KWATTA.Tf RADIONIEUWS. VOLLE-MELK-REEP beter dan Goed: BE BESTE DE SPAARNEBANK HEEMSKERK HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. BENNEBROEK. OVERVEEN. IJMUIDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Inbraak te Gouda, f 12000 gestolen. De Kerkvervolging in Mexico. Pater Maina S.J., over de Mexicaansche toestanden. KERK EN SCHOOL. Het aanstellen van nieuwe leer krachten aan R. K. Scholen. MARKTNïEUWS. VISSCHERIJ. 9 5 VELSEN. SANTPOORT. VIJFHUIZEN. HAARLEM. De twist in die Wolstraat. DE TAXI-TARIEVEN. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. De Prov. Griffie te Haarlem en het Paviljoen. SPAARNDAM. 'V4 Raadsvergadering. Woensdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Met kennisgeving was afwezig Dr. v. d. Bergh. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het Propaganda-Comité voor Wegen- verbetering vraagt financieelen steun. B. en W. stellen voor 'n subsidie toe te staan van 10 en daarbij tevens genoemd comité eens te wijzen op den slechten toestand van den Rijksstraatweg. Besloten wordt genoemd bedrag toe te staan. b. De vereeniging Nederl. Gemeenten ver zoekt subsidie voor onderwijs en ontwikke lingsfilms. Hierop wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. c. Opnieuw komt in behandeling het ver zoek van het R.K. Schoolbestuur, alhier, om 'n bedrag van 120 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe leermiddelen voor hare meisjesschool. B. en W. stellen afwijzing voor, hun hou ding gronden zij op de wet. Wordt z. h. st. goedgekeurd. d. De Malariabestrijding vraagt subsidie ten bedrage van 1 cent per inwoner. Wordt uitgesteld tot de begrooting 1927. Aanwijzing van 2 leden v«or het college van zetters. B. en W. bieden een voordracht aan voor bovengenoemd college: no. 1. J. de Ruyter aftr.; 2. J. v. Duivenvoorde. Voor de tweede vacature: 1. KI. de Vries aftr.; 2. J. de Wilde. De Raad kan zien met deze voordracht vereenigen. De instructie der ambtenaren ter secre tarie wordt ongewijzigd goedgekeurd. Ontslag van het hoofd der O. L. S. Het hoofd der opgeheven openb. lagere school wordt op voorstel van B. en W. eer vol ontslag verleend, onder dankzegging voor de langdurige diensten aan de gemeen te bewezen. Vervoer van kinderen, die de O. L. School te Beverwijk bezoeken. Verschillende personen vragen tegemoet koming in de kosten, verbonden aan het bezoek der scholen in Beverwijk. Besloten wordt met den heer Mooij te Beverwijk een overeenkomst aan te gaan, de kinderen van en naar Beverwijk te ver voeren voor een door de gemeente te be talen bedrag van 25 per kwartaal. Aan de orde komt dan de wijziging School geldregeling. Deze regeling vraagt wijziging, daar de bedragen in de regeling genoemd, vermin derd moeten worden met den kinderaftrek. B. en W. stellen voor deze bedragen hier mee te verminderen, al zal de opbrengst daardoor beduidend minder worden. Verschillende heeren hebben hiertegen be zwaar en wenschen verandering der rege ling. De heer Henneman stelt voor, één jaar de proef te nemen. Blijkt de opbrengst van het schoolgeld te gering, dan kan later nog een wijziging plaats hebben. Het voorstel-Henneman komt in stem ming en blijkt evenveel voor- als tegenstan ders te hebben. In de volgende vergadering komt het dus opnieuw in behandeling. Daarna wordt behandeld de Gemeentere kening en die van het Algem. Armbestuur, dienst 1925. Het nadeelig saldo der eerstgenoemde be draagt 150 dat van het Armbestuur 478.71, wegens hooge.ziekenhuisvergoedin- gen. Een commissie van onderzoek wordt be noemd, bestaande uit de heeren Klaassen, Wentink, en de Wildt. Ondergrondsche aanleg van een gedeelte van het electrisch net. De laatste jaren is telkens een gedeelte van het net ondergrondsch gemaakt; de kosten werden bestreden uit de winst van het bedrijf. B. en W. gelooven, dat het finantieel voordeeliger is, een grooter gedeelte tegelijk te nemen. Het advies is ingewonnen van 'n hoofd-ingenieur der P.E.N., die van hetzelfde gevoelen was en een plan van uitbreiding heeft opgemaakt. De totale kosten bedragen ongeveer f 30.000, waarbij dan ook gerekend zijn de kosten voor de vernieuwing en verbetering van het overblijvende bovengrondsche ge deelte, wat echter kan gebeuren met eigen personeel en met het vrijkomende materiaal van het ondergrondsche gedeelte. Als gevolg van deze werkzaamheden zal het strooverlies aanmerkelijk verminderen, de onderhoudskosten