1? D V MODERNE LAMPEN r Levensverzekering Mij. GEBRs.BOSSE Vacantlereis AAN ONZE LEZERS Zie mttaonee WE SS ELI N G onder het MOTTO D. O. K. I. B. op pagina 3 9; heemstede; WIJK AAN ZEE EN DUIN. HILLEGOM. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden 'zijt, zegt het óns. SPAARNDAM. HEEMSKERK VELSEN. IJMUIDEN. WIJKEROOG. BLQEMENDAAL. BEVERWIJK. VELSEROORD. HALFWEG. ZANDVOORT. SANTPOORT. AERDENHOUT. OVERVEEN. HANDEL EN NIJVERHEID. Kolenlaag 1.70 M. aangeboord! KUNST EN KENNIS. Verzekerd kapitaal ruim Wiskundige reserve 31 December 1925 Extra waarborgen Voor katholieken, die een Levensverzekering witten stuiten is dit de meest aangewezen maatschappij. te NIJMEGEN. f 21.300.000,- 2.599.923,79 280-060*— UIT BOEK EN BLAD. Nieuwe uitgaven. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. Haarl. R.-K. Gymn. Vereen. „Ursus". LAWNTENNIS. ZWEMMEN. Nationale zwemwedstrijden te Utrecht. VOETBAL. E. D. O. HONKBAL. J. K. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Stichting van een nieuute Markt met Markthal. VERKEER EN POSTERIJEN. Verlaging van de Posttarieven. LAATSTE NIEUWS. H M. de Koningin te Soestdijk. LUCHTVERKEER. Het vliegongeluk by Juist. Grensafbakening tusschen Cyrenaïka en Egypte. Het procesZaniboni. De arbeiderspartij Steunt president Calles. MARKTNIEUWS. Het doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. Hotel Cafe-Restaurant „Parkzicht**. Heden opent de heer W. Th. Koopman >en nieuw Hotel en Café-Restaurant aan den Zeeweg, op den hoek van de Groene laan. De heer Koopman is in deze omgeving geen onbekende, als exploitant van „De Zon", in Beverwijk, bezat hij den naam van een goed zakenman en die wordt thans be vestigd door de degelijke inrichting van „Parkzicht". Een gezellige zaal van 70 M2. oppervlakte, keurig gemeubeld en een matverlichting, welke daarmede in overeenstemming is. Bovendien een vriendelijke serre en daar voor een gelegenheid om bij goed weer buiten te zitten en te genieten van de mooie omge ving. Door een luxieue entree kan men zich eenerzijds direct naar de op de bovenver dieping gelegen hotelkamers begeven, alles keurig gemeubeld met vaste waschtafels en voorts van alle confort voorzien. Eenerzijds geeft de entree toegang tot het Café-Res taurant, waar o.a. twee mooie biljarts zijn geplaatst van de fabriek Charles Toulef te Amsterdam. Vermelden we nog, dat voor do bezoekers van het Café-Restaurant alle vereischte confort en meer dan dat aanwezig is en dat de rijke inventaris der keukens visioe nen oproept van wel toebereide schotels. De verbouwing verrichtte de aannemer J Hart te Beverwijk, onder architectuur van den heer Langendijk, die erin geslaagd is het ge heel een aanzien te geven, hetwelk in deze rustige omgeving past. Wij wenschen den eigenaar veel succes met zijn nieuwe inrichting. AFSCHEID EERW. ZUSTER AGNESIA. Gisteren heelt de Eerw, Zuster Agnesia, in verband met haar vertrek naar Java, af scheid genomen van de kinderen der St. Joseph-meisjessehool. Om circa 9 uur waren de ZeerEerw. heer Pastoor van Leeuwen en het Kerkbestuur van St. Joseph, benevens de Eerw. Moeder Overste van het Mari&gesticht, in een dar lokalen van de St. Josephschool samen ge komen. Door een 20-tal meisjes werd een aardig stukje voorgedragen, waarbij zij allen als JapanneesjCs gekleed waren, terwijl een an der tiental een allerliefst Theresia-Bed zong. Met een daarbij passende toespraak werd de scheidende Zuster door Pastoor v. Leeu wen een mooi St. Josephbeeld aangeboden, benevens een 7-t*l prachtige boeken. De kinderen van de school hadden geza menlijk een Offertje in gald bij elkaar ge bracht, hetgeen bij deze gelegenheid aan de Eerw. Zivster werd overhandigd. Ook door vele anderen werd de Zuster bij haar af scheid een offertje voor de Missie mede gegeven. Aan het einde van deze aardige, echt Roomsche afscheidshuldiging, bracht Pastoor van Leeuwen Zuster Agnesia hartelijk dank mede namens de ouders der kinderen, voor het vele goede werk tot de ontwikkeling der kinderen gedaan, terwijl Z.Eerw. de 36s- ter toewenschte, dat zij onder Gods zegen nog vele jaren in de Missie zal mogen ar beiden aan het heerlijke Roomsche werk. Mooi! De gemeente-perken