De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. Stadsnieuws. BLOEMENDAAL. NIEUWE HAARL. COURANT T weede Blad Dinsdag 3 Augustus 1926 in. Agenda 4 Augustus ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie. Het weer in Augustus. Hartjesdag te Aerdenhout. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. HAARJ-EMMERLIEDE. SANTPOORT. DRIEHUIS. VIJFHUIZEN. ZANDVOORT. WIJKEROOG. VELSEROORD. LIJNDEN HALFWEG HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. HEEMSKERK HEEMSTEDE. OVERVEEN. Haarlem, 1 Augustus 1926. f Ik ben weer terug en met blijdschap zit ik te denken aan de heerlijke dagen van ge loofsverdieping daar in Lourdes doorleefd Natuurlijk dringt zich de godsdienstige zijde van de reis, die immers een bedevaart was, naar voren; dat was hoofdzaak voor ai de twee duizend die van Nederland naar het Genade-oord aan den voet der Pyreneën waren opgegaan om hun nooden neer te leg gen aan de voeten van Maria en haar voor spraak bij Christus af te smeeken voor zich zelf en voor hen die hen lief zijn. Daarover, over den machtigen indruk die het opzenden hunner smeekbeden door al die duizenden, uit allerlei landen daar verzameld, op mij maakte, heb ik echter reeds geschre ven. Maar naast een godsdienstigen kant, heeft het verblijf te Lourdes ook een wereldsche, die de pelgrim op den koop toe moet ne men.... en vaak wel graag neemt ook. Wat is Lourdes? Het Lourdes waarvoor de bedevaartgan gers de verre reis maken, beperkt zich tot de Grot der Verschijningen en de naaste omge ving; daar bevinden zich de drie kerken van het heiligdom, daar drinkt men het water der miraculeuze bron, daar worden de zieken in het heilbrengende water ondergedompeld, daar worden de processies gehouden, daar ook bevindt zich op de berghelling de prach tige Kruisweg. Maar daarnaast en er bij aansluitend, staat nog een ander Lourdes: de eigenlijke stad, die zich door de bedevaarten zeer sterk heeft ontwikkeld. 't Is een eigenaardige stad; 't is de stad der hotels en der winkels en der Soubirousen, Bernadette Soubirous heette het eenvou ilige meisje, aan wie in 1858 de Moedermaagd Vot achttien maal toe in de grot in de rots van Massabieile is verschenen en het schijnt wel, dat sedert in Lourdes iedereen Spubi- rous heet. De eigenaars van hotels schijnen allemaal van de familie te zijn: Soubirous frères zijn de proprietaires van het eene, Lanoë-Soubirous bestuurt het andere en weer een andere naam, verbonden met de algemeene, prijkt op menu's en briefpapier van een derde, enz. En ook op de winkelruiten treft men her haaldelijk den naam Soubirous aan wer kelijk, Soubirous is daar in Lourdes een veel algemeener naam dan bij ons Smit of Jansen Of het allemaal echt is. of dat de reclame er ook wat mee heeft uit te staan, zou ik niet durven beslissen, maar een merkwaardig Verschijnsel is het in ieder geval. Hotels. Waar zooveel duizenden te gelij kertijd samen komen, daar moeten natuurlijk veel hotels zijn en het verwondert dan ook niet, er heele hotel-straten te zien, waar het eene hotel aan het andere grenst. Toch ma ken die straten geen doodschen indruk, om dat aan elk hotel ook een winkel verbonden is, die er de benedenverdieping van in be slag neemt en waar de logeergasten worden heen gelokt door hen vijf procent korting te geven op waren in den eigen winkel van het hotel gekocht. Maar buiten die hotel-winkels zijn er nog tallooze andere, die op allerlei wijze reclame maken. Daar zijn winkels met Engelsche op schriften en daar zijn er met Portugeesche, daar zijn er met Spaansche en daar zijn ér met Italiaansche, Daar zijn er ook met Nederlandsche. Op de Place Mgr. Laurence bijvoorbeeld, zag ik er een, waarop met groote letters stond: Hol land s c h e winkel. Bediening door Amsterdamse he en Lim- burgsche juffrouwen. En op een andere, onmiddellijk daarnaast stond: Dit is de échte Holland- sche winkel. Laat u niet mis leiden. Daar, voor die Hollandsche winkels heb ik een grappige ontmoeting gehad. Terwijl ik daar zoo de opschriften stond te lezen, kwam er een Brabantsch boertje op me af Hij kwam regelrecht uit een der winkels en vertelde me, dat het wel degelijk waar was, dat ze er Hollandsch spraken. D'at vond hij toch maar deksels gemakkelijk; hoe had hij anders wat voor moeder de vrouw kunnen meebrengen, als hij niet geweten had hoe hij het in de winkels had moeten vragen. De Hollanders schenen hier toch maar een streepje voor te hebben, meende hij, het hotel waar hij logeerde had zelfs een Hol- landschen naam. Dat leek me vreemd en ik vroeg hem welk hotel dat dan was. „De lange gardien", antwoordde hij. De lange gordijnen? Eén gekke naam voör een hotel leek mij