r Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Kgerïtschap der Nederl. Bank te 's-Gravenhage. De toestand van de Koningin en de Prinses onveranderd. Belooning van deurwaarders. Het oud-Tweede Kamerlid v. d. Laar. LUCHTVERKEER. Luchtverkeer in de maand Juli 1926. VERKEER EN POSTERIJEN. De autobus-diensten der Ned. Spoorwegen. Geweldige brand te Losser. Overreden en gedood. Een oneerlijke vinaer. Een kostbaar ontslag. Dagelijksche dingen. Brand gesticht, om onder dak te komen. Brand te Hilversum. Desertie van olifanten. Diefstal en heling van magazijngoederen. Krasse ééribeenige wielrijder. Een recordhouder voor bloedproductie. Auto met 15 personen omgeslagen. De onbewaakte overwegen. Het dure valuta-rijwiel! De trein zonder rails. De verwoesting van den St. Pietersberg. Mgr. M. H. Buckx. Pater Padberg S.J. Pater Ver tenten. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De. Engelsche regeering op reces. Senaat en Kamer. Het voorstel der bisschoppen. De maatregelen van Poincaré. De broodvoorziening. De Bey van Tunis. De schuld van Luxemburg aan België. Een opzienbarende arrestatie. Het communistenproces te Boedapest. De strijd tusschen Kerk en Staal in Mexico. KERK EN SCHOOL. Missie der Paters Kruisheeren op Java. „Darmsteenen" bij een paard MARKTNIEUWS, De verbouwing kost 299.400. Namens de directie van de Nederland sche Bank is na onderhandsche aanbeste ding door de architecten Posthumus Meyes Zn. te Amsterdam aan de firma J. van Rossum te Den Haag opgedragen het bou wen van een nieuwen vleugel aan het agentschapsgebouw te Den Haag op het in uitvoering zijnde betonnen gebouw, zoo mede het verbouwen van het bestaande kantoorgebouw Voor de som van 299.400. Deze week vertrekken zij naar den „Ruygenhoek". Naar het Persbureau Vas Diaz verneemt is de toestand van de Koningin en van Prinses Juliana onveranderd. Woensdagmorgen is de hofarts, dr. L. Pot uit Apeldoorn op Socstdijk geweest. De Koningin en de Prinses zijn vermoedelijk gisteren of in ieder geval vandaag naar den „Ruygenhoek" vertrokken. ïngediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de tarieven van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt. Bij de wijziging der tarieven door de wet van 29 Mei 1920 werden, met het oog op de voorgenomen vaste salarieering der deurwaarders voor hun bemoeiingen in strafzaken in den dienst van het rijk, de be palingen, volgens welke de deurwaarders volgens tarief er exploot beloond werden, vervallen verklaard. Daar de vaste bezoldi ging alleen is toegekend voor en berekend op de diensten in strafzaken te doen voor het rijk, en de deurwaarder in strafzaken ook van andere zijde (van verdachten en veroordeelden en buiten strafzaken van het O. M. en het bestuur der belastingen) opdrachten kan ontvangen, wordt het wen- schelijk geacht, eenige bepalingen op te nemen, volgens welke de gerechtsdeurwaar ders voor hun bemoeiingen, buiten die in strafzaken in den staatsdienst, eenige be- ooning in rekening kunnen brengen. ■let bekende oud-lid der Tweede Kamer, mr. dr. A. R. v. d. Laar, te Gendringen, die jarenlang in ziin verkiezingspropaganda de belangen der Ned. Herv. Kerk verdedigde, heeft zijn lidmaatschap van de N. H. kerk cDgczegd. („Zutph. CL") Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Het vliegveld Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, is in de maand Juli aangedaan door 541 verkeersvliegtuigen en door 122 militaire vliegtuigen, terwijl 180 personen ge bruik maakten van de geboden gelegenheid tot het maken van pleiziervluchten. De Waalhaven, het vliegveld van Rot terdam, werd aangedaan door 307 verkeers-*- vliegtuigen van de geregelde diensten en door 92 militaire toestellen. Het aantal bij zondere vluchten, op de Waalhaven uitge voerd bedroeg 157 en het aantal pleizier- vliegers 148, De Waalhaven werd bezocht door 12,253 personen, waaronder 2347 schoolkinderen. Een n&amlooze vennootschap. Personen- en vrachtvervoer. De eerste proef in het Noorden des lands. De heer R. G. M. A, Heg tot direc teur benoemd. Omtrent de cprichling van een autobus bedrijf door de Nederlandsche Spoorwegen, verneemt de Tel. nog, dat het, hoewel de plannen nog slechts in het allereerste sta dium van voorbereiding zijn, de bedoeling is om van het autobusbedrijf een naam- looze vennootschap te maken, ongeveer in gelijken vorm als het bestaande spoorweg bouwbedrijf, dus staande naast de Ned. Spoorwegen. Onderzocht wordt thans