Brieven uit België. Haarlem en Haarlemmers in de literatuur Stadsnieuws, Eenvoudige dingen. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Donderdag 5 Augustus BEZU IN IG SNGSM AATREGELEN. Agenda 6 Augustus Een prettige waschdag f De terreinen van de voormalige Gasfabriek te Schoten. 350 Engelscbe Padvinders te Haarlem. Verlof Drankwet. Retraitefonds „St. Ignatius". Examens lichaamsoefening M. O. Examens hoofdacte. De zwijntjesjagers. Haarlemscb Svmphonie-Orkest „Euteroe". De dienst der Werkloosheids bestrijding. UIT DEN OMTREK. Kan het niet zuiniger? HEEMSTEDE. OVERVEEN SCHOTEN. GEMENGD NIEUWS. Wij vertellen nog wat uit Van Lennep's „Roos van Decaina". Natuurlijk kwamen bij dergelijke feesten, die groote menigte volks verzamelden, aller lei kooplieden van heinde en ver, om aan het wereldlijk of kerkelijk feest een soort van markt te verbinden. Behalve minstree- len, marskramers, liedjeszangers (20 a 30 jaar geleden kon men ze nog hooren op boe renkermissen, over „De moord te Raams- donk", zij werden ook charlatans genoemd] en reizende kooplieden vond men er altijd goochelaars en kwakzalvers, die hun drank jes en zalfjes met hun schetterende welbe spraaktheid en kwinkslagen aan de goedge- loovige burgers (en burgeressen) trachtten te verkoopen. Ook bij het genoemde feest ontb'-aken zij niet; v. Lennep beschrijft het toon eel als volgt: „Het was in den voormiddag van een der dagen die den aanvang der plechtige fees ten voorafgingen, dat een hoopje burgers en bóeren zich op een plein naast den Hout, ongeveer te dier plaatse gelegen waar thans het Hazepatersveld gevonden wordt, verza meld bad om een stellage, vanwaar een kwakzalver of goochelaar (want deze beide verhevene hoedanigheden waren in zijn per soon vereenigd) hun belangstelling wekte, door het ten toon stellen zijner zonderlinge apotheek, of hun verwondering ten top voerde door zijn onbegrijpelijke kunstver richtingen en behendige streken. Zoodra er naar 's man's oordeelen genoeg publiek - rond zijn stelling verzameld was, gaf hij een staaltje zijner verbluffende welsprekend heid. „.la, vrome burgers en landslieden!" zei- de hij, „hoe zal ik u opsommen en verhalen «1 de groote en ongelooflijke kuren, die mijn meester Barbanera of „met den zwarten baard' bijgenaamd l'incomparabile, 't welk ir 't Italiaansch zooveel wil beduiden als ..de onvergelijkelijke" al heeft teweegge bracht door zijne kunst. Een wijs man zoude daarmee zeven jaren kunnen zoek brengen; hoe zoudt gij dan van eenen armen nar als «rij vergen, dat. hij het in een uurtje ver telde. En wat behoef ik u ook veel te ver tellen! Is hel u niet genoeg, den man slechts aan te zien, om van zijn kunde en bedre venheid overtuigd te wezen? Maar wat denkt gij, dat gij in hem ziet? Een man van vijftig, zestig jaren? Ganschelijk niet! Twee honderd en tien jaren is hij oud; en zoo hij nog zoo fiksch en wakker daar voor u staat en zoo zijn haar nog niet grijs is, bet is al leen door 't vermogen van zijn kunst! Acht gij misschien dat ik u knapuiltjes verte], burgers en landlieden? Koopt het elixer longae vitae en de kraaienmergzalf en gij zult er u zelf bij uw eigen ondervinding van kunnen overtuigen." „Ik geloof, dat een goed oog en een vaste hand meer zullen afdoen dan al uw snuis terijen," zeide de boschwachter, Hem op vrij schapperen toon in de rede vallende. „Niettemm, zoo gij mij de proef eens wilt laten nemen van jdat fleschje; ik heb hier juist een nieuwen pij!, en er vliegen kraaien genoeg door den Hout, om de kracht van uw middel in het werk te stellen." De hansworst stond een oogenblik beteu terd van den onvoorzienen voorslag; doch hij herstelde zich terstond: „De proef ne men! de proef nemen met zoo'n heilige re- liquie? Weet gij wel, dat dat zooveel als een spotternij met het heilige zou wezen? Neem het fleschje, of neem het fleschje niet, tol uw dienst; maar weet, dat 't u voor het oogenblik toch niet zou baten; het kan al leen dienen voor dezulken, die absolutie hebben bekomen; en wanneer ik de karbon kels aanzie, die uw neus omringen, dan houd ik mij overtuigd, dat er menige pekel zonde bij u huist, waar uw biechtvader nog niets van vernomen heeft en dat uw arme vrouw ondervinding genoeg heeft, dat gij goed weet