s UTTEM Radio-Omroep. Misdaad en Boete. üet wetsontwerp» ter reorganisatie van het Engelsche mijnbedrijf, ook Foor het Hoogerhuis aangenomen. De Indische regeering stelt een ul timatum aan den Nizam van Hyderabad. Indo-China geteisterd door ïware overstroomingen. De beeltenis der H. Maagd uit de basiliek van Guadeloupe door eenige der hoogste dignitarissen der R.-K- Kerk in Mexico verplaatst en naar een onbekende bestemming overgebracht. Onder de Radio-berichten: Het voorstel der Engelsche bisschoppen in liet Lagerhuis. Het huis is op. recès gegaan. Luxemburg vraagt vrij stelling van rentebetaling van zijn schuld aan België. De uitspraak in iet Communistencongres te Budapest. Nizam. SOCIAAL LEVEN. R.-K. Vrouwencongres. KUNST EN KENNIS. De Jan Steen Tentoonstelling. Tuinbouwtentoonstelling te Amersfoort. UIT BOEK EN BLAD. ■I. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Inbraakje in een fabriek. Het Italiaansche eskader aan de Java-kade. Met een brandende lamp geworpen. De keker geledigd. FEUILLETON. De Fransche pers juicht het werk van Poincaré toe. De bladen zijn verheugd over het begin Van het financieel herstel. Het „Journal" con stateert, dat voor het eerst sinds de financieele crisis een regeering erin slaagt het parlement met verrassende snelheid een program tot her stel te doen aannemen. Dit resultaat is te dan- 'ken aan het vertrouwen gewekt door het mi nisterie van nationale eenheid en door het 'vanzien en het gezag van Poincaré. De positie van Burge meester Herriot. Onlangs heeft de socialistische partij in Jiet Rhónedepartement een resolutie aange nomen, waarbij werd gezegd, dat de minis ter van onderwijs Herriot in het kabinet Poin caré in zijn functie van burgemeester van J^yon niet verder kon gehandhaafd worden, Maandagavond is de gemeenteraad van L,yon bijeengekomen onder leiding van den plaatsvervangend burgemeester Levy (soc.), Bie een brief voorlas van Herriot, waarin .deze zich bereid verklaarde in den raad de algemeene politiek en de redenen van zijn deelneming aan het kabinet Poincaré uiteen jte zetten. 1 Namens de groep soc, raadsleden legde eaarop de heer Charial een verklaring af, dat e houding der socialisten bepaald blijft door de jongste resolutie van de federatie jvan het departement van de Rhone, waar- Snede zij volledig instemmen. Onder die om standigheden achtten zij elke uiteenzetting of ■elke discussie over de algemeene politiek jputteloos. De gemeenteraad van Lyon tett 31 socia listen en 35 radicalen. i v De bey van Tunis naar Parijs. r Nu het bezoek van den sultan van Marokko Jfian Frankrijk ten einde loopt, maakt de bey /yan Tunis zich op voor Parijs. i Terwijl Moulay Yoessef begeleid werd Boor den heer Steeg, wordt de bey vergezeld door den heer Saint. De cartellistische gemeenteraad van Bor deaux, het voorbeeld van dien van Lyon vol gend, heeft geweigerd den sultan van Marok ko officieel te ontvangen. Dit besluit heeft nogal opzien gebaard in handels- en scheep- vaartkringen, daar men er een gebaar in ziet, hetwelk de groote belangen van stad en haven kan schaden. De president van de kamer van koophandel heeft zich bij den mare tot tolk gemaakt van d e gevoelens hij heeft dezen erop gewezen, dat de stad Bordeaux te kort gou doen aan haar traditie van gastvrijheid tegenover een souverein, beschermeling van Frankrijk, die al zijn invloed heeft aange wend in het belang van het beschavingswerk van Frankrijk in het Sheriffijnsche rijk. Te- Vergeefs. Het conflict in het En gelsche mijnbedrijf. Het Hoogerhuis heeft het reeds door het Lagerhuis aangenomen wetsontwerp tot re- crganisatie der mijnindustrie aangenomen. Ludendorff. De Münchensche correspondent van het >»Berl. Tagebl." wijst op een uitlating van een orgaan van de z.g. Vaderlandsche bon den, nl. den Bayrischen Umschau". Dit blad citeert verschillende uitingen van Luden dorff tegen kroonprins Rupprecht, inzonder heid de opmerking, dat de kroonprins nooit koning van Beieren, maar ook niet keizer van Duitschland zal worden, en schrijft dan het volgende Ten slotte is het in ingewijde Beiersche kringen niet onbekend gebleven, dat geen ander dan Ludendorff den Beierschen kroon prins aanbood hem, in plaats van den on- bruikbaren Hohenzollern als Duitsch keizer op den voorgrond te schuiven. Maar kroon prins Rupprecht weigerde en wees den Prui- sischen generaal op zijn plicht tegenover het Huis Hohenzollern. Wij hebben het insti tuut der „ongewenschte vreemdelingen" in gesteld, die men over de grens kan zetten. Ludendorff, die, geheel anders dan Hin denburg, bij het