Maria-Stichting G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Berichten uit onze vorige Oplage DE SPAARNEBANK Examens lichaamsoefeningen M. O. NIEUW-VENNEP. AALSMEER, H1LLEGOM. ZANDVOORT. De geldleening van 1 milSioen geplaatst. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. VELSEN. HOOFDDORP. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het 25-jarig jubileum der K. N. A. U. lederen middag van 2tot 3 uur Polikliniek LAWNTENNIS. Suzanne's afscheid van het amateurisme. TELEFOON 12066 - NIEUWE GRACHT 57 EFFECTEN - PROLONGATIES - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN CRICKET. Wijziging in het Ned. elftal. Mr. Kessler-elftal-Free Forester Rood en Wit-combinatie Ajax-combinatie. GYMNASTIEK. R. K. Gymnastiekvereeniging „Hercules", Overveen. DUIVENSPORT. „De Zwaluw", Haarlem. 13- - Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Postduivenver. „De Reisduif" te Schoten. WATERPOLO. Uitslagen van gisteren. LAATSTE NIEUWS. Mellon in Italië Suzanna Lenglen. De kerkvervolging in Mexico. Boerderij afgebrand. VRAGENBUS. De president van Finland naar Noorwegen. De reis van den Zweedschen Kroonprins. Geëxamineerd 11 mannel. candidaten; af gewezen 5. Geslaagd de heeren: H, J. Her.- deriks, Groningen; A. Huizman, Vogelen zang; G. Huizer, Den Haag; J. Joolen, Ap- pcringedam; P. Korver, Amsterdam; J. C. Kroese, Breda. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöp. Spaar- en Voor schotbank ,,Boaz" voor Nieuw-Vennep en Omstreken W. A. Onderscheiding. Halleluja, de gemengde zangvereeniging, onder leiding van den beer J. C. Hulsebos, behaalde Woensdag op het concours te Alphen aan c.en r-ija een eersten prijs met 316 punten in de tweede aldeeling. Wel zijn de Aalsmeersche Vereenigingen gelukkig uit den strijd te voorschijn gekomen in de verschillende wedstrijden. Eerst Aalsmeers Koor, toen het Fanfarekorps, daarna Uiterweg's Fan farekorps en de Harmenie en nu weer Halleluja met een eersten prijs. Onze gemeente maakt geen slecht figuur. Muzikale Rondgang. Zaterdagavond denkt Uiterwegs Fanfarecorps een muzi- kalen rondgang door het dorp te maken. Hoewel iets dergelijks bij de bewoners zeer gevild is, moet een avond als dezen toch wel a's een ongeschikten aangemerkt wor den. 't Is des Zaterdagsavonds altijd zeer druk in de dorpsstraten, ja feitelijk te druk, want het verkeer wordt bemoeilijkt op hoeken en kruispunten. Extra politiedienst is dan wel noodig om het verkeer in goede banen te leiden. Legaat Wijlen de heer P. Man beeft gelegateerd aan de afdeeling van het Witte Kruis een som van IOC. Nieuwe winkels. In de Hoofdstraat, na bij de Hawenbrug is een tweetal winkelhui zen verrezen, die klinken als een klok. De heer W. Spierings, wonende aan de Haven straat, had voor zijn manufacturen- en krui denierszaak reeds lang behoefte aan meer ruimte. Thans is een complex door den aan nemer A. Leleveld ontworpen en voltooid, dat niet alleen dezen ervaren vakman eert, doch dat voldoet aan alle eischen van den modernen tijd. Duivensport „Vooruit." Zondag hield de Hillegomsche Postduivenhoudersvereeni- ging „Vooruit" een wedvlucht vanaf War mond, welke goed verloopen is. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Dordrecht. Deze vlucht is voor oude en voor jonge duiven. Vermoe delijk zullen de duiven om 8 uur geloet wei den. „De Zwaluw." Zondag hield deze veree- niging een wedvlucht vanaf Chimay (België) afstand 250 K.M. De duiven kwamen als volgt aan: 1. Mart. Koek 1, 5, 7; 2, Idem' 1. 14, 15; 3. J. Reeuwijk 1, 16, 34; 4. M. Koek 1. 17, 27; 5. P. Seysener 1, 18, 40; 6. Jos. v. Etten 1, 20, 0; 7. Idem 1, 20, 13; 8. S. War merdam 1, 23, 2; 9. Gebr. Zwaneveld 1, 23, 29 10. P. v. d. Reep 1, 24, 15; 11 Idem 1, 24, 18; 12. Gebr. Zwaneveld 1, 24. 