In en om Haarlem. STADSNIEUWS. m m 1 Voornaamste Nieuws V erkeer soEge vallen J Woensdag 4 Augustus 1926++- 50ste Jaargang No. 16118 Dit nummer bestaat uit 6 Bladzijden - Eerste Blad Mooi Kennemeriand. Agenda 5 Augustus Openstelling kantoor invöerrecliten, acciinsen. Hoe slaat het met onze H, O, V.? Haar finarscieele belangen. Het drama te IJmuiden. Concours „Kunstkring" te Spaarndara. in dit nummer. Kokende koffie over het lichaam. FaïIHssmenien. Verwerking van tomaten. De Haarlemsche Bach- vereeniging. J. J. VVEBER ZOON Telegraphlsch Weerbericht Haarlemsch Symphonie-orkest Euterpe". De nieuwe voorzitter van den Bond van Bloemboiienhandelaren. Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0,25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents pei regel» Advertentiën tusschen den teksti als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le pagina's 75 ct» per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. bij verlies v. eea andere vinger. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden f OOfJjT tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: v«JUU« Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f17Cfj bij een ongeval met f ft Ejl verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: a Uw.'*doodelijken afloop; 1 bij verlies van een hand, f IOC t een voet of een oog: 1 l«v»' bij verlies van een f Cft drum of wijsvinger; vU.' bij 'n breuk van f f ft been of arm: ItfcU» Wie in Kennemerlarrd woont, wordt on willekeurig een minnaar van de natuur en Jaat de streek hier liefhebben. Wie hier lan teren tijd woont en zich de ongerepte na- :uur van eenige tientallen jaren her herin nert, krijgt onwillekeurig een. angstig gevoel wanneer hij ziet, dat heel deze mooie streek van Castricum tot Leiden toe wordt volgcsmeten met bouwsels,waaronder mooie, maar waaronder ook, die vloeken met de mooie natuur. Bouwsels en bouwplannen, die met geen harmonie rekening houden, maar die de duinstreek voorgoed dreigen te be derven. Menigeen heeft die opmerkingen onge twijfeld bi; zich zelf gemaakt, maar weinigen brachten haar onder woorden. Doch daarojn heeft ongetwijfeld de onlangs door den heer S. W. de Clercq van de Boekhorst te Bloe- mendaal aangeheven waarschuwing over het bederf van Kennemeriand's schoon zooveel instemming gewekt. Het is volkomen juist, v/at de h^er de Clercq in dien brief aan de gemeentebesturen van Kennemeriand schrijft; Het aantal inwoners van Haarlem en aangrenzende gemeenten neemt voort durend toe, schrijft hij; de nieuwe inzichten omtrent bebouwing en huisvesting vragen voor een zekere bevolkingstoename 'n veel grootere oppervlakte dan vroeger. Blijven deze beide oorzaken doorwerken (en er is geen reden dazTaan te twijfelen] dan zullen binnen korten tijd in Kennemeriand, van Beverwijk tot Bennebroek, de bebouwingen aan elkaar aansluiten. Dit proces, 't welk zich in gelijke maie in andere streken van ons land voltrekt, is een gevolg van de sterke bevolkingstoename van Nederland eenerzijds, van de bijzondere aantrekkelijkheid voor vestiging in Kenne meriand anderzijds. Het heeft voor de be trokken gemeenten voordeden, maar he! bergt voor haar en voor deze gehecle streek ook gevaren in zich. Bovengenoemde aan trekkelijkheid toch schuilt in hoofdzaak in de schoonheid van Haarlem's omstreken, met hun afwisseling van duin en bosch, weide en water. En naarmate de bebouwing zich uitbreidt, vermindert dit landelijk schoon en verliest Kennemeriand een groot deel van zijn bekoring. Op datgene, wat reeds verloren, ging, behoef ik wel niet te wijzen. Toenemende bebouwing verandert vanzelfsprekend het karakter van een streek en men kan dus onmogelijk verlangen, dat dit in een voor uitgaande streek geheel onaangetast blijft. Een andere vraag is echter, hoe do uit breiding der bebouwing plaats heeft, of daar bij dit karakter zooveel mogelijk behouden wordt, de bebouwing