STADSNIEUWS Een treurig verschijnsel. DrJnkwatsrroorzlening In Haarlemmermeer. Aalsmeer en Uitiioern. voornaamste Nieuws Kras tint Vrijdag 6 Augustus 1926 50ste Jaargang No. 16320 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. Eerste Blad Agenda 7 Augustus ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Bevordering van opvoeding en onderwijs aan den land- en tuinbouwenden stand. Examen Kerkel. en Bijbelsche Geschiedenis te Haarlem (diploma B.) De Waterleiding gereed. Eerste plechtige H. Mis. Examens Lichamelijke Oefeningen M. O. Examen Hoofdacte. De oogst 1926. Doodelijk ongeluk. De nieuwe bewaarschool te Beverwijk. OïjwEcp ÜK.fejrïV^yiccL 1 J T* inisxif Examen Godsdienstdiploma B. te Wijkeroog. Nederlandsche Arbeiders- Reisvereeniging. De arbeidstijden der chauffeurs. De trein zonder rails. Nationale Draadlooze Omroep. Herstellingsoord „De Haarlemsche Buitenschool". Personalia. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Een Kampeerders-organisatie. Geen verlof voor de cantine op Schiphol. Feestavond R. K- Esperantisten- vereen. „Abbé Richardson". Aanbesteding. rW twJHminentspftjï ffëïffafagï voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. RIE8WE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertenties) tusscbeD den tekst, ais ingezonden mededeeüng, 60 cl per regel: op de le pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod* advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Het toenemen van het aantal krankzinnigen is wel een der treurigste verschijnselen van onzen tijd. r Welke menschen toch zijn beklagenswaar diger dan zij, die het gebruik missen der ver standelijke vermogens, het gebruik der rede, de heerlijkste gave ons door God geschon ken? Daarom moet het feit, dat het geta! krankzinnigen vermeerdert, geacht worden een der schaduwzijden te wezen van de hui dige periode van vooruitgang. Al laten wij voor het oogenblik het ongeluk voor den krankzinnige zelf buiten beschou wing, dan nog is de toenemende krankzin nigheid een verontrustend verschijnsel. Hoeveel leed toch komt er niet over een heele familie, wanneer een harer leden door deze vreeselijke ziekte getroffen wordt en ook, wat moeite en zorg vereischt de verple ging van zoo'n ongelukkige. Het getal krankzinnigengestichten neemt toe en zeer dikwijls hoort men van uitbrei ding en vergrooting. En toch is er vaak plaats te kort, zoodat zij, die een ongelukkige willen doen opnemen, soms vergeefs aan kloppen. Nu moet men echter daaraan geen ver keerde beteekenis hechten, omdat niet alleen door het toenemen van het getal krankzin nigen de cijfers zoo gestegen zijn. Immers, vroeger nam men in een gesticht de lastige en gevaarlijke personen op, ter wijl men tegenwoordig uit menschlievendheid veel spoediger opneemt, omdat men de be klagen swaardigen niet meer tot spot van kwajongens en onverstandigen, op straat wil laten loopen. Daarbij komt, dat vooral in de steden, door uitbreiding van handel en Industrie, alle le den van een huisgezin vaak bezig gehouden worden, dus een krankzinnige wel wegge zonden moet worden. Maar toch, er is een toename, een zeer groote toename, die met reden verontrustend genoemd mag worden. Dat blijkt o.m. uit het stijgend aantal zelf moorden, want zelfmoord wordt vaak ver oorzaakt door afwijking van den geest, en het blijkt ook uit de vermeerdering der sa natoria voor zenuwlijders. Welke zijn de oorzaken? Allereerst treedt op de erfelijkheid, die in de geheele ziekteleer ingrijpt, maar zich zeer sterk voordoet in zielsziekten. Hoe groot de invloed der erfelijkheid is, kan niet precies worden geschat, maar ze ker is, dat in zeer vele gevallen van de geestesafwijking, oorzaken te bespeuren zijn in een voorafgaand geslacht. Natuurlijk zul len alle personen uit een geslacht waarin krankzinnigheid soms voorkomt, niet