l STADSNIEUWS NIEMEKJER'S niemeuer's m w f ANDERS DAN ANDERE „ST. WILLIBRORDUS" Dit nummer bestaat nit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Verkeersongevallen. De onthulling van het Koolhoven-monument te Bloemendaal. Voornaamste Nieuws f250.- f125.- De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. CATHARIJNESINGEL 48, UTRECHT. Wil H Zaterdag 31 Juli 1926*- 50ste Jaargang No. 16315 n. 1 Augustus Agenda Agenda 2 Augustus Wij stellen loketten beschikbaar in onze brand- en inbraakvrije Kluisinrichting vanaf f 5.— per jaar. RQODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE- ZOMER MAANDEN GEOPEND: Concours te Spaarndam. in dit nummer J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Statuten. De Elgawa. Vereeniging „Zuider Spaarne." Opdracht; Verzekering-Maatschappijen is de Nederlandsche Verzekering- Maatschappij Verzekerd kapitaal RUIM ELF MILLIOEN GULDEN. Zij be steedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES patiënten in Sanatoria verpleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „ST. WILLIBRORDUS" helpt U ons dit doel be reiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie. en door hare Vertegenwoordigers. Gisteren werd op 't „Kopje" te Bloemendaal, het Koolhoven-inonuinent, een oriënteertafel, onthuld.-Mevr. de Wed. Koolhoven hiischt. ter onthulling, de vlag. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 /Franco per post per kwartaal bij f vooruitbetaling jf 3.58 Bureaux: NASSAÜLAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel AdverteDtiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meet 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonnes op dit blad rijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f QflOft Levenslange geheele ongeschiktheid tot tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: oUUU." verlies van beide armen, beide beenen of werken door f 7C\f] beide oogen: W W.'" bij een ongeval met doodelijken afloop: bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een f CO bij 'n breuk var f f|j m bij r; lull, been of arm: lttU» andere vinger. duim of wijsvinger: j vemes v. een LOURDES, 27 Juli 1926. ..Partir, c'est mourir un peu." Neen, het is niet te vertalen, dit Fran- iche gezegde, in het Nederlandsch zou hef gek klinken. En toch, wat zeggen die woor den veel en wat zijn ze juist! Morgenochtend vroeg vertrekken wij allên weer van hier, na hier zes dagen te hebben doorgebracht zes gelukkige dagen, die niemand van de twee duizend Nederland sche pelgrims ooit zal vergeten. We moeten weg en wat zouden we allen, zonder uitzondering, graag nog lan ger blijven! Waarlijk, partir, c'est mourir un peu," nie mand van de twee duizend, geloof ik, die het niet gevoeld heeft. En niemand ook, die niet, bij het vertrek, Lourdes een „tot wederziens", in plaats van een „vaarwel" zal toeroepen, daarvan ben ik overtuigd. O, het valt zoo moeilijk, het heengaan van j Lourdes! Het doet zoo'n pijn, te weten, dat de vertroosting den zieken hier gebo- j den, weer zal ophouden. Maar dan komt, Goddank, het bewustzijn boven, dat de kracht, die zij hier hebben opgedaan, de troost die zij hier hebben ge- j vonden, nog lang, nog heel lang zal nawer ken, dat de zes dagen, hier doorgebracht, I den zieken voor langen tijd hun lijden zal verzachten misschien wel geheel en al zal doen vergeten. Hoevelen zijn er niet, die zich jarenlang diep ongelukkig hebben gevoeld, omdat zij het gebruik hunner beenen misten, omdat een sleepende kwaal hen aan het ziekbed gekluisterd hield en die nu zich gelukkig prijzen, omdat zij hebben ingezien, dat hun lijden nog niets beteekent, bij dat van zoo veel anderen, die met afschuwelijke won den overdekt, zelfs niet kunnen liggen, zonder de hevigste pijnen te moeten door staan, omdat hun gewonde lichamen ook maar de minste aanraking niet kunnen verdragen. Toch maken ook die de lange reis naar het Genade-oord, omdat zelfs zij er ver troosting vinden in de genade der Heilige Maagd, die