Radio-Omroep. Misdaad en Boete. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Zaterdag 31 Juli 1926 Ernstige ongeregeldheden bij een mijn in Zuid-Wales. In Zweden {bij Stockholm) is varkenstuberculose opgetreden; 1600 dieren zijn afge maakt. Hevige sneeuwstormen in het Zwitsersche hooggebergte. Een oproep van Z. H. den Paus voor een algemeen gebed voor de ver volgde broeders in Mexico op Zondag a.s. Overstrooming in Japan; 300 menschen verdronken. Onder de Radio-berichten: Het congres der Britsche mijnwerkers- gedelegeerden besluit een referendum uit te schrijven over de voorstellen der geestelijkheid. DeEmergency Act voor een maand verlengd. LUCHTVERKEER. Van Kopenhagen naar Tokio en terug met een Fokker vliegtuig type Cv. INGEZONDEN. FEUILLETON. Het nieuwe Fransche fi- nancieele ontwerp in de Kamer. In weerwil van de gisteren gedane stap pen had men aan het begin van den avond nog geen zekerheid omtrent het oogenblik, waarop in de Kamer de discussie over het finantieel ontwerp zou beginnen. De be palingen nopens de bij een buitengewoon dringende aangelegenheid te volgen proce dure blijven van kracht, waardoor de werk zaamheden gisteren veel vereenvoudigd zou den worden. De communisten hebben even wel het voornemen te kennen gegeven om ten minste ,één amendement per artikel in te dienen en voer elk artikel een openbare «temming te vragen. (20 handteekeningen iijn daartoe voldoende). Men schrijft daarom aan verschillende rad.-soc. afgevaardigden het voornemen toe om dit cijfer op 50 te doen stellen, ten einde te beletten, dat de communisten de Kamer vier of vijf zit tingen doen verliezen. Het is dus waar schijnlijk, dat de zitting van gisterenmiddag ZÜ worden gewijd aan een bespreking van het Kamerreglement om den duur der de batten, welke heden zouden beginnen, tot het uiterste uminimum te beperken. Het Zou dan mogelijk zijn, dat het debat in den nacht van Zaterdag op Zondag eindigde. Een beroep op de natie. De republikeinsche „intergroupe" voor het Openbaar welzijn, welke thans 275 afgevaar digden omvat, behoorende tot alle Kamer- groepen, behalve die de soc. en communisten, heeft met algemeene stemmen besloten een beroep te doen op het volk met het verzoek een beslissende poging te doen om de ineen storting te verhinderen en aan de regeering vertrouwen te schenken. Zij verzoekt met name den afgevaardigden binnen 48 uur de hun voorgestelde maatregelen goed te keu ren. De „intergroupe" heeft den president der Kamer doen verzoeken de zitting van he den met een onderzoek van het financieele ontwerp te doen aanvangen. Een betooging te Lyon. Te Lyon was Donderdag een betooging op touw gezet tegen de executie (welke trou wens schijnt uitgesteld) van de beide com munisten Vanzetti en Sacci. Niettegen staande de betooging door de autoriteiten was verboden, waren vele personen, meeren- deels Italianen en Spanjaarden op de Bellecour bijeengekomen. Met het gevolg dat het tot een botsing kwam met de poli tie. Er hadden naar het B.T.A. meldt, eeni- ge arrestaties plaats. De nieuwe treinramp in Frankrijk. Omtrent het spoorwegongeval wordt nog gemeld, dat de verongelukte trein een post trein was, welke echter ook passagiers ver voerde. De vier personen, die gedood wer den, zijn postbeambten, terwijl het meeren- deel der gewonden eveneens beambten zijn. Conflict in de Engelsche mijnindustrie. Van een conferentie tusschen het bestuur van den Mijnwerkersbond en de fractie der Arbeiderspartij is niets gekomen. Laatstge noemde had die samenkomst willen doen plaats hebben vóór de te houden gedele geerdenconferentie der mijnwerkers, doch het bestuur van den mijnwerkersbond had voorgesteld ghaar eerst gisterenmiddag te doen geschieden, maar toen waren Mac Do nald, de voorzitter, en Henderson, de secre- cretaris der fractie beiden verhinderd. Ongeregeldheden in Zuid- Wales. Bij een mijn te Abertillery hebben onge regeldheden plaats gehad. Een menigte van 2000 personen nam een dreigende houding aan toen zij zag dat kantoorbedienden der mijnen spoorwagens met steenkool laadden. Er werd met steenen naar den trein en de kantoorbedienden geworpen. Een deel van de spoorbaan werd vernield. De aanvaarding van de voorstellen der Geeste lijkheid. Cook, de secretaris van den mijnwerkers bond, heeft er gisteren den nadruk op ge legd, dat het voorstel inzake arbitrage alleen' betrekking zou hebben op de loonen en niet op de werktijden. Het bestuur zou aan de heden te houden gedelegeerden-conferentie dan ook geen overweging van een wijziging der werktijden