Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws De Padang-ramp Jhr. Mr. de Graeff vertrekt 11 Augustus. De a.s. verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Maatregelen tegen het smokkelen van vee. Vuurwapenwet 1919. Opruimen Van turfvoorraden. Weigering bij werkverschaffing VERKEER EN POSTERIJEN. Rondreisbil jetten voor den Achterhoek. FINANCIËN. Een nieuwe verkoopsmaat schappij. Anton Jurgen's ver. fabrieken. LUCHTVERKEER. Een parachutesprong uit een brandend vliegtuig. UIT ONZE OOST. Communisten naar Atjeh. Bijna gestikt. Botsing tusschen een auto en een fazant. Een truc van een goochelaar. De sluikhandel aan de Zuidergrens. De inbraak te Zwaagdijk. Cocaine in kindermoppen. Geen besmettelijke ziekten te Hoek van Holland. Door een kar doodgéreden. De inbraak bij den advocaat- generaal te Arnhem. Dagelijksche dingen. Uit hun woningen gezet. Het nieuwe Fransche financieels ontwerp. Het conflict in de Éngelsche mijn-industrie. Bloedige relletjes. Een torpedoboot-smokkelschip. De passenkwestie België en Duitsckland. Prof. Lorentz aan koning Boris voorgesteld. De strijd tuschen kerk en staat in Mexico. Het noodweer boven de Bahama-eilanden. - Schepen vergaan. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Een jjift van Z. H. den Paus. Z. H, de Paus heeft, naar de „Msb." be richt, door bemiddeling van den Apostoli- schen Prefect in Padang een bedrag van 2500 geschonken voor de slachtoffers van de aardbeving. Per &s. „Grotius" naar Ned, Indië. Naar het Corr. Bur. verneemt is de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned,- Indië, jhr. mr. C. A. D, de Graeff, die op het Departement van Koloniën audiëntie houdt voor diegenen, die hem wenschen te spreken, voornemens 11 Augustus ons land te verlaten om zich 13 Aug. te Genua in te schepen voor Indië op het s.s, „Grotius". Feestelijkheden in de Residentie, Op den verjaardag van H. M, de Konin gin-Moeder zal het Haagsch Harmonie- Orkest des namiddags een uitvoering in het Lange Voorhout. De Residentie-Harmonie- Kapel speelt des namiddags op het Newton- plein en des avonds in het Lange Voorhout. Vanwege het Haagsch Comité voor Volks feesten, wordt een feest gegeven in het Kon. Zoöl. Botan, Gen. (Dierentuin). Op verschillende plaatsen in den tuin zullen voorstellingen gegeven worden, terwijl de 's-Gravenhaagsche Politie Muziekvereeni- 'glng „Onderling Kunstgenot" in den muziek tempel een concert zal geven. Vanvfege hetzelfde Comité zal een groote zwemdemonstratie in de zweminrichting in het Zuiderpark plaats vinden. Verscherping van het toezicht. Op de vragen van den heer Braat betref fende het nemen van maatregelen teggn den frauduleuzen invoer van Belgisch vee luidt het antwoord van den heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw als volgt: Toen de hierbedoelde vragen den onder- geteekende bereikten, was reeds in overwe ging de vraag, in hoeverre, ter beteugeling van den smokkelhandel in vee, nog scher pere dan de reeds getroffen maatregelen noodig waren. Thans is bij beschikking van 23 Juli 1926, met ingang van 24 Juli, de uitvoer van her kauwende dieren en varkens uit Zeeuwsch- Vlaanderen verboden, behoudens dispensa tie door den betrokken burgemeester, ter wijl de grensstrook waarin vervoer van vee is verboden, is uitgebreid tot 1 kilometer en van zonsondergang tot zonsopgang tot 5)4 kilometer. Bovendien heeft ondergeteekende den Minister van Financiën verzocht, om het toezicht op den smokkelhandel, indien mo gelijk nog te verscherpen en den Minister van Oorlog om, ter ondersteuning van het toezicht, de noodige militairen en mare chaussee ter beschikking te willen stellen. Doorvoer van vuurwapenen en munitie. De minister van Justitie heeft besloten met ingang van 1 Augustus 1926 vrij te la ten den rechtstreekschen doorvoer van ter zee binnenkomende vuurwapenen en muni tiën, welke voorwerpen zonder lossing of overlading binnen normalen tijd met het schip, waarop zij zich bevinden, weder ter zee worden weggevoerd, mits de gezagvoer der van het schip onverwijld en in elk ge val binnen twaalf uur na binnenkomst in de eerste Nederlandsche haven van de in zijn vaartuig aanwezige vuurwapenen en muni tiën opgave doet,-aan het hoofd van politie ter plaatse, en overigens ook aan het noofd van politie ter plaatse, waar verder nog lig plaats gekozen mocht worden, en wijders die voorwerpen door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen zijn verzegeld en in alle douane-documenten en aangiften die vuurwapenen en munitiën steeds als zoodanig zijn vermeld geworden. Dit besluit «kan te allen tijde worden in getrokken. Ten einde de bestaande turfvoorraden op te ruTmen en te komen tot normale ver vening, heeft de Minister van Binnenland sche Zaken besloten aan verveners in Drente tegemoetkoming te verleenen in kanaalrechten bij turfverschepingen. De heer Schaper heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken, en Landbouw en van A,, H, en N. