Gemengd Nieuws, Btjq: SOCIAAL LEVEN. R. K. Vrouwencongres. Da arna werd naar Oisterwijk gereden orn er het natuurschoon van bosschen en den nen te genieten. Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging. Verduistering van ruim 20.000. Verduistering van 5000 liter benzine. Kloppartij te Delft. Het autobusongeluk bij Heerenveen. Fabrieksbrand te Katwijk aan Zee. „Ja, vrouw, ik kom!"1 Uit het celraampje ontvlucht. Amerikaansche lof over Nederland. De inbraak te Gouda. Jongmensch aangehouden. Onder zand bedolven. Fluitsignalen van treinen. De doodemrit van den haas. Schijn bedriegt. r Postzegelvervalschers veroordeeld. Onder de Radio-berichten: Felle tegenstand in Frankrijk bij alle partijen om tot onmiddellijke ratificatie der schuld-overeenkomsten van Londen en Washington over te gaan. De kerkvervolging in Mexico. Amerika zal niet intervenieeren. Alle partijen in Frankrijk tegen j onverwijlde ratificatie der schuld over eenkomsten. De Ministerraad zal Maandag inzake de schuldenovereen komst beslissen. De invrijheidstelling van Haas. Autobus omgevallen. Een prinsenzoon geboren. De strijd tusschenKerk en Staat in Mexico. Een vergeefsch beroep op de Amerikaansche Federatie voor den Arbeid. De positie der Protestantsche kerken. Geen interventie van de Ver. Staten. KUNST EN KENNIS. Johan Braakensiek. MARKTNIEUWS, LEGER EN VLOOT. De herhalingsoefeningen IV (Slot.) Na beëindiging der veelomvattende dag taak van den tweeden congresdag wachtte de dames op „Regina Coeli een zeer aan gename verpoozing onder gezellig samen zijn. Mej. Therèse Staelenberg, leerares in zang te Den Bosch, die over een fraaie stem be schikt, zong eenige liederen, aan de piano begeleid door mej. J. van Dam uit Den Bosch. Mej. Truus Veer., declamatrice uit Hilversum, die zich in de afdeelingen van den R.K. Vrouwenbond door hare voor drachtkunst zoo vaak verdienstelijk maakt, declameerde met succes twee mooie verzen van mevr. SteenhoffSmulders. Donderdag, de derde dag van het'congres trad nogmaals als spr, op ProT. van de Loo, Rijsenburg, die in aansluiting bij de .vorige rede het onderwerp inleidde: De Godsdienst als grondslag der zedelijkheid. Spr. ging bij de ontwikkeling van zijn on derwerp van de stelling uit, dat inzinking en verontachtzaming van het godsdienstig leven altijd met onzedelijkheid samengaat, gelijk de oudste geschiedenis alreeds bewijst. Be perking der geboorten heeft zich altijd ge wroken. Aan de hand der historie, zelfs van die der oude wereld toonde spr. deze waar heden aan. Erkend wordt dan ook de groote zedelijke invloed, welke Kerk en godsdienst op de moraliteit hebben. De mensch, die in den waan verkeert, gelijk de socialisten het aan nemen, dat met den dood alles ophoudt, volgt den drang van het egoïsme en jaagt in het leven alles na wat hij er van genieten kan. Hij zoekt uitsluitend het materialisti sche. Voor menschen zonder hoogere begrip pen eh zonder overgang naar een beter le ven vóór zich, geldt het woord der wereld: Kronen we ons met rozen eer zij verwelken. Gevolg is, dat de vrouw de lasten van het moederschap gaan tegenstaan en de geschie denis leert dan ook, dat de volkeren ver schillende ^denkbeelden tot uitwerking brachten om de natie in stand te houden. Blijvend is ondanks alles de natuurdrang der voortplanting, daarom is ook de godsdienst noodzakelijk om alle moeilijkheden aan te durven en de huwelijkspichten naar de wet Gods te aanvaarden en te volbrengen. Voe ren we daarom met geestelijke wapenen den strijd tegen het^ieuw-Malthusianisme. Laat ons medewerken, vooral in het belang der groote gezinnen, aan verbetering der so ciale nooden, geven we aandacht aan wo ningbouw, behoorlijk loon en kindertoeslag. We moeten komen'onder ons volk tot be tere huwelijken, waarin, vertrouwend op God's Vaderlijke Voorzienigheid, de echte lingen de kracht voelen en den wil hebben de offers te brengen welke van hen worden gevraagd. Met verwijzing naar wat Pater mr. Duyn- stee ten aanzien van de zedelijkheid in ver band met het huwelijk schrijft, vroeg spr. voortdurende propaganda voor de talrijke R.