Va 5* Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws in ra De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. Donderdag 1926*4» 50ste Jaargang No. 16313 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad STADSNIEUWS. Agenda 30 Juli ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. De schoolkwestie te Santpoort. Lijk opgehaald. Te Wijkeroog. Botsing. Auto en motor over den kop- VAN ONZE RECHTBANK. Geen zuivere boel. Tentoonstelling van aardewerk en Houtsneden. Leipziger Najaars-MessW Examens Nuttige Handwerken. Personalia. Examen M. O. in lichaamsoefeningen. Aan de groeve van Mgr. van Rooij. Het stoffelijk overschot wordt aan den schoot der aarde toevertrouwd. in dif nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarletk. Telegraphisch Weerbericht Voor de „Stille Armen". Examen Hoofdakte. Een boottocht voor de verpleeg den van bet Stads-Armen- en Zieknhuis. De aanval te Vijfhuizen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Brj contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusscben den tekst, a!i ingezonden mededeeling, 60 et per regel; op de le pagina's 75 c per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f OHOO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C0 bij een ongeval met fJCfl «j ver!i" van een hand' f125 - J®™/wiis^rdeT f50.' Sen Sam-™ f'40-" tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I JUUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogén: I HU. doodeliiken afloop: I U. een voet of een oog: 1 duim of wpsvmger. been ot arm. andere vm^r. Lourdes, 25 Juli 1926 't Is overweldigend! Veel is er al over Lourdes geschreven en Veel ook heb ik er over gelezen. Ik wist dus, dat het grootsch moest zijn, wat ik te zien zou krijgen, toen ik, als ver tegenwoordiger der Ned. R.-K. pers in het begin der week met de groote Nederlandsche Bedevaart hierheen ging. Maar dat het zulk een indruk op mij zou maken, bad ik toch niet gedacht. Ik heb, als journalist, in mijn leven al heel wat meege maakt en ik dacht al heel wat gezien te heb ben van de wereld. Maar nu ik hier ben, nu valt al het vroeger meegemaakte en geziene in het niet. Iets zod overweldigends, iets zoo aangrij pends, iets zoo aandoenlijks, als wat hier in deze gezegende stad dag aan dag weer ge beurt, laat zich niet beschrijven dat moet men gezien hebben. Ik ben hierheen gegaan, om de Nederlapd- sche Katholieken van dag tot dag met een te legram op de hoogte te houden van wat er omgaat onder de Nederl. pelgrims, om dat menig Katholiek in het Vaderland onder de 2000 die naar hier optrokken, wel een fa milielid, een vriend, een kennis, misschien wel een zieke zal hebben, in wie hij belang stelt. Ik heb dat dan ook trouw gedaan en zal het blijven doen. Maar wat kan je in zoo'n uiteraard beknopt telegram leggen? Zeker niet het gevoel dat je beheerscht, bij het zien van de indrukwek kende plechtigheden. En daarom, al blijft het waar, dat men, om een goeden indruk te krijgen, hier geweest moet zijn, wil ik trachten eenigszins een denkbeeld te geven van wat Lourdes is. Niet in een droog verhaal, niet in een aan eengeschakeld verslag van het doen en laten der Nederlandsche pelgrims. Neen, slechts wil ik hier een paar grepen doen, uit wat ik zag, wat ik ondervond, wat «ik onderging. En dan wil ik allereerst vertellen van wat ik zag in de piscines, waar de zieken gebaad worden, en waarvan maar zeer enkele onzer pelgrims iets zullen gezien hebben, daar men wél tot de bevoorrechten moet behooien, om daar te worden toegelaten. Ik heb ze daar zien binnenstrompelen, de arme verminkten en kreupelen, ik heb ze daar zien binnendragen, uitgestrekt op ee% brancard, onmachtig om zich te bewegen, sommigen met afzichtelijke wonden overdekt de een glimlachend, de ander met pijnlijk verwrongen gelaat, 'n derde onmachtig neer liggend maar allen vol berusting, allen vol hoop, allen vol vertrouwen op de onbeylekte Moedermaagd, wier