[RESTANTEN 1 Colbsrt-Costuuois, Regenjassen, Demi-salsons Re buitenplaats „Rustenburgh" In exploitatie. DË^S^A^NEB^K Gflderels 1926 van het St. Bernulphus-Gilde. Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen. Tournée door Nederland. dagen Flanellen pantalons f R Tennishemden, Sport-GOStUUim, enz. Plein 33 mum Nederlandsch Tooneelverbond. Het ongeluk bij de Cruquiuspont. Zomerfeest van „Caecilia". Een Bilderdijk-verzameling. Examens Hoofdakte.. Aanbestedingen. ÏÏU5T£ME>ÜR£H Pierre L'Emite. „Hoe ik mijn kind gedood heb." Uitvoering van het Meisjes patronaat St. Gertrudes. De nazorg voor zwakzinnigen. BURGERLIJKE STAND. De klasse-indeeling voor de Bouwbedrijven. V erkeersongeval. LAATSTE NIEUWS. Verkiezing leden der Eerste Kamer Eerste Kamerverkiezingen. Een jubilé. Tégen een boom gereden. Overleg tuschen Frankrijk en België betreffende 't financieel herstel. De werkloosheid in Duitschland. De Kerkvervolging in Mexico. Mevrouw Rathenau. f Sneltrein MiihlhausenParijs gederailleerd. De Haarlemmers, politie en Passen. 7V2 SVu Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. foor het eerst na den oorlog was het weer mogelijk een der jaarlijksche Gildereizen naar Duitschland te houden. Onder leiding van den Gilde-Deken, Pastoor Boogmans van Haarlem, is de reis gehouden naar Hildes- heim, de stad van St. Bernward, en naar de 1000 jarige Keizerstad Goslar. In Hildesheim vonden de Gildebroeders een uitstekende gids in Kaplan Sauermost van de H. Kreuzkirche, een priester door kneed in de kunstgeschiedenis van de Hildes heimer kerken, kerkschatten en cude huizen. Bezocht werden o.a. de Dom met kruis gang en kerkschat, de St. Godehard-Kerk, de H. Kruis-kerk, St. Michjelis-kerk met Bernwardkrypte, het Raadhuis en de vele gilden- en woonhuizen uit de Romaansche-, Gothische- en Renaissance tijdperken. De schatten der Romaansche kerken, zoowel uit kerkelijk als uit kunsthistorisch oogpunt verzamelingen van onschatbare waar de, zijn voor den Hollander welke gewend is aan zijne door de Reformatie leeggeplunderde kerken, een openbaring. In Goslar, de oude Keizerstad, strekte Pastoor Hartmann de Gildeleden tot geleide, ook deze Pastoor ontpopte zich als een uit stekend kenner van de kunstschatten zijner stad. Hier werden bezocht de Domkapel,Neu- werkkirche, Jacobikirche, Keizerpaleis en Raadhuis, terwijl ook hier de oude stad bijna ongeschonden stadsbeelden te zien gaf van ongemeene bekoring. In het Harzgebergte werd nog bezichtigd de kerk in Grauhof, de voormalige stiftskerk der Koorheeren van St. Augustinus, een kerk uit 1720 met bijzonder rijk Barock interieur, echter zonder de overlading welke de werken uit dit tijdperk over het algemeen vertoonen. Door de goede voorbereiding en leiding kan ook de^e reis weer bij de bijzender ge daagde reizen worden aangeteekend. De Ned. Bond heeft in de dagbladen voor gesteld dat gediplomeerde Brigade leden bij boottochten -meegaan als begeleiders, daar het meermalen voorkwam dat personen te water raakten en verdronken en geen des kundige hulp aanwezig was. De heer A. J. Lïeyerink verzoekt ons nu volgende, enkele venken voor brigadeleden, begeleiders bij boottochten op te nemen. De aangewezen begeleiders dragen zorg ijdig op de verzamelplaats aanwezig te :ijn, meiden zich bij het Bestuur en inspec- teeren de reeling der boot op veiligheid; ge vaarlijke plaatsen worden, zoo mogelijk, met kippengaas of touwwerk voorzien. Voorts stellen de begeleiders zich in con tact met den Kapitein der boot en spreken af dat door hem onmiddelijk het sein „stop pen" wordt gegeven als onverhoopt „een man overboord" raakt. Bij het aan boord gaan dragen Brigade leden zorg, geholpen door de organisatoren, dat de grootst mogelijke orde wordt in acht genomen en dat „opdringen" nimmer plaats heeft. De Brigadeleden nemen zoo plaats dat zij zoo veel mogelijk één der zijden van de boot, met vóór en achterplecht kunnen over zien, waardoor het grootste deel der aan wezigen in het oog kan gehouden worden. Speciale aandacht, tijdens de geheele vaart, wordt gewijd