uitbreken der revolutie naar het buitenland vluchtte, wordt thans een tragetische figuur, die zelf zijn roem jammerlijk te niet doet. Hij is een steeds dreigend gevaar geworden voor den bin- oenlandschen vrede." De Maagdenburger Moordzaak, „Landgerichtsrat" Resecke heeft in zijn functie van plaatsvervangend voorzitter van de afdeefing Maagdenburg van de vereeni- ging van Pruisische rechters aan Rijksdag en rijksregeering onder verwijzing naar de grondwet het verzoek gericht in te grijpen ter waarborging van de onafhankelijkheid van den rechter, aangezien een rechter in Maagdenburg bij de leiding van een voor onderzoek ernstig belemmerd wordt door de autoriteiten, waardoor het gevaar ont staat, dat het onmogelijk wordt de waarheid aan het licht te brengen. De rechter van instructie Kölling heeft verklaard, dat het net van zijn onderzoek- steeds dichter om directeur Haas samen trekt. Hij beweert in het bezit te zijn van gewichtig en ten deele nieuw belastend ma teriaal, zoodat aan een invrijheidstelling van Haas in het geheel niet kan worden ge dacht. Hij zal in elk geval zijn eigen onder zoek voort zetten. Een ontploffing. Een telegram uit Rome maakt melding van een' telegram in het „Giornale d'Italia" dat bij een hevige ontploffing in een fabriek bij Castel Franco vele slachtoffers zijn ge vallen. Er zijn reeds 165 lijken uit de puinhoo- pen te voorschijn gebracht. Waarschijnlijk zijn er 20 dooden en ongeveer 30 gewonden. Door den bliksem ge troffen. Het „Journal" van Parijs verneemt uit Boecharest, dat de bliksem in een groote boerderij is geslagen, met het gevolg, dat 13 menschen, 50 paarden en een aantal run deren in de vlammen omkwamen. Na het Spaansche Juni- complot. De rechter van instructie heeft 35 personen in vrijheid gesteld, die waren gearresteerd in verband met het complot van 24 Juni. Enkele personen nog worden in arrest ge houden. De strijd in Marokko. Het officieel communiqué nopens Marokko meldt, dat in den sector van Tetoean gisteren drie colonnes den opmarsch begonnen, over eenkomstig het door den hoogen commissaris opgemaakte plan tot zuivering van het gebied der Djeballa's, dat nog niet is onderworpen. Zij ondervonden nagenoeg geen tegenstand. In den sector Larasj begon de opmarsch eveneens bijna zonder verzet te ontmoeten. Alle bezette stellingen bevinden zich op minder dan ca. 30 KM. afstand van Sjesjoean. Volgens de bladen zal de bezetting der heilige stad niet lang meer uitblijven. Een ultimatum aan den Onder het opschrift „Simla's ultimatum aan den Nizam" publiceert de Indische „Dai ly Mail" een telegram uit Hyderabad, vol gens hetwelk aldaar het hardnekkig gerucht loopt, dat in het paleis te Simla een mededee- ling is ontvangen, waarin verschillende be schuldigingen worden opgesomd, betreffende het bestuur van den staat Hyderabad. Naar verluidt behelzen de voorstellen der regeering van Indië o.a. een volkomen af schaffing door den nizam van het geven van geschenken door ondergeschikten aan hun superieuren de bestraffing van verscheiden ambtenaren, die zich in naam van den nizam aan wanbestuur hebben schuldig gemaakt d« benoeming van Britsche officieren als president van den raad van financiën, als leden en als directeur-generaal der politie en de invoering van een behoorlijk algemeen bestuursstelsel voor het land. Antwoord wordt verzocht op uiterlijk 20 Aug. en in geval niet aan de eischen wordt voldaan zal een speciale commissie worden gezonden om een onderzoek in te stellen naar de binnenlandsche aangelegen heden van den staat. Zware overstroomingen in Indo-China. Volgens berichten uit Hanoï wast de Roo- de Rivier met zijrivieren op onrustbarende wijze. Allerwege in het Tonkinsche komen overstroomingen voor. Vele wegen zijn reeds geheel onbruikbaar, terwijl verschillende spoorwegen ernstig bedreigd worden. In al lerijl aangelegde dijken hebben de stad Ha noï zelf tegen het naderend gevaar beveiligd. De troepen zijn te hulp geroepen en de be volking werkt dag en nacht mede aan het beschermingswerk; vligetuigen verkennen voortdurend de bedriegde punten. Men vreest, dat er reeds een honderdtal slachtoffers onder de bevolking zijn geval len. De Kerkvervolging in Mexico. De economische boycot, waartoe de Bond ter verdediging der godsdienstvrijheid last heeft gegeven, ten einde te trachten de re geering te nopen de kerkelijke wetten in te trekken, heeft te Mexico nog geen effect gehad. Volgens berichten uit versehillende dee- len des lands dragen de bewoners der kleine, steden en dorpen rouw en hebben zij de ge vels hunner woningen