bijstand zij kwamen in roepen op deze plek, waar zij er reeds zoo- velen genas en nog meerderen vertroosting bracht en berusting. Niet allen genezen, lang niet allen, beter nog: maar weinigen. Maar wel wordt van allen, zonder uitzon dering, het lijden verzacht door den troost dien zij hier vinden, hier in de onmiddellijke nabijheid van Maria. - Daar wordt een blir.de ondergedompeld in het koude water der miraculeuse bron en als hij er weer uitkomt, straalt heel zijn gezicht en zijn blinde oogen staren als in verrukking! Zijn oogen zijn nog omfloersd als vóór de on derdompeling en toch, wie zal durven bewe ren, dat deze man niet gelukkiger uit het wa ter kwam, dan hij er in ging. Zeker, hij hoopte, dat er een wonder zou geschieden,, hij heeft daar vurig voor gebe den, maar hij wist dat die groote genade maar zeer weinigen is weggelegd en voelt zich piet teleurgesteld nu het wonder uit bleef. Maar wel gesterkt om zijn lijden met meer berusting te dragen. Dat is een uitwer king die dit wondere water op ieder heeft die er zich in baadt en dat op zichzelf is reeds een groote zegen voor duizenden. Na dezen man, die, hoewel blind, gezond v_n lijf en leden is, komt een andere. De minste beweging veroorzaakt hem pijn; drie mannen zijn er noodig om hém van zijn klee- ren te ontdoen en als hij daar dan naakt ligt en de verbanden zijn weggenomen, dan zie ik daar, uitgestrekt op een baar, een vergroeid lichaam, de beenen opgetrokken, niet in staat zich te strekken, en overal, op rug en borst, op beenen en op armen afzichtelijke, vüist-groote, diepe wonden. Vier mannen lichten hem met draagbaar en al op en als zij hem willen laten zakken in het water van de bron, dan verheldert reeds zijn te voren van pijn vertrokken gelaat. En als hij er weer wordt uitgetild, speelt een glimlach om zijn ingevallen mond. De man is niet genezen toch heeft het water der Lourdes-bron zijn werk aan hem gedaan, want hij voelt er zich door gesterkt, in algeheele overgave aan God en Zijn on doorgrondelijke besluiten. Zt komen hier in de bron lijders aan aller lei ziekten baden aan inwendige ziekten, maar ook aan uitwendige, aan betrekkelijk onschuldige, maar ook aan gevaarlijke. En die allen, de blinde en de lupuslijder, de kreu pele en de kanker-patiënt, zij allen gaan ach ter elkaar in hetzelfde bad en toch nooit nog heeft dit een infectie veroorzaakt. Is dat op zichzelf niet reeds een wonder? In die piscines ziet men staslties van ge loofsmoed, die aan het ongelooflijke grenzen. Efnstige zieken, wien de minste aanraking ondraaglijke pijnen veroorzaakt, laten zich hier, zonder een klacht te uiten, van de bran card op de baar tillen en weer van de baar op de brancard, zonder de minste klacht, om dat ze weten, dat zich toevertrouwen aan Maria en dat, wat die voor hen doet, ook góed voor hen is wat dat dan ook moge zijn. Van de piscines ben ik naar de sacraments processie gegaan en heb daarna bijgewoond, hoe de zegen met het Allerheiligste aan de zieken werd gegeven. In lange rijen liggen ze aan een zijde der esplanade op hun brancard de ernstige, lig gende zieken; aan den anderen kant zitter. de patiënten, die niet behoeven te liggen, in Midden op het geheel vrijgehouden kolos sale plein staat de priester, die voorbidt en heel de reusachtige menigte achter de rijen zi ken geschaard, bidt met hem mee. „Heer, geef dat ik moge zien," bidt de priester en uit de menigte laait dezelfde smeekbede op: „Heer, geef dat ik moge zien „Heer, geef dat ik moge loopen.'