Binnenlandsch Nieuws Radio-Omroep Misdaad en Boete. Ernstige beschuldiging tegen den Beierschen minister van justitie uit gebracht Groote verwoestingen in het Maingebied. Hagelsteenen als kippeneieren. Eerste pacifistische leerstoel in Duitschland. De loo- nen der Belgische mijnwerkers ingaande 1 Augustus a.s. met 5 pCt. ver hoogd. De hooge commissaris van Syrië de Jouvenel, zal door een gene raal worden vervangen. Een orkaan woedt in het Zuid-Oosten der Vereenigde Staten. Onder de Radio-berichten: Toenemende spanning in Mexico in ver band met het conflict tusschen Kerk en Staat. Coolidge over de schuld regeling enover Amerikaansche toeristen In het buitenland. FEUILLETON. Wegverbetering in Z'-Holland. Ministerieel bezoek. Leden van Ged. Staten als forens aangeslagen. Tegen den veesmokkel. Geen plannen om de mare chaussee bij Justitie te brengen. Lijfstraffen in Indië. EERSTE KAMER. Monument voor de Duit- sche gesneuvelden. Sinds weken strijdt men in Duitschland over de plaats waar het groote rijksmonu ment, gewijd aan de gesneuvelden in den grooten oorlog komen moet. Allerlei plan nen en denkbeelden.zijn geopperd. In Noord en Midden Duitschland voelt men het meest voor het Thüringer Wald, in de omgeving van Berka. De rijksminister van binnenland- sche zaken dr. Külz is daarvan een groot voorstander en trouwens het geheele minis terie Marx schijnt er veel voor te voelen het monument op te richten in het hart van Duitschland, in de nabijheid van Weimar, het Duitsche Mekka. Maar de Rijnlanders en een deel der Zuid- Duitschers denken er anders overde eeuwenoude strijd ging om den Rijn, zeggen tij, en aan den Rijn behoort het „Ehren- mal." Het liefst zelfs zou men het willen oprichten op een der eilanden in den Rijn. De „Kölnische Volksz.", het groote cen- trutnorgaan voor het westen, is met een al heel zonderling denkbeeld gekomen. N.l. om voor Hindenburg een graftombe op te rich ten op het vooc Caub in den Rijn gelegen eiland, ter plaatse, waar indertijd Blücher bij het begin van den vrijheidsoorlog mid den in den winter zijn legerscharen over den Rijn heeft gezet. In den persoon van Hinden burg, den nationalen heros uit den wereld oorlog, zouden dan alle gesneuvelden gehul digd worden. Naar de Berlijnsche correspon dent van de „N. Zür Z." hieraan toevoegt, heeft men over dit voorstel nog al gespot. Velen achtten het denkbeeld verregaand smakeloos, anderen lachten over den inval, om den rijkspresident zich onledig te laten houden, alleen moderne pharao, met de in lichting van zijn eigen graftombe. Misschien Wilde men hem haar ook nog wel persoonlijk laten inwijden Het verhaal gaat dan ook, dat Hindenburg, toen hij van het zonderlinge plan hoorde, gezegd zou hebben „Mijn hemel, men heeft mij bij mijn leven al ge noeg afgebeuld laten ze mij in den dood toch met rust laten Welke uitval den correspondent doet her inneren aan Bismarck's antwoord aan een deputatie boeren uit Schönliausen, die bij hem kwamen toen daar met smart vernomen was, dat de oude rijkskanselier niet in zijn oude Schönhausen maar op Friedrichsruhe wilde begraven worden. „Ja, beste menschen verzekerde Bismarck hen doodernstig, jullie kerkhof is zoo vervloekt tochtig, dat ik het «net mijn rheumatiek niet aandurf mij dóór ^e laten begraven Beschuldiging tegen een minister. looals men weet is dezer dagen de van den moord op den afgevaardigde Gareis ver dachte luitenant Schweikhardt door de Mün- «hensche justitie op vrije voeten gesteld. In verband daarmede uit de soc. rijksdag- jtfge vaardigde Paull Levi, rapporteur van den rijksdagcommissie voor de veemmoor den, in de „Vorwarts" een ernstige beschul diging aan het adres van den Beierschen tninister van justitie dr. Gürtner. De heer Levi, dan beweert ronduit, dat het ffeit, dat verschillende moorden onverzoend (djn gebleven, het gevolg is van den invloed Van een kring van hoogstens een 20-tal per sonen, dia de moordenaars hebben gedekt. De huidige minister van justitie in Beieren Btaat geheel onder den invloed van die lieden. „In zijn toenmalige functie van Oberregie- rungsrat" in het ministerie van justitie heeft hij op 14 Maart '21 het O. M. tegengehou den! hij heeft bewerkt, dat de moordenaars Van den kellner Harting met de verdiende atraf kregen. De huidige minister van justi tie bevindt zich sindsdien in de hand van de moordenaars en hun handlangers. Zij zijn ieder oogenblik in de gelegenheid om ont hullingen te doen over de