hoe in het buitenland dergelijke bedrijven werken en hoe zij daar zijn opgezet. Behalve met personenvervoer zal de ven nootschap zich bezig houden met het vrachtgoederenvervoer, om op die wijze te trachten het door de Ned. Spoorwegen ver loren terrein weer terug te winnen. Daar toe zullen de nieuwste en grootste personen en vrachtauto's in dienst worden gesteld. Het is ook de bedoeling om eigen garages en reparatie-inrichtingen in het leven te roepen. Als een der voordeelen, aan de oprich ting van een afzonderlijke vennoot schap verbonden, wordt genoemd, dat het personeel, dat daarbij in dienst wordt ge steld, los staat van het reglement dienst- voorwaarden, alsmede van het reglement op de dienst- en rustlijden, dat voor het personeel bij de spoorwegen geldt. Daar door zullen, zoo wordt verklaard, de exploi tatiekosten van het nieuwe bedrijf zoo laag mogelijk gehouden kunnen worden. Tot directeur van deze nieuwe naam- loczc vennootschap is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer R. G. M. A. Heg, thans inspecteur van het ver voer bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht. De bedoeling is om mét de exploitatie van autobuslijnen in het Noorden des lands te beginnen. Vermoedelijk zal dit plaats vinden op 1 Januari a.s. Waar het nieuwe materiaal, benoodigd voor het autobedrijf, vervaardigd zal wor den staat thans nog niet vast. aangezien nog onderzocht wordt, welk materieel in de practijk het doelmatigst is gebleken. Zeven buizen in de asch gelegd. Eenige kinderen met moeite gered. Een geweldige brand heeft in den nacht van 3 op 4 Aug. Losser (O.) geteisterd. De brand ontstond in de kleermakerij van den heer Olde Egberink aan de Langestraat. Het perceel stond spoedig in lichte laaie. Op het gelui van de brandklok snelden vrijwel alle dorpsbewoners met de brand weer naar het brandend huis. De vlammen waren spoedig naar het aan grenzende café overgeslagen. De brandweer kon aanvankelijk tegen de vuurzee niets uitrichten en binnen een kort verloop van tijd waren in totaal zeven huizen door het vuur aangetast. Verdere uitbreiding van de brand wist de brandweer echter te voorkomen. De ze ven huizen, bestaande resp, uit een kleer makerij, een café, een rijwielherstelplaats, een groentenzaak en drie arbeiderswonin gen, brandden tot den grond toe af. Eenige kinderen uit de arbeiderswonin gen wist men, na veel moeite, te redden. Van het huisraad kon bijna niets in vei ligheid worden gebracht, De bewoners van de arbeiderswoningen waren niet verzekerd. De oorzaak is niet bekend. De chauffeur van den heer C. uit Heer- 'en reed met zijn auto in de Kleingraven- straat te Spekholzerheide een aldaar spe lend 5-jarig zoontje van mej. S. omver. De auto ging over den kleine heen. Door den chauffeur werd het kind naar een in de buurt wonenden geneesheer gebracht, dofch bij aankomst was de jongen reeds overle den. De maréchaussée heeft den wagen in beslag genomen. Te Roosendaal is proces-verbaal opge maakt tegen het echtpaar v. Z., wegens verduistering en heling van 11 bankbiljet ten van 10, welke de man op de markt bij een koopmanskraampje had gevonden en aan zijn vrouw ter bewaring had gege ven. Het geld was verloren door zekere vrouw H., die toen zij het geld vermiste, daarvan aangifte had gedaan. De politie wist den oneerlijken vinder aan te houden en het geld, dat zijn vrouw onder hare kleeding had verborgen, in beslag te nemen. In de vergadering van 9 Februari j.l. be sloot de gemeenteraad van Leeuwarden aan den directeur der Gemeentewerken, den heer L, H. E. van Hylckama Vlieg, die naar de onverdeelde meening van het college van B. en W. niet als leider van het bedrijf kon gehandhaafd blijven, eervol ontslag te ver- lecnen, onder doorbetaling van zijn jaarwed de ad 7000 tot 1 Juni 1926 en daarna van een zoodanig bedrag en gedurende een zoo- danigen tijd als door een in te stellen com missie zou worden vastgesteld. Het resultaat van haar onderzoek heeft de commissie in een lijvig rapport dezer dagen aan het gemeentebestuur aangeboden. De commissie komt, zoo bericht de „Tel.", tot de conclusie, dat de heer v. H. V. als directeur Ier gemeentewerken in meer dan één op zicht is te kort geschoten en in die functie niet op zijn plaats was. Dat wel als vast staande mag worden aangenomen, dat niet aan onvoldoenden dienstijver mag wórden- gedacht, doch dat de geconstateerde te kortkomingen, veeleer aan een streven tot eigenmachtig handelen