f3000.- zso*-» t ts hsj f125.- V erkearsoegevalSen Qe vrije Haarlemsche Schildersschool. Voornaamste Nieuws Ernstig ongeluk te Ommen. Het geloof en de wetenschap beoordeeld door moderne natuurkundigen. Plaatselijk Nieuws Donderdag 5 Augustus 50ste Jaargang No. 16319 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Een enquete onder de leden der Fransche Academie voor Wetenschappen. Droevig ongeval Onvatbaar maken voor Diphtherie. VAN ONZE RECHTBANK. De poging tot berooving op den Nieuweweg te Haarlemmermeer. De aanranders voor de Rechtbank. Fraude bij de Duivensport. Een wedvlucht, die niet doorging. in dit nummer. Een 9-jarige jongen uit Bloemen- daal gedood. Een groote Tentoonstelling van Herwonnen Levenskracht. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht BINNENLANDSCH NIEUWS» De Konigin verlaat Soestdijk. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting» Advertentiën 35 cents per regel» Advertentiën tusschen den teksti als ingezonden mededeeling, 60 ct» per regel; op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 cL. bij vooruitbetaling. 1 1 bij verlies v. een andere vinger. De wetenschappelijke redacteur van het professor en geoloog Barrois, „heeft tot Fransche dagblad „Le Figaro", Robert de heden niets anders te berde kunnen bren Fiers, had aan de leden der Fransche natuur wetenschappelijke academie de volgende vraag gesteld: „Bestaat naar Uwe meening een tegen spraak tusschen de natuurwetenschap en den godsdienst?" Dit is wel een der brandendste vraag- ken. Er wordt van zekere zijde altijd de beschouwing voorop gezet eni in alle toon aarden herhaald, als zou het godsdienstige geloof met de resultaten en den geest der moderne natuurkunde geheel onvereenig- baar zijn.Vooral den halfontwikkelden arbei ders wordt dit met alle middelen der mo derne propaganda, ia de partijpers en in de volksvergaderingen, ingeprent En waar de radicalen aan het roer komen, haasten zij zich het ongeloof, in naam der „wetenschap" zelfs, op de volksscholen in te voeren. Wat echter het standpunt der wetenschap in de werkelijkheid is, dat staat toch zonder twij fel duizendmaal eerder aan de groote lichten der natuurwetenschap zelf te beoordeelen, dan aan de partijleiders. Bij de bedoelde rondvraag komt tevens nog in aamerking, dat de Fransche Acade mie voor Wetenschapperi al een buitenge woon beteekenisvol wetenschappelijk lichaam is. Vele der ondervraagde geleerden genieten een wereldvermaardheid en zijn uitvinders en ♦wschers met vooraanstaande verdien sten, Het zijn wiskundigen; astronomen, ge ologen, biologen, physiologen, scheikundigen, physici, zoölogen en botanici van een on tegensprekelijke internationale beteekenis. Hun standpunt in deze moet derhalve bijzon der veel gewicht in de schaal leggen. Hoe hebben zij nu de vragen beantwoord? Hunne antwoorden klinken als een geest driftige verdediging van den godsdienst en zijn voor het moderne ongeloof der kleine geesten, der schreeuwers en predikers van het „wetenschappelijke" atheïsme werkelijk vernietigend. Bij de ondervraagden was er geen een die tusschen de natuurwetenschap en den godsdienst een 'tegenspraak had kunnen Ontdekken. Allen, maar dan ook al len verklaren, dat de natuurwetenschap zeer goed met den godsdienst kan samengaan. Velen beroepen zich daarbij op de beroemd ste namen onder de natuurvorschers van den lateren tijd, ZOOals Pascal, Ampère, Cauchy. Biot, Faraday. Lord Keivin, Her- mite, Pasteur. Zii vragen, hoe men het überhaupt kan betwijfelen en zetten ondub belzinnig uiteen, dat de grootste geleerden en vorschers, gelijk de genoemden, uitgespro ken aan een God geloofden en ijverige christenen waren. „De tegenspraak tusschen godsdienst en wetenschap", zoo voert b.v. Le Chatelier, prof. in de chemie en de metallurgie aan de Sorbonne te Parijs, aan: „wordt in de moderne literatuur slechts door menschen beweerd, die geen geleerden, maar hoog stens halfontwikkelden zijn en in de meeste gevallen zelfs door dezulken, wien elke natuurwetenschappelijke ontwikkeling ge heel vreemd is." „Een niet-samengaan van