Maria-Stichting V erkeer songevallen 'MM DE SPAARNEBANK Voor de „Stille armen". De slotvergadering der Elgawa. Aanrijding. Tegen een boom gereden. Gevaarlijk rijden. Van een wagen gevallen. lederen middag van 2tot3uur Polikliniek De kwestie tusschen de Aannemers en Haarlem's Gemeentebestuur. Nationaal Kegelconcours. BURGERLIJKE STAND. 25-jarig bestaan van „Ziekenzorg" 8LQEMENDAAL. ZANDVOORT. HEEMSTEDE, HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HET BEVERWIJK VAN VROEGER. HET SPEL VAN BAT EN BAL LAATSTE NIEUWS. Stresemann keert 9 Augustus naar Berlijn terug. Mellon te Rome. Bekneld geraakt en overleden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Een praatje met den ouden Knipper. Van N. N100.— Van een Heemsteder: De Heer be- scherme Heemstede tegen roovers 25. Van J. v. K2.50 VACANTIE. Kis U door goedkoope franken 3 i 11 ij k uw v a c a n t i e-r e i s j e maakt; !n de bergen en de bosschen Van het buitenland, verpoozing smaakt, Weet, dat onder STILLE ARMEN, Menigeen naar uwen b ij stand Om VACANTIE van z ij n ZORGEN Vaak een vurig Schietgebedje slaakt. Het adres van den penningmeester is: P. J. BUSE, Gasthuissingel 64. Postgiro 13543. De verschillende commissies der Elgawa waren tegen gisteravond in café Brinkmann genoodigd, tot het bijwonen der slotverga dering van deze goed geslaagde tentoon stelling op het gebied van electricieteit, gas en waterleiding. Bijna alle leden waren tegenwoordig, toen de voorzitter, de heer W. B. Lasschuit, de bijeenkomst opende en vertelde, dat heden avond de finale zou worden opgevoerd van de Elgawa. Hij zou nu niet meer de wor ding en de geschiedenis der tentoonstelling memoreeren, ook niet meer dank zeggen aan de verschillende lgden voor de toewij ding, die betoond was, maar nu alleen' de aeeren van hun taak ontheffen.. De dank is reeds bij vroegere gelegenheden gebracht. Eén uitzondering maakt spr. voor den heer Taco Mulder, die over de financieele con trole een uiterst keurig en nauwgezet rap- oort had uitgebracht en dit belangloos had gedaan. Ook daarvoor zijn personeel had er beschikking gesteld. Met blijdschap "nocht spr. constateeren, dat de Elgawa aan ille verwachtingen heeft voldaan. Daarna bracht de secretaris, de heer J. v. d. Vaart, een goed gesteld en gede- -ailleerd rapport uit over de Elgawa, waar bij hij nog eens gelegenheid had aan allen die aan het welslagen hadden medegewerkt een woord van dank te brengen. Wij stip pen er uit aan, dat de inkomsten van de tentoonstelling circa 9000 bedroegen, waaronder een bedrag van 3800 aan plaatsbewijzen. Hieruit volgt, dat ongeveer 15000 betalenden de tentoonstelling bezoch ten. Het totaal aantal bezoekers kan op 17000 gesteld worden. Er is een batig saldo van rond 600. Den secretaris werd dank gebracht door den voorziter vo^tr zijn rapport. Waarna de voorziter met een hartelijk woord de officieele bijeenkomst sloot. De leden bleven echter nog geruimen tijd gezel lig bijeen. Wij vernemen dat voor de winkeliers de ïlgawa vele voordeelen heeft opgeleverd >n dat door de standhouders op de ten- oonstelling zelve voor rond 20.000 is om- fezet, een bewijs dat de Elgawa aan het ioel beantwoord heeft. Muziekconcours te Krommenie. Bij het 30-jarig bestaan van de muziek- ,-ereeniging „Ons Genoegen" te Krommenie s een muziekconcours gehouden. De uitslag was als volgt Marschwedstrijd. Sr Cecilia van Akersloot dir. Jac. Gep- jing le prijs met '91 p.; St. Cecilia van Wijkeroog, dir. P. N. Joose, 2e met 90 p. dir. en Ons Genoegen van Schellingwoude, J. Komin 3e met 82 p. Derde Afdeeling Harmonie R.K.Harmonie- gezelschap Kunst en Vriendschap te Krom menie le prijs met 241 punten. Excelsior te Limmen, dir. E. Peetoom le pr. met 210% R. K. Harmonie St. Fidelis te Velsen, dir. F. Heeremans 2e pr. met 198 p., St. Jozef Harmonie te Beverwijk, dir. J. H. G. Da- men 3e pr. 165 p. Tweede afdeeling Harmonie. St. Cecilia :e Wijkeroog, dir. P. N. Joosen le prijs *net 214 p.; St. Cecilia te Akersloot dir. Jac. Gepping 3e pr. met 159% p. Tweede afdeeling Fanfare. Dr. Nuyens te Westwoud, dir. Leo Koning 3e prijs ■net 165 p. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. Oefe ning Kweekt Kennis te Oostwoud, dir. 71 Groen le pr. met 216 p.; Eens gezindheid Egmond Binnen, dir. P. Kuys 2e pr. met 206 p.; Koningin Wilhel- nina Beemster, dir. C. Vink 2e pr'. met 194 p.; Crescendo te Spaarnaam, dir. F. A. Dekker 2e pr. met 193 p.; Ons Genoegen te Schellingwoude dir. J. Komin 2e pr. met 179 p. Zaterdagavond werd op het Jan Snyer- plein te Zandvoort de wielrijder J. T. door een auto aangereden. De wielrijder beweert dat de autobestuurder geen signalen gaf. Het rijwiel is erg beschadigd. De bestuurder der auto zal de onkosten vergoeden. Motor over den kop. Op den rijksstraatweg, ter hoogte van den Zuidermolen te Halfweg sloeg een mo- orrijder, tengevolge van het harde rijden, over den kop. De bestuurder bezeerde zich erg en werd per auto naar Amsterdam ge bracht, terwijl zijn motor, die ernstig be schadigd was, later werd weggehaald. Door het springen van een band reed Za- erdagavond een automibilist tegen een boom aan de Zandvoortsche laan te andvoort. De auto werd zwaar beschadigd naar een ga rage op het Hutimsplein vervoerd. Persoon- jjke ongeukken kwamen gelukkig niet voor Zondagmiddag omstreeks 5 uur reed de chauffeur L. de G., wonende te Aalsmeer, die kennelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, met een auto over de Badhoevelaan in deze gemeente, welke laan voor het verkeer is afgesloten. Hij reed met een verbazende snelheid, zoodat de menschen, die zich cp den weg bevon den, ijlings een heenkomen moesten zoe ken om niet te worden overreden. Vanuit de Badhoevelaan reed hij tegen een leuning van de Sloterbrug, welke daar door vernield werd en de auto nogal averij opliep. De man werd door dc politie aangehou den, uit den auto gehaald en tijdelijk in het arrestanteniokaal te Sloten opgeborgen. Na verloop van eenigen tijd weer in vrijheid gesteld, stapte hij weer in z'n auto en reed toen in een groote spiegelruit van een win kelhuis, welke geheel werd vernield. Tegen hem is terzake van overtreding van de motcr- en rijwielverordening voor deze gemeente en terzake artikel 15 der motor- en rijwielwet proces-verbaal opge maakt. De 17-jarige vrachtrijderskr.echt C., wo nende aan den IJweg in de Haarlemmer meer had Zaterdag het ongeluk van een wagen te vallen. Hij kwam zoodanig op den grond terecht dat een zijner armen in wendig ernstig werd gekneusd. Hij moest in een ziekenhuis te Haarlem worden opgenomen en onder geneeskun dige behandeling gesteld. Een nieuwe aanbesteding. Maandag i.l werd door B. en W. van Haarlem ten, Raadhuize aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van perceel Twijnderslaan 49F te Haarlem tot School no. 2 voor buitengewoon lager onderwijs. Deze aanbestedding was door B. en W. partieel uitgeschreven, n.l. in 3 perceelen Perceel 1 bevatte het verbouwen en uil breiden van perceel Twijnderslaan 49 F; perceel 2: het verrichten, van lood- en zinkwerk ten behoeve van dat perceel; perceel 3: het verrichten van glas- en verf- werken ten behoeve van genoemd perceel. Met een dergelijke wijze van aanbeste den kunnen de Haarlemsche aannemers zich niet vereenigen, waarom zij des morgens in gebouw „de Nijverheid" een vergadering belegden van de afdeeling Haarlem van den Nederl. Aannemersbond en van de afd. Haarlem van den Nederl. R.-K. Bond van Bouwpatroons, waarin verschillende be steksbepalingen besproken werden. In deze vergadering werd unaniem beslo ten bij de betreffende aanbestedding en ook in den vervolge niet partieel, doch alleen in massa in te schrijven, daar de aannemers van oordeel waren, dat partieele aanbe steding niet in het belang van het aan te besteden werk, noch van den aannemer, noch van de gemeente is. Zij achtten het niet bevorderlijk voor een goeden gang van zaken, wanneer bij een uit te voeren werk, twee, drie of meerdere personen evenveel zeggingsmacht hebben. Bij opening der biljetten bleek, dat 19 aannemers hadden ingeschreven, allen in massa. Na de voorlezing nam de heer Rijnierso het woord en deelde mede, dat de aanne mers besloten hadden, niet meer partieel in te schrijven, daar zij een partieele inschrij ving funest achten. De wethouder antwoordde, dat dit besluit van de aannemers reeds gebleken was uit het resultaat der inschrijving. Wij spraken enkele aannemers, die er hun verwondering over uitten, dat de