Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. Misdaad en Boete. Het Fransch-Duitscfae handelsprovlsorium. Strenge maatregelen in Spanje ten opzichte van frondeerende ambtenaren. Uit Japan komen berichten over nieuwe overstroomingen; 4000 huizen onder water ge- Joopen. Onder de Radio-berichten: De Fransche socialisten zuilen een amen dement op de Grondwet indienen, tot beperking van de bevoegdheden van den Senaat. De Fransche Kamer neemt het wetsontwerp aan tot instel ling van een amortisatiekas. De kerkvervolging in Mexico. Bloedige be toogingen. Overstroomingen in Japan en China. Onze verstandhouding met België. Verarming ten gevolge van den watersnood. Minister Kan in Drenthe. FEUILLETON. De Wëeldeverteringsbelasting. Naar den „Ruigenhoek". Een nieuwe stempelmachine. FINANCIËN. Kerkelijke leening. UIT ONZE OOST. Uitbarstingen op Bali. POSTZEGELNIEUWS. De opdruk-postzegels van 12 en 15 cent. DRANKBESTRIJDING. Mariahond in het Bisdom Haarlem. LEGER EN VLOOT. De plannen van minister Lambooy. Toenadering Duitschland en Frankrijk. Naar aanleiding van de verklaringen van Briand in de „N, Fr. Presse" over de voort zetting van de Locarno-politiek, wijdt de „Frankf. Z." een hoofdartikel aan de Fransch-Duitsche betrekkingen, waarin het blad Briand's uiting met vreugde begroet, omdat daaruit de goede wil spreekt. De „F. Z." voegt hieraan toe, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken weet, dat de meerderheid van het Duitsche volk dezen goeden wil evenzoo beantwoordt. Dat zoo vele Duitschers, en niet de eersten de besten, in het afgeloopen jaar den weg naar Parijs gevonden hebben, is een bewijs er voor, constateert het blad, hoezeer de ontspanning voortgang heeft. Met de offi- cieele afspraken van Locarno hebben de regeeringen véle belemmeringen opgeheven. Het aantal toenaderingspogingen uit parti culier initiatief vermeerderen. In welk ver band de ,,F. Z." het van belang noemt, dat de Parijsche „Ere Nouvelle" bij de herinnering aan het uitbreken van den oorlog een nummer wijdt aan het vredes werk en de Duitsch-Fransche toenade ring. In dat nummer wordt o. a. net voorstel gedaan (door den leider der Fransche fronstrijders) om het volgend jaar in Frank rijk en Duitschland den tweeden Augustus als „vredesdag" te beschouwen. Op het oogenblik nemen 900 Duitschers te Parijs deel aan het zesde internationaal democra tisch congres. Met al deze en dergelijke toenaderings pogingen ziirt natuurlijk nog niet alle be lemmeringen uit den weg geruimd. Lr blijït nog veel "te overwinnen over en er zal nog steeds veel onverzoenlijks blijven. Maar alles wordt vergemakkelijkt, besluit de „F. Z.", wanneer de officieele politiek den weg opgaat der toenadering en wanneer de staatslieden zelf toonen, dat de hooge poli- Hek door groote denkbeelden moet be- heerscht worden en niet door incidenten uit de richting mag worden gebracht. Het Fransch-Duitsche provisorium, De Duitsch-Fransche onderhandelingen over het sluiten van een zesmaandsch pro visorium, hetgeen oorspronkelijk door de Fransche regeering is voorgesteld, zullen waarschijnlijk nog deze week tot een posi tief resultaat leiden, zoo meldt het „Berl. Tag." Het algemeene deel van het ontwerp voor een Duitsch-Fransch handelsverdrag, de bepalingen over consulaire vertegen woordiging enz. is reeds begin van het jaar vastgesteld, het thans te sluiten provisorium onderscheidt zich sterk van de tijdelijke tot dusver geldende „groentenovereenkomst". De douanebepalingen betreffen een gr°°t deel van de voor den Franschen en Duit- schen uitvoer belangrijke artikelen. Daar onder zijn voor Duitschland van bijzonder belang de bepalingen betreffende lederar tikelen, machines en ijzerwaren; daarente gen wordt de Duitsche markt geopend voor landbouwproducten van Frankrijk, behalve wijn. Home Rule voor Schotland. Uvorens het Lagerhuis op reces is ge daan, heeft een groep van Schotsche arbei dersleden een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het geven van Home Rule aan Schotland. Het ontwerp stelt de instelling voor van één enkele Kamer van 148 leden, die de bestaande kesidistricten vertegenwoordi gen. Schotland zou dan niet langer meer in het parlement te Londen vertegenwoordigd zijn. De koning zou worden vertegenwoor digd door een hoogen commissaris, bijge staan door een bestuursraad.