te wijten zijn, welk gevoel van eigen superioriteit ook de oor zaak kan zijn van de slechte verstandhou ding tusschen den directeur en het hem on dergeschikte personeel. Dc Bekwaamheid en integriteit van den heer v. H. V. zijn voorts naar het oordeel der commissie geheel on betwist gebleven. Voorts blijkt uit het rapport, dat de heer v. H. V. reeds in Februari 1924 in een ge heime zitting van den gemeenteraad ter ver antwoording is geroepen. De commissie acht ten slotte het ontslag terecht verleend, maar acht een ruime schadeloosstelling noodig. Zij bepaalt het be drag daarvan op 5000 per jaar tot aan het tijdstip, waarop de ontslagene den pensioen gerechtigden leeftijd zal hebben bereikt of voor dien tijd zich een omstandigheid voor doet, die hem recht geeft op pensioen, of tot op den datum van zijn vroeger overlijden. Dagelijksche dingen. Een werkloos kantoorbediende. Drie jaar geleden getrouwd, nu reeds twee jaar geen werk. Buiten zijn schuld, wegens overcompleet. De overcompleet was een smoesje geweest, want een week later was er een 18-jarige H.B.S.'er in zijn plaats aangenomen. Die deed het graag voor een derde van zijn salaris.... en dat wist zijn patroon en daarom was ie te veel. Ondersteuning kreeg ie niet.... Voor 'n paar zaken hield hij 's avonds de boekhouding bij tegen een „vergoeding" of een „belooning". Ook gaf ie aan twee jongens Engelsche les.... hij was een uitstekend corres pondent. Zoo had ie ongeveer 15 in de week Toen de eene leerling voor 't examen zakte ging hij naar een anderen leeraar. De andere evenzoo. Dat scheelde hem precies 3 per week. Z'n vrouw moest noodzakelijk een mantel hebben, beslist noodigWat te doen? Hij had nog een viool.... hij was er aan gehecht.... maar afin, In een tweede of derde hands zaak te vens bank van leening zou ie z'n viool verkoopen. Toen 't schemerde ging ie er op af. Voor de etalage stond een „heer" te kijken.... Omdat ie verlegen was om binnen te gaan, bleef ie o®k maar door de winkelruit staren. Zoo bleven ze beiden staan, wel drie mi nuten Dapper stapte ie toen maar de wmkel bin nen. Even later volgde de ander. Hij haalde z'n viool uit de kast en liet hem den lom merdhouder zien. Deze zette zijn pince-nez op, hanteerde en bekeek de viool, „Een fabrieksviooltje hé! Niets geen waar de5.— geef ik u er voor." Hij had op z'n minst 25 gedacht.... Neen, daar verkocht hij hem niet voor. Thuis vertelde ie 't tegen z'n vrouwtje. Ze kleurde even.... toen zei ze: „Hoor eens mannie, we zullen nog zuini ger wordenIn het vervolg nemen wc alleen 's Zondags warm middageten..., 't füeintje in de wieg kraaide van pleizier, spelend met z'n beertje Naar aanleiding van den brand in de bui tenplaats „Oosterbeek", bii Den Haag, waar bij twee hooischelven in vlammen opgingen, heeft zich Dinsdagavond bij de Wassenjaar- sche politie aangemeld de 21-jarige li. w. Hij zeide den brand aangestoken te hebben om onder dak te komen. Zooals gemeld, ver moedde de politie reeds, dat cr spraae was van moedwil. In den nacht van 3 op 4 Aug. ontstond brand op den zolder van de familie Van Breukelen, in het Achterom, te Hilversum, vermoedelijk doordat een gordijntje in aan raking kwam met een petroleumlampje. Het vuur greep snel om zich heen. De bewoners vluchtten verschrikt het huis uit. Hoewel de brandweer snedig ter plaatse was en het vuur krachtig bestreed, kon zij niet verhin deren, dat de gehecle zolder en die van een aangrenzend perceel, bewoond door de familie Puik, geheel uitbrandden. Een deel van den inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. Te Edmonton, in den Staat Alberta (N. Amerika-, werden Maandag een veertigtal olifanten, die aan een beestenwagen waren vastgekoppeld, door een keffend hondje aan het schrikken gebracht, Zij rukten zich los uit het gareel, wierpen een tweetal wagens vel beren en tijgers omver en zetten het op een loopen. den Westkant van de stad m. De verschrikte kudde drong door een heg op de binnenplaats van een ziekenhuis, woelde een aantal tuinen om, kwam daarna weer in een straat terecht en verdween ten slotte in de bosschen, die het Westelijk uit einde der stad begrenzen. Voetgangers en fietsers wisten niet hoe ze gauw genoeg voor de trompettende en jankende kolossen zouden uitwijken. Politie en circusknechts met kettingen omsingelden het bosch en wis ten met veel moeite den troep weer naar het punt van uitgang terug te voeren. Een «baby-olifant, die als leider van de deserteurs scheen op te treden, door een der trainers in het nauw gedreven, keerde zich tegen zijn bewaker en vervolgde hem naar het nabijgelegen kerkhof, waar de bewaker zich slechts door van grafsteen op grafsteen té springen, in yeiligheid wist te tellen. Te Delft is gearresteerd de loopjongen D. L., wegens diefstal van magazijngoederèn tot een aanzienlijk bedrag ten nadeele van zijn patroon, In verband hiermede is wegens heling aangehouden de koopman Van V., ten wiens huize goederen in beslag zijn ge nomen. Op den weg van Hoogerheidc naat- Put ten (N.