geringer worden en tevens volstaan kunnen worden met twee ambtenaren. Den ambtenaar Bekker, tijdelijk in gemeentedienst, kan ontslag gegeven worden, wat een flinke bezuiniging geeft, B. en W. stellet) daarom den Raad voor een geldleening aan te gaan van 25000. Rente en aflossing hiervan kunnen bestreden worden uit de winst van het bedrijf, terwijl de voordeelen van dit plan misschien zoo danig zullen zijn, dat hiermede alle uitgaven voor de verbetering kunnen worden be streden. Als ontslagdatum van genoemden ambte naar wordt genoemd de eerste helft van 1927. Zonder h. s. gaat de Raad met dit uit breidingsplan accoord. De werkzaamheden zullen in net laatst van September aanvangen de verbetering van het bovengrondsche net in de 'eerste helft van 1927. Kohier Hondenbelasting. Theoretisch zijn er in deze gemeente i losloopende en 188 vaststaande honden. Practisch is eerstgenoemde categorie Y°'~ gens de meening van verschillende leden, veel grooter. Voortaan zullen tegen de eige naars van de „los-vaststaande" honden strenge maatregelen worden genomen. Na de rondvraag, waarvan niemand ge bruik maakte, sluiting der vergadering. R. K. Fanfarecorps van het Patronaat. Deze vereeniging gaat Zondag 22 Augustus a.s. naar Purmerend om' deel te nemen aan een vriendschappeliiken marschwedstri;d. Verschillende Patronaatscorpsen uit het Diocees zullen er aan deelnemen. Woens dagavond had alhier de eerste oefening «laats op het Patronaatsterrein. Kraanbeurs. Donderdag werden op de graanbeurs te Hoofddorp verhandeld: tarwe tegen den prijs van 17IS; rogge 8.50 —9.50; gerst chevalier 9—10; wintergerst 8.509.5C; witte duiveboonen 1316; karwij 32—-33; blauwmaanzaad 4446; koolzaad 2123; kanariezaad 13.50 14.50, alles per 100 k.g. Kondendressurclub. Het moet in het voornemen liggen van enkele personen te Hoofddorp een hondendressuurclub op te- richten. Reeds hebben zich een vijftal per sonen vereenigd met het doel om propagan da te maken voor de op te richten vereeni ging en leden te verwerven. Als voorloopig secretaris treedt op de heer W. H. Jansen, wonende aan den Ijweg, te Hoofddorp. L Het doel van de vereeniging zal zijn om honden af te richten voor eventueele poli tiediensten, enz. Aanbestedingen. Bij de gehouden aan besteding voor het bouwen van een woon huis met schuur voor den heer H. J. Ver vloed alhier (bouwkundige C. van Damrae, te Hoofddorp) waren laagste inschrijvers Perceel I (metsel- en betonwerk): P. Bak ker. te Nieuw Vennep voor J 239-.—. Perceel II (timmer-, lood- en zinkwerk): P. Bakker, te N. Vennep voor 1622. Perceel III (schilder-, glas- en behang- werk): W. N. C. Groenveld te Hoofddorp voor 306. De guning is aangehouden, Bij door den bouwkundige C. van Dam me te Hoofddorp gehouden aanbesteding voor het bouwen van een landbouwschuur met wagenhuis en mestvaalt ,,'t Oog om hoog", waren de laagste inschrijvers: Perceel I (metsel-, beton- en grondwerk): Kinkel en Bras te Nieuw Vennep voor 9608; Perceel II (timmer- en ijzerwerk): Jansen en Appelman te Nieuw Vennep voor 8146; Perceel III (lood- en zinkwerk): G. Vis sers, te Nieuwer Amstel voor 339. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur. Afwezig de heer Buurman. Door den voorzitter werd voorlezing ge daan van een adres van het bestuur van den Nederlandsahen Bond van Personeel in overheidsdienst, gevestigd te Amster dam, waarin zij aandringen op een spoedige behandeling van een werkliedenreglement. Aan adressant zal worden bericht, dat de Raad reeds meermalen bij B. en W. op spoed heeft aangedrongen en voor!oop:g rustig wil afwachten. De rekening van de gemeente, die der bedrijven en van het burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1925, werden aange boden en in handen gesteld van de com missie voor de financiën^ De gewone dienst van de gemeenterekening is sluitende ge maakt met een winst van ruim 7000. Nadat burgemeester en wethouders had den verklaard, dat de door den heer S. van Wijk ingediende geloofsbrieven waren in orde bevonden, werd het nieuwbenoemde raadslid in de raadszaal binnengeleid, be- ëedigd en met een korte toespraak van den voorzitter geïnstalleerd. Aan den heer W. G. Ff Sant werd eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school te Nieuw-Vennep, wegens zijn be noeming tot hoofd van een soortgelijke school te Schoten. Voor de benoeming van drie leden van het college van zetters, werden aangewezen Vacature-Koning: H. Koning en H. van Schooten; vacalture-Roodenburg: A. Roo- denburg en K. Kistenmaker; vacature- Ouwerkerk: P. Ouwerkerk en G. C. van Arendonk. Het gemeentebestuur van Amsterdam had zich tot B. en W. gewend met verzoek om ontheffing te verkrijgen van de verorde ning regelende hoogere eischen voor ver lofslokaliteiten, ten behoeve van de cantine, welke het voornemens is op te richten in een sta'gebouw, gelegen op het vliegveld Schiphol. Door den voorzitter werd namens B. en W. voorgesteld de gevraagde ontheffing te verleenen, maar na eenige discussie werd dit voorstel verworpen met 12 tegen 5 stemmen* omdat verschillende leden het minder wenschelijk achtten, dat in deze cantine ook bier en port zou kunnen wor den geschonken. Bij de rondvraag gaf de heer Scheffer in overweging tijdig maatregelen te beramen om de grooie zorg voor den komenden winter van vele gezinnen in Zwanenburg zooveel mogelijk te verlichten, welke in groote moeilijkheden zijn geraakt ent zullen geraken, doordat de suikerfabriek te Half weg in den komenden herfst niet zal wer- ken. De voorzitter beloofde de volle aandacht van het college voor deze belangrijke zaak. Hierna ging de vergadering over in comité-generaal. Geen collecte. B. en W. hebben afwij zend beschikt op de verzoeken van den Directeur van het Tehuis „Uuctor et Fmer- jjo en van het Bestuur van' den Bond van Gspénsionneerde Israëlitische Militairen „Getrouw aan ons Vorstenhuis en Vader land", om alhier eene collecte te houden. De geldleening van 1 millioen. Naar wij vernemen hebben Gedep. Staten dezer Provincie goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 1 millioen, Personalia. De heer C. Bille is be noemd tot voorzitter van de Commissie voor de Oranjefeesten in de plaats van den heer Zweerts de Jong, die naar elders ver trekken is. Inbraak. Bij .de politie werd oericht ontvangen, dat in een nieuw gebouwde villa aan den Ruysdaelweg door inklimming door een raam, personen waren binnen geweest met minder goede bedoelingen. De villa is nog niet voltooid door den aannemer aan den eigenaar afgeleverd, hoewel reeds eenige ka mers van meubelen zijn voorzien. Jammer voor de bezoekers waren deze kamers gesloten. Wel hebben zij getracht de sloten te forceeren, doch dit is niet gelukt. Br wordtdan ook niets vermist. Een onderzoek zal door de politie worden ingesteld. Zwijntjesjagers. Aangifte werd gedaan bij de politie dat uit een groentenkelder op den Duinlusterweg te Overveen, en uit eed schuurtje te Aerdenhout, een rijwiel wenr ontvreemd. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Bloembollencultuur-Mij., voorheen W. J. Eldering en Zoon, alhier. R. K. Harmonie vereeniging „Euphonia". Op het Zondag j.l.gehouden Nationaal Con cours te Spaarndam, behaalde genoemde vereeniging twee eerste prijzen, n.l, een in den marschwedstrijd en een in de tweede afdeeling Concertwedstrijd.Naar aanleiding van deze voor ,,Euphonia zoo eervoile onderscheiding, zal zij Zaterdag a.s. een mu zikale omwandeling maken door de ge meente. Des avonds o m6 uur zal worden verzameld in Tuindorp, terwijl de tochc ver der zal gaan langs Korte Zijlweg, Bloemen- daalscheweg, Kweekduin, Zijlweg, enz. liet zal de zegevierende vereeniging op dezen Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Visscherij Mij. „Frisia", al hier. Koninginnedag-viering. Het programma der feestviering op 31 Augustus a.s., ont worpen door de Oranje-Vereeniging „Wil- helmina", is thans bekend gemaakt. Hst be vat weer muziekuitvoeringen van verschil lende korpsen, des morgens en des avonds, verder schoolfeesten voor de kinderen. Op een feestterrein, aan den visschershaven zal om half 2 uur een ballonwedstrijd plaats vinden en later in den namiddag diverse volksspelen. Eindelijk heelt er nog een ring- rijderij op rijwielen plaats. Zeldzame aanvoer. De Noorsche mo- torbotter Harin V A 75 S, die hier gisteren 300 kisten makreel aanbracht, had boven dien 12 kisten paling en 2 kisten kreeft. Tot heden zagen wre in de hal nooit anders dan enkele exemplaren van die dieren, waaruit deze bijlading bestond. Afbouw. Het afbouwen van 4 woonhui zen, aan de De Roemerstraat alhier, voor rekening van Mej. Langbroek, is opgedra gen aan den heer H. Keuris te Vclseroord. Cement voor Oen sltmuoow, nu,,,, aangekomen het stoomschip Sensal, van Bremen, met een lading met cement ten dienste van de sluisbouw. 