zijn thans in zomertemie gestoken. Het Hof ziet er al heel keurig uit, terwijl de van den Endelaan door al het schoone mede een heerlijke wan deling biedt. Verschillende bloemisten zullen wederom tot deze beplanting hebben bij gedragen. Een hulde. Gisteravond hield de afdee- ltng Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P. T. T. personeel „St. Pe trus" een buitengewone vergadering in café „Flora" bij gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van den voorzitter, den heer J. Heemskerk. Te circa 9 uur werden de voorzitter en diens eehtgénoote door twee bestuursleden binnengeleid, waarbij het echtpaar onder pianobegeleiding van den heer J. Boon een welkomstlied werd toegezongen. Door den oudsten collega van den voor zitter den heer G. J. Jansen was de be stuurstafel smaakvol met bloemen versierd. De secretaris, de heer F. C. van Lierop Jnz. opende hierna de vergadering en sprak ver bolgens het echtpaar op hartelijke wijze toe. Aan het einde van die toespraak bood de secretaris, namens de leden, het echtpaar een mooi porselein theeservies aan. Hierna sprak de Eerw. Geestelijk Advi seur Kap. Schoenmaker, het echtpaar harte lijk toe, wijzende op de groote kracht welke van een organisatie-voorzitter kan uitgaan, indien in het huisgezin van dezen een goe de Godsdienstzin heerscbt. De voorzitter dankte, mede namens zijn eehtgenootef voor deze voor h'em geheel verrassende hulde. Hierna bleef men nog :en poosje gezellig bijeen. Perceel XV ingezet op f 100Ö, gemijnd op 375, Perceel XVI ingezet op 400, niet ge mijnd. Perceel XVII ingezet op 100, niet ge mijnd. Uitslag comb:naties: Perc. 15, J. Telkamp 32571,perc. 6 Th.Rijkeüjkhuizen 7700; 7. C. J. Heems kerk 6.200; 8 A. Leliveld 2660, voor lastgever; 9 P. J .de Mooy 6000, voor lastgever; 10 P. J. de Mooy 4.800, voor lastgever; Perc. 11 en 12 J. Beerings 7914; perc. 13 en 14 A. Leliveld 4456, voor last gever; perc. 15 P. v .Altena 1375, Heem stede; perc. 16 P. J. de Mooy 400, voor lastgever; perc. 17 P. J. de Mooy 100, voor lastgever. Totaal 74.176. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den burgemeester, den héér De Haas van Dorsser, bijeen. Afwezig was de heer P. Kok. De notulen der Vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Op verzoek Van den Pensioenraad werd alsnog een, formeel raadsbesluit genomen ten aanzien van den thans reeds gspensionneerde H Alders te Schoten, die de gemeente jaren lang had gediend als klokkenist tegen een belooning van 15. per jaar. Besloten werd tot het in gebruik afstaan aan de Ned. Hervormde gemeente alhier, van een strookje grond langs het gymnas tieklokaal der openbare lagere school aan de Po& Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot afdekking van de tuinen gelegen aéhter de gemeentewoningen ontlokte nog al eene langdurige discussie. In de vorige vergadering was n.l. bdsloten. met de thans gedempte gemeentevaart de tuinen van de huurders van de gemeentewoningen te ver- grooten tegen een geringe huurverhooging. Daarvoor voelden echter de meeste huurders niet veel, hetgeen bleek uit eene bespre king, welke B, èn W. met hen hebben ge had. Daarom stelden B. en W. thans voor het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit in te trekken en den grond van de gedempte gemeentevaart niét te voegen bij de gemeentewoningen, maar in het openbaar te verhuren, welk voorste! z. h. s. werd aangenomen. Vervolgens stelden B. en W. voor om dien grond, ter oppervlakte van ruim 600 M2, op te hoogen met 30 c.M. zwarte aarde, het welk pl.m. 300. zou kosten. Wethouder Stapel, als minderheid van het college, was daar tegen, op grond, dat z.i. de grond zoo als hl) daar ligt, vruchtbaar genoeg is. Na eenige discussie werd het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen, met alleen de stem van den heer Stapel er tegen. Voor de benoeming van 2 leden van het College van Zetters, wegens periodiek af treden van de heeren Th. Jukes en G. S. Prins, werd na stemming de volgende dub beltallen opgemaakt: vacature Th. Jukes; 1. Th. Jukes, 2. S. W, Balm; vacature G. S. Prins: 1. G. S. Prins, 2. L. Gijzenberg. Vervolgens kwam aan de orde het ver zoek van