niemand ongetroost laat van zich gaan, die iedereen, vol vertrouwen tot Haar komend, kracht naar kruis mee geeft op zijn lijdensweg. En ook de gezonden! Zij behoeven geen troost voor lichaamelijk lijden, maar wie durft zeggen, dat zij die ook niet noodig hebben voor hun ziel? O, hoe vaak is de lichamelijk zieke niet te benijden, ten opzichte van den kranke naar de ziel! Waren, onder de twee duizend Neder landsche pelgrims werkelijk wel de bekla- genswaardigsten onder de zieken te zoeken? Ik weet het niet, maar ik kan mij zoo goed voorstellen, dat er onder de gezonden ge weest zijn, die den troost van Lourdes neer noodig hadden, dan de lijders, die daar op de Esplanade uitgestrekt lagen op hun draagbedden en, in volle overgave aan den wil Gods, den zegen, met het Allerheiligste ontvingen. Er ziin er onder hen, die met de bede vaart meegaan -waarom het te verhelen die bij hun besluit om zich aan te slui ten, meer gedacht hebben aan 'n uitstapje, aan genoegen, dan aan bedevaart, dan aan bidden. Hen niet het minst is het verblijf te Lour- dus ten zege geweest, want dat weet ik wel zeker, dat zij zich niet hebben kunnen onttrekken aan den invloed, die hier van de Onbevlekt^ Maagd uitgaat. Beter dan zij zijn vertrokken, zullen zij in het vaderland terugkeeren en hetgeen zij gezien en gevoeld vooral gevoeld heb ben zal van blijvenden invloed zijn op hun verder leven en op dat van bun omgeving. Neem het bidden van den kruisweg. Laat er geweest zijn, die met onverschilligheid, uit nieuwsgierigheid, mee trokken naar bo ven, den moeilijken gang den berg op. Het kar, niet anders, of ook die waren, toen zij na de plechtige overweging van bet lijden desHeeren, in de grot daarboven afscheid namen van den gekruisteu Christus, betere menschen geworden en velen hunner zullen betere menschen blijven door de genade der Moeder Gods, die hen hierheen geroe pen had. Neem de licht-processie, waaraan eiken avond door duizenden en duizenden wordt deelgenomen. In onafzienbare rijen gaan ze daar, de pelgrims, Nederlandsche, Fransche, Portugeesche, Engelsche en wie weet van welke nationaliteiten nog meer, allen met een brandende kaars in de hand en allen, ieder in zijn taal, hetzelfde lied zingend, het lied van de verschiining der Onbevlekte Ont vangenis in de grot, het Lourdes-lied bii uitnemendheid. Het is een simpel rondtrekken van die allen, en toch, hoe grootsch, hoe overwel digend indrukwekkend! Daar kronkelt zich de lange rij flikkerende kaarsen, vertrekkend van de grot, langs de wegen van het heilig dom, langs de glooiende opgangen naar de boven-kerken en op den achtergrond straalt de Rozenkranskerk, soms ook de crypte en de Basiliek, in een zee van licht. En dan opeens laait uit die onafzienbare menschen- rijen in alle talen het heerlijke Lourdes- lied op, om telkens, na elk couplet, zijn climax te vinden in het door alle nationali teiten in dezelfde woorden gezongen refrein: „Ave, ave, ave Maria". En dan, aan het slot, verzamelen zich al die duizenden op het reusachtige plein voor de trappen van de kerk. Het geraas ver stomt en na enkele oogenblikken klinkt grootsch en machtig het door allen vol vuur en vol geestdrift meegezongen Credo uit de Messe Royale, onze heerlijke ge loofsbelijdenis. Én allen trekken naar de Grot, om er hun kaars te offeren en voor dien dag afscheid te nemen van de Moeder maagd. Telkens heb ik meegeloopen in deze pro cessie, maar één avond ben ik buiten blij ven staan: ik wilde den indruk ondergaan van den toeschouwer, die dit alles ziet. Hoe eenvoudig alles! Geen praal van kos telijke gewaden, geen wit-gesluierde brui den, geen plechtig omdragen van het Aller heiligste, niets dan mannen en vrouwen, ieder met een brandende kaars in de hand. En toch, welk een grootsche betooging, welk een schitterende acte van geloof is deze ommegang; zelfs den onverschilligste moet zij ontroeren. En tot een beter mensch maken. ARTHUR TERVOOREN. In mijn eerste artikel staat door een drukfout aan het slot: „En neervallend met de vreugde der zieken...." Dit moet zijn: „En meevoelendenz. A. T. