RADIOLNIEUWS. 1st» R.K. MODE-ACADEMIE (Ph. Jansen) De BLITZ Motor-Transportkar Goedkoope aanbieding. g. w. LAMPE Gierstr. 29-31. GARAGE STAPPERS NED. CHABESO-CENTRALE NIC. i. LAANSTR. 2a. HAARLEM, TEL. 14901 'Collectieve arbeidsovereenkomst voor de verwarmingsindustrie. Programma Rijwielplaatjes. Hij had nog wat te goed. Radio-avond Santa Lucia. „PRO JUVENTUTE". Het jaarverslag 1925. ..PernoitarLevenskracht". Café's en Radiomirziek. Het doodelijk ongeluk te Ommen. Luxor-Theater. Harmonie „Crescendo". HEEMSTEDE. SCHOTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. VRAGËNBUS. De R. K. Volkspartij. De Padang-ramp. Zegels Tabaksaccijns. Hoofdingenieurrdirecteur van den Rijkswaterstaat. VERKEER EN POSTERIJEN. De autobusdienst der Nederl. Spoorwegen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENNIS. Nederlaagwedstrijden S. D. O. E. D. O. D. H. V. B. R.-K. V. „Zwaluwen". R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". De Kerkvervolging in Mexico. MGR. MANRIQUEZ Y ZARATE. f HAARLEM. Notaris T. C. DAEY OUWENS Donderdag 19 Augustus 1926, publiek verkoopen: Een Heerenhuis A'DAM: Spuistraat 301- Aanvang Nieuwe Cursus Sept a.s. Zij die wenschen deel te nemen gelieven zich ten spoedigste aan te melden Inlichtingen en Inschrijvingen iederen dag KNIPPATRONEN OP MAAT VERKRIJGBAAR Groote Houtstraat l8r°od. is HET moderne en meest goedkoope Transportmiddel voor die zakenmensshen vraagt geen garage vraagt geen chauffeur vraagt geen betasting vraagt geen duur onderhoud vraagt weinig bensine en olie Is het Transportmiddel ook voor U Ged. Oude Gracht 40, Haarlem, Tel. 14454 Tusschen den Bond van Werkgevers in de Verwarmingsindustrie en de Algemeene Nederlandsche en Ned. R.-K. Metaalbewer kers bonden is een collectieve arbeidsover eenkomst tot stand gekomen, welk zal gel den tot 1 April 1927. W ij zullen eenige van de belangrijkste be palingen der overeenkomst vermelden: Arbeid voor werkgevers, welke in een sta king of uitsluiting zijn betrokken, kan van den werknemer niet worden gevorderd, be houdens de bepaling in art. 18. Voor overwerk op werkdagen vóór 10 uur 's-avonds den Zaterdag daaronder begre pen wordt 50 pCt. meer loon betaald. iVoor nachtarbeid ingaande 's-avonds 8 uur, en voor Zondagsarbeid wordt het loon met 100 pCt, verhoogd. Indien een werknemer des nachts arbeid heeft verricht, zal het aantal uren, daaraan besteed, voor den vol genden dag als rusttijd gelden en zal hem over die rust-uren de helft van het lóón worden oitbetaald. Overwerk wordt geacht een aanvang te nemen na dat de werkne mer op de eerste 5 dagen der week 814 uur en op Zaterdag 5h> uur heeft gewerkt. Vacantie met behoud van loon wordt aarlijks gegeven aan alle werknemers die minstens zes maanden achtereenvolgens in dienst van den werkgever zijn, en wel: Gedurende drie dagen aan hen die 6 maanden tot 1 jaar in dienst zijn; 4 dagen die van 1 jaar tot 2 jaar; 5 dagen die van 2 tot 3 jaar; 6 dagen die langer dan drie jaar in betrekking zijn. In den regel wordt voor montage-werk van personen onder den 18-jarigen leeftijd geen gebruik gemaakt, voor diverse lichte werkzaamheden kunnen jeugdige personen tot een beperkt getal worden aangenomen. Het uurloon van een heiper, die den 18-ja- rigen leeftijd heeit bereikt, bedraagt min stens j 0.40. een helper die 2 jaar in het verwarmingsbedrijf werkzaam geweest is. wordt, indien hij in zijn betrekking wordt gehandhaafd, tot hulpmonteur bevorderd. Het uurloon van den hulpmonteur bedraagt minstens 0.55; hst uurloon van een 2en mon- reur op 25-jarigen leeftijd minstens 0.75; het uurloon van een len monteur bedraagt minstens 0.85. De ve-goedings voor verblijfkosten, voor verblijf buiten de standplaats van den werk gever o" de woonplaats van den werknemer bedraagt per etmaal 1 voor hulp-monteurs en 2.75 voor monteurs. Aan den werknemer, die minstens 14 da gen in dienst van den werkgever is, zal in geval van ziekte 80 pCt. van zijn loon gedu rende 6.weken worden uitbetaald met een maximum van 12 weken per contrat-jaar. Art. 18. Mocht bij een der leden van den contractor1 ter eene zijde het werk geheel of gedeeltelijk worden gestaakt, met de be doelingen wijzigingen in dit contract aan te brengen, daa zal door de contractanten ter andere zijde daarvoor worden zorg gedra gen, dat in plaats van hen, die het werk hebben neérgslegd, zooveel mogelijk gelijk waardige krachten ter beschikking van den werkgever worden gesteld. der H.O.V. -muziekuitvoering op Zondag 8 Augustus in den Hout, onder leiding van W. Knikker, des middags half drie. 1 Cadetten marsch Sousa. 