In en om Haarlem.* STADSNIEUWS. Maria-Stichting Pij Muggebeten NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Donderdag 29 Juli 1926 Uit den Gemeenteraad. r leder fn/mi"V a n 2 tot Sutrr'F^olikliniek GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Conversie van geldleeningen. liet verhuren van gemeente-gronden. Het voormalige Militaire Hospitaal zal worden gesloopt. In principe wordt besloten tot stichting van een nieuw gebouw voor den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren.Een rechtsvervolging tegen Heemstede. Het erfpachtsvraagstuk. De grenswijziging en de voorlichting der Pers. en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven pier PUROL dadelijk verlichting. Mededeelingen aan den Raad. Personalia. De millioentjes worden Haarlem aange boden alsof het tulpenbollen zijn. Een dag of vier geleden, zoo vertelde, met zijn dui men in zijn vestzakken, de Wethouder van Financiën, werden we opgebeld door een credietinstelling neen, den naam zal ik nu niet maar straks in de geheime zitting noemen om te vragen of we geen emplooi hadden voor een drie, vier millioen gulden. Ze had dat geld liggen en wist er geen raad mede (U ook niet lezer?) Maar we moesten vóór 1 Augustus beslissen. Wij zijn toen eens gaan zoeken, vervolgde de wethouder. Leeningen hebben wij momen teel niet noodig; ook niet voor kasgeld. Maar wij bemerkten, dat het Rijk nog altijd een voorschot bij ons heeft loopen voor den aankoop van grond en de inrichting daarvan tot bouwterrein. En waar dat geld loopt tegen een rente van 5 en het geld ons werd aangeboden voor 454 was daar wel wat op te verdienen. Als wij het voorschot aan het Rijk teruggeven en zelf dat geld ad 454 %accepteeren, dan scheelt ons dat een 16000. Het is te mooi om te laten loopen, vond de wethouder, zóó mooi, dat hij meteen maar vergiffenis vroeg voor de fout, die hij gemaakt had met in dezen de financiëele commissie niet te raadplegen. De tijd was te kort geweest daarvoor. De fout werd vergeven en de raad besloot de aan geboden drie en een half millioen te accep- '.eeren. Wie na deze zonnige illustratie van den florissanten toestand onzer gemeente- financiën en van het vertrouwen dat wij blijkbaar bij de Cresussen dezer aarde genie ten, wanhoopt aan Haarlem's toekomst, verdient het burgerschap onzer veste niet. Een ondeugende opmerking maakte de heer Kingma, toen B. en W. zonder tegen stand een voorstel van den heer Klein Schiphorst overnamen om een straat ten zuiden van de Twijnderslaan, niet van Dorpstraat maar Voorhelmstraat te noemen, omdat deze straat in het verlengde van de thans bestaande Voorhelmstraat ligt. „Kunnen B'. en W. voortaan niet met meer aandacht het geven van straatnamen overwegen?" vroeg hij. „Dan behoeven zij niet telkens voorstellen van raadsleden over te nemen." De opmerking was ~wel ad rem, maar niet minder het antwoord van de groene tafel, toen als verontschuldiging werd aangevoerd, dat B. en W, het wel nooit zoo goed zuilen doen dat alle raadsleden zwijgen. Dat wij ook dit puntje uit de discussie releveeren, bewijst al wel, dat er dezen keer geen zware „boomen'' zijn opgezet. Maar wij ontkwamen daar toch maar op het nippertje aan. Want ^de heer Joosten had in een voorstel om grond in erfpacht uitJte geven, de weten schap opgediept, dat B. en W. het rente type voor de berekening van den erfpac'.its- canon thans verlaagd hebben van 6 54 op 514 Spr. zeide te meenen, dat B. en W. die zaak eerst, nog aan den Raad voorgelegd zouden hebben, maar nu dit niet het geval was, nam hij deze gelegenheid maar te baat om, naar aanleiding van het feit dat het nu geldend rentelype voor geldleeningen 4/4 is, te betoogen, dat een erfpachtscanon tegen 5/4 te hoog is en dit gebracht moet wor den op 4/4. Het voorstel daarvoor was ook al gereed. Daar dreigde dus een incidenteel debat over een belangrijk onderdeel van het erfpachtsvraagstuk: de bepaling van den canon. Maaj de raad was daarop niet voorbe reid, zooals de heer Slingenberg zeer terecht opmerkte. Bovendien bleek, dat verschillen de kwesties, die verband houden met het erfpachtsvraagstuk in het college van B. en W. zijn besproken en dat daar zelfs een meerderheid en een minderheid is. Het was dan ook wel goed gezien, dat de raad inging op het voorstel van den heer Reinalda om de bespreking van de principieele vraag' uit te stellen totdat het advies van B. en W. is verschenen. Maar de opmerking dat B. en W, wel wat vroeger met dit punt hadden kunnen komen als men weet, dat er bij de behandeling van de begrooting reeds een toezegging door B. en W. is gegeven