Gemengd Nieuws, Het beroofde boertje. Eigenaardig auto-ongeval. Dagelijksche dingen. Vee te Rotterdam in beslag genomen. Waarschuwing tegen de Société Mondiale Radio. Kademuur ingestort. Rijwieldieven gepakt. De inbraak te Arnhem. Brandstichting „en gros". Een zwerflustig jongmensch. Gevolgen van een vechtpartij. Een pleiziertochtje op zee. Brummer niet herkend. De hoteldiefstallen te Den Haag en Scheveningen. Een Leth wegens oplichting gearresteerd. Botsing tusschen auto en motorfiets. Inbraak in een R. K. Kerk. Een geraffineerde diefstal. Vandalenwerk van jonge inbrekers. Een ontrouw ambtenaar. Kampeerende blinden. UIT- HEX AND- De kerkvervolging in Mexico. Engeland en de bewapening van Turkije. De maatregelen van Poincaré. De mysterieuze moord. De voorbereidende ont wapeningsconferentie. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico. De strijd om Peking. Het Engelsch-ltaliaansch ver drag nopens Abyssinië. Nieuwe cv er strooming en in Duitschland. Mevr. Rathenau. f De Italiaansche bezuinigings maatregelen. De binnenlandsche schuld. Het bezoek van den Sultan aan Parijs. KERK EN SCHOOL. Zevende Eeuwfeest St. Franciscus. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Een Aalsmeerder boertje was naar de Hoofdstad getrokken, Zijn kar gevuld met drie kisten eieren, 20 pond roomboter, acht pond margarine, vijf ons kaas en negen kippen bleef, terwijl hij een klant bediende, op het Spui enkele oogenblikken onbe heerd staan, met het gevolg, dat toen het boertje naar zijn vrachtje wilde terugkee- ren, van kar noch inhoud iets viel te be speuren. Op zijn alarmkreten kwam hulp toege sneld. Men ontdekte de kar in de Spui straat. Verdwenen waren ongeveer 12 pond roomboter, zes kippen en een paar hompjes kaas. Op den Rijnsburgerweg te Leiden is Za- terrdagavond een luxe auto, bestuurd door P. L., in botsing gekomen met een auto van de Leidsche Coöp. Keuken. Laatstge noemde auto werd zoo zwaar beschadigd, dat hij niet meer met eigen kracht verder kon. Vele leden van de Coöp. Keuken hebben daardoor hun middagmaal eerst des avonds thuisbezorgd gekregen. Lijn 2, Ditmaal in Utrecht. Op het achterbalcon een sombere Pa met een jocghie van een jaar of vier, een gezapig oud heertje, en een klein, mager mannetje.. Het kleine jochie vraagt van alles, waar voor is dit, Pa? waarvoor is dat, Pa? Sombere Pa antwoordt erg kort. Gezapig oud heertje heeft meelij met het ventje, ziet, hoe hij aan de rem zijn handjes heeft zwart gemaakt en zegt vriendelijk ver manend: „nu, broer, als je thuis komt, mag je eerst wel je handen wasschen voor "je je moeder om den hals valt.' „We zijn maar met ons tweeën, zegt het jogchie. Ma is verleden week weggeloo- pen". Den armen somberen Pa schieten de tranen in de oogen. Gezapig oud heertje heeft t land. Tram staat stil bij de Neude. Vervaarlijk groote,' enorm dikke dame komt uit den wagen, stapt uit. Kon lid van de club der „cent kilo's" zijn! Gezapig oud heertje, afleiding zoekend, zegt tot het kleine, magere mannetje naast hem: „De hemel beware je voor zoon vrouw! Dat 's ook geen....! De oogen van het kleine magere man netje schieten vuur, en snauwend stapt hij uit: „Meneer! dat is mijn vrouw! Het gezapig oud heertje krijgt het te warm op 't achterbalcon, en gaat binnen zitten, vlak naast een aardig oud wijfje uit Zeist. Hij bromt: „Leek wel een water- en vuurnering!" „Dat zegt uwes wel, meneer, t is warm in de tram," stemt het aardige oude wijfje h%m toe. „Neen, dat bedoel ik niet! zegt hij, en hij verhaalt haar zijn wedervaren op het achterbalcon. Het aardige oude wijfje uit Zeist schudt al maar meewarig haar grijze hoofd en zegt ten slotte: „Gunst! gunst! t Is me wat! Ja, al die oude mannen zijn zoo. Mijn man is ook zoo'n kletsmajoor." Toen werd het 't gezapig oud heert)e toch ook te warm in de tram, „Station!" riep de conducteur. Hij stapte maar uit. Mond- en klauwzeer vermoed. De heir K. de Vink, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, heeft naar de Tel. meldt, Maandag j.l. op de Veemarkt te Rotterdam, een koppel van 28 koeien in beslag genomen op vermoeden, dat enkele dezer dieren lijden aan mond- en ^klauw zeer. Aan het abattoir, waarheen zij onder geleide onmiddellijk vervoerd werden, is bij drie stuks inderdaad mond- en klauwzeer geconstateerd. Waar deze drie dieren deel uitmaken van bedoeld koppel, zijn ook de overige dieren wegens gevaar voor besmet ting aan het abattoir gebleven. De heer De Vink zal nader beslissen, wat met de resteerende 25 dieren zal geschieden. Wederom is gebleken, dat evenals verle den week, de in beslag genomen dieren uit België over de grens zijn gesmokkeld. Dank zij het uitnemend toezicht op de Rotterdamsche veemarkt beeft men ook thans weder de verdachte gevallen tijdig achterhaald. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, waarschuwt het publiek niet in te gaan op aanbiedingen van La Société Mondiale Radio, vroeger gevestigd 22 Rue de Petrograd, thans 24 Rue de Flandre te Parijs, Voor het opgezonden geld wordt een vrijwel waardeloos papieren instrumentje geleverd. Zaterdagavond omstreeks half acht is een groot gedeelte van den kademuur van de Princessegracht bij de Heerengracht in Den Haag ingestort. Het „Vad." verneemt da^ de muur lang zaam tegen een aldaar liggende motorboot aanneeg, waardoor de staaldraden, waaraan de boot gemeerd lag, onder aanzienlijke spanning kwamen. Nog juist bijtijds wist de schipper zijn boot te bevrijden; deze werd naar het midden van de gracht geduwd en de nluur plonste in het water. Wij hebben ons vannacht ter plaatse over tuigd, Een aanzienlijk deel aarden wal is mede verdwenen. De plaats van het ongeval is nu omgeven dqor een planken omraste ring van bij het wachthuisje van lijn 5 tot de brug van de Heerengracht. Het glooiende muurgedeelte van deze brug tot het-ontstane gat is ook wankel en <ertoont verscheidene scheuren. Zondagavond kreeg de brigade-comman dant der Maréchaussée te Terneuzen uit Hansweert bericht, dat daar des nachts door een bende roovers verschillende rij wielen waren ontvreemd. Ontvluchting over Vlissingen en Breskens werd vermoed. Verschillende brigades werden toen ge waarschuwd en de toegangswegen bewaakt met gevolg, dat de brigade te Philippine de gebroeders «Maes van het Heike in Noordbrabant aanhield. De mannen, die te zamen 28 jaar gevangenisstraf achter den rug hebben, bekenden te Hansweert rijwie len te hebben weggenomen. Toen zij door de maréchaussée werden vervolgd, hebben zij de rijwielen achtergelaten. De onverlaten zijn naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. In verband met de inbraak in de villa ,van den procureur-generaal bij bet Am- hemsche Gerechtshof, mr. Cnopius, te Arn hem, heeft de recherche nog een vierde verdachte aangehouden. Met revolverkcgels toe. Te Nantes, zoo wordt aan de „Malin" ge meld, heeft een modiste, zekere juffrouw Marie Quintin, Vrijdag achter elkaar, vijf branden gesticht: twee bij zich thuis, één op het veld, één in een heg en één bij den ontvanger,Terwijl de brandweer- bij juf frouw Quintin thans bezig was, sloeg op de andere plaatsen het vuur uit. Toen de ont vanger den brand in zijn woning trachtte te blusschen, joeg de lieftallige dame hem twee revolverkogels is zijn linkerdij. Juffrouw Quintin had verschil van mee ning met den ontvanger gehad, en zij was juist failliet verklaard. Men zoekt verband tusschen beide omstandigheden. Gemakke lijk is de oplossing niet, omdat de daderes heeft weten te vluchten en is nog niet ge vonden, Zaterdag is door de politie uit 's-Graven- hage te Schiedam aangebracht de' minder jarige C. van L., die daar zwervende was aangetroffen. Dit jongmensch schijnt zijn neiging tot zwerven maar steeds niet te kunnen be dwingen, in de afgeloopen maanden is hij door de politie 19 maal zwervende aange troffen en ter beschikking van Schiedam- sche politie gesteld. Om aan zijn uitstapjes een einde te maken, is hij nu naar het Rijksopvoedings gesticht te Hoenderloo gebracht. Gedurende den geheelen Zondag lag geen zestal mannen met elkaar te Rotterdam overhoop. Drie hunner kwamen Zondagavond om half negen terecht in het café van J. M; v. d. E., aan de Kruiskade. Daar bleef het niet bij woorden, maar weldra raakte het drietal slaags. Een groote massa men- schen verzamelde zich voor het café en de politie moest er bij komen om de vechten den te scheiden en het publiek tot door- loopen aan te manen. Dit laatste ging even wel niet zoo gemakkelijk, zoodat ten slotte een agent gebruik moest maken van zijn sabel, om de menschen uiteen te drijven. Daarbij werd mevr. B., van den Breukels" dijk, omver geloopen; zij moest met inwen dige kneuzingen naar haar woning worden vervoerd. De drie vechtersbazen, de koop man A. P. en de glazenwasschers J. v. 0 en C. J. N. v, O., werden gearresteerd en naar het nabijzijnde politiebureau overge bracht. Daar bleek, dat A. P. nog wat te vereffenen had met den rechter en in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond. Hii had echter voldoende geld bij zich, om de boete te J>etalen, zoodat hij met zijn „vrien den" na opgemaakt proces-verbaal kon wor den losgelaten. 't Is dezer dagen gebeurd. Lector Allgren van de universiteit van Lund met zijn echt- genoote en een klein hondje wandelden te Halsingborg op de Zweedsche kust rustig op en neer. 