flEKTNT M-H-24 mm KWATTAfEj Voernaamste Nieuws KARPETTEN Bij een Eeuwfeest. Plaatselijk Nieuws' VOLLE-MELK-REEP Maandag 2 Augustus 2928 Söste Jaargang No. 16316 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Nat. concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen te Spaarndam. HAARLEM SMYRNA - VELVET AXMINSTER en BOUCLÉ Van den Muziekwedstrijd te Spaarndam. St. Üeciiia" te Seiioteu in den marsenwedstrijd. in dit nummer. Van den Muziekwedstrijd te Spaarndam. Een groep autoriteiten slaat den marschwedstrijd gade. Het 75-jarig bestaan van de Congregatie der Broeders van O.L. Vr. van Zeven Smarten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Beter dan Goed: DE BESTE Deze groep-foto werd genomen in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool (het vroegere „Hageveld"), te Voorhout, ter gelegenheid van het 75-jarig bes'aansfeest van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten (bekend als de broeders van de „Heibloem"). De aKonhemenlsprijs bedraagt ro«r Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Bij contract belangrijke kr>rtmg< A^ertentiën 35 /cents pe» regeL Advertentiën tusscben den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 ct. 5er regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 1-^-4 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f '.flf5H levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f7E*[l bij een ongeval me; f <}CO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: «S5JÖÏI, verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I c? O dopdeliiken afloop: 1 v bij verlies van een hand, een voet of een oog (P19IÏ bij verlies van een ftyfl 1 Itiu, duim of wijsvinger: du/ bij 'n breuk van f Jf] m bij verlies v. een been of arm: 1 rU' andere vinger. Heden, 2 Augustus, den grooten dag van den wereldberoemden aflaat van Portiun- cula, dien wij aan St. Franciscus' bemidde ling te danken hebben, vangt het jubeljaar aan ter gelegenheid van den zevenhonderd sten gedenkdag van het zalig afsterven van den Heiligen Vader Franciscus van Assisië. Weliswaar stierf de groote Heilige op 4 Oc tober 1226, maar onze H. Vader, Paus Pius XI, stelde bij breve van 30 April j.l. een heel jaar vast om dit groot gebeuren te herdenken. Wij zullen nog wel gelegenheid hebben de aandacht op de deugden van dezen bij Ka tholieken en ook niet-KathoIieken zoo be minden en lieven heilige te vestigen, maar ook heden, nu in Assisië de groote jubelfees ten aanvangen en voor Nederland deze fees ten buitengewoon plechtig in Weert in tegenwoordigheid van Mgr. Schrijnen, bis schop van Roermond worden ingeluid, mag pen opwekkend woord in een Roomsch dagblad niet ontbreken. Onder de allergrootsten in de historie is Sinte Franciscus van Assisië te rekenen. In 1182 werd hij in het Italiaansche stadje Assisië geboren als zoon van een rijken lakenkoopman. Hij kreeg den bijnaam Fran ciscus omdat zijn vader ten tijde van zijn ge boorte voor zaken in Frankrijk vertoefde. Dezen naam heeft hij behouden. Geenszins was Franciscus in zijn jeugd de devote man, wiens roem van heiligheid zou voortleven door de eeuwen. Integendeel was hij roemzuchtig en zijn groote rijkdommen maakten dat hij zijn dolle streken van levens, lustig jongeman kon uitvieren. Met zijn vele vrienden legde hij maaltijden en feesten aan m vermaakte zich, zonder nu juist een, wat ien noemt, slecht mensch te zijn. Totdat God hem riep. Dat was, toen hij in den strijd, dien zijn vaderstad Assisië ondernam tegen Perugia, werd gevangen genomen en hij een jaar lang in den kerker doorbracht. Geroepen door God verliet hij zijn rijkdommen en ouderlijk huis en ging het