met floers behangen. Uit Cordoba wordt gemeld, dat de arbei ders, die door de straten trekken om ten gunste van de regeeringspoütiek te betoo- gen wanneer de klokken des middags het Angelus luiden terstond blijven staan en vol gens de oude gewoonte zich het hoofd ont- blooten en bidden, terwijl men tegelijkertijd „leve Calles" hoort roepen. De verplaatsing van de beel tenis der Heilige Maagd. De beroering in Mexico ten gevolge van het van kracht worden der anti-clericale wet ten neemt steeds grooter omvang aan. De eergisteren door de Mexicaansche Arbeids- federatie georganiseerde betooging tot steun der regeering in haar anti-clericale politiek droeg een grootsch, doch hierop leggen de berichten uit Mexico City in de Engel sche bladen den nadruk een ietwat mis leidend karakter, daar tal van Roomsch-Ka- tholieken er aan deelnamen, blijkbaar niet voldoende op de hoogte van het juiste doel. Onder de 60.000 betoogers bevonden zich wel 10.000 rijksambtenaren, die zich niet onthouden durfden, en 5000 leden, der vrij metselaars-organisaties. Tal van personen liepen mee, die bidsnoeren met zich droegen of beeltenissen van O.L. Vr. van Guadeloupe de heilige schutspatrones der natie. Het beslag leggen, door de Mexicaansche regeering, op de St. Josephkerk, welke het eigendom is van de Episcopale Kerk der Ver. Staten, dreigt tot internationale moei lijkheden te leiden, daar het departement van buitenlandsche zaken te Washington er reeds tegen heeft geprotesteerd. Thans is bekend geworden, dat Vrijdag jl. eenige van de hoogste dignitarissen der Roomsch-Katholieke kerk in Mexico, in de stilte van den nacht de beeltenis van de Heilige Maagd uit de Basiliek van Guade loupe hebben verwijderd en naar onbekende bestemming hebben overgebracht. In de plaats ervan zetten zij er een imitatiebeeld neer. Slechts drie of vier prelaten weten thans waar het eerste beeld zich bevindt. En toen de vele honderden Zondag j.l. voor het beeld neerknielden, dat met de juweelen en sieraden van het oorspronkelijke beeld was getooid, wisten zij niet, dat dit niet het beeld was, hetwelk gedurende meer dan een eeuw daar had gestaan. Het plan om de beeltenis der Heilige Maagd voor mogelijke inbeslagneming te vrijwaren, was gedurende de laatste weken door de kerkelijke autoriteiten reeds bestu deerd. Leden van de Mexicaansche dele gatie op het onlangs in Chicago gehouden Eucharistisch Congres zorgden voor een stalen kist met zestien sloten, die naar Me xico werd verscheept om het beeld daarin te kunnen verpakken. De Amerikaansche gees telijke vrijgelaten. Uit Hankow wordt geseind De plaatselijke Amerikaansche katholieke missie deelt mede, dat zij er in geslaagd is de invrijheidstelling te verkrijgen Van den geestelijke Cunningham, die den 15en Juli 1.1. door bandieten gevangen genomen werd. Onder leiding van. mevr. L Cremera van Nispen tot Sevenaer, uit Arnhem, werd Dinsdag 3 Aug. op „Regina Coeli" te Vught een zeer druk bezocht congres geopend van ontwikkelde R. K, Vrouwen. Dit congres, met als algemeen onderwerp van behandeling, ,£)e strijd tegen de zede loosheid", werd georganiseerd door de „Federatie van R.-K. Vrouwenbonden in Nederland." Het congres zoo geopend worden door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van s-Hertpgenbosch, doch daar Mgr. vanwege de plechtigheid de prijsuitreiking dien dag op het Seminarie„Beekvliet", eeret om half vijf kon arrlveeren, werden de werk zaamheden, na een kort inleidend woord der presidente, alreeds begonnen door de voordracht van Pater B. Molkenboer O. P., Lector aan de R. K. Universiteit te Nij megen, over het onderwerp: 4» „De onschuld der eerste levensjaren". Spr. begon met er op te wijzen, dat wij niet onverschillig mogen blijven voor het verschijnsel, dat immoraliteit voor morali teit gehouden wordt en .brutaal voor ons wordt geplaatst in tram en trein en huis, ja, overal. Als een leger van sterke vrouwen moeten de Nederlandsche Roomsche vrouwen met hare zusteren in het buitenland een pa rool uitvaardigen, dat zij tegen den grooten vijand gaan optrekken en dien weren zul len, om er eene algemeen te verspreiden zedigheid voor in de plaats te stellen. Tot leiding en bescherming der onschuld bij de eerste levensjaren moeten we bij de opvoeding systematisch te werk gaan om een nieuw, een kuisch geslacht te kweeken. Indien we trachten de opgroeiende jeugd met de wateren der kuischheid te be sproeien,. dan doen we inderdaad iets tot bescherming der onschuldi Al» de jeugd van heden eens later den tijd beheerschen zal, dan zal ook blijken wat