daar om behoeven te vreezen voor verstandsver bijstering. Dat zou al heel ongelukkig we zen, Maar er zijn zwakken, en het is zaak, er zooveel mogelijk voor te zorgen, dat deze erfelijk-belasten, die nog goed over hun ver stand beschikken, niet door de vreeselijke ziekte worden aangetast. Op het verstand, op het zenuwgestel van zulke menschen toch, werken vele dingen nadeelig, die voor ande ren onschadelijk zijn. Zooals sommigen vatbaar zijn voor tering, zonder dat zij daarom die ziekte behoeven te krijgen, zoo zijn velen vatbaar voor stoor nissen in hun geestvermogens. Er zijn meerdere invloeden, die iemand krankzinnig kunnen doen worden en in de eerste plaats schaden hen, die erfelijk belast zijn. Het alcoholmisbruik bijv,, omdat daardoor in sommige families misdaad en krankzinnig heid elkander als 't ware afwisselen. Dan, de sociale misstanden, die in nauw verband staan met het alcoholmisbruik. Het valt niet te loochenen, dat door drank misbruik achteruitgang plaats moet vinden, doch men mag evenmin vergeten, dat velen tot drinken komen door armoede. Armoede is dikwijls het gevolg van drankzucht, maar ook vaak is nijpende armoede de oorzaak dat er naar drank gegrepen wordt En zoo werken ellende en alcohol samen om het aantal krankzinnigen grootèr te doen worden. In groote gestichten meent men, dat meer dan 40 procent daar gekomen zijn door hef misbruik van alcohol, al zal een groot deel dier ongelukkigen dan ook wel erfelijk be last zijn. Een andere oorzaak is te zoeken in onze tegenwoordige samenleving, die geheel an ders is dan een goede halve eeuw geleden. Er heerscht thans een rustelooze gejaagd heid, groote, gewaagde ondernemingen doen velen steeds in gespannen toestand leven. Belangrijke gebeurtenissen volgen elkan der op met groote snelheid en de strijd om het bestaan wordt steeds moeilijker gestre den. Het is een zenuwachtige tijd. Daarbij komt de opeenhooping van men schen in de groote steden, de stoom en elec- triciteit, die de arbeiders naar de fabrieken drijven, waar de machines snorren en de ra deren rusteloos voortwentelen. Vervolgens de vele gevaarlijke bedrijven, die voortdurend alle oplettendheid eischen, de zenuwen ge spannen houden en den mensch afmatten. Verder de overlading op vele scholen en instellingen, waar jonge mannen, kinderen dikwijls, worden volgepropt met allerlei ken nis, meerdere talen enz., om hen gereed te maken Voor den strijd des levens. De kalmere levensbeschouwing van voor heen is thans verdwenen. Dit komt den geestestoestand van de mees ten niet ten goede; door al deze onnatuvr werden velen zenuwziek, sommigen krank zinnig. Ook de godsdienstloosheid is een factor. #De godsdienst, het geloof aan den almach tigen Gcd, tot de kennis van Wiens bestaan, de rede, afgescheiden zelfs van de Open baring, ons reeds brengen kan, dat geloof en die godsdienst zijn voor talloozen verloren gegaan. En toch bet Geloof, dat ons leert onderworpen te zijn aan den wil Gods, het Geloof, dat ons doet berusten in leed en lijden, doet vertrouwen op een eewige ver gelding van goed en kwaad, dat Geloof be hoedt ons voor wanhoop, doet ons geduldiger dragen, behoedt dikwijls voor nedervallen on der de slagen, die ons treffen. Doch de mensch zonder geloof, zonder hoop op eeuwigheid, laat zich eer ontmoedigen, vervalt bij harde slagen gemakkelijker tot wanhoop. De Godsdienst leert ons, dat wij het volle geluk op deze wereld niet zullen vinden, de Godsdiènst houdt nog velen terug van het rusteloos zoeken en jagen naar schijngenot, dat niet bevredigen kan en diepe teleurstel ling brengen moet. Overtuigend blijkt, dat ook het ongeloof van onzen tijd meewerkt aan het toenemen van het aantal ongelukkige geesteskranken. Dat erkenden ook volmondig groote ge leerden, die hun studie maakten van de zielsziekten. Sociëteit ,,St. Bavo" Vioolonderwijs, 3 uur Geel Wit, 5 uur. Gewone Zittingen, 7 uur. St. Jozefsgezellen gebouw, Jansstraat 59. Geopend-van 8 tot 10 uur. Muziekconcours Spoarndam. Concert door de Haarlemsche Harmonie Voorwaarts", 8 uur. Gem. Concertgebouw. „Hoe ik mijn kind gedood heb" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbnreao van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat Jl. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—S uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 95412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m.- ^012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheeb. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boekeD van 25 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. MarthaTereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. Si Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23' uur, Donderdag van 12 uur. RJG Kraamver zorging Tan de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.IC. Reclasseeringsvereeniging, aid, Haar lem. Eiken Donderdagavond hall 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter der R. K, Vereeni ging tot verschaffing en bevordering van Op voeding en Onderwijs ten behoeve van den Land- en Tuinbouwenden Stand in het bis dom Haarlem, den Weleerw. Heer Rector J. P. J. Kok te Bloemendaal (Dennenheuvel) als opvolger van den Zeereerw. Heer Pastoor J. Nolet, aan wien eervol ontslag is ver leend. Geslaagd de Eerw. Zusters: Alice, Sera- fia, Leontine, Polycarpa, Angèle, Gertruda, Helena, Mathilda, Remacia, Willibrorda, Anacleta, Gabrièle, Ignatio, Seraphina; de dames: S. Boon, A. Bossaert, D. Janse, A. Leyen, C, van Nooy, A, v. d. Riet, C. Stave- nuiter; en de heeren: gebroeders J. Rern- merswaal en Th. Remmerswaal. Mej. M. van Lingen maakte examen alleen in Kerkgeschiedenis en is eveneens ge slaagd. (St. Bavo.) Naar wij vernemen is de aanleg van het waterleidingnet in de gemeenten Haarlem mermeer, Aalsmeer en Uithoorn thans zoo goed als voltooid. Het hoofdbuizennet is ge reed. Nog enkele dienstleidingen moeten worden gelegd. Nog niet voltooid zijn het Aanjaagstafion dat de gemeente Amsterdam bezig is te bou wen aan den Spaarnwouderdwarsweg en van v/aaruit straks het duinwater in het leiding net der Provincie zal worden geperst, terwijl met den bouw van den aan den Aalsmeer- schen oever van den Westeinderplas ontwor pen watertoren nog geen aanvang gemaakt is kunnen worden, omdat het Hoogheemraad schap Rijnland meende de vergunning voor den aanleg der verbindingsbuizen in de dij ken van den Hornmeer- en Stommeerpolder niet te kunnen verleenen. Men is bezig dezen cnverwachten hinderpaal langs administratie- ven weg op te ruimen. Nochtans heeft de Directeur van het P, W. N., teneinde de ingezetenen zoo spoedig mo gelijk uit den nood der gebrekkige drink watervoorziening te helpen, de voltooiing der laatstgenoemde bouwwerken niet willen afwachten om met de waterlevering te be ginnen. Deze heeft dan ook reeds op ruime schaal plaats. In de functie, die later in het Aanjaagsta- tion van Amsterdam door de daar van pro- vinciewege op te stellen pompen moei wor den, verricht, is thans voorzien door een tij delijk pompstation, opgericht op hetzelfde terrein, waar de Amsterdamsche inrichting moet verrijzen. Minder gemakkelijk is de toren te ver vangen. Teneinde het buizennet voortdurend onder druk te houden, moeten, zoolang er ge«n to ren is, de bedoelde pompen den geheeleu dag en avond blijven werken, terwijl jn nachturen een in Leiduin geplaatste pomp- installatie voor den noodigen druk zorgt. Qok aan de verbinding met Uithoorn kon nog geen definitieve oplossing gege.ven wor den, zoolang het vraagstuk van den bouw van den watertoren nog niet is opgelost. Intusschen, de bewoners van deze streek die zoo dikwijls door drinkwatergebrek worden geplaagd, zijn thans uit den nood en dat is voor hen een gelukwensch waard. Onze oud-stadgenoot, de weleerw. frater Amandus Loots S.S.C.C., zal Zaterdag 8 Augustus in de Kloosterkapel zijner Con gregatie te Valkenburg de H. Priesterwij ding ontvangen en Dinsdag 10 Augustus d.a.v. 