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat stelselmatig of in eenigszins beduidende mate Drentsche ar beiders uit de gemeenten Borger, Odoorn e.a, geweigerd worden bij de werkverschaf fing, en dat Drentsche arbeiders buiten, de gemeente Emmen evenmin worden toegela ten tot verhuizing met Regeeringssteun naar Overijssel, omdat alleen arbeiders uit laatstgenoemde gemeente in deze voordee- len zouden mogen deelen? 2. Zoo ja, achten de Ministers dit dan niet een onbillijke regeling, waarbij met ie- kere overdrijving aan één bepaalde gemeen te hulp wordt verschaft? 3. Waarop is anders deze regeling ge grond? Dc directie der 'Q-eldersche Stoomtram heeft in samenwerking met de Tramweg- maatichappij „De Graafschap" naar huiten- landschen trant rondreisbiljetten aan de mooiste deelen van den Achterhoek. Deze biljetten zijn geldig voor de route Arnhem1, Velp, Dieren, Doetinchem, Zelhem, Hengelo, Vorden, Zutfen, Arnhem. De prijs jg 1.80 voor de eerste en 1.50 voor de tweede klasse. Na de algeheele liquidatie van het bedrijf der Albers Creameries Ltd. te Dordrecht eenige weken geleden, en het besluit tot ovesbrenging van het bedrijf der Neder landsche Plantenboterfabriek van Amster dam fiaar Oss, was het alreeds duidelijk dat het Jurgensconpern in ons land streefde naar concentratie zijner verschillende be drijven. Het Nederlandsche Weekblad voor Kruidenierswaren meldt thans, dat te Oss is opgericht de N. V. Margarineverkoop Combinatie. Deze combinatie zal worden belast met den verkoop en verzending van alle merken margarine, melanges, plantenboter en vet ten, welke worden gefabriceerd door de tot het Jurgensconcern behoorende marga- rin-efabrieken, nml. Ant. Jurgens Margarine- fabrieken te Oss, Albers Creameries Ltd. te Dordrecht en de Ned. Plantenboterfa briek te Amsterdam. Interim-dividend van 3 op de pref, aand. De directie van de N.V. Ant. Jurgens' Vereenigde Fabrieken brengt ter kennis van aandeelhouders, dat zij iri .overleg met com missarissen besloten heeft tojt uitkeering van een voorloopig dividend van 3 op basis van 6 per jaar voor 'het boekjaar 1926 op alle pref. aandeden der vennootschap. LEENING LUIK 1897. Trekking van 20 Juli. Serie 18697 no. 25 betaalbaar met fr. 40.000 s. 11463 no. 7 met fr. 200 s. 1823 no. 24 met fr. 200 s. 18871 no. 22 met frs. 200 9. 18871 no. 23 met frs. 200. Betaalbaar met fr. 150.: s. 8154 no. 4 s. 10146 no. 1 s. 13247 no. 3 s. 15817 no. 3 s. 25907 no. 3. LEENING OSTENDE 1898., Trekking van 15 Juli. Serie 3809 no. 6 betaalbaar met fr.10.000; s. 9542 no, 20 met fr. 500 s. 2666.no. 5 met fr. 200 s. 4932 no. 5 met frs. 150 3s. 1/9 nfr. 22 met frs. 150. Weder heeft een dezer dagen de parachute het leven van een piloot gered. Toen name lijk sergeant Cavelii, een der bekende Fran- sche militaire piloten, zich met zijn machine op een hoogte van 1500 M. bevond, ontstond er plotseling brand. Cavelii poogde nog den brand te stuiten met een -brandbluschappa- raat. Toen dit evenwel niet gelukte, sprong hij, vertrouwende op zijn parachute 'over boord, terwijl de machine brandend te plet ter viel. De parachute opende zich naar behooren en Cavelii daalde zachtkens in een korenveld neer. Men schrijft uit Atjeh aan het S. II. Uit Padang zijn 86 communisten uitge zwermd voor de bewerking van Atjeh, van wie er te Sabang reeds enkelen aangehou den zijn. Zij achtten blijkbaar hier den toe stand gunstig om te werken. Vooral onder het personeel der Atjehtram langs de Oost en Westkust, worden Vele aanhangers ge vonden, doch niet onder de Atjehers zelf, meer echter onder de ingevoerde bevolking. Naar de Tel. uit Medan verneemt, is al daar de communistische propagandist Patih gearresteerd. De gearresteerde schijnt Chi na bezocht te hebben om thans als schakel met het buitenland te' fungeeren. Verschillende belangrijke stukken werden bij hem in beslag genomen. Patih is in de gevangenis te Medan