- Voorts zou er een Opperste Hof worden ingesteld ter vervanging van het Hoogerhuis ais Hof van Beroep. Het nieuwe parlement zou belastingen heffen en innen, en het geld in de Sohotsche schatkist storten. Ten slotte ziou er een consultatieve raad worden samengesteld om de rechten van Engeland en Schotland in aangelgenheden van gemeenschappelijk belang vast te stel len. "Negers als valsche munters. De Berliinsche recherche heeft twee on derdanen van koning Bondongulo van Accra- ia Britsch-West-Afrika als valsche munters ontmaskerd. Den laatsten, tijd deden twee zeer elegant gekleeds negers, die zich voordeden als agenten van koning Bondongulo van Accra, groote bestellingen bij verschillende Berlijn- sche drukkerijen en grafische inrichtingen, De eene firma moest schrijfpapier leveren- met den naam van den vorst; een andere moest kaarten maken voor de „Bank of Eng" landclub'1 in Fernando Po; weer een ander een cliché voor de staatsdrukkerij van den koning. Tot dusver wekten de heeren met hun bestellingen geen wantrouwen. Maar toen zij een groote bestelling watermerkpa pier deden met het opschrift „Bank of Eng land", werd dit anders. De autoriteiten wer den gewaarschuwd en al spoedig had de re cherche de beide agen-ten van Z. M. Bon dongulo van Accra te pakken, die eenvoudig bleken valsche munters te zijn en koning Bondongulo benevens dienssrijk Accra ge fingeerd te hebben. Ernstig auto-ongeval. Gisterennacht is te Rothenburg een met 12 personen bezette auto van den dijk op de spoorbaan gestort. Even later reed een lo.comotief dwars over de versplinterde auto. 7 personen werden gedood, 5 zwaar gewond De Nationale Zwitserscfae Feestdag Zwitserland heeft den eersten Augustus met bijzondere opgewekthe'id zijn nationa- len feestdag den Bundestag gevierd. En wijl Sanct-Petrus onder de gasten was, lag er blij zonnelicht over de stad en land. Dat de heilige man na drie- of vier- en-zestig volle regendagen, juist op den eersten Augustus van zijn „Heiligen Stoel" in Rome hierheen komt, heeft ontegenzeg gelijk een bijzondere beteekenis. Het is in de laatste jaren gewoonte ge worden, om de viering van den „Bunde stag" te verbinden met een van liefdadig heid. Dit jaar zou de ondersteuning der noodlijdende moeders ten goede komen. Dat was allen Zwitsers uit het hart gegrepen. Want nergens ter wereld is de gedachte van „Moeder en Kind" z5o heilig als in het Zwitsersche leven. Geen feestganger, die niet de kleine bronzen plaquette droeg een artistiek en toch koket buste-relief van een jonge moeder met het nobele de vies; „Allen für einen" Des avonds tegen acht uur beieren alle klokken over heel het land, en branden er hoog-oplaaiende vuren op alle bergen. Kleurige lichten hangen in de vensters der huizen, en zingende kinderscharen dragen lange slierten van lichtballons over de een zame landwegen. Dit licht en deze vuren svmboliseeren het nachtelijke vuur, dat voor vele hpnderden jaren de mannen der Waldstatten naar de Rütli-weide riep, om daar den bevrijdingskamp tegen de Oos- tenrijksche dwingelandij te beginnen. En zoo groot is de magische kracht dezer vu ren, dat de Zwitsers, die in het buitenland nabij de grenzen wonen, in dezen nacht naar een hoogte trekken ergens in de buurt, om van verre het lichtschijnsel der feestvuren te kunnen genieten, Wagonlabriek afgebrand. De eenige wagonfabriek in Bulgarije, ge legen nabij Sofia, is door brand vernield. Er is geen enkel slachtoffer, maar de schade bedraagt vele millioenen. Geen frondeerende ambtenaren. Dezer dagen hebben we gewag gemaakt van een uiting van generaal Primo de Rivera te Valencia ten opzichte var, amb tenaren, die in eenig opzicht handelingen en inzichten van. de regeering mochten cri- tiseeren en die hij alsdan zou ontslaan. De premier heeft het niet bij bedreigin gen gelaten. Een telegram uit Madrid althans maakt melding van een olficieele nota, welke be kend maakt, dat strenge administratieve maatregelen, ongeacht eventueele justiti- eele maatregelen, genomen zullen worden tegen alle ambtenaren en andere personen die in het openbaar zich in heftige bewoor dingen mochten uitlaten tegen regeerings- handelingen of die ministers mochten laste ren. Op grond van dit besluit heeft de mi nisterraad al dadelijk twee voorbeelden gesteld. President Wilsons wensch. Aan het feit, dat mevrouw Wilson, de weduwe van den president der Ver. Sta ten, zich wederom ter gelegenheid van de a.s. Vergadering van den Volkenbond naar Genève zal begeven, ligt een wensch van de overledenen president ten grondslag. In 1924, toen de president stervende was, verkreeg hij van zijn echtgenoote de be lofte, dat zij, voor zoover haar gezond heidstoestand het zou toelaten, nooit zou nalaten elk jaar een zwijgende getuige te zijn van de eerste zittingen te Geneve, op dat alle aanwezigen, bij het zien van haar persoon, indachtig zullen blijven aan de oorspronkelijke opvatting omtrent den Bond. Nieuwe overstroomingen in Japan. Hevige overstroomingen hebben Akita geteisterd; 4000 huizen zijn onder water geloopen. Slachtoffers worden nog niet ge meld. De rivier Furutsju is buiten haar oevers getreden. Verschillende steden zijn overstroomd. Duizenden personen vluchten in paniek. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel acht haar ernstig bedreigd. Rotter dams voorsprong op Antwerpen in gevaar. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een uitvoerig adres gericht tot den Raad van ministers, waarin zij de regeering verzoekt, de onderhande lingen met België over het te sluiten ver drag te heropenen. Gelijk men zich zal herinneren, is het Ned.-Belgisch verdrag aan de hand der M. v. A. behandeld op een buitengewone^ ver gadering der Maatschappij, op 12 Juli j.l. te üirqcht gehouden, waar het onderwerp is ingeleid door oud-minister Bongaerts, Pr°f- Colenbrander, prof. van Eysinga en prof. Moresco, Ten slotte werd besloten, de redactie van het adres aan het bestuur over te laten. Allereerst wijst de maatschappij dan in haar adres op de noodzakelijkheid van een goede verstandhouding tusschen nabuursta- ten, welke te meer klemt voor twee lan den, die in zoo vele opzichten op elkaar zijn aangewezen, als Nederland en België. Vervolgens worden de elementen opge somd, welke, naar het oordeel der maat schappij, in de toekomst tot een minder aangename, om piet te zeggen slechte ver houding aanleiding kunnen geven. Zij noemt o.m. de volgende: De mogelijkheid bestaat, dat Antwerpen in de toekomst een oorlogshaven wordt, Nederland doet voor het doorgaand scheepvaartverkeer op de Schelde afslaand van zijn algemeene politie-bevoegdheid tot aanhouden van doorvarende schepen enz. Hierdoor zou op één der meest geëxposeer de gebieden een rechtsvacuüm geschapen worden, waaruit vroeg of laat onaangename gevolgen kunnen voortvloeien. Is de zorg voor vitale oeverbelangen langs de Nederlandsche Schelde' voldoende öe- waarborgd, wordt gevraagd. De mogelijk heid, dat deze aan scheepvaartbelangen wonden opgeofferd, is in algenieenen zin niet te aanvaarden. 3 De regeling, welke het ontwerp-verdiag ten aanzien van het Schelde-regime bevat, wijkt in verschillende opzichten al van het Statuut van Barcelona, waarin toch de jong ste regelen van internationaal recht, be treffende de scheepvaart op rivieren van internationaal belang, zijn geformuleerd. Voor de beslechting van geschillen, uit de regeling ten aanzien van de Schelde voort vloeiende, vooVziet h<jt ontwerp-verdrag de instelling van eene bepaalde scheidsrechter lijke commissie, en van een permanent scheidsgerecht voor spoedeischende zaken. De vraag rijst hier, of het niet beter zou zijn, indien het Permanente Hof voor Inter nationale Justitie werd aangewezen. De verplichtingen welke Nederland met dit nieuwe verdrag op zich zou nemen zijn niet voldoende te overzien. In het algemeen wordt bij het ontwerp verdrag, ook na de aanvulling door net Additioneel Protocol, niet voldaan aan het beginsel der wederkeerigheid. Nadeelige economische gevolgen. Voorts heeft het bij de Maatschappij twij fel gewekt, of het ontwerp-verdrag, éénmaal verdrag geworden, niet te nadeelige econo mische gevolgen voor Nederland zal-heb ben. De ^bezwaren van dezen aard betref- fen; De positie van Anfwerpen, ten opzichte van Rotterdam en Amsterdam. De voorgenomen kanaalverbindingen van Antwerpen naar den Moerdijk en ook naar Rtihrort, zouden Antwerpen dat van na ture niet Maas- of Rijnhaven is kunstma tig een nieuw achterland toevoegen, waar door een belangrijk deel van het scheep vaartverkeer met dit achterland aan de Ne derlandsche havens Rotterdam en Amster dam dreigt onttrokken, een natuurlijke voorsprong aan de haven van Roterdam ont nomen te worden. Voorts wordt critiek uitgeoefend op de ontworpen kanalen. In het algemeen acht de Maatschappij de financiëele verplichtingen, welke uit het nieuwe verdrag voor Nederland kunnen voortvloeien, thans niet te overzien. Indien niet zoo spoedig mogelijk eene ver binding Luik-Maastricht tot stand komt voor schepen van groote- tonnenmaat, zoo heet het verder, dreigt het Nederlandsche Julia- nakanaal grootendcels zijn bestaansrecht te verliezen. De'oeverbelangen en de belangen der vis- scherij