In en om Haarlem. STADSNIEUWS. NEEMËIJELR'S NIEMEUER'S Dit nnnmmr bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voorpaamste Nieuws V erkeersongevaUen. De muggen komen S Zaterdag 7 Augustus 1926 4 50ste Jaargang No. 16321 De Bond van R.-K. Gezinnen. He! Muziekconcours ie Spaarndam. Groote Zen,(demonstratie met 350 zangers. Agenda 8 Augustus Agenda 9 Augustus ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. DE BIBLIOTHEKEN DER ST^VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Uw reisgeld draagt Ge het veiligst in den vorm van een credietbrief bij U. Een moeilijke redding. De Bloembollenteelt. plaatsaanduiding op benzineponmpen. DE TPACKLESS-TRAIN. in dit nummer EEN WAARSCHUWEND VOORBEELD, Naar buiten J. J. WEBER ZOON Haarlem. Koningstraat 10 Goedkoope trein. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. KIEM HAARLEMSCHE COM E&BSSt Bij contract belangrijke kortin#. Advertenti-in 35 cents per regeL Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, inge alge de verzekermgsvoorwaarden f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: U U li tl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Rfi bij een ongeval met P FKTI bij verlies van een hand, fiOf* m bij verlies van een f" CO 0 bij n breuk van fh fl bij veuiesv. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i Oü."doodeliiken afloop: 1 J, een voet of een oog: I l&v, duim of wijsvinger: I UU. been of arm: 1 'u* andere vinger. Deze bond is geboren uit den djang van dezen -tijd. w'ei zelden in de historie hadden de groote gezinnen het harder te verant woorden dan tegenwoordig; zelden waren d« zorgen grooter van den huisvader en was de spot vlijmender. De Bond van R. K. Ge zinnen ontstond als een natuurlijke reactie j daartegen. Sympathiek is het sireven dier vereeni-1 ging omdat zij zich ten doel stelt de zwak ken te helpen, de bespotten met eer te over laden. Allen en alles wat zich ten doel stelt de hulpeloozen bij te staan kan rekenen op le sympathie van hen, die niet alle gevoei voor menschlievendheid hebben verloren. Faaraan meenen wij het dan ook te moeten toeschrijven dat zelden de oprichting van een nieuwe vereeniging met grooter geest drift werd begroet dan juist die van den Bond van Groote Gezinnen. In Haarlem bestaat ook een afdeeling van de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, een bloeiende afdeeling niet alleen wat het aantal leden betreft, maar ook wat het nut tige werk aangaat dat door het bestuur wordt verricht. Dat wij er nu over schrijven vindt zijn reden in het feit, dat in deze weken in vele gezinnen de Bond voor Groote Gezinnen weer op de lippen zweeft, evenals dit het geval is ter gelegenheid van het Sint Nico- laasieest der kleinen en van den jaarlijk- schen feestavond, gebeurtenissen, die weken vóór den dag en dagen na den dag de kin dermonden in beweging zet. Dezer dagen komt de Bond weer in het dagelijksch ge sprek door de nu welhaast beroemd gewor den vacantie-uitstapjes, die het bestuur or ganiseert. Wat 'n lust zijn die uitstapjes voor de kleinen, wat 'n rust voor de ouders! Wat 'n kopbreken kost het den ouders niet in vacantietijd de jongens en meisjes bezig te houden, te voorkomen dat zij op straat slenteren en daar allerlei, kwaads leeren en uithalen! De Bond voor Groote Gezinnen heeft zich tot taak gesteld dien last der ouder» te verzachten. Onder leiding van da mes en heeren, die zich welwillend daarvoor beschikbaar stellen, maken de schoolkinde ren uitstapjes naar buiten en spelen daar onder deugdelijk, toezicht. Zooals gezegd, deze uitstapjes werden beroemd. Een bewijs daarvan is wel het feit dat niet alleen