't Was een heerlijke Zomernamid dag. Ze staan op het strand en schouwen over de Sont, Heerlijk moest het zijn, een uitstapje naar Helsingör, aan de overzij, waar Denemarken ligt. Een uurtje slechts met het veer, Geen pas? Nu ja, wat maakt dat uit? Men blijft eenvoudig op de boot zitten en keert omgaand terug, 't Is toch slechts om de zeereis te doen. Mijnheer Allgren met zijn vrouw, naast hen het hondje, leunen tegen de reeling; ze laten even een blik over Helsingör dwalen, genieten met volle teugen van de zeelucht, waar zli niet aan wal kunnen gaan en kee- ren met dezelfde veerboot naar Halsingborg terug. Waar ze willen uitstappen. „Het spijt me: een hond «it het buitenland komend, mag niet, toegelaten worden; hl; mag niet op Zweedsch gebied komen, U zul dus op de veerboot terug moeten gaan „Maar hij is daarginds in Denemarken niet van de boot afgeweest! t Spijt me; t is voorschrift; de hond mag niet aan land De valreep gaat omboog; met vollen stoom vooruit, de veerboot steekt opnieuw in zee. Mijnheer Allgren nogmaals, thans in minder prettige stemming, met zijn vrouw en hondje bewonderen de schoonheden van de Sont. Twee uur later staan ze weer te Halsing borg. „Het spijt me, de hond mag niet aan land. De eenige mogelijkheid is wellicht een telegram aan de koninklijke geneeskundige afdeeling te Stockholm met verzoek^ of een uitzondering mag worden gemaakt." Het telegram wordt weggestuurd. Tegelijk steken mijnheer Allgren met zijn vrouw en hun hondje voor de derde maal naar Dene marken over. De bureaux der medische af deeling te Stockholm worden om vijf uur gesloten en het telegram sluimert vredig op de tafel van den chef. Het wordt avond en het wordt nacht. Eenzaam trekt de veer boot haar voren van Halsingborg naar Hel singör, van Helsingör naar Halsingborg, heen en weer, heen en weer. Over de vlak ke wateren klinkt het gehuil van een hond, het snikken van een vrouw, het schimpen van een man. Om elf uur in den voormiddag kwam het antwoord van de medische auto riteiten: „toegang hond toegestaan". Voor de zooveelste maal blikt vragend mijnheer All gren naar den douanebeambte op. „Gaat uw gang, alles in orde'',. Veertien maal had hij met zijn vrouw en zijn hondje heen en weer gestoomd tusschen Halsingborg en Helsingör. Ook niet door den tweeden stations ambtenaar. Naar de Tel. verneemt, is de spoorweg ambtenaar N„ die met zijn collega R. in de 3e klas wachtkamer van het station Naar- denBussum de kas opmaakte, toen deze door een man met een revolver in de hand werd geplunderd, thans ook met Brummer, den verdachte van den roofoverval op de Böaz Bank te Bussum, geconfronteerd, Evenmin als de ambtenaar R., heeft de heer N. den verdachte positief kunnen herken nen. Overigens is het justitieel onderzoek tegen Brummer nog in vollen gang. Successievelijk worden de verschillende getuigen, in totaal ongeveer 10, door de Amsterdamsche poli tie met hem geconfronteerd. In verband met de arfestatie, te Parijs, van twee personen die aldoor trachtten, iu- weelen en edelgesteenten in juwelierszaken te verkoopen, heeft de Haagsche politie zich Maandag telegrafisch in verbinding gesteld met de Parijsche politie. Zij wil zich n.l. ver gewissen, of men hier wellicht te doen heeft inet de daders van de onlangs plaats gehad hebbende diefstallen in een hotel te Sche veningen en Den Haag. Opgave is gedaan van de gestolen kostbaarheden. Tot Maandagavond waren evenwel nog geer. nadere informaties uit de Fransche hoofdste.ï ontvangen. In 1906 was de thans 49-jarige koopman uit Lethland E. W. S., naar Rotterdam ge komen en had tot den oorlogstijd dienst ge daan als waterklerk bij een Rotterdam sche reederij. Daarna was hij voor eigen rekening een zaak gaan drijven, waarbij hij O. W. maakte. Ten gevolge van de malaise raakte hij alles kwijt. In October 1925 associeerde hij zioh met S, van den Nieuwen Binnenweg aldaar. Men kwam overeen zaken te drijven in scheeps- benoodigdheden en victualiën. G'edurende veertien dagen is zulks ook geschied, doch toen S. zijn compagnon ten volle vertrouw de en den Leth volmacht gaf naar eigen goedvinden de zaak voor 'gezamenlijke re kening te drijven, heeft deze van de gele genheid gebruik gemaakt zijn compagnon voor 4600 op te lichten. Hij gaf voor, de Duitsche schepen „Wellgunde", „Woglan- de", „Wotan" en de „Ratzlaff" te Stettin van proviand en monsters te hebben voor zien. De usance is, dat dertig dagen, nadat het vaartuig 'uit is, de rekening door de reederij wordt voldaan. Toen de betaling uitbleef, vond de-Leth