wetenschap en geloof bestaat slechts in de hoofden van diegenen, die dit graag zouden wenschen", meent de botanicus Leco<[te, prof. aan het natuurwetenschappelijke Museum. Een andere prof. aan de Sorbonne, in de wis kunde en astronomie, meent: „Een tegen spraak tusschen geloof en wetenschap ver mag ik in het geheel niet te vatten. Inte gendeel, ik geloof dat de geest der weten schap den geest van het geloof bevordert". In d«nzelfden geest spreekt een groot aan tal. Slechts een enkele maakt een onder scheid tusschen den godsdienst als de ver eering van het hoogste ideaal der gerech tigheid én van het goed en den dogmati- schen godsdienst. Niet dat hij deze laatste ook maar eenigszins tegenover de weten schap stelde, doch slechts willende laten uitkomen, dat naar zijn meening een aan de strenge, exacte denkwijze gewoon- zijnde geest ook tegenover de dogma's meer tot peinzen en vorschen geneigd is. De meesten voeren verder aan, dat de wetenschap den godsdienst in het geheel niet in den weg kan staan, daar beiden zich in geheel verschillende sfeeren van het geestesleven bewegen, Het natuuronder zoek heeft haar grenzen en juist daar vangt dan de arbeid der godsdienstwijs- geeren aan. Beiden vullen elkander aan, doch behoeven elkander in het geheel niet tegen te spreken. De geoloog De Launay wijst uitdrukkelijk de onmogelijkheid van het wonder af: „Men hoort vaak zeggen, dat 'het begrip van het wonder onvereenig- baar is met de wetenschap, terwijl het van elke religie onafscheidelijk is. Men wil dus, nochtans zonder bewijs, beweren, dat alles wat geschiedt eene voorafgaande, natuurlijke oorzaak heeft. Uit dit onbewe zen en onbewijsbare postulaat wordt dan de slotsom getrokken, dal elke godsdienst onwetenschappelijk is. Wie ziet hier niet de vooringenomenheid, de vicieuse cirkel? Zeer geestig bemerkt de electrophysicus Blondel: „Gelijk de meeste vooroordeelen zoo wordt ook de zin der onverenigbaar heid van den godsdienst en de wetenschap het eerste oogenblik aangenomen door de groote massa en vervolgens laat degene, die hem het eerst uitgesproken had, hem geheel vallen. Wie gelooft dan heden aan de almacht der natuurwetenschap? Zeer weinigen onder de mannen der weten schap? „De wetenschap heeft nieuwe uitzichten geopend, maar ook nieuwe moeilijkheden gevonden. Ze is veelmeer tot een school ran deemoed, dan van hoogmoed gewor den", meent Georges Claude, een der be roemdste geleerden van Frankrijk. Het grootste resultaat der moderne we tenschap, meenen meerderen, is juist de erkenning, dat de kennis der natuur niet voldoende is voor de wijsheid. „De weten schap voert noodzakelijkerwijze naar de erkenning van een ziel", zegt de chemicus Guillet en gelijkerwijze spreekt Vieille, de uitvinder van het rooklooze kruit. „De geologie", schrijft de Universiteits gen, dan de pcpulairmaking van het clas- sieke bewijs voor het Godsbestaan". Een andere geleerde van hetzelfde vak. Termier, hoofdinspecteur der Fransche bergwerken, meent: „Slechts half ontwikkelde menschen kunnen heden nog de meening toegedaan zijn, als zou de natuurwetenschap den gods dienst kunnen vervangen. Juist de weten schap opent ruimten, welke slechts de godsdienstige wereldbeschouwing vermag te overbruggen. Velen brengen de onttoereikendheid der natuurwetenschap om een moraal te gron den naar voren. „Indien het geen God gaf, verloor de zedelijke plicht haar grond", zegt Claude. Le Chatelier meent, dat het sterkste bewijs voor de noodzakelijkheid van den godsdienst, zijn weldadigen invloed op het leven is en hij beroept zich daarbij op Carnot, den grondvester der moderne thermodynamiek. Verschillende der ondervraagde geleer den verklaarden rondweg, dat zij vroeger zelf ongeloovig geweest waren, doch zich juist door een voortgezette studie en ver dieping in de wereldvraagstukken, weder- cm naar den godsdienst hadden gewend. Zeer leerrijk is wat Charles Mareau in zijn antwoord vertelt: „Om op uw vraag te antwoorden, heb ik mij in allen eenvoud in mijn eigen innerlijk verdiept, mijzelf in ■het verleden en in het tegenwoordige na gegaan