er zich dus bij aan past en voor het ongerept bewaren van de mooiste plekken tijdig de noodige maat regelen worden genomen. Al ftiaakt de grondspeculatie het nemen van dergelijke maatregelen niet gemakkelijk, men wordt bij het streven in de hier aangegeven richting gesteund door de thans wel gemeen goed geworden opvatting, dat de gemeen schap voor zulk een doel offers mag en moet brengen; terwijl ook de bemoeiingen van het Provinciaal bestuur ten aanzien van deze materie bewijzen dat de gemeentebe sturen van die zijde de meest mogelijke medewerking kunnen verwachten. Welke maatregelen genomen zouden moe ien worden, op welke onderwerpen zich een georganiseeid streven van de gemeentebe sturen van Kennemeriand zouden moeten richten, daarop mag ik hier niet ingaan. Ik wil slechts eer voorbeeld ter illustratie noe men en kies daartoe het Spaarne met aan grenzende wateren' met hunne oevers. Noor derbuiten Spaarne, Mooie Nel, Liede en Zui derbuiten Spaarne dragen in groote mate bij tot het bekoorlijk karakter van Haarlem's omgeving. In de toekomst zullen de oevers van het Noorderbuiten Spaarne waarschijn lijk meer en meer voo» fabrieken,werkplc.pt- sen en werven gebruikt worden. Wellicht zal het *t dichtst bij Spaarndam gelegen deel van de Mooie Nel ook niet ongerept kun nen blijven, doch des te wenschelijker is het dan om Buiten- en Binnenliede^te sparen en tijdig de noodige maatregelen te nemen, op dat in de onmiddellijke omgeving van Haar lem een zoo mooi gedeelte met water en weiden, scha^rsche en bij die omgeving pas sende bebouwing van boerenwoningen en kan 't zijn hier en daar een windmolen, ongerept behouden blijft. Hetzelfde moet met de oevers van het Zuiderbuiten Spaarne nagestreefd worden. Nog is het tijd om het prachtige, ruime uit zicht vanaf den ringdijk van den Haarlem mermeerpolder over het Spaarne te behou den en er het volle profijt van te trekken bij den uitleg der bebouwingen. Aan de lin kerzijde de overblijfselen van het slot Heem stede met weiland en eenig houtgewas, dan de breede rietzoom langs den oever met het geboomte daarachter in de verte de Groote Kerk van Haarlem als afsluiting; en rechts de merkwaardige houtzaagmolen „de Eenhoorn'', en langs de zachtbuigende oevers het jaagpad met zijn eigenaardige hooge brugjes en de boerderijen daarachter. Kennemeriand biedt gelukkig nog tal van mogelijkheden, waardoor bij tijdig en geor ganiseerd ingrijpen deze streken ondanks toenemende bebouwing een lustoord kun nen blijven, zooals er weinig in Nederland zijn. Men moet een natuurliefhebber en fijn voelend man zijn als de heer de Clercq, om met zooveel enthousiasme op Haarlem's mooie omgeving te wijzen. De heer ie Clercq deed een beroep op de gemeentebesturen van Kennemeriand en wekte ze op om in samenwerking wat goeds te bereiken. Wie den naijver tusschen de gemeente besturen van Kennemeriand kent en hun chauvinisme in sommige gevallen, moet e: wel aan wanhopen, dat er van die onder linge samenwerking iets terecht komt. Wij hebben dan ook veel meer vertrou wen in de gewestelijke commissie voor uit breidingsplannen, waarin adviseurs zitten en mannen van smaak uit de geheele Provincie en daarbuiten. Niet alleen kunnen de leden van deze commissie de plannen beoordeelen, maar den steun genietende van ons Provin ciaal bestuur zal baar advies ook in vele gevallen voor de betrokken gemeentebestu ren beslissend ziin, willen die besturen zich tenminste niet /blootstellen aan telselmatige tegenwerking van Gedeputeerde Staten ten einde hen te dwingen in een richting, die het algemeen belang dekt. In deze commisie hebben wij vertrouwen en wij weten dan ook dat een der eerste resultaten van de instelling der. gewestelijke commissie is geweest, dat aangedrongen werd op het in studie nemen van een uitbreidings plan van mooi Kennemeriand. Daarom ook hechten wij ook zooveel waarde aan de uitbreidingsplannen en