2 Ouvert. La Princesse jauna, Saint-Saens 3 Les Patineurs, Valse Waldteufel. 4 Potpourri de l'opera, Les Saltimbanques, -Ganne 5 Ouvert. „La Muette de Portici".. Auber. 6 „Siamesische Wachtparade Lincke J Sylvia Ballet Delibes. De rijksambtenaren hebben Vrijdag, tn sa menwerking met de gemeente-politie te Zandvoort weder eens een contröle gehou den over de rijwielplaatjes. Niet minder dan 16 personen zijn verbaliseerd. Vrijdag is te Zandvoort iemand aangehou den, die nog 5 maanden moest zitten. Hij s heden voor den ófficler van Justitie te Haarlem geleid. EXCURSIE. Door de Commissie van Maatschappelijk Werk is wegens het enorm succes van. den wandeltocht naar de duinen van de Amster- damschc Waterleiding besloten, Zondag 15 Augustus a.s. een tweeden wandeltocht te houden voor de typografen en hun betrek kingen. Zooals een advertentie in dit nummer aankondigt, organiseert de welbekende Haarlemsche R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" een radio-avond op Dinsdag 10 Au gustus a.s. Zij doet dit op zeer bijzondere wijze, want terwijl de club voor den K. R. O. te Hilversum haar programma afwerkt, hebben haar donateurs in het Patronaats gebouw Koningsteinstraat kosteloos gele genheid, de uitvoering te volgen. De heer v d. Borg uit Amsterdam is zoo welwil lend daarvoor met een uitstekend toestel en luidspreker mee te werken. Het programma der Mandolineclub wordt afgewisseld door tenorzang van den heer P. v. d. Oever uit 's-Gravenhage en een rede van den Wel- eerw. heer Jos. Teeuwis over het zeker in teressante onderwerp: „Mijn persoonlijke :ndrukken op het Eucharistisch Congres" te Chicago. De toegang tot het Patronaatsge bouw is dien avond ook vrij voor R.K. jongelui vanaf lr'jaar, die een^ met 't spel van „Santa Lucia" willen kennis rr.aken en wellicht neiging gevoelen om zich als lid van de club op te geven. Verschenen is het jaarverslag over 1925 van de vereeniging „Pro Juventute" in het arrondissement Haarlem. Aan dit verslas ontleenen wij 't volgende: Het Openbaar Ministerie stelde aan de vereeniging weer de processen-verbaal, te gen minderjarigen opgemaakt, in handen met .verzoek om rapport en advies. Die diverse processen-verbaal hadden betrekking op 116 minderjarigen. In het vorig jaar bedroeg het aantal 1C8, tegen 119 in 1923, 112 in 1922 en 105 in 19^1. Onder die 116 minderjarigen waren 105 jongens en 11 meisjes. Wat de rubriek voorwaardelijk veroor deelden betreft, van de 16 in dat verband tot de vereeniging staanden, eindigde van 5 de hun opgelegde proeftijd met een gunstig veroop, zoodat 11 onder de ver eeniging bleven. Er kwamen m het afge- loopen iaar weer 10 nieuwe voorwaardelijk vercordeeldcn bij. Het aantal werkende leden, zoowel in Haarlem als in andere plaatsen van het Ar rondissement. bleef stationnair. Het aantal contribueerende leden steeg .van 135 tot 143. In het verslag worden woorden van dank gewijd aan wijlen Mr. A. Maclaine Pont en wijlen Mr. P. Tjeenk Willink. Het verslag besluit met een woord van dank aan den Kinderrechter en het Open baar Ministerie bii de Rechtbank te Haar lem, voor 'ucne medewerking. De balans der vereeniging per 31 Dec. 1925 wijst Cjfi nadeelig saido aan van 722.93, waaronder een passief saldo 1924 groot 371.06. De begrooting 1926 is op gemaakt mat een eindbedrag va n6515.43 Gisteravond >'n het gebouw „Sint Ba- vo" een vergade ag piaats met de Parocfue- leiders