35. De eere-prijs werd gewonnen door den heer Mart. Koek. Hiermede zijn de vluchten voor jonge duiven geëindigd. Zondag a.s. zal begonnen worden met het africhten van oude en jonge duiven. Gevlo gen wordt vanaf Rotterdam, afstand 44 K.M. Tevens wordt Zondag gevlogen vanaf Noyon (Frankrijk), afstand 337 K.M. voor jonge dui ven. Een tweetal eere-prijzen zijn reeds be schikbaar gesteld. Goulmy Baar. De sigarenzaak „Ve- ribus Audax" aan de Hoofdstraat, wordt op geheven. Het pand is voor zeer hoogen prijs uit de hand verkocht en er zal waarschijnlijk een manufacturenzaak in gevestigd worden Burgemeester en Wethouders Van Zand poort zijn- in onderhandeling getreden met het Burgerlijk Pensioenfonds voor het plaat sen der geldleening van 1.000.000. De resultaten daarvan zijn geweest, dat het Pen sioenfonds een leenir.g van 4)4 pCt. rente genomen heeft tegen een koers van 97)1. In verband hiermede schrijft de Burgemee ster aan de raadsleden: Ongetwijfeld zult U belang stellen in den uitslag van de onderhandelingen die door Burgemeester en Wethouder naar aanlei ding van hét raadsbesluit zijn gevoerd tot het sluiten van dc geldleening. De geldlee ning is gesloten bij het Pensioenfonds tot den koers van 97 V\ op onderhandsch con tract, dus verder geen kosten. De Amsterdamscfre Bank deed eene offer te van 97.65)4 hetgeen een netto provenu van ongeveer 97% maakt. Aangezien verschillende gemeenten de laatste weken bij het Pensioenfonds een 4 pCt. leening tegen 97 sloten, is de koers van 97 'A voor Zandvoort niet slecht te noe men. Of de rentestandaard zal stijgen of da len is een door niemand met eenige zeker heid te beantwoorden vraag. Voor de gemeente geldt slechts de vraag of vóór pl.m. 15 September nog gunstiger bepalingen kunnen worden verkregen, ook dier vraag is bezwaarlijk te beantwoorden, te meer daar over een maand het geval zich voor kan doen, dat er geen gelden voor de leenfng op ondershandsch contract beschik baar zouden kunnen zijn. Wat betreft de verschillende koersen, die door een van de leden van den raad naar voren gebracht werden, dient niet uit het ocg verloren te worden, dat als regel van die koersen nog 2 pCt, emissiekosten af moeten en voor zoover die leeningen op contract gesloten worden het Pensioenfonds voor grootere bedragen, voordeeliger offerte doet, waarbij komt, dat die bedragen zooals b.v. door de gemeente 's-Gravenhage is geschied binnen 24 uur werden opgenomen. Een de zer dagen leenden Velsen en Huizen tegen 97 pCt. Besmettelijke ziekte. In de afgeloppen week zijn alhier 2 gevallen van roodvonk voorgevallen. De loting, De uitslag van de op heden gehouden loting voor den dienstplicht is als volgt; 1. J. Gebe; 2. J. van der Spruyt; 3, B Koper; 4. D. Driehuvzen; 5. H. van Konings- bruggen; 6. E Schaap; 7. A. Loos; 8. J. van der Mye; 9. P F. Lang; 10. J. Kuntzel; 11. P. J. Rollema; 12. L. J. van der Werff; 13. J. Kuisbosch; 14. ,T, M. W. Vissers; 15. G. Molenaar; 16. J. M. Uppenkamp; 17. J. van Knningbruggen; 18. J. Loos; 19. G. van VC Ijk: 20. H. Keur; 21. J. van Thiel; 22. J. G R. Eckermann: 23. F. H J. van Deursen; 24. J. Keur; 25. W. Kemp; 26. G, A. Kop, 27 A. Weening; 28. H. Koning; 29. .1. Koning; 30. T. Kerkman; 31. P. G, J. Stok man; 32. T. Keur; 33. A. Koper; 34. H. van de Geer; 35. M. J. F. Castien; 36. J. H. van Voorthuvsen; 37. L. Koning; 38. J. J. Keur; 39. A. Koper; 40. J. van der Mey, 41. J. Molenaar; 42. J. J. van Deursen; 43. D. van Duvn: 44. G. F. Molenaar; 45. P. Schweinsbergsn; 46 G. W. Winkler; 47. Ph. B Ruppert; 48. G. Molenaar; 49. W, W, Fuldauer; 50. H. A. Klein; 51. J. Schuiten. Het concours de Carrosserie if Elegance) te Zandvoort. Zooals wij bereids hebben aangekondigd, vindt Zaterdagmiddag a.s. op de terreinen van .Hotel d'Orange te Zand voort het door „Sport in Beeld" georga niseerd Concours de Carrosserie en Con cours d'Elégance plaats. Tevens wordt een groot deel der deelnemende auto's onder gebracht op grond, naast genoemd hotel ge legen en door het Zandvoortsch Gemeente bestuur welwillend beschikbaar gesteld. Wanneer de voorteekenen niet bedrie gen, zal dit concours een succes worden. Het grcot aantal inschrijvingen wijst hier nl, 6p. In de 23 klassen van het Concours de Carrosserie zijn nl. 116 wagens ingeschre ven, en wel de volgende merken; Sara, i Ariès, Speedsport, Overland, S. A. C. A., Amilcar, Peugeot, Dodge, Chrysier, Fiat, Oakland, Essex, Nesh, F. N„ Oldsmobile, Pontiac, de