in het Scheldegcbiêd zijn ook niet voldoende gewaarborgd. De bepalingen omtrent het bedrag der loodsgelden op de Schelde naar en van Ant werpen, waarover het ontwerp-verdrag voorschrijft, dat zij niet hooger mogen zijn dan uit of naar zee naar en van Rotterdam, zonder met den werkelijken afstand reke ning te houden openen ten slotte de moge lijkheid, dat Antwerpen goedkooper wordt bediend dan Rotterdam, ten nadeele van de belangen dezer Nederlandsche haven. Door het gemeentebestuur van Leeuwen- Wamel is aan den minister van Financiën een gemotiveerd adres gericht om, in ver band met de algemeene verarming, waarin de bevolking der gemeente ten gevolge van den watersnood verkeert, vrijstelling te ver krijgen voor de inwoners van alle rijks di recte belastingen voor het dienstjaar 1926 1927. Donderdag bezocht Minister Kan, verge zeld van de Kamerleden Baron van Voorst tot Voorst en Engels en den Inspecteur van d'e Werkverschaffing in Drenthe, de heer O, zeide Marie, haar gelaat werd treurig. Hij is een woekeraar, begrijp je?.... Een stille woekeraar, wiens beroep men in het algemeen niet kent, en die er niet op staat, dat men het kent. En je hebt natuurlijk dit geld reeds lang teruggegeven? Garnaud rilde: Teruggegeven? Natuurlijk, dat spreekt yan zelf, zoo gauw ïk kon.... Terwijl de jonge vrouw niets zeide: Waar denk je nog aan? Aan niets antwoordde zij en kleurde een beetje. Of liever aan zaken, d?c ik je liever niet zeg..-- •dommigheden. Waar schijnlijk heeft mij de koorts van gisteren het hoofd op hol gebracht, voegde zij er glimlachend bij. Zij wierp een bijna vreesachtigen blik op haar man. Zeker, zij wist dat hij haar altijd had bemind en dat sedert de komst van een kind zekerheid was geworden, en vooral sedert dat zoo vurig verlangde kindje ge boren was. de teederheid van Garnaud voor haar nog grooter en innigér geworden was. Maar hii had zijn karakter, norsch en koud, vooral heerschzuchtig, daardoor had de zachte Marie, zonder het ooit te zeggen, geleden. Zij had niet opgehouden haar man te beminnen, maar zij had hem toch altijd een weinig gevreesd, en het was maar zel den dat zij zich heel en al durfde geven. Dien dag echter voelde zij, dat Garnaud getroffen was, of ten minste eenigszins be wegen, zoodat zijne stem, als hij tot haar sprak, zacht werd, ja zelfs vol teederheid was. Ook de trekken van zijn koud gelaat hadden zich ontspannen, en, zijne teedere gevoelens uiting gegeven door een kus op haar kleine hand te drukken: Gekke gekke Marie En dan, och kom, het is beter dat ik het je zeg.... Ik.... ik heb me nooit een verklaring kuunen geven van de redenen, om welke je mij, van het begin dat we hier waren, zoo op het hart gedrukt hebt om nopit met iemand over ons verblijf te Hattoncourt te spreken. Zooals straks trokken zich de wenk brauwen van Garnaud weer samen: plotse ling werden zijn trekken weer koud, terwijl ontevredenheid op zijn gelaat te lezen stond. Maar hij zag den zoeten blik, die op hem gevestigd was, angstig worden en onmiddel lijk werd zijn uitdrukking zachter: Is er anders niets? zeide hij lachende, maar zijn lach was eenigszins gedwongen. Welnu, verbeeld je.... Maar sta je er nu op dat ik je dat verklaar? Jongbloet, de R. K. Huishoudschool, te Mun- stersche veld, het Wit-Gele Kruis te Bar- ger Campascuum en te Zwartemeer. Daarna werd een tocht gemaakt naar de Turfwer- ken en Electrische Centrale te Hesepe Twist. Ook werd Klazienaveen bezocht. Vandaar vertrok Zijn Excellentie weer naar Den Haag. Naar het „Vad." verneemt, zal de Weel- deverteringsbelasting worden ingetrokken. In verband met bovenstaand bericht, meldt de „Msb." Zooals men weet, is de minister van Fi nanciën reeds geruimen tijd met vacantie. Dat hij in dezen tijd een wetsontwerp zal intrekken, is op zichzelf reeds zeer onwaar schijnlijk te achten. Vermoedelijk vindt het bericht van het „Vad." zijn oorsprong in de bekende uit lating van den minister, destijds aan de aardewerkfabrikanten te Maastricht gedaan, dat hij overwoog he.t wetsontwerp aan te houden. Wij vernemen echter, dat sedert dien te bevoegder plaatse niets van een besluit van den minister om het wetsontwerp in te trek ken, bekend i$ geworden. t De Koningin cn de Prinses aangekomen. Donderdagmiddag 3.05 u. is dc Koningin met Prinses Juliana naar Den Haag ver trokken. De Koningin-Moeder deed hen per auto uitgeleide tot de halte Soestdijk. Tot Utrecht werd de reis per extra-trein ge maakt. Zoowel bij het paleis als bij de halte Soestdijk stond een