zwervend, armoedig leven leiden vol christelijke blijmoedigheid, waar-, door hij een der beroemdste van Gods lieve heiligen worden zou. Reeds op 45-jarigen leeftijd stierf hij, maar ontzaglijk rijk waren de twintig jaren, die hij in den dienst van God doorbracht. Hij predikte in Frankrijk, Italië, Spanje en zelfs in Marokko en overal werd hij met den diepsfen eerbied aange hoord. Oorlogen eindigden op zijn vermanin gen, twisten werden bijgelegd, het geloofsle ven werd versterkt, de deugd werd rijket beoefend, duizenden bekeerden zich op zijn woord. Het aanschijn der aarde vernieuwde hij, zoo werd van hem getuigd. En wat op hen, die zijn leven hebben be- mediteerd zoowel op katholiek als niet- katholieken den diepsten indruk maakte, dat was zijn groote blijmoedigheid, die hem den bijnaam schonk van „Broeder Altoos- blij." Een niet-katholiek heette hem: de geluk kigste mensch, die ooit op aarde geleefd heeft: de ware, de echte „Jan-vroolijk." Mgr. von Keppler, de onlangs overleden bischop van Rottenburg, getuigt in zijn boek „Meer Vreugde" van hem dat de blijvende vroolijk- heid en vriendelijkheid in God een hoofdtrek in zijn karakter was, een hoofdmacht in zijn werken en een groote aantrekkingskracht, die alle harten voor zijn persoon won,. Zijn orde was een bedelaars-orde, maar eene, die altijd vroolijk was, altijd zong en jubelde, heilige ging zoover, dat hij zich zelf en De zijne Broeders, „Joculatores Domini, de vroo- lijke speellieden van den heer" noemde. Zijn omgang met de Natuur en zijn warm gevoel voor haar, waren hem een onuitputtelijke bron van vreugde in heel zijn leven. Al wat hij in de Natuur ziet en hoort, al wat groeit en bloeit, wat vliegt en kruipt, wat zingt en kweelt, wekt hem tot vreugde op, en deed hem denken aan God en Diens werking. Zon, licht en vuur, bronnen en beekjes,'rotsen en boomen, bloemen en bloesems, vogels en lammeren worden broeders en zusters van hem, waarmede hij verkeert als zijn gelijken. In dèn kloostertuin moest voor zijn zusters, de bloemen, altijd 'n plaatsje worden overge laten. Hij placht te zeggen dat 's morgens als de zon opgaat, alle menschpn God moe ten loven, die haar tot ons nut schiep, want door haar worden alle dingen zichtbaar en s avonds moesten de mensohen God loven voor hun broeder, het vuur, dat ons oog licht verschaft in den nacht; want wij zijn allen aan blinden gelijk, maar God schenkt ons daglicht door die beide broeders. Voor het water had hij zelfs eerbied, daar het hem aan den doop herinnerde. Wanneer hij zijn handen waschte, zocht hij naar een plaats, waar de neervallende droppels niet vertre den werden. Over rotsblokken schreed hij slechts eerbiedig voort, met de gedachten aan Hem, die de hoeksteen is van onzen godsdienst. Eens kocht hij met zijn mantel twee lammetjes van een landman los, opdat zij niet verkocht en geslacht zouden worden. Wanneer hij ze hoorde blaten, ontroerde hij, streelde en troostte ze als een moeder.'ïn Portiuncula had hij een tam lammetje, dat hem overal volgde, ook in de kerk, waar het zacht blaatte bij het gezang der broeders alsof het ook bij het koor behoorde. Bij Siëna geraakte hij eens midden in een kudde scha pen en zij blaatten tegen hem, alsof ze met hem spréken wilden. Zekeren dag, dat een edelman hem een fazant ten geschenke gaf, zeide Franciscus tot het dier, „God zij ge looft, broeder faza'nt." Zing Gode lof, broeder der krekel," zoo zei hij een andermaal en 't beestje zong, totdat hij hem liet ophouden. Ejjj Bevagna predikte hij den vogels, dat zij verplicht waren God te loven en te danken, omdat Hij ze geschapen had en zoo goed voor hen zorgde. En dadelijk