aanbevelen. Een standbeeld voor Curzon. De „Times" bevat een oproep van een aantal vrienden en collega's van wijlen lord Curzon, minister van buitenlandsche zaken (tot de onderteekenaars behooren o.m. Bald win, Chamberlain, Ramsay MacDonald en lord Oxford) om in de abdij van Westmin ster een gedenkplaat te plaatsen en een stand beeld voor hem op te richten bij het huis in Carlton House-terrace, waar hij zoo lang gewoond heeft. De vliegende Hollander De „Daily Chronicle" vertelt het volgende Een jonge Nederlander en een charmant jong meisje kwamen gisteren in een Rolls-Royce Fokker-eendekker op Croydon aan en ver zochten onmiddellijk in den echt te worden verbonden. De jonge man deelde mede, dat hij van Nederland was komen vliegen om te trouwen, en hij vroeg Captain Leverton, den manager van de K.L.M., naar de beste ma nier om dit te doen. Deze zeide hem dat hij beter deed naar Londen te gaan, doch hij antwoordde daar geen tijd voor te hebben, daar hij wenschte te trouwen en met het mid dagvliegtuig naar Nederland terug te keeren. Hij huurde een auto en reed naar Croydon om zich naar den ambtenaar van den burge lijken stand te begeven, doch kwam niet tijdig genoeg op het vliegveld terug om de plaatsen in te nemen, welke hij in het middagvliegtuig had besproken. Later bleek dat de ambtenaar in Croydon het paartje had medegedeeld dat een onver wijld huwelijk niet mogelijk was, zoodat het zich ten slotte naar Londen heeft begeven. De fietsers te Berlijn. De Berlijnsche hoofdcommissaris van po litie wijst er op, dat in den laatste tijd her haaldelijk wielrijders door verkeerd en veel te hard rijden oorzaak zijn geweest van sto ringen in het verkeer en zelfs van ongeluk ken. De politie ontvangt talrijke klachten, waaruit de verbittering van het publiek spreekt. Meer en meer komt het door, dat fietsers zich vasthouden aan rijtuigen enz. en zich zoo laten trekken. Het blijkt, dat dikwijls het overrijden van voetgangers het gevolg hier van is, dat de getroffenen in verwarring waren gebracht door het onvoor zichtige optreden van wielrijders. De politie doet een beroep op de wielrij- dersvereenigingen om hun leden voor een en ander te waarschuwen, en voegt hieraan toe, dat, indien er niet spoedig verandering komt in den toestand, zij niet langer weer stand zal kunnen bieden aan den herhaalde lijk door het publiek gestelden eisch om eenvoudig het wielrijden in de drukke stra ten en vooral in de binnenstad te verbieden. De Duitsche bierbe lasting. Naar de „Voss. Z." verneemt, is tusschen het rijksministerie van financiën en den com missaris voor de verpande ontvangsten, een overeenkomst getroffen inzake de bierbelas ting. De commissaris heeft goedgevonden, dat de voorgenomen verhooging van de bier belasting tot Jan. '27 wordt uitgesteld, ter wijl het departement op zich genomen heeft te waarborgen, dat in elk geval de herstel- kas geen schade zal lijden. Treedt minister Gessier af?' De „Munchner Neuessen Nachrichten" verneemt uit Berlijn, dat de Rijksweer- minister Dr. Gessier vast besloten is in den herfst af te treden. Varkenstuberculose in Zweden. De varkenstuberculose, welke sedert 1905 in Zweden zoo goed als niet is opgetreden, is thans bij Stockholm uitgebroken 1600 varkens moesten worden afgemaakt. De reis van den Zweed- schen Kroonprins. De Zweedsche Kroonprins heeft zijn reis van twee maanden door de V.S. voltooid. Hij bevindt zich thans te San Francisco. Op 3 Augustus a.s. gaat hij naar Honolulu en vandaar naar Japan, China en Indië. Het proces te Boedapest. Een aantal Britsche parlementsleden, be hoorende tot de liberale en de Labaurpartij, hebben den Hongaarschen prenier een tele gram gezonden, waarin zij, als vrienden van de Hongazarsche vrijheid, met nadruk wij zen op de noodzaak tot het betrachten van gematigdheid in politieke gewetensvervol gingen als nu te Boedapest plaats hebben. Athur Henderson heeft den Hongaarschen ambassadeur namens het bestuur van de Labourpartij geschreven, met welk een be zorgdheid men de politieke processen in Boedapest volgt. Hevige sneeuwstormen. Gisteren maakten wij melding van plot- selingen zwaren sneeuwval in Zwitserland. Ter aanvulling voegen wij hier nog aan toe, dat volgens den correspondent van de „Voss. Z." te Zürich, bezoekers van de Furka- en de Grimselpassen in geweldige sneeuwstormen zijn geraakt, zooals daar om dezen tijd van j den zomer in geen tientallen van jaren zijn i voorgekomen. Auto's uit Andermatt konden hun doel, den 2162 meter hoogen Grimseltop niet bereiken; de