Dion-Bouton, Métailurgique, Willys-Knight, Berliet, Hudson, Buick, Hup- mobile, Studebaker, Sizaire Frères, Voisin, Talbot, Chandler, Itala, Lancia-Lambda, Rickenbacker, Alfa Romeo, Hotchkiss, De- lage, Bignan, Moon-Diana, Austin, Steyr, Benz, Locomob'le, Renault, Flint, Wills St. Claire, Delaunay-Belleville, Marmon, Cadil lac, Packard, Pierce-Arrow, Stutz, Peerless en Mercedes. In het Concours d'Elegance dingen in de 6 klassen ruim 60 wagens mee. De auto's zullen precies 12 uur op de kampplaats aanwezig zijn. Tegen 1 uur wordt het terrein opengesteld voor net pu bliek. Het Concours d'Elégance neemt le gen half vier een aanvang op het terras van het Oranje-Hotel. Voor de 29 kUtsen van beide concours zijn ruim 70 prijzvli uitgeloofd. Eveneens is aan het gebeur#» een kampioenschap ver bonden, waar «an alle deelnemende wa gens deelnemen. Het publiek beslist door middel van stembiljetten, bij de entrée-be- wijzen gevoegd. Hiervoor loofde „Sport in Beeld" een zilveren beker uit. De prijsuitdeeling vindt des avonds 9 uur plaats in Pavilion Riche. De organisator doet, ook door middel van dit blad, een beroep op deelnemende en bezoekende automobilisten om, waar te Zandvoort het Gemeentebestuur het Con- Concours op zulk een welwillende wijze mo gelijk maakte, in de badplaats de verorde ning van de maximum-snelheid na te ko men, en in de kom van de gemeente voor al niet te hard te rijden. Voor deze automobilisten is het verder van nut te weten, dat men het terrein van af de Zandvoortschelaan bereikt langs de Kostverlorenstraat en de Zeestraat. Zij, die van den Zeeweg komen, rijden den Boule vard de Favauge af tot aan den ingang. Wij hopen morgen de jury, die bij dit Concours optreedt, volledig te kunnen me- dedeelen. Aanbesteding bewaarschool, Alhier is aanbesteed de bouw van een R.-K. Fröbel school, op een terrein aan de Koningstraat. Laagste inschrijver was J. P- J. <le Vries, te Wijk aan Duin, voor 61844-Voorts werd ingeschreven als volgt; Thunissen Van Ssmbeek, Heemstede 62287; -fa. P. Langen- dijk, Beverwijk 66466; S. Strijk, Rijpwete- ring 66785; G. Metselaar Zn., Haarlem f 66842; Kroon van Diest. Haarlem 68670; G Kuipers, Hoogwoud 71840; Gebr.Wayer Amsterdam 74500; Gebr, Terlingen, Am sterdam 81900. De gunning werd aangehouden. Personalia. De heer J. Nijdam, onder wijzer aan de openbare school te Hoofd dorp, slaagde Dinsdag te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. Mej. A. Mets, te Vijfhuizen, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het diplo ma M.U.L.O. De Velzer ringrijderij. Door de onlangs daartoe opgerichte ringrijderij-vereeniging werd in de vergadering van Dinsdagavond besloten dit jaar weer een ringrijderij te organiseeren op Woensdag 1 September a.s. op het terrein naast „Dé Prins". Het in standhouden dezer oud-Hollandsche sport heeft hier zeker veel belangstelling. Personalia Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te Utrecht de heer J. Nijdam alhier. Opdracht. Door den heer C. J. Oerle- mans is het bouwen van een woon- en win kelhuis aan de Kennemerlaan opgedragen aan de firma P. Heere Zn., alhier. Schuurman, echig. v, J. D. Kopjes Nieman, 69 j. F. C. Serné, wed. \V. A. v. Am- stel, 67 j. De a.s. feestviering. Er komt nu tee- kening in de voorbereidingen van de fees ten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan te IJmuiden .Reeds eerder werd opgemerkt dat de bewoners van de Kanaalstraat Zee straat, Willemsplein en Bloemstraat, maat regelen namen om buurtfeesten te organisee ren. Thans is weer een circulaire verspreid t bij de bewoners van de Prins Hendrikstraat en Enschedestraat, waarin een commissie, be staande uit bewoners dezer straten, de bu ten oproept tot een vergadering, met dat zelfde doel. Een zwerver, Met het stoomschip Pluto, van de Kon. Ned. Stoomvaart-Maat schappij kwam dezer dagen een stow-away mee, iemand die zich stil aan boord ver stopt had. In den regel worden zulke blinde passagiers gedurende de reis wel ontdekt en in de eerste de beste haven in handen der politie geteld. Deze man werd niet ont dekt. Hij was van Itahaansche