UïTéfI Radio-Omroep Misdaad en Boete. Het schijnt vast te staan, dat het financleele ontwerp-Poincaré in zijn geheel zal worden aangenomen. De bedrijvigheid in de Duitsche steen kool-industrie in verband met de Engelsche staking. Onder de Radio-berichten: De voorstellen der Engelsche geestelijkheid ztdlen door het bestuur van den Britschen Mijnwerkersbond bij de con ferentie der gedelegeerden worden aanbevolen. Koning Boris van Bulgarije brengt een bezoek aan het «secretariaat van den Volkenbond. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN SLACHTOFFER VAN HET „BOB BEN". FEUILLETON. KUNST EN KENNIS. Het verdwijnen van bleekzucht. RECHTZAKEN. De doodslag te Oss. Onderhoudsplicht Het nieuwe Fransche fi- nancieele ontwerp. Bij de uiteenzetting, welke hij in de Ka mercommissie voor de financiën gaf, ver klaarde Poincaré, dat de som van 2518 mil- lioen, welke volgens het rapport der des kundigen de extralasten van den staat in 1926 vertegenwoordigt niet meer moet worden verdeeld over 6, maar over 5 maan den. Deze extra-lasten hebben voor 669 millioen betrekking op de salaris-verhooging voor de ambtenaren, voor 300 millioen (twee de kwartaal) op de uitgaven voor Marokko en in de Levant, voor 950 millioen op de amortisatierekening der Fransche Bank en voor 400 millioen op de buitenlandsche schuld, bij elkaar 2300 mill. Behalve in deze cijfers, waarin door inkomsten ten bedrage van 2258 millioen zal worden voorzien, moet nog voorzien worden in een som van 200 millioen bestemd voor de amortisatie kas. Deze som zal worden verkregen uit een buitengewone belasting op de eerste overdracht onder bezwarende voorwaarden van onroerende goederen of gandelsfondsen. De inkomsten dezer kas zullen in 1927 be halve deze 200 millioen (800 millioen voor het geheele jaar) omvatten 2700 millioen uit de sucessierechten, totaal 3500 millioen. Sprekende over de schatkist wees Poincaré op de verbetering^ sedert eenige dagen in getreden ten aanzien der bons voor de nationale defensie en op het feit, dat de belastingen over 1926 te Parijs vrij goed binnenkomen. Het totaal der middelen, door de regee ring gevraagd, zal voor 1927 10.892 millioen moeten opbrengen. Poincaré verklaarde voorts dat door tegelijkertijd een beroep te doen op directe en indirecte belastingen hij het vraagstuk niet van den doctrinairen kant bekeek; slechts de noodzakelijkheid om onmiddellijke inkomsten te krijgen dreef hem er töe het belangrijkste deel aan de indirecte belastingen te vragen. Poincaré beantwoordde vervolgens ver schillende vragen en wees er op dat hij alle denkbeelden zou aanvaarden waardoor het cijfer der inkomsten in werkelijkheid steeg. De financieel# commissie van de Kamer heeft met 19 tegen 13 stemmen de financieele voorstellen van Poincaré goedgekeurd. He den zullen ze in de Kamer worden behan deld. De invoerrechten op graan. De Fransche minister van landbouw heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de schorsing der invoerrechten op graan tpt 20 Augustus wordt verlengd. Herriot burgemeester af? Het is zoo goed als zeker, dat Herriot niet herkozen zal worden tot burgemeester van Lyon aangezien de socialisten die de meer derheid hebben in den gemeenteraad, beslo ten hebben een anderen candidaat te stellen. De beschuldiging tegen minister Gortner. Naar aanleiding van de, gisteren vermel de, beschuldiging door dr. Levi van den Beierschen minister van justitie Gürtner, betwist deze voor zijn persoon met beslist heid de juistheid van de beweringen van den secretaris van de rijksdagcommissie voor de veemmoorden. Gisteren heeft de rijksminister van justi tie dr. Bell te München een onderhoud ge had met de Beiersche regeering. Duitschland en de En gelsche staking. Een Amerikaansch blad heeft dezer da gen beweerd, dat Duitschland op het oogen blik de grootste kolenexporteur ter wereld is. De „Vossische Ztg." acht dit eenigszins over dreven, maar geeft toe dat de Duitsche mijn bouw er in geslaagd is de voormalige Engel sche afzetgebieden vrijwel geheel te ver overen. Engeland zelf is de eerste geweest, die kolen in Duitschland heeft besteld en eigen schepen naar Duitsche havens heeft gezonden om deze kolen te halen. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat in Juli tot dusver 70 scheepsladingen Duit sche koien naar de beide groote'Engelsche kolenuitvoerhavens, Newcastle en Cardiff, zijn verzonden. De Fransche havens aan de Middellandsche Zee, die vroeger hun kolen uit Engeland kregen", dekken thans hun be hoefte geheel in Duitschland, evenals Zwe den. Ook Italië, Spanje, Portugal en Grie kenland betrekken groote hoeveelheden ko len uit Duitschland. Het leeuwenaandeel van den Duitschen kolenexport heeft de haven van Rotterdam, maar ook over Ham burg zijn groote hoeveelheden verscheept. In de eerste helft van Juni werden er 62.000 ton, in de tweede helft van Juni 421.000 ton, en in de eerste helft van Juli 146.000 ton via Hamburg verzonden. Maar ook kolen uit Opper-Silezië vonden hun weg via Ham burg en wel in de eerste helft van Juni 18.000 tor>, in de tweede helft van die maand 63.000 ton. Het is begrijpelijk dat de Duitschers van deze geweldige vermeerdering van hun ko lenexport geen al te grooten ophef willen maken om niet noodeloos kwaad bloed te zetten, maar het wil ons toch voorkomen, dat het Amerikaansche blad met zijn bewe ring toch niet ver van de waarheid is geweest. Het Engelsche mijncon- flict- De mijnwerkersleiders zijn aangekomen ter deelneming aan de te Londen te openen vergadering van het hóofdbestuur hunner organisatie. Het bestuur zal beraadslagen over het rapport, dat heden .aafl de gedele geerden-conferentie zal worden voorgelegd, nopens den stap der bisschoppen, den toe stand der mijnen en de pogingen om een eind te maken aan den invoer en het transport van kolen uit het buitenland. Men acht het nietwa arschijnlijk, dat het bestuur een of andere aanbeveling zal doen, maar wel, dat het den gedelegeerden de vrije hand zal laten bij het nemen eener beslis sing ten aanzien van de vraag, of het ver zet tegen de verlenging van den werktijd en de verlaging der loonen zal worden ge handhaafd. Het nieuwe bestuur van den mijnwerkers- bond kwam Donderdagmorgen voor de eerste maal bijeen ter bespreking van het verslag, dat heden aan de gedelegeerdenconferentie zal worden voorgelegd. Er zijn belangrijke wijzigingen gekomen in de samenstelling van het bestuur doch dit brengt niet noodzakelij kerwijs een wijziging van politiek en stand punt van het bestuur meei Men meent te weten, daf het bestuur het besluit zal handhaven om de voorstellen der bisschoppen te aanvaarden n.l. hervatting van den arbeid gedurende vier maanden op de oude voorwaarden met arbitrage als men niet tot overeenstemming komt. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat bij het bestuur van den Mijnwerkers- bond een uitnoodiging was ingekomen van de fractie der Arbeiderspartij om met haar samen te komen voor een bespreking. Een nieuwe stap der geestelijkheid. Naar gemeld wordt zijn de leiders der kerken bezig het terrein voor te bereiden voor een nieuwen stap om tot een regeling te komen. Gisteren zijn ze in contact ge weest met bestuurders van den Mijnwerkers- bond. De gedelegeerdenverga dering. De „Evening Standard" meldt, dat het bestuur van de afdeeling Warwickshire van den Mijnwerkersbond besloten heeft, dat de gedelegeerden van dit graafschap naar de heden te Londen te houden conferentie de instructie meekrijgen, de politiek van geen wijziging in werktijden of loonen te steunen, tenzij het bondsbestuur met nieuwe nog on bekende plannen komt in welk ^eval War wickshire mee zal gaan met de andere ge delegeerden. Dit is volgens de „E. S." een belangrijke aanwijzing voor het standpunt der heden te houden conferentie. Als War wickshire niét de leiding neemt 'voor een wijziging in de gevolgde politiek is het zoo goed als zeker dat geen ander district dit zal doen. Steenkolen voor huisbrand De Engelsche minister voor het mijnwe zen deelt mee, dat met het oog op de thans beschikbare voorraden buitenlandsche steen kool er geen vergunningeA meer npodig zijn voor het verkrijgen van steenkool voor huis- and tot een maximum van 112 pond per veertien dagen en dat de plaatselijke autori teiten bevoegd zijn om, waar voorraden be schikbaar zijn, vergunningen voor grooter hoeveelheden te verstrekken. Werkhervatting in War wickshire. Het aantal mijnwerkers, dat in Warwick shire aan den arbeid is, is van 7700 tot 4700 gedaald ten gevolge van de propaganda van den secretaris van den mijnwerkersbond Cook. De politie beschermt degenen die den arbeid voortzetten. Het communistenproces te Boedapest. In het communistenproces te Boedapest tegen Rakoti c.s„ dat half Juli begonnen is, heeft het O.M. thans zijn requisitoir uit gesproken. Geëischt wordt de veroordeeling van de 52 beklaagden wegens bedreiging van' de openbare en sociale orde. De ver tegenwoordiger van het O. M. zette uiteen, dat de beklaagden organisaties hadden ge vormd met het doel om met geweld de staats- en maatschappelijke orde omver te werpen of te vernietigen. Met afwijzing van de bewering der beldaagden, dat alle be schaafde staten behalve Hongarije, onder streepte het O. M. het feit, dar twee zulke democratische republieken als Zwitserland en de Vereenigde Staten, ook niet het be staan van die partij duldden, ofschoon zij niet, zooals Hongarije, de gevolgen van een bolsjewistisch rêgiem op hun territoir had den ervaren. Het O. M. verklaarde ten slotte, dat hij de leden van de partij-Vagi beschuldigde, niet