itfiTÊM Radio-Omroep Misdaad en Boete. Poincaré zal de ratificatie der overeenkomsten van Washington en Londen vragen, vóór de Kamer op reces gaat. De Fransche Kamer heeft het stabilisatie-ontwerp aangenomen. De posttarieven in Frank rijk worden verhoogd. Botsing tusschen een Fransch en een Turksch schip in de wateren van Mitylene. Het Turksche vrachtschip zonk. Ze iyen dooden. De Turksche autoriteiten te Angora gelasten de sluiting van sommige buitenlandsche Kamers van Koophandel te Konstantinopel. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE ONTVATBARE MISDADIGER. BRAND OP DE PARIJSCHE BEURS. DE AFWIKKELING VAN DEN OORLOG. BINNENLANDSCH NIEUWS. Pauselijke onderscheiding. Prof. Mr. C. van Vollenhoven. K. Rijkskieskringorganisatie „Helder". Leerplan voor de RijnVaartscholen in Nederland en België. Een ernstige beschuldiging te genover de legerautoriteiten. INGEZONDEN. FEUILLETON. verhooging der prijzen van sommige levens middelen in verband met de nieuwe belas tingen de regeering dadelijk een wettelijke regeling overwoog teneinde dergelijke prak tijken tegen te gaan. Een Vredescongres. Uit Amiens znn te Rouaan 905 congressis ten aangekomen, ter deelneming aan 't vre descongres, voor het meerendeel Duitschers, verder enkele Belgen, Nederlanders, Scan- dinaviërs, Engelschen, Amerikanen en vele vertegenwoordigers van centraal Europa. Relletjes te Toulouse. Tijdens een te Toulouse gehouden fascis tische vergadering werd een tegenbetooging gehouden met gefluit en geschreeuw. De ruiten van de vergaderzaal werden ingewor pen. De politie trad op; het kwam tot vrij levendige botsingen; er werden verschillen de personen gearresteerd. Groote brand in Huil. Gisteravond heeft een brand gewoed in Hull, die groote schade heeft aangericht. De wandelweg aan den oever van de Humber werd geheel verwoest; de bebossching, wel ke zich over bijna een mijl langs de rivier uitstrekt, ging teloor. Bovendien werd een opslagplaats van fruit, een der grootste van Engeland, een prooi der vlammen. Duizen den manden fruit, ter waarde van duizenden pd. st., zijn verloren. Het conflict in de Engelsche Mijnindustrie. Het bestuur van den Mijnwerkersbond zal Dinsdag a.s. bijeenkomen om kennis te ne men van de rapporten over de door de di stricten genomen besluiten inzake het me morandum met vredesvoorstellen, welker aanvaarding de conferentie van gedelegeer den de vorige week had geadviseerd. Ofschoon het memorandum voorstellen in houdt, o.a. één tot voortzetting van het subsidie, welke een aanvaarding er van door de regeering niet mogelijk doet zijn, wordt het beschouwd als een stap vooruit op de vroegere houding der mijnwerkers. Van drie districten zijn de besluiten reeds bekend. Northumberland heeft het memo randum met 59 tegen 6 stemmen goedge keurd. Cumberland, dat een klein district is, hetwelk slechts 11.000 mijnwerkers telt, heeft het, naar verluidt, verworpen. Ver wacht wordt, dat ook Lancashire het ver worpen heeft. De resultaten der andere dis tricten worden gedurende hét week-end verwacht. Het Fransch-Duftsche provisorium Behalve de douane-regelingen bevat het provisorium ook bepalingen omtrent ves tiging, zoodat Duitsche staatsburgers zich' voortaan onder dezelfde voorwaarden als burgers van andere landen in Frankrijk en zijn koloniën en zijn mandaatsgebieden kunnen vestigen. Ook bevat het een rege ling omtrent toelating van Duitsche schepen ir^ Fransche havens. Het treedt 20 Augus tus a.s. in werking. De Abessynische quaestie. Volgens een bericht uit Rome heeft een der ministers aan buitenlandsche journalis ten verklaard, dat de heele Abessynische moeilijkheid een groot misverstand is. Vol gens hem zou Frankrijk Abessynië niet steu nen te Genève. Maar Abessynië zelf zal de zaak uit de wereld helpen, daar alles be rust op een intusschen nog niet opgehelderd misverstand. Op hetzelfde oogenblik, dat Abessynië te Genève protesteerde, ontving de Italiaansche regeering een brief, waarin Ras Tafari zijn vreugde uitsprak over het a.s. bezoek van den hertog der Abruzzen. Italië zal den Volkenbond een brief schrij ven, waarin de positie van Italië duidelijk zal worden uiteengezet. De invallen der Komitadji's. Officieuse mededeelingen zeggen, dat de invallen der Bulgaarsche komitadji's op- Zuid-Slavisch gebied de laatste maanden een ernstig karakter aannemen, tengevolge van de moorden op Zuid-Slavisch gebied door uit Bulgarije gekomen personen, die 't revolutionaire Macedonische Comité naar Stroemitza zond. Er werden drie Zuid-Slaven gedood en acht gewond. Verder wordt mel ding gemaakt van een aanval door een sterke bende Bulgaarsche komitadji's, die op 28 Juli de grens bij Kruva Palanka over schreed en onder dekking van den nacht weer op Bulgaarsch gebied terugkeerde. Er werden bij die gelegenheid vier Zuid-Slaven b.w, twee soldaten, gedood en twee gewond. De regeering heeft een onderzoek gelast. Een botsing tusschen een Fransch en een Turksch schip. Het uit Beiroet komende Fransche s.s. ..Lotus'' is in de wateren van Mitylene in botsing gekomen met een Turksch vracht schip, dat in tweeën brak en spoedig zonk. Zeven leden der bemanning verdronken. Bij aankomst van de „Lotus" te Kon stantinopel gaf het parket order tot de arrestatie van den gezagvoerder. 