Voornaamste Nieuws Nieuwe Haarlemsshe Courant Verkeersongevallen. f125. Meer Land. Stadsnieuws. ONZE LEZERS Dinsdag 3 Augustus 1926 +4 50ste Jaargang No. 16317 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Mevr. de GeusWoodman t De uitvoer van bloembollen en planten naar Engeland. Een drama in de haven van IJmuiden. De vischafslag in IJmuiden. „Hoe ik mijn kind sjedood heb". Jan Koster in Denemarken overleden. Examens lichaamsoefening M. O- Examens Hoofdakte. Kapittel der Paters Augustijnen. De ioonen in de diverse bedrijven te Haarlem. Utile Dulci. Personalia. H. D. Tjeenk Willink. Verduistering. De zwijntjesjager. De Ruischvoorn. Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche kwartier. Aanrijding. Heling. Gevo.ideti dieren en voorwerpen. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Spoort al Uw kennissen aan hun vraacj- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weelc 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per reget Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën. 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngs voor waar den f *500(1 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C fj bij een ongeval met bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: wil. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: l JU.'doodelijken afloop; fcü il.'* een voet of een* oog: verlies van een hand, bij verlies van een f C|) bij 'n breuk van f f, t\ m bij verlies v. een duim of wijsvinger: 1 vU." been of arm: lffcU» andere vinger. In den zeer gegoeden boerenstand worden meermalen enkele jongens uit het gezin op studie gedaan en blijven de anderen voor de boerderij bestemd. Vaak gebeurt het, dat maar één zoon in vader's bedrijf aan 't werk wordt gesteld; de anderen vliegen uit en gaan de wereld in. Zoo'n achterblijvende zoon, die 't ouderlijk bedrijf overneemt, raakt meestal in slechter conditie dan waarin z'n vader was; ten min ste als het een eigen bedrijf betreft. Hij moet dan aan broers en zusters na 't overlijden der ouders hun kindsgedeelte uitkeeren, wat neerkomt op het nemen van een hypotheek. Hij wordt dan hypotheekboer. Het beste zijn er nog aan toe de boeren zoons, die hun vader als pachter kunnen op volgen. Maar dit lukt niet altijd; 't gaat dik wijls ten koste van verhooging der pacht. Is 't bedrijf nog al groot, dan wordt wel eens tot splitsing overgegaan; de jongeren hebben 't dan niet zoo ruim als vader, maar ze kun nen er toch, zooals het heet, „fatsoenlijk van komen. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat de gegoede boerenstand zich wel weet te red den, ten minste, als er voldoende inzicht be staat om de jongens en meisjes wat meer dan gewoon te laten leeren. Maar hieraan hapert het nog wel eens en dan komen daar uit allerlei misstanden voort. Het ergste zijn er echter aan toe de kin deren van den kleineren boer en pachter. Hoofdzaak is daar blijkbaar, dat de kinderen zoo gauw mogelijk in 't bedrijf als werk kracht kunnen meewerken. Een zevende leerjaar voor de lagere school wordt in die kringen veelal overbodig geacht; het houdt de kinderen maar een jaar lang buiten 't be drijf, waar ze zoo goed kunnen gebruikt worden. Al die kleine bedrijfjes, zijn familiebe drijfjes, waar alle kinderen, zoodra ze maar eenigszins kunnen, moeten meewerken. Het spreekt van zelf, dat 'de algemeene ontwikkeling dan veelal in de klem geraakt. En zoo groeit op die boerderijen dan een bevolking op, die niet „bij is. Komen de jongens op huwbaren leeftijd, dan weten ze vaak niet waar ze een gelegen heid zullen vinden tot stichting van een eigen tehuis. Die gelegenheid is er niet. Bo vendien ontbreek ook het geld om zich te installeeren. Veel keuze om zich verder door 't leven te slaan, is er voor die jongelui ook al niet, want ze kennen alleen wat ze van hun vader hebben gezien. Algemeene ontwikkeling ont breekt, zoodat iets nieuws aanpakken ook al moeilijk wordt. Een der klachten van 't platteland, van den boerenstand, is, dat er te weinig bouw