LAWN-TENNIS. f)e Nationale kampioenschappen CRICKET. Mr. Kessler's ElftalFree Foresters. De Engelschen winnen met 6 wickets. H. C. B.-Overzicht. HONKBAL. WATERPOLO. H.V.G.B. IINeptunus III 11 GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. 4 Het afscheid van den heer Jorritsma en de intrede van zijn opvolger, den heer Chapon. Onbewoohbaarverklaring van woningen. Gas voor verwarming. De verbetering van het Hontvaartpad. Centrale verwarming en een archiefbergplaats voor het raadhuis. VRAGENBUS. KUNST EN KENNIS. Hagel in ons land. Sen uitzon3erïng tan vror3en gemaakt voor de deelneming aan de Olympische Spelen of voor vertegenwoordigers van een land in ■wedstrijden tegen een ander land. Het be stuur van de I.A.A.F. is bevoegd andere uitzonderingen toe te staan. De nationale vereenigingen zijn verant woordelijk voor de naleving van dat voor schrift. Een afgevaardigde van de N. A. U. merkte op, dat in het bestuursvoorstel behoorde gesproken te worden van kalenderjaar, omdat, wanneer iemand in Augustus is uit gekomen, hij een jaar zou moeten wachten eer hij weer naar het buitenland zou mo gen. Een der vertegenwoordigers van Amerika vreesde, dat dan een athleet 30 dagen in December en 30 in Januari van het vol gende kalenderjaar kan nemen. Bij de voortgezette besprekingen opperde Australië het bezwaar tegen het bestuurs voorstel, dat Australiërs geen reizen naar Europa kunnen maken. Na een uitvoerige discussie stelde de voorzitter voor de zaak nog eens naar het bestuur terug te zenden en haar morgen weer te behandelen. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna werd behandeld de kwestie der athletiek voor vrouwen. De desbetreffende commissie stelde voor terug te komen op het derde besluit geno men op het congres van 4 Juli 1924 en te vragen aan het Int. Olymp. Comité in de Olympische Spelen van 1923 en de volgende in te voegen de volgende athletische oefe ningen voor dames: 100 Meter hardloopen, 800 meter hardloo- pen, hoogspringen met aanloop, discuswer pen (beste hand) en 400 meter estafette. De voorz. verdedigde het standpunt, dat de federatie verplicht is de vrouwelijke sport te organlseeren, daar op ieder gebied de vrouwen naast de mannen strijden. De afgevaardigde van Finland bestreed het voorstel, omdat de sport voor vrouwen niet op het klassieke program staat en phy- siologisch fout is. De afgevaardigde van Engeland achtte het voorstel practisch onmogelijk, omdat de vrouwen niet door de mannen geregeerd willen worden. De afgevaardigde van Amerika: Wie is de voorzitter van den bond van vrouwelijke athleten in Engeland? De afgevaardigde van Engeland: Dat ben ik (vroolijkheid). De afgevaardigde van Zweden wilde dat men zich bepa'le tot een proef en stelde voor de vrouwelijke athletiek voorloopig al leen in 1928 toe te laten. De afgevaardigde van Frankrijk sloot zich aan bij Zweden. Hij betoogde, dat de vrou welijke athletiek onder de leiding en de controle van de I. A. A. F. moet komen, opdat er eenheid kome. De heer de Vries, Nederland, we^s erop, dat in Nederland de samenwerking reeds bestaat en betoogde, dat deze internationaal ook noodig is. Evenwel was hij tegen een proef in 1928, daar de vrouwelijke athletiek nog niet tot een hoogte gekomen is, die een mislukking uitsluit. Daarom ware het beter te wachten tot 1932. De afgevaardigde van Duitschland be pleitte een eigen organisatie voor vrouwen onder toezicht van een commissie en deel neming aan de Olympische Spelen door vrouwen. Kol. Thompson, Amerika, meende, dat de vrouwelijke athletiek moet worden toege laten, zij het niet in dezelfde oefeningen als de mannen dan in afzonderlijke oefeningen. Hij vroeg evenwel of het mogelijk is de oefeningen voor vrouwen in het reeds korte program op te nemen. De voorzitter betoogde nog, dat de Fede ratie een Federatie voor athletiek moet zijn en niet uitsluitend voor mannen-athletiek, De afgevaardigde van Noorwegen sloot £ich bij Zweden aan. De afgevaardigde van België hield een be toog ten gunste van de deelneming der vrou wen aan de Olympische Spelen van 1928. De afgevaardigde van Griekenland stem de in met het voorstel van Zweden. De afgevaardigde van Amerika betoogde, !dat het noodzakelijk is de vrouwen in de sport te erkennen op grond van hetgeen zij daarin reeds gepresteerd hebben. Het voorstel van het bestuur, zooals dat geamendeerd is door Zweden, zonder het aan dit voorstel toegevoegde program, werd aangenomen met 13-5 stemmen; tegen En geland, Australië, Hongarije, Ierland en Fin land. Het programma (de vijf oefeningen bij het Voorstel genoemd) werd aangenomen met banteekening, dat Amerika