talrijke menigte die de vorstelijke personen hartelijk toejuichte. Bij het paleis Soestdijk was de burge meester van Baarn en bij de halte Soestdijk de burgemeester van Soest aanwezig. Met den gewonen Staatsspoortrein uit Utrecht, waaraan een koninklijk salonrijtuig gehaakt was, zijn de Koningin en de Prin ses Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vijf in de Residentie teruggekeerd. In een hofauto met half geopende kap, reden de vorstelijke personen naar den Ruigenhoek, waar zij, zooals bekend, eenigen tijd zullen verblijven. De Koningin en de Prinses werden op het Stationsplein door een tairijke menigte har telijk toegejuicht. PRINS HENDRIK NAAR DUSSELDORP. De burgemeester van Dusseldorp heeft uit 's-Gravenhage bericht ontvangen, dat Prins Hendrik op 11 dezer aldaar zal aan komen om op 12 en 13 dezer de Gesolei te bezoeken. Geen vernielde briefkaarten meer. Het hoofdbestuur der Posterijen zal een proef nemen met een nieuwe stempelma chine voor de vernietiging van frankeer zegels. De machine, die vervaardigd is door de machinefabriek „De Industrie" te Rijswijk, en ontworpen door de heeren Ir. Mollinger en van Rijswijk, onderscheiden lijk bedrijfsingenieur en directeur dezer fabriek, beteekent een terugkeer naar het Iialf-automatische principe. De vol-auto- matische stempelmachine, die dus ook de brieven en poststukken zeit inlegt, heeft bij vele voortreffelijke eigenschappen, en kele bezwaren. Men is daarbij gebonden aan een bepaald formaat voor de poststuk ken, terwijl bij briefkaarten bovendien omdat de machine den geheelen bovenkant bestempelt een gedeelte van den tekst verloren gaat. De nieuwe machine heeft instede van een wals, een verticaal bewogen stalen stempel, dat den gebruikelijiken cirkel afdrukt voor zien van een horizontaal gearceerd zij stuk. Het inleggen van de poststukken gaat nu snel en gemakkelijk en veroorzaakt auto matisch den neerslag van den stempel, die mechanisch weer zoo is uitgebalanceerd, dat bij een zeer duidelijk stempel toch geen indrukken in het papier worden ge maakt. Een tweede voordeel van de ma chine is, dat men er poststukken van vrij wel ieder formaat en dikte mee kan stem pelen. De eerste proefmachine, die door het Hoofdbestuur voorloopig is goedgekeurd, zal geplaatst worden in het postkantoor te Rijswijk, om haar voor mogelijke kleine wijzigingen, die door de practijk worden aangegeven, dicht bij dë fabriek te houden. De kosten zuilen ongeveer 600 per com plete machine bedragen. Het Bestuur van het Klooster van de eerw. Zusters van den Goeden Herder te Marxheim bericht de uitgifte eener 8 Proc. Eerste Hypothecate Abligatie-leenir.g, groot 90.000 in stukken van 1000., 500. en 100. tegen den koers van uitgifte van 100 proc. ten laste van bovengenoemd klooster. Het Klooster is ten volle aansprakelijk voor alle verplichtingen, uit deze leening voortvloeiende. Ten behoeve van de obliga tiehouders is aan de voorwaarden van het emissiehuis voldaan en op onroerende goe deren te Marxheim ten name der Trustee, een eerste hppotheek op Goudbasis inge schreven. De waarde van deze onderpan. den werd door den beer Wilhelm Deriam, verstandiger in Bauausfiihrungen und Ab- schStzung von Gebauden für die Gerichte des Landgerichtsbezirks und des Oberlan- desgerichtes zu Frankfurt am Main en ver der verpflichteter Immobiliën-Schatzer der Nassauischen Landesbank und Sparkasse in Wiesbaden. De inkomsten van het Klooster bestaan hoofdzakelijk uit pleeggelden, die in boven vermelde inrichting worden verkregen. Bui tendien is aan de inrichting een wasscherij en naaischool verbonden. Vele voorname families van Frankfurt, Mainz, Wiesbaden en uit de omstrekén dezer steden, laten hunne wasch onder leiding der Zusters ver zorgen en verschillende zaken van genoem de steden belasten het klooster met net vervaardigen van damesgoederen. De in komsten stellen meervoudig de rente en een gedeeltelijke aflossing zeker, zoodat deze leening voor den belegger voor hoofd som en rente ruimschoots zekergesteld kan worden beschouwd. De inschrijving op bovengenoemde obhga- tie-leening is opengesteld bij de heeren I ruf- fino Co. te 's-Gravenhage, vanaf 6 Aug. Nieuwe werking van den Goenocng Batoer. Nadat de eerste eruptie van den Goenoeng (berg) Batoer (Bali) geluwd was, vertoont hij, naar Aneta meldt, sinds Woensdagnacht wederom een verhoogde werking. Er werden nieuwe kraters gevormd, waarvan er een, welke een constanten lavastroom sp&wt, on geveer 1 K.M. boven de dessa Batoer gele gen