storm, die tot een orkaan aangroeide, wierp zulke geweldige sneeuw massa's op, dat de auto's bleven steken en slechts met de uiterste moeite uit de sneeuw konden worden bevrijd. De oneenigheijl in de Russische communisti sche partij. Een telegram uit Reval maakt nog mel ding van verschillende berichten, welke daar nog zijn ontvangen over de geschillen de Russische communistische partij. De vast stelling van het feit, dat de oppositie-groepen aanhangers in de het Roode Leger heeft, georganiseerd door Lasjewitsj, schijnt groot opzien gebaard te hebben. De oppositie zou er naar streven alle ontevredenen om zich te vereenigen, zoowel degenen, die aandringen op afschaffing van het monopolie van den buitenlandschen handel als de strij ders voor scheiding van de Komintern van de Sovjetregeering. De verwarring zou groot zijn en de leiders van de partij vol wan trouwen tegen elkaar. i De handelbetrekkingen tus schen Rusland en Zuid- Afrika. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de handelsbetrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Sovjet-Rusland zullen worden hervat als resultaat van een met succes bekroonde con ferentie te Moskou onder leiding van den Zuid-Afrikaanschen bankier Schlesinger. De strijd tegen de Droezen. Veertig bandieten uit de streek van Baal- beck en Akroen hebben hun onderwerping aangeboden en alle voorwaarden aanvaard. Gevechten in Zuid-Slavie. De „New York Herald" (Parijsche editie) verneemt uit Belgrado, dat Bulgaarsche ha- mitadja's, die bij Oeskjoet binnendrongen, werden teruggeworpen, waarbij 15 dooden vielen. In Herzegowina verdreef de bevolking van een dorp de daar geplaatste gendarmerie- post. De gendarmen boden weerstand, dood den 18 dorpelingen en wondden er 40. Vijf tig gendatrmen werden gedood. Het noodweer in Cen traal Amerika. Te Nassau moeten Maandag zes personen tengevolge van den storm zijn omgekomen. Alle schepen van de kustwacht zijn naar Nas sau vertrokken, dat ernstige schade heeft ge leden. Bij het eiland Saona zijii 54 lijken opge- vischt. Men gelooft dat 50 personen zijn gedood ten gevolge van den orkaan. De schade door den orkaan veroorzaakt, bedraagt volgens een matige raming 8 mil- lioen dollar, ondanks de vreeselijke verwoes ting, op het eiland, aangericht, hielpen de inwoners van Nassau zoeken naar de spon- senvisschersvloot, welke uit ongeveer 200 kleine schepen bestaat. Het meerendeel der personen, die vermist worden, behoort tot deze vloot. Woensdag lagen er in de haven slechts drie kleine visschersschepen tegenover 60 op Maandag. De Godsdienststrijd in Mexico. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. H. de Paus de Katholieken van de geheele wereld heeft uitgenoodigd Zondag te willen bidden voor de vervolgde broeders in Mexico. Tegen twee dagbladredacteuren is een aanklacht ingediend wegens publicatie van artikelen, tégen de anti-clericale wetten, wel ke juist commentaar op deze wetten verbie den. Noodlottige ontploffing. Bij een ontploffing in de fabriek der Gene ral Motors Corporat on in Oshawa (Ontario) werden drie personen aan stukken ge scheurd en drie ernstig gewond. De weduwe van Wilson weer naar Genève. De weduwe van oud-president Wilson is blijkens een draadloos bericht voorne-mens opnieuw een bedevaart te maken naar Ge nève, de bakermat van den Volkenbond; zij vertrekt Zaterdag met de „Leviathan" en is ook voornemens een bezoek aan Londen te brengen. Noodlottige overstrooming in Japan. Bij een overstrooming in Niiagata zijn 300 menschen verdronken of worden vermist. Er zijn reeds 30 lijken gevonden. Ruim 13000 H.A. rijst zijn vernield. Het leger van Kanton rukt op. Volgens de „Daily Mail" rukt het leger van Kanton op in de richting van Hankau. De bevolking van Sjanghai verkeert in een zenuwachtige stemming, aangezien gevreesd wordt, dat Sjanghai in den strijd betrokken zal worden. Het laatste Fokker-bulletin geeft een inter- ressante beschrijving op het gebied der avia tiek, n.l. den tocht der vier Denen, Kapitein Botved, de mecanicien Olsen, luitenant Herschhend en onder-luitenant Petersen van Kopenhagen naar Tokio en terug. In twee Fokker-vliegtuigen van het type Cv, voorzien van het laatste type E-vleugel en elk van een Lorraine-Dietrich-motor van 400 P.K. zijn bovengenoemde vier Denen door hun regeering uitgezonden om in vreemde landen in dikwijls veel moeilijker omstandigheden dan men in Denemarken gewend is. ervaring op te doen en de vlag van de Deensche Militaire Luchtvaartafdee- ling, hrog te houden, een vlagvertoon dat