De Merlandsciie Bedevaart naar Lourdes. De golfbanen te Zandvoort Het kapitaal vrijwel aanwezig De Zeeweg te Bloemesdaal. De stankverspreidini te Uitluiden onhouöaar. V,oornaamste Nieuws V erkeersonge vallen. Pe Katholieken Mexico. m Woensdag 28 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16312 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad ^STADSNIEUWS. Agenda 29 Juli ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Klaar voor de Olympiade 1828? De verlenging ïangs den militairen weg. Faillissementen. Telegrammen aan den Minister t'm Waterstraat en andere autoriteiten. De asfalteering der Koningstraat. De gevolgen van verkeerde practijken. Symfonie-orkest „Euteroe". De leerlingregeling in het Stucadoors- bedrijf, De striid tegen den woeker. DE TAXI-TARIEVEN. Onderscheiding. Aan de gevolgen overleden. Loting voor den dienstplicht. Programma Examens M. O. Lichaamsoefening. Examens Hoofdakte. Brievenbus verplaatst. Plotseling onwel geworden. Dc zwijntjesjagers. Verduistering. Programma Melkprijsverlaging? N.V. Mij. tot Exploitatie van Bebouwde Eigendommen. in dit nummer. J. J. NVEBER ZOON TelegTaphïsch Weerbericht ZWEMMEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bi) "contract belangrijke korting» Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoor waarden t tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, heide beenen of beide oógen: bij een ongeval mei f «JEI! bij verlies van een hand, f ITC bij verlies van een fCfj bij 'n breuk van f *JI bij verlies y. eva doodelijken afloop: een voet oi een oog: I L&V. duim of wijsvinger; 1 been of arm: ltO* anvere vinger. LOURDES, 27 Juli. Heden werd ten Hoogmis Ier nagedachte lis van Mgr. Mutsaerts, geclebreerd. Ver volgens had in den tuin van het Bisschop pelijk Paleis een ontvangst plaats. De heer Van Wijnbergen sprak bij deze gelegenheid als volgt: „Ik dank u voor de ontvangst der Nedor- landsche pelgrims, die als goede Katholie ken den Bisschop trouw zijn en zich gedron gen voelen Bisschop Tarbres hulde te bren gen, die zooveel sympathie voor ons land gevoelt. Wij zijn wel geen onderdanen van een Katholiek land, doch wij zijn onder onze Koningin vrij en komen hier om hulde te brengen aan Christus en de Heilige Maagd en ook om te bidden voor de Fransche Ka tholieken en voor de Kerk van dit land, dat zulk een grootsche geschiedenis en daardoor ook zulk een groote verantwoordelijkheid heeft." Spr. overhandigde hierop een bedrag van 4000.voor de nieuwe kapel van Ber- nadette en nog 7000 frs. en verzocht vaandel, vaandeldragers en alle pelgrims te willen zegenen. De Bisschop zeide in het Nederlandscü: „Ik ken niets beter dan een goeden Ne- derlandschen Katholiek". In het Fransch voortgaande, zeide de Bisschop: ,,Ik hoop niet alleen, dat Gij hier goede Hollanders en goede Katholieken zijt, doch wat meer zegt de beste Holfanders en Katho lieken en trouwe onderdanen Uwer sympa thieke Koningin. Ik kan voor de schitterende gift niet anders danken dan met mijn zegen en dien geef ik van ganscher harte. Ik zie Uwe mooie vaandels met ontroering: rij doen mij denken aan de goede Hollandsche Bisschoppen. De Bisschop van Roermond heeft mij beloofd naar Lourdes te komen; hij heelt dit niet gedaan, doch ik zal hem hierover later in den Hemel aanspreken." De Bisschop noemde nog in het bijzonder den Bisschop van Haarlem, die hem in Lourdes bezocht en gaf vêrvolgens zijne zegen aan de vaandels, de vaandeldragers en daarna aan alle pelgrims. Tijdens deze audiëntie viel een zachte re gen, die de geestdrift echter niet bekoelde. Later op den dag was het nu en dan buiig; overigens was het mooi weer. Ontstellend zwaar moet