voor goeds wij hebben gedaan. In den breede schetste spr. het heden- daagsche bederf der jeugd, zelfs van voor de puberteitsjaren en stelde de schoonheid in het licht van de onschuld der kinderziel, door het doopsel gereinigd van den smet der erfzonde, maar die met zich draagt den nasleep ervan. Want ook het jonge kind heelt het sluimerend vuur der passie in zich en de latente vonken vlammen op zoodra ze worden aangeblazen. De kinderen moeten geen Spartaansche opvoeding ontvangen om te harden tegen de komende moeilijkheden. doch de echt christelijke opvoeding, waarbij de onschuld bewaard en beschermd wordt en het kind, van God ontvangen, tot Hem wordt opge voerd, omdat God eens rekenschap zal vragen van de kostbaarste gaven, waar mede Hij twee in liefde verbondenen zoo mild en zoo vaderlijk heeft gezegend. 'Spr. herinnerde aan het Evangelieverhaal dat leert hoe Jezus is opgekomen voor de rechten van het kind en voor de ergernis heeft gewaarschuwd. Spr. komt vervolgens tot de practische conclusie, dat men in de paedagogie nega tief en positief moet te werk gaan. Negatief: Scheiding tusschen jongens en meisjes is noodzakelijk en voorzichtigheid gebiedend bij de functies van slapen, baden> zwemmen, enz. De kinderen niet overgeven aan experimenten die funest zijn. Men denke toch niet bij al wat het sexueele be treft, dat de kinderen niets bemerken en begrijpen wat er omgaat. Ze zijn slim en hebben hun politiek, al manifesteeren ze het niet openlijk, Let op den omgang en houdt het oog op personeel aan wie de kinderen worden toevertrouwd. De kleeding mag niet zijn als het zwempakje en kanten kleedje, dat van het lichaam kan worden weggeblazen. Luchtige kleeding kan wel zedig zijn en luchtig zonder te weinig aan te hebben. Controle moet er zijn op wat kinderen hooren, zien of lezen en het onderricht in de deugd van ljuischheid moet meer door het goede voorbeeld dan door het woord geschieden. Positief; Moeder moet zelf noch wuft noch lichtzinnig zijn, want de kinderen zou den den ouders eigen feilen zeggen. Dus zelf doen wat men aan de kinderen leert. Opvoeding moet geheel geschieden in Roomschen geest: de H. Mis trouw bij wonen, cummuniceeren, kerk bezoeken, retraite volgen; lectuur en onderwijs Katholiek. Geen kritiek op Kerkelijke waarschu wingen, het zou, in het bijzijn der kineren geuit, dezen den weg openen tot bandeloos heid. Draagt de kinderen op aan God en aan de onbevlekte Maagd. Bidt en werkt voor de kinderen in den strijd tegen de zede loosheid, dan hebt ge veel gedaan. (De verschillende vragen, naar aanleiding der voordracht gedaan, werden door Pater Molkenboer beantwoord.) Aankomst Mgr. Diepen. Inmiddels werd Z. D, H. Mgr. Diepen op „Regina Coeli" ontvangen en het bestuur der Federatie en -der Eerw. Overste van „Regina Coeil" en „Maria-oord" aan Mgr. voorgesteld. Met kerkelijk ceremonieel werd Mgr. Diepen aan den ingang der kapel door de geestelijkheid ontvangen en schreed in vol bisschoppelijk ornaat naar het altaar. Allen die aan het congres deelnamen waren in de kapel aanwezig, In de. breede rij der geestelijkheid, zagen wij Mgr. Pompen, vicaris-generaal, presi dent Sweens van het Groot-Seminarie, den Overste van het Missiehuis Sparrendaal, pastoor De Kroon, pastoor Lange, rector Verhoeckx e, a. Mgr. Diepen intoneerde het „Veni Creator", Na deze plechtigheid verscheen Z. D. H. Mgr. Diepen in de vergaderzaal, gevolgd door de geestelijkheid. Mevr. Cremers van Nispen tot Sevenaer sprak een eerbiedig welkomstwoord. In het kort wees spr. op de beteekenis van het congres en dankte Mgr. voor zijn hooge tegenwoordigheid en de gunst aan het congres betoond. Z. D. H. sprak daarna de vergadering toe door een herderlijk vermanend woord. ^Toespraak Mgr. Diepen. Mgr. herinnerde er aan, dat het de dag was, waarop de inleiding plaats had, welke voeren moet tot de zaligverklaring der stichteressen van de Orde der Eerw, Zus ters, welke „Regina Caeli" besturen en be wonen, terwijl op dezen dag tevens de deu ren van dit gesticht werden opengesteld. Wij vonden, aldus Mgr., bij Onze komst, hier het ^JlerheiÜgste uitgesteld, waartoe Wij in verband met de beteekenis van den dag voor de Orde met alle liefde de ge legenheid hebben gegeven, welke voor u tevens de gelegenheid werd om hier bij de Bron der reinheid u te steunen en te ster ken voor het werk wat gij gaat doen voor Hem en de Zijnen, vooral voor het vrouwe lijk geslacht. Met God beginnen we hier. De H. Geest moet ons sterken om vruchtbaar te kunnen werken. Wij zouden ons bedriegen, indien wij niet tot God opgingen