wegenplannen buiten Haarlem, die, naar wij onlangs be- dichtten, in studie ziin bij den dienst van Openbare Werken in Haarlem. De ingenieur, met dit werk belast, is een kunstzinnig map, die Kennemeriand dood en door 'rent en die ongetwijfeld zijn oog en hart in Kennemer iand zal laten rondgaan. Wij zijn, gelooven wij, op den goeden weg. De toekomst van Kennemeriand kan met een gerust hart worden tegemoet gezien. Kennemeriand is nog niet geheel bedorven en van wat er mooi bleef is nog heel veel bekoorlijks te maken. Met een vruchtbare samenwerking tus schen gemeentebesturen, Provinciale com missie en Provinciaal bestuur is nog veel bereiken. Dat in dezen het initiatief niet uit sluitend meer aan onbekwame en vandalisti sche, egoïstische gemeentebesturen wordt overgelaten, is een gebeurtenis, waarvoor t nageslacht ons dank zal weten. In dezen is een krachtige vuist van ons Provinciaal bestuur gewenscht! V»cieteit „St. Bavo." Overheidsperso neel 8 uur Vioolonderwijs half 3 uur Spoor en Tram 8 uur 1 —Bestuur Transport 8 uur. St. Jozeisgezellengebouw Jansstraal 59. Zelatricenvergadering half 9 uur Bestuursvergadering Retraiteclub „St. Clemens" half 9 uur. Groote- of St. Bavo-kerk. Orgelconcert half 8 tot half 9 uur, Raadhuis Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Gem. Concertgebouw. „Hoe ik mijn kind gedood heb" 8 uur. Kleine Theresïa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en "Meis jes. Bloemhofstraat 1.'Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 1 f.671. R.K. Bcvolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- Ï.K. Leeszaal en Uitleenbibiiotbeek. Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeuiging. Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van S—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur. R.K. Rdclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hef gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild rnet wit kruis aan den, huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392], De Kamer van Koophandel en Fabrieken ontving van den ontvanger der Invocrrpch-, ten en Acciinsen te Haarlem de mededee üng, dat het kantoor van Maart tot en met October gedurende de eerste vijf dagen der week des voormiddags te 8% uur geopend zal worden. De donkere dagen bëhooren voor de H. O. V, blijkbaar weer tot het verleden de fin'an- cieële zorgen, waaronder ons Haarlemsch Muziekkorps op sommige oogenblikkeu zwaar gebukt ging, zoo zwaar zelfs, dat men het ergste, de opheffing der vereeniging, reeds vreesde, zijn met vereende krachten te boven fekomen'en thans hangt zelfs de-financieele westie niet meer als een dreigend zwaard bo ven het corps. Ieder, die het oprecht met de H. O. V. en het muziekleven in onze stad meent, zal dit toejuichen. Voor hen toch vooral zou het ver dwijnen der Haarlemsche Orkestvereeniging een beteekenend verlies geweest zijn. Men zal zich ongetwijfeld nog herinneren de actie, die spontaan van alle zijden in 't werk kwam en waardoor de vereeniging van een wissen dood gered werd. Nu is 't voorbij en over financieele nooden bij 't orkest wordt niet meer gesproken. Waarover echter meer tongen loskomen is thans een kwestie, overi gens in een stedelijk muziekkorps geen on gewoon verschijnsel, de ontslagname van enkele musici, onder wie ook den concert meester en tweeden dirigent, den heer Wil lem Knikker. Wellicht kwam bij dezen of ge nen een gedachte op, als zou eenige oneenig- lieid tusschen orkestleden en het bestuur of anderszins hieraan schuld hebben, doch zoo als wij reeds mededeelden, moest de reden van deze ontslagname gezocht worden in posi tie-verbetering. Waar nu ook Willem Knik ker om particuliere en voor 't meerendeel fi- nanciëele redenen zijn ontslag tegen 1 Octo- ber bij het bestuur had ingediend is thans een actie ontstaan om den concertmeester voor Haarlem te behouden. In verband daarmede wendden wij