Gemengd Nieuws. binnenlandsch nieuws. AND Het nieuwe Franschc financiëele ontwerp. De Belgische ministers in Parijs. Een aanklacht der Beiersche regeering tegen dr. Levy. Het conflict in de Engelsche mijnindustrie. De noodbepalingen. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico. De laatste kerkdiensten. De koning der oplichter gearresteerd. Botsing van drie auto's nabij Naarden. Inbraak in kerk en kapel. Een havenmeesteresse. Hy wilde Rotterdam eens zien. Noodlottig auto-ongeluk. Het vreemdelingenbezoek aan Walcheren. Over het Hollandsch Diep gezwommen. De vluchteling gepakt. Aanvaring. De prettige ervaring van Pi eter sen. De truc met het zakje. Een eigenaardige gevangenis. Het lot van een briefkaart. Verdwijnend natuurschoon in Limburg. Dagelijksche dingen. De verkiezing voor de Eerste Kamer. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Je Kamer heeft iret 350 tegen 201 stem men het voorstel aangenomen, waarbij alle amendementen op de financieele ontwerpen ontoelaatbaar worden verklaard ten einde de debatten over deze ontwerpen, welke morgenochtend beginnen, te bespoedigen. In weerwil van de oppositie der commu nisten en socialisten nam de Kamer giste renmiddag vrij vlot het voorstel aan oir bij de behandeling van het financieels ont werp bij uitzondering geen amendementen toe te laten. Met de behandeling van bet ontwerp delf kon nog niet begonnen wor den, omdat de nieuwe spoedprocedure voor schrijft, dat er een dag verloopen moet tus- schen die behandeling en de publicatie van het rapport der financieele commissie. Aan gezien die publicatie gisteren heeft plaats gehad,, zal de behandeling hedenochtend beginnen. De regeering hoopt het ontwerp vóór Maandag door de Kamer en den Se naat aangenomen te krijgen. Zeer spoedig daarna zal het parlement op reces gaart. Briand heeft gisteren een noenmaal aan geboden aan de Belgische ministers Van- dervelde en Francqui, die zich in Parijs be vinden. Poincaré, die druk bezet was, kwam tegen het dessert en had een lang durig onderhoud met de ministers. Het betreft algemeene besprekingen en een nader in contact treden. De ministers onderhielden zich over verschillende inter- nationaal-polrtieke en financieele kwesties. Francqui besprak in het bijzonder met Poin caré de kwestie der wiseekoersen en docu menteerde zich omtrent de middelen on te voorkomen dat de verdediging van den Franschen en Belgischen franc geen schade toebrengt aan een of ander land. Naar verluidt heeft de Beiersche staatsre- geering tegen den soc. dem. afgevaardigde dr. Levy een aanklacht wegens beleediging van den Beierschen minister van justitie dr., Gürtner ingediend. Zooals men weet heeft I dr. Levy den Beierschen minister van justi-' tie in de „Vorwats" verweten, dat hij ver schillende veemmoordenaars heeft begun stigd. Het congres der mijnwerkers-gedelegeer den heeft besloten een referendum uit te schrijven over de voorstellen der kerkleiders tot regeling van het conflict in de mijnindu strie. Het congres adviseert den mijnwerkers de voorstellen te aanvaarden. De stembiljetten moeten binnen acht da gen aan het bureau van den „Mijnwerkers- bond worden ingeleverd. In het Lagerhuis stelde de minister van Binnenlandsche Zaken voor de geldigheid van de bepalingen der Emergency Act, welke tijdens de algemeene staking werden afgekondigd, met een maand te verlengen. Hij zcide: De politie en ik achten het noo- dig en wenschelijk haar te verlengen, of schoon ik mij gelukkig acht te kunnen ver klaren, dat er sedert het einde der alge meene staking geen wanordelijkheden van be teekenis zijn voorgevallen en het niet noo- dig was zijn toevlucht tot de militaire macht te nemen. MacDonald noemde de voortzetting een beleediging voor het geheele land. De desbetreffende resolutie werd met 230 tegen 84 stemmen aangenomen. De procureur-generaal heeft verordend, dat de katholieken overal in Mexico ont wapend moeten worden, daar zi) nachtbij eenkomsten houden, welke, naar de auto riteiten gelooven, ten doel hebben zich tegen de kerkelijke wetten te verzetten. Gisteren waren alle kerken stampvol bij het celebreeren van de laatste mis vóór, de staking van alle kerkelijke diensten, welke door aen aartsbisschop van Mexico is be volen. President Calles heeft verklaard, dat de strijd tusschen de macht der revolutie en die der reactie is begonnen. De Parijsche bladen maken melding van de sensa(ioneele arrestatie van den koning der oplichters, Alexandre Sacha Staviskv, een te Sobodka