Gemengd Nieuws. Brutale diefstal in een hotel. Uit de distributiejaren. Radio-artikelen gestolen. De bankroof te Bussum. Een exentrieke boerenknecht. Een geheimzinnige distilleer- inrichting ontdekt. Autobotsing. Verduistering. Een jeugdige dievegge. Tegen vreemdelingen. Bijnamen voor kinderen. Aanslag op een sneltrein. Een lastige overweg. Als voor de film. Een fietspadvernielster. Veelbelovend meisje. Inbraak bij een advocaat- generaal. KERK EN SCHOOL. De openingsplechtigheden van het Franciscaansche jubeljaar te Assisië. Dr. A. G. Couwenbergh. t SOCIAAL LEVEN. Bestuursvergadering R. K. Werkliedenverbond. Bischoppelijke belangstelling. RECHTSZAKEN. Een hond levend begraven. De provisie-kwestie te Bergen op Zoom. Dc diefachtige bewaarder der gevangenis. MARKTNIEUWS. VISSCHERl De financiëele crisis in Frankrijk. Loonsv er hooging IJzerindustrie. De conventie van Washington aangenomen. Toenemende spanning in Mexico. President Coolidge over de schulden en de toeristen. UIT ONZE OOST. Weer een aardschok waargenomen. Ten nadeele van een dame uit Delft in een Haagsch hotel voor 15.000 aan kostbaarheden gestolen. Maandagavond is in een der groote hotels te 's-Hage een zeer belangrijke diefstal ge pleegd, ten nadeele van een der gasten, dc echtgenoote van een Delftsch groot industrieel. Omstreeks acht uur ging deze dame uit. Toen zij zich tegen half elf weer naar haar kamer ging, vond zij daar alles in de grootste wanorde. Doozen waren nage snuffeld, de inhoud van kasten was door el kaar gegooid, terwijl verscheidene juweelen, braceiettes er. paarlen colliers, een waarde vertegenwoordigende van 15.000.waren verdwenen. Dat er een geroutineerde hotel- rat aan het werk is geweest, moet worden afgeleid uit de zeer brutale wijze van optre den. Alle ende kostbaarste voorwerpen nam hij mee. Een gouden damestasch, ter waarde van 1600.liet hij zelfs liggen De directeur van het hotel acht het vrij zeker, dat de dief eenige dagen, zoo hij er al niet gewoond heeft, dan toch geregeld in het hotel verkeerd moet hebben, ten einde de gasten aan tafel en in de groote hall te bestudeeren, met betrekking tot hun gewoon ten van uitgaan en thuiskomen en het dra gen van kostbaarheden. In de twintig jaar, dat hij het hotel be heert, heeft de directeur iets dergelijks nog niet 'meegemaakt. En hij is er dan ook zeer van onder den indruk. Voorloopig heeft hij een vasten controleur aangesteld, bekend met het hotelbedrijf. Merkwaardig is 't, dat ongeveer veertien dagen geleden in een der groote hotels te Scheveningen zich een soortgelijk geval heeft voorgedaan, vrijwel onder dezelfde omstan digheden. Ook daar was een Nederlandsche dame voor een belangrijk bedrag de dupe; een reden te meer dus, om te denken aan een of meer hotelratten, die in Holland zijn neergestreken. De gasten der hotels doen het beste bij het verlaten van hun kamer den sleutel te deponeeren bij den portier. Meestal zijn de kamers in de groote hotels van goede Lips- sloten voorzien, zoodat openbreken veel te veel tijd zou kosten en te gevaarlijk zou zijn. In beide bovengenoemde gevallen stond dè kamer dan ook open. Natuurlijk is het onderzoek naar de(n) da- der(s) uiterst moeilijk. Na den diefstal te Scheveningen vertrok een der vrouwelijke gasten onmiddellijk naar Duitschland. Naar haar is een onderzoek ingesteld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij iets met de zaak uitstaande heeft. In het laatste geval is geen enkele aanwijzing aanwezig. Zelfs vingeraf drukken werden niet gevonden, daar men reeds verschillende voorwerpen in de kamer had aangeraakt, voor de politie geroepen werd. Deze stelt natuurlijk een uitgebreid onder soek in. Om f 65.000. In het najaar van 1923 werd de voormalige chef van de gemeentelijke distributie," te ven shulpkeurmeester van vee en vleesch, de heer, J. O. door B. en W, van Veendam ge schorst met inhouding van salaris, wijl deze mededeelingen had gedaan, als zou het Ge meentebestuur van hem iets ongeoorloofds 'hebben gewild en di edaarna weigerde aan den burgemeester mede te deelen, wat hij daarmede had bedoeld. Eenigen tijd later bleek, nadat de boekhouding van-den afge treden gemeente-ontvanger door een ac countant was - onderzocht, dat een 'bedrag van. 65.000, door de distributie .opgenomen van den ontvanger, niet was verantwoord. Onder den indruk van deze twee omstandig heden, werd de schorsing, nu vrijwel met be houd van salaris nog drie maanden voortge zet en een civiele vordering tot verantwoor ding of terugbetaling van het niet verant woordde bedrag bfj den bevoegden rechter