tjilpten zij vroo lijk. In Siëna maakte hij eigenhandig een nest voor de tortelduiven. Honderden dergelijke lieve verhaaltjes gaan er over Sint Franciscus en de beroemde „Fioretti," waarin frater Hugolin deze herin neringen aan het leven van den Heilige en zijn eerste volgelingen bewaarde, is van een engemeene bekoring. De vroolijkheid nam hij ook op in de regels van zijn orde. „De broeders" zoo staat er te lezen, „moeten zich nooit somber, treurig en afgetrokken toonen, gelijk de huichelaars; in tegendeel moet men hen ten allen tijde vroo lijk in den Heer zien, opgewekt, beminnelijk, vriendelijk, zooals het behoort." Wat anders zijn wij, Minderbroeders, zeide hij vaak dan Gods zangers en speellieden,' die trachten om de harten naar boven te trek ken en met geestelijke vreugde te vervullen? Bovenstaande schetst een aantrekkelijke zijde van Sint Franciscus' leven en het is voldoende om zich een denkbeeld van zijn deugd te vormen. Nochtans prijkt de Heilige in al den glans van 'n rijke, vrome veelzijdig heid en ongeëvenaarde beteekenis van zijn werk. De Pauselijke Encycliek van Pius XI, ter gelegenheid van het eeuwfeest, teekent hem ten voeten uit. Zijn liefde voor de ar moede, voor het gebed, het lijden, de ver achting, de reinheid, den eenvoud, het is al les even bewonderenswaardig. En zijn invloed op de samenleving eindigde niet met zijn dood. Wat al heil hebben niet in den loop der eeuwen de door hem gestichte kloosterorden Minderbroeders voor de mannen; Arme Clarissen voor de (vrouwen* gesticht en wat een heilzamen invloed ging uit van de Wereldlijke Derde Orde, gesticht voor hen, die uit een of andere overweging (b.v. huwe lijk) zich niet konden doen opnemen in de genoemde orden! Hoe krachtig hebben zij zijn geest in de harten doen voortleven. Reeds bij den dood van den ordestichter waren er Minderbroeders in alle landen van Europa, in Azië en in Afrika, Er zijn onder hen groote predikanten geweest, die zeer veel invloed uitoefenden op hun tijd, heilige priesters ook, groote missionarissen, waarvan velen den martelarenkroon behaalden; zelfs waren onder hen, die als gezant en onderhan delaars goede diensten aan de Kerk en Maat schappij bewezen; geleerden waren er ook onder en Tcunstenaars, dichters en schilders. Groot was de invloed der Minderbroeders op de vorming der Maatschappij. En niet minder zijn de Arme Clarissen den menschheid tot heil geweest. Niet minder tastbaar is de Tieil- zame werking der Derde Orde op het bloeiend Katholieke leven. En wat 'n invloed heeft ook de Franciscus- figuur op de kunst uitgeoefend. In zang en lied, in marmer en schilderkunst werd hij, maar vooral zijn geest verheerlijkt. Zoo staat de groote Heilige voor ons in al de schittering van zeven eeuwen. Met be wondering staren wij naar dien man, die, 45 jaar oud, stierf, en de geheele wereld ver baasd doen staan, door zijn Overtierlijk, menschelijk leven, wiens deugden een fees telijke schatkamer werd, waaruit na zeven eeuwen nog geput kan worden; wiens lich wereld overstraalt en wiens heerlijke een voud door allen geprezen wordt. Tweede week. Wij kunnen, evenals bij de eerste week, het Zaterdagavond-concert beschouwen als opening van dit tweede gedeelte van den wedstrijd, en daarom maakten wij ons op om te gaan luisteren, naar wat de ver- eeniging „Excelsior" zou ten beste geven. Langs het Noorder-Spaame reden we de groote auto-car in, die het gezelschap naar het feestterrein zou voeren, maar instcde van genoemd corps, troffen wij in dit ve hikel de mannen van „Voorwaarts", het harmoniegezelschap dat den heer J. Post tot aanvoerder heelt. Excelsior zal dan Za terdag a.s. het