aan een solide afsluiting der opklapbare hekjes aan boord. Alleen het personeel der boot opent de afsluitingen. Het zitten op de verschansing en het vooroverbuigen buiten boord wordt streng tegengegaan. Mocht toch onverhoopt iemand tijdens de vaart over boord geraken, dan zorgen orga nisatoren en personeel er voor dat geen pa niek ontstaat, vooral óók dat niet alle aan wezigen naar één zijde opdringen. Het stopsein 11 De tehulp schietende Brigade leden be waren hun kalmte en overzien den toestand zij stappen, als de schroef is stop gezet (an ders midscheeps) aan de achterzijde over de reeling en springen zoo ver mogelijk van boord in de richting van de nog varende boot. Is 't vaarwater geschikt dan kan ook in start houding met oppervlakkigen duiksprong te water worden gegaan, doch steeds in mee gaande richting. Tegen de vaart inspringen vermindert den afstand van den sprong en verhoogt de kans van een slag van de schroef. Het vérmee springen heeft ten doel om zoo ver mogelijk buiten de zuiging van het schip en de schroef te komen. Een riem met lange, dunne lijn, vastgehouden aan boord verhoogt de veilig heid. Is een reddingsboei aanwezeig dan wordt deze door het personeel in de richting van den drenkeling geworpen. (Het uiteinde van het touw eerst vastmaken aan de reeling en een lijn op de greep voor eventueele ver lenging). Is de drenkeling door den redder ge grepen en vervoerd in de richting van de boei, dan slaat de redder zijn arm om het touw bij de boei en zoo kan het tweetal naar boord worden getrokken. Het gebruik maken van het touw der red dingsboei is een voorzorgmaatregelhet gevaar van uitgeput zijn van een redder komt vaak voor. ïs geen boei aan boord, dan kan een aan leg touw met het luseinde naar den redder aegeworpen worden. Is de drenkeling bewusteloos, dan wordt hij bijgebracht met prikkels o.a. aanroepen, knijpen, amonia of eau de Cologne. De patient wordt uitgekleed, goed droog en warm ge wreven en van droge kleeren voorzien. Is schijndood ingetreden eerst uitdrukken, mond en neus reinigen, methode Laborde toepassen, silvesteren, nadat de tong is vast gelegd, natte kleeren uitdoen, droogwrijven; wollen dekens of warme jassen en heete kruiken (goed omwikkeld) kunnen belan- rijke diensten bewijzen. Tracht genees kundige hulp, bij doorvaart van stad of dorp te krijgen. De begeleiders onthouden zich geheel van inmenging in de feestregeling. Bij het aan wal komen dragen zij zorg dat geen onbevoegden de opklapbare hekjes openen, dat niemand, buiten het vaste per soneel, van boord gaat, voordat de loop plank goed uitlegt, of het schip langs een andere plaats verlaat. Het van boord gaan moet altijd ordelijk geschieden. De Nederlandsche Bond tracht Reddings brigades he stichten in waterrijke plaatsen /an ons Vaderland, ook langs de kust. Hij tracht, op velerlei wijzen, het ontzet tend groot aantal gevallenvan dood door verdrinken te beperken. Daarom wordt lid van den Bond. Bijdragen voor ééns of jaarlijks van f 2.50 of veelvouden, worden gaarne ingewacht bij den heer J. D. Timmermans, Bonds- secretaris,f K|oekoekplein 5 Utrecht, of bij ondérgeteekende. A. J. MEYERINK, Cruquisstraat 10 Haarlem. Eenige muziekleerlingen van het Kenne- mer Lyceum hebben het sympathieke plan opgevat om met hun instrumenten een tour nee door Nederland te maken, oir gelden in te zamelen voor de ramp te Padang. Met een vrachtauto, waarin de noodige tenten voor bivakkeeren kunnen geborgen worden, zullen zij in uniform gekleed, deze i g Eerste klas Engelsche gemaakte ül enz. enz. vanaf f 15." jj wit, crème en grijs v.a. t.o. de Tempelierstraat Tel. 11265. Haarlem. reis tijdens hunne va-santic ondernemen. Voor dit prachtig doel hebben zij de mede werking noodig van de autoriteiten der plaat sen waar eenige uitvoeringen zullen worden gegeven. Hun verzoekschrift is vergezelg van het portret van degenen die aan dc tournée zul len deelnemen. Het eerste verzoek is gericht tot den Burgemeester van Bloemendaal. Het plan om a.s. Dinsdag een aanvang te ne men in Bloemendaal. Tijdens de muziekuit