nationaliteit en het gelukte den man zelfs om onbemerkt van boord te komen, toen het schip te IJmuiden was. Er zcu dan ook geen haan naar dit avontuur gekraaid hebben, had de man zich internationaal kunnen bewegen. Doch hij wist en kon niets vragen. Zoo zwierf hij rond tot de oolitie hem in den Velser- polder zwervende vond. Deze geleidde hem naar het commissariaat van politie te IJmui den. Men riep de hulp van den Italiaan- schen vice-consul in, die on ziin bureau den man ondervroeg en aan wien deze zijn avon turen verhaalde. Nadat de indentiteit van den zwerver vastgesteld was. heeft de politie den man opgezonden naar den vreemdelingen-dienst te Amsterdam. De Sluisbouw. Over drie of vier weken zal, naar de „Tel" verneemt, het werk aan het binnensluishoofd gereed zijn. Het laat ste tiental nalen zal dan den grond ingaan. In totaal zijn voor dit werk 3000 palen en 1000 betonnen planken gebruikt. Voor het buitensluishoofd, met welk werk men met een jaar gereed hoopt te zijn, heeft men 6500 palen en 1000 planken noodig. Burg. Stand. Geboren: z. van M. E. v. d Puttenvan Loov- z. van L. v. d. PuttenBezuijen. Ondertrouwd: J. G. van Nie en S. M. L. Sosa!. Getrouwd; G. Schoonderbeek met A. J. Leuven. H. Westerveld met G. Zandvliet. B. C. J. Hofstee met J. M. Byvoet. B. Nieuwenhuis met A. ter Haak. Overleden; H. J. C. Geurst, 15 j. A. Onder den titel „Een brokje geschiedenis schrijft de oprichter en eeie-yoorzitter van de N. A. U., de heer H. C. Hartman, in het officieel orgaan „De Sport": Het was op den 28sten Maart 1901 dat^ te Rotterdam in de benedenzaal van het Zuiu- Hollandsch Koffiehuis werd opgericht ,,de Ncderlandsche Athletiek Unie De reden, waarom tot de oprichting van een nieuwen bchd werd overgegaan^ ligt m het feit, dat de destijds bestaande Neder!. Athletiekbond de zaken al heel slecht be handelde en alles m het honderd liet loopen. Toen ondergeteekende zijn plan om een nieuwen bond te vestigen met anderen be sprak, bleek, dat er een groote moedeloos heid bestond en beschouwde men het nieu we lichaam reeds overleden vóór het ge boren was. Het gelukte mij eindelijk de me dewerking te krijgen van de Rotterdammers Zier Achterbergh en Chr. Musly en de Am sterdammers v. d. Griend en Staal en vorm den deze heeren met ondergeteekende het eerste bestuur, waarvan Zier secretaris en ondergeteekende voorzitter werd. Aangezien de Ned. Voetbal- en Athletiek bond de athletiek van zich had afgeschoven ontstonden destijds twee bonden en wel de Ned. Vqptbalbond en de Ned. Athletiek bond, welke laatste kort na de oprichting van de N.A.U. wegens bloedarmoede den geest gaf en kreeg de N.A.U. de athletiek m Nederland geheel in handen. Wij begon nen met de vereenigingen Blauw-Zwart uit Rotterdam en Posseidon uit Amsterdam, ter wijl na 1 jaar Pro-Patria en Udi uit Arn hem toetraden en de Promeneurs uit Ami sterdam reeds direct na de oprichting tot de N.A.U. waren toegetreden. Hierna traden toe de Bataaf, Amsterdam; Sandow, Breda; Geel-Zwart, Deventer; Forluna en, de Snel- voeters uit Rotterdam; Woerdensche Ren en Athletiek Club enz. In den beginne van het bestaan der N.A.U. was de athletiek absoluut dood en kostte het ons heel wat hoofdbrekens den noodigen gang er in te krijgen, temeer daar de ath letiek haar naam geheel verloren had en dan ook beschouwd werd als een sport die niet meetelde en ook nooit mede zou tellen. Deze idee moest ovrwonnen worden en ge lukte het ens na eenige jaren na hard zwoe gen en steeds maar doorzetten- de N-A-U. en de athletiek een beteren naam te geven en konden wii ieder jaar constateeren, dat de athletiek hard vooruit ging. Wij maakten propaganda onder de voet ballers, met het resultaat dat wij vele goe de krachten kweekten en in voetbalkringen werd de athletiek beschouwd als een prach tig middel om den spelers een grootere snelheid en meer uithoudingsvermogen te verschaffen. Langzamerhand konden wij onze plannen nu verder uitwerken, door te trach ten de athletiek als volkssport te krijgen. Heel wat brieven en circulaires werden ver zonden, autoriteiten werden uitgenoodigd tot het bezoeken