'De reedcr De financieele regeerings- maatregelen in Frankrijk. De Kamer heeft het geheele wetsontwerp hopens de voorbereiding van de stabilisatie met 365 tegen 181 stemmen aangenomen, j waarna de zitting werd opgeheven. Te 9.05 "Donderdagmiddag werd de Kamer ender voorzitterschap van Péret geopend, j- Poincaré verzocht de onmiddellijke dis cussie omtrent het wetsontwerp betreffen de de operaties ter stabilisatie van het geld, j waarin met name aan de Banque de France de bekende machtiging wordt verleend, aan welk verzoek werd voldaan. Chabrun ziet een gevaar in de vergunning 'aan de Fransche Bank om nieuwe biljetten uit te geven. j. Poincaré geeft de verzekering, dat in het ontwerp niets voorkomt, dat inflatie toe staat. j Chabrun houdt echter vol, dat de vermeer dering van den biljettenomloiop een verhoo ging der prijzen ten gevolge zal hebben. Poincaré beklimt daarop het spreekge stoelte om Jiet ontwerp te verdedigen. De jongste stijgingen van den wisselkoors be ïnvloeden den toestand van de schatkist, evenals de achtereenvolgende inflaties. Zij beïnvloeden ook den goudvoorraad der Bank welke onze eenige waarborg is. Poincaré verklaart, dat men eerst van buitenland sche credieten gebruik zal maken, wanneer de deviezenkoers is verbeterd en Frankrijks positie ten opzichte van het buitenland is versterkt. Hij meent, dat de politiek tot ver- laging der wisselkoersen slechts een zeer ge- ringen terugslag zal hebben op de stijging der prijzen en hij voegde er bij, dat hij voorne mens is zekere gesignaleerde feiten krach tig te bestrijden, zooals b, v. de dagelijksche verwisseling der prijsetiketten in de winkel zaken. Door het vertrouwen, dat de Banque de France in het buitenland geniet, zoo gaat Poincaré voort, wordt zij aangewezen om in het belang des lands te intervenieeren, met handhaving van haar onafhankelijkheid, en haar goudvoorraad. Door een halfjaarlijk- sche confróle zal de biljettenomloop in evenredigheid worden gehouden met den goudvoorraad; Er is geen sprake van inflatie. De Bank zal het vrij staan om biljetten te weigeren aan ieder, die geen deviezen op goud aanbiedt. (Applaus). De regeering stel de derhalve de quaestie van vertrouwen. Gachery, comm., critiseert het ontwerp en beschuldigt de regeering ondanks alles inflatie te willen, ij Bedouce, soc., zegt, dat de reden, waar om de soc. groep niet aan de oproeping fder regeering gehoor kon geven, was, dat de voorgestelde oplossing geen solidariteit omvat, zonder welke geen eenheid mogelijk is. Men is thans aangewezen op inflatie en buitenlandsche leeningen, omdat men de socialistische leuze „heffing op het kapitaal" niet wilde aanvaarden. t< Spr. betreurt, dat men de inflatie niet van het financieele program heeft verban nen. Margaine steunt het tegen-ontwerp, dat met 360 tegen 151 stemmen wordt verwor pen, nadat de regeering er zich tegen had verklaard en de vertrouwenskwestie had gesteld. Alle andere artikelen werden met geringe wijzigingen aangenomen, waarop het gehee le ontwerp, ten aanzien waarvan de regee ring eveneens de kwestie van vertrouwen had gesteld, zooals gemeld met 365 tegen 181 stemmen werd aangenomen. De maatregelen van Poincaré. Gisteren is een decreet gepubliceerd, houdende verhooging der tarieven voor het post-, telefpon- en telegraafverkeer. Brie ven zullen kosten 50 centimes voor 20 gram, 75 centimes voor 20 tot 50 gram en 1 franc .van 50 tot 100 gram. De accoorden» van Washington en Londen. Gisterennacht verluidde in de Kamercou- Toirs, dat de regeering voornemens zou zijn het parlement te verzoeken zich» uit te spreken nopens de ratificatie der accoor den van Londen en Washington vóór het uiteengaan der Kamers. Indien dan de Nat. Vergadering Dinsdag zou bijeenkomen, zou Poincaré de Kamer uitnoodigen Woensdag of Donderdag de ratificatie af te doen. Ver volgens zou de Senaat er over beraadsla gen en de zitting zou Vrijdag of Zaterdag kunnen worden gesloten. De bladen toonen zich algemeen verrast over het voornemen Her regeering om de ratificatie der