in die richting en dat er nog altijd een voorstel, motie of vraag van den heer Klein op ant woord wacht, was niet geheel ongegrond. Enfin, dit debat blijft nu bewaard, tot Sep tember en wij hopen, dat dan ook de vraag zal worden besproken of het niet billijk is de oudere erfpachtsbezitters van de gun stiger tijdsomstandigheden te laten profitee- ren. Dit is een kwestie ook voor woning- bouwvereenigingen van belang, indien de canon op 414 zou worden gesteld. De heeren Miezerus en v. Liemt oogstten succes met hun bestrijding yan het voorstel van B. en W., om perceelen aan de Dubbele Buurt aan te koopen. Zij achtten de koopsom 2000 te hoog. B. en W. namen hun voorstel terug. Het Militaire hospitaal zal worden afgebroken. Na alles wat in dezen is gepasseerd, kon de Raad moeilijk anders doen dan nu den moker maar te zwaaien. Op de vrijgekomen ruimte zal een nieuw gebouw verrijzen. Daarin komt o.m. de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. Wat er nog meer komt, zal nog eens nader bekeken worden. De beslissing om met Heemstede een procedure aan te gaan inzake de schoolgelden, werd in geheime zitting besproken, Daar moeten wel zware argu menten naar voren zijn gebracht want, na heropening der openbare zitting, werd het besluit zonder stemming genomen. De overplaatsing van onderwijzend per soneel aan scholen voor lager onderwijs, ging zonder moeite onder den hamer door. Het zou wel eens interessant wezen na te gaan of, bij doelmatiger verdeeling van hei aantal leerlingen over de openbare scholen, nog eenige scholen konden worden opgehe ven. Ook dat zou bezuiniging geven. Bij de rondvraag nam de heer Joosten het op voor openbaarheid inzake de grensrcge- lingsgeschiedenis. Hij vroeg of tenminste de Pers in dezen niet uitvoerig kon worden in gelicht. De burgemeester zegde toe deze vraag met het college binnenkamers te zul len beraden en wij hopen hartelijk, dat er buitenkamer» op dat verzoek' gunstig zal worden beschikt. De heer Gerritsz vroeg naar het aantal processen-verbaal, dat door de politie is opgemaakt, in de eerste zeven maanden van 1924', 1925 en 1926. De burge meester antwoordde, dat dit niet den raad maar hem alleen, als hoofd der politie, aan ging. Dreigend ging des heeren Gerritsz vin ger omhoog. Ik heb een antwoord aan B'. en W. gevraagd en van het college van B. en W verwacht ik antwoord. Wij zijn benieuwd te weten wat die drei gende vinger beteekent. f Ook sprak de heer Gerritsz van „poppen- kasterij" bij het verstrekken van passen. Wrarop steunt de bepaling dat men daar- vcc naar de politie toe moet, vroeg spr. en het scheen «ns toe, dat hij den gang naar het politiebureau blijkbaar zeer zwaar vindt voor hem en de zijnen. Toch zal hij zich nog even, als goed burger naar die vastge stelde regelen moeten voegen op straffe van anders geen pas te krijgen. Wat toch die dreigende vinger beteeke- nen zei? En ten slotte wees de heer Klein op de Zondagsbijeenkomsten van het Leger des Heils op het grasveld vóór het Paviljoen en vroeg in dit verband of de burgemeester teruggekomen was van zijn standpunt om op Zondag optochten met muziek toe te laten, riet scheen ons toe, dat de burgemeester niet goed begreep wat daar eigenlijk ge beurt. Hij zal de zaak onderzoeken en wij hooren er dus nog wel van, v De heer CASTRICUM vraagt of een be paald systeem gevolgd wordt bij dergelijke voorstellen. Dc heer WOLZAK roeent ook, dat zulke zaken eerst in dc Commissie van Financiën moeten behandeld worden. Spr. vraagt eveneens nadere inlichtingen. De heer PEPER gelooft niet, dat van dit voorstel de arbeiders, die de woningen be wonen, zullen profiteeren. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat de Commissie van Financiën niet ge hoord kon worden, omdat slechts enkele da gen geleden, de geldaanbieding is gekomen. Er was geen aanleiding een nieuwe vaste leening te sluiten, maar wel bleken de in dit voorstel bedoelde 5 en 6 pet. leenignen te converteeren. Spr. zelf wist dit resultaat eerst hedenmorgen. Practisch was het dus onmogelijk, de Commissie van Financiën té hooren. Heb voordeel voor de gemeente zal een aparte discussie kunnen uitmaken. Over de bestemming van dit voordeel zal nader ge sproken kunnen worden bij de begrooting. Het rijk heeft geen voordeel bij de aflos sing, wel echter de gemeente en de betrok ken bewoners Spr. legt nader uit, hoe het voordeel ad 'f 13.000 te berekenen is. Het voorstel van B. en W, wordt goedge keurd. Garant stellen gemeente, B. en W. vragen machtiging, de ge meente onder het doen van afstand van de voorrechten, door de wet aan borgen toe gekend, garant te stellen voor de bedragen, welke het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds te 's Gravenhage aan hoofdsom, rente en kosten van de alhier gevestigde Haarlem- ische Stichting voor Woningverbetering te vorderen zal hebben in verband met de door de stichting bij genoemd fonds voor ten hoogste 50 jaar te sluiten geidleening, groot f 50.300; tegen een rente van ten hoogste 4 vi pet, 's iaars (a pari), De machtiging wordt verleend. Rekening Barbara-Gasthuis. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening en verantwoording van de be waarschool in het voormalige Barbara-Gast huis, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 9999.8654, en het subsidie uit de gemeentekas vast te stellen op 8.322.6054. Goedgekeurd. Vaststelling kohier. B. en Wbieden ter vaststelling aan het le suppletoire kohier der schoolgelden voor het Kooger Middelbaar onderwijs voor 'iet cursusjaar 19251926 tot een bedrag van 1 563.66. Vastgesteld. Schenking medaille. B. en W. stellen voor, aan de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", voor een ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan te houden nationalen too- neelwedstrijd, een verguld zilverera medail le te schenken en daarvoor ten hoogste 25 beschikbaar te stellen. De heer CASTRICUM juicht over het al gemeen deze voorstellen toe. Hij zou ech ter graag vernemen, of er een bepaald systeem toegepast wordt bij het verleenen van medailles. Indertijd is bij een 15-jarig bestaan eener vereeniging een gouden me daille geschonken. Wethouder BRUCH deelt mede, dat „Ja cob van Lennep" bij haar 15-jarig bestaan een gouden medaille kreeg, omdat door haar ook internationale wedstrijden waren uitge schreven. - Het voorstel word) goedgekeurd. Onderzoek zaak-Buurman, B. en W. stellen voor, het onderzoek, in hoevérre er termen aanwezig zijn, om aan het verzoek van J. A. Buurman, gewezen fit ter bij het gasbedrijf, te gemoet te komen, op te dragen aan de sub-commissie van bij stand in het beheer van de gemeente-licht fabrieken. Aldus besloten. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de ba lans met verlies- en winstrekening per 31 De cember 1925 betreffende het complex' van 65 middenstandswoningen van de Woningbouw- vereeniging „Tuinwijk Noord." Goedgekeurd. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening over 1925, betreffende het complex van 144 ar beiderswoningen, 5 winkelhuizen en 1 kan toortje van de Woningstichting „Ons Huis". Goedgekeurd, Namens Woningbouwvereecigingsn, B. en W. stellen voor, den naam „Coöpe ratieve Woningvereeniging voor Gemeente- personeel" te veranderen in Woningstichting „Het Oosten." Aldus besloten. B. en W, stellen voor, den naam de Woningbouwvereeniging „Ons Belang", te doen luiden „De Woningstichting „Ons Belang", en eventueele over schotten der ontbonden verteniginsf „De Woningbouwvereeniging „Ons Belang", aan de genoemde stichting uit te keeren. Aldus besloten. In verband met hel feit, dat de Coöp. Woningvereeniging voor Gemeentepersonee! zich omgezet heeft in de Woningstichting „Het Oosten", stellen 3. en W. voor, de noodige wijzigingen aan te brengen in de besluiten betreffende het verleenen van voorschot en het gevep van grond in erf pacht aan die stichting. Aldus besloten. Benaming weg. B. en W. stellen voor, té bepalen, dat grond voör een. ontworpen straat voldoet aan de vereischten voor openbaren weg. Zij stellen tevens voor, die ontworpen straat te noemen Van Dorpstraat, ontleend aan de Dorper- of Dorpslaan, zooals oud tijds de Twijnderslaan genoemd was, naar Pieter van Dorp, die daar ter plaatse in de 17e eeuw eigendommen bezat. Op deze wijze zou de historische, in onbruik geraak te naam, weder voortleven in de omgeving waar hij thuis hoort. De heer KLEIN SCHIPHORST stelt voor, de stfaat te noemen Voorhelmstraat. Wethouder REINALDA deelt mede, dat B. en W. het amendement-Klein Schiphorst overnemen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Dr. Kuenen komt ter vergadering. Verhuur Gemeente-eigendommen. B, en W. bieden ter vaststelling aan een staat ter verhuring van gemeente-eigendom men van 1 Januari 1926 tot 31 December 1930. De heer JOOSTEN mist redelijkheid bij de verhuring. De rentevergoeding is in ver schillende gevallen op 2,4 pet. gesteld, in andere op 4,8 pet Voor bouwgrond wordt van 5 tot 25 per M2 betaald. Spr. meent, dat na afloop der huur, die verhurignen op nieuw onder de oogen gezien moeten wor den. Er zijn ingesloten stukjes grond, welke verhuurd worden doch welke men beter zou kunnen verkoopen, Spr. zou daarom de verhuur der