in Polen geboren 30-jarige jonge man, die de Parijsche bankiers voor een slordige tien millioen francs heeft weten op te lichten. De politie kende den oplichter, maar het heeft maanden geduurd, eer zij zijn verblijfplaat» ontdekte. Voor een tweetal weken werd een der handlangers van Stavlsky uit de gevangenis ontslagen. Met de uiterste zorg werden nu diens gangen nagegaan in de verwachting, dat hij op een goeden dag de schuilplaats van den leider der bende zijns ondanks wel verraden zou. En men had goed gezien. Op een avond begaf zich de voormalige gevan gene naar een villa te Marby-le-Roi in de buurt van Parijs. En nauw was hij binnen of de politie gluurde door de jaloezieën en zag hem in gesprek met niemand anders dan Stavisky zeTi, die onder den naam Francois in het dorp een verborgen maar royaal leven leidde. Onmiddellijk begaven zich een aantal rechercheurs naar de villa; een hunner haalde de bel over en toen de dienstbode geopend had, drongen allen naar binnen. Het eerste wat zij zagen was een ruime eetzaal, waar voor een tiental gasten de tafel gedekt stond. De gasten zelf, dames en heeren in keurig avondtoilet, bleken nog in den ont vangstsalon boven. Geheel ontdaan werden zij door een tweetal rechercheurs gemakke lijk in bedwang gehouden, terwijl de overi gen op zoek gingen naar Stavisky, die niet bij de groep aanwezig bleek. Eindelijk vond men hem, op zekere plaats, geheel terneer geslagen. Hij liet zich gewillig gevangen nemen en vertelde aan da politie dat het aangerichte diner een afscheiedsfuif was, want alles was gereed om den volgenden dag over de grens fa gaan. De auto stond klaar, de koffers waren gepakt en zijn pas voor Zwitserland was in orde. De oplichter bleek in het bezit te zijn van 15.000 francs; waar de rest van de 10 mil lioen gebleven is heeft de politie nog niet kunnen uitvinden. Vrijdagavond had op den Amsterdamschen straatweg nabij Naarden een autóbotsing plaats, waarbij drie auto's betrokken waren en die nog bijzonder goed is afgeloopen. Uit de richting Amsterdam kwam een auto, bestuurd door den heer C. v. d. M., welke onmiddellijk gevolgd werd door een tweeden auto, bestuurd door den heer J. v. ,V. Beide auto's hadden snelheid van ongeveer 50 55 K.M. Op een gegeven moment wilde de achterste wagen den voorste passeeren, juist toen uit de tegen overgestelde richting nog een auto aankwam, Daarbij raakten de wagens elkander, waarbij van den auto, komende uit de rich ting Naarden, het spatbord en het voorwiel werden, gegrepen. De bestuurder raakte het «tuur kwijt en zou in de vaart gereden zijn, indien niet toevallig daar ter plaatse een zandhoop had gelegen, waardoor de auto geremd werd. Het linker voorwiel van den auto, be stuurd door v. V., werd versplinterd, ter wijl de benzinetank afgerukt werd en de vooras ontzet. Van den derden auto werd de treeplank verbrijzeld en het spatbord be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt uit Zegge d.d. 30 Juli aan het „D. v. N. Br."'. Hedennacht hebben eenige mannen inge broken in de R. K. Kerk en kapel. De rooster, die voor de deur der kapel ligt, werd opgelicht en eenige ruiten werden vernield. Aan de kerk heef men getracht door middel van een ladder door een raam binnen te komen, hetgeen niet gelukt is, daar de ramen van tralie^ voorzien zijn. De groote kerkdeur hebben zij A-eten te forceeren en te openen. Wij vernemen dat hier zeer onoordeel kundig te werk is gegaan en zeer zeker geen beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest. Van de daders is nog niets bekend. De maréchaussees raft Oudenbosch heb-ben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Voor zoover bekend is niets vermist. De Raad der gemeente Sluis benoemde tot havenmeester, marktmeester en ontvan ger der opslaggelden mej. F. Gevaert van Maldeghcm. Een bewoner van Boskoop bracht Don derdagmiddag een bezoek aan de Maasstad. Nadat hij zijn zaken had afgedaan, meende de man ook eenigen tijd te mogen besteden aan vermaak. In een der café s ontmoette hij twee dames en een heer, die zich bij zonder voor hem interesseerdên. Zij waren buitengewoon vriendelijk en lieten hem verschillende dancings tn restaurants zien. Na afloop van den middag kwam de Bos- kooper tot de ontdekking, dat het middagje hem vrij veel gekost had. Hij miste n.L een portefeuille, inhoudende een bankbiljet van 100 Zwitserscbe francs, twee van 50 francs, drie biljetten van 100 Fransche francs en nog 60. Vrijdagmiddag heeft op den Amsterdam schen