goedkooper is dan door middel van oor logschepen. Ieder toestel heeft tanks voor 1100 L. benzine en 120 L. olie. Behalve de gewone navigatie-instrumenten werden nog gyro scopen van Engelsch fabrikaat aangebracht, die de vliegers in staat stellen door mid del van gekleurde electrische lichten elk oogenblik nauwkeurig te, zien in welke mate hunne toestellen uit den evenwicht stand zijn geraakt en die bovendien in de hoogte registreeren. Wij zien uit het bovenstaande dat de in gewanden van zulk een vliegtuig van inter nationalen oorsprong zijn. Nu de verbinding ParijsBerlijnMoskou tot stand is ge bracht is het stempel der internationaliteit op de aviatiek duidelijk zichtbaar gewor den. Als einddoel van uit Kopenhagen te be reiken was Tokio gesteld. De gebruikelijke weg daarheen was over BerlijnConstanti- nopelBagdad Karachie Calcutta BangkokHongkokPeking naar Tokio. Te Karachi, Bangkok en Tokio waren re-' servedeelen gedeponeerd en depots opge richt, dus zeer spaarzaam. De tocht er heen was vol van emotioneele evenementen. Het vertrek geschiedde op 16 Maart 11 uur v.m. uit Kopenhagen. Een zware sneeuw storm dwong Herscbend op 20 K.M. van Lemberg een tusschenlanding te maken, welke een normaal verloop had. De vlie gers ontmoetten elkaar te Lemberg, waar een dag overgebleven werd om de machi nes nog eens duchtig te beproeven. Op het traject KonstantinopelAleppo ..was het weer zoo bar slecht, dat de twee ploegen elkaar uit het oog verloren en Botved te Eskisehehir een noodlanding moest doen. De Danmark 1 en 2, zoo waren de vlieg tuigen gedoopt, ontmoetten elkaar te Alep po. Op 25 Maart werd de reis voortgezet tot Bagdad. Met voorbijgaan van Bushir werd van daar doorgevlogen tot Bender Abbas. De reis werd zonder ongelukken vandaar voortgezet tot Calcutta. Maar tusschen Calcutta en Bangkok via Rangoon schijnt een booze geest te. huizen. Hier was Herschhend de pechvogel Door een panne werd hij gedwongen op 20 mijl ten westen van Rangoon in een rijst veld te landen, waarbij het vliegtuig over den kop ging en schroef en radiator ern stig beschadigd werden. Botved landde te Rangoon en er werd af gesproken de beschadigde machine naar Bangkok te doen vervoeren. Botved ver trok op 4 April daarheen om de noodige toebereidselen te treffen voor het herstel. Hij zette op 9 April alleen den tocht voort naar Shanghai waar hij om 5 uur 17 April moest landen, wat echter door den heftigen tegenwind niet gelukte. De benzine was verbruikt en hij was gedwongen bij Ning- hai in de provincie Tsjeking op 220 K.M. ten zuiden van Shanghai te landen. De landing verliep vlot doch een bende Chineesche roovers plunderden het vlieg tuig. De instrumenten, reservedeelen, ba gage enz. werden zonder vorm van proces gestolen. Botved en Olsen konden tegen de overmacht niets beginnen en lieten dus de roovers hun gang gaan. Deze trachtte de wielbanden te demonteeren, hetgeen hun niet gelukte zij vergenoegden zich de ban den leeg te doen loopen. Toen daagde hulp op en kozen de roovers 't hazenpad. Het duurde eenige dagen aleer de ben- zinevoorrraad aangevuld was. Nadat alles weer in orde gebracht wgs kwam men zon der ongevallen te Shanghai. Op het traject ShanghaiPeking kwam een lek in de water circulatie en werd een noodlanding gemaakt. Vernieuwing van den motor bleek ge- wenscht. Het toestel werd vervoerd naar Peking en van daar een nieuwe motor be steld uit Yokohama. Na een paar weken was alles weer in orde, zoodat Botved op 27 Mei weer kon opstijgen. Zonder incidenten vloog hij dien dag naar Moekden en reisde den volgenden dag naar Hego en Korea, waar hij door de Japansche autoriteiten feestelijk werd ontvangen. Op Zaterdag 29 Mei vloog men over zee tot Osaka en op 1 Juni werd de laatste etappe van Osaka naar Tokio afgelegd waar zij 11,uur v.m. op het vlieg veld Tokorozawa landden. Een eskadrille •Japansche vliegtuigen was hen tegemoet gevlogen. Op het stadhyis te Tokio had de plechtige ontvangst plaats en werden aan Botved en Olsen geschenken aange boden. Donderdag 3 Juni overhandigde Prins Kuni aan Botved de medaille van de Japansche Luchtvaartvereeniging en wenschte de vliegers geluk met het wel slagen van den zwaren tocht welke zij niet tegenstaande de ontzaglijke moeilijkheden hardnekkig tot het einde toe hadden door gezet. Ook ontving Botveld daar zijn be noeming tot kapitein en een telegram van gelukwenschen van koning Christiaan van Denemarken. Hij besloot over Siberië te rug te reizen naar Kopenhagen. Toen Herschend dit vernam is hij over Rangoon terug gevlogen