het aantal deelnemende kinderen groeit, maar ook het getal dames en heeren, dat zich bereid verklaart de jongens bezig te hou den, wordt steeds grooter. En de organisatie van die wandeltochten is een model voor allen, die iets dergelijks op touw willen zetten, dank zij de minutieuze zorgen van den secretaris, den heer Steraan, die meer speciaal dit onderdeel van kinderverzorging op zich nam. Zomeruitstapjes, kinderfeesten en feest avonden voor de ouders, het zijn alle ge roemde bezigheden van den Bond voor Groote Gezinnen en niet de minst voortref felijke. En toch zijn ze niet, zooals dikwijls gemeend wordt, de eenige werkzaamheden van den Bond. Wellicht zijn zij niet de voor naamste en om dat -eens even naar voren te brengen schreven wij dit artikel. Hoofddoel van den Bond van Groote Ge zinnen is het verschaffen van hulp aan groo te gezinnen. Het hierboven vermelde is on misbare en aangename franje voor een ver eeniging, een aangename verpoozing voor de kinderen en ouders uit groote gezinnen, die zooveel moeten missen, maar meer heeft n gezin, dat in nood verkeert, aan daadwer kelijke hulp. En ook die wordt, zoo mogelijk, met milde hand verstrekt. De heeren van het bestuur, waaronder er zijn met veel in vloed in tal van werkgeverskringen, doen graag eens een goed woordje om een goecl huisvader van een groot gezin aan werk te helpen. Men moet ze hooren pleiten, dat de vader van een groot gezin in den regel zooveel beter is voor zijn werk dan de fat met het eene kindje en een modepop van sen vrouw! En ieder zal het toejuichen dat de werkgever bezwijkt voor het argument dat bij gelijke capaciteit de vader van het groote gezin eerder aan werk moet wor den geholpen dan de man, die de zorgen des levens vreezend, één kindje als speelpop thuis heeft. Bij ziekte in het groote gezin wordt niet zelden bij het bestuur om hulp aangeklopt. En nimmer tevergeefs. Een spe ciale subcommissie uit het bestuur onder zoekt de gevallen en die subcommissie oor deelt niet streng Is moeder de vrouw niet staat het huishouden te doen, dan wordt ge tracht niet te dure en goede hulp in haar plaats te krijgen. Hoeveel zorgen, ook financieele, brengt soms de komst van een nieuwen wereldbur ger mede! En wie voelt niet hoe heerlijk het is in die omstandigheden de zorgen van moeder dc vrouw te verlichten. We ken nen ze, de moeders, die, nadat voor de ver zorging van het huishouden gezorgd was en nadat de financieele lasten verzacht waren door een renteloos voorschot, stralend van vreugde de nieuwe gave Gods knuffelden en Hem dankten Die genade schenkt in alle omstandigheden. Hadden die moeders niet evenveel, misschien meer recht op levens vreugde als die andere moeders, die in we.el- de en zonder zorgen een dergeli]ke gebeur tenis kunnen afwachten? Er zijn zoo tal van gevallen, waarin het bestuur kan helpen en helpt. Een operatie met de vele daaraan ver bonden kosten, is in een groot gezin in den regel een gebeurtenis, waarop men zich niet voorbereidt. Grijpt zij plaats, dan is het ge- ziu gewoonlijk in last. Menigmaal mocht het bestuur in dergelijke gevallen helpen door ofwel de kosten geheel of gedeeltelijk te betalen ofwel het gezin de aibetaling ge makkelijk te maken. Ook voor de betaling van belastingpenningen was het bestuur dik wijls een pleiter voor clementie bij belasting autoriteiten en overigens sprong het toe met renteloos voorschot. Voor een vader, die een zijner kinderen een extra verpleging moest geven en het daarvoor eenige weken naar buiten moest sturen, werden de verpleegkos" ten betaald. Anderen werden geholpen aan een bescheiden uitzet als de kinderen naar de „kolonie" moesten. Op bescheiden wijze is weer elders een bedrag beschikbaar ge steld om een „handeltje" te beginnen.. Zou den de stappen te tellen zijn, die bestuurs leden gedaan hebben om groote gezinnen aan een betere, grootere woning te helpen? Wie de moeilijkheden kent, waarmede de groote gezinnen in dit opzicht te kampen hebben, zal toegeven dat dit een uiterst menschlievend en weldadig werk is: in on zen tijd groote gezinnen aan een geschikte woning helpen! Wat 'n moeite en wat 'n ïedeneerkunst is daarvoor bij den pleiib ï- zorger noodig, maar wat 'n vreugde ook voor het betrokken gezin. En boe menigmaal werden bij verhuizingen, de aan de verhui zing verbonden extra onkosten vergoed) Wij sommen maar op. Maar de dorre op somming is welsprekend, hoezeer ook on volledig. In alle omstandigheden des levens weet zoodoende de huisvader van het R.-K, groo te gezin tot wie hij zich wenden kan, als hij in moeilijkheden verkeert. En .lastig" zijn de heeren van den Bond v. G. G. heelemaal niet. Geen onnoodige omriag, geen administratie. Met een tele foontje worden wonderen van vlugge afwer king verricht. Maar wie onder onze lezers nu meenen mocht dat er van den Bond v. G. G. wel wat te plukken valt vergist zich ook. Want vlug en coulant afhandelen van zaken behoeft deugdelijk onderzoek niet uit te sluiten. Waar wij de aandacht eens op wilden vestigen was het groote nut dat de Bond sticht. Velen denken dat het eenige wat de Bond voor G. G. doet is, het organisecren van feesten voor kleinen en grooten. Dat is niet zoo. De voortreffelijkheid ligt veel die per en daarop mocht wel eens de aandacht worden gevestigd om ook aan het bestuur dier vereeniging de eere te geven, die het toekomt. Gen. de Ia Reystraat 17 (Schoten): Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. Onder zeer gunstige weersgesteldheid en onder groote belangstelling had Donderdag avond de groote zangdemonstratie plaats ter gelegenheid van de door „Kunstkring" georganiseerde muziekfeesten. Niet minder dan vier zangvereenigingen hadden hunne medewerking toegezegd, n.l. het Doopsge zind Zangkoor te Haarlem, het Schoten's Christelijk Meisjeskoor en het Spaarndam's Gemengd Koor, allen onder leiding van den heer Jac. Zwaan en bestaande uit pl.m. 350 zangeressen en zangers.1 Te half acht stelde Wij hebben over dit reddingswerk een onderhoud gehad met den schipper van de JJerika XIII, den heer J. Scholder. Deze vertelde ons dat hij Maandag was uitgeva ren ter visscherij. Woensdag, tegen den avond bevond hij zich met zijn schip in de buurt van het Duitsche waddeneiland Bockum. Daar ontdekte hij den hulpeloozen Noorman. De conversatie tusscben de bei de schepen was niet druk want, zeer tegen de gewoonte, kende men aan boord van de Huidra geen Engelsch, doch slechts Scandinavisch, welke talen schipper Schol- deer en de zijn n niet spreken. Tengevolge daarvan was het hem niet gelukt meer ge waar te worden van het schip dan hij strikt noodig had. In elk geval, Woensdagavond om half negen had men de groote boot vast en begon de Derika XIII den terugtocht. Men schoot echter met dezen zwaren last niet erg vlug op. Donderdagmiddag vertrok de Catherina RIME IMII4 Sociëteit „St. Bavo" Diocesane Haarlem sche Voetbalbond 8 uur. St. Jozefsgezellengcbouw Jansstraat 59. Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur Spaarkas 8 uur- Den Hcut, Concert door de H. O .V." van half 3 tot 4 uur. Muziekconcours Spaarndam. Ontvangst door het Eere- en Uitvoerend Comité. 12 uur Marschwedstrijd half één uur; Concertwedstrijd 2 unr Eere-wed- virijd hall 8 uur Na afloop Groot Vuur werk. Gem. Concertgebouw. „Hoe ik mijn kind gedood heb". 