Haversriifnidt Ilaje bedient U HET BEST. Tjebbo Franken Te koop aangeboden Adv8srl@ntiëii ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Het Wereldkampioenschap Wielrijden. Linart zegeviert achter den motor. Schlebaum moet opgeven wegens machine-defect. Weinig emotie. LAWNTENNIS. TENNIS. Suzanne Lenglen naar Amerika. ZWEMMEN. Een startverbod voor de dames Braun en Baron. BINNENLANDSCH NIEUWS, VRAGENBUS. UIT HET SOCIALE LEVEN. R. Vierde Jaarboek der K. Werkgeversvereenigingen in Nederland. AMSTERDAMSCH NIEUWS. EEN WACHTKAMER UITGEBRAND GEMENGD NIEUWS. LAATSTE NIEUWS. Jammerlijk verdronken. Auto-aanrijding te Delft. Nieuwe ongeregeldheden aan den Langendijk. Diefstal van Kunstschatten Suzanne Lenglen. Het Italiaansch-Engelsch ver drag inzake Abessynië. MARKTNIEUWS. ADVERTENTIËN. Aletia GED. OUDE GRACHT 84 Adverteert in dit blad. Afwezig M. JESSURUN Vraag en Aanbod TE KOOP GEVRAAGD R.-K. DIENSTBODE R.-K. DAGMEISJE VRIENDIN Huishoudster FLINK DAGMEISJE HUWELIJK. NET MEISJE NET MEISJE Nette Loopjongen VERLOREN: TE HUUR PIANOLA f 500.— TER LEEN Ford Vrachtwagentje IERSCHE SETTER VERLOREN: MORGEN KIJKDAG lO tol 3 uur VERLOREN: 3-tons Vrachtauto, in gocrion staat, tegen lagen prijs; ook te huur of in huurkoop te bekomen. Gemakkelijke betalingsconditiën. Br. onder no- ?*822, bureau van dit blf" TE KOOP J. A. THOOLEN Wegens vertrek Turijn, 1 Augustus 1926, De plofmcnsters en de renners erachter hebben weer hun 250 rondjes gemaakt in den strijd om de suprematie der aarde. Het zij al dadelijk grif toegegeven, dat het gezoem van de motoren veel weg had van „bedlime- stories" door de Radio, Er was gelegenheid te over om in te dutten. De oorzaak hiervan was gelegen in bet feit, dat men hier op dit Motovelodromo Torinese thans niet reed tot vermaak van de aanwezigen, maar tot het behalen van een wereldtitel. Men reed dus niet om de schare aan het klappen te krijgen door krijgertje spelen, maar eenvoudig om te winnen. Er werden geen grapjes verkocht. Er waren voor den titel twee serieuse can didates te weten Linart en Ganay. De rest kon alleen maar in aanmerking komen als de twee sterren met pech te kampen zou krijgen. Dit gebeurde nu niet en vandaar dat het een strijd werd, waarbij zulke heldhaftige pogingen werden ingesteld om geeuwen te onderdrukken. Een strijd, die door Victor Linart gewonnen werd om de simpele reden, dal deze Belgische Duivel de sterkste was van het heele vijftal en slechts een ongeluk kige loting hem op deze nogal lastige baan wat kamp kon geven. Toen de amateur-kam pioen Martinetti echter voor den stoeren Belg nummer een uit de flesch te voor schijn haalde en Linart dus zeker was van den kop, was de heele wedstrijd feitelijk bekeken, temeer waar Ganay zoo onfortuin lijk was als nummer vijf te moeten starten. Als er geen bandjes knapten of geen motor- pech kwam, was Linart overwinnaar. Hetgeen geschiedde. Motorpech kwam er. Maar niet bij den Belgischen, doch bij den Hollandschen afge vaardigde. Het gebeurde op de helft van het traject, dat Schlebaum moest verwisselen van gangmaker. Even later fietste hij heele banen alleen. Weer kwam er een andere motor aan, maar ook deze deed het niet en eindelijk dwong men den Amsterdammer om af te stappen. Hij voelde er toen geloof ik nog niets voor. Hoewel hi] geen schijn van kans meer had, wilde hij blijkbaar nog wat door trappen. Dat noemen wij volhardingsvermo gen. Waar niet alle rijders achter den mo tor in Holland, meen ik, even rijk aan zijn.... De organisatie was., enfin, hoe noemen we dat ook weer? Er stond in het Officieele Programma, dat het feest om twee uur zou beginnen. Een Turynsch dagblad bevestigde dat. Een ander Turynsch dagblad vertelde, dat het om drie uur zou beginnen. Om nu zeker van de zaak te zijn, spendeerde ik mijn laatste centesimi voor een derde courant, om precies te weten of het nu twee of drie uur was, wat nog wel eenig verschil uitmaakt, nietwaar? Deze nieuwsbode bracht echter het verblijdende bericht dat het om vier uur begon. Om nu niet ergens te lezen dat men om vijf uur zou starten, begaf ik me om streeks drie uur naar het Stadion, Immers, zelfs als het feest officieel zou openen om twee uur, zou er toch voor drie uur nog niets te zien zijn. Sinds de roei-kampioenschappen te Como en de wereldkampioenschappen fietsen te Milaan, ken ik het klappen