^ Heer, geef dat ik moge hooren." En telkens weergalmen die woorden, in het Nederlandsch, in het Engelsch, in het Fransch, in het Portugeesch over het groote plein. En zie daar dan die zieken. Met welk een verheerlijkten glans op het gelaat de hun' wagentjes. meesten, met welk een berusting velen, met welk een innige overgave anderen, roepen o. zeggen of fluisteren zij de woorden mee, om hun genezing af te smeeken door heel die menigte voor hen gesproken. En hun lijden geneel vergetend, zingen zi; het Adoremus mee, of het Paree Donine, dat indrukwekkend over het plein golft. Dan komt de processie de Esplanade op: de bruiden voorop, daarachter de mannen allen met brandende kaars en dan hei Allerheiligste en daarachter de vrouwelijke pelgrims. Dat oogenblik neen, het is niet te be schrijven, Ik heb het nu vier dagen achtereen bijgewoond en, ik schaam mij niet het te zeg gen, geen Van de vier malen zijn mij de oogen droog gebleven bij het zien van dat prachtige, dat troostende, dat opbeurende geloof bij al die ongelukkige zieken. Ongelukkigen? Neen, dat zijn geen ongelukkigen meer, dat zijn benijdenswaardigen, niettegenstaande al hun lijden. Hoe heerlijk is toch ons Roomscbe geloof, dat dit weet tot stand te brengen, dat lijden verandert in geluk! Die extase, wanneer zij, ieder afzonderlijk, den zegen met het Allerheiligste ontvangen, die verrukking, die dan uit hun oogen straalt neen die menschen zijn niet te beklagen, zij zijn te benijden, ook zij, door hun lijden, die heerlijke genieting kunnen smaken. 't Is overweldigend! En neervallend met de vreugde der zieken zinkt heel die in de gruwelijke hitte dicht op elkaar gepakt staande menigte op den stof- figen grond op de knieën en bidt en smeekt den Almachtige, zooals ik nog nooit heb hoo ren bidden en smeeken en zcoals ik het vóór deze Lourdes-dagen zeker nooit zelf gedaan heb. Het is wel het mooiste, het verhevenste dat ik ooit heb meegemaakt. En dat ik ooit zal meemaken. ARTHUR TERVOOREN. Sociëteit „St. Bavo". Meubilair verkoopin- gen 10 uur Ledenvergadering Me taalbewerkers 8 uur Bevolkingsbu reau 8 uur, St. Jozefsgezelfengebcuw Jansstraat 59 Zaal gesloten. Zij, die op dezen dag een vergadering hebben belegd of een repe titie zouden houden, kunnen gebruik ma ken van het Patronaatsgebouw aan den Zijlsingel. Wilhelminaduin (Kopje). Bloemendaal. Onthulling Koolhoven-monument, 3 uur. Velserbeek Open luchtspel. De klucht van de koe en Dokter tegen wil en dank, half 8 uur. Hotel „Dreefzicht" -8 uur Concert. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het. Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhof straat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uilleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van» 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus, Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Yin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gistermiddag werd door Ged. Staten in openbare vergadering behandeld het be sluit van den gemeenteraad van V eisen, waarbij aan de vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs in Nederland medewer king werd toegezegd voor oe stichting, van een christelijke school te Santpoort, en de door de afdeeling van" de S. D. A P. en twee leden van de afdeeling van de Ver eeniging voor Volksonderwijs ingediende bezwaarschriften. De behandeling van deze kwestie was in de vorige vergadering geschorst, tenein de het schoolbestuur gelegenheid te geven de stukken te bestudeeren. Voor de vereeniging voor Christelijk Na tionaal Onderwijs voerde het .woord Mr. Philip J. Idenburg, uit 's-Gravenhage. Spr. begon met op te merken, dat onder de appellanten was de afdeeling Santpoort van de S. D .A. P. doch dat deze niet ont vankelijk was.z Slechts natuurlijke personen kunnen, gelijk bij Kon. besluit van 18 Dec. 1922 no. 16 is beslist, in beroep komen. Wat de zaak zelf betreft, schetste spr. de grootste uitbreiding der bevolking te Santpoort, gelijk deze blijkt uit Je stijging van het bevolkingscijfer en toename van het aantal woningen. Ook de gemeenteraad v?n Velsen en de vorige wetlioudcr van onderwijs hebben deze uitbreiding erkend. De appellanten hebben haar niet weder sproken. Naast de Gereformeerde kerk en de Ned. Herv. Kerk, begeerde het ortho dox-protestant sche deel der bevolking thans ook een christelijke