straatweg nabij de Klomp te Ede een auto-ongeval plaats gehad. De autobestuur der van Dam uit Amsterdam reed met zijn wagen Op den weg toen de wielrijder K. v, d. Tap uit Ede hem tegemoet reed. Bijna vlak voor den auto stak van den Tap den weg over. De automobilist kon een aanrij ding niet verhinderen, v. d. Tap werd van de fiets geslingerd en bekwam een ernstige hersenschudding. Hij werd naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem overgebracht per Roode Kruis-auto. De toestand van den aan- geredena 1» hopeloos. Het schijnt wel of elk (aar de trek van vreemdelingen naar Walcheren op de Mid- delburgsche marktdagen toeneemt. Donder dag j.L was Het weer enorm. Naar schatting een paar duizend Engelschen, Amerikanen, Duitschers en van welk land de dames, de heeren en de kinderen ook mogen komen, hadden de reis van de Belgische badplaatsen via BreskensVlissingen gemaakt en 't we melde er dan ook weer al in de drukst be zochte badplaatsen. Dat al deze dagjesmenschen gaarne ge zien worden door restaurateurs en winke liers is dan ook te begrijpen en alleen dc drukte op de wisselkantoren is reeds een afspiegeling van wat er dien dag in Ne- derlandsche munt wordt omgezet, terwijl vele zaken gaarne zelf vreemd geld aanne men om het den vreemdelingen makkelijk te maken. Er is ook een categorie personen, die dat vreemde geld gaarne aanpakt, maar niet spoedig tevreden is en dat zijn de clubjes Arnemuidsche vrouwen, meisjes en kinderen, die speciaal naar „stad" komen om een broodje te verdienen door zich te laten fo tografeeren door de vreemden. Jammer is, dat zij daarbij meermalen onbescheiden op treden. De politie móet dan ook steeds in de wéér zijn om te voorkomen, dat dit op- tred enals een last zal worden bezorgd. Donderdag zwom mej. E. C. Zinsmeester uit Delft, onder begeleiding van den schip per Brand en anderen, het Hollandsch Diep over bij Moerdijk in schuine richting in schuine richting in slechts 40 minuten. Den laatsten keer had een meisje uit Antwerpen er 1 uur en 6 min. voor noodig. Donderdagavond omstreeks zes uur is de uit het Huis van Bewaring te Almelo ont vluchte J. Drog door eenige wachtmees ters der maréchaussee gearresteerd onder Raalte. De vluchteling gaf eerst een val- schen naam op, doch zijn signalement klop te precies en bovendien werd bij door wachtmeester Walen positief herkend, Drog werd geboeid per auto naar Almelo ge tracht en aldaar te half elf in het Htds van Bewaring achter slot en grendel gezet. In den nacht van Donderdag op Vrijdag Is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Veerhaven te Rotterdam, het rijnschip Eli- sa, dat op stroom lag, door zijn ankers ge- loopen, waardoor het dwars in de rivier kwam te liggen. De sleepboot Frans is even later op het dwarszee liggende schip geloo- pen. De Elisa kreeg een groot gat mid scheeps aan stuurboordszijde, even onder de waterlijn, en maakte veel water. Spoedig was een pompboot ter plaatse en dóór het spannen van een zeil voor het gat en door hard pompen kon men de Elisa, die 800 ton kolen in had, drijvende houden. Ze is naar de Waalhaven verhaald en daar aan den grond gezet. De volgende ware historie die van humot allerminst ontbloot is, speelde zich zeer korr geleden af aan zeker politiebureau meldt het „Volk." Daar waren dan, op verschillende uren van den dag, twee arrestanten binnengebracht. De eene, dien v/ij Jansen zullen noemen, had al te groote offervaardigheid jegens Bacchus be toond, de andere dien wij als Pietersen zullen aanduiden, was aangehouden, daar hij een vonnis ten zijnen laste had, dat naar de justitie, die in 's Rijkshotel blijkbaar met leege kamer zit, oordeelde, eindelijk eens moest worden ondergaan. Beide arrestanten kregen zooals gebruike lijk is logies in de cellen van het bureau, de eerste „ter ontnuchtering" zooals dat officieel heet, de tweede ter „voorloopige bewaring" in afwachting van zijn uitlevering aan de ge blinddoekte vrouwe, die verlangend was het appeltje met hem te schillen. En, zocals eveneens gebruikelijk is, beide arrestanten werden, alvorens men hen in sloot, gefouilleerd en al wat zij bij zich had den, werd door den wachtcommandant tijde lijk opgeborgen. Tot zoover ging alles, zooals het naar letter en geest der voorschriften inzake den inter nen politiedienst behoort te gaan. Maar toen naderde het tijdstip dat de ar restant Jansen geacht werd bekomen te zijn van zijn alcoholische beneveling en een agent kreeg opdracht Jansen uit de cel te halen, op