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 7 10 uur. Verplichte opkomst van 8 uur tot half 10 Spaarkas 8 uur. Den Hout Concert door de „H. O. V." half 3 uur tot 4 uur. Muziekconcours Spaarndam Ontvangst door het Eere- en Uitvoerend Comité in de Raadszaal 12 uur Marschwed- strijd half 1 uur Concertwedstrijd 2 uur Eerewedstrijd half 8 uur. Gem. Concertgebouw „Hoe ik mijn kind gedood heb" 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Dekkleedenveiling 10 uur Kanarieteelt 8 uur Landbouw half 9 uur Schilders 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur, St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie leerlingen „Utile Dulci" 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. Den Hout Concert door de „H. O. V." ter gelegenheid van Koningin Moeders verjaardag half 3 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36.. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9H12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- •:.K. Leeszaal en UitlcenbibliotheEk. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. Uitmuntendheid fanfare „Kunst na Arbeid," Uithoorn; in de eere-afdeeling fanfare „On derlinge Oefening," Uitgeest. Daarna be kendmaking door de Jury van den uitslag en vervolgens eere-wedstrijd van de eerste prijswinnaars op dien dag. Auto-ongeluk te Velseroord. Gistermiddag half 12 reed 'n auto door de Trompstr, te Velseroord. Plotseling kwam de 4-jarige N. Th. v. Z., ttiuisbehoorende te Amsterdam, achter een kar van daan en stak, vlak bij de auto, de straat over. De be stuurder remde oogenblikkelijk uit alle macht, doch kon niet voorkomen dat het kind aangereden werd en een hoofdwonde bekwam. Het knaapje werd door Dr, Ooster- wijk verbonden en kon toen weed aan de zorgen van zijn moeder toevertrouwd wor den. Want hoewel zoolang de H. O. V. zal blijven bestaan, de naam Koolhoven daar aan onafscheidelijk verbonden zal blijven, toch wilde men, dat ook het nageslacht zou weten dat Koolhoven iets bijzonders was geweest. Vanaf het eerste oogenbük, dat hij het moeilijke en ondankbare ambt van voor zitter dér H. O, V. aanvaardde, was het, alsof daarin een andere geest was gevaren. Met zijne buitengewone menschenkennis en met de daaraan gepaarde aangename wijze waarop hij de goede zaak wist naar voren te brengen, had hij -de H. O. V. spoedig in die richting gevoerd, waaróp hij meende, dat zij tenvoüe recht had. Van alle zijden ontving het Comité be langstelling, niet alleen van particulieren, maar ook tal van zaken en vereenigingen, waarin hij zitting had en waarin hij meestal eene leidende persoonlijkheid was geweest. Een groote moeilijkheid was echter waar het gedenkteeken, Koolhoven waardig, te plaatsen en ik meen dat er geen mooier RIME IMK - St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoot 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door; Fa. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; de firma C. G. Loomeyer Zn., Zijlweg 88, tel. 12495 en de Schoterbosch Apotheek, Rijksstraat weg 35, tel. 12711. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avond van 75*9 uur. Hagestraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Zondag a.s. zal het groot nationaal mu ziekconcours van „Kunstkring" worden voortgezet. Om 12 uur de officieele ont vangst ten Raadhuize, om half een marsch- wedstrijd op den Dijk, waaraan niet minder dan 7 korpsen zullen deelnemen, te weten: Onderling Oefening, Uitgeest; Forzando, Utrecht; Euphonia, Overveen; De Vervulling van Oranje Boven, Utrecht; St. Caecilia, Schoten; Excelsior, Haarlem en Voorwaarts, Haarlem. Daarna, om 2 uur, aanvang van den concertwedstrijd, waaraan deelnemen, in de 3e af deeling fanfare „De Vervulling van Oranje Boven" te Utrecht, in dc 2e afdee- ling Harmonie, „Euphonia," Overveen; „Voorwaarts," Haarlem; „Forzando" Utrecht; „St. Caecilia," Schoten; le afdeeling harmo