te raken." De eerzame Middeleeuwers grepen mis schien nog meer dan nu, gretig elke gele genheid aan om een relletje te verwek ken, en zoodra iemand door kleeding, manieren, of op een andere wijze in het oog viel, werd hij dadelijk het middelpunt der algemeene belangstelling en lachlust. Het gevolg was dan ook vaak een vechtpartij. Ook hier. Een Fries had een aap, die voor den kwakzalver geld ophaalde, een Friescbe munt gegeven, dien de baviaan echter niet 'accepteerde en bij den gever terugbracht. „Kom, goede vriend," zei de veldwachter, zich met -n hoonenden lach bij hem vervoe gende, „geef den baviaan zijn zin en schenk hem een stuk van achten, dan zal hij wel tevreden zijn. ,,'t Zijn alle goede muntspeciën in Fries land," antwoordde de ander, met een ster ken Frieschen tongval sprekende, „Ja, maar we zijn hier in Holland," her nam de jager, „en wij kunnen uw Friescbe stukken niet gebruiken; berg ze maar ge rust weg, zoowel als uw Friesch mes, eer de dienaars u bij de kladden krijgen als valschen munter en als breker van 's Gra- venvrede." „Valsche munt! riep de Fries verbolgen uit, „een valschaard, die 't zeit!" „Ho! ho!" zei de jager spottende. „Bak maar spoedig zoete broodjes, ge zijt hier niet in uw vrije Friesland .waar men onge straft op de Hollanders scheldt. Berg dat mes op, of er zullen goede stukken van achten uit uw zak moeten komen." ,,'t Is zeker," zeide een klein, in 't zwart gekleed mannetje, 't welk zich den schijn van deftigheid wilde geven en evenals i»?.n ekster naar hem toe kwam trippelen, ,,'t is zeker, dat volgens het Privilege van Koning Willem, niemand binnen den banne van Haarlem een mes mag dragen op een boete van veertien pond, waarvan de helft aan den. „Zoudt gij mij mijn mes willen onlnemen," riep de Fries, het heft met kracht omvatten de. - V „Rebellie tegen art. 15 van het Privilege" kraaide het kleine mannetje, tevens met 'n ontsteld gelaat achteruitwippend: „al wie het mes trekt binnen de stad Haarlem of te derzelver. „Ik weet van geen Privilege," riep de Fries, zijn mes half uittrekkende; „hier is mijn Privilege!" Wij hopen den volgenden keer weder en kele schrijvers in deze kolommen aan het woord te laten en daaruit het doen en laten der Haarlemmers uit vroeger tijden van onze tijdgenooten uit te stallen. Zoo heeft onze regeering toch eindelijk fen weg van de daad betreden. Lang, al te lang werd er gewikt, gewogen, 'geweifeld. De verbazende zekerheid van de stuurlui- aan-wal, die per dag een half dozijn nieuwe middelen aanprezen, om het staatsschip vei lig in de economische haven te loodsen, ging zeer harmonisch samen met de soms onbegrijpelijke onzekerheid van de echte stuurlui op het schip zelf, die druk verga derden in de kapiteinskajuit, en even druk kernachtige dagorders bekend maakten, maar die Jt niet verhelpen konden, dat on- dertusschen de boot door stortzee op stort zee werd overstelpt, en gevaarlijk snel werd geslingerd naar de klip van 't bankroet. Bij de maatregelen, onlangs genomen ter doorvoering van een volstrekt noodzakelijke algemeene bezuiniging, behooren vooral die toegejuicht, welke eenigerinate want ge heel afdoende is het niet en kan het ook bezwaarlijk het doen van onbezonnen, dwaze weclde-uitgaven te .keer gaan, In dit opzicht valt de opvoeding van het volk nog grooiendeels te maken. De meeste men schen hebben er nog niet het minste besef van, dat ieder op zichzelf een deel van de verantwoordelijkheid te nemen heeft, en derhalve tekort komt aan de plichten, wel ke die verantwoordelijkheid hem optegt, wanneer hij zich thans voorwerpen aan schaft, waarvan het nut betwistbaar is of heeiemaal niet bestaat. Iedereen vindt doorgaans, dat hij zelf geenszins zich in iets behoort te beperken, dat hij eerder te weinig dan te veel neemt, en dat de bezuinigingspolitiek vooral rust op zijn buurman, die hoe kan het an ders? in zelfden zin redeneert. Zoo za gen we het weinig verkwikkelijk schouw spel van den koortsigen ijver waarmede, een paar maanden geleden, vele burgers een fli.nken voorraad vreemde wijnen, inzonder heid champagne, aankochten, toen de re geering op het punt was, de invoerrechten daarop met 15 pet. te verhoogen. Die lie den begrepen niet, dat het toen minder dan ooit de tijd