-B.) sloeg een paard met wagen op hol, terwijl de voerman afwezig was. De éénbeenige wielrijder. Pieter Groeneweghen uit Putten, wist het op hol geslagen paard bij den kop te grijpen, terwijl hij op de fiets zat en zoo het dier te bedwingen, aldus vertelt het „D. v. N-Br.'' De aandacht van het Parijsche publiek is gevestigd op 'n werkman van de centrale markthallen, Raymond Briez geheeten, die het wereldrecord houdt van bloedprodu- cent. Sinds November 1924 heeft hij twee en twintig liter bloed afgestaan om het le ven der patiënten in een der Parijsche zie kenhuizen te redden. Hij bezocht voor twee jaar een kameraad in het ziekenhuis, toen dr. Bécart, de heil neester van het gesticht, hem een compliment maakte over de kostelijke kleur van zijn wangen. „Ik zou uw adres wel willen hebben," zei hij, „want het is moge lijk dat ik u noodig heb". Kort daarna verzocht de dokter hem een kwart liter bloed af te staan voor een patiënt, wiens leven daar van waarschijnlijk afhing. Briez stemde toe, en bood aan de operatie zoo vaak te herha len als de dokter noodig oordeelde. Zoo on derwierp hij zich in 1924 viermaal aan bloed transfusie, in 1925 acht en dertig keer en dit jaar reeds vier en veertig keer. De 87 malen dat hij zich tot de operatie geleend heeft, hebben hem er zoo aan gewoon ge maakt, dat hij den dokter bij de voorberei ding behulpzaam is. Het vorige jaar werd hij voorgesteld op het congres van artsen, dat te Parijs gehouden werd, en een Amerikaansch dokter bood hem 25000 dollar als hij mee ging naar de Vereenigde Staten. Briez maakt niet veel drukte van de her haalde bloedafgifte: „een prik in zijn arm, een verbandje en een glas medera, en het is gebeurd", zegt hij. Hij volgt geen bijzondere leefwijze en zijn edelmoedigheid heeft geen enkelen nadee- ligen invloed op zijne gezondheid. Vele gekwetsten. Uit Heerenveen wordt gemeld: De heer Eppinga te Heerenveen reed Woensdagmid dag omstreeks halfdrie met zijn auto van Workum naar Oranjewoud waar het Chris telijk Zangersfeest gehouden wordt. Ter hoogte van het oude tolhek buiten Heeren* veen sloeg de auto omver. In den auto za ten vijftien personen. Tal van menschen werden door glasscherven gekwetst. De ernstig gewonden werden binnengebracht in de woning van mevrouw Besuyen, die in de buurt woont. Dadelijk werd geneeskun dige hulp uit Ifeérenveen gevraagd. Naar de Tel. verneemt, heeft een der ge kwetsten een schedelfractuur en een ander een gebroken schouder. Tot nog toe bestaat er bij geen van hen levensgevaar. De oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk te wijten aan eon gebrek aan de stuurinrichting. De politic stelt een onder zoek in. De voerman ongedeerd, het paard gedood. Aan de ,,'s-Hert. Crt." wordt uit Nieuw- kuik, d.d. 3 Augustus gemeld: Toen hedenmiddag circa 5 uur de voer man M. v. Dal uit Haarsteeg den onbewaak- ten overweg in de z.g. Schapensleeg alhier, wilde passeeren, naderde uit de richting 's-Bosch een trein. Juist op het laatste oogenblik het gevaar bemerkende, wilde v. D. zijn paard nog terughalen. Evenwel te laat. Ook de machinist kon door uit alle macht te remmen een aanrijding niet meer voorkomen, zoodat het paard tegen den kop werd getroffen en eenige meters ver der werd neergesmakt. Voor den voerman, die voor op den kar zat, mag het een ge luk genoemd worden, dat beide burries afknapten, zoodat de kar niet onder den trein geraakte en de man wonder boven wonder zoo goed als ongedeerd bleef. Het paard moest worden afgemaakt. Boer H. uit het Brabantsche grensdorp Eersel zou zich toch ook niet de gelegen heid laten voorbijgaan, te profiteeren van den lagen Belgischen frank, en dies zou hij het voorbëeld van zoovele anderen volgen en zich in België een goedkoop rijwiel gaan aanschaffen. Monter en welgemoed, zoo vertelt „De Tijd", toog hij erop uit, z'n portefeuille dik in de franken. En even monter en