dat hem zijn vrijheid zou worden hergeven. De politie-beambte klopte op de eerste de beste celdeur, waarin hij eenige beweging meende te hooren en onder den uitroep: „Hé Jansen, ben je wakker,?" ontgrendelde hij de celdeur, waaruit.... Pietersen te voorschijn kwam. De politie-beambte, die noch bij de inslui ting van Jansen, noch bij die* van Pietersen tegenwoordig was geweest, geleidde den pseudo-Jansen naar het lokaal van den wacht commandant, die op het tijdstip dat de arres tanten waren binnengebracht, ook niet in dienst was. „Nou Jansen, je kunt weer weggaan. Hier heb je je bullen terug en denk d'r nou verder een beetje om." Aldus ongeveer sprak de brave wachtcom mandant tot Pietersen, toen hij Jansen uit het politie-arrest dacht te ontslaan en hij gaf hem de voorwerpen, bij diens fouilleering afgenomen weer terug. En zoo geschiedde het dat Pietersen, be halve een zakdoek, sleutelbos, tabaksdoos, pijp »nz. ook een kleine acht gulden ter hand werd gesteld. Tegen die laatste gave had Pietersen bezwaar. „Dat geld is niet van mij, zei de eerlijke kerel, met het oprechtste gezicht, dat hij trekken kon. De 'wachtcommandant echter, gedachtig aan het verhaal, dat hij van zijn voorganger had gekregen, dat Jansen straat-dronken het bureau was binnengebracht, meende te be grijpen, dat de ontnuchterde niet meer wist, dat hij nog geld bij zich had en voegde hem daarom toe: „Nou, 't is in orde hoor, geen kletspraatjes meer, en maak nou maar gauw, dat je de straat op komt. Dat liet Pietersen zich geen tweemaal zeggen. Hij was al een paar uren verdwenen, toen Jansen, met stevig vuistgebonk op zijn cel deur aankondigde, dat hij uit zijn roes ont waakt was. De stemming, die er toen in het politie bureau, dat wij uit menschlievendheid niet nader zullen aanduiden, heerschte, zullen wij maar onbeschreven laten. Maar Pietersen denkt met een volle porte- monnaie en een1 dankbaar hart terug aan dien braven wachtcommandant. Nabij het telegraafkantoor op Semoet Soerabaja heeft de politie een Chinees ge grepen, die op Kapasan een landgenoot had opgelicht. De gearresteerde stapte in den vooravond- vergezeld van een landgenoot, een Chinee- schen winkel op Kapasan binnen, waar o.a. gouden munten te krijgen zijn. Hij vroeg verscheidene munten te zien, o.m. Ameri- kaansche twintig dollarstukken. Ten slotte zou hij voor 500 aan munten koopen en de winkelier deed ze netjes in een zakje, dat de kooper bij zich stak, vervolgens doende alsof hij zijn portemonnaie te voorschijn wou halen en zou betalen. De kooper verklaarde echter, na eenig mor relen in zijn zakken, dat hij zijn beurs thuis had laten liggen. Maar geen nood zijn ka meraad zou die wel even halen. Die kreeg een bos sleutels voor de kast waar de beurs zou liggen. De kameraad verdween, om een half uur later weer te komen met de mededeeling, dat hij de kast niet open had kunnen krijgen. Wacht, zei de kooper, dan ga ik maar even zelf. De zak met de munten Zou hij zoo lang achter laten natuurlijk. En hij nam uit zijn jas zak het zakje en legde dat op tafel, om ver volgens den winkel te verlaten. Na weder een half uur zeide de kameraad, die in den winkel gebleven was, nietje begrijpen, waarom de andere zoo lang weg bleef. Hij zou maar eens gaan kijken en maakte meteen aanstalten om te vertrekken. Maar toen stond de winkelier, die al eens beet genomen was en onraad rook, op en bracht hem aan het verstand, dat hij niet moest wagen heen te gaan. Op de tafel lag het zakje. Een employé maakte het open en.vond er eenige stuk ken lood in, gewikkeld in een courant.... Toen snelde de winkelier naar de telefoon en noodigde de politie uit om te komen. De kameraad, onthutst, noemde fluks den naam van zijn sobat, alsmede het restaurant waar, die wel zou zitten. Hij zat daar inderdaad, maar kreeg de politie al in het vizier, voor die hem grijpen kon. Bij het telegraafkantoor werd hij gevat. Nu heeft een maand of tien geleden te Malang een geval van oplichting plaats gehad, waarbij dezelfde truc met het zakje is toe gepast en daarbij bedroeg de buit 2000 aan gouden munten. Malangsche politie-ambtenaren zullen nu naar Soerabaja komen om te zien, of de gear resteerde de man is, dien zij moeten hebben. Sinds korten tijd heeft Los Angeles (Ver. Staten) een nieuwe districtsgevangenis, wellte iets meer dan 8 millioen dollar moet hebben gekost. De gevangenen zijn er niet in duffe vochtige kelders, maar op de bovenste ver diepingen van een wolkenkrabber onderge bracht, waar