en ik geef U wat ik aldus gevonden heb. Dat de wetenschap tegenover den gods dienst zou staan, heb ik vroeger eens, in mijn jeugd, geloofd. Als een jongen vol begeerte naar wijs heid, wierp ik mij zeer vroeg met bewonde ring en fanatieke begeestering in de armen der wetenschap. In weinige jaren had ik mij tamelijk ver reikende kennis eigen ge maakt, En door mijn veroveringen verblind geloofde ik vast, dat de wetenschap alleen alle vragen van het menschelijik leven kon oplossen en dat niets noch den oergrond van het leven, noch het wezen en het doel der dingen buiten haar bereik lag. Ik was toen wellicht een materialist en leefde in de overtuiging, dat de Godheid en de on sterfelijkheid der ziel begrippen waren, die zich voor de „armen van geest" eigenden en uit welker band zich de waarachtig vrije geesten hadden los te maken. Ik wist zeker veel, maar ik wist de dingen slecht; het was een weten zonder diepte, Later had ik er behoefte aan de dingen dieper te aan schouwen. Eerst toen, in het zoeken naar het onbekende, kwam ik meer en meer tot het inzicht, dat de dingen dan toch bedui dend ingewikkelder waren, dan ik ze mij met de naïviteit van een 25-jarige had voor gesteld. Ik beschouwde het heelal en overal stiet ik op het begrip van het oneindige. Men kan rekenen en zoeken, beschouwen en afwegen, erkennen en droomen, men mag ér zich tegen verzetten, overal dringt zich aan een oprecht zoekende het boven- aardsche Wezen, God op; de Oneindige, de Almachtige en Alwijze. Zoo kwam ik van ongeloof tot Godsgeloof. Eerst had ik ge- lcofd, dat Godsdienst en wetenschap met elkaar onvereenigbaar waren; hoeverre ik echter in de kennis voortschreed, des te meer werd ikgewaar, dat de waarachtig zoekende een deemoedige en onwetende zijn moest en verdween aldus de opvatting der onvereenigbaarheid van geloof' en wetenschap, hetgeen thans in mij niet meer dan een bioote- herinnering is." Ten overstaan van deze heerlijke getuige nissen van zulke vooraanstaande grcoten der moderne wetenschap moet men zich afvragen: met welk recht gaan de apostelen van het ongeloof voort, om in naam der wetenschap tegen den godsdienst te strij den? Kan men nu verwachten, dat zij hun hetze tegen het geloof en den godsdienst zullen staken? Neen, zij zullen het waar schijnlijk wel niet doen. Zij zullen zelfs de resultaten van deze enquête verzwijgen en verder over de wetenschap van het onge loof redeneeren. Een 22-jarige jongeman in de Ringvaart verdronken. Woensdagmiddag was een zestal personen, de familie B„ uit Amsterdam, in een zeil bootje uit varen gegaan. In de Ringvaart van den Haarlemmermeer ongeveer ter hoogte van het vliegveld „Schiphol", zou de 22-jarige B. het bootje een weinig schoon maken. Hij ging daartoe op de reeling van het vaartuig staan. Plotseling gleed hij uit en viel te water. Vermoedelijk door den schrik bevangen zonk de jonge man onmid dellijk naar de diepte. De direct in het werk gestelde pogingen om hem te redden faal den. Na ongeveer een half uur gedregd te hebben werd het lijk uit het water opge haald en tijdelijk naar een loods op het vliegveld „Schiphol" overgebracht. Hij nam zijn draai te groot. Terwijl een auto met volle vaart den Kruisweg in de Haarlemmermeer zou oprij den, nam de bestuurder zijn draai te groot waarvan het gevolg was, dat de auto op de daar liggende steenhoopen reed. 't Was wel een eenigszins ongewoon schouwspel. Na eenige oogenblikken van ingespannen arbeid stond het voertuig weer op den weg. Het bleek echter dat een der assen ge broken was. Auto-ongeval te Haarlemmermeer. Dinsdagmiddag geraakte op den Spaarn- wouderweg de stuurinrichting defect van een in de richting Schiphol rijdenden auto. Het motorrijtuig maakte een zwenk naar rechts en kwam toen in de wegsloot terecht. Het mag een wonder heeten dat de inzittenden er hoegenaamd zonder letsel afkwamen; de voorruit en de lampen van den auto werden vernield. Met behulp van een takel is het voertuig weder op den beganen grond ge bracht. Met ingang van 1 September a.s. wordt in perceel Kampersingel 42, geopend „De