allerlei uitvluchten. Hij zeide, dat er een proces werd gevoerd en het kwam zoo ver, dat de Leth en zijn compagnon samen naar Stettin en Hamburg gingen, om de zaak te onderzoeken. De betaling liet nog steeds op zich wach ten, waarop de Leth voorgaf 6000 van mevrouw E. te Tilburg te zullen krijgen. Toen de compagnon eindelijk argwaan kreeg, en bij- mevr. E. nader informeerde, antwoordde deze, „dat zij den Leth wel van verre kende, doch dat er van een geldzending geen sprake is." De koopman is nu wegens oplichting gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Te Venlo had Maandagmiddag aan het kruispunt Moerdijkstraat een botsing plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door mevr, S. W„ en een motorfiets met zijspan, ko mende uit de richting Nijmegen en die be stuurd werd door den heer H. A, Koore uit Amsterdam. Op de duozitting zat de heer Simon De Waal, terwijl in het zijspan mevrouw van Oosten had plaats genomen, beiden eveneens uit Amsterdam. Bij de botsing werd de motorfiets en zijspan on dersteboven geworpen en werden de berij ders meters ver weggeslingerd. Zij werden alle drie naar het R, K. Gasthuis overge bracht, waar bleek, da/ het ongeluk be trekkelijk goed was afgeloopen, De be stuurder, de heer Koore, had kneuzingen aan het rechterbeen bekomen. Mevrouw Van Oosten werd aan neus en voorhoofd verwond, terwijl den heer Simon de Waal dc rechter-bovenarm ontwricht werd, ter wijl hij kneuzingen had opgeloopen aan liand en schouder. Alle drie werden Maan dag, na verbonden te zijn, uit het gasthuis ontslagen. De motorfiets werd erg, de auto slechts lichtelijk beschadigd. Te Leur N.(-Br.) is in de R. K. Kerk in gebroken. Het „D. v. Nbr." meldt er de volgende bijzonderheden over: Bij het openen van de kerk op Zaterdag morgen, zag de koster, dat er inbrekers aan het werk waren geweest. Hij waar schuwde dadelijk de geestelijkheid, die de gemeentepolitie ontbood. Op het hoofdaltaar was alles doorheen geworpen. Het tabernakel was uit de betim mering losgemaakt en was naar achter verschoven, blijkbaar met het doel om het van de altaartafel op den vloer te laten vallen. Op de plaats, waar het vallen moest, was een hoop kleedjes, loopers, kus sens, enz., gelegd, opdat de val niet te veel lawaai zou veroorzaken. Door de sa menstelling van de betimmering is-dit niet gelukt. In de eene sacristie was een offerbus opengebroken; achter in de kerk waren twee offerblokken geopend. De deur naar de andere sacristie was zoo geforceerd, dat er groote houtsplinters afgesprongen warren maar het slot is niet bezweken. Ook in den toren was een bezoek gebracht. De vuile handen had men in een wijwaterbak gewas- schen. Onder een der ramen stond een trap, die in de sacristie had gestaan. In dat raam was een groote opening gemaakt. Aan den weg naar het kerlshof bengelde een touw, boven de vernielde ruiten vastgemaakt aan een waterafvoerbuis. De weg van komen en gaan werd wel duidelijk aangegeven. In het lijkenhuis op het kerkhof was even eens ingebroken, De bij het inklimfnen ge bruikte materialen waren daar weggehaald. Er wordt niets vermist. De offerblokken waren ledig. Men vraagt zich af, wat/ de daders ten doel hadden met hun poging om het tabernakel te forceeren, wijl voor de hand staande zilveren voorwerpen niet zijn meegenomen. De Weensche politie heeft de hand 'ge legd op een tweetal dieven, die voor en kele weken een lederwarenwinkel wisten te plunderen en er met een buit, ter waar de van 12.000 van door gingen. Een der twee, zekere Michael Dienstl, verscheen op een dag, chique gekleed, in een taxi voor den winkel, waar hij een koffer kocht. Hij vroeg den koffer den volgenden dag te mogen komen halen en tegelijk zijn ouden koffer, waarin zich zijn garderobe bevond, gedurende 'den nacht te mogen laten staan, Den volgenden morgen kwam Dienstl blijkbaar in grooten haast om den trein te halen, voor den winkel aan, vroeg om zijn beide koffers, en reed er mee in een taxi weg. Enkele uren later kwam de handelaar tot de ontdekking, dat foudralen, tasschen enz., ter waarde van 12.000 gulden verdwe nen waren. Het bleek, dat gedurende 'den nacht, een man, welke in den gedeponeer- den koffer verborgen was, de artikelen in den anderen koffer had gestopt, om vervol gens weer in zijn schuilplaats terug te kee- ren, Dienstl en zijn handlanger, Laufer ge naamd, zijn, gelijk gezegd, thans gearres teerd. In de bewaarschool der Zusters in de pa rochie Broekhoven, te Tilburg, heelt, naar de „Msbd." verneemt, een viertal knaapjes van 5—8 jaar zich Zondagmorgen, door verbreking van eqn ruit toegang verschaft tot de