wegens lidmaatschap van de Hongaar- sche soc. partij, maar wegens het plegen van misdadige handelingen, want ongetwij feld wilden zij met geweld streven naar om verwerping van de openbare orde, ofschoon zij hebben ontkend communisten te zijn. Borah contra Churchill. Senator Borah heeft beslist geweigerd in te gaan op de uitnoodiging van Churchill om ter staving van zijn beschuldiging aan het adres van dezen, dat hij een lastercam pagne tegen de V. S. voert, aanhalingen té doen uit mondelinge of schriftelijke verkla ringen van den kanselier der Britsche schat kist. Een berucht oplichter ge arresteerd. Sinds lang is de recherche op zoek naar een brutalen oplichter, die indertijd verschil lende Parijsche bankiers bedrogen heeft voor een totaal bedrag van een tien millioen frs. Men wist wie het was, maar kon hem niet te pakken krijgen. De naam van den gezochte was Alexandre Sacha Stavisky, in '86 te Sobodka, in Polen geboren. Savisky be hoorde tot een zeer goede familie. Zijn vader, grondeigenaar te Montigny, pleegde in wan hoop over het wangedrag van zijn zoon, zelf moord. Nadat hij in betrekkelijk korten tijd zijn oplichterijen had volvoerd, wist „Sacha", die geholpen werd door een „secretaris" en andere handlangers, de politie voortdurend op een dwaalspoor te brengen. Dan eens kreeg zij bericht, dat hij gesignaleerd was bij een tante te Marlotte, dan weer in Meaux, den volgenden weer elders. Maar Stavisky, die tenslotte maar op een plaats tegelijk kon zijn, zat rustig verborgen in de banlieue van Parijs. Onlangs echter werd een van zijn mede plichtigen gearresteerd, een Italiaan en dit was het begin van het einde. De recherche kwam op het spoor van den handigen op lichter en vernam, dat deze onder den naam Francois in een villa te Marly-le-Roi woonde Hij leidde daar het weelderige leven van een O. W.-er ontving veel menschen en gaf het geld met handen vol uit. Zijn weelde en zijn goedgeefschheid waren oorzaak, dat die rijke Monsieur Francois de oplichter Sta visky kon zijn Maandagavond nu had de ontknooping plaats precies als in een of andere detec tiveroman van Oppenheim of Ivans. In alle stilte begaf zich een tiental goed gewapende rechercheurs naar de bewuste villa. Een hunner trok aan de bel, en drong, toen de dienstbode de deur opende, in allerijl met zijn makkers naar binnen, voordat het meisje nog wist wat er ge beurde. De indringers nelden de gang door en kwamen in een eetzaal, waar een schit terend gedekte tafel voor een tiental gasten gereed stond. Van de gasten zelf echter geen spoor. Maar spoedig bemerkte de speurders, dat het gezelschap nog boven in de ontvangsalon was. Nu ging het snel de trap op, de revolvers werden gereed ge houden, en met een „Haut les mains l" stonden de recherchéurs een oogenblik later voor een groepje dames, en heeren in avondtoilet, die zich gereed' maakte aan tafel te gaan. Ondanks de geweldige paniek, welke nu ontstond, bleek toch al spoedig dat de gezochte er niet was. Terwijl een paar politie-beambten de gasten met de revolver in de hand bewaakten, gingen de overigen op zoek naar Stavisky, die zij ein delijk in een verborgen hoekje vonden. „Sacha" gaf zich zonder vetzet .over en volgde de heeren, wien hij verzekerde, dat het zoo jammer was,- dat zij nu zijn spel hadden bedorven, aangezien hij juist een afscheidspartijtje aan zijn vrienden gaf, daar hij besloten had zich den volgendeh dag vrijwillig bij de politie te melden Eenigszins in tegenspraak daarmede was echter het door een der rechercheurs ont dekte feit, dat in de garage een auto gereed stond, beladen met koffers, waarmede hij, naar later bleek, 's nachts naar Zwitserland had willen vertrekken. Behalve op een bedrag van 15.000 frs., dat in het bezit, van Stavisky werd gevon den, heeft d£ politie tot dusver niet de hand kunnen leggen op de groote bedragen, waarvan de oplichter zich heeft weten mees ter te maken. Een anti-fascistische Burgemeester. Dinsdag ankerden de Italiaansche kruisers „Pisa" en „Ferrucis" met adelborsten aan boord voor Brest, jschout-bij-nacht Burzagli, de commandant van de marine-academie te Liverno, bracht 'n bezoek aan den Franschen marine-prefect, vice-admiraal Levasseur, doch de heer Nardon, de socialistische maire van Brest, weigerde de fascistische officieren te ontvangen, zoodat het voorgenomen be zoek der Italianen aan het stadhuis moest worden opgeheven. Papierbeperking. De „Matin" deelt zijn lezers mede, dat daar Frankrijk zijn inkoopen in het buiten land zooveel mogelijk behoort te beperken en de Fransche industrie slechts 40% van het door de pers benoodigde papier fabri ceert, het blad voorloopig met vier in plaats van met zes pagina's zal verschijnen. HET VERSLAG DER ENGELSCHE STAATSCOMMISSIE INZAKE-DE ZORG VOOR KRANKZINNIGEN. De heer