Vrijr, Haarlemsche Schildersschool Aan hen, die zich in schilderen en teekenen willen be kwamen ook meergevorderden zal daar gelegenheid worden gegeven, zelfstan dig en onder leiding van de kunstschilders Boot en Grootens, te werken. Als directeur der inrichting zal optreden de heer Ir. F. J. Kubatz, te Haarlem. De proeven te Velsen, Als gemeentelijke geneeskundige, in het bijzonder belast met het geneeskundig schooltoezicht in de gemeente felsen, had dr. L. S. Limborgh Meyer in het najaar van 1925 een bespreking met den inspecteur van de volksgezondheid, dr. Doijer, over het veelvuldig voorkomen van diphtherie in deze gemeente. Zij spraken af om pogingen te doen de schoolbevolking zooveel moge lijk te immimiseeren. Burgemeester en Wet houders van Velsen gingen met het plan mede, en evenzoo de besturen van verschil lende bijzondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht in de gemeente Velsen strekt zich uit over 14 openbare scholen met een bevolking van ongeveer 270 kinderen en 20 bijzondere scholen met ongeveer 3000 leerlingen. De actieve immunisatie is toegepast op alle openbare scholen en op 16 bijzondere scho len met ongeveer 2300 leerlingen. Het ge zamenlijk schoolbestuur van 4 christelijke scholen gevoelde er niet veel voor. Ten einde de zaak bij het publiek bekend te maken, werden tien ouderavonden gehou den, waar dr. L. M, zijn plan besprak. Ieder kon daarna schriftelijk verklaren, öf hij wenschte, dat zijn kinderen al of niet zouden worden behandeld. De ouders van 1981 kinderen van de openbare scholen (75 pCt.) verklaarden zich er voor. Voor de bijzondere scholen, die met zijn plan instemden; bedroeft het aantal 1532 (66 pCt.). Te zamen dus 3513 kinderen of 70 pCt. Van de geheele schoolbevolking van de gemeente Velsen was dat ruim 52 pCt. In het „N. T, v. G." geeft dr. Limborgh Meyer een overzicht van dezen arbeid en komt hij aan het - slot van zijn artikel tot de volgende conclusies. Het kunstmatig onvatbaar maken voor diphitherie door middel van drie onderhuid- sche inspuitingen van a 1 cM3 T.A.U. heeft een zeer groote waarde en dient zooveel mogelijk te worden toegepast, De behandeling is onschuldig en veroorzaakt weinig bezwaren. Men immuniseere vooral jonge kinderen, daar zij den minsten hin der van de inspuitingen ondervinden en zij tevens de grootste ziekte- en sterftekans bieden. Hoewel de reactie van Schick zon der twijfel wetenschappelijke waarde heeft, late men haar in de praktijk liever achter wege. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden hedenmorgen terecht de twee personen, er van verdacht in den avond van Zaterdag 26 Juni een poging tot berooving te hebben gepleegd op den melkhandelaar S„ te Vijf huizen. Men zal zich wellicht nog herinneren, hoe het geval zich toedroeg. Omstreeks half tien 's avonds kreeg de politie er lucht van, dat er op de Zomervaart een aanranding door twee Haarlemmers was voorbereid op den melkhandelaar S., wo nende aan den Ringdijk, te Vijfhuizen. De struikroovers wisten, dat R, met een groot bedrag aan geld omstreeks dien tijd naar huis zou rijden. De politie wist niet, op welk gedeelte van de Zomervaart de overval zou plaats hebben. Inderhaast werden maatregelen getroffen en besloten een gedeelte van den weg, waar geen huizen staan, en waar dus waarschijn lijk de aanranders zich zouden hebben op gesteld, te bewaken. Dicht bij Haarlem ver school zich langs de vaart agent Dooren bosch, achter een boschje met den politie hond Nora, die sinds een maand in politie dienst is. Onder de gemeente Haarlemmer- liede stelden zich de inspecteur Verschoor en de .rechercheur v. d. Werff op, op een plek, die hun het gunstigst voor den aanval voor kwam. Omstreeks half elf kwam de melkhande laar S. met paard en wagen uit de richting Haarlem. Op den Nieuwenweg vlogen eens klaps de aanranders uit het gras langs den weg op. Een van hén greep het paard bij de teugels, terwijl de andere op den wagen klauterde en S. met een revolver dreigde, met de woorden; „Handen omhoog, of ik schiet je kapot." Ofschoon de melkhandelaar begrijpelijkerwijs