tegen was. Het tweede voorstel werd z. h. st. aange komen. Aangaande de kwestie der sport voor stu denten werd in behandeling genomen het voorstel van Amerika, dat internationale Universitaire wedstrijden onder zekere om standigheden beschouwd kunnen worden als 'gesloten competities, waarvoor geen toe stemming van internationale autoriteiten noodig is. De Voorz. bestreed het voorstel. De orga nisatie moet in één hand blijven. Het bestuur stelde voor iedere exceptie fef te wijzen. Dit voorstel werd aangenomen. Aan de orde waren de voorbereidingen voor de Olympische Spelen in 1928. Het Pa- rijsche congres van 1924 besloot dat het Olympische programma zal bestaan uit: 100 M. 200 M., 400 M„ 800 M., 1500 M., 5000 M., 10.000 M. vlakke baan; Marathonloop; 3000 M. met hindernissen; hordenloop 110 M.; hordenloop 400 M.; hoogspringen, versprin gen en hink-stap-sprong met aanloop; pols- stokspringen; speerwerpen, discuswerpen; Vogelstooten 16 pond, hamerwerpen 16 pond; decathlon; estafetteloop 4X100 M met ploe gen van 4 man: estafetteloop 4X400 M. met ploegen van 4 man. Finland stelde voor de 4 X400 M. esta fette en de 400 M. hordenloop van het pro gram af te voeren en te vervangen door de Zweedsche estafette, n.l. 400 300 200+100 M. Voorst stelde Finland voor de Penta thlon te behouden. Amerika stelde voor aan het program 5000 M. wandelen toe te voe gen. Nieuw Zeeland stelde eveneens voor Vandelen op het programma te brengen. Hierover zal morgen worden beraadslaagd. .et congres werd tot morgen verdaagd. ATHLETIEKWEDSTRIJD HOLLAND— BELGIë. Wijziging in de Belgische ploeg. Naar de correspondent van de Tel. aan eijn blad seint, zal het Belgische athletiek- team, dat Zondag a.s. tegen Nederland te Haarlem uitkomt, eenige wijziging onder gaan. In het nummer 1500 M. zal Hanneuse Poot vervangen. Ook is het nog niet zeker, 'dat Henryan in het nummer polshoog zal uitkomen, daar er groote kans bestaat, dat In zijn plaats Noël of Etimme in de ploeg Worden opgenomen. Van den vervroegden aanvangsdatum van ide kampioenschappen zullen wedstrijdleider Veder en zeker niet de spelers zelve spijt hebben. Nog drie speeldagen zijn ter beschikking ten in alle nummers zijn de tweede ronden afgespeeld. Ja, in het damesenkelspel is de emifinale in één helft reeds bereikt. Van fleet af aan is er vlot doorgespeeld en voor Je laatste dagen staan behalve He semifina- les en finales troostwedsttijden in de twee enkelspelen en het gemengddubbelspel op het programma. Een van de meest belangwekkende par tijen werd ook dezen dag in-het damesenkel spel gespeeld. Niet dan na drie long sets capituleerde mej. Zoethout voor mevr. Stroink, welke reeds meermalen als tweede speelster in de nationale ploeg fungeerde. Eens te meer leverde mevr. Stroink het be wijs dat er candidaten te over zijn voor deze plaats en het vraagstuk, hetwelk de Keuze-commissie op te lossen krijgt bij het kiezen van den ploeg voor HollandEnge land, zal nog meer moeilijkheden opleveren, dan dat bij de keuze van den ploeg van Bel giëHolland. Mej, Zoethout heeft zich zeer verdienste lijk geweerd. Het sterkste punt van haar spel is ongetwijfeld de forehanddrive, een uitstekende terugslag op kapslagen. Behalve snelheid weet zij er zuiver mee te plaatsen. De backhanddrive is veel zwakker, werd o.i. onvoldoende bestookt door mevr, Stroink, die wel lengte in haar slagen had, maar ten eenenmale de vaart miste, noodig om met succes haar tegenstandster in de zwakke zijde aan te -{asten. Nadat mej. Zoethout in de eerste 4lt met 30 de leiding genomen had, wist zij steeds een game voor de blijven, zoodat met 64 de set gewonnen werd. Haar sterke» eerste service stelde haar tot het behouden van dien voorsprong in staat. De tweede set bracht een reactie. Met succes speelde mevr. Stroink eenige dropshots buiten het bereik van haar tegenstandster, het werd &—2 en one set all en 30 in de final set. Mej. Zoet hout wist den stand op 33 te brengen door uitstekend volhouden, na eenige prachtige passings langs de oploopende mevr. Stroink. Tot 66 ging de stand gelijk op. Mej. Zoet hout sloeg op het punt voor 76 in. Mevr. Stroink s service' game een decimeter out, het kritieke moment, in de volgende game onderging zij er de reactie van, met een fraaie volley beëindigde mevr. Stroink d« partij. In het heerenenkelspel leidde „dr. Felix'' een set en 51 tegen J. Bryan. Maar Bryan zou Bryan niet zi;n, als de partij niet uit het vuur gesleept werd. Met het hem eigen op timisme, het niet. willen weten van verlie zen, haalde hij op tot 55 en toen het een maal one set all was, had „dr. Felix" feite lijk reeds verloren. Heldring