voering zal er een collecte gehouden wor den. Onder voorzitterschap van den heer M. Merens te Haarlem heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel slelt leden te werven voor het Nederlandsch Tooneel verbond. In dit comité hebben zitting ge nomen de Heeren: M. Merens, Jhr, A. W. G. van Riemsdijk, A. Goekoop, Louis de Vries, H. G. J .Schlllemans, H. de Goede, C. C. M. van Hees, D. G. A. van den Berg, Dr. M. Ketting, Mr, H. A. Tels en Mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, Secretaris. Naar wij vernemen, zal aan de Cruquius pont, waar kort geleden een ernstig onge luk plaats had, waarbij de veerknecht Vork het leven verloor, een tweetal lieren ge plaatst worden aan de Haarlemmermeer- zijde. Ongetwijfeld is dit een zeer goede maat regel, daar men dan den draad, ingeval van nood ook aan dien kant kan laten zakken. Reeds eerder was door den pontwachter hierom verzocht, Wellicht is dit treurig on geval een aansporing tot verbetering ge weest. Tot sluiting van de werkperiode van de zangvereeniging „Caecilia" werd gisteravond op de buitenplaats Groenendaal te Heemste de een zomerfeest gehouden. Er was veel belangstelling en het uitgebreide programma werd met succes afgewerkt. Dé kwartetten „Inter Nos" en Euphönia" droegen veel tot het welslagen van den avond bij, doch de clou werd gevormd door den gecostumeer- den voetbalwedstrijd tusschen een elftal van „de vroolijke plakkers" en het elftal van Sem Dresden's „Boerenfeest." De kluchtige match vond veel bijval en was een attractie op zich zelf; de boeren hielden zich 't best en wisten den strijd met 30 te winnen, waardoor den aanvoerder door het bestuur van „Caecilia" een zilveren beker werd overhandigd. Het geheel werd besloten met een lampfontocht door het park Groenendaal. In den donkeren avond maak ten de veelkleurige lairpionlichten een mooi effect. Alles te zamen was het voor „Caecilia" een welgeslaagd besluit van het werksei- zoen. Schenking van Dr. J. F. M. Sterck. Ten behoeve van de letterkundige verza meling der gemeente en met de bedoeling, dat hetgeen daarvoor m aanmerking kan ko men, als schilderijen, beelden, prenten, tee- keningen, boeken en handschriften, zooveel mogelijk ten toongesteld wordt in het nieuwe archiefgebouw heeft dr. J. F. M. Sterck te Heemstede aan de gemeente 's-Gravenhage in bruikleen aangeboden zijn verzameling voorwerpen, waaronder tal van handschrif ten, eigenhandige brieven en eenige kasten met boeken betreffende Bilderlijk en diens naaste omgeving, met de bedoeling, om later een regeling te maken,' waardoor deze verzameling in vasten eigendom van de ge meente kan overgaan. Dr. Sterck vindt hier in aanleiding, omdat de verzameling in hoofdzaak betreft Bilderdijk in zijn Haagsche periode en dus zeer bijzonder in deze ge meente thuis behoort. B. en W. stellen den Raad voor, deze ver zameling met bijzondere erkentelijkheid in bruikleen te aanvaarden. HAARLEM, 29 Juli. Geëxamineerd*6 m. candidaten en 1 vr, candidaat. Geslaagd de heeren; P. Groen, Hilversum, J. Kaart, Am sterdam, J. Kok Wijdenes, en mej. H. M. Mulder van Amsterdam. Examen M. O. Lichamelijke Oeiening. Geëxamineerd 11 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren: A. A. van Diggelen, A. J. Jansma, C. A. Evers, allen uit Den Haag 8 afgewezen. Hedenmorgen werd door den hoofd-inge- nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland in het bureau Kruisstraat 3, aanbesteed: het vernieuwen in gewapend beton' van de bovenbouwen van twee bruggen voor gewoon verkeer langs het Noord-Hollandsch kanaal, in twee perceelen. Raming: perceel I 1500; per ceel II 1500. Ingekomen waren voor perceel I 3 biljet ten, voor perc. II 2 biljetten en voor in massa 3 biljetten. Laagste inschrijver voor perc. I P. Doorn, St. Maartensberg N.-H. 1630; voor perc. II P. Doorn, St. Maartensberg, N.