zeer geschrokken was, had hij de tegenwoordigheid van geest de zweep over zijn paard te leggen, dat dade lijk in galop wegreed. De man, die het paard had vastgegrepen, werd 25 M. meegesleurd, de ander viel door den schok van den wa gen. De roovers sprongen op Hun fietsen, die in het gras lagen en reden in allerijl in de richting Haarlem. Zij reden echter den agent met den politiehond in de armen. De agent sprong te voorschijn en maande hen tot afstappen. Toen zij hieraan niet voldeden, loste hij een schot. Deze aanmaning volgde de aanranders wel op. De agent D. beval hun; „Handen omhoog!" Een van de roovers trachtte nog de revolver uit zijn zak te ha len, maar de wakkere politieman gaf onmid dellijk een tweede schot. Terwijl hij een der twee met zijn revolver in bedwang hield, bewaakte Nora den ander. Spoedig kwamen de inspecteur en rechercheur, die het hulp geroep en de schoten gehoord hadden, aan gefietst. De twee aanranders, die ieder in bezit waren van een revolver met 6 scherpe pa tronen geladen, werden naar het politiebu reau in de Smedestraat gevoerd. Daar ble ken het te zijn, de 21-jarige J. H. v. d. S„ en de 32-jarige J, de G., die reeds meermalen met de politie en justitie in aanraking is geweest. J. de G. en H. J. v. d, S. zaten nu in het beklaagdenbankje. Als verdediger van hen trad op mr. Bruch, Op de publieke tribune was veel belang stelling voor het geval. J. de G. is 32 jaar, varensgezel; H. J. v. d. S. 23 jaar. Na- aflezing van de dagvaarding vraagt de president aan de beklaagden of zij het in de dagvaarding vermeldde hebben gepleegd. J. de G. bekent in gezelschp met H, J. v. d. S. geweest te zijn, ze hadden, afgespro ken van den melkhandelaar S. geld te ne men. Met maskers voor en voorzien van geladen revolvers hadden ze terzijde van den weg post gevat en toen S. naderde wa ren ze opgesprongen en hadden het paard gegrepen. „Handen omhoog" riepen ze, msar de melkhandelaar legde de zweep over 't paard en reed ijlings door. Hij had niet geschoten, omdat hij dit, zoo als de G. zeide, niet deed uit principe. Zoo doende was de zaak verijdeld. Maar als S. met den wagen was blijven staan, had u zeker wel geschoten?" vraagt de president. „Och edelachtbare", is het antwoord van bekl. „over honderd jaar zijn we toch alle maal dood.'' Ook de tweede bekl. J een bekentenis af. Dan wordt als getuige gehoord de melk handelaar S„ die het verhaal van den over val vertelt, Hij zat rechts van den wagen en toen hij de mannen op hem zag toesnel len met de maskers voor en revolvers in de hand, begreep hij, dat 't om zijn leven ging. Luid schreeuwde hij en legde de zweep over het paard, dat wegholde. Zoo was hij ont komen. Bekl. J, de G. merkt naar aanleiding van het verhaal van den melkhandelaar, dat hij den overval had beraamd, omdat een vriend van den melkhandelaar hepj had aangera den den melkhandelaar te berooven, die 's-Zaterdagsavonds wel 13 a 1400 bij zich zon hebben. „Dat komt in orde" had bekl. toen. ge antwoord. „Nou en 't kwam in orde", besloot bekl. nu. „Het kwam in orde. want 's-avonds om half twaalf zat ik in het bureau aan dc Smedestraat, „Een aardig vriend", merkt de president cp. Als tweede beklaagde wordt gehoord H. O., die omstreeks den tijd van den overval met zijn rijwiel op den Nieuweweg reed. Hij zag de beide beklaagden bij den melk wagen. „Ik hoorde echter niet, wat zij riepen te gen S„ want de melkhandelaar schreeuwde zoo barmhartig", vertelt getuige, dat ik ver der niets hoorde. S. sloeg wat hij kon 't 't paard en de wagen, het paard en S. gin gen er vliegensvlug vandoor. In een mini mum van tijd was de zaak beslist. Laatste getuige is de agent van politie J. D. Hij had op den bewusten Zaterdag avond post gevat nabij den Nieuweweg. Toen de melkhandelaar S. gepasseerd was zag hij, dat op eenigen afstand verder twee mannen uit het gras opsprongen en naar den wagen liepen. Wat er precies gebeurde kon hij niet onderscheiden, want het was tame lijk donker. Onmiddellijk sprong hij op de fiets en even later 'kon hij de aanranders arresteeren. De revolvers met 6 