was om zich iets dergelijks overtolligs, om niet te zeggen nadeeligs, aan te koopen, en dat ze, door het doen van die dwaze uitgaven, beslist te kort ku'anien aan hun pliclu-van-het-oogenblik: eenvoud en soberheid. De sinds geruimen. tijd aangekondigde, tel kens weer verdaagde, en heden eindelijk toegepaste maatregel van iHCelbesparing, door het grover builen, gaat, naar schat ting van deskundigen, een bezuiniging van ongeveer een half millioen frank per dag medebrengen. Hoe jammer toch, d.at er zoo lang getalmd werd, eer men daartoe over ging! Want het is nu toch wel een onweer-' legbaar feit, dat daardoor niet alleen 's lands financiën, maar tevens 's volks ge zondheid. op de doeltreffendste wijze be voordeeld wordt. Men moet, inderdaad, niet zoo heel veel kennen van. hygiëne, om noch tans te weien, dat het tot uiterste fijnheid gebuilde meel daardoor veel van zijn oorspronkelijke voedingswaarde' heeft ver loren, dat het zoo aanlokkelijke, geurige wittebrood in de maag samenhoopt tot een taaien, moeilijk door haar te verduwen bal, en dat dan ook de meeste maag- en in- I gewandsziekten te wijten zijn aan het eten j van wittebrood. Om wille vah de fijnheid, j wordt het degelijke veronachtzaamd. Het j streden van den smaak heeft hier weer, j eooals gewoonlijk, hel schaden van de ge- j zondheid ten gevolge. Waar de mensch het beter wil weten dan de natuur, begaat hij veelal flaters. Hij meent, ontzaglijk op de natuur te zijn. vooruitgegaan, waar hij er in geslaagd is, van de tarwe alleen het kern- meel te behouden, en af de zoogenaamde minderwaardige bestanddeelen er van af te scheiden. En hoe hem. ook overtuigend be wezen wordt, dat hij daardoor juist het voedenste, het kostbaarste van- de korrel verliest hoe, integendeel, het natuurbrood, gebakken van integraal tarwemeel, ook in tegraal de voedende stoifen bevat, welke het afkeurenswaardig builen, er uit verwij dert, toch houdt de verwende, tot zel.f- beheersching onbekwame, en tot versterving ongeneigde mensch, het hij zijn stijfsclach- tig, moeilijk verterend wittebrood. Er hoeft natuurlijk niet achteruitgeroeid op dit gebied, .tot het beruchte ooriogs- brood, dat we aten gedurende de Duitsche. bezetting. Het huidige percentage van ze melen, die men trouwens nauwelijks merkt in het thans verkochte brood, heeft slechts een uiterst vage gemeenschap met die van 't eigenaardig product, dat ons toen jaren lang onder den naam van brood werd ver kocht, en waarin een ervaren scheikundige misschien wel eemg spoor van tarwemeel had kunnen ontdekken, maar dat aan het oog en den smaak van de etenden niets in dien aard deed herkennen. Na mef groo te inspanning het gescherpt mes door de korst te hebben gekregen, kwam het recht op een nattige, kleverige, zwart-bruine mas sa, die als lijmige brij aan het lemmet, kleef de, zoodat er, voor het snijden van boter hammen, twee messen noodig waren: het eerste voor het eigenlijke snijden, en "het tweede, om na elk snijden het eerste te ontdoen van het er aan plakkend goedje. Wie de nochtans zoo redelijke, en op be wijzen gesteunde raadgevingen der hy.gië-, nisten in zake broodvoeding niet wil vol gen, en geneigd is tot mopperen om het derven voorloopig van zijn. fijne ont-, bijtkoekjes of blank melkbrood, denke maar eventjes terug aan den tijd, toen hij zich genoeglijk de handen wreef, wanneer hij van zijn bakker stiekem zulk twee-messenbrood- ;e boven zijn dagelijksch rantsoen kon be komen. Dan zullen de enkele bruine spik keltjes, die nu met de loupe in zijn boter ham merkbaar zijn, hem niet meer doen pruilen. Een andere verordening, die insgelijks doeltreffend zal bijdragen, tot het verbete ren der volksgezondheid, al werd zij ook enkel om bezuinigingsreo.enen uitgevaardigd, is het verplichte sluiten, te één uur 's nachts, van alle openbare lokalen. Dat hierbij voornamelijk een zeker soort van volkje in 't gedrang komt, valt dade lijk op, Voor de algemeenheid immers, is bet treffen van dergelijke» maatregel vol strekt overbodig. Ook zonder bedreiging met boete en gevangenisstraf, bevinden fat soenlijke menschen zich te één uur s nachts thuis. Doch voor bedoelde zekere soort van volkje, is het dan nog volstrekt de tijd niet, om in verdiende rust herstel van