toenmalige „inter venties" van den „Oberregierungsrat" Gürt ner en den minister op de bank der beklaag den te brengen. Wil men de in Beieren be gane moorden liquideeren, dan moet men beginnen den huidigen minister van justitie wegens zijn interventie van 14 Maart '21 ten gunste der moordenaars eveneens aan te klagen." Tegenover zulk een openlijk neergeschre ven aanklacht wordt algemeen een nadere verklaring en onderzoek verwacht. Verwoesting in het Main gebied. In de omgeving van Hanau heeft een ge weldig onweer gewoed, waarmede een hagel slag gepaard, welke ontzaglijke schade heeft aangericht in het Maingebied. Donkere, bij zonder gele wolkenmassa's stapelden zich op, die zoo laag dreven, dat het soms scheen, dat zij de huizen raakten. Allen, die op het veld werkten, ijlden naar huis. Plotseling, zonder voorafgaande regen, sloegen hagel steenen, zoo groot als .kippeneieren, neer. Vensters en pannen werden stukgeslagen,, Een jonge boer werd door de hagelsteenen zóo toegetakeld, dat zijn lichaam vol builen zat. Overal lagen vogels doodgeslagen ter aarde zelfs jonge hazen moesten het leven erbij laten. De oogst is geheel vernield. Op sommige akkers was zelfs niet meer te zien, wat er eigenlijk gestaan had. Slechts enkele bewoners waren verzekerd, zoodat velen er leelijk aan toe zijn. De bond voor Europee- sche toenadering. De in Duitschland opgerichte Bond voor Europeesche toenadering, waarvan dezer da gen melding gemaakt werd, heeft thans den toen aangekondigden oproep gepubliceerd Daarin wordt er o.a. op gewezen, dat, indien de nieuwe orde van zaken, welke tot alge- meene ontwapening moet leiden, wil voort duren, er zekerheid moet komen, dat de mo- reele waarborgen, die in plaats van de militaire komen, van geen enkele zijde worden ge schonken. Dit is nu alleen mogelijk door ver dieping van de vredes- en solidariteitsidee en door grondige samenwerking op econo misch gebied. Daartoe roept de bond alle kringen van het Duitsche volk. Als voorzitter van den bond treedt op prof. Schücking, terwijl verder in het voor- loopig bestuur zitten de oud-ministers Gies- berts, Sollmann, Wissel. Verder is de oproep onderteekend door vele leden van de regee ring, o.w. de rijkskanselier Marx, de minis ters Stresemann, Külz, Gesier, Reinhold de voorzitter van den Rijksdag Löbe graaf Bernstorff enz., benevens door vele verte genwoordigers van het drijfsleven, handel financiën, wetenschap, landbouw, vakver- eenigingswezen en geestelijkheid. Pacifistische Leerstoel. Met de benoeming van Prof. Walter Schücking tot hoogleeraar in het interna tionaal recht te Kiel ging gepaard de bijzon dere opdracht college te geven in de „ge schiedkundige ontwikkeling van de inter nationale vredesbeweging". Dit is de eerste opdracht van dien aard in Pruisen en het Duitsche rijk, waarmede tege moet wordt gekomen aan een reeds lang be- staanden wensch van de voorstanders der vredesbeweging. De „Voss. Z." hoopt, dat nu ten spoedig ste aan alle hoogescholen leerstoelen voor volkenrecht zullen worden ingesteld en deze bezet zullen worden door professoren, die voorstanders zijn van de volksverzoening. De „geest van Locarno" toch verlangt ge biedend, dat hij vooral ook bij de academi sche jeugd wordt geïntroduceerd, wil hij ooit vruchtdragend worden. De Maagdenburg- sche affaire. De Maagdenburgsche affaire blijft de gemoederen bezig houden. De „Frankf. Z." spreekt reeds van een justitieschandaal. Na de schorsing van den commissaris Ten Halt, die handelde onder lastgeving van den rechter van instructiè Kölling, is een nieuw conflict uitgebroken, naar de corres pondent van het „Berl. Tag." meldt. De Maagdenburgsche rechters nd. hebben ver gaderd en hebben hun volle vertrouwen uit gesproken in hun collega Kölling, terwijl zij geweigerd hebben samen, te werken met den Berlijnschen commissaris Busdorf. Tevens moet een onderzoek zijn gelast tegen den directeur van politie, dr. Möller, te Maagdenburg, die het onderzoek tegen Haas tezamen met Ten Holt leidde. Steun van de Fransche aan de Engelsche mijn werkers. Het „Journal" verneemt, dat het bestuur van de federatie der unitaire mijnwerkers be sloten heeft een algemeene staking tegen 9 Aug. uit te lokken om de stakende Brit- sche mijnwerkers te steunen en den wensch kenbaar te maken van de Fransche mijnwer kers betreffende een loonsverhooging van zes frs. per dag. Daar de overige mijnwerkers niet van plan zijn de uiterst linksche collega's te