grond is, dat het te kort aan boerderijen, aan landbouwbedrijven, ieder jaar. nijpender wordt. Door splitsing van boerderijen heeft men dit euvel voor een deel trachten te verhel pen, maar niet afdoende. Een goed middel om het te kort aan grond aan te vullen, is, ontginning van den grond die daarvoor 'in aanmerking kan komen. Zulks mag niet worden nagelaten. Maar, om dat er nog al .wat onkosten komen op het geschikt maken van dien grond, kan de klei ne man daaraan niet denken. De regeering 'doet daarom een goed werk, zoo'n ontgin ning financieel te steunen. Men moest daarvan veel meer werk ma ken. De kleine boer mag óók aanspraak ma ken op zorg voor z'n bestaan. Als eenmaal de Zuiderzee droog gelegd is, dan komt er een mooi lapje grond bij. Doch dat duurt nog vele jaren en hoe hoog de pachten zullen zijn, is nog niet te zeggen. Vermoedelijk zal dat niet meevallen. Maar dat zal men te zijner tijd wel zien. Hoe het ook zij, da aanwinst van cultuur grond is bij lange niet voldoende, om de be hoefte maar eenigszins te bevredigen, en omdat de bevolking op 't land zich geregeld blijft uitbreiden, blijft ook de behoefte aan grond, geregeld stijgen. Gisteren is in de Mariasticbting te Haar lem, zoo meldt het ,,/Alg. Hbld.", 66 jaren oud, ontslapen mevr. de Geus-Woodman, die bij de oudere zeevisschers des te meer be kend was. Miss Woodman was Britsche van geboorte en een dame van groote beschaving en ont wikkeling en bewoog zich in haar land veei op het gebied van maatschappelijk werk. Hierdoor trok zij de aandacht van het t>e- stuur der British Mission to Deap-Sea Fisher men, welke verschillende zeemanstehuizen in de voornaamste visscherijhavens exploi teert. Op verzoek van dat bestuur vestigde de thans ontslapene zich té IJmuiden, waar de vischhandel dertig jaren geleden tot groo- ten bloei kwam en steeds meer Britsche vis- schersvaartuigen naar hier trok. Miss Woodman trad in het Zeemanshuis „Koning Willemshuis'', als een moeder op voor de zeelieden, die ver van huis en haard in de verleiding dreigden te komen en hulp noodig hadden. Geen werk was haar teveel in hét belang der zeelieden en geen moeite was haar "te groot om de zwakken te schragen en de afgedwaalden op den goeden weg terug te brengen. Bij het toenmaals nog slechts ge organiseerde politiewezen waren vechtpar tijen aan de orde van den dag, maar één kal- meerend woord van haar was voldoende om de driftigen te bedaren en den vrede te her stellen. Haar werk kreeg zulk een omvang, dat baar lastgevers overgingen lot c'en bouw van een eigen zeemanshuis, waarvan zij aan 't hoofd kwam te staan. Door de vergrooting van de plaatselijke vloot werd het aantal hier komen de PrUsche vaartuigen kleiner, waardoor een eigen gebouw geen reden van bestaan meer had en dit werd.overgedaan aan een Neder- landsche Vereeniging,. welke het nu nog met veel succes voor het destijds beoogde doel exploiteert. Inmiddels huwde Miss Woodman met een Nederlander, waarna zij onze plaats verliet; laatstelijk woonde zij le Haarlem. De verpakking. De inspecteur, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen dienst bericht, dat voor de verpakking van bloembollen en van plan ten, bestemd voor uitvoer naar Engeland geen hooi, stroo of boekweitdoppen ge bruikt mogen worden. Het gebruik van bladriet bij verzending van planten blijft voorloopig nog toegestaan. Deze maatregel is genomen in overleg met de belanghebbende organisaties van bloem bollen- en plantenhandelaren teneinde te voorkomen, dat wegens het gebruik van ma terialen, die geacht kunnen worden met vee in aanraking te zijn geweest, aan den handel in de genoemde producten moeilijkheden in den weg gelegd zouden worden. Stuitend cynisme van zeevaarders. Men schrijft ons uit IJmuiden; Een ver schrikkelijk drama speelde zich in den afge- 'loopen nacht weer af onder de buitenland- sche visscherslieden aan de Zuidzijde van den visschershaven te IJmuiden, een drama, dat aan een jongeman, den steun zijner moeder, die weduwe is, ver van zijn va derland, het leven kostte. 