's-morgens 9 uur, zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen, in de Kathedrale Kerk ,Sint Bavo", hier ter stede. Van 254 tot 4 uur wordt dien dag recep tie gehouden in de ouderlijke, woning van den neomist aan de Emmastraat 18. Haarlem, 5 Augustus. Geëxamineerd 11 mannelijke candidaten. Afgewezen 8. Ge slaagd de heeren J. v. d. Laan te Groningen, J. M. v. d. Lijke te Haarlem en G. Borkent te Amsterdam. Haarlem, 5 Augustus. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Afgewezen 5. Ge slaagd de dames: A. S. Scholtz te Bever wijk, W. J. H. van Binsbergen en M. E. Reij- nen, beiden te Haarlem. De eerste vruchten van den oogst 1926 zijn binnengehaald, schrijft men ons uit Spaamdam, n.l. karwij. en koolzaad. Wan neer de opbrengst en de kwalitieit van deze gewassen een zuiver beeld geven van dc gewassen, die nog moeten worden geoogst, ziet het er niet bepaald rooskleurig uit voor de boeren, want voornamelijk van karwij- zaad zijn de oogstresultaten niet schitterend. Een opbrengst van ongeveer 17 balen per Hectaren tegen de thans geldende prijzen is dan ook niet loonend. Het js verbazend jammer, dat het mooie, warme weer maar een paar weken heeft geduurd. Gelukkig is het de laatste dagen niet warm geweest, want wanneer regen en warmte samengaan, gaan de gewassen zeer spoedig tot bederf over. Het erwtengewas heeft dan veel te lijden, vooral nu dat gewas zoo ver bazend „weelderig" gegroeid is. Over de kwaliteit der erwten wordt zeer verschillend geoordeeld en er zal blijkbaar groot verschil zijn in de 'oogstresultaten. De vooruitzichten van tarwe blijven goed. De suikerbieten zijnverbazend veel bijgekomen en het laat zich aanzien dat een redelijk gewas kan wor den verwacht. Blauwmaanzaad en mosterd zaad blijft zich goed ontwikkelen en be leven. een gpe.de opbrengst. Over het algemeen zijn de oogstvooruit- zichten niet ongunstig te noemen, mits we droogte en warmte krijgen. Op de Dreef liep gisteravond de 75-jarige D. v. d. .E. wonende Zoetestraat 52, met zijn echtgencote, komende uit het Freds- rikspark. Hij stak vlug de straat over om een tram ,die uit den Hout naderde, te doen stoppen. Hij struikelde viel op de rails, juist voor de tram, en werd over reden. Nadat de tram was opgevijzeld, kon een aanwezige geneesheer slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gast huis vervoerd. Een ooggetuige verhaalt ons: Tegen half elf! Op dé Dreef eenige late muziekliefheb bers, die vlug huiswaarts keerden. Ook ik behoorde tot hen. Ongeveer ter hoogte van het Museum voor Kunstnijverheid, hoorde ik plotseling een doordringende gil; een uit de richting Heemstede komende tram stopte op hetzelfde oogenbük. Er moest een ongeluk gebeurd zijn! Zoo snel als :k kon, liep ik naar de tram toe, terwijl van den anderen kant een aantal militairen kwam aangeloopen. Een blik onder de tram en ik zag welk vreeselijk ongeluk had plaats gegrepen; een man lag er roerloos onder met het hoofd gewrongen tusscheïi baansohuiver en de straat. De conducteurs probeerden met behulp van militairen en omstanders den wagen met domme krach ten op te vijzelen. Dit lukte slechts ten deele, want een der dommekrachten bleek niet goed te functionneeren. De haanschui- ISevptivyc QFJV. ÏQm.WlLl£M (^RprtD tlcZ-GCHiTML In opdracht van het parochiaal kerkbe stuur van St. Agatha, te Beverwijk, is door iet architectenbureau fa. Robbers, te Haar lem, een plan ontworpen voor den bouw van een nieuwe Fröbelschool. Zooais reeds bekend is, zal de nieuwe gebouwd worden op het terrein aan de Ko ningstraat, hetwelk