op geborgen. De dienstbode van mevrouw B., Van \Meursstraat te Eindhoven zette Maandag de aardappels op het gascomfoo^ en draai de het gaskraantje open, doch vergat het gas aan te steken. Toen mevrouw later in de keuken kwam, lag het meisje bewuste loos op den grond. Aan den ter hulp ge roepen geneesheer gelukte het na 20 minu ten de levensgeesten op te wekken. Woensdagmorgen reed de heer Lans berg uit Hilversum met zijn echtgenoote in een twee persoons auto van de hoogte bij de Piramide in de richting Zeist, toen even plotseling uit het bosch terzijde van den weg een fazant tegen de voorruit vloog. Door de groote vaart van den auto brak een stuk uit de ruit, waar de fazant door- viel, terwijl de heer Lansberg door een stuk glas aan het hoofd werd verwond. Gelukkig bleef hij, ondanks den hevigen schrik, het stuur meester en kon hij na wat gekalmeerd te zijn, zelf doorrijden naar Zeist, om zich door dr. Van Loghem te doen verbinden, die voor zijn hulp de fazant op den koop toe kreeg. Te Zevenhoven kwam dezer dagen bij verschillende hoofden van scholen een goo chelaar, zich noemende Muller, d.e overeen kwam voor de leerlingen gooc iclvoorstel- lingen te geven. Hij heeft het geld daarvoor ontvangen, doch zich na dien tijd niet meer laten zien. De sluikhandel, aan de Zuidergrens Jieeft, naar „de Tijd" verneemt, thans weer groote afmetingen aangenomen. Naast den invoer op regelmatige wijze van allerlei valutawa ren heerscht een smokkelwoede, die doet denken aan het beruchte tijdperk uit de oorlogsjaren. Maar de Overheid is op haar qui-vive en tal van maatregelen zijn ge troffen om den smokkelhandel den kop in te drukken. Het aantal kommiezen aan de grenzen is uitgebreid en om den arbeid en het toezicht dezer ambtenaren te verge makkelijken is de bekende „verboden stropk" weder in het leven geroepen. Dit laatste feit wijst erop, dat vooral het smok kelen van vee weer een geliefkoosd be drijf is gervorden. Inderdaad levert het op- koopen van vee in België en het hier te lande op de markt brengen zeer groote win sten op. Maar niet het minst ook door het verbod om in de z.g. Ie linie van zons ondergang tot zonsopgang vee te vervoe ren, mag verwacht worden, dat aan het smokkelen paal en perk zal kunnen wor den gesteld, omdat het risico door de zeer beduidende breedte dezer nachtelijke strook werkelijk wel in staat zal zijn den schrik er in te brengen. Naast vee is suiker een geliefkoosd sluik- artikel. Ook met dezen tak van smokkel handel loopt het niet steeds voor den wind, wat hieruit blijken moge, dat een der laat ste nachten nabij Budel een paar leden ,van het smokkelgilde eenige zakken suiker in handen der ambtenaren moesten achterla ten. Auto's, motorrijwielen en fietsen tracht men al eveneeer clandestien de Nederland sche grens over te krijgen. Dezer dagen werd ter hoogte van Roosendaal iemand gesnapt, die 'n wagen ons land wilde bin nenvoeren zonder „den Keizer het zijne te geven." Het gevolg was, dat de goede man gevoelig moest over de brug komen, want in zoo'n geval worden de invoerrechten maar eventjes vervijfvoudigd! Naar de Tijd verneemt, wordt de verdach te B. ook verdacht van een inbraak, enkele maanden geleden gepleegd te Zwaagdijjt (N.H.), waarbij een weduwe door den. dader werd verwond, om aldus rij* slag te kunnen slaan. r Verdachte heeft toen in' Hoorn venroede- lijk een batterij voor een zaklantaarn ge kocht, welke batterij daarna te Zwaagdijk werd gevonden. Het schijnt, dat B, indertijd met zijn woonwagen in dat gehucht verbleef. De Londensche correspondent van „De Te legraaf" schrijft aan zijn blad: II. A. Boom, de vlasblonde, stevig ge bouwde, correct gekleede Nederlander, die sedert vijif jaar in Londen de gevaarlijke sneeuw heeft doen verstuiven, die hij op zeldzaam slimme wijze uit Nederland en Frankrijk liet binnensmokkelen, heeft zijn hoog spel moeten bekoopen met neg^n maanden gevangenisarbeid. Daarna zal hij worden gedepoteerd, evenals indertijd Bril liant Chang, de Chineesche cocaïne-koning, wiens opvolger hij is geweest en die nu, naar de Éngelsche politie meent, zijn sluik bedrijf in Nederland voortzet. Scotland Yard heeft lang getracht, den cocaïnesmokkel te ontsluieren, maar de man, die zijn bedrijf zóo doortastend, zakelijk en voorzichtig voerde, dat men na zijn arre statie nóch in zijn weelderig ingerichte West-End flats, nóch in zijn voornaam in gericht, degelijk kantoor in Oxford Street, ook