dat en dan, een Holland sche naam, dat vond ik toch wel wat zon derling. Maar ineens schoot ik in een lach het boertje, dat in den hotelnaam zijn dialec tische gordijnen had meenen te herkennen, logeerde in het Hotel de l'Ange Gardien {de Engelbewaarder! Nu ik toch weer op de hotels terugkom, wil ik nog even aanstippen, dat die over het i-algemeen zeer goed zijn, de goedkoopere zoowel als de duurdere. Alle zijn ze zindelijk en de tafel is er.Fransch natuurlijk, maar smakelijk. Het was er d^n ook zeer druk en aan de maaltijden heerschte er in de eetzalen een vroolijk, gezellig geroezemoes. In het ho tel, waarin ik mijn intrek genomen had, lo geerden bijna uitsluitend Nederlanders en, het spijt mij het te moeten zeggen, daaronder waren ook een paar jonge meisjes, uit wiet kleeding men het allerminst zou afleiden, dat zij aan een bedevaart deelnamen, het was werkelijk ergerlijk voor de overige gasten. En dat wel te meer, daar het bestuur der „Vereeniging tot samenstelling van Neder landsche Bedevaarten", dat alles zoo schitte rend geregeld had en waaraan de pelgrims grooten dank verschuldigd zijn, voor den ve len arbeid die het verricht heeft om de be devaart zoo prachtig te doen slagen, in een boekje met inlichtingen, dat eiken deelnemer was ter hand gesteld, den dames nog eens extra op het onbehoorlijke van een onwel- voegelijke kleeding> had gewezen. De Bisschop van Tarbes en Lourdes heeft daaromtrent ook strenge voorschriften uitge vaardigd en wel beschamend is het, voor ons Nederlanders, dat bij een bisschoppelijk be zoek aan het ziekenhuis, toen alle zieken en ook het verplegend personeel den bisschop- pelijken zegen ontvingen, monseigneur twee meisjes voorbijging, met de opmerking: „Je nc vous donr.e pas la benediction vdus n'êtes pas proprement vetu." Die twee meisjes waren Hollandsche! Ik heb geaarzeld dat hier te vermelden, maar ten slotte leek het mij toch verkeerd, zulke dingen te verzwijgen. Het was voor de beide meisjes een harde en beschamende les, die echter haar uitwerking niet zal missen Laten de vrouwen en meisjes toch inzien dat het beter is niet slaafsch de mode te vol gen en zedig te blijven, dan door een modieus en schaamteloos kleedje zich bloot te stellen aan verachting en vernedering. En nu de z.g. vrije dag. Door het comité voor de Bedevaart was de dag na de nachte lijke aanbidding als „vrije dag" vastgesteld. Niet omdat het comité meende, dat de men- schen nu per sé ook eens een uitgaansdagje moesten hebben, maar omdat het van vorige jaren wel jivist, dat velen daar nu eenmaal niet buiten schijnen te kunnen. En om nu te voorkomen, dat vandaag die en morgen die er eens zouden uitvliegen en dus eigenlijk op geen enkelen dag de pelgrims allen aan de godsdienstige plechtigheden zouden deelne men, was deze eene dag, Maandag, daarvoor aangewezen. Het was aan de rommelige drukte en het af en aanrijden van groote auto-cars in de stad en ook aan de veel geringere opkomst der geloovigen in de kerk en aan de grot, wel te bemerken, dat zeer velen van dien vrijen dag, die nu en dat was 'misschien een nadeel van het vaststellen van een be paalden uitgangsdag door het bestuur ge- sanctionneerd scheen, gebruik maakten. De eene groep ging hier, de andere daarheen, maar de eghte bedevaartstemming was er bij allen dien dag uit. Tegen den avond kwamen allengs de uitgaanders weer terug, vol over het natuurschoon, waarvan ze in de Pyre neën hadden genoten. Alle tochten langs de smalle, steile, vaak gevaarlijke bergwegen waren gelukkig goed afgeloopen: slechts van één ongeval hoorde ik, dat echter goed is afgeloopen. Kapelaan Brinkman, van de Spaarnekerk te Haarlem, is bij het oversteken van een sneeuwbrqg bij Gavarnie tot aan den hals in de sneeuw ge zakt, maar kon gelukkig door zijn tochtge- nooten, die op zijn hulpgeroep toeschoten, gered worden. Na zijn doornatte kleeren wat te hebben uitgewrongen en met een jas, van een der heeren van het gezelschap geleend, aan, kon hij den terugtocht aanvaarden. In den trein. Ik heb reeds in een mijner eerste telegram men vermeld, dat op de heenreis in Bor deaux, honderd pelgrims uit den derden trein, achterbleven. Op den terugweg kwa men er van dienzelfden trein weer een zestal te laat aan het station te Lourdes en onder die zes een paar die ook behoorden tot de honderd wien dit op de heenreis i;i Bor deaux overkwam. Die leeren het blijkbaar nooit. Juist met dien derden trein zijn meer grap pen beleefd. Op de heenreis stopte de trein in Juvisy, Toen hij zich weer in Deweging zette, om de reis te vervolgen, stak plotseling een Maastrichtsche dame het hoofd uit het ven ster en riep op hartverscheurenden toon: „Mn kind! M'n kind! Mon enfant! Mon enfant!" Alle passagiers keken uit de raampjes, om te zien wat er aan de hand was en plotseling, even buiten het station, stond de trein stil de dame had aan de noodrem getrokken. Groote consternatie onder het trein-per- soneel, dat kwam toeschieten en dat van de dame te hooren kreeg, dat haar „kind" was achtergebleven. En juist toen ze dat vertelde kwam haar „kind", een groote opgeschoten jongen van 17 jaar, door de zijgang uit de aangrenzende coupé aangestapt, Een onbedaarlijk gelach ging op onder de overige passagiers en op den heelen weg tot Lourdes kon de trein niet ergens stoppen, of bij het vertrek werd van alle kanten geroe pen: „Is Nico er wel in?" Die onverwachte noodremtrekkerij van mevrouw, heeft heel wat vroolijkhéid veroorzaakt, dat was ten minste een goede kant ervan. Ikzelf zat in den vierden trein en hoorde al die dingen van den derden, dus achteraf. Het schijnt echter dat juist die derde aller lei wederwaardigheden heeft gehad. Zoo werd. hij, op den terugweg, ik meen dat het was bij Bordeaux, door den vierden inge haald, doordat er onderweg twee wagons warm geloopen waren. Trouwens, bij den vierden ging ook niet al les even vlot: eens brak op de heenreis een koppeling en op den terugreis gebeurde dit niet minder dan drie maal. Maar alles is zonder ongelukken afgeloo pen. De pelgrims zijn allen weer behouden in het vaderland teruggekeerd en onze zieken hebben, dank zij het heerlijke, niet te warme weer onderweg, allen de zware treinreis goed doorstaan. Tot slot, op verzoek van den directeur der Vereeniging tot samenstelling van Neder landsche Bedevaarten, den man die voor de organisatie van deze bedevaart alle lof toe komt, de mededeeling, dat hem in Angoulème een jas is ter hand gesteld, met in een der zakken een paar sleuteltjes, die daar door een der pelgrims in het station is achtergela ten en in Feignies een gouden kruisje, bezet met pareltjes, vermoedelijk door een bede vaartgangster verloren. De eigenaars kunnen een en ander bij hem adres: Jos. A. H. Steinweg, Delden (O.) terug bekomen. ARTHUR TERVOOREN. Sociëteit ,,St. Bavo", Landbouw, 8 ujjr. Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9 uur. Vioolonderwijs, 3 uur. „St. CaeciHa 8 uur. 7—' Bevolkingsbureau, 8 uur. St, Jozefsgeiellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie Utile Dulci". 8 uur. „R. K. V. Z." Elftalcommissie, 8 uur. Verga dering „St. Jeroen", 8 uur, in de bovenzaal. Gem. Concertgebouw. „Hoe ik mijn kind gedood heb" 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoelestraat 11. Eiken Donderdag van 89 lA uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 1 f.671. R.K, Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamrerzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor j niet-leden van de Derde Orde te richten j tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht "4, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsrereeniging, aid. Haar- lem. Eiken Donderdagavond half 91 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392j. Alg. vergadering. Zaterdag werd in Dreefzicht de algemeene vergadering gehouden van den Nederl. Bond tot bestrijding der vivisectie. De presidente, mej. S. Groshans, Arnhem, heet de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den Belgischen medestrijder den heer Marten Blaubeen, den actieven werker voor de zaak der vivisectie. Wij vergeten, dat buiten ons land eene groote beweging in Europa werkt. De presidente bepleit de noodzaak v§n in ternationale samenwerking. De bond in Nederland telt nauwelijks 1000 leden. Moes ten onze geestverwanten (de vegetariërs b.v, niet in onze gelederen staan Moge de quantiteit niet groot zijn, hopen we dan dat de qualiteit goed is. Wij hebben ook vijanden, die ons streven als dwaze sentimentaliteit beschouwen. De vrees en de sleur zijn onze ergste vijanden. Beducht voor hun gezondheid, zijn ze zoo bang iets te verliezen. Elk nieuw serum wordt door de massa toegejuicht, zonder dat ze zich af vraagt, of drie maanden later het serum nog wordt toegepast. De vivisectie is een mode. Sleur en vrees zijn ook de vijanden van eiken godsdienst. Al ons werken heeft niet bereikt dat de vivisectie afneemt. Daarom evenwel den moed niet verloren. Vroeger werden we voor half wijs versleten, thans wordt naar onzen bond geluisterd. Van. geneeskundige zijde is ver- kjaard wij leven in een roes van nieuwe vindingen wij weten niet, of we meer kwaad dan goed doen. In het besef, dat we een recht vaardige zaak voortstaan, moeten we onzen ijver verdubbelen. Propaganda door publi citeit heeft een aanvang genomen. Een reclame-plaat van den