6 Augustus E::KS 1 li LAATSTE (<OER> KOERS 59,321 /2 7.40 7 221/3 35 25 12.111 /2 66.70 66 10 54.60 48 22l/a 2 491/g 8 35 7.421/8 25.- was een welverdiend applaus waardig. In kas was 61.45, waaronder begrepen eenige tooneelwerken. Inzake bespreking a.s. sei zoen zou men eenige tooneelwerken laten komen, om, als mogelijk is, in October een uilvoering te geven en wel een tooneeistuk en een blijspel. Daar de vereeniging een on- derafdeeling van den R. K. Kring is, zou men gezien het feit dat de laatstgenoemde zoo weinig vergadert, een verzoek indienen, een algemeene ledenvergadering te doen uit schrijven door den R. K. Kring. Volgens de ruwe gegevens zou de R. K. Kring aan bloed armoede lijden. Getracht zal worden, op een of andere manier dit te verhelpen. De rondvraag leverde weinig op, zoodat de voorzitter deze zeer geanimeerde verga dering sloot met den gebruikelljken groet. GOUDA, 6 Aug. Hedennacht is te Gouda ingebroken bij den kaashandelaar Teekens, op de Gouwe, Dé dieven zijn in de naast gelegen gang die de toegang geeft naar de Remonstrantsche kerk over een muur ge klommen en zijn daarna na het uitbreken van een paneel het kantoor binnen gedron gen, Uit een geldkistje werd eenbedrag van 12000. aan effecten benevens 2000. goud en papiergeld gestolen. De dieven verlieten de woning door een ruit uit te sniiiden uit de voordeur, De politie tast omtrent de da ders in 't duister. Een bericht uit New York aan de „Times" houdt in, dat de mededeelingen over de ge volgen van den boycot uiteenloopen. Ter wijl de kleinere winkels in de hoofdstad de gewone klandizie schijnen te hebben, ma ken de grootere winkels en de luxe magazij nen melding van gr noten teruggang in za ken. Dinsdag had een groep bankiers, waar onder de directeur van de Canadeesche Bank en vertegenwoordigers van de Natio nale Bank en de Zambrano Bank een onder houd met den minister van Financiën Pani, en verklaarden hem, dat door den boycot reeds 17 millioen pesos (ruim 20 millioen gulden) was opgevraagd. Ging zulks op de zelfde wijze door, dan zouden in weinig da gen de banken gedwongen zijn te sluiten en ze konden geen hypotheken op langen termijn opvragen zonder de bedrijven in het nauw te brengen. De minister beloofde de aangelegenheid met den president te be spreken. De Mexicaansche autoriteiten voorspellen, dat de boycot zal ineenstorten zoodra de bevolking d evermindering van inkomen begint te voelen, wat een scherpe reactie tegen het Epicopaat moet veroor zaken. Volgens berichten uit Mexico_ heeft het Minisetrie van Oorlog ongeveer 1000 offi cieren ontslagen, die verdacht worden in den cultuurstrijd tegen de regeering partij te hebben gekozen. Volgens een bericht uit Mexico heeft de regeering een onderzoek ingesteld naar de gouden kroon van het Mariabeeld van Gua- daloupe die verdwenen is. De waarde van de kroon moet 800,000 pesos bedragen. Pater Maina, een Jesuiet, die uit Mexico verdreven werd, heeft aan de redactie van de „Italia" een uiteenzetting verstrekt over de Mexicaansche toestanden, die menig een een helderder inzicht zal geven over hetgeen zich in de groote republiek aan Amerika's Westkust afspeelt, Pater Maina begon met er op te wijzen dat er ongeveer 300 Jesuieten in Mexico werkzaam waren,d ie daar uitgestrekte mis sies onderhielden, welke zij nu, nadat zij ze met de grootste opoffering tot bloei hadden gebracht, hebben moeten verlaten, zonder dat er iemand is, om hun arbeid over te ne men. Een der droevigste gevolgen van het ver drijven van zoovele priesters en missionaris sen, is het ingetreden gebrek aan_ zielzor gers. Het meest lijden daaronder de uitge strekte missie-gebieden. Ook de priester seminaries zijn er sterk door getroffen, daar het grootste deel der leeraren ordes-geeste lijken waren. Deze opleidingsgestichten zijn in het hart geraakt, feitelijk tot ondergang veroordeeld. Zulks beteekent een onbereken bare schade voor de Katholieke kerk in Mexico. Wel zeker was de bedoeling der regeering door het in werking stellen van de vrijheidmoordende wet van 1917, de bronnen der priesterroepingen te verstop pen en de mogelijkheid harer ontwikkeling te verhinderen, Een smartelijke kant is ook het gebrek aan katholiek organisatie-leven. Indien de katholieke Mexicanen hun vereenigingen hadden, dan zouden zij thans een kostbaar verdedigingswapen, bezitten. Thans zijn ze ijverig in de weer om de fout goed te ma ken, maar een katholieke actie schudt men niet