maar het geringste bewijs tegen hem kon vinden, terwijl hij 1/4 uur vóór ziin arrestatie 114 pond verhandeld had, heeft langen tijd geen vat gegeven. Zijm handigheid vrijwaarde hem echter niet er voor, Jen. slotte in een eenvoudige val te loopen. Een detective van Scotland T ard wist zich aan Boom als gegadigde te doen voor stellen en aan het Victoria Station vertelde Boom hem, hoe eenvoudig het spelletje wel was. Boom heeft ingezien, dat de slimste tactiek de argeloosheid is. Wat is nu arge- loozer dan kinderen en kinderpoppen? De vrienden van Boom kwamen een dagje over en namen de kleine meid mee, voor wie vader een nieuwe pop had gekocht en moeder een nieuw manteltje had gemaakt. In een pop gaan gemakkelijk een paar pond poeder en een dikke mantelzoom kan ook heel wat bergen. Voorloopig zullen de Én gelsche douanebeambten dus wel vragen de „nioe, little doll" wat van naderbij te mo gen zien. De detective van Scotland Yard vond de zaak interessant, gelijk reeds gemeld, toon de overmatige belangstelling voor het pak je, dat Boort' naast zich had liggen. Boom zeide wel, dat er alleen maar brood in zat, maar de „klant" meende, dat Scotland Yard dat „brood" wel eens .zou willen zien. Boom werd' gearresteerd en het pakje brood bleek te zijn \Vt pond 89 pCt. zuivere cocaïne. Boom bekende heden schukL en hoewel zijn verdediger meende, dat de magistraat wel rekening zou willen houden met den strop, die het verlies van een zoo grooten voorraad cocaïne voor Boom beteekent het pakje zou waarschijnlijk minstens 700 pond sterling opgebracht hebben legde de Magistraat de genoemde straf op. Het feit, dat Boon? de cocaïne, behalve in onschuldi ge kinderpoppen, ook naar Londen smok kelde in de bagages van elegante dames met 'n bekeende reputatie in Europeesche hoofd steden en badplaatsen, heeft den rechter niet gunstiger vermogen te stemmen. In verband met loopende geruchten, dat er op het kampeerterrein te Hoek van Hol land schurft zou heerschen, heeft de com missaris van Rotterdam te Hoek van Holland de Pers gemachtigd mee te deelen, dat zich in heel Hoek van Holland en de omgeving daarvan dus ook niet het kampeerterrein geen enkel geval van roodvonk, scabies of eenige andere besmettelijke ziekte voor doet. Wel heeft een dag of tien geleden op het kampeerterrein een gezin uit Rotter dam, waar roodvonk heerschte, verblijf ge houden. Dat gezin is dadelijk per auto van den G. G, D. naar Rotterdam getranspor teerd, terwijl dé tent, na ontsmetting, is af gebroken, Ook de grond en de omgeving zijn ontsmet. De geruchten omtrent besmet dus allen grond. Op de Roosendaalschelaan onder Bos- schenhoofd had Donderdag een droevig on geluk plaats. De 17-jarige P. J., aldaar woon achtig, reed met den melkwegen naar huis. Een jongen uit de buurt reed met hem mee. Volgens het ventje schrok' het paard voor een passeerenden auto en sloeg op hol. De De leidsels vielen van den wagen en P. J. trachtte ze vanaf de kar vooroverhangende over het paard, te grijpen. Hij viel en kreeg een der wielen over het hoofd. Vreesclijk verminkt werd de ongelukkige naar het D. v. N.B. meldt, opgenomen. Eenige ©ogen blikken later was hij overleden. Omtrent de reeds door ons gemelde in braak in villa „De Ekkel" aan de Huygens- laan, de woning van mr. A. A. Cnopius, Adv.-Generaal bij het gerechtshof te Arn hem, kan nog worden medegedeeld, dat de daders vermoed wordt, dat er meer dan één is geweest zich hebben toegang verschaft door aan de achterzijde van het hujs een spijl uit te zagen. Zoodoende zijn zij in de bijkeuken gekomen en van daaruit hebben zij langs de keuken het huis be reikt. Aangezien de villa des nachts werd be waakt door een gepensionneerd rijksveld wachter, moet de inbraak overdag hebben plaats gehad. Maar het zonderlingste van den diefstal is Wel de lijst van de vermiste goederen, die de volgende voérwerpen bevat: Een zoo goed als nieuw Turksch Smyrna-tapijt van 2.80 bij 3.80 M. blauw gekleurd met rose figuren, voorzien van een rose rand met blauwe figuren. Verder twee Perzische kleedjes van de zelfde klèurschakeering, vier- 'dergelijke matjes. Ook hebben de dieven nog medegenomen een oude colbertjas, damesmantel van bruine Teddybeer-stof, die met een evén- eens gestolen zilveren dameshorloge en een alpaca armband aan de dienstbode behoor den. De heeren hebben voor inbrekers een vreemde keus gedaan. De zware tapijten zijn noch gemakkelijk te vervoeren, noch