inschrij- vingsbiljetten waren voorgelezen, daar vol gens hun meening toch de biljetten, die in schrijvingen .in massa bevatten, ongeldig waren, en ongeldige biljetten bij een open bare aanbesteding niet worden voorgelezen. Naar wij vernemen hebben B. en W. thans besloten een nieuwe aanbesteding uit te schrijven, omdat de laatste aanbesteding niet aan de gestelde voorwaarden voldaan heeft. De inschrijvingen in massa zijn dus on geldig verklaard door B. en W. 1 De nieuwe aanbesteding zal nu niet meer in drie, maar slechts iki twee perceelen plaats hebben. Alleen het schilderwerk wordt partieel aanbesteed, zooals tot nu toe het geval is. De aannemers zien, dus hun wensch ingewilligd. B. en W. staan op het standpunt, dat er een conflict is tusschen de organisatie van aannemers en de organisatie van loodgie- terspatroons. Dat conflict moeten de orga nisaties maar eerst onderling uitvechten, doch niet op den rug van B. en W. van Haarlem, B. en W. trekken, zich dus nu uit den strijd terug en wenschen den scholenbouw niet te laten lijden onder het conflict tus schen aannemers en loodgieters, aldus werd ons medegedeeld. In het clubgebouw van den H, K. B., in de Tempeliersstraat wordt van Woensdag 18 tot Maandag 30 Aug. a.s. een nationaal Ke gelconcours gehouden. De officieele ope ning der wedstrijden zal plaats hebben door Wethouder Mr. A. Bruch. Het programma vermeldt wedstrijden op personeele, vrije en vaste baan, benevens paren-wedstrijden. Voor iederen wedstrijd is een groot aantal fraaie prijzen uitgeloofd. De prijsuitreiking heeft plaats Zaterdag 4 September a.s. Ondertrouwd: 3 Aug.; J. M. Verwij de Winter en M. J. P. Bussemaker. M. P. v. Rijn en E. H. van Looij. E. Aldersebaes en C. C. Dijkstra. Geboren: 30 Juli: d van B. M .Pauwv. Heekeren. 31 Juli: d. van C. D. Kete laarKloos- d. van H. J. BreemerSwan- born. d. van E. J. v, d. Weidende Koek. 1 ^Aug.: z. van E. Rijneveld—Metselaar. d. van A. M. M. IJsselmuidenw. Uden. d. van J. de Mooi]Gerritsen. 2 Aug.: z. van C. Rustmanv. d. Riet. z. van J. H. HoutkampZwaneveld. z. van J. C. PrinsPetri. d. van F. A. Schijvenaar Vrenegoor, d. van M. J. v. d. Kortv. d. Kwast. d. van M. E. Overweel—Steke- tee. 3 Aug.: d. van A. A. M. Mesde Zwart. Overleden: 31 Juli: J. H. BouwensAl- biecht, 82 j., Parklaan. 2 Aug.: E. Har- desmeets, 73 j., KI. Heiligland. J. A.t 4 j., z, van M. J. Schonhage, Lootsstraat. In intiemen kring van Raad van Toezicht bestuur en administratie is ten kantore van Ziekenzorg in de Nassaustraat, gisteren avond het 25-jarig bestaan van „Zieken zorg" herdacht geworden. Het bestuur werd toegesproken door den heer Paulen, die in waardeerende woorden het huldigde voor zijn ijver en werkzaam heid en het een tegel, voorstellende het kantoorgebouw, aanbood. Spr. huldigde ook den administrateur, den heer M. de Braai, die steeds hard ge werkt heeft voor de vereeniging en schonk hem namens het personeel een zilveren couvert. Dan nam de voorzitter van „Ziekenzorg" het woord, om in eenige hartelijke woorden het personeel dank te zeggen voor zijn blijk van erkentelijkheid en om tevens na mens het bestuur den heer De Braai te huldigen en hem de schets van een herin neringsbord aan te bieden. Het bord zelf was nog niet gereed, doch zal later den heer Braai geschonken worden. Ook de heer De Braai dankte met vriendelijke woorden. Een aantal fraaie bloemstukken van leveranciers van „Ziekenzorg" was ingeko men. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook een gedenknummer uitgegeven worden. Bloemendaal-Commando. Koolhoven-beker wedstrijd. Zaterdag 31 Juli en Zondag 1 Augustus had op de Schietbaan te Overveen de Schiet wedstrijd plaats om den Koolhoven-beker met geweer mcdel 95 afstand 100 Meter. Schrijf Propaganda. Deze werd voor dit jaar behaald door den heer P. Langendonk met 184 punten. Personeele baan wedstrijd 1. P. Langendonk 45 p. 2 C. Visse 42 p. 3. J. Lindeman 42 p. 4 F. Koelemij 41 p. 5e F. Kruup 41 p. 6. R. Prenen 46 p. Vrije baan wedstrijd 1. C. Visse 56 p. 2. J. Lindeman 55 p. 27 steun 3. C. J. Lindeman 55 p. 26 steun 4. F. Kcelemij 55 p. 23 steun. 