uit den mouw en men kan ze niet in enkele dagen sterk en actief maken. Ove rigens wil de regeering van zulk een katho lieke actie niets weten en een oproep om 7.e te propageeren mocht niet worden ver spreid. De katholieke pers heeft weinig invloed. De regeering heeft ze onder censuur gesteld en als ze zich veroorlooft critici: op de re- geeringspolitiêk te leveren, grijpt de regee ring in. De geestelijkheid is in Mexico^ weinig tal rijk. De regeering dwong de buitenlandsche priesters en missionarissen tot de afreis en zette ze niet zelden over de grens, zonder dat ze in de gelegenheid waren gesteld hun kamer binnen te gaan, om een boek of een zakdoek te halen. Ook de Mexicaansche priesters, die hun studies in het buitenland, te Rome, gemaakt hebben, kunnen hun func tie niét uitoefenen, mogen geen biecht hoo- ren, kunnen geen onderricht geven of pree- ken, Y Dë'T?geering wil de gè'estcBJKïïSIS^f'^wi^ slagen hulpeloos maken, haar werkzaamheid verminderen, ze tot werkeloosheid dwngen. Zoo mogen de buitenlandsche priesters e» missionarissen en degenen die in het buiten land studeerden, wel in Mexico blijven, maar op voorwaarde, dat zij absoluut niets doen. Een schrijven van Z. D. II. den Bisschop van Haarlem. In „St. Bavo" komt het volgende schrijven voor van Z, D. H, den Bisschop v. Haarlem: „In de Prosynode van dit jaar hebben Wij ter algemeene kennis gebracht dat „bij het aanstellen van nieuwe leerkrachten (aan Katholieke scholen) zij de voorkeur genie ten, die hunne (hare) opleiding genoten aan katholieke inrichtingen". Het spreekt van zelf, dat bij het uitvaardigen van deze be paling niet gedacht is aan die leerkrachten, welke aan niet-katholieke inrichtingen bunne (hare) opleiding hebben genoten, omdat er nog geen katholieke inrichting bestond. Daarom deelen Wii bij deze belanghebben den mede, dat deze bepaling voor die be doelde leerkrachten niet van kracht is, zoo- dat zij, die aan eene met-katholieke inrich ting hunne (hare) opleiding hebben genoten, omdat er nog geen katholieke inrichting be stond, gelijkelijk aan onze katholieke scho len kunnen worden benoemd. UITHOORN, 5 Augustus. Op de kaas markt waren aangevoerd 114 partijen. Prijs Goudsche kaas R. M. J 4448, 2de soort 3843, zwaardere 50, zonder Rijks- merk 3642, Handel vlug. HOÖGKARSPEL, 5 Aug. 1926, Aardap pelen. Schotsche 2,152.20. Kleine aard appelen 1.70. VOLENDAM, 5 Augustus. De visscherij was aanvankelijk wegens windstille slecht, doch in het midden der week middelmatig. Aal gold 40-45 ct., (kwak-)bot 3540 ct., per pond, garnalen 1.503 per lit. PURMEREND, Noteering van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken van Woensdag 4 Augustus, Aardap pelen 1,101,46 per 25 K.G. kl. aardap pelen 0.74—0.99 per 25 K.G. Slaboonen 1.301.45 per 15 K.G. Snijboonen 1.50 —3.90 per 15 K.G. Tuinboonen 12 ct. per 15 K.G. Peulen 3.50 per 50 K.G. Doperwten 45 per 50 K.G. Roode Aalbessen 0.17 0.46 per K.G. Zwarte Bessen 0.80 per K.G. Klapbessen 314.50 per 100 K.G. Perziken 519 per 100 stuks. Frambozen 1.15 per K.G. Komkommers 2.704.10 per 100 stuks. Tomaten 2123 ct. per K.G. Augurken. Middel 0,330.44, Basterd 0.480.54. Grof Fijn 1.15. Fijn Fijn 1.30. Stek 0.15. Bommen 0.350.39, per mand van 6 K.G. Appels. Godlin Kes. wiek 0.15 per K.G. bellow Transparant 0.29-0.48 per K.G. Bloemkool 13,20 18,10 per 100 slaks. Rood ekool 6.30 per 100 stuks. Postelein 0.80 per mand. Sla 0.702.10 per 100 krop. Andijvie 1.70— 1.80. Selderij 0.902 per 100 bos. Rabat- ber 7.20 per 100 bos.Bieten 12 per 1000 stuks. Wortelen 7,1013.40 per 100 bos. Uien 1.902 per 25 K.G. Meloenen 25 35 ct. per stuk. Peren. Janbaasje 0.06 0,09 per K.G. Kruidenierspeer 0.160.22 per K.G. Suikerpeer 0.080.10 per K.G. PURMEREND, 5 Apg. Afslngvereen. Beemster, Purmerend en Omsfr. Aardap pelen 1.09 a 1,26 per ■zak van 25 K.G.; kl. aardappelen 0.82 a 1; Slaboonen 1.20 per zak van 15 K.G,; Snijboonen 1.95 a 4.20; tuinboonen 10 a 14 cent per zal: van 15 K.G.; peulen 3.50 per zak van 50 K.O.; doperwten 3.50 per zak van 50 K.G.; roode aalbessen 11 k 31 ct. per K.G,; klapbessen 4.50 ït 9 per 100 K.G.; perziken 5 a 6 per 100 K.G.; komkommers 2 a 4.60 per 100; tomaten 21 a 23 ct. per K.G.; Toode kool 2.80 a 5.40 per 100; wortelen 8.90 a 10 per 100 bos; uien 1.70 a 1.80 per 50 K.G. Appelen; Codlin Keswick 13 ct. per K.G.; Yellow Transparant j 0.22 a 0.40. Peeren: Janbaasjes 0.06 a 0.09 per K.G.; Kruidenierspeer 0.17 a 0.25 per K.G.; Suikerpeer 0.07 a 0.09. ALKMAAR, 6 Augustus. Kaasmarkt. (Voorloopig marktbericht). 