schuldenovereenkomsten nog voor het parlementaire reces door te zet ten. De „Quotidien" meent te wWen dat Poincaré van meening veranderd is, wijl hem uit Londen, Amsterdam en New-York steun, zou zijn toegezegd, Prijzen der levensmiddelen in Frankrijk. De „Petit Parisien" meldt, dat wegens de van het vrachtschip heeft een klacht in gediend en eischt 120.0C0 pd. schadevqr- g'oeding. De buitenlandsche Kamers van Koophandel te Konstantinopel, Het gerucht loopt, dat de plaatselijke autoriteiten uit Angora order hebben ge kregen om de Kamers van Koophandel te Konstantinopel te sluten, o. a„de Fransche Engelsche, Italiaansche en Amerikaansche. Suikerrieibrand. Een der noodlottigste suikerrietbranden, welke ooit in Natal zijn voorgekomen, is uitgebroken bij de Iilivi-rivier, brgidde zihh over een afstand van vijf mijlen langs de kust tot Durban uit en vernielde meer dan 500 acres suikerriet. Men vermoedt, dat ten minste 12 inboorlingen in de vlammen zijn omgekomen. Drie Europeanen, die door het vuur waren ingesleten, wisten als door een wonder te ontkomen. Georges Rème, alias Richard, alias Bestin, enz. enz. heeft 27 jaren gevangenisstraf te goed en wordt door vijf parketten gezocht. Woensdag is hij voor de zooveelste maal ontsnapt aan de handen der politie. Op 27-jarigen leeftijd begon Rème zijn uiterst-fantastische carrière te Perpignan. Daarna werkte hij gedurende twee jaar te Oran, Angoulème, Atrecht, Marseille Be- sanpon en talrijke andere oorden als dief en oplichter. Alles was van zijn gading; auto's juweelen enz. Hij placht als grand seigneur te reizen per auto, hetgeen het hem gemakkelijk maakte een groot jacht veld te bestrijken. De ontsnappingen van Rème zullen be rucht blijven in de annalen van de politie. Minstens tien maal heeft hij den dans weten, te ontspringen. En gewoonlijk op de meest brutale manier. Zijn jongste ontsnapping spant misschien nog wel de kroon. Deze „ster" op zijn gebied werd onlangs, na te Havre aan de politie ontkomen te zijn, te Parijs opgepikt en in de Santé achter slot en grendel gezet. Woensdagochtend werd hij,, met andere arrestanten per celwagen naar het paleis van justitie gebrcht om door den rechter Van instructie verhoord te worden. In de wachtkamer, waarin hij was ge bracht, zat hij naast eenige jongelieden, die voor den kinderrechter moesten ver schijnen. Rème, die tenger van gestalte is, stond op, toen dezen werden opgeroepen en liep met hen mee tot dë deur van de rechtzaalj waar de kinderrechter zetelde, welke gelegen is vlak bij een uitgang naar de quai des Orfèvres. Een gendarme aan de deur, die hem staande hield, wuifde hij toe met een bundeltje papieren, dat hij in de hand hield, wierp hem het woord „inspecteur de la Süreté!" toe en stond op straat. Zijn nauwkeurige kennis van de inrichting van het paleis van justitie en zijn grocte brutaliteit en koelbloedigheid, heb bed hem weer geholpen. Nog pas enkele dagen geleden had hij een paar rechercheurs op zijn weg n®.^r den rethter van instructie vertrouwelijk toe geknikt en hun verzekerd, dat zij hem niet lang meer zouden zien. Het paleis van justitie was in rep en roer maar George Rème was en bleef ver dwenen! De heele Prijsche recherche is op zoek om deze blamage uit te wisschen. DE STAKING TE DUINKERKEN. In een vergadering van stakende haven arbeiders te Duinkerken, verklarde de lei der der stakers, dat Moskou 4000 dollars gezonden had tot steun van den strijd. Donderdag, te middernacht, heeft er ten gevolge van kortsluiting een brand gewoed in het Parijsche beursgebouw, die nogal wat schade heeft aangericht, voornamelijk in de telegraaf- en telefoonzalen. Vooral de ver binding met de provincie is gestoord. HET REIZEN IN ENGELAND. De trek der met vacantie gaande Engel schen naar het buitenland neemt zulk een omvang aan, dat er stappen worden onder nomen om het toeristenverkeer in Engeland zelf te bevorderen. In een vergadering,in het departement van handel, waarbij vertegenwoordigers van het ministerie van transport, van de Kamers van Koophandel, van de spoorweg- en scheepvaart-maatschappijen aanwezig wa ren, is een Come to Britain Federation op gericht onder voorzitterschap van den heer Shmuel, parlementair secretaris van het de partement voor den overzeeschen handel in den Board of Trade, welke propaganda zal maken voor het reizen in Engeland. Gemeld wordt uit Washington, dat er de volgende maand besprekingen zullen wor den geopend tusschen de Ver. Staten* en Engeland over bepaalde aanspraken, voort vloeiend uit de blokkade der centrale mo gendheden door de geallieerden vóór het deelnemen der Ver. Staten aan den oorlog. Tot dusver zijn de