Harnett, de landbouwer uit Kent, wiens onrechtmatige opsluiting in een krank zinnigengesticht den stoot heeft gegeven tot de instelling der staatscommissie heeft zijn ingenomenheid met dit verslag betuigd met name wat betreft het advies der commissie dat slechts in het uiterste geval een krank zinnigenverklaring moet worden afgegeven en dat geestesziekte als iedere andere ziekte moet worden behandeld. Naar men weet heeft de heer Harnett langdurig over zijn on rechtmatige opslkuiting geprocedeerd. Hij heeft ten slotte nul op het request gekregen doordat de zaak verjaard was. Zijn procedu res hebben hem het bagatel van 22.000 pond gekost 1 DE HUIZENNOOD TE LONDEN. In de Dinsdag gehouden zitting van den Londenschen Graafschapsraad heeft kolo nel Levita, voorzitter der woningcommissie, medegedeeld, dat het tekort aan huizen in Groot-Londen thans 72.000 bedraagt tegen 50.000 in 1919, dus 22.000 meer dan zeven jaar geleden. In Manchester bedraagt het te kort 16.000 woningen. Neville Chamberlain, de minister van openbare gezondheid, ontving een deputa tie van den National Housing and Town Planning Council, welke hij krachtige maat regelen toezegde om in den nood te voor zien. TEN SLOTTE TOCH NOG ONTKOMEN. Men herinnert zich, dat de dief, die in een hotel te Binz een Berlijnsch echtpaar be roofde van een aafttal kostbaarheden, enkele dagen geleden gevat werd en bekende. De juweelen enz. had hij begraven. Mij beloofde de justitie naar zijn begraven schat te zullen brengen. Tweemaal misleidde hij de recher cheurs. Voor dé derde maal zwoer hij, dat hij nu beter zou oppassen. Per landauer reed men naar een bosch bij Binz, stapte uit, drong het dichte hout in, waarbij de inbre ker door een inspecteur aan een touw werd vastgebonden. Plotseling viel de inspecteur in een kuil, de gevangene rukte zich los sprong in het dichtste struikgewas en ver- dwee n. Op hem geloste schoten troffen geen doel. Daar- de man geen cent op zak heeft, hoopt de politie hem spoedig weer in han den te zullen hebben. DF, MAAGDENBURGSCHE MOORDZAAK. De „Regierungsdirektor" Weisz heeft te Maagdenburg een onderhoud gehad met' de rechters aldaar met het resultaat, dat alle politie-commissarissen die tot dusver ge werkt hebben in de moordzaak-Helling hun arbeid neerleggen en vervangen worcfsn door nieuwe Berlijnsche ambtenaren. De com missaris van politie Bus'dorf, die eraan vast houdt, dat Schroder de moordenaar is, is dus ook teruggeroepen. Zijn laatste daad is geweest het opsporen van een reolyer van Schroder, waarom de rechter van in structie Kölling zich tot dusver niet schijnt bekommerd te hebben. De gang van zaken'bij dit allerzonder lingst onderzoek trekt zeer de aandacht. De „Frankf. Zt." noemt het optreden van den Maagdenburgschen rechter van in structie ongehoord. Nadat het voor ieder een duidelijk is geworden, schrijft het blad, dat de Maagdenburgsche commissaris ten Holt, die zich verheugt in het bijzonder ver trouwen van den heer Kölling, volkomen gefaald heeft en dingen gedaan heeft, welke niet te vereehiggen zijn met zijn ambtsplicht, weigert de heer Kölling, die zelf bij de leiding van het geheele onderzoek een merkwaardige eenzijdigheid en opvallend gebrek aan beleid heeft getoond, om samen te werken met de Berlijnsche ambtenaren, die alleen positieve resultaten bij hun onder zoek hebben bereikt. Hij wil genadiglijk wel met anderen werken maar welken zin heeft het, vraagt de „F. Z.", «ingewerkte en succesvolle speurders weg te roepen en te vervangen door anderen, die zich eerst weer in de materie moéten inleven Zoo iets is nog nooit gebeurd en mag ook hier niet worden tpegelaten. Kan de rechter van instructie dan maar uit eigen machtsvolko menheid de zaken regelen Volgens onze meening gaat het staatsbelang hier vóór en dit schrijft gebiedend voor, dat de bekwaam- sten, met het onderzoek moeten worden be last. Over de bekwaamheid vari.de tot dus ver gebezigde Berlijnsche commissarissen bestaat geen twijfel. Tenslotte kan het blad niet gelooven aan de juistheid van het bericht, dat de Maag denburgsche rechters den rechter van in structie Kölling hun volle vertrouwen zou den hebben uitgesproken en zouden wei geren samen te werken met de Berlijnsche commissarissen Busdorf enz. Wat beteekent dit Soms, dat zij zouden weigeren als rechter van instructie in de plaats van Köl ling te treden? Als dit juist mocht zijn, dan moet men cle geheele zaak aan de com- pententie van de Maagdenburgsche rechters onttrekken, daar deze niet meer de noodige objectiviteit bezitten en hun weigering een voudig dienstweigering zou zijn. - SNEEUWVAL®. Uit Zurich wordt gemeld, dat het in de bergen zwaar sneeuwt. Davos maakte mel ding vat* drie cM. versche sneeuw. Uit Lausanne komt het belicht, dat een Zwitsersch jong meisje, dat