5. W. W. G. Hoogesteih 54 p. 27 steun 6. J. A. van Bugge- num 54 p. 25 steun J. J. G. van Kessel 54 p. 25 steun Rozenprijs J. A. van Buggenum 5x10; Negenprijs J. Lindeman 9x9; Achtltenprijs J. G. van Kessel 8x8; Zeven- prijs R. Prenen 6x7. Een spoedeischende raadsvergadering. Creldleening van 1 millioen. Burge meester en Wethouders stellen aan den raad voor een geldleening aan te gaan, nominaal groot 1000.000.- tegen een rente van 4%% 's jaars en tegen een koers van te minste 97%. Deze geldleening zal worden afgelost in 40 jaar en wel te beginnen met 1927 tot en met het jaar 1940 elk jaar 28000.-van 1941 tot en met 1960 elk jaar ƒ27000.en van 1961 tot en met 1965 elk jaar 12000.- en in het jaar 1966 het restant of 8000.-. In den geldlee ning is een bedrag begrepen van 466.000.- dat bevestigd zal zijn om op 1 Januari a.s. een geldleening oorspronkelijk groot 550.000.- tegen 6% per jaar af te lossen. Aan de Wo- ningbouwvereeniging wordt een hypotheek verstrekt van 260.000.-. Hiervoor is ƒ150.000 voor de reeds voltooide woningen en 110.000 voor de te bouwen woningen. Voor het stich ten van huurkoopwoningen zal noodig zijn ongev. 50.000. Het aankoopen van het per ceel aan de Van Spijkstraat heeft gekost 11.800.-. Van het stichten van een badtuin 5000. Voor den bouw van een zeestrander en tot stichten van een waterwinnings- en zuiveringsinstallatie van de waterleiding wordt geleend 60.000.- daar een gedeelte van die werken wordt betaald uit de reeds ge vormde reserve. Het bouwen van een reser voir voor Publiek water zal kosten 28000.-. Het aankoopen van het'perceel van den heer Vosse van oude mannen en vrouwen Gast huis, met de noodzakelijk aan te brengen veranderingen zal kosten ongev. 15.000.-. De bijzondere school aan de Dr. Gerkestraat komt de gemeente te staan, op ongeveer 90.000. Alles nij elkaar heeft de gemeente dus noodig een bedrag van 985.000.- of af gerond 1000.000.-. Ter beraadslaging hierover wordt heden avond een spoedeischende raadsvergadering belegd. Door een ruit. Zondagavond wilde een kellner een lastige bezoeker uit een café op het stationsplein verwijderen. Dit ging echter niet zeer gemakkelijk en het eind van het liedje was, dat de bezoeker door een spie gelruit van het café ging. Later op den avond werd de bewuste persoon in staat van dron kenschap aangehouden door de politie en naar het bureau gebracht. Overtreding IJkwet. De laatste dagen maakt de politie herhaaldelijk processen- verbaal op wegens overtreding van de IJkwet vooral tegen venters uit andere gemeenten. Gemeentezaken. B. en W. stelleri voor, aan L. Verboom en M.A. Noordam grond te verkoopen tegen 8 per M2. B. en W. stellen voor, per 31 December de restanten van 5%% geldleeningen, oorspron kelijk groot 102.000 en 90.000, af te lossen en deze leeningen alsdan te converteeren. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging in het bouwplan van het park Bron- stêe. B. en W. bieden ter vaststelljing aan -een 9e wijziging der Electriciteitsverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 7e wijziging der Gasverordening. B. en W. stellen voor, de volgende dubbel tallen op te maken ter benoeming van leden in het College van Zetters 1. L. de Wilde, 2. D.F. de Wilde 1. A. de Maaker, 2. H.M. Fockers 1. C.W. Jansen Hendriks, 2. P. Ger. Smits. Burgerlijke Stand. Van 30 Juli2 Augustus. Geboren Arnoldus, z. v. H. Kwint en J. van Ringeienstein Theresia Maria Francisca, d. v. S.M. Gartlloff en A.A. E.M. Baede Emilia Maria Elizabeth, d. v. Q.C.M. Dijkman en M.L. Lansman Krijn- tje, d. v. J.M. van Hooidonk en P. van den Assem Petronella Jacoba, d. v. J. Leegwater en P. Weening Antje, d. v. P. Heystek en T. van Vuren. Overleden Dirk Adriaan Nijssen, 2 j. z. v. P.J. Nijssen en A.M. de Vlieger Dina Johanpa Tulen, 23 j. ongeh. St. Vincentiusvereeniging.