besprekingen beperkt geweest tot een onderzoek naar den aard der aanspraken, maar er hadden geen on derhandelingen over een regeling of accoord plaats. EEN JOURNALIST TERECHTGESTELD. Woensdagavond is een redacteur van het Chineesche blad „Hih hoeij pao" door de gendarmerie garresteerd en Donderdag ochtend om vijf uur terechtgesteld. Naar men gelooft "werd de executie be volen omdat hij een artikel had geschre ven, waarin de gouverneur van Sjantoeng, Tsang Tsoeng Sjang, die zich «thans te Pe- 1 king bevindt, belasterd werd. Naar De Tijd verneemt, heeft het Z. IJ. den Paus behaagd prof. dr. A. M. A. A. Steger, lid der Eerste Kamer, die heden zijn zilveren huwelijksfeest viert, te benoemen tot ridder der Orde van den H. Grcgorius den Grooten. Prof. mr, C. van Volienhoven zal zich in tweede helft dezer maand opnieuw voor ge- ruimen tijd naar Amerika begeven in ver band met de regeling der Mexicaansch- Amerikaansche geschillen, waarvoor hij ar biter is. Het bestuur van de R.K. Rijkskieskring- organisatie „Helder" heeft zich in een cir culaire tot de besturen der plaatselijke R.K. Kiesvereenigingen gericht, waarin het er op wijst, dat de aanwijzing van afgevaar digden in den Partijraad een zaak van bui tengewoon gewicht is. Het kringbestuur doet een beroep op de kiesvereenigingen cm bij de candidaatstelling dezer afgevaardigden van veelzijdigheid blijk te geven. Het kringbestuur heeft vastgesteld de vol gende methode van aanwijzing: de plaatse lijke kiesvereenigingen worden in de gele genheid gesteld ten hoogste zes candidaten voor de afvaardiging op te geven, het be stuur der kieskringorganisatie verzamelt de opgaven tot een alphabetische lijst en voor ziet die lijst van een advies; op de kies- kringyergadering te houden op 4 Sept. a.s., worden uit die lijst 6 plaatsvervangers ge kozen. Besprekingen aan boord van de „Prins Hendrik". Gedurende de vaart van de „Prins Hen drik" van Antwerpen naar Gen/t hebben, naar het V.D.-bureau meldt, na inleidingen van de heeren A. de Vos, uit Rotterdam en A. A. Klein, uit Dordrecht besprekingen plaats gehad over het leerplan voor de Rijnvaartscholen in Nederland en België en Sover de Rijnvaart-acte, voornamelijk over de voorwaarden, waarop het Rijnschipperspa- tent moet worden verstrekt. Aan de beslissingen, die onder leiding stonden van den heer G. de Jong, directeur van 't Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, w7erd van Nederlandsche zijde o. a. deelge nomen ydoor den heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, uit Den Haag, T. L. Mellema uit' Gro ningen, M. Braam, leeraar Binnenvaartkun- de, uit Rotterdam en directeuren van de binnen vaartscholen. Van Belgische zijde werd gesproken door den heer Woestijn, den vertegenwoordiger van de Belgische regcering in de Centrale Rijnvaartcommissie'en door vertegenwoordi gers van de Belgische binnenvaart- en scheepvaartonderwijsorganisaties. Besloten werd in zake beide aangelegen heden tot nauwere samenwerking te komen. Na de bespreking der verschillende kwes ties in eigen organisatie zal een kleine com missie worden ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van beide landen, om ver der samen te werken, en voor zoover de bezwaren tegen de Rijnvaart-acte betreft, een plen op te stellen, ter indiening bij de Centrale Rijnvaart-Commissie voor de bij eenkomst van deze commissie van het vol gend jaar. Voor deze laatste aangelegenheid zal ook samenwerking gezocht worden met de be trokken Duitsche organisaties. Uit Bergen-binnen wordt het volgende aan de „Avondpost" gemeld: -Toen de vliegers Hartjesveld en Vos op 18 Jan. j.l. werden vermist, is van uit Ber gen-binnen gemeld aan den commandant der L. V. A., dat men daar een vliegtuig heeft gehoord. Naderhand moeten de burgemeester en de strandvoogd van Bergen gemeld heb ben aan den commandant der L. V. A., dat men een vliegtuig had gezien in de nabijheid van een daar liggend wrak. Ondanks deze mededeelingen is in die om geving geen ernstig onderzoek ingesteld. Later werd aan het strand, tusschen Bergen en Petten, een stuk «hout gevonden, hetwelk onmiskenbaar afkomstig was van een vlieg tuig. Dit stuk hout is nog aanwezig bij de L. V. A. Dit hout had het merk, als hier onder gesteld: Gekeurd v.d. Ned. Luchtv. Aid. Dit stuk hout is herkend als te zijn van een vliegtuig van hetzelfde type, waarmet» Vos en Hartjesveld gevlogen hebben. Evenwel werd, afgaande op onderstellin gen, aangenomen, dat het niet afkomstjig kon zijn van hun toestel. In ieder geval heeft men, naar mijn mee- ning, niet voldoende acht geslagen op de aanwijzingen, die er toch onmiskenbaar op wezen, dat het niet buitengesloten