ondervond tegen ,,de Beer" maar al te zeer, dat de kopslag hoe geperfection- neerd uitgevoerd, altijd een te lang traject heeft om den snellen volleyer te passeeren. Hoewel Heldring met 43 leidde in de tweede set, wist „de Beer" zich bijtijds, te herstellen. Heerensingle. Tweede ronde: „dr. Felix" sl. Scheurleer 64, 64; Castendijk k. o. Mr. M. C. Sigmond sl. E. Heldring 46, 8—6, 6—2. Derde ronde; Van Voorst van Beesd sl. van der Hagen 6—1, 6—3; „de Beer" sl. J. Heldring 6—0, 64; J. Bryan sl. „dr. Felix" 5- 7, 7—5, 6—2. Heerendouble. Eerste ronde: Mr. F. Furnie en E. Heldring sl. J. Philipson en B. Mohr 6—4, 4—6, 6—3. Derde ronde: Vinkeborg en IJssel de Schepper sl. Nielsen en Scheurleer 75, 5—7, 6—3. Damessingle: Tweede ronde: Mej. Zoet hout sl. Mej. Vriesendorp 57, 6-4, 60. Derde ronde: Mevr. Driebeek sl. Mej. Banduin 64, 75. Mevr. Stroink sl. Mej. Zoethout 4-^6, 62, 8—6. Mej. Bouman sl. Mevr. Driebeek 60, 60. Damesdouble: Tweede ronde: Mej. Rollin Couqmerque sl. Mevr. Steinmetz en Mej. Puyenbroek 6—2, 62; Mej. Canters en Mej. Bauduin sl. Mevr.' Van Voorst van Beesd en Mevr. Huysteen 62, 62, Mevr. Stroink en Mej. Bouman sl. Mevr. Schwab Mevr. Wentholt 6—0, 61. Mixed double: Eerste ronde: Mej. L'hoest en Bartelds sl. de heer en ipevr. van Voorst van Beesd 61, 75. Derde ronder Mej. Vriesendorp en Mr. M. C. Sigmond sl. de heer en Mevr. Bieren broodspot 61, 62. Mevr. Driebeek en „Dr. Felix" sl. Mej. Schut en van Herwijnen 61, 6-3. Mej. Rollin Couquerque en Castendijk sl. Mevr. de Vries en Nielsen 62, 61. Mej. Bouman en Timmer sl. Mej. Schadee en Vinkenborg 61, 60; Mej. Canters en J. Bryan sl. L'hroest en Bar telds 63, 75. Een onverwachte zege. De tweede innings van het Kessler-elftal leverde heel wat minder runs op dan de eerste. Toen een totaal van 139 bijeen was, waar van De Kessler 30, Schill 27 en Welck 22, sloot de Hollandsche aanvoerder. Er waren 9 wickets neer. Hierdoor stelde hij de gasten in de gele genheid de benoodigde 175 runs le maken in de nog resteerende VA uur speeltijd. Om over vijven komt het Engelsche ope- ningspaar op de mat. Het zijn Green en Hake. Mac Canlis en Koeleman bowlen voor het Kessler-team- In 40 minuten gaan de 60 op. Green toont nu voor het eerst zijn uitstekende battings capaciteiten 'en naar alle kanten van het veld scoort hij in een vlugger tempo dan Hake. Hoe meer de tijd verstreek hoe snel ler de runs kwamen, zoodat na een uur er reeds 110 waren. Het begon er nu om te spannen, want in 20 minuten moesten et nog 35 rtins gemaakt worden. Dan neemt Kessler maar weer eens den aanval over en werkelijk, het gelukt hem den schitterend spelenden Green door But- terworth gevangen te krijgen voor een hard- geslagen 83 (1 voor 156). Keigwin wordt voor 2 achter het wicket ingerekend (2 voor 158) en Hake wordt vlug gestumpt door Spencer voor een prachtige 59 (3 ,voor 167). Er is nog kans een draw van den wed strijd te maken, want er is nog 10 minuten speeltijd over. Zelfs 4,e anders flegmatieke Engelschen zijn nu zenuwachtig. Weer verovert Kessler een wicket, als Toppin een bal mist en gestumpt wordt (4 voor 171). Nog 4 runs moeten gemaakt worden in vijf minuten! Wright slaat een 2, dan Mc. Donnell een single en de partijen zijn gelijk, In den volgenden over bezorgt Mc. Don nell dan met een 4 zijn team een 6 wickets- overwinning, terwijl nog drie minuten speel tijd over was. Het was een spannend einde van een aardigen wedstrijd. De volledige scores van den tweeden dag luiden: Eerste innings Free Foresters: Johnston, b. Koeleman 4 Green, c. Spencer, b. Canlis 15 Hake, c. Canlis, b. Rees 25 Keigwin, c. Spencer, b. Rees 6 Hollins, b. Welch 1 Toppin, st. Spencer, b. Rees 8 Stow, b. Welch 4 Wright, c. Van Booven, b. Canlis 32 Kessler, c. Spencer, b. Kessler 19 Taylor, not out 68 Mc Donnell, c, Schill, b. Canlis 36 Extra'» 43 Totaal 261 Bowlingcijfers Kessler elftal: Canlis 3 voor 50; Koeleman 1 voor 39; Rees 3 voor 36; Welch 2 voor 30; mr. J. H. H. Kessler 1 voor 42 en Van Booven 0 voor 21. Tweede innings Kessler elftal: Mr. J. H. H. Kessler c, and b. Wright 30 Butterworth c. Green, b. Taylor 3 Van Booven run out 2 Schill, c. Hake, b. Keigwin 27 Welch, id. id. 22 De Beus, b. Keigwin 12 Spencer, b. Wright 11 Canlis, b. id, 14 Koeleman run out 0 Rees, not out 0 Van den Bosch, not out 2 Extra's 16 Totaal 139 voor 9. Bowlingcijfers Free Foresters: Taylor 1 voor 22, Green 0 voor 18, Hake 0 voor 17, Wright 3 voor 35, Toppin 0 voor 11 en Keig win 3 voor 30. Tweede innings Free Foresters: Green, c. Butterworth, b. Kessler 83 Hake, st. Spencer, id. 59 Keigwin, c. Spencer, id. 2 Mc, Donell, not