Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. Misdaad en Boete. Poincaré is niet voornemens de schuldenregeling met Londen en Was hington te verschuiven. Op de a.s. achtste Volkenbondsvergadering zal Nederland door dezelfde delegatie worden vertegenwoordigd. De Mexlcaansche bisschoppen hebben een verzoek tot de regeering gericht om een plebisciet. Onder de Radio-berichten: Een interpellatie in het Engelsche Lagerhuis betreffende de bewapening van Turkije. De geheimzinnige moordzaak te Maagdenburg opgehelderd. De sub-commissie voor militaire-, ma rine- en luchtvaartaangelegenheden van de voorbereidende ontwapenings commissie is gisteren te Genève bijeengekomen. FEUILLETON. Koningin Emma's verjaardag. Van het Hof. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Minister Waszink. Engelsche padvinders in ons land. Internationaal Congres voor Reddingswezen. De opbouw in Maas en Waal. De nieuwe Rijkstelefooncentrale te Rotterdam. Het nieuwe wagenmateriaal op de Electrische RotterdamDen Haag. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam uitgesteld. Bezichtiging van het Vredes paleis. Een Julianafonds. Eerste Kamerverkiezing. LUCHTVERKEER. Watervliegtuig verongelukt Cobham's vlucht. KUNST EN KENNIS. Prof. W. H. Keesom. veer tachtig gedelegeerden van de vijf noorde lijke landen, Denemarken, IJsland, Finland, Noorwegen en Zweden, een interparlemen taire conferentie houden in Kopenhagen. Tot de voornaamste punten van bespre king behoort o.a.de betrekkingen der kleine staten tot den Volkenbond, in het bijzonder met betrekking tot de samenstelling van den Raad en de verhouding tot de Assemblée. Dit onderwerp zal door den voormaligen Noorschen premier worden ingeleid. De kerkvervolging in Mexico. De katholieke bisschoppen hebben, een brief tot de regeering gericht, waarin zij zich bereid verklaren gedurende een redelijken tijd een wapenstilstand aan te gaan totdat de bevolking door middel van een plebisciet een beslissing inzake het religieus conflict kan nemen. Het nieuwe Fransche Fi- nancieele ontwerp. Poincaré, die het wetsontwerp nopens^ de statuten der amortisatiekas „in blanco" had ingediend,- heeft liet weer teruggenomen hij zal eerst heden het secretariaat-generaal van de Kamer kennis geven van zijn voorne men om het ontwerp in te dienen en de drin gende behandeling daarvan vragen, waarover woensdag in de Kamer zou worden beraad slaagd. De statuten der amortisatiekas zullen dus op zijn vroegst Donderdag door de Kamer worden behandeld en waarschijnlijk met den zelfden spoed als heden het fiscale ontwerp. Na de goedkeuring door den Senaat zou Poincaré het parlement dan voorstellen den tekst voor te leggen aan de Nationale Vergade ring (Kamer en Senaat), die er het karakter ■san constitutioneele wet aan zou geven. De verdere maatregelen van Poincaré. Poincaré heeft Zondag zijn plannen tot op richting van een amortisatiekas aan den mi nisterraad voorgelegd. Uit het ontwerp blijkt, dat de regeering niet denkt aan gedwongen consolidatie der bons. Daarna zal de regeering in logische volg orde haar monetair program afwerken. Er kan geen quaes tie zijn van stabilisatie alvo rens de frank zich heeft hersteld op een hoogte, welke het terugkeerende vertrouwen de economische omstandigheden en de loop der prijzen zullen vaststellen. De regeering zal met het geheele comité der deskundigen een bijeenkomst hebben ter uitwerking van dit deel van het regeeringsprogram. Verder wordt bericht, dat de mededeeling onjuist is, volgens welke Poincaré van plan zou zijn voor langen tijd het onderzoek uit te stellen van de schuldenregeling met Enge land. Poincaré is integendeel van plan na de aanneming van de financieele ontwerpen een gedachtenwisseling te hebben met de com missies uit beide kamers, die door de vorige regeeringen belast zijn met een onderzoek der overeenkomsten met Londen en Was hington. In een commentaar inzake de revalorisatie schrijft het „Journal", dat een onverbidde lijke strijd zal worden gestreden tegen de speculanten op de daling van den frank. De regeering bezit alle noodige strijdmiddelen om te zegevieren, maar bewaart het stil zwijgen over de bijzonderheden van de te bezigen tactiek. Een ontwerp tegen auto nomistische bewegingen. Namens de regeering heeft de minister van Justitie, Barthou, bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tegen autonomistische agitatie. Het wetsontwerp bedreigt gevange