reeds geruimen tijd ge leden voor dit doel is aangekocht. Uit de hierboven gereproduceerde tee- kening krijgt de lezer een indruk over de inrichting van de Fröbelschool. De ingang is geprojecteerd in het midden van den 31 M. langen voorgevel. Aan beide zijden bevinden zich de vestiaires en toilet ten. De gang, die over de geheele breedte van het gebouw doorloopt, geeft verder toe gang tot .4 lokalen en het speellokaal, dat tusschen de twee lokalen aan de achterzijde is geprojecteerd. Men ziet voorts, dat twee verschillende ver werd toen doorgezaagd, waarna een inmiddels ter hulp gesnelde dokter en eenige leden van Eerste Hulp den gewonde onder de tram vandaan haalden. Een kort onderzoek van den dokter wees uit, dat de man reeds was overleden. Een laken werd over het misvormde ge'aat gelegd, waarna men het lichaam op het gras neerlegde. Een groote p'as bloed wees de plaats aan waar het ongeluk was gebeurd. Naar ik uit een gesprek tusschen politie en dokter vernam, duurde het ruim 20 mi nuten voor de politiebrancard ter plaatse verscheen. De echtgenootc van den verongelukte werd in zeer overspannen toestand van de plaats van het ongeluk weggeleid. Naar ik van omstanders vernam is het tragische ongeluk te wijten aan onvoor zichtigheid van den man, die voor de tram wilde oversteken en in de haast over de vluchtheuvel gestruikeld was. Het diploma B Werd uitgereikt, meldt „Sint Bavo" aan de Eerw. Zuster Odulfa, aan Mej. E. Hopman, en aan de heeren' J. Gallee, J. Jorna en H. van Roozendaal. Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Arb. Reisvereeniging zijn voor de maand Augustus de volgende uitstapjes georga niseerd ZONDAG 8 Augustus, Excursie naar het vliegkamp „Schiphol". Samenkomst 9.45 op de Groote Markt. Het vliegveld zal onder deskundige leiding bezichtigd worden, ter wijl als attractie één der deelnemers(sters) een gratis vliegtochtje zal mogen doen, welke gelukkige door loting zal worden aangewezen. ZONDAG 15 Augustus. Autotocht naar Arnhem. DONDERDAG 19 Augustus. Fietstocht door de omstreken van Haarlem, vertrek 's avonds 7 uur vanaf de Zijlburg. ZONDAG 29 Augustus. Fiets en auto tocht naar 't Bloemendaaische strand, sa menkomst 9.45 uur Zijlburg' Aan het strand zullen diverse spelen om prijzen georgani seerd worden. ZONDAG 15 September. Fiets en auto tocht naar Velserbeek. Vertrek 10 uur v.m. vanaf het stationsplein. Naast de bezichtiging van deze schoone buitenplaats zullen er di verse spelen georganiseerd worden om aardige prijzen. Door de Hoofdbesturen van de beide samenwerkende chauffeurs-organisaties n.l. de Ned. Unie van arbeiders in het Automo bielbedrijf en den Ned. Bond van Part. Chauffeurs is een Comité van actie benoemd. Dit Comité heeft tot taak stappen te doen ter invoering van de betreffende artikelen van de Arbeidswet 1919 voor de bedrijfs- chauffeurs, waardoor dus de werktijden en de vrije dagen voor deze chauffeurs door de wet zullen worden geregeld. Daarnaast zal getracht worden voor de particuliere chauffeurs eeii wettelijk voorgeschreven we- kelijkschen vrijen dag te verkrijgen. De eerste „trackless-train" die een we reldtour maakt zal, na reeds 38000 mijl door Canada, Amerika, Mexico en Engeland af gelegd te hebben, 9 Augustus -ook in ons land te zien zijn. De trein bestaat uit een volledige locomotief met tender en een luxueus ingerichte Puilman-car met een eet- en slaapzaal voor 5 personen. De trein kan 40 mijl per uur afleggen. De locomotief is voorzien van twee 90 P.K. motoren, hydraulische remmen etc. Er is ook een radio-installatie in den wagen. Een groot aantal plaatsen in ons land zal worden aan gedaan. Naar ons werd meegedeeld, zou de „trackless-train'', die op 9 Augustus de reis aanvangt, de volgende route nemen; op 9 A-ugustus: Rotterdam, Dordrecht, Roosen