gronden voor 2 jaar willen doen gelden in plaats van voor 5 jaar. opdat B. en W. eventueele wij zingen nader kunnen onderzoeken en dient daartoe een voorstel in. De heer KOPPEN bespreekt de verhuur van tuintjes aan den Zijl weg, Spr. zou die liever niet meer willen verhuren, maar die gronden liever aanwenden tot verbetering van den Zijlweg. Ook de boomen kunnen dan verwijderd worden. Wethouder REINALDA bespreekt eerst de kwestie dier tuintjes aan den Zijlweg. Na afbraak van het huis van Graaf van Lijnden kan de normalisatie van den Zijl weg onder het oog gezien worden. Dan zal ook de huur dier tuintjes opgezegd worden, al moet* zij formeel nu vernieuwd worden. Spr. antwoordt verder den heer Joosten en legt uit, dat er vele stukken grond zijn, welke uit billijkheids-overwegingen opnieuw verhuurd moeten worden. Bij eventueele herzieningNjcan de huur opgezegd worden. De kwestie van verhuur of verkoop van ingesloten «tukken grond zullen B. en W. nader onderzoeken. Het voorstel-Joosten geeft practisch geen verschil met. dat van B en W„ waarom deze het voorstel-Joosten ontraden. De heer JOOSTEN heeft de meening, dat na de verhuur voor 5 iaren er niemand in die 5 jaar meer naar omkijkt en xelfs misschien ook niet na die 5 jaar .Om die reden zou spr. liever voor 2 jaar willen verhuren. De heer DE BRAAL wijst er op, dat de industriëele ondernemingen, in het voorstel begrepen, terug zullen schrikken voor be langrijke uitbreidingen als de huur onzeker wordt. De heer VAN DE KAMP merkt op. dat de bedoeling van het voorstel-Joosten is, nu voor 2 jaar te verhuren en later, na de wij ziging, weer voor 5 jaar. Het voorstel Joosten wordt met 19-13 stemmen verworpen. Vóór de S. D. A, P„ be halve véethouder Rcmalda en de leden v. d. Kamp, Miezérus, Peper en De Boer. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. Verkoop grond. B. en W. vragen machtiging, aan .T. G. van Dam, in koop af te staan een terrein aan den hoek AmsterdamstraatVan Beresteynstraat groot 108 M2, tegen 12 per M2. De machtiging wordt verleend. B. en W. vragen machtiging, aan G. Kam- minga, in koop af te staan een terrein aan de Cederstraat, te Schoten, groot plm. 268 M2, teden den prijs van 10.50 per M2 De machtiging wordt verleend. Aanvaarding grond B. en W. vragen machtiging, gratis te aan vaarden van W, Hooijker en G. Hollman een perceel grond, gelegen aan de Leidschevaart tusschen' de Schouwtjesbrug en de Emma- brug, groot plm. 24 M2, De machtiging wordt verleend. Uitgang Leidschevaart B. en W. stellen voor, aan L. J. Teeuwen en P. G. de Groot vergunning te verleenen voor het hebben van uitgang naar de Leid schevaart onder de gemeente Hillegom s'1 hun daartoe den noodden grond te verhuren. De vergunning wordt verleend. Grond in erfpacht. B. cn W. vragen machtiging, in voortdu rende erfpacht uit te geven aan C. Mesman C.zn., alhier, een perceel grond, groot plm. 781 M2„ gelegen aan den Kinderhuissingel, tegen een erfpachtscanon van 1.76 per M2 per jaar. De heer KLEIN SCHIPHORST is tegen de gevels. De heer JOOSTEN wijst er op, dat mder tijd bij de begrooting voor 1926 een motie is aangenomen, waarin verbetering .gevraagd werd voor het verleenen van grond in erf- PaKomt die gevraagde verbetering in dit voorstel tot uiting? De rente is van 654 tot 554 pet. verlaagd. Maar als dit het resultaat is van de aanneming der motie, dan zou men beter gedaan hebben, deze zaak apart in den raad te brengen. Anders vertroebelt men de kwestie van de algemeene voorwaarden. Komen B, en W. verder te gemoet aan de bezwaren van den raad, welke B. en W. deel den, want zij namen de motie over. Was het percentage van 614 te hoog? Uit een statistiek blijkt, dat in December 1924 de gemiddelde rente bedroeg 5.71 en in April 1926 4.68. De rente voor het drietal grootste gemeenten in Nederland bedroeg :n De-ember 1924 5,70 en in April 1926 4,64. Hel rentetype ts dus met meer dan 1 pCt. ge daald. Spr. dient daarom een voorstel in, om het renletype voor het verleenen van grond in erfpacht te verlagen van 654 tot 454 welke voorstel spr. nader verdedigt. Het geven van grond in erfpacht is een voordeel voor de gemeente en dat moet de gemeente iets waard zijn. De financiëele positie van de erfpachtnemers moet gelijk gesteld worden aan die der kcoperk van grond. Wethouder REINALDA deelt als antwoord op het bezwaar van den heer Klein Schiphorst mede. dat B. en W de gevel-teekeningen steeds zullen vaststellen in overleg met de Commissie voor Openbare Werken. Wat het bezwaar v. den heer Joosten betreft, acht spr. het juister, als deze principiëele kwestie la ter