nisstraf van één tot vijf jaar plus boete van 100 tot 5000 frs. tegen den bedrijver van eenige propagandadaad, er toe strekkende een deel van het Fransche grondgebied te onttrekken aan het gezag v&n de nationale regeering. De betrokken Kamercommissie heeft het ontwerp reeds in studie genomen, hetwelk de regeering nog voor het reces hoopt aan genomen te zien. De afgevaardigde George Weill heeft daarbij o.a. voorgesteld ontzet van burge- lijke rechten en verbanning niet, zooals wordt voorgesteld, onder straffen op te nemen. Tevens stelt hij voor, dergelijke pro cessen voor de jury te brengen. De afgevaar- iigde Coty is tot rapporteur benoemd. Mellon en de Europee- sche financien. Volgens het „Journal" rekent Poincaré er op nieuwe onderhandelingen met de Ver- eenigde Staten te openen over de regeling der schulden. De „Matin" verneemt uit Genève Mellon bracht Zondag den dag door te Genève en verklaarde dat hij bij zijn vertrek uit Was hington van plan was geweest een aange name vacantie in Europa door te brengen en dat hij tengevolge van een telegram van Coo- lidge weer aan den arbeid moest gaan. Te Parijs hield hij zich reeds bezig met de finan cieele zaken. Hij vertrekt thans naar Rome, ook-weer voor de financieele quaestie. De Belgische pers en de regeeringsmaatregelen. De pers blijkt over het algemeen van óór deel, dat de door de regeering genomen maat regelen een levensbelang beteekenen voor de toekomst van het land. Zij raadt de openbare meening aan, de regeering krachtig te steu nen in het volbrengen van haar taak tot her stel van het ruilmiddel. Het conflict in de Engel sche mijnindustrie. Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, die in Seghill (Northumberland) het woord heeft gevoerd, heeft op de mogelijk heid van een hernieuwing der onderhande lingen tot bijlegging van het conflict in de mijnindustrie gewezen. Hij zeide dat de ver tegenwoordigers der mijnwerkers bereid zijn, om, als de mijnwerkers zulks wenschen, een De betooging der arbeiders had Zonaag een rustig verloop. Tijdens de betooging baden de katholieken in de kerken om ver betering van den toestand. De ramp boven de Baha- ma-eilanden. Het aantal dooden tengevolge van den or kaan wordt op 126 personen geschat, doch er worden nog 400 menschen vermist. Hon derden booten zijn gezonken. De schade aan eigendommen wordt op acht millioen ge schat. De sponsen-visscherij heeft niet in die mate geleden, als eerst werd gevreesd, daar zich slechts 80 van de 400 schepen sponsenvis- schersvloot op zee bevonden. Deze tachtig schepen echter zijn, naar wordt geloofd, met ep' 350 leden der bemanning vergaan. samenkomst te hebben hetzij met de regee ring, hetzij met de mijneigenaren, mits de quaestie der lagere arbeidsuren wordt uit geschakeld en het beginsel eener nationale overeenkomst met het nationaal minimum met behoud van den zevenuren-dag wordt aanvaardt. Als de mijnwerkers den arbeid op de voorwaarden van vóór de staking zou den kunnen hervatten en bepaalde reorgani saties zouden worden uitgevoerd, zijn de mijnwerkers bereid de geheele loonquaestie te herzien, daar zij gelooven dat er, als deze hervormingen zijn verricht, geen reden voor loonsverlaging is. Engeland verkoopt wa penen aan Turkije. De „Daily Chronicle" onthult het feit dat de Britsche regeering door bemiddeling eener wapenfirma onderhandelt over den onvoor waardelijke verkoop aan Turkije van 100.000 geweren, model-£914 met bijbehoorende bajonetten en scheeden, en 100 millioen pa tronen, voor een bedrag van 950.000 pd. str. Het blad zegt dat deze transactie niet met het volkenrecht in strijd is, doch niet in over eenstemming met de Britsche tradities. Een mooi aanbod. Vijftig leden van het personeel der firma Selfridge Co. te Londen zijn Zaterdag voor een kort reisje naar Amerika vertrokken. Dit uitstapje is mogelijk gemaakt door een extra-toelage van de directie van het bekende warenhuis en een speciale verlenging van de gewone zomervacantie der betrokken rei zigers. De Maagdenburgsche moordzaak. De correspondent te Maagdenburg van de „Voss. Z." meldt, dat de rechter van instruc tie Kölling blijkbaar pas achteraf de volle beteekenis heeft ingezien van zijn brief. Naar thans eerst bekend wordt, heeft hij reeds eenige dagen geleden ter bevoegde plaatse meegedeeld, dat zijn zenuwgestel geheel ge schokt is. Na het bekend worden van het ant woord van minister Severing schijnt het hem duidelijk te zijn