krachten te zoeken voor het 's anderdaags weer wachtend, eerlijk werk. In de loensch ver lichte kroegen der verdachte wijken, zoo wel als in de schitterende zalen der bars en restauranis van het centrum der groot steden, gaat dan de drift van 't leven en het leven van drift in volle, ongebreidelde hevigheid voort. De schouwburgen, de kine- ma's, de tingeltangels zijn dan leeggeloopen. Maar vol geraakten daardoor die kroegen, di ebars, die restaurants. In de dolle dwarreling van tret zinnelijke worden, met de eer en gezondheid, ook ont zaglijke sommen gelds verbrast. Ontzagge lijke sommen gelds, doorgaans verkregen door woeker, speculeeren of anderen vorm van diefstal. En terwijl de geruïneerde eer lijken, na een dag van kommervol tooben, in den meer afmattenden dan verkwikken- den slaap geteisterd worden door de nacht merrie der aanspokende ellende, wcrdf het hun door list of bedrog ontfutseld fortui» verschuimd in champagne en vergooid aan slonsen, door een naar de laatste mode ge- kleede en gefriseerde rapalje. Mocht het tijdelijke vip dien sluitings- n.'aatregel overgaan tot het bestendige! Aan zienlijker nog dan iiet economisch voerdeel, zou de zedelijke winst er van zijn voor land en volk. Sociëteit „St. Bavo". Bestuur Diocesane Haarlemsche Voetbalbond, 8 uur. „Ami- citia", 8 uur Rederijkers, 8 uur. Comifé „Herwonnen Levenskracht'1 uur. Bevolkingsbureau, 8 uur. St, JozefsgezelJengebouw, .Jansstraat 59. Clubavond Damclub „T. E. P.", 8 uur in de bovenzaal. Raadhuis, Schoten, Gemeenteraad, half 8 uur. Gein. Concertgebouw. „Hoe ik mijn kind gedood heb 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat U< Eiken Donderdag van 8—9 '4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9X412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.ra. 1012 uur, des middags van 24 uur- en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 1L671. R.K, Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek, Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- Koe gemakkelijk is toch de Rinso we sen methode! In een oogwenk is de Rinso in heet water opgelost en is het heerlijk schui mende sop gereed om zijn werk te doen. En hoe prachtig is het resultaatHet waschgoed hagelwit en in zoo korten tijd dat niemand vroeger geloofd zou hebben dat het mogelijk was! Neem nog heden proef! Koop vandaag nog een pakje voor Uw eerstvolgende wasch. De Lever's Zeep Maat schappij, Viaardingen. sfcfc-r? en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van Kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 St. Elisabeth's Vereeniging .Tansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van dc Derde Orde 'St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden vaq de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond lialf 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EF.RSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij dc leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan- den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De Bataafsche Petroleum Maatschappij te Schoten. B. en W. van Schoten schrijven aan den raad: Zooals bekend is, is door de stopzetting van de éasfabricage een groot g'edeelte van het gasfabriekterrein te Schoten voor dat bedrijf overbodig geworden, terwijl ook de fabricagegebouwen thans zonder bestem ming zijn en, zoodra mogelijk van de hand dienen te worden gedaan. Voor een deel van het terrein, ter grootte van ongeveer 1850 M2. en voor een deel van de gebouwen, heelt de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, te 's-Gravenhage, een bod uitgebracht van 35.000, welk bod te splitsen valt in 25.000 voor den grond en 10.000 voor bedoelden opstal. De bedoeling is om ter plaatse pertro- leum, benzine," en andere petroleumproduc- ter. op te slaan, en aldaar een kantoor en een garage met bijbehooren te vestigen. Waar het uitgebrachte bod B. en W. bil lijk voorkomt, stellen zij voor, voor die» Prijs de terreinen aan de Bataafsche Petro- ieum-Maatschappij te 's-Gravenhage te verkoopen. Zaterdagavond a.s. zullen omstreeks 9 uur 350 Engelschc padvinders met de boot uit Leiden nabij de werf „Conrad" arrivee- ren. Dc jongens overnachten in de eavalerie- kazerne tê Schoten en zullen eenige dagen in Haarlem vertoeven. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. J. de Lange om verlof, tot het ver koopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Gedempte Oude Gracht no. 129. Naar wij vernemen za! het Retraite fonds „St. Ignatius" de a.s. Retraite houden in het Sint Clemenshuis te Noordwijkerhout, en wel vanaf Donderdag 9 September tot en met Zondag 12 September. Degenen, die deze Retraite wenschen te houden, en zich nog niét hebben opgegeven, kunnen zich tot en met 9 Aug. aanmelden bij den secretaris J. Felix, Graaf Willemstraat 17. De prijs voor deelname bedraagt 7. Daar er nog enkele plaatsen beschikbaar zijn, zou het aanbeve- Wij waren naar de bioscoop geweest, mijn ftienk Karej en ik. Uit den aard der zaak ïie ik heel veel films, maar Karei gaat maar zelden naar deze levende beelden en geheel ongelijk kan ik hem niet geven, 't Gaat met de film als met den drank 1 Al doende leert men, en menigeen geeft meer uit aan deze moderne uitvinding, dan hem wel past. Met een kleine variatie zou men kunnen zeggen „Er worden er meer bedorven door de film, dan door den roman." Enfin, wij hadden nu een goede film ge zien en wel „De legende van Beatrijs." ,De lezer kent zeker wel deze geschiedenis, waarin verhaalt wordt, hoe een nonnetje, dat haar klooster was ontvlucht, door de H. Maagd ïelf werd vervangen, totdat het zusterke be rouwvol naar haar cel terugkeerde. Ik kon zien, dat Karei onder den indruk verkeerde, en toen wij thuis kwamen en on der een sigaartje nog wat nabbelden, vroeg ik hem dan ook, hoe de geschiedenis hem was bevallen. „O, heel aardig zei Karei. „Voor wie een beetje weet te onderscheiden, is die film zeer Zeker aan te raden. Ja, ja, 't is heusch een lief sprookje „Hm", zei ik, „erg enthousiast schijn je toch niet te wezen. Ik wil wedden, dat je op het spel wel het een of ander aan te merken hebt." „Neen, neen, zeker niet", riep Karei. „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik alles in de pun tjes vond de film zelf en de muziek en de bij schriften alles 1" „Wat heb je dan op je geweten vroeg ik. „Want iets hindert je, dat zie ik 1" „Nu dan", zei Karei, „om je de waarheid te zeggen, vind ik zulke.verhaaltjes nogal gevaarlijk „Gevaarlijk?" riep ik uit. „Een film, zoo als wij nu gezien hebben, is toch zeker wel te prefereeren boven alle mogelijke moderne drama's of cow-boy-fratsen 1" „Jawel", zei Karei, „maar ik bedoelik wil zeggenkijk eenslaat ik ronduit spreken. Ik vind het verkeerd, dat dc Room- sche kerk zoo op het gemoed van het volk werkt door allerlei verhaaltjes en 'sprookjes en legenden en wondervertellingen en zoo al meer. Ik zou zoo zeggen, dat jullie geloof daar geen behoefte aan heeft. De meer ontwikkel den zullen al gauw de waarheid weten te on derscheiden, maar wat moet het gewone volk wel van zoo iets denken? Hoeveel honder den misschien wel duizenden legenden zijn er niet in omloop betreffende de H. Maagd Vandaag springt zij voor Beatrijs in de bres morgen werpt zij haar gouden schoen tje toe aan een armen speelman gister las ik, dat zij een armen potsenmaker, die zich voor haar afsloofde, het zweet van het voorhoofd wiste.En dan St. Antonius 1 En St. Fran ciscus en Dominicus enennoem maar op Er is geen heilige, of hij heeft zijn sprookje 1.Moet het Roomsche volk dat nu allemaal maar gelooven Je weet, ik lijd niet aan wondervrees maar op deze wijze krijgt men toch m.i. een verwaterd ge loof Verstandige lui zullen dikwijls de schou-: ders ophalen, maar de goedgeloovige eenvou dige zieltjes, die alles voor waarheid opnemen, zullen wel eens de hoofdzaken uit het oog verliezen door de tallooze 'franjes,-die er om heen hangen 1 Me dunkt, de éénheid van het geloof loopt gevaar en de deur wordt openge zet voor allerlei kibbelarijen 1" „Nou, nou 1" lachte ik, „je hebt vanavond heel wat op je geweten Gelukkig maar weer, dat de pap niet zoo heet wordt gegeten, als zij wordt opgediend In de eerste plaats dan de éénheid van het geloof heeft met dit alles niets te maken 1 Een heele massa buitenstaan ders schijnen te meenen, dat het katholiek geloof er bijzondere grondstellingen op na houdt voor de meer ontwikkelden en voor het gewone volk Zelfs dr. Kuyper, in al zijn ge leerdheid, was hier