daal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Vlissingen, Schiedam, Delft, Den Haag, Lei den, Haarlem, Amsterdam, Zaandam, Uit- ttsppen naar dc bovenverdieping voeren. Hierdoor is een practische indeeling ver kreeg. Boven is de indeeling gelijk aan die van beneden. Alleen is hier boven den ingang een kamertje geprojecteerd voor 't school hoofd. Ten behoeve der centrale verwarming, berging van kolen, etc., zijn kelders ontwor pen, die aan de voorzijde komen te liggen Tenslotte wordt achter het sehoolgbouw een ruim speelterrein ingericht. De afmetingen der lokalen zijn 7X7 M., die der speellokalen 8 X 10 M. De school zal ruimte bieden voor de plaatsing van 300 leerlingen. Het ontwerp is van den architect den heer Van Ooyen, van het bovengenoemde archi tectenbureau, dat op het gebied van scho lenbouw een gevestigde reputatie bezit. geest, Beverwijk, Alkmaar, Amsterdam enz. Het is een reclame voor een Amerikaan- sche filmmaatschappij. De heeren C. Schellenberg Jr. en J. Aukes, resp. voorzitter en secretaris van de Nederl. Radio Unie hebben een adres ge richt aan den Minister van Waterstaat, waarin zij den Minister verzoeken de be zwaren, in amateurskringen gerezen over het rapport der commissie tot onderzoek van het vraagstuk betreffende Nationalen Omroep ernstig te onderzoeken. Men meldt ons, dat eenige stadgenooten gisteren vergaderden met bet doel om te komen tot oprichting van een Haarlemsche Buitenschool, eene instelling, waarnaar door velen reikhalzend wordt uitgezien. Een commissie werd' benoemd tot opstel ling der concept-statuten, die in de consti- tueerende vergadering op 1 September a.s. ter goedkeuring zullen worden voorgelegd, terwijl in deze bijeenkomst tevens het defi nitief bestuur zal worden gekozen. Tot directeur van de stichting Vogelen zang te HillegomBloemendaal is benoemd dr. A. J. de Blinde, geneesheer van de stich ting Bloemendaal te Loosduinen. Het bestuur van de vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland heeft onder Hillegom en Bloe mendaal een terrein aangekocht, teneinde door haar vijfde stichting (buiten de kliniek) te doen bouwen. Het vraagstuk der overbevolking. Er zijn ten allen tijde menschen geweest, die zich voor de toekomst onnoodig bezorgd maken en zich bezighouden met allerlei voorspellingen. Jarenlang b.v. werd er gesproken over de steenkolen-catastrophe. En daarbij werd ons een berekening voorgezet, waarbij m zooveel en zooveel jaren de voorraad aan steenkool, welke de aarde bevat, zou zijn uitgeput en de menschheid gedoemd zou zijn jammerlijk te gronde te gaan. Het koien-vraagstuk is op den achter grond geraakt en inplaats daarvan hebben we nu het probleem der overbevolking ge kregen. Wat de groote, Duitsche dichter Schiller verkondigd, dat er plaats is voor allen op deze aarde, wordt door onze mo derne bevolkings-theoretici verworpen. Neen, zeggen zij, de tijd is niet ver meer. dat de aarde te klein zal zijn om de menschheid te herbergen. Er zal per per soon geen vierkante kilometer meer be schikbaar zijn. Het onvermijdelijke gevolg zal dan zijn: een vernietigingskamp van allen tegen allen. Nu is het v.-eer de Fransche statisticus, professor Barty, die de wereld mei zijn ongeluksprofetieën komt verontrusten. Hij heeft gerekend en de berekeningen van statistici falen, zooals men weet, nooit. Dagelijks worden er 50.000 kinderen ge boren, zegt de Fransche geleerde. Na 750 jaren zal op die manier de aarde door 14 milliard menschen zijn bevolkt. Daarvoor is geen ruimte beschikbaar. De strijd om het bestaan zal reeds veel vroeger zijn be gonnen en in dezen strijd zullen dit is de eerste groote voorspelling van Barty de zwarten overwinnaar zijn. Volgens Barty zal de zwarte bevolking zich in 40 jaar verdubbelen, het gele ras in 60 jaar, het blanke eerst in 80 jaar. De zwarten zullen dus, wanneer de aarde