- Zondag avond hield deze mooie instelling haar jaar- lijksche bijeenkomst, waarop ook weldoeners en donateurs toegang hebben. Tegenwoordig waren de Vincentianen, de ZeerEerw. Heer Pastoor Krook, de kapelaans der beide pa rochies en enkele belangstellenden. De ZeerEerw. Heer Pastoor van Leeuwen was tot zijn spijt verhinderd. De President, de heer Th. Jonkheer, heet de aanwezigen hartelijk welkom, i*i het bizon der de Eerw. Geestelijkheid. Hij betreurt het, dat er geen grootere opkomst en dus niet meer belangstelling is, daar deze avond zich zoo bizonder eigent, om den buitenstaander wat meer te doen weten van St. Vincentius- liefdewerk, ook hier. Hierna werden de no tulen van de vorige alg. verg. gelezen die keurig verzorgd waren en onveranderd wer den vastgesteld. Nu werd een der leden ver zocht een stuk der Geestelijke lezing te houden betreffende het bezoeken van armen. Vervolgens kwam de penningmeester aan het woord. Deze deelde mede, ontv. Col lecten op de wekelijksche vergaderingen f 555,05 coll. alg. verg. f 44.02 buiten de vergaderingen f424.-; giften van weldoeners en donateurs'f765.-; extra-gift f 100 saldo weldadigheids-uitvoering f 53,28 gekweekte rente f 45 totaal f 1986,35. Uitgaven ondersteuning in eetwaren, kleeding en ligging f 1090,025 bijdragen aan den Alg. Raad f 15 H.H. Missen f 6.lokaalhuur f 50 Incassoloonf 37.55: Drukloon f 8.30,; diverse liefdewerken f 92,65, totaal 1299,525. Batig saldo (in kas) f 686,82. Hierna hield Pastoor Krook een korte toespraak, waarin hij op de macht van het goede wees. Daarna volgt sluiting met gebed. De brandweer. In de vergadering van het Brandweerdorps is besloten naar aanleiding van uitlatingen van den voor zitter van den Gemeenteraad in de laatste openbare zitting om en bloc (op een na) te bedanken met in achtneming van 2 maanden na datum der ontslagname. De burgemeester heeft het corps verzocht te willen aanblijven, totdat een nieuw corps is gevormd. Hiertoe heeft men zich bereid verklaard. door INSIDER. Tot besluit van deze artikeltjes zullen we onze lezers iets vertellen over het scoren. Het geheele verloop van een cricketwed- trijd wordt opgeteekend in een scoring- book. Ziet men zoo'n scoringbook voor zich, dan lijkt men voor een mysterie te staan wat bijkans niet te ontsluieren is. Het gaat hier echter net als met 't ei van Columbus, als men het eenmaal weet is er niets meer aan, 't vereischt alleen groote oplettendheid. We zullen trachten om het u hier duidelijk te maken. Evenals twee umpires zijn er bij een cricketmatch ook twee scorers. Deze nemen naast elkaar plaats, dit, om abuizen te voorkomen. Op de eerste plaats treft men in het scoringbook aan de namen der bats man in de volgorde van ingaan. Achter deze namen is voldoende ruimte over om het aan tal runs te noteeren, dan volgt een vakje waarin wordt aangeteekend hoe de batsman is uitgegaan, vervolgens een vakje door wel ken bowler de batsman z'n wicket verloor, en ten slotte 't totaal aantal runs. Scoort een batsman 4 runs dan komt een 4 achter z'n naam, scoort hij er twee, dan een 2 enz. Het kan er dus b.v. als volgt uitzien. Jansen 12143112 c. Pietersen b. Ger ritsen 15, c. beteekent caught (gevangen). Gerritsen is dus den naam van den bowler. In het scoringbook wordt iedere bal die gegooid wordt genoteerd. Veronderstel b.v. dat Jansen en Hendriksen beginnen te batten op het bowlen van Gerritsen en Dirksen. Gerritsen gooit den eersten bal. Ook voor de bowlers zijn in 't scoring book aparte vakjes ingeruimd. In ieder vakje achter den naam van den bowler wordt een over, d. i. zes ballen genoteerd. En wel als volgt. De eerste bal van G. heeft geen enkel resultaat. Er wordt eenvoudig een puntje voor gezet. Op den tweeden bal scoort de batsman één run. Naast het puntje komt nu een één te staan. De derde bal is weer een puntje, de vierde en vijfde eveneens, op den zesde slaat de batsman een 4, dus wordt ook, behalve bij den batsman, bij den bowler een 4 genoteerd. In deze over heeft de bowler dus 5 runs op zich laten slaan. Neemt de bowler een wicket dan wordt mplaats van een puntje een kruisje gezet, Aldus is aan het einde precies na te gaan, hoeveel overs de bowler heeft gegooid, hoe veel runs er op hem zijn geslagen en hoeveel wickets hij nam. Voor extra's, (by's legby's enz.) is een apart vak in het scoringbook. Deze runs wórden niet bij den bowler genoteerd. Wórdt dus b.v. op den eersten bal één by geloopen, dan noteert men 1 run bij de by's en bij den bowler zet men gewoon een puntje. Tenslotte wordt in 't scoringbook riog opgeteekend de val der wickets. Er zijn b.v. 52 runs als het eerste wicket valt, dan is dat 152, (een batsman uit, totaal runs 52), Vijf runs later valt 't tweede wicket. 