Gedeputeerde Staten om over te gaan tot verhooging van de plaatselijke inkomsten belasting van 3M tot 4J4. De Voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten voor de 2e maal de gemeeütebëgrootmg 1926 hebben teruggezonden, thans met bo venvermeld verzoek. De gemeentebegroo- ting sluit met een tekort van 32.400, welk bedrag gedekt behoord te worden door het Rijk en de Provincie, ieder voor de helft. B. en W. meereen dat niet tot verhooging der belasting kan worden over gegaan, le, omdat de belasting hier toch al verschrikkelijk boog li; 2e. de meeste be lastingbetalers tot den werkenden stand behooren en de meeaten hunner bovendien nog als forens worden aangeslagen, waar door zij toch al meer betalen dan een ander. Daarenboven zal bij een eventueele verhooging met de opbrengst slechts zijn 1600 4 1700, zöodat er toch nog een belangrijk tekort ter dekking overblijft. B. en W. zijn van oordeel, dat het aantal oninbare posten, dat voor deze gemeente toch al hoog is, nog booger zal worden en waar haast mèt zekerheid kan gezegd wor den dat per 1 Januari a.s. de gemeente Spaarndam niet meer zal bestaan, lijkt het hun ongewenscht op het laatste moment nog tot belastingverhooging over te gaan. Over eenkomstig het voor9tel van B. en W. wordt besloten niet tot belastingverhooging over te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Breda, of gemengde- en/of fattiliebaden in de badinrichting door B. en W. waren toe gestaan. De voorzitter antwoordde, dat voor zoover hem bekend, geen toestemming daarvoor was verleend. De heer Breda meende, dat dan in strijd werd gehandeld met de voorwaarden waar onder het zwembad aan de Spaarndamsche Zwemvereenigjng en Reddingsbrigade was afgestaan. Spr. had eenige malen geconsta teerd dat de roode en witte vlag (onder el kaar) was gehesohen, ten feeken, dat ge mengde baden werden gehouden. De heer De Vries meende, dat B. en W. wel toestemming verleend hebben tot het houden van familiebaden, maar niet vin gemengde baden. Dé Voorzitter zegt den heer Van Bréda toe een onderzoek te zullen instellen. Daarna sluiting. Veiling, Donderdagavond had in hotel Sistermans ten overstaan van notaris A. Goldenberg, alhier, de verkoop bij afslag plaats van de villa „Nova", perceelen bouwterrein, opstallen, weiland, teelland, bloembollen gr cfhd etc., alles in eigendom toebehoorend aan de erven van mevr. de wed. H. H. van Waveren Mickenhagen te Hilegom. Uitslag als volgt: Perceel I ingezet op 15000, gemijnd op 2000; Perceel II ingezet op 4200, gemijnd op 400; Perceel III ingezet op f 4000, gemijnd op 150. Perceel IV ingezet op 3100, gemijnd op 160: Perceel V ingezet op 3200, gemijnd op 160; Perceel VI ingezet op 6000, gemijnd op 1700; Perceel VII Ingezet op 6000, gemijnd op 200, Perceel VIII' ingezet op 2500, gemijnd op 160; Perceel IX ingezet op 6000, niet ge mijnd; Perceel X ingezet op 4800, niet ge- miind; Perceel XI ingezet op 4400, gemijnd op Perceel Xlt ingezet op 3500, gemijnd op li Perceel XIII ingezet op 2800, gemijnd op f 10.—. Perceel XIV ingezet op 1500, gemijnd op 6; GOEDKOOPSTE E PS GROOTSTE SORTEfc IfNG ORANJESTRAAT-1 Ttl12E2E Gevonden en verloren voorwerpen! Ver loren 3 belastingmerken, een zweep en 2 portemonnaie's met inhoud. Inlichtingen bij den Gemeenteveldwachter alhier. Kapelaan v. d. Berg, Na een rustkuur van 7 maanden is de Weleerw. heer Kape laan van de Berg, alhifer, weder geheel her steld. Z. E. blijft echter nog een maand bij zijn familie in Haarlem, Ge.vouden Voorwerpen, Een wollen rauU; een huissleutel; een grauwe herders hond; een kindertaschje; een botaniseer trommel. Inlichtingen te bekomen; Politie post Velserbeek. Onvoorzigheid. Reeds meermalen Is ge wezen-op het gevaarlijke spel van de jon gens, die op en van de trawlers klimmen. Dat gebéurt, vooral in den vacantie tijd, zoowel aan de Zuidzijde der haven als voor de hal. Ook gistermorgen was er weer een jongen van 9 jaren op die manier aan het spelen. Hij klauterde op een trawler, stapte mis en brak een been. Door omstanders werd hij naar den dokter gebracht. duif; een collier met portret; een honden- penning; een rijwiel-handpomp; een heeren rijwiel; een dames handschoen. Inlichtingen