school. Mr. Idenburg wees er verder op, dat van de ernstige beschuldigingen in de pers cn in vlugschriften tegen de handelwijze van bet schoolbestuur ingebracht, er noch inde stukken, noch ter zitting éen was herhaald. Hij heeft geen achting voor zulk een wijze van doen. Spr. heeft de zaak nagegaan en is er van overtuigd, dat alles naar waar heid en recht is geschied. Tenslotte wees spr. op het Kon. besluit van 27 Maart 1926, waarbij in een school - bouwkwestie te Wijkeroog is beslist, dat de omstandigheid, dat enkele ouders ach teraf hebben verklaard hun kinderen niet naar de te stichten school te zullen zenden, aan de waarde van de onderverklaring niet afdoet. De heer W. van Dussen, die voor de afdeeling van de S. D. A. P. optrad, wensch- te op de vraag der ontvankelijkheid niet in te gaan. Spr. kon de opmerking door de bevolkingsaanwas in Santpoort onderschrij ven, doch het bleef voor hem een vraag, of die aanwas uitsluitend het orthodoxe-pro- teslantsche deel der bevolking ten goede kwam. Spr. betoogde voorts dat de lijst met de handteekeningen der ouders niet nauwkeu rig was opgemaakt. Er komt oa. de naam van een katholiek onder voor. Volgens spr.. moeten van de 73 handteekeningen er 23 worden afgetrokken, waarna het vereischte aantal niet meer wordt bereikt. De heer E. Groenewoud, eveneens recla mant, deelde mede, een 5-tal ouders te hebben bezocht, die hem verklaarden, dat zij hun handteekening hadden geplaatst om van het aandringen van den persoon, die met de lijst rondging, verlost te zijn. Mr. Idenburg weerlegde deze laatste op merkingen. Van den katholiek bezat spr. een aannemelijke verklaring, welke hij mee deelde. Ten aanzien van de andere ge noemde gevallen bezaten de leden van het schoolbestuur schriftelijke of mondelinge verklaringen, waaruit blijkt, dat de mede- deelingen van den heer Groenewoud op een misverstand berusten. De voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Roëil, wees er op, dat het hier alleen om de formeele kwestie gaat, nl. om het aantal kinderen, In verband hiermede vraagt spr. eenige na dere inlichtingen. Nadat deze zijn gegeven, werd de behandeling gesloten en zullen Ged. Staten een beslissing nemen. Woensdagmorgen werd uit de Haarlem mertrekvaart te Halfweg opgehaald het lijk van een vrouwspersoon. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het een 56-jarige ingezetenen van Bloemendaal was. Dinsdagavond is te Wijkeroog, op den hoek van den Rijksstraatweg en de Burge meester Weerstraat, een wielrijder door een motorrijwiel aangereden. De wielrijder, de 24-jarige C. B. uit den IJpolder, werd tegen den grond geslingerd, tengevolge waarvan hij een hoofdwonde en eenige ontvellingen bekwam. Hij werd in een nabijzijnde lunch room verbonden. De marechaussees namen het onderzoek in handen. Op de Kennemerlaan te IJmuiden, kwam de wielrijder, G. J. P„ wonende in de 'Pres. Krugerstraat aldaar, in botsing met een auto. De personen en °°k ^e auto kwamen er wel heelhuids af, doch de fiets was geheel ver nield. Eenigen tijd later vervoegde G. J. P. zich op het politiebureau om, uit naam van zijn vader, een strafvervolging tegen den auto mobilist te verzoeken. Nabij de Zwetbrug te Halfweg sloeg een motor met zijspan over den kop. De bestuur der brak daarbij een been, de inzittenden bekwamen geen letsel. Een dergelijk ongeval had plaats nabij de Liede, doordat de motor in aanraking kwam met den grasberm en de bestuurder over den motor heen vloog. De motor met zijspan liep zonder bestuurder door en kwam terecht tegen een Paa* van de electrische geleiding. Ook hierbij bekwamen de inzitten den geen letsel. Beide motoren kregen ech ter aanmerkelijke schade. Aanrijding. Een auto kwam vanaf den Aalsmeerder- dijk de brug over de Ringvaart in de Haar lemmermeer opgereden. Het schijnt, dat de automobilist zijn draai wat te kort nam, waardoor van een aldaar staand jongmensen die met eenige kornuiten met