wel de toestand zijn van onze geloofsgenooten in Mexico, nu a.s. Zondag, op het feest van Sint Petrus' Banden, alle katholieken van de geheele we reld zich in gebed zullen vereenigen om voor de bevrijding der Mexicaansche katholieken van de vervolging te bidden. Het openbare gebed met zulk een inten tie is, Gode zij dank, een zeldzaamheid. Hoe spannend echter de toestand is, blijkt uit de jongste berichten, die melding maken van Lei interdict dat door het Episcopaat over het land is uitgesproken, uit de excom municatie, die president Calles en andere ver antwoordelijke Mexicaansche autoriteiten zich over het hoofd hebben gehaald en pit de ontroerende manifestaties de trouwe ka tholieken daar. Stroomen van geloovigen, rijk zoowel als arm, waaronder honderden In dianen, toonen openlijk hun ontroering in de straten die naar de heiligdommen leiden. Een pelgrimsschare van rond 100.000 personen legde Zondag barrevoets den moeilijken weg af naar het heiligdom van 0. L. Vrouw van Guadeloupe. Zijn deze uitingen van trouw aan ons H. Gelo.of treffend en zielsverheffend, troostend moet het voor onze Mexicaansche geloofs genooten zijn le vernemen en te weten dat de geheele katholieke wereld met spanning hun strijd voor vrijheid van godsdienst gade slaat en biddend de armen strekt om hen te, sterken in den zwaren kamp. Hoe wonderbaar mooi is deze éénheid van Gods H. Kérk! Eenheid in het Geloof, de Hoop en. de Liefde! Eenheid door alle tijden; eenheid ook over de geheele aarde in vreugde, maar vooral ook in de dagen van beproeving en smart. Rijk en arm staan hier schouder aan schouder. Hét lijdt geen twijfel of de katholieke kerk zal ook hier in voller glans uit den strijd ko men. Want ontzettend geweldig waren de stormen die in den loop der tijden ade rots der waarheid beukten, maar nimmer nog werd de belofte van Christus beschaamd: „Ik zal met u zijn tot aan de voleinding der tij den, de poorten der hel zullen haar niet overweldigen!" Deze Mexicaansche gebeurtenissen zijn slechts een episode in de kerkgeschiedenis en zelfs geen voorname. Er zijn er anderen geweest, die zich sterk achtten, de victorie nabij meenden en tenslotte de onverganke lijkheid van Petrup' Rots moesten erkennen. Opmerkelijk is intusschen vat reeds door anderen werd opgemerkt, dal .uit hoeken, waar men anders direct gereed is met pro testen tegen al of niet vermeende onrecht vaardige bejegening van grooter of kleiner groepen, nu niets vernomen wordt om tegen de willekeur in Mexico op te komen. Dat wijst er eveneens op dat wij op eigen kracht zijn aangewezen en ook de middelen dienen te bezigen om ons goed recht naar best vermogen te verdedigen Dat middel voor onzen tijd is wel, naast het gebed, een nauwe aaneensluiting om sterk te staan te gen eiken aanval. In dit opzicht mogen wij ons in Nederland gelukkig prijzen. En moge dit nimmer veranderen! Sociëteit „St, Bavo" Patronaat ,,St. Ger trudes", 8 uur Vioolonderwijs, 7 uur. St. Jozefsgezelleegebouw, Janstraat 59. Zaal gesloten,. Zij, die op dezen dag een vergadering hebben belegd of een repe titie zouden houden,, kunnen gebruik maken van hel Patronaatsgebouw aan den Zijlsingel. Groctë- of St. Bavokerk. Orgelconcert, half 8 tot half 9 uur. Park Groenendaal. Zomerfeest „Caecilia". Hotel „Dreelzicht" 8 uur Concert. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89K> uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St. Bavo", Srriedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds -van half 8half. 9 uur. 