beloofde concert geven. De muziek die we te hooren kregen mocht er wezen; de keuze der nummers was verre van slecht, en buiten het programma om voerde men nog een tweetal stukken uit, -waarvan er een extra de moeite loont, er iets meer van te zeggen. Het is n.l. het werk, waara ee morgen 't corps „Voorwaarts" en nog een drietal an- dere gezelschappen, als verplicht werk zul- Ien uitkomen. De jonge musicus Peter Wit, die evenals zijn vader zijn muzikale talenten in dienst stelt van de feestvierende muziekvereeni- ging „Kunstkring" schreef voor de 2e afd. Harmonie een vierdeelig werk, dat den ti tel „Ballet-suite'* voert. Forsche inleidings harmonieën voeren naar het eerste deel, een Pavane, waarmee rythmisch het tweede deel, Bolero, frisch contrasteert. Als lang zaam middendeel dient dan de Sarabande, zooals we die bij Handel zoo menigmaal ontmoeten. De suite besluit met een marsch in zes-achtste maat het geheel op triomfan telijke wijze. *Het was jammer.dat door de niet geheel accurate stemming (de klarinetten stonden wat laag) de uitvoering van dit nummer iet wat van zijn uitwerking inboette.. De op vatting van den directeur was anders niet kwaad, alleen ift III zou men de eerste .har monie der Sarabanda breeder en meer gezongen wenschen. Ook de Pavana zou iets minder kunnen wordert afgestooten, hoewel het contra-punt hierdoor goed uit kwam. Van de gelegenheid tot pauzeerên maak te de Spaarndamsche voetbalvereeniging (S. F. S.) gebruik om „Kunstkring" te feli- citeeren eïi haar daarbij een prachtig uit gevoerde zilveren lauwertak aan te bieden, om die alsnog te voegen bij de collectie i prijzen, die te vergeven zijn. Met een zeer toepasselijk woord bracht daarop dir. J Wit Sr. voor deze piëteitvolle daad zijn dank uit. Ook de vereeniging „Voorwaarts", die heden concerteerde, bood spreker ge legenheid, haar geschiedenis naar voren te' brengen. Immers, van dit korps was hij, met zijn kort geleden overleden vriend Wildschut, wien men door opstaan een stille hulde ging brengen, de oprichter ge weest Na deze kleine "onderbreking voerde men 't verdere gedeelte van 't programma uit, waaronder een marsch van De Pauw (den Maastrichtenaar) de aandacht trok door temperamentvolle uitvoering'. Het concept werd met groote aandacht -gevolgd. Zondagmiddag. Evenals de vorige week trof ook nu weer op den dijk dat fleurig festijn van opmar- cheerende korpsen ten getale van zeven, waarvan wij straks zullen volstaan ditmaal met slechts den uitslag te vermelden, zoo zij bekend wordt gemaakt. De concertwedstrijd begon dezen middag met de 3e afd. Fanfare. Het korps uit L'trecht, dat den naam voert van „De ver vulling van Oranje boven" werd heel goed aangevoerd door dir. A. Bakker, die zeer prijzenswaardig het contact met zijn execu tanten bewaarde, waardoor opvatting en nuanceering goed tot hun re*ht kwamen. Het was jammer dat in het niet lichte op gelegd werk de stemming in den aanvang Zondagavond. De Eerewedstrijd dan ving aan om kwart over achten. Het Leidsche korps, dat met den trein zou vertrekken, genoot den voor rang. Het speelde weer Vlessing's ouverture, maar nu met nog veel mooier klankenverve, waardoor aan het mooie toonstuk alle eer werd 'gedaan. Gerardus Dik leidde met groote suggestieve kracht, die een mooien prijs belooft. De Utrechtenaren „Oranjespeelden „Dame de la Cour" van Duval, een keuze waarop wel viel af te dingen. Des middags beviel me het korps beter wat muzikaliteit en accuratesse betreft. „Euphonia", Overveen, voerde weer de ouverture van Marquet uit, en weder viel naast 't goede geheel de mooie zangtoon der piston op. Even voor 't slot (met de ge figureerde baspartij) kon de groote lijn nog strakker worden gehouden. Nu ging Uitgeest („Onderlinge Oefening dat eveneens gaarne wilde afreizen. Het H. M. ie Koningin is weer uitgereden. Algem. R.