ons om inlichtingen tot het be stuur, om te weten of de toestand van de H. O. V. verontrustend is. De inlichtingen wer den ons met de meeste welwillendheid ver strekt. Natuurlijk, zoo deelde men ons mede, zul len het bestuur der H. O. V. en ook de diri gent, de heer Gerharz, betreuren de ontslag name van den concertmeester, den heer Knik ker. Een uitstekende kracht behoudt men liever in zijn korps en daarom is 't ook te meer te betreuren, dat financieele redenen, Wat overigens natuurlijk zeer begrijpelijk is, den heer Knikker tot het aanvragen van zijn ont slag hebben genoopt. Te meer betreurenswaardig omdat het bestuur der H. O. V. tegenover deze finan cieele bezwaren ten eenenmale machteloos staat. Want al zijn de sombere dagen van finan cieele zorgen voor de H. O. V. voorbij en hoort men over gebrek aan geld niet rrjeer^ luidop klagen, daarom denke men niet dat t er nu rooskleurig met de kas uitziet. Zeker, dank zij de hulp van talrijke T.O.V.- vrienden is thans het ergste leed geleden, doch nog steeds werkt de vereeniging met een klein deficit. De kas is dus nog nood lijdend, zij het dan ook in veel mindere mate dan vroeger. Waar nu de zaken zoo staan en waar men dus, zooals dat wel in de wandeling heet „met kunst en vliegwerk" de exploitatie weet voort te zetten, kan er natuurlijk met aan gedacht worden in de financieele positie der orkestleden oogenblikkelijk verbetering te brengen, hoe gaarne het bestuur dit ook zou willen, want het bestuur iser, zoo ver zekerde men, diep van doordrongen en vast van overtuigd, dat aan de orkestleden een, naar verhouding met de andere orkesten in ons land, te geringe bezoldiging wordt uitgekeerd. Maar het bestuur staat machteloos bij gebrek aan voldoende financiën om de sa larissen de verhoogen. En al ware 't nu eens mogelijk aan één der leden om zeer bijzondere redenen een hoogere bezoldiging toe te kennen, dan zou het bestuur toch daardoor onmiddellijk voor de noodzakelijkheid komen te staan, om ook het salaris der overige mu sici te verhoogen, die dat dan als hun volste recht zouden kunnen gaan eischen. Hoezeer het bestuur het dus betreurt, dat financieele overwegingen sommige orkest leden tot heengaan nopen, het moet er in berusten en plaatsvervangers zien aan te stellen. Of 't dan op den duur niet fnuikend voor het muzikaal gehalte der H.O.V. zou kunnen worden., wanneer dergelijke ontslagnamen om financieele redenen, regel worden Dit meende men ten sterkste te moeten ontkennen. Trouwens moet men het heengaan van enkele orkestleden niet al te tragisch op nemen. Het is nu eenmaal een voorkomend verschijnsel bij ieder orkest, en de jr'.rüjksche wisseling, meer niet. Maar dat het muzikaal gehalte bij deze wisselingen moet verminderen is absoluut ■niet het geval. Tot nog toe heeft het bestuur voor de vertrekkende musici zeer goede plaatsvervangers weten aan te stellen en ook thans zijn voor de openkomer.de plaat sen der twee orkestleden contracten afgesloten met bekwame musici. Ook voor de vervulling der eventueeie vacature van concertmeester en tweeden dirigent, in de plaats van den heer Knikker, hebben zich verscheidene goede sollicitanten, onder wie ook buitenlanders, aangemeld. In geval dus de heer Knikker zijn ontslag name zou handhaven, hetgeen het bestuur, zeker zou betreuren, dan zal een vergelijkend examen worder. uitgeschreven .en hoopt het bestuur, met den bekwaamste der sollicitan ten een overeenkomst te kunnen maken. Zijn er betere vooruitzichten wat betreft de finan ciën vroegen wij nog. Daarop heeft het bestuur goede hoop. Hit is niet onmogelijk, dat ook c'e H. O. V. gelijk gesteld zal worden met andere groote orkesten iu het land en een rijkssubsidie zal erlangen. Krijgt zij die subsidie, dan zal ze het deficit van thans kunnen dekken en de begrooting sluitend kunnen makeji. Het bestuur heeft hoop, uat, wanneer een maal een Rijkssubsidie zal verkregen