volgen, wordt een mKïuKRmg van «re beweging ver zekerd geacht. De gouverneur-generaal van Indo-China. De staatscourant zal een besluit publicee- ren, waarbij de tijdelijke missie van Alex andre Varenne als gouverneur-generaal van Indo-China met zes maanden wordt ver lengd. Verkeersongevallen te Londen. Blijkens een gisteren gepubliceerde stati stiek der politie van Londen is het aantal verkeersongevallen en in het tweede kwartaal van dit jaar vergeleken bij het eerste en on rustbarende wijze toegenomen. Het aantal personen, dat daarbij gedood werd, bedroeg 254 tegenover 187 in het eerste kwartaal. Het aantal ongevallen, waarbij personen betrok ken waren of schade werd toegebracht was 30.717 tegenover 20.725 of 10.000 meer. Particuliere automobielen waren verant woordelijk voor 85 der doodelijke ongeval len (tegenover 61 in hef* eerste kwartaal) en voor 10.493 ongelukken (tegenover 60.000 in het vorige kwartaal), motorfietsen hadden ruim 4000 ongelukken op haar geweten of 3000 minder dan in het eerste kwartaal daarentegen was het aantal ongelukken door gewone fietsen veroorzaakt, met 3944, ruim tweemaal zoo groot als in het eerste kwartaal, toen het 1773 was. Laatstgenoemde groote stijging wordt toegeschreven aan het feit, dat er tijdens de algemeene staking heel wat menschen het stalen ros hebben beste gen zonder de noodige ervaring van het rij den door een drukke stad. Gezien de toe neming van het aantal automobielen achtte men van bevoegde zijde het grooter aantal ongelukken, door deze voertuigen veroor zaakt, niet zoo heel onrustbarend. Ter vergelijking diene, dat de opper vlakte van Londen ongeveer tienmaal zoo groot is als die van Amsterdam, waar, naar dezer dagen werd gemeld het aantal verkeers ongevallen in het tweede kwartaal 1422 be droeg. Aannemende dat bij de berekening van het aantal ongevallen dezelfde maatstaf wordt aangelegd zou de hoofd-Amstelstad op verkeersgebied dus heel wat veiliger zijn dan haar groote zuster aan de Theems. Lord Balfour. Lord Balfour is dezer dagen 78 jaar ge worden. G.a. heeft hij een gelukwensch ontvangen van den algemeenen raad van de Zionistische Organisatie, te Londen bijeen, waarin de hoop wordt uitgesproken dat hij nog tal van jaren moge worden gespaard om getuige te züa van de voortdurende verwe zenlijking zijner historische verklaring in zake het Joodsche nationale teht is in Pales tina. Het conflict in de Engel sche Mijnindustrie. Volgens de „Daily Mail" is Cook bereid de periode gedurende welke den mijnwerkers werkgelegenheid op de oude voorwaarden zal werden gegeven, van vier tot twee maan den te verkorten. Hiervan is mededeeling gedaan aan de regeering, die evenwel van oordeel is, dat er geen subsidie kan worden gegeven voor oneconomische loonen al is het ook voor een nog zoo kort tijdsvefloop. Emigratie naar Australië. Amery, de Engelsche staatssecretaris van koloniën, heeft medegedeeld dat er gedu rende het op 31 Mei 1.1. geëindigde jaar 8536 mannen, 6826 vrouwen en 11.036 kinderen, in totaal 26.398 personen krachtens de Em pire Settlement Act zijn geholpen om naar Australië te emigreeren. Gedurende dezelfde periode zijn krachtens dezelfde bepalingen 2587 mannen, 2445 vrou wen en 3765 kinderen, in totaal 8797 per sonen, naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd. Vcrhcoging van de Bel gische mijnwerkersloonen. De gemengde nationale commissie voor de mijnen heeft besloten tot verhooging der mijnwerkersloonen met 5 te beginnen met 1 Aug. De afbakening van vaar waters. In het begin van Augustus zal te Stock holm een internationaal comité onder de aus piciën van den Volkenbond bijeenkomen ter bespreking van quaesties met betrekking tot vuurtorens en de afbakening van vaar waters. Er zullen 5 landen vertegenwoor digd zijn. Primo onder de menigte. De Spaansche bladen melden uit Madrid, dat Primo de Rivera, de president van het Directorium zich ter gelegenheid van de volksfeesten ter eere van den schutspatroon van Madrid, naar de feestelijkheden heeft begeven en zich onder de menigte heeft ge mengd, die hem herkende en hem luide toe juichte. Bezuiniging in Egypte. Uit Kaïro wordt gemeldt, dat de Egyp tische begrootingscommissie in verband met de noodzakelijke bezuiniging geadviseerd heeft tot de opheffing van de gezantschappen in Spanje, Brazilië, Nederland, België, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije en van de consulaten in Hamburg, Boeda pest, Napels, Konstantinopel en