de fiets in de hand stond, de fiets werd stukgereden. Politie-hulp werd ingeroepen. Auto-ongeluk. De landbouwer J. M. aan den Hoofdweg le Hoofddorp had het ongeluk met zijn mo torrijtuig in botsing te komen met een mt een zijweg komenden vrachtauto. De heer M. kwam er vrijwel ongedeerd af. Zijn auto werd echter grootendeels vernield en in stukken en brokken op een vrachtauto naar een garagë gebracht. De politie stelde een onderzoek ia. De inbreker voor het raam. De Hahrlemsche Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den 23- jarigen N. M. te Zaandam, die de vorige week terechtstond verdacht van inbraak in den houthandel van de firma Konijnen burg te Wormerveer in den nacht van 4 op 5 Mei 1926. De Officier van Justitie had 1 jaar e" 8 maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak bekl. vrij. De oplichting van antiquiteiten" DeAmsterdamsche koopman v. S. stond de vorige week terecht terzake oplichting van antiquiteiten, on'dat hij door valsche verklaringen een familie zou overgehaald hebben tot verkoop van meubelen tot een bedrag van 18000., van welken koop ech ter later niets kwam, terwijl hij daarente gen eenige waardevolle voorwerpen voor 50. had weten les te krijgen, z.g.n. als compensatie voor de voordeelige transactie van 18000. De officier van Justitie had 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geeischt. Mr. T. A. M. A. v. Lö- ben Seis had vrijspraak, subsidiair een voor waardelijke veroordeeling bepleit. De Rech^fank veroordeelde bekl. thans tot een gevangenisstraf van 10 weken met aftrek van voorarrest. Inbraak te Heemstede. J. A. S., scheepsbouwer te Haarlem, stond de vorige week terecht wegens inbraak, ge pleegd 19 Juni j.l. in de villa van den heer C. aan de laan van Rozenburg te Heem stede, waar hij uit een kist in den kric'er een eetservies ontvreemdde. De officier eischtc 1 jaa- en 3 rraanden gevangenis straf. De rechtbank gelastte thans een nader onderzoek naar den persoon van beklaag de, waarbij ovcwogan zal worden de moge lijkheid om bekl. onder toezicht te stellen van een reclasseeringsvereeniging. Intusschen werd bekl. uit de voorlocpige hechtenis ont slagen. Ieder beroep heeft zoo zijn moeilijkheden en z'n geneugten, zoowel dat van journalist als dat van raffinadeur cf zuiveraar. Tpt heden hebben we niet geweten dat beide beroepen iets met elkaar hadden uit te staan, maar in de journalistiek moet je nu eenmaal van alles meemaken. Veronderstel een oogenblik, geachte lezer, dat je bijna aan 't einde van je dagtaak, op je redactie-bureau kalm je krantje zit te lezen, en daar komt een raffinadeur, je zoete rust verstoren. Nee maar, meneer, nou moet u toch 'ns meeko ven. Daar zit copy in Kunt u zich indenken, wat een kriebeling mij beving, tcen#m'n chef mij opdroeg om met den zuiveraar mee te wandelen naar een woning, die in zeer sterke mate ayi overbe volking leed Neen lezeresje, laat uw polkahaar maar ge rust met rust, en lees rraar verder, deze eerst geschreven, later gedrukte letters, zijn volkomen gezuiverd, en kunnen u niets over-1 brengen en door suggestie moet ge u op dit punt vooral niet laten beïnvloeden, want dan moet de huidarts er nog aan te pas komen pm de opengekrabde plaatsen te verzorgen. Je moet maar boffen Ik moet eerlijk bekennen, dat ik ondanks de vrij hooge temperatuur liever een bios- coopverslag maak, dan een zuiveringsdemon stratie bij wc on. Wat voer familie het eigenlijk was, die dit perceel tot woontent had verkozen, weet ik niet. 't Kan de Aradus corticalis, L. geweest zijn of de Cimex lectularius L. of ook wel de Nepa cinera L., maar dat zal u weinig in teresseeren. Van belang is, dat de Eerste Haarlemsche Zuiveringsdienst van den heer P. J. Voorne- veld, Spaarnwouderstr. 