onzer wedstrijden, terwijl wij op onze wedstrijden steeds eenige num mers inlaschten welke voor iedereen open waren, alsmede een nummer alleen open voor militairen en eenige alleen open voor leden van andere sportbonden. Aangezien ons de noodige geldmiddelen tfntbaken en wij op onze verschillende verzoeken aan den Minister om Rijkssubsidie steed nul op het request kregen, konden wij onze plannen om een grootere en -meer vruc'ntbarê pro- De Nationale Kampioenschappen. Na Diemer Kool's afschrijven is heden het bericht van Thinner's niet medespelen in het enkelspel bij het wedstrijdcomité aangekomen. Van de organisatoren, die zich ..zooveel moeite gegeven hebben om het slagen van de kampioenschappen en die dit nog steeds doen, is de tegenslag wel groot. De belangstelling concentreert zich nu meer en meer op het damesenkelspel, waar in mej. Bouwman vandaag haar eerste partij speelde. De kampioene, zoo juist .uit Ostende teruggekomen, was slechts matig op dreef, waaraan de gladde baan wel de meeste schuld had. Tweemaal in één game te vallen, beneemt de meest geroutineerde speelster het zelfvertrouwen. In het heerendubbelspe'i bereikt de win naar van de partij MarinkelleHeldring en SigmondVan der Steur zeer waarschijn- de finale, als gevolg van een w. o., in de kwartfinale tegen Diemer Kool en Van Lennep. Heerensingle. Tweede ronde: Van Voorst van Beesd sl. Kuinders 64, 6—3; J. Bryan sl. Bierenbroodspot 64, 64; Nielsen sloeg Vinkeborg 6—3, 86; Heldring sloeg Bartelds 62, 62; Marin kelle sl. Nijhoff 60, 6—0; de Beer" w. o. Derde ronde; „De Beer" sl. St. Marinkelle 63 86. Damessingle, Tweede ronde: Mej. Baduin sl. mej. Puyenbroek 60, 64. Mevr. Driebeek sl. mej. Schut 62, 60 mej. Bouman sl. mej. Schadee 63, 61; Mej. Rollin Couquerque sl. mevr. Schwab 60, 62; mevr. Stroinck sl mevr. de Vries 6-1, 64; mej. Canters sl. mevr. Hartkamp 61, 6—0; mej. L.hoest sloeg mevr, Cramerus 63, 60. Heerendouble, Eerste ronde: Van der Hagen.VanHerwijnen sl. mr. Polvliet en de Moll van Otterloo 63, 61. Tweede ronde: Van der HagenVan Herwijnen sl. Kuin dersVan Putten 63, 64; Van der Hagen en Van Voorst van Beesd sl. Bang- man van de Wall Bake 63, 62. Derde ronde; Van der HageVan Herwijnen sl. Van Bommel van Vloten en Nijhoff 6—1, 6—2; Vinkeborg en IJssel de Schepper sl. van der HagenVan Voorst van Beesd 60, 6—4. Damesdouble. Eerste ronde; Mevr. Furnée en mevr. Dudok van Heel sl. mevr. Cremerus en mevr. de Vries 75, 75; mevr. Van Voorst van Beesd en mevr, Huysteen sl. mej. Zoethout en mej. T. de Jong 6—2, 7—5; mevr- Schwab— mevr. Wentholt sl. mej. Brandsma en mevr. Saalborn; 63,63. Mixeddouble, Tweede ronde: Mej. Schut van Herwijnen sl. mej. Zoet hout en Scheurleer 7—5, 64; mevr. de Vries en Nielsen sl, mevr. Huysteen en Wurfbain 6—1, 6—3; mej. Schadee en Vin keborg sl. mevr. Steinmetz en De Moll van Otterloo 62, 63. De berichten omtrent Suzanne s plannen paganda te maken, helaas niet uitvoeren. Wel gaf ieder jaar de N.A.U. in verschillen de plaatsen eenige wedstrijden, maar deze propaganda werkte wel uitstekend maar niet voldoende, het ging ons nog te lang zaam. Op den 24sten Mei 1908 gaf de N.A.U. te Rotterdam, dank zii de krachtige mede werking van 't „Rotterdamsch Nieuwsblad groote wedstrijden, welke bezocht werden door 42.000 menschen, een recordaantal voor Nederland, 's Morgens om 9 uur werd be gonnen en precies half zes. den aangegeven tiid, reikte Baron van Tuyll de prijzen uit. Het waren schitterend geslaagde wedstrij den en in alle deelen een succes, terwijl de propaganda van dien aard was, dat wii in 1908 een grooten vooruitgang konden boe ken. In dit jaar werden met het oog op de Olympische Spelen te Londen onze wed strijd-reglementen en verdere technische be palingen geheel op Internationale leest ge schoeid. De resultaten te Londen waren slecht, maar wij hadden veel geleerd en aangezien onze deelnemers te Londen uit verschillende plaatsen kwamen, konden onze lui hetgeen zij geleerd hadden, wederom aan anderen leeren. Na Londen werrk Nederland wakker geschud en kregen wii meer en meer steun. De athletiek had in Nederland