om Hem te vra gen hoe Wij onder het volk den strijd tegen de zedeloosheid moeten verbreiden en handhaven. Laat u niet van de wijs brengen door moderne verderfelijke theorieën. De schoon heid der zedelijkheid vinden we alleen bij God, Wij weten wat God van ons verlangt en het is door deze overtuiging, dat deze vergadering wordt geleid, welke ik als Bis schop van het diocees, waar ze gehouden wordt, van ganscher harte zegen. Mgr. wees op het eeuwfeest van den H. Aloysius en van den H. Franciscus, naar wier voorbeeld wij er naar moeten streven de wereld te onttrekken aan den duivel en, gelijk die heiligen, de wereld aan God terug te geven door kuischheid. De kuischheid bevorderen wij allereerst door een gods dienstig leven, door de H. Eucharistie, brood en wijn der maagden. Wij moeten in Eucharistisch leven ons zelve ten offer brengen tot verbreiding der kuischheid. g Voorts is de devotie tot Maria op weg naar de reinheid. De hulp van de Maagd der maagden brengt in kuischheid tot God. Overigens moeten de gevaarlijke gelegen heden worden gevlucht. Wees zelf in alles voorzichtig en voor beeldig, aldus Mgr., gij die door God op een hooger voetstuk zift geplaatst, waar tegen, ondanks den tijd van democratie, het gewone volk toch blijft opzien. Mgr. vermaande tot versterving, tot be houd der reinheid. Mgr. legde er nadruk op dat de gedachten der versterving in de harten moeten doordrijf :n. Versterving kweekt liefde tot reinheid en maakt de kans tot vallen minder. De versterving eindigt niet dan met de beëindiging van het leven. Hiermede wees Mgr. grondslagen aan tot opbouw van betere zedelijkheid. Alleen onder de bovennatuurlijke midde len en niet door moderne theorieën te vol gen kan de mensch kuisch leven. Men late zich niet door de mode tiran- niseeren noch door moderne buitensporig heden beheerschen of door schijnweten- schap. We willen met en door Christus zege vieren. De liefde van Gcd, gebed en offer van uw Bisschop zullen u gaarne daarin bij staan. De présidente der Federatie, mevrouw 'Steenberghe—Engeringh sprak namens de vergadering tot Mgr. een eerbiedig dank woord met betuiging van gehoorzaamheid aan het Kerkelijk Gezag. Daarna werd de vergadering voortgezet. Mgr. Diepen volgde nog een groot ge deelte van de voordracht van dr. Deelen, arts te Vught. Mgr. Diepen sprak nog «en kort opwek kend woord en gaf aanwezigen den bis- schoppelijken zegen. Mgr. werd daarna uitgeleide gedaan. Dr. Deelen behandelde het onderwerpr '1 De reinheid in de puberteitsjaren. Spr. gaf een uiteenzetting van het bio- ligische begrip „sexualiteit" en schetste de Verderfelijke afwijkingen van dezen tijd. Spr. kwam tot behandeling der afzonder lijke punten: de co-educatie, waarvan hij geen voorstander is, de gevaren van sport, dansen, badfen, bioscoop, lectuur en kam peeren. Bij het laatste punt: de verloving, schet ste spr. hoe de reine liefde de keuze moet bepalen. Verschillende schriftelijke vragen- werden 'door spr. beantwoord, waarna de presi dente onder dank den eersten congresdag sloot, die prachtig is geslaagd. De eerste kwartjesavond. Het was Dinsdag, de eerste dag, dat de Jan Steen Tentoonstelling te Leiden 's na middags van half zes tot half acht geopend was tegen het verlaagde tarief van 0.25 per persoon. Er zijn in die twee uur ruim 350 bezoekers geweest. Naar wij vernemen, blijkt zóóveel belang stelling te bestaan voor de tuinbouwtentoon stelling op 18 Augustus, dat de commissie een groote tent bij de bestaande gebouwen moet plaatsen, om aan alle verzoeken om stands te kunnen voldoen.' In de week, waarin de tentoonstelling ge houden wordt, houdt de middenstandsver- eeniging feest, om het 25-jarig bestaan te herdenken en Zaterdag 21 Augustus wordt een 9 K.M. zwemwedstrijd gehouden. Tijdschrift voor R, K. Ouders en Opvoeders, 1 Augustus 1926. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, De redacteur bespreekt onder den titel „Van Vogels en Kinderen" de oorzaken van verlegenheid bij 'kinderen. Soms is ver legenheid een aangeboren karaktertrek, maar dikwijls is ze ook verkregen door den omgang met al te hartejijke, opdringerige, plagerige groote menschen. Is ze aangebo ren, dan moet men zoo'n kind zelfvertrou wen trachten te geven door zoo weinig mogelijk in z'n gemoedsleven in te dringen. Is het kind echter spontaan' en kinderlijk natuurlijk, dan moet men geen wantrouwen opwekken en zoo het zaad strooien voor een vervelende verlegenheid. Zoo gemakke lijk kunnen wij 'n karakter voor z'n. geheele leven bederven. Daarom leer een 'kind be grijpen. Het