Gemengd N ïeuws. MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. K. Vrouwencongres. Het conflict te Valkenswaard. Een einde gemaakt aan gedwon gen winkelnering. HANDEL EN NIJVERHEID. De Brabantsche schoenindustrie. Lager theeverbruik. Waar was Drummer op den dag van den overval te Bussum? De raillooze trein te Rotterdam uitgeladen. Ernstige vechtpartij tusschen zwagers. De geweldige brand te Losser. De verloren bruidegom. Drama op den Indischen Oceaan Laaghartige oplichting. Hoe de werken van groote Katholieke romanschrijvers gekocht worden. Een gesplitst bankbiljet uitgegeven. De kip met de gouden eieren. „Gezellig" samenwonen. Door den trein gegrepen en gedood. Inbraak bij professoren. Brummer's verdediger. Hoeveel gaat er naar België? Amendement van de Fransche socialisten op de Grondwet. De amortisatiekas aangenomen. Het wetsontwerp op de sta bilisatie in behandeling. Dj moordzaak te Maagdenburg. De Abessynische kwestie. Mellon te Rome. Koude in Noord-I talie. Een dorp verbrand. Proces tegen een Duitscher in Indië. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico. Overstroomingen in Korea. De Jangtze buiten hare oevers (V crvolg). Nadat de tweede congresdag op „Regina Coeli" te Vught was ingeleid door het bij wonen der R. Mis, werden de werkzaam heden voortgezet. De vergadering werd ook bijgewoond door dr. van Gils uit Roermond, prof. Bemelmans en door prof. v. d. Loo uit Rijsenburg. Dr. Rudleston Slater, arts te Rotter dam, redacteur van het „R. K. Artsenblad", hield een voordracht over het onderwerp: ,,De Zedigheid in het Gezelschaps leven". In zijn inleidend woord wees spr. er op, dat in de wereld alles draait om de vrouw. De vraag is dan ook in alle kwesties: „Hoe komt de vrouw er af?" Spr. vraagt dan: Wilt ge dat de vrouw en hare eer in het gedrang komt? Immers neen? De eer van de vrouw is de barometer van ons denken. Daarom moeten wij cok in ons artsenblad vaak de harde waarheid zeggen en de vrouweneer verdedigen ondanks alle cri- tiek. Wij keeren ons tegen het reglemen tisme, het nieuw-malthusianisme, bioscoop en verdorven lectuur. Als menschen zijn wij verplicht het men- schelijk geslacht in stand te houden, daar om voelt de mensch een onweerstaanbaren drang naar de andere en wordt alles afwis selend uitgedacht om elkaar te behagen. De mode speelt een groote rol. Er moet een zekere, zij het dan ook breede grens getrokken worden, doch dat is niet wel mogelijk. Waf trekt precies de grens? Antwoord: Alweer het criterium: hoe komt de vrouw er af? Kleed haar fatsoenlijk aan, zoodat de eer der vrouw er goed af komt, sierlijk en naar haar postuur, doch niet naar den dwang der mode. De kleeding is voor alle vrouwen naar aanleg en leeftijd verschil lend. Als medicus en als man merkt spr. op, dat door tal van ingevoerde modegrillen al veel voor de vrouw bedorven is. De tegenwoordige mode is zeer geraffineerd! De vraag alweer: hoe komt de eer van de vrouw er af? Voor wat het gezelschapsleven aangaat: men staat er verbaasd over hetgeen er ge beurt. Ovidius schreef reeds over de iTei- ging van den mensch naar het ongeoor loofde. Sauel, David, Sodoma, Augustinus spre ken van de gevolgen. Scherp hekelt spr. het moderne gezelschapsleven, waar de eer van de vrouw wordt verlaagd door ont- eerende gesprekken en daden. Spr. waarschuwt voor de diners waar eerst champagne en oude Bordeaux moet rondgaan, alvorens de toon er is waarnaar gestreefd wordt tot verlaging. Tal van geslachtsziekten zijn voortgeko men uit het misbruik en vaak gebruik van alcohol. De drank voert in het gezelschaps leven spoedig tot den dans, waarin dik wijls iets anders gezocht en gevonden wordt, dan de hoogstaande dans en muziek. De moderne dansen behandelend, zegt spr., dat door die danscaricatuur in het open baar veel slechts gebeurt, waarvoor de vrouw zich in het geheim zou schamen. Spr. critiseert verder gemengde baden. Bij al wat niet mag is de mensch geneigd zich te verschuilen achter allerlei uitvluch ten en de menschen apen elkaar alles na. Met de Schrift zegt spr. dienaangaande: Wij hebben ons gemengd onder de heidenen en we hebben onze tenten onder de Phili- stijnen. Dwaasheden waar geen kwaad in zit val len niet te veroordeelen, maar ab wat de eer der vrouw te na komt kan nooit genoeg worden vroordeld. Spr. waarschuwt voor slechte lectuur. De vrouw is alles voor den man, hare eer d:ent door ons te worden verdedigd. Met een schitterende peroratie op de eer der vrouw sloot spr. zijn voordracht. _Na een korte pauze w*erden de naar aan leiding van het gesprokene