's Zaterdags alleen van QA12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tévens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag- avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedeslraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m, gezellig samenzijn voor Holtandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen Ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehooi 10392). Geruimen tijd geleden deelden wij mede, dat er in de Kennemer golfclub, plannen he stonden om den zetel te verplaatsen naar Zandvoort en daar in de duinen, ten Noor den van de Zandvoortschelaan een aantal golfbanen te laten aanleggen. Daarvoor werd een gedeelte duinterrein ter grootte van ongeveer 60 Hectaren, het z.g.n. „Ezclenvlak" uitgekozen, als zijnde daarvoor uiterst geschikt. Experts en insiders beschouwden dit duin terrein om verschillende redenen nog beter geschikt dan dat van de banen te Noordwijk. Intusschen waren de plannen grootsch op gezet; niet minder dan 18 banen zouden ge projecteerd worden, benevens een groot clubhuis en andere bijkomstige werken. Het kapitaal evenwel, de belangrijkste fac- '°ÏV was toen n<3£ n'et geheel aanwezig. WÖ echter thans vernemen, baart de iinanciëele zijde der plannen in zooverre geen zorg meer, dat van het benoodigd ka pitaal a 300.000 ongeveer 9/10 deel bij eengebracht is. Het ontbrekende hoopt men spoedig aangevuld te hebben. De feekeningen der 18 banen, door een Engelsch expert ontworpen, zijn thans ge reed en men verwacht, dat het werk in den herfst van d:t jaar zal kunnen aanvangen. Men zal niet eerder kunnen beginnen met de werkzaamheden, daar het terrein der banen thans nog door verschillende landbouwers is gepacht en het is plaatselijke usance, dat de huur van het land loopt van November tol November. Is eenmaal de pacht van b -1 land afgeloopen, hetgeen, zooals aan belangheb benden reeds is aangezegd, met November a.s. zal geschieden, dan zal onverwijld met den aanleg begonnen worden. Het geheele terrein van ongeveer 60 Hec taren zal met zwarte aarde worden opge hoogd, waarop gras zal worden gezaaid. Dit, verwacht men, zal duurzamer zijn, dan het leggen van graszoden, die gemakkelijk zouden kunnen worden losgeslagen, waardoor de ba nen totaal onbruikbaar zouden zijn gewor den. Met de hoofdverkeerswegen in den om trek zullen verbindingen worden aange bracht, zoodat de terreinen gemakkelijk te bereiken zullen zijn. Het ligt verder in de bedoeling aan het werk grooten spoed te betrachten, want men wenscht de banen ge reed te hebben voor het seizoen 1928, in welk seizoen zij dan gebruikt kunnen worden voor de wedstrijden der Olympiade 1928. Intusschen verwachten degenen, die bij de ze onderneming géïntc-esseerd zijn cn ook de plaatselijke autoriteiten te Zandvoort groot resultaat v;in de stichting der golfbanen, omdat daardoor de financieel goed gesitueerden naar de badplaats sullen komen, hetgeen voor Zandvoort ongetwijfeld een niet onbelangrijk voordeel zal opleveren. Telegrammen van gelijke strekking wer den verzonden aan het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater te 's-Gravenhage en aan den Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid te Utrecht. Dc doortrekking van den Zeeweg te Bioe- mendaal naar de Julianalaan en de daar mede gepaard gaande verbreeding van den Militairenweg zal binnen afzienbaren tijd werkelijkheid worden. Dat de doortrekking van den Zeeweg wel noodzakelijk is om een juiste verbinding tot stand te brengen met de Julianalaan, toont bovenstaande teekening wel duidelijk aan. Bovenstaande teekening immers betreft de herziening van het uitbreidingsplan der gemeente, voor zooveel betreft doortrek king van den Militairenweg tusschen Bloe- mendaalscheweg en Ter Hoffsteedeweg; verder ook afronding der hoeken Bioernen- daalscheweg-Julianalaan