aan het bureau van politie. Tevens is nog gevonden vulpenhouder, te bevragen aan den consumptietent Kozilek aan het strand. Gevonden voorwerpen. Een lorgnet; een herdershond; een grijze jongensjas; een rijwielbelastingplaatje. Inlichtingen politie post Wijkeroog. Uitzetting. Donderdagmiddag Is het gezin van v. R. gerechtelijk uit de woning aan den Wijkerstraatwég gezet. De huurder had, na een gewone opzegging, geweigerd de woning te verlaten, waarna de eigenaar hun gerechtelijk uit de woning deed zetten. Nog erger, Iemand, die bekend was wegens het loopen op verboden grond, had de politie wijs trachten te maken dat hij J. G. heette. Had hij 't maar niet gedaan. Want de politie kv/am spoedig zijn waren naam, C. S„ te weten. De Schotenaar zal nu, inplaats van de kleine boete wegens het loopen op verboden grond, nog een extra douceur aan de schatkist moeten offeren. Burgerlijke Stand. Van 23 tot 29 Juli Geboren M.L.F. Hendrix-Delaunoij, d. A.E. Eichhorn-Kool, d. Jkvr. H.W. Scho- rer-van Lennep, d.C.C. Noorland-Tijman d. D. Radstake-van Vlierden, d.J. Vis- Meister, d. Ondertrouwd A. Pauw en W.B. Seegers W.A. Heynings en M.J.P. Blink H.W.van der Steur en M.H. Langendonk M. Schef- fer en W. Schcone. Getrouwd E.Th. Dijkman en A.A.M. Küenen J. Kaandorp en M.G.E. Diemei N.J. Twisterling en S.L. van Zorge J. Kloer en P.A. Mühlhauser. Overleden P. Walter, 59 jaar, De Groote Onbekende. Inderdaad bleek met de keuze van de seriefilm „De Groote Onbekende" de Directie van de Witte Bioscoop een goeden greep te hebben gedaan, getuige de zoo goed als uitverkochte zalen, en dat in den zomer Het is dan ook een buitengewone film, uit muntend door geweldige staaltjes van regie, kracht en behendigheid. De spanning was somwijlen zoo groot, dat het publiek zich meermalen uitte in een spontaan applaus wan neer de held van het verhaal wederom aan een groot gevaar was ontkomen. Een ieder heeft dan ook genoten en we twijfelen er niet aan of de aanbeveling vanf de genen, die het eerste deel gezien hebben zal ook anderen er toe aansporen deze spannende geschiedenis te gaan zien. Voor degenen, die de eerste serie niet ge zien hebben, zij nog gemeld, dat elke eerste séril op zich een afzonderlijk geheel vormt en dus ook zeer goed te volgen is. De staking der steenlossers. Nog steeds duurt de staking dér steenlóssefs voort. Daar thans 'n groote hoeveelheid sleefiën gelost wordt voor een bouwwerk in de Frans Naereboutstraat en man voor nieuwe ongeregeldheden met de stakers vreest, is bij dit werk een politiewacht geplaatst. De heer W, Groenland feliciteerde na mens den Volksbond directeur en corps. Felicitaties waren ingekomen van de zus terverenigingen „Eensgezindheid" en „Ex celsior benevens van de tooneelvereeni- ging D.E.S. en de voetbalvereniging H.B.C, De voorzitter van „St. Michaël" bracht woorden van dank aan den directeur voor zijn onvermoeiden arbeid, die aan dezen wedstrijd is voorafgegaan en bood namens de vereniging den directeur een souvernir aan, benevens een foto van het corps, ge nomen tijdens den marschwedstrijd. De directeur, de heer Hofmeester, dankte voor deze blijken van waardeering, dohc wilde het succes voor een overgroot deel danken aan den wil der leden om--tot dit succes te geraken, wat getoond was door den lust tot studeeren en de goede samen werking. Ook werd den heer Hofmeester een bloemstuk aangeboden. Verlichting aangebracht, Vanwege de gemeente is in de AntöniüsDuycklaan en de Paulus Buyslaan, bij de Adriaan Pauw- laan,- een achttal lantaarns geplaatst. Viering Koninginnedag. Door het be stuur van „Koninginnedag" is een circulaire aan de ingezetenen toebezondeh met een verzoek om financieelen steun, om den aan staanden Koninginnedag op waardige wijze te kunnen vieren en ook de leerlingen der verschillende scholen daarin te kunnen la ten deelen. De verkeersregeling. De laatste dagen wordt een merkwaardig groot aantal be stuurders van voertuigen verbaliseerd, we gens het bereiden van den IJmuider straat weg, in de verkeerde richting. De politie verzocht ons daarom nog. ééns nadrukkelijk op den te nemen route wijzen, daar velen raeenen, dat de maatregelen alleen voor