van de zweep wel. Je kan hier haast niet te laat komen. Achteraf begon de pret om half vijf. Er v/as tegen drie uur al veel publiek aanwe zig, doch dat wachtte geduldig. Het is in de leer opgevoed, 't Mooiste is eigenlijk, dat Leon Breton, de President van de Interna tionale Wielerbond tegen een Italiaansch of ficial gezegd heeft, na het ondergaan van zooveel misère: ,,Ik heb nog nooit zoo n or ganisatie meegemaakt" en dat die official dat als een compliment opvatte, terwijl het omgekeerde bedoeld wa^l Hoe is die? Zooals de telegrammen u zullen hebben verhaald, qualificeerden er zich vijf renners voor de finale achter de motoren, onder wie de Hollander Schlebaum. Voor dit nummer begon, werden we echter vergast op een se rie sprintjes, waaraan de keien van het ama teur-wereldkampioenschap aan meededen. De diverse heats werden gewonnen door Falck Hansen, Martinetti, Galvaing en Zu- chetti. In de demi-finale werd echter weer een geniepigheidje uitgehaald, toen men Han sen, die in den strijd met Zuchetti duidelijk als eerste de streep passeerde, achterstelde ferwille van den Italiaan, Het zij echter ter eere Van het publiek gezegd, dat de majsa geen oogenblik genoegen nam met dit on recht en op luidruchtige wijze aan dc jury deed weten, dat men Hansen verkoos als winnaar boven hun landgenoot. Ik heb mij altijd het Italiaansche publiek veel chauvi nistischer voorgesteld maar me daarin ver gist. Immers, ook reeds j.l. Zondag, toen Kaufmann tegen alle sportieve gevoelens in werd achtergesteld bij Moretti, liet het pu bliek duidelijk blijken, dat het alleen spor tieve zeges van Italië wenschte en daarbij geen hulp van kippig kijkende kamprechters hoodig achtte. De toeschouwers te Milaan en Turyn hebben zich van hun beste zijde la ten kennen en Hansen zoowel als Kaufman hebben dat toegegeven. De „Vox Populi" was in dezen in ieder geval zóó machtig, dat terwille van het aan houdend gejoel der massa, dat men Hansen wenschte, den Deen liet meerijden in de an dere demi-finale. In de finale werd hij ech ter beslissend geklopt door Martinetti, die nu eenmaal verreweg de sterkste amateur is Toen dat voorbij was, zou worden begonnen ■net het hoofdnummer. Er scheen eerst nog wat aaii te haperen, Want het duurde vrij lang voor men begon. Eindelijk beklauterden de heeren de karre tjes. Linart nam na het stratschot direct den kop, daarop volgde Schlebaum, vervolgens Suter, daarna Breau, terwijl de rij gesloten Werd door Ganay. Na 12 ronden passeerde Suter onzen Hollander. De volgorde was dus toen: Linart, Suter, Schlebaum, Breau, Ganay. En nu kan ik gaan vertellen, dat deze ver houding gelijk bleef in de dertigste, de veer tigste, de vijftigste ronde. Het was nu een maal zoo. Bezwaarlijk kon men saaier ver tooning indenken, dan het getrap van dit illuster vijftal over deze wielerbaan. De heele perstafel was ingedommeld, nadat er eerst iemand was aangesteld om een sein te ge ven als er wat gebeurde. Maar er gebeurde niets. Slechts de misère met Schlebaum bracht wat pennen en typewriters in bewe ging, maar daarna ging de heele journalistieke gemeente weer onder zeil. Als we nog eens stiekum met een half geopend o,og keken, was het als steeds: Linart, Suter, Breau, Ganay. We konden het allen wel droomen We hebben het allen gèdroomd. En toch: één ding was zeker, gebeuren moest het. Daar reed Ganay nog steeds op de laatste plaats en daar hoorde hij piet. Er dixde dus een aanval gedaan, en jawel, hoor, 58 ronden voor het einde begon het. De Franschman passeerde Breau. Hij deed vervolgens een aanval op Suter, maar werd afgeslagen. Even later werd die aanval her haald en thans lukte het. Hij zat dus achter Linart. Een felle strijd stond nu te wachten tusschen deze twee. Suter werd immers wel dra uitgeschakeld, toen Linart hem een lap gaf, nadat Breau al een paar lappen van den Belgischen kampioen te pakken had. Maar toen kwam Linart op volle kracht. Hij duldde eenvoudig niet iemand zoo vlak in zijn rug en begon te spurten en zag wel dra de rug van den Franschman, die hem achtervolgd had. En toen was de zaak vrijwel afgeloopen. Immers Linart vergenoegde er zich mee om den Fransoos te volgen en dat was het beste wat hij doen kon. Hij was nu aan den kop de heele wedstrijd en wilde al leen maar aan den kop blijven, meer niet. Linart behoefde niet met zooveel banen