en Ter Hoffstee dewegTetterodeweg. De Militairenweg, het voornaamste on derdeel van dit uitbreidingsplan, zal, zooals men uit de teekening zal kunnen opmaken, een belangrijke verbreeding ondergaan. De stippellijnen toonen den tegenwoordi- gen toestand aan. Op 27 Juli 1926 zijn in staat van faillisse ment verklaard: De N. V. Apparatenfabriek Nederland, gevestigd te Haarlem, Maarten van Heems kerkstraat 25, thans in liquidatie; curator mr, M. van Toulon van der Koog, alhier. A. Castien, handelende onder de firma A. Castien Korsman, meubelmaker te Beverwijk, Begijnestraat 22; curator mr. F, J. D. Theyse; H. de Munk Pzn„ bloemboilenkweeker te Heemskerk; curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier; Mej. E. D. van Rooyen, huisvrouw van C- Scboorl, winkelierster in tabak en siga ren te Velseroord, Kortenaerstraat 36; cur. mr. J. van der Vegt, alhier; H. van der Westen, los werkman te Hille- gom, Havenstraat 37; curator mr. J. W. van Rees alhier; Vernietigd werden de faillissementen van; Yf. Smit, bouwondernemer te Heemstede; curator mr. W. ,J. G. Veenhoven, alhier, uitgesproken d.d. 13 Juli 1926; C. E. Pieterse te Heemstede curator mr. F. M. Hagemeyer, uitgesproken 13 Juli 1926. Door den voorzitter der Gezondheidscom missie voor Volsen is d.d. 27 Juli het volgen de telegram verzonden aan den Minister van Waterstaat: „Stankverspreiding tengevolge verontrei niging Noordzeekanaal zoodanig, dat toe stand te IJiiiuiden, deel van Velsen en Vel seroord nagenoeg onhoudbaar is. Uwe Excellentie wordt dringend verzocht hare medewerking aan .te wenden, dat aan dit euvel een einde keme," W ■ai nN DA A Lij; De scherpe hoeken A. B. C. en D. van den Militairenweg zullen worden afgerond en over het geheel zal een verkeersweg worden geschapen ter breedte van 16 Meter. Dat deze breedte alleszins voldoende is, zal men kunnen opmaken uit het feit, dat de Julianalaan eveneens 16 Meter breed is. Ook de scherpe hoeken E. en F. van de Julianalaan-Bloemendaalscheweg zullen wor den afgerond. Juist tegenover de Julianalaan staat thans een fraaie eikenboom, welken men hoopt le kunnen sparen. Daarom ligt het dan óok in de bedoeling om dien boom te behouden en de plek waai Jiij staal te transformeeren tot vluchtheuvel met een diameter van 5 Meter. Het verkeer in 4 richtingen zal dan juist daarlangs geleid kunnen worden. Daarmede zal een gevaarlijk en 'ngewik- keld verkeersprobleem tevens voldoende zijn opgelost. Ten slotte zal de gevaarlijke hoek Tette rodewegTer Hofstedeweg worden afge rond. Al deze verbeteringen, die»ongetwijfeld een veiliger verkeer zullen blijken te betec- kenen, zullen spoedig ter hand genomen worden, vooral waar het hier een algemeen belang geldt. Daarom hoopt men dan ook ei nog in t najaar mede te zullen kunnen be ginnen, opdat voor het volgend iaar de ver anderingen zullen zijn bewerkstelligd. Dan zal ae lang gewénschte verbinding Haarlem- Zeeweg-Zandvoort afdoende tot stand zijn gekomen. Wegens de opgravingen in de Koning straat voor de afphalteering is de halte Ko ningstraat-.Ged. Oudegracht van de N. Z. H. T. tijdelijk verplaatst naar Gierstraat voor perceel rio. 4, tegenover de Paarden- steeg. HERSENEN EN SPIEREN. Sla een geïllustreerd tijdschrift op en het zal u opvallen, dat een groot gedeelte van den inhoud gewijd is aan gebeurtenissen op sportgebied. Het terrein der sport is tegen woordig zeer uitgebreid. Om maar 'n greep te doen: voetbal-, tennis-, golf-, cricket-, bokssport, al deze houden een deel der menschheid bezig en een ander deel de toeschouwers in spanning, Zoo zeer zijn wij „versport", dat een uit vinding van prof. Keesom minder bespro ken wordt dan de