van „Herwonnen Levenskracht". De voorzitter sprak een kort openingswoord cn memoreerde het doel van deze bijeenkomst, nl het doen slagen van de loterij met daaraan verbonden tentoonstelling. Ver schillende argumenten werden door de Parochie-leiders ingediend, tot het doen slagen van de greote tentoonstelling die in September gehouden zal worden. Besloten werd dat de Parochie-leiders, dames zullen aanzoeken, die steeds met liefde hebben gewerkt voor H ,L., om nu in de komen de dagen loten te verkoopen. Voorts maakte de voorzitter er gewag van, dat er buitengewoon veel sympathie bestaat voor deze tentoonstelling en dit blijkt ook uit het fiet, dat reeds prijzen be schikbaar worden gesteld, door onze R.K, Instellingen en door particulieren. Een woord van dank bracht de voorzitter aan degenen, die hun instemming betuigd hebben, aan de groote actie die „Herwon nen Levenskracht" organiseert. Na een op wekkend woord, sloot de voorzitter deze bijeenkomst en sprak de hoop uit, dat allen hun uiterste best zullen doen, tot succes van onze actie. In de raadsvergadering van 30 Juni is be sloten tot het opnemen van de volgende be paling in de Alg. Politieverordening: „Het is den tapper of zijn vervanger ver boden, tenzij met vergunning van den Bur gemeester, in zijn tapperij muziek (zang daaronder begrepen) te maken of toe te la ten of aldaar de gelegenheid te geven tot het aanhooren van radiomuziek of zang." Deze bepaling is thans door B. en W. ge publiceerd. Op de Algemeene Begraafplaats vond he denmorgen kwart vóór 12 uur de teraarde bestelling piaats van den in Ommen bij een auto-ongeval om het leven gekomen 11 -ja rigen. Loukie Koster, wonende te Heem stede. Er was zeer veel belangstelling bij deze begrafenis, waarop wij Maandag nader te rugkomen. Ik houd niet van kluchten en heelemaal niet van filmkluchten. En toch had ik me gisteravond in het Luxor-Theater goed geamuseerd met de vijf-bedrijvige klucht „De overledene was een braaf mensch". Want dat was nu eens een klucht, die werkelijk kluchtig was en waarin vooral de mimiek der hoofdperso nen kostelijk was om te zien. Het is de geschiedenis van een tooneelschrijver, wiens stukken vallen als baksteenen. Op een pleiziertochtje op zee valt hij door eigen lamlendigheid over boord. Gemeend wordt, dat hij dood is.' en dan is hij ineens de beroemde schrijver en wordt er zelfs een standbeeld voor hem opgericht. Maar hij is niet dood ergens aangespoeld. Thuis terugkomend en hoorend van zijn „roem", blijft hij1 zgn, dood en gaat door voor zijn broer en woont als zoodanig de onthulling van zijn eigen standbeeld bij. Dat dit tot allerlei grappige situaties aanleiding kan geven zal men begrijpen, vooral als tijdens de onthulling de werkelijke broer uit Indië plotseling opduikt. Er i» dan ook gisteren in Luxor onbe daarlijk gelachen en Ik moet zeggen, niet zonder grond. Het tweede groote stuk van het program- .ma, een „dolle scholen-comedie", getiteld A)'r in en d'r uit", heeft mij niet zoo kun- :"»n voldoen; dat is meer de gewone bioscoop-klucht-geschiedenis van gooien en smijten, die echter ook bij zeer velen in den smaak scheen te vallen. Het bijprogramma is goed. Een prachtige natuurfilm ,,Het oude Parsus", een goede trucfilm „Het wonder der ratten" en dan het Luxor-nieuws met een mooi gekleurd „mode-journal". In het geheel een programma, dat waard is gezien te worden. Bovengenoemde harmonie, directeur de heer J. Hofmeester, zal de morgen te houden Athletiekwedstrijd Holland-België met mu ziek opluisteren. Waarschuwingsbord, Vanwege den A. N. W. B. is op den Heerenweg, nabij de Zandvoorterlaan een waarschuwingsbord geplaatst, waarop de woorden wegkrui- sing." Gisterenavond vergaderde de Raai/ der gemeente Schoten onder voorzitterschap van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijisen. Wijziging Algemeene Amb- tenaarsverordening. B. en W. stellen voor vast te stellen de verordening, houdende een achtsten-wijziging van de algemeene