heer Nauta is in de zaal opgehangen. Frankrijk, waar de beweging door den oorlog zeer geleden heeft, toont weer actie, zoo ook België en Duitschland. Presidente herdenkt den overleden mede werker, den heer Willem v. d. Heuvel, waar aan de beweging zooveel te danken heeft. Onze hoop is gebouwd op de jongeren, die ons werk zullen voortzetten. Tot de jongeren rekent presidente ook den heer Felix Ortt, ondanks zijn zestigjarigen leeftijd* Een voorstel-Utrecht, om ook dit jaar f 100 voor propaganda toe te staan, wordt aange nomen. Hierna spreekt de voorz. der afd. Haarlem, de heer A. Schepper, een woord van welkom en benut de gelegenheid om de aandacht te vestigen op de figuur van Felix Ortt en spreek den wensch uit, dat we hem, den zestig jarige, nog lange jaren mogen behoüden. De groote vraag, welke het afgeloopen jaar beheerscht heeft, is zijn we al zoo ver, dat we al op wettelijke maatregelen kunnen rekenen? Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, mr. Rink, vernemen we, dat deze sluit met een voordeelig saldo van 3963.33. De bond bezit thans een vermogen van pl.m. f 60.000 uit het legaat van de familie Koster van Voorhout. Dit kapitaal is belegd, waaruit de bond een inkomen toevloeit van ongeveer f 3000. Een tweede erfenis heeft het financieel bezit van den bond met f 6000 voorloopig vermeerderd. De presidente hoopt, dat dank zij dit bezit, nog eens de construc tieve bestrijding werkelijkheid zal worden. De beide aftredende leden van het hoofd bestuur, mr. Rink en dr. Roel vink, werden herkozen. Voorgesteld en aangenomen wordt punt 8 De propaganda door den Bond te doen voorafgaan aan punt 7 de inleiding van den heer Marten Blaubeen. Een film te vertoonen, welke de mooie zijde in het dierenleven naar voren brengt, wordt als een gesckikt propaganda-middel door de presidente aanbevolen. Afgekeurd wordt, om propaganda te maken met vivi- sectiepxoeven. In de afd. Haarlem is een film uit het mooie dierenleven in voorberei ding. Ook op de radio wordt als een nuttig propaganda-middel de aandacht gevestigd, door mej. Bolting uit Haarlem. Besproken wordt, hoe de affiche het best kan worden benut als propaganda. Thans komt de heer Marten Blaubeen aan 't woord, die een en ander zal mede- deelen over de propaganda der Belg. Zuster vereniging, die in 1922 door zes personen gesticht, thans meer dan 3000 leden telt De propaganda-middelen der Belgische vereeniging zijn 1. de affiche, 2. prentbrief kaarten, waarvan de jaarlijksche verkoop 30.000 beloopt, 3. openbare voordrachten of lezingen, 4. het drie-maandelijksch tijd schrift, 5. vlugschriften. Aan het einde zijner rede releveert spr. de groote verdienste van den heer Félix Ortr voor de vivisectie, zijn werken en publicaties op 't gebied der vivisectie, waarvan spr. zoo'n dankbaar gebruik heeft gemaakt en eindigt met een opwekkend woord. De presidente dankt den heer Blaubeen voor de inspireerende wijze, waarop spr. over de zustervereeniging heeft gesproken,'in 't bijzonder over de propaganda. De heer Felix Ortt vraagt het woord, dankt den heer Blaubeen voor de vriendelijke woor den tot hem gericht, is verbluft over de in België bereikte resultaten. Spr. heeft zich afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat in 25 jaar in Nederland niet is bereikt, wat in zoo'n korten tijd in België is bereikt. De oor zaak moet gezocht worden in de volksziel- het volkskarakter. De Noord-Nederlander mist het élan, het voortvarende, het warm bloedige den Zuiderling eigen. De heer Ort, bepleit het nut van inniger samenwerking tusschen Noord en Zuid. De voorzitter der afd. Haarlem spreekt een kort slotwoord, waaAa de presidente de afd. Haarlem dankt voor de vriendelijke ontvangst en sluit deze welgeslaagde bijeen komst. Het is voor velen wel belangrijk, te weten' welk weer in de vacantiemaand Augustus te wachten staat. We hebben er de bekende Laensberg almanak eens op nageslagen en we kunnen nu onze lezers het volgende weer aan kondigen, zoo lezen wij in de „Maandag crt." Op 1, 2, 3 en 4 Aug. mooi weer, 5 en 6 Aug. houdt dit weer nog eenigszins aan 7 Aug. bewolkt 8 Aug. wanneer het nieuwe maan is, veel regen, zoodat de regenjassen goed dienst zullen doen dit regenachtige weer houdt aan op 9 en 10 op den llen en 12en is het betrokken 13, 14 en 15 is het mooi weer op den 16en der maand (eerste kwartier) is het weer veranderlijk van den 17e tot den 22en is het zeer warm en mooi, maar zullen hevige slagregens vallen, zoodat het uitstekend weer is voor de geraniums, ga bardines en paraplues op den 23 Aug. bij volle maan veel regen. Dan neemt de warmte snel af, op 24 en 25 is het weer stormachtig met regenval terwijl