257 (twee batsmen uit, totaal runs 57). Zeer veel wordt hierbij nog geschrven het nummer van den batsman. Het eerste wicket dat valt, is b.v. dat van den batsman die 2 in ging, Men plaats onder 152 dan een II. Op 57 gaat de batsman uit,-die één inging. Onder 257 Zet men dan een één. Zoo kan men na afloop van den wedstrijd 't geheele verloop van den strijd nagaan. We vergaten nog haast te zeggen dat ook de tijd aan het begin en einde der innings moet worden genoteerd. We zijn nu aan het einde van onze serie artikeltjes. We hopen met deze eenvoudige regelen bereikt te hebben, nieuwe vrienden voor de cricketsport te hebben verworven en velen, die geheel onbekend tegeoover deze mooie sport stonden er dichter te hebben bijgebracht. Goede sportsmen kan men op een crickytveld niet genoeg ontmoeten. Maar let wel indien gij niet de juiste opvattin gen hebt van sport en sportiviteit, kunt ge de cricketsport geen grooter dienst bewijzen, dan u nimmer op een cricketveld te vertoonen. BERLIJN, 3 Aug. Rijksminister Dr. Stresemann keert op z'n laatst 9 Augustus te Berlijn terug. Hij zal, evenals de rijkspre sident deelnemen aan de grondwetfeesten; daarna zal hij de besprekingen bijwonen over de kwesties in zake Duitschland's toe treden tot (len Volkenbond. Hij zal tev'ens deel uitmaken van de Duitsche delegatie der Volkenbondsbijeenkomst. BERLIJN, 3 Aug. Mellon is te Rome aangekomen. LEIDEN, 3 Aug. Hedenmorgen om streeks 10'A uur is op de Haarlemmerstraat alhier, het 9-jarig zoontje van den heer S. in de nabijheid der ouderlijke woning, be kneld geraakt tusschen een handwagen, die werd aangereden door de tram en de hui zenrij. Zwaar inwendig gekneusd werd het knaapje opgenomen en overleed spoedig daarna. 3 Augustus EEKSTc LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN t 59,27 59.26 PARIJS 6 60 6.65 BRUSSEL 6.74 6.74 WEENEN 35.30 35.15 LONDEN 1 12.10% 12.09% STOCKHOLM 66.65 66.62% KOPENHAGEN 66 05 65.64l/2 OSLO 54.57 54.50 BAZEL 48.20 48.16 NEW-YORK i 1 2.49 - 2.48% ROME 8.15 8 07i/2 PRAAG 7.42% 7.36 .WARSCHAU i 25.- A r k-Sk'-"7*, -vVjc*V'i E. KNIPPER. In een kort bericht hebben we eenige weken geleden gemeld, dat aan den heer C. Knipper, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag was verleend als hulpbode in dienst van deze gemeente. Na vijf en veertig jaar en 4 maanden de gemeente Beverwijk in verschillende func ties trouw te hebben gediend, gaat de heer Knipper de rust van den ouden dag ge nieten. Voor ons van genoegzame beteekenis om dit feit niet met een enkel kort bericht te laten passeeren. Wij zijn hem daarom gaan opzoeken in zijn vriendelijke woning aan de Zeestraat ■en hebben hem gévraagcl ons wat over zijn uitgebreiden staat var. dienst te vertellen. De heer Knipper begon onmiddellijk. Meneer, vijf en veertig jaar en vier maanden geleden kwam ik in gemeente dienst als veldwachter en 33% jaar lang heb ik die functie vervuld, om daarna bij de distributie werkzaam te worden gesteld. Ik werd toen tevens bevolkings-agent en deurwaarder, totdat ik werd belast met het ambt van hulpbode. En als zoodanig is mij nu eervol ontslag verleend opdat ik thans, op 71-jarigen leeftijd mijn rust kan gaan ne men. Een verdiende rust 1 Ja meneer, want ik heb in al die jaren zóó ontzaglijk veel meegemaakt, dat, wan neer ik een dagboek had gehouden, er heel wat merkwaardigs te lezen zou zijn. De heer Knipper heeft geen dagboek bij gehouden maar hij bezit een schat van her inneringen uit den „ouwe tijd". Voor het jonge geslacht merkwaardig en in teressant om te hooren vertellen. Want men bedenke dat ze van een politieman zijn, die 32 jaar. op dieven en stroopers heeft gejaagd, dronk aards en vechtersbazen opgepakt, en kortom die de tragedie van vele menschen levens van nabij heeft moeter. volgen. Voeg hierbij nog, dat Beverwijk in vroegererr. tijd een beruchte naam had, welke aanleiding gaf tot het rijmpje Beverwijk, De Rijp en Schagen, Zijn Noord-Holland's grootste plagen/ dan is het begrijpelijk dat deze ex-politie man u vah stormachtige dagen kan ver tellen. En hij hééft ér pnS van verteld. Van den tijd, dat Eeverwijk nog een klein dorpje was en het tegenwoordige aangebouw de JVijk aan Duin nog bestond uit weiland en bosschen toen „dc Wijk" nog z'n beruchte kermis