't Was in het holst van den nacht, tus- schen 1 uur en half 2 dat een vriendelijke daad ons in kennis stelde met de gebeurtenis. In een oogenblik zaten we op ons rijwiel en reden door den stillen zomernacht naar de Zuidzijde van den haven. Daar, aan het einde der Trawlerkade, zagen we eenige groepen menschen. Eenigen waren aan het dreggen, een paar anderen hielden blijkbaar een troepje Engelsche zeelieden in het oog, die zeer gemoedelijk op een mast zaten, kalm zooals de zonen Albions dat kunnen, tusschen alle verwarring. Op korten afstand stonden eenige Hollandsche werklieden het geval te bespreken. Tot hen wendden we ons om nadere inlichtingen en vernamen toen het volgende: In de haven, lag de Engelsche trawler A. 109, uit Aberdeen. Dichter bij de kraan lag een ander schip, waarop deze menschen werkten. Omstreeks 12 uur zagen ze op het voetstuk der kraan eenige Engelschen, waarbij een aan het zingen ging. Dat stond blijkbaar de anderen niet aan, ze vernamen eenigen twist, de mannen wer den een oogenblik aan hun oog onttrokken door de kraan. Plotseling zagen ze een per soon door de lucht gaan, alsof hij wegge worpen werd in de haven, zij hoorden een plons en, van den wal, een kreet: Swimm. Wel begaven de Hollanders zich zoo spoe- dig mogelijk naar de plaats des onheils, ze kwamen echter te laat om hulp te kun nen, bieden. De Engelschen gingen infus- schen kalm hun gang, een ging zelfs aan boord. Onze landslieden vonden echter de zaak- niet zoo eenvoudig, zij maakten alarm en weldra kwam hulp opdagen van de zijde van het havenpersoneel, van den particulie ren bewakingsdienst en van de politie. De zen begonnen te dreggen, terwijl men aan de Engelschen, w.o. de schippen van den trawler, nadere inlichtingen vroeg. Daar een der Engelschen, dien men voor schuldig of mede-schuldig aanzag, aanstalten maakte om aan boord te gaan, werd deze door de nachtwakers, in overleg met de politie, eerst vastgehouden. Weldra verschenen de commissaris en de hoofdcommissaris van politie, terwijl de anderen voortgmgen met dreggen, begon men met het voorloopig on derzoek dat tot resultaat had, dat de even- genoemde Engelsehman met dien, die di- reet naar boord en naar kooi was gegaan voorloopig naar het bureau werden over gebracht. Tegen 3 uur had men succes met het dreggen en werd het lijk opgehaald. Het was n longmensch, dat stoker was geweest. Naar de mededeeling van den schipper die overal bi, is gebleven, was hij 20 jaar oud de zoon eener weduwe jn Aberdeen. en werf W f' VerSchatn ^ncat6 i 1 1 naar de algemeene be graafplaats vervoerd. Tenslotte rest ons nog de opmerking dat geen dezer Britten, althans toen wij kwa men, zichtbaar onder Jen invloed van al cohol verkeerden. Het koude cynisme der vermoedelijke daders was stuitend. Men in formeerde direct belangstellend of er op het politiebureau ook gelegenheid was om ci- garetten te rooken. Verder dat nog in gee- nen deele dezen nacht vaststond dat een opzettelijke moord is gepleegd, wel is de waarschijnlijkheid daarvan groot. Nader vernemen wij nog: Heden nacht is te IJmuiden de 23-jarige Lrigelsche stoker John Leadly van den Brit- schen stoomtrawler „Strome 109". in de visschershaven te IJmuiden verdronken. Het "Jk is opgevischt. De politie heeft ernstig vermoeden, dat hler een misdaad heeft plaats gehad. Ver moedelijk is de man te water geworpen c.oor 2 opvarenden van den Engelschen trawler „Alex Hastie" S. M. 56". Twee En gelschen zekere J. L, en W. L. ziin in ver zekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezel. Uit het getuigenverhoor is het vaste ver moeden gerezen, dal de verdronkene in het water is geworpen. De instuctie in deze'zaak "ui" n°®* V00,'L De beide aangehoudenen verblijven aan hel bureau van politie te IJmuiden en worden voorloopig nog vastge houden. Maandagmorgen begon men in de hal te IJmuiden met de, door een aantal der vischkoopers zeer begeerde beperking van personen, die om den eigenlijken afslag staan. De'kring van menschen toch, die