ingesteld. Nadat deze procedure geruimen tijd had 'gehangen, had de gemeente aanleiding de vordering in te trekken, omdat men meende, dat in elk opzicht moeilijk was, precies na te gaan, hoe de zaak zich destijds had toe gedragen en dat een administratief verzuim, zonder fraude, mogelijk kon zijn. De procureur van gedaagde had inmiddels echter in reconventie een schadeloosstelling gevraagd en eerherstel gevorderd. In den Raaa werd toch' opgemerkt, dat eerherstel niet mogelijk, en onnoodig was, omdat slechts verantwoording was gevraagd en geen verduistering was ten laste gelegd.. Be sloten werd, 100 ingehouden salaris terug te betalen en de kosten voor rekening der gemeente te nemen. Verder wenschte de ge meente niet te gaan. Thans heeft de heer O. gevraagd of de gemeente wenscht te treden in een arbitrale regeling, 'waarbij de Commissaris der Konin gin zal worden uitgenoodigd, een arbiter aan te wijzen, wiens beslissing bindend zal zijn voor beide partijen. B. en W. hebben den Gemeenteraad voor gesteld in dat verzoek te treden. Neemt de Raad het voorstel aan, dan zal de heer O. zijn rechtvordering in reconventie intrek ken en zal de zaak dus weldra haar beslag krijgen. De dader gearresteerd, r Sedert eenigen tijd miste men bij de Ne derlandsche seintoestellenfabriek te Hilver- isum verschillende onderdeelen van radio toestellen. De politie slaagde er Dinsdag in, te Amsterdam een hoeveelheid ontvreemde artikelbn op te spor.en, zooals luidsprekers, zendlampen, ontvanglampen en transforma toren. Als verdacht van den diefstal werd aangehouden de magazijnmeester van de fa briek. Het bleek, dat hij in zijn woning een uitzendstation had gebouwd van uit de fa briek gestolen onderdeelen.Tot nu toe kwam aan het licht, dat hij voor een waarde van ongeveer 1500 heeft ontvreemd. m weerwil van het feit, dat thans onge veer een. half dozijn getuigen den van den bankroof verdachten Brummer op den dag van de brutale berooving in Bussum hebben gezien, blijft de man toch volhouden, dien dag niet in die gemeente te zijn geweest. Er is echter een getuige, die zegt hem in een winkel gezien te hebben, terwijl ande ren hem op verdachte wijze in de nabijheid yan de bank opgemerkt zouden hebben, De stationsambtenaar Nijhof, die met zijn collega Roos in de derde klasse wachtkamer aanwezig was, toen de overval op de sta- tionskas werd gepleegd, keert spoedig van verlof uit Zwitseland terug. Vermoedelijk zal hij dan met B. te Amsterdam geconfronteerd worden. Stond Dinsdagmorgen de commissaris van politie te Bussum nog sceptisch tegenover dc feiten der herkenning van den verdachte in zake den overval in de Boazbank, in den loop van den dag is zijn zienswijze wel eenigs- zins veranderd, meldt men aan het „Hbld. Veel heeft daartoe bijgedragen een pertinen te herkenning door een tot nu toe niet ge noemde getuige, een modiste, wonende aan de Brinklaan, die den vermoedelijken dader Donderdag vóór den overval van half twaalf tot 12 uur had zien paradeeren voior den Boaz-bank. Haar .was dit heen en weer loo- pen zóó opgevallen, dat zij den man nauw keurig had opgenomen. Het meisje, mej. v. Vucht, is wel de eenige, die met besef den verdachte in normale omstandigheden heeft gezien, wat heel wat zeggen wil, in dit geval van een man met zulke levendige trekken en sterke wisselende gelaatsuitdrukking als die van Brummer. Haar herkenning was volko men en direct, geen oogenblik was er eenige aarzeling. Dr. Weiten, die 's heeren Joosten wonden chirurgisch behandeld heeft, heeft Dinsdag onderzocht of die met het inbeslaggenomen wapen kunnen zijn toegebracht. Bij nauwkeu rige meting is inderdaad gebleken, dat de namaakrevolver, als een soort boksijzer ge bruikt, met het ondereind van het handvat en den haanbeugel op het hoofd is terechtge komen en daar de beide gekneusde plaatsen teweeggebracht moet hebben. De afstand der wonden komt precies overeen met die tus- schen beide plekken van de revolver. Het blijft een raadsel hoe de dader uit Bus sum is weggekomen. Er blijft voor de re cherche nog veel te ontwarren over. Een sigarenwinkelier te Bussum, bij wien Brummer vóór het misdrijf sigaretten heeft gekocht, heeft hem Dinsdagmiddag ook her kend. De verdachte blijft ontkennen op den dag van den overval te Bussum te zijn geweest. Reeds langer dan 10 jaar wordt een 28- jarige boerendochter te Bameveld, zonder dat zij daartoe eenige aanleiding geeft, 't le ven totaal ondraaglijk gemaakt door een 30-jarigen zeer exentrieken boerenknecht, die een hopelooze liefde- voor bedoelde jon ge dochter heeft opgevat. Heeft zij b.v ver