106, een middel heeft gevonden ter bestrijding van dergelijke over bevolking. Dat middel heet Insectoline en wordt door middel van electriciteit toege past. Ket vocht wordt op de besmette plaat sen gespoten en daar komen de bewoners op af. En niet zocdra laten zij zich zien, of ze krijgen een tweede bad en (gebult 't niet ge- looven) dan gaan ze op d'r kop staan, wat een bewijs is, dat ze het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld. We hebben de demonstratie gezien, en kunnen constateeren, dat Insectoline een sterk reageerend middel is. De heer Voorneveld werkt voor de ge meente Haarlem, Schoten, Haarlemmer meer voor diverse weningbouwvereenigin- geh en particulieren. Tevens heeft hij een controledienst georganiseerd, gedachtig aan het spreekwoord, dat ook hier van toepassing kan zijn „Voorkomen is beter dan genezen". In den kunsthandel van J. A. Boskamp te Overveen wordt een tentoonstelling ge houden van aardewerk van Hobbel én Hobbel-v Harten en beeldhouwwerken houtsneden van Joseph Cantré. Cantré leercn we het beste kennen uit zijn houtsneden en in het bijzonder uit zijn verluchtingen voor „Het Ventje van Onzen Lieven Heer." Ruig cn eerlijk zijn die sneden. Ze doen denken aan de houtsnijders van de Oud- Hollandsche en Vlaamsche school. Eerlijk zijn ze als hoerenkunst of als missaal-ver luchtingen van middeleeuvfsche klooster lingen. De geestelijke diepte van dit werk te bepalen is bij een eerste vluchtige beschou wing onmogelijk. De depronaties en schijn bare opzettelijkheid van de houtsneden wekken eerst een zekere onrust, die aan antipathie grenst, maar door deze ontstem ming heen schemert de eerlijke royaliteit van den maker, die blijkbaar geheel zich zelf gaf. En de grootste verdienste van dit werk is dat we bij de beschouwing den ken aan den geurenden grond van weiden en polders, aan het bidden van een boe renmeid onder de Vroegmis, aan het spelen van rumoerende schooljongens, aan het welig groeien van wilde kruiden. F. M. Naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken mededeelt, wordt de Leipziger-Najaars- Messe gehouden van 29 Augustus4 Sep tember 1926. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen aan het adres der Kamer, Kruisweg 70 te Haar lem. Uitslag van het examen ter verkrijging der „Aanteekening" in „Nuttige handwerken voor Meisjes", aan de Da Costa-Kweek- school. Geëxamineerd 9. Geslaagd: E. v. Dullemen, Haarlem; C. E. v. Eek, Bloemen daal; A. H. Leysen, Beverwijk; G. G. Taat, Hillegom; E. H. Wils. Haarlem; L. C. Maas, Haarlem; J. A. v. Alphen, Schoten. Tot voorzitter van de commissie, belast met het afnemen van het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek te Amsterdam, is benoemd onze oud-stadge noot, de heer dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Hoorn, te Hoorn. HAARLEM, 28 Juli. Geëxamineerd 11 vrouwel. candidaten; afgewezen 2. Geslaagd de dames; L. Koning, Alkmaar; J. M. Mouasch, Amsterdam; A. M, Brinkman, Haarlem; C. W. de Haan, Amsterdam; J. J. de Jonge Groningen; C. M. Meyer, Amster dam; M. H. F. Andriesen, Rijswijk; A. J. Bekkering, Rijswijk; M. Ch. van Dijck, 's-Gravenhagen. Biotas Na den zomer van 1926- zal de badgast niet tevreden zijn, omdat hij tijdens zijn verblijf aan zee te vaak door regen is overvallen; de badman, omdat hij te weinig kaartjes heeft verkocht; de bad-winkelier, omdat hij een grooten voorraad seizoen-artikelen heeft overge houden; de bad-fotograaf, ondat hij te weinig kieken heeft genomen; de bad-hotelier, omdat hij te veel onte vreden en mismoedige gasten had; de bad-venter, omdat bij met dezelfde hoeveelheid bananen naar huis ging, als waarmee hij kwam; de bad-kwarljesvinder, omdat hij zijn slag niet heeft kunnen slaan.; de bad-agent, omdat hij geen enkelen pro ces-verbaal heeft kunnen opmaken; de bad-ireester, omdat hij in 't geheel niet het gewicht van zijn functie heeft gevoeld; de bad-sto'elenman, omdat hij te weinig „bezeten" stoelen heeft gezien, in liefde bloeiende; de badcourant-uitgever, omdat hij van seizoen-drukte niets heeft gemerkt; de bad-commissie van vreemdelingenver keer, omdat