zich het haar had laten „bobben", kort daarna bij het hooien overleden is, naar men vermoedt tengevolge van zonnesteek, doordat haar nek niet meer beschermd was. MONUMENTENZORG IN ZUID- AFRIKA. Het te Kaapstad verschijnende blad „Die Burger" verheugt zich over het behoud van een daar ter stede nog bestaand oud voor naam woonhuis, dat door zijn stijl duidelijk zijn Hollandsche herkomst bewijst. Een af beelding geeft het blad erbij den tekst laten we hier in het typisch Zuid-Afrikaansch, on veranderd volgen Daar is 'n ou woonhuis in Barrakstraat wat op die oomblik in gebruik is vir handels doeleindes. Die pragtige geweiversiering (nog 'n ontwerp van Anthon Anreith), wat waarskynlik uit 1790 dagteken, is nog goed bewaar. Dit verheug ons om mee te deel dat die eienaar van die gebou, mnr. Guttesen, die op hom geneem het om die versiering te be waar as gevolg van die aandring van die Kom missie instake Geskiedkundige Gedenk tekens en die S. A. Nasionale Vereniging, wat albei mnr. Guttesen genader het in ver band daarmee. Daar is nog 'n paar van die ou skakels wat ons met die verlede vebind en dis ons olig om hulle te bewaar want daar- deur bewijs eens eerbied aan diegene wat in die ou dae getrag het om Kaapstad te versier. HET AMERIKAANSCHE MONUMENT BESCHADIGD. Het Amerikaansche oorlogsmonument te Parijs is dezer dagen beschadigd. Gebleken is, dat de dader een Russisch ingenieur is ge weest. Hij heeft als motief voor zijn daad op gegeven, dat hij wilde protesteeren tegen de houding van de Vereenigde Staten, die geen credieten wilden verstrekken aan Frankrijk, hetgeèn zou leiden tot een economische crisis, waarvan alle arbeiders en vooral de buiten landsche, te lijden zouden hébben. Volgens een' Reuterbericht zou- de man niet wel bij het hoofd zijn. Ik denk in een laadje, midden in de kast ter linkerzijde, hetgeen zichtbaar werd, toen Mutaud de deuren opende. Dit laadje kon daarenboven nog afgesloten worden. Een slot dat men toch wel gemakke lijk kon openbreken, meende Grandin. Neen, antwoordde Mutaud. Daarvoor! zou toch nog al een tijdje tioodig zijn, want men zou eerst de deur van de kast moeten openen, en die "is altijd gesloten en de sleu tel wordt op een plaats bewaard, die wij alleen kennen. Maak het maar onder mekaar uit, her nam Grandin vertrouwelijk en maakte zich gereed om weg te gaan. Ik ben al langer dan een kwartier hier, en Een oogenblik.... Zooals mijn vrouw zegt, weet men niet wat gebeuren kan, het is goed dat je de iuiste plaats kent, waar wij je geld opbergen. Men moest het eigenlijk verbergen, zonder dat het verborgen was. Ik bedoel, zeide moeder Mutaud op een plaats, waar men zelfs geen geld gaat zoeken vooral zulk eene som niet. In de roode doos, rien Madeleine uit. In de roode doos.... Ter zake.... zei Mutaud. Wat is in de roode doos? vroeg Gran din. Brieven, foto's, familiepapieren, reke ningen, in een woord, zaken zonder eenige waarde, ik bedoel, die alleen voor ons van belang zijn. Welnu', de gedachte van Madelor. schijnt mij nog zoo kwaad niet.... Het jonge meisje was door deze woorSen aan gemoedigd. En wijl het bundeltje niet veel plaats inneemt zou men het in het groene zakje kunnen steken. U weet wel, vader, waar onze polis en de kwitanties onzer verzeke ring in zijn, kijkzoo Terwijl hij sprak, bad Madeleine de roode doos uit de kast genomen en open gemaakt. Een soort van portefeuille van licht kar ton, groen van kleur, werd in deze hoop papieren zichtbaar. Dit zakje maakte het jonge meisje open, nam er een dubbel ge vouwen stuk uit, hetwelk een verzekerings polis was; er was nog een bundeltje andere papieren in van langwerpig, formaat, kwi tanties. Tusschen deze legde zij de biljet ten, legde deze weer tusschen de polis, en plaatste alles te zamen weer in het zakje, den gevouwen kant boven. Zij toonde van het geheel aan hare ouders en Grandin en sprak: Ik laat tl oordeelen, kan iemand, die van niets weet, vermoeden, dat hierin vijf tienduizend francs in bankbiljetten zijn? Zeker niet, antwoordde Grandin, en mijn geld is bij jou zeker beter bewaard dan bij mij. Ik ga er van door, het is hoog tijd, het eten zal wel bijna klaar zijn en Bertha en Marie hebben zeker de handen vol. Hij vertrok. Mutaud bleef alleen met zijne vrouw en Madeleine, hij sloot de kast, en legde de sleutel op zijn gewone plaats en zeide: Jij Julie, en vooral jij Madeion, zeg niets aan Robert, dat is beter.... Het is een feit, bemerkte moeder Mu taud, dat Robert zulk een zwetser is, dat het heele dorp in een paar dagen op de hoogte zou zijn van de zaak Madeleine stelde haar ouders gerust en beloofde niets te zeggen, noch aan haar broer, noch aan anderen, Een tiental dagen gingen voorbij Op een morgen besloot Mutaud naar Ver dun te gaan, hij wilde het geld vat» Gran din, dat