-K. geschriftjes, welke gewijd zijn aan de beteekenis van het christelijk huwelijk en 'n bestrijding zijn van het verfoeieiijk Nieuw- Malthusianisme. Spr. waarschuwde voor de uitwerking van onder de gehuwde misplaatste opmerkingen en lachjes over vermeerdering van het gezin. Het kindertal blijft voor de ouders hun kroon des Heeren. Spr. vermaande tot het steeds consulteeren van katholieke dokters, opüat de gehuwden he- gevaar zullen ont gaan, raadgevingen te ontvangen, welke in- druischen tegen de kathoi cke zedenleer en steeds een psychisch nadeel zijn. Een ge vaar om over te hellen naar het Nieuw- MaRhusianisme is gelegen in te wereldsch leven. De jongelieden moeten het huwelijk als roeping van God aanvaarden, niet maar steeds opgaan in het aardsche, maar zich overtuigd houden, dat er na dit leven een ander leven volgt en wij hier slechts op doortocht zijn naar de eeuwigheid. Ook na deze rede ontspon zich een le vendige gedachtenwisseling. Hiermede was de rijke reeks van rede voeringen der geleerde sprekers beëindigd. Na de behandeling van ieder onderwerp wist mevrouw Cremersvan Nispen lot Sevenaer den dank en waardeering der vergadering in keurig gestyleerde toespra ken over te brengen aan de sprekers, die telkens een zeer aandachtig gehoor hadden. Het buitengewoon welslagen van het congres moge ook hieruit blijken, dat de bijeenkomsten Woensdag werden bijge woond door 180 dames. Het congres werd nog vereerd door de tegenwoordigheid van Mgr. J. P. van den Heuvel, Pater dr. Vitus, Provinciaal der Ca- pucijnen. Pastoor Rhoen en Rector Deckers. Een telegram van dankbetuiging kwam in van H. M. de Koningin. Slotwoord voorzitster. Bij het beëindigen van de congresdagen werd het woord gevoerd door de voorzit ster mevr. Cremersvan Nispen tot Seve naer. Spr. dankte namens de aanwezigen de redenaars voor hun zeer verdienstelijk werk, waardoor verkregen werd een serieuse stu die over een serieus onderwerp, waarbij de deelneemsters bovenal hebben geleerd dat in alles de zedigheid gedragen moet wor den door godsdienstzin. Spr. hoopte dat Gód het streven der re denaars zal zegenen. Zij hebben ieder op eigen wijze ons allen een dieper bewustzijn doen doorleven van de hooge door God ge wilde roeping dér vrouw. Spr. richtte zich dan tot de eerw. zusters van „Regina Coe li" om haar hartelijk te danken voor de genoten gastvrijheid en de vele vriendelij ke zorgen, waardoor zij alle aanwezigen ten zeerste aan zich hebben verplicht. On der applaus der vergadering werd den Zus ters 'n fraai bloemstuk aangeboden. De voorzitster dankte vervolgens mevr. Van SwaaijSchutjes, presidente der afdee- ling Den Bosch, die met hare voortreffelijke toewijding en bewonderenswaardig organi satie-talent voor het welslagen van het con gres alles over had, trouw bijgestaan door mej. M. Smits uit Dongen, de ijverige se cretaresse van het comité van voorbereiding en mej. B. Moubis, Den Bosch, die aldoor maar in de weer was om bij alles te hulp te komen. Alleszins hebben deze dames het geheel in détails weten te verzorgen. Bijzondere dankbetuiging werd ook aan mevrouw Van Swaaij gezonden door de da mes van „Mariaoord", voor alle bewezen goede zorgen, waardoor het voor alle deel neemsters mogelijk véerd bij het beëindigen van het congres een tocht te maken naar een der schoonste deelen van Brabant. Zich richtend tot de geestelijken verze kerde de voorzitster, dat hun aanwezigheid op hoogen prijs werd gesteld en zij zeker de overtuiging zullen hebben gekregen, dat hier ernstig is gewerkt. 1 Ten slotte riep mevrouw Cremers alle aanwezigen een hartelijk vaarwel toe en droeg als voorzitster allen op, wat zij hier hadden gehoord onder de vrouwen te gaan verbreiden en zoo door gezamenlifken kloe ken strijd tegen de zedeloosjieid de waardig heid en dè eer der vrouw hoog te houden, te beschermen en te verdedigen, den terug keer tot hooge zedelijkheid onder de vrou wen mede te bewerken en steeds bij alles tot voorbeeld te nemen de verheven rein heid onzer Patronesse, de H. Maagd en Moeder Gods Maria. (Langdurig applaus.) Mevrouw Steenhoff-'Smunledrs, Baarn, voerde het woord om namens allen mevrouw CremersVan"Nispen tot Sevenaer te huldi gen voor hare voortreffelijke leiding niet alleen, maar ook voör de voorbereiding van het zoo goed geslaagd congres. Na.de schit terende lezingen mot zooveel belangstelling te hebben" kunrien volgen, gaan we allen heen met een schat van kennis. Hiervoor komt aller dank toe aan mevr. Cremers, die dat intelligente deel heeft voorbereid, ondanks lasten en offers. Neem onzen hartgrondigen dank van hier mee, aldus besloot spr., met de gedachte, dat het geen phrase is en wees overtuigd, dat gij voor Katholiek Nederland v.esl hebt gedaan. Dan richtte spr. zich tot mevrouw Van Swaaij en verzekerde haar, dat ons ailer dank voortdurend naar haar is uitgegaan. Mevrouw van Swaaij heeft zich in deze- da gen onvergetelijk verdienstelijk gemaakt, daarom zij