zijn, ook een subsidie van de provincie zal volgen. Wat het werkprogram betreft, dit is reeds uitgebreider dan de vorige jaren. !De toekomst voor de H. O. V. ziet er dus niet 200 donker uit, als men wel aanvankelijk zou willen meenen. De H. O. V. heeft zich een belangrijke plaats in Haarlem weten te veroveren en "zal die ongetwijfeld ook blijven bezetten, dank zij den steun van vele liefhebbers van de schoone muziekkunst. De instructie tegen de beide Engelsche zeelieden, die gisternacht door de politie werden aangehouden, verdacht van een land genoot en collega in den Visschcrshaven te hebben geworpen, tengevolge waarvan deze is verdronken, duurde bijna den geheelen dag In den namiddag was daarbij aanwezig de Officier van' Justitie uit Haarlem. Na verhoor door dezen en gehouden sec tie op het lijk ziin echter, tegen den avond, beide verdachter, weer op vrije voeten ge steld. Hedenmorgen vertrok uit de visschcrs haven van Uitluiden dc Engelsche stoom trawler „Strome" K. 109 naar Alberdeen met aan boord het lijk van den omgekomen stoker. De „Strome" had de vlag halfstok gehe- schen, terwijl verschillende andere Engel sche schepen eveneens eerbewijzen betoon den. Dinsdagavond om half acht bracht het Harmoniekcrps „Willen is Kunnen", van De stoomtram HaarlemLeiden maakte gistermiddag te Hillegom, nabij de Weerenstein- straat wederom een slachtoffer, ditmaal een vrachtauto uit IJmuiden. Door een toevallige samenloop Van omstandigheden duwde de tram den auto in een droge sloot, zoodat dt wagen er ondersteboven in terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Haarlem, directeur dc heer Anton Pusch, een aubade aan de feestvierende vereeni ging „Kunstkring", aan den gemeenteraad, aan het ssre-comité en aan het uitvoerend comité van „Kunstkring". Bij die gelegen heid had bet muziekkorps .Crescendo" wel willend de muziektent op de Kolk afgestaan. Nadat het korps eenige nummertjes ten beste had gegeven, sprak de burgemeester enkele woord,en, terwijl daarna de voorzit ter van „Willen is Kunnen", de heer E. W. van Nes, hulde bracht aan „Kunstkring" en in het bijzonder aan den directeur, den heer P. Wit Sr. Tot slot dankte de heer Wit voor de waardeerendc woorden, door den heer v. Nes gesproken. Vervolgens trok men muslceerend naar 't concoursterrein, waar een aanvang werd ge maakt met het door „Willen is Kunnen" aangeboden concert, dat keurig werd uit gevoerd Het 3-jarig zoontje van den arbeider D.C. wonende aan den Sloterv.eg in de Haar lemmermeer, trok Maandagavond in een onbewaakt oogenblik een ketel met ko kende koffie van dc tafel, waardoor een gedeelte van den inhoud over de handen en armen van den kleine terecht kwam. Met vrij ernstige brandwonden moest het jon getje onder geneeskundige behandeling worden gesteld. 3 Augustus 1926 zijn uitgesproken de vol gende faillissementen: J. Faas, manufacturicr te Lisse. Juliana- straat 127; curator Mr. H. Muller Brands te Haarlem. W. Reir.ders, zonder beroep, te Vogelen zang, Vogelenzangscheweg 86; curator Mr. W. dc Rijke, te Haarlem. A. Wernik. lood- cn zinkwerker te Haar lem, Schoterweg 28; curator Mr. Siivain Groen, alhier. H. C. Morshuis, winkelier in meubelen, te Zaandam Westzijde; curator Mr. P. Tide- man alhier. G, G. van Leeuwen, winkelier in ijzer waren te Haarlem, Kleine Houtstraat 88; curator Mr. F, A. Davidson alhier. P, Batten, molenaar te Wormer 239a; cu rator Mr. Hf H. Ricpma te Edam. Door het Gerechtshof te Amsterdam werd den 23en Jfizli j.l. in staat van faillis sement verklaard C. A. de Vos, koopman in groenten te Hillegom.; curator Mr. W. P. Vis. Recht er-commissaris in alle faillissemen ten Mr. jbr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: J. Korstanje te Haarlemmermeer; uitge sproken 13 Juli j.l.; curator Mr. F. van der Goot, alhier. J. van der Bijl te Wormerveer, uitge sproken 22 Juni 1926; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. Joh. Kasteel, makelaar