het eind van de maand (laatste kwartier) het weer opklaren zal. Wij voegen aan deze bij uitstek deskundige weersbeschouwingen nog deze opmerking toe dat dit jaar het feest van O.L. Vr. He melvaart wegens bezuiniging op Zondag valt. Als we in onze gedachten naar Hartjesdag gaan verwijlen, nadert met rassche schreden het groote volksfeest, dat in Amsterdam in de volkswijken met zooveel enthousiasme en.drukte wordt gevierd. Geen Haarlemsch feest .zegt,ge, en wij zeggen. Toch wel, al moeten we er haast bij zeggen geweest. Nog een 60, 70 jaar terug gingen groote groepen Jordaners, uit de Willemsbuurt en van de eilanden naar Haarlem. Vroeg in den morgen beginnend kwamen ze wel nog in den morgen in den Haarlemmerhout en in den Aerdenhout aan. Moegefuifd ging het nog geen eeuw ge leden werkelijk met schuiten vol terug naar de Amstelstad. Zekér, we zaten toen nog in den trekschuitentijd. Later nam de spoor de groote stroom over. En nu de fiets zoo populair is, ziet ge ze eiken Zaterdag en Zondag in lange series langs de Amster- damsche vaart veelal gaan, maar ook vaak sjouwen. Het groote bezoek aan Haarlem, zijn hout en zijn duinzoom op Hartjesdag bestaat niet meer. Toch zullen ze op Kraantjelek b.v. en de menschen, die aan de w«gen werken kunnen vertellen aan het iets drukker be zoek den invloed van Hartjesdag in Amster dam te hebben opgemerkt. Wat was nu Hartjesdag Volksfeest Am sterdam, herrie trappen op straat, vermomd over straat gaan, 's avonds veel voetzoekers en om Haarlem wat gewandel enz. En nu wat de legende, de overlevering zegt De burgers van Haarlem en van Amster dam zouden het voorrecht hebben gehad, één dag in het jaar op de herten aldaar te mogen jagen. Want ziet ge, de Graaf bezht het jachtrecht, maar één dag, op hartjesdag, mccht het volk 09k jagen, maar vangen, niet schieten. En nu gaan de geleerden een verklaring zoeken. Ziet ge, wat wij Aerden hout noemen n.l. tusschen Elswout en Naal- denveld, was een deel van den Aerdenhout. Die geleerden vertellen nu dat dat in ver band staat met Hertha, dat was in den Ger- maanschen tijd een godin. En nu was die heele, groote Aerdenhout, waarvan de tegen woordige nog maar een stukje is, aan die godin Hertha gewijd. Aerdenhout was dus naar de volksvoorstelling nog van 10 eeuwen terug een heilig bosch. De herten van dien ouden tijd zijn er niet meer, ten minste de wilde. Die van den Hartenkamp te Benne- broek, van Groenendaal en den Haarlemmer hout zijn de verre naneven, die binnen het rasterwerk moeten blijven en alleen nog maar gejaagd worden, zoo nu en dan, door een rekel van een hond, die zijn oer-instinct even voelt werken. Maar Hartjesdag leeft nog ten volle in Amsterdam. Nog jaar op jaar zwermen vele Amsterdammers meer be paald van den Haarlemmerdijk en omlig gende straten uit langs den Haarlemmerdijk. De oorsprong die de geleerden aan den Hart jesdag geven is wat den Herthahout-Aerden- hout betreft meer dichterlijk en vernuftig gevonden dan wel op historischen grondslag. Nu we toch in den Aerdenhout dwalen, zullen we er meteen wat meer van vertellen. Meer prozï'ïsch, maar beter gegrond is de meening, dat Aerdenhout gewoon de andere hout beteekent, ter onderscheiding van den Haarlemmerhout, die nog vijf eeuwen geleden begonnen aan de Oudegracht en zich uit strekt naar 't Zuiden Jot Noordwijkerhout en Sassenheim. In den lateren tijd werd, als men van den Aerdenhout sprak, doorgaans het terrein bosch bedoeld, dat zij daareven begrensden door Elswout en Naaldenveld. Dat Aerdenhout was een dertig jaar gele den nog grootendeeis met akkermaalshout bewassen, doorsneden giet lange, rechte eikenlanen en paden met scherp afgestoken kanten. Een paar stukjes zandweg zijn van dien Aerdenhout nog over. De vroegere Doodweg nu officieel Witte van Haemstede- weg gedoopt op den kruissprong aan den Zuid-Westhoek van Elswout kent natuurlijk iedereen. Maar niet weet iedereen dat die oude Aerdenhout nog van een veertig jaar terug behoorde aan de eigenaars der hof stede Baekenrode. Dat bosch was eigenlijk het terrein der voormalige buitenplaats Spie- gelenburg,. in het begin der 19de eeuw de bezitting van Pieter van de Poel. Het was er een paradijs voor de nachte galen. 