had, ter gelegenheid waarvan hier altijd een kleine versterking veldwachters arriveerden, om de 3 Bevcrwijksche politie mannen te assisiteeren. Ze kwamen Zater dag-'s avonds met de boot aan en dan kon_ de kermispret beginnen. Allerlei welbekende kroegjes waren dichïbezét en bij afwezigheid van elke.sluitingsb&paling duurden de orgiën tot den Zondag morgen, af en toe kwam een ega haar wederhelft uitnoodigen om haar haar huis te volgen. Doch de gevallen waren niet zeldzaam, dat de vrouw haar riitnoodiging. herriep teneinde manlief in zijn bachanele offeranden onvervaard ter zijde te staan. Tijdens de kermisweek brak er beslist brand uit, vertelde de heer Knipper. Hoe het kwam is niet te zeggen, maar men wist vooruit dat de brandweer tijdens de kermis week in actie moest komen. De vechtpartijen, meermalen met Moe digen afloop, bleven overigens niet uit en de heer Knipper is dan ook van vele veld slagen getuige geweest. Merkwaardig waren zijn verhalen over den ouden tijd, waar deze de behandeling betrof van de menschen, .die b.v. wegens openbare dronkenschap moesten worden opgepakt. Het ging toenmaals nogal gemoe delijk. Er waren gelijk ook nu nog van die vaste klanten, die op gezette tijden logies noodig hadden. Een van die heeren lag op een kwaden nacht in de goot, waar de heer Knipper hem vond. Zoo vadertje, is 't weer zoo ver? Ja „Knip", ik heb 't weer leelijk te pakken. Zoo, nou, klim maar op m'n rug hoor en vooruit dan maar weer. De lavelooze beklom 's heeren Knippers rug en troonde daarop tot dat hij in de cel een leger vond, om z'n roes uit te slapen. Die cellen bevonden zich op de boven verdieping van een groot oud huis in de Gasthuissteeg, waar de veldwachters toen maals gevestigd was. Derhalve moesten de arrestanten en dronkaards langs de trap naar hun cel vervoerd worden en dat' ging niet altijd even gemakkelijk. Vooral niet, wanneer men met dronkaards te doen had. Doch er was een radicale oplossing van dit transport- vraagstuk gevonden in den vorm van een takeltje, met behulp waarvan een lastig te vervoeren delinquent naar boven v/erd ge- hes chen. Men beleefde hiermee het volgende geval: De heer Knipper vond tijdens een nachte lijke surveillence een struische vrouw in de sneeuw. Ze was met handel op weg geweest. Na een goeden dag meende zij, dat haar wel wat toekwam en ze verschafte het zich in een herberg. Het resultaat aanschouwde de heerKnipper daarop in de sneeuw. Ik kon haar niet vervoeren, vertelde de heer Knipper. Een jongeman verleende hulp en met groote moeite kregen we haar in de Gasthuissteeg. Toen naar binnende takel onder de armen.... en naar boven, 't hok in. Een poosje later kwam de man op bezoek. „Zeg „Knip," heb je m'n vrouw soms gezien. - Nou, en óf! Eh, is ze soms in 't hok Precies 1 Och Knip, mag ik 'r meenemen. Wel zeker, dat mag je hoor De takel moest wederom dienst doen. Man en vrouw verdwenen. Vijf minuten later kwam de man terug. Zeg „Knip" Wat is er nou Ligt ze weer in de goot? Nee, ik heb 'r 'daarginder tegen den muuf opgezet. Maar ze heeft geen pruik op 1 Dan zullen we even in 't stroo gaan kij ken. Het stroo werd doorzocht en daar vond men inderdaad een h-arenve.rzameling .dewelke men pruik noemt. Het ding werd den ver tegenwoordiger der rechtmatige eigenares ter hand gesteld. Hij verdween met het ding in de koude vah den Winternacht. Maar 't ging niet altijd zoo goedmoedig meneer. Ik ben dikwijls thuisgekomen met geen enkel heel kleedingstuk aan 't lichaam. Dan was 't 'r warm aan toe gegaan. Maar loslaten deed ik nooit. Éénmaal op het spoor van een dief of strooper, zocht en wachtte ik net zoo lang tot ik ze kreeg, al moest ik er dagen en nachten aan opofferen. Eens heb ik, op aanwijzing van een ande ren strooper (de eene dief verraadt den an dere) gedurende 14 nachten in een schuurtje op den loer gelegen om een bekenden strooper te betrappen. En den 15en nacht had Jk eindelijk succes. Hij liep in de val. Tallooze diefstallen en inbraken, mitsga ders een reeks andere misdrijven, heb ik in den loop der jaren onderzocht. Daar waren o.a. de bekende meeldiefstal en verschillende belangrijke blcembollendiefstallen bij. De tallooze verordeningen van thans, waren toen nog onbekend. De veldwachters