keering, met een ander jongmensch aange knoopt, dan wordt deze door den boeren knecht net zoolang geplaagd en mishandeld, dat hij de verkeering afbreekt. Reeds heeft deze boerenknecht deswege 6 maanden ge vangenisstraf ondergaan, doch niets helpt. Thans hadden de buren van meerbedoelde jonge dochter besloten haar van den last post te verlossen. Met dit doel wachtte een 20-tal jongelui den. boerenknecht, toen deze weer een bezoek aan hej jonge meisje wilde brengen, op en dreigden hem met stokken af te ranselen. Aanstonds nam nu bedoelde persoon de vlucht, stormde het huis van het veelgeplaagde meisje binnen, greep daar een hooivork en keerde zich daarna tot ziin achtervolgers, die op hun beurt op de vlucht sloegen. Algemeen wordt gevreesd, dat dit spel der liefde een noodlottigen afloop hebben zal. („Msb.") In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Rijkscommiezen en Rijks- en gemeen tepolitie een inval gedaan in'de boerenwo ning van A. den D. aan het Goudsche Rijpad te Alphen aan den Rijn. Een volledige distil- leer-inrichting en een hoeveelheid spiritus zijn in beslag genomen. Een vrachtauto van de firma Fr. te Aarle Rixtel reed te Best op een kruispunt een luxe-auto aan. Dc schok was zoo hevig, dat de vrachtwagen dwars over den weg kwam te staan, terwijl de luxe wagen, deerlijk ge havend in een sloot terecht kwam. De vier inzittende heeren in de luxe-auto konden zich zonder letsel door het achterraampje redden. Een der twee personen in den vrachtauto bekwam inwendige kwetsuren. Terzake van verduistering van 4000 ten nadeele van een Oost-Groningschen steen- handel te Winschoten is heden de 25-jarige H. B., reiziger te Winschoten ter beschik king van de Justitie aldaar gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 13-jarig dienstmeisje dien ten nadeele van haar mevrouw uit een ijzeren geldtrömmel gedurende ruimen tijd geld heeft ontvreemd tot een bedrag van ca. 100. Het geld heeft zij aan snoepgoed besteed, Een aantal Engelsche toeristen had Zondag met het stoomschip Kinloch een bezoek ge bracht aan het Fransche stadje Granville op de kust van Bretagne, Op het oogenblik dat het schip de haven weer wilde verlaten ver zamelde zich een groote menigte Franschen op de kade en begon beleedigende opmer kingen aan het adres der Engelschen te ma ken. Dezen antwoordden schertsenderwijs en een aantal wierp kopergeld naar de kinde ren, dat zij als curiositeit naar huis hadden willen meenemen. Dit werd blijkbaar als een spotternij ten aanzien van het Fransche geld opgevat en de zaken begonnen een ernstige wending te nemen. Om dat te voorkomen liet men den jazz-band van het schip de „Marseillaise" spelen. Dat was echter de druppel die den emmer deed overloopen. Toea het schip van de kade afvoer nam het plebs onder de menigte straatsteenen op en wierp die naar de passagiers, een er van, zekere miss Duprp, werd daarbij aan het hoofd gewond; Ook de passagiers kwamen nu echter op kookhitte en enkelen wilden op de kade springen, waarin zij echter door den snel toenemenden afstand verhinderd werden. Daarop wilden zij den kapitein overhalen terug te keeren, maar deze was zoo wijs te weigeren. Te Sheffield (Engeland) zijn twee onder wijzers voor twee maanden geschorst met inhouding van hun salaris, omdat zij een der kinderen op school met een bijnaam hadden aangesproken. Dat kind werd ziek en in zijn ijlkoortsen sprak het voortdurend over dien bijnaam. Het kwam te sterven en hoewel bleek, dat de ziekte en het overlijden niets hadden uit te staan met zijn verblijf op school werden niettemin de onderwijzers op vrij strenge wijze gestraft. Bij het, disciplinair onderzoek getuigde een voormalig onderwijzer, dat het verboden was kinderen in de klas bij een bijnaam te noe men. Hij zou het geven van bijnamen niet verdedigen, maar hij was ervan overtuigd, dat vele kinderen wanneer zij door den on derwijzer bij hun bijnaam worden genoemd zulks als een soort van vriendschappelijk heid beschouwen. Een ander intusschen was van meening, dat kinderen vaak zwaar onder hun bijnaam gedrukt gaan. Dinsdagavond is tusschen de stations Kuh- lenfeld en Boizenburg een aanslag gepleegd op den sneltrein Berlijn-Hamburg, die om 7.40 uit Berlijn was vertrokken. Men had Z zware stukken ijzer op de spoorrails gelegd. Deze stukken werden door den baanveger van de locomotief 500 Me ter voortgesleept en toen op zij geworpen, De trein werd tot staan gebracht en een on derzoek ingesteld. De spoorwegdirectie Altona heeft een be looning van 1000 Mark voor het ontdekken van dc daders uitgeloofd. Reeds meermalen