haar ons aller oprechten dank en sympathie betuigd. Aan mevrouw Crematsvan Nispen tot Sevenaer werden rozenbouquetten aangebo den en als blijvende herinnering een plaat- of boekwerk. De presidente sloot daarna het schitterend geslaagd congres met den'cbris- telijken groet. Mej. Therèse Staelenberg, Den BoscR, deed van hare heerlijk stemgeluid nog een wijle genieten door het zingen van -eenige aan trekkelijke liederen en werd wederom ver dienstelijk geaccompagneerd door mej. van Dam, uit Den Bosch. Dan eindelijk moest er afscheid worden genomen van „Regina Coeli," waar allen .gaarne zullen terugkomen! Te Oisterwijk werd ook de lunch gebruikt, aangeboden door het bestuur. Het gezelschap bezocht nog '-sHertogcn- b.osch. waar onder de deskundige leiding vai> den heer J. Mosmans de kathedraal werd bezichtigd., Ook werden het stadhuis en de R. K. Industrie- en Huishoudschool dei Eerw. Zusters van het Gezelschap J. M. J, bezocht. De Alg. R. K, Werkgeversvereemgifig organiseert op 14 en 15 Augustus een ex cursie naar Zuid-Limburg. Den eersten dag is er een reünie te Maas tricht, terwijl den volgenden dag des mor gens een bezoek wordt gebracht aan de Staatsmijn Maurits en 's middags een tocht wordt gemaakt lafigs de Limburgsche kas teden 'onder leiding van ir, Jos. Cuypers. I De boekhouder met twee kasboeken. Onlangs werd gemeld, dat de boekhouder W. B., in dienst bij den Triplexhandel, te Rotterdam, onderafdeeling van een En- gelsch concern, gearresteerd was, omdat hij verdacht werd, gelden in dienstbetrekking te hebben verduisterd.De Tel. verneemt, dat thans gebleken is, dat hij de gelden, die op postkwitanties werden geïnd, grootendeels niet boekte en het geld ten eigen bate aanwendde. Aanvankelijk dacht men, dat die, verduisteringen begin 1925 waren begonnen, doch een nader onder zoek heeft uitgewezen, dat B. in, het bezit was van een klad-kasboek en een net kas boek. In het klad-kasboek werd alles pre cies genoteerd, doch in het net-kasboek niet. Wanneer nu de Engelsche accountant kwam, zorgde hij er voor, dat het net-kas boek steeds klopte met de kas. De accoun tant kon niet nagaan, welke posten van debiteuren nog openstonden. Aan de direc tie zelf liet B. steeds, het klad-kasboek zien, terwijl* hij maakte, dat dit door ge fingeerde .uitgaven klopte met de kas. Verleden week Zaterdag, toen de accoun tant weer een onderzoek instelde, kreeg deze toevallig zoowel het klad-kasboek als het net-kasboek in handen. Hij begaf zich naar de directie en deelde mede, dat er 8 a 9 duizend gulden aanwezig moesten zijn. De directeur zeide. dat er slechts 1000 in kas was, waarop onmiddellijk tegen B. vermoedens rezen. De kas werd toen spoedig aan een onderzoek onder worpen, met het gevolg, dat de verduiste ring ontdekt werd. Een verdergaand onderzoek heeft uitge maakt, dat in totaal voor ruim 20,000 is .verduisterd. B. had met zijn vriend een N. V. opgericht en daarin vrijwel het ge- heele bedrag verspeeld. Tegenover de po litie wilde hij zich echter over die N. V. niet uitlaten. Hij werd naar het huis van be- waring overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Verschillende petroleum-maatscheppijen re Rotterdam, zijn naar de Tel. meent te weten, onlangs in kennis gesteld met het feit, dat te Groningen bij den caféhouder B, eenige vaten benzine waren gevonden, waar van de herkomst niet kon worden vastge steld. Daar de Continental Petroleum Cy. te Rotterdam bij haar onderafd. Texaco Petro- leumproducten een tankboot had, die gere geld op Groningen vaart, en de kapitein de zer tankboot, de 41-jarige K. H. steeds veel benzine verloor door „lekkage en tempera tuurverschil'' kreeg de directie argwaan. Men wendde zich tot de Centrale Recherche te Rotterdam en vervolgens tot de politie te Groningen. Bij onderzoek bleek toen, dat de zoon van den caféhouder te Groningen, de 24-jarige J. B., van den kapitein herhaal delijk tegen zeer lagen prijs benzine had ge kocht, In totaal ongeveer 5000 liter. B. werd daarop aangehouden, waarop ook een bevel tot arrestatie van den tankboot-kapitein K. H. werd uitgevaardigd. K. H. werd daarop te Amsterdam gearresteerd. Zijn knecht K., die eveneens gearresteerd werd, als ver dacht van medeplichtigheid, werd op vrije voeten gesteld. Men heelt nog niet kunnen uitmaken hoeveel benzine er in totaal ver duisterd is Een 9-tal Duitsche jongens, gewezen sta kers van de Lijm- en Geiatinefabriek „Delft heeft eenige, aan die fabriek tijdens de sta king te werk gestelde en nog werkzame Rot terdammers en