de wind dapper blaast, de zon in de cellen schijnt en vogels en vliegmachines rond de vensters cirkelen. Nauwelijks waren de gevangenen in hun nieuw „hotel" gelo geerd, of zij begonnen zich te vervelen en kre gen heimwee naar het vrije vogelleven. Eeni ge bewoners openden met lepel en vork kalm weg de deuren, waarop zij een wandeling on dernamen door de gangen, zich de lift ten nutte maakten en langs de brandladders de vrijheid herwonnen. De politie achterhaalde hen echter en verschillenden hunner zitten weer vast. Dadelijk werden alle sloten veran derd en in- of uitbraakvrij gemaakt. Maar ook deze verbeterde sloten waren niet tegen lepels en vorken bestand. De bewakers vielen van de eene verrassing in de andere. Zoo bevond men, bij het nazien van een cel, dat de deur behoorlijk gesloten was, maar de vogel was uit de kooi gevlogen, zonder dat er een stukje uit den muur was weggebroken. Den vol genden dag was de uitbreker weer in zijn cel terug. Op de vraag wat hij hgd uitgericht, vertelde hij, leukweg dat hij een paar bood schappen in de stad te doen had. De brand ladder verschafte hem volop gelegenheid om zijn cel te verlaten en ze weer binnen te gaan. Op een goeden dag verwijderden zich veer tien gevangenen tegelijk ze werden echter na een geanimeerde jacht door de straten der stad weer stevig achter slot en grendel gezet. Zeven-en-twintig jaar geleden, den 25sten Augustus 1899, werd te Berlijn een brief kaart op de post bezorgd, zonder adres. Ook den postzegel had de afzender vergeten wel prijkte zijn eigen adres voluit aan de omme zijde van de kaart. Den 24sten Juli 1926 is de kaart bij den afzender teruggekeerd. Wel woonde deze niet meer in Berlijn, droeg de kaart opmer kingen als „terug", „onbestelbaar", „afzen der onbekend", maar de nauwkeurige post heeft hem in Steglitz weten uit te vinden. Zoodat die afzender, of wellicht zijn zoon, na 27 jaren nog strafport te betalen krijgt voor een briefkaart, waarvan hij zich wel moeilijk iets zal herinneren. DE OPRICHTING DER CEMENTFA BRIEK BIJ DEN ST. PIETER. Naar wij vernemen, zal in weerwil van alle verzet, op het in den St. Pietersberg uitge graven gedeelte de cementfabriek waarschijn lijk toch worden gevestigd. In een bijeen komst in België op 15 Juli gehouden, werd opgericht de Eerste Nederlandsche Cement- Industrie, met een aan deelen kapitaal van f 5.000.000. Het doel der onderneming is in de eerste plaats, de oprichting van 'n groote fabriek bij Maastricht. Aan Belgische zijde is de voornaamste aandeelhoudster met circa 1 lA millioen gulden de S. A. des Cimenteries en Bri quetteries Réunies te Antwerpen, dezelfde maatschappij welke het gat in aen berg heeft laten graven. Aanvankelijk werd gedacht, dat vele werk- loozen bij het bouwen der fabriek aan arbeid geholpen zouden worden. Vernomen wordt echter, dat er vele Belgen in dienst geno men zullen worden. Auteursrecht Twee Hollandsche dienstbaren flaneeren op haar Zaterdagschen uitgangsavond over de Scheveningsche boulevard. Hier gaat mijn mevrouw 's isomers dikwijls naar toe, zegt de een. Waarheen Daar, naar 't Palacé-Hotel. Het Palacé-Hotel. (Dit laatste heel hard, met vollen klemtoon op cé). Ach meid, dat is het Palace-Hotel. Nie waar je spreekt het uit Palacé. 't Is Engelsch. Loop heen, Engelsch 1 't Is doodge woon Duitsch. Kind, doe niet zoo eigenwijs. Ik zal het waarachtig wel beter weten. Mijn mevrouw is een halve Engelsche. Als de kinderen is iets niet mogen hooren, praat ze altijd En gelsch met mijnheer. Nou, daar heb ik het al een beetje van geleerd, 't Is niks lastig. O nee vraagt de ander, vriendins talenkennis bewonderend. Nee hoor, gaat de ander nu trots ver der. 't Lij kent net op Hollandsch. En daarom weet ik ook dat je Palacé mot zeggen, De ander kijkt wijsgeerig-onbegrijpelijk. Hoe zoo vraagt ze dan benepen. - Nou meid, dat is toch reuse logisch. *t Beteekent gewoon niks anders a's.... nou, spreek het zelf maar uit, dan weet je 't. Palacé, pa-la-cé.... ik weet 't niet. Stommert. Pal-an-zee natuurlij k Jé ja, palacé, pal an zee. Gut, wan leuke taal echt makkelijk 1 Geen verandering in de samenstelling van groep II. De Vrijheidsbond wint een zetel in Zuid- Holland ten koste van de A.