hebben we gewezen op de groote moeilijkheden, die de overweg der H. IJ. S. M. op den StationswegRijns- burgerweg te Leiden veroorzaakt. Gistermiddag omstreeks vijf uur botste een auto, komende uit de richting Oegst- geest tegen een der gesloten afsluitboomen, met het gevolg dat deze niet meer omhoog k,on. Hierdoor was het zeer druk rij-verkeer tusschen Oegstgeest, Katwijk, Noordwijk en Haarlem ten eenre en Leiden ten andere zijde een oogenblik geheel verstoord. Hoe wel het spoedig gelukte, althans gedeeltelijk de boomen weer omhoog te krijgen, had zich aan weerszijden eeni zeer lange rij voertui gen, waaronder vele tramwagens, opgehoojit. Dit geval, hoe onbelangrijk op zichzelf ook, accentueert nog eens den onhoudbaren toestand aldaar. Tallooze malen wonden de boomen neer gelaten, telkens het verkeer stopzettend, daar de onpractische hooge trap, die voor eenige jaren voor het voetverkeer werd aangebracht, door vrijwel niemand gebruikt wordt. Het maken van een viaduct is een gebie dende cisch, maar er zal nog heel wat water door den Ouden Rijn moeten vloeien, voor men hiertoe zal overgaan. Er bestaan plannen voor het bouwen van een nieuw station te Leiden. Zoolang men deze aan het bestudeeren blijft, schijnt men niet tot de wetenschap te kunnen komen dat de bouw van een viaduct een gebiedende eisch is. (N. Crt.) Een auto draaide te Huizen bii den tol Naard^weg vóór de afsluiting, doch bij het bord. De zoon van den tolgaarder M. sprong op de treeplank om tot betaling te dwingen en trok een mes en zoo stond mén dreigend tegenover elkaar. M. ^lf kwam nu ook op het geval af, de zooir verdween, doch M. trachtte het stuurrad vast te houden. Dit verdroot den •automobilist; M. kreeg een opstopper, maar bleef nog op de treeplank. Meteen werd vol gas gegeven, de auto schoot in razende vaart vooruit met M. op de treeplank en zoo bereikten de strijden den het Huizer politiebureau, waar bestuur der en tolgaarder beiden een klacht indien den. Reeds herhaaldelijk is in het Gooi ge klaagd over vernieling der mooie rijwiel paden door paarden (of veedrij^en). Dinsdag zag iemand op het fietspad onder Huizen een dame, die haar paard midden op het pad stuurde; de fietsers konden telkens op zij gaan, want de amazone week niet uit! Eindelijk naderde een agent in burger, die het spelletje had aangezien en verzocht de dame van het. fietspad af te gaan en be- i hoorlijk- uit te wijken. Zij voldeed daaraan volstrekt niet en voegde den agent op hoo- gen toon toe; Man, wat heb ik met jou te maken. De agent maakte zich nu bekend en herhaalde zijn aanmaning het pad vrij te laten, doch de amazone wilde doorrijden gevolg een proces-verbaal. Ze dreigde den agent bij de autoriteiten aan te klagen, weigerde aanvankelijk haar naam op te ge ven en gaf ten slotte een verkeerden naam op, wat niet baatte; eindelijk bleek het, dat zij mevrouw P. heet en tijdelijk te Laren vertoeft. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 13-jarige dienstbode, die van mevrouw R., bij wie zij in dienst betrekking was, kleine bedragen, in totaal ongeveer 100., ontvreemd heeft uit een trommel in een muurkast geplaaltst. Het geld versnoepte ze. Dinsdag, vermoedelijk in den vooravond, naar de Tel. meldt, is ingebroken in de wo ning van mr. A. A. Cochius, Advocaat-Gene raal bij het Gerechtshof te Arnhem, aan de Huygen slaan. In de woning werd alles doorzocht, en reeds staat vast, dat er eenige tapijten zijn ontvreemd. De familie is op het oogenblik uitstedig, zoodat nog niet kon worden geconstateerd wat er verder nog is ontvreemd. Aan het programma der plechtigheden bij de opening van het Franciscaansche Jaar te Assisië, uitgegeven door het „Comitato Internazionale Religioso e Civile per le Ono- ranze a S. Francesco d'Assisi nel VII Cen- tenario della Sua Morte ontleenen wij het volgende: Van 29 Juli—1 Augustus in de Basilieken van S. Francesco en van Maria degli An- geli voorbereidings-tridia. 