zich om den ploeg afslagers scharen, is dik wijls zeer groot, waardoor zich de kooplie den niet of ternauwernood naar voren kun nen dringen en men veelal op de visch, of kisten of iets anders terecht komt. Dan werd de schuld geworpen op de aanwezig heid van nieuwsgierigen of vischknechts, In gezaghebbende kringen stond men zeer sceptisch tegenover deze klacht; de hoogste autoriteit in de hal deelde ons, toen deze zaak ter sprake kwam, mede, niet te ge- looven, dat vele niet-belanghebbenden zich er tusschen zouden wagen. Het gedrang ontstaat eenvoudig door de methode van verkoop, die niet met de veranderde om standigheden van 30 jaar geleden is meege gaan. Doch, toen in het voorjaar, het invoeren van een andere methode van afslaan mis lukte en de vereeniging van vischhandelaren de bovengenoemde klacht tot de hare maakte, aarzelde ook dezelfde autoriteit niet om de gewenschte verandering in te voeren. ^Met ingang van Maandag was het dan verboden voor personen, niet voorzien van een kenteeken, dat zij vischhandelaar zijn, of gemachtigd inkooper of vertegenwoordi gers der rceders, in dien kring plaats te nemen. Reeds dadelijk viel het op, dat een aantal kooplieden niet gelooft in de duur zaamheid dezer regeling. Van Rijkswege zijn n.l. kaartjes gegeven, om op de ja3 te dragen. Echter kunnen deze vervangen worden door een insigne, af te geven door de Vischhan- delsvereeniging, natuurlijk tegen betaling. Die kaartjes van papier zijn echter, bij het drukke werk in de hal, geen duurzaam ar tikel. Doch, velen der betrokken kooplieden vergenoegden zich met dit zeer tijdelijke hulpmiddel. Nog sprekender was het verzet van een der kooplieden. Deze is reeds jarenlang hier gevestigd en zet jaarlijks voor eenige tonnen gouds om. Hij is natuurlijk lid van de vischhandelsvereeniging, doch weigert het kaartje of insigne zichtbaar te dragen, evengoed als het zich verwijderen uit den kring. Men dreigde hem bij elk schip met een proces verbaal. Toen we een kijkje gingen nemen, konden wij niet zeggen, dat er veel veranderd was. Men drong, stompte en gokte als altijd. Ook zagen we de menschen boven op de gevulde vischkisten staan. Overigens zal het zaak wezen af te wachten, wat de gevolgen van deze regeling zullen zijn. Ook gisterenavond vulden weet velen de zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw om de film „Hoe ik mijn kind gedood heb", te zien. De muzikale illustratie is in handen van den heer Max Vrank te Amsterdam. Naar „De Paardenwereld" meldt, is Don derdag te Charlottenbund (Denemarken) overleden de vroeger zeer bekende Neder- landsche pikeur Jan Koster. HAARLEM, 2 Aug. Geëx. 11 mannel. cand., afgewezen 9, geslaagd de heeren J. J. Blokland, Haarlem en H. J. v. d. Lin den, Amsterdam. HAARLEM, 2 Augustus. Geëx. 7 mannel. cand., teruggetrokken 1, afgewezen 2, ge slaagd de heeren H. J. Hetlelingh, J. E, Dobbc, beiden Amsterdam; R, Griffioen en A. v, d. Akker, Naarden. In het Provinciaal Kapittel der Paters Augustijnen gehouden te Eindhoven van 25 tot 30 Juli ziin in de verschillende conven ten resp. tot prior en subprior gekozen de volgende Zeereerw. Paters Te Eindhoven Stanislaus Banneberg en Alphonsus Claesen; te Utrecht (St. Moni ca) Michael van Engelen en Possidius Mi- chaelis; te Utrecht (St. Augustinus) Victor Wouters en Athanasius van der Vloodt; te Wilmarsum Laurentius lyburg en Willibror- dus Bloem; te Nijmegen Anlonius Smits en Angelus Meyers; te Overveen Theodorus Vlaar en Philippus Esser; te Venlo Nicolaus de Wit en Septimus Wilderbcek. Tot rectoren en conrectoren der colleges zijn gekozen; Te Eindhoven drs. Larus ter Haar en Evangelista. Nieuv/hof phil. nat. cand.; te Venlo drs. Nicolaus de Wjt en Septimus Wilderbeek; te Overveen drs. Theodorus Vlaar en Philippus Esser. In het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt een ovet- zicli voor nopens de loonen en loonverhou- dingen in een aantal plaatsen van ons land. Het overzicht is samengesteld door het Bu- reau van Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden. Het