8 uur. Sociëteit „St. Bavo". Vakgroep metse laars 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. St. Jczefsgezellengeboaw. Jansstraat 59. Repetitie Leerlingen „Utile Dulci" 8 uur; Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St, Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 12 uur. A.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671 .LK. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uv n.m. gezellig samenzijn voor Hollandse';: meisjes, die hier geen tehuis hebben Tck 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coe'oergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telei. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoot 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: de iirma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14 Tel. 11000; L. Schoorl Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek, Bceken- rodestraat 13. Tel. 13290. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avond van TA9 uur. Hagestraat 49: Gesloten gedurende de maanden Juli en Augustus. zich de stoet op de Pol en op onder de vroolijke tonen van de feestvierende ver- niging „Kunstkring" ging het naar het con coursterrein. Het Schoten's Christelijk Ge mengd Koor begon met „De Vesper" van L. van Beethoven, daarna het Spaarndam s Gemengd Koor met „Zondagmorgen van Jac. Bonset, vervolgens het Doopsgezind Zangkoor met „Mijn Hof' van Philips, Loots en „Haarlemsen Liedeke" van Jac. Zwaan, ioen volgde Schoten's Christelijk Meisjes koor met drie nummertjes: „In Mei'', „Flink en „Naar 't Duinland", alle van N. Tusschen- broek en ten slotte de gezamenlijke koren, de attractie, met „Liedje van den Bergenaar van Philips Loots cn „Zaansch Liedeke van Jac. Zwaan. Na de pauze eerst weer Schoten's Chris telijk gemengd Koor met „Avondrede" van Van Schienen, daarna Spaarndam's Ge mengd Koor met „Liedje van'den Molenaar" van Isr. J. Olman, vervolgens Schoten's Christelijk Meisjeskoor, met „O Jubel Mijn Hart," „Ruim Baan" en „Marschlied", resp. van C. Kuiter, Cath. van Rennes en H. J. den Hertog, toen Doopsgezind Zangkoor met „Halleluja" (koor uit „Der Messias( van G. F. Handel en tot slot wederom de gezamen lijke koren met „Lentezang". Laten wij er aanstonds maar aan toevoe gen, dat alle koren, zonder onderscheid, schitterend hebben gezongen, de heer Zwaan de koren volkomen in zijn macht bad en blijk heeft gegeven van zijn kunnen. Toch kunnen wij niet nalaten om nog even te me- moreeren het nummertje „Ruim Baan'", ge zongen door het Schoten's Christelijk Meis jeskoor, dat zóó schitterend werd uitge voerd, dat de dirigent en het koor een dave rend en langdurig applaus in ontvangst had te nemen, als het ware een ovatie, waardoor dc directeur zich verplicht gevoelde het nummertje nog eens te laten hooren. Na afloop van de zangdemonstratie dank- j te de heer P. Wit Sr., directeur van Kunst kring, alle koren en den heer Zwaan voor j hun bereidwilligheid en gaf hen de verzeke ring, dat wanneer ze bij een of andere gele genheid „Kunstkringnoodig mochten heb ben, zij ook aanstonds bereid gevonden zou den worden. Tot slot deelde de heer Wit nog mede, dat het uitvoerend comité beslo ten had aan de deelnemende vcreenigingen een herinneringsmedaille aan te bieden als blijk van waardeering, welke medaille gelijk met de andere prijzen van het concours zou den worden uitgereikt, welke mededeeling met applaus werd begroet. Hedenavond wordt een feestconcert ge geven op het 'concoursterrein, aangeboden door de arbeiders Muziekvereeniging „Ex celsior" van Haarlem, directeur de heer Pe ter Wit. Zondag a.s. is de derde en laatste