geworden, dat hij in een on derneming is gehaald, waarbij hij het offer is geworden van gevaarlijke raadgevers. De Beriijnscke rechercheurs houden zich te Maagdenburg ter beschikking van den heer Kölling. Maakt deze met een paar dagen geen gebruik van hun diensten, dan zal waar schijnlijk de Pruisische minister van justitie een disciplinair onderzoek tegen hem begin nen, daar hij zijn plichten niet nakomt. De aanstaande achtste Volkenbondsvergadering, i Nederland zal vermoedelijk op de achtste Volkenbondsvergadering, die te Genève den 6en September wordt geopend, door dezelfde delegatie vertegenwoordigd zijn als in 1924 en 1925, nl. jhr. Louden, prof. Van Eysinga, mr. Limburg, met graaf Van Lijnden van Sandenburg en prof. Franpois als plaatsver vangende leden en mevrouw Kluyver als secretaresse. Ook wordt het niet onwaar schijnlijk geacht dat de minister Van Karne- beek, evenals de laatste twee jaar, weer de eerste week der Assemblée te Genève aan wezig zal zijn. De Assemblée zal vermoedelijk niet lan ger dan drie weken duren, aangezien er geen onderwerpen op de angenda staan, die veel tijd vorderen. De voornaamste punten zijn de toelating van Duitschland, de reorgani satie van den Raad, de ontwapening, de par- tieele garantie en de arbitrage verdragen. De Assemblée wordt geopend door den tij- delijken Raadsvoorzitter, Benesj, en vermoe delijk gepresideerd door Ninsjitsj, den minis ter van buitenlandsche van Zuid-Slavië Drie Zuidslaven gedood. In den loop van den jongsten Bulgaarschen inval werden drie Zuidslaven gedood. Het incident heeft in de hoofdstand groot opzien gebaard. De Poolsche senaat en de Grondwetswijzigingen. De Senaat heeft de wijzigingen van de grondwet, aangenomen door den Sejm, goed gekeurd, waarbij de Senaat een regeling eraan heeft toegevoegd, waardor de Senaat dezelfde rechten als de Sejm heeft. Vervolgens heeft de Senaat de volmach ten van de regeering goedgekeurd en is tot September op reces gegaan. DE Y. M. C. A. In Helsingfors is Zondag de wereldconfe rentie van de Y(oung) M (en) C(hristian)1 A(ssociation) geopend, waaraan 1500 ge delegeerden deelnemen. Dr. Mott, die de conferentie presideert, deelde mede dat de Y. M. C. A. thans in veertig landen haar ver takkingen heeft. Dr. Mott werd tot voorzitter van den wereldbond gekozen op voorwaarde dat een lid der „jongere generatie" hem spoedig zal opvolgen en dat het hoofdbestuur uit inter- nationaal-gezinde leden zal worden samen gesteld. Een Skandinaafsche con ferentie. Den 15en en 16en Augustus zullen onge- o Naast de nandkar ging moeder Mutaud, een pak met kleedingstukken in de hand; zij was tamelijk groot en sterk, maar hare schouders waren gebogen onder het ge wicht van het ongeluk, haar gelaat was ver ouderd en heete tranen rolden over hare wangen. Aan den anderen kant liep Marie Gar- naud: zij was middelmatig van gestalte, haar gelaat drukte lieve zachtheid uit: nauwe lijks schoon was het des te aantrekkelijker door dien schoonen en reinen blik, uit hare diepe blauwe oogen straalde. Jules Garnaud was bij de boomen van de handkar, welke hij zenuwachtig, vasthield. Hij was tamelijk groot, bijna mager, had bruine kleur: op zijn gelaat las men wils kracht; het was misschien een beetje hard ■van uitdrukking, zijne bewegingen waren driftig, zijne woorden afgemeten en kort. Maar deze stem werd altijd wonderzacht, wanneer hij met zijn vrouw of met een van de familieleden sprak. Eindelijk was er Robert Mutaud, reeds 'groot en sterk voor zijn 13 jaren, met treu rig en ongelukkig uiterlijk: bij wachtte achter de handkar en was gereed om ze voort te duwen. Toen Madeleine verscheen, gaf Robert aar stilzwijgend het pak kleedingstukken, at van te voren voor iedereen was gereed gemaakt. Garnaud draaide zijn hoofd even om en vroeg: Hebt gij niets vergeten? Kunnen wij vertrekken? Ja, stamelde moeder Mutaud met een snik, en dikke tranen rolden over de wan gen van den lamme. En niettegenstaande hun wil om dapper te zijn, begon Madeleine en zelfs Robert te ween.en Vooruit, onder Gods hoedel riep Gar naud uit. Vooruit, vriend Bob.... Te midden van het geraas en de ver slagenheid, zette de treurige stoet zich in beweging. HOOFDSTUK IV. Laten wij een oegenblik rusten; mijn knie begint te protesteeren. We hebben overigens nu den tijd. De handkar werd langs den weg ge plaatst, Garnaud Het de boomen op een mijlpaal rusten, en wischte dan zijn voor hoofd af. Wat maken wij het u lastig, zeide moeder Mutaud. Robert doet de hoofdzaak; ik behoef maar alleen de richting te hou den. Overigens heeft de dokter mij dezer dagen nog juist beweging voorgeschreven.. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M de Koningin-Moeder heeft het Haagsch Comité voor Volksfeesten evenals vorige jaren een feest georganiseerd in den Dierentuin. Vanwege het Comité werd dit maal ook een zwemfeest in de zweminrich ting in het Zuiderpark gegeven. In het Voorhout werden des middags en des avonds muziekuitvoeringen gegeven. Des avonds werden aan de Departements gebouwen de traditioneele feestverlichtin gen ontstoken. Maandagmorgen zijn de feesten te Baarn begonnen met het geven van een concert, koraaalmuziek op den Brink, aangeboden door de Christelijke Oranjevereeniging. Honderden hadden zich op het oude Brink plein verzameld om dit concert aan te hooren. Van 11 tot 12 uur heeft de muziek van het regiment huzaren uit Amersfoort een rondgang door het dorp gemaakt, waarvoor begrijpelijkerwijze veel belangstelling be stond .Er heerschte een opgewekte stem- ming. Van vele huizen wappert de vaderland- sche driekleur, terwijl de meeste zaken om 12 uur gesloten hebben. De Koningin en de Prinses zijn, naar uit. Apeldoorn gemeld wordt, heden, Dinsdag, van Soestdijk naar de Ruigenhoek vertrok ken, waar zij tot het laatst van Augustus zullen vertoeven. t De Koningin en de Prinses hebben Maandagmiddag de uitvoering van het Landspel te Baarn niet bijgewoond. De Koiftngin heeft nl. nog te veel last van hoestbuien .Voorts verneemt de Tel., dat Prinses Juliana die kinkhoest heeft haar kamer moet houden. Naar de Msb. verneemt koestert de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg, Commissaris der Koningin in 'Zuid-Holland, die 25 Mei 1927 den leeftijd van 73 jaren bereikt, het voornemen tegen dien tijd ont slag uit zijn ambt te verzoeken en zou jhr. mr. dr. N. C. Gijselaar, burgemeester van Leiden en lid van de Eerste Kamer, be stemd zijn hem in dit ambt op te volgen. De vorige week heeft Minister mr. M. A. M. Waszink zijne woning te Heerlen niet kunnen verlaten, wegens temperatuursver- hooging, Deze week hoopt Z. Exc, zijne ministerieele werkzaamheden te. hervatten. Zondagavond even over negen uur arri veerden ruim 300 Engelsche padvinders met den trein uit Vlissingen aan het station D. P. te Rotterdam. Zij waren met de Mij. „Zee land" uit Engeland gekomen en zullen on geveer veertien dagen in ons land vertoeven. Onmiddellijk na aankomst marcheerden de Engelschen naar het hotel van de Holland- Amerikalijn, waar het avondeten werd ge bruikt, Maandagmorgen werd een lezing voor hen gehouden over de bijzonderheden van Rotterdam. In twee ploegen werd daar na "de stad bezichtigd. Allereerst bracht groep 1 een bezoek aan de Van den Bergh's fabrieken, daarna aan de firma Jarain en ten slotte reed men in auto's dé stad rond. Groep 2 deed hetzelfde in tegenovergestelde richting. Na het middagmaal werd een bezoek ge bracht aan het vliegveld „Waalhaven Des avonds werd hun een concert aangeboden. Dinsdagmorgen vertrokken de padvinders naar Delft. Het programma. We laten hieronder volgen het programma volgen van het 3e Internationaal Congres voor Reddingwezen van 611 September te Amsterdam te houden. Het luidt als volgt: Zondagavond 5 Sept.: Verwelkoming der gasten. Maandag 6 Sept.: 's Morgens: Voorwed strijden voor den internationale wedstrijd; 's middags: Officiëele opening van het Con gres; 's-avonds: Diner, door het Gemeente bestuur aangeboden aan officiëele vertegen woordigers. Dinsdag 7 Sept.: 's morgens: Algemeene vergadering; 's middags: Sectievergaderin gen. Eindwedstrijd van den Internationalen wedstrijd. Woensdag 8 Sept.: 's morgens: Sectiever gaderingen; 's middags: Sectievergaderingen; Het blijft echter waar, dat ik, zonder u, niet zou geweten hebben, wat er van ons zou geworden zijn.... Wat een getier! zeide Garnaud om eene andere wending aan het gesprek te geven. En wat een door elkaar woelende menigte. Inderdaad, hier trok een menigt? men schen op en af,' aan den eenen kant een lange rij last-auto's, welke troepen naar de vuurlinie brengt, want het geschutvuur js nog altijd hevig en schijnt dichterbij te komen; in de tegenovergestelde richting trekken de menschen, die uit hunne wo ningen verwijderd zijn, en bewegen zich met troepjes langzaam te midden van dal rumoer voort, alsof zij zich slechts met groote spijt