niet vrij van Welnu, Karei, je kunt er verzekerd van zijn, dat de Paus precies hetzelfde gelooft als een een voudige boer. Inzake geloof zijn allen één. In onze kerken zitten aan de tafel des Heeren allen aan, dat weet je 1 De boerin neemt plaats naast de edelvrouw en de soldaat knielt naast zijn generaal, zonder het militair salut te ma ken 1 Allen ontvangen het Brcod des Levens op dezelfde wijze nog precies in dezelfde gevoelens als ten tijde van de Apostelen of in de catacomben. De Leer is niets veranderd, al zijn de ceremoniën meer ontwikkeld. En dit is ook zoo met je sprookjes en legenden. Je moet hier onderscheiden een officieel en een officieus gedeelte. Alleen wat de Kerk offi cieel heeft goedgekeurd, staat vastover de rest mag gedelibereerd worden. Als de Kerk iemand onder de zaiigen of heiligen opneemt, moet zij volkomen overtuigd zijn van de held haftigheid der deugden van den betrokken persoon en Gods goedkeuring moet duidelijk blijken door welbewezen wonderen, die den stempel drukken op de uitspraak der H. Kerk En je weet, hoe streng en pijnlijk nauwkeurig het onderzoek is naar deze wonderen 1 Is het eenmaal zoo ver, dan weet ieder geloovige, wat hij van de zaak te denken heeft, de professor even goed als ean boerenknecht, die ternau wernood kan lezen en schrijven. De heiligver klaring is als het ware het officieel gewaad, dat de Paus als opperste ceremonie-meester in dit geval den gecanoniseerde om de leden hangt. Maar je weet hoe het goed ronde volk is Uit den aard is het gul en goedgeefs 't Gaat er mee als met de ware volkskunst 1 Die komt uit het hart en spreekt tot het gemoed, al heeft een deskundige er misschien heel wat op aan te merken volgens de regels van de perspectief of van de ornamentiek En het volk lééft met zijn heiligen en geeft die graag wat meer eer, dan de Kerk heeft bepaald Ze ker, dat officieel gewaad is mooi,maar kijk.nog een paar steentjes in die kroon, en een snoertje pareltjes om den hals, en wat gouddraad in den gordel staat dat niet fijn Zeker, die steentjes en pa reltjes zijn bijna alle valsch en 't goud is maar klatergoud -Maar men moet toch goed uit kijken, om de ware steenen van den namaak te kunnen onderscheiden.... Moet de Kerk die liefde van het volk nu maar onderdruk ken Kijk eens hier Je hebt natuurlijk wel ge ling verdienen, zich spoedig op te geven, opdat St. Ignatius" nu eens met een volle retraite voor den dag zou kunnen komen. Geexamineerd 11 vrouwelijke candidaten; afgewezen 5; geslaagd de dames C-. C. Stam, Wassenaar; C, A. Maaren, Utrecht; G. E. Heihuizen, Groningen; H. Nol, R. van Praag en J. G. Rector, allen te Amsterdam. Geexamineerd 6 mannelijke candidaten; algewezen 4, geslaagd de heeren H F, M. van Rooy, Hilversum; J. J. C. H. Schefman, Bussum. Voor een perceel aan den van Heijthuij- zenweg is gisteren een rijwiel ontvreemd. Bovengenoemd orkest geeft Zaterdag 7 Aug. a.s. des avonds om 8 uur een uitvoe ring in de tent in het Bloemendaalsche Bosch, onder leiding van den directeur, den heer J. A. Meng. Het volgende programma zal worden uii ge „oerd: 1. Deutschlands Waffenehre, Marsch, Blan kenburg. 2. Ouverture Dramatique, Ciro Urbini. 3. Zwei Ungarische Tanze, Joh. Brahms. 4. Fantaisie Cavalleria Rusiicana, Mas- cagni. Pauze. 5. Marche Militaire, Fr. Schubert. 6. Ouverture Si j'etais Roi, Adam. 7. Gilda, Walzer, Millockcr. 8. Fantaisie Faust, Ch. Gounod. Zondagmiddag 8 Augustus vertrekken do leden van. het orkest met den trein van 3.09 naar Schagen, om op verzoek in den Mu- ziektuin aldaar een. uitvoering te geven. Dezelfde nummers zullen ten gehoore wor den gebracht. Aanbouw wachthuisjes. Op het Wilsonsplein is men thans, van wege de trammaatschappij bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een wachthuisje. Binnen korten tijd zal het geheel gereed zijn. Ook zal waarschijnlijk nabij dc Sqf.ouwtes- brug een wachthuisje worden gebouwd, doch de plannen hieromtrent zijn nog niet defini tief. Eenigen tijd geleden besloot de gemeente raad tot overplaatsing van den dienst der Werkloosheidsbestrijding van het pand in de Koningstraat naar het gebouw van het voor malig Chr., Lyceum in de Hoof manstraat. Aan dit gebouw moet echter het een en ander verbouwd en aangebouwd