neger, die met een glim lach de geweldigste gewichten optilt, of dan j juffrouw Lenglen, de koningin der tennis velden. Intusschen, over dit feit benoeft. ge niet met zooveel verachting te schok-schoude- ren. Wij leven in een tijd, waarin het intellect nu eenmaal de minst mogelijke waardeering geniet en het meesterschap der spieren een afgodische vereering onder vindt. Zoo wordt, sprekende over een ander land, niet in de eerste plaats genoemd de vrouw, die zooals mevrouw Curie, haar leven wijdt aan de wetenschap, of Sarah Bernhardt, die aan den theater-hemel schit- terde, maar aan de vrouw, die uitmunt in sportprestaties. Het overwicht van de spieren op de her sens is intusschen niet iets speciaals van» onzen tijd. Ten allen tijde hebben de j athleten zich in een groote populariteit mogen verheugen. De roem van den wiel- rijder-kampioen vindt daarom ook nog j heden in ruimeren kirng weerklank, dan die van den geleerde, die na moeizaam en vol hardend onderzoek, de menschheid grooter zegen brengt, dan het meest verbluffende record op sportgebied. Intusschen, de roem van al deze sport helden verbleekt tegenover den roem der slagvelden, de glorie der overwinning. Oor logsroem is door de massa steeds en nóg boven al het andere gesteld. Vergden we echter niet, dat de oorlog een soort sport is van zeer hevigen, kostbaren en gevaar lijken aard, die nog grooter verwording na zich sleept, dan de meest onlogische, de meest overdreven of meest onzinnige lichaamssport. Men verzocht ons opname van het volgende: Reeds meermalen is er op gewezen, hoe door sommige voddenopkoopers de kinderen in de verleiding worden gebracht door speel goed te geven in ruil voor vodden. Ook werd naar aanleiding van een geval, dat zich het vorig jaar voordeed, waarbij een kind -«enige kleedirtgstukken tijdens afwezigheid der moe der aan een koopman gaf voor wat speelgoed van weinig waarde/terwijl de kleedingstukken in het huisgezin niet gemist konden worden en nog eenige waarde vertegenwoordigden, de mèening over dergelijke practiiken ge vraagd van den Commissaris van Politie. De ze-gaf toen als zijn meening te kennen, dat dergelijke practijken feitelijk strafbaar moes ten zijn, daar dit aanleiding geeft tot diefstal. Maar men moest niet vergetea, zeide hij, dat het hier meestentijds betreft nog jeugdige kinderen, waartegen nu eenmaal niet veel te doen valt. Dezer dagen gaat wederom een dergelijke koopman in de arbeiderswijken rond en tracht door boornmuziek de kinderen tot zich te trekken. Daarbij heeft hii dan bovenop zijn wagen eenige aardige stukken speelgoederen liggen, die altijd voor kinderen zeer verleide lijk zijn, en ze al direct aanlokken om wat van het ouderlijk huis vandaan te krijgen, tenein de de ruil voor het speelgoed aan te gaan. Evenwel als eenmaal de vodden zijn over handigd dan wordt het kind spoedig ontnuch terd, daar niet het aardig stuk speelgoed ge geven wordt, waarin het kind zoo'n begeerte toonde, doch slechts een doosje kralen of een fluitje een en ander van 1 of 2 centen waarde. Wij mcenen goed te doen nu reeds de ou ders op deze practijken te moeten wijzen, op dat zii gewaarschuwd zijn en hun kinderen kunnen wijzen op het verkeerde dezer koop lieden. Pas dan als men algemeen er voor zorg. draagt, dat deze kooplieden niet welvaren bij hun practijken, doordat zij overal bot varen, zullen zij vanzelf wel verdwijnen buiten eenige verordening om. Door het Symphonie-orkest Euterpe", directeur de heer J.A. Meng, zal Zondag 8 Aug. een concert worden gegeven te Schagen. De plaatselijke commissie te Haarlem, wel ke samengesteld is uit vertegenwoordigers der werkgevers en van de werknemers, besloot in