vasten voet gekregen en kon dc uitbreiding verder ter hand worden genomen. Onze pro- paganda-boekjes: „Iets over Athletiek uit gegeven in 1911 en ons „Propaganda-jaar- boekic 1914''' werden toegezonden aan alle autoriteiten en eind 1914, toen de oorlog eenige maanden oud was, aan alle comman danten van enze diverse garnizoens, tegelijk met de. noodige verdere geschriften. Door een inzameling van gelden waren wij in de gelegenheid 16C0 stuks athletiek-materiaal gratis aan de militairen te zenden en dit was het begin van de propaganda in het leger. Terzelfder tijd of kort daarna werd te Amsterdam gevormd een militaire sportcora- missie, waarvan de tegenwoordige N.A.U.- voorzitter secretaris was. Deze commisie leverde uittekend werk en had een prach tig arbeidsveld voor zich, waarvan zii daa ook terdege^-gebruik maakte. Aangezien ik in 1915 at»- N.A.U.-voorzitter aftrad, verwijs ik voor het verdere verloop naar de officieele jaarboekjes vanaf dien datum. Aan het slot van mijn stukje, dat uit den aard der zaak meer uitvoerig had moeten zijn, wil ik in korte woorden aangeven,waat- cm de athletiek zoo groote waarde heeft' 1. om hare veelzijdigheid, waardoor een harmonisch geheel wordt verkregen. 2. Als sport met de daaraan verbonden opvoedende kracht 3. Als een voornaam deel, m. i. het voor naamste deel der lichamelijke opvoeding van beel ons volk. 4. Athletiek is de ware volkssport, om dat aan de beoefening zoo weinig kosten verbonden zijn. 5. Zij is de hulpsport van alle andere tak ken van sport Zij vormt de vooroefeningen voor alle mogelijke spelen en sporten, waar door de kans op succes veel gröoter wordt. 6. Athletiek brengt een groot deel bij tct het groote doel van ieder welgeaard Neder lander: „Een krachtig, weerbaar en paraat Nederland". „Athletiek is not for the classes, but fir the masses". De Athletiek heefj een groote toekomst. om als beroepsspeelsters naar Amerika te vertrekken, schijnen inderdaad juist te zijn. En dat zij er een aardig centje aan ver diend, wordt bewezen door haar verklaring aan een Engelsch blad, welke luidde; „De prijs, waarvoor ik mijn amateur sta tus verkocht, veroorlooft mij alles aan te schaffen wat ik wensch en nog meer Naar wij vernemen zal inplaats van R. Vis, die verhinderd is uit te komen, in de match van het Nederlandsch elftal tegen de Free Foresters op het Rood en Wit-terrein te Haarlem Vrijdag en Zaterdag a.s. ir. G. BouHvmeester van de H. C. C. uitkomen. Ook in dézen wedstrijd hebben de Engel- schen t°t °P heden geen blijk gegeven van buitengewone kracht en het laat rich aan zien dat ook deze ontmoeting in een spre kende nederlaag voor hen zal eindigen. Het Kpssler elftal bestond hoofdzakelijk uit spelers van de Stichtsche, aangevuld met v. Booven en enkele Hagenaars, v, Booven scoorde ccn century (108) en voornamelijk door diens uitstekend batten en dat van de Bcus en Spencer werd het Hollandsche totaal 296 voor 9, waarop De Kessler sloot. j)e Free Foresters brachten het hierop tot 131 voor 8, waarop werd gesloten. Indien de staartwickets er niet in slagen een behoorlijk aantal runs aan dit totaal toe te voegen, dan schijnt ons de kans op een Holiapdsche inningsoverwinning lang tniet buitengesloten. De scores van den eersten dag luiden: le innings mr. Kessler XI-tal: J. H. H. Kessler st. Stow; b. Green 5 E. J. Butterworth; c. Hollins; b. Hake 19 A. Schill; c. Keigwin; b". Hake 21 H. van Booven bowled Green 108 P. P. Welch bowled Hake 2 A, de Beus; c. Johnston; b. Toppin 40 P. Rees; c. Kessler; b. Toppin 0 Mac Canlis run out 0 R. Spencer not out 61 J. Koeleman bowled Wright 10 J. v. d. Bosch not out 3 Extra's 27 Totaal 296 voor 9 Bowlmgcijiers: Free Foresters Taylor 0 50, Green 273, Toppin 245, Wright 1 53, Hake 336, Keigwin 013. le innings der Free Foresters: Johnston bowled Koeleman 4 Green; c. Spencer; b. Mc. Canlis 15 Keigwin; c. Spencer; b. Rees 6 Hollins bowled Welch 1 Hake; c. Canlis; b. Rees 25 Toppin st. Spencer; b. Rees 8 Stow bowled Welch 4 Wright; c. Van Booven; b. Canlis 32 Kessler not out 6 Taylor not out 1-0 Mc. Donell to bat 20 Extra'r 20 Totaal 