hem was toevertrouwd, meenemen, om het op d® bank te brengen. Tot zijn niet geringe verbazing vond hij het niet. Hij onderzocht het groene zakje, de roode doos, 3e geheele kast, een, twee, driemaal; de vijftienduizend francs waren verdwenen. HOOFDSTUK II. Twee dagen geleden had Madeleine 's-avonds in de roode doos een papier ge zocht; zij had toen zelf gezien, dat het kostbare pakje er nog was en zij had het eveneens aan haar ouders welke juist te genwoordig waren getoond; zij had, ook in tegenwoordigheid harer ouders, weer alles zorgvuldig opgeborgen, het bundeltje in het zakje, het zakje in de doos en deze laatste op de gewone plaats in de kast. Dus moest het geld den dag te voren verdwenen zijn, Hoe? Hier begon het onverklaarbare. Want, laten we het herhalen, Mutaud en zijn vrouw sliepen bij de kast; overdag kon men in de kamer, waar de kast stond, on mogelijk komen, als door de keuken of het raam, dat óp den tuin uitkwam. Nu was dit raam slechts een enkel uur des morgens open geweest, terwijl Made leine en hare moeder de kamer in orde maakten en een van de twee vrouwen was steeds in de kamer geweest, zoolang het raam opèn gestaan had. Den overigen tijd was de deur tusschen de keuken en de kamer altijd open geble ven, en er was altijd iemand in de keuken geweest. Indien dus iemand in de kamer gegaan was, kon dat noch door de keuken, noch door het raam geschied zijn. Met andere woorden, het was volstrekt onmogelijk dat iemand in de kamer ge weest was. En indien iemand, tegen alle waarschijn lijkheid in, in de kamer had kunnen komen zou hij noodzakelijkerwijs, om te kunnen stelen, eerst de kast hebben moeten open- DE ALCOHOL VERGIFTIGING IN ON TARIO. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van alcoholvergiftiging in Ontario is blijkens een Reuterbericht uit Toronto tot 18 gestegen. DE BOLSJEWISEERING VAN AZIE. De lange arm der Russische bolsjewisten schijnt in geheel Azië tegelijkertijd werk zaam te zijn. Niet slechts China wordt ver- bolsjewiseerd, maar ook de Mohammedaan- sche wereld. Een opvallend verschijnsel is in dit opzicht de richting van een Generaal- consulaat der Sovjets in Djeddah, Arabië, in het hart van het Islamitische land. Handels interessen of politieke overeenkomsten kun nen dit Generaalcpnsulaat daar in 't geheel niet rechtvaardigen, want zulke interessen of overeenkomsten zijn er in 't geheel niet. Djeddah *is echter het kruispunt van alle Mohammedaansche pelgrimstochten, die uit de gansche Muselmansche wereld naar Mek ka, het heiligdom der Mohammedanen, tij gen- Tastbaar zweefde der Sovjetregeering bij de inrichting van dit consulaat het uitzicht voor den geest om op de hier samenstroo- mende Islamitische massa's invloed te kun nen uitoefenen. Het consulaat beschikt over een buitengewoon talrijk personeel 14 map en daaronder geen enkele Rus, wel echter Mohammedaansche communisten., Voor Consul-Generaal fungeert een zekere Ba- kin-Haninof, een Tartaar en een commu nistisch arbeider, die zich tegen alle Sovjet- gebruiken in een „Vorst der Tartaren" noemt en om het vertrouwen der pelgrims te winnen eveneens een tocht naar Mekka ondernomen heeft. Hij is echter niet meer dan een strooman,want de werkelijke leider van het consulaat en de eigenlijke vertrouw de der regeering van Moskou is een Semiet, Mahum Belkin, die ook rechtstreeksche ver binding met Moskou en Rome onderhoudt. De verbolsewiseering der Mohammedanen is een uiterst slim bedacht krijgsplan, daar deze in een geheele reeks van Aziatische lan den en rijken verspreid leven en hunnerzijds over bijzonder veel propagandamiddelen be schikken. GUATEMALA VOLGT HET VOOR BEELD VAN MEXICO. De republiek Guatemala schijnt het voor beeld van Mexico te willen navolgen. Ze hoort tot de weinige latijnsche republieken van Amerika, die heden nog de Kerk ver volgen. Daar men in Guatemala voor een nieuwe presidentskeuze staat, zoo begon Manual Cobos Batros, een leider der Ka tholieken, de katholieke kiezers te organi- seeren. Hij had- voor den 19den Mei een arbeidsrust gepaard met stilzwijgen voorge steld van één minuut, om daarmede tot uit drukking te brengen, dat het 't algemeene verlangen der geheele bevolking is, het kies recht ditmaal volkomen vrij te kunnen uit oefenen. Deze oproep .werd overal verspreid, doch Batres werd vier dagen later door een door de regeering betaalde bende overvallen en zwaar verwond. Daarop werden natuur lijk niet deze misdadigers gestraft, maar men verwees 6 vooraanstaande priesters uit het land. Een verordening van 29 Mei verbiedt den Jezuiten en andere religieuse orden het verblijf in het land, slechts de liefdezusters worden geduld. Vreemde priesters depor teert men eenvoudig, waarbij te bemerken valt, dat in de meeste Zuid- en Middel- Amerikaansche Staten een