-R. Vrijdag is in de Provinciale Staten van Gelderland, Overijsel, Groningen Drente en Zuid-Holland de verkiezing voor 25 leden van de Eerste Kamer der Staten-Gencraal gehouden. De eerste vier genoemde provincies zijn tot een groep vereenigd, terwijl de provin cie Zuid-Holland een afzonderlijke groep vormt. Naar men weet, wordt aan de stemmen der Statenleden een waarde toegekend, in verhouding tot de bevolking in de verschil lende provincies. Volgens art. 114, 1, geldt elke stem, naar gelang der provincie, waar zij is uitgebracht, voor het volgende aantal stemmen: Gelderland 120 Overijsel 95 Groningen 82 Drente 61 Zuid-Holland 208 De uitslag van groep II. Berekend naar de stemwaarde 'van de in de Staten van Gelderland, Overijsel, Gro ningen en Drente uitgebrachte stemmen, be droeg het totaal aantal stemcijfers in deze groep 16865, zoodat de kiesdeeler werd vast gesteld op 1297 4/13 (de breuk werd verder verwaarloosd). De verdeeling der stemcijfers over de verschillende partijen en de toekenning der zetels geschiedden als volg! J Staatkundig Gereformeerde Partij: 215 stemmen 0 zetels plus 215, Vrijz. Dem. Partij: 1320 stemmen 1 zetel plus 23 is 1 zetel. Anti-Rev,: 2910 stemmen 2 zetels plus 316 is 2 zetels. Cbrist.-Hist.: 2498 stemmen 1 zetel plus 1201 is 2 zetels. Roomsch-Katholieken 3883 stemmen 2 zetels plus 1289 is 3 zetels. Vrijheidsbonders: 2474 stemmen 1 zetel plus 1177 is 2 zetels. Soc.-Dem.: 3565 stemmen 2 zcfel^ plus 971 is 3 zetels. Gelcozen zijn dus: 1 Vrijzinnig-Democraat. 2 Anti-Revolutionairen. 2 Christelijk-Historischen. 3 Katholieken. 2 Vrijheidsbonders. 3 Sociaal-Democraten, zoodat dus in de samenstelling van deze groep geen verandering is ingetreden. De gekozenen in groep II. Gekozen zijn: J. B. .Westerdijk, Vrijz.-Democraat. H. Colijn, Anti-Rey. Prof. mr. P. A. Diepenhorst, Anti-Rev. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, Christ-Hist, Heden kan niet vastgesteld worden wie van de Christelijk-Historischen als twee de lid is gekozen. Van de verdere numme ring der voorkeurstemmen, welke op dit oogenblik onbekend is, en die op het Cen traal Stembureau zal kunnen blijken, zal het afhangen wie van deze lijst het tweede ge kozen lid is. J. F. C. Arntz, Katholiek. P. T. H, M. Dobbelman, Katholiek, J. C. L. van de Lande, Katholiek. Mr. H. Smeenge, Vrijheidsbond. Mr. A, J. Baron van Nagell van Ampsen, Vrijheidsbond. Mr. M. Mendels, S. D. A. P. E. Rugge, S. D .A. P. L. M. Hermans, S. D. A. P. De uitslag van groep IV. Berekend naar de stemwaarde van de in de Staten van Zuid-Holand uitgebrachte stemmen bedroeg in groep IV het totaal aan tal stemcijfers 16.432, zoodat de kiesdeelei werd vastgesteld op 1369 1/3. (De breuk werd verder verwaarloosd.) Vrijheidsbonders 2288 stemmen 1 zetel plus 919 is 2 zetels, Vrijz. Dem. 1040 stemmen 0 zetels plus 1040 is 1 zetel. Anti-Rev. 3536 stemmen 2 zetels plus 798 is 2 zetels. Staatk. Geref. 416 stemmen 0 zetels plus 416 is 0 zetels. Christ. Hist. 2496 stemmen 1 zetel plus 1127 is 2 zetels. Sociaal-Democraten 3744 stemmen =r 2 zetels plus 1006 is 3 zetels. Roomsch-Katholieken 2912 stemmen 2 zetels plus 174 is 2 zetels. Gekozen zijn dus: 2 Vrijheidsbonders. 1 Vrijzinnig Democraat. 2 Anti-Revolutionairen. 2 Christelijk-Historischen. 3 Sociaal-Democraten. 2 Roomsch-Katholieken, De Vrijheidsbonders winnen In Zuid-Hol land 1 zeter te nkoste van de Anti-Revo lutionairen, waarvan de heer H. Amelink dus niet meer in de Eerste Kamer zal te- rugkeeren, De gekozenen in Zuid-Holland. Gekozen zijn: Mr. P, Rink, Vrijheidsbond. Ir. J. Koster, Vrijheidsbond, Mr. M, Slingenberg, Vrijz.-Democraat, Prof. mr. A. Anema, Anti-Re. Mr. P. E. Briët, Anti-Rev. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, Chr.-Hist. Mr, A. van der Hoeven, Christelijk-Hist. A, B. de Zeeuw, S. D. A. P. F. L. Ossendorp, S. D. A. P. P. Danz, S. D. A. P. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, R.K, A. M. A. A. 'Stegen, R. K. Merkwaardige feiten. Blijkens onze berekening aldus „De Tijd" van den uitslag der stemming in de groepen II en IV hebben zich eenige merk waardige feiten voorgedaan, welke het vre- melden waard-zijn. In groep II bleek immers het stelsel van de nummering der lijsten door de Statenle den van invloed op den uitslag te zijn ge weest. Mochten de Statenleden die hunne eerste voorkeurstemmen op -de heeren Knoppers en Wolthuis hebben uitgebracht, hunne tweede voorkeurstem aan nummer 2 van de Christ.