schoollokalen aan de Heikeslraat, aldaar. De jonge inbrekers hebben alle kasten leeggehaald en daarbij blijk gege ven van een ongekende vernielzucht. Al het materiaal voor het fröbel-onderwijs hebben ze verscheurd en de snippers door gansch de klas verspreid. Zoo liggen gan- sche stapels verscheurd papier en stuk-ge trapte doosjes in de belde leslokalen, die door de jonge vandalen onder handen zijn genomen. Ook de beeldjes en de wandver siering, speelgerei en telramen hebben ze niet ontzien. In de lessenaars der Zusters, waarin een stapel cahiers met aanteeke- ningen voor de hoofdacte was geborgen, hebben ze brand gesticht, zoodat er niets overbleef dan wat asch. Ook in de kachel hebben ze een deel van de vernielde voorwerpen gestopt, o.a. een kerstkribbetje en ze wilden juist den brand in de kachel steken, toen ze door een der Zusters werden betrapt. De politie is er aan te pas moeten komen wijl men moeilijk aannemen kan, dat een dergelijk vandalisme van de knaapjes zelf is uitgegaan. De kinderen zouden uit wraaklust heb ben gehandeld, omdat een tweetal hunner bij het verlaten der bewaarschool, geen prijs had gekregen. Te Vlaardingen is door de politie gear resteerd de 26-jarige kantoorbediende bij de Posterijen R. P. Om kas tekorten te dekken, schijnt h'i valschheid in geschrifte met uitbetalingsslaten der Rijkspostspaar bank te hebben gepleegd. Het tekort be draagt vermoedelijk 2600. Hij zal ter be schikking der Justitie te Rotterdam wor den gesteld. Te Schaarsbergen nabij Arnhem, in de nabijheid van de boerderij „De Wildhoeve hebben leden van den Nederlandschen Blin- denbond in tenten, welwillend afgestaan door het Departement van Oorlog, een kamp opgeslagen. De gang van zaken is daar j minstens even regelmatig als in het best ge organiseerde kamp. De gespannen atmosfeer welke in geheel Mexico heerscht, ontlaadde zich Vrijdag avond op verschillende plaatsen toen de autoriteiten er toe overgingen de gebouwen welke bij de kerken behooren in bezit te nemen en de kerkschatten te verzegelen. Toen ze, aldus de .„Times de kerk van Borrio Tepita, in het lager gelegen gedeel te van Mexico-city binnengingen, trachtte de menigte zich te verzetten. De politie zette het sluiten der deuren door. Schoten wer den gelost, waardoor de koster werd ge dood en twee omstanders doodelijk werden gewond. In een ander opstootje, toen vrouwen trachtten een Christusbeeld over een plein weg te dragen, werden zeventien personen gewond. Ook in de aristocratische wijk van San Rafael werd geschoten, toen de bezoe kers pndanks de aanmaning van den pries ter weigerden de kerk te verlateq. De menigte steenigde dc politie en sneed de brandslangen door. Tenslotte werd zij door soldaten uiteengejaagd. Honderden soldaten zijn rondom het hei ligdom van Onze Lieve Vrouw van Guade loupe gelegerd. Zulks verhinderde echter niet, dat van alle kanten een stroom van pelgrims naar het heiligdom trok. De meeste kerken zijn open gebleven om den geloovigen gelegenheid te geven om te komen bidden. De kathedraal werd gesloten, opdat de geestelijkheid een inventaris vgn de kerkschatten zou kunnen opmaken. Men ziet weinig priesters in -de straten. De au toriteiten ziin over het algemeen vol ver trouwen, daar er kalmte heerscht. Desniet tegenstaande worden groote contigenten troepen en pplitie in barakken gereed ge houden. Over het algemeen schijnt'de stemming in de provincie kalmer te zijn dan in de hoofdstad, met uitzondering van Puebla, waar de Katholieken de autoriteiten belet hebben hun talrijke kerken te sluiten, in Guadalajara, een ander Katholiek middel punt, hebben de burgerlijke autoriteiten zich er toe beperkt een waakzaam oog te hou den over de kerkschatten. In de arbeidersfederatie is een breuk ont staan, doordat een groep van Katholieke arbeiders een manifest heeft verspreid, waarin aan de federatie haar steun aan de regeering verweten wordt. De mogelijkheid voor de regeering om haar politiek uit te voeren zal blijkbaar voor een goed deel af hangen van de standvastigheid waarmee de arbeiders haar steunen. De federatie werkt met alle macht den door de Katholieken uitgesproken boycot tegen. Sommige koop lieden verklaren, dat hun omzet reeds tot op een derde verminderd is. De federatie heeft alle bioscoopeigenaars aangezegd, dat zij de bioscopen hebben open te houden, dAr zij er anders het beheer over op zich zal nemen. Een 400-tal zusters, vele verkleed, is te San Antonio, in Texas, aangekomen; ande re vluchtende geestelijken worden aan de grensplaatsen verwacht. Op het zomerverblijf van den president der Vereenigde Staten wordt verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten voor- loopig geen plan beeft het verbod van wa- penvervoer naar Mexico op te heffen, on danks de pressie welke in Amerikaansche en Mexicaansche kringen wordt uitgeoefend. De „Daily Tel." weet nog te melden, dat tweeduizend automobilisten aan de auto riteiten hebben bericht, dat zij van hun rijvergunning afstand wenschen te doen; de bekende tearoom van Sanborn, waar dage lijks de groote wereld bijeenkomt, heeft pog niet de helft van het gewone bezoek. Een aantal banken berichtten, dat belangrijke bedragen worden opgenomen; een der ban ken heeft haar betalingen moeten staken. Volgens aanhoudende geruchten zouden invloedrijke katholieken trachten naar een compromis met de regeering. Andere be richten bevestigen dat op den voorgrond tredende leden van de arbeidersfederatie zich tegen deze inmenging in den strijd ten gunste van de regeering verzetten onder het motief, dat de federatie zich niet met godsdienstige aangelegenheden heeft le be moeien (Msb.) Naar aanleiding van een bericht in een Londensch blad dat uit naam van de Engel- sche regeering aan Turkije was voorgesteld het van wapens en munitie te voorzien, stel de het Lagerhuislid Morgan Jones de vraag of de regeering rechtstreeks of door bemid deling van een agent tijdens bot ioopende jaar onderhandelingen had gevoerd over den verkoop van oorlogsmunitie of wapens aan de Turksche regeering en of deze onderhandelingen had gevoerd over den ver koop van oorlogsmunitie of wapens aan de Turksche regeering en of deze onderhande lingen nog steeds voortduurden. Chamber lain, de minister van Buitenlandsche Zaken, antwoordde dat hoegenaamd geen rechl- streeksche onderhandelingen hadden plaats gehad. De eenige indirecte onderhandelin gen, waarvan hij wist, bestonden in navraag van Britsche firma's, welke, voor zooveel hem bekend was, geen resultaat had opge leverd en dat ihans geen onderhandelingen gaande waren. In antwoord op een andere vraag, zeide Chamberlain dat in Engelands internationale verplichtingen of in zijn betrekkingen met de Turksche regeering niets was, dat de Engelsche regecring aanleiding geeft, Brit sche firma's te verhinderen, Turkije van wa penen te voorzien, indien het dit wenscht. De Ministerraad heeft het voorstel tot in stelling van een autonome amortisatiekas goedgekeurd. De regeering zal de aanvaar ding van dit voorstel verzoeken van de Na tionale Vergadering. De ministerraad besloot verder, dat de regeering zich ten sterkste zal verzetten te gen alle supplementoire uitgaven, die niet door gelijke ontvangsten gedekt worden. De regeering zal het voorstel tot instel ling van de amortisatiekas 4 Augustus in dienen en de behandeling urgent verklaren. Waarschijnlijk zal de Nationale Vergade ring 10 of 12 Augustus te Versailles bijeen komen. Naar het „8 Uhr Abendblatt" verneemt, is de Berlijnsche recherche er ondanks de te genwerking van de Maagdenburgsche justi tie en politie in geslaagd den mysterieuzen moord op te helderen. Zij heeft wat de rechter van instructie Kölling tot dusver hardnekkig geweigerd had te doen de in het hoofd van den vermoorden boekhouder gevonden patroon alsmede den revolver van den pseudo-student Schroder aan een be kend wapendeskundige te Maagdenburg toegezonden met verzoek om zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen. Vandaag is dit rapport te Berlijn ontvangen. De deskun dige verklaart daarin, dat de boekhouder zonder eenigen twijfel met den revolver van Schroder is doodgeschoten.' Bovendien heeft de Berlijnsche recherche een brief van Schroder aan zijn verloofde in handen ge kregen, waarin hij op den moord zinspeelt. Wat de Berlijnsche rechercheur Busdorf van den aanvang had aangenomen: dat Schro der de dader is en dat hij de verdenking van zich af poogde te schuiven dcor den groot-industrieel Haas te beschuldigen, is dus juist gebleken. Onder voorzitterschap van Cobian (Span je) is gisteren te Genève de subcommissie voor militaire, marine- en luchtvaartaange legenheden van de voorbereidende ontwa peningscommissie weer bijeengekomen. Spanje schijnt zijn scrupules tegen deelne ming overwonnen te. hebben met het argu ment, dat deze commissie geen Volken bondscommissie is, aangezien daarin ook niet-leden zitting hebben. Wegens afwezig heid van den Engelschen admiraal Smith zal thans eerst vraag 4, inzake de offensieve en defensieve bewapeningen, worden behan deld, terwijl waarschijnlijk gelijktijdig de vraag inzake de militaire v/aarde van han delsvliegtuigen in de destijds gevormde drie subcommissies voor militaire, marine- en luchtvaartkwesties zal worden