welgemoed peddelde hij na eeni- ge uren op z'n nieuwe, blinkende fiets het Brabantsche land weer binnen. Aan in voerrechten dacht de valuta-kooper blijk baar in 't geheel niet en reeds bevond hij zich goed en wel op vaderlandschen grond, toen een verkeerde weg hem opnieuw op Belgisch gebied bracht. Een korte infor matie was .voldoende hem ten tweede male Nederland binnen te doen peddelen. Bij deze tweede grensoverschrijding ontmoet hij een koppel vriendelijke heeren, die be lang stellen in zijn spiksplinternieuw ver- hikel. De H., op hun belangstelling -reagee- rend, predikt, den lof van zijn voordeeli- gen koop en vertelt haarfijn zijn geheelc wedervaren. Toen och arme ontpop ten de belangstellende heeren zich als twee dienaren der wet met het gevolg/dat de t gevaarloos zijn. Of er kans bestaat, dat het »on7am„ Tanrll-irniwor „;i ,iin nm-fofïtfn sloopingswerk eerlang zal worden stopge- eenzame landbouwer uit zijn portefeuille kreeg op te diepen de som en de dikte van 11 maal 4 gulden, zeggen vier-en-veer- tig Hollandsche guldens. In welke stemming de gelukkige kooper van het valutarijwiel in den kring der zijnen is wedergekeerd, vermeldt de historie niet. Maandag a.s. in ons land te zien. De eerste „trackless-train" die een we reldtour maakt zal, na reeds 38000 mijl door Canada, Amerika, Mexico en Engeland #af- gelegd te hebben, 9 Augustus ook in ons land te zien zijn. De trein bestaat uit een volledige locomotief met tender en een luxueus ingerichte Puilman-car met een eet- en slaapvertrek voor vijf personen. De trein kan 40 mijl per uur afleggen. De locomotief is voorzien van twee 90 P K. motoren, hy draulische remmen etc. Er is ook een radio installatie in den wagen. De „tackless-train" zal de volgende route nemen: Rotterdam, Dordrecht, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Vlissin- gen, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Amsterdam, terug, Bussum, Hilversum, Utrecht Amersfoórt, Apeldoorn, Ede, Arn hem, Wageningen, Arnhem terug, Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel, Heerénveen, Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Leeuwar den terug, Groningen, Delfzijl, Winschoten, Stadskanaal, Veendam, Assen, MejSpel te rug, Almelo, Hengelo. Stadskanaal, Veen- dam, Assen, Meppel terug, Winterswijk, Doetinchem, Nijmegen, 's-Bosch, Waalwijk, Breda, Tilburg, Boxtel, Eindhoven, Helmond, Venlo, Roermond, Sittard, Heerlen, Kerk- rade, Valkenburg, en Maastricht. Onverpoosd wordt het sloopingswerk van een onzer mooiste natuurmonumenten voortgezet, klaagt het „Vad.". Dag aan dag knagen en beuken machtige machines en ontelbare arbeidskrachten aan de uitholling van het mooiste punt van den St. Pietersberg/Het sloopingswerk is thans zoo ver gevorderd, dat de oude ruïne Lich tenberg en de daarnaast gelegen boerderij letterlijk aan den rand van een afgrond staan. Groote, versche scheuren in een der gevels van deze boerderij wijzen er op, dat de gevolgen van de uitgraving geenszins zet, kon geen enkele inwoner van St. Pie ter ons verzekeren. Het eenige, dat ze wis ten, was, dat ruïne en boerderij intact zul len worden gelaten en een nieuwe uitgra ving zal worden gemaakt, vlak aan de zuid zijde van deze boerderij. In hoeverre aan dit „intact laten" de hand zal worden gehouden, wordt door velen betwijfeld. Men gelooft algemeen dat de ruïne en de boerderij door de betrokken Belgische maatschappij als een sta in den weg worden beschouwd en dat het sparen yan deze gebouwen niets anders is dan een uitstel van executie. Indien ze na verloop van jaren, tengevolge van een grondaf- schuiving of andere oorzaak zullen ineen storten, dan is deze sta in den weg voor de maatschappij verdwenen en zal volgens de Zuid-Limburgers ook dat deel, het hoogste punt van den St. Pieter ten offer vallen. Bij wijze van doekje voor het bloeden is er sinds kort door de sloopers boven op den berg aan den rand van de uitgraving een plantsoeneering aangebracht. Geen be planting die zich aanpast bij den zoo wil den, weelderigen en rijken plantengroei van den St. Pieter, doch een.... tuinaanleg van lijnrechte taxusheggen, vierkante perken, rechte paden, enz. Het steile, steenachtige dicht begroeide bergpad is vervangen door breede, monumentale betonnen trappen, Een staaltje van verregaande smakeloos heid, van totaal gemis aan piëteit. De verdwijning van een stuk romantiek. Aan wien de schuld van deze slooping, van dezen vorm van vandalisme? Aan