te winnen. Hij wilde alleen de kampioenstrui dragen en daar was hij zeker van. En zoo gebeurde het, dat ook dat laatste gedeelte van den wedstrijd van alle spanning ontbloot was. De Leeuw van België won. Victor's baan kraaide victorie. Geen die be ter dat rood-geel-groene shirtje kon dragen dan hij, die voor niemand behoefde onder te doen. Er knalden wat champagne-kurken. Glazen werden geheven. Linart reed en eere-rit. Bloemen in België's kleuren hingen over zijn schouders. Ginder, ergens op de tribune, zat zijn vrouwtje. Hij gaf die bloemen aan haar. Een hoog hek rond de wielerbaan hield hen gescheiden, maar hij kuste haar door de tra lies. Dit was zoo een momentje uit dui zenden. Nu is het wielerfeest voorbij. Het volgend jaar gaan wc dan naar Budapest of Elberfeld. Ik vind alles goed als het maar geen Italië H. ROOZEN. DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Voor de eerste maal sinds 1921 worden de Nationale Kampioenschappen weer in hun geheel als één tournament gespeeld. De Hilversumsche L. T. C. is de gastvrouwe van de Nederlandsche tennissers. Het zes tal banen, het clubhuis, de regeling der wedstrijden in handen van den Bonds- secretaris-penningmeester, den heer Hoyte Veder, het maakt alles een zeer verzorg den indruk. Aan de organisatoren althans zullen even- tucele teleurstellingen niet te wijten zijn. Toch was er tegenslag op dezen eersten dag. Het officieele bericht, dat Diemer Kool niet zou spelen was een teleurstelling voor degenen, die wachten op de partij Tim merDiemer Kool, welke nog steeds niet gespeeld is, De best of three partij .ter gelegenheid van de opening der M. E. T. S. gespeeld, mogen wij niet als criterium van beider krachten aannemen. De double Diemer Koolvan Lennep valt dus ook uiteen, het zal Timmer en „de Beer" niet al te veel moeite kosten het dubbelspel te winnen, vooral nu een van de sterkste concurrenten ScheurleerNanta door wegblijven van laatstgenoemde van de baan zijln. Onbelangrijke partijen van middelmatig gehalte bracht de eerste dag. De schifting van de zwakkere spelers was in vollen gang. Van de spelers, die een vrijstelling voor de eerste ronde gekregen hadden, werd Vinke- borg door van Herwijnen serieus bedreigd. Evenals te Apeldoorn had de Wageningsc'ne speler uitstekende passings langs den steeds oploopenden van Herwijnen, deze gaven de beslissing bij 66 in de final set. Onze stadgenoot van der Steur stelde te gen Bartelds teleur door in drie sets een on verwachte nederlaag te lijden. Op de zeer vaste drives afgewisseld met kapslagen van Bartelds had van der Steur onvoldoende returns. Zijn crose slagen lukten niet en et telijke malen kreeg Bartelds gelegenheid tot oploopen, waarna een scherpe volley de rally veelal besliste. Van 57, 45 haalde de Haarlemmer op tot one set all, maar in de final set gingen de passings steeds eenige decimeters out en hoewel ook nu een 41 achterstand opgehaald werd tot 43 was het Bartelds, die door uitstekende kap slagen den netaanval voorbereidde en de partij in zijn voordeel beëindigde. Voor het overige verwijzen wij naar de uitslagen: Heerensingle. Eerste ronde: J. van der Hagen sl. Dr. Soheffelaar Klots 64, 64. H. van der Wall Bake sl. Mr. W. Polvliet 63, 64; F. Krienders sl. B. Mohr 63, 64, 61; G. Scheurleer sl. Kylstra 63, 63; Mr. Bierenbroodspot sl. J. van Her wijnen 75, 26, 61; C. van der Hagen sl, van Putten 63, 62; W. van Herwij nen sl, H. Wurfbain 63, 62; J, Philip- son w.v. J. Bartelds sl. H. IJssel de Schep per 6—3, 63; W. Marinkelle sl. C. van Bommel van Vloten 62, 61; Uhlenbeck sl. Nienaber 63, 36, 63; Mr. Fumée sl. E. Nielsen 63, 61; E. Heldring sl. P. Groote 61, 6—3; E. Haikema sl. Fangman 61, 62; C. Muntz w.o. Tweede ronde: M, van Voorst van Beesd sl. H. van de Wall Bake 61, 64. J. Niel sen sl. C. van der Hagen 4—6, 61, 61; Vinkeborg sl. W. van Herwijnen 75, 26, g6; J. Heldring sl. Pbillpson 60, 61; Bartelds sl. van der Steur 75, 57, 63; Haikema sl. Muntz 64, 63. Damessingle. Eerste ronde: Mej. Puyen- broek sl. mej. Groenewegen 61, 64; mej. Schut sl. mevr. Wentholt 60, 63; mevr. Schwab sl. mevr. van Voorst van Beesd 64, 86; mevr. de Vries sl. mevr, Stcjn- metz 61, 60; mej. Zoethout sl. mevr. Scheffelaar Klots 63, 60; mevr. Hart kamp sl. mej. S. de Josselin de Jong 61, 9—7. Heerendouble. Eerste ronde: van der Hagenvan Voorst