en verbeterde daarbij de recordvlucht van De Pinedo door de tocht van Bangkok-Karachi in 4 dagen te doen, d. i. 1 dag minder dan De Pinedo noodig had. Herschend vloog ge regeld per dag een etappe tot aan Bagdad waar hij wegens koorts „the sandfly fe ver" in het hospitaal van de Britsche Lucht vaart eenigen tijd moest verblijven. Aange zien hij nog niet geheel genezen was bij zijn vertrek uit Bagdad moest hij te Aleppo weer in het ziekenhuis worden opgenomen. Na een paar dagen zetten Herschend en Petersen verder de terugreis geregeld in de normale etappen voort tot Kopenhagen, waar zij 's middags 12 uur 37 m. op 5 Juni aankwamen. Zij werden min of meer plechtig^ ont vangen zooals aan kranige pechvogels past, geheel genezen was Herschend nog niet. Hij roemde de geschiktheid en hulpvaardig heid, ontmoet te Bangkok en Siam. In een schitterende record-reis legde Botved den terugtocht af van Tokio over HeyoMoekdenT sjotoIrkoetskKras nojarskKoerganKazanMoskouKo penhagen (10395 K.M.). Dè bevolking van Kopenhagen bereid de hem en zijn mecanicien op het vlieg veld Klovermark een enthousiaste ont vangst. Botved dankte en droeg heel be scheiden een groot deel van de eer over aan de bouwers van den Lorraine-Dietrichmotor en van de C V, het bekende Fokkervlieg tuig, bestemd voor de militaire luchtvaart. De reis van Botved in 9 dagen in 9 etap pes van gemiddeld 1155 K.M. (afstand van Waalhaven tot Marseille is 1035 K.M.) den K.R.O. Spuistraat 12 Amsterdam of| gironummer 49744. Past. L.H. PERQUIN,; Voorzitter K.R.O. in Ned. ZONDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 8.30—9.30 R.K. Morgenwijding. A. H. J. Beyersber- gen van Henegouwen, tenor., Nic. Evers, bariton, H. Vogel, piano. Spreker: M. J. v. d. Biggelaar, over Gebed van den tollenaar. 1. Panis Angelicus, C. Franc k. 2. Aria uit de Maccabaus, Handel. 3. Ecce Panis Angelorum, Viotta. 4. Gebet, Klughardt. 5. Rede door Hr. v. d. Bigge laar. 6. Idylle, Schuurman. 7. Aria, Handel. 10.30 v. m. V. P. R. O-uitzending uit de Rem, Kerk te Den Haag. Spreker: Dr. J. C. A. Fetter, rem. predikant te Rotter dam. Bediening van den doop. Toespraak I van Dr. Fetter, over Lucas 1:62. 3.00 is even schitterend als de laatste vlucht J Kurhausconcert. Matinee o. 1. v. Ignaz Neu- A+. A- J'n.r,. Iran Dime tlin* Uoh ItlfT mark. Soliste: Ursula van Diemen, zang. van Pelletier d'Oisy van Parijs naar Peking. Bij de waardeering van den betoonden moed en het beleid is rekening te houden met het feit, dat deze vliegtuigen slechte éénmotorig zijn en het tracee zooals vaak bleek uit' de uitvoerige beschrijving van den tocht van de H.N.AtC.C. naar Indië over gevaarvolle etappes leidt. Het beu- gelijke feit dat ook dit pogen van de Deen sche Regeering met succes bekroond is, moge voor de Nederlandsche een aanspo ring zijn eenigen onzer beste militaire vliegers en macaniciens de gelegenheid te bieden nieuwe lauweren te oogsten, wat altijd voor den goeden geest onzer luchtvloot zeer bevordelijk zal zijn. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) MEDEDEELINGEN VAN DEN K.R.O. Onze Kerkdiensten. Neen, wij hadden het nooit kunnen ver moeden, dat de uitzendingen van onze Missen zulk een succes zouden hebben. Wij begrepen het al zeer spoedig zooveel arme zieken, die al in geen jaren meer naar de Kerk waren ge weest, die nu zich in den geest van hun ziek bed konden verplaatsen naar het H. Offer altaar, zouden onze eerste dankbaren zijn. Wij kregen ze thuis de brieven, aandoenlijk soms, omdat men het ons duidelijk maakte, welk 'n zoete troost die uitzending in hunne harten had te weeg gebracht. De ziekenhui zen volgden en er is er nu wel geen van eenige beteekenis meer, dat geen ontvangtoestel, heeft en de zieken per luidspreker of beter nog per telefoon gelegenheid geeft zich te stichten in de predicatie en de H. Misgezangen onzer schoone liturgie. Toen kwamen er brieven van katholieken, die in de diaspora wonend geen gelegenheid hadden des Zondags de H. Mis bij te wonen. Zij wisten wel, dat zij met de radio-Mis te beluisteren geen kerkelijk gebod volbrachten, maar toch knielden zij in hun huiskamer neder en baden hunne gebeden. Zij sloegen devoot het kruisteeken bij de Consecreatie en den zegen. Hun Zondag had den ze zoo toch geheiligd en de Zondags stemming had toch hun hart verlicht. En daarna tijdingen van onze katholieke landge- nooten, die in den vreemde woonden. Allen vol lof. Ze kwamen van Engeland, Schotland, Ierland, Denemarken, Duitschland, België, Frankrijk en zelfs van Spanje. Allen