131 voor 8 Een Rood en Wit-combinatie speelde Woensdag een vriendschappelijken wed strijd tegen een dito Ajax-elftal. De thuis club, die eerst batte, scoorde slechts 59 runs, waarbij alleen B, Davidson met 14 in de dubbele cijfers kwam. De extra s be reikten eveneens het totaal van 14. Dupon nam 517 en Wempe 428. Ajax scoorde daarna 133, Meyers 40, Metsch 29, Meijer 27 en extra's 13. Hoomans, die den hattrick verrichtte, had met 5—43 de beste cijfers. Verder bowlde Mr. Davidson 1-20 en de Vries 215. De tweede innings van de Rood en Wit- combinatie leverde 83 op, waarvan B. Da vidson 16, Mr. F, A. Davidson 20 en Kruyt 11. Dupon bowlde nu 633, Wempe 2.20 en de Vrind 222. Ajax maakte de benoodigde 10 runs voor het verlies van twee wickets. Adriaans 1 11, B. Davidson 12, Ajax won dus met acht wickets. Secr. J. Vogel, Zijlweg 70, Overveen. Zondag 15 Aug, beginnen de Alhl.-wed- strijden van de D. H. A. C. op het terrein van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg. Leden die aan deze wedstrijden willen deelnemen, moeten zich uiterlijk 7 Aug. bij den secre taris opgeven. Het inschrijfgeld bedraagt 0.25 per nummer per persoon voor de estafetteploeg 0.75. Daar het de eerste wedstrijd is, waar wij aan deelnemen, hoop ik, dat het aantal inschrijvingen zeer groot zal zijn. De Secretaris. Uuitslag van de wedvlucht op Zondag 1 Augustus vanaf Bauless, afstand 198 K.M. P. v. d Pol 1.8.10; M. Riebeek 2.6; P. Smit 3,14. C. de Waard 4.7, W. Steijl 5, J. d. Graaf 9, P. Tjeerters 11, G. A. Steijl 12. A. Casse De Haarlemsche combinatie, aangesloten bij afdeeling A„ hield Zondag j.l. een wed vlucht van Bhules. De uitslag luidt als volgt; C. W. de Graaf 1; G. Heerschap 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 19, 21, 24; D. de Geus 4, 12, 22; J. F. Heerschap 8, 9; P. v. de Pol 14; J. C, Fris 15; P. v. Andel 16; M. Riebeek 17, 27; P. Smit 18; C. Koelemijer 20, 25; C. d. Waard 23; W. Steijl 26. 5% Nederland 1919 101x/8 ÏOI1^ 4% Nederl. 1917 '027/g I027/8 6% Nederland 1923 '01 101 7% N.-l. 1921 A.. '003/4 1003/4 6% N.-I. 1923 D.. '05 105 Holl. Lloyd 30 Oude Vaart 46 45 dito Gem. Eigend 38 37 Mij. „Nederland".. l79l/2 Scheepvaart-Unie '33 181.- Rotterd. Lloyd 64- 165 Paketvaart. 334 Oude Boot 963/i 96 Holl. Stoomboot 37 H. V. A6241/2 624 Java Cultuur 343!/2 344 Jurgèns gew. '66 l643/4 Koloniale Bank '903/4 '903/4 Indische Bank '68 1631 4 Cert. Handel Mij '55 '35 Reso dito 1541 2 '33 Phoenix 96 Geconsolideerde 1783/g Kon Olie 3761/4 376 U. S. Steel !477/g 152-3 Marine 713je Vorstenlanden 166 167b Actions id'50 15 2 Comp, Merc. Arg '3/l6 Poerwodcrjo !067/g Oude Deli 4^5 405 Senembah405 4061 Deli Batavia429 430 - A'dam Rubber 314 3053/4 Serbadjadi 314x/4 307 Si!au 159l/2 1571 Wai Sumatra 270 Dordtsche Petr. 357l/2 Southern Rails IlS^/o <Jnion l553/4 '561/4 Anaconda 1021'g Wabash 47 37 Comm. Maxwel 5 Augustus EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL VEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL NEW-YORK ROME t PRAAG WARSCHAU 59,321/a 7.27l/2 7.17Va 35.25 12.113/4 66.65 66.— 54.55 48.221 2.49 8.35 7.421/2 25.— Uitslag gehouden wedvlucht van Chimaij, alstand pl.m. 262 K.M., op Maandag 2 Aug, 1926, los 9,10 uur v.m.: P. C, de Wilde le, 2e prijs; N. J. Buurman 3e pr.; P. A, Blom-: maert 4e pr.; P. Kroon 5e, 10e, lie pr.; J. Th. Bakker 6e, 7e pr.; C. Hirs 9e 14e pr.; J. Bogaert 8e pr.; W, Jansen 12e pr.; H. D, Claess 13e pr, Junioren. H. P. C.—H. V. G. B., 4—1. Veteranen. LI V. G. B.H. P. C. Comb. Politie Sport Ver. 3—1. H. P. C. 2—H. V. G. B. 3. H. V. G. B. niet opgekomen. ROME, 5 Aug. Ondanks de hoop der Eu- ropeesche kanselarijen dat de Amerik. se cretaris van de schatkist, Mellon, tijdens z'n vacantie ook de gelegenheid zou benut ten om informaties in te winnen over den financieelen toestand, bevestigde Mellon gisteren, dat hij uitsluitend voor genoegen in Europa vertoeft. Hoewel hij natuurlijk een hoffelijkheidsbezoek zou brengen aan den Italiaanschen minister van financiën Volpi, dat gistermiddag ook inderdaad plaats had, was hij niet voornemens bespre kingen te voeren over de