zeer groot gebrek aan priesters is, zoodat altijd nog missio narissen uit Spanje moeten toegevoegd wor den. De bleekzucht, die een soort mode ziekte was, is naar een bericht in het Ned. T. voor Geneeskunde in de laatste 25 jaar sterk afgenomen. Deneke teffle in Hamburg In 1901 op 12000 opgenomen zieken 201 gevallen van chlorose, in 1923 op 20000 opgenomen zie ken slechts 3. Vooral na 1904 was de ver mindering zeer treffend. De meeste artsen en klinieken krijgen nog maar zelden een patiënt, lijdende aan bleekzucht te zien. Alleen Nagel schrijft een uitzondering te maken, die in 1918 mededeelde in de laatste 5Vï jaar nog 46 gevallen waargenomen te hebben, terwijl hij ook in 1922 nog ontwijfel bare gevallen zag. Als oorzaken voor het afnemen van chlorose, heeft men gedacht aan de verdwijning van het snoerende corset, vermeerderd gebruik van ijzer, betere levensomstandigheden. Een bevre digende oplossing van de vraag is echter neg niet gevonden. Beide verdachten vrijgesproken. De Rechtbank te 's Bosch heeft Donder- derdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de wevers M, A. B. te Berghem en L. H. O. te Oss, verdacht van doodslag op Johannes Hartogs te Oss op 5 Dec. 1925, Het O. M. had wegens gebrek aan bewijs vrijspraak geëischt, benevens invrijheidsstelling van den gedetineerden verdachte B., dat toen door de rechtbank gelast is. De rechtbank heeft de verdachten vrijgesproken. ZATERDAG 31 JULI, HILVERSUM, 1050 M. 12 Politieber. 5.307.45 Vo'oravondconcert door het H. D. O.-orkest. Mej. Wies Defresne, sopraan, 7 Politieber. 7.45 en 10 Persber. 8.10 V. A. R. A.-avond. 2.30 Uitzending van de uitvoering in het openlucht-theater te Hilversum, o.l.v. Ant. v. Dijk (bij gun stig weder). Medewerk.; Mevr. Mien Emeisvan Buuren, declamatrice. Het Haagsche Strijkkwartet. De heeren Char les van Isterdael, Sam Swaap, Adolf Póth en Jean Devert. Rede door den heer L. v, d. Wal. 1 Kwartet no. XIV, Haydn. Alle gretto, Largo, Menuetto, Finale. 2a. Kin- dersprake, Marie Boddaert, b. 't Scheepje J. H. Speenhoff c. De Dijk, Adama v. Scheltema (declamatie), 3, Kwartet op. Q 1 no. 4, Beethoven, Allegro ma non tanto- Scherzo, Menuetto, Finale; Allegro, 4 Rede door den heer L. v, d. Wal, over: Vacantie, 5a. 'n Oarig misverstand, B, v, Meurs, b. Droomkoninkje (fragment), H. Heyermans, c. Angstavond, Heyermans, d. De bond, Heyermans (declamatie), 6. Kwartet in G.gr.t., H, W. Haünivoort. Al legro moderato, Adagio sostenuto, Alle gretto, Finale: Allegro molto (opgedragen a. h. Haagsche strijkkwartet). DAVENTRY, 1600 M. 4.20 Concert, D. Tomkins, sopraan, M. Morgan, bariton. Het Stanley Holt-octet. 6.20 Causerie A garden chat, 6.35 Kinderuurtje, 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber,, nieuws. Lezing: Hippo soap. 7.45 Pianocompo sities van Schumann. 8 „At the Villa Rose", serie-verhaal. 8.20 Een Seaside- concert van .de pier in Hastings. W. Tis- sington en Katharine Craig's „Poppies", Een vroolijke avond met muziek en zang. 9.20 Variëté. Mrs. Robinson, siffleude, De Jolson Sisters, gesyncopeerde num mers, Scovell en Wheldon, humoristen. 9.50 Weerber. en nieuws. 10.25 Variété. Du calion, humorist. Dolly Ellsworthy, co medienne. 105012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARYS „RADIO PARIS", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris. 5.05 Concert en solisten, 8.50 Gala-concert. Dansmu ziek, muziek en zang. KÖNIG5WUSTERHAUSEN, 1300 M. 9.20 Otto Reutter en de Berliner Funk-kapelle, 10,5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 486 M, en ANTWERPEN, 265 M, 5,20 Concert, Mile, Walgraffel; zang. 8.20 Concert, Mme. Serverius, Hautekeet- zang. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER, 410 M, 1.35—2.50 Orkest-con cert, 4.20 Kinderverhaaltjes. 6.09 Japansch concert. 6.50 Radiopraatje. 7.208 Engelsche les. 8.20 Lezing. 8.50-,,S' Nullerl", volksstuk met zang in 3 acten met muziek. 10.2011.20 Orkest concert. Een schijnproces. Ëen oude dame, wier echtgenoot was over leden, had het vruchtgebruik van zijn na latenschap; zij genoot in het geheel een in komen van ruim f 10.000 per jaar. Een doch ter was gehuwd geweest, doch haar man was eveneens overleden en zij had 3 minder jarige kinderen te verzorgen en had uit haar vermogen als anderzins een inkomen van ongeveer f 2500. Een zoon, die gehuwd was, had maar ruim f 1000 jaarlijksch inkomen. De genoemde moeder kwam ze echter te hulp en keerde aan de dochter jaarlijks een tegemoetkoming uit voor haar en hare kinde ren van plm. f 1600 en aan den zoon van ongeveer f 2000. Echter weigerde de belastingadministratie deze uitkeeringen als verplichte uitkeeringen te erkennen en ze dus bij den aanslag in de inkomstenbelasting c.s. op het inkomen der dame in mindering te brengen. Over de vraag of het