermoedens doen je scherp zinnigheid alle eer aan, zeide de rentenier met bijtenden hoon. het is m&nr jammer, dat ie ze niet bewijzen kunt. Als ik geen bewijzen had, zou ik u niet direct kunnen aanklagen, antwocade Wil lem op vasten, ene-gieken toon. U hoorde nu de heele waarheid, u wist, dat Veronica den volgenden dag wilde komen, om zich in de armen haars vaders te werpen, en u vreesde tetecht, dat de liefde weer in Jiet hart van den ouden man zou ontwaken. Als dit gebeurde, als de verzoening volgde, war uw spel verloren. Zeer juist, maar ik wist niet, dat Vero nica het koene besluit gemaakt had, per soonlijk tot haar vader te gaan. Dan heeft u het vermoed. En nu komt het zwaarste, het verschrikkelijkste van mijn aanklacht. Sedert eenigen tijd had u last j van tandpijn; het is mogelijk, dat u om die reden chloroform bii u droeg, om de pijn te stillen, wanneer deze te hevig werd. Ik wil dat gelooven, daardoor alleen wordt het mij mogelijk verzachtende omstandighe den aan te nemen. Of hef tot een twist tus schen u en den vriend is gekomen, weet ik niet, maar ik vermoed, dat u door eeni ge gezegden van Roven begrepen heeft, dat hij tegen u wantrouwen koesterde en dat dit u aangespoord heeft om van de chloro form gebruik te maken. Ben ie gek? stoof de rentenier op. Het «ou wellicht een weldaad voor mij zijn als ik dat werd, zeide de jonge man met doffe stem. U heeft nist slechts uw vriend, maar ook mij het geloof in de nienschheid ontroofd, ook mij heeft u mijn levensgeluk ontnomen. De herinnering aan deze oogenbükken zal mijn leven verbitte' renl Laat blij eindigen. De oude man was verdoofd, u droeg hem naar de slaapkamer, u kleedde hem uit en legde hem te bad. Maar de dosis was te gering geweest, Roven ontwaakte uit zijn verdooving en weer drukte u hem den met chloroform ge- drenkten zakdoek in het gezicht. Met een ontzettenden schreeuw vloog de rentenier van zijn stoel op, zijne oogen puil den uit hunne holten en een krampachtig sidderen voer door ziin magar lichaam. Waanzinnige! riep hij heesch uit. Jij waagt het je vader deze aanklacht in het gelaat te slingeren? Dood mij, zeide Willem dof, ik zal mijn leven niet verdedigen; nu ik deze ont zettende ontdekking gedaan heb, heeft het voor mij geen waarde meer. Luistert naar het einde. Bij het worstelen met uw slacht offer verloor een manchettenknoop. Het fleschje, dat het gif inhield, wierp u uit het venster, ik vond het in den tuin, het is uw eigendom, ik zag hec dikwijls genoeg in uwe handen. De zakdoek, dien u uw slacht offer op den mond drukte, is deze, hij heeff den verdoovenden, geur nog altijd niet ver loren, Kunt u nog loochenen? De rentenier was op zijn stoel terug ge vallen, de last van de vreeselijke aanklacht scheen hem dood te drukken. Neen. hij kon niet loochenen, de ontzet ting, die zijne trekken verwrong, verried, het maar al te duidelijk, toch waagde hij nog een poging. Vermoedens! riep hij uit. Domme ver moedens, die geen waarde hebben. Liggen de bewijzen niet voor u? ant woordde Willem scherp, Hier is het codicil, lees het en zegt mij dan, wat u doen wil Denk niet, dat een scheur door dit docu ment u het loon zou verzekeren; eene der gelijke handeling zou mij noodzaken een uitvoerig bericht aan de rechtbank te zen den. De rentenier perste de lippen op elkaar, het papier kraakte in zijne bevende handen. Zijn oog vloog met koortsachtige haast over het document en een keer kwam een trek van onuitsprekelijken hoon op zijn vaal ge zicht. Het duurde tamelijk lang. voordat hij het document weer neerlegde en toen hij het eindelijk aan zijn zoon gaf, scheen, hij een besluit genomen te hebben. Indien ie dit codicil doet gelden, be schuldig ik ju van inbraak, zeide hij; ik denk, dat je in deze omstandigheden Ver onica wel zult overhalen, van de rechten, die dit document haar geven, af te zien, In het andere geval ben ik tot eene overeen" komst bereid, ja, ik zal me zelfs laten vin den, om de helft van het erfdeel aan de dochter van den erflater te geven, Daar kan ge ensprake meer van zijn, antwoordde Willem; heeft