31 Juli. In den avond van 31 Juli muziek uitvoeringen op de openbare pleinen der stad Assisië door verschillende muziek korpsen der Tertiarissen en broederschap- pen. Middernacht. De verschillende musici, op gesteld op het Domplein (S. Rufino) zullen gezamenlijk de Francéscus-hymne uitvoe ren, vervaardigd door den Burgemeester van Assisië. Deze hymne is gecomponeerd naar aanleiding van de passus in het ver haal van Thomas van Gelano, waarin hij melding maakt van de handelingen van het volk van Assisië, verzameld rondom het stoffelijk overschot van S. Franciscus, in den morgen van 4 October 1226: „Als dan de dag aanbrak kwam dc be volking der stad Assisië en de geheele geestelijkheid van Portiuncula en nam het heilige lichaam van de plaats waar de Hei lige was gestorven en, brachten het onder hymnen en lofgezangen en onder het ge schal der bazuinen, met groote eere naar de stad terug." Tegelijkertijd zal het gebeier der klokken van de tcrens van Assisië, van de kerken op de bergen en in het dal, weerklinken, om de dageraad van het Franciscaansche Jaar te begroeten. In de Kathedrale Kerk van S. Rufin, in tegenwoordigheid van kerkelijke en burger lijke hoogwaardigheidsbekleeders van Um- brië, zal de groote kerkelijke plechtigheid aanvangen met den lofzang „Veni Vreator". Vervolgens de Pontificale H. Mis, opgedra gen door den Bisschop van Assisië Mgr. Ambrogio Luddi. De muziek gedurende deze H. Mis staat onder leiding van Maëstro Mgr. Raffaele Casimiri. Na afloop daarvan wordt de groote Sa cramentsprocessie gehouden, welke langs onderscheidene straten en pleinen der stad de Basiliek van S. Francesco zal bereiken. Aan deze processie nemen deel: de regu liere en seculiere geestelijkheid van de diocesen, de burgerlijke en geestelijke ver tegenwoordigers van Umtriê, de tertiaris sen, de inrichtingen van onderwijs, de broe derschappen, de muziekkorpsen enz. De stad zal door fakkels worden verlicht. In de Basiliek van S. Francesco nachte lijke aanbidding van het Allerheiligste Sa crament. 1 Augustus, 's Morgens om 10 uur in de Basiliek van S. Francesco een Pontificale H. Mis opgedragen door een der Kardina len, met Pauselijke kapel en muziek onder leiding van P. Domnico Stella. 's Avonds om 7 uur op het St. Franciscus- plein samenstelling van de groote histori sche optocht, welke zich dalwaarts naar dc kerk van Maria ter Engelen zal begeven. Na de Pauselijke en Patriarchale stan daards zullen de Paters Conventueclen den stoet openen, dragende de schrijn van den Zegen van St. Franciscus aan Broeder I.co. Dan volgt onmiddellijk de stadsbanierdra- gcr, de historische „Gonfalonede burge meester en de hestuurderen, de teden van j het Internationale Franciscaansche Comité, de Tertiarissen, de onderwijsinstellingen en het volk van Assisië. De Minderbroeders zullen den stoet lege- moet komen met rozen van de wonderbare I rozenstruik. Na aankomst ih de kerk van Maria ter Engelen zal de Bisschop van Assisië het volk zegenen met den zegen van Broeder Leo. In dezelfde Kathedraal zal middernacht wederom een Kardinaalsmis worden gecele breerd, waarvan de muziek onder leiding van 'Maestro P. Mauro, Galetti staat. In de verhevenheid der godsdienstige plechtigheden en door opdracht der gebe den aan de allerzaligste Maagd, de Ko ningin der Engelen, zal de openingsplech tigheid van het Franciscaansche Jubeljaar een waardige bekroning vinden. Woensdagmiddag te ruim half vijf is te Bre da, in den ouderdom van 68 jaren overleden de HoogEerw. Zeergel. Heer dr. A. G. Cou- wenherg, pastoor der parochie van den H. Antonius aldaar. Maartdag j.l. vergaderde het Bestuur van het R.K. Werkliedenverbond. Medegedeeld werd, dat de in October a.s. te houden retraite voor hoofdbestuurders na genoeg vol is dat inzake de wettelijke ziek teverzekering eene bespreking heeft plaats gehad m?t verschillende organisaties dat i thans geheel is opgehelderd de wijze, waarop het incident in cfe Bondsvergadering van de R.K. Staatspartij is ontstaan. Wijl hier en daar de indruk is gewekt, alsof van Verbonds- zijde inzake het standpunt der sociale organi saties ten opzichte van de reorganisatie der R.K. Staatspartij minder juiste mededeelin gen zouden zij gedaan, werd besloten tot pu blicatie van de verkregen ophelderingen. Ten slotte werd medegedeeld, dat besprekingen hebben plaats gehad omtrent de moeilijk heden, waarmee de industrie en de handel vooral in de Zuidelijke provincies te kampen hebben. Besloten werd voorloopig niet in te gaan op een verzoek om te protesteeren tegen de Kerk vervolging in Mexico aan de aangesloten Bonden goedkeuring te vragen op «en con cept-adres aan de 2e Kamer inzake het Ver drag Nederland-België ;.op bescheiden schaal kinderen uit katholieke gezinnen in Drente en van elders naar een vacantiekolonie te zenden. Benoemd werd le. eene Commissie, die een onderzoek moet instellen naar de practi- sche toepassing der sociale wetten, speciaal de Ongevallenwet en de Invaliditeitswet 2. eene Commissie tot leiding en beheer van de Centrale Reiskas. Besproken werden ten slotte een grond slag voor het brengen van een centraal ver band tusschen de plaatselijke dokters- en apothekersfondsen en de samenwerking met de R.K. Sportbeweging. Het