-H., J 1360; en voor in massa was de laagste inschrijver: C. Klinkert, Oud-Karspel, 2872. Hierna werd ter zelfder plaatse aanbe steed: het aanplempen van een gedeelte van de Haarlemmertrekvaart onder de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, met bijkomende werken. Raming 50.000.. Ingekomen waren 14 biljetten. Dr inschrij ving luidt als volgt: J. PareL Sliedracht. f 67200t D£ 3 UI TEN PLAATS ÖLOÉ.sie/VÖAAL SCI/E Wtj Eenigen tijd geleden fs de buitenplaats Rustenburgh,, gelegen aan den Bloemen- daalscheweg te Bloemendaal, onder den hamer geweest en verkocht. Er zal een villapark verrijzen. Bovenstaande teekening wijst aan, dat het uitbreidingsplan der gemeente gewijzigd zal worden voor zoover het terrein, behoo- rend tot deze buitenplaats, betreft. Daartoe zal een breede verbindingsweg worden aangelegd vanaf den Bloemendaal- scheweg tot aan de Boseh en Duinlaan, ter breedte van 12 meter; in de buitenplaats zelve zullen verscheidene villa's gebouwd worden, waaromtrent eveneens bepalingen zullen gelden Zoo zal de afstand van elke villa tot aan den weg niet minder mogen bedragen dan 6 M.; de ruimte achter iedere woning moet een diepte hebben van minstens 10 M. en er zullen niet meer dan drie woningen aaneen gebouwd mogen worden. Wanneer met de exploitatie en aanlegging van het buitengoed en van de wegen een begin zal worden gemaakt, is nog niet met zekerheid te zeggen; dit hangt af van de vraag of de exploitant den tijd gekomen acht om hier toe over te gaan. In tegenstelling met de wijziging van het uitbreidingsplan der ge meente Bloemerjaal voor wat betreft den Militairen weg, hetgeen een algemeen be lang is en dus spoedige oplossing vereischt, zal de wijziging van het uitbreidingsplan ten opzichte van de buitenplaats „Rusten burgh" eerst dan uitgevoerd worden, wan neer men de wenschelijkheid daarvan in ziet. P. C. Langeveld, Hardinxveld, (Z.-H.), 66640; T. Merkis, Nieuwerkerk a. d. IJssel, 63700; I. de Vries, Purmerend, 61320; J. P. A. Nelissen, alhier, 61320; W. Stigter Pzn., Bergambacht, 61316; Fa. W. v. Spunder, Ridderkerk 61222; J. M. Strijland, Uithoorn 60240; L. H. v. Essen, Halfweg, 58400; W. Stigter Pzn., Bergambacht, 58316; N.V. Aannejpers Mij. v. h. Zaanen en Verstoep, ouda, 57960; H. Bakx en H. Steenkisl, alhier, 53445. Voor een beperkt aantal genoodigden, gaf Donderdagavond de filmafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A. een gast- voorstelling in het Gemeentelijk Concert gebouw van het filmwerk „Hoe ik mijn kind gedood heb", naar den roman van den zelfden titel van den priester-journalist Pierre l'Ermiie. De heer Boekraad heette de aanwezigen welkom en zette met een enkel woord doel en strekking uiteen, van hetgeen de film afdeeling van het Centraal Bureau der K S. A. met deze opvoering beoogt in Haarlem. Wij kunnen niet volstaan met het afbreken en ontraden van het ondeugde lijke, da) op filmgebied wordt vertoond, maar dienen voor hét nief-geschikte iets in de plaats te stellen, dat wel mag gezien worden niet alleen, maar daarnaast ook een vormend of opvoedend element bevat. Hoewel in het algemeen waar, is, dat een roman door het verfilmen altijd lijdt, maakt djt filmwerk, waarmee de filmafdeeling der K S. A. wél een gelukkige keuze heeft gedaan, op deze regel een uitzondering Wanneer wij bovendien in aanmerking nemen, welke ongenietbare en onmogelijk fantastische rimram soms de hoofdnummers van onze bioscoop-programma's vormen, dan aarzelen wij niet de film „Hoe ik mijn kind gedood heb" warm aan te bevelen. Toen indertijd de film in Amsterdam werd vertoond, heeft ons blad een uit voerige beschouwing er over opgenomen. Het lijkt ons beter niet nogmaals den inhoud te bespreken, die bovendien bij velen door den roman reeds bekend is. Wat wij echter wél wenschen te doen ,is, zoo veel dit in ons vermogen is, het bezichtigen van de film te bevorderen. Laat niemand in de week van 18 Augustus verzuimen dit filmwerk, dat zoo rijk is aan iraaie natuur opnamen, te gaan zien. Gij zult tevreden huiswaarts keeren. En als gij tevreden zijn, laat dan niet na in eigen kring propaganda te maken, om op die manier het sympa thieke streven van de filmafdeeling der K. S. A. tot een succes te doen worden. Er was zeer veel belangstelling voor de uitvoering van