van Beesd sl. Bloem hofFabius 64, 62. Damesdouble. Eerste ronde: mevr. Stein- metzmej. Puyenbroek sl. mej. de Josselin de Jong en mej. Groenewegen 62, 64. Mixedd'ouble. Eerste ronde: mej. Groene wegen en J. van der Hagen sl. mevr. Saal- born en van Tijn 61, 57, 63; heer en mevr. Bierenbroodspot sl. heer en mevr. Scheffelaar Klots 62, 75; mej. Zoethout en G. Scheurleer sl. mej. Brandsma en Bang- ma 61, 62; mej. Schut en W. van Her wijnen sl. mevr. Schwab en Kuinders 64, 8-10, 62; mevr. de Bruyn Kops en Vin keborg w.o. mevr. Steimmetz en de Moll van Otterloo sl. mevr. Wentholt en van Bommel van Vloten 911, 8—6, 75; mej. S. de Jos selin de Jong en C. Muntz sl. mevr. Hart kamp en Haikema 61, 61. Naar verluid heeft Suzanne Lenglen een overeenkomst aangegaan met een Ameri- kaansch manager, om in het land van den dollar eenige exhibitions te geven en boven dien voor de film te spelen. De geruchten zeggen, dat Suzanne aan dit amateuristische uitstapje pl.m. 200.000 dol lar zal verdienen. De Waterpolo-Commissie heeft aan het bestuur van den N.Z.B. geadviseerd de da mes M. Braun en M. Baron een startverbod op te leggen gedurende den tijd van een jaar. De reden van dit advies is de weigering der beide dames om uit te komen in den landenwedstrijd DuitschlandNederland. DE INVOER VAN PAARDEN NAAR DUITSCHLAND. Het Invoerrecht. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat het invoerrecht in Duitschland, voor zuivere koudbloedpaarden van het Ardenner, Vlaam- sche of Brabantsche ras, of van kruisingen van die rassen onderling, in Nederland geboren en gefokt, thans is bepaald op 140 mark per paard, voor zoover de waarde van het paard niet meer bedraagt dan 2500 mark en op 360 mark per paard, indien de waarde van het paard meer dan 2500 mark bedraagt. Ten einde deze verlaagde rechten te zien toegepast, dient elk naar Duitscliland uit te voeren paard vergezeld te gaan van een ver klaring, af te geven door een Rijksambtenaar, waaruit blijkt, dat het tot één van boven genoemde rassen behoort of een onderlinge kruising daarvan-is, alsmede dat het in Neder land is geboren en gefokt. Met de afgifte dier verklaringen zijn belast de'Rijksveeteeltcon sulenten in de verschillende provincies (voor Zeeland de Rijkslandbouwconsulent). De kosten dier. verklaringen zijn vast gesteld op f 2.50 per stuk daarenboven die nen belanghebbenden de door deze ambte naren of hun vertrouwensmannen ten behoe ve van het afgeven dezer verklaringen ge maakte verplaatsings- en verblijfkosten te vergoeden. Elke verklaring heeft een geldigheids duur van 7 dagen. PENSIOENPREMIES VAN LANDBOUWONDERWIJZERS. Het Tweede Kamerlid de heer Bulten heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat vol gens de nieuwe Pensioenwet 1922 de land- bouwonderwijzers als zoodanig aanvankelijk ook recht hadden op pensioen en hun des wege op hun salaris gekort werd als pensioen premie voor den cursus 1923—'25 f 25 2. Weet de minister, dat die gunstige be paling intusschen is ingetrokken en de landbouwonderwijzers als zoodanig niet meer pensioengerechtigd zijn 3. Is het juist, dat aan verschillende dezer onderwijzers wel, maar aan tal van anderen onder hen die gestorte pensioenpremies niet terugbetaald zijn 4. Is de minister bereid, de restitutie van die nog niet terugbetaalde te veel ge storte premies te bevorderen Vr.: Mijn dochter beeft Polkahaar laten knippen en nu heeft zij een mooie vlecht. Waar zouden wii die vlecht kunnen ver- koopen? Weet u v^or ons een adres? Antw.: Wendt u tot den een of anderen kapper. Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem per fiets naar Herveld (Geld.) en hoe veel K.M. is dat? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp. Aalsmeer, Kudelstaart. de Kwakel, Ditnoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breu- kelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wa- geningen, Lexkensveer, Zetten, Andelst, Herveld. Afstand 110.4 K.M. 1 Vr.: I. Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Wilnis en hoeveel K.M. is dat? II, Idem van Wilnis naar Tilburg? II. Idem van Haarlem naar Tilburg? IV. Idem van Hillegom naar Tilburg? Antw.: Haarlem, hleemstede, Hoofddorp, Aalsmeer. Kudelstaart de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis. Astand 31.3 K.M. II. Wilnis, Oudhuizen, Oudendam, Kame- rik, Woerden, Papekop, Oudewater, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slin- geland, Schelluinen, GorinchemVX' oudrichem Neer, Andel, Eethen, Waalwijk, Sprang, Loon op Zand, Tilburg. Afstand 90.7 K.M. Vr.: I. Hoelaat en wanneer vertrekt een boot van A'dam naar Zwolle ep hoelang duurt de reis? II. Waar is de ligplaats? III. Wat is de prijs 2e en 3e klasse? IV. Wat is de prijs voor een rijwiel? Antw.: I. Dagelijks, behalve Zondags, ver trekt van Amsterdam een boot om 9.30 's morgens en om 9 uur 's avonds. De duur der reis is ongeveer 7 uur, II. De Ruyterkade, Steiger 6. 3. Ie kajuit enkele reis 2.25; kinderen 1.50; 2e kajuit enkele reis 1.50; kin deren 1. IV, Vijftig cent. Vr,; Ik heb een huis gehuurd, waarvan de huurder vertrokken is, doch dat nog voor een deel bewoond wordt door een onder huurder, welke waarschijnlijk gerechtelijk zal moeten worden uitgezet. Voor dien tijd mag ik het huis niet betrekken. Ben ik nu verplicht huur te betalen, voordat ik het huis mag bewonen, ja of neen? Antw.: Neen, natuurlijk, tenzij er daarom trent een speciale overeenkomst is getrof fen. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen enkel is uitgeloot, Vr.; I. Wat is de kortste weg per rijwiel van Ter Aar naar Oud-Vossemeer? II. Wat is de beste weg per rijwiel, niet over zee, van Ter Aar naar De Hom, bij Groningen? Antw.: I. Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Waddinxveen, Zevenhuizen, Nieu- werkerk, Rotterdam, Katendrecht, Charlois, Goïdschalxoord, Klaaswaal, Middelsluis, Nu- mansdorp, Willemstad, Dinteloord, Steen bergen, Nieuw Vossemeer, Oud Vossemeer. Afstand 95,8 K.M. II.: Vrouwenakker, Uithoorn, Waverveen, Vinkeveen, Baambrugge, Loenersloot, Vree land, Kortenhoef, 's Graveland, Hilversum, Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest, Amers foort, Nijkerk, Putten. Ermelo, Tonsel, Har derwijk, Hierden, Nunspeet, Doornspijk, El- burg, Oldebroek, Duivendans.Wezep, Kater- veer, Zwolle, Berkummerbrug, De Lichtmis, Rouveen, Staphorst, Meppel, Havelte, Uffel- terbrug, Dieverbrug, Hooger Smilde, Kloos- Lerveen, Assen, Vries, de Punt, Haremermo len, Haren, Helpman, Groningen, den Hom Afstand 237.6 K.M. Vr. Moet de huurder of de verhuurder de reparatie betalen van de waterleiding, ver oorzaakt door de vorst? Antw. De huurder. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoe men vlek ken uit een paarse fluv/eelen japon kan ver wijderen en deze stofvrij kan maken? Antw. Wasch de japon in sterk, zout wa ter, dat u, indien de japon zeer vuil is, nog eens ververscht. Vervolgens opspoelen in schoon water en zonder wringen tusschen een grooten, schoonen badhanddoek rollen kloppen en daarna in volle lengte ophan gen om te drogen. Bijna droog wordt hij op zeer dikke, mollige onderlaag aan den ver keerden kant gestreken. Vr. Welk middel beftaat er om een re genmantel (gabardine) zelf waterdicht te maken? Antw. U schrijft niet van welke stof die mantel is. Dat is een bezwaar om te ant woorden. Wellicht echter kunt u uw do* bereiken door den mantel te voeren met met mobetig batist. Vragen omtrent loten. Antw. Geen enkel der ons toegezonden loten bleek te zijn uitgeloot. Vr. Uit een terracotta-mantel heb ik een wagensmeervlek grootendeels verwijderd met ammoniak. Nu is er een kring achterge bleven. Kunt u mij ook zeggen hoe ik de vlek en den kring kan verwijderen? Antw. De kring met boter weken dan uit- wasscben. De kringen ontstaan omdat de door u gebruikte watten of doekje te nat is. Wrijf de vlek na met benzine, waartoe u een prop ontvette watten of een schoon wit doekje niet al te vochtig maakt. Daar mede zachtjes over de vlek wrijven en droog wrijven. Vr.: Welke is de kortste weg van Be verwijk naar Rotterdam (per fiets) en hoe veel K.M. bedraagt die afstand? Antw.: Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoeter- woude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn,, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschen Hóek, Killegersberg, Rotterdam. Afstand 74.7 K. M. Vr.: 1. Welke is de mooiste weg per fiets en de afstand'van Bussum naar Harderwijk? 2. Idem van Harderwijk naar Nijverdal? 3. Idem van Nijverdal naar Nijmegen, over Eilbergen en Belkum? 