scherpe patronen werden op de aangehoudenen bevonden. Na deze getuigenverklaring blijven de bekl, bjj hun bekentenis. Dan neemt de Officier van Justitie Mr. Andringa, het woord. Het wettig en over tuigend bewijs oordeelt spr. bewezen; het geldt hier een poging tot afpersing door 2 personen in vereeniging. Hiervoor dienen de bekl. zwaar gestraft te worden. De bekl. de G. staat heel ongunstig be kend en daarom eischt spr. tegen hem 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. Wat bekl. J. H, v. d. S. betreft, over hem is een ongunstig reclasseeringsr,apport uitge bracht, waarom spr. tegen den tweeden bekl. eischt een gevangenisstraf van 3 jaar, even eens met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. Bruch, wijst er op, dat de juridische zijde van het geval geen belichting meer noodig heeft, daar beide be klaagden bekennen. Het gaat hier dus hoofdzakelijk over de strafmaat. En nu moet pleiter wel erkennen, dat het strafregister van de G. niet zuiver is, toch wil spr. een feit aanvoeren, waarom de rechtbank clementie met hem zou kunnen gebruiken. Bekl. is er om bekend, dat hij reeds 4 maal een menschenleven heeft gered en spr. meent dat de tol, die de gemeenschap naar aanleiding daarvan heeft te betalen, moge gelden als een reden, om bekl's vonnis te verzachten. Wat bekl. v. a. S. betreft, voor hem vraagt spr. een voorwaardelijke veroordee- ling. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 19 Augustus a.s. Naar wij vernemen is er hier ter stede deze week een ergerlijke fraude ontdekt bij de duivensport, welke sport vooral den laat- sten tijd hier ter stede grooteren omvang aan gaat nemen, Het geval moet zich als volgt hebben voorgedaan; Vanwege den Haariemschen Concours- en Verzendingsbond stond voor j.l. Zondag 1 Augustus, een wedvlucht, op het programma vanal Chimay, in België, afstand 260 K.M. Zooals het programma vermeldde, zouden de duiven van deze plaats op een bepaald uur worden losgelaten, zoodat zoowat iedere dui- venbezitter, gezien de afstand, zelve kan be rekenen, hoe laat ongeveer zijn duiven bij het hok terug verwacht kunnen worden. Nu was het evenwel Zondag in België zeer mistig en ongestadig weer, reden waarom de personen, die met het loslaten belast waren het beter oordeelden de duiven niet los te laten, doch een dag later, als dan tenminste hel weer opgeklaard zou zijn. Van dit besluit werd telegrafisch kennis gegeven aan diver se personen en ook aan den secretaris van den Haariemschen Concours- en Verzen dingsbond. Daar er evenwel bij het bestuur eenig ver moeden was dat er hier ter stede personen waren, die niet alleen uit sportief oogpunt aan de wedvluchten deelnemen, maar dit meer deden om er eenig geldelijk gewin uit te slaan, waarbij zij niet tegen eenige on eerlijkheid bij deze sport opzagen, werd door het bestuur, om te zien, of het vermoeden werkelijk eenigen grond van waarheid haa, niets medegedeeld omtr«»i de ontvangst van het telegras» Degene, waarvan men het plegen van frau de vermoeden, welk vermoeden later bleek gegrond te zijn, maakte een berekening van den duur der vlucht en wierp toen hij onge veer dacht dat de eerste duif te Haarlem aan kon komen zijn opgegeven ringnummer in de klok, welke verzegeld is. Later bemerk te hij evenwel dat er geen enkeje duif te Haarlem aan was gekomen en dat dus de duiven niet waren opgelaten geworden. Hierop heeft hij toen de verzegelde klok opengemaakt en de reeds aangegeven aan- teekening van het inwerpen van het nummer^ vernietigd, echter deed hij dit op onnauw keurige wijze, waardoor nog de aangeteeken- de tijdsberekening door bestuursleden is vastgesteld geworden. Deze fraude kon te gemakkelijker verricht worden, om reden het een bestuurslid van een vereeniging betreft, die zelf over num mer-controle e.d. ging. Mocht werkelijk de vlucht der duiven zijn doorgegaan en dus de bewuste persoon door zijn handelwijze de eerstgetoonde duif hebben kunnen aanwijzen dan zou hij hiervoor een geldelijk voordeel hebben gehad, waarvan de bedragen die ons werden opgegeven, zeer uiteenloopen. Men sprak