Saloniki. Syrië. Uit de schaarsche berichten van den laat- sten tijd blijkt wel, dat het in Syrië niet' al te zeer den Fransc.hen voor den wind gaat. Het tegendeel schijnt er eerder uit te moeten worden afgeleid. Herhaaldelijk ook doken geruchten op, dat de hooge commissaris van Syrië, de heer de Jouvenel, niet weer .naar Syrië zou terugkeeren. DEEL I. HOOFDSTUK I Hationcourt is 'n dorp aan de Maas; t op ongeveer vijftien kilometer van Ver dun. Ten allen tijde hadden de families Mu iand en Grandin uiterst vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. En die verhou dingen waren nog beter geworden, toen in 1915, Jean Grandin, kort voor dat hij in dienst trad, officieel verloofd was met Ma deleine Mutaud, eene vriendin uit zijne kin derjaren, die de jonge man sedert lang hij beweerde sedert altijd had lief gehad; «ii eveneens had Jan altijd bemind. De familie Mutaud bestond uit vader, moeder en twee kinderen, Madeleine en Robert; deze laatste was vi<f jaar jonger dan zijn zuster. Het was eene familie van kleine lannbouwers, die op hun eigen erf werkten, een zekeren welstand genoten, maar daarom toch nooit veel geld in handen hadden. In een woord, de familie Mutaud waren goede geloovigen, brave menschen en had pen in hun dorp slechts vrienden. Grandin men noemde hem vader Grandin had niet zooveel vrienden, of schoon hij toch een heel rechtschapen man was. Het verlies echter van twee kinderen, dat hij met een tusschenruimte van enkele jaren geleden had, gevolgd door het over lijden zijner vrouw, die hij zeer beminde, had van hem een ander mensch gemaakt; met zijn somber karakter en zijn knorrige luimen had hij veler sympathie van zich af gekeerd. Een kind bleef hem over. Jcan op wien hij al de teederheid had overgebracht, welke zijne ruwe natuur verborg; hij hield van ziin zoon op zijne manier. Zij bewerkten hun landerijen, vader Gran din en zijn zoon, en met behulp van een oude huishoudster, hielden zij een der drie herbergen van Hattoncourt, welke zij Calé Francais gedoopt hadden. O, een herberg, welke weinig klanten had. Voor den oorlog zag men er in de week nauwelijks een paar menschen. Op Zon- en Feestdagen zag men er weliswaar meer, en van tijd tot tijd bleef er een reiziger wel eens een paar dagen hangen. Maar alles bij elkaar genomen, was de winst gering, en met de grootste moeite kon men aan het einde van het jaar de twee e;ndjes aan elkaar knoopen. Daar was de oorlog uitgebroken, 'n bron van ongeluk en ondergang voor sommigen, van voorspoed voor anderen. Gedurende de eerste weken der vijandelijkheden, voor namelijk in September 1914 had Hattoncourt evenals al de plaatsen van de streek, onder de bedreiging der verwoesting geleed. Maar men was er met den angst van afgekomen, daar het front zich op een vijftien kilometer van daar had vast gezet. Vanaf dat oogenblik was voor Grandin een tijdperk van onverwachten bloei aan gebroken. Wegens de nabijheid van het front was Hattoncourt een cantonnement, waar de troepcndeelen elkander onophoudelijk op volgden. Vooral kwamen er troepen uitrus ten. De drie herbergen van het dorp waren dientengevolge steeds druk bezocht en het Café Francais kreeg er volop zijn deel van. De eerste winst, welk volgens Grandin zoo gemakkelijk gemaakt werd, brachten hem een beetje op hol. De geldkoorts maak te zich van hem meester. Hij verwaarloosde zijne akkers, maakte gebruik van de dien sten van Maria Garnaud, eene vluchtelinge ui', de Ardennen, welke het toeval te Hat toncourt gebracht had, en het Café Francais werd een echte café-restaurant, waar de sol daten tegen matigen prijs spijs en drank konden krijgen. Dat ging zoo goed, dat Grandin in het begin van Februari 1916 bij Mutaud kwam. Zeg eens, zeide hij. bet schijnt dat je een dezer dagen naar Verdun gaat? Mutaud zweeg een oogenblik, dacht na. Ja, maar onder voorwaarde, dat de Pruisen geen aanval doen zeide hij lachend en half ernstig. Vader Grandin haalde de schouders op. Thans meldt de Parijsche correspondent van de „Times", dat inderdaad definitief is bepaald, dat de Jouvenel niet terug gaat en dat het waarschijnlijk is, dat in verband met den stand van zaken ginds een generaal zijn opvolger zal worden. Als zoodanig wordt generaal Targe genoemd. „Ma" Ferguson gaat heen. Uit Austin in Texas wordt blijkens een draadloos bericht gemeld, dat de vrouwelijke gouverneur van dien staat Mirjam, of ge meenzamer „Ma" Ferguson, voornemens is af te treden nu zij