de zang- en tooneelafdeeling van het patronaat St, Gertrudes. De groote opkomst van ouders en donateurs was wel het bewijs, dat er met het patronaatswerk wordt meegeleefd. De geheele avond kenmerkte ziel, door hartelijke intimiteit; 't was een gezellig feest en ibder had er pleizier. De directeur van het patronaat, de wel- eerw. heer Kapelaan C. Vis opende met een kort maar kernachtig woord, waarin hij wees op de belangrijkheid van het patronaatswerk, vooral op het godsdienstig element daarvan, verder op liet belang van de huishoudschool en v,nn de maandelijksche H. Communie. Bij dit laatste punt stond spr. eenigszins langer stil. Het is typeerend, meende spr., dat steeds een derde van de patronaatsleden niet aan de maandelijksche H. Communie deelnemen, terwijl het een bijna geregeld terugkeerend feit is, zij het dan ook zeer betreurenswaar dig, dat ongeveer eet» derde der Katholieken hun plichten in het later leven verwaar- loozen. Zou dat deel der Katholieken, vraagt spr. zich af, niet dat deel zijn, dat in de jeugd geinig, of niet communiceerde? De luide instemming met sprekers woor den, aan het slot van zijn inleidingsrede, bewees, dat de aanwezigen 't volkomen eens waren. Daarna werd begonnen met de afwerking van een programma vol afwisseling, waar voor vooral aan de leidsters, mej. Annie v. Zutphen, Ali Micliielse en Cor de Vrind veel lof toekomt. Zij hadden de jeugdige schare goed getraind, zóó zelfs, dat ieder nummer een uitbundig succes oogstte. Dat men den moeizarr en arbeid der voorstudie waardeerde, kon men reeds opmaken uit het gul en hartelijk applaus. Terecht werden daarom dan ook de leidsters met bloemen gehuldigd. In de pauze waren de wakkere leden van de R.K. Propaganda Club St. Joannes de Dooper" onder leiding van den heer Felix in de weer, om verschillende boekwerkjes aan den man te brengen, wat zeer wel ge lukte, Over den verkoop was de heer Felix, tenminste zeer tevreden. Vermeld mag ook worden, dat een 30 tal aspirant leden van het patronaat met hun ouders den avond meemaakten. Bestuur en leidsters kunnen met voldoe ning op den avond van Donderdag terug zien. Eenigen tijd geleden is in een perceel aan het Donkere Spaarne de werkinrichting ge opend voor zwakzinnige jongens. Deze na zorg voor zwakzinnigen heeft veel succes. Er was plaats voor 12 leerlingen en de in richting is reeds lang geheel bezet. Ver scheidene zwakzinnigen zijn afgewezen moe ten worden, omdat gebrek aan plaatsruimte daartoe noopte. Dit is wel jammer, omdat voor een volledig succes zooveel mogelijk zwakzinnigen geholpen moeten worden. Uit breiding van de gelegenheid, de zwakzinni gen tot bruikbare mensehen in de maat schappij te vormen, is dan ook dringehd noodzakelijk. Doch het succes schuilt niet alleen in het aantal aanmeldingen voor de nazorg van zwakzinnigen, ook met de vorming en op leiding zelf bereikt men goede resultaten. Naast den ijver der jongens zijn die goede resultaten zeker te danken aan de zorg van den heer E. P. Schuijt, het hoofd van de nazorg en aan het geduld en den tact van den werkmeester. Soms duurt het gerui- tnen tijd, alvorens men met een zwakzinnige eenig succes behaalt, maar de moéd wordt niet opgegeven en in de meeste gevallen wordt de volharding beloond. Soms eerst na maanden wordt de geest van .een zwakzin nige als het ware tot een plotseling ontwa ken gebracht. Het aanleeren van een of an deren handenarbeid geschiedt vlugger en makkelijker en de vorming tot een bruik baar mensch in de maatschappij staat vast, al is het natuurlijk onmogelijk, dat zij ooit een, positie zullen kunnen innemen, welke een normaal mensch weet te veroveren. Het doel van de nazorg is echter, hen tot zoo veel mogelijk nuttige menschen voor de maatschappij op te leiden, opdat zij niet lan ger uitgestootenen in onze samenleving zijn. En dit resultaat wordt ruimschoots bereikt. Een moeilijkheid is verder, om de jongens, bij eventueel overlijden der ouders, voor ge stichtsleven te bewaren. Het doel is. hen zooveel mogelijk in de vrije maatschappij te behouden en te werk