133 stapels, we gende 133.000 K.G. Fabrieks-kleine m. m. 44; Fabrieks-kleine z, m. 41. Fabrieks- commissie m. m. 75, Boeren-kleine m. m. 41, Boeren-kleine z. m. 40, Boerencom- missie m. m. 45. Handel vlug, NOORD-SCHARWOUDE, 6 Augustus. Aardappelen 3.904.60, Ronde Pieten f 2.50, -Schoolmeesters 2.302,.50, Eigen heimers 3.40—3.90, Blauwe Eigenheimers 3—3.50, Blauwe Aardappelen 3.—, Drie lingen 3.604.20. Aanvoer 148.800 K.G, Aardappelen. Spercieboonen, aanvoer 1300 K.G, 5.70—11.30; Tuinboonen 175 K.G. f 1.10; Ziiveruien 17600 K.G. 1.202.70, Drielingen 3.60—4.80; Zilvernep 2.80 4.50; aanvoer 4'600 K.G. Drielingen 3.70 7.00; Gele Nep 5.907.70' Roode Kool 19200 K.G. 0.60—1.80, Witte' Kool 40.400 K.G. .50—1.30, Gele Kool 4400 K.G. 2 1.90 2.8Ó; 2800 bos Wortelen 2.104.90; 13400 stuks Bloemkool, 1ste soort 11.70 —18.80, 2de soort 2.60—3.10. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Augustus. 59000 K.G. aardappelen; Schotsche Muizen 3—5.10, Schoolmeesters 3.203.40, Dute of Jork 2.50', Blauwe Eigenh. 2.704.30, Drielingen 3.503.70; 153000 K.G. Bloem kool f 12.9023.40, 2de soort 2.305.10; 1450 K.G. Slaboonen 6.90—V.10; 9 K.G. Snijboonen 12.90; 119,000 K.G. Roode Kool f 0.70—3.00; 330C0 K.G. Gele Kool 1.60—73, 3900 K.G. Witte Kool 0.80— 1.50; 8400 K.G. Uien, Zilvernep 3.90—4,80, Drielingen f 4.30—4.50, Zilveruien 2.80— 3.60, Gele Üien 9.—, Drielingen 2.90— 5.60, Gele Nep 7.80; 400 K.G. Bietep 4.40. -IJMUIDEN, 5 Aug. Fleden waren aan üen Rijksvischafslag 13 stoomtrawlers. De prijzen wafen als volgt Tarbot f 2.101.60, tongen 3i per kg griet f 7430, gr. schol f 70 61, md. schol f 68—50, zetschol f 61—50, kl. schol f 2411, f 9.505, scharren f 166 per 50 kg. roggen f 9.50—8.50 per hoop vleet f 2—0.90 per stuk ma kreeft 1812.50, Pieterman en poon f 12.505, gr. schelvisch f 3024, md. schelvisch f 1314, k, md. schelvisch f 137.50, kl. schelvisch f 85, f 5.501.90, per 50 kg. kabeljauw f 4432 per 125 kg gr. gullen f 12—7.50, kl. gullen f 62.50, wijting f 4.901.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 5 Aug. De Noorsche motor- kotter kwam heden van Christiansand n de Visschershaven alhier binnen met een aanvoer van 300 kisten versche makreefen- IJ.MUIDEN, 5 Aug. Van de haringvissche- rij liep heden hier binnen de zeillogger K.W. 1 (Wilhelmina) met een vangst van 16 lat pekelharing. Geveild werden de vangsten van de zeilloggers IJM. 188 (Hendrika An- top.ia) en IJM. 85 (Elsa) met een opbrengst van resp. f 467 en f 4896. IJMUIDEN, 5 Aug. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJM- 271 (Deri ka XIV) met f 2356 IJM. 203 (Derika XVI) met f 1606 IJM. 417 (Derika VII) met f 2795 IJM. 10 (Jacqelina Clasina) met f 3114; IJM. 190 (Hennette Jacoba) met f 2358 IJM. 119 (Mies Truus) met f 2527 IJM. 84 (Pallas) met 2327 IJM. 58 (Amplitudo) met f 2083 IJM. 244 (Delfland) met f 1348 IJM. 32 (Zeemeeuw) met f 1594 IJM. 72 (Caroline) met f 1953 aan besomming. Kolenlevering naar Engeland. Steeds meer begint IJmuiden deel te nemen aan de kolenvoorziening van Engeland, tijdens de staking. Waren het voor dezen steeds de behoeften *der visschersvloot, waarin van hier uit voorzien werd, deze week kwamen een paar groote kolenbooten een lading in nemen aan de installatie der hoogovens, voor de grootste Britsche uitvoerhavens. Het waren de Oskar Gorton voor Swanza en de Ragni voor Hartlepool. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd A. J.P. Peduzzi en G.H. Berfelo L.W. Valter en T. Prins W. Molenaar en J.F.'Meyer. Getrouwd J. v.d. Brug en T. Kraayer K. Bergwerf en L. v.d. Vossen A. Kuipers en G.L. G. van Zadel A.W. de Pagter en J. Bremerkamp L. Groenevcld en T.M. Ka per J. Boekelaar en A. Sieuwertsen W.A.A. Reygwart en G.J.M. Kruiswijk C. Stigter en G. Hoekstra. Geboren J. v.d. Duin-Voorburg, z. E. E. Schong-Raspoort, z. C. Dirks-Slager, Z.A. Bos-Roodzant, d.J. Huyer-Dale- boutt, d. A. van Tilburgh-Coorens, z. A. Bruinink-Kramer, z. S. van Leeuwen-3ais, z. C. Smit-Raaman, d.M. Hartog-Sale, d. W. Buys-Stigter, z.N. Hoek-Plug, z.S. Tijssen-Boschma, d. N. Pronk-Boogaard, d. A.H.C. Janssen-Handgraaf, d. A. Prins-v. d. Plas, d. Overleden Cornelis Demmers, 43 j. echtg. v. Antje Noom.Johanna Catharina de Ridder 54 J., echtgen. v. J. Goedhart. R.