autobussen geldt. Alle voertuigen behalve rijwielen, dus ook rijtuigen, wagens, karren, enz., gaande in de richting naar oud-IJtttui- dên, zijn verplicht vanaf de Frans Naere boutstraat over den IJmuider straatweg te «gaan. Omgekeerd moeten zij afslaan bij de Kortenaerstraat en verder de Trompstraat nemen. Gevonden voorwerpen. Een pijpenkrab- ber; een kindermuts; een beige mantelcein tuur, één tienrittenboekje der H. S. M„ een bruin jongensjasje. Inlichtingen politiepost Velseröórd. Eeierveiling. Bij de gehouden eiervei- Hng alhier was de aanvoer 8600 kippen eieren; 200 eendeneieren. Kippeneieren 6.507.35; eendeneieren 5,65. Handel vlug. Gevonden voorwerpen. Een kinder schoen en een kousje; een rijwielbelasting- merk; een notitieboekje: een heerenrijwiel; een rijwielbelastingmsrk; een zakagenda; een geel leeren padvindersriem; een post- Muziekuitvoering. Bij gunstig weder, zal a.s. Maandagavond half négen in de Muziektent op 't Tramplein door de Zand- voortsche fanfare, een concert worden ge geven. De onderstaande nummers staan op 't program. 1. Marsch Amsterdam; 2. Ouverture „La !ée aux Yeux bleus", A. Gavant; 3. Ouve- ture „La fille dtr Régiment", Jos. Kessels; 4. Valse „A. Tol,1' E. Walteüfel, par J. Bou- chêl; 5. Polonaise „Waria van Andrieu"; 6. Marsch „La Sirene", G. Alleer. De spaarkas „Arbeid Adelt" komt op Zaterdag 31 Juli in spoedvergadering bijeen des avonds 8 uur in hotel „de Weijman". Agenda; Verslag controlecommissie. Peraonalia. Voor het examen piano lager onderwijs der Kon. Ned. Toonkun- stenaarsvereeniging, slaagde te 's-Hage, méj. J. M. v. Holk, alhier. Een mozaikvloer. Gisteren is een aan vang gemaakt met het bewerken met spra- mex van de Rampenlaan. Na het bestrijken rret spramex werd de laan bestrooid met tamelijk grof grint. Dit werd door de mo torwals ingerold, maar eerst natuurlijk lijn gewalst. Deoor de verschillende gesteenten, waaruit dit grint bestaat, kreeg men ver schillende kleuren; zwart, grijs, crime, bruin, wit, enz., zoodat de laan 't voorkomen kreeg Van een mozaikvloer, zooals men wel in winkels en gang enrie-t. 't Zou werkelijk jammer zijn, als deze kleuren op den duur verdwenen. Want niét alle straten kunnen zich beroemen op zulk een kostbare be werking en zulk een voornaam aanzicht. De bekroning van St. Michaël. Tijdens de repetitie van de Harmonie „St. Michaël" Donderdagavond, werd herdacht het succes tijdens het muziekconcours te Spïarndam. Aanwezig was o.m, een deputatie van het bestuur van den R. K. Volksbond, met den geestelijken adviseur. De laatste weken gaan er stellige geruch ten, als zou het er ongunstig voor de bo ringen te Vlodrop uitzien, omdat er geen resultaten behaald werden. Volgens inlich tingen aan de Limb. K., is dit echter niet juist. Uit vertrouwde bron zegt het blad te kunnen mededeelen, dat verleden week Woensdag door de morgenploeg tegen 11 Uur op 737 meter diepte kool werd aan geboord. Onmiddellijk, Zooals bij zulke ge beurtenissen steeds het geval is, werd het boortuig stop gezet, en er werd een inge nieur van de mijn Laura en Vereeniging te Eijgelshoven ontboden. Vrijdagmorgen is onder toezicht van den ingenieur dieper geboord en er werd een kolenlaag van 1.70 M. dikte geconstateerd. Na ophalen van de kernhuis bleek dit juist te zijn. Er was nog 60 centimeter zuivere kool in de kernbuis aanwezig; het overige gedeelte was tot gruis gemalen 'en werd op een. zeef door middel van de spoeling aan de op pervlakte gepompt. Frappeerend is, dat bij de vroegere bo ring in 1920 door de Staatsmijnen verricht, Op een diepte van 740 meter een kolenlaag van 1.60 M. is aangeboord. De vraag i» nu, is dit dezelfde laag? Wanneer nog dieper geboord wordt, zal dan na 50 meter een laag van een meter steenkool te verwachten Zijn? DE BLAKENDE OOGST, missie- lectuur voor huis en school, le stukje. Uit het hartje van Afrika. Bloemlezing uit het dagboek van Mgr. H. SMEETS, Ap. pref. van Benkoelen, oud-Congo-missionaris, Uitg. Missieschool Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom. Voor 't Roomsche kind, de Roomsche school. Dat is een eisch en een leus. Ma,yr die Roomsche school wordt pas ten volle R.K. door de katholieke mentaliteit