Ambtenaarsverordening, vastgesteld den 17 Juni 1910. De heer VISEé heeft zich over het voor stel verwonderd, omdat de vakbonden daarin niet waren gekend. De VOORZITTER wilde het voorstel wel ophouden om het aan het georganiseerd Overleg voor te leggen. De heer LOERAKKER vindt dat zaken, werklieden betreffende aan het georganiseerd overleg moeten worden overgelegd, doch meent dat deze in dit geval beter nu beslist kan worden. De heer VISEé doet een voorstel het aan het georganiseerd overleg voor te leggen, welk voorstel met 102 wordt aangenomen. B. en W. stellen voor te benoemen in de commissie van Advies, zooals bedoeld in artikel 18 der Algemeene Ambtenaarsveror dening de heeren G. Wolzak Hz. te Haarlem en A. W. Michels te Haarlem. Aangenomen. Tegen de heer Boxs. Jaarwedde gemeente-ge neesheer. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den gemeente geneesheer met ingang van 1 Januari 1926 te verhoogen met f 300.en deze alzoo te brengen op f 1300. De heer VISéE is tegen de verhooging, daar de betreffende geneesheer een inkomen heeft dat volgens spr. groot genoeg is. De VOORZITTER zet uiteen dat oor spronkelijk tot-benoeming van een tweeden geneesheer zou worden overgegaan. Daar hier niets van komt is spr. voor een verhoo ging van jaarwedde van den tegenwoordige geneesheer. Het voorstel wordt aangehouden. Benoeming Commissie van onderzoek. Benoeming van een commissie van drie leden voor het onderzoeken van de rekening der gemeente, die van de bedrijven en die van het Burgerlijk Armbestuur over 1925. Benoemd werden de heeren Emans, Boxs, Visée. Verkoop Gemeentegrond. B. en W. stellen voor te verkoopen aan C. Mul bouwgrond, ter grootte van ongeveer 530 c»A. voor den prijs van f 11.50 per c.A. goedgekeurd aan J. Veen bouwgrond ter grootte van ongeveêr 435 c.A. voor den prijs van f 10.45 per c.A. en bouwgrond ter grooter van onge veer 110 c.A. voor den prijs van f 15,per c.A. Goedgekeurd aan A. Versteeg en J. Eckhardt, den bouw grond ter grootte van ongeveer 450 c.A. voor den prijs van f 12.90 per c.A. Goedgekeurd; aan de Bataafscne Petroleum Maat schappij, te 's-Gravenhage, een gedeelte van het fabrieksterrein van het gemeente- gasbedrijf aan den Spaarndammerweg en de Transvaalstraat, ter grootte van ongeveer Kruisweg Hillegers- bertf Rotterdam Schiedam. Afstand £2.1 K. M. Vr. Welke is de beate weg per auto van Velseroord naar Bussum? Antw. Velseroord Velsen Amster dam Diemerbrug Geinbrug Weesp Ankeveen Bussum. Afstand 47.6 K. M. 1850 M2., en de oaarop staande fabrieks- Waddinxsveen Moerkapelle gebouwen te verkoopen voor den totaalprijs Bleiswijk Bcrgdchen Hoek van f 35.000.Aangehouden. Benoeming college van zetters. B. en W. stellen voor tot het samenstellen van,de dubbeltallen voor de benoeming van drie leden van het college van zetters voor 's Rijks Directe Belastingen, de volgende dubbeltallen in te zenden voor de vacature P. Boxs le P. Boxs, 2e H. A. Heidstra voor de vacature H. Algra le H. Algra, 2e G. A. Antonisse voor de vacature H. J. Klein le H, J. Klein, 2e H. de Vos. Beschikbaarstelling van gelden. B. en W. stellen voor aan de vereeniging* tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem, gelden te ver strekken voor het maken van een brandstof- fenkelder in de van haar uitgaande bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Hertzogstraat no. 1 en vragen daarom een crediet aan van 930. Goedgekeurd. Verhuur van een woning. B. en W. stellen voor de gemeentewoning Rijksstraatweg 370, met ingang van 1 Octo ber 1926 tot wederopzegging onderhans te verhuren aan den heer w. G. F. Sant, be noemd hoofd aan school C op het dorp voor een som, berekend naar 400.per jaar en vragen voor restauratie van genoemde wo ning een crediet aan van 1540. De VOORZITTER zal met gemeente werken in overleg treden om deze kosten iets minder te maken. Voor restauratie van een huis is het bedrag te hoog. Het voorstel wordt aangenomen. De 19 woningen van „St. Bavo". B. en W. stellen voor de 19 woningen