nie, „Excelsior," Haarlem; in de afdeeling In tegenwoordigheid van ta! van vooraan staande persoonlijkheden had gistermiddag op het Wilhelmina-duin ('t kopje) te Bloe mendaal de onthulling plaats van de nieuwe oriënteertafel, een monument ter nagedach tenis aan den heer A. Koolhoven, die het vorig jaar te Bloemendaa] overleed. Te 3 uur vereenigde men zich nabij de oriënteertafel. Onder de aanwezigen merkten wij op: de familie Koolhoven, den heer J. H. Bouman, directeur der Victoria Mij. Oberlahnstein, de leden van het dageüjksch bestuur der Alg. Ned. Wielrijdersbond, den burgemeester van Bloemendaal, Jhr. A. Bas Backer, weth. J. C. Laan, den heer Goppel, directeur van het Trusteskantoor te Amsterdam, mr. Jaco- metti, oud-raadslid van Bloemendaal, Nico Gerharz, dirigent der H. O. V., vele bestuurs- en orkestleden der H. O. V., eenige raads leden van Bloemendaal, Jhr. C. L. van Such- telen van de Haere en den heer Hiemstra, commissaris van politie te Bloemendaal. De oriënteertafel was met de vaderland- sche driekleur gedekt. Het eerst werd 't woord gevoerd door Mr. Bergsma. Rede mr, Bergsma. Wat leven wij snel, aldus vangt spr. aan, Hoe vergankelijk is eer, is roem, is popu lariteit.... Dat is het wat mij als voor zitter van den Toeristenbond voor Neder land, op dit oogenblik naar de lippen stijgt.' Wel klinken deze woorden thans zeker vreemd in de ooren, thans, nu wij juist een monument hebben opgericht, onzen ouden vriend Bram Koolhoven ter eere. verkon digend zijn roem, zijn populariteit zóó groot, dat de eenvoudige vermelding van rijn naam voldoende zal wezen om den volke te verkondigen wat wel dit monument te zeggen heeft. Niettemin, wanneer wij bedenken yrat Koolhoven eens beteekende voor den A. N- W. B., dat hij was de alom bekende, be minde, hoog gewaardeerde penningmeester van den toen reeds grooten bond...., dat zijn hooge gestalte, zijn joviale kop, zijn geestig woord, zijn enormfe werkkracht, be kend was heel ons vaderland dóór en toch bij zijn verscheiden zoo erg weinigen onder de tienduizenden leden van onzen toeristenbond zich zelfs ook maar den naam herinneren van den man, die zoo enorm veel bijdroeg tot zijn groei en bloei, tot vestiging van zijn invloed en macht. Doch meer dan dit alles blijve dit in onze ziel gegrift, dat het werken te alge- meene nutte, het werken aan verhooging, verdieping en vermooiing en vooruitgang niet vruchteloos is. Die troost blijft voor allen, die in hun arbeid niet zichzelf zoeken, maar die, zoo als wij gelukkig getuigen mogen van den Bond, die zoozeer de genegenheid van Bram Koolhoven had, - die in hun arbeid willen dienen bet algemeen belang. Sedert Bram Koolhoven zijn werk in den Bond neerlegde, is het ledental van den A. N. W. B. meer dan verdrievoudigd. De 20.000 leden zijn er 70.000 geworden. Méér nog is gestegen des Bonds inwendige kracht, zijn invloed naar buiten, prestige en macht. Maar de grondslagen bleven dezelfde, het fundament is even gaaf als toen mannen als onze Koolhoven er aan werkten en het stevig en sterk maakten. Hij was een der beste bouwers op dat fun dament, het is mede zijn werk, dat ge groeid en groot geworden is en daarom is dit monument, dat Bram Koolhoven wil eeren om zijn werk op verschillend ter rein, ook een monument voor den oud- penpingmeester, lid van verdienste van den A. N. \V. B., van den Bond, die tot zijn dood zijn liefde had, en die ook voor een zoo aanzienlijk deel is: Zijner handen werk. Daarna nam het woord de heer M. L. v. Zanten. Rede M. C. van Zanten. Het zij mij vergund, aldus spr. bij ont stentenis wegens ziekte van den heer De Clèrcq, voorzitter van het Comité voor het Koolhoven-monument en der Haarlemsche Orkestvereeniging, hier een enkel woord te mogen spreken. Het was zeer zeker geen wonder, dat kort na den dood van Koolhoven er stem men in bet bestuur der Haarlemsche Orkest-Vereeniging opgingen ,om de nage dachtenis van hem, die zijne laatste levens jaren geheel gewijd had aan de belangen van die vereeniging