gevaarloos te gelde te maken. Hebben zij die brutaalweg, alsof zij iets regelmatigs deden, uit het huis gedragen? En waarom namen zij deze voorwerpen 'en enkele vrij- (Jen, wel waardelooze andere, dingen mede, zon- Behalve der zich het zilver en kostbaarheden toe te eigenen? Bovendien was de orde in de vertrekken nagenoeg niet verstoord, en nu de heer Cnopius van zjjn reis naar België is terug gekeerd, kon worden vastgesteld, dat er, behalve de voorwerpen, welke opgesomd zijn, niets is vermist. Dr. *W. F. Hesselink heeft vingerafdruk ken afgenomen. Tot dusverre zijn in ver band met deze zaak, nog geen arrestaties gpdaan. Auteursrecht. Op 't R. K. Mulo-examen in een onzer provinciestadjes. Aan verschillende tafeltjes zitten strenge, minder strenge en beminnelijke examina toren. De laatste glimlachen vriendelijk en be moedigend tegen de jeugdige examinandi en examinandae, die ietwat zenuwachtig aan de respectieve tafeltjes komen plaats nemen. Aan een der tafeltjes zit een zeer vrien delijke oude frater van een onzer broeder scholen, een en al beminnelijkheid en hulp vaardigheid. Als hij het slachtoffer, dat geëxamineerd moet worden, een scheutje op dreef kan helpen, zonder dat zijn mede-examinator, een streng schoolhoofd, dat merkt, zal hij het niet nalaten. Een lichtelijk zenuv/achtig jong meisje heeft aan het tafeltje plaats genomen, het tafeltje plaats genomen. Zij moet geëxamineerd worden omtrent; godsdienstkennis. En, Liesje, zoo begint de gemoedelijke frater, je weet nog wel iets van Liturgie. Vertel me eens: wat zijn de Liturgische kleuren? Lfesje begint op te noemen: rood, wit, paars.... Hier stokte Liesjes geest en mond. De Vriendelijke frater kreeg medelijden: hij zou zoo graag helpen en zijn vindingrijke geest deed hem een' middel aan de hand. Tersluiks wees hij Liesje naar de mouw van zijn zwarte jas. Het Meisje had de vingerwijzing bemerkt en dra vloog het' uit haar mdnd.... groen! Het antwoord was goed maar de vrien delijke frater, die nu wat verschrikt naar de bedenkelijke kleur van zijn eertijds zwarte jas keek, had het zóó toch niet ver wacht. Uit Geldermalsen wordt gemeld: Gp de steenfabriek „De Lage Waard onder het nabijgelegen Hurwenen ontstond in den afgeloopen winter een loongcschil. Besprekingen over een ziekteverzekering en duur van het arbeidscontract konden tot geen resultaat leiden, zelfs niet na ingrijpen van den rijksbemiddelaar. Ondanks herhaal delijke waarschuwingen van de directie werd toch tot staking overgegaan. Om het bedrijf gaande te houden, werden uit de omgeving arbeiders aangenomen onder toe zegging dat zij niet zullen ontslagen worden, orr hun plaatsen t.z.t. voor stakers weer te móeten, inruimen. Voor het nieuwe, personeel moesten nu dienstwoningen ter beschikking worden gesteld. De directie heeft na den wettelijken weg bewandeld te hebben heden 11 gezinnen der stakeds uit hun woningen laten zetten om deze te doen innemen door de werkwil ligen. De, uit hun woning gezette gezinnen zitten thans met al hun hebben en houden op den dijk. De minister-president spreekt het aan de regeering toegeschreven voornemen tegen om buiten het 'huidige financieele ontwerp om nog een offer te vragen van de verwor ven rijkdommen. In de financieele commissie heeft Poincaré nader verklaard dat hij het in zijn ontwerp heeft gevraagd ten einde de amortisatiekas te steunen. De bijeenkomst van het bestuur van den Mijnwerkersbond heeft besloten de confe rentie van gedelege'erden uit alle mijndistric- ten, welke heden bijeenkomt, aan te bevelen om de voorstellen van de vertegenwoordi gers der kerken tot beëindiging van het ge schil te aanvaarden. De voedstellen houden verplichte arbitrage ten opzichte der loonen in met een onder handelingstermijn van vier maanden op den grondslag der oude loonen, en het dekken van het tekort door subsidie. Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, zeide, dat er omtrent de arbeidsuren geen besprekingen met de eigenaren kunnen plaats hebben, noch zou de Bond er irr toe stemmen den onderhandelingstermijn te ver korten alvorens tot arbitrage over te gaan. Heden vertrekt een delegatie "der mijnwer kers naar de Vereen. Staten om gelden voor de stakers te verzamelen. Gisteravond is het te Dusseldorf tot bloe dige botsingen gekomen tusschen aanhan gers van de Stahlhelm en de Reiehsbanner. Daarbij is een der Reichsbannerlieden zóó door messteken getroffen, dat hij nog vóór de overbrenging naai' het ziekenhuis den geest gaf. Verder werden aan beide zijden talrijke gewonden gemaakt. Bij wie de schuld ligt is niet bekend. Volgens het „Berl. Tageblatt" is in de ha ven van Malmo de Zweedsche torpedoboot „Iris" door de doane-autoriteiten aangehou den en doorzocht. Het bleek, dat de boot lelijke ziekten-te Hoek van Holland missen Jgroote hoeveelheden spiritualiën, sigaren en cigaretten aan boord had, welke men willen binnensmokkelen. had De ratificatie-oorkonden van het op l Juli tusschen Duitschland en België gesloten ver drag nopens het toestaan van pasfaciliteiten aan burgers van beide staten in het kleine grensverkeer werden gisteren in het depar tement van buitenlandsche zaken uitgewis seld. Het verdrag treedt 1 Augustus in wer king. Gisteren.bracht koning Boris van Bulgarije een bezoek aan het secretariaat van den Volkenbond, waar de waarnemend secre- tarisrgeneraal Avenol en onder-secretaris- generaal Attolico hem verwelkomden. De Koning werd daarna voorgesteld aan prof. Lorentz, den voorzitter der commissie voor intellectueele samenwerking. De Koning stel de veel belang in het werk-der c ommissie. Een telegram uit Mexico City meldt, dat tengevolge van de boycot door de katholie ken de omfcet der winkelzaken met 50 pCt. is verminderd. De Arbeidsfederatie heeft haar leden aan bevolen president Calles in zijn anti-clericaal program te steunen en den boycot te bestrij den. Er wordt een bond georganiseerd ter ver dediging van de vrijheid van godsdienst, Omtrent het noodweer dat dezer dagen bo ven Nassau, op de Bahama-eilanden heeft gewoed, meldt men uit Miami (hlorida) dat de bemanning van een jacht, hetwelk in be- droevenden staat aldaar is aangekomen me dedeelt dat bjjna alle gebouwen op de Baha ma-eilanden tijdens den orkaan werden ver nield. De kapitein an de „Munamar", welke voor Nassau vo'ór anker lag,, verklaart te ge. looven dat acht personen bij het noodweer werden gedood, terwijl de schade op viei millioen dollar wordt geschat. Het „India Committee" te Londen ontving geruststellende berichten nopens den storm in WesGlndië. Slechts een gedeelte van San Domingo werd er dopr geteisterd, waar de citroenencultuur eenige schade heeft gele van de Bahama-eilanden wordt uit West-Indië nergens melding gemaakt van slachtoffers of schade. Anderzijds zou vol gens een Lloydstelegram uit Portorico de koffieoogst meer schade hebben geleden dan men verwacht had. Drie schepen, de Franscimy, de Peaceful en de Macoria, alle op weg naar Windwark Island, zijn in den storm vergaan. Vele pas sagiers en leden der bemanning verdron- AMSfERDAM, 29 Juli. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgeb., expl. De Jong Koene.) Yellow Transparant 2026, Kruideniers peren of Ootnskinderen 1830 per 100 kg. Prolefic bessen 0.300.44, trosbessen 0.16 0.26, druiven blauwe 0.860.94, witte 0.600.76, kruisbessen geel rijp 0.12 0.16, rold rijp 0.14—0.18, groen rijp 0.06— 0.08 per kg. Perziken extra 0.160.20, idem I 0.080.14 per stuk.' Eld. blauwe prui men 0.520.64 per kg. Snijboonén 2028, enkele spercieboonen 22—28, dubbele sper- cieboonen 1824, peulen 610, tomaten 1218, tuinboonen 0.801.10, augurken fijn 2030, idem grof 6.408 per 100 kg. Bloemkool extra 2428, idem I 1822, idem II 8.2015, komkommers geel I 3.203.80, idem II 22.80 per ^00 stuks. Peen 1016, rhabarber 614, selderie 3 5, peterselie 24 per 100 bos. Andijvie 2.40—4.80, sla 0.90—2.40 per 100 krou. Nieuwe aardappelen groote 4.808.20, idem drielingen 3.20—6 per 100 kg. Bloemen. Hadley 4—8.50, Columbia 3—5, Verschu- re 34, Golden Ophelia 34.50, Pernet 3.50—5, Ophelia/2.50—4, Sunburst 2—3, Keizerin 2.506 per 100 stuks. Kelken Le lies S—14, Anjers 48, Lathyrus 0.601 Gladiolen 13.50 per 100 stuks. Sniigroen 38 per 100 rank. BARNEVELD, 29 Juli. Pluimvee. Tamme eenden 11.60, jonge hanen 0.501.60, oude hanen 11.70, jonge hennen 1.50 2.75, oude kippen 11.90, tamme duiven 0.25—0.30, tamme konijnen 12 allers per stuk. Handel redelijk. Eieren 6.757.75 per 100 stuks. Aanvoer 600.000 stuks. Handel vlug. CULEMBORG, 29 Juli. Fruit.. (Veiling Culemborg en Omstreken) kruideniersperen le soort 14—20 ct., Janbazen 5y2 ct., suiker peren le soort 6%8 V> ct., manellen le s. 34 ct., dirkjesperen le s. 55 V) ct., stroop- peren le s. 4 '/2 ct., keizerinnen 10 ct., Frie- sche wolven, 6)4 ct., handperen 4% ct., mo rellen 38 ct., krozen le s. 15 29 ct., schud krozen 1018 W ct., groene kruisbessen 7V2 ct., roode id. 3 ct., roode trosbessen 28 ct., alles per kg perziken 2% ct. per stuk. AMSTERDAM, 29 Juli. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche BI. Eigenheimers f 2.202.40, id. Eigen heimers f 2.40—2.50, IJpolder Eigenheimers f 2.803.15, id. BI. Eigenheimers f 2.80- 3.15, id. BI. Eigenheimers f 2.803.15, id. Muizen f 3.504.20, id. Bonten f-3.503.85 per 100 kg; Andijker Blauwen f 2.80, id. Bonten f 3.50—3.85, id. Muizen f 3.50—4.20, Langedijker Muizen f 3.504.20, id. School meesters f 3.504.20, Noord-Holl. Eigen heimers f 2.80, id. Blauwe Eigenheimers f 2.80, Rijper Muizen f 2.803.50,Hille- gommer Zandaardappelen f 4.605 per 70 kg. DELFT, 29 Juli. Boter. Aangevoerd 208/8 en 13/16 v., te zamen 4290 kg. Prij f 1.75 A f 2 per kg. Handel vlug. HALFWEG, 29 Juli. Eierenveiling. Aan voer 360Ó kippen- f 6.507.35; 200 eenden- f 5.65. Handel zeer vlug. HOORN, 29 Juli. Kaas. Aangevoerd 16 stapels fabriekskaas f 37, 27 st. boerenkaas f 38 8 st. boerencommissie f 37, totaal 51 sta pels, wegende 36.984 Kg. Handel goed. ROLDE, 28 Juli. Jaarmarkt. Op de heden gehouden jaarmarkt (z.g* middenmarkt) wa ren aangevoerd 102 merriën, f 150375, 74 ruinrn f 125—300; 45 veulens, f 40—70; 70 melkkoeien, f 175—260; 148 kalfkoeien kalfkoeien f 275425; 185 vaarzen f 175 325, 45 guste koeien f 185300; 41 pinken f60110, 4 kalveren f3045. Handel willig; vele koopers. WIJK BIJ DUURSTEDE, 29 Juli. Ter veiling' besteedde men voor blauwe pruimen 2433 Vs ct., roode bessen 16 li25 ct., per ziken per stuk 46 ct., krozen 2535 ct., kruideniersperen 2024 ct., 2e soort 12— 16 li ct., kruisbessen 1013 ct., rogkrozen 21 Vz26 ct., yellow transparanten 3538 ct., janbazen 6/>14 ct., .2e soort 4li 7 -'/> ct. pollemansperen 78 y2 ct., 2e soort 41'26}i ct., N.H. suikerperen 7J„10 V ct., zwaanhalzen 7Ji ct. 2e sooet 2% 4% ct. per Kg. PURMEREND, 27 Juli 1926. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0.811.29, kleine idem 0.720.89, per 25 K.G. Slaboonen 3 3.30, Snijboonén 1.803.30, Tuinboonen 0.11, per 15 K.G. Doperwten 37 per 50 K.G. Roode Aalbessen J O.ZU9.42 pef K.G. Zwarte Bessen 01730.75 per K.G. Klapbessen 622 per 100 K.G. Aardbeziën 0.40 per K.G. Komkommers 2.603 per 11. Tomaten 0.19 per K.G. Postelijn 0.70 per K.G. Sla 1.503.30 per 100 krop. Raapstelen 2.70 per 100 bos. Bieten 6.3o 16.40 per 1000. Zilver uien 2. Zilver drie ling uiten 1.5C1.75. Aadappelen: Blauwe Eigenh. 0.720.95 per 25 K.G. Appels, Yelle Tiamsparant "0.260.42. Peer: Jan baas 0.05^—0.09. Kruidenierspeer 0.15 ft 19 per K.G. HOOGKARSPEL, 28 Juli 1926. Vereen. „De Eendracht", Aardappelen: Schotsche 1.75—1.80; Heine 1.30—1.45. MEDEMBLIK, 28 Juli 1926. R. K Marktvereeniging „St. Jozef". Aardappe len: groote Muizen 1.651.90; Heine Muizen 1.101.70; groote Witte 1.00 1.15; alles per halve H.L. Aanvoer 3500 manden of zakken, VOLENDAM, 28 Juli 1926. Eierenvei ling. Aangevoerd wefden 190.000 eend eieren voor 4.905.00 en 4500 kipeieren voor 6.10, per 100. BEVERWIJK. 28 Juli 1926. R. K. Coop. Tuindersver, „Kennemerland. Aardbeien 0.25—0.40, Bessen 0.30—0.40, Kruisbes sen 0.150.35, Frambozen 0.600.80, alles per K.G. Perziken 0.030.10 per stuk. Tomaten f 0.200.22 per K.G. Sla 0.4O—1.00, Postelein 0.10—0.20, Andij vie 0.200.50, per kist. Wortelen 0.12— 0.2, Rabarber 0.030.08, per bos. Bloem kool 214, Komkommers 27, per 100. Roode Kool 56 per 100. Tuinboonen 0.020.07, Doppers 0.120.28, Capucij- ners, witte 0.120.22, idem bruine 0.20 0.26, Raspers 0.1 £—0.35, Groentjes 0.120.18, Snijboonén 0.230.30, alles per K.G, Spercieboonen m. dr. 0.220.28, idem dik 0.180.22, per K.G. ELST (Bet.), 29'Juli. Fruit. (Veiling V. V. C. B.) Zoete abrikoospruimen 47—60 c., blauwe pruimen 1927 c.. Eng. krozery25 28 c., morellen 3049, kruisbessen 3—7 2 c., roode bessen 1823 c., kruideniersperen le soort 1822 c., 2e soort 1012 c., Janbaas 57 c., Beekhuisperen 46 c., keizerinpe ren 8%9 c. zwaanhalsperen 5% ct. per kg. Perziken 3—6 Y> c- Per stuk. ENKHUTZEN, 29 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 1.701.75, kleine f 1 1.15, Ideaal f 1.701.75, gewone muizen f 1.70—rl.85, Borgers f 1.551.70 per 50 kg. Kruideniersperen f 0..180.27, St. Laurinaperen f 0.140.17 per kg. HOOFDDORP, 29 Juli. Granen. Tarwe oude f 1718.50, winertgerst f 910, witte duiveboonen f 1316, groene erwten f 12 16, karwei f 3234, blauwmaanzaad f 44 46, koolzaad f 22—24, kanariezaad f 1415, alles per 100 kg. SCHAGEN, 29 