Zaterdag bij de demo cratische „primaries," de voorverkiezing voor gouverneur, de nederlaag heeft geleden. Noodweer in de Vereenig de Staten. Hevige stormen en overstroomingen heb ben in Portorico 70% van den oogst ver woest. Tal van plaatsen werden overstroomd en het telefoonverkeer is nagenoeg geheel ont wricht. Verscheidene menschenlevens zijn te betreuren. Spoedige voltooiing van bijna 77 K.M. weg te wachten. In het jongste nummer van „De Bedrijfs auto" wordt de staf gebroken over de lang zame uitvoering van het plan tot verbete ring der groote verkeerswegen in Zuid- Holland. Het blad wijst er op, dat van de 130 K.M. weg, die verbeterd moesten wor den, slechts 4.R K.M. zijn voltooid. Naar aanleiding hiervan, schrijft de Tel., hebben wij ons gewend tot den hoofdin genieur van den Provincialen Waterstaat, die ons het volgende mededeelde; Zooals men weet besloot reeds In 1908 de provincie Zuid-Holland in principe een plan te maken tot beheer en onderhoud van die wegen, welke van belang geacht werden voor het doorgaand verkeer. Dit plan was geheel gebaseerd op den steun van het rijk. De oorlog echter veranderde veel: de rijkssteun werd ingetrokken en het verkeer onderging belangrijke wijzigingen. Hierdoor moest in 1922 een nieuw plan worden ingediend, dat slechts een twaalftal wegen omvatte. Het lag in de bedoeling, dit piam binnen 5 jaren uit te voeren. Maar wij zitten nu eenmaal niet in het Oosten des lands aldus onze zegsman waar men gronden langs den weg veelal gratis afstaat bier moet vaak voor een berm 10 per M2 betaald worden. Daarbij komt nog, dat we te kampen hebben met tegenwerking van de zijde der gemeenten, welke 10 pet. in de verbeterings- en 50 pet, in de onder houdskosten moeten bijdragen. Zoo onder vond de uitvoering belangrijke vertraging. Toch zijn wij reeds verder, dan men meent. De Barendregtescheweg en de Boonsweg werden nog maar alleen voltooid, zeer ze ker, maar aan den weg RijswijkVink wordt reeds gearbeid; over den weg Rijs wijkHoek van Holland zijn de onderhan delingen in vergevorderden staat, zoodat spoedig een voorstel van Ged. Staten kan worden verwacht voor het verleenen van de noodige credieien deze voorstellen worden n.l. voor eiken weg afzonderlijk ingediend, zoodra de overdracht van de prpvincie heeft plaats gehad; voor het yer" bateren van den weg WassenaarKatwijk Noordwijk—N. H. grens, heeft de provincie reeds een subsidie van bijna 6 tonf zijnde circa 80 pet. der totaal-kosten, toegezegd; en voor den Rijnsburgerweg, tusschen_ Lei den en Oegstgeest, een bedrag van 15.000; de weg Delft—Zegwaard is reeds voor een deel aanbesteed; ten slotte is het rijk bezig den weg Rotterdam—Gouda over te nemen. In tot a-al kan dus de. spoedige voltooiing van bijna 77 K.M. weg van de 130 K.M., waarvan 4.8 K.M. voltooid fs tegemoet worden gezien. Wat de andere wegen betreft zooals die van Leidschedam naar Moordrecht, van Hilligersberg naar den Kruisweg, van Spij- kenisse naar Brielle, van Gouda naar liet Bergstoepsche Veer en naar Siiedrecht moet nog eens gewezen worden op de te genwerking der gemeenten. De weg Gou daBodegraven zal vermoedelijk door het rijk worden overgenomen, in verband met het overnemen van den weg Rotterdam Gouda. Men ziet dus merkte de hoofdinge nieur van den Waterstaat ten slotte op dat onzerzijds flink gewerkt wordt aan de uitvoering, van het wegenolan 1922. maar dat wij met zeer veel tegenwerking te kampen hebben. De. minister van Justitie, nr. dr. Donner. heeft heden een bezoek gebracht aan: het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, de Jan Pieter Adolf-stichting bij Achterveld en het Sint Vmcentius-gesticht Harreveld te Lichtenvoorde. De minister is voornemens morgen de Rekkensche inrichtingen bij Eibergen te be zoeken. De aanslagen vernietigd. In de heden gehouden openbare zitting van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van Bestuur, is o.a. mededeeling ge daan van een kon. besluit, waarbij onge grond is verklaard het beroep, ingesteld door het gemeentebestuur van 's-Hertogen- bosch tegen uitspraken van Ged. Staten der provinci Noord-Brabant, waarbij de aan slagen van leden van Ged. Staten in de plaatselijke inkomsten-belastingen der ge- Reeds weken lang heeft men over dat vermaarde Duitsch offensief gesproken, en er komt niets los. Wees maar gerust, indien de Duitschers een aanval beginnen, zal het niet int deze richting zijn. Wanneer denk je dus naar Verdrn te gaan? Ik