-Hist. lijst, Mr. Baron van Wassenaer van Catwijck hebben gegeven, dan is vermoedelijk de laatstgenoemde ge kozen. Mochten zij echter hun tweede voorkeurstem op Baron Creutz hebben uit- gebracht, dan zou de mogelijkheid niet uit gesloten zijn,'dat in plaats van het aftre dend lid Baron Van Wassenaer van Cat wijck, de heer Creutz gekozen is. Alles hangt af van de voorkeurstem op nr. 2. Een en ander zal eerst kunnen blij ken bij het verder depouillement door het Centraal Stembureau overeenkomstig de ar tikelen 115 en volgende van de kieswet, In de groep Zuid-Holland hebben de Anti- Revolutionnairen een zetel verloren, door dat een der Anti-Revolutionnaire Statenle den, de heer Jongenburger, afwezig was. Vermoedelijk hebben twee katholieke Sta tenleden op de Anti-Revolutionnaire lijst gestemd. Dat men hierdoor niet bet resul taat verkreeg, hetwelk men verwachtte, valt toe te schrijven aan het feit, dat op de lijst van de Vrijheidsbonders twee stemmen méér zijn uitgebracht dan er Vrijheidsbond- sche Staten-leden in Zuid-Holland zijn. Vermoedelijk is één stem. afkomstig van den Plattelander, terwijl te gissen valt, dat het lid der Hervormd. Gereformeerde Staats partij, de heer Alblas, ook op de lijst van den Vrijheidsbond beeft gestemd. De Vrij- heidsbonder, de heer J. Koster (de favoriet van den heer Braat, naar men weet) uit Heerlen, die daardoor den zetel van den Anti-Revolutionnair, den heer Amelink, ver overde, zou bij de hulp van de twee offi cieel onbekende stemmen niet gebaat zijn geweest, indien de afwezige Anti-Revolu tionnair zijn stem op een zijner partijge- nooten had uitgebracht. De verhouding in de Eerste Kamer is thans rechts 30, links 20. ALKMAAR, 30 Juli. Voolocpig kaas- bericht. 130 stapels, 165.000 K.G. Fabrieks kleine met merk 36,50, zonder merk 35.Fabriekscommissie m.m. 737, kleine m.m. 37.Boeren kleine m.m, 37.50, zonder merk 35.—. Boeren-commissie m.m. 41. 265.0C0 K.G. specieboonen 1314; 12.600 zilveruien 3.tot 3.60; Drielingen 4.705.10; Zilverennet f 4.907.20; 475 K.G. gele net f 7.20—7.40 2000 bos worte len '73.10—5.40; 13.600 stuks bloemkool 15.80—20.50; 2e soort 2.90—7.40. NOORDSCHARWOUDE, 30 Juli 1926. 193.200 K.G. aardappelen; Schofsche mui- ren 3.605.40; Drielingen 2.803.30; Duke of York 1.60; Schoolmeesters 2.30 4.40; Eigeheimers 74, Blauuwe Eigen heimers 72.60—73.70. 18.600 K. G. Roode Kool 1.10—210; 3200, K.G. gele kool 2.90 3,80; 10.400 K.G. witte kool 0.901.10. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Juli 1926. 82,000 K. G. Aardappelen; Schotsche mui zen 3.805.60; Schoolmeesters 3.203.50; Blauwe Eigeheimers 3—5.20: D .of J. f 22.80;. Drielingen f 2.102.80; Kleine V 0.80—0.90; 171.GOO K. G. Roode Kool 1—2.40; 38.000 K.G. gele kool 2.40—3: 30CO K.G. Zilveruien 6.70; Drielingen 4..50—4.80 865 K. G. Slaboonen 9.80—18; 5400 bos wortelen 4.705; 20.300 stuks bloemkool le soort 10.5019.50; 2e srt. 5—7, AMSTERDAM, 30 Juli. Aardappelen. Zeeuwsche bonten 4,20, id. bl. eigenhei mers 2.50, id. eigenh. 2.352.40, IJpoI- der eigenh. 2.80-3.15, id. bl. eigenh. 2.803.15, id. muizen 2.80, id. bonten 3.503.85 per 100 kg; Andijker blauwen 2.80, id, muizen 2.803.50, Langedijker muizen 3#0, id. schoolmeesters 3.50 j 4.20, Noord-Holl. eigenh. 2.80, id. bl. I eigenh. 2.803.15, Rijper muizen 2.80 3.50, Hillegommer zandaardappelen 4.60 —5 per 70 kg. LEIDEN, 30 Juli Vee, Aanvoer: 67 stie ren, 100—195; 103 kalf- en melkkoeien 160-4C0, 145 varekoeien, 140360, 145 vette ossen en koeien, 200560, 58—88 ct. p. kg.; 61 vete kalveren 3590, 84 18 ct. p. kg; 57 nuchtere kalveren 612; 267 vette schapen, 2432; 70 weide scha pen, 20—22; 930 lammeren, 620; 724 magere varkens, 2365; 629 biggen 12 16. Kaas. Aangevoerd 160 partijen. Handel matig. Goudsche le soort 4247, 2e soort 3441, Leidsche le soort 4046, 2e soort 30—38. ALPHEN AAN DEN RIJN, 30 Juli 1926. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Tuinboonen 1.601.70, Doperw ten 1316, Heerenboonen 1825, Snij- boonen 1524, Postelein ,7.107.40, Aardappelen 45.20. Alles per 100 K.G. Rabarber f 1618, Peen 611, Kroten f 2.40—2.50, Andijvie 4—4.10. Alles per 10 bos. Kropsla I f 2—2.20, Komkommers I 5.60—7.70, Meloenen 45—68. Alles per 100 stuks. Exerenveiling, 29 Juli 1926, Aangevoerd 7466 stuks. Kipeieren 5.50—7, Eendeieren 5.505.80, per 100 stuks. R.-K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland. Prijsnoteering van 30 Juli: Aarbeien 40 60; Bessen 3040, Kruibessen 1530, Fram bozen 70—1.