te stellen. In de mees te gevallen is dit wel te doen, maar een groote factor vari beteekenis is hierbij de financieele zijde van het vraagstuk. Om hier" in te voorzien, is, zooals reeds indertijd ge meld is, een fonds gevormd, waaruit de kosten bestreden kunnen worden voor die verzorging. Ook dit fonds mag veler belang stelling genieten. Reeds zijn er een 140 deel nemers met een jaarlijkech bedrag van to taal 60O. Dit bedrag wordt geregeld vast gezet. Meerdere steun is echter niet onwel kom, zooals men zal begrijpen; want er is veel geld noodig. Ook de nazorg voor zwakzinnige meisjes zal nu ter hand worden, genomen. Met in gang van September a.s. zal aan de Huis houd- en Industrieschool aan de Schnee- voogtstraat een klasse worden ingericht voor zwakzinnig meisjes. Met een twaalftal meis jes zal de cursus geopend worden. Zij zal vcorloopig een jaar worden gegeven en bij gebleken, succes ongetwijfeld worden be stendigd. Geboren: 28 Juli, d. van M. S. Terstal- Lubbers; 29 Juli, z. van C. M. A. E. Hein tjes-Spieker; 28 Juli, d. van W. G. M. Jan- sen-v. d. Zwet; 29 Juli, d. van A. M. Val- lenduuk-Hoek. Overleden: 28 Juli, J. v. Bruggen, 88 jaar, Kamperlaan; 29 Juli, G. v. Baak, 45 jaar, M. v. Heemskerkstraat; 30 Juli, M. H. Hage- doorn, 56 jaar, Hazepaterslaan; 30 Juli, M. Snappenburg, 57 jaar, Gasthuisvest; 30 Juli, G. Wijkhuizen-Klinkenberg, 63 jaar, Spaarn- wouderstraat; 30 Juli, J. M. v. Reijsen, 86 jaar, Spoorwegstraat. „MELPOMENE". Men verzoekt ons nog eens te herinneren aan de opvoering van „Philoktetes" op Za terdagavond 31 Juli 1926,, om 8 uur, in den tuin van Hotel „Veiserend", te 'Santpoort, door genoemd gezelschap. Ie Amsterdam heeft een conferentie plaats gevonden tusschen de vertegenwoor digers van de werkgeversorganisaties in het bouwoedrijf en de vertegenwoordigers der samenwerkende werknemersorganisaties. De ze conferentie vond plaats naar aanleiding van den herhaalden aandrang der werkne mers om te komen tot wijziging der klasse- indeeling, door verschillende gemeenten in een hpogere klasse onder te brengen. Hier bij waren o.a. de gemeente Velsen en voorts de verschillende plaatsen in de Bollen streek. Langdurig werd over een en ander gedis- cusseerd waarbij van beide zijden verschil lende argumenten voor of tegen de wijziging werden naar voren gebracht. Ten slotte werd door de vertegenwoordigers der werk gevers toegezegd deze aangelegenheid op nieuw in de respectievelijke organisaties van de patroons te zullen doen bespreken, waarna dan aan de werknemersorganisaties het antwoord zal worden toegezonden. Gistermiddag reed de chauffeur van de vrachtauto der Haas Zn. ter hoogte van de Turfsteeg op het Spaarne, tegen een juist stoppende tram aan. Van den tramwa gen werd de treeplank geheel vernield en voorts werd eén leuning afgerukt. De vrachtauto kwam er zonder eenige schade af. Van een en ander is proces-verbaal op gemaakt. In de heden gehouden zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland was aan de orde de stemming voor de verkiezing van 12 leden der Eerste Kamer voor groep IV (provincie Zuid-Holland). Vande 81 leden waren 3 af wezig, t. w. de heeren Kolthof en de Visser (C. P.) en Jongenburger (A. R.). Uitgebracht werden op lijst 1 (Vrijheidsbond) 9 lijst- stemmen en 2 voorkeurstemmen op G. Kos ter te Heerlen, lijst 2 (Vrijz. Dem.) 5 lijst- stemmen, lijst 3 (A. R.) 17 lijst-stemmen, lijst 4 (St. Ger. Partij) 2 lijststemmen, lijst 5 (Chr. Hist. Partij) 11 lijststemmen en 1 voor keurstem op Dr, C. J. K. v. Aalst te Am sterdam; lijst 6 (S. D. A. P.) 18 lijststemmen; lijst 7 (R. K.) 14 lijststemmen. Men seint ons: In de groen II, omvattend de provincies Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente, zijn héden gekozen de heeren: J. B Westerdijk, té Uithuizermeden (V.D.), H. Colijn, te 's Hage (A.R.). Mr. P. Diepenhorst, te Amsterdam (A.R.). Mr. W. L. Baron de Vos van Steerawijk, te Wijhe (Christ.