van de bouwvereeniging „St. Bavo" in eigendom der gemeente te houden en voor 50 jaar in exploitatie te geven aan de bouwvereeniging „St. Bavo". De aannemers van het werk hebben een belangrijke verlies geleden tenge volge waarvan zij zijn gefailleerd. De schuld- eischers zijn bereid hun volledige decharge te verleenen als nog een bedrag van 3000. werd betaald. Hoewel B. en W. in het algemeen ernstige bezwaren hebben, om betalingen te doen boven de aanneemsom, zouden B. en W. voor ditmaal, nu wel vaststaat dat de aan neemsom inderdaad veel te laag is geweest, en het voor de aannemers een levensbelang geldt, bereid zijn over hunne bezwaren heen te stappen en genoemde som alsnog aan hen uit te keeren. Na stemming wordt het voorstel met 12— 2 stemmen aangenomen. Tegen de heer Visée en Mevr. Weber. Intrekking Raadsbesluit. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit van 24 Juni 1925, waarbij aan R. Lam- mersma te Schoten is verkocht een perceel bouwgrond gelegen vaan de Berkenstraat, ter grootte van pl. m. 500 c.A. Goedgekeurd. Conversie geldleeningen. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit dd. 21 Mei j.l. tot het aangaan met de Rijksverzekeringsbank, te Amsterdam, van eene 4 3/4 Pet. (hypothecaire) annui- teitsleening van ten hoogste f 375000, tot dekking van de stichtingskosten van 132 woningen van en nabij het-Eerenplein. a. Af te lossen 1. het restant ad f 152.500.na aftrek van de in 1926 te voldoene gewone aflossing, van de 6 -leening ad f 170.000. 2. het restant af f 438.290, van het 6% grondvoorschot ad f 581.591,30. 3. het geheele, onafgeloste, bedrag in to taal f 53.200.van het grond - en bouw- voorschot. B. 1. ter bestrijding van de onder a ver melde aflossingen, alsmede van de hier- voren genoemde meerdere uitgaven, met hét Algein. Burgerlijk Pensioenfonds, te 's-Gra venhage, eene geldleening aan te gaan Van ten hoogste f 1.090.000.bij wijze van annuï teit met een looptijd van 50 jaren, tegen een rente- en annu ïteitsporcentage van respec tievelijk 4 en 5.06021 en een koers van ten minste 98 Goedgekeurd. De noodwoningen op het Pretoriaplein. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit van 30 Juni j.l. en de twee noodwor ningen op het Pretoriaplein te verkoopen aan D. N. Michel, te Haarlem, voor de som van f 350. Goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen waren de stukken betreffende de af- en overschrijving op de begrooting, en suppletoire begrooting voor het Burger lijk Armbestuur, voor het dienstjaar 1925. Goedgekeurd. Mededeelingen. Medegedeeld werd, dat de kosten van den Armenraad, over 1925, berekend in ver band met het aantal uitgebrachte rapporten, voor deze gemeente hebben bedragen f 2641.90. 2. dat ter inzage zijn gelegd a. de door de schoolartsen uitgebrachte ver slagen over het jaar 1925 en b. een nota van den Burgemeester, nopens Montessori voor bereidend onderwijs. Naar aanleiding van de eerste mededeeling deelt de heer Visée mede, dat in den Armen raad een medisch-ambtenaar uit Haarlem is aangesteld, tegen een salaris van f 1500. Ook een boekhouder nam in dezen raad zitting. Spr. zou dergelijke financieele uitgaven gaarne vooruit in den Raad behandeld zien. De heer KLEIN licht de zaak uitvoerig toe. E#n tijdelijk medisch ambtenaar was aangesteld en krachtens een accountants onderzoek, bleek het noodig tot vaststelling van een boekhouder over te gaan. De VOORZITTER verklaart de benoe ming van den medischen ambtenaar nader. Er is speciaal een ambtenaar uit Haarlem benoemd, omdat een gewoon arts in dat ge val met zijn collega's in conflict zou komen. De heer LOERAKKER is van meening dat men voor dergelijke zaken de meening van den raad eerst moet vragen. De VOORZITTER zegt dat men geleefd had in de meening dat de post Ziekenhuizen één was. Dit blijkt niet zoo te zijn. De heer VISEE bespreekt in den breede de vaststelling van den contröleerdenden ambtenaar, die tevens hoofdambtenaar te Haarlem is, en van den boekhouder. Spr. wenscht