de Belgische cementmaatschappij of aan de Nederlandsche bevolking? Indien wij, Ne derlanders, werkelijk blijk hadden gegeven, van een hoogere waardeering voor een on zer mooiste brokken natuurschoon als dit dan ware het nooit zoover gekomen. Bij het droevig lot van den St. Pieter moeten wij denken aan de slappe houding van ons, Nederlanders, die slechts flauwe pogingen in het werk hebben gesteld om te redden toen de vernieling van het schoon reeds ver gevorderd was. Wij geven toe, de stopzetting zou gelde lijke offers gekóst hebben, doch deze om standigheid had geen beletsel mogen zijn om te° redden wat nog te redden was (is.) Het schijnt nu wel, of de afgraving van een onzer mooiste en interessantste stuk- ken natuur als een voldongen feit wordt beschouwd. Of zal er te elfder ure nog in gegrepen kunnen worden op een wijze die afdoende is? Naar de ,,N. Koer." verneemt zal Z. D. H. Mgr. M. H. Buckx, van de priesters van het H. Hart van Jesus, apostolisch vicaris van Finland, van half Augustus tot eind» September in Nederland verblijven. In het Maria Paviljoen van het O. i Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien de Welcerw. Pater H. Padberg S.J. „De Tijd" De bekende pater P. Vertenten, de apostel der Kaja-Kaja's in Zuid-Nieuw- Guinea, is, naar „De Morgénmeldt, van zijn zending daar ontheven en benoemd tot klooster-overste te Coquilhatville in Bel gisch Congo. In het Lagerhuis gaf de minister van Ar beid de verzekering dat dè regeering' gedu rende het parlementaire zomerreces, dat gisteren is begonnen, al het mogelijke zal doen om de mijneigenaars en de mijnwer kers tot elkaar te brengen lot het bespre ken van een vriendschappelijke regeling van het geschil. De minister sprak ten sterkste de geruchten tegen, volgens welke de mijn werkers uitgehongerd zouden zijn; deze be richten waren tendentieus. De plicht, dien de mijneigenaars en mijnwerkers hebben is, zeide de minister, over een regeling tc on derhandelen, en de minister had de Arbei- dersafgevaardigden, aangeraden," gedutende het recès tusschenbeide te komen tot het verkrijgen van een regeling van het conflict. In weerwil van de verdaging van het parle ment lot 9 November zouden de Huizen vroeger worden bijeengeroepen indien het voortduren van het mijnconflict dit onver mijdelijk maakt. De minister voegde hieraan toe, dat de invoer van steenkool uit het buitenland 600.000 ton per week had bereikt. Verscheidene afgevaardigden hebben het initiatief genomen tot het voostellen van een resolutie, waarin zij de Kamer verzoe ken de regeering uit te noodigen, een wets ontwerp in te dienen lót vermindering van het aantal Senators tót 175 en van het aantal afgevaardigden tot 350.1 Uit een draadloos bericht blijkt, dat Ram say Maédonald, de Arbeidersleider, aan de regeering de vraag had gesteld, wat de re geering voornemens was te doen met be trekking tot het conflict in de steenkoolin dustrie. Hij zeide dat men thansverder van een regeling van het conflict af was dan een maand geleden. Sprekende over de voor stellen, door de. vertegenwoordigers der Kerken gedaan, waarover thans in de ver schillende mijndistricten een stemming werd gehóuden, zeide hij, dat hij had vernomen, dat alle teekenen er op wezen dat de groo te meerdereid der mijnwerkers de voorstel len zou aannemen. De uitslag van het refe rendum zou Zaterdag of Zondag a.s. worden bekend gemaakt. Indien het referendum zich vóór de voorstellen verklaarde, zou de regeering dan, vroeg MacDonald, stappen doen opdat de voorstellen een kans kregen om grondslag van onderhandelingen te worden? Kolonel Lanen Fox, de secretaris voor de Mijnen, zeide dat gelijk Jiet Huis zeer goed wist de "voorstellen der bisschoppen aan de regeering waren voorgelegd. Er waren be paalde fundamenteele bezwaren tegen en deze bezwaren waren tot nog toe niet uit den weg geruimd, en niets was sedert de verklaringen van den premier enkele da gen geleden gebeurd om deze voorstellen aannemelijk te maken. De minister betoogde voorts aan de hand van redevoeringen van Cook, den secretaris der mijnwerkers, dat de bewoordingen van de voorgestelde basis voor een regeling onbevredigend waren, daar zij aan de arbeiders waren overge- braoht in een vorm, die afweek van dien, waarin de bisschoppen ze hadden aanvaard. Indien intusschen het referendum een of ander gunstiger gevolg mocht hebben, zou de regeering de gelegenheid niet laten voor bijgaan om haar uiterste