behandeld wordt, wanneer een raads- slukie is verschenen, waarin de twee stand punten principieel tegejiover elkaar gesteld worden. De heer WOLZAK vraagt, of die zaak dan in den raad gebracht zal worden. Verder vraagt spr„ of verdere verlaging van den erfpachtscanon niet tot onbillijkheid zal leiden tegenover diegenen, die een hoogeren erfpachtscanon moeten betalen. De heer JOOSTEN herinnert er aSh, dat indertijd wethouder Reinalda zelf toegezegd heeft, dat bij een voorstel tot verlaging van den erfpachtscanon de principiëele kwestie besproken zou kunnen worden. Wanneer ko men B. en W. nu eens eindelijk met zoo'n voorstel? Zooals hef nu gaat, loopen wij steeds achter de feiten aan. Spr.'s voorstel raakt niet de principiëele zijde van het vraagstuk. De heer PEPER kan waf vrijmoediger op treden tegenover den wethouder dan de heer Joosten en hij verwondert er zich over, dat de wethouder nu de prealable kwestie aan de orde wil stellen, nu de belofte, maanden geleden gedaan, dit voorstel in te dienen, nog steeds niet vervuld is. Wethouder SLINGENBERG is voor uitstel, omdat de laad er niet volledig van op de hoogte kan zijn. Door een misverstand is niet medegedeeld, dat eer, nota van B. en W. zal verschijnen met een meerderheids- en een minderheidsstandpunt. Wat het onderhavige indivrtiueele geval betreft, meent spr., dat dit aangenomen kan worden. Het voorstel-Joosten kan dan om prae-advies naar B. en W. gezonden worden. De heer JOOSTEN heeft bezwaar tegen dezen gang van zaken, maar zal geèn stem ming vragen. Wethouder REINALDA deelt mede, dat de zaak reeds besproken is met de betref fende Commissies, Spr vormt de minderheid in het college van B. en W. Eerst moet de principieele zijde der zaak beschouwd wor den. Het voorstel-Joosten kan niet om prae- advies naar B. en W„ daar dit slechts betrek king heeft op het onderhavige voorstel. De VOORZITTER; „Hoe komen we er nu uit?" Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Het voorstel-Joosten gaat om prae-ad vies naar B. en W. Aankoop perceelen. B. en W. vragen machtiging, eenige per ceelen aan de Dubbele Buurt en het Zuider Buitenspaarne, totaal groot 2 A. en 72 c.A„ aan te koopen voor den prijs van 12.000. De heeren Miezérus en Visser stellen voor, den aankoopprijs op 40.000 te bepalen. De heeren Miezérus en Van Liemt stellen voor, den aankoopprijs op 10.000 te be palen. De heer MIEZERUS verdedigt het voor stel. De heer VAN LIEMT ziet een gevaar in Ket steeds opdrijven van prijzen van huizen, welke de gemeente wel ncodig kan hebben, maar niet direct noodig heeft. »Spr, gelooft, dat de gemeente zich moet matigen in het uitgeven van dergelijke gelden. In de Dubbele Buurt zijn nog tientallen perceelen, welke misschieft aangekocht moe ten worden voor de normalisatie. Daarom moet men voorzichtig zijn. Als men nu reeds zoo'n exorbitant boogen prijs betaalt zal men er later spijt van hebben en een precedent scheppen, waar andere bewoners zich later op zullen beroepen. Wethouder REINALDA wijst er op, dat de prijzen voor dergelijke aankoopen door de gemeente ongetwijfeld wel aan den stijven kant zullen blijven. Blijven zij echter billijk en is de aankoop noodig, dan moet die ook geschieden. B. en W, achten een prijs van 12.000 voor de in dit voorstel begrepen perceelen gerechtvaardigd. De voorstellers van aankoop voor 10.000 doen beter, tegen te stemmen, want hier door den raad kan de prijs niet gefixeerd worden. De heer GERRITSZ wenscht aanhouding van het voorstel, opdat getracht kan worden een lageren aankoopprijs te verkrijgen. De heer VAN DE KAMP: „Dat i3 al ge beurd." De heer VAN LIEMT is het er mede eens, talen voor een perceel, dat men in eigendom dat een gemeente wat meer zal moeten be- wil verkrijgen, dan particulieren. Kan men niat aankoopen tegen lageren prijs, laat men dan wat wachten. Spr. ziet de noodzaak van aankoop niet in en 't is geen tijd, om met geld te strooien. Als we 2.000 voor deze kleine dingen betalen, zal de normalisatie van de Dubbele Buurt een kapitaal kosten. Het voorstel wordt aangehouden. Nieuwe onderhandelingen zullen worden geopend. Verhooging crediet, B, en W. stellen voor, het bedrag van het voorschot en het garant stellen van de ge meente voor eventueele bij derden op te nemen gelden voor den bouw van 46 arbei derswoningen door de Woningbouwvereeni ging „Bloemenhof" te verboogen met 3.300 en te brengen op 143.300. Aldus besloten. HET GEBOUW VOOR DEN GENEESKUNDIGEN DIENST. B. en W. stellen voor, I. over te gaan tot slooping van het voormalige Hospitaal en II. hen uit te noodigen, voorstellen te doen, be