-K. Officiersvereeniging. Jaar vergadering te Utrecht. De vredesbeweging. Een adres tot intrekking van de hoteibe- lasting. Mededeelingen omtrent uitgebrachte mé litaire adviezen. Militairen van het vliegkamp Soesterberg hebben" <e Petten het stoffelijk overschot van den vermisten vlieger Hartjesveld herkend. De Fransche Kamer heeft het financieele ontwerp in zijn geheel aangenomen. Briand en Vandervelde zullen een spoedig toelaten van Duitschland tot den Volken bond zooveel mogelijk bespoedigen. Een aanslag op Primo de Rivera. Ernstig vliegongeluk bij Stuttgart. Vijf dooden. Arrestaties en ongeregeldheden in Mexico in verband met de kerkvervolging. (Zie verder laatste nieuws). nog niet ideaal was, te weten in de zacht gehouden passages. Het vrije werk werd keurig en eveneens in uitnemende frasee ring uitgevoerd, dank zij de uitnemende, leiding. 2e Afd. Harmonie. „Euphonia", Overveen, zette van 't verplicht werk van Peter Wit „Ballet suite" de aanvamgsharmonieën on vast op, de Pavane was niet juist gefra seerd, het tempo goed; de Bolero ging be ter, de Sarabande nog beter, nu was ook de klankgeviüg goed. Toen het corps eenmaal was ingespeeld, werd de totaal-indruk beslist goed, de zui verheid was nu te roemen; opmerkelijk goed was de behandeling de piston en het geheel werd met vaste hand geleid. „Voorwaarts", Haarlem, stemde nu beter dan gisteren, en de Sarabande kon me nu beter bevallen. In t slotdeel konden de achtste noten losser van elkaar staan, ter wijl in 't vrije nummer veelal de verbin dende melodische lijn wat duidelijker getee- kend kon zijn. „Forzando", Utrecht, evenals no. 1 onder leiding van den heer Bakker, gaf van het verplicht werk een verbluffend mooie ver tolking. Dat was in een woord excellent! Voor de zeer muzikale opvatting van het werk van den jongen componist Peter Wit huldigen wij den dirigent. De keuze en de uitvoering van het vrije werk beantwoordde helaas niet aan de ver wachtingen, die zeer hoog waren gespan nen. Nu was de stemming lang niet onbe rispelijk, de toon der klarinetten, die nu veelal in 't hooge register bliezen, scherp; waar 't iriddenregister aan de beurt kwam, klonk weer onmiddellijk alles veel beter. De musici van dit korps hebben een zeer prijzenswaardige techniek, die hun wel ze ker een mooien eersten prijs zullen doen behalen. „St, Caecilia", Schoten, gaf onder» de animeerende leiding van dir. Huyboom even eens een alleszins loffelijke uitvoering van het verplichte nummer, Het finale alleen kon wat fijner van toets; de Sarabande was zeer prijzenswaardig. Inplaats van t vrije werk, de ouverture „Rose Marie" van Vlessing voer het korps een nieuw werk van Kessner uit, „Horten sia"; De jury gaf hiertoe toestemming, wijl voor 't eerste werk twee trombones ont braken. De keuze was zeer te prijzen en de uitvoering niet minder. Namens de vier dirigenten, die 't werk van Peter Wit uitvoerden, bracht de heer Huy boom dezen hulde en herinnerde aan de weliswaar zeer inspannende uren die de studie had gebracht, dooh tevens aan het nuzikaal genot dat hiermee zonder uit zondering gepaard ging. De jonge musicus werd met een fraaie krans gehuldigd, on der 't uiten van den wensch, dat hij de les sen van zijn leermeester Jos de Klerlc zóó zou benutten, dat nag menig werk van zijn hand mocht verscfiijnen. Afd. Uitmuntendheid. Fanfare. „Kunst na Arbeid", Uithoorn, onder Fr. van Die penbeek bewees naar mijn gevoelen al te veel eer aan het strident