-Hist.). J. F. .C. Arntz, te Nijmegen (R.K.) P T. H. H. Dobbelman, te Nijmegen (R.K.) J. C. L. v. d. Lande, te Ubbergen (R.K.) Mr. H. Smeenge, te Amsterdam (V.B.) Mr, A. J. Baron van Nagell van Ampsen, te Laren (Geld.) (V.B.) Mr. M. Mendels, te Amsterdam (S.D.A.P.) E. Rugge, te Groningen (S.D.A.P.) L. M. Hermans, te Arnhem (S.D.A.P.) Heden kon nog niet vastgesteld worden, v/ie van de Christ.-hist, als tweede lid ;s gekozen. Van de verdere nummering der voorkeur stemmen, die op het oogenblik nog onbe kend is, zal het afhangen, wie op deze lijst het tweede gekozen lid is. LEMMER, 30 Juli. In Augustus a.s. zal het 25-jaar geleden zijn, dat de Holland FrieslandGroningen lijn van Lemmer op Amsterdam geopend werd in aansluiting op de tramlijn LemmerJoure, waarvan de opening dien dag eveneens plaats had. MAASTRICHT, 30 Juli. Woensdagavond laat, is onder Valkenburg een vrachtauto van de firma v. Hees, uit Den Bosch, tegen een boom gereden zoodat de carosserie ge heel vernield werd. De heer Vonken en d.- chauffeur werden licht gewond. De stuur inrichting had geweigerd. Briand zal heden de Belgische ministers Vandervelde en Francqui ontvangen, met wie hij zal confereeren over monetaire quaesties, welke beide landen betreffen. Briand, Vandelvelde en Francqui zullen ongetwijfeld ook een onderhoud hebben met Poincaré. Gisteren middag heeft een conferentie plaats gehad tusschen den rijksminister van financiën en een vertegenwoordiger van het Pruisische ministerie van financiën over de uitvoering van het program door de rijksre- geering ter bestrijding der werkloosheid op gesteld. Het Rijk heeft namelijk aan de landen in overweging gegeven om zelf leeningen voor het bouwen van" huizen op groote schaal uit te geven. De voltooiing van het Middelland kanaal zal, naar de bladen melden, waar schijnlijk zooveel kosten, dat het twijfelach tig is, of de daartoe benoodigde gelden ge dekt kunnen worden uit de door het Rijk voor dit doel uit te geven leening. Eventueel zal daarom de rijksregeering een speciale Middellandkanaal-leening uitgeven. Waar schijnlijk zal het Rijk 1/3 en zullen de lan den 2/3 van de kosten van aanleg dragen. De rijksspoorwegmaatschappij krijgt eer^ voor schot van 120 millioen Mark, waarvan 40 millioen Mark bestemd zijn voor de electri- ficatie van de Berlijnsche Stadtbahn, terwijl 54 millioen ter beschikking worden gesteld voor de uitbreiding en verbetering van het spoorwegnet. Over het bouwen van wonin gen voor landarbeiders is intusschen ook tus schen het Rijk en de landen een overeen komst tot stand gekomen. Het Rijk stelt voor dit doel 30 millioen mark beschikbaar en de landen evenveel, zoodat er ongeveer 10 pet. 12.000 wpningen voor 25.000 landarbeiders gebouwd kunnen worden. LONDEN, 30 Juli. Uit Mexico-city wordt gemeld dat de godsdienstoefeningen in de kerken Zaterdag worden stopgezet. Op dien dag treden de nieuwe kerk wetten in werking. Naar verluidt zouden de Fransche en Spaansche legaties pogin gen in 't werk stellen om het corps diploma tique te bewegen zijn bemiddeling aan te bidden in den godsdienststrijd. Door den boycot der Katholieken is de omzet der winkels tot op de heft verminderd. Een bond wordt georganiseerd tot bescherming van de godsdienstvrijheid terwijl de arbeids- federatie zich daarentegen voor Calles ver klaard heeft. In den afgeloopen nacht is mevrouw Ra thenau, de weduwe van den oprichter der A. E. G. Emil Rathenau en moeder van den door moordenaarshand gevallen dr. Walter Rathenau, op 82-jarigen leeftijd overleden. Ze heeft de laatste jaren van haar leven ge wijd aan het rangschikken en ordenen van de literaire nalatenschap van haar zoon. Typeerend voor den adel van haar karak ter was de brief dien zij kort nadat haar zoon was verhoord aan de moeder van een der moordenaars, den jeugdigen von Teschow schreef. Ze trachtte in dezen brief mevr. von Teschow te troosten over den slag die haar had getroffen. PARIJS, 30 Juli, Hedenmorgen vroeg :s de sneltrein Muhlhausen—Parijs tusschen Ncisy- ie-See en Rosny gederailleerd, even buiten Fa ijs. De locomotiel en 8 waggons werden omvergeworpen. Reeds 4 lijken zijn 'uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, terwijl