'mm Voornaamste Nieuws mmm Is New-York door Nederlanders gesticht? Plaatselijk Nieuws Maandag 9 Augustus 1926 50ste Jaargang No. 16322 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen te Spaarndam. De bollenteelt. De Christelijke School te Santpoort. PASTOOR A. W. J. LÜHN. Vliegveld Schiphol. Ernstige botsing te Lisse. Examens hoofdacte. Diefstallen. De Zondagsarukte. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Onwel geworden. Opgedragen. De Zwijntjesjagers. N. Z. H. T. M. r De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HMBLEISCHE COURART Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiên, l4 regels 60 ct. per 'plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f QfjjfM] Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kf] bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Ut*UU. verlies van beide armen, beide becnen of beide oogen; U doodehiken afloop;* hij verlies van een hand, f JOC hij verlies van een f Kjl 0 bij 'n breuk van f t f| een voet of een oog: I«w« duim of wijsvinger: 1 been of arm: *iu« bij verlies v. een andere vinger. l II. (Slot.) De West-Indische Compagnie, en waarlijk niet alleen deze, heeft slecht geordende, voor een deel zelfs slechts voorziene ar chieven achtergelaten. Vandaar, dat om trent een gebeurtenis als de stichting van het latere New-York, die op het oogenblik der gebeurtenis zelve nauwelijks van betee- kenis werd geoordeeld, weinig feiten vast staan,, en alles wat men tot dusver wist en weet, uit veronderstellingen cn analo gie moet worden afgeleid. Maar wel zi;n in den lateren tijd enkele belangrijke ont dekkingen gedaan. Immers, blijkens de no tulen van de vergadering der negentien op- permachtigen verscheen 3 November 1623 jde schipper Adriaen Jorisz Thienpont in bun midden, met de mededeeling, dat zich in Virginië nog kolonisten bevonden, die verzochten naar Nederland te worden over gebracht. Dienzelfden dag luidden de hee- ren negentien den ouden toestand van vrije handelaren uit, en namen het besluit, dat den beperkten handel ten bate der Compag nie jnvoerde. Uit het copieboek van den kerkeraad van Amsterdam is Voorts ko men vast te staan, dat Bastiaan Janszoon Crol, door Prof. Eekhof, bekend door zijn arbeid voor de Pilgrim Fathers, die op de „Mayflower" van Plymouth vertrokken, ons als krankenbezoeker of ziekentrooster be schreven, naar Nieuw-Nederland werd uit gezonden. Deze uitzending op 25 Januari 1624 had alleen zin, wanneer er in Nieuw- Nederland inwoners waren, die hem noodig hadden. Kort na dezen datum had de uit vaart van het reeds genoemde schip „Nieuw Nederland" plaats de schipper was Cornells Jacobszoon May van Hoorn, die in 1624 door Wassenaer als eerste directeur van Nieuw-Nederland wordt genoemd. Dit schip voer 44 mijlen de rivier op en bouwde daar het fort Orange, de plaats van het latere Albany. Maar het gaat niet om de vraag, wanneer groepen kolonisten naar Nieuw-Nederland zijn uitgezonden het gaat ook niet om de vraag of zoo nu en dan zich personen op het eiland Manhattan hebben bevonden, of gevestigd, het gaat om de concrete vraag wanneer en door wie het eerste initiatief is genomen tot die permanente vestiging op Manhattan, waaruit Nieuw-Amsterdam, het latere New-York, is gegroeid. Niet de archieven van de West-Indische Compagnie, die trouwens geheel uitgeput waren, hebben in de laatste jaren op deze vraag antwoord gegeven, maar wel stukken, die zich in de particuliere verzameling van Jhr. A. C. P. G. Ridder van Rappard bevonden. Deze zijn in 1910 naar Amerika verkocht, maar eerst korten tijd geleden door dc Henry E. Huntington Library te San Marino in Cali- fornië openbaar gemaakt. Een Nederlandscli geleerde van bekenden naam, Dr. F. C. Wieder, wiens uitnemend werk over Spits bergen ten aanzien van de Nederiandsche aanspraken op dit eiland zooveel kostbaar materiaal heeft bijeengebracht, heeft deze documenten ontdekt en ze, ruimschoots van toelichting voorzien, uitgegeven. Het is merkwaardig hoe dergelijke documenten worden ontdekt, en hoe langs geheel occa- sioneelen weg diensten aan de historische wetenschap werden bewezen. Min of meer toevallig bood genoemde Ridder van Rap pard, die verscheidene jaren woonde op een kasteel midden in de provincie Utrecht, zijn belangrijke verzameling Alba Amicorum en autografieën ten verkoop aan de bekende firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam aan. Enkele dagen, nadat deze collectie was geïnventariseerd, kwam de heer Van Rap pard te Amsterdam en bracht een hand koffertje, bevattende eenige papieren, die toevalligerwijze nog waren gevonden, en waarvan de waarde hem niet bekend was. Bij het doorzien dezer papieren, aldus de, heer Wieder, ondervond ik dien eigenaar- digen schok, dien men enkele malen in zijn leven ondergaat, wanneer men voor een verrassing komt te staan, die men geacht had buiten de grenzen der mogelijkheden te liggen. Want uit dat eenvoudige handkof fertje kwamen Nieuw-Nederlandsche docu menten te voorschijn, die ook het stuk be vatten, dat kortweg de geboorte-acte der stad New-York mag worden genoemd. John Andersen - Jr.,' de stichter der Anderson Galeries te New-York, en Stiles van de Londensche Firma Ilenry Stevens Son Stiles als vertegenwoordiger van den heer I. M. Philips Stokes, die toen de eerste plannen voor zijn. Iconography of Manhat tan Island was begonnen uit te werken, be streden elkander deze documenten, die ten slotte door den New-Yorkschen bieder werden meegenomen. De heer Wieder heeft al het mogelijke gedaan om vast te stellen hoe deze belangrijke documenten in het bezit van de familie van Rappard zijn ge raakt. Er kwamen meer stukken uit het koffertje, betrekking hebbende op Holland- sche ondernemingen in Guysma, Senegal, Japan en Amboina, alle uit de eerste helft der zeventiende eeuw en van buitenge wone beteekenis voor de oudste koloniale geschiedenis van Nederland. Voor een deel waren zij origineelen, voor een deel waaronder de Nieuw-Nederlandsche stuk ken copieën, onderzoekingen langs den weg van den stamboom der familie leiden tot niets; andere onderzoekingen, ingesteld in catalogi van in den loop der negentiende eeuw in Utrecht gehouden veilingen van handschriften gaven sporen, die op een ze keren Buchelius, aandeelhouder der West- Indische Compagnie, en op Samuel Blor- maert, bewindhebber dezer Compagnie, uit liepen. Deze laatste heeft zich door den bekenden Isaac de Rasicère, nadat deze zijn ambt van secretaris in Nieuw-Neder land had