heeft betrek king op 44.446 meerderjarige mannelijke werklieden, in dienst van 270 ondernemin gen, r Wij zullen voor eenige vergelijking de plaatsen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Haarlem overnemen- Gemiddeld uurinkomen Bouwvakken Gemeente Amsterdam Brouwersbedrijf Kuipers en Kistenm. Drukkersbedrijf Houtbedrijf Bakkersbedrijf Havenbedrijf Boekbindersbedrijf Metaalindustrie ROTTERDAM; Brouwersbedrijf Gemeente Rotterdam Bakkersbedrijf Houtbedrijf Boekbindersbedrijf Metaalindustrie UTRECHT: Centrale Werkplaatsen Bakkersbedrijf Drankindustrie Boekbindersbedrijf Chemische industrie Metaalindustrie Houtbedrijf HAARLEM: Centrale Werplaatsen Bakkersbedrijf Houtbedrijf Tramwegen Boekbindersbedrijf, Zuivelbedrijf Met aalin du strie ch. Geoef. Ongescl 91 89 86 89 86 81 87 77 68 81 78 76 80 78 72 65 77 73 65 70 76 60 74 67 57 89 78 70 81 76 68 76 75 63 73 67 64 73 57 63 61 50 85 78 70 75 69 70 58 47 70 55 66 61 54 64 55 48 61 57 48 89 81 75 75 70 75 73 48 75 66 61 71 55 66 59 56 66 59 46 Zondagmiddag j.l. werd door de leden der muziekvereeniging „Utile Dulci", onderaf- deeling der St. Jozefsgezellenvereeniging Haarlem I, een concert gegeven in het wan- dribosch Groenendaal. Dank zij het mooie weer was er vrij veel belangstelling. Het programma werd, in aanmerking genomen de zwakke bezetting van het koor, verdienste lijk uitgevoerd. Na elk nummer klonk dan ook een dankbaar applaus. Het was voor „Utile dulci" een aangename middag. Voor het examen boekhouden M. O. slaag de te 's-Gravenhage de heer A. J. Hekkel- man, alhier, Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. J. W. Bóoy, al hier. De Kon. Ver. Oranjebond nam het ini tiatief tot het stichten van een Julianafonds, h .twclk zich ten doel stelt het inzamelen van gelden om deze Prinses Juliana ter hand te stellen met haar 18en verjaardag voor een door haar zelve nader te bepalen liefdadig 4o,el. Thans is een eere-comité samengesteld, waarin o.m. zitting heeft Jhr. mr. dr. A. Röell commissaris der Koningin in Noord-Holland. „De Boekverkooper'' gééft het volgende te lezen over onzen stadgenoot H. D. Tjeenk Willink: In de laatste algemeene vergadering an de Vereeniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels moest worden voor zien in twee vacaturen als bestuurslid, ten gevolge van de regelmentaire bepaling van periodieke aftreding. Aan het einde van dit jaar wordt daardoortevens afgesloten de vierjarige periode van het voorzitter schap van den heer H. D. Tjeenk Willink. Aan de vriendelijke uitnoodiging iets Ie schrijven over dezen voortreffelijken voor man in het bcekhandelaarsvak wordt gaar ne voldaan, In het Juli-nummer van „De Boekverkooper" van 1925 Is een artikel ge wijd aan den heer J. C. Tadema, den re- organisator; hier zouden wij kunnen en wil len schrijven over den man, die als leider, als voorzitter der Vereeniging in deze bui ter-gewoon moeilijke jaren oo zoo voortref felijke wijze heeft geleid. Wie den aftre denden voorzitter ,,al leider" wil zien, hij herleze de ieder jaar weder belangrijke re devoeringen, waarmede de algemeene ver gaderingen door hem werden geopend. Maar bij zijn aftreder.- als voorzitter grij pen we de gelegenheid aan, om hier met enkele woorden te getuigen van de waar deering, die allen, in ons vak werkzaam, hebben voor den „mensch" Tjeenk Willink. Bijna derlig jsren geleden trad de heer H. D. Tjeenk Willink in de bekende uitge verszaak H. D. Tjeenk Willink Zoon Te Haarlem, welke zaak bij zijn intrede iteleL1 werd door zijn vader Dr. H, D. Tjeenk Willink, die andere, nobele figuur in „.de gc- schiederais der „Vereeniging' De firma stamt uit de bekende oude zaak van A. C, KruSseman; tusschen 1870 en 1880 werd wijlen dr. H. D. Tjeenk Willink in deze zaak opgenomen. Na diens dood in 1916 wordt de zaak ge leid door den nu aftredenden voorzitter. Zooals hij „werker" is geweest in de Ver eeniging, zoo dankt de firma den groei aan zijn groote werkkracht. 