hare laatste vergadering het toelaten van leer lingen van 1 Januari 1927 stop te zetten. Het onderzoek, ter plaatse ingesteld, wees uit, dat er op elke drie stucadoórs een leerling was, een inderdaad onrustbarend hoog aantal. En voorts zal ernstig gepoogd worden regel te brengen in de opleiding der leerlingen opdat het Stucadoorsbedrijf van behoorlijke vak- menschen verzekerd blijft. In het „Weekblad van het Recht" stel; mr. K. Denijs, voorzitter van den Landraad te Klaten (Soerakarta), de vraag, of er voor den wetgever geen middel is om de moeilijkheden in den strijd tegen den woeker uit den weg te ruimen, opdat de woekeraar van den rechter voortaan de volle maat kan krijgen, zonder dat daarvoor allerlei min of meer ingewikkel de wegen moeten worden bewandeld. „Ik vermeet mij niet", aldus de schrijver, „hierop een ten volle bevredigend antwoord te willen geven, doch neem de vrijheid de aan dacht te vestigen op de volgende bepaling, die sedert 1916 in Indië geldt voor alle bevol kingsgroepen (dus ook voor de Europeanen). Indien bij een overeenkomst eene der par tijen. misbruik makende van de lichtzinnig heid, onervarendheid of noodtoestand der we derpartij, voor zich of voor een derde eenig voordeel heeft bedongen, dat haar eigen uit de overeenkomst voortvloeiende verplichting zoodanig in waarde overtreft, dat, in verband met de omstandigheden, de onevenredigheid van de wederzijdsche verbintenissen buiten sporig is, kan de rechter, op verzoek der be nadeelde partij, die verplichting dier partij matigen of de overeenkomst meug verklaren en zal hij bij zijn uitspraak in het geding de gevolgen voor beide partijen, naar billijk heid regelen, met dien verstande, dat, in ge val van nietigverklaring van de overeen komst, partijen zooveel mogelijk zullen moe ten worden hersteld in den staat, waarin zij zich voor het aangaan der verbintenis be vonden. Het bewijs doof getuigen is in alle gevallen toegelaten." Door den Commissaris van Politie zijn de werkgevers in het taxi-bedrijf uitgenoodigd, voorstellen te ontwerpen betreffende de verlaging van de taxi-tarieven. Aanvankelijk zonden de werkgevers hi6r- over 8 Juli beraadslagen. Die datum werd evenwel verschoven naar 15 Juli, doch ook toen vond de conferentie niet plaats. De Commissaris van Politie heeft er daarna op aangedrongen, dat wat spoed bij de zaak zou betracht worden. Thans vernemen we, dat de betreffende conferentie van de werkgevers in het taxi-bedrijf hedenmiddag ten kantore van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij zou plaats hebben, In deze conferentie zou het antwoord, dat aar den Commissaris van Politie zou toegezonden worden, worden vastgesteld. Volgens mededeeling van de „Budapesti- Közlöny", het Hongaarsche staatsblad van 24 Juli is het eereieeken van het Hongaar sche Roode Kruis o.m. verleend aan trevr. Heerkens Thijssen-v. d. Kun en aar onzen oud-stadgenoot, den zeereerw. heer pastoor J. H. W. Borsboom, pastoor te Noordwijk. De heer Van Bruggen, die Dinsdag nabij de Melkbrug op het Spaarne tegen een tram wagen opliep en daarbij ernstig verwond werd, is hedenmorgen aan de gevolgen dier verwondingen overleden. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de loting voor deze gemeente zal plaats hebben in het gebouw „de Doelen" aan de Gasthuisstraat No. 32, alhier op: Woensdag, 25 Augustus 1926 des voormid dags 10 uur, voor ben, wier namen aanvan gen met een der letters A. B. C. en D., des namiddags 1 Vi uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters E. F. G. H. I. en J. Donderdag, 26 Augustus 1926 des voor middags 9 uur, voor hen, wier namen aan vangen met de letter K, des voormiddags 10 uur, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L. M. eri N„ des voormiddags 11 uur voor hen, wier namen aanvangen met een der letters O. P. Q. en R„ des namid dags I A uur, voor hen, wier namen aanvan gen met een der letters S. T. U. V. W. X. Y. en Z. van de muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 29 Juli te acht uur. onder leiding van Nico Gerharz. 