worden. Daarmede is Openbare Werken nu druk bezig en de aanbouw vordert flink. Toch zal het nog wel enkele weken duren, alvorens de dienst overgebracht kan worden. Mogelijk kan dit in den loop der volgende maand geschieden. Men schrijft ons: Verschillende inwoners van Schoten zijt dezer dagen verrast met de aanbieding van een kwitantie, ten bedrage van 6 cents, zegge en schrijve zes heele centen. Dit enorme bedrag was men verschuldigd voor meerder gasverbruik. In de grootte van dc navordering was de verrassing echter niet zoozeer gelegen, wel echter in het feit, dat voor een dergelijk luttel bedrag een kwitan tie uitgeschreven wordt. Eerst is dit meer der verbruik natuurlijk geconstateerd en aan de administratie opgegeven moeten worden. Deze heeft de kwitanties vervolgens uit moeten schrijven en ten slotte is de looper er op uitgestuurd, om die enkele centen te innen. En de kwitanties van 6 cents vorm den nog de grootste bedragen. Er waren, naar werd medegedeeld aan hen. die moes ten betalen, kwitanties bij met een navor dering van 2 en 3 cent. Dit is toch een al te omslachtige methode an administratie. Voor dergelijke luttele bedragen schrijft men geen aparte kwitanties uit. Boekhoudkundig zal de zaak wel in orde ziin en dc accountant zal er dan ook wel geen aanmerking op behoeven te maken. Maar ons dunkt dat een dergelijke inning toch wel op eenvoudiger wijze kan geschie den. Het navorderingsbedrag kan bijv. ge makkelijk op de volgende kwitantie geschre ven worden. Bii het constateeren van het meerder verbruik kan de controleur meteen mededeeling daarvan doen. De wijze van navordering van thans maakt haar echter bespottelijk. Het maken van zoo'n romp slomp voor de inning van zulk nietig bedrag kan op hoogst eenvoudige wijze voorkomen worden. Reclame. Gisteren had een zaadhande laar de aardige reclame bedacht, om in het noordelijk deel van de gemeente, aan alle woningen een bouquet lathyrusbicemen aan te bieden als cadeau. Deze reclame zal wel inslaan. Excursie der Tuinlieden. Behalve vele kleine excursies maakt de Onder!. Tiiinlie- denvereeniging „Aerdenhout en O." ieder jaar ook een groote excursie, die dit jaar ge houden werd naar Driebergen en Doorn. Reeds om 5.56 vertrok men uit Haarlem om reeds even half 8 in Driebergen te ar- riveeren. Het eerste bezoek gold „de Reehorst", eenm ooi doch niet zoo groot buiten. Mooi om de keurige heesterbeplanting, keurige bloem- en vruchtenkassen en fraaien>moes tuin. „Welgelegen" gaf mooie bosch- en water partijen te bewonderen. Vooral viel hier in het oog, een groote brug, bedolven onder rozen. Vervolgens een grooten moestuin, kassen vol bloemen, planten en vruchten, benevens een fraaien rotstuin. Des middags werd eerst een bezoek ge bracht aan het Hydepark. Hier komt men niet zoo gemakkelijk uitgekeken. 365 H.A. groot, met de meest mooie aanleg, zoo o.a. een groot deel park, 40 jaar geleden aangelegd door den tuinarchitect Copijn en waardoor men dagen en dagen zou kunnen dwalen om al die ischitterende panorama's eenigszins in je op te nemen. Maar alles moet vluchtigjes gaan en de vriendelijke chef-tuinbaas wist steeds op de mooiste groepen van boomen te wijzen, zoo dat men toch in dien korten tijd veel kon ge nieten. De bloemen, planten en vooral vruchten waren niet minder mooi, zoo bijv. de teras sen om het kasteelvormige gebouw en de siertuin in de nabijheid. Het iaatste bezoek gold „Aardenburg", wat niet zoo groot is, maar toch mooi. De bosschen zijn hier meer natuur maar wat hier meer bijzonder opviel waren de schitterende waterpartijen de mooie taluds er, gazons. Na nog door den geweldig grooten moes tuin gedwaald te hebben, werd de terugreis aanvaard en hoewel doodvermoeid keerden de leden welvoldaan huiswaarts. Vermelding verdient nog, dat op iedere buitenplaats, de tuinbaas als gids diende, die steeds maar vragen beantwoordde over behandeling van planten, kortom de leden in alles inlichtte, wat zulk een excursie zoo leerzaam maakt. Personalia, Voor het examen nuttig» handwerken slaagde mej M J. Roozen. Gemeentezaken. B. en W. stellen voo* de gemeentewoning Rijksstraatweg 370 met ingang van 1 October 1926 te verhuren aan den beier W. G. F, Sant, hoofd aan school C. op het dorp, voor een som van 