con coursdag. Om 12 uur is de officiëele ont vangst ten Raadhuize, om half 1 marschwed- I strijd op den Dijk, waaraan deelnemen, St Tacobus, Haarlemmcrlicde; Excelsior, Haar- :m; Juliana, Utrecht; Rotterdams Harmo- iekapel; Harmoniekapel Hillegom en laarss«n» Fanfarecorps. Om 2 uur aanvang van den concertwedstrijd, om half acht eere wedstrijd, daarna bekendmaking van den uitslag van den eere-wedstrijd en tot slot groot schitterend vuurwerk op het feest terrein, onder deskundige leiding. Laat ons hopen, dat het weet een beetje medewerkt, dan zullen ongetwijfeld velen komen luis- eren naar de zoo schoone muziekkunst. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd in hulpeloozen toestand het Noorsche stoomschip Huidra door twee IJmuider trawlers binnen de haven van IJmuiden ge sleept. De Huidra was met ccn lading hout op reis van Uleaborg (Zweden) naar Lon den. Op de Noordzee werd het schip over vallen door een zwaren storm. De groote deklading begon weldra te werken. Een groot deel sloeg er af, terwijl een ander deel naar één kant schoof, zoodat de boot zwaar slagzij kreeg. Het water kwam in de ruimen en ook de machinekamer stroomde vol, waardoor men de macht over het schip verloor. De houtlading, eerst de oorzaak, waardoor het -schip in dezen, bcnaiden toe stand geraakte, werd nu door haar drijfver- mogen weer de redster. Het schip bleef drijvende, totdat de stoomtrawler Derika XII, IJ. M. 127, kwam, die het schip op. sleeptouw nam. Toen de sleep, na bijna een etmaal stoomen, op de Haaksgronden kwam, ontmoette men de trawler Catherina Duy- vis, IJ. M. 60, evenals de Derika XIII een boot van de V. E. M. Besloten werd dat deze trawler zou hel pen sleepen en weldra naderde men toen de haven van tjmuiden, waar voorgaats door de sleepbooten van Bureau Wijsmuller assistentie werd verleend om veilig binnen j j te komen. Duyvis naar zee. Deze ontmoette de sleep in de buurt van de Haaksgronden. Daar het voor den trawler onmogelijk was het ber gingswerk alleen te volbrengen, nam schip per Scholder de hulp van het nevenschip aan. Nu schoot men vlugger op en kwam, omstreeks middernacht, voor de haven van IJmuiden, dus nadat de Derika 27 a 28 uren had gesleept. Deze groote moeite is echter schitterend beloond, doordat de kostbare sleep goed binnenkwam. Wie weet wat een sleep in het leven van de trawler- vaarders beteekent, begrijpt de blijdschap van den schipper. Ook voor de IJ. M- 60 's he' een dank baar succes, daar dit schip eerst voor de tweede reis onder Hollandsche vlag ter vis scherij uitvoer. De Huldra- is, na de binnenkomst, in de buitenhaven .gemeerd. Den geheelen dag zijn sleepbooten bezig geweest met pompn, wat ten deela gelukte. Tegen dep avond begon men, hoewel het schip nog niet droog was, de lading naar het overhellende boord te brengen, om zoodoende de boot in veiligen stend te brengen. Indien dit gelukt, zal men de Huidra naar binnen sleepen. Hoewel er nog weinig met zekerheid te zeggen is van de toegebrachte schade, kan men wel zien dat uit de verschansing een zeer groot stuk is weggeslagen. Haal dadelij k 'n pot Akker's Klocsterbalsem, het middel dat verrassend snel mugge beten geneest, de jeuk doet ophouden en zwelling voor komt. Prijs 60 cent per pot Wij ontleenen aan het „Kweekersblad" het. volgende: Soorten als Couronne d'Or, Murillo en Vuurbaak worden meer gevraagd dan aan geboden. Vandaar een verhooging van en kele dubbeltjes per 100 stuks. Gelukkig zit ten alle soorten niet in de put, een paar komen er nu boven uit, volgende week weer een paar soorten en eer het handelsseizoen ten einde is een algehecle opluchting. Dar- win-tu'pen slecht