7-ijn liefde voor ons mooie vak komt wel in bijzondere mate tot uiting in zijn arbeid als uitgever; de „mensch" Tjeenk Willink in nauwe samenwerking met den geestelij ken schepper van „het boek", arbeidende aan de totstandkoming van bet boek. Vriend van den auteur, maar ook vriend van den distribuant. Want zooals er een mootc ver houding is van hem tot ziin auteurs, zoo 'is hier de altijd vriendschappelijke verhouding tot den boekhandel. Door zijn arbeid geeft lift een uitgesproken karakter aan zijn fondsartikelen en- aan ziin optreden in den handel; zijn hooge opvattingen van „mora liteit in den handel vinden niet alleen overal waardeering, maar strekken ons al len tot voorbeeld. Proces verbaal is opgemaakt tégen eer 30-jarigen loopknecht, die ten nadeele van zijn patroon n bedrag van ruim f 50.ge ïnd op quitanties, heeft verduisterd. De ware schuldigen. Wat in de afgeloopen week in Phrijs is gebeurd met Engelsche en Amerikaansche toeristen, die door de bevolking werden lastig gevallen, is af te keuren. De koersen zijn inmiddels wat. opgeloo- pen en daarmee schijnt de verontwaardigde massa te zijn gekalmeerd. Niet dat er geen gronden zijn aan te wijzen voor die verontwaardiging. Het koopend publiek, dat met dagelijksche duurte te kampen heeft, ergert zich aan de buitenlanders, die er bij1 de lage prijzen goeden sier maken. Dat is echter de buitenkant en niet meer dan de buitenkant. Want die handvol of zelfs handenvol buitenlanders zijn de schul dig en niet- aan de steeds verder voort schrijdende „Entwertüng" van den franc. Laat ze gerust hun tochtje maken in de groote touring-cars. De schuldigen zijn zij, die in ronkende limousines langs de boule vards suizen, de beursspeculanten, sommige industrieelen, handelaren, die in een on vergeeflijke kortzichtigheid alleen oog heb ben voor eigen voordeel, mei het besef, dat iiet algemeen belang er door wordt ge schaad. De situatie van den franc, zooals wij die thans kennen, is het werk van Frankrijk zelf. En Frankrijk kan en moet den franc redden. De cocktails, die de Lendenaren in Parijs consumeeren en de langdurige diners, die de Amerikanen er genieten, spelen geen rol in het groote economische huis houden. Laat die menschen rustig den Eiffeltoren beklimmen en de Gioconda gaan bezichtigen. Frankrijk heeft een ouden naam op het gebied der gastvrijheid ie verliezen. Boven dien past het niet zijn gast te beleedigen, zelfs al doet die niet in elk opzicht, wat wij gaarne van hem zouden zien. De terugslag is al merkbaar. Verscheide- nen. die voornemens waren naar Frankrijk te gaan, hebben van hunne plannen afge zien. Het tourisme moet het dus in de eerste plaats ontgelden. En wij gelooven niet, dat het wegblijven van den vreemde ling bevorderlijk is voor het welzijn van het land. Uit den tuin van een perceel aan de Van Heythuizenweg is een damesrijwiel ont vreemd. Dit college hield Zondag j.l. een onder linge wedstrijd op witvisch in de Ringvaart te Aalsmeer. Per auto werd de tocht onder nomen. Na den wedstrijd bleek dat er veel was gevangen, totaal 215 stuks. In het club gebouw bij den heer Mozeman werden de prijzen uitgereikt door den voorzittjf, den heer Kessens. De prijzen werden als volgt gewonnen: door de heeren M. J. Scheffer, 1ste pr. grootste visch en tevens 28 stuks; 2de prijs J. M. Stoof, groote aantal, 34 stuks, waarmede hij de draagmedaille won die uitgeloofd was dof#" den heer de Jong; 3de pr. P. Out, 32 stuks. Zaterdag j.l. had de boottocht plaats met de kinderen der leden van den Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Am sterdamsche Kwartier. Begunstigd met frisch droog weer is de tocht uitstekend geslaagd en de stemming, van begin tot einde, opgewekt geweest. Hier toe werkte niet weinig mede de uitgereikte versnaperingen, als; bolussen, kreniebollen, ijsco's en melk. Haarlem's Eerste Harmonie Korps zorgde er verder voor dat de stemming niet ver flauwde. De moeite en kosten die het bestuur en verschillende leden zich getroosten om dit uitstapje te doen gelukken is dus rijkelijk beloond