out 13 Toppin,, st. Spencer, b, Kessler 3 Wright, not o"ut 2 Extra's 16 Totaal 178 voor 4 wickets, Bowlingcijfers Kessler elfcal: Mc. Canlis 0 voor 41, Koeleman 0 voor 37, Kessler 4 voor 37, Welch 0 voor 24 en van Booven 0 voor 23. Bijzondere resultaten zijn den vorigen Za terdag niet behaald. Haarlem 3 en R.C.H. 2 leverde een feilen strijd, welke in een zege voor de eerste eindigde. De prestaties van de ambtenaren blijven nog steeds beneden de' verwachtingen. Thans won Bloemendaal weer van hen. Nog wel met innings. Tenslotte won R. en W. IV met 19 runs van Haarlem IV, waarmee zij haar ongesla gen record in thuiswedstrijden handhaafde. Voor a.s. Zaterdag slechts een enkele match, n.l. C.V.H.Haarlem 3, welke span ning genoeg zal geven. Roodt en Hetem bij C. V. H. geven Onkenhout en Teschmacher bij Haarlem niet veel toe. BRONGERS. Het '(«rogramma vermeldt voor de eerste helft van de maand Augustus voor de eer ste klasse. Zaterdag 7 Aug. Concordia—Quick. Zondag 8 Aug. Blauw WitHaarlem. Zaterdag 14 Aug. Concordia-Haarlem. AjaxQuick als eindstrijd om den Olym piade-beker. Blauw Wit is tot nu toe de eenige ver- eeniging die Haarlem ter wille is geweest door zich beschikbaar te stellen tot het spelen van een thuiswedstrijd op Zondag, in plaats van op Zaterdag. Waar echter Haarlem aan den competi tieleider verzocht heeft twee weken vrij te zijn van wedstrijidn, zal deze wedstrijd wel niet doorgaan. Als Concordia blijft verlangen thuiswed strijden te spelen op Zaterdagmiddag, zal Haarlem dien wedstrijd gewonnen geven, Zooals we reeds eerder meldden, kan Haar lem 's Zaterdags geen negental bijeenbren- gen. Naar aanleiding van het feit dat Ajax na den wedstrijd Haarlem—Ajax uitge speeld is, geven we hier den competitie stand van de eerste( klasse, bijgewerkt tot 2 Augustus. Gesp, Ge\y- Gel. Verl. Pt. A. G. H, C. Concordia Ajax Quick BI. Wit Haarlem Donderdagavond speelde de H. V. G. B.- reserves hun laatsten competitie-wedstrijd tegen Neptunus III, Beide zeventallen telden eenige invallers. Om ongeveer 8/4 uur wordt onder leiding van den heer Couergel begonnen. De H. V. G. B.-reserves zijn het eerst bij den bal en ondernemen een goeden aanval, doch de Neptunus-keeper weet erger te voorkomen, De H, V. G. B.'ers blijven in de meerderheid en, het duurt niet lang of ze weten de lei ding te nemen (10). Nu komen de Neptu- nus-menschen meer in actie, doch weten voor rust niet te doelpunten. Na de rust beginnen de H. V. G. B.'ers weer goed, doch te overmoedig. Een hunner zwemt te ver op, waardoor Neptunus kans ziet om gelijk te maken. De H. V. G. B.'ers probeeren om opnieuw de leiding te nemen maar door het uitstekende keepen van de Neptunus-doelverdediger slagen zij hierin niet, zoodat het einde van deze zeer genoeg lijken wedstrijd komt met een gelijk spel. iDe heer CHAPON is het hiermede niet 9 7 0 2 14 6 5 0 1 10 10 6 0 4 12 8 4 0 4 8 9 2 0 7 4 6 0 0 6 0 Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Loco-burgemeester, den wethouder Jhr. A. v. d. Poll. Afwezig waren de leden van Unen, Baron van Hardenbroek, de Breuk en Mevr. de Voogd. Na opening der vergadering deelt de voor zitter mede, dat van de heer R. Jorritsma een schrijven is ingekomen, waarbij hij bedankt als lid van den raad. Spr. meent dat de raad aan den heer Jorritsma wel dank verschuldigd is voor hetgeen de heer Jorritsma in het belang van de gemeente heeft gemeend te moeten doen. Toelating nieuw-benoemd raadslid. Aan de orde is het onderzoek van den ge loofsbrief van het nieuwbenoemd raadslid, de heer Chapon, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het bedanken van den heer R. Jorritsma. 1 Nadat de stukken in orde zijn bevonden wordt besloten tot toelating van het nieuwe lid. De heer CHAPON legt de vereischte ver klaring en belofte af, waarna de voorzit- hem gelukwenscht. Spr. heeft de werkkracht van het nieuwe raadslid reeds elders kunnen bewonderen en spr. hoopt, dat de heer Chapon die werkkracht ook hier zal toonen in het belang der gemeente. De heer CHAPON beantwoordt de toe spraak van den voorzitter allereerst met de belofte, dat hij de plichten, welke aan het lidmaatschap van den raad zijn verbonden, nauwgezet zal trachten te vervullen, volgens de beginselen, welke de zijne zijn. Over de wijze, waarop hij zich voorstelt dit te doen, wenscht spr. nog een kort woord te zeggen. Het is te verwachten, dat er meermalen van deze zijde critiek is te verwachten op het beleid van B. en W. en op redevoeringen en voorstellen van mede-raadsleden, omdat spr.'s beginselen nu eenmaal hemelsbreed verschillen van die, der overige leden van den raad. Maar zij kunnen ervan verzekerd zijn, dat spr. eerbied zal hebben voor de beginse len van anderen en wanneer zijn beginselen wederkeerig eerbied ontmoeten, dan gelooft spr., dat de gezamenlijke werkzaamheden voor de gemeente vele vruchten zullefl 4i3gen. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken is een uit treksel uit het register der besluiten van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland waarbij op formeele gronden is ver nietigd het raadsbesluit d.d. 15 April 1926, genomen naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Vereeniging „Bijzon dere Protestantsche Schóól te Heemstede", om overeenkomstig de art. 72 en 73 der Lager Onderwijswet 1920 gelden uit de gemeente kas te ontvangen ten behoeve van de Nico- laas Beetsschool aan den Voorweg. Voorts is ingekomen een bezwaarschrift van D. Balder Dzn., d.d. 3 Juli 1926, tegen den aanbouw van een serre aan den voorgevel van perceel Spaarnzichtlaan no. 14, waardoor de rooilijn wordt overschreden. B. en W. gaven de raad in overweging het adres ter afdoening in hunne handen te stellen. De welstandsadviseur had geen be zwaar tegen den aanbouw der serre uit een oogpunt van welstand en B. en W. hadden ook geen bezwaar de gevraagde afwijking van het bouwen door de rooilijn te verleenen, waartoe aan dit College bij het betrokken' raadsbesluit machtiging is verleend. Ingekomerf is verder een verzoekschrift van Jac. van der Weiden e.a. ouders van kin deren welke de R. K. Jongensschool aan den Heerenweg bezoeken, d.d. 8 Juli 1926, om in verband met het drukke verkeer voor de veiligheid der kinderen aan weerszijden van genoemde school een tweetal waarschuwings borden met opschrift te doen plaatsen. B. en W. geven den raad in overweging dit adres ter afdoening in hunne handen te stellen. Reeds is opdracht gegeven tot het plaatsen aari weerszijden van de school van borden met het opschrift„Langzaam. School." Verzoekschrift van M. J. Oudejans, d.d. 30 Juli 1926, om het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van de percee- len Raadhuisstraat nos. 62, 64 en 66 niet aan te nemen met afwijzend advies van het Hoofd van den Dienst van Openbare Werken. Te behand,elen bij het desbetreffende agendapunt. Benoeming. Het aftredend lid van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer D. F. de Wilde, wordt her benoemd. College van zetters. B. en W. stellen den raad voor te besluiten den Commissaris der Koningin de volgende dubbeltallen in te zenden voor zetter voor 's Rijks directe belastingen a. L. de Wilde en D. F. de Wilde, b. A. de Maaker en H. M Fockens en c. C. W. Jansen Hendriks en P Ger. Smitz. Goedgekeurd. Uitloting van obligatiën. Uitgeloot worden a. 6 obligatiën der geldleening oorspronkelijk groot 179.000. de nos. 73, 22, 15, 158, 172 en 99. b. 4 obligatiën der geldleening oorspron kelijk groot ƒ166.000, de nos. 87, 11, 20 en 92 c. 5 obligatiën der geldleening oorspronke lijk groot 102.000., 83, 93, 36, 87 en 9 d. 3 obligatiën der geldleening oorspron kelijk groot 99.000, de ngs. 28, 6 en 2. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor de woningen, gelegen aan den Glipperweg nos. 47, 117, 115, 113 111, 109, 105, 103, 101 en 99, Raadhuisplein nos. 10, 12, 28 en 30 en Raadhuisstraat nos. 62, 64 en 66, onbewoonbaar te verklaren. De heer HILTERMAN zou willen voor stellen een jaar uitstel te verleenen, omdat de bewoners niet zoo spoedig voor zoo'n huur prijs een andere woning zullen vinden. De heer DE WILDE en v. d. ERF be- toogen dat aan een paar woningen aan de Raadhuisstraat nog voor kort herstellingen zijn verricht. Zij meenen daarom, dat het tegenover den eigenaar een groote onbillijk heid is, hen thans voor een onbewoonbaar- verklaring te stellen. De heer DE BOER spreekt in gelijken zin. De heer TROMP zegt, dat de huiseige naar van de woningen aan de Raadhuisstraat toch had behooren te worden in kennis ge steld. Dan hadden er wellicht nog herstel lingen kunnen plaats hebbén. Spr. Meent, dat het grootste bezwaar tegen deze wonin gen is, dat ze in de Raadhuisstraat staan en dat er daarom zoo spoedig het oog op ge vallen is. De heer CHAPON betoogt dat het advies der Gezondheidscommissie leidt naar onbe woonbaarverklaring en daarnaar dient de Raad in het belang der volksgezondheid te handelen. De Weth. Dr. DROOG merkt op, dat de eigenaar kennis had van het bezoek der Ge zondheidscommissie. Hij kón dus weten, dat er iets aan de hand was. Er zijn inderdaad verbeteringen aange bracht, doch ook daarna adviseerde de Ge- Izondheidscommissie ongunstig. Het bleek i namelijk, dat de verbeteringen bestonden j in het uitwendig