't Kan er nog in de zonnige Meidagen weergalmen van het heerlijk vogelenlied, al wordt tegen het vangen van een nachtegaal ook niet meer met een boete van honderd gulden gevraagd, 't Staat nog te bezien of die boete ooit i»opgeeischt en zoo ja, of die ook voldaan. Onze kleine koning der zangers wordt zeker door de liefde voor de natuur der Aer- denhouten en zijn menigvuldige gasten beter beschermd dan door wat voor strafbepalin gen ook. Was 't voor honderd jaar een oord, waar menschen en vogels rijkelijk konden ge nieten, nog honderd jaar vroeger in het be gin der 18e eeuw was volgens Dr. Ludolf S Smids „de ArenderHout van haar Houd beroofd zijnde de laanen geraseerd, alle boomen, uitgesegt, eenige weinige weghge- kapt en zoo alle vermaak hier de menschen en vogelen ontweldigt". En nu wat verstaat officieel Bloemgndaal onder Aerdenhout Dat is dan lang zoo groot niet, wat men Aerdenhout noemt. De platte grond maakt den Schulpweg tot noordgrens. En wat was nu de oorzaak, dat het oude bosch ging veranderen en nu al heelemaal ver anderd is in een groot villapark, zooals de omgeving van Hilversum en Apeldoorn te zien geeft. Welnu, de exploitatie van het villapark hangt samen met het openen van de elec- trische treinverbinding van Zandvoort naar Haarlem. Evenwijdig met den straatweg, de Zand- voorterlgan. Op eenige meters ten noorden daarvan werd de trambaan door het bosch aangelegd en daarnaast kwam een breede grintweg, waarlangs eenige villa's werden gebouwd. Dat was 't begin van Aerdenhout. Maar spoedig verrezen ook aan den straatweg naar Zandvoort villa's en ook langs den weg langs Oosterduin en zoo ook aan den Schulp weg, een reeds oud schilderachtig zandpad tusschen hooge, wilde rijk begroeide kanten en uitgewaaid geboomte aan den zoom van het bosch. De boerenwoning op den hoek van de Boekenrodeweg bleef nog, maar in den Aer denhout kent niemand meer een boerderij. Wel een orchideeënkweekerij en op Bent veld een bloemisterij. Neen de boeren woningen, die in hun eenvoud het landelijk element in dit oord vol rustige schoonheid vertegenwoordigen, zijn er niet meer. Van de deels breede, deels zeer smalle lanen behoefde voor den aanleg van tram baan en grintweg niet veel hout te worden opgeofferd, evenmin voor den nieuwen grintweg, tusschen den parallelweg en den Schulpweg door het akkermaalshout is aangelegd. Het heele villapark is eiectrisch verlicht en aan den duinzoom is de eerste halte met een villa in 't fronts die aan het Kennemer- land nabij zijn tweede stad herinere. In den gemakkelijke gemeenschap met Haarlem en Zandvoort, omringd van goede narde wegen voor autorijders en fietsers, met wandelpaden achter de boomen, alles te midden van de bosschen van Boekenrode, Klein- en Groot- Bentveld en Naaldenveld, waar de wandelaars hun hart kunnen op halen, niet ver ook van het blonde Hol landsche duin is voor niet weinige bewoners het villapark Aerdenhout een aangename woonplaats. En nu komt waarachtig ook al een dorp. Een paar jaar geleden kwam er een kerk, vorig jaar ook een school, een postkantoor is er ook en dan nog de noodige ambachten en een winkel. Neen, de Binnenlandsche heeft eer van haar werk. Zang. Alhier is opgericht een dubbel mannenkwartet genaamd „Zang en Vriend schap", dat zich onder leiding zal stellen van heer H. Arisz. Bijtijds gered. Gisterenavond kwam alhier de Stoomtrawler Lobelia IJ7. 136 bin nen van de Visscherij. Vrijdag avond j.L te circa 6 uur waren wij visschende toen de stuurman A. Krab, de stoomwissels in gereed heid bracht óm het net binnen boord te halen. Eensklaps kwam er een groote golf water over het schip, die den stuurman overboord wierp. Onmiddellijk begon men met het red dingswerk. De drenkeling wist de lijnen, waar aan het net verbonden is, te grijpen, doch moest deze door de hooge zee, die er stond, wederom los laten. Direct stoomde men op volle kracht in de rondte en zoo mocht het den schipper gelukken den stuurman binnen te krijgen. Het had niet langer moeten duren, want de man kon, hoewel hij een flink zwem mer is, zich door zijn zware laarzen en klee ren niet goed meer boven het water houden. Verjaardag van H.M. Koningin-Moe der. De vorstelijke verjaardag werd hier op de gewone wijze gevierd.Van de openbare ge bouwen, van verschillende particuliere hui zen en schepen en van eenige consulaten woeien vlaggen. Des avonds had op het Wil- lemspiein een openbare njuziekuitvoering plaats van een der plaatselij kè korpsen, waar bij als altijd veel volk op de been was. Het concert begon met het Wilhelmus en eindigde met het kocaal Nun danket allen Gott. Dronken Engelschen. Gisteravond waren eenige opvarenden van de hier liggende Engelsche trawlers weer zoozeer onder den invloed van de Hollandsche geestrijke dran ken gekomen, dat de politie ze voor eigen veiligheid moest opbergen. Verboden terrein. Reeeds gedurende eenige Zondagen had de politie de menschen nabij het strand gewaarschuwd, dat ze op ver boden grond, in de duinen liepen. ^Nu is er dezen Zondag strenger opgetreden en tegen 35 personen deswege proces-verbaal opge maakt. Bandeloosheid. Van een in aanbouw