gestelde vra- worden veroordeeld. Bij het debat, dat zich ontspon, vond mevrouw Steenberghe—Engeringh gelegen heid een antwoord te gever, op wat buiten üe K. K. Vrouwenbeweging wordt gezegd over die brutale Federatie", die den strijd gaat aanbinden tegen de openbare zede loosheid. Spr. trekt zich van al die opmer kingen niets aan. De geheele opzet van het congres is gewijd aan de eer der vrouw en in het belang dus van alle vrouwen, onze zus:ers. Men moet, zegt spr., ons werk be schouwen als een offer, dat men voor elkaar >rengt. Telegrammen werden gezonden aan i- D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aars- oisschop van Utrecht en aan H. M. de Koningin. Een telegram met beste wenschen voor het welslagen van het congres werd ont vangen van mej. Toos Post te Delft, lid van het Comité van Voorbereiding, die wegens ongesteldheid verhinderd was, het congres bij te wonen. In de pauze verwelkomde de presidente ter vergadering Pastoor Bolder uit Utrecht, geestelijk adviseur» Kapelaan Hooijman uit Zwolle behandel de het onderwerp: Sociale misstanden als oorzaak van onzedelijkheid» Oorzaken, die maken, dat de mensch af wijkt van den weg der zedelijkheid zijn de drie bekende: de begeerlijkheid des vlee- sches, die der oogen en de hoovaardij des levens. Sociale missianden zijn daarom op zich zelf geen oorzaken van onzedelijkheid, maar indirect geven zij aanleiding tot zede loosheid. Hier is een cirkelgang: uit de begeerlijk heden der menschen zijn de sociale mis standen* geworden, maar uit begeerlijkheid geworden werken zij weer mee om begeer lijkheid te, wekken, want inderdaad zijn voor velen de sociale misstanden een aan leiding tot geloofsafval, ze zijn ook een niet minder vruchtbaren bodem voor zedeloos heid. Immers, wij kunnen gemakkelijk zeggen, dat de mensch zijn levensomstandigheden en toestanden beheerschen moet. feit is, dat velen door de omstandigheden en de omgeving worden beheerscht. Vooreerst wordt de mensch beheerscht door zijn dagelijksche omgeving, zijn wo ning. Wie een vaderhuis heeft gehad, weet, wat de woning voor den mensch beteekent en die kan begrijpen wat het zeggen wil, dat er volgens de laatste statistische ge gevens in ons vaderland meer dan 250.000 één-kamerwoningen waren en over 1924 nog 60.000 krotwoningen bestonden. Wat een moreele ellende is niet achter die cijfers verborgen! Is voor de zedelijkheid van be lang 's menschen woning, niet minder be langrijk is zijn arbeid en de plaats van zijn werk. En nu is het ontegenzeggelijk een der rampen der groot-industrie over ons vaderland gebracht, dat meer dan 148.000 vrouwen, van wie ongeveer 15 pet. gehuwd haar arbeid moeten vinden in fabrieken. Voor het oogenblik worden die vrouwen meegesleept in den grooten strijd om de vreugde van den arbeid en voor de toe komst leeren zij niets van al hetgeen, waar door zij als eebtgenoote en moeder een man en kinderen zouden gelukkig kunnen maken. En dan als moeder zelf naar de fa briek gaat, wat dat voor een moreele ramp Is voor het gezin, laat zien eenvoudig niet zeggen. Dat zijn nog maar de indirecte zedelijke gevolgen, doch ook rechtstreeks, wat een zedelijke gevaren zijn niet verbenden aan 'het samenwerken? Wat krijgen de vrou wen en meisjes niet te zien? En erger wel licht zijn nog de gevaren buiten de fabriek, als zij met de fabrieksjongens het geld, wat zij overhouden en niet sparen, gaan verknoeien in bioscoop, danszaal, enz. Zijn er ongeveer 150.000 werkzaam in fabrieken, ongeveer 60.000 vinden arbeid op kantoren en in winkels. Kantoor- en winkelarbeid wordt door de menschen beschouwd als voornamer, vandaar de toeloop. Toch is die arbeid op zich genomen niet zooveel honger en is menige vrouwenarbeid menschwaardiger, bovendien zijn de zedelijke gevaren niet gering. Vooreerst zijn ze niet altijd veilig voor overheid, chefs enz., en tweedens wordt maar al te vaak haar hoofd op hol gebracht door het mannelijk mede-perso neel, doch ten derde wordt het meisje zich vaak van haar bekoorlijkheid bewust en gaat zelf op verleiding uit.. Fabrieken en kantoten omvatten de werk zaamheden der vrouw buiten huiselijk ver band, maar daarnaast zijn er nog 200.000 werkzaam in huiselijken dienst. Zij komen veelal van buiten, zgn. om geld te verdienen, doch al te vaak komen zij cm te genieten van de stad. Waarom wordt zoo dikwijls niet onderzocht, waar zij be landen en komen zij in totaal verkeerde gezinnen. Doch erger is de vrijheid van uit gaan ,die zij genieten, in de verlatenheid van huis zoeken zij in vrijen tijd gezelschap en wat voor