waren met de wetten hoegenaamd niet op de hoogte. Een regeling voor de diensttijden bestond er niet, kortom de organisatie der politie verschilde heel wat met die van tegen woordig, daargelaten nog de middelen, die de politie tegenwoordig ter bestrijding van de criminaliteit ten dienste staan. Voor het tegenwoordige geslacht, gewend aan onze ingewikkelde en streng gediscipli neerde politie-organisatie, doen die oude ge moedelijke toestanden vreemd aan. Maar men spreekt immers niet zonder reden van den „goeien ouwen tijd" IBestaat er niet de bekende mop van den dorpsveldwachter, die des avonds met de punt van zijn sabel porties gehakt door het traliewerk van een slagers winkel vischte om een paar vroolijke kor nuiten eens te onthalen. Het moet historisch zijn. Enfin, het ging er vroeger anders aan toe, dan thans. De heer Knipper vertelde nog een aar dig voorval, dat plaats greep bij de aankomst van een buitertlandsch schip te IJmuiden. Er had zich in het kolenruim een Afrikaansch inboorling verstopt. Deze sinjeur had kans gezien om weg te komen en wandelde op een goeden dag in nationaal „costuum" door Beverwijk, tct groote verbazing van de brave Hollanders. De veldwachter pikte 'm op en deed 'm kennismaken met een echte inheemsche boender. Van deze en gene wer den kleeren ontvangen zoodat de man zijn lendedoek kon afdanken en hij, behalve zijn donker uiterlijk een behoorlijk Euro- peesch aanzien kreeg. Toen hij een onmo gelijke hoeveelheid voedsel naar binnen ge werkt had, kon onze Afrikaansche bezoeker zijns weegs gaan. Het spreekt vanzelf dat in de herinnering van den heer Knipper gebeurtenissen be waard zijn, die zijn ambt ook van anderen kant belichten. Tragische voorvallen, waar bij de politieman ambtshalve een rol speelt. Zoo werd hij eens geroepen voor een geval van zelfmoord. Een bejaard man had zich door ophanging van het leven beroofd men behoefde het lichaam enkel maar af te nemen en in de kist te leggen, want de ongelukkige had met een vreeselijke zorgvuldigheid alles voorbereid en zijn eigen doodkist vervaardigd en gereed gezet. De heer Knipper vertelde nog van storm achtige dagen, ten tijde dat de opslagen op de Meer werden ingevoerd en de tuinders opgehitst door anderen dié er niets mee te maken hadden, hun landbouw-producten in de haven wierpen. Maar wij eindigen hier over zijn ervaringen te schrijven. We zullen thans zelf van den heer Knipper vertellen. Tijdens zijn langdurige trouwen dienst heeft deze oud ambtenaar zich altijd beijverd om als bemiddelaar op te treden tusschen weldoeners en de armen. Voortdurend was hij er op uit om na te gaan waar er nood was en op welke manier er het beste geholpen kon worden. De aard van zijn ambt bracht mede, dat hij' in nauw contact bleef met allen die in maatschappelijken nood verkeerden en dank zij zijn bemiddeling werd die op zeer véle plaatsen gelenigd. Beverwijk heeft ook vroeger groote weldoeners en weldoen sters gehad. Welnu, de heer Knipper vormde de schakel tusschen de gevers en de behoef- tigen en in dit opzicht heeft hij zegenrijk werk gedaan. H. M. de Koningin vereerde hem in het begin van dit jaar met de eere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een enderscheiding, die in alle op zichte verdiend was. Hij heeft nu den gemeentedienst verlaten. Beverwijk verlaat hij niet, totdat.Maar wij wenschen hem toe, dat hij nog vele jare van Zijn rust mag genieten. 5% Nederland 1919 4H Nederl. 1917 6% Nederland 1923 7% N.-l. 1921 A.. 6N.-I. 1923 D.. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Reso dito '-Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S Steel Marine pomm Vorstenlanden Actions id. Com p. Merc. Arg Poerwoderjo Oude Deli Senerobah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails union Anaconda Wabash Comm. Maxwel <01% 1027/8 1007/g lOO^/ifi 10413/16 32 47 3?3/4 I SO3/4 184 166% 235 963/4 56i/| 625 ■344% 165 i903./4 168% 1551/4 155 923/4 17 83/8 3663/4 '47% 7% '67% 151 11 1011 g '02% 100% I00i5/16 <0413% 47 37% 183 235 97 624 345 165 190 34 169% 155 154l/o 366 147 168 152 10,7 405% 4051 /2 4051/a 405 430 430 312% 314 312 315 159 160 273 3591/2 120 156% 156 102 47 51/ 0 '4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2