met deze zaak tot de begrooting te wachten en hoopt dat het Burgerlijk Armbe stuur deze kwestie zal beschouwen als een wenk van den raad. De heer KLEIN antwoordt uitvoerig en zegt het gevaar van een contröleerend amb tenaar goed te keuren. Rondvraag. Naar aanleiding van opmerkingen van de heeren Antonisse en Jansen, deelt de Voorzit ter mede, dat het politiepersoneel te klein is voor een gemeente als Schoten. In verband met de annexatie kan niet tot uitbreiding worden overgegaan. Voorstellen in dezen geest liggen voor de a.s. begrooting klaar. De heer HEIDSTRA klaagt over het niet uitvoeren van gemeentebesluiten. Met de centrale verwarming voor school B is nog steeds geen begin gemaakt, hoewel het be sluit om het werk aan te besteden, reeds laij.g genomen is. Spr. meent bij gemeentewerken een zekere laksheid te zien en dringt op ver andering in dezen toestand aan. Na eenige 'onbelangrijke besprekingen volgt sluiting van de openbare vergadering. Vr. Welke is de kortste weg van Hoofd dorp naar Schiedam en hoeveel K.M. is dat? Antw. Hoofddoip Vennéperdorp Leimuiden Rijnsaterwoude Ouds. hoorn Alphen a.d. Rijn Boskoop Het partijbestuur van de R. K. Volkspartij deelt aan V. D. bur. mede, dat het in op dracht van het partij-congres, een brief heeft gericht aan het Episcopaat in zake de be strijding ondervonden bij de laatste verkie zingen. Bij het bestuur der Indische Club van Ka tholieken, tevens Comité tot steunverleening van de ramp van Sumatra's Westkust, (pen ningmeester P. J. F. J. Schnebbelle, directeur van het „Katholiek Indisch Bureau.'" de Car- pentierstraat 153 te Den Haag, Giro num mer 37772), zijn tot heden ingekomen in to taal 1342.95. Daaronder valt een giit te vermelden van Z. H. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem en van Z. H. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch, elk van 100. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat verkrijgbaar worden gesteld zegels voor den tabaksac cijns voor niet stuksgewijs gezegelde siga ren in andere verpakingen dan in kistjes met ruglint of scharniersiuiting, en wel voor verpakkingen van 50 stuks. Bij K. B. is de hoofdingenieur van den Rijks-waterstaat, de heer D. A. van Heyst, te 's-Gravenhage, ingaande 1 Augustus j.l. benoemd tot hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. De heer R. G, A. M. Heg, de nieuwbe noemde directeur van den door de Ned. Spoorwegen op te richten autobusdienst, heeft op een vraag van een vertegenwoor diger van „Het Centrum", waarom de di rectie der N.S., juist nu tot hare beslissing met betrekking tot den autobusdienst ge komen was, geantwoord, dat de directie dit besluit Zaterdag 31 Juli genomen had en zulks niet eerder had kunnen doen, dan nadat de Eerste Kamer op 14 Juli hare goedkeuring gehecht had aan de Wijziging van de Wet van 23 April 1880, betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten. Voorts deelde de heer Heg nog mede, dat hij in zijn tegenwoordige functie van inspecteur van het Vervoer der Nedérl, Spoorwegen, met ingang van 1 September a.s., zal worden opgevolgd door den heer G. van Meurs, thans inspecteur eerste klasse. .De Nationale Kampioenschappen» Dank zij het bijzonder gunstige weer is de wedstrijdleider erin geslaagd het programma zoover af te werken, dat de laatste drie dagen alleen des middags gespeeld behoeft te wor den. De ochtenden worden besteed aan het spelen van de troostnummers. Dat „de Beer" na zijn overwinning op van Lennep ook van der Feen zou slaan, lag voor de hand. Het heeft echter meer moeite gekost dan wel te verwachten was. De eerste set werd „de Beer" ettelijke malen glad ge passeerd door de snelle passings, meestal forehand, van van der Feen, „de Beer" bleef echter zijn heil aan het net zoeken, de aangewezen tactiek trouwens tegen de sterkste onzer baseliners. Na zijn service oploopend, wist hij fraai te volleeren.De tweede set kwam met 6—2 en slechts de vierde ser leverde meer moeilijkheden op. „de Beer" komt