ze geheel overbodig is geble ken; de bad-drenkelingen-brigade, omdat ze geen proeve van haar vaardigheid heeft kun nen afleggen; de bad-b'ezoekende kinderen met de ver regende onderwijzere.o smdat ze alleen kun nen vertellen, hoe nat t was en hoe koud aan zee; de bad-ezeltjes alleen zijn tevreden, om dat ze niet met dikke juffrouwen beladen behoefden rond te sjokken en hoewel drui pend van regen met hangende koppen ge moedelijk een dutje konden doen. Brutale diefstal in een hotel te 's-Hage, Ten nadeele van een dame uit Delft in een Haagsch hotel voor -ƒ 15.000aan kost baarheden gestolen. De bankrool te Bussnm. Wegverbetering in Zuid-Holland. Inbraak bij een advocaat-generaal. Het Nei-Duftsch handelsverdrag z. h. st.' door de Eerste Kamer aangenomen. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Eerste pacifistische leerstoel in Duitsch' land. De Beierscbe minister van Justitie ern stig beschuldigd. De Jonvenel, de booge commissaris va« Syrië zal door een generaal vervangen worden. In het Zuid-Oosten der V. S. beeft een orkaan gewoed. In .de Belgische mijnwerkers- en ijzer- industrie worden de loonen verhoogd. Coolidge over de schuldregeling en da Amerikaansche toeristen in het Buitenland. Zie verder Laatste Nieuws. llllHIVItffj? Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Achteruit. Licht op. De lantaarn" moeten morgen worden opgestoken om 9.24. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand: 771,2 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand: 747,0 m. M. te Reikjavik. Verwachting: zwakke tot matige N. W. tot Westelijken of Z. W. wind; zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Ingekomen is van N. N. door bemiddeling van den agent van de „Nieuwe Haarlemsche Courant te Beverwijk, een bedrag van 20 HAARLEM, 28 Juli. Geëxamineerd 7 mannel. candidaten en 1 vr. candidaat. Afgewezen 4. Geslaaagd: S. C. H. van den Berg, Hilversum; G. J. Drost, Amsterdam; W. E. van Eyman, Paramaribo; J. C. Mulleri Alkmaar. De verpleegden van het Stads-Armen en Ziekenhuis hebben gisteren een kostelijkcn boottocht gemaakt naar hel Muidersiot en Marken per salonboot van de firma v. d. Schuyt, alhier. Des morgens om half 8 werd reeds opge stapt en degenen, die moeilijk ter been wa ren, werden per rijtuig van de stalhouderij der firma Hein uit de Ridderstraat naar d« boot gebracht. De dag begon in de allerbeste stemming. Bij aankomst aan boord waren de muzikan ten reeds op hun post. Dit was geschied door de goede zorgen van den heer v, Deinum. De reederij v, d. Schuyt had al het mo gelijke gedaan om het den verpleegden aan boord zoo aangenaam mogelijk te maken; ook het personeel aan boord deed zijn best, waarover alle opvarenden dan ook zeer te vreden waren. De bezienswaardigheden zooals het Mui dersiot en het eiland Marken werden met belangstelling bezocht; aan boord werd ge middagmaald en in de beste stemming werd de terugtocht aanvaard. Over dc Zuiderzee, waar een stevige bries woei. keerde men door de Oranjesluizen langs het IJ en het Noordzeekanaal naar Haarlem terug, waar men, na geruimen tijd voor de bruggen te hebben moeten wachten, te half 8 weder ar riveerde. Allen waren vol lof over den heerlijken dag, die voor de verpleegden onvergetelijk was geworden. Twee leden van de Reddingsbrigade maakten den toch mede. Op 5 Augustus zal door de rechtbank al hier behandeld worden de zaak tegen J. de G. en J. H. v. d. S., beiden verdacht van den overval op den landbouwer S„ te Vijfhuizen. Zooals men zich herinnert werd deze land bouwer des avonds om 10 uur, toen hij met paard en wagen huiswaarts keerde, door beide gedoemde personen overvallen en ge dreigd met zijn leven, zoo hij zijn geld niet afgaf. Beide aanvallers waren gemaskerd ca hielden in hun hand geladen revolvers ge reed om te schieten. Dank zij de activiteit der Haarlemsche politie werden beide sonen gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1