1. Marchc et Cortege de l'Opara, La Rei ne de Saba, Gounod. 2. Ouverture, Les dra gons de Villars, Maillart. 3. Berceuse dé Jocelyn, Godard. (de viool-solo door Willem Knikker). 4. Fanlaisie „La Juive," Halévy. 5. Ouverture „Le Barbier de Séville, Rossini. 6. Danza del! Ore „Gioconda," Ponchielli. 7. Fantaisie „Cavaleria Rusticana," Mascagni. Haarlem, 27 Juli. Geëxamineerd 11 man!, candidaten. Afgewezen 7. Geslaagd de hev en: M. H. L. Beumelsmans, Wy're (L.) J. H. Koers, Almelo, W. C. Brassem, Amsterdam. E. W. Bueninck, den Haag. Haarlem, 27 Juli. Geëxaminee-d 8 vr can didaten. Afgewezen 5. Geslaagd de dames: W. W. Koper, Wormerveer, W. S. Hasschaert, Amsterdam, G. J. M. Langen'ioff, Amster dam. Met ingang van heden is de standaardbrie venbus van 't perceel Kleinen Houtweg hoek Kamperlaan verplaatst naar het tuinhek aai: den Kleinen Houtweg van perceel Pavii- oenslaan 15. De heer T. v. d. P. reed gisteren met zijn auto op den KI. "Houtweg, toen hij zich plot seling onwel voelde worden. Hij bracht zijn auto tot stilstand en stapte uit. Een voorbij komend geneesheer vermoedde blindedarm ontsteking. De heer P. werd per auto van zijn broer, die toevallig passeerde, naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar een operatie noodig bleek. De heer v. d. P. had plotseling een beklemde breuk gekregen .Zijn toestand was hedenmorgen vrij goed. Bij de politic is aangifte gedaan van dief stal van een heerenrijwiel, dat voor de Jans- kerk was geplaatst. Door de politie i,s een 17-jarige kantoor bediende aangehouden, die ten nadeele van zijn patroon versejullendc bedragen aan geld, samen 101.50 en post- en plakzegals voor een waarde van ƒ.3. had ontvreemd. De jon gen, die aanvankelijk ontkende, bcketide later den diefstal gepleegd te hebben. Van de orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 29 Juli j 1926, 's avonds van 7A tot 81 uur; door den l heer George Robert, j 1. Eerste Choral, 2. Preludio 'e Fughetta, 1 3. Derde Choral, II. Andriessen; 4. Grande Pièee Symphonique, César Franck. Naar wij vernemen, is er op het oogen- blik te Haarlem nog geen melkprijsverla ging in het zicht. In andere plaatsen is men daartoe wel kunnen overgaan, doch door verschillende omstandigheden is Haarlem hierin nog niet kunnen meegaan. Blijft echter dc daling der zubelprijzen aanhouden dan zal waarschijnlijk ook hier ter stede wel verlaging van den melkprijs volgen. In de hedenmorgen gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders in de N. V. Mij. tot Exploitatie van Bebouwde Eigendommen te Haarlem, werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend "werd vastge steld op 4 pet. Het bestuur, dat en bloc was afgetreden, werd in zijn geheel herkozen. De bankroof te Bussnm. De verdachte Brummer blijft nog ontkennen. Na den watersnood. Een groote protest- meeting zal te Nijmegen worden gehouden. De buitenlandsche reis der Koninklijke Familie. Het Geneefsche staatsburgerschap van prinses Juliana. Pauselijke gunster, voor hel Franciscaan- sche jubeljaar. Melkprijsverlaging ie Amsterdam. De veiligheid van 't verkeer. Eerste bijeenkomst der verkeersconierentie. De Fransche regeerings ver klaring. Een motiei van vertrouwen in het minis. terie-Poincaré aangenomen. De regeering van Abessynië heelt zich lot den Volkenbond gewend in verband met de nota-wisseling tusschen Italië en Engeland over haar gebied. (Zie verder laatste nieuws) Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De Ishtaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.26. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Juli: Zwakke tot matigen N.W. tot W. wind, af wisselende bewolking, aanvankelijk weinig neerslag, zelfde temperatuur. Aanrijding tusschen Auto en wielrijder. Gisteravond omstreeks 7 uur had op den Wijkerweg, onder Wijkeroog, een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een wiel rijder. Laatstgenoemde, de beer C B„ wo nende in den Y-polder, liep ontvellingen op aan ledematen en bloedende hoofdwonden, die de zaak een zeer ernstig aanzien gaven. In café „Bloemoord" binnengebracht en ver bonden, vielen zij echter zeer mee. Inzake de schuld wordt een nader onder zoek ingesteld. Auto bekneld. De manufacturier L. reed Dinsdag met paard en wagen op den Hoofdweg te Hoofd dorp en zou zijn erf oprijden, toen op bet zelfde oogenblik een achterop komende luxe auto het gerij wilde passeeren. De chauffeur week daartoe naar links uit, doch had er geen erg in, dat met den wagen in dezelfde richting de draai werd gemaakt, w-.arvan 't gevolg was, dat de auto tusschen den v agen cn een boom bekneld geraakte en deerlijk werd gehavend. De bestuurder van bet mo torrijtuig stelde de politie met het gebeurd- de in kennis en kon na eenig oponthoud de reis weder voortzetten. Een moeilijke ru. Een drietal dames ging Maandag een auto rit maken. Een barer had zich achter het stuurrad geplaatst en zicb stellig voorgeno men om het er geheel zonder pech af te brengen. Op den Kruisweg in de Haarlem mermeer weigerde plotseling de motor, zoo dat de auto midden op den weg bleef stil staan en de drie dames spoedig allen in actie waren, cm te zoeken naar hetgeen er aan haperde. Na vele vergeefsche pogingen, begon het drietal aan alle kanten aan de auto ie duwen, om te trachten er beweging in te krijgen. Toen ook dit niet hielp, namec ze maar weer haar plaatsen in, in afwach ting, dat de motor wel weer „op gang'- zou komen. Gelukkig werden ze hierin niet te leurgesteld, war.t.op sen gegeven moment sloeg de motor met zooveel kracht aan, dat de auto met een grooten zwenk dwars over den weg kwarr, te staan. De chauffeuse had de tegenwoordigheid van geest, te voor komen, dat het motorrijtuig niet tegen een boom of in het water terecht kwam en r.a ongeveer een uur oponthoud konden ze ein delijk haar reis vervolgen DUITSCHLANDNEDERLAND. Na afloop der oefeningen te Utrecht, welke uitstekend geslaagd mogen heeten, zijn de volgende dames voor den interlandwedstrijd DuitschlandNederland te München- Gladbach gekozen 4x50 Meter estafette M. Baron (O.D.Z.) M. Braun (O.D.Z.), G. Klapwijk (R.D.Z.), W. den Turk (R.D.Z.). 200 Meter schoolslag M. Baron (O.D.Z.), J. v. Gelder (R.D.Z.). 4 100 Meter borstzwemmen M. Braun G. Klapwijk, M. Baron, W. den Turk. 100 Meter borstzwemmen M. Baron, G. Klapwijk of M. Kollöffel (Z.D.Z.). 400 Meter borstzwemmen G. Klapwijk, M. Kollöffel. 100 Meter rugzwemmen W. den Turk en M. Braun. Het Nederlandsche dames-zeverna! werd als volgt samengesteld G. S'ag (A.D.Z.) doel j. v. Laar (K.D.Z.), A. Treffers (R.D.Z.) en T. BiitZ-Nijland (H.D.Z.) achter, M. Kolióf- fel (H.D.Z.), G. Klapwijk (R.D.Z.) en M. Bolander-Werner (A.D.Z.) voor. De polo-commissie ken na een langdurige vergadering voor de samenstelling van het Ne derlandsche heeren-zevental geen beslissing nemen en zal vandaag wederom in vergade- j ring bijeenkomen tot definitieve samenstel- j ling van de ploeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1