Schiedammers, toen zij naar de fabriek gingen, op den Rotterdamschen weg te Delft opgewacht en met vereende krachten, en met behulp van stukken ijzer, hout en gummislangen een pak slaag toege diend. Een werd door vier personen te gelijk mishandeld. De werklieden waren ge noodzaakt naar huis terug te keeren. De daders werden geverbaliseerd. De fo to's van de stakers, tijdens het conflict aan de fabriek, door de Voorwaarts verkocht, hebben de recherche bij het opsporen der daders uitstekende diensten bewezen. Nog zij vérmeid, dat tijdens de mishaiideling, twee rijwielbelastingmerken der Schiedam mers werden gestolen. De Justitie uit Leeuwarden heeft een on derzoek in loco ingesteld naar het té Hee renveen gebeurde ongeluk met de autobus van den heer Eppinga, waarbij verschillend» personen uit Workum gekwetst werden. De r.ulobus is in beslag genomen. Donderdagavond half tien werd doQr een gemeentewerkman en eenige schippers brand ontdekt in de fabriek voor Chemische In dustrie, aan het Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee. Dadelijk werden politie en brandweer gewaarschuwd. Het politieperso neel en den inspecteur toog dadelijk nanr den brand. Met behulp van eenige Mimi- maxen was het vuur in een half uur tijd bedwongen. Toen te circa 10 uur de stoom spuit verscheen en water gaf, was de brand reeds .zoo goqd als gébluschti' De brand is ontstaan in een droogkamer, waar dag en nacht een kachel brandt ten einde de chemicaliën droog te houden. De werkman, met de verzorging van de .kachel belast, had deze om 8 uur afgedekt met sintels. Niettegenstaande deze afdekking is de kachel toch door gaan branden. De pijp 1 werd daarna gloeiend met het bekende I gevolg, Dezer dagen, 's morgens 4 uifr, terwijl de zoogenaamde Oude-Lemmer-nachtboot Am sterdam naderde, rekende de hofmeester het zich ten plicht, een op een bank aan het dek slapenden passagier te wekken. Deze passagier, iemand uit Lemmer, ver moedelijk denkende, dat hij zich thuis te bed bevond, riep'; „Ja vrouw, ik kom!" Hij kwam ook inderdaad, maar rolde meteen onder de- verschansing door in de haven. Hoewel overigens een geoefend zwerrimer, zoftk hij onmiddellijk. Gelukkig was er, schrijft het 'Gron. Dagblad, een padvinder uit 's-Gravenhage, aan boord, die gepakt en gezakt den drenkeling nasprong en Hem wist te redden. Na in de machinekamer de naite plunje ietwat gedroogd te hebben is de wel een weinig verbijsterde man naar Lemmer teruggekeerd, zonder te Amsterdam zijn za ken te hebben afgedaan. Eenige dagen geleden werd S., afkomstig 'uit Dordrecht, te Kapelle ter zake van ver schillende diefstallen gearresteerd. Op hem werden verscheidene inbrekerswerktuigen gevonden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is hij door een klein raampje, dat zich in de cel van het arrestantenlokaal be vond, gevlucht, Nasporingen met politiehon den hadden geen resultaat. „Geen Amerikaan moet in zijn jonge ja ren verzuimen, een kijkje in Holland te ne men", zoo verklaarde Mr. Arthur L. Lee, de penningmeester van den New Yorkschen hotelhoudersbond, toen hij van zijn tocht naar het continent met de Amerikaansche hoteliers terugkeerde. En dan geeft hij een enthousiaste beschrijving.... natuurlijk van de dijken, de molens, de lage buisjes, de tul- penveldeh, Marken en Volendam, kortom van wat de Amcrikean in het land onder den zeespiegel pleegt te bewonderen. „Er wordt in Holland méér Engelsch ge sproken dan waar in Europa ook, en het is de beste plaats voor Amerikanen om een goed kop koffie te drinken," is zijn conclusie. De nummers der gestolen effecten bekend. Een belooning van ƒ500 uitgeloofd. Met betrekking tot de in den nacht van 5 op 6 Aug. gepleegde brutale inbraak bij den kaashandelaar Teekens kan nog worden ge meld, dat tot op heden elk spoor van de da ders ontbreekt. Wel heeft de politie eenig vermoeden, doch de toekomst zal leeren of dit juist is gebleken. De omzichtigheid, waarmede de dieven te werk zijn gegaan, doet vermoeden dat hier vakmenschpn aan' het werk zijn geweest. Zelfs zijn geen vingerafdrukken te vinden. De nummtrs der gestolen effecten zijn bekend en per circulaire aan de politie- bureaux en bankinstellingen verzonden. Gestolen zijn vier obligaties van 500, een preferent winstaandeel van 1200 en één van 1000 der Ant. Jurgens Vereen. Fabrieken, twee aandeelen Stoomvaart Mij1. Noordzee van 1009, vier aandeelen Kon. Ned. Stoomboot Mij, van 500, één aan deel Stoomvaartmij. Zeeland van 250, voorts 1000 gulden, beslaande uit 10 bank biljetten van 