bestudeerd. Verschillende vragen op de ontwapening der marine betrekking hebbende, o.a. dc metho des van ontwapening, hun voor- en nadec- len, wachten op den terugkeer van den En gelschen admiraal Smith. Toen de politie Zaterdagavond een me nigte in de nabijheid van een kerk poogde uiteen te drijven, wierp een vrouw met 'n steen, welke een gendarme doodde. De politie doodde op haar beurt de vrouw. Hierop ontstonden ernstige onlusten. De troepen maakten van hun vuurwapens ge bruik en wondden negen personen. Uit Pachuca wordt gemeld, dat daar ter plaatse Zaterdag zes vrouwen en zes kin deren gestikt zijn in de menschenmenigten in de kerken. Uit Mexico wordt aan de bladen gemeld: De Engelsche gezant heeft officieele stap pen gedaan betreffende de inbeslagneming der bezittingen v.an de Engelsche kathe draal, die aan de Britsche onderdanen toe behoort. De pauselijke nuntius heeft gehoor ge geven aan de order tot zijn uitzetting uit het land. Hij heeft het land verlaten en is in Texas» aangekomen. Wanneer men tusschen de regels van de dubbelzinnige communiqués uit Peking doorleest, is het duidelijk, dat de pogin gen van Woe Pei Foe en Tsjang Tso Lin om het nationale leger (de Koeomintsjoen) ten noordwesten van Peking te verplette ren, volkomen mislukt zijn. Wedgwood Benn (liberaal) bracht in het Lagerhuis de quaestie ter sprake van de Engelsch-Italiaansche overeenkomst betref fende Abyssinië, waarbij hij beweerde dat het hier een overeenkomst was van twee mogendheden tot het stellen van zeer krachtige cischen aan een zwakke mogend heid, die niet in staat zou zijn weerstand te bieden, en de verzekering vroeg, dat de regeering niet een politiek van verdecling volgde, doch fungeerde als trustee van een zwakke en wettige handelsdoeleinden na streefde in een geest van onbaarzuchtig- heid. Hij merkte op, dat de geschiedenis van Italië met betrekking tot de souverei- niteit van Abyssinië slecht was. Ponsonby (Arbeider) klaagde erover, dat Abyssinië niet was geraadpleegd geduren de de onderhandelingen, die als het ware een schok waren voor degenen, die hadden gehoopt, dat de oude diplomatie van het oefenen van druk van twee kanten op een klein, onontwikkeld land had afgedaan. De eenige oplossing lag bij'den Volkenbond. Austen Chamberlain, de minister van buitenlandsche Zaken, antwoordde dat de uitgewisselde nota's een bilaterale over eenkomst tusschen Italië en Grool-Britan- nië vormde. De nota's pretendeerden nie! eenige andere regeering te binden. Zij hiel den noch de gedachte in aan, noch impli ceerden een aanval op de onafhankelijk heid van Abyssinië, en zij beperkten in gee- nen deele het recht van Abyssinië om vrijelijk te beslissen of het al dan nigt.de concessies zal vcrleenen, die wij hebben gevraagd. Abyssinië is lid van den Volken bond en de Engelsche fegeering hoopt dat het lid zal blijven. In het Lagerhuis deed Chamberlain voor lezing van bet Britsche antwoord aan den Volkenbond, waarin wordt betreurd, dat de Engelsch-Italiaansche nota's verkeerd worden uitgelegd en dat in het protest van Abyssinië wordt beweerd, dat de En gelsche en de Italiaansche regeering een overeenkomst zijn aangegaan om Abyssinië bun wil op te leggen. Chamberlain herinnerf pr dat de voorloopige overeenkomst omtrent iet Dou wen van een dam reeds 24 jaar geleden met keizer Menelik werd gesloten. In de gewisselde nota's wordt geen enkel deel van Abyssinië gereserveerd voor Italiaan sche „economische invloeden". De Engel sche regeering verbindt zich alleen niet te concurreeren met of de concurrentie te steunen tegen Italiaansche ondernemingen in de aangeduide streek. De overeenkomst kan de rechten van derden niet beïnvloeden en bindt Abyssinië niet. Chamberlain is bereid deze uiteenzettin- gen van verzekeringen tegenover Abvssini/ in den V. B. Raad te herhalen. De Mulde is in den afgeloopen nach. sterk gestegen en heeft de omgeving over stroomd. De rest van den te veld staanden oogst, die bij de eerste ramp gespaard was gebleven, is nu vernietigd. Ook de Elbe is >veer buiten de oevers getreden en richt groote verwoestingen aan. Bij het dorp Nie- sau is gisterenmiddag de dijk doorgebroken\ Alle ter beschikking staande manschappen trachten de ontstane scheur te dichten. Een afdeeling politie uit Dessau is met 2000 zandzakken naar de plaats des onheils ves» trokken. Vanmorgen is de moeder van Walter Rathenau in het familiegraf bijgezet. Na mens de rijksregeering werd een krans met zwart-rood-gouden lint op de kist neer» gelegd. De ministerraad besloot tot invoering van één enkel broodtype en tot het ver bieden van de fabricage van den verkoop van pain de luxe. alsmede van het bakken van koek en gebak van tarwemeel. De raad heeft 95 van de 167 onder-pre» fecturen opgeheven. Tengevolge van de maatregelen van den Italiaanschen minister van financiën is óe binnenlandse!