was, dat het toestel in de nabijheid van Bergen- Petten in zee lag. Er is in die omgeving niet nadrukkelijk gezocht. Np is het lijk van Hartjesveld óók daai gevonden. Dit geeft niet alleen aanleiding tot de vraag, of men de vroegere gekregen aan wijzingen niet al te lichtvaardig in den wind heeft geslagen, maar ook, of het thans ma goed zou zijn, daar alsnog de omgeving af te zoeken naar het andere lijk. Nu moet aan het vinden van het stuk hout nog iets worden toegevoegd. Het toe stel, waarvan dit hout afkomstig was, werd destijds door Fokker uit Duitschland ge smokkeld. Bij het sluiten van het verdrag van V ersaiiles werd o.m. bepaald, dat de oorlogsvliegiuigen, in Duitschland aanwezig, moesten worden ingeleverd of onder toezicht vernietigd In die dagen was Fokker vliegtuigbouwer in Duitschland en voor de Duitsche Regee ring. Hij .had toen .vliegtuigen in voorraad. Die vliegtuigen zijn toen van een merk, als boven aangegeven, voorzien, waarmede men te kennen gaf, dat die vliegtuigen vielen bui ten het verdrag en aan de Hollandsche re geering moesten worden geleverd. De Hoi- landsche regeering heeft die aan het ver drag onttrokken vliegtuigen inderdaad overgenomen van Fokker, zoodat er ook thans nog van die exemplaren in gebruik zijn. Het toestel van' Hartjesveld -was er o.a. een van. Aan deze feiten zal het moeten worden toegeschreven, dat men het vinden van het stuk hout heeft verdoezeld. Men heeft na tuurlijk liever niet verder jn willen gaan op het in bezit hebben van uit Duitschland ge smokkelde vliegtuigen. Ik schrijf u een en ander, het aan u over latende, te beoordeelen in hoeverre er nog aanleiding kan zijn er verder op in te gaan. Had men reeds vroeger in het vak Ber- gen-Petten serieus gezocht, dan zou de kans niet buitengesloten zijn geweest, dat men iets gevonden had. In zulke gevallen wordt door het Rijk meestal een prijs uitgeloofd voor den vinder. Ook dat is niet gebeurd. En ook nu worden er geen pogingen ge daan om het andere lijk te vinden, terwijl er thans toch alle aanleiding is om in die omgeving de aanwezigheid van net andere lijk te vermoeden. De militaire autoriteiten zijn hier m.i. even nalatig geweest als de Marine-autoriteiten bij het vergaan Van de Terschelling, waar over zooveel stof is opgewaaid. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. MEDEDEELINGEN VAN DE K.R.O. Het was Dinsdagavond iets bijzonders, iets apparts voor de microfoon te Hilversum. De St. Franciscusavond, waarmede de zeven de eeuwfeesten van den beroemden orde stichter werden ingeluid. Het was voor het feestcomité te Weert een gelukkige gedachte te beginnen met het grootste propaganda middel van onzen tijd de draadlooze uit zending. Want men had niet gemakkelijker heel het Nederlandsche volk kunnen be reiken dan door de radio, en niet alleen de Katholieken, neen ook de talrijke buiten de Katholieke kerk, die zich tegenwoordig interesseeren voor de groote Franciscus- figuur. En hij werd dien avond door zijn zonen geplaatst in het milieu, waarin zijn gestalte het best uitkwam omgeven door middeleeuvbsche muziek, waarin pieteit, zangerigheid en godsvrucht als om strijd naar den voorrang dongen. En pater Winan- dus Sluys had geen mooier en kostbaarder lijst kunnen hebben om het portret, dat hij van zijn Vader schilderde, dan welke de Schoia Cantorum uit Weert er dien avond omheen plaatste. Voor menschen van kunst en smaak om van te genieten. Toch was het voornaamste van dezen avond de rede, en om den inhoud, en niet minder om de wijze, waarop zij over geheel ons land en daarbuiten werd verspreid. Want nu waren niet alleen de Katholieken, maar ook die buiten ons staan in de gelegenheid om het Franciscus- beeld voor zich te zien in zijn werkelijke ge daante. Men weet, dat er met dien grooten heilige gedweept wordt door andersdenken den. Men heeft het verleden week nog kun nen hooren, dat zelfs sommigen hem rekenen tot de voorloopers der hervorming. Welnu pater Winandus Sluys heeft thans de gele genheid gehad door diezelfde luisteraars (naar schatting meer dan honderduizend), Franciscus ten voeten uit te teekenen, zooals wij hem kennen en zooals Hij waarlijk was niet vervormd tot een karikatuur volgens vooropgestelde meeningen, niet gemaakt tot een soort revolutionair, wiens grootste fout het was niet ver genoeg gegaan te zijn, niet gerukt uit de ideeën en de strevingen van zijn tijd, maar volkomen daarin passend opgaand hoewel met nieuwe en onge wone aspiraties bezield. En hiermede heeft J hij bij velen, die hij anders nooit had be reikt, kunnen herstellen wat er misvormd was aan het beeld van zijn geliefden Vader, vooroordeelen