vonden het toch zoo heerlijk door die kerkuitzending zich weer verplaatst te voelen in het oude va derland en weer onder den devoten indruk te komen van vroegere godsdienstige emoties. En ten slotte brieven van nïet-katholieken. Wij ontvingen ze van menschen, die onder den indruk gekomen wareji van de predika ties en zich hadden voelen meesleepen door de liturgische en kerkelijke muziek. „Ik behoor niet tot Uw kerkgenootschap, maar ik heb de predikatie gevolgd met aandacht. O, durfden onze voorgangers zoo vrijmoedig en met zoo veel overtuiging spreken. Ik behoor voortaan tot Uwe trouwe luisteraars." Deze week nog een brief uit Duitschland Aan den heer Pas toor der St. Dominicus-kerk „Am Sontag hörte ich wieder im Rundfunk die Messe aus der St. Dominik-kirche. Recht Herzl. Dank für die schone Stunden. Andachtig habe ich gelauscht, es war alles so sehr deuüich, die Worte des Herrn Pfarrers, sowie die herrliche Orgel und Gesangsvortrage. In unserm stil len kleinen Marschendörfschen hatte ich bis- her keine Gelegenheit einen Gottesdienst Ihrer Kirche mit anzuhöreri. Wie schön ist alles und wie feierlich. Wirklich ich wünsche ja mir dass ich noch oft solche Feier mit an- hören kann. Man wird aus seiner Gleich ul- tigkeit aufgerissen. Man denkt einmal nach. Nochmals vielen Dank. Hochachtungsvoll N.N. Wersabe b/ Wesermunde." En nu nog in de „Groene" van den heer Richard Henkeroth „Zondag 18.7 uit de Dominicuskerk te Amsterdam de Missa tribus vocibus virilibus van Willem Heydt, welke laatste zich, dank zij een voortreffelijke uitvoering onder leiding van G. Kimmijzer met medewerking van den organist Evert Haak, zich met dit werk in volle kracht als liturgisch componist toont zijn werk prachtig in den eeredienst passend, tusschen de Gregoriaansche Graduala en Responsoria geplaatst, sterk geaccidenteerd aandoend, soms fonteinachtig opbruischend, dan weer in poelstilten bezinkend naast stemmige geluidlooze stilten. Het geheel als één grootsch muziekfestoen." Neen, het behoeft ons niet te spijten, dat wij met onze kerkuitzendingen begonnen zijn, en wij zullen trachten ze voortdurend op hoo- ger peil te brengen. Maar wij vragen mede werking onzer Katholieke landgenooten. Stpunt ons door lid of donateur te worden van 1. Mendelssohn Ouverture Hebriden." 2. Mozart Air de Cherubin, uit 4e opera „Figaro's Hochzeit." Ursula van Diemen- zang. 3. Bizet Suite L Arlésienne", no.2. a. Pastorale, b. Intermezzo, c. Menuett. d. Farandole. Pauze. 4 a Strauss Morgen, b.b. Grieg Ein Schwan. c. Grieg Ich liebe dich, Ursula van Diemen-zang. 5 Grieg Letzter Frühling (voor strijkorkest). 6. Berlioz a. Marche hongroise. b. Danse des Sylphes. v- Menuet des Follets. Uit La Damnation de Faust.5.00 n.m. Dienst in de Geref. kerk te Hoofddorp. Voorganger Ds. J. D. Wie- lensga. 1. Votum en zegen, 2. Zingen Ps. 98:2. 3 Lezen-Geloofsbelijdenis (12 art.) en He breen 5.4 Zingen-Ps. 89:1.5. Tekst-Hebreën 5:9. 6. Inleiding. 7 Gebed 8 Zingen-Ps. 119: 83. 9 le ged. v. d. predikatie. 10. Tusschen- zang-Ps. 40:4. 11. Laatste gedeelte v. d. pre dikatie. 12. Dankgebed. 13. Slotzang-Ps. 143:10. 14. Zegen. 8.15 Kurhausuitzending. Solistenconcert, o.l.v. Prof. G. Schneevoigt Soliste Co van Geuns-zang. 1 Joh. Waze- naar De bruiloft van Alladin en bedr. „E. Budur". 2. Moskowsky Aus aller Herren Landern. (Zes karakterstukken voor groot orkest) a-Russisch, b.- Italiaansch. c. Duitsch. d.- Spaansch. e- Poolsch. f-Hon- gaarsch. 3. Alban Berg Drie stukken uit de opera „Wozzeck" naar Georg Büghners Drama. Co. van Geuns-zang. Pauze. 4 Wag ner Corspiel zun III Akt. Tanz der Lehrbu- ben, Aufzug der Meister und Gruss an Hanns „Sachs", uit „Die Meistersinger von Nürn- berg." 5a-Mahler Liebst du um Schönheit? b- d' Albert Wiegenlied, c.- Strauss: Standchen. Co van Geuns-zang. 6. Tschai- kowsky Polonaise uit de suite no.3. 8.00 Persberichten en sportuitslagen. DAVENTRY, 1600 M.— 3.50 Populaii concert door orkest en G. Naish-sopraan, I Gray-piano 5.50 Voorlezing van „Gray's Elegy" 6.026.20 Causerie In Pigmy- land, 8.20 Luiden van de klokken van Croyland Abbey 8.35 Studie-kerkdienst 9.05 Orgelconcert van de St. Betolphs kerk 9.15 Lezing The royal surgical aid society 9.20 Weerber. nieuws. 9.40 Concert door het strijkorkest en L. Gewings- tenor. le 55 Sluiten. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 1.05 Concert door het orkest Gayina 8.50 Dansmuziek door de band Cazes. KONIGSWUSTERHAUSEN,— 1300 M. 11.501.10 Concert door de Postkapel. 7.20 „Lohengrin," opera v. Wagner. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 835 Concert. Mme. Boulanger-zang. Orkest 10.20 Nieuwsber. MUNSTER,410 M. 9.20—10.20 Morgenconcert 12.201.20 Orkest- concert 3.50 Lezing 4.206.20 Vroolij- ke orkestmuziek en G. Jacoby-humorist 6.20 en 6.50 Lezing 7.20 „Lohengrin" opera van Wagner. MAANDAG 2 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie - ber. 5.006.00 Kinderuurtje, door Mevr. Ant v. Dijk 6.157.45 Voor- avondconcert door het H.D.O.-orkest Hr, Vonk, xylophone solo en de zingende zaag7.00Politieber. 7.45 en 10.00 Pers- ber. 8.10 Rotterdamsche avond. Vocaal en instrumentaal concert door de Rotter damsche Vereeniging „Zanglust", Dr. H. v.d. Berg. De Rotterdamsche Postharmonie Dir. Thorn. Adee Mandoline-orkest en harmonieorkest „Kunst en Vermaak". DAVENTRY 1600 M. 3.20 4.20 Populair orjtestconcert, A. Vaughan, con tra alt, S. Northcote, tenor 5.45 Kin deruurtje 6.20 Dansmuziek7.20 Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Pianocomposities van Handel 8.00 Con cert 8.20 Concertprogramma door de Clarksgn Roseen Harry Norris' company 9.20 S. Nesbitt en zijn Ukulele, Fl. Old ham, piano 9.50 Weerber., nieuws. Le zing The first bank holiday 10.20 De militaire band, T. Kinniburgh, bas 11.20 12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris 5.05 Solis tenconcert 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Strauss-avond, Orkest en V. Schadow, sopraan. Daarna nieuwsber. MUNSTER 410 M.— 1.35—2.50 Marsch muziek door orkest 4.004.20 Radio praatje 4.35 Symphoni nr. 2 B-dur en nr. 3 D-dur van Schubert 6.20, 6.50, 7.10 en 7.308.00 Lezingen 8.20 Vroo- lijke liedjes bij de luit, guitaar en gamba viool 9.20 Concert 11.30 Sportcau- serie. 3. Wat zeg je! Wat heb je daar gezegd? Grandin keek zijn vriend in de oogen. Hij 'zeide ijskoud: Dat hetgeen heeft plaats gehad, mijn eigen schuld is. Ik had de heel gewone voorzorg moeten nemen pm de nummers der biljetten op te schrijven; op deze wijze zou men zelfs de bekoring niet gehad heb ben, zich er van meester te maken Dus, volgens jou zou er diefstal zijn? Maar neen.... Maar neen.*., ant woordde Grandin bits. Men heeft mij niet bestolen. Mijn vijftienduizend francs zijn zoo maar verdwenen, heelemaal alleen. Nie mand heeft er aangeraakt, zelfs jelui niet, pn ze zijn verdwenen. Hoe? Moeten jelui dat verklaren? En wat raakt je dat? Want het geld hoorde je niet toe. Degene, welke de eigenaar er van was, moet zich maar zien te redden!.... Zou je ons willen verantwoordelijk stel len? Ik zal me een klein ongemak moeten troosten!.... Maar ik vind dat deze come- die lang genoeg geduurd heeft. Wij zijn onder ons. Beken maar, dat gij niet gewend waart, zooveel geld bij je te hebben en dat je bekoord werd. O! O! kwamen moed,er Mutaud en Ma deleine hier tegelijk tegen op, terwijl Mu taud zijn vriend met ontzetting aankeek, alsof hij hem niet begreep'. Beken dat maar, vervolgde Grandin, en gaat mijn vijftienduizend francs halen. Ik zal het hierbij laten. Ik zal niemand iets zeggen, zelfs Jean niet en in onze plannen komt geen verandering. Mutaud had een gezond gezicht met een natuurlijke gezonde kleur, nu werd het rood als bloed. Hij maakte zenuwachtig zijn vest los; het was hem alsof hij stikken zou. Ik denk.... dat je niet ernstig spreekt Grandin fronste de wenkbrauwen, de harde trekken op zijn gelaat krimplen in een: Niet ernstig? Integendeel, hoogst ern stig! En ik zeg, dat de verdwijning van mijn vijftienduizend francs alleen aan diefstal toe te schrijven is, en dat die diefstai al leen door jelui kan begaan zijn. Laten wij er een einde aan maken: onmiddellijk mijn geld terug, of ik ga^ bij de politie aangifte doen. Mutaud had een volbloedig gestel en de ze beschuldiging, welke hij nooit verwacht had, trof hem zoo, dat, toen hij verontwaar digd wilde protesteeren, een beroerte hem op den vloer deed neerstorten. HOOFDSTUK IIJ. Een ijzige koude lucht hangt in de mor genschemering over Hattoncourt, te midden van geraas en verslagenheid. Daar ginder, in het Noorden en Oosten, hoorde men een hevig en aanhoudend geschutvuur, veel er ger dan sedert het begin van den oorlog had plaats gehad; op den weg, die vlak langs het dorp loopt, was het een voortdu rend trekken, van wagens en geschut en troepen, welke naar het front gingen. De Duitschers hadden daags te voren den aanval op Verdun begonnen en men zeide, dat zij vorderingen maakten. Vast staat, dat het militair gezag bevelen gaf een zeker aantal dorpen, waaronder Hattoncourt, te ontruimen. Bij Mutaud drukte een sombere wanhoop. Het