is. De dessa geraakte langzamerhand in brand en werd door de lava verzwolgen. De bevolking heeft zich weten te redden; ook het huisraad is geheel in veiligheid gebracht De resident van Bali, de heer P. E. Nn- lenburgh, seinde aan de regeering, dat hij .zal afreizen naar de getroffen streek, waar de controleur van Kloenkong, de heer H. C. J. Gunning en de regent van Bangli benevens militairen en politie reeds aanwezig arer voor hulpverleening en tijdelijke huisvesting. Talrijke aanplantingen zijn verwoest. De schade bedraagt eenige tonnen gouds. Woensdagavond was de uitbarsting te Singaradja voortdurend waar te nenuo. Thans is het gerommel minder hevig. Dezer dagen hadden de 'eden van de Phi- latelisten-vereeniging „Zuid-Limburg" te Maastricht besloten, om de opdrukpostzegels -van 11 en 15 cent voor hun verzameling niet aan te schaffen, zulks als protest tegen de hooge prijzen, welke het Staatsbedrijf daarvoor heeft gesteld 1,en 3, Het bestuur dezer vereeniging heeft thans een schrijven van den directeur-generaal der P. en T. ontvangen, waarin o.m. gezegd wordt: „Ik zie twee mogelijkheden: óf de bedoel de postzegels hebben als philatelistisch ob ject geen waarde, óf ze hebben die wel. In het tweede gevaK zal die waarde het zui verste tol uiting kernen, indien de zegels worden gebracht in de vanwege het hoofd bestuur gehouden openbare veilingen. Alvorens het opniguw brengen van de zegels in die veilingen in overweging te nemen, heeft de administratie om bekende redenen gemeend, de postzegelverzamelaars in den lande, voor zoover zij bij de be staande vereenigingen zijn aangesloten, in de gelegenheid te moeten stellen, die zegels aan te koopen, voor een prijs, dien zij, naar haar ten dienste staande gegevens (o.a. de op een der veilingen opgedane ervaring), meende niet te liggen boven den prijs, dien de zegels zullen kosten in het vrije verkeer. Het was er haar daarbij niet om te doen, deze zegels in handen der verzamelaars te brengen tegen een prijs, die zou liggen bene den de waarde, die zij in verband met de beperkte oplaag voor verzamelaars hebben, maar alleen om de voor verzamelaars nadee lige gevolgen te vermijden, die zouden ont staan als deze zegels uitsluitend in veilingen verkocht, een gemakkelijk speculatie-object voor handelaars zouden worden. Nu is het inderdaad denkbaar, dat de prij zen op de vrije markt in de toekomst zullen blijken lager te zijn. Het staat uiteraard aan eiken verzame laar die van oordeel is, dat de gestelde prij zen de marktwaarde der zegels overtreffen, vrij af te wachten, welke de prijzen van de, markt zullen zijn, evenals het hem vrij staat de zegels voor philatelistisch-waardeloos te verklaren en ze dus buiten zijn verzameling tè houden. Ik erken dus gaarne dat er een verschil van opvatting mogelijk is over de waaide der zegels, maar ben tevens van oor deel, dat uit het bovenstaande volgt, dat de prijzen van 1 en 3, die het Staats bedrijf aan de hand van zijn gegevens heeft berekend, geenszins als woekerprijzen mogen worden gekenmerkt." Jaarvergadering ie Amsterdam. In het Corn. Broerehuis te Amsterdam werd Donderdag de 17e jaarvergadering ge houden van den Mariabond in. het bisdom Haarlem. Te 10 uur was in de St. Catharinakerk een H. Mis opgedragen tot intentie van den Bond en zijn leden. Omstreeks 11 uur ving de vergadering aan onder leiding van de presi dente, mej. A. M. A. Kokshorn uit 's-Gra venhage. Nadat het Sobriëtas bondslied door de aanwezigen was gezongen, werd een be gin gemaakt met de behandeling der agenda punten. I De verschillende verslagen en de rekening en verantwooridng werden goedgekeurd. I Pater Borromaeus de Greeve, die daarna onder hartelijk applaus ter vergadering ver scheen, werd door de presidente welkom ge- heeten. De aftredende bestuursleden, mej. A. Koks- hoorn en mej. de Bruyn werden bij acclama- ZATERDAG 7 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 5.306.45 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest, Joh. F. Fala, viool 7.00 Politieber.7.45 en 10.00 .Persber. 8.10 V.A.R.A.-avond Mevr. Anne Schlü- ter-v.d. Bruggen, mezzo sopraan. De heer C. Kries, piano. 1 Twee antieke aria's, Scarlotti en Stradella (Zang) 2 Twee kleine preludes Bach (piano), 3a Aria Schlage doch", Bach, b- Brich entzwei, mein armes Herz Bach, c- Jesus unser Trost und Leben Bach (zang), 4 Sonate voor piano (deel 1 en 3), Haydn 5a- Wiegenlied, Moussorgsky, b- Standchen, Mcusscrgsky, c- Der Gart ner, Wolf, d. Der Frühling, Wolf (zang). 