vervolgstuk van „De diepere oorzaak" door Anny Berkvens-Hulsmans onderzoekt den dieperen grond van ons on rechtvaardig optreden te'genover kinderen; wij volwassenen kennen de drijfveeren van hun handelen niet genoeg, we zijn onmid dellijk klaar met ons oordeel; 't kind van den anderen kant, d^rft zich niet-verdedi gen tegen den volwassene en 't wordt -daar om dikwijls zoo onrechtvaardig becritiseerd. Bij belooningen en straffen moeten we niet op de allereerste plaats kijken naar de tastbare resultaten, maar op de drijfveer der daad, naar de diepere oorzaak. Dan pas zijn wij rechtvaardig op de opvoeding. Een Pater Capucijn roept ouders en opvoeders op voor gebedsactie tot redding der Joden. Het kind. zelf zal het grootste voordeel daarbij ondervinden, als 't practisch mee werkt voor de bekeering van Isfaël, Daar mee opgegroeid (.heeft 't meegekregen den geest van de Kerk, die wil, dat allen zalig worden; 't heeft geleerd anderen te moeten bijstaan in hun geestelijken nood. t Derde vervolg „Over zedelijke opvoeding" be handelt 't liegen en bedriegen en de ge- gehoorzaamheid. In voorbeelden toont de schrijver, dat in huisgezin en school heel wat .waarheidsdoodende factoren aanwezig zijn. Telkens wordt de kinderlijke waar heidsliefde in 't gedrang gebracht, 't Is of men zich beijvert 't -kind wijs te maken, dat liegen geoorloofd is; in 'n onware at mosfeer voedt men 't kind op. In echt realistische voorbeelden laat de schrijver dat zien. Op eenige zeer verkeerde practij- ken om gehoorzaamheid aan te leeren wijst hij ook;' het voortdurend cadeautjes geven of straffen, het altijd door bedreigen of 't kind vastzetten in een net van ge- en verboden, 't Meest onverstandige middel is alles toegeven; 't teekent de nederlaag der ouders, 't bewijs, dat hun gezag weg is. De godsdienstige gehoorzaamheid kan alleen de ware gehoorzaamheid zijn. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot een fabriek aan dc Houtmankade. In het kantoor werden een brandkast, een lesse- VRIJDAG 6 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politic- ber. 5.307.45 Vooravondconc^-t dor het H.D.O.-orkest, Joséphine Schetze; zang 7.00 Politieber. 7.45 en IO C Nieuwsber. 8.15 Kurhausuitzendirr Symphonieconcert o. 1. v. Prof. Georr, Schneevoigt 1 Beethoven Ouverture „Leonore 111" 2 Mozart: Konzertante Quartett für Oboe, Klarinett, Horn und Fagett (Allegro-Adagio-Andantino con Variazioni) H... Stotijn, hobo A. Witt, Klarinet, K. Geyer, hoorn, J. Poons, fagot Pauze 3 Tschaikowsky Symphonie 6 ho- moll (Pathetique) a-Adagio, Allegro non troppo, Moderato, Allegro vivace, b-Alle- gro con grazia, c-Allegfo molto civace, d-' Finale Adagio lamentoso. Na Kurhaus- concert aansluiting met Café Pschorr te Rotterdam. Dansmuziek voor de America Dance band. i DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en C. Bull, contra alt, E. Cross, tenor, A. Mill, piano"1.20 2.20 Lunchmuziek 4.20 Lezing A West-In dian isle of beauty 4.35 Liedjes aan de piano door-D. Hart, P. Carey, bariton en hetradiokwartet5.35 Kinderuurtje 6.20 Lichte muziek 7.20 Tijlsein Big Ben, weerber. nieuws. 7.45 Piano-com- posities van Handel 8.00 Lezing Sea fishing as a holiday sport 8.20 Concert 8.50 Concert door het Sandler-orkest van Grand Notel Eastbourne, E. Burford, so praan 9.50 Weerber., nieuws., lezing The brooklands grand prjx 10.25 Or- kwarconcert, D. Noble, bariton en orkest 11.20 Torchlicht taptoe van de Engelsche marine, Deal. De band van de Marine cn het corpscadet 11.3512.20 Dansiuu- PARY*S „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris 5.05 De Araf premier jazzband 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.~ 8.50 Schumann-avond Het Guarneri- kwartet (2 violen-vila-cello), L. Kreutzery piano, A. Wilde, tenor, Daarna nieuwsber, BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8;20 Pianoconcert 8.5G Gedichtenvoorlezing 9.35 Literaire se lectie 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 410 M. 1.35—2.35 Wer ken van Lortzing door orkest 2.35 2.50 en 4.35 Lezingen 5.20 Guitaarmu- ziek 6.307.20 en 7.40 8.00 Lezingen 8.20 De dichteres Martha Grosse leest uit eigen werken voor 9,05 10.20 Vocaal concert door Jeanne Koetsier 10.2011.20 Orkestconcert. naar en eenige' kasten geopend. Dat kon ge makkelijk, omdat de sleutels in de sloten staken. Slechts eenige sigaren werden ver mist. Het gelukte de politie van het bureau Spaarndammrtraat, dank zij eenige aanwij zingen, een 24-jarig persoon aan te houden. Later arresteerde zij een medeplichtige Beide verdachten zullen ter beschiking