4. van Nijmegen naar Amersfoort? Antw,: 1. Bussum, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn, Ecmbrug, Veenhuizen, Nijkerk, Putten, Ermelo, Tonsel, Harderwijk, Afstand 54 K. M. 2. Harderwijk, Nunspeet, Epe, Hecrde, Veessen, Wijhe, Raalte, Nijverdal. Afstand 57.2 K.M. 3. Nijverdal, Rijssen, Enter, Goor, Diepen- heim, Geesteren, Neede, Eibergen, Berltrum, Bofculo, Ruurlo, Hengelo, Hummelo, Laag- keppel, Wehl, Didam, Zevenaar, Pannerden, Betnmel, Nijmegen. Afstand 119.4 K.M. 4. Nijmegen, Lent, Slyk Ewijk, Loenen, Hien, Opheusden, Veer a-K Rijn, de Grebbe, Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Station Maarsbergen, Woudenberg, Amers foort. Afstand 58 K. M. Vr. I. Hoe kan men een kristal ontvang toestel zoo versterken, dat men het dicht nabijstaand verzendstation goed kan waar nemen? Wat is het juiste adres van liet verzendsiatlon te Hilversum? Antw. 1. Schat u een goedkoop schema senschudding geconstateerd werd. Zï)n toe boekje aan en maak achter uw kristalont vanger een 2 lamps laagfrequent-versterker. Wordt Luidspreker-weergave verlangd, dan zijn meer lampen noodig. 2. Het verzendstation te Hilversum be hoort aan de Ned, Seintoestellenfabriek al daar. De Hilversumsche Draadlooze Omroep verspreidt met dien zender haar program ma's. Vr. Is het Vredespaleis op Maandag te bezichtigen, en zoo ja, hoe laat? Het Vredespaleis in Den Haag, voor zoo ver niet in gebruik, is tot nadere aankon diging voor publieke bezichtiging openge steld: de eerste 5 werkdagen van de week, den tweeden en vierden Zaterdag van de maand en den eersten en derden Zondag van de maand, telkens van 2 tot 4 uur nam. Aan het 10de Jaarverslag der R. K. Werkliedenvereenigingen in Nederland, ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Het veelomvattend werkprogram der A.R. K.W.V. kan door den samensteller van het jaarverslag niet naar eisch worden ont vouwd, zonder dat eenige aandacht wordt gewijd aan de internationale en nationale gebeurtenisspn, die in het jaar, waarop dit verslag betreking heeft, haar stempel op deze periode hebben gedrukt. Volgt dan een overzicht van den eco- nomi/schen toestand in de verschillende landen. Over de organisatie der A.R.K.W.V. deelt het verslag het volgende mede: De vijf diocesane standsorganisaties vor men samen de Federatie der A.R.K.W.V. Als hoogste macht in deze Federatie fun geert het Federatiebestuur, samengesteld uit de volledige besturen der vijf diocesane vereenigingen. Tenzij de statuten anders bepalen, wor den de rechten van het Federatiebestuur uitgeoefend door het hoofdbestuur, een college van 15 man, dus 3 afgevaardigden per diocees. De dagelijksche leiding berust bij het Dagelijksch bestuur, een college van 5 per sonen, waarin dus elk diocees door één af gevaardigde is vertegenwoordigd. Deze besturen worden terzijde gestaan door den Geestelijken Adviseur en door drie secretarissen, die den titel voeren resp. van Algemeenen Secretaris,, len Se cretaris en 2an Secretaris, Deze secretarissen treden tevens op als functionarissen bij de diocesane organi saties en als redacteuren van het orgaan. Deze concentratie In de secretariaats werkzaamheden heeft naast een groote fi- nancieele besparing ook een betere beharti ging der belangen van de leden opgeleverd. Het eigenlijke jaarverslag geeft dan een overzicht van de bemoeiingen van de veree- niging op het terrein der meer voorname onderwerpen der sociale en economische kwesties: Arbeidswet, Wijziging Ontwerp Hinderwet (Waterverontreiniging, Ziekte- verzekering, bijstand en voorlichting aan leden verleend, om door middel van de Rijkscommissie voor Werkverruiming or ders in het land te houden. Meerdere malen konden leden worden bijgestaan, wier ondernemingen, door den nood der tijden gedwongen, een grondige reorganisatie moesten ondergaan. Door be sprekingen met de directies van bij zulke zaken betrokken banken, kon dikwijls iets voor die leden worden bereikt. Medewerking werd verleend aan de op richting van een R.K. X'ereeniging voor Nij verheidsonderwijs. Een der resultaten van de veelzijdige ac- i tie, welke de vereeniglng in het jaar 1924 ontwikkelde rondom de Tariefwetsherzie- ning van Minister Colijn, was de toevoeging van art. 43 aan het nieuwe Tariefwetsont- werp. Verder de fiscale bemoeiingen der ver- eeniging inzake richtige heffing der directe belastingen, weeldebelasting, enz. Zoo wordt bet jaarverslag vanzelf een be schrijving van de solidariteit,, die menschen en stroomingen, groepen en