van onderwijzer of leeraar, door den Katholie ken zin van het Schoolboek, hetzij dan leer- of leesboek, 't Is Immers de geest die levend maakt! Zoo'n leesboek van zui ver gehalte wordt aan huis en school in deze bloemlezing aangeboden. De hoogste bezieling, het apostolisch idealisme van den missionaris die alles voor allen wordt om allen voor Christus te Wördetl, slaat ér uit. En keurig laait de felle romantiek van het avontuurlijke missionarisleven er door-, heen, romantiek, zoo geëigend om een fris- sche verbeelding te treffen en te wekken het brandend verlangen: om ook zoo te worden en te doen als de held. De schrijver van „De blakende oogst", heeft roet zn missiebrieven heelemaal geen „litteratuur" bedoeld. Wat niet zeggen wil, dat hij geen litteratuur geleverd heeft. On gezocht en ongewild, heeft hij dit, uit na tuurlijken aanleg, toch gedaan. Iedereen die het boek leest, zal het hiermee eens zijn. Dat Z. D. M. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, een voorwoord wilde schrijven, zegt heel veel. Moge God deze uitgave zegenen, opdat er missie-roepingen door gewekt, missie- liefde door verlevendigd, missiésteun in ge bed en aalmoes door verkregen worde. Van Burgersdijk en Niermans Boekhandel en antiquariaat te Lelden, ontvingen wij Cat. 63 van Boekwerken, prenten en kaar-' ten over Noord-Holiand, DE PRINS HENBRIK-BEKER-WEDSTRIJD A.S. ZONDAG OP HET HAARLEM VELD. Voor bovengenoemden wedstrijd bestaat groote belangstelling, 't Is toch de eerste maal in 1926, dat ieder Haarlemmer zijn stadgenooten, athleten van de vereeniging Van dien naam, aan 't werk kan zien, 't Is te begrijpen, dat tal van belangstelenden gaarne de verrichtingen Volgen van Paulen, v. d. Berge, Boot, Lamp e,a„ die die alleen in de landen rondom ons, maar tot in Ame rika den naam van ons land op sportgebied hoog houden. De verrichtingen dier loopers zijn te over bekend, dan dat wij er hier op terug behoeven te komen. Was fflen j.l. Zon dag bij de kampioenschappen niet in extase over de verrichtingen der Haarlemmers, roemde men niet hun sportief, eerlijk en sympathiek optreden? Gunde men bun niet van harte de vijf behaalde kampioenschap pen? Is 't ook niet de sympathie voor Haarlem, dat het aantal inschrijvingen nu zoo groot is? Welaan dan stadgenooten,. komt, ziet en overtuigt u! 't Zal spannen, op het schitte rende Haarlemveld, waar een staf van wel bekende Juryleden het geheel leidt. Heel Nederland volgt belangstellend den strijd tusschen Haarlem en het Amstcrdamsch A. V, 1923, dat met man en macht, met 45 leden opkomt, om nog een laatste, ernstige poging te wagen den fraaien, kostbaren Prins Hendrik-beker voor de K. N. A. U. te behouden. Blijft Haarlem heer en meester, dan is het kleinood (thans te zien in de éta lage van de firma Bloemhof, Groote Hout straat) voor goed in Haarlem's bezit en ge tuigt voortaan met tal van binnen en bui- tenlandsche trofeeën, wat in eendrachtig samenwerken en ernstig willen door H. A. V. Haarlem naar buiten een kracht, een propa ganda voor onze stad ontwikkeld wordt. Voor de bijzonderheden verwijzen wij naar de fraaie aifiches, die op tal van plaat sen onzen aandacht trekken. Secr.: W. L. de Zwager, Vooruitgangstr, 79. Gedurende de maand Augustus oefenen de meisjes- en damesafdeelingen in de kleine zaal van het Zander Instituut (ingang Bad huisstraat). In deze zaal is geen gelegenheid om fietsen te bergen. Er mogen dus in geen geval fietsen worden medegenomen Paar het „Zander-Instituut". DE NATIONALE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. De Inschrijvingen. Voor de nationale tenniskampioenschap pen, welke zullen worden gehouden te Hil versum, hebben o. a. de volgende spelers ingeschreven. Jhr. C, van Lennep, mr. Dlemer Kool, H, Timmer, C, Bryan, mr. v. d- Feeh, J. Bryan, Eilers, Van dér Steur, Sigmond, Castendijk, Heldring, Halkema, de Noordelijke speler Kylstra en Van Vloten, Marinkelle, G. Scheurleer, de Oostelijke speler Vinkenborg en anderen. Het Zuiden is in 't geheel niet vertegen woordigd! Van de dames: mei. Bouman, mevr. Stfoink, mej. Rallin Couquerque, mej. BauduiH, méj Lhoest, mevr. Driebeek, mei. Friezendofp, mej. Furftée e.a. Op