hier evenwel van gemiddelde bedra gen tusschen de zestig en honderd gulden, hetwelk wel niet via de vereeniging zou ver diend zijn geworden, maar ontvangen zijn H. v. d. S. legt door de onderlinge weddenschappen, die men aangaat. Van een troep te Ommen kampeerende padvinders uit Bloemendaal werden giste renmiddag 2 jongens bij het oversteken van een straatweg in de gemeente Ommen door een auto aangereden. Een hunner werd direct gedood; de andere levensge vaarlijk gewond. Omtrent het auto-ongeluk te Ommen meldt men ons nog het volgende; Omstreeks" kwart vóór vijf kwam een auto met een middelmatige vaart den open baren grintweg tusschen Ommen en den Ham gereden. Van de tegenovergestelde richting kwam een colonne padvinders uit Bloemendaal, die thans te Ommen kampee ren, Zij reden 2 aan 2, Plotseling reden 2 padvinders, die op de fiets gezeten wa ren met hun twee in elkaar met het nood lottig gevolg, dat zij kwamen te vallen. Zeer eigenaardig viel de padvinder, die aan den buitenkant reed, over zijn kame raad heen en kwam onder den aanrijdender. auto terecht, Louis Cotte werd onmiddel lijk ^gedood. De andere padvinder werd ern stig geiwond. De vorige week deelde de secretaris van Herwonnen Levenskracht mede, dat de R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose op zich genomen heeft een tentoonstelling te organiseeren over Volksgezondheid en Tu- berculose-bestrijding. Naar aanleiding daar van hebben wij den secretaris verzocht, enkele mededeelingen te doen betreffende deze tentoonstelling, die in September a.s. gehou den zal woeden, die gaarne daartoe bereid was. Wellicht vertelde de secretaris, zult u wel eens vernomen hebben, van de reizende ten toonstelling van Herwonnen Levenskracht. Deze tentoonstelling heeft ten doel, meer bekendheid te geven aan de tuberculose en hare bestrijding. De groote zaal van het ge bouw Sint Bavo is er voor noodig, om alles te plaatsen. Op onze vraag of deze tentoonstelling er gens verband mede hield, deelde de heer El- ligens ons mede, dat ter gelegenheid van het 12 li-jarig bestaan van het PI. Comité het be stuur gemeend heeft, dit feit niét onopge merkt voorbij te kunnen laten gaan. Het bestuur heeft de goedkeuring verkregen voor een verloting bestaande uit 5000 loten a 25 cents per lot. De animo hiervoor is groot, te meer er zeer mooie prijzen beschikbaar wor den gesteld. De hoofdprijs, een huis-kamer- ameublement, is reeds door ons aangekocht. Voorts een Simplex rijwiel, een fraai tuin-1 ameublement, en nog vele andere fraaie en kostbare prijzen. Het spreekt van zelf, dat het bestuur zich aanbevolen houdt voor het beschikbaar stellen van prijzen. Verschillende vereenigingen zijn ook reeds aangeschreven, om mede te werken tot het doen slagen, van deze tentoonstelling met loterij. Reeds heb ben enkele vereenigingen prijzen ingezonden en ook particulieren laten zich niet onbetuigd. Of de tentoonstelling slagen zal, deelde de heer E. ons vervolgens mede, hangt af van den verkoop der loten. Slaagt de loterij, dan Zal de tentoonstelling ook een succes zijn. Ge lukkig hebben we goeden moed. Tijdens het onderhoud kwam een der dames met de ver rassende tijding dat zij reëels 200 loten ver kocht had. De volgende week zullen de ijverige dames van H.L. door de parochüei- ders bezocht worden, om te helpen, de 5000 loten aan den man te brengen. De tentoonstelling zelf zal niet alleen leer zaam en interessant zijn, doch zal ook een gezellig karakter dragen. De avonden zullen opgeluisterd worden door muziek enz. U ziet vertelde de secretaris verder, dat alles er op gezet wordt, om het succes zoo groot mogelijk te maken. Ook ligt het in onze bedoeling de hoogste klassen van verschillende scholen uit te noodigen tot een bezoek aan deze hoogst nuttige tentoonstelling, die voor de jeugd zeer belangrijk is. De opening zal plaats heb ben op Zaterdag 18 September, en de Edel achtbare heer Burgemeester zal aangezocht worden de tentoonstelling officieel te openen. Dank zij het werk van het PI. Comité, dat weldra 12 V, jaar bestaat, hebben velen hun levens behouden. Op