hier niets af te staan, want Veronica is de eenige recht matige erfgename. En indien dit ook niet het geval ware, indien die codicil niet be stond, zou u toch van de nalatenschap van Roven afstand doen moeten. Moeten? Ja, moeten! De oude man sloeg le oogen neer voor den vlammenden blik van zijn zoon en wendde zijn gelaat af. Moeten? herhaalde hij, maar te ver geefs poogde hij zijne stem dien sarcas- tischen scherpen toon te geven waarmee hij anders zijn tegenstander pleegde te vernis" tigen. En waarom moeten? omdat (e ver moedens heb, die niet slechts dwaas maar ook Laten wij er een einde aan maken, onder brak Willem zijn vader, de toestand wordt steeds pijnlijker. U noemt mijne aanklacht vermoeden, u spot met de bewijzen en toont ook mij een masker, dat mij echter riet kan bedriegen, omdat ik het doorzie. Jacob en Margaretha vermoeden, den sa menhang der laatste gebeurtenissen; zij schrikken er niet voor terug een aanklacht tegen u in te dienen, zoo gauw als zij be wijzen hebben. Wat mij betreft, u weet dat nu deze feiten alle banden der liefde en achting, die mij aan u hechten, verbroken zijn. En wat verder? vroeg de oude man. Heeft u het nog niet gevonden? Wat? Het middel, dat n alleen kan redden. Ha, redden! hoonde de rentenier. Red" den, dat is de juiste uitrukking redden uit het tuchthuis, ja, jongen, dat zou je gauw beroemd maken, als ie aanklacht mij fn het tuchthuis bracht. Maar er wordt niemand opgehangen, voor men hem te pakken heeft En daarom hoop Ik, dat u ook het ge vaar zult ontwijken, viel Willem hem in de rede. In de stad kunt niet blijven, u zult dat begrijpen: Jacob is uw vijand, hij zoekt slechts bewijzen om u te vernietigen en dat hii zulks kan, heb ik u duidelijk gemaakt. U zou kunnen tegenwerpen, dat het niet mogelijk is, dat u uwe zaken niet zoo gauw kunt regelen, en dat u niet kunt vertrek ken, voordat zij in orde zijn. Dat zou' ik ook niet kunnen! En toch moet het! antwoordde Willem vastberaden. Morgen zou het reeds te laat kunnen zijn. Alles wat u nog te vorderen heeft, zal ik innen en u het geld nazenden, zoo gauw als ik uw adres weet. Mijn dank! zeide de rentenier droog. Ik laat mij niet gaarne beetnemen. Als u mij uw vertrouwen niet wilt schenken kan ik u niet daartoe dwingen; ik zou' u, alles wat u heeft, tot den laatsten cent sturen, ik verlang er niets van. De oude man lachte, maar dat lachen was heesch en gedwongen. Dat kun je anderen wijsmaken! zeide hij. Ik "ken ie, je bent niet minder egoist dan de anderen. Je zou ie vader in het tuchthuis brengen om naam te maken en je stoot hem koud en onverschillig in een af grond, om eene rijke erfgename, die hem haat, 'je hand te kunnen aanbieden. Dat is allemaal egoisme koele berekening wat komt het er op aan, welk offer daarvoor moet gebracht worden, het doel heiligt de middelen! Zoo heeft u gisteren gesproken, toen ik u herweet, dat tt op onrechtmatige wijze die erfenis hebt trachten te verkrijgen, ant woordde Willem. U heeft zich op deze mid delen beroemd, welke het doel moest hei ligen en u ws* trotsch op het succes, of schoon het u de achting der menschen en van u zelf ontnam. Vandaag verwijt u mij, wat u zelf gedaan hebt, en toch bestaan er geen redenen voor uwe verwijten. Ja, vader, het is waar, ik bemin Veronica, a wil ik het zeggen, niet om u een steun voor uwe verwijten te geven, maar om n te be wijzen, dat ik op dit. bitter oogenblik ook mijn eigen geluk ten grave draag. Gelooft u, dat Veronica de hand zou aannemen van den man, wiens vader haar eigen vader ver moord heeft? Nooit, nooit! Hou op waanzinnige! riep de rente nier in ontzetting uit. Die wil aanklagen moet bewijzen kunnen leveren! Maar wat je ook doet, jongen, vergeot niet dat ik je vader -ben, en dat de vloek des vaders je in vertwijfeling kan brengen! Hij had zijn hoed gevat,'bij wilde naar buiten stormen, maar Willem versperde hem den weg. Wanneer deelt u mij uw besluit meet vroeg hij. Waarover? Of ti de stad wilt verlaten, dan wel ol u blijven wilt, En als ik blijf? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6