ya* de justitie gesteld worden. De Italiaansche oorlogsschepen zijn Woens dagmorgen te Amsterdam aangekomen. Zij hebben ligplaats gekregen óan de Javakade, De „Pia", die onder bevel staat van kapitein Cavagn&ri, is, evenals de „Fcrruccio", die gecommandeerd wordt door den kapitein Vetturi. een oude kruiser, die thans als op leidingsschip dienst doet. Aan boord van beide schepen bevindt zich een groot aantal cadetten. Commandant van het geheele es kader is de vice-admiraal, Burzagli, die zijr opwachting maakte bij den heer Wibaut jds waarnemend burgemeester. Ter begroeting van het eskader waren aanwezig de Italiaansche consul, de beer P. Loeb, de vice-consul de heer Spani, de officier van piket als vertegenwoordiger van den. commandant der Marine en de eerste luit. ter zee Harmsen, die gedurende het verblijf der Italianen alhier, aan den vice-admiraal is toegevoegd. Tot 11 Aug. zal het eskader hier vertoe ven, Heden, Donderdagavond,' is de beman ning (Jast van de Italiaansche Opera', die wederom een opera avond in het Concert gebouw zal geven. Dinsdagavond is er een tumult in de Mon- uikendwarsstraat geweest. Een 30-jarige man heeft daar twist met een vrouw gekregen en haar eenl brandende petroleumlamp naar het hoofd geworpen. De vrouw kreeg een brandwonde aan het gelaat, terwijl de man door de brandende voeistof zoodanig was getroffen, dat de kans bestaat, dat hij een zijner oogen zal moeten missen. De arresta tie van den dader, die onder dew, invloed van sterken, drank bleek te zijn, ging met ernstige moeilijkheden gepaard. Ten slotte wist men hem het bureau St. PlctershaJ bta nen te brengen. i De eigenaresse van een melkinrichting in de Kinkerstraat zou dezer dagen in de stad inkoopen gaan doen. Omstreeks 10 uur ging ze op stap, nadat het aanwezige geld, zijnde ruim 225, in de boven den winkel gelegen woonétage in een op den schoorsteen staanden glazen beker was ge deponeerd. Toen de juffrouw fn den middag terug keerde bleek, naar het Hbl. meldt, dat on- genoode gasten met behulp van valsche sleutels de winkeldeur hadden geopend en zich via de zaak naar de woning hadden begeven, waar de glazen beker geledigd bleek te zijn. ....Indien Marie, de echtgenoote van Gar naud, daar tegenwoordig was geweest, zou zij zeker onmiddellijk geraden hebben, dat haar man slechts aan de familie Mutaud, hunne vrienden van Hattoncourt kon den ken, van welke zij bijna van het begin van hun vertrek zijn gescheiden, en waarvan zij niet weten wat er van 'hen geworden is. Maar Mutaud en de zijnen zich bevinden, schijnt het Maasbullelin niet te komen, an ders zouden de vluchtelingen zeker op de 'gedachte gekomen zijn op die wijze hun adres bekend te maken. Datzelfde bewijs had Garnaud gebruikt, toen zijne vrouw hare verbazing had te kennen gegeven dat hij zelf zijn adres nog niet door het Bulletin had laten bekend maken. Mutaud kan voor het oogenblik het bestaan van het Bulletin niet kennen, en morgen misschien wel antwoordde Marie, En zelfs als het je eenig geld zou kosten, wat as er dan op tegen dat ons adres er in pu bliek gemaakt wordt? Er is geen ander mid del, volgens mij ten minste, om hoop te kun- nennem hahben dat wii onze vrienden een maal zullen terugvinden. Maar misschien geef je er niet om hen terug te vinden? had zij er bij gevoegd. Ik? had Garnaud uitgeroepen, terwijl zijn gelaat plotseling blauw werd. Waarom zou ik er bang voor zijn hen terug te zien? Maar ik heb niet gezegd dat.... Ik heb geen enkele reden Mutaud en de zijnen te vreezen! had Garnaud toornig vervolgd. Waarom zou ik hen vreezen? Ik heb hen niets gedaan, zoover ik weet.... Waarom kom je me dat zeggen? Wat denk je? Wat weet je? Geef dan toch antwoord! Zijntoorn, even heftig als plotseling, scheen nog grooter te worden, Marie wist niet wat ze moest denken, zij beschouwde haren man met verbazing; deze werd even plotseling kalm. Het is goed.... Je wilt dat ons adres in het Bulletin komt? Het zal gebeuren. Laat me nu wat werken, ja? Inderdaad verscheen de volgende week hun adres in het Maasbulletin. Toen hij echter dit adres schreef, moest Carnaud zijn schrift niet verzorgd hebben of wel de zetter in de drukkerij moest ver strooid geweest zijn, want hij had zich lee- lijk vergist. Er stond: Gornard en echtge noote, vluchtelingen uit de Ardennen, te Nancy. Ik had toch mijn naam goed geschre ven en de plaats aangegeven, waar vandaan wij zijn.... Dat is een blad dat vreemd beheerd schijnt te \vordea. Je moet nog maar eens schrijven, zeide Marie. Zeker, zoo gauw als ik een minuut tijd heb. Dit was al twee