-K. Kiesvereeniging. Het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging vergadert hedenavond in café Rozenstijn. Ongeval. Het oudste zoontje van den heer M. klom spelenderwijze in een boom en vie! daaruit, waarbij hij zijn arm brak en wel zoodanig, dat hij op medisch advies naar het gasthuis te Haarlem vervoerd meest worden. Concert. Woensdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Oefening Kweekt Kunst'', een concert voor de verpleegden in het Prov. Ziekenhuis. Dank zij het prachtige weer had dit concert plaats in het park. Het program werd keurig uitgevoerd en verschafte den aanwezigen een aargena- men avond. De brug over de Ringvaart. De personen die een bezwaarschrift hebben ingediend, of in verzet zijn gekomen betreffende het ingediende plan inzake de brug over de Ringvaart te Vijfhuizen, zijn per aangetee- kenden brief opgeroepen, om op Donderdag 12 Augustus a.s. des namiddags 3 uur ten raadhuize te Hoofddorp te komen, om hun zaak voor een commissie uit den raad toe te lichten of te verdedigen. Gezien de actie die er gevoerd is, zullen er ongetwijfeld velen aan dezen oproep gehoor geven om hun belangen te bepleiten. Storing, Woensdag reed de melkhande- laar v. Z, met zijn auio tegen een telefoon- foonpaal aan in den. Zwarten weg. Het ge volg was, dat er eenige draden afknapten en daardoor enkele aangeslotenen storing kregen. Spoedig was personeel van den technischen dienst ter plaatse, zoodat het euvel spoedig verholpen was. Personalia. Mej. L. Reimerink alhier, heeft met goed gevolg te A'dam het examen af gelegd voor de acte nuttige handwerken. Diefstal. Terwijl mej. C. K. in het hotel van het Groenendaalsche bosch Zondag j.l. een dansje maakte, wist iemand van deze gelegenheid gebruik te maken om 'haar taschje met inhoud, dat zij op een tafel had gelegd, weg te kapen. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld, en daar er wel eenig vermoeden bestond aan gaande den dief, werd deze dan na ijverige nasporingen dan ook gevonden. Het bleek een inwoner van Hillegom te zijn, die meer dergelijke dingen op zijn kerfstok heeft. Hij had het taschje weggegooid. Van het geld had hij nog maar 61 ct. gebruikt. Naar wij vernemen, is de toestand van mej. R„ die bii de twist in de Wolstraat met een bijl aan het hoofd gewond werd, naar omstandigheden, vrij goed. Zij wordt nog steeds in het St. Elisabeth's Gasthui? ver pleegd. Zooals voor eenige dagen terug door ons werd medegedeeld, werd er na een gehou den conferentie door de werkgevers onder ling op het kantoor van de Amsterd, Rijtuig Mij. gehouden, op welke conferen tie, toen het aan den Commissaris van Po litie gegeven antwoord werd vastgesteld. Op deze conferentie werd tevens door alle werkgevers in het taxibedrijf een verklaring onderteekend, welke inhield een basis van regeling, die men bereid was t(< stand te brengen tegelijk met de in te voeren tariefs verlaging. Naar vyij thans vernemen zijn enkele werkgevers terug gekomen op het genomen besluit en hebben zij aan den Commissaris van Politie verzocht de namens hen ge geven verklaring als ongedaan te willen beschouwen. Of het thans ingetreden meeningsverschil in deze de tariefsverlaging zal tegen hou den valt evenwel te betwijfelen, daar reeds van de zijde der politie te Amsterdam naar de daar ter stede geldende regelinig een onderzoek wordt ingesteld, waarna door B. en W. in deze een beslissing genomen zal worden. Tot zoover het bericht, dat wij omtrent deze zaak ontvingen, Uit nadere informatie vernamen \vij het volgende. Op de door de autobushouders gehouden vergadering, was door alle aanwezigen een brief geteekend aan den Commissaris van Politie, waarin wenschen werden geuit om trent de tot stand te brengen regeling, de daaraan te verbinden voorwaarden en ook' een in te voeren rolieer-systeem voor de stationeerende automobielen Het bleek echter, da tverschillende auto-houders niet precies wisten wat in dit rolleerspsteem werd voorgesteld en het bleek ook, dat enkelen zich daarmede een groote stop zouden bezorgen. Deze, zich gedupeerd achtende auto houders deelden toen aan den commissaris van politie mede, dat zij niet wisten wat ze geteekend hadden en vroegen wat er als nog aan te doen was, waarop de commis saris den raad gaf een briefje te schrijven, waarin zij hun handteekening wat betreft het rolleersysteem, terugnamen. Aldus geschiedde. De bete»kenis van dit schrijven van eenige taxi-houders is dus van ondergesphikt belang. Want ook al zouden