60 en 10 bankbiljetten van 40 en duizend gulden aan muntspecie, w.o, 40 gouden tientjes en 2 halve gulden-stuk ken. De. heer Teekens had dezer dagen nog 1000 van de Bank gehaald om daarmede kaas te koopen. Ook dit bedrag hebben de dieven meegenomen. De benadeelde looft een belooning uit van 500 aan hem, die aanwijzing kan geven welke tot de opsporing en aanhouding der daders leiden, wanneer het geheele bedrag van het ontvreemde weer in zijn bezit komt, terwijl bij gedeeltelijke achterhaling van het gestolene de belooning in verhouding zal worden uitgekeerd. Naar de „Msb." meldt, zijn te Rotterdam Vrijdagavond 2 mannen gearresteerd, die hoogstwaarschijnlijk de daders van de in braak zijn. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld. Vrijdagnacht heeft de politie in een caba ret te Utrecht een 20-jarig jongmensch aan gehouden, aldaar woonachtig, wiens opspo ring als mindejarige wa.s verzocht, meldt het „U. D.". Hij was reeds eenige'dagen van huis weggeloopen terwijl hij evenmin op 't kan toor verschenen was. Maar de jongeman was was niet alleen van zijn bureau weggebleven doch had bovendien ongeveer 1000 bij zich, die niet hèm, maar zijn firma behoor den. Van het geld maakte hij in cabarets goeden sier en reeds 300 is op deze wijze opgemaakt. De politie heeft hem in voorloo- pig arrest gesteld. Door een duininstorting is naar het Hbld. méldt te Katwijk aan Zee een zesjarige knaap onder het zand bedolven.' Zijn vrien den probeerden hejn uit te graven, maar slaagde hierin eerst na'geruimen tijd. Met veel moeite wist de inmiddels ont boden geneesheer de levensgeesten op tc wekken. De toestand van den knaap is ech ter nog zeer ernstig. Hebt ge er wel eens uw aandacht aan geschenken, dat het lawaai van een uitrij- denden trein veel sterker is, wanneer gij het hoort van terzijde, dan wanneer ge u voor of achter den trein bevindt? De oor zaak moet waarschijnlijk gevonden, worden in de werking der geluidsgolven van de verschillende deelen van den trein, die el kaar minder hinderen, als zij rechthoekig op de spoorbaan staan. Onlangs kwam een omnibus met schoolkinderen 'bij een onbe waakt en overweg. De trein was fluitende in aantocht.vHoewel de chauffeur stopte en op de spoorbaan ging staan om te luiste- rön, was hij niet in staat het fluiten van den naderenden trein te ho.oren. Dr. Foley aan de Indiana Universiteit, schrijft deze onhoorbaarheid toe aan de belemmering die de geluidsgolven ondervinden van dep schoorsteen en de andere uitsteeksels van de locomotief. Men stelt nu in Amerika voor de fluit vóór den schoorsteen en te genover een soort geluidsreflector te plaat sen, die het geluid verzamelt en recht vooruit weerkaatst. Het denkbeeld is waard door de spoorwegautoriteiten te worden onderzocht. Wie wil opletten, kan tegenwoordig in de Gaasterlandsche bosschen, schrijft men uit Warns aan de Leeuw, Ct„ het interes sant wreède spel van den wezel observee- ren. Het lilliput-diertje laat zich zien aan den haas, die als prooi uitgekozen is meestal is dit een minderwaardig voorwerp. Dan begint het spel. De haas maakt beenen en gaat er van door of de dood hein op de hielen zat. Inderdaad is dit zoo. De haas „verwaait", geelt lucht af en de wezel trip- trapt op dit spoor. Dan slaat de haas een haak, maakt een rechten hoek wil ik zeg gen. Juist de bedoeling van het wezeltje, dat nu de schuine- zijde van den driehoek trekt en zich daardoor weer laat zien aan den haas. Deze methode repeteert een paar malen en dan beschrijft de haas een zigzag lijn, Het begin van de overwinning van den wezel. Merkbaar vertraagt de hass en nu .zet de wezel er alles bij. Alles het is de voorbereiding van ddn doodensprong den sprong op den nek van den haas. Die sprong mist niet, omdat zij intuïtief op het juiste oogenblik, geschiedt. Het we zeltje ruitert nu; het bijt zich vast in den hazennek vergroeit. Dan vangt de doo- denrit van den haas aan. Een woeste rit; geweldig dierendrama Het einde is de plotse verdwijning van den belager, die bloed-verzadigd, rust be- geert. Het cadaver van den Haas is voor den vinder, meest een roover, soms een mensch, speurder, in het dichte struweel van Elf- bergen of de Schouw.... We lezen in het Hbld. „Oi/der de Streep": Een jonge man, glad geschoren, met een lichte pet op, zit in de metro, (Parijs) en leest een Engelsche krant. Een dikke dame, die geen zitplaats meer vond, staat naast hem'. Wat een kaffers toch, al die vreem delingen, zoo onbeschoft! dat komt ons brood opeten en kent niet de minste be