zijnde woning in de De Rijpstraat waren eeni ge ruiten vernield door 2 jongens uit Velser- oord. De eigenaar, H. v. d. P. deed daarom aangifte bij de politie, die de jongens daar over heeft onderhouden en zal trachten de schade te doen vergoeden. Diefstall Door den varensgezel J. Z. werd aangifte gedaan, dat van den logger K. W. ten zijnen nadeele een paar nieuwe zeelaar zen zijn ontvreemd. Door de politie-wordt on derzoek ingesteld. Een stakkerd. Zondag werd'in het bu reau van politie een gebrekkige man gebracht, G.J.B. uit Amsterdam, die op het Noorder- strand gevallen was en zich ernstig bezeerd had aan het hoofd. De man werd door een agent verbonden. Je moet maar durven. Zondagavond omstreeks 10 uur, verschenen aan het poli tiebureau 4 minderjarige Amsterdammers, twee jongens en twee meisjes. Ze hadden den dag hier doorgebracht en bezaten geen geld om terug te keeren. De politie verschafte hun dat geld, om de ouderlijke woningen weer te bereiken. Later bleek, dat ze alle vier nog denzelfden dag een bekeuring hadden gekregen, wegens 'loopen ir. de duinen. Concert Maandagavond werd door het Harmoniekorps „St. Jacobus' een concert gegeven te Penningsveer, onder leiding van den directeur den heer Lefeber. Dit concert was een der verplichte concerten, te geven bij gelegenheid van den verjaardag van een der leden van het Koninklijk Huis. De nummers die ten gehoore werden ge bracht, waren schitterend, en in verband tnet het mooie weer was er tamelijk veel belangstelling. Bouw. Langs den Oude weg wordt den laatsten tijd nogal gebouwd. Heeft de heer H. de Vries vorig jaar een prachtig woon huis gebouwd met een daarbij passende schuur, een dezer dagen heeft hij laten ver rijzen een nieuw model hooiberg met drie ijzeren roeden. De kapberg wordt op en neer bewogen met een aan elke roede bevestigde lier. Thans laat dezelfde landbouwer een stal bouwen, waarvan thans de uftgravingen zijn geschied en de stoom-heimachine gereed staat voor het heien der palen. Een en ander voert men meest uit onder eigen beheer. Tegelijkertijd wordt getracht, door het slaan van een nortonpomp, aan goed water te komen, zoowel voor het vee als voor de reiniging der melkmaterialen, snz. Concert. Dinsdag 3 Augustus zal een con cert gegeven worden door het harmoniege zelschap „Wilhelmina" en de gemengde zangver. „Vox Humana" in hotel „de Weij- man". Aanvang 8 uur n.m. „St, Engelmundus". Vrijdagavond 6 Au gustus te half 8 vergadert in de zaal van den heer v. d. Berg Rozenstein de afdeeling tooneel van de R. K. Propagandaclub „St. Engelmundus". Personalia. Voor het examen nuttige hand werken slaagde te Amsterdam mej. G. A. Riefnerwijk, alhier. Vrouwenhulp. De opbrengst van den bloempjesverkoop ten bate van „Vrouwen- hulp'* heeft 538 opgebracht. Een mooi be drag, te meer, daar er geen Zondag voor bijgaat, of er wordt een aanslag voor een of ander liefdadig doel op de beurs van be zoeker en inwoner gepleegd. Concert Muziekkapel. Het concert van de Zandvoortsche Muziekkapel, op 't Tram- plein gegeven, is uitstekend geslaagd. Er was een zeer groote belangstelling van de zijde van bezoekers en inwoners, die in dichte riien om de tent geschaard stonden, Door de groote belangstelling werd be wezen. dat deze avonden van de Z. M, K. wel op prijs gesteld worden. Cïerallen, In den tuin van café „Bloem, oord" viel een juffrouw uit Amsterdam van den schommel. Deze sloeg tegen haar hoofd waaraan zij een blpedende wonde bekwam. Zij verloor het bewustzijn. Na door Barent- sen weer bijgebracht te zijn, werd zij per rijtuig naar Beverwijk vervoerd. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Prinses Juliana school, alhier, wegens uit breiding van het aantal leerkrachten, is be noemd Mej. Rietdijk, thans onderwijzeres te Zevenhoven (Z.H.) Gevaarlijk spel. Zondagmiddag was een aantal kleiA kinderen aan het spelen bij den vrij hoogen muur van school H. Zij wisten er boven op te klauteren. Op zeker oogenblik viel de 7-jarige C. B. er van af op het zand en bleef kermend liggen. Het knaapte werd door omstanders naar de ouderlijke woning in de Planiersstraat ge dragen. Daar constateerde de ontboden ge neesheer, Dr. Bekker, een inwendige ver bloeding in het been en kondigde den le ven slustigen jongen een verdere vacantia te bed aan. Inkoop brandstoffen. Vrijdagavond vergaderde in het patronaatsgebouw de brandstoffenvereeniging „De Toekomst". Het bleek, dat de vereeniging reeds 56 leden telde. Een becijfering werd voorge lezen over den prijs van aalhraciet en eier kolen.' De bestelbriefjes werden uitgereikt en vóór 15 Aug. a.s. terugverwacht. De eerste levering zal plaats hebben in September, terwijl bij voldoende deelnam# in September besteld wordt. Postspaarbank. Aan het postkantoor al hier werd gedurende de maand Juli ingelegd 8350.64 en terugbetaald 3634.35. Het laat ste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer *643. Diefstal. Door de Halfwegsche en Haar lemsche politie is gearresteerd de 48-jarige J. B'„ arbeider op de suikerfabriek alhier en wonende te Haarlem, als verdacht van dief stal van koper, ten nadeele van de fabriek. Concert. Maandagavond gaf de muziek- vereeniging „Eensgezindheid" ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, een concert in de tent aan de Schoolstraat alhier. Als naar gewoonte wa» er veel belangstelling. Eerw. Zuster Agneta. 