stabilisatie van den Europeeschen wisselkoers, hetgeen naar hij zeide, een langdurige kwestie zou zijn. Hij was gistermiddag een half uur bij Volpi. Een verklaring werd gepubliceerd, waarin, gezegd wordt, dat de economische toestand niet besproken werd, OndanTrs al deze be weringen houdt men in Italiaansche finan- cieele kringen vol, dat de réis van Mellon gevolgd zal wórdtn door een economisch Locarno voor Europa, waarin de Ver. Sta ten zouden deelnemen. Mellon verklaarde tegenover de Amerikaanscne dagbladcor respondenten, dat hij een aangename va-1 cantie doorbracht ondanks het bombarde ment der journalisten. LONDEN, 5 Aug. De Amerikaansche ten- nisbond heeft besloten te verhinderen dat Suzanne Lenglen als professional zal uit komen tegen amateurs. Verwacht (wordt dat in Amerika een match gespeeld zal worden, tusscheii Helen Wills en Suzanns Lenglen. NEW-YORK, 5 Aug. Volgens een Ex change-telegram uit Mexico heeft een groep belangrijke bankiers een bezoek gebracht aan president Calles. Zij zetten uileen, dat als gevolg van den godsdienststrijd belang rijke sommen van de banken zijn gehaald. Zij hebben hun bemiddeling aangeboden. Op een bijeenkomst van den Oppersten Raad van de Ridders van Columbus, de grootste Katholieke vereeniging van Ame rika, verklaarde de voorzitter, Flaherty, dat 800.000 Ridders van Columbus tegen de anti-kerkelijke maatregelen der Mexi- caansche regeering hun stem verhellen. „De gebeurtenissen in Mexico", aldus de heer Flaherty, „zijn van zoo groote beteekenis, dat het dringend noodig is daartegen posi tie te nemen op een wijze en met een ener gie, welke ieder misverstand uitsluiten." De woorden van Flaherty werden door dc vergadering, waarop zich 500 afgevaardig den uit alle deelen der Vereenigde Staten bevonden, met luiden bijval begroet. NEW-YORK, 4 Aug. Naar uit Nogales gemeld wordt, is de onlangs gearresteerde bisschop van Huejutla, mgr. José Manri- quez y Zarate, in de gevangenis te Vera Cruz dood gevonden. LEMMER, 5 Aug. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur is de boerderij van S. de Vries te St, Johanne'rga tot den grond toe afgebrand. De bewoners moesten zich in nachtgewaad redden. EEN REDE VAN CEDERBORG, STOCKHOLM, 5 Aug. Aan het ban- ket van den Gemeenteraad van 'Stockholm in de gouden zaal 'van het Stadhuis voor het Congres van Physiologen. heeft de voor zitter van den Gemeenteraad, de heer A. Cederborgh, een rede gehouden. Uw con gres, zeide spreker, is internationaal, evenals de wetenschap zelf. De wetenschap kan slechts wezen in een zuivere en hel dere atmosfeer. Deze voorwaarde is van vitalen aard en de Zweed Alfred Nobel werd er door geïnspireerd, toen hij uiteen zette, dat geen rekening gehouden moet worden met de' nationaliteit. Vr.: Welke ia de kortste weg per fiets van Haarlem naar Driebergen en hoeveel K.M. is dat? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn Miidrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breu- kelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen. Afstand 68.4 K.M. Vr.; Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Aarlandervcen en hoeveel K.M. is dat? Antw.; Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Venneperdorp, Leimuiden, Rijnzaterwoude, Oudshoorn, Aarknderveen. Afst. 37.2 K.M. OSLO, 4 Aug. De president van Fin land, Relawe, zal 4 Oct. te Oslo arrivee- ren, om een officieel bezoek te brengen aan de Noorsche Kon. familie. STOCKHOLM, 4 Aug. De Zweedsche Kroonprins en prinses zijn gisteren van San Francisco naar Honolulu vertrokken. De OVERVAL IN DE BOAZ-BANK TE EUS.SUM. BUSSEM, 4 Aug. Wij vernemen, dat de verdachte Brummer de confrotaties be moeilijkt door het trekken van vreemde ge zichten; ook loopt hij soms als een oud man nétje in het huis van bewaring rond en. lacht en huilt bii afwisseling. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 248 vette kalveren'le kwal, 0.961.10, 2e kwal. 0.800.96, 3e kwal. 0.68—0.80; 73 nuchtere kalveren 715; 500 varkens Holl. le kwal. 92—93 ct., 2e kwal. 91—92 ct.vette varkens 8890 ct. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2