best te doen om een behoorlijke regeling te verkrijgen. jir kon echter geen sprake zijn van een rege ling, die niet met de economische feiten re kening hield. Het stond aan de mijneige naars en mijnwerkers om te onderhandelen; niemand anders kon het voor hen doen; doch deregeering zou alles doen om het mogelijk te maken. Lloyd George, de leider der Liberalen, leverde critiek op de houding der regeering. De zaken werden van week tot week erger. Voor zooveel de publieke meening aanbe langt, had de interventie der bisschoppen de heele positie gewijzigd. Cooks leuze bad een noodlottige invloed vóór deze interven tie, doch thanswaren hij en Herbert Smith tot het volk gegaan met voorstellen behel zende wat de Kerken en de Steenkoölcom- missie hadden aanbevolen, en de publieke meening zou het geschil op dien grondslag beoordeelen. Sir Arthur Steel Maitland, de minister van Arbeid, verklaarde vervolgens dat de regeering bereid was tot handelen over te gaan zoodra het mogelijk was, nuttige re sultaten te verkrijgen door het tezaam bren gen van de twee partijen. Een telegram meldt uit Parijs, dat het wetsontwerp, dat de operaties regelt tot het stabiliseeren van den franc, uit vier artike len bestaat, welker inhoud overeenkomt met de mededeelingen, die een Fransch Kamer lid aan de pers verstrekte en waarvan wij gisteren melding maakten. De Fransche Kamer nam met 550 tegen zes stemmen het wetsontwerp aan, dat de voorziening van het land onder de beste voorwaarden van koren, meel en brood be oogt. De bey van Tunis is in Toulon aangekomen. Bech, het hoofd der Luxemburgsche regee ring, en Dupong, directeur-generaal van fi nanciën, hebben gistermorgen een onder houd met Houtard, den Belgischen minister van finaaciën gehad, over wegens de Luxem burgsche schuld aan België te betalen rente. Ofschoon die rente slechts 2 pCt. bedraagt, wenscht Luxemburg daarvan te worden vrij gesteld. Volgens de Libre Belgique zou de Luxem burgsche eisch, die vroeger op budgetaire moeilijkheden rustte, nu zijn gegrond op het feit, dat Luxemburg niet de gevolgen wil deelen van de maatregelen, die België neemt ter verdediging van den franc en van de ver anderingen die de schommelingen van den wisselkoers in 's lands bedrijfsleven hebben teweeggebracht. x De békende Berlijnsche poslzegelhandelaar, dr. Siegel, die ook in de internationale post zegelwereld 'n grooten saam heeft bij was bestuurslid van tal van filatelistische ver- eenigiqgen is dezer dagen gearresteerd. Bij een huiszoeking is namelijk gebleken, dat hij reeds geruimen tijd postzegels ver- valschte. Zijn firma, de Briefmarkenhand- lung G. m. b. H. Rudolph Siegel, is dezer dage failliet verklaard. Gisterenochtend is het vonnis gevallen in het communistenproces. Rakosi 'werd tot 8'A jaar tuchthuisstraf, vijf beklaagden werden tot verschillende lagere straflen veroordeeld. De veroordeel den riepen aan het slot der zitting; „Leve de Communistische Internationale In den toesand is geen verandering ge komen. De regeering staat nog steeds te genover lijdelijk verzet van den kant der Katholieke Geestelijken en hun volgelingen. De federatie van Kamers van Koophandel voeren een resolutie aan, waarin zij zich ie- gen den boycot verklaart die door de katho lieken is georganiseerd. Op verzoek van Z. Em. Kardinaal van Rossum, prefect der Propaganda, zullen zich binnenkort drie paters Kruisheeren naar Java begeven, om den Apostolischen Vicaris van Batavia in den missiearbeid behulpzaam te zijn. Als Overste is benoemd dc Z. E. Pater J. Goumans, tot héden Prior te Uden en directeur van het Collegium St. Crucis aldaai iMsb1 Men meldt aan het „Alg. Ned. Landbouw blad", dat de directeur van het openbaar slachthuis te Enschedé, dr. W. Lunwolda, bij een geslacht paard een aantal echte darm steenen heeft gevonden. Dr. Lunwolda heeft er 16 „gered", maar er zijn er vermoedelijk veel meer geweest. De knecht, die de darmen behandelde, meende met kiezelsteenen te doen te hebben en had ze weggeworpen. Die 16 stuks wegen z%s ons. Ze zien er van buiten grauw uit en hebben deels een vrijwel ronden vorm, deels den vorm van kiezelsteenen, met drie afgeplatte kanten. Op de doorsnede is te zien, dat er in het midden een vreemd voorwerp als kern aanwezig is. Van drie stee- nen, die doorgezaagd zijn, had een als kern een kiezelsteentje, een ander een stukje lei steen en en de derde een zwart steentje, dat op vuursteen gelijkt. Daaromheen hadden zich lagen voedselzouten afgezet, zoodat op de doorsnede de gepolijste vlakte tal van dunne lagerf vertoonde, de een wat donker der, de ander wat .lichter van kleur. Darmsteenen zijn volgens den berichtge ver van het Alg Ned. Landbouwblad zeer zeldzaann en onschadelijk. Het hoofdbestand- leel ervan is ammonium-magneziumsulfaat,, een zout, waarvan de samenstellende be- standdeelen voorkomen in alle graansoorten, maar het meest in de bast daarvan, dus in de zemelen. Er zijn gegevens, die grond ge ven voor de veronderstelling, dat een darm- steen in een jaar ongeveer 8 tot 10 c.M. in middellijn groeit. ALPHEN AAN DEN RIJN. 4 Augustus. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Heerenboonen j 1324.40, snijboo- nen 20.90—24, spekboonen 12, postelein f 7,908.20, aardappelen 3.504.80, augurken, fijn f 38, id. basterd 2021, peren 6—19.70, per 100 k.g.: raabrber 10—19, peen 7.80—10.80, kroten 2— 2.30, andijvie 2.202.60, per 100 bos: kropsla 1.5CL2, komkommers f 3.404.30 meloenen 1550, per 100 stuks; bessen rood 1015 per 100 pond. GOUDA, 5 Aug. Veemarkt. Aangevoerd I in totaal 2081 stuks, waarvan 139 vette var kens, prijzen van 38—39 ct„ per half Kg 841 magere varkens, prijzen van ƒ- 3050 per stuk; *1050 biggen; 5 runderen, prijzen van 250350; 115 nuchtere kalveren; 1 schaap. Handel: vette varkens vlug, magere varkens matig; biggen matig; runderen vlug; nuchtere kalveren vlug. Algemeene markt: 288 partijen ka^is, prij zen le kwal met rijksmerk van 4448; 2e kwal. idem van 3743; le kwal. zonder rijksmerk van 4145: 2e kwal. idem van 3540; zware 52. Coöp. Tuinersvereeniging „Gouda en Omstreken", Eierveiling 5 Aug. Kipeierèn 6.40—7.50 per 100 stuks. HOOGKARSPEL, 4 Augustus. Vereen. „De Eendracht". Schotsche sfardappelen f 2.40, Due 1.10—1.20, kleine aardappelen f 1.70—1.90.' MEDEMBLIK. 4 Augustus. R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef'. Aardappelen: gr. muizen 1.852.60, kleine id. i 1.052, groote witte 11.35, per halve H.L. Aan voer 2500 manden of zakken. BEVERWIJK, 4 Augustus. R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Bes sen 3040 ct„ kruisbessen 1525 ct., fram bozen 0.801.10, tomaten 1425 ct„ per k.g.; spinazie 0.751.30, sla 1070 ct postelein 1025 ct., andijvie 3070 ct.. per kist; wortelen 1218 ct„ selderie 24 ct., uien 6 ct., rabarber 36 ct„ per bos; bloem kool 516, komkommers 25, per 1C0; roode kool 36 per 100, iuinboonen 3 10 ct„ doppers 13—28 ct., capucijners, witte 1425 ct., id. bruine 1630 ct., raspers 3040 ct., groentjes 1218 ct., snijboonen 20—32 ct., spercieboonen z. dr. 1320 ct„ id. m. dr. 1318 ct., id. dik 812 ct., id. tros 2022 ct„ per k.g. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken." Dinsdag 3 Augustus. Aardappelen 0.691.45; kl. Aardappelen 0.69—0.89 per 25 k.g.; Slaboonen 1.30 1.70; Snijboonen 1.954.65; Tuinboo- nen 0.10^-0.13 per 15 k.g.; Doperwten 5.per 50 k.g.; Roode Aalbessen 0.21. 0.43; Zwarte Bessen 0.81 per k.g.; Klap bessen 5.00—14.50 per 100 k.g.; Perziken 56 per 100 stuks; Komkommers 3.40 —4.20 per 100 st.; Tomaten 0.20—0.21 per k.g.; Bloemkool 8.8016.60 per 100; Andijvie 1.50—2.60 per 100 krop; Worte len 10.20—12.70 per 100 bos; 'Uien 1.80 2.00 per 25 k.g. Aardappelen. Blauwe Eigenheimers 0.710.94 per 25 k.g. Appels. Yeliow Transparant 0.230.38 per k.g. Peren. Janbaasje 0.090.11; Kruidenierspeer 0.170.28; Suikerpeer 0.100.12 per k.g. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 4 Augustus Komkommers le soort 3.307.90, idem 2e soort 1-203.20, idem 3e soort 0.20 1.50; idem gele 0.404.50; bloemkool 0.8020; kropsla 0.401; andijvie le soort 0.60—1.40, idem 2c soort 0.20 0.70 per 100 stuks snijboonen f 1427; pronkboonen 1013: stokboonen 18 23; stamboonen 1217; spekboonen 15 17; trosboonen f 32: spitskool MO 2.10; roode kool 23.80; sjalotten 513; postelein 4.70—5.80 per 100 Kg peen f 2.10—7.30; kroten f 0.60—3.50; uien ƒ0.90 —3.70; rabarber 0.40—4.20; selderie 0.20 —1.80 per 100 bos; tomaten A 10—12.80, idem B 8.20—10.90, idem C 8.10—10.30, idem CC 4.50—5.30, idem rÜD 211 per 100 pond; augurken, fijn 1.221.311, idem fijn basterd 0.88—1.14, idem basterd ƒ0.42 0.82 per mandje; zuring 0.120.29; tuin- boonen 0.100.32 per kist; perziken, 0.02 —0.22 per stuk: eieren 6.80—7 p. 100 st. WOERDEN. 4" Augustus 1926. Kaas. Aangevoerd 440 p Eerste kwaliteit 42— 48; tweede kwal. 3640; zwaardere Rijks merk 53; met rijksmerk .4449. Hande 'matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3