—. Alles per K.G.; Perziken 49, Meloen 40—70, Tomaten 14—20, alles per stuk; Spinazie 701.65, Sla 401.65, Postelein 10—20, Andijvie 30—60. Alles per kist; Wortelen 10—17, Selderie 2—6, Ra barber 4—10. Alles per bos; Bloemkool 5—18, Komkommers 2—6, per 100; Tuin boonen 3—12, Doppers 14—28, Capucijners witte 1424, Capucijners bruine 1625, Raspers 30—36, Groentjes 10—20, Snijboo- nen 2034, Spercieboonen b, dr. 1625, idem m. dr. 20—26, idem dik 14—17, idem tros 2628 ct. Alles per K.G. RIJNZATERWOUDE, 29 Juli. Aanvoer 3260 kipeieren, prijs 6.107; eendeieren 5.80; kippen 0.90—^1.15, hanen 0.60— 0.80; princessenboonen 2630 ct., snijboo- nen 26—27 ct. per K.G., Augurken 22—23 ^LEIMUIDEN, 29 Juli. Aanvoer 1807 kip eieren, prijs 650—6.95, eendeieren 5.75 —5.80; krieleteren 4.50; ktppen 0.70— 0.80; duiven 0.30 per paar; pneeseboo- ncn 21—30 ct., postelein 8 ct. per K.G.; pot- planten 8—11 ct., snijbloemen 2—9 ct. per bos; rozen 10 ct., gladiolen 14 ct., dahlias 10—18 ct., alles per bos. MEDEMBLIK, .30 Juli 1926. Aardappelen* markt. Groote Muizen L85—2. Kleine Mui zen 1.15—1.30; Groote Witte 0.85— 1.30 per halve H.L. Aanvoer 3500 manden. of 73l(l(Cn# ELST (Bet.), 29 Juli. (Middagfruitveiling E. K. V.) Roode bessen 1624, kruisbessen 26 y2, morellen 2932, Eng» krozen 23—* 26, blauwe pruimen 1825, Janbazen 4 -o, Beekhusperen 3147, kruideniersperen le soort 18—22, 2de soort 8—12%, komngs- peren 4—5 Yellow Transparant le soort 22—35, 2e soort 15—19, frambozen 50—65 ct* per kg* w LEEUWARDEN, 30 Juli. Vee. Aange voerd 207 stieren f 125-470,368 vette koeien f 185—400, per kg. f 0.80—1 455 melk- en kalfkoeien f 170-400 64 vette talveten f 3075 25 pinken f 60130 336 gras kalveren f 3080 229nuchtere kalveren f 614 245 schapen f 2031 292 weide- schapen f 1625 167 lammeren f 10 16 689 vette varkens f 50155, per kg. f 0.60 0.70 85 magere varkens f 25—50 vette biggen f 227 kleine biggen f 9—16 20 paarden 34 bokken. De handel in gebruiksvee en vette koeien was stug in stieren ruim prijshoudend in graskalveren stug in vette kalveren en nuchtere kalveren williger in varkens prijs houdend, zouters 6467 c. per kg.wolvee kalm, lammeren iets beter. Eieren. Aanvoer 29.000 kippen- f 57.50, 1300 eenden- f 4.505. LEEUWARDEN, 30 Juli. Boter. Aan voer 85/3 en 117/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.92, middenprijs f 1.90, laagste f 1*63Veiling hoogste prijs f 1.72, laagste f 1.54. Noteering van de commissie f 1.90. Commissie (Bond, Coöp. Zuivelf.) f 1.92. Kaas. Sleutelkaas f 0.20-0.50, Nagelkaas f 0.120.25, Goudsche f 0.060.68, Edam* mer f 0.18—0.58. Aanvoer 65.626 kg. BOVENKARSPEL (Station), 29 Juli. Aardappelen Koks f 1.20—1.55, id. Due f 1.05—1.25, id. Ninetyfold f 0.90—1.05, id. Schotse f 1.702, id. Kleine f 1—1.85, ld. Ronde f 1.151.20, id. Blauwe f 1.401.55, id? Bonte f 1.95-2.35, id. Kriel f 0.40-0.50 per baal. Aangevoerd 15700 balen. Bloem kool le f 19.50—27.60, ld. 2e f 12.40— 18.50, id. 3e f 2.60—4.80 per 100 st. Aan gevoerd 27800 stuks. Roode kool f 1.10—2.10 per 100 kg. Aangevoerd 67000 kg. Witte kool f 1.40—1.90 per 100 kg. Aangevoerd 5600 kg. Slaboonen f 3 per 15 kg. Augurken - 0.19—0.31 per kg. Aangevoerd 298 kg. .ZWOLLE, 29 Juni. Op de heden alhier ge houden Paardenmarkt waren aangevoerd 431 stuks. De prijzen zijn voor luxe paarden f 400480, werkpaarden eerste soort f 220 275, idem tweede soort f 200235, eijters 170—220, ponies f 80—170, voor de slacht bank f 90—135. De handel is heden slecht. UTRECHT, 30 Juli. Kaas. Aangevoerd partijen, te zanten 51348 kg. Prijzen le soott 36—40, 2e soott 32—35, rijksmerk 39— 43. Handel vlug. J0n/0 ZWOLLE, 30 Juli. Boter. Aangeroerd 80/8 15/6 v. en 480 stukken, samen 2990 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3538 1 per kg. f 1.80 -2.00. Vee. Aangevoerd 542 runderen, 88 gras kalveren, 60" nuchtere kalveren, 13 schapen, 22 lammeren, 192 varkens en 872 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.70—1, idem kalveren f 0.901.25, idem varken» f 0.68—0.72 per kg. schapen f 16—32. De handel in neurende koeien, verschge- kalfde koeien en vaarzen was flauw in vette koeien iets minder in stieren redelijk u> kalv eren beter. IJMUIDEN, 29 Juli. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoom- treilers IJ. M. 187 (Derika IX) met f 1791; IT.M. 38? (Derika IV) met f 2448; IJ.M. 124 (Derika XI) met f 1856; IJ.M. 125 (Der ka XII) met f 2017; IJ.M. 99 (Johanna El sabeth) giet f 2073; IJ.M. 84 (Pallas) met f 2131; IJ.M. 74 (Poseidon) met f 2479; IJ.M. 180 (Holland IV) met f 1827; IJ.M. 365 (Holland VI) met f 1726; IJ.M. 232 (West- land) met f 1299; IJ.M. 41 (Roode Zee) met f 1875; IJ.M. 106 (Reiger) met f 1518; IJ.M. 432 (Raaf), met f 1525 aan besomming. Heb het uitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P, ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10