verkoopbaar, in de soor ten Bartigoij, Pitt, Elizabeth, Rauwenhof, doch williger voor Clara Butt, al is deze laatste niet voor hoogen prijs. De Bataaische Import Maatschappij, ver koopkantoor van „Koninklijke/Shell" pro ducten deelt ons mede: Zooals U bekend, was onze Maatschappij van plan in samenwerking met de Alge- meene Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland en met de Koninklijke Neder- landsche Automobielclub aan den ingang van de verschillende Gemeenten langs de hoofdroutes in ons land borden te plaatsen waarop de naam der betreffende gemeente zou worden aangegeven. Doordat men van Regeeringswege er ech ter meer voor voelt een dergelijke plaats aanduiding zonder medewerking van com- mercieele lichamen aan te brengen, moeten wij heiaas van ons plan afstappen. Daar het aanbrengen van z.g. gemeente borden eene geheele organisatie met z:ch mee zal brengen en de mogelijkheid derhal ve niet is buitengesloten, dat het nog wel eenigen tijd zal duren alvorens men, langs onze hoofdwegen rijdende, zich oriënteeren kan omtrent de plaats waar men zich be vindt, hebben wij gemeend, in het belang van toeristen, het volgend hulpmiddel te moeten toepassen: Wij zullen binnenkort al onze „Shell"- benzinedistributiepompen, welke langs hoofdwegen geplaatst zijn, voorzien van den naam der gemeente of plaats, waar zij zich bevinden. Toeristen kunnen zich dan weliswaar niet altijd bij de intrede van een plaats oriën teeren,doch na"r wij hopen, zal de door ons aan te brengen plaatsaanduiding hun veel gemak opleveren. Zooals gemeld, zal op Maandag 9 Augus tus a.s. de tour van de „Trackless Train" door ons land aanvangen. Op den eersten dag zal de trein zonder rails omstreeks 1 uur in den middag uit Rotterdam vertrek ken naar Dordrecht, van waar naar Roo- zendaal en vervolgens naar Bergen op Zoom zal worden gereden. SBHSSi: per ons Onder het opschrift „De Spooktrein", schrijft de „N. R. Ct."; Plotseling was hij er; niemand had hem ei genlijk al verwacht, maar nog plotselinger bleek hij verdwenen te zijn. Woensdagmor gen werd de komst van den trein zonder rails tegen a.s. Maandag aangekondigd. Den zelfden dag bracht het stoomschip Cromer het gevaarte evenwel al naar Rotterdam. Een drijvende bok zette locomotief en sa lonwagen op de Parkkade; de motor werd aangezet en de trein verdween spoorloos. Op het bureau van den verkeersdienst had men wel eens een onderzoek willen instel len naar rijbewijzen, deugdelijkheid van de remmen, het gewicht van den reclame-trein, enz., maar hoewel afgesproken was, dat de leider zich in den loop van den middag op dit bureau zou vervoegen om de gewensch- te inlichtingen te verschaffen, verscheen er niemand. Ook den anderen morgen kwam niemand opdagen. Men besloot een onder zoek in te stellen en toen bleek, dat nie mand wist te zeggen, waar de trein geble ven was. Het personeel van de boot had den trein zien vertrekken, maar wist niet waarheen; de cargadoors hadden, toen de vracht afgeleverd was, met het geval eigen lijk ook niet veel meer ta maken en zij wisten het evenmin. Eindelijk werd iemand gevonden, die wist te vertellen, dat de trein in de Batavieren straat te Rotterdam voor een autogaxage gezien was. Terstond, trok men met een politie-auto derwaarts. In de bedoelde ga rage kon men vertellen, dat de trein er in derdaad geweest was, maar dat de loco- motiei Je groat was. Toen men het ge vaarte Woensdagmiddag met veel moeite dwars in de straat gekregen had en den hol zou nemen, bleek de schoorsteenpijp niet onder het bovenlicht door te kunnen. Een tijdlang had men nog gemanoeuvreerd, maar tenslotte waren de pogingen