Comité tot Voorbereiding van de So ciale cursus te Vught, werd dezer dagen ver blijd met het bericht, dat Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogenbosch de bijeenkomst met Zijn hooge tegenwoordigheid zal vereeren. Z.D.H. heeft namelijk toegezegd deze schoo- ne dagen ons door de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland bereid per soonlijk te komen openen, door eerst in de kapel van „Regina Coeli" het Veni Creator aan te heffen, en daarna in de vergaderzaal een toespraak te houden. Wel spreekt uit deze welwillende houding van den Kerkvorst groote ingenomenheid met het doel, waartoe de Kath. vrouwen en meis jes in die Augustusdagen zullen bijeen zijn. Over logies en pensioen behoeft men zich geen zorgen te maken, want, al zijn er reeds 100 kaarten voor deelneemsters uitgereikt, het Comité heeft nu ook de vriendelijke me dewerking verkregen van de Eerw. Overste van het Pensionaat „Maria Oord" te Vught. Daar zal aan de deelneemsters, die niet in „Regina Coeli" kunnen logeeren, toch een aangenaam verblijf worden geboden. Pro gram en toegangskaarten kunnen nog worden aangevraagd tot 2 Augustus a.s. bij Mej. F. Bertrams, Munsterplein 19, Roermond. Terecht stond voor den. politierechter te Zwolle, een 40-jarige arbeider te V^ooms- hoop. Hij heeft op 27 Maart een kuil ge graven, daarin een hond, levend met gebon den pooten gelegd, het dier een klap met de schop op zijn kop gegeven, daarna de aarde op gegooid en dien grond vastgestampt. Wan neer het dier pogingen deed, om zich los te werken, gooide hij er nog meer aarde op en stampte die wederom vast aan, tot ein delijk alles stil was. 'Hij poogt zich te verontschuldigen door te zeggen, dat hij het gedaan heeft op ver zoek van L., aan wien de hond behoorde. De hond had schurft en L. heeft de pooten vastgebonden. De politierechter, mr. M. de Munck, zeide, dat hij het zoo iets afschuwelijks vindt, dat hij er geen woorden voot vinden kan. Hoe kon u dat doen? Hoeveel kreeg u voor dat karweitje? Verdachte: „20 cent per uur." Een man had de daad gezien. Telkens werkte de hond zijn kop er boven, maar dan gooide Otten er weer grond op en stamp te dien vast Hij was ten slotte weggegaan, hij kon het niet meer aanzien. De rechter zeide, dat hij dat kan begrij pen. De officier van justitie vroeg de maximum straf voor dierenmishandeling, zes maanden gevangenisstraf. Verdachte verzoekt een lichte geldboete, „Ik heb nog gezegd, laten we hem verdrin ken, maar L. zei: „Neen, we begraven hem." Rechter: „Begrijpt u zelf wel, hoe beest achtig het is geweest? En u doet zooiets voor 20 cent per uur?," Verdachte: „Het dier had schurft; en ik heb 5 kinderen." Rechter: „Zijn uw kinderen bij dat levend beg-aven geweest?" Verdachte: ,ala". De man word veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf en berustte in dat von nis. Be directeur der Muziekschool vrijgesproken. Het gerechtshof te 's Bosch heeft den di recteur der muziekschool te Bergen cp Zoom die terechtstond in verband met de bekende provisie-kwestie, vrijgesproken. Voor de Arnhemsche Rechtbank stond te recht J. P. J. v. D. hulpbcvaarder der straf gevangenis te Arnhem. Aan D. was ten laste gelegd dat hij in Mei en Juni gestolen heeft een ragebol, stoffers. 100 kwasten, borstrokken, kousen, sajet, enz., alle goede ren welke door de gevangenen gebruikt of gemaakt waren voor verkoop. Bekl. heeft een aantal dezer goederen verkocht. De directeur der strafgevangenis, die als getuige werd gehoord, zeide dat verdachte geruimen lijd met het ontrekken van goede ren aan den Staat is bezig geweest. Naar spr.'s meening heeft een gevangene zelfs speciaal voor verdachte werk gedaan. J. K. hulpbewaarder der gevangenis ver klaarde voor verdachte D. meer dan 100 kwasten verkocht te hebben. De verdachte bekende hem ten laste ge legde. Het O. M., waargenomen door mr. Lason- der, wees op de omstandigheden waarop de diefstallen hebben plaats gehad. Verdachte moest toezicht houden op de gevangenen: wanneer zij gelucht werden, sloeg verdachte zijn slag en stal hij wat voor zijn gading was. Spr. achtte dit een gruwelijk schenden van vertrouwen. Verdachte maakte misbruik van sterken drank. Spr. achtte het voortgezet misdrijf van diefstal bewezen en eischte, hoewel slechts voor een geringe waarde is gestolen, 1 jaar 6 mnd. gevangenisstraf. De verdediger wees er op dat verd. een vertrouwer.sbetrekking bekleedde, terwijl hij 4.10 per dag verdiende en soms maar 2 da gen per week werkte. Verd. en zijn gezin verkeerden in zeer moeilijke omstandighe den. Spr, vroeg voorwaardelijke veroordee- ling. Uitspraak Donderdag a.s. DEVENTER, 27 Juli. Eierveiling. Aan voer 182.000 stuks. Prijs f 5.407.40. ELST (Bet.), 27 Juli. Fruit. (Speciale Mid dagfruitveiling V. V. O. B.) Beekhuisperen 5V26, Janbaas 43 46, Kruideniersperen lste soort 1530, 2de soort 510, Dirkjes peren 5'/2N.