er nieuwe tarieven gemaakt worden, zoo verzekerde men ons ter bevoegder plaatse, dan toch zal een verlaging der taxi-tarieven doorgevoerd worden. Gaat het niet goedschiks, dan maar geen ver gunning om met taxies te stationeeren.. Geboren: 2 Aug. z. van J. H. Dreijer Luijters. d. van H. Irikv. Leeuwen. z. van R. G, BaarsFolkringa, 3 Aug. d. van C. J. v Egmondv. Andel. d. van A. A. KaperPoelman, 3 Aug.: d. van LI. BruijnHuisman. Ondertrouwd: 5 Aug. W. A, Kampman en W. C, Bouwer. W, H Cliteur en C. C. J. Heiliegers W Hart en J C. de Jong. L. W. v. Beek en C. A'. M. v, Zonneveld. J. Blokker en C. Eloemsma. Getrouwd: 5 Aug. W. F. Ewoldt en M. G. v. Oorschot. J. v. Eijk en E. H. M. Hou sen. S. Stevan en A. L. v. Oije, B, J. Oderkerk en W. C. Snoeks. H. Eek on S. Jansen. F. M. Andriessen en B. S. C. Vcenstra. R. G. ter Haak en J. v. Ra- vestein. J. Huibers en J. H. Fogtelo, Overleden: 4 Aug. M„ 6 m„ d. van J. A. Boogaard, Bakenessergracht, 5 Aug. G., 5 j„ z. van G. v. d. Snoek, Gasthuisvest. S. J. A. J. Kleijn, 73 i„ Gasthuisvest, Voor de 33ste maal voor de Rechtbank. Niet minder dan 32 maal had J. v. d. M. voor de Rechtbank terecht gestaan wegens misdrijven Nu was het de 33ste maal, dat hij in het beklaagdenbankje stond, thans wegens diefstal. Bekl. dischte een lang verhaal op van zijn wederwaardigheden. Al zijn misdrijven deed hij in staat van dronkenschap; hij was dan zoo dronken, dat hij niet wist, wat hij deed. Zoo was hij ook in dronkenschap een garen- en bandwinkel biunengeloopcn en had om een boterham gevraagd. Toen het meisje naar achteren liep om wat brood te vragen, had v. d. M. een portemonnaie met inhoud, die op de toon bank lag, in zijn zak gestopt. Daarop had hij zich verwijderd, maar eenige uren later had de politie hem opgepikt en de porte monnaie werd nog op hem bevonden. Hoe hij er aan gekomen was, kon hij niet ver klaren, want hij was dronken. Thans voor de Rechtbank vroeg bekl., dat een onder zoek naar hem zou worden ingesteld. De Officier van Justitie eischte 2 maan den gevangenisstraf, Mr. v. Eek, de verdediger, refereerde zich naar het oordeel van de Rechtbank, Uitspraak 19 Augustus. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling der begrooting van inkomsten en Uitgaven van het bouwfonds voor de de partementen van binnenlandsche zaken en landbouw en van onderwijs, kunsten en we tenschappen voor het dienstjaar 1926, De begrooting van uitgaven beloopt een i bedrag van 2.109.251. Voor de inrichting van 't paviljoen „Wel gelegen" te Haarlem, ten behoeve van de provinciale griffie wordt 100.000 uitge trokken. Hieromtrent wordt in de toelichting mee gedeeld, dat ten aanzien van het vraagstuk, de huisvesting der provinciale griffie be treffende, thans een voor de provincie al lészins bevredigende oplossing kan worden verkregen doordat het rijk aan de provin cie kosteloos zal afstaan het paviljoen Wel gelegen te LIaarlem met het daarbij behoo- rende gebouw, waarin de school voor bouw kunde, versierende kunsten en kunstam bachten is gevestigd. Omtrent de ontruiming van dit laatste gebouw is overeenstemming verkregen. 5% Nederland 1919 \Vi Nederl. 1917 6% Nederland 1923 7% N.-l. 1921 A.(. 6% N.-l. 1923 D.. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem, Eigend. Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij,.. Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine comra Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg Poerwoderjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Waj Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Coram. Maxwel R, K. Tooneel. Reeds nu, had de R. K. Tooneelvereeniging „De Eeuwige Strijd" een vergadering uitgeschreven. Aanwezig waren 9 leden. £)e voorzitter opende met den gebruikelij- ken groet de vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Het verslag van den penningmester 1011/4 1011/4 I0215/i6 l02"/i« 100 n/16 10011/18 100»/16 I00"/16 1047/8 1047/3 30 45 37!/2 179 182 180i/a 165 231 250l/3 96 95i/2 57i/2 625 6261 /2 3441/4 345 1633/4 163 i 903/4 1901/a 1671/a 1701/2 «543/4 155 1541/4 155- 95 178 376 375l/4 «lU/l6 150l/2 73/4 78/4 1677s l68l/2 15! 150 I065/8 405 407 4051/2 405 431 432 308 309 3091/2 3IOV4 154 260 357i/2 ll8i/2 1567/g I56i/4 103 46 3/16 463/8 5 BERLIJN PARIJS BRUSSEL. tf'EENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL NEW-YORK ROME PRAAG WARSCHAU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2