verwijderen. Madeleine heeft zich als vanzelf omgedraaid en zoekt in de verte de spits van een toren, die men nauwelijks aan den mistigen horizon kan zien. Met tranen in de oogen zegt zij: Ons arm Hattoncourt!wanneer zullen wij ons dorp weerzien? Maar heel gauw, antwoordt Marie Garnaud. die het jonge meisje genaderd is. Ik hoorde het straks nog zeggen: verster kingen komen aan, de Duitschers worden teruggedrongen en voor dat een week voorbij is, ben je misschien weer thuis.... Madeleine schudt echter het hoofd, onge- loovig en hare tranen blijven stroomen. Dan trekt Marie haar moederlijk tegen zich aan, omhelst haar en droogt hare tranen met zoet,e troostwoorden, welke moeders demonstratie van hulpverleening bij een spoorwegongeluk- 's avonds: Gemeenschap pelijke maaltijd. Donderdag 9 Sept.: 's morgens: Sectiever gaderingen; 's middags: Sectievergaderingen. Demonstratie; 's avonds: Feestavond met vertooning van films, muziek, zang. Vrijdag 10 Sept. vertrek ('s morgens) per extratrein van Amsterdam via Rotterdam naar Hoek van Holland (aangeboden); demonstratie van het redden bij een schipbreuk aan de kust, boottocht met lunch naar Rotterdam; 's na middags officiëele ontvangst (met tea) op het stadhuis door het gemeentebestuur, ver trek (per trein) van Rotterdam naar Den Haag en Scheveningen; 's-avónds: Officiëele receptie voor de regeering in de residentie. Zaterdag 11 September in Den Haag: des morgéns algemeene vergadering en sluitings zitting; 's middags: officiëele ontvangst door het gemeentebestuur van Den Haag; 's-avonds: Galadiner in Scheveningen. Bovendien worden nog eenige regelingen getroffen meer in het bijzonder ter aange name verpoozing van de dames. Naar wij vernemen, worden in Leeuwen en Wamel de huizen, welke tegen den berm der Maas- en Waaldijk waren opgebouwd en door den watersnood geleden hebben, niet op dezelfde plaats herbouwd. In Leeu wen is een perceel grond aangekocht, waar op een groep van een veertigtal woningen wordt gebouwd, welke eerst tegen den dijk aanlagen zoo vormen er zich nieuwe arbeiderswijken in Maas en Waal. Voor den winter zullen deze nieuwe huizen onder dak zijn. Voor de verschillende gemeenten in Maas en Waal en ook in Oost-Gelderland is de .watersnoodschadeloosstelling vastgesteld, In Drujen zijn de uitkeeringen reeds gedaan. Voor de gemeente Appeltern is men, be halve voor Alphen, ook tot een vergelijk gekomen. In Herwen en Aerdt zijn de uit keeringen reeds begonnen en werd behalve voor de schade aan de gebouwen, 18000 uitgekeerd. In Bemmel zullen deze week de uitkeeringen aanvangen. De grootste van Europa. Zondag 1 Augustus is de nieuwe telefoon centrale in het nieuwe postkantoor te Rot terdam in gebruik genomen, de grootste in Europa. Den 16en Juni 1920 werd aan de beken de firma Ericsson te Stockholm opdracht gegeven de nieuwe centrale te bouwen. In hel begin van 1922 werd de definitieve overeenkomst afgesloten. Drie jaar heeft de montage geduurd. Bij den opzet van de nieuwe centrale is er op gerekend, dat het geheele verkeer automatisch kan worden afgewikkeld. Be halve de centrale heeft Ericsson een com plete inrichting tot opleiding van het per soneel geleverd, met welke opleiding reeds maanden geleden een aanvang is gemaakt onder leiding van den heer Gastelaars, ad junct-directeur van den telefoondienst, en de dames H. M. Thijssen, O. A. Corver en H. Zaave. Bouw en monleering van de nieuwe cen trale geschiedde door de ingenieurs van Ericsson onder toezicht van den heer J. H. Warning en mej. Ir. E. C. Vaes, terwijl de onmiddellijke leiding was opgedragen aan Ir. W. C. de Vries. De-, overbrenging is geschied in den nacht van Zaterdag op Zondag, gedurende welken tijd het intercommunale verkeer geleid is over slechts 22 van de 419 interlocale dra den. Het oude postkantoor aan den Blaak is hiermede geheel aan den dienst der P. T. T. onttrokken. In April 1923 verhuisden de posterijen, in 1924 de telegrafie naar het nieuwe postkantoor. De telefooncentrale werd in het oude postkantoor in dienst ge steld den 8en Februari 1911 met aanvanke-, lijk 58 bedienplaatsen, welk aantal geleide lijk is uitgebreid tot 144. De oudste telefoonkabel, die op den Blaak eindigt, dateert van 1895. Behalve de gemeentelijke kabels voor de verbinding van het interlocale met 't locale bureel, ko men er thans niet minder dan 21 rijkskabels binnen. Zij verbinden het rijkskantoor Rot terdam met lo. het Zuiden van ons land