-H. Suikerperen 1011, Yellow Transparant lste soort 2343, 2de soort 1520, Early Victoria 2730, Roode bessen 17—29, JVforellen 25—44, Kruis bessen 714, Blauwe pruimen 1829, Eng. Krozen 22—32, Frambozen 40—55 ct.^per kg. Perziken lste soort 69, 2de soort 4 Va—5, 3e soort 1 3/4—3, Meloenen 4047 ct. per stuk. (Speciale Fruitveiling E. K. V.) Roode Bessen le soort 1324, 2de soort 7*4111 Kruisbessen 31/2—9, Zwarte bessen 59, Mo rellen 2836, Eln. Blauwen 2949, Eng. krozen 2533® Yellow Transparant lste soort 30—50, 2de soort 24—28, Beekhuis peren 5Va10la, Janbaas 3Va—8, Krutde- niersperen 1524 ct. per kg. ROOSENDAAL, 27 Juni. Botermijn. Aanvoer 36.225 kg. Prijzen: hoogste f 1.86, midden- f 1.82, laagste f 1.76. RIJSSEN, 27 Juli. Vee. Aangevoerd waren 60 neurende koeien f 170380; 47 guste f 125—255; 40 vette f 0.60—1.20 per kg; 30 pinken f 80—160; 18 kalveren f 40— 110; 15 stieren f 80—275. AMSTERDAM, 28 Juli. Aardappelen. (Bericht v d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bl. eigenheimers f 2.30—2.40, id. eigenh. f 2.302.40, IJpolder eigenh. f 2.803.50, id. bl. eigenh. f 2.45—2.80, td. muizen f 2.80 3.50, Andiiker blauwen f 2.803.15, id. muizen f 3.5Ó. Langedijker muizen f 3.50 4.20, Noord-Holl. eigenh. f 2.50—2.80. id bl. eigen!', f 2.502.80, Rijper muizen f 2.80 3.5Ö, Killegcmmer zandaatrdappelen f 4.60 5 per 70 kg. AMSTERDAM, 23 Juli. Vee. Ter vee markt waren heden aangeveerd 263 vette kalveren, !c qual. 90100 ct., een enkel prima kalf boven noteering, 2e qual. 7888 ct., 3e qual. 6576 ct. per kg. levend ge wicht 69 nuchtere kalveren, t 1015 sper stuk482 varkens, Hollandscne, Ove. en Geldersche le qual. vleeschvarkens 92 93 c., vette varkens 8890 c. per kg. slacht- gewicht. BOVENKARSPEL (Station), 27 Juli. Aardappelen, Koks en Due f 0.851.05, Ninetyfold f 0.75, Schotse f 1.802.05, klei ne f 1.25—1.60, ronde f 0.90—1.10, blauwe f 1.301.50, bonte f 1.801.95 p. b. Aan voer 13.320 b. Bloemkool le s. f 12.7021.70, 2e s. f 4.30—12.80, 23e s. f 2'.30—4.30 p. 100 st. Aanvoer 57.700 stuks. Roode kool f 1.90 3.40 p. 100 kg. Aanvoer 106.300 kg. Gele kool f 6.30—7.50 p. 100 kg. Aanvoer 1380 kg. Witte kool f 3.104.40 p. 100 kg. Aan voer 10.300 kg. Slaboonen f 3.704.30 p 15 kg. Aanvoer 20 z. TER AAR, 27 Juli Veilingbericht va* de R. K. Tuindersvereeniging „God zij met Ons". 675 zak snijbccnen I 1.81; 6 zak snijboonen stek 1.19 zak Prinsesseb. z. dr. I 308; 1 mand Fijn I 8.40; 5 manden Fijn II 7.80: 9 manden F. B.' I 3.55; 37 njanden Bast. I 1.60; 373 manden grof I 1.20; 5 manden stippel 0.25; 31 manden K.K. 0.80. De manden van 25 K.G. en zakken van 10 K.G. Gewicht. TER AAR, 27 Juli Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „St. Phocas,,. 2423 zak Snijboonen I 1.76; 85 zak Prinsesseb. z. dr. J 2.94; 1 zak Prinsesseb. m. dr. I 2.77; 14 zak dubb. st. pr. 1.97; enk. st. pr. 1.93; 35 manden Fijn I 7.95; 1 mand id II 4.75; 48 manden F. B. I 3.95 128 manden Bast. I 1.70; 1187 manden Grof I 1.10; 58 manden Stippel 0.25; 141 manden K.K. 0.35. AMSTERDAM, 29 Juli. Aardappelen. (Bericht v d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche bl. Eigenheimers f 2.202.50, id. Eigen heimers f2.20—2.30, IJpolder Eigenhei mers f 2.452.80, id. blauwe Eigenheimers f 2.45---2.80, id. muizen f 3.50, ld. Eigenh. poters f 2.10, Andijker blauwen f 2.452.50 id. muizen f 3.50—4.20, Langedijker mui zen f 3.504.20. id. Schoolmeesters f 4.20 Noord-Holl. Eigenheimers f 2.803.50, id. blauwe Eigenheimers f 2.452.80, Rijper muizen f3.504.20, Hillegommer f56, per 70 Kg. ELST (Bet.) 26 Juli. Fruitveiling V.V. O.B. Kruisbessen 7—13 ct. roode bessen 18—30 ct., zwarte bessen 50—51 ct., blauwe pruimen 3651 ct., Eng. Krozen 44—49 ct., rogkroosjes 2531 ct., zwarte kersen 39—45 ct., Dirkjesperen 36*4 cl-» krui deniersperen le soort 2231 ct., 2e soort 1221 ct., Meneelperen 7 13 ct., Jan baas 6' 28% ct., Beekhuisperen 4 10 ct., Early Victoria 20—31 ct., Yellow Trans parant le soort 2645 ct., 2e soort 1415 ct. per Kg. Perziken le soort 1119 ct., 2e soort 6 10 ct., 3e soort 1 51ct., meloenen le soort 7090 ct., 2e soort 50 55 ct. per stuk. BOVENKARSPEL (Station), 26 Juli. Aardappelen Koks f 1.151.40, Due f 1.15 1.20, Ninetyfold f 1—1.10, Schotsche .45 —1.85, kleine f 1—1.55, ronde f0.80, blau we f 1.151.50 per baal, aangevoerd 12.020 