levensbeschou wingen ondanks vele verschillen ver bindt, een bewijs, dat deze vereeniging ge- worden is een opbouwende en onmiskenba re kracht in, het geweldig apparaat der raen- schelijke samenleving. stand is zeer ernstig. De pachter van het stationsgebouwtje van de Gooische stoomtram aan het Weesper- plein, heeft Dinsdagavond bij het verlaten van dit gebouwtje vermoedelijk vergeten een gascomfoor uit te draaien. De houten tafel, waarop dit comfoor stond, geraakte hierdoor in brand. Een koopman, die Woensdag morgen om vier uur naar de markt ging, be speurde althans dat er brand was in het ge bouwtje en waarschuwde de brandweer. Bij haar komst sloeg reeds een vlam uit een der vensters. Met twee stralen wist zij het vuur te dooven. De wachtkamer is grootendeels uitgebrand. Het materiaal aan stoelen en en tafels is onbruikbaar. De andere zijde van het gebouwtje waar de administratie gevestigd is, leed geen schade. De pachter ïs laag verzekerd. EEN WIELRENNER GEVALLEN. Bij het oefenen van een aantal wielrenners op de beton-wielerbaan van het stadion te Enschedé, heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De nieuweling Grootenhuis uit Henge- lo kwam op eetf gegeven oogenblik te vallen en bleef bewusteloos liggen. Het bloed liep hem uit de ooren. Hij is onmiddelijk naar een der ziekenhuizen vervoerd alwaar een her- DOODELIJK MIJNONGEVAL. De 19-jarige ongehuwde sleeper H. Kis- ters, woonachtig te Heerlen, is in de onder- grondsche werken in de Staatsmijn „Emma" bekneld geraakt tusschen eeii wagentje en de kettingbaan. De dood is onmiddellijk in* getreden. DOOR HET PAARD GEDOOD. Het vierjarig zoontje van den arbeider Koster te Aartswoud bij Hoorn, dat alleen het land inliep om het veulen te streelen, kreeg van het paard zoo'n trap dat hij aan de gevolgen overleed. LEIDEN, 4 Aug. Gisteravond Iaat bemerk te de schipper V. die roet z'n woonschuit in de Jachthaven het Tort lag. dat zijn 10-jarig zoontje, die in een roeibootje was gaan spelen, daaruit verdwenen was. Toen de schipper nog een roeiriem drijven zag, vermoedde hij onraad; hij begon te dreggen en haalde ten slotte het levenlooze knaapj» uit het water. DELFT, 4 Aug. Gisteravond ie op den Rotierdamschen weg een motorrijder L. door een auto aangereden, waardoor hij ern stig werd gewond aan de armen en beenen. Hij moest naar zijn woning overgebracht worden. Door de aanrijding werd ook ee* wielrijder tegen den grond geworpen en eveneens ernstig gewond. De auto reed door maar het no. is bekend. Enkele stakers gearresteerd. De toestand in het groente-transportbe drijf is, naar uit Langendijk wordt gemeld, nog zeer gespannen. Een uitgebreide poli tiemacht is aanwezig om de orde te hand haven en de nieuw aangestelde traneportar- beiders naar het werk te geleiden en hen bij hun werk te beschermen. Wederom heb ben verschillende vechtpartijen plaats ge had. Verschillende processen-verbaal zijn opgemaakt, enkele stakers zijn gearresteerd. Samênscholingen van meer dan vijf perso nen zijn verboden. Aan stakers is de toe. gang tot het ladingsterrein verboden. NEW-YORK, 4 Aug. Op een steenworp afstand van de huizen van John D. Rocke feller Jr., en andere rijke New-Yorkers zijn bandieten de tentoonstellingszalen van P. Jackson Higgs binnen gedrongen en hebben kunstschatten ter waarde van 100.000 jlol- lars meegenomen. De bandieten zijn over de daken van 4 gebouwen geklommen. Zij werden in hun werk gestoord door het stuk vallen van een groote spiegelruit, waardoor zij een v. Dijksportret van een edelman ter waarde van 125.000 dollar over 'net hoofd zagen. De bandieten ontsnapten met 2 gobelins, verscheidene tapijten en een groote hoeveelheid bronzen en Chineesche voorwerpen, die zij in een auto wegvoerden PARIJS, 4 Aug. Suzanne Lenglen die een contract geteekend heeft met Charles C. Pijle, een Amerikaansch impressario, om exhibition-tenniswedstrijden te spelen in Amerika voor een vergoeding van 100.000 dollar, heeft verklaard dat haar carrière als amatrice voorbij is. Ik heb een goed besluit genomen. Ik weet nog niet, wie mijn tegen standers zullen zijn, als ik in Amerika aankom, zeide zij. ROME, 4 Aug. Een copie van den brief, die door de Britsche regeering gezonden is aan den Volkenbond als antwoord op het protest van Abessinië, betreffende de eco nomische concessies in dit land, is aan de Italiaansche regeering toegestuurd Verno men wordt dat de Italiaansche regeering volledig het %tandpunt deelt der Britsche regeering en de verklaring van Chamberlain goedkeurt. TER AAR, 3 Aug. 1926. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging ,,St. Pho- cas", na aftrek van veilingskosten. 3226 zakken Snijboonen I 1.97; 8 zakken idem II 1.46? 60 zakken stek 0.56 187 zakken Prins b. z. dr. 2.10 id. met dr. 1.88; 7 zakken w. Pronkb. 0.99; 14 zakken dubb. st. pr. 1.31; 6 zakken Spekboonen 1.74; 65 manden t;jn I 6.65, 16 manden idem II 3.65; 5 manden mooi 7.60; 68 manden F. B. I 3.15; 103 manden Bast. I J 1.95; /56 manden Giof f 1.45- 7 manden G. Grol 1.65; 79 manden Stippel 0.35; 159 manden K. K. 2.25 al les per 25 k.g. TER AAR, 3 Aug. 1926. yelingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „God zij met ons". 949 zakken Snijboonen I 2,10; 25 zakken Snijboonen stek J 0.55; 63 zakken Princesseb. z. dr. I 2.24; 3 zakken W. Pronkb. 1.10; 4 zakken Dubb. st. pr. f 1.40; 5 manden Fijn A 8.70; 17 manden Fijn 11 6.60; '23 manden F. B. I 335; 29 manden Bast. I 2.20; 192 manden Grof I f 1.55 19 manden Stippel 0.45; 1-. manden K.K. 2.45: alles per 25 k.g. Geboren; Dochter van J. A. M. v. d. WEIDFN en E. J. DE KOCK. Haarlem, 31 Juli 1926. Molijnstraat 18. oor KUNSTTANDEN en GEBITTEN vervoege men zich aan de KLINIEK voor TANDHEELKUNDE, zoo wel voor Ziekenfondsen e.d, Spreekuur 911 en Maandags en Donderdags des avonds v. 79 u ARTS Waarnemers: Drs. ANHOLT, BEERS, CHERIEX, LEYH, LUINING, MAU- RITS, ROORDA, CHIRURG EN VROUWENARTS heeft de praktijk hervat 4 regels p. plaatsing i O 60 Elke regel meer f 0.15 SIJ VOORUITBETALING twee jonge tortelduiven. Te bevragen: M. J. MENS, Oranjeboomstraat 10, een net aankomend meisje. Stoomwas- scherij Wed. A. REIN1ERSE, Bleekers- vaartweg 4, Heemstede. Gevraagd voor half Augustus of di rect een als meid-alleen, in klein gezin. Zelf standig werken en bekend met gewone keuken. Brieven onder No. 5432 Bur. van dit blad. B.z.a. net ruim 15 jaar, voor heele dagen. Liefst bij kinderen. Tegen Sept. a.s. Brieven onder No. 5430 Bur. van dit blad. Een net R.-K. meisje vraag dito 17 a 18 jaar. In bezit van fiets. Brieven onder No. 5440 Bur. van dit blad. Biedt zich aan een nette liefst in klein gezin. Brieven onder No, 5434 Bijkantoor Beverwijk, Peper straat 33. Gevraagd een bij A. ATEN-SCHOTS, te KROMME NIE, Net persoon, R.-K., 27 jaar, wenscht kennism. met net burger meisje, tus schen 20 en 25 jaar, om na wederzijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan Br. met portret, dat op eerewoord te ruggezonden wordt, onde,r No. 34818 Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een 15 jaar, voor hulp in de huishouding of iets dergelijks. Liefst omgeving van Beverwijk. Adres; J. A. GOUDEN LEEUW, Molenweg 40, Heemskerk. Gevraagd voor dag en nachj een niet beneden de 18 jaren. Zich te mel den JULIANALAAN 108, Overveen. gevraagd. Leeftijd pl.m. 15 jaar, bij G. A. Broekman, KI. Houtweu s Dinsdag, tusschen Bennebroek en Noordwijkerhout, een damestaschje m. inhoud. Tegen belooning terug te be zorgen KADIJK 15, Heemstede. Korteweg, Schoten, voor net, klein ge zin, een lief vrij huisje. Bevragen: HOOGERWOERDSTRAAT 10. Huur prijs 4,00 per week. (voorzet-apparaat), in uitst. staat, me! 70 muziekrollen, zeer billijk aangebo den. KLEVERPARKWEG 226. gevraagd, tegen flinke rente en maand aflossing, door R.-K. persoon. Br. on der No. 5437 Bur. van dit blad. 'A ton, open laadbak. Prima in orde. Prijs 260. ZWAARDSTRAAT 23, Slachthuisbuurt. teef, 1 jaar oud. Rasz. Slechts 25. Mits goed tehuis. ZWAARDSTRAAI" No. 23, Slachthuisbuurt. een klein bruin handtaschje met in houd, tusschen Blocmendaal en Noord wijkerhout, Tegen belooning terug te bezorgen BROUWERSLAAN 5, Hille gom. Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. gouden medaillon (gedachtenis). Tegen goede belooning terug te bezorgen: FRANKESTRAAT 9 150 R. dubbele stam hecrenboonen, plukhaar, bij G. TEEUWEN, Zandlaan, Hillegom. UURWERKREPARATEUR N. GROENMARKT 29, b. d. Zijlstraat GOEDKOOP ADRES. Pracht salon-ameubl., bijtafel, theekast, eiken dressoir, alles 115 gulden. Slaap kamer-ameublement met lit-iumeaux, 2 en 1 pers., drie deelig bed, voor spot prijs. Dr. METZGERSTRAAT 14, b.d. Zeestraat, Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3