maanden geleden en men moet aannemen, dat Garnaud die minuut nog niet gevonden had, want op de lijst kan men altijd nog lezen: Gornard en echt genoote vluchtelingen uit de Ardennen, te Nancy. Opnieuw werd er op de deur geklopt. Ditmaal verscheen een dokter, nog in zijn langen witten jas" die over zijn andere kleeren getrokken was, Wel dokter? vroeg Garnaud en richt te zich op. Een dochter, mijnheer.... Een meisje? riep hij in een opwelling van vreugde. Een meisje? Een meisje, her haalde hij. Een meisje had ik juist ge- wenscht, dokter. Maar de dokter bleef ernstig. Hij zeide aarzelend: Ja, het is een meisje.... maar (le moe der is niet zoo heel goed. Niet heel goed? stamelde Garnaud en verbleekte. Zij heeft een flauwte gehad, gelukkig niet voor lang. Voor het oogenblik is het gevaar voorbij, voegde de geneesheer erk bij en hield Garnaud tegen, die naar de deur wilde gaan. Maar ik wilde u waar schuwen. dat uwe echtgenoote mij zeer zwak voorkomt en dat voorzorgsmaatrege len dienen genomen te worden. Het gelaat van Garnaud gaf grooten angst te kennen. Maar haar leven is toch niet in evaar, dokter! Zeg mij toch, dat er geen gevaar voor haar is. Voor het oogenblik geloof ik niet, dat zij in gevaar is, antwoordde de dokter lang zaam, denzelfden weifelenden toon, HOOFDSTUK VI, Twee dagen later. Een schoone en zachte Septemberdag ging ten einde. Men voelde dat de scheme ring begon en de groote slaapkamer werd langzaam somber. Bij het weelderige bed in het midden staat een witte wieg. Aan den anderen kant van het bed zit Garnaud en houdt de hand zijner echtgenoote in de zijne; hij be schouwt mét een soort van angstige teeder- heid het zachte bleeke en oververmoeide gelaat met licht roode koortsjes Voel je je nu beter, Marie? Ja, he? Jafluistert de jonge moeder met krachtinspanning zonder haar man te be zien. Je hebt geen temperatuur', ik voel het aan je hand. De koorts komt niet terug, dat zul je zien. Overigens wordt je goed ver zorgd, Verleden jaar hadden we dat niet kunnen hebben, is het niet? Verleden jaar.... herhaalde Marie peinzende. Het schijtat, dat zij droefgeestig wordt, dat een wolk hare blauwe oogen verduis tert: Verleden jaar.... Neen, verleden jaar had men niet zooveel geld kunnen uitgeven om mij te verzorgen. Wij hadden evenmin fijne lakens of kanten kussens in ons bed, noch eetzaal, noch salon, noch auto, noch huishoudster, noch chauffeur. En toch.... Wat, en toch? Zij wendde haar hoofd een weinig op haar kussen, en hare oogen, hare groote schitterende oogen richtten zich op haar echtgenoot. Toch vervolgde zij zacht, was ik geluk kiger dan nu, Hoe; riep Garnaud uit. Ben je niet gelukkig? Wat zou je dan willen om geluk kig te zijn? Wat ontbreekt je? ,,Er ontbreekt mij niets. Ik verlang naar een kind, en dat is er. Maar dat is het juist, wat mij beangstigt: wij zijn te gelukkig, Jules. Alles gaat ons te goed. Het is niet natuurlijk dat wij gelukkig zijn zooals nu. Ik ben bangja, ik ben bangik ben bang voor morgen, ik ben bang dat de dag van morgen ons het geluk van vandaag duur zal doen betalen. Garnaud haalde de schouders op. Hij glimlachte gedwongen, Gedachten van vrouwen.... Heb je ooit gehooid, dat iemand zich beklaagde, dat hij te gelukkig was? Je bent op het oogenblik zeker wat terneer gedrukt, Fel ste. Eenige dagen rust en goede verzorging, en al die zwarte vlinders zijn weggevlogen,^ Toen schudde Marie het hoofd. Ze keek haar man strak aan: Luister, Jules, Omdat wij toëh bezig zijn over deze zaken te praten, moet ik je zeggen wat er allang in mijn hoofd om gaatsedert je dien rijkdom hebt ge kregen, die mij schrik aanjaagt. Dier rijk dom is te gauw gekomen, begrijp jc? Zoo gauw, dat ik op het oogenblik nog "meen te droomen. En dan.... en dan.... kan ik mij den oorsprong van dezen rijkdom niet verklaren. Garnaud werd bleek: Wat wil je zeggen? Heb ik ie niet alles gezegd omtrent mijn eerste 'zaken? Jawel, maar nog altijd is mij onbekend, waar vandaan het geld kwam, wagrmee je die zaken gedaan hebt, Kijkl riep Garnaud uit, en zijne wenk brauwen trokken zich samen. Heb ik je niet gezegd, dat ik in de gelegenheid ben geweest om twaalf duizend francs te lee- nen, overigens ahn een hoogen interest? Jawel, antwoordde Marie. Alleen heb je mij nooit gezegd wie je het geld geleend had. 1 Je hebt het mij nooit gevraagd. Overi gens, voegde Garnaud er terstond bij, indien je het gevraagd had, zou ik het je niet ge zegd hebben; mijn geldschieter had het mij verboden en ik heb hem moeten beloven te zwijgen, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6