kunnen wegnemen, misvat tingen kunnen rechtzetten, in één woord den waren Franciscus kunnen voorhouden, den subliemen minnaar der armoede maar tevens den niet minder vurigen minnaar van 'n dere bruid die van Jezus Christus zelf: de Katholieke Kerk. En al spreekt pater Winan dus Sluys in het Jubeljaar van St. Francis cus nog zooveel malen en voor nog zoo groot auditorium, die menschenmassa te berei ken en juist dit gehoor onder zich te hebben, bestaande uit allerlei schakeeringen van le vensopvattingen en levensbeschouwingen, daartoe heeft hem alleen de rado-uitzending in staat gesteld op den avond van 3 Augus tus. Men zal het ons zeker ten goede hou den, als we uit dit alles voor den K.R.O. maar geen conclusie trekken. Zij ligt immers te zeer voor de hand. En daarom zal ik deze keer eens niet met de gewone aansporing eindigen om als Katholieken die omroep te steunen. Neen, ik laat het nu maar eens aan- u zelf over, of u nog meer zulke mooie Ka tholieke avonden verlangt, of niet L. H. PERQUIN, Voorz. v. d. K.R.O. ZONDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum, 4Ö50 M. 10.1512.00 Uitzen ding van de plechtige H. Mis, ter ecre van den H. Dopiinicus. Het koor zingt: Missa 4 recibus in honore St. Servati van Ta. Bartholcmeus, op. 3. Koor o. 1. v. G. Kim- myzer, begel. Evert Haak. Wisselende ge zangen Gregoriaansch. Voor het Kyrie ln medio eclesiae. Eccli 15. 5. Na het Gloria Ps. 36 (Statenbijbel 37) vers 30 Alleluia. Alleluia. Sequentfa: lm coelesti hierarchia, 13e eeuwsch Gregoriaansch. Na het „Agnus Dei Math. 24 vers 45. Voor den zegen Tantum ergo, van Alph. Diepenbroek. Na den zegen Hymne Gaude Mater Ecclesia, van Ant. Averkamp. Voor het spelen van. den kerkdienst speelt de organist, Evert Haak: Finale Scnati op. 42 Guilmant. Na den kerkdienst: Fantasie solo. Predikatie door den Weleerw. heer J. G. Jansen, algemeen adviseur v. d. R.-K.Volksbond. Onderwerp: „De Katholieke Kerk en de sociale actie. 3.00 Kurhausuitzending. Matinaa o. 1. v. Ignaz Neumark. Soliste: Lily Kraus, piano. 1. Bizet: Ouverture „Djamileh 2. Bolzoni: Menuet (v. strijk orkest b. Haydn: Serenade (voor strijk orkest). 3. Wagner: Einzug der Götter in Walhall, uit het muziekdrama „Das Rhein- goldPauze. 4. Beethoven: Klaviercon cert G.dur op. 58. a. Allegro moderato, b. Andante con moto. c. Rondo (Vivace). Lilly Kraus. 5.20 Dienst in het gebouw van de Gcref. kerk. aan den Neuweg, te Hilversum. Voorganger: Ds. G. Laarman, uit Klundert. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegen. 3. Zingen Ps. 98.: 2. 4. Lezen: Ge loofsbelijdenis en 2 Koningen 5: 119. 5. Gebed. 6. Tekst: 2 Koningen 5:914. 7. Zingen Ps. 56: 5, 6. 8. Preek: De Zegen der Kerk voor de wereld. 1. Wat de kerk geven( kan. 2. Hoe de wereld vraagt. 9 Zingen Ps. 32: 5, 6. 10. Vervolg preek: 3. Hoe de wereld ontvangt. 11. Dankzegging. 12. Zingen Ps. 52: 7. 13. Zegen. 14. Orgel spel. 8.00 Persber. en sportuitslagen. 8.15 Kurhausuitzending. Poolsch concert o. 1. v. Ignaz Neumark. Solist: Jan Smeter- lin, piano. 1. Karlowicz: Rapsodie. 2. Cho pin: Konzert e-moll op. 11. a. Allegro maestoso, b. Romanze (Larghetto), c. Ron do. Jan Smeterlin. Pauze. 3. Szymanowski: Konzert-ouverture op. 12. 4. Rczycki: Monna Lisa Gioconda. prelude voor or kest. 5. Noskowski: La Steppe, symph. ge dicht. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert door het London Kamer-orkest. J. Elwes, so praan; S. Kutcher. obligaatviool. 5.20—5.50 Voorlezing door Basill Gil!. 8.20 Klok kengelui. 8.35 Eenvoudige kerkdienst. 9.15 Lering: The national children adop" tion association. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Orgelconcert in het Bishopsgatt Institute. 10.10 Concert. Orkest en W. Ajello, sopraan. S. Robertson, bas: S. Weering, piano. 10.35 Orgelconcert (ver volg). 10.5011.20 The Silent Fellowship, van Cardiff. PARIJS „Radio Paris", 1750 M, 1.05 Concert door het orkest Gayina. 8.20 Dansmuziek door de Mario Cazesband. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1300 M, —11.50 1.10 Concert door het Russische dans- orkest Romanoff. 8.50 Volksconcert. F. Briegers, bariton. Zangver. „Typographia". M. BriegerPalm, sopraan. -10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Concert, Orkest en Zangsolist 10.20 Nieuwsber. MONSTER, 410 M. 10.15 Her-uitzending Hilversum. Mis in de St. Dominicuskerk, Amsterdam. -11.20 Gedichtenvoorlezing. 12.20 Muziek door het Stedel. Blaas- orkest, 4.20 Orkestconcert. 5.50 Ka mermuziek. 6.50 Lezing: Moorbrand. 7-207.50 Lezing: Bienenzucht. 8.20 Lezing. 8.50 Robert Koppel -avond. Orkest. MAANDAG, 9 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Politie. oerichten 5 tot 6 uur Kinderuurtje door mevrouw Ant. van Dijk; 6.15— 7.45 Concert door het H. D. O.