de nationale zwemwedstrijden, welke morgen in de zweminrichting aan het Vos- segat te Utrecht, worden gehouden zullen ook eenige leden van de Haarl. Zwem en Polo-club „De Waterratten" starten, Zoo zal o.a. A. Liezenberg in den wed strijd 100 M. rugslag voor heeren, om het kampioenschap van Nederland uitkomen. Gezien de tijden welk Liezenberg over de 100 M. rugslag maakt, gel ooven wij, dat hij een goede kans voor het kampioenschap maakt; j Vrügt en v. d. Meer zullen ook in deze wedstrijd uitkomen. Ook de kampioen esta fette ploeg zal uitkomen in den wedstrijd 4 naai 50 M. wisselslag. De ploeg komt ge heel volledig uit, dus met: A. Liezehberg, C. H. Vrügt, A. H. de Bfuijn Jr. en S. v. d. Meer. A. Geerts zal van dSrt seizoen, weer voor het eerst op een nationalen wedstrijd pop- duiken uitkomen. Verder zullen er nog eenige Waterratten in open wedstrijden uitkomen. Zondag a.s. gaa E.D.O. op uitnoodiging van Norficus, te Noordwijk, een propagand" - wedstrijd spelen met als tegenpartij R.C.H. Uitgeloofd is een prachtige zilveren beker. E.D.O, komt met het Volgende elftal uit: Meenhorst Kuil, Boeré J, Perucel, Dinkla, C. v. d. Laan S, v. d. Laan N. N. C. v. d. Hurk D. Tanis, Perucel. Z.V.V. ZANDVOORT. Men deelt ons mede, dat Zandvoort Zon dagavond Van 68 een vriêndsch. wedstrijd 'Speelt op haar terrein tegen ëèn E.D.W.- atljle tiekelftal. HAARLEM—AJAX, Verleden week Zondag heeft Haarlem het tegen Blauw-Wit schandelijk iaten zitten. Dat kwam niet zoozeer door minder spel, dan wel door een zekere matheid, die over de geheele Haazlemsche helft van den wed strijd heeft gelegen. Zondag a.s. om 10 uur 's morgens wordt gespeeld HaarlemAjax. Als datzelfde matfe gevoel er weer heerscht, voorspellen we Haarlem weinig goeds. Ajax heeft zich de laatste weken geducht doen gelden, en neemt op 't oogenblik de derde plaats in tWee wedstrijden achtereen, eerst nummêr 2 A. G. H. C., en daarna nummer 1 Cottcor- dia geslagen. Haarlem, dat nog geen enkele overwinning boekte, zal ook dezen keer nog niet volledig Zijn. Evenals verleden week zulletl Jetses en Schmitz nog wel ontbreken. Toch ge- looven we nog niet aan een gemakkelijke overwinning van Ajax. ontnamen ons bijna het bewustzijn. Het toe stel helde schuin over en stortte met toe nemende snelheid naar beneden. Van ont zetting begonnen wij allen te roepen en. klampten orts éan de handgrepen vast. Dat alles was 'f werk van een seconde. Toen Wij den diik zien konden, had ik de tegen woordigheid van geest mii over boord te buigen en naar beneden te springen. Ik ver loor het bewustzijn dat ik eerst herkreeg, toen ik onder behandeling der geneeshee- ren was. Het onderzoek, voor zoover dit nog mo gelijk was, heeft uitgewezen, dat het vlieg tuig v in de lucht door den bliksem is ge troffen en brandend naar beneden i» gestort. Dit klopt met de verklaring van verschillen de schippers, die Tiet toestel brandend naar beneden hebben zien storten. Volgens ooggetuigen is de machine door een wervelstorm naar beneden gedrukt ert vervolgens door den bliksem in hrattd ge raakt. Vrijdagavond is een voordracht versche nen van B. en W. waarin zij den Raad msach- tigipé vragen tot stichten van een Markt met Centrale Markthal en nevengebouwen op een terrein in de uitbreiding-West, gren zende aan den Haarlemmerweg en de Kostverlorenvaart. Zij vragen» daarvoor een predict van 10.090.000. In de uitvoerige toelichting wordt herin nerd aan vorige plannen, Door de tijdsom standigheden zijn daarin wijzigingen ge bracht. De oppervlakte van het terrein, waarop deze inrichting zal verrijzen, be draagt 21.91 H.A, Er zullen gemaakt wor den een verkoopsruiirte, groot 5760 M2, en een kantoorruimte van 5760 M2. De ge legenheid tot opslag zal 22920 M2. be slaan. Langs de kaden, die 4125 M2. zullen zijn, zullen sporen komen te liggen, terwijl de oppervlakte van de havens 52.500 M2. zullen bedragen, Een vijftal jaren zullen noodig zijn om deze plannen uit te voeren. Voor binncnlandsche briefkaarten en voor de expresse bestelling wordt verlaging in uitzicht gesteld. Het Comité tot Verlaging der Posttarieven zond d.d, 9 Juli j.l. opnieuw een adres aan. den Directeur-Generaal der Posterijen 