kan dat niet precies zeggen, maar het zal niet lang meer duren. Als het ock pas binnen acht ot veer tien dagen is, dat doet niets. Je weet, dat ik onmogelijk bij mij weg kan, ging Gratidin verder. Nu heb ik een beetje geld, gedeel telijk om op de bank te zetten, gedeelte lijk om er bons- voor de verdediging van te nemen. Wil jij je daarmee belasten? Heel graag. Ik zal je bij tijds zeggen, wanneer ik ga; je kunt dan alles klaar ma ken. Nu zei Grandin en haalde uit den bin nenzak van zijn jas 'een bundel papier; ik had het geld maar meegebracht en als je er niets op tegen hebt laat ik je het nu reeds hier. Dat was Mutaud niet erg naar den zin, hij aarzèlde met zijn antwoorden, maar Grandin liet er onmiddellijk op volgen. Gedurende de afwezigheid van de oude Bertha, heb ik een soldaat betrapt, die in de lade van de toonbank bezig was. Ik heb hem gezegd, dat hij onmiddellijk zou' ver dwijnen: maar ik beken je toch, dat ik geruster zou' zijn, als je het geld in bewaring nam, tot dat je het naar de bank brengt. Nu, als dat zoo is, antwoordde Mu- De orkaan heeft tal van groote hotels aan de Oostkust van Florida vernield. Vele schepen worden vermist. Zwaar geteisterd werd vooral de reede van Palm-Beach, waar niet minder dan 40 luxejachten werden los gerukt en grootendëels vernietigd. De spoor weg, die West-Beach met Palm-Beach ver bindt loopt froot gevaar. Voor zoover kan worden nagegaan zijn er 20 dooden en 50 gewonden. De schade te Palm-Beach dóór den orkaan veroorzaakt, wordt op een millioen dollar geraamd. De orkaan trekt thans naar het Noorden. Een burgemeester gelyncht. Volgens een telegram uit Agnascalientes is de burgemeester van Nochistlan in den staat Zacatecas gelyncht omdat hij een een priester zou hebben aangevallen. Vol gens een blad zou de menigte den burge meester met steenen gedood hebben eri alle leden van zijn gezin hebben vermoord, om dat hij een priester gedood had, maar dit bericht wordt niet bevestigd. meente 's-Hertogenbosch als forens, over het belastingjaar 1922/1923, zijn vernietigd- In het kon. besluit wordt overwogen: dat de zich in het gouvernementsgebouw (te 's-Hertogenbosch) bevindende vergader zaal voor ieder der aangeslagenen alleen tot persoonlijke uitoefening van zijn func tie als lid van het college van Ged. Staten bestemd was, voor zoover de uitoefening bestond fn het bijwonen der vergaderingen Van dat college; dat de vergaderzaal die bestemming slechts had en kon hebben, voor de dagen, waarop vergaderingen door het college wer den gehouden; dat mitsdien, nu uit de uitspraken van Ged, Staten van Noord-Brabant blijkt, dat dit college in het belastingjaar 1922/1923 slechts op 49 dagen bijeen is geweest tot persoonlijke uitoefening van de functie van ieder der aangeslagenen; dat mitsdien de aangeslagenen niet op meer dan 90 dagen van het belastingjaar 1922/1923 te 's-Hertogenbosch in den zin van art. 244a, onder 3e, der gewijzigde ge meentewet de beschikking hebben gehad over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening van hun functie van lid van het college van Ged- Staten van Noord-Brabant. De Kroon besliste derhalve, dat Ged, Sta ten terecht de aanslagen hebben vernietigd. Op d« vragen van het Tweede Kamerlid Braat betreffende het nemen van maatrege len tegen den frauduleuzen invoer van Bel gisch vee, heeft de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat toen de bedoelde vragen hem bereikten, reeds in overweging was de vraag, in hoe verre, ter beteugeling van den smokkelhan del in vee, nog scherpere dan de reeds ge troffen maatregelen noodig waren. Thans is, met ingang vaft 24 Juli, de uit voer van herkauwende dieren en varkens uit Zeeuwsch-Vlaanderen verboden, behou dens dispensatie door den betrokken, bur gemeester, terwijl de grensstrook, waarin vervoer van vee is verboden, is uitgebreid tot 1 kilometer en van zonsondergang tot zonsopgang tot 554 kilometer. Bovendien heeft de minister den minister van Financiën verzocht, om het toezicht op den smokkelhandel, indien mogelijk, nog te verscherpen en den minister van Oorlog om, ter ondersteuning van het toezicht, de noo dige militairen en marechassee ter beschik king te willen stellen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Rappard betreffende een voornemen tot onderbrenging van het wapen der ma rechaussee bij het ministerie van Justitie, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat het denkbeeld, om het wapen der Koninklijke