gezelschap vinden zij? De invloed van den drank op de zede loosheid leidt tot steeds meer moreel ver val. Daarbij komt nog, dat vele drink- gelegenheden op verleiding zijn ingericht; iaien wij de gewone herbergen buiten be schouwing, wat te zeggen van de café- chantants, variété's enz.? Al die zedelooze ellende vindt ten slotte haar toppunt in de prostitutie, in de ellende 'van die velen, die in haar verschillende levensomstandigheden ten slachtoffer val len aan het egoïsme van den man. Naast andere partieele middelen is ver betering der sociale toestanden het radicale middel. De vrouwen kunnen daartoe mede werken, want het groote middel is ten slotte, volgens Leo XIII de liefde en de liefde is de vrouw. Na deze breede beschouwing der sociale misstand ontspon zich opnieuw een zeer geanimeerd debat. Prof. v. d. Loo, hoogleeraar in de Moraal- Theologie aan het 'Seminarie te Rijsenburg, behandelde in de volgende vergadering het onderwerp: „De reinheid van het huwelijk." In zijn inleidend woord beriep spr. zich op St. Paulus ter verdediging van de rein heid des huwelijks. Het huwelijk moet rein en kuisch beleefd worden. Spr. kwam tot de ontwikkeling van zijn onderwerp door de beantwoording der vraag: Wat is het doel van het huwelijk? Doel is de verwek king en de opvoeding van het kind. Ten aanzien van de onverbreekbaarheid van het huwelijk merkte spr. op, dat het door geen menschelijke macht, doch alleen door den dood kan worden verbroken. De verwekking van het kind in het chris telijk huwelijk is iets zedelijk goeds. God wil de voorplanting van het menscheiijk geslacht door medehulp der echtelieden zelf. Het woord van St. Paulus: „De vrouw zal zalig worden door het baren va% kinde ren" is op de huwelijksgemeenschap geheel van toepassing. Het geslachtsleven is door God ingesteld als iets groots en iets goeds. De Kerk veroordeelt alleen de daden die buiten de wet Gods zondig zijn en hande lingen zijn buiten de rede. In het huwelijk behoort ook zelfbeheer- schipg te bestaan, rekening houdend met alle omstandigheden en geregeld door naastenliefde voor de andere partij. Spr. ging in den breede op de elkaar be grijpende liefde in. die de afspiegeling moet zijn vr__ de liefde tusschen Christus en Zijn Kerk. pr. gispte het verderfelijke van den witten dood: onanisme en Nieuw-Malthusia- nisme en laakte de tegenstrijdigheden tegen de natuurlijke orde door God zelf gesteld. Door onkuischheid wordt de eerbied voor het leven steeds minder en voert licht tot Nieuw-Malthusianisme en alle afwijkin gen der natuurlijke orde. Spr. schilderde het kwaad van het Nieuw-Malthusianisme, een groote zonde, geschied met voorbe dachte rade. Wat God heeft verboden kan de Kerk niet toelaten. Zeker zou de Kerk nog meer dere leden tellen, indien zij in dezen bereid was tot transactie, doch de Kerk handhaaft ongerept de wet Gods en eischt de rein heid van het huwelijk. Stelt gij de huwe lijksdaad, stelt haar dan goed in een kuisch huwelijksleven. Men houde zich aan de on veranderlijke leer van St. Paulus en hoede verre van zich het verkrachten van het huwelijk door het vervloekte Nieuw- Malthusianisme. Na een korte pauze volgde beantwoor ding dqr ingekomen vragen betreffende het onderwerp van den inleider. Vervolgens richtte Pastoor Bolder uit Utrecht, geestelijk adviseur, zich tot de ver gadering om in waardeerende woorden zijn voldoening te uiten over leiding en ver loop van het congres, dat spr. met belang stelling was komen volgen. Mevrouw SteenbergheEngeringh, presi dente der Federatie, verhinderd om langer tegenwoordig te zijn, sprak een hartelijk dankwoord, vooral tot mevrouw Cremers en de andere leden van het comité voor de wijze, waarop zij niets onbeproefd heb ben gelaten voor het welslagen van het Congres, dat dan ook prachtig verloopt. Spr. dankte de sprekers voor de weten schappelijke behandeling van zoo diep gaande onderwerpen en dankte ten slotte alle deelneemsters voor de voortdurende groote belangstelling, waarmede in zoo groote getale de vele voordrachten worden gevolgd. Mevrouw Havelaar van Beek Calkoen, presidente van de Federatie van Christe lijke Vrouwenbonden, die als gast^ tegen woordig was, bracht hulde, in het bijzonder aan mevrouw Cremers. voor de wijze van organiseeren van een zoo belangrijk con gres. Spr. dankte voor de aangename samenwerking van R. K. en Chr. Vrouwen bonden in den strijd tegen de openbare on zedelijkheid en verzekerde opnieuw in de bijeenkomsten der Roomsche vrouwen veel te hebben geleerd. De verschilende toe spraken werden langdurig geapplaudiseerd. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord en hiermede eindigde de tweede congresdag. De R.-K. Tabaksbewerkersbond heeft den rijksbemiddelaar, mr. prof. M. Aalberse, doen weten, dat hij in beginsel niet bereid is om in het conflict bij de firma Gyruth te Val- kenswaard arbitrage te aanvaarden, wijl de punten, waarover het gaat, alle in het gel dende C. C.geregeld zijn. Uit Wieringen wordt gemeld: Ontvingen voorheen de arbeiders bij de Zuiderzeewer ken hun loon van den put-keetbaas, welke daarvan het kostgeld en andere in de keet noodgedwongen gemaakte verteringen af hield, thans ontvangen zij het van den aan nemer zelf, zoodat de arbeiders nu hun kost geld enz. zelf aan den keetbaas betalen. Hiermee hoopt men een einde te hebben gemaakt aan de opgedrongen winkelnering als 't gebruik van bier, sigaren, sigaretten „De Tijd" verneemt uit het Brabantsche gebied der schoenindustrie, dat het er weer slechter begint uit te zien. Er zijn reeds fa brieken, die den wekelijkschen arbeidstijd hebben ingekort en pei^oneel hebben ont slagen. Daardoor begint opnieuw werkloos- beid, met al den nasleep tan dien, te drei gen. In „Economisch-Statistische Berichten" becijfert F. H. de Koek van Leeuwen, dat de in 1924 ingevoerde sterk verhoogde rechten minder verbruik van thee in Neder land ten gevolge hebben gehad van onge veer 1.200.000 K.G., d. i. van 26 pet. van het tegenwoordige verbruik of van 21 pet, van het berekende verbruik van -5,8 mil- lioen K.G. Het aandeel van ons eigen koloniaal product in het Nederlandsche verbruik is met ruim 6 pet. verminderd. Het justitieel onderzoek duurt voort. Naar wij vernemen is in zake de overval op de Boazbank te Bussum, de politie nog druk bezig met het onderzoek. Herhaalde lijk worden verklaringen van den arrestant Brummer door de Bussuinsc'ne recherche onderzocht. Zoo is daar de kwestie van het alibi. Bij zijn arrestatie heeft Brummer op een vraag, waar hij op den bewusten dag geweest was gezegd, dat bij naar Zaandam geweest was. Dadelijk daarop heeft bij dit herroepen en verklaard, dat dit acht dagen te voren was geweest. Hij zou zich op den dag waarop de overval van den heer Joosten plaats had, in het Kamp aan den Spaarndammerdijk hebben opgehouden. Dienaangaande is een onderzoek ingesteld en naar verluidt zouden er personen zijn, die hem daar gezien hebben. Ook is naar de fiets gezocht; evenmin als'de tasch is die gevonden. Van het geld heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Eenigen tijd geleden werd te Crailoo een flesch gevonden, waarin een briefje zat In dit briefje werd gezinspeeld op het voorge vallene te Bussum en werd het vermoeden geuit, dat de dader ioch nooit gevonden zou worden. De justitie vermoedde, dat Brummer dit epistel geschreven zou hebben en in ver band daarmede heelt men hem schrijfproe ven laten houden. Overeenkomst tusschen het schrift werd niet herkend, Intusschen blijven de personen die Brum mer als den dader aanwijzen, pertinent in hun verklaringen. De trackless train, de trein zonder rails, waarover wij reeds een en ander mede deelden, en die op zijn wereldtoer ook Eu ropa bezoekt, is te Rotterdam aangeko men en aan de Parkkade uitgeladen en ge monteerd. Op 9 Augustus neemt de tour door ons land een aanvang. Voordien worden de teksten op den wagen overgeschilderd. De trein bestaat uit een locomotief met tender en een Pullmancar. Een hunner levensgevaarlijk gewond. Dinsdagavond had op den Langenberg on der Oud-Gastel (N.B.) een ernstige vecht partij plaats tusschen de zwagers R. en D. en den zoon van den eerstgenoemde. Er bestond al lang een gespannen ver houding tusschen de gezinnen der beide zwagers, wonende naast elkaar in de nood woningen aan den Langendijk. Toen nu R. op den bewusten avond met vrouw en zoon van het werk kwamen om huis toe te gaan, zat D. in het midden van den weg zijn zeis te scherpen. Er ontstond weer een twist tusschen de familieleden, waarbij D. plotseling opstond cn den zoon van R. met een pikhaak te lijf ging, met het gevolg, dat een hevige vechtpartij ont stond. D. liep hierbij een elftal messteken op, benevens een paar porren met een hooi vork, die R. bij zich had, In deerniswekkenden toestand werd R. op last van Dr. Knitel uit Gastel, die in middels ontboden was, naar het gasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Over den grooten brand te Losser meldt men nog aan het „Vad.'': In den nacht van Dinsdag op Woendag te ongeveer 1 uur werden de bewoners door brandgeroep opgeschrikt. Het geheele dorp was in vlammenschijn