leefdheid! Het is ons eigen schuld als wij hen ook maar hun gang laten gaan! Als ik de regeering was, wat zou ik ze er gauw uitgesmeten hebben! Er uit getrapt, madame, eruit ge trapt! En zeker zal er eens een tijd komen, dat we ons vrij maken van al dat tuig.... En met een hoofdknik in zijn richting duidt de dikke dame zondér eenige cere monie aan, dat ze den jongen man bedoelt die doorgaat met zijn krant te lezen. Eindelijk windt de dikke dame zich zóó op, dat ze een heftige beweging maakt en daarbij den jongen man op zijn voet trapt, Hei, zeg 's even, madame, roept de getroffene met allerzuiverst Parijsch volks accent heb ik me daarvoor laten ver minken in den oorlag, om nou uitgeschol den te worclen voor dollar-bezitter en op vreter van eens anders brood?! 'En wilt u mij nu ook nog het eenige goeie been, dat ik overgehouden heb, in mekaar trap pen?' leningen heelt de minister van Oorlog be paald, dat de dienstplichtigen, die niet van een openbaar middel van vervoer gebruik behoeven te maken om de opkomstplaats te bereiken, zich op den voor de opkomst be paalden dag vóór 8 uur voormiddag aldaar moeten aanmelden. Zij, die wèl van spoor trein, tram, stoomboot, of ander openbaar middel van vervoer moeten gebruik maken zijn verplicht de reis naar de plaats van opkomst vóór 8 uur voormiddags aan te vangen. Is, volgens de geldende dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoer middel, vertrek naar de plaats van opkomst vóór 8 uur voormiddags niet mogelijk, dan begeeft de dienstplichtige zich met de eer ste na dit uur vertrekkende gelegenheid daarheen. De dienstplichtigen, die buiten Neder land verblijven melden zich op den voor de opkomst bepaalden dag vóór 4 uur namid dags aan bij het korps of op de plaats van bestemming. Bij de kSrpsen zal worden nagegaan of de dienstplichtigen de reis naar de plaats van opkomst tijdig hebben aangevangen en zich na afloop ,van de reis onverwijld heb ben aangemeld. De dienstplichtige, die zonder geldige re- ,den niet tijdig aan de oproeping voldoet, stelt zich bloot aan bestraffing en daardoor aan de mogelijkheid om tot nadienen te worden verplicht. De dikke dame wéét niet, waar zich tc bergen van schaamte; ze mompelt excuses en ontdekt plotseling, dat ze bij het vol gende station uitstappen moet.^ De 10de Kamer van strafzaken van de rechtbank te Parijs heeft de verva'lschers o.a. van de 10 gulden-postzegels van Ne derland, Cividini en Makarotf, alias Franz Wolff, veroordeeld tot resp. 15 en 8 maan den gevangenisstraf. Na overeenstemming tusschen Poincaré en den president van de commissie van Finan ciën zal deze een rapporteur aanwijzen voor de. twee wetsontwerpen tot ratificatie van de overeenkomsten van Washington en Londen. De commissie voor buitenlandsche zaken is voor hetzelfde doel tegen heden bijeenge roepen. Uit de gesprekken in de wandelgangen van de K^mer schijnt te moeten worden opge maakt, dat in alle partijen ernstige tegen stand tot uiting komt tegen een onverwijlde ratificatie van de overeenkomsten van Lon den en Washington. Als gevolg hiervan is de benoeming van een rapporteur voor de com missie van Financiën tot morgen uitgesteld. Maandag zal de Ministerraad officieel een besluit nemen inzake de eventueelc bespre king door het parlement van het wetsont werp, dat de ratificatie behelst van de over eenkomsten tot regeling van de intergeal- lieerde schulden. In den loop van gisteren zijn bij Poincare door parlementsleden individueel stappen gedaan tegen ratificatie vóór het recès, in het bizonder door Morinaud. den voorzittei van de republikeinsche „Intergroupc" vooi het openbaar welzijn, die 275 afgevaardig den telt, om hem er op te wijzen dat de mee ning in het parlement op het oogenblik niet gunstig was voor de aanvaarding bijna zon der debat van de conventie-Béranger-Mel- lon, Tallooze afgevaardigden achten een diepgaande studie door de bevoegde parle-, mentaire commissies van de teksten, die hun zijn of zullen worden voorgelegd, onont beerlijk, evenals van den terugslag, dien zij zullen hebben op den economischen, finan- cieelen en politieken toestand des lands. Het schijnt derhalve dat de regeering zich verplicht zal achten, ervan af te zien een onmiddellijke beslissing van het parlement uit te lokken en dat zij, na zich t* hebben uitgesproken in de parlementaire commis sies, deze in volle vrijheid de studie zo! la ten voortzetten van het dossier betreffende dc intergeallieerde schulden, dat hun in haai geheel zullen worden voorgelegd. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat thans ook de procureur-generaal de invrij heidstelling van den groot-industrieel Haas heeft verlangd. Men neemt aan, dat onder deze omstandigheden de strafkamer mor gen in ieder geval zal bijeenkomen en dat Haas naar alle waarschijnlijkheid nog he denavond uit de voorloopige hechtenis zal worden ontslagen. De verloofde van Schroder is gisteren avond om 6 uur weer in vrijheid gesteld. Gisteravond is in het noordelijk gedeelte van Londen een autobus omgeslagen. Vijf inzittenden werden gedood, elf gewond. Prinses Mafalda, die gehuwd is met den prins v. Hessen, heeft op voorspoedige wijze te Racconigi (Italië) het leven geschonken aan een zoon. Naar de „Times"-correspondent te New- York meldt zcu er een einde ir zicht zijn van het conflict tusschen Kerk cn Staat in Mexico. De regeering heeft verklaard, dat haar aandringen, dat de geestelijkheid zich aan de uitgevaardigde decreten zal houden, niet beteekent, dat de regeering zich recht streeks in de geestelijke functies der Kerk zal mengen. De registratie der geestelijken is bovendien een zuiver administratieve maatregel. De Vereeniging van Kamers van Koop handel heeft verklaard ziph geheel buiten het conflict te houden en het departement van financiën in Mexico City spreekt tegen dat een commissie van bankiers bemidde ling heeft aangeboden, zooals gisteren werd gemeld. Intusschen gaat het in de provincie nog heftig toe. In Guadalajara zijn bij relletjes tusschen Katholieken en andersdenkenden zes personen gedood en veertien gewond, in Tarreon één gedood en acht gewond, terwijl in Irapuato een Protestantsche vrouw door een verwoede menigte werd gelyncht. Bij een debatavond, welke in een der schouwburgen van Mexico City was belegd en waar de minister van landbouw Leon het standpunt der regeering, en Herrera Lasso dat der kerk zou verdedigen, is hevig ge vochten, waarbij bandieten van de wanorde gebruik maakten om hun slag te slaan. Toen het bekend werd dat de regeering de kerk in Alvarado, in den staat Vera Cruz, aan den priester Dumas Anguiano had teruggegeven, nadat deze de vooi waar den der regeering had onderschreven, werd de geestelijke onverwijld door mgr. Guizar y Valencia, bissphop van Vera Cruz, geëxcom municeerd, President Calles hééft in een heftigen brief aan den president van Peru doen we ten, dat het geschil Mexico's eigen zaak is en dat buitenstaanders er niets mede te maken hebben. De huidige revolutionnairc regeering poogt thans eens en vooral een einde te maken aan de onduldbare actie der reactionnaire geestelijkheid, welke den Staat poogt te schaden. De Mexicaansche Kamer van Koophandel in New-York, die aan de ^ijde der regee ring staat, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt, dat de Mexicaansche Kerk tot dusver overvloedig veel geld heeft uit gegeven om kerken te bouwen, maar zich bitter weinig om de opvoeding van het volk heeft bekommerd, zoodat thans 80 pCt. der Mexicanen analphabeten zijn. Green, president van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, verklaarde naar aanleiding van het verzoek om tusschen- komst -der arbeiders in het godsdienstcon flict in Mexico dat de belangen van de Federatie van den Arbeid in Mexico quiver vanmaterieelen aard zijn. Wij betreuren, den toestand, zoo verklaarde hij, doch ho pen, dat een gezond oordeel aan den, kant der belanghebbenden aan het conflict een einde zal maken. De Mexicaansche regeeringsautoriteiten gaven aan den rector de episcopale kerk van San José terug, die zij Maandag in be slag hadden genömen. De godsdienstoefenin gen zullen spoedig worden hervat, De pro-, tcstansche kerken pogen de wet in acht te nemen en de bovengenoemde kerk was de eenige, die werd gesloten. Naar aanleiding van het verzoek van het „Genootschap der Ridders van Columbus'', de voornaamste katholieke organisatie, om te intervenieeren in het religieuze conflict in Mexico, verklaart het dept, van buiten!, zaken, dat de regeering steeds.bereid is te intervenieeren ten gunste van de wettige rechten der Amerikaansche burgers in Mexico, maar zij kan dat niet doen in een binnenlandsche politieke aangelegenheid, welke uitsluitend Mexicanen betreft. Veertig jaren platen geteekend. Het zal 3 October a.s., 40 jaren geleden zijn, dat Johan Braakensiek zijn,eerste plaat teekende voor de'Groene Amsterdammer. Ten aanzien van het jiur van opkomst onder de wapenen bij de a.s. herhalingsoe- AMSTERDAM, 6 Aug. Aardappelen. Be licht van den mak. Jac, Knoop. Zeeuwschc bonten 3.603.75, id. bl. Eigenheimers 2.102.30, id. Eigenheimers 2.252.40, IJpolder Eigenheimers 2.102.25, Andij ker muizen 2.102.35, Langedijker mui zen 3.153.50, lS}oord-Holl. Eigenh. 