maréchaus see bij het Ministerie van Justitie onder te brengen, voor en na wel eens ter spraké is geweest: bepaalde plannen in die irchting bestaan echter voor het tegenwoordige niet. Voor een dergelijken maatregel zouden zoodanige voorzieningen ncodig zijn, dat in elk geval niet buiten voorkennis der Kamer zou kunnen worden gehandeld. Op de vragen "an het Tweede Kamerlid Kleerekoper, betreffende het nemen van maatregelen tot opheffing van de lijfstraf in Nederlandsoh-Indië, heeH de minister van Koloniën geantwoord, daU Officieele berichten omtrent de behande ling van de strafzaak tegen den administra teur der onderneming Soeban Ajam door den Raad van Justitie te Padang hem nog niet bereikt hebben. Wel is hem echter uit persberichten gebleken, dat hier strafbare feiten zijn gepleegd, waartegen onmiddellijk •door den rechter is opgetreden. Eenig verband of analogie tusschen de hier gebleken, door particulieren gepleegde mishandelingen en de lijfstraf, die als uiter ste tuchtmiddel in strafinrichtingen door de Overheid in enkele gevallen niet konden worden ontbeerd, vermag de minister niet te ontdekken. De bijzonderheden, uit de behandeling der strafzaak gebleken, kunnen hem dus bezwaarlijk tot het inzicht bren gen, dat lijfstaffen als tuchtmiddel nimmer kunnen worden gedoogd. Te allen overvloede moge nog verwezen worden naar hetgeen in de M. van A. op het voorloopig verslag der Kamer nopens de Indische begrooting voor het looper.de jaar is medegedeeld, ten bewijtte, dat in Indië het nioodige verricht is en verricht wordt, om de toepassing van de lijfstraf taud, kan ik het jé niet weigeren; maar als jij het niet was, zou ik het niet doen; dat zijn van die diensten, welke ik niet gaarne bewijs wegens de verantwoordelijkheid. Grandin gaf hem hef pakje. Het zijn precies vijtienduizend francs, alleen in biljetten van duizend en vijfhon derd francs. Dat is een liefhebberij van roe om groote biljetten te verzamelen: die klei ne zijn te lastigWanneer je dus een biljet van duizend of vijfhonderd francs wilt wisselen, denk dan maar aan mij, Best, Tel ze na. Is gebeurd: twaalf biljetten van dui zend en zes van vijfhonderd francs, Juist, Ik zal ie een bewijs van ontvangst ge ven nafhurlijk. Ben ie mal, zeide Grandin en het was hem gemeend. Tusschen oude vrienden en binnenkort verwant, zooals ik hoop, heeft men geen papieren noodig. Mutaud zei eenvoudig: Zooals je verkiest. Overigens zijn mijn vrouw en Madeleine getuigen. Deze beide laatsten stonden daar en zij glimlachten goedkeurend. Breng me den sleutel van de kast, Madélon, vervolgde Mutaud. Ik zal ie geld Grandin, bij het onze leggen. Zou het wel voorzichtiger zijn, het bij het onze tc doen, Paul? Ja, maar waar wil jij het dan laten? VRIJDAG 30 JULI. HILVERSUM, 1050 M. - 12 uur Poh: ber, 5.307.45 Vooravondconcert c het H. D. O.-orkest, Albert Suiters v list. 7 uur Politieber. 7.45 en uur Persber. 8.15 Kurhausconc Symphonieconcert o. 1. v. Prof. Schneevoigt. 1. Nielsen: Ouverture» „He lios". 2. Sgambatti: Sinfonia op. 16. Alle gro vivace non troppo. Andante mosto. Scherzo. Serenata. Finale. Pauze, 3. Beet hoven: Symphonie no, 3 Es-dur (Eroicn). Allegro con brio. Marcia funèbre. Scher zo. Finale. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 het Radio kwartet. Solisten: sopraan, bas, viool. 12.501.20 Orgelconcert van de St. Bo- tolphskerk. 1.202.20 Lunchmuziek. 4.20 Lezing: A holiday at Leisure. 4235 Concert W. S. Bryan, bariton, H. Blake, sopraan. Het radiokwartet. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Orkest-concert. 7.20 Tijdsein Big Ben ,weerber., nieuws. Cau serie: Seen on the screen. 7.45 Piano composities an Schumann. 8 uur „At the villa Rose", serie-verhaal. 8.20 Symphonieconcert. Orkest en R. Good- acre, contra-alt. 9.50 Weerber., nieuws. 10.25 Internationale beroemde liede ren door orkest en de Schotsche pijper*. 11.2012.20 Dansmuziek van Cecil- Hotel. PARUS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris. 5.05 Muziek door de Araf-jazzband. 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.50 Werken van F. Liszt. Orkest en Mich. v. Zadora, piano. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 AL 8.20 Kamermuziek. 8,50 Voorlezing, 9.05 Concert. 9.35 „Poil de carot- te", comedie in 1 acte van J. Renard. MUNSTER, 410 M. 1.35—2.50 Orkest concert. 4.35 Keukenpraatje. 5.20 Lezing: Die blinde Handarbeiterin. 5.50 Thee-muziek. 6.50 Drie lezingen. 