gezet. Het bleek, dat de brand was ontstaan in een complex hui zen aan de Langestraat, midden in 't dorp De brandklok werd geluid en .van heinde en ver stroomde het volk toe- De brandweer was spoedig met de motorspuit en de oude handspuit ter plaatse, doch zij kon weiml tegen de vlammenzee uitrichten. De brand bleek uitgebroken te zijn in het huis, bewoond door den kleermaker Olde Egberink. Daarop sloegen de vlammen over naar bet naastgelegen perceel, waarin een café van de wed. Olde Agberink was gevestigd. Dit perceel werd tevens bewoond door den arbeider Kok met zijn gezin. De niet verzekerde inboedel van dezen laatste kon gered worden. Daar er hooi op de zolders lag, breidde de brand zich verbazend-nel uit. De vlam men sloegen weldra over naar het naastge legen blok van 4 huizen. De daarin gevestig de rijwielzaak van den heer F. Westenbroek stond spoedig in lichter laaie. Daarop vatte de groentenzaak van den heer Knippers vlam. Daar waren 17 voer hooi op den zol der geladen, waarin het vuur gretig voedsel vond. Ook de twee arbeiderwoningeh wer den door het vuur aangetast. Deze werden resp. bewoond door H. Eilers en H. de Ram. De vlammen breidden zich zoo snel uit, dat de kinderen die op zolder sliepen, met moeite gered konden worden. Daarna kon de brandweer verder uitbrei ding voorkomen, hoewel de belendende perceelen waterschade opliepen. Alle huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Vap het blok van 4 woningen kon niets worden ge red. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De schade is zeer groot. De oor zaak van den brand is onbekend. Het fantastisch schouwspel van den brand had honderden naar het doip gelokt. Uit de brandende huizen steeg een enorme vonken regen op. De draden der electrische gelei ding knapten af, zoodat de stroom uitge schakeld moest worden. De 7 daklooze gezinnen zijn bij verschil lende ingezetenen ondergebracht. De heer John Edward Haines uit Totten- ham zou de vorige week Zaterdag te Londer in het huwelijk treden. Het laatst zag zijn zuster hem 's morgens, terwijl hij haar ver telde, dat hij zich voor de plechtigheid ging kleeden. Het uur der plechtigheid brak aan, bruid en gasten waren reeds in de kerk, maar de bruidegom verscheen niet. Maandag heeft eindelijk zijn zuster hem gevonden, in zijn bed te Tottenham, slapend; en giste ren sliep hij nog. De zolen van zijn nieuwe schoenen warer» aardig afgesleten, zoodat de man blijkbaar geruimen tijd geloopen heeft, Haines is een oorlogsinvalide. Vermoede lijk* is hij op een gegeven moment zijn ge heugen kwijt geraakt en heeft ook zijn lang durige slaaptocst^id met zijn in den. oorlog opgeloopen yerwmidingen te maken. Een Chinees door de Rotterdamsche politie in bewaring gesteld. Het s.s. „Arendskerk" van de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappijen voer op 19 Juni j.l. in den Indischen Oceaan. Aan boord wa ren twee Chineezen T. K. en L. T. T., die ruzie kregen. K. mishandelde daarbij T. met een bijl met het gevolg dat deze eenige da gen later in het ziekenhuis te Perim, waar heen men hem ten spoedigste had overge bracht, kwam te sterven. K. werd in arrest gesteld en te Port Said aan de politie over geleverd. Daar de misdaad op een Hol- Irndsch schip was geschied, werd xhii per s.s. „Mandioen" van den Rotterdamschen Lloyd naar Holland gebracht, waar hij Woensdag door de rivierpolitie is overge nomen. Hij is thans naar het Huis van Be waring gebracht cn zal zich hetzij te Rot terdam, hetzij te Den Haag. waar de maat schappij in welker dienst hij was, haar hoofdkantoor heeft, terecht moeten staan. Een oorlogsinvalide te Weenen, die er een herbergje op nahield, is het slachtoffer geworden van een aantal laaghartige oplich ters. De man, zekere Chamayer, lijdt aan voort durende hoofdpijnen en voelde zich niet in staat zijn zaak langer te besturen. Dus ver kocht hij haar en keek naar een anderen werkkring om. Daar hij invalide was, kon hij voor een tabakswinkel in aanmerking komen hij stelde zich in verbinding met iemand die zulk een winkel had en deze beloofde hem te helpen. Daarop begon een systeem van geldaftroggeling dat moeilijk zijn weerga zal vinden. Zijn nieuwen vriend, zekere Chomout, bracht dan een invloedrijken „invaliden- raad", dan een commissaris, of een ambtenaar van het ministerie bij Chamayer, die allen evenzoovele „instanties" vertegenwoordig den die zijn zaak ter behandeling kregen en voor zelfere belooning beloofden de aange legenheid spoedig af te wikkelen. Op zeker oogenblik heette het dat alles in orde was, maar "nu