de massa menschen niet meer kan voeden en hongersnood ontstaat, van zelf weer tot het kanibalisme terugkeeren en dan natuurlijk eerst de blanken oppeuzelen. Ons voorland is der halve de maag van den neger. Daarvoor is niet noodig, dat wij naar Afrika gaan. De zwarten zullen, volgens prof. Barty. door den honger gedreven, naar Europa komen en ons hier op eigen erf verzwelgen. Geen erg prettig toekomstbeeld. De licht zijde bij al dit 8ombere is, dat we nog den "tijd hebben, voor het zoover is. Doodelijk tramongeiuk aan de Dreef te Haarlem. Een nieuwe stempelmachine bij de Poste rijen. Geen vernielde briefkaarten meer. Onze verstandhouding met België. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel acht haar ernstig bedreigd. De overval in de Boaz-Bank te Bussnm, R. K. Vrouwencongres te Vught (vervolgj. Minister Kan in Drenthe. Zal de weeldeverteeringsbelasting worden ingetrokken? Een Duitsch-Franschc ha-ndelsprovisorium tot stand gekomen. Strenge maatregelen werden aacgekon- digd tegen fraudeerende ambtenaren in Spanje, De Fransche Socialisten zullen een amen dement op de Grondwet indienen tot be perking van de bevoegdheden van den Senaat. Zware overstroomingen werden gemeld uit China en Japan. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.71. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.10. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Augustus. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Surrey. Laagste barometerstand 759.3 m.M. te Thomshaven. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Augustus. Zwakke tot matige Z. W. tot W. wind; betrokken tót zwaar bewolkt; kans op eeni ge regen in 't N. In 't Z. weinig of geen regen; weinig verandering in de tempera tuur. Door kampeerders van het Bloemendaai sche strand is een vereeniging opgericht, met het doel den kampeerders gedurende hun verblijf op het strand tegen matige prij» zen levensbehoeften te verschaffen. In de vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmermeer werd gisteren behan deld een voorstel van B. en W„ om aan het gemeentebestuur van Amsterdam onthef fing te verleenen van de verorde ning, regelende boogere eischen voor val* lofslokaliteiten ten behoeve van de cantine, welke het voornemens is in te richten in een stalgebouw, gelegen op het vliegveld „Schiphol." Door den voorzitter werd namens B. en W. voorgesteld de gevraagde ontheffing te verleenen, maar na eenige discussie werd dit voorstel verworpen met 12 tegen 5 stem men, omdat verschillende leden het minder wenschelijk achtten, dat in deze cantine oc k bier en port zou kunnen worden geschon» ken. Men schrijft ons; Ter gelegenheid van dc jaarvergadering van de R.-K. Esperantistever. „Abbé Richardson" en ter viering van het geluk kig herste] van haar President, den Heer G. Hoogeveen, is Donderdagavond door haar Bestuur een feestavond georganiseerd in het gebouw v. d. Jozefgezellenvereer., Haarlem III a. d. Koningsteinstraat Door eenige leden werd een aardig 2 ac- tertje, getiteld „De Blijmoedigen", ten toc- neele gebracht. Door het vlotte spel werd het' stukje door de aanwezigen met aan dacht gevolgd en het luide applaus bewees, dat het zeer in den smaak viel. Verder werd 'V avond opgeluisterd door piano en viool. Het Bestuur en dc leden kunnen met ge noegen terugzien op dezen welgeslaagden avond en zii vertrouwen, dat vele, welke iets voor het Esperanto voelen,, zich bij haar zullen aansluiten. Hedenmorgen werd vanwege de Rijkswa terstaat in het bureau Kruisstraat 3 aan besteed: Het uitvoeren van bestratingen en het aanleggen van een rijwielpad op den Rijks straatweg van Amsterdam naar Laren, ondtr de gemeente Diemen. Raming 28000. Ingekomen waren 17 biljetten.'Laagste in schrijver E. H. Piepers, Blaricum, 23.594.—,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1