schilderen en „sausen" j en een paar nieuwe voordeuren. Het aan- 1 brengen evenwel van de noodzakelijke ver beteringen die rondweg achterwege bleven ,zou geen groote kosten meebrengen, ook ivoor het jaarlijks onderhoud, omdat de hui zen jarenlang verwaarloosd zijn. Spr. wijst voorts nog op het belang van de volksgezondheid. De heer v. d. ERF, zegt dat de gemeente nog altijd een 100 arbeiderswoningen te kort heeft. Daarom zou spr. erg voorzich tig zijn met het onbewoonbaar verklaren van woningen, die volgens spr., nog niet direct onbewoonbaar zijn. De bewoners zelf heb ben spr. verklaard, nog eenigen tijd in de huizen te willen verblijven. Spr. zal zijn stem aan het voorstel niet ge ven. Wethouder Dr, DROOG antwoordt dat B. en W. bereid zijn de onbewoonbaarver klaring van de 3 woningen aan de Raadhuis straat nog een half jaar uit te stelle». eens. Het voorstel wordt aangenomen. Alleen de heer Chapon stemde tegen. De onbewoonbaarverklaring der overige woningen wordt goedgekeurd. Algemeene begraafplaats. ||B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een verordening op het gebruik van de aula op de Algemeene begraafplaats. Goedgekeurd. Gas een verwarming. B. en W. deelen den raad mede, dat hun gebleken is dat invoering van een vastrecht- tarief voor gas verschillende moeilijkheden met zich brengt. In het algemeen is het echter h.i. wenschelijk voor die gevallen, dat gas voor verwarming wordt gebezigd een regeling te treffen, waardoor dit product voor een billijk tarief verkrijgbaar wordt gesteld. Het gebruik van gaskachels neemt toe en het is in het be lang van het gasbedrijf die toeneming te be vorderen. Dit kan geschieden dqor het vast stellen van een prijs, die zoo weinig mogelijk verschilt van de kosten voor vaste brandstof fen. Als basis kan naar hun meening worden aangenomen, dat het gas verbruikt boven 1200 M3. alleen voor verwarmingsdoelein den wordt benut. Zij stellen daarom voor hen te machtigen met afnemers, die zich willen verbinden tot de afneming van een jaarlijksche hoeveelheid van 1200 M3. een overeenkomst aan te gaan, waarbij van het meerdere ver bruik de prijs met 4 cent per M3. wordt ver laagd. De heer v.d. ERF zegt, dat het hier het be lang geldt van een bepaalde groep n.l. de be ter gesitueerden. Toch moet hier iets in zitten, dat van belang kan zijn oók voor andere groepen. Spr. vraagt of het in de toekomst mogelijk is, dat, bij een grootere gasdistributie, de gas- prijs van de geheele linie daalt. In het laatste geval zal spr. zijn stem aan het voorstel geven. De heer BREED, als lid van de gascom- missie, geeft eenige nadere inlichtingen. De bedoeling is een grootere gasafname te ver krijgen bij beter gesitueerden om bij hen de verwarming met gas meer ingang te doen vin den, door den prijs van het gas, boven het verbruik van 1200 M3., lager te stellen. Indi rect komt dit het bedrijf en daardoor allen ten goede. Het doel, om bepaaldelijk de beter gesitueer den te bevoordeeien, heeft in 't geheel niet voorgezeten. De heer CHAPON zegt, dat desondanks de beter gesitueerden toch een voordeel ver krijgen. De mindergesitueerden zullen nim mer aan dit verbruik komen en er dus nim mer van kunnen profiteeren. Spr. vraagt of het niet mogelijk is het vast recht tarief in te voeren. Spr. begrijpt de be doeling van den heer Breed heel goed, doch hij verwacht er niet veel van. De heer de BOER verdedigt h'et voorstel. De heer TROMP wijst er op, dat de fabriek hooger belast moet worden. Wanneer men het gasverbruik kunstmatig wordt opgevoerd, zal dat de fabriek ten goede komen en spr. ver trouwt, dat B. en W. dan een gasprijsverla- ging zullen bewerkstelligen. Zoo komt het toch de arbeiders ten goedé. De VOORZITTER sluit zich hierbij aan. Spr. voegt hieraan toe dat een stijging van den prijs der kolen een gasprijsverhooging ten gevolge kan hebben. Het voorstelvan B. en W. zal er echter toe kunnen meewerken om in geval van een stijging van den kolen- prijs den gasprijs op het zelfde niveau te aten blijven. De heer v. d. ERF verklaart met de ge geven verklaringen tevreden te zijn. Toch ge looft spr., dat er nog een beter systeem van gasdistributie b. v. zooals in Haarlem in de toekomst mogelijk is. De heer BREED verdedigt het voorstel nader. De heer CHAPON vraagt naar de mo tieven, welke tot het aantal van 1200 M3 hebben geleid. Spr. zou zich voorloopig met dit voorstel wel vereenigen, mits toch een differentieel later zal worden ingevoerd. In dien geest wil spr. een motie voorstellen. De heer BREED kan den heer Chapon niet nader inlichten, daar hij de stukken niet bij zich heeft. De motie van den heer Chapon wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. De heer Chapon stemde tegen. Verlaging Electriciteitsprijzen. B. en W. stellen voor te besluiten tot verlaging van de electriciteitsprijzen en wel 3 cents per K.W.U. voor tarief_ „A." voor verlichting en andere doeleinden, en met 1 cent voor tarief B. in den, spertijd en met 4 cent per K.W.U. buiten den sper tijd. De prijzen worden dan onderscheiden lijk 22, 23 en 11 cent. Voorgesteld wordt het. besluit in werking te doen treden met ingang Vvan 1 Januari 1927 en voor iederen verbruiker op het tijdstip waarop de maandelijksche op neming van de meteraanwijzing hee& plaats gehad. Goedgekeurd. Bouwplan Park Bronstee. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen met de directie der N.V. „Leeuw en Hooft" maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, in afwijking van het bepaalde in de voorwaarden houdende vast stelling van het bouwplan park Bronsfee, een overeenkomst aan te gaan tot het aan leggen van trottoirs langs de aangelegde rijstraten voor rekening dezer maatschappij tegen betaling van f 1 per M2. aan te leggen voetpad. De maatschappij zal dan ontheven zijn van het onderhoud gedurende een jaar na den aanleg. Goedgekeurd. Verbetering Houtvaartpad. B. en- W. stellen voor hen te machtigen tot het in orde brengen van het Houtvaart pad ten Noorden van de Pijlslaan mits door belanghebbenden gezamenlijk te voren in de gemeentekas gestort wordt een bedrag van f 100. De totale kosten van het werk zijn ge raamd op ongeveer f 300. De heer TROMP breekt een lans voor deze verbetering. Hij wijst op het toenemend verkeer op dit pad. en de uitbreiding van de bebouwing. De bijdrage, welke de ge meente vordert, zou slechts van 3 menschen moeten komen, voor wie het een groote uitgave is. Spr. stelt voor geen f 300.crediet te geven aan B. en W. maar een bedrag van f 200.beschikbaar te stellen voor de be woners van de Houtvaart, die gaarne bereid zijn het pad dan zelf in orde te brengen. Wethouder Dr. DROOG gelooft, dat de bewoners waarschijnlijk meer van het voor stel van B. en W. weten. Intusschen adviseert spr. de oplossing hiervan aan B. en W. over te laten en in elk geval f 200.— beschikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. Verkoop grond. B. en W. doen den raad voorstellen tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Camplaan aan L. Verboom te Hoofd dorp en een gelegen aan de Heemsteedsche Dreef aan M. A. Noordam te Haarlemmer meer, beide perceelen voor f 8 per c.A. Geodgekeurd. Archiefruimte en centrale verwarming Raadhuis. B. en W. stellen den raad ,voor te be sluiten over te gaan tot het. bouwen van een brandvrije archiefruimte en een in stallatie voor centrale verwarming. In de toelichting op het voorstel deelen zij mede, dat de archiefstukken der gemeente zich thans voor een groot deel bevinden op den zolder van het raadhuis. Gewenscht is, dal deze stukken kunnen worden opgeborger in een brandvrije ruimte. Bij de uitwerking der plannen is rekening gehouden met de in richting der archiefruimte in andere ge meenten. Ook is daarbij gelet op eventueele uitbreiding van het raadhuis, zoodat de thans voorgestelde aanbouw dan ongewijzigd kan blijven en de muren benut kunnen worden. Bovendien wordt door dezen uitbouw meer ruimte verkregen voor berging van rijwielen en wordt in het algemeen de uitbreiding van het raadhuis minder urgent. De kosten zijn totaal als volgt geraamd voor den aan leg der centrale verwarming f 12.300, voor het maken van archiefruimte f 12.500, en voor het inrichten van het archief en aan te schaffen meubilair f 1750. De heer TROMP vindt het een dure ge schiedenis. Spr. acht het beter de zaken te scheiden door voor de archieven naar een ge schikter gelegenheid te zoeken en de kwes tie der centrale verwarming nog eenigen tijd aan te zien. Na een toelichting van de zijde van B. en W. wordt het voorstel aangenojnen. Aflossing geldleeningen. B. en W. stellen den raad voor te beslui ten tot vervroegde aflossing en wel met in gang van.31 December van de restanten van geldleeningen in 1919 met de Rijksverzeke ringsbank gesloten bedragende dan onder scheidenlijk f70.000 en f78.000. Verder om te besluiten tot algeheele aflossing van 7 pCt. geldleening 1920, waarvan op 1 December het restant bedraagt 1.025.000. Nader zullen de noodige voorstellen gedaan worden tot het aangaan van nieuwe geldleeningen. Goedgekeurd. De Nic. Beetsschool. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. inzake de beschikbaarstelling aan gelden voor Nic. Beetsschool aan den Voor weg en de beschikbaarstelling van gelden voor verharding van het schoolplein der school. Goedgekeurd. Rondvraag De heer v. d. ERF vraagt waarom da verbetering der trottoirs op het Res Nova plein zulk een langen tijd gevorderd heeft. De bewoners hebben een 3 weken in de rommel gezeten. Wethouder Dr. DROOG antwoordt dat de noodige hoeveelheid steenen niet dadelijk ter beschikking was. Hierna volgt sluiting der openbare ver gadering. Vr. Wat is de kortste en mooiste weg per fiets van Haarlem naar Enkhuizen en van Stavoren naar Veendam? Hoeveel K.M. zijn deze afstanden? Antw, Haarlem Spaarndam Assen delft Krommenie Knollendam Spij kerboor de Rijp Schermerhorn Avenhorn f^rosthuizen Scharwoude Hoorn Wester Blokker Ooster Blok ker Westwoud Hoogkarspel Groo tebroek Enkhuizen Afstand 65 K. M. Stavoren Mirns H uis Rijs Kip- penburg Balk Wyckel Sloten Tjerkgaast Spannenburg St. Nicolaas- gajoure Westermeer Haskerhorne Nyehaske Heerenveen Oranjewoud Katlijk Nyehorne Oldehorne Jub- bega Homsterzwaag Donkerbroek Haule Veenhuizen Huis ter Heide Kloosterveen Assen Loon Gasteren Anloo Ennen S pijkerboor Kiel Windeweer Borgercompagpie Wil- dervank Veendam. Afstand 127.7 KM. Afstand totaal 192.7 K, M. Vr. Welke is de kortste weg van Haarlem naar Zalt-Bommel en hoeveel K.M. is dat? Antw. Haarlem Heemstede Hoofd dorp Aalsmeer Kudelstaartde Kwakel Uithoorn Mijdrecht Wil- nis Oudhuizen Ruwiel Breukelen Maarssen Utrecht Houten Schalk wijk Culenborg Buurmalsen Gelder- malsen Zalt Bommel. Afstand 92.4 K.M." Vr, Kunt u mij het adres opgeven van den- Raad van Beroep omtrent militaire zakenj Antw.: Uw vraag is te algemeen gesteld, om daarop een antwoord te geven. Wendt u tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeen te-secretarie. Vr.: Ik heb met Jan. 1926 mijn auto ver zekerd bij de „Oude Zwolsche". Ik had een half jaar aart premie vooruit betaald, maar met Maart 1926 heb ik de verzekering opge zegd. Nu krijg ik een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat de verzekering 5 jaar duurt. Kunt u mij ook zeggen, of dat juist is? De polis heb ik vernietigd, zoodat ik niet weet of er een bepaalde tijd op-vermeld stond. Antw,; Op deze vraag moeten wij het ant woord schuldig blijven, omdat een en ander geheel afhangt van de polisvoorwaarden. Die polisvoorwaarden kennen wij niet. Vr. Met benzine heb ik ijsvlekken pro beeren te verwijderen, uit een nieuwe, licht grijzq tucor mantel. Daardoor zijn kringen ontstaan en de vlekken zijn nog^niet ver dwenen. Kunt u mij ook zeggen hoe ik de vlekken en de kringen kan verwijderen? Antw. De vlekken dient u te verwijderen met warm water, dan nawrijven met ben zine. De kringen ontstaan, omdat u te veel benzine gebruikte. Neemt u nu een propje ontvette watten of een wit doekje gedrenkt in alcohol of zuivere spiritus en wrijf daar mee over de kringen. Het mag niet te nat zijn en u dient met een schoon doekje wee* droog te wrijven. Vr. Kunt u mij ook zeggen hoe men le wagensmeervlekken uit een laken dames mantel kan verwijderen en 2e melkvlekken uit een blauwe kamgaren japon? Antw. le. Met boter weeken, dan nawrij ven met benzine. 2e. Met warm water, zoo noodig nawrijven met benzine. Vr, 1. Kan iemand gedwongen worden tot opleiding van onder-onderofficier? Zoo ja, kan men daar dan ontheffing van verkrijgen als men daar redenen voor heeft? Antw. 1. Ja, men kan daarvoor worden aangewezen. 2. Wendt u tot den minister van Oorlog. Vr. Ik ben in vaste betrekking als werk ster. Heb ik nu recht op vacantie? Antw. Neen, tenzij zulks tevoren is over eengekomen. Uit het feit alleen,' dat u als vaste werkster in dienst is, ontleent u niet het recht op vacantie. Vr. Is van de Weerbaarheidsloten het lot Serie 5805, no: 43 al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. 'Vr, Ik ben 1 Mei in betrekking gegaan et 1 Augustus daaruit vertrokken. Heeft, me vrouw nu recht om mij den Godspenning in te houden? Antw. Ja, de Godspenning is verdiend als men langer dan drie maanden in dienst is. Vr. Zoudt u mij een middel kunnen geven waarmee ik roest- en olievlekken uit een gabardine regenjas kan verwijderen? Antw, Voor roest zouden wiju aanraden een inktstift aan te schaffen en om de olie te verwijderen kunt u benzine gebruiken. „Hemel en Dampkring" publiceert een na gelaten artikel van dr. Ch. M. A, Hartman over de hagelfrequentie in Nederland in de verschillende jaargetijden. In den herfst en den winter blijkt hagel vooral aan de kuststreek voor te komen, in de lente en den zomer in Limburg en het oostelijk deel van Noord-Brabant en in de drie noordelijke otovincies! in den zomer ook op de Veluwe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6