moest nog de woningdienst om gekocht worden, om Chamayer aan een win kel te helpen, dan moest betaald worden, om den tegenwoordigen huurder zijn woning te doen verlaten sleutelgeld moest worden verstrekt, nieuwe ambtenaren moesten wor den omgekocht, die de reeds in hoogste instantie onderteekende tabaksvergunning niet uit handen wilden geven, enzoovoort. Totdat Chamayer op een dag tot de ont dekking kwam, dat hij reeds al het geld dat hij voor zijn herberg ontvangen had, weer had uitgegeven, en dat hij nog steeds de ver gunning niet in handen had. Toen ging hij zelf naar het departement van Financiën, waar hem aan het verstand werd- gebracht, dat er nooit een aanvrage om tabaksver gunning van hem was ingekomen en dat hij het slachtoffer was geworden yan een bende laffe oplichters. Dezen allen bij de politie in slechten reuk staande personen, zijn in hechtenis genomen, maar van zijn geld zal de gedupeerde oorlogsinvalide niet veel terugzien. De Katholieken lezen niet genoeg onze katholieke boeken en dagbladen, klagen de uitgevers wel eens. ,Het loont de moeite niet voor katholieken om te schrijven! Er is geen markt voor hun waren!" Misschien heeft de schrijver gelijk. Maar Lucio d'Ambra, vertelt in de „Revista d'Ita- lia e d'America" ook iets dergelijks en klaagt tevens: „Italië leest niet" en hij zet daartegenover, ziin ondervinding opgedaan in Frankrijk. „Les Jeux dangereux", een nieuwe nou velle van Henri Bordeaux, de groote katho lieke schrijver, zag juist het daglicht, toen ik in Nice aankwam,'' schrijft Lucio d'Am bra. „Ik had geen enkele aankondiging ge zien van zijn boek. Doch ik was nog geen uur in Nice, nog geen vijf minuten van de Rue des Postes. of de etalage van Verdoliris boekhandel deed mii stilstaan. Want onder verblindend licht toonde de étalage niet één, maar wel honderd exemplaren van Bor deaux's nieuwe roman. En groote reclame biljetten riepen den voorbijgangers toe: „Koopt L„es Jeux Dangereux", de nieuwe nouvelle v. Henri Bordeaux! Zoo juist ver schenen!" Ook achter de zii-vitrines trok ken bergen exemplaren van hetzelfde boek aller oogen. En temidden dier boeken, in de schitterend verlichte uitstalkast, prijkte een groot schil derij van Henri Bordeaux. De beroemde schrijver is 56 jaar. Maar niet alleen de nouvelle, doch ook de schrij ver moest het publiek belang inboezemen en het uitnoodigen tot koopen van het boek. De vertoonde schilderij was niet die" van Bordeaux, de academicus en de bijna 60- jarfge, maar die van de jonge Bordeaux van nauwelijks 35 mst zwarte lokken en tragisch uiterlijk, de mooie, jonge schrijver van zijn eerste romans. Hoeveel exemplaren, denkt U, dat van dit boek te Nice verkocht werden op dien allereersten dag, dat ze ter markt kwamen' 2500! Maar na drie dagen hield het boek op een „nouveauté" te zijn en werd het naar binnen gehaald, waar het in de gewone rij kwam te staan. In plaats daarvan kwam een ander boek in de vitrine, een van een jon gen schrijver, wiens werk zeer „eij vogue" is. Nu verdient het opmerking, dat dit nieu we boek op denzelfden dag in Nice aan kwam als dat van Bordeaux. Maar de boek handelaren-publicisten bepalen steeds reeds van te voren den dag. waarop de verkoop moet beginnen; het boek van den jongen schrijver moet zijn beurt afwachten. Het kan zijn, dat reeds een honderdtal exemplaren verkocht werden tijdens de drie dagen, dat het wachtte in het betrekkelijke duister van den inwendigen winkel, maar toen deze 3a- gen voorbij waren, kwam zijn volle publici- tei^aan de beurt, terwijl alweer een derde boek geduldig wachtte voor de hem toe-. Bij de politie is een klacht ingediend te- komende drie dagen in het hooge licht der I gen den heer A., omdat de kamers, waarop publiciteit. de meubels zich bevonden en de kasten af gesloten geweest waren. Ook zal een eiscli Te Roermond werd voor eenige dagen door een vrouw in een winkel aldaar een bankbiljet van 25 ter betaling gegeven. Later beek, dat van dit biljet de voor- en achterzijde van elkaar waren gescheurd, zooals dat bij de dikkere roode biljetten van dat bedrag mogelijk is. De winkelier deed hiervan aangifte bij de politie, die weldra ook te weten kwam, dat de andere helft van dit biljet door dezelfde vrouw- aan een melk- slijter was uitgegeven. Duidelijk bleek, dat beide stukken, die door de politie in beslag werden genomen, één geheel hadden uitge maakt. De vrouw, zekere S„ wonende aldaar, werd door de politie gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten. Zij heeft reeds bekend, de eerste helft van het biljet te hebben uitgegeven. (Msb.) Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat bij iemand te Vinkeveen een kip op 5 dagen 2 eieren per dag legde, op één dag drie en nog een dag één ei, wegende ruim één ons. De ongehuwde ambtenaar A., te Eindho ven. had een deel zijner woning in de mid denstandswijk der Bossche Bouw-Mij. ver huurd aan een jong echtpaar. Terwijl dit be gin dezer week 14 dagen op vacantie naar Utrecht was, liet hij het heele hebben en houden der echtelieden, buiten hun voorken nis door een expediteur weghalen. Twee da gen later was het gedupeerde echtpaar door de buren schriftelijk gewaarschuwd en kwam het hals-over-kop naar huis terug. Zij op hun beurt vonden nu „mijnheer" op vacantie; lieten den expediteur de meubels terug brengen en bewonen nu weer „rustig" hun appartementen, in afwachting van de terugkomst van den huisheer. tot schadevergoeding worden ingesteld. Te Harmeien (U.) had een droevig onge val plaats. De 17-jarige A. OnBerdelinden uit Utrecht, die gelogeerd was bij zijn broer wonende langs de spoorlijn Harmeien— Breukelen, werd, toen hij langs de lijn liep gegrepen door een sneltrein. Een remmer van een daarop volgenden goederentrein zag het totaal verminkte lichaam liggen. Dr. J. Buitenhuis, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren, waarna het lijk werd overgebracht naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraafplaat» te Harmclen. Donderdag is het lijk naar Utrecht vear voerd om aldaar te worden begraven. r Te Delft is ingebroken ten huize van pro!. V. aan het Oude Delft. Alle kasten etc. werden door de inbrekers geforceerd. Ook is Donderdagnacht een inbraak ge pleegd in de woning van prof. V. aan den Rotterdamschen weg. Ook daar werd leelijk huisgehouden. Daar beide families uitstedig zijn heeft men nog niet kunnen constateeren wat el is ontvreemd. - Naar de Tel. verneemt, zal njr. F. A. K<v kosky als verdediger van Brummer, die ver dacht wordt den overval in de Boaz-Bank te Bussum gepleegd te hebben, optreden. Van een financieelen deskundige vernam het „Dagbl. v, Nrd. Br," dat in de afgeloo- pen maand Juli bij de Bredasche Banken voor ten minste 100.000 aan Belgisch bankpapier is gekocht. Het bedrag aan che ques is niet te benaderen, evenmin het be< drag aan francs dat in België werd gekocht De socialistische groep in het parlement besloot bij het Congres van Versailles een amendement in te dienen op de Grondwet, tot het beperken van de bevoegdheden van den Senaat. Indien de Kamer dit amende ment verwerpt, zouden de socialisten het voornemen hebben, een debat uit te lokken over de jurisprudentie betreffende de agen da van de Nationale Vergadering. De Fransche Kamer nam met 420 tegen 140 stemmen het door de regeering voor gestelde wetsontwerp aan tot het instellen van een amortisatiekas. De Fransche Kamer besloot om gisteren avond te halfacht te vergaderen, daar de regeering haar verzocht om nog heden het tweede wetsontwerp, betreffende de stabi lisatie van het geld, af te doen. Volgens de „Berl. Z. a. M." is Schroder gisteren met zijn meisje geconfronteerd en. heeft hij bij zijn verhoor bekend, dat bij Helling alleen vermoord heeft en tevens verklaard, dat hij Haas nooit gezien heeft en deze jn geen enkel opzient daarmede iets te maken heeft. De brief van Chamberlain in antwoord op dien, waarin de secretaris-generaal van oen Volkenbond hem mededecling deed van de nota van Ras Tafari nopens het En- gelsch-Italiaansche accoord betreffende Ethiopië, is door het secretariaat ontvan gen. Het zal onmiddellijk worden gepubli ceerd. Het „Zw. Tel. Ag." meent, dat antwoord volkomen in overeenstemming is met de verklaringen van Chamberlain in. het La gerhuis. Mellon, de Amerikaansche Staatssecreta ris van Financiën, die gisteren een bezoek bracht aan den minister van Financiën, zal vandaag door Mussolini worden ontvangen. De bladen houden vol, dat het onderhoud een particulier karakter zal dragen. Volgens een bericht uit Verona heerscht hevige koude in Noord-Italië. Van het uit 92 huizen bestaande dorp Saint-Come de Kennebec bij Quebec zijn er 80 door brand vernield. De schade wordt op 500.000 dollar geschat. Het proces te Kaboel gevoerd tegen een zekeren Sauer, een Duitsch doctor, die er van werd beschuldigd een Afghaan tc heb- •ben vermoord, is eindelijk geëindigd. Daar je familie van den vermoorde Sauer vergif fenis had geschonkm, veroordeelde de Afghaansche rechtbank Sauer slechts tot vier jaar cellulaire gevangenisstraf, doch aangezien ook de emir hem vergiffenis schenkt, zal hij in vrijheid worden