aangenomen wordt, dat zich nog meerdere slachtoffers in den verongelukten trein be vinden; 10 gewonden, waarvan 3 in hopeloo- zeu toestand, zijn naar een ziekenhuis te Paiijs vervoer i. PARIJS, 30 Juli. Omtrent het spoor wegongeval dat vanmorgen nabij Parijs heeft plaats gehad, wordt nog gemeld, dat de verongelukte trein een Dosttrein was. De heer Gerritsz vroeg in de jongste raads» zitting aan B; en W. op welk wetsartikel de „poppenkasterij" steunt, welke eiken Haar lemmer, die een pas aanvraagt, naar de po litie verwijst. De heer Gerritsz was met zijn vraag nog al heftig, een gevolg van het feit waarschijnlijk, dat Lij en zijn familie onaangename ervarin gen op dit punt hebben opgedaan. Misschien is de portee van de'vraag van den heer Ger ritsz daardoor een weinig vertroebeld. De politie meent dat het wel degelijk noodig is, dat zij een onderzoek instelt naar degenen, die een pas aanvragen. Het kan zijn dat zii nog verdacht zijn, nog wat te goed hebben belasting schuldig zijn en het is wenschelijk, dat daarvan het al of niet verstrekken van een pas afhankelijk wordt gesteld. Wij ge- looven niet, dat de heer Gerritsz tegen het nemen van die informaties bezwaar heeft, maar waar hij tegen op komt is het feit dat men zich persoonlijk naar het politiebureau moet begeven tot het verstrekken van in lichtingen. Dat nu achten velen met den heer Gerritsz overbodig. Het is toch bekend, dat het be zoek bij en het onderzoek door de politie weinig te beteekenen heeft, althans wordt dit niet in hooge mate bevorderd door het persoonlijk bezoek en het noodige onderzoek kan evengoed zonder dat bezoek plaats hebben. Trouwens wordt in andere gemeen ten dat bezoek niet gevorderd. Men vraagt daar aan de secretarie een pas aan en na den vastgestelden tijd kan men die pas afhalen. De Haarlemmers moeten een bezoek brengen aan het Bureau van den Burgelijken Stand, aan de afdeeling Passen ter secretarie, aan net politiebureau en ten slotte aan de Pro vinciale Griffie. Waar deze extra last voor de Haarlemmers voor noodig is, vermogen velen niet in te zien. De eenvoudigste manier zou o.i. zijn, dat men een pas aanvraagt ter gemeente-secre tarie en daar het vereischte geldbedrag stort zoowel voor leges ter gemeente-secretarie als ter Provinciale Griffie en dat men de pas na eenige dagen per post of anderszins thuir krijgt bezorgd. Onmogelijk is dat niet en een nauwlettend onderzoek door de politie naar den gegadig de, behoeft onder zulk 'n eenvöudigen gang van zaken niet te lijden. Mocht het noodig zijn voor bepaalde personen bijzondere in formaties in te winnen, dan kan men ze altijd aan het politiebureau ontbieden, welke echter ook passagiers meevoerde. Dr 4 personen die gedood werden zijn postbe ambten, terwijl het meerendeel der gewon den eveneens ambtenaren zijn, 5Nederland 1919 100 78 100i/8 4J4 Nederl. 1917 '0215/46 10215 ly. 6% Nederland 1923 1003/g 1003/s 7% N.-I. 1921 A.. 10015 16 1001511( 6% N.-I. 1923 D.. 1051/4 30 1 1051/4 Oude Vaart 47 47 dito Gem. Eigend 37 38 Mij. „Nederland".. 186 i Scheepvaart-Unie 1843/4 184 Rotterd. Lloyd 171 169 M 244 244 99 V4 98 Holl. Stoomboot 56 b H. V. A 622 624 Java Cultuur 340 340 Jurgens gew. 1631 /2 163l/4 Koloniale Bank i89i/a l903/« Indische Bank 164 165 Cert. Handel Mij,.. 1541/2 155 154'/8 155 973/g Geconsolideerde 1783/4 178-9| Kon. Olie 382 382 321/a Marine comm. 7x/2 Vorstenlanden 168 168 Actions id. 152 153 Comp. Merc. Arg 11 16 l1/, Poerwoderjo 1061/2 Oude Deli 407 412 401 405 430 430 A'dam Rubber 319l/4l 321 321 320 168 165 Wai Sumatra 279i/2 Dordtsche Petf. 365 36W Southern Rails "81/2 118 1531/8 154 10»3/4 Wabash 467/ie 451/4 Comm. Maxwel 30 JULI EERSTE KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN t 1 59,27 59.25 PARIJS t 6.071/2 6.— BRUSSEL, v 6.40 6,37 WEENEN B 1 35.20 35.20 LONDEN B 12.101/a 12.10 STOCKHOLM t 66.65 66.60 KOPENHAGEN 66.— 66.— OSLO aii 54.65 54.60 BAZEL t B 48.20 48.17(1/3 NEW-YORK B 2.49 2.483/, ROME t 8.20 8.15 PRAAG t B 7-421/2 7.37 WARSCHAU 24.— 25.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2