-orkest; 7 uur Politiebericht; 7.45 en 10 uur Persberichten; 8.10 Utrechtsche avond Mannenzangkoor „Kunst na Arbeid", met de afdeeling gemengd en dameskoor. Dir. H. van Rheenen. Postfanfare „Onder Ons air. A. Sigterman; Mandoline club „ltaiia", dir. H. Wolleswinkel Jr„ De 12-jarige harmonica-virtuoos Jilles Rennes. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radio-kwartet en solisten: sopraan, bari ton, piano; 1.202.20 Lunchmuziek; 4.20 Causerie: Villages players; 4.35 Dansmuziek; 5.35 Kinderuur; 6.20 Lichte orkestmuziek; 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws; 7.45 uur Pianocomposities van C. Frank; 8 uur Concert; 8.20 Fragmenten van „Lionel and Clarissa kom. opera van Beckers- staffe; 9.20 Variété. H. Leoni in zijn repertoire; Cn Kidd de schoolmeester; 9.50 Weerbericht, nieuws en lezingi The philosophy of Oswald Spengler; 10.20 Populair orkestprogramma. R- Whiteheaa, bas; 10.50 „The burning of boney", uit „Thq dynasts" van Th. Hardy. Alle rollen worden vervuld door J. Bernard. Daarha weer concert 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina 5.05 Concert; 8.50 Gala-concert., KÖNIGSWÜSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Boerenkermis. Orkest W. Henke tenor. Daarna nieuwsberichten. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Orkestconcert; 8.50 Voorlezing, daarna weer concert 9.3010.20 Concert. MÜNSTER 410 M. 1.35—2.50 Klas sieke concert-ouverturen; 4 uur radio praatje; 4.5Ö Concert. Werken van Otto Siegel; 6.20, 7.20, 7.408 uur en 8.208.50 Lezingen; 8.50 Concert door den flnitvirtuoos Atno Birr, Werken van Mozart, Haydn, Handel en St. Saëns. Een weinig gerustgesteld belde Garnaud weer af, 'toen zijn blik op het Maasbulletin viel, hetwelk sedert den vorigen dag op zijn bureau was blijven liggen, de bladzijde waar op,. de lijst der adressen stond/lag boven. Dezen titel; Lijst der adressen, zag hij heel duidelijk en hij rilde over heel zijn lichaam. Zenuwachtig stiet hij het blad van zich af, dat op den grond viel: dan 'stond hij op, ging langzaam in het vertrek op en af, met gebogen hoofd, vol sombere gedachten. Hij voelde den moed niet naar zijne vrouw terug te keeren voor de komst van den dokter. Het was als een akelige echo, dat Marie had gezegd, die hem in de ooren klonk, die woorden, welke Marie gesproken had: „Ik ben bang dat ik sterf." Het kwam hem voor alsof hij reedszag hoe de dood zijn jeugdige rijkdom in rouw hulde, dien rijkdom, waarop hij zoo fier was, en hij weerde dat visioen af met al zijn tee- derheid, met al zijn eerzucht, met al zijn hoogmoed. HOOFDSTUK VII. Tegen alle hoop in bleel Garnaud nog hoop koesteren; Marie stierL Zij stierf den volgenden dag, vroom, aanbid dend'Gods wil, zoodat zij zelfs den pries ter stichtte, die haar de laatste H.H. Sacra menten had toegediend; hij had echter ge- ëischt, dat haar kind onmiddellijk werd ge doopt. En toen Garnaud zich 's avonds na de be grafenis alleen in zijn weelderige woning be vond, wierp hij zich voor het bed op de knieën, waar hij den laatsten snik van zijn vrouw had opgevangen, en barstte in tranen uit: Marie!.... Mijn Marie!.... Mijn innig geliefd vrouwtje! Bij hem was het meer dan spijt, meer dan smart.... zijn hart was gebroken. Want Ma rie was voor hem werkelijk de helft van zijn leven geworden, en indien hij eerzucht had, was het evengoed voor haar als voor hem zelf. Hij wilde niet alleen dat zijn vrouw rijk en gelukkig was, dat zij benijd werd, maar ook dat zij fier op hem was en hem bewon derde. Nooit zou iemand deze liefhebbende en getrouwe gezellin van zijn nederig ver leden kunnen vervangen. Met haar en met haar alleen had hij gecjroomd zich op te werken, opdat wanneer zij samen op het top punt gekomen waren, hij haar trotsch kon ,zeggen: Herinner je van waar wij zijn uitgegaan, en zie waar wij gekomen zijn. Zij waren samen begonnen, ja, maar hij zou alleen het einddoel bereiken. Misschien was hij reeds nu zoover, want hij voelde geen kracht, geen moed, geen eer zucht meer. Zijn eerzucht scheen met Marie dood. Geld verdienen? Iemand worden? Waartoe kon zulks dienen, nu Marie niet meer was? Nog altijd lag hij bij het bed geknield met het hoofd in zijn handen en herhaalde: Ma rie.Marie.... toen een zwakke kreet hem' deed schrikken en het hoofd opheffen. Hij had niet gemerkt, dat de vroedvrouw heel voorzichtig was binnengekomen om het kind te verzorgen. Hij had zelfs het be staan van zijn kind.... ook een Marie, ver geten, „Ook een Marie.Garnaud herhaalde deze drie woorden, en het was hem alsof hij plot seling