Juli. Eieren. (Veiling.) Aanvoer 31.285 kipeieren, bruin f 6.507.1Ó wit f 5.506.20 per 100 stuks ongewogen, wit f 56—58 kg.) f 5.80—5.90, (58—60 kg.) f 6—6.30, (60—63 kg.) f 6.30—6.50. Aanvoer 1451 eendeieren, f 4.304.70 per 100 stuks ongewogen. UITHOORN, 29 Juli. Kaas. Aangevoerd 147 partijen. Prijs Goudsche met R.M. 41 45 2e soort f 36—40 zwaardere f 46 zon der R.M. f 3240. Handel matig. HOOFDDORP, 29 Juli 1925. Tarwe oude 17.00—17.50. Wintergerst 9.00— 10.00. Witte Duivenboonen 13.0016.00. Groeneerwten 12,0016.00, Blauwmaan zaad 44.00—46.00. Karwei 32.00—34.00. Koolzaad 22.0024.00. Kanariezaad 14.00—15.00. Alles per 100 K.G. TER AAR. 28 Juli 1926. Veilingbericbt van de R.-K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". 2380 zakken snijboonén 1.35. 1 zak stek 0.99. 107 zakken Prins,b. z. dr. I 2.57. 6 zakken dubb. st. pr. 1.75. 2 enk. st. pr, 1.64. Alles per 10 K.G, 6 z. spekboonen 1.69. 30 manden Fijn I 6.35. 1 mand Fijn II 3.55. 46 manden F. B. I 2.70, 3 zakken F. B. II 1.55. 97 zakken bast. I 1.90. 3 zakken bast. II 1.20. 655 zakken grof I 1.10. 25 zakken G. Grof 1.00. 30 zakken Stippel ƒ.05. 92 zakken K. K. 1.05 Per 25 K.G. TER AAR, 28 JuH. Veilingbericht van de R.-K. Tuindersvereeniging „God zij met ons" 561 zakken Snijboonén I 2.05. 6 zakken St^k 0.95. 20 zakken Prinsesscboonen u dr. I 2.68. 3 zakken W. Pronkb. 1.25. 3 zakken dubb. st. pr. 1.80, 1 zak Rh. Spech- bconen 1.80. Alles per 10 K.G. 5 manden Fijn II 7.206.80. 8 manden F. B. I 2.60 26 Bast. I 2.—. 213 manden Grof I 1.05. 22 manden Stippel 0.30. 21 manden K.K. 1.25. Alles per 25 K.G. HOOGKARSPEL, 29 Juli 1926. Vereeniging „De Eendracht". Schotsche aardappelen. 1-75—1.80. Due 0.90—1.10. Kleine Aard appelen 1.351.50. UITHOORN, Op de kaasmarkt waren aan gevoerd 147 partijen. Prijs Goudsche kaas R. .M, 4145. 2de soort 36—40. Zwaar dere 46. Zonder Rijksmerk 3240. Han del matig. MEDEMBLIK, 29 Juli 1926. R.-K. Markt vereeniging „St. Jozef". Groote Muizen 1.70 1.90. Kleine Muizen 1.1.60. Groote Witte 0.851.35. Per halve H.L. Aanvoer 3000 manden of zakken. PURMEREND, 28 Juli. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 0.811.35 per 25 kilo. Kleine aard appelen 0.730.89 per 25 kilo. Slaboonen 2.502.70 per 15 kilo. Snijboonén 1.35 3.09 per 15 kilo. Tuinboonen 1213 ct. per 15 kilo. Doperwten 2.504 per 50 kilo. Roode aalbessen 1340 ct. per kilo. Zwarte Bessen 75 ct. per kilo. Klapbessen 3.50 5 9 per 100 kilo. Perziken 57 per 100. Frambozen 87 ct. per Jkilo. Aardbeziën 41 ct. per kilo. Komkommers 3.105.50 per 100. Tomaten 1721 cent per kilo. Augurken, per' mand; middel 5227 ct. Basterd 3345 ct. Stek 89 ct. Bommen 3336 ct. Blauwe Eigenheimers 7294 ct. per 25 kik». Appel Yellow Transparant 1145 ct. per kilo. Peren Janbaas 511 ct. per kilo. Suikerperen 12 14 ct. per kilo. Kruidenierspeer 18—24 ct. per kilo. Bloemkool 3.8016 per 100. Spinazie 60 ct. per mand. Peterselie 3.90 per 100 bos. Rabarber 4.506.80 per 100 bos. Bic ten 14.00 per 1000. Wortelen 415.90 p. 100 bos. Zilver drieling uien 1.25 per 25 kilo. Zilver Nep 1.501.75 per 25 kilo, VOLENDAM, 29 Juli. Visscherij. De aal vangst is bevredigend. Men besteedde voor kwakaal 4055 cent per pond. De botaan- voer is matig. Prijs 30—40 cent per pond. De garnalenvisscherij wordt beter; de noteering stond on en—i.dd-H f 2.50 oer lit. IJMUIDEN, 29 Juli. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.101.60, tongen f 3.402 per kg., griet f 8229, gr. schol f 69, md. schol f 6050, zetschol f 51 42, kl. schol f 2719, f 11.505, scharren f 149.50 per 50 kg., roggen f 2412 per hoop vleet f 1.45—0.90 per stuk moreel f 3328, pieterman en poon f 11.50—^2.90, md. scheNisch f 3527, k.md. schelvisch f 2311.50, kl. schelvisch f 1611, f 156 per 50 kg., kabeljauw f 8845 per 125 kg., gr. gullen f 2715 per 50 kg., kl. gullen f 16 5.50, wijting f 6.5C4.40 per 50 kg. IJMUIDEN, 29 Juli. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoom treilers IJ.M. 187 (Derika IX) met f 1791 IJ.M. 385 (Derika IV) met f 2448 IJ.M. 124 (Derika XI) met f 1856 IJ.M. 125 (Derika XII) met f 2017 IJ.M. 99 (Johanna Elisabeth met f 2073 IJ.M. 84 (Pallas) met f 2131 IJ.M. 74 (Poseidon) met f 2479 IT.M. 180 (Holland IV) met f 1827 IJ.M. 365 (Hol land VI) met f 1726 IJ.M. 232 (Westland) met f 1299 IJ.M. 41 (Rcode Zee) met f 1875; IJ.M. 106 (Reiger) met f 1518 IJ.M." 432 (Raaf) met f i525 aan besomming. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7