met doorloopenden kabel tot Engeland, en de routes naar België en Duitschland; 2o. de route Amsterdam en den Haag; 3o. Schiedam en Westwaarts naar Gouda en Utrecht, de oostelijke en de noorderpro vincies; 4o. de beurs met haar 28 spreek cellen. En ten laatste de gemeente-tele foon. In hl deze kabels zitten draden die van de eene' route in de andere overgaan b.v. de belangrijkste AmsterdamLonden. Hier is dus net knooppunt'van het inter locale dradennet en men begrijpt de inge- voor hunne kinderen hebben. De genegen heid, welke Marie Garnaud voor Made leine heeft, vooral sedert haar ongeluk, is feitelijk bijna de liefde van een moeder geworden. Op de handkar hebben de oogen van den lamme zijn echtgenoote gezocht. Deze be grijpt den blik van haar man, bukt zich over hem heen, houdt baar oor dicht bij zijn mond, en meent deze woorden te verstaan: Zien.... laatste keer..i. Zij begrijpt zijn wensch en geholpen door Robert, richt zij hem op, helpt hem recht zittffn en houdt hem vast; de oogen van Mutaud, vol tranen, zoeken het weinige, dat men nog zien kan van den toren van Hattoncourt. Garnaud leunt tegen de kar; hij staat daar met over "elkaar geslagen armen en schijnt te droomen. Zijn schrander en ener giek gelaat is treurig en somber tegelijker tijd. Om de familie Mutaud op te beuren en hun moed op te wekken, heeft hij tot nog toe kunnen doen, alsof hij opgewekt en vroolijk was en zijn eigen angsten schijnen te vergeten. Maar het is toch ook waar, dat de oorlog hem n;i den tweeden keer weg drijft en weer tot armoede brengt en wel nu hij weer op dreef was en weer vol hoop leefde. Niet slechts had hij reeds van alles kunnen aanschaffen, maar hij had ook reeds aan aardig aantal klanten, die hij elders misschien niet vindt. Hij moet weer op- wikRelffheia van een overbrenging daarvan. De voorbereidingen' voor deze overbren ging zijn ongeveer een half jaar geleden begonnen. De belangrijkheid van de Rijkstelefoon centrale Rotterdam blijkt wel uit de vol gende cijfers: het aantal intercommunale gesprekken bedroeg in 1962: 473.000, in 1910: 1.811.000, in 1920: 3.220.000, in 1925: 4.90.00(). Het kan thans op pl.m. 15.000 per dag worden gesteld. Behalve technisch bete eken t de over brenging van de centrale naar het nieuwe postkantoor voor het personeel uit een oogpunt van gerieflijkheid een enorme ver betering. De groote zaal der centrale is 68 meter lang en heeft een inhoud van 4560 kubieke meter. Voor de dames is een afzonderlijke can- tine geopend en bovendien wordt voor het personeel nog een z.g. silentroom in ge reedheid gebracht om tusschen de dienst uren zich te verpoozen. De heer Duys had, betreffende het in stellen van een onderzoek naar het onlangs op den spoorweg Den HaagRotterdam (Hofplein) in gebruik genomen nieuwe wagen-materiaal, in verband met de op dien spoorweg kortelings plaats gehad heb bende ongelukken, de volgende schrifte lijke vragen gericht tot den Minister van Waterstaat: Is het den Minister bekend, dat reeds sedert geruimen tijd onder het reizend pu bliek, dat vaak gebruik maakt van de elec trische spoorwegverbinding Den Haag Rotterdam (Hofplein), ongerustheid bestaat omtrent de vraag of het onlangs in gebruik genomen nieuwe wagenmateriaal wel voel- doet aan de maximum-eischen van veilig heid, die; daaraan mogen worden gesteld? Is de Minister bereid een ernstig onder zoek te willen instellen, of inderdaad dit nieuwe materiaal niet de oorzaak is van de reeds een paar maal plaats gehad heb- Dende ongelukken, ten einde daarna de verzekering te kunnen geven, dat, ook naar zijn oordeel, dit materiaal ook bij de ver hoogde snelheid, waarmede gereden wordt, met het oog op de veiligheid van hbt pu bliek voldoet aan wat bij den huidigen stahd der teclinik daaraan als eischen mogen worden gesteld? Bestaat het voornemen, dat zelfde mate riaal straks in dienst te nemen ook op de lijn RotterdamDen HaagAmsterdam? Zoo ja, acht de Minister ook dit met het oog op de veiligheid van het publiek ver antwoord? Het antwoord van Minister Van der Vegte daarop luidt als volgt: I. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. II. Een onderzoek en te voren gehouden proefritten op het baanvak Den Haag Leiden, waarbij herhaaldelijk met snelheden van 100 K.M. per uur gereden werd, zoo mede het feit, dat de nieuwe, voor de elec trische exploitatie aangeschafte rijtuigen verkeerende sneltreinen tusschen Holland en Parijs geloopen hebben .hebben aange toond. dat de rijtuigen voldoen aan de bij de constructie gestelde ,zeer hooge eischen van sterkte en veiligheid bij de hoogst tóe te laten snelheden. III. Het hier bedoelde materieel is juist voor den dienst tusschen Rotterdam en Amsterdam over Den Haag ontworpen en aangeschaft en loopt slechts tijdelijk op den spoorweg Rotterdam HofpleinDen Haag —Scheveningen, totdat het omgebouwde materieel wederom op dien spoorweg dienst zal kunnen doen. IV. Deze vraag kan blijkens het boven staande zeer zeker bevestigend worden be antwoord. Juist het gebruik van het nieuwe voor den hoofdspoorweg gebouwde mate rieel op een oorspronkelijk als locaalspoor- weg aangelegden spoorweg, waarop nog eenige bogen met kleineren straal voor komen ,is oorzaak geweest van eenige in den laatsten tijd voorgekomen ongevallen. Door snelheidsvermindering op eenige plaatsen en andere maatregelen mag de veiligheid ook gedurende den tijd, dat het nieuwe materieel nog op den onderhavigen spoorweg dienst zal moeten doen, alles- verzekerd worden geacht. Aan het Corr. Bur. wordt gemeld, dat het niet-officieele bezoek van de Koningin in de maand Augustus aan Rotterdam, tot een later tijdstip is uitgesteld in verband met de ongesteldheid van H. M. en van de Prinses. Het Vredespaleis in Den Haag, voor zoo ver niet in gebruik, is tot nadere aankon diging voor publieke bezichtiging openge steld: de eerste 5 werkdagen van de week, den tweeden en vierden Zaterdag van de maand en den eersten en derden Zondag van de maand; telkens van 2 tot 4 uur nam. v Bij gelegenheid van den 18en verjaardag van Prinses Juliana. De Kon. Ver. Oranjebond nam in 1921 het initiatief tot het stichten van een „Ju lianafonds", hetwelk zich ten doel stelt het inzamelen van gelden om deze Prinses Ju liana ter hand te stellen met haar 18en ver jaardag voor een door haar zelve nader te bepalen liefdadig doel. Tengevolge van verschillende buitengewo ne omstandigheden kon aan dit plan niet ge werkt worden. Thans wil het bestuur uitvoering geven aan zijn plannen, welke na verdere uitwer king nader bekend zullen worden gemaakt, nieuw beginnen, hij moet een nieuw be staan zoeken en hij stapt voor het onbe kende in een onzekere toekomst. Garnaud voelt zich moede en ontmoe digd; hij staat op het punt in opstand te komen tegen de onrechtvaardigheid van het lot. Als hij bedenkt, dat hij misschien nog een jaar noodig had om eenige duizenden francs bij elkaar te krijgen, waarmee hij grootere zaken kón doen en weer winst de grondslag zou zijn van zijn lortuin. Want dat hij zou slagen, stond bij hem vast. Wanneer zal hij nu pver de eerste en noodzakelijke fondsen kunnen beschikken, die hij zoo verlangd heeft, gedreven als hij wordt door een eerzucht, waarvan hij het geheim zoo zorgvuldig bewaart. Zoo staat hij te droomen, somber, bijna wanhopig,toen plotseling een uitroep van zijn vrouw hem wakkef schudt: De beurs, Jules! Heb je de beurs ook meegenomen? Neen, antwoordt hij, en verbleekt. Had je niet gezegd, dat je er voor zou zorgen? Ik heb ze vergeten, stamelde de vrouw bedremmeld. Haar man braakte een verwensching uit. Want de beurs bevatte vijf a zeshonderd francs in goud, bijna alles wat hij bezat: daags te voren had Maria haar in de kast van Mutaud opgesloten en zij zou ze er voor hun vertrek weer uit nemen. Maar in de verwarring en de haast van WOENSDAG 4 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politiebe; 5.00—7.00 Voor2vondconcert door lie, H.D.O.-orkest. 7.15 Lezing door Mevr, Mies Zwierzina, over den dichter Nol Soeroto. 7.45 en 10.00 Persber. 8.15 Kurhausuitzending. Solistenconcert o.l.v.' Prof. G. Schneevoigt. Soliste Cecilia Hansen, viool. 1. Haydn Ouver ture „L'Isola disabitata." 2. Bach: Concert G-dur (voor strijkorkest). 3. Mozart: Symphonie no. 36 (adagio allegro spi- rituoso). Pocoadagio-Menuetto-Presto). Pauze. 4. C.Franck: „Psyche symphonique. 5. St. Saens: Concert voor viool in si mineur no. 3 (Allegro non troppo-An- dantino quasi allegretto-Molto moderato- Allegro non troppo). C. Hansen, viool. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (alt, tenor, piano). 1.202.20 Muziek van restaurant Frascati. 4.20 Causerie: Out of doors. 4.35 Concert. 5.20 orgelconcert, 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte orkest muziek. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Le zing: How stage scenery is designed and painted. 7.45 Piano-composities van Handel. 