op eene waardige wijze te eeren. punt te bedenken ware geweest dan de plaats, waar thans het monument ver rezen is. Het was de gemeente-architect de heer De Jong, die ons het idéé aan de hand deed het te plaatsen pp het kopje. Bloemen- daalsch bloei gaf hare toestemming om de daar staande oriënteertafel. een geschenk van haar aan de gemeente, te verplaatsen naar het Juüanaduin, voor welker daad zeker ook 'n woord van dank en waardee ring hier past. Ook van het gemeente bestuur mocht het Comité' de meest moge lijke medewerking ontvangen en wanneer ik dan zoo straks aan mevr. Koolhoven zal verzoeken om het monument te ont hullen dan staat dat op z ij n lievelings plekje, op het mooiste punt van z ij n Bloemendaal, eene eenvoudige van steen .gemetselde oriënteertafel, tevens dienende tot bank, een ontwerp van den jongen Bloemendaalschen architect Van Kempen, gebouwd door den heer Teitsma te Bloe mendaal. Een monument geheel passend in de om geving en in den geest van dengene, waar aan zij gewijd is. Eenvoudig, practisch, degelijk en vrien delijk. Aan U, Burgemeester, als hoofd der ge meente, verzoek ik U bij deze, alsdus be sloot spr., namens het Comité dit monument aan Uwe goede zorgen te mogen toever trouwen, daarbij den wensch uitsprekende, dat bij velen de nagedachtenis aan Abraham Koolhoven levendig zal houden en het door de bezoekers met denzelfden eerbied zal behandeld worden als dien wij allen voor Koolhoven gehad hebben. Mevrouw de wed. Koolhoven onthulde daarna het monument door de vlag aan den grooten stok te hijschen. De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. A. Bas Backer, nam het moment over in de zorgen der gemeente met de volgende woor den:- Het verzoek mij gedaan door den heer van Zanten, namens het Comité voor het Kool hoven-monument, om dit monument aan mijne goede zorgen te mogen toevertrouwen, wordt door mij aanvaard met de verzeke ring, dat de herinnering aan den heer Kool hoven de beste waarborg geeft voor de goe de zorgen van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Als lid van den Raad en meer 'nog als Wethouder heeft de heer Koolhoven veel bijgedragen tot de totstandkoming van be langrijke werken in deze Gemeente. Zijne algemeen bekende beminlijkheid en groot hoffelijkheid, zijne opgewektheid en overredenskracht, zijn wilskracht en door zettingsvermogen maakten, dat hij bij .zijne ondernemingen meestal slaagde. Een geziene figuur, een aangename per soonlijkheid, met een ernstige opvatting van zijn taak en met een ontvankelijk gemoed voor luim en scherts, dat alles heeft hem in zijn welbesteed leven veel vriendschap ge geven. Die vriendschap is het, welke mij thans met vreugde doet deelnemen aan de hulde, welke aan de nagedachtenis van den heer Koolho ven wordt gebracht. Nog werd het woord gevoerd door Mr. S. Peelen, president commissaris van de Victo ria Mij. Oberlahnstein. Spr. beschouwde het leven van den heer Koolhoven in twee pe rioden. De eerste periode loopend tot 1899, toen de heer Koolhoven te Bloemendaal woonachtig was en al zijn tijd besteedde aan den A. N. W. B. en de periode na 1899 toen de heer Koolhoven, in Bloemendaal wonend, dagelijks naar Amsterdam ging voor zijn za ken en zich in zijn vrijen tij^ wijdde a,an de politiek, den A. N. W. B. en niet 't minst aan de kunst. Reeds is door de vorige spre kers gewezen op de verdiensten van den heer Koolhoven in al'deze functies, maar spr. wil hem herdenken als vriend. Hij ging dagelijks met den heer Koolhoven om. Vele vrienden had de overledene en zijn vrien den bleven zijn vrienden. Altijd, ook in zijn zaken trad hij flink op en op vergaderingen werd gaarne naar zijn oordeel geluisterd; steeds had hij voor ieder een vriendelijk woord en het trof spr. hoe gedurende de ziekte en het overlijden van den heer Kool hoven het personeel meeleefde met de fami lie. Het zal ongetwijfeld zijn weduwe en familie goed doen te zien, dat zijn nagedach tenis zoo geëerd wordt. Aan het graf wilde dc heer Koolhoven geen toespraken, maar als vriend meende spr. nu gerechtigd te zijn aan de nagedach tenis van den heer Koolhoven hulde te bren gen. Ten slotte dankte de zoon van den over ledene, de heer Frits Koolhoven, voor het waardevol monument ter eere van de nage dachtenis van zijn vader opgericht. De aanwezigen bezichtigden dan de oriën teertafel. Terzijde staat in het steen het vol gende gegrift: Koolhoven. Ter herinniring aan Abraham Koolhoven. Geb. 21. 