hier al dan niet eene verplichte uitkeering gold uit hoofde van on derhoudsplicht kreeft men toen door den Rech ter laten beslissen. De dame heeft daartoe de uitkeeringen geweigerd en toen hebben de kinderen haar geroepen voor de Rechtbank te Arnhem, daarbij stellende, dat zij in den zin der wet behoeftig waren en dat de moeder verplicht was door een uitkeering in hun onderhoud te helpen voorzien. Overeenkomstig de bewering van de be lastingadministratie voerde de moeder voor de Rechtbank aan, dat de kinderen niet onver mogend waren, omdat zij dan hun vermogens objecten eerst maar moesten te gelde maken en verteren en zij met name de goederen der vaderlijke erfenis, waarvan de moeder wel het vruchtgebruik had, doch waarvan de bloote eigendom toch aan de kinderen toekwam, maar moesten verkoopen terwijl in het algemeen personen, die (bloote) eigenaren zijn van een belangrijk kapitaal, niet als be hoeftig zijn aan te merken. De Rechtbank te Arnhem heeft nu in deze beslist, dat in casu de vruchtgebruikster vrij gesteld was van de verplichting, tot zekerheid stelling, waardoor de bedoelde bloote eigen dom hoegenaamd geen verkoopswaarde had; dat daarenboven voor de vraag of iemand in den zin der wet behoeftig is, geen rekening behoeft gehouden te worden met zijn vermo gen doch met het inkomen dat hij heeft of zich kan verschaffen en het geenszind noodig is, dat het geheele vermogen tot den laatsten cent toe verteerd zij, alvorens men als be hoeftige kan worden aangemerkt. Ook de hoegrootheid der gevorderde bijdrage kwam aan dè Rechtbank niet onfortuinlijk voor, gezien den stand en de fortuin van partijen. De gedaagde dame werd dus veroordeeld om de uitkeeringen, die zij steeds vrijwillig had gedaan, in den vervolge verplicht te doen, en de proceskosten werd tusschen partijen ge compenseerd. De belastingadministratie zal het met deze beslissing wel niet eens zijn, maar zij zal er niettemin rekening mede moeten houden. De partijen hadden geen enkele reden om in hooger beroep te komen en de belasting administratie kan dat niet, omdat zij in hef proces geen partij was. Als bijzonderheid moge nog worden ver meld dat mr. S. Tromp Meesters, te Arnhem, optrad als procureur voor beide partijen. breken, welke altijd op slot was; de sleutel bevond zich in de keuken, op een plaats, welke alleen aan vader, moeder en Made leine Mutaud bekend was. De kast was niet opengebroken; toen Mutaud gemerkt had, dat het geld weg was had hij bevonden, dat aan het slot niets mankeerde en het gewoon gesloten was. Van den anderen kant was ook niets bij zonders gebeurd, op den dag dat het pakje was verdwenen. En eindelijk was de lade, waarin zich het gespaarde geld van Mutaud zelf bevond niet aangeraakt, want Mutaud had het zijne gevonden, juist zooals het ér gelegd was. Den geheelen morgen had Mutaud met zijn zoon Robert in de schuur hout ge kloofd en zijn vrouw en Madeleine waren in huis gébleven, hadden alles'in orde ge bracht en zich daarna met het vaatwerk be zig gehouden. Na het middagmaal was Mutaud naar zijn akker gegaan en zijn vrouw was een'gedeel- te van den namiddag bij de zuster van den pastoor gaan doorbrengen en Madeleine was bij een vriendin geweest. Er was dus niemand anders thufs geble ven dan Robert; deze was niet buiten het huis getveest, zooals hij zeide en hij was door zijn zuster bij hare terugkomst bezig gevonden met een leesboek, juist in de ka- kamer waar de kast stond. Het huis was dus geen enkele minuut al leen gebleven en er kon geen diefstal heb ben plaats gehad. Het pakje kon ook niet zoek geraakt zijn. Door wie en hoe kon zulks geschied zijn? En toch was het weg, en al het zoeken in de kast, in de Sïamer waar de kast stond in het geheele huis van boven tot onder, had niets opgeleverd. Grandin was terstond gewaarschuwd en had zelf deel genomen aan het onderzoek. Zooals men weet, was hij tot nog toe niet bijzonder door de fortuin begunstigd; de vijftienduizend francs waren in zijn oogen een zeer groote som, en de verdwijning daarvan bracht hem in het begin buiten zich zelf. Dan werd hij langzamerhand kalm en koud en woonde ten slotte het zoeken van Mutaud en de zijnen bij en deed in het be gin nog eenigszins mede. Hij was een man van kleine gestalte, mager, droog, met dunne lippen, waarop 'n grijze, stekelige snor, harde blauwe Oogen, welke diep onder zware wenkbrauwen schuil gingen. De handen in de zakken, ge durig fluitende zonder er waarschijnlijk aan te denken, volgde hij Mutaud en de zijnen van de eene kamer naar de andere. En toen deze bij de kast terugkwamen, zonder iets te hebben gevonden en hun treurige onmacht erkenden, trok vader Grandin de schouders op en bromde eenige woorden welke Mutaud deden opspringen, IWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6