koper, terwijl t vrije werk ondraaglijk lang. uitviel, In deze afdeeling trad een week vroeger op het korps uit Nieuwkoop „Eensgezind heid" eveneens onder F. v. Diepenbeek, dat het werk van Paul Gilson rhythmisch nog gedurfde dan 't vorige gezelschap uitvoer de. Het geheel klonk ook beschaafder. De Lohengrin-fantasie bood een te lage so- praan-saxophone, die Elsa's verdriet reali seerde. Het gebed „zu dir, o Herr" werd in prachtigen intonatie weergegeven, 't bruidskoor daarentegen klonk wat benepen en was r'hythmisch ook minder goed ver zorgd. De inleiding Ille acte is een zware opgaaf voor 't koper, die de triolen kranig uithielden. „Onderlinge Oefening", Uitgeest, droeg heel beschaafd Strauwens „Thyrsis"-ballet voor. De takt-triólen werden goed volge houden en kwamen prachtig uit tegen 't rhythme van castagnetten en kleine trom. Meyerbeers „Marche aux flambeaux" ge noot een kemige vertolking. De geniale bas- passage kon in de zestienden qog even dui delijker. Ant. de Vries voerde bet geheel voortreffelijk aan. „Werkmans Wilskracht", Leiden, onder Gerardus Dik kwam ook een week vroeger dan stond aangegeven eri voerde Vlessing's „ouverture symphonique" in mooie klank- geving uit, 't opgelegde werk voor de Eere- afdceling Harmonie. Het fugato werd met groote duidelijkheid gegeven. Beethoven s „Egmond"-ouverture gaf in de inleiding de beide gestooten noten die aan 't nevemr o- tief zijn ontleend, niet in de juiste waarde want de eerste te breed. De begeleidings figuren verdoezelen lichtelijk in de harmo nie-bezetting het melodisch weefsel. Voor de muzikale leiding hebben wij niets dan lof. Het was inmiddels zeven uur geworden, zoodat onmogelijk de wedstrijd om half acht kon worden voortgezet. Besloten werd dan, den aanvang egn half uur later te ste'len, terwijl den winnaars van eerste prijzen ver zocht werd, met muziek door het dorp te trekken. Dat de Spaarndammers dit zeer op prijs stelden, behoeven we niet uitdruk kelijk te vermelden. Over de wijde water vlakte droegen de feestelijke klanken tot wijd in den omtrek, Daarbij was de orde uitstekend. De uitslag, bij (monde van den voorzitter der jury Jos. de Klerk bekend gemaakt, 'uidde als volgt' Marschwedstrijd'. Werkmans Wilskracht, Leiden, le prijs 60 punten; Onderlinge Oefening, Uitgeest, le prijs 60 punten; Sint Caecilia, Schoten, le prijs 57 punten; For zando, Utrecht, le prijs 55'A punt; Eupho nia, Overveen, le prijs 52K" punt; Oranje boven, Utrecht, le prijs, 50 punten. Concertwedstrijd: 3e afd. fanfare; Oranje boven, le prijs 288 punten; 2e afd. Harmonie: Euphonia, Overveen, le pr. 291 p.; Voor waarts, Haarlem, 2e pr. 284 p.; Forzando, Utrecht, le pr. 298 p.; Et. Caecilia, Scho ten, le pr. 288 p., tevens aan Forzando de extra uitgeloofde prijs van den componis; voor 'tverpl. werk in deze afdeeling (deze medaille geldt als directeursprijs). Eere-afd. Harmonie, Werkmans Wils kracht, Leiden, le pr. 311 p.; Fanfare (aid. uitmuntendheid) Onderlinge Oef., Uitgeest, le pr., 309 p.; Fanfare (eere-afdeeling) Kunst na Arbeid, Uithoorn, 2e pr. 273 p.; Eensgezindheid, Nieuwkoop, le pr, 288 p. Deze laatste vereeniging zouden we niet hooren in de eere-afdeeling, wi$ ze vroe ger moest vertrekken. fanfare-korps (afd. uitmuntendheid) speelde de mooi-gezette balletmuziek ..Marion" van Vlessing op hoogst loffelijke wijze. Een op gaaf van ie welste! „Sint Caecilia" Schoten besloot nu 2e afd. Harmonie met de ouverture „Marie Henhiette" van Montagne, doch overtrof zich in het nog als toegift geschonken ver plichte werk van Peter Wit, hetwelk nog eenmaal met luiden bijval werd begroet. Wij voorzeggen niet te veel met de bewe