11. 1857; Overleden 11, 5. 1925. 1857—1925. De verkiezing voor de Eerste Kamer. Verlaging van de postUrieven. Voor bin- nenlendsche briefkaarten en voor de ex presse-bestellingen wordt verlaging in uit zicht gesteld. Te Amsterdam zal een nieuwe markthal esticht worden, die 10 millioen kost. De Britsche mijnwerkers gedelegeerden besluiten een referendum uit te schrijven over de voorstellen der geestelijkheid. De geldigheidsdnur van de bepalingen der Emerency Act met een maand verlengd. Z. H. de Paus doet een oproep voor een algemeen gebed op Zondag 1 Augustus voor de vervolgde broeders in Mexico. Ernstige overstroomiDg in Japan. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.21 en overmorge» om 9.19. De „Staatscourant" bevat de statuten var den Algemeenen Nedcrlandtchen Stuca- doorsbond, alhier. Maandag 2 Augustus a.s., des avonds half negen, wordt in een der zalen van Brink- mann op de Groote Markt de slotvergade ring gehouden van de leden der verschil lende commissies van de Elgawa. De kinderen, welke deelgenomen hadden aan het reisje, jaarlijks georganiseerd door de vereeniging „Zuider Spaarne", kwamen Donderdagavond te 7 uur uit Bergen weer aan het station Haarlem aan, waar vele moe ders hen al opwachtten. De kinderen, door muziek vooruitgegaan, marcheerden achter eenvolgens langs Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Baan, Badhuisstraat, Voorhelmplein, naar de Bakkerstraat, alwaar dc stoet, die veel belangstelling trok, werd ontbonden. Het bouwen van drie middenstandswonin gen aan de Amsterdamsche Vaart, volgens ontwerp van den architect J. Op 't Land, is onderhands opgedragen aan de firma E. J. Lubbers. REGENSCHERMEN. Ze gaan al meer en meer uit de mode Gabardines, waterproofs en hoe ze verder mogen heeten, hebben hunne taak overge nomen. Bij de heeren is 't artikel al lang in onbruik geraakt. Ik ken menschen, die t ding opzettelijk ergens laten staan, om er eindelijk nu maar eens af te komen. Nu hebben regenschermen de zonderlinge eigenschap, dat je ze niet noodig hebt, als je zo bij je draagt en dringend bèhoeft op een momenj, dat je ze niet bij je hebt. In navolging van de heeren, hebben de dames 'n regen-uitrusting gekregen waar bij zelfs 'n hoed in stijl behoort en die bij de zwaarste wolkbreuken nog ondoor dringbaar blijft. Me dunkt, de parapluie-industrie moet zeer stellig tot de kwijnende industrieën behooren. Het dames-regenscherm heeft in den loop der tijden een zeerz onderling en zeer on- practische gestalte aangenomen. Met den knodsvormigen greep en het korte, stompe uiteinde gelijkt het al heel weinig meer op dat, wat onze groot- en voorouders droe gen. Bovendien is 't, uitgespannen, zoo be lachelijk klein, dat 't voor een zachten Mei-regen zelfs niet meer beschut. Wat mag wel de reden zijn, dat het re genscherm meer en meer in onbruik raakt? Eensdeels de waterproof-klecding. Maar anderzijds? De mode heeft ten allen tijde stroomingen gekend, waarvoor geen bepaal de gronden of oorzaken zijn aan te geven. Ze behooren tot die onverklaarbare tenden- zen, die zich in het leven op velerlei ge bied vertoonen. Het lot van de parapluie deelen zoovele, juist onze beste en trouwste vrienden. Als we ze niet noodig hebben, verwaarloozen we ze. Hunne namen schieten ons weer te binnen, wanneer „onweer" dreigt. Kennen we langen tijd „goed weer", dan vergeten we ze heelemaal. Het is niet het eenige geval, waarin zij met ondank beloond worden, die anderep beschermd hebben-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1