te Schoten, uilge sproken 1 Jühi 1926: curator Mr. L. G. van Dam, alhier. de N. V. Tommyfabriek te Zaandam, uit gesproken 27 April j.l.; curator Mr- K. Wes terling te IJmuiden. C, L. van Dijk te Haarlemmermeer, uit gesproken 31 Juli 1926; curator Mr. F. van der Goot, alhier. E. Boeree, kruidenier en loopknecht te Haarlem, uitgesproken 8 Juni j.l.; curator Mr. FI. Muller Brands alhier. In een in 't Westland gehouden vergade ring van belanghebbenden, is bet vraagstuk besproken omtrent het uit den hendel hou den van het uitschot der tomaten. De voorzitter van den bond ven Westland, de heer J. Barendse, te Poeldijk, herinnerde aan dc voorgeschiedenis. Het denkbeeld om in den tijd van den grooten pluk bet uil schot der tomaten van de markt ie houden, vond verleden jaar vefel instemming, doch zou beter kunnen slagen, indien het product tot puré verwerkt zou kunnen worden. Het Centraal Bureau van veilingen heeft thans de Gebr.'s Docter, te Beverwijk, be reid gevonden om op groote schaal een proef met deze bewerking te nemen, waar om het: aan de betrokken veiling-vereeni- gingen de tomat envoor dit doel kosteloos ai zal staan aan het Centraal Bureau. Dit voorstel bleek de instemming der ver gadering te kunnen wegdragen, zoodat de ptoef vermoedelijk doorgang zal hebben. Het verslag 19251926 en het werk program voor het komende seizoen. Verschenen is het verslag van de Haar lemsche Bachvereeniging over het vereeni- gingsjaar 19251926. Hieraan ontleenen wijl In het afgcloopen jaar werden vanwege de vereeniging negen gewone concerten ge geven. Het eerste concert werd gegeven door de Nedcrlandsche Bach-vereeniging, dirigent Joh. Scboonderbeek. het tweede, vierde en zevende door het Residentie-or kest en de vijf andere door het Concertge bouw-orkest, Verder al? buitengewoon con cert wederom de „Matthaüs Passion van Bach, uitgevoerd in de Groote- of St. Ba vo-kerk, Evenals vorige jaren was wederom een artistiek succes ie boeken; dc finantiee- 1c resultaten van deze uitvoering hebben echter niet aan de verwachtingen beant woord. Alle concerten werden wederom druk bezocht en hadden een groot succes. Met veel leedwezen echter maken direc teuren melding van het overlijden van den heer Orest D, Emrik, den ijverigen secreta ris van de aid. Haarlem der Mij. tot Bevor dering der Toonkunst, wiens n-vdewerking aan de veelomvattende voorbereidingen voor de uitvoering van de „Matthaus Pas sion" voor de Haarlemsche Bach-vereeni- ging schier onmisbaar geworden was. Zijn nagedachtenis zal bij de Haarlemsche Bach vereeniging in aangename en dankbare her innering blijven. Het werkprogramma voor het seizoen 1926—1937 luidt als volgt: 26 October 1926: Concert van de Haar lemsche Orkest-vereeniging, dirigent Nico Gerharz; soliste: de zangeres Mej. Ann.ie Wout. 9 No'-ember 1926: Concert van het Resi dentie-orkest, dirigent dr. P. van Anrooy; solist: de pianist Arthur Rubinstein. 30 November 1926: Concert van het Con certgebouw-orkest, d'rigent Pierre Monteux; solist: de violist Bronislaw Hubermann. 14 December 1926: Concert van het Resi dentie-orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; soliste: de violiste Erna Rubinstein. 11 Januari 1927: Concert van het Concert gebouw-orkest, dirigent Pierre Monteux; solist: nog niet vastgesteld. 1 Februari 1927: Concert van hei Con certgebouw-orkest, dirigent Willem Mengel berg; solist: nog niet vastgesteld. 22 Februari 1927. Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; soliste: de zangeres Vera Janucopulos. 8 Maart 1927: Concert van het Concqj-t- gebouw-orkest, dirigent Willem Mengel berg; uitsluitend orkestwerken. 