opgegeven, waarna de trein in de richting van den Dier gaardesingel verdwenen was. En daar raak te men het spoor geheel bijster. Den geheelen dag is verder ijverig naar den trein zonder rails gezocht, maar geen verkeersagent had den trein zien passeeren. In den namiddag kwam men toevallig te weten, waar de reizigers logeerden. Het hotel werd opgeheld en toen bleek, dat de trein veilig opgeborgen staat in de garage van de Blauwe Ster aan de Pelgrimsdwars straat, Eerst a.s. Maandag gaat de trein zijn rit door ons land beginnen. Men is druk bezig, het gevaarte wat op te knappen, wat wel hard noodig is. Bij den Raad van Arbeid te Haarlem, werd dezer dagen het navolgende geval bekend, hetwelk zóó leerzaam is voor hen die in loondienst zijn, dat het zijn nut kan hebben hieraan publiciteit te geven. Een dienstmeisje, wees, oud 22 jaar, was van 15 September 1924 tot 15 October 1925 in dienst van mevrouw A. en van 15 Novem ber 1925 tot 15 Juni 1926 van mevrouw B„ zonder zich echttr voor de Invaliditeitsver zekering aan te melden. Er werden dus geen zegels voor haar geplakt. Wie hiervan de schuld draagt, weten wij niet, maar vast staat, dat zij op 14 November 1925 een, begin van uitvoering beeft gegeven aan hare verplich ting om zich aan te melden en hoogstwaar schijnlijk is, dat zij daarvan door bemoeiin gen van mevrouw B. is weerhouden. Toen werd zij ongesteld (tuberculeus) en de familie B. zegde baar, vermoedelijk uit dien hoofde, de betrekking op. Zij aanvaardde noodgedwongen, nu enkele weken geleden, een nieuwe betrekking bij de familie C, waar men terstond van de aan melding voor de Invaliditeitswet werk maaK- te. Zij kan echter thans niet in de verzeke ring worden opgenomen, omdat zij bij de aanmelding invalide was, want kort daarc-p reeds moest zij het werk opgeven, omdat zij niet meer kon. Thans diende zij op doktersadvies een aanvraag in bij den Raad van Arbeid, om gratis geneeskundige behandeling. Deze aan vraag moest echter zonder nader onderzoek worden van de hand gewezen, omdat voor betrokkene niet was geplakt. Ook wendde zij zich tot haar tegenwoor- digen werkgever C. om verpleging; deze be roept zich evenwel op het feit, dat anderen verzuimden voor haar te plakken en zij reed3 ziek was, toen zij bij hem in dienst kwam. Daar staat nu de arme wees, zonder hulp, slechts honende op de liefdadigheid. Slachtoffer van eigen schuld en van die da» familie A. en B. Op het moreele rechtsgevoel van deze beide families zal nu een beroep worden ge daan. Een waarschuwend voorbeeld voor ande ren, die wel eens minachtend of onverschil- ':g oordeelen over een rentekaart. Onder deze titel schrijft onze oud-siadge- noot, de heer Jos. van Seggelen, het volgen de in „Onze Strijder", weekblad van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel ,,Sint Paulus": Augustus is vacantiemaand. Dan laat een zeer groot deel van onze leden den arbeid voor korter oi langer rusten, een ander deei was reeds in Juli aan de beurt, en een de de deel rekent nu ;al op mooie Septemberdagen. Leerplan voor dc Rijnvaartscholen in Ne derland en België. Een circulaire van den Rijkskieskring „Helder". De autobusdienst van de Nederlandsche Spoorwegen. De inbraak te Gouda. Een belooning va» 600 uitgeloofd. Poincaré zal trachten de ratiHcalfe der overeenkomsten van Washington en Londen te verkrijgen, alvorens de Kamer op refes gaat. Hevig verzet bij alle partijen over dif voornemen. De Turksche autoriteiten te Angora ge lasten de sluiting van verschillende Kamerr van Koophandel in Konstantinopel. De Vereenigde Staten zullen in het con flict tusschen Kerk en Staat in Mexico niet intervenieeren. Zie