treffende: a. de stichting van een gebouw voor den Geneeskundigen Dienst en voor den Keu ringsdienst van Waren op het na de sub I bedoelde slooping vrijkomende terrein; en b. omtrent de bestemming van het restee- rende gedeelte van het sub Ha bedoelde terrein. De heer PEPER begrijpt niet, waarom B. en W. zoo voorzichtig zijn met hun voorstel. Bij een vorig voorstel, op 19 Mei, was reeds het ontwerp bekend voor de stichting van 'n gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. Waarom kan men dan nu niet hierover be slissen? Spr. gelooft, dat B. en W. zoo voor zichtig zijn, om de zaak nog wat uit te stel len. Spr. zou nu een meer besliste toezeg ging van B. en W. willen omtrent de stich ting van een nieuw gebouw. De heer JOH. VISSER (C. H.) zou de bij het Militaire Hospitaal behoorende poort niet willen sloopen. De heer CASTRICUM vraagt, of de over blijvende vrijkomende grond na slooping van bet Militaire Hospitaal voldoende op zal brengen om een nieuw gebouw te stichten. Verder vraagt spr., of de betrokken diensten dan alle voor 154.000 in het nieuwe ge bouw kunnen werden ondergebracht» De heer GERRITSZ merkt op, dat vandaag principieel besloten wordt over de stichting van een nieuw gebouw. Later komen de stichtings- en inrichtingskosten ter sprake. De heer VAN LIEMT meent, dat het on derhavige voorstel niet kan beslissen over het onderbrengen van den Keuringsdienst en van den Ontsroettingsdienst in het nieuwe gebouw. De heer KEESEN acht het beter, vóór de uitvoering der plannen eerst te beslissen, welke dienster, ressorteeren onder den Ge neeskundigen Dienst. Wethouder REINALDA deelt mede, dat het voorstel bedoelt slooping van het Mili taire Hospitaal en stichting van een nieuw gebouw vo9r den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren. Spr. trekt in twijfel de vraag, of de vrijko mende grond genoeg zal opbrengen, om de stichtingskosten van het nieuwe gebouw te dekken. De heer PEPER stelt voor, B. en W. uit te noodigen, vóór 1 October nadere voorstellen in te dienen. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM zou niet tot directe slooping van het gebouw wil len overgaan, maar artisten, fotografen e.d. in de gelegenheid willen stellen, etsen en foto's te maken. Wethouder REINALDA zegt toe, dat B. en W. gaarne zullen nagaan, of historische plek jes bewaard kunnen blijven. Het voorstel-Peper is practiscb niet te verwezenlijken. De VOORZITTER wijst op de moeilijkhe den. het college van B. en W. aan een be paalden termijn te binden. Met bekwamen spoed zal aan de zaak gewerkt worden. De heer PEPER wijzigt den datum van 1 October in 1 November. De heer KLEIN SCHIPHORST wijst er op, dat een vorig ontwerp niet goed was. Het is niet mogelijk voor Openbare Werken, binnen 3 maanden een nieuw ontwerp te maken. Het voorstel-Peper wordt verworpen inet 228 stemmen. De voorstellen van B. en W. worden dan aangenomen. Centrale verwarming Lyceum- De heer MIEZéRUS is tegen het voor stel, Het zaakje is z. i. abnormaal behan deld. Er is voldoende tijd geweest haar behoorlijk voor te bereiden en daar heeft het aan ohtbroken. Reeds den vorigen win ter kon bekend zijn, dat de verwarming niet goed was. De heer KLEIN is niet tegen dit voorstel, maar wil zich niets laten opleggen door een seniorenconvent, waartoe men de Com missie van Openbare Werken wil verhoogen. Wethouder BRUCH deelt mede. dat 1 Mei 1926 mededeeling is gedaan van dc gebrek kige verwarming in het Lyceum, B. en W. hebben zich toen van de noodie technische voorlichting voorzien. Zij achtten een alge meen technisch adviseur noodig en met hem heeft men de zaak besproken. De gemeente secretaris was de technisch-meerdere in het college van B. en W. en daarom heeft hij voor het college van B. en W, de bespre kingen gevoerd. B. en W. meenen den goeden weg bewan deld te hebben, want was de algeheele for- meele weg begaan, dan zou men verkregen hebben desorganisatie van het onderwijs. De heer MIEZéRUS gelooft, dat in den brief van 1 Mei een k^cht is geuit, dat de zaak niet eerder behandeld is. Wethouder BRUCH deelt mede, dat de kwestie wel eerder ter sprake is gebracht, maar de eigenlijke kwestie dateert van 1 Mei 1926. Het crediet wordt B, en W, verleend. Verbouw school. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der „Stichting Noorderkerk en -School" medewerking te verleenen tot verbouw, ver andering van inrichting van en aanschafing van schoolmiddelen voor de bijzondere school voor gewoon en voor die voor uit gebreid L. O. aan de Veiserstraat, waar- vor zij crediet aanvragen van 32.000 voor de school voor gewoon L. O, e» 25.222 voor de school voor uitgebreid L. O. Aldus besloten. Regeling jaarwedden. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de jaarwedden van directeur en personeel der Avondschool voor Handelsonderwijs. Aldus vastgesteld. Instellen rechtsvordering. B. en W. stellen voor over te gaan, tot het instellen van een burgerlijke rechts vordering tegen Heemstede, ten einde be taling te verkrijgen van een bedrag van 392,24 als restant der ingevolge art. 104, 4e lid der L. O.-wet 1920 verschuldigde uitkeering van 1831,95 voor leerlingen uit die gemeente, die in 1922 een bijzondere school voor L o. te Haarlem bezochten (zijnde reeds een bedrag van 1439.71 bij voorschot genoten). De heer SCHOLL verlangt het woGrd. De VOORZITTER deelt mede, dat over dit voorstel slechts in besloten vergadering gesproken kan worden. De raad gaat dan in geheime vergadering Na heropening der openbare vergadering wordt het voorstel aangenomen. Overplaatsing hoofden van scholen. B. en W. stellen voor, met ingang van 24 Augustus a.s. over te plaatsen als hoofd der school; a. Naar school no. 32: den heer E. ten Broeke, thans hooid van school no. 31; en b. Naar school no. 33: den heer E. Marema, thans hoofd van school no. 28. Aldus wordt besloten. Overplaatsing onderwijzend personeel B .en W. stellen voer, eenige hoofden en een aantal onderwijzers en onderwijze- ressen van openb-are scholen over te plaat sen. Aldus wordt besloten. Benoemingen. Benoemd worden tot regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis: mr. II. Ph. Visser 't Hooft en D. A. C. van den Hoorn; T - leeraar aan het Gymnasium: Chr. J. C. van der Meulen; tijdelijk leeraar aan de H.B.S. A. met 5-). cursus: H. Zanen en tijdelijk leeraar aan de H.B.S. B met 5-j. cursus: R. Verwers; leesaressen aan de Middelbare School voor meisjes: mej. R .B. de Jong, van der Boon en mevr. C. C. Maschhaupt Vis; lid van het besiuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs: mr. J. Deenik; lid der commissie van Plaatselijk Toe zicht op het lager onderwijs: mej. dr. C. H. Kool. ,r Rondvraag. De heer PEPER vraagt, waar het prae- advies op het verzoek van den brandweer- man Scholten blijft. Reeds in April is door wethouder Reinalda toegezegd, dat een voorstel in een der eerstvolgende vergade ringen zou komen. Scholten, die bij de ver vulling van een der gevaarlijkste taken levenslange invalide is geworden, moet wor den geholpen. Wethouder REINALDA antwoordt, dat nog niet alle noodige inlichtingen zijn inge komen. Na het hooren van de commissie voor Arbeidszaken zal de zaak in den raad gebracht worden. Zij is daarenboven niet zoo urgent, als de heer Peper voorstelt. De heer JOOSTEN merkt op, dat, toen de S. D. A. P, nog niet vertegenwoordigd was' in den raad, zij protestmeetings hield. Spr, geelt toe, dat er toen wel eens dingen ge zegd zullen zijn, welke buiten de werkelijk heid gingen. Thans wordt echter door een politieke groep, die aan het einde van haar latijn is, dergelijke dingen gedaan. Thans is door de groep van 11 een ingezonden stuk over de grenswijziging in de couranten geplaatst, waarin verkeerde dingen worden gezegd. Dat is misschien onze schuld, aldus spr., want wij hebben de zaak geheim gehouden. Ook de pers hebben wij in het onzekere ge laten. Spr. vraagt B. en W., zich bereid te verklaren, tegenover de pers alle inlichtin gen over de grenswijziging te geven, welke zij wenscht. Dan zal zij in staat zijn alles recht te zetten, wat scheef is opgekomen in de hoofden der menschen. De heer VAN DE KAMP: „Dat is niet ie vroeg." De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. zich over dit verzoek binnenskamers zul len beraden. De heer GERRITSZ vraagt op welken grond degenen, die een pas noodig hebben, maar steeds naar de politie verwezen wor den. En als dit niet noodig is, waarom wordt dan de administratie aan het stadhuis en de politie dan steeds met dit meerdere werk belast. Verder vraagt spr. het overleggen van het aantal processen-verbaal in de perioden van 1 Januari1 Augustus 1924, 1925 en 1926, opdat blijkt, welk aandeel Haarlem in het groot aantal zaken voor het kantongerecht heeft. De VOORZITTER acht de eerste vragen alleen vBor h^m bestemd en hij wil die zaafe wel met den heer Gerritsz bespreken. Ook de tweede zaak wil spr. wel overwe gen, maar hij kan daaromtrent geen toezeg ging doen. De heer KLEIN bespreekt de door het Leger de» Heils gehouden demonstratie in den Hout op Zondag. Hij vraagt, of de bur gemeester zijn standpunt, geen demonstra ties met muziek toe te staan op Zondag, gewijzigd heeft, De VOORZITTER