onze vraag, of er nog bestuursleden waren vanaf de oprichting, antwoordde de secr. ons, dat dit niet het geval was. Wel was de heer de Graaf 3 Juli van dit jaar 10 jaar Penningmeester. De voorzitter de heer Mo lenkamp neemt, deze functie waar vanaf 25 April 1919. De overige bestuursleden zijn gekozen in het laatste tijdvak van het vorige jaar. Met trots kunnen wij zeggen, dat het comité Haarlem een prachtig figuur maakt in Nederland, vooral met de opbrengst van de Speldjesdagen in 1922 waren wij bijv. kampioen van Nederland met een opbrengst van bijna 3700.Dit jaar was de opbrengst niet zoo bijzonder groot, en daarom is het goed gezien, een tentoonstelling te organi seeren. Zooals men misschien zich nog zal herin neren hadden wij met het 10-jarig bestaan ook en tentoonstelling, doch deze zal echter veel grooter zijn en o.a. omvat tenstatistiekeu moulages, plastische voorstellingen, natuur- Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de tarieven van gerechtskosten in strak zaken. Geweldige brand te Losser. Zeven huizen in de asch gelegd. De toestand van de Koningin en de Prin ses onveranderd, R. K. Vrouwencongres te Vughf Luchtverkeer in Jnli 1926. De autobus-diensten der Nederl. Spoor wegen. De opzet van 't bedrijf. De Koningin en de Prinses zijn naar den „Ruygenhoek" vertrokken. In het Engelsche Hoogerhnis wordt nel wetsontwerp inzake reorganisatie der mijn industrie aangenomen. Indo-China geteisterd door overstroo-^ mingen. Debatten in het Engelsche Lagerhuis over het conflict in de mijnindustrie in verband met het voorstel der bisschoppen. De beeltenis van O. L. Vrouw van Gua deloupe door eenige hooge dignitarissen der R.K. Kerk in Mexico weggenomen en naar onbekende bestemming overgebracht. Zie verder Laatste Nieuws. mi'i'iii» Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgejr worden opgestoken om 9.12. f Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen »aa 5 Augustus. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Scilly. - i Laagste barometerstand 753.8 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 5 tof den avond van 6 Augustus. Zwakke, veranderlijke wind, zwaar tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer; later warmer. lijke praeparaten, platen en lichtbeelden over ontstaan en bestrijding van tuberculose, over woning, voeding, sociale wetgeving, kwak zalverij enz. Ter zijner tijd zullen nog nadere mede- deelen gedaan worden. DE KWESTIE IN DE HAARLEMSCHE MyfKELAARSKRINGEN. Eenigen tijd geleden was er, zooals men 2ich wellicht,nog zal herinneren, een kwes tie in Haarlemsche makelaarskringen, wel ke.zich hoofdzakelijk richtte tegen de nota rissen, welke kwestie liep over der ver koop van huizen, onderhands of in publieke veiling, bij welke laatste instituut de Haar- lemsche makelaars zich in 't ongelijK gesteld achtten ten opzichte der notarissen. De kern der Z3ak was deze. Bij publieke veilingen van huizen in Am sterdam mag het publiek zelf niet bieden of „mijnen'', maar is daarvoor steeds op da bemiddeling van den een of anderen make laar in huizen aangewezen. Dit is in Haarlem niet het geval. Hier is ook aan particulieren geoorloofd te bieden en te„mijnen". In Haarlem staat dus de ma kelaar buiten deze bemiddeling. Daartegen nu ging de grief der makelaars. De Haarlemsche makelaars wilden ook te Haarlem de Amsterdamsche vcilinggewoon- ten ingevoerd zien en hadden daarom be sloten bij publieke veilingen gedurende eeni ge maanden niet meer te bieden. De Haarlemsche notarissen- achtten het geenszins" in het belang van het publiek om in te voeren, wat algemeen, ook bij de Amsterdamsche notarissen, in Amsterdam als een mistoestand wordt beschouwd. Naar ons wordt medegedeeld, schijnt de kwestie thans te zijn afgeloopen, daar de makelaars weder op publieke veilingen bie den. De toestand is dus gebleven zooals hij De Koningin en de Prinses vertrokken heden, Donderdagmiddag, van Soestdijk naar den Ruygenhoek. H. M. reisde per extra-trein ia Utrecht en kwam tegen 5 uur in den Haag aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1