7.05 Lezing: Der Film als Zeitung. 7.30 8 uur Lezing: Fleckenentfemung. 8.20 Engelsche les. 9.05 Jodel-liedjes. 9.35 Vocaalconcert. Mannenkoor. 10.05 Her-uitzending van andere stations. 10.5011.20 Lezing: Der Hund im Wenste der Polizei. zooveel mogelijk te beperken. Waar de In dische Regeering in deze volkomen dilligent blijkt, bestaat er voor den minister geen reden tot tusschenkomst. Het Nederl,Duitsch Handels verdrag goedgekeurd. De Eerste Kamer zette Woensdag de be sprekingen over het Duitsch-Nederlandsche Handelsverdrag voort. De heer VAN DEN BERGH V. B. be sprak de vraag of wij niet meer resultaten hadden kunnen bereiken. Deze vraag be antwoordde spreker bevestigend, doch dan had z.i. aan drie zaken moeten zijn ge dacht: le men had voor deze onderhande lingen het meest geschikte moment moeten trachten te vinden, 2e. men had behoorlijk gebruik moeten maken., van de tijdsomstan digheden en 3e. men had krachtige mede werking van belanghebbenden moeten zoe ken. Indien de regeering, zeide spreker, op het vrijhandelsstandpunt was blijven staan bij de onderhandelingen met Duitschland, in plaats van vechttarieven en retorsie te aanvaarden, dan zou zij ons land een groo teren dienst hebben bewezen .Zij had op de medewerking vSn handel, industrie en land- en tuinbouw kunnen rekenen. Spreker zeide, zij het niet om con amore, zijn stem aan het wetsontwerp te zullen geven omdat het nu voor nieuwe onderhan delingen te laat is. De heer WESTERDIJK V. D. zou even min con amore, integendeel contrecoeur, zijn stem aan dit ontwerp niet onthouden. De wijze, waarop de Nijverheidsraad bui ten dit verdrag is gehouden, is zJ. terecht gecritiseerd. Ook het reeds door den heer Van Aanschot geconstateerde feit, dat de Commissie voor de handelsverdragen niet op de hoogte is gesteld, dat het hier óók ging om een douane- en credietverdrag, acht spreker teekenend. De regeering heeft zich alleen door haar ambtenaren laten voorlichten- Zonder nu aan de bekwaamheid dier ambtenaren iets af te doen, moet spreker toch opmerken, dat hun kennis ten deze is kennis uft de tweede hand, In den breede betoogde spreker verder, dat retorsie-maatregelen leiden tot proteo- tiomsme. Spreker zal echter zijn stem aan het ont werp niet onthouden, omdat hij erkent, dat met een andere politiek geen betere resul taten bereikt zouden zijn. Hierna werd ge pauzeerd. Minister Van Karnebeek blijft in zfjn uit voerige repliek onder den indruk verkeeren, dat het resultaat, al moge het niet 100 pet. zijn, toch waarlijk zoo slecht niét fs, als men het wel wil doen voorkomen. Spr. erkent de beteekenis van het crediet, maar de minister van Financiën had toch gelijk in zijn appreciatie van dit crediet voor de onderhandelingen. Aan de delegatie was in structie gegeven uit dit crediet voordeel te trekken voor ons land. Dit is geschied. Het nieuwe régime is nual eenigen tijd in wer king. Spr. vraagt zich af, of er zich groote kwesties daarbij voordoen.. Het antwoord is: neen. De paardenkwestie is nu ook ge» heel in orde. En op de basis van dit accoord zal in de komende moeilijke jaren op eco nomisch gebied veel tot stand kunnen ko men. In de prinelpieele kwestie onzer han- delsplitiek zal spr. thans niet treden. Het wetsontwerp wordt ten slotte aan genomen z. h. s. Overal waar je wtl, maar niet bij het onze. Men kan nooit weten waf gebeurd, zeide moeder Mutaud en wendde zich tot Grandin, Mijn vader had de gewoonte om te zeggen, dat men zijn eieren nooit in den zelfden korf moest leggen en indien er bij ons gestolen werd, ware het mij liever, dat we ons geld kwijt wareni, dan het uwe, Grandin. Men kan gerust veronderstellen, dat, wanneer een dief in de kleine lade van de kast de drie of vierduizend francs zop vinden, hij misschien tevreden zou zijn en niet op de gedachte zou komen nog elders te zoeken, onder voorwaarde natuurlijk, dat hij niet op de hoogte was van het bestaan der som, die gij ons ter bewaring hebt toe vertrouwd Ja, zeide Mutaud, Ik veronderstel, dat je niemand van je plan gesproken hebt ora het geld bij ons te brengen. Volstrekt niemand. Zelfs de oude Ber tha en Marie Garmand niet, die ik toch wel vertrouw. En die je vertrouwen ook verdienen. Maar het is beter dat niemand er iets van af weet, Wat dan? vroeg de vader van Made leine, die hem de sleutel overreikte. Waar zou jij, Julie, die vijftienduizend francs va® onzen vriend Grandin willen bewaren? (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6