merkt op, dat hem hier van niets bekend is. De heer KLEIN: „Het gebeurt in den tuin voor uw huis." De VOORZITTER: „In «rijn tuin? Dat ia» mij niet bekend. Waar gebeurt dat dan?" De heer KLEIN: „Op het veld voor hal Paviljoen. De VOORZITTER zal de zaak onder zoeken. De heer VAN LEELMT wijst er op, dat de afval bij de slagers in open wagens wegge haald wordt. Kunnen geen maatregelen (Be troffen worden, dat dit voortaan in gesloten wagens geschiedt? De heer DE BOER merkt op, dat de toe stand veel verbeterd is, bij vroeger verge leken. Vroeger werd die afval 1 a 2 maid per week weggehaald, thans geschiedt dit eiken dag. Dit ophalen geschiedt, omdat men hier geen opslagplaats heeft. De VOORZITTER zal de zaak onder zoeken. Hierna volgt sluiting der vergadering a. Ingekomen zijn een brief van C. H. Folkerts; waarne mend Hocfd van School 30, waarin hij solliciteert naar de vacante betrekking van Hoofd der nieuwe scholen 32 of 33; een verzoekschrift van M. Houtkooper om eervol ontslag met ingang van 1 Sep tember 1926 als leeraar in de lichaams oefeningen aan de Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus; een beschikking van H, M. de Koningin, houdende toestemming aan F. de Jonge, ontvanger der gemeente, om te Haarlemmer- lieae en Spaarnwoude te wonen; een verzoekschrift van de Beurivaart- vereeniging „Haarlem" om bij behandeling der gemeentebegrooting voor 1927 de havengelden te verlagen; een adhaesie-betuiging van de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten met bovenstaand verzoekschrift en met een desbetreffend adres van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken; een brief van denzelfden, houdende mededeeling, dat de in den Raad van 2 Juni 1926 vastgestelde Verordening, krachtens artikel 35, 2e lid, der Drankwet, regelende de nadere eischen, waaraan verlofslokali teiten moeten voldoen, door hen voor ken nisgeving, is aangenomen. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: een amendement van de heeren F. Kee- sen e.a. op de verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor lager on derwijs: een adres van de Wed. J. N. Zandvort, waarbij zij 2 huizen in de De Haasstraat ia koop aanbiedt; een verzoekschrit van de Federatie van Haarlemsche Woningbouwvereenigingen om uitbreiding van den gemeentelijken ontsmet- tingsdlenst met een afdeeling blauwzuurgas voor het ontsmetten van woningen en meu belen van wandluizen; een verzoekschrift van de besturen der St. Jozef school, Heerensingef 75. St. There- siaschool, Kleine Houtweg 22 en St. ero- nicaschool, Antoniestraat 28 om, in verband met het Koninklijk Besluit van 27 Mei 1926, Stbl, no. 154, vergoeding van het te weinig ontvangen bedrag, als gevolg van het eit, dat de gemeente bij berekening van het ge middelde bedrag, per leerling der openbare school uitgegeven, de jaarwedden der vak onderwijzeres niet heeft meegeteld; een verzoekschrift van het Bestuur der Christelijke School tot opleiding voor Gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs en Inrich ting voor M.U.L.O., Dreef 20, om beschik baarstelling van gelden voor het aanbren gen van centrale verwarming in genoemde school: een verzoekschrift van het R.-K. Kerk bestuur der Parochie van den H. Joannes den Dooper, om beschikbaarstelling van gel den, overeenkomstig art. 74 der Lager On derwijswet 1920, voor de stichting en eerste inrichting van een bijzondere lagere school aan de Amsterdamstraat; een verzoekschrift van het Bestuur der Vereeniging van Vrouwen tot bevordering van huiselijk geluk te Haarlem om beschik baarstelling van gelden ingevolge art. 84 der Lager Onderwijswet. Gesteld wordt in handen van B. en W« ter afdoening; een verzoekschrift van het Bestuur der St. Antoniusschool Zijlsingel 3. om voor 1926 een voorschot op het salaris van den gymnastiekleeraar. Besloten wordt Burgemeester en Wet houders te machtigen, de pensioenen, toe te kennen aan weduwen en, of weezen van oud-Wethouders der gemeente, voor zocver die pensioenen gebaseerd zijn op vóór 2 September genoten jaarwedden, met in gang van het tijdstip, waarop die pensioe nen worden toegekend, met veertig procent te verhoogen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft aan den Burge- meester op zijn daartoe gedaan verzoek verlof verleend om zich gedurende één maand, ingaande 10 Augustus e.k, buiten de gemeente op te houden. Voor het examen akte handteekenen L. 0, slaagde te 's-Gravenhage, de heer W'. J. Pol, alhier. Voor het examen nuttige handwerken, slaagde te Amsterdam, mej. J. .Germans, 4- hier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5