^ schuld van Italië, welke op op 30 Juni 1926 nog 91.309 millioen lire bedroeg op 31 Juli gedaald tot 89.860 nul» liqpn. Sultan iMoeley Joessef heeft» aan Doumer- gue een officieel afscheidsbezoek gebracht» Alvorens Zaterdag aan boord te gaan van het pantserschip Paris zal dei sultan, d:e hedenochtend Parijs verlaat, Bordeaux en Toulouse bezoeken. Zondag werd in Den Haag het Zevende Eeuwfeest van St. Franciscus' zalig afsterven geopend. Z. D. H. mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, droeg te kwart over tien in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk, Prinses- sengracht, een Pontificale Hoogmis op. Pre cies te kwart voor tien deed Mgr. zijn plech- tigen intocht, bij den ingang der kerk inge haald door de geestelijkheid der parochie. Bij de Pontificale Mis werd Mgr. de Bis schop geassisteerd door den HoogEerw. heer H. A. Th. van Dam als presbyter as- sistent t dc ZeerEerw. heeren pastoor C. A. Bulters, O. F. M. en paters J. A. M. de Graaf O. F. M. als troondiakens de ZeerEerw. heeren patere K. Vriend, O. F. M. als dia ken en dr. D. Beaufort O. F. M. uit het kloos- ter tc Wychen als sub-diaken der Mis. Als ceremoniarius fungeerde de WelEerw. heer v. d. Tuijn, secretaris van het Bisdom. Een groot aantal geloovigen vulde de kerk, waarvan het schoone altaar een eenvoudige palmvereiering droeg en feestelijk verlicht was. Het zangkoor voerde onder leiding van den directeur-organist den heer Frans Haring, de Missa St. Jeanne d'Arc van Hub. Cuypers uit, waarvan de solopartijen werden gezon gen door de heeren Jos. Emoas, tenor H. van der Stap, bariton, en Streur, bas. Een jon genskoor, gevormd uit leerlingen der St. Antonjus van Padua-school, zong onder lei ding van het hoofd dier school den heer J. F. A. v. d. Post. de liturgische gezangen. Na de Pontificale Mis werd een lotlied op St. Franciscus gezongen door de aanwe zigen, waarna Z. D. .H de Bisschop, uitge leid door de geestelijkheid, zegenend het kerkgebouw verliet. Des avonds te 7 uur was de kerk wederom geheel gevuld met geloovigen ter bijwoning van het Solemneel Lof, dat gecelebreerd werd door den HoogEerw. pater B. D. van Breda, Provinciaal van de Dominicanen, met assis tentie van de ZeerEerw. heeren pastoor C. A. Buitens O. F. M., diaken, en pater Stu- lemeyer O. F. M., sub-diaken als ceremonia rius fungeerde de ZeerEerw. pater M» v. d. Kooy O. F. M. uit het klooster te Woerden. De feestrede werd uitgesproken dodr den ZeerEerw. Hooggel. pater H. B. Molkenboer O. P., lector aan de' Keizer Karei Universi teit te Nijmegen. Het zangkoor zong Panis Angelicus en O. Exa Viatorum, beide van Ph. Loots, „Magni ficat" van Witt, „Salve Regina" van Röder en „Tantum ergo" van Gruber. Na het Lof werd wederom het Loflied op St. Franciscus gezongen. HOOGKARSPEL, 2 Aug. Vereen. „De Eendracht". Schotsche aardappelen 2.40, Due 1.55, kleine aardappelen 1.70. MEDEMBLIK, 2 Aug. R K. Marktver- eeniging „St. Jozef". Aardappelen: Groote muizen 2.252.70, kleine id. 1.10 2.25, groote witte 1.05—1.45, per halve H.L Aanvoer 2500 manden of .zakken. BEVERWIJK, 2 Aug. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging - „Kenneme-rland". Bessen 3q40 ct„ kruisbessen 2030 ct., frambo zen 0.70—1.25, tomaten 10—26 ct., per k.g.; spinazie J 1.151.75, sla 0.401.15, postelein 1025 ct., andijvie 3570 ct., per kist; wortelen 1329 ct., rabarber 58 ct., per bos; bloemkool 518, komkommers 25, per 1C0; tninboonen 311 ct., dop pers 832 ct., capucijners, witte 1626 ct., id. bruine 2036 ct„ raspers 2840 ct., groentjes 1022 ct., snijboonen 2435 ct., specieboonen z. dr, 2025 ct., id. m. dr. 15—22 ct., id. dik 11—16 ct., id. tros 22— 25 ct., alles per k.g. IJMUIDEN, 2 Aug. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJM. 175 (Trio) met 2508 IJM. 142 (Freia) met ƒ2434 IJM. 109 (John Bron) met 1528 IJM. 165 (Martha) met 2527 IJM. 326 (Hibefnia) met 1966 IJM. 129 (Shamrock) met 2548 IJM. 325 (Gloria) met 1436 IJM. 501 (Flora) met 1727 IJM. 101 (Gcrbrig) met 2377 IJM. 143 (Balder) met3605 IJM. (Derika II) met 2691 IJM. 184 (Plutos) met 143! IJM. 272 (Derika XV) met 2279 IJM. 40 (Cala bria) met 285 IJM. 503 (Holland Vil) met 1706 IJM. 104 (Annie) met 1348 IJM. 8 (Annie) met 1412 IJM. 47 (Tubantia) met/2026 IJM. 27 (Zwarte Zee) met/1578 en IJM. 38 (Jenny Elsa) met 3134 aan be somming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7