6 Twee Spaansche dansen voor piano, Albe- niz, 7 'Haidenröslein, Schubert, b- Das Veilchen, Mozart, c- Wiegenlied, Mozart 8 Preludium, Chcpin, 9a Myn liefken is rr.yn Somer, Nicolai, b-Kemelhuis, Hulle- broeck, c 't Kosteriren, Hullebroeck, d- Lapper Krispijn, Hullebroeck. Aanvulling Hilversum. Spreker van de V A.R.A.-uitzer.ding om 8.10 is: De heer Zwerlbroek, secr. van de Ver, v. A*b. radio- mateurs, over: Onze jaarvergaoe- ;jng Vooravondconcert vindt plaats 5.10—7.45. DAVENTRY 1600 M. 6.20 Causerie 6.36 Kinderuurtje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing A rather remarkable place 7.45 Piano-composi ties van Handel 8.00 Concert 8.20 Muziek door de Irwell Springs (Bacup) band, G. Greenwood, bas 9.05 Peter Cheyney en de Shadow Folk in Piccadilly Circus —9.50 Weerber. en nieuws.10.25 —10.50 Melville Gideon en Davy Burna- by 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARYS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris 5.05 Con cert 8.50 Galaconcert Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.- 8.50 Radkio-cabaret 10.50—12.20 Dans muziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Concert 8.20 Con cert, Mme. Baletti, zang 8.50 Lezing 9.20—10.20 Concert. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Orkest concert 4.05 Kindervertellingen 4.20 Kinderfeest 5.20 Concert 6.50 Radio praatje 7.20 en 7.40—8.00 Lezingen 8.20 Orkestconcert 9.20 Bonte avond, J. Graf, kunstpijper en orkest. Daarna dansmuziek. tie herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. A. de Groot, gekozen werd mej. G. J. Mühren uit Alk maar. De presidente deed vervolgens eenige me- dedeeiingen omtrent den jaarlijkschen bloe mendag. Zij spoorde de aanwezigen aan, dezen dag zoo krachtig mogelijk te orjga- niseeren, opdat daardoor de financiën zouden worden versterkt. Na de pauze werd de vergadering van den Mariabond in het Bisdom Haarlem her opend met het zingen van Roomsche Blijd schap. Van de daarna geboden gelegenheid tot vragen stellen en mededeelingei^ te doen, werd een zeer druk gebruik gemaakt, Sjtaande de vergadering werd besloten een telegram aan Mgr. dr. A. Ariens te zenden, waarin hem een spoedig herstel werd toe- gewenscht. Op voorstel van de afd. Den Haag werd besloten een verzoek tot het hoofdbestuur der St. Vincentiusvereeniging te richten om te bevorderen, dat het tijdschrift van den bond „De Kruisbanier" zooveel mogelijk ter lezing zou worden gegeven aan gezinnen, die door de Vincentianen geregeld bezocht worden. Na eenige discussie besloot men voorst aan alle kloosters in het bisdom een gratis abon nement op „De Kruisbanier" te verstrek- ken. Daarna werd het voorstel van het hoofd bestuur, om ieder jaar een of meer retraites voor leden van Maria-Vereenigingca ie hou den, aangenomen. De WelEerw. heer Th. W. Taman, bonds- adviseur, sprak tenslotte de aanwezigen loc en spoorde hen dringend aan, zich met nog meer ijver dan voorheen te geven aan het werk der drankbestrijding. In' aansluiting op de berichten omtrent de reorganisatieplannen van den minister van Oorlog, deelt „De Avondpost" nog het volgende mede: „Het lag in het voornemen van den mi- nister van Oorlog vooruitloopende op hetgeen daaromtrent de Tweede Kamer bij de behandeling van de Oorlogsbegrooting 1927 zou beslissen reeds aanstonds een aanvang te maken met de uitvoering zijner reorganisatieplannen. Hierin waren begre pen het Verminderen van de cavalerie en het doen afvloeien van ongeveer 250 be- roepsonderofficieren. „Intusschen heeft de heer J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs en thans lid van de Tweede Kamer, schriftelijke vragen gericht tot den minister van Oorlog betreffende die reorganisatieplannen en daarbij o.m. de vraag gesteld of de minister van Oorlog het niet gewenscht acht om. zooals in het voorjaar door dien minister was toegezegd, zijn reorganisatieplannen aan het oordeel der Kamer te onderwer pen en in verband daarmede met de uit voering te wachten. „Op deze vragen heeft de minister van Oorlog nog niet geantwoord. Het blad ver neemt evenwel dat het antwoord op de vragen van het Kamerlid De Visser beves tigend zal luiden. In verband hiermede heeft de minister van Oorlog alle uitvoe ringsmaatregelen betreffende de reorgani satie, doen opschorten.' Marie fluisterde: Je zoudt er mij een genoegen mee doen, Jules. Ik ben bang dat ik een beetje in je achting daal, liefste. Hoe dat? De 'blik van Marie werd pijnlijk. Welnu, verbeeld je, hernam Garnaud, dat, nu ik rijk ben en