ring, dat het wel spoedig zal gaan behooren tot een der meest geliefde nummers voor Harmonie. Burgemeester De Haas van Dorsser had ook dezen middag wederom in de raads- zaal de vereenigingen welkom geheeten, waarmee hij en zijn gevolg zich ais de vo rige week zeer verplichtten aan hen die bij dezen wedstrijd middellijk en onmiddel lijk waren betrokken. Dat deze belangstel ling door elk op hoogen prijs werd gesteld, behoeft geen betoog. Wij kunnen nog als algemeen erkende opinie meedeelen, dat men van dit Concours en van Spaardam niets dan aangename herinneringen meenam naar huis, in 't voornemen, de vongende week nog eenmaal terug te komen. G. J. K. De Opening van de tentoonstelling. Zaterdag j.l. werd des morgens half twaalf de tentoonstelling in de Bisschoppelijke Nij verheidsschool der jubileerende „Broeders van de Heybloem" officieel geopend. Daar de minister van Onderwijs, Mr. Was zink door ziekte verhinderd was, kwam in diens plaats de heer H. J. de Groot, inspec teur-generaal van het Departement van On derwijs Kunsten en Wetenschappen. Terwijl de inspecteur-generaal de laan naar den hoofdingang opreed, stonden de jongens en haie opgesteld. 'Nadat enkele leerlingen verschillende gymnastische stan den hadden uitgevoerd, trad de hooge be zoeker het gebouw binnen. Daar werd hem een hartelijk welkom toe- geróepen door den Eerw. broeder Caspar, Overste der Congregatie. Spreker drukte er zijn spijt over uit, dat ziekte den minister verhinderde persoonlijk van zijn belangstel ling te komen getuigen, maar was tevens verheugd, dat de heer de Groot was aange wezen de taak van den minister over te ne- Barometerstand, 9 uur v.m., 7.70 stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.18. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 2 Augustus. Hoogste barometerstand 771,9 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 751.2 m. M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Augustus: zwakke N. tot W. wind; zwaar tot half bewolkt; waar schijnlijk droog weer. Iets warmer. Meer voedingswaarde dan 2 LI CREW de broeders des te meer voldoening van hun arbeid zouden hebben, als in de komende jaren door den overvloed van intellectueelen, aan vaklieden en technici een groote toe komst zal zijn weggelegd. Adr. v. Tol, een der leerlingen, dankte den heer de Groot voor de betoonde belang stelling en vroeg hem deze dankwoorden aan den Minister over te brengen, hetgeen de in specteur-generaal gaarne beloofde. Daarna spraken nog de burgemeester vaa Voorhout, de heeren Bulten, Teil Cate Brou wer, voorzitter der Kamer van Koophandel, wezen ae laan. van uen w*. mr. Tellegen van 's-Gravcnhage, namens men. Nu had spr. immers een goede gele- het V ïncentiushuis „Harreveld en namens genheid den inspecteur-generaal te bedan ken voor zijn werk ten bate van het Nijver heidsonderwijs in het algemeen en van deze school in het bijzonder. In zijn antwoord-speech zeide de heer de Groot, steeds met belangstelling het mooie werk der Congregatie te hebben ge- Deliefde en opoffering, waarmede de broe ders zich geven aan de opvoeding der jeugd, heeft steeds zijn waardeering gehad. Het op offerende leven der broeders maakte altijd een diepen indruk op hem. Spr. meende, dat de andere instituten, de leerling Jan Kwak- kernaat. Vervolgens werd de tentoonstelling be zichtigd. Bisschoppelijk bezoek. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal 18 Augustus een bezoek aan de Tentoonstel ling brengen. Z. D. H. komt in den voor avond te Voorhout aan en zal den vol genden morgen in de Kapel der School een Pontificale Mis opdragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1