gesteld. Dinsdagavond zijn te Guaralajara bij een botsing tusschen soldaten en katholieken zes personen gedood en veertien gewond. Zondagavond zijn bij een katholieke mani festatie in de stad Torreon een persoon ge dood en acht gewond. Roovers terroriseerden de dames in de hoofdstad; zij ontrukten haar heur gouden of zilveren crucifix onder het voorwendsel dat zij de'wet overtraden. In handelskringen uit men vrees betref fende de gevolgen van den door de katho lieken op touw gezetten boycot. Tengevolge van de hevige stortregens is de Kagando in Korea buiten de oevers ge treden. Vele duizenden H.A. staan onder water. Er werden 75 personen gedood. Volgens een bericht uit Hankau, in China, is de Jangtze in het zuidwestelijk gebied van de provincie Hoepeh door haar dijken heengebroken en heeft zij twee duizend vierkante mijlen grond onder water gezet. Het aantal slachtoffers bedraagt driedui zend. HOOFDDORP, 5 Aug. Granen. Tarwe oude 17—18, Rogge 8.50—9.50, Gerst Chevallier 910, Wintergerst 8.50—9.50 Witte Duivenboonen 1316, Karwijzaad 3233, Blauwmaanzaad 4446, Kool zaad 2123, Kanariezaad 13.5014.50. Prijzen per 100 kg. SCHA GEN, 5 Aug. Eieren. (Veiling). Aan voer 30.180 kipeieren, bruin 7 a 7.60, wit 6.40 7.40 per 100 stuks ongewogen, wit (58—60 kg) 6.80 a 7.20, (60—63 kg) 7.20 a 7.50 per 100 stuks naar gewicht. Aanvoer 982 eendeieren, 5.10 a 5.90 per 100 stuks on gewogen, TIEL, 5 Aug. Fruit. Bij de verkoopingen vah vroeg fruit worden buitengewone lage prijzen besteed. Naar schatting bedragen deze niet meer dan 1.502 per hl. op het hout. Voor tarwe geeft men 250300 per ha. AMSTERDAM, 5 Aug. Aardappelen. (Be richt v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bon ten 3.503.80, id. bl. Eigenheimers 2.20— 2.30, id. Eigenheimers 2.50, IJpolder Ei genheimers 2.45—2.60, id. bl. Eigenheimers 2.10—2.45, id. Muizen 2.80—3.50, AnI W ker Blauwen 2.102.80, id. Bonten 3.50, id. Muizen 2.80—3.50, Langedijker Muizen 2.803.50, Schoolmeesters 2.803.50, Noord-Holl. Eigenheimers 2.402.50, id. blauwe Eigenh. 2.102.45, Hillegommer Zandaardappelen 4.605 per 70 kg. DELFT, 5 Aug. Boter. Aanvoer 208/8 en 14/16 v., te zamen 4300 kg. Prijs 1.802.05. Handel vlug. AMSTERDAM, 5 Aug. (Noteeringen v/h Veilingsgebouw De Jong Koene). Yellow Transparant extra 0.22p0.40, idem le s. 0.180.26, kruideniersperen of Oomskin deren 0.180.28, Prolefiebessen 0.50— 0.60, Trosbessen 0.220.28, druiven (blau we) 0.901.08, druiven witte 0.500.74 kruisbessen geel rijp 0.120.18, rood rijp 0.140.20, groen rijp 0.080.10 per kg. Perziken extra 0.170.20, idem le s. 0.08 0.14 per stuk Eld. pruimen 0.240.34 per kg. Snijboonen 1824, enkele spercie- boonen1822, dubb. spercieboonen 816 peulen 610, tomaten 2024, tuinboonen 1.802.10, augurken fijn 2236, idem grof/5.40—7.20 per 100 kg. Bloemkool extra 2024, idem le s. 1419,2e s. 7.2012. komkommers geel le s. 6.407.20, 2e s. 4.205.90 per 100 stuks, peen 1219, selderie 35, peterselie/ 24 per 100 bos I andijvie 12»30, sla/0.902, per 100 krop, nieuwe aardappelen groote 6.607.20, drie lingen 34 per 100 kg. Bloemen. Hadley 46, Columbia 3 4.50, Verschure 34, Marcel Royer 23, Golden Ophelia 24, Pernet df 2.503.50, Ophelia 34.50, Sumburst 2.504, Kei zerin 23.50 per 100 stuks kelken lelies 814, An, anjers 47, lathyrus 0.601, gladiolen f 13.50, per 100 stuks. Snijgroen 37 per 100 rank. ASSEN, 4 Aug. Vee. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 74 koeien, 10 Fr. schapen, 4 lammeren, 8 drachtige var kens, 3 loopvarkens, 5 geiten 441 biggen. Vet te koeien 1.80300, kalf koeien 200325, melkkoeien 180300. guste koeien 100 250, vaarzen 170200, pinken 80130, kalveren 1085, Fr. schapen 1323, lam meren 1018, xlrachtige varkens 6080 loopvarkens 23, biggen 813, geiten ƒ7 1^. TER AAR, 4 Aug. Veilingbericht van de R.-K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". Na aftrek veilingskosten. 3882 zakken snijboonen I 1.74; 72 idem stek 0.40; 241 idem Prins.b. z. dr. I 1.95; 1 zak idem m. dr. I f 1.60; w. pronkb. 1.08; dubb. st. pr. 1.22; augurken: 80 manden Fijn If 6.90; 4 idem II 4.55; 85 idem F. B. I 3.20; 135 idem Bast. I 2.05; 497 idem Grof I f 1.50; 30 idem G. Grof f 1.20; 1 Idem Fijn Stippel 1.38; 145 idem K„ 1.80K. Veilingbericht van dé R.-K. Tuinders- vereeniging „God zij met Ons". 1028 zakken snijboonen I 1.81; 30 idem stek 0.40; 65 princesseb. z. dr. I 1.95; augurken: 19 m. Fijn II 6.75; 18 idem F. B. I 3.25 68 Bast. I 2.05 191 idem Grof I 1.55; 18 idem Stippel 0.30; 24 idem K.K. 1.95, Alles per 25 K'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8