een bedeesde zonnestraal op een too- neel van duisternis en droefheid zag schij nen, Hij dacht: Het is waar dat ik vader bendat ik een kind hebdat ik nog iemand heb om te beminnen Hij stond op, en zonder er aan te denken zijn oogen, die nog rood van het weenen wa ren af te drogen, ging hij bij het kleine hul- pelooze wicht staan, wiens toilet gemaakt werd, Maar dat kleine wezen had toch het leven van zijn moeder gekost, en misschien moest hij het haten. Marie moest dat wel gevreesd hebben want alvorens te sterven had zij haar man gezegd: Beloof mij het kind te beminnen en aan mij te denken, beloof mij het lief te hebben voor ons twee. Hij had deze belofte gedaan. En terwijl hij nu zijn kind aanschouwde, voelde hij dat zijn smart al reeds minder werd en zijp eerzucht ontwaakte. „Een andere Marie." Zeker, hij voelde het wel, hij zou degene, welke heengegaan was, altijd betreuren. Maar ten minste zou hij iemand hebben °m te beschermen en te be minnen, hij zou niet meer aleen zijn om hoo- ger te stijgen, indieij weer dat verlangen bij hem opkwam; iemand zou zich met hem ver heffen welke, evenals hij, den afgelegden weg zou kunnen gade slaan, en die met hem vol liefde aan de doode zou kunnen denken. En toen het toilet van de kleine Marie gemaakt was en zij weer in haar weelderige wiegje van fijn linnen en kant rustte, bleef hij lang voor haar staan om haar te zien slapen.... Het was de eerste keer sedert dien racht dat hij een weinig sliep. Den volgenden morgen werd hij wakker met vreeselijk hartzeer, maar hij hoefde slechts aan zijn kind te denken om zich ge laten aan Gods wil te onderwerpen en op nieuw smaak in het leven te krijgèn, zijn bestaan had weer een doel. Hij dacht aan de doode. Dan stond iiij op en naderde zacht de wieg van de andere Marie, Het kindje werd juist wakker, zijne kleine handjes kwamen in beweging. Toen Garnaud de gordijnen opende, wendden zich de don kerblauwe oogen naar hem, en hij meende dat een kleine engel hem toelachte. Bewo gen nam hij het kind on. hield het in zijn armen voor zich uit, keek het aan en dacht hard op: Jij zult rijk zijn Hij leed nog, hij zou altijd lijden, want nooit zou hij zich getroosten over den dood van Marie. Maar hij werd weer zich zelf, met die gedachte van rijkdom aan eiken prijs, en meende door schatten het geluk aan zijne dochter te kunnen toewenschen. O dwaasheid van den mensch! Alsof het geluk, het ware geluk bestond in rijkdom en eer! De meid trad binnen, Garnaud gaf haar he't kind en ging naar zijn werkkamer. HOOFDSTUK VIII. Van af dit tijdstip werd de geschiedenis van Garnaud zeer merkwaardig. Hij werd deelgenoot in de bankierszaak van Gentier, een jonge man gelijk hij, en nu waagde hij blindelings de eene speculatie na de andere en zijn stoutmoedigheid scheen steeds grooter te worden. Men zag hem slag op slag wagen en win nen, waar anderen, tenzij in den uitersten nood gedreven, zich wél tweemaal zouden bedacht hebben. Men had kunnen gelooven, dat hij zich wilde bedwelmen door met het gevaar te spelen. Indien hij op gegeven oogenblikken ongerust of bang was, kon men het toch niet merken, want zijn gelaat bleet even onveranderlijk en kalm. Nooit zag men hem glimlachen, nooit was bij hem het ge ringste teeken vqn een o andere ontroering te bespeuren. Vrienden had hij niet. De man met wien hij het meeste omging, de bankier Gentier. bekende dat hij onmogelijk kon we ten wat hij dacht. Men nam algemeen aan dat hij* over den dood van zijn vrouw on troostbaar was en dat hij handelde zooals hij nu deed om zijn verdriet te vergeten. In tegenstelling met Gentier, wiens gedrag veel te wenschen overliet, was op hem in geen enkel opzicht, iets te zeggen. Nooit zag men hem op plaatsen, die Gentier heel veel bezocht, plaatsen van genoegens en uitspat tingen. Zijn eenige ontspanning bestoud hierin, dat hij regelmatig eiken Zondag zijn dochter ging bezoeken, welke hij bij een min te Bauville gedaan had, een dorp niet ver" van Nancy. Hij ging er gewoonlijk in den auto heen en bracht een gedeelte van den dag bij de brave menschen door, die de andere Marie opvoed den en hij rijkelijk betaalde. Elke week zag hij deze tengere bloem op groeien en schooner worden. De kleine Marie was nog geen zes maan den oud of zij was voor haar vader een echle afgod geworden. Met recht of ten on rechte, Garnaud zag in haar meer en meer de andere die was heengegaan, zij had de haren, de oogen, den blik, den nrend zijner overleden echtgenoote. Met achttien jaar is zij het levende evenbeeld barer moeder, herhaalde Garnaud als hij zijn kind beschouwde en bewonderde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11