23 Augustus a.s. hoopt de Eerw. Zuster Agneta van het Ma- riagesticht alhier haar zilveren professiefeest te herdenken. Waar zuster Agneta reeds 23 jaar te Hillegom is, eerst als onderwijszuster aan de meisjesschool in de Mariastraat en thans als hoofd van de St. Joseph-Meisjes- school aan de Hoofdstraat, zullen zeer zeker vele oud-leerlingen van deze goede zuster. 23 Augustus niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Personalia. Bij het op 30 en 31 Juli 1926 te Amsterdam gehouden examen van wege de Eerste Ned. R.-K. Vereeniging van, Modevakscholen, slaagde onze plaatsge noot* Mej, M. H. Burbach, voor het diplom# van coupeuse. Medaille van het Carnegieheldenfonds. Aan den heer L. van Reeuwijk te Hoofddorp is door het bestuur van het Carnegieheiden. fonds de groote bronzen medaille toegekend als belooning voor het met eigen levensgevaar redden van een jongen uit Amsterdam, die op 26 Mei 1926 langs de Bleekerskade te Am stelveen bij het schuitje varen te water w«1 geraakt en bijna verdronken. A^dbefen. Men meldt ons uit Heems kerk: De omzet van aardbeien aan de veiling Kennemerland heeft dit jaar slechts 390.630 bedragen tegen het vorige jaar 955.960. Gemeenteraad. Een openbare ver gadering van den Raad der Gemeente wordt gehouden Woensdag 4 Augustus 1926, na middags 2 uur. De agenda vemeldtI. Vaststelling No tulen. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Voorstel benoeming twee leden tot Zetter voor 's Rijks Directe Belastingen, wegens periodieke aftreding van de heeren J. de Ruijter en N. de Vries. 4. Voorstel vast stelling instructie ambtenaren ter secretarie. 5, Voorstel tot hét verleenen van eervol ont slag aan den heer M. Mok, hoofd der O. L. School, alhier. 6. Voorstel verkenen koste loos vervoer van kinderen die de opgeheven O. L. School bezochten en thans de O. L. School te Beverwijk wenschen te bezoeken. 7. Voorstel wijziging verordening op de heffing van schoolgeld. 8. Aanbieding Ge meentere kening en rekening Algemeen Arm bestuur, dienst 1925. 9. Voorstel Wijziging Gemeentebegrooting 1925 en 1926.10. Voor stel uitbreiding van het ondergrondsch net van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. 11. Vaststelling Kohier Hondenbelasting dienst 1926. 12. Rondvraag. Personalia. Voor hef examen Engelsch, akte A. slaagde te Utrecht mej. H. C. Wa- gemaker, alhier. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Amsterdam mej. H. J. Schemmes. Lelyveld, alhier. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Vereeniging „Bijzon dere Protestantsche school te Heemstede" gelden beschikbaar te stellen voor verhar ding van het schoolplein der Nicolaas Beetsschool, alsmede voor aanschaffing va» leermiddelen e.d. voor die school. Brand in een teerwagen. In den afgeloo pen nacht omstreeks half 2 werd de vrij willige brandweer gealarmeerd voor een brand, die ontstaan was in een teerwagen van de gemeente, welke was geplaatst in de Rollandslaan te Overveen. Vermoedelijk door de groote hitte had de inhou(J van den wagen vlam gevat. De motorspuit, die spoedig ter plaatse was, nam het blusscbingswerk ter hand. Met een straal op de waterleiding werd het vuuf spoedig gedoofd. Een tournée door Nederland. Door eenige muziekleerlingen van het Kenne- mer Lyceum was, zooals wij reeds mede deelden, Let plan opgevat, om met hun instrumenten een tournée door Nederland te maken, om gelden in te zamelen voor de ramp te Padang. Heden zijn zij met den auto, waarin de noodige tenten voor bivakkeeren, in Bioe- mendaal hun tocht begonnen. Reeds vroeg in den morgen begonnen zij met hunne con certen en zoowel de frissche muziek als de keurige costuums in de kleuren wit-rood trokken veel belangstelling. Daarom was het trouwens ook te doen. want tijdens het spel der jeugdige musici werd een collecte gehouden en zoo kwam menig zilverstukje op de tambourijn, waar mede de gaven van liefdadigheid werdez ingezameld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5