0R. Telegrafie, om aan te dringen op verlaging van porti. Naar aanleiding Tan dH adrêj had deZèfr dagen een onderhoud met den Directeur- Generaal plaats, waarbij deze mededeelde, dat het in het voornemen der Posterijen ligt een voornemen, waaromtrent overeen stemming met de betrokken Departementen is vérkregen omstreeks 1 October a.». dé portfeosten der binnenlandsehe briefkaarten tè verlagen. Verder werd aan het Comité In utttkhf gesteld, dat tegelijkertijd dé kostëtt VOPB; expresse-bestelling zouden worden vermin-: derd en ook die voor bestelling op Zondag zouden worden beperkt tot vergoeding der- kósten weikè de Posterijen hiervoor hebbén te maken. Omtrent verdere verlaging der porti, faj hèt bijzonder ook voor brieven, werd mede- edeeld, dat dit voornemen bleef bestaan^ ioch nog geen datum kon hieromtrent wón den vastgeseld. Het Comité besprak ook de moeilijkhedèOy, welke telkens ontstaan omtrent de beschou-' wing van wat tijdschrift en wat drukwerk' is. Het gaf in overweging om hieromtrent een commissie uit handel en industrie van advies te laten dienen. De directeur-gene raal zeide overweging van dit denkbeeld toe, BAARN,- 30 Juli, Na haar terugkeer uit Zwitserland heeft de Koningin, die zooals bekend, ten paleize der Koningin-Moeder te Soestdijk vertoeft, heden middag voor het eerst haar vertrekken verlaten voor een korte wandeling in het park achter het pa. leis. Prinses Juliana houdt evenals dè Kó ningin zooveel mogelijk rust, H. K. H. Ver- liet na haar komst te Soestdijk op 27 dezer, het paleis tot heden niet. De hij het ongeluk zwaar gewonde fabri kant Stroing, die zich thans in het zieken huis te Juist bevindt en die de geneeshee- ren, ondanks zijn ernstige verwondingen, ho" pen te behouden, gaf de volgende schilde ring van het ongeval; Wij stegen in den namiddag bij 't prach tigste weer op voor een rondvlucht Norder- neyJuistBorkum, totaal 5 personen, dc piloot, een dame, twee heeren en ik. Wij vlogen over Nördernev in zijn volle uitge breidheid. Op ons verzoek steeg de piloot langzaam lot een hoogte van 300 M., zoodat wij een schitterend vergezitht hadden. Daar na zetten wij koers naar Juist, als plotse ling de hemel verduisterde. Dichte wolken joegen over ons heen en hulden ons spoedig geheel in, zoodat wij alle orienteering ver loren. Onophoudelijk schoten bliksemstralen langs ons heen. Een wolkbreuk stortte on gehoorde watermassa's over ons heen en weef geworpen toestel uit. Vergeefs tracht te de piloot het toestel boven de wolken te doen rijzen. Eensklaps stonden wij als hef wafe in lichte laaie vuur. Groote vlammen sloegen tegen, het toestel omhoog. Een ont zettende hitte en een verstikkeridèn rook ROME, 31 Juli. De onderhandelingen tut-: scben de Italiaansche en Egyptische regee ring over de grens afbakening tusschen Sy- renaïka en Egypte zijn nog niet beëindigd. Een belangrijk punt is nog niet opgelost, en Wel dat der nationaliteit der Semussi die le ven aan de grens der Italiaansche kolonie. De Semussi zijn geboren op het grondgebied van Cyrenaïka. Men verwacht dat spoedif een oplossing Zal zijn bereikt. ROME, 31 Juli, Het volledige rapport van het Hof tegen Zaniboni en z'n 5 medeplich tigen, die beschuldigd worden van het voor nemen om de fascistische regeering omver te werpen en Mussolini te vermoorden, is ge publiceerd. Gezegd wordt dat de socialisti sche partij van Tsjecho-Slowakije 300.000 valsche francs beschikbaar heeft gesteld voor de anti-fascistische revolutie. 1 evens^ wordt beweerd, dat het absoluut in de bedoeling heeft gelegen van Zaniboni om uit het venster Van zijn hotel op Musso lini te schieten als deze de menigte zou be antwoorden op 4 Nov. Ofschoon het cotnplot tegen de fascistische regëering over 't heele land vertakkingen had, zullen slechts 7 per sonen terecht staan. Het proces Zal wel niet voor Oct. aanvangen. MEXICO, 31 Juli. Het arbeidersvérbond besloot President Calles krachtig te steunen. Zondag a.s. zullen meer dan 100.000 arbei ders demonstreeren voor den president. HOOGKARSPEL, 30 Juli 1926. Airdap- pelenmarkt. Schotschc 1.90—2.95. Kok en Due 11.10. Kleine Aardappelen I,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2