verder ook Laatste Nieuws. mimiu» Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarn» moeten morgen worden opgestoken om 9.09 uur en over» morgen om 9.07. Wij zuilen treden uit den dagelijkscben gang van onzen arbeid. En het heerlijke gevoel van vrij-zijn van onze werkzorgen zal, indien wij terugblik ken, zich samenvoegen met de gedachte, dat ook ten aanzien van dit punt der rechtspositie, de vacantie, door de organi satie niet vergeefs gearbeid is. En de overweging van dit laatste kan er bij onze georganiseerden slechts toe bij dragen de vacantie-stemming te verhoo- gen. Er is een boekje in den handel, getiteld: „Kent uw eigen land," waarin geschreven wordt over het vele mooie, wat in ons Ne derland te vinden is. De bescheiden middelen van het over- groote deel onzer leden zal wel met zich voeren, dat de vacantie-reizen zich bepa len tot kleinere of grootere uitstapjes. Maar dan zouden we toch ook op het voetspoor van het boekje, dat we boven noemden, willen zeggen: «Kent uw eigen omgeving." Zeker, daar is schakeering in natuur schoon en niet alle plaatsen zijn even rijk bedeeld, doch in algemeenen zin mag het woord, dat we zooeven neerschreven, zeker geuit worden. Echter, natuurssfcoon moeten velen on zer nog beter leeren waardeeren. Onze plantsoen-menschen cn onze flora- amateurs zullen boomen en heesters en bloemen bij den naam noemen. Te dien aan zien staat het overige deel zoo'n beetje als vreemdeling in Jeruzalem. Wat intusschen allen wèl kunnen genie tenen waardeeren, dat zijn de boomen en de bloemen, zooals zij daar staan in vorm en kleur bij een verscheidenheid als alleen de schepping biedt. En dan kan de geest meteen gaan pein zen over het geweldige scheppingsproces en de diepte van het woord van den Meester toen Hij, wijzende op de bloemen, het uit sprak, dat Salomon in al de heerlijkheid zij ner pracht niet gekleed was als één de zer.... Dat alles beter gaan begrijpen is óók cultuur en zal bijdragen ons leven voller en mooier te maken. En zoo kan een vacantie-uiUtapje, ook als op een afstand het kroost in^ het gras ligt te rollen, worden tot een stillen cur sus, ja, tot een schoone catechismusles. Door de Ned. Spoorwegen wordt op Don derdag 12 Augustus a.s. een goedkoope trein georganiseerd naar Oosterbeek-Laag, Arn hem, Nijmegen, en terug. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wjj naar de advertentie in dit nummer. VrachUato tegen e«a boon. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur kwam 'nc vrachtauto van de Shell Autoline, beladen met benzinevaten op de Elswoutslaan in botsing met een rijtuig van de Amsterdam- sche rijtuigmaatschappij; de bestuurder van het rijtuig haalde uit in de goede richting. De chauffeur heeft hem, of te laat opge merkt, oi is zenuwachtig geworden, hij was zijn stuur niet meer meester en kwam te gen een boom terecht. De schok was zoo hevig, dat de starter en de slinger van den auto in den boom drongen en verder af knapte. De ehaufieur bekwam een lichte schaafwond aan zijn knie en werd duor een dokter, die toevallig passeerde, verbonden. De vrachtauto was totaal in elkaar gedrukt en is later door een auto van denzelfden eigenaar naar Haarlem vervoerd. De auto was niet verzekerd en is het voor den be stuurder een schadepost van ruim 1100. Het rijtuig was licht beschadigd en kon veer der door rijden. Onze oud-stadgenoote, de Eerw. Zuster M. Eveline, van de Congregatie der Eerw. Zusiers Franciscanessen van Heythuizeni "(Koningstraat), in de wereld mei. Marie Don- sen, slaagde Donderdag j.I. t» Utrecht voor het examen Engelsch L. O,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1