nu tegen den winnaar van J. Bryan, die in een meer spannenden dan fraaien strijd Nielsen sloeg, en van Lennep, welke tegen van Voorst van Beesd een uitstekende oefening had voor de nog komende zwaardere partijen. In het heerendubbelspel waren Sigmond en van der Steur verrassend goed opdreef. Voor de eerste maal samenspelend bleek de combinatie goed te sluiten, hetgeen niet van hun tegenstanders gezegd kan worden, van wie Marinkelle teveel achterin bleef. Van 12 maakten de winnaars elf games achter een. Hun uitstekende returns en volleys lieten de tegenpartij niet den tijd tot hersteilen of op dreef komen. De uitslagen zijn Heerensingle: Tweede ronde Castendijk sl. Halkema 63, 61. Kwart finale J. Bryan sl. Nielsen 63, 75, Jhr. C. van Lennep sl. van Voorst van Beesd 62, 61, 60. Damessingle: Semi finale Mej. Canters sl. Mevr. Strcink 75, 2- ret. Heerendouble: Tweede ronde Muntz en Barteld's sl. Mr. Turnée en E. Heldring 86, 26, 60. Derde ronde Mr. M. C. Sigmond en van der Steur sl. Marinkelle en J. Heldring 63, 60. Dames double: Tweede ronde Mej. L'hoest en Mej. Vrildendorp sl. Mevr Turnée en Mevr. Dudok van Heel 63, 6—2. Mixed Double: Derde ronde Mej. Vrillsendorp en Mr. Sigmond sl. Mej. Groenewegen en van der Hagen 63, 6—1. Kwartfinale Mej. Bouman en Timmer sl. Mevr. Stroink en de „Beer" 63, 108, Nej. Canterd en J. Bryan ssl. Mej. S. de Josseün de Jong en Muntz 61, 6—0. Zondag speelt het eerste tiental van S. D. O. tegen D. I. D; uit Amsterdam, in haar clublokaal aan het Teylerplein, Het 2c tiental ontvangt vanavond Beverwijk I uit Beverwijk. Aanvang 7 uur. Zondag gaat E.D.O. II naar Leiden, om tegen L.F.C. een nederlaagwedslrijd te spe len. Reeds heelt Schoten met 31 gewon nen, zoodat er aangepakt moet worden. Secretaris: J. C. KRUIJVLR Jr. Tweede Zuidpcldcrstraat 16. Officieel nieuws. Volgendj week geen bestuursvergadering Woensdag 11 Aug. vergadering van de elf talcommissie te 8 uur, in ons Gezellenhuis. Belanghebbenden worden verzocht de cor respondentie voor onze vereeniging, welker afdoening spoed vereischt vanaf héden lot en met 15 Augustus a.s. te richten aan den heer F. v. Duivenboden, Kruistochtstraat 28, Haarlem; rta dien datuw weder aan het secretariaat. Als nieuwe leden zijn voorgesteld de hee ren G. P. Hageman, Lindenlaan 9, Heem stede en Hap-y Stappers, Ged. Oude Gracht 40, Haarlem. Met de intrede van het nieuwe seizoen, willen wii R.-K. Voetballers, zoowel seni oren als junioren, welke zich wenschen aan te sluiten bii de R.K. V. .Zwaluwen", in overweging geven, dit niet te lang meer uit te stellen, met het oog op de indeeling der elftallen, bondsopgave en -administratie enz. Zij, die zich nog binnenkort opgeven, wordt onmiddellijk een plaats in een der elflallen verstrekt. Tevens wordt er nog op attent gemaakt, dat ook n i e t-leden der St. Joseph's Gezellen Vereeniging Haarlem I mogen worden opgenomen. HET BESTUUR., Hedenavond van 78 uur gelegenheid tot betalen van contributie in het gebouw „St. Bavo.' De kaartverkoop voor onzen boottocht loopt goed. Zij, die nog wenschen, deel te nemen doeu goed zich ten spoedigste van kaarten te voorzien om teleurstelling te voorkomen. Kaarten verkrijgbaar aan de bekende adressen en aan het gebouw „St, Bavo.'' M. Met de korte mededeeling: De onlangs gearresteerde bisschop van Huejutla is in de gevangenis van Vera-Cruz dood gevonden, hebben de telegrammen uit Mexico dezer dagen den marteldood vermeld van mgr. Manriquez y Zarata, een der meest bekende leden van het Mexicaansche episcopaat. De dood van dezen bisschop heeft onder te HAARLEM, zal op des avonds na 7 uur in het Notaris huis aan de Bilderdijkstraat aldaar, met tuin te Haarlem, Ripperdastraat No. 9, groot 1.12 Aren. Aanvaarding bij betaling op 30 Sep tember 1926. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag van 24' uur. Inl. bij voorn. Notaris, Jansweg 44. de Katholieken van Mexico diepe verslageftk heid gebracht. Mgr. Manrif^uez y Zarate, bisschop van Huejutla, had kri een moedig herderlijk schrijven de regeoingspolitiek veroordeeld. Den 13den Mei weró een escadron cavale* rie, onder aanvoering van kolonel Lopez, uitgezonden, om den kerkvorst in hechtenis te nemen. Den bisschop werd meegedeeld, dat de regeering besloten had, het tegen hem in geleide proces te Pachuca te .doen voortzet, ten. Daar zou het vonnis vallen. Na eert' korte nachtrust las mgr. 's mor gens om 4 uur de H. Mis, waaupa hij zich bereid verklaarde, de regeeringsaigenten te voLgen. Rond de bisschoppelijke wioning waren duizenden katholieken van Huejutla en uit do omgeving samengestroomd. Voor hij in het zadel steeg, om met den troep, die hem op eenigen afstand wachftte, de reis te aanvaarden, riep de bisschop e?n laatste protest den regeeringsvertegenwoor digers toe: „Wij protesteeren tegen de be-' leediging, der bisschoppelijke waardigheid, te onzen onwaardigen persoon aangedaan^ wij protesteeren vooral, wijl deze beleediging Gods kerk wordt aangedaan. Daarna besteeg de gevangenezijn paard en staande in de stijgbeugels hief hij de hand op, om de menigte te zegenen. De duizenden knielden neer. Er heerschte een ontroeren de stilte, waarin luide en plechtig de litur gische woorden klonken van den bisschop- peiijken zegen. Toen drong plotseling dc menigte schreiend en jammerend naar voren; het), smeekte den bisschop, den „vader te blij ven. Slechts met moeite kon hij zich van de menigte die hem volgde, losmaken. En terwijl de troepen van kolonel Loper den bisschop in hun midden namen en den: weg naar Pachura insloegen, bleven de ka-1 tholieken hun bisschop schreiend nastaren en luidde de kathedraal haar noodklok. De bisschop toonde voor den rechter van Pachuca dezelfde edele en moedige houding. Hij begon met de verklaring, dat hij slechts, door geweld gedwongen, voor den rechter verscheen. De magistraat vroeg hem, of hij met zijn herderlijk schrijven bedoeld had den regee- ringsvorm te wijzigen of de constitutie af te schaffen. Ik heb de heilige rechten der kerk en het katholieke geweten willen verdedigèn en ik heb verandering van die grondwetsartikelen gewild, welke met deze rechten in strijd zijn, antwoordde de bisschop. De magistraat vond in deze verklaring re-i den, om den prelaat te veroordeelen. Den lódên Mei werd de bisschop naar de ge vangenis geleid. Het bisschoppelijk schrijven, waarin de maQonnieke regeering aanleiding vond tot deze rechtsverkrachting heeft destijds in heel Mexico verspreiding gevonden. Het droeg het opschrift: Leve Christus, onze Koning! Er mag misschien een of ander meenen, al dus mgr. Zarate, dat wij ons roekeloos aaa den toorn van de tirannen blootstellen. Maar dat is beter, dan zich bloot te stellen aan den toorn Gods. Wij vreezen de gevangenis niet, noch de moorddadige geweren. Wij vreezen slechts God. Wij verwerpen, veraf schuwen en verpordeelen plechtig iederen aanslag die de Mexicaansche regeering tegen de Kerk richt. De heer president moge weten, dat er In dit land een man leeft, die met Gods genade den moed heeft, zoo noodig, den marteldood te sterven voor Christus en Zijn Kerk...» (Msb.) HAARLEM: Gr. Houlsfraai ISrood DE BLITZ VRAAGT niets MAAR GEEFT VEEL. Vraagt prospectus en demonstratie bij den vertegen woordiger voor Haarlem en Omstreken CHABESO is zoo goedkoop dat iedereen het genieten kan, en zoo fijn van smaak dat de voornaamste families tot de meest geregelde gebruikers beliooren. CHABESO kost niet meer dan gewone kogelfleschjes-limonade, doch bevat GEEN sacharine, GEEN kleurstof, GEEN schade lijke zuren en GEEN kunstmatige schuimmiddelen. CHABESO is een zeer aangename en gezonde natuurdrank die men U overal en gaarne schenkt. FIJNE WOLLEN KINDERKOUSEN 65 ct. DAMES KOUSEN60 50 LINGERIES. DAMESHEMDEN65 PANTALONS 85 NACHTHEMDEN195 10 /4 GEFESTONEERDE LAKENS 230 GRASLINNEN 150 c.M. breed 70 Ons enorm goedkoope HANDDOEKEN, TAFELLAKENS, ONTBIJTLAKENS 70 ct. Alles van de van ons bekende prima qualiteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2