8.00 Lezing: Marching songs of the great war. Muzik. illustratie van mondorgel en zang. 8.20 Britisch Legion programma. De Lena Ashweli concert party. 8.50 Speech door den Prins van Wales. 9.50 Weerber., nieuws. 10.25 Vervolg British Legióti-progra...- ma. 11.2012.20. Dansmuziek, door de Royale Automobile band. PARIJS „RADIO-PARIJS." 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.05 Concert. 8.50 Galaconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.50 Concert. H. Schey, bariton, I Ebert, declamatie, F. Thiesz-Losey, sopraan, Maria Fein, declamatie. Aan den vleugel Bruno Seidler, Winkler. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.35 Gala-avond ter herdenking van de verdediging van Luik. Orkest en gedichtenvoorlezing. MUNSTER, 410 M. 1.35—2.50 Con cert. 4.20 Volks-orkestconcert. 5.50 6.20, 7.20 en 8.20 Lezingen. 8.50 „Ein Sommernachtstraum," van Shakespeare. hUitdrukkelijk wordt gemeld, dat deze in zameling geen verband houdt met het op- te richten monument voor Juliana van Stol berg. Een eere-comité is thans samengesteld. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard daarin zitting te nemen; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Bui tenlandsche Zaken, eere-voorzitter van de Kon. Vereen. Oranjebond; E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; mr. A, E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; Baron S. van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland; jhr. mr. dr. A. Roëll, Commis saris der Koningin in Noord-Holland; mr. H. Th, 's Jacog, Commissaris der Koningin in 'Utrecht; mr. J. Th. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Drenthe; mr. E .Baron van Hövell tot Westerflier, Com missaris der Koningin in Limburg; mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gravenhage; mr. H. Zillesen, griffier der Eerste Kamer; luitenant-generaal F. de Bas, luitenant-gene raai Ph. W, Weber; J. H. F. Graaf Dumon- ceau, grootmeester der Koningin, Graaf van Lynden van Sandenburg, opperkamerheer der Koningin; jhr. H. Loudon en W. A Baron van Ittersum, referendaris bij he' Ministerie van Waterstaat. In de groep 2 is mr. O. Baron v. Was- senaer van Catwijck gekozen als lid van de Eerste Kamer. Gelijk men weet moest nog blijken of dc gekozene of baron Creutz een zetel zou innemen. Uit Parma wordt gemeldt, dat een ver- keerswatervliegluig op weg van Montfalco- ne naar Spezia, door een panne aan den motor werd gedwongen op de rivier van Taro te dalen. Daarbij geraakte het ver ward in de draden van het electrische net en stortte naar beneden. Drie inzittenden werden gedood, drie an deren zwaar gewond. Cobham heeft, naar uit Batavia gemeld wordt, te Muntok op zijn tocht naar Ba tavia een angstig avontuur doorstaan, dat gelukkig goed is afgeloopen. In den nacht woedde een storm. Zijn machine lag be neden gemeerd, zoodat hij midden in den nacht genoodzaakt was een tweede anker uit te werpen. Gelukkig heeft de machine zonder schade te lijden, het stormweer doorstaan. Prof. W. H. Keesom, die zich op het oogenblik op Texel zijn geboorteland be vindt, zal daar door een comtié in verband met het door hem behaalde succes betref fende het in vasten toestand brengen van het helium, worden geuldigd. het vertrek, heeft zij het geld heelemaal vergeten en zij zijn reeds meer dan vier kilometer van Hattoncourt verwijderd. Nu zijn eerste opwinding voorbij is, be grijpt Garnaud dat er moet gehandeld wor den en dat dit beter is dan te klagen. In de omstandigheden, waarin wij zijn, kan het verlies van dit geld ons zonder hulpmiddelen laten. Ik moet dus naar Hat toncourt terug. Wat u betreft, gaat door, zonder op mij te wachten. Ik zal u aan het station wel treffen. Bob moet mijn plaats innemen Marie die van Bob. De weg is effen, en ik geloof dat het wel gaan zal, Er zal nog wel iemand komen om u te helpen. Dus, wij vilden ons aan het station, ik kah natuurlijk niet zeggen, wanneer. Garnaud begon dus den terugweg en wierp zich in de menigte waaronder zijne gezel len hem zagen verdwijnen. Bob en de drie vrouwen hadden nog drie uur noodig om het station te bereiken. Een trein stond gereed, op het punt van vertrek; op aandringen van Marie Garnaud besloten moeder Mutaud en hare kinderen niet te wachten met in te stappen, vooral met het oog op den lamme, dien men niet zonder gevaar langer aan de koude kon blootstellen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6