2.10 2.35, id. bl. eigenh. 2.102.35, Rijper muizen 1.90-2.35, Hillegommer 4 4.20, Flakkeesche Eigenh. 2.352.50. id. bl. Eigenh, 2.252.40 per 70 kg. 'ALKMAAR, 6 Aug. Kaas. Ter markt wa ren 133 stapels, wegende 163.000 kg. Fa- briekskaas, kleine 41, commissie 44, kleine 40, commissie 41. Handel Vlug. BOVENKARSPEL, Station, 5 Aug. Aan gevoerd 9900 baal aardappelen, Koks 1.15 —1.40, Due 1.15—140, Schotse 2.20— 2.40, kleine 2.10, blauwe 1.60, kriel 0.650.80 per baal; 29.300 stuks bloem kool, le soort 1223,10, 2e s. 4.20— 13.90, 3e s. 2,20—3.80 per 100 st.; 60.200 kg. roode kool 1.502,80, 2400 kg. gele kool 4.105, 6900 kg. witte kool 1.50 1.90 per 100 kg,; 30 zak slaboonen 1.20 1.50 per 15 kg. HOOGKARSPEL, 6 Aug. Aardappelen. Schotsche 2.152.25, Duo, 1.451.50. Kleine aardappelen 1.70. **TER AAR, 5 Aug, 1926. Na aftrek yan veilingskosten. 3970 zakken Snijboonen I 1.47; 1 zak Snijboonen II 0.89; 78 zakken Snijboonen stek 0.24; 211 zakken Prins. b. z. dr. I 1.46, 5 zakken m, dr. I j 1.32; 3 zakken dubb, st. pr. 0.99; 6 zakken Spekboonen 1.20; 48 manden Pos telein fijn I 6.90; 8 manden fijn II 5!25; 3 manden mooi 7.50; 69 manden F. B. I 3.10; 100 manden Bast, I 2.25; 410 man den Grof I 1.90; 1 mand G. Grof 1.20; 60 manden Stippel 0.30; 3 manden Fijn 'Stippel 1,00; 87 manden K. K. 1.10. TER AAR, 5 Aug. 1926. 1092 Snijboonen I 1.59; 36 Snijboonen stek 0.27; 44 Prins,esseb. z. dr.'I 1.55; 13 W. Pronkb. 1.05; 3 Spekboonen 1.35; 1 mand Aard beien fijn A 8.20; 9 fiim II f 6.665; 14 F, B. I 3,25; 53 Bast. I f 2.35; 150 Grof 1 2.00; 19 Stippel 0.35;' 16 K. K. 1.20; alles per 25 K.G. LEEUWARDEN, 6 Aug. Boter. Aan voer 62/3 en 99/6 v. Mijn hoogste prijs 1.90, middenprijs 1.88, laagste 1.72. Veiling hoogste prijs 1.73, laagste 1.52. Ndteering van de commissie 1.90. Com missie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 1.90. Kaas. Sleutelkaas 0.220.45; Nagel kaas 0.16—0.26; Goudsche 0.20—0.72; Edammer 0,230.82. Aanvoer 50.618 k.g. ELST (Bet.) 5 Aug. Speciale fruitvei ling V.V.O.B.) Blauwe pruimen 2228; N. H. suikerperen 810; zwaanhalsperen 7 Yi 8, keizerinperen 911, stoofperen 6)47; kruideniersperen 1ste soort 2030 2e soort 1012; Amedotperen 6)410; Dirkjesperen 6)47; abrikoospruimen 5055; roode bessen 1926; kruisbessen 2%—6; rog- kroosjes 514; Eng. krozen 2427wijn pruimen 344'3 witte pruimen 3536 ct. p. k.g. Perziken le soort 6)410, 2e soort 3V?4, tomaten le soort 1922 2e soort 1011 ct. per stuk. LEIDEN 6 Aug. Vee. Aanvoer: 68 stie ren 90—435; 89 kalf- en melkkoeien 155*495; 168 varekoeien 135250; 182 vette ossen en koeien 195535, 7587 ct. per k.g. schoon; 55 vette kalveren 30 90, 82—116 ct, per k.g. schoon; 43 nuch tere kalveren 612; 478 vette schapen 25—33 920 weide schapen 22—26; 856 magere varkens levend gewicht vqpr de fokkerij 2460 866 biggen 1217. Kaas, Aanvoer 127 partijen; le soorl Goudsche kaas 4651, idem 2e soort 4045; le soort Leidsche 4550; idem 2e soort 3843 p. 50 k.g. Handel vlug. LEEUWARDEN, 6 Aug. Vee. Aangevoerd 291 stieren 125470, 362 vette koeien 180—330, per kg. 0.80—1; 351 melk en kalfkoeien 160380; 66 vette kalveren 30—70; 20 pinken 125; 540 graskalve ren 3090: 241 nuchtere kalveren 6 15; 210 vette schapen 2030; 238 weide- schapen' 1625; 182 lammeren 1016; 1059 vette varkens 50—155, per kg. 0.66 —0.76; 105 magere varkens 2550; 312 kleine biggen 916; 12 paarden, 26 bok ken. De handel in gebtuiksvee was traag; vet te koeien flauwer; stieren traag; vette kal- véren prijshoudend; nuchtere kalveren stug- - ger; varkens levendiger; zouters 6771 c. per kg.; wolvee minder. Eieren. Aanvoer 28.000 kippen-, 5.50 8; 100 eenden- 56.50. UTRECHT, 6 Aug. Kaas, Aangevoerd 169 partijen, te zamen 55.770 kg. Prijzen le soort 39—42, 2e soort 32—38, rijks- merk 3946, zwaardere tot 48. Han del vlug. ZWOLLE, 6 Aug. Boter. Aangevoerd 80/8 v„ 15/6 en 400 stukken, samen 1850 kg. Prijzen per 1.8 v. 39, per kg. 1852.05. Vee. Aangevoerd 522 runderen, 130 gras kalveren, 67 nuchter# kalveren, 59 schapen, 261 varkens en 868 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.701, idem kalve ren 0.90—1,20, idem varkens 0.66— 0.70 per kg.; schapen 16—32. De handel in neurende koeien, versch- gekalfde koeien en vaarzen was slecht; in vette koeien prijshoudend; in stieren rede lijk en iets hooger; in kalveren minde».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10