baal. le Bloemkool f 8.5018.60, 2e id. f3.80—9.20, 3e id. f 2.20—4.40 per 100 st. aangevoerd 56.700 stuks. Roode kool f 2.60 3.80 per 100 Kg. aangevoerd 30.600 Kg. Witte kool f 4.60—5 per 100 Kg. aangevoerd 1560 Kg. IJMUIDEN, 26 Juli. Van de treilvfssche- rij kwamen hedln hier aan den afslag 'de stoomtreilers IJM. 417 (Derjka VII) met f3804; IJM. 126 (Derika X) met f1962; IJM. 271 (Derika VIV) met f 1806; IJM. 2 (Christine) met f 1804; IJM. 120 (J. T. Cremer) met f2983; IJM. 189 (Mary) met f3451; IJM. 190 (Henriëtte Jacoba) met f 2998; IJM. 327 (Voictoria) met f 2029; IJM. 153 (Juliana) met f 1790; IJM. 1 (Swift) met f 1878; IJM. 58 (Amplitudo) met f3138; IJM. 23 (Alcmaria) met f1427; j IJM. 32 (Zeemeeuw) met f 1864 en IJM. '02 (Caroline) met f1437 aan besomming. De Kamer-commissie van fjnanciën heeft alle artikelen van het financieeie ontwerp aangenomen, behalve een tiental, waarover zij zich in de avondzitting zal uitspreken. De nog te behandelen artikelen betreffen in het bijzonder de winsten in het landbouw bedrijf, den omzet en de algemeene en de cêdulaire belastingen. In geval het onderzoek niet te midder nacht zou kunnen worden voltooid, zal 't rapport pas heden kunnen verschijnen, zoo dat de Kamerzitting; 24 uur vertraagd zou worden. De nationale gemengde ciommissie Sn de Belgische ijzerindustrie heeft besloten de loonen met ingang van 1 Augustus met 10 te verhoogen. De Belgische Senaat heeft de conventie van Washington inzake den achturendag met 103 tegen 16 stemmen en elf onthoudingen aangenomen. De onrust naar aanleiding van de nieuwe kerkelijke wetten, die den len Augustus van kracht worden, neemt dagelijks toe. De ge- loovigen bestormen de kerken om de Mis bij te wonen. Het aantal confirmaties, welke sedert 1 Juli in de kathedraal hebben plaats gehad, wordt op 90.0CD geschat, en men ge looft, dat het aantal einde dezer week de 100.C00 zal overtreffen. Gisteren zijn tijdens de aanneming 5000 kinderen door den aartsbisschop van Mexico ontvangen, die van uitputting neerzeeg. De getrouwen worden aangespoord de kerk te steunen. Intusschen weigerde de regeering de gees telijkheid vergunning om de kerken den len Augustus, wanneer de diensten eindigen, aan katholieke leeken over te dragen. Zij verordende dat het beheer der kerken zal worden toevertrouwd aan personen, die door de burgemeester worden aangewezen. President Coolidge heeft in While Pine Camp, waar hij zijn vacantie doorbrengt, iet» losgelaten over de regeling der oorlogs schulden. welke in de laatste dagen wederom lot bittere polemieken aanleiding heeft ge geven. Zooals gemeld, heeft hij een bespre king gehad met Richard Child, den oud gezant te Rome, thans een gezaghebbend publicist, van wien hij inlichtingen wilde inwinnen omtrent den toestand in Europa. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" in New-York, wenscht de presi dent zijn inlichtingen uit de eerste hand te ontvangen, zoodat de Amerikaansche gezan ten in Frankrijk en Engeland eenige maan den eerder dan gewoonlijk naar de Ver. Staten zullen komen. Herrick, de gezant te Parijs, wordt in November met verlof ver wacht. Naar de officieele „woordvoerder" in White Pine Camp verklaarde, is de presi dent van oordeel, dat „de agitatoren in Europa over de schuldenquaestie tegen hun eigen belangen werken." Wat Coolidge's standpunt betreft, de president gelooft, dat het 't beste is niets of weinig te zeg gen. De „woordvoerder"' gaf echter toe, dat Coolidge in een onderhoud met den heer O'Hara van de „Syracuse Herald" te ver staan gaf, dat Frankrijk, dat over geen liquide middelen beschikt, verplicht zou kunnen zijn om zijn schuld met handels transacties af te doen. Omtrent de vijandige betoogingen tegen over Amerikaansche toeristen te Parijs, heeft dc president verklaard, dat de Ameri kanen plaatselijke betoogingen met een anti- Amerikaansch karakter in Europa moeten negeeren, en dienen te bedenken, dat de door den oorlog geteisterde naties op het oogenblik onder een ernstige economische en commercieele depressie lijden. Coolidge wees er op, dat er twee soorten Amerikaan sche toeristen zijn: zij, die in Europa reizen en zich beklagen over de behandeling, en zij, die trachten zich aan de hcerschende om standigheden aan te passen. De president dring er bij de Amerikanen op aan om. waar mogeliik, de meeningen en toestanden in het buitenland met sympathie te beschouwen en zich te onthouden van ongepaste critiek op andere landen. Te Padang Padjang is weder een vrij h», vige aardschok waargenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7