29 Maart 1927: Concert van het Concert gebouw-orkest, dirigent Willem Mengel berg; solist: dei violist Prof. Georg Kulen- kampff, met het Concert van Beethoven. Deze avond zal trouwens in verband met d'e algemeene Beethoven-herdenking ge heel aan den grooten componist gewijd zijn. Of in het komende concert-seizoen nog de gelegenheid zal kunnen worden geboden van een uitvoering der „Matthaus Passion" van Johann Sebastian Bach te genieten, maakt een punt van overweging en onder handeling uit. De Koningin en de Prinses niet naar de» „Ruygenhoek." De Duitschers oefenen scherpe controle uit op de grens. De gröententransportstaking. Ongeregeld# heden aan den Langendijk. De huurwetten en de huur commissie» Een adres Tan Patrimonium. Bezuiniging bij Oorlog. Verlaging der be. grooting met 3 miilioen. Belasting op gouden en zilveren voor. werpen. Begrooting Bouwlonds. Een wetsontwerp ingediend. De invoer van paarden naar BuJtscMan^ Het invoerrecht. De politiek van Briand. Bevordering der economische toenadering tusschen Frankrijk en Dcitschland hoofdzaak. Opleving van den strijd in Syrië. Dorpen stukgeschoten. De Fransche Senaat neemt het finan cieel ontwerp van Poincaré ongewijzigd aan. Een aardschok te Tokio verwekt een paniek onder de bevolking. Zie verder Laatste Nieuws Nabij de Oosteinderbrug te Hillegom is men thans bezig om de bocht in den Rijksstraat weg weg te nemen en den rijweg in rechte lijn door te trekken. Dat deze verandering een belangrijke verbetering voor het verkeer beteekent toont bovenstaande foto. Reeds staat het rasterwerk gereed en de doomenhaag zal worden opgeruimd. Barometerstand, 9 uur v.m., 770 vooruil OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.14. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro- logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Augustus. Hoogste Barometerstand 771,4 rmM, t® Shields. Laagste Barometerstand 761.4 m.M. W Akureyri. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Augustus: Zwakke tot matige N. tot N. O. wind; zwaar tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Bovengenoemd orkest geeft Zaierdag 7 Augustus a.s., des avonds om 8 uur een uitvoering in de tent in het BlcemendaaL sche Bosch, ender leiding van den Direc teur, den heer J. A. Meng. Hei volgende programma zal worden uit gevoerd: 1. Deuischlands Waffennehre. Marsch -< Blankenburg. 2, Ouverture Dramatique Giro Urbini. 3. Zwei Ungarische Tanze Joh. Brahms, 4. Fantaisie Cavalieria Rusticana. Mascagni, Pauze 5. Mhrche Militaire Fr. Schubert. 6. Ouverture: Si j'etais Roi Adan. 7. Gilda-Walzer Mi Hoeker. 8 Fantaisie Faust Ch. Gounod. Zondagmiddag 8 Augustus vertrekken de leden van het orkest met den trein van 3.09 naar Schagen, om op verzoek van den Muziektuin aldaar een uitvoering te geven- Dezelfde nummers zullen ten gehoore wor den gebracht. Tot voorzitter van den Bond van Bloem bollenhandelaren is door de Algemeene Ver gadering van j.l. Maandag gekozen dc heer W, Warnaar, die naar wii vernemen, dc be noeming heeft aangenomen. Autobotsing. Terwijl de heer G. T., wonende te Am sterdam .Maandagmiddag met z'n familie in een auto op den Hoofdweg in de Haarlem mermeer reed, naderde eon paard en wa gen uit de tegenovergestelde richting. Bij het passeeren maakte het paard plot seling een zijsprong, met het gevolgd, dat dc heer G. zijn stuur kwijt raakte cn de auto tegen een boom botste. Het voorgsdeelte van het motorrijtuig werd deerlijk gehavend, de inzittenden kwamen met den schrik vrij. Dc beschadigde auto werd vooc reparatif naar een garage gebracht. Een epirisBching. Een tweetal dames, afkomstig uit Ab coude, reed Dinsdagmorgen per rijwiel op den Kruisweg in de Haarlemmermeer. Toen zij bij het passeeren van een auto blijkbaar te dicht naast elkaar reden, geraakte het pedaal van een der fietsen in het wiel van het andere rijwiel, waardoor een der dames, mei. K. S., een tuimeling maakte en met fiets cn al in den tocht langs den weg te recht kwam. Zij werd spoedig uit haar benarde positie bevrijd en in de nabijgelegen woning vaa droge kleeren voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1