was niet genoeg, dat de beschuldi ging van vader Grandin, door dezen overal in het dorp rondgebazuind, door welkome ooren was opgevangen en reeds hier en daar aanleiding gaf tot valscbe aanmerkin gen, het was niet genoeg, dat tengevolge der beroerte, welke hem had getroffen, de rechtschapen en goede Mutaud aan eene zijde verlamd was en geen enkel duidelijk woord meer kon uitbrengen; het was niet genoeg, dat Madeleine Mutaud de smart ge had had de eerste van haar jong leven hare verloving met Jean Grandin, den dier baren speelmakker uit haar kinderjaren en zoo lang reeds bemind, verbroken te zien, wegens het gevaar van den strijd en den vijandelijken ir.val, moesten zij ook nu nog vertrekken, het geboortedorp verlaten, het oude huis,-waar zooveel geslachten eenvou dig en werkzaam geleefd hadden, vaarwel zeggen. En dat voor deze landrotten, welke in den geboortegrond waren vastge- worteld, het was een verschrikkelijk iets een bijna bovenmenschelijke beproeving. Het was gelukkig, dat moeder Mutaud en hare kinderen op deze treurige en tragische oogenblikken goede vrienden bij zich had den. Zij waren vluchtelingen uit de Ardennen. De man, Jules Garnaud, was in het begin van den oorlog onder de wapenen geroepen; alleen gebleven, moest zijn jonge vrouw in Augustus 1914 voor den vijand op de vlucht gaan. Het toeval bracht haar te Hattoncourt waar Mutaud haar, zonder betaling te eischen, in een klein huisje, dat hun toe behoor^ had ondergebracht. Zij hadden het voor de omstandigheden van de noodige meubelen voorzien. In een der eerste gevechten was Jules vrij zwaar gewond. Hij had een schotwond aan zijn knie, en na verschillende maanden in eenige hospitalen te hebben doorgebracht werd hij tenslotte, in 1915, voor goed afge keurd en had zich te Hattoncourt bij ziin vrouw gevoegd. Daar wachten zij het einde van den oorloci af en hadden, zoo goed en zoo kwaad als het ging, hunne huishouding in dit kleine Maasdorp ingericht. Garnaud had een zekere stijfheid in .het kniegewricht van zijn wonde overgehouden, hetgeen oorzaak was, dat hij het been een beetje nasleepte, vooral als hij vermoeid was. Schrander, wgrkzaam en echte zaken man, werd hij rondtrekkend koopman. Hij strekte zijn werkzaamheden in een kring rondom Hattoncourt uit, met een draagba ren voorraad van verschillende handelsar tikelen, welke hij aan de soldaten, waar van de streek oververvuld was, verkocht. Overigens was net slechts een begin, hij dacht aan heel wat beters. Men hoorde hem soms zijn spijt te kennen geven, dat hij geen bedrijfskapitaal had; want, nu moest hij heel zachtjes aan doen en dat in een tijdperk waarop duizenden te verdienen waren voor hen die geld hadden en die het wisten te gebruiken. De jonge vrouw van Garnaud was begon nen met de wasch te doen voor de men schen; ten slotte had zij de aanbieding van vader Grandin aangenomen en nu hielp zij de oude Bertha; den heelen dag was zij in café Francais, hoofdzakelijk in de keuken. Marie Garnaud was toen vierentwintig jaar oud en haar echtgenoot naderde de dertig. Vol dankbaarheid voor hetgeen Mutaud en de zijnen voor hem gedaan had den, waren zij voor hen echte, toegenegen vrienden geworden en Marie en Madeleine beminden elkander als twee zusters. Toen zij gehoord hadden wat er bij hun twee vrienden gebeurd was, waren zij ter stond naar hen toegesneld, hadden zich W hunner beschikking gesteld en hadden hen, om zoo te zeggen, niet meer verlaten. Terwijl Marie Garnaud haar best deed om moeder Mutaud en Madeleine op le beuren en tevens de huishoudelijke bezig heden verrichtte, had haar man al zijne krachten ingespannen om het geheim op te helderen, dat de verdwijning van de vijf tienduizend francs omhulde.. Want Garnaud had er geen oogenblik aan gedacht, dat zijn vrienden schuldig waren. De betichting van Grandin had hem de schouders doen optrekken, zoo onzinnig scheen ze hem toe; zijn meening stond vast: het geld was niet gestolen, maar eenvoudig zoek geraakt. Hoe en door wie? Dat trachtte Garnaud te achterhalen. Hij had een wezenlijk onderzoek inge steld, bijna zoo bekwaam als een echte po litieman zou gedaan hebben; regelmatig zocht hij overal, ondervroeg iedereen, maar vooral zijn vriend Robert,, Bob, zooals hij den jongen vertrouwelijk noemde, want hij was tenslotte tot de overtuiging gekomen dat het pakje slechts had kunnen verdwij nen, gedurende het half uur, dat Robert het huis bewaakte, op den dag, zooals bekent is, in het begin van den namiddag. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9