alles uitstekend gaat, ik deze zwakheid gehad heb mij over mijn eenvoudig verleden te schamen. Ik zou vooral niet willen dat men wist dat ik op een moeilijk oogenblik mijns levens rondrei zend marskramer geweest ben. Dat is na tuurlijk van rr.ijr. kant een zwakheid, ik be ken het gaarne. Maar wie heeft niet dc z'jne? Nu scheen de jonge vrouw verlicht. Zij giimlacbte zelfs, het was een ietwat be schamende glimlach, welke vergiffenis scheen te vragen. Zij zeide zacht: Anders niets dan dat? En ik die mij van allerhande dingen verbeeldde Garnaud fronste opnieuw de wenkbrau wen. Maar, Marie bemerkte het niet, want vaii onder de witte gordijnen der wieg klonk een zwakke kreet, ïvelda gevolgd door an dere. O, riep' Marie met ontstelde moederlij ke vrees, onze lieveling weentNeem haar eens op, ja?,... Ik wil haar nog eens zien.... Gehoorzaam ging hij om het bed, en met grocte voorzorgen, welke de moeder deden lachen, nam hij een klein ding in doeken gewikkeld onhandig uit de wieg, en bracht haar bij de moeder. Zij zat nu rechtop in haar bed, strekte de armen uit naar het kind, en zij drukte ccr kus op dat lieve gezichtje, heel voorzichtig en zoo liefdevol. Mijn kind.... Ons kind. Jules En voor mij een tweede Marie Ben je gelukkig, Jules? Gelukkig.... Gelukkig.... hernam Garnaud met doordringende stem. Jij en Zij. al wat ik lief heb En terwijl Marie hem het kindje terug gaf: Zij zal rijk zijn weet ie.... En wan neer wij haar zullen uithuwen, wil ik dat zij een huwelijksgift hebben als een Rrin- ses Marie zuchtte even, Garnaud hield het kind recht voor zich uit, en beschouwde het met zekere stoutmoedige vermetelheid. Want in zijn liefde voor dit klein zwak ding, was veel hoogmoed. Het was zijn rijk dom, dien hij wilde dat men in zijn dochter bewonderde. Terwijl hij van zijn kind droomde, droomde hij van zijn eigen eer zucht: op dit oogenblik vergat hij de onge rustheid der vorige dagen, was zich weer bewust van zijn waarde, van zijn kracht, van zijn stoutmoedigheid, en hij voelde zich opnieuw de heer en meester van zijn lot en het lot der zijnen.... Arme kleine, ellendige man! Vergeet ge in uw hoogmoedigen waanzin dat er een ander is, uw Heer uw Maker, uw Meester, wiens eigendom ge zijt, die alleen uw lot in handen heeft en absoluut er over beschikt? Vergeet gij' dan. wat lang geleden aan een anderen trotsaard werd gezegd: „De toe komst behoort alleen aan God!" En wij zullen trachten haar een klein biocrtje te geven .nietwaar Marie? een klein broertje, waarvan ik een prins zal maken. Want het gaat er alleen maar om te durven en te willen.... Marie had haar hoofd weer op het kussen laten terugvallen: Leg haar weer in de wieg, Jules, zeide zij. En bel eens, want ik had graag iets warms gehad. Iets warms? Ja ik heb 't koud, zeide Marie; zij rilde en trok dc dekens over zich heen. Garnaud werd bleek, toen hij zich her innerde dat de koortsaanval zoo begonnen was, waarover dc dokter en de vroedvrouw zich daags te voren zoo ongerust hadden gemaakt. Zonder te antwoorden belde Hl ij en gaf de huishoudster zijne bevelen. Weldra kwam deze terug en bracht op een schaal een kop gloeiende kotfie met rum. Marie ging in haar bed recht zitten, haar man ondersteunde haar, zij werd bleeker en bleeker en dronk den heeten dronk. Toch klappertandt zij; toen de kop leeg was dekle zij zich en herhaalde; Ik beef van koude, zooals gisteren, Ju les, ik voel mij juist als gisteren. Maar neen.... maar neen.... Het be teekent niets, dat zul je zien. Ik ben bang.zeide zij nog, en staardi met hare koortsachtige oogen haren man aan Garnaud boog zich over haar, en hij om helsde haar innig. Hij trachtte te glimlachen: Wat is dat nu?.... daar heb je weer cue kinderachtigheden. Waarvoor zou je bang zijn? Je hebt volstrekt geen reden om bang te zijn Ik ben bang, dat ik sterf.... fluisterde Marie. Garnaud verbeeldde zich dat zijn hart op hield te kloppen. Maar je bent gek! riep hij uit. Sterven? Sterft men omdat men koorts krijg'? Met een voorgewende onverschilligheid: Wil je. dat ik den dokter laat roepen? Alleen maar om je gerust te stellen! Ja? Dan Iaat ik je twee minuten alleen, de tijd om te telefoneeren. Hij omhelsde de zieke, beval de huishoud ster hij haar te blijven tot hij terugkwam en begaf zich naar zijn bureau. Hij belde op en had bijna onmiddellijk ver binding met het hospitaal. Toevallig was de dokter er: men waarschuwde hem, en hij Het antwoorden, dat hij er in een half uur zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7