4<Xb per jaar. De teleioonkabel naar Oud-Schoten. De Rijkstelefooadienst is bezig met het aan sluiten van den grondkabel van het telefoon net naar Oud-Schoten. Vóór den aanvang der asphalteeringswerken vorig jaar en enkele maanden geleden, werden in die gedeelten de stukken kabel reeds gelegd. De aanslui ting bleef evenwel nog wachten, zoodat op het gedeelte van den Rijksstraatweg, tus- schen Overfoastraat en de brug Jan Gijzen- vaart, de bovenleiding intact bleef en eenige palen op den rijweg stonden. Om aanrij dingen te voorkomen had men de palen ge deeltelijk wit gemaakt. Deze zijn nu verwij derd. Behalve de aansluiting naar de brug is men- ook bezig in de Overton- en andere zijstraten den grondkabel te leggen. Over de brug blijft de bovenleiding nog eenigen tijd gehandhaafd. WAARSCHUWING. De commissaris van politie der afd. D. t» 's-Gravenhage geeft belanghebbenden in overweging niet in te gaan op aanbiedingen van betrekkingen van colporteur of contro leur bij, of contracten af te sluiten met het Administratie-bureau Mercurius, Stations weg 151, zijnde dit eene onderneming van A. W. B. Lccke, wonende Koningin Wilhel- minalaan 404 te Voorburg, tegen wien on langs in de dagbladen werd gewaarschuwd. hoord en gelezen van de Mythologie Ieder volk heeft zijn godenleer de Egyptenaren, de Grieken, de Romeinen, de Germanen, de Indianen,.... noem maar op!Wat al fahgls hé En in het algemeen gezegd wat een zwijnenboel. Maar zou er nu wel iemand zijn, die aan al dezen nonsens-gelooft Denkt men werkelijk, dat Achilles onkwetsbaar is, omdat zijn moeder hem in den Styx had ge dompeld uitgezonderd zijn hiel? Neemt men de werken v. Hercules voor geschiedkun dige feiten aan Heeft zijn Nessus-hemd wer kelijk bestaan? Is Minerva kant en klaar uit het hoofd van Jupiter te voorschijn gekomen, nadat dit door een bijlslag van Vulcaan ge spleten was? Was de Olympus werkelijk de woonplaats der goden Waren er nymphen in de bosschen, in de stroomen, in de bergen en satyrs tusschen de rotsen Kom, kom, men weet wel beter Vraag eens aan de ge leerden of zij waarlijk gelooven dat Jupiter en Juno en Venus en Mars en alle andere heel- en halfgoden en helden ooit in werkelijkheid bestaanfhebben Zij zullen u uitlachen En toch kibbelen die zelfde geleerden er heusch en in vollen ernst over of Zeus, toen hij Europa roofde, de gedaante had aangenomen van een zuiver witten stier, of dat hij een zwart vlekje voor den kop had. Misschien vliegen zij elkaar in het haar, om uit te maken, of de gordel van Venus van zij was, van gouddraad of van fijne wol. En het is best mogelijk, dat zij een heelen avond debatteeren over den twistappel dien Paris aan de schoonste godin moest over- rijken. Was het een reinet of een bellefleur Hier twist men dus over dingen, waar van men zelf overtuigd is, dat het herszn" schimmen zijn! Kan het doller?.... Vos" maer, de meest stuitende type van den mo dernen heiden uit de laatste helft der 19de eeuw, kan in vollen ernst verzuchten naar de „schoone tijden van Zeus en Athene". De man bewees slechts (nog veel meer dan een Lingbeek) tot welke excessen de papenhaat kan voeren -Maar, zal men zeggen, die Mythologie heeft toch zeker wel eenige historischen grondslag 1 Best mogelijk 1 De Trojaansche oorlog zal wel niet geheel en al fantasie zijn Maar hoeveel te meer telt dat dan van onze heiligea-legenden D a ar heeft men tenminste historische personen, menschen van vleesch en bloed. En veel meer, dan in de oude Tabelleer, zullen de volksver halen op werkelijke gegevens berusten, al zijn die niet zuiver meer op te diepen In alle geval, de geloofsleer heeft er niets mee te maken 1 De H. Kerk laat ieder volko men vrij, om van de legenden aan te nemen en te verwerpen, wat hij wil. 't Is zoo een o dig mogelijk Wat de Kerk leert of als waarheid aanwijst, moet door ieder aangenomen wor den maar Zij laat aan de volksliefde gerust eenige speling en vrijheid eenige overdrij ving des noods C'est le ton, qui fait la mu- sique.Zal iemand het een kind kwalijk nemen, als het zijn moeder beschouwt als een ideaal, waarop niets valt aan te merken „Neen", zei Karei, „zoo beschouwd, moet ik je gelijk geven." J.F. NUIJENS I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5