geworden. Een woord van dank wordt gebracht aan allen, die mede hielpen het uitstapje te doen slagen, als: de Reddings Brigade, die twee leden der brigade afstond, de twee leden (Dame en Heer) van de Eerste Hulp vereeni ging „Snelverband", die den boottocht mede- maakten, doch gelukkig niet in hunne kwa liteit behoefden op te treden. Ook nog dank aan de firma W. Bus voor de fraai versierde boot met de flinke, beza digde bemanning. Op het Plein werd gisterenmiddag om streeks 4 uur, een wielrijdster, die langs de vluchtheuvel naar den Wagenweg reed, aan gereden door een auto die vanaf de Baan in dezelfde richting reed. De auto zou te hard gereden hebben. Na een ingesteld on derzoek is de auto in beslag genomen, daar de remmen niet goed bleken te werken. De fiets werd vernield. Proces verbaal is opge maakt. Door de recherche is proces-verbaal opge maakt tegen een 45-jarig koopman alhier, die van een kraandrijver 125 K.G. rood koper en 7 K.G. tin bad gekocht. De kraandrijver had deze voorwerpen meegenomen uit de suikerfabriek „Holland" te Halfweg. De kraandrijver heeft bekend, doch de koop man ontkende hem ten laste gelegde heling. Het ontvreemde is in beslag genomen en aan de politie te Halfweg overgeleverd. Terug te bekomen bij: Koehorst, Kruisweg 54, armband; H. Reis, Rollandstr. 10, zwem abonnement; Hegeboom, Wcslerhoutstr. 24, beursje; W, Verkes. Hofdijkstraat 22, 'bad pak met handdoek; S- Oudhuizen Burgwal 77zw., doos met poppenkopjes; Wijkhuizen, Kinderhuissingel 62, postduif; A. v. Gennep, Oranjestraat 66. dop van motorrijwiel; E. Fige, Voortingstraat 20, dop van een wagen wiel; C. v. Harlingen, Kerklaan 45, Heem stede, duimstok; C. P. Koning, Emmalaan 17, Overveen. étui van sigarenpijp; B. Verdoes, Gen. Joubertstraat 27zw., linker handschoen; 5. Top, Teylerhofjestraat 1, hondenhalsbsnd met penning; J. de Vries, Kruistochtstr. 37, gele hond; W. Feltrop, Oudeweg 31, herders hond; L, Stam, Vroomstraat 1, hondenhals band; H. v. Bcekel, Oranjeboomstr. 14, kees hond; G. v. d. Leere, Busken Huetstraat 13, grijs poesje, Fauna; Lindeman, Spaarnhoven- straat 51, gr.-wit poesje, idem; G. Karmel, Spionkopstraat 39, zw.-wit poesje, idem; Tejon, Spaarnelaan 19, grijs poesje, idem; Dcodenhuis, Heerenweg 305, gr.-wit poesje, idem; J, de Vendt, Breestraat 28, notitie boekje met potlood; A. Aarts, Brouwersstr. 92zw., pet; J. Smits. Vrouwehekstr, 21, pol- lood; J. Mulder, Bilder.Bilderdijkstraat 46. kinderportemonnaie m. i.; H. Tam, Rusten- burgeri&an 39, rijwielbel.merk; S. de Graaf. Pijlsluaan 24, idem; D. v. Leeuwen, Kleine Houtstraat lOOd, idem; A. Aarts, Plein 9, regenjas; A. Driessen, Sophiaplein 16, ring; H. Reis. Rollandstraat 10, schroevendraaier; G. v. Twuyver,' Kokstraat 19, Slabbetje. Schouten, Spionkopstraat 12, autoband met velg. E- Hessels. Arnulistraat 38, kinder broche. A. F. ter Smitte, Graafschapstr. 45, rijwielbel.merk. Schoenmaker, Velserstraat, 6, badmuts, de Ridder, Snaarnwouderstraat 9, ceintuur. J. Breemen, J. F. Helmerstraat 9, duimstok. L. Post, Teylerstraat 49. das. van Andel, Brouwersstr. lrd., hondenhalsband. Rutte, Brouwcrsplein 18, hondje (speelgoed! Politiebureau Smedestraat, takshond, Ken nel Fauna. A. v. Bakel, Binnenpad 18, Over veen, bast. herder, Kennel Fauna. G. Boo gaard, Kleine Houtstr. 134, regenjas. A. Kan, Oost Indischestr. 22, zw. witte poes, Kennel Fauna. N. Ineke, Lange Heerenstraat 24, zw. poesje, Kennel Fauna. v. d. Broek, Rolhuizen, zw. poesje,Kennel Fauna. C. v. d. Spek, Bel- lameystraat 4, waterleidingmeter. Tummer, Lange Veerstr. 15, muts. Kelderman,. Twijn- derslaan 23, damesparapluie. Scholen, Baan 21, portcmonnaie m. i. Reinders. Graaf v. Wiedstr. 22, gaspenningen. R. Rutte, Kle-- er- laan 70, damesportemonnaie m. i. J. Plevier, Hof v. Egmond 16, kinde-porlemonnaie m. i. J, v. Hooff, Hasselaersplein 25, pakje met kant. H. C. Hartman, Delftkade lOrood, pakje boeken en couranten. S. Dikken, Vrouwe hekstr. 74, pandbriefje en papieren, P, v. Roon, Sophiastraat 27c, damesportemonnaie m. i. P. L. Rinoes, Gasthuisvest 49rood, idem. Witteman, Franklinstraat 73, idem. Vernhout, Kleine Houtstraat 47, pijp. J. Heerens, Dr. Leydsstraat 8rood, heerenportemonnaie en loterijbriefje, v. Beek, Kleverparkwcg 112, paraplu's. J. Westra, Kousebandslaan 12, rijwielbel.merk. C. v. Steyn, 2e Zuidpolderstr. 48, rijbewijs (Noord-BrabantV. Lamp. Park laan 33, damesring. Politiebureau, rijwielbel. merk. J. Meyer, Brouwersvaart 10, zegelring. M. Verhagen, Spaarnoogstr. 24, rijwielbel. merk. A. Keyzer, Graaf v. Wiedstr. 12. id. P. M. Zuiderduin, Botermarkt 19, dames- rijwiel. W. v. Luyken, Raaks 38, nekspelden. M. v, d. Veldi, Harmeajansstr. 60, ring sleu tels. Politiebureau Smedestraat, huissleutel, v. Hattum, Assendelverstr. 49, ring sleutels. Politiebureau Smedestraat, melkbussleutel. Vermey, Wouwermanstraat 21zw„ dames- tasch m. i. M. Vogel, Hof v. Egmond 40, Programma van het internationaal con gres voor reddingwezen te Amsterdam. De Koningin en de Prinses zijn naar den Ruigechoek vertrokken. De Prinses heeft kinkhoest. De opbouw na den watersnood in Maas en Waal. De nieuwe Rijkstelefooncentrale te Rot. terdam. De grootste in Europa. Het bericht dat E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Konin gin in Z.-Hoiland, zijn ontslag zal nemen, wordt tegengesproken. Een Prinses Juliana-ionds zal worden op. gericht. Bij de Ned. Spoorwegen zal een autobus- bedrijf worden opgericht. Poincaré wenscht de schuldregeling met Londen en Washington zoo spoedig moge. lijk af te handelen. Op de a.s. Volkenbondsvergadering zal de samenstelling der Nederlandsche dele gatie ongewijzigd blijven. Te Gènève is gisteren de sub-commissie voor militaire-, marine- en lnchtvaartaan. gelegenheden der voorbereidende ontwape ningsconferentie bijeen gekomen. Het Engelsch-Italiaansch verdrag nepen* Abessynië in het Engelsche Lagerhuis be. sproken. De mysterieuze moordzaak te Maagden burg opgehelderd. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand. 9 uur v.m., 7.69 neiging stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.16. 1 Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Augustus. Hoogste Barometerstand 772.8 m.M. le Valencia. Laagste Barometerstand 761.6 m.M. Verwachting van den avond van 3 lot den avond van 4 Augustus: zwakke N. W. tot N, O. wind, zwaar tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer; weinig verande ring van temperatuur. boodschappentasch. Smithuizen, Schagchel- straat 16, kindertaschje m. i. D. de Milde, Groen v. Prinstererstr. 51 I Amsterdam, da- mestasch m. i. H. Kuipers, Essenstr. 27, beu- geltasch. J. Scheper, Olycanstraat 23, tabaks zak. Politiebureau, Smedestraat, zakboekje P. Nix, Spaarnwouderstraat 97, ceintuur A. Ean, Olycanstraat 33, damesceinjuur B. Pedeker, Allanstraat 74, pakje enveloppen Politiebureau, Smedestraat, koffer met klee ding J. de Haan, Colensostraat 37, halsket ting A. v.d. Schaar, Reitsstraat 48, gr. witte poes Fauna A. Hessen, Leidschezijstraat 6, kindermuts Kelderman, Twijnderslaan 23, damesparaplu Scholten Baan 21, portemen- naie m.i. Reinders, Graaf v. Wiedstraat 22, caspenningen Vroom en Dreesman, Korte Veerstraat, damesportemonnaie m.i. R. Rut- re, Kleverlaan 70, portemonnaie m.i. J. Ple vier, Hof van Egmond 16, kinderportemon naie m.i. J. v. Hooff, Hasselaersplein 25, pakje kant H.C. Hartman, Delftkade 10rd„ pakje met boeken enz. S. Dikker, Vrouwe- nekstraat 74, pandbriefje en andere papieren P. van Roon, Sophiastraat 27c., damespor temonnaie m.i. P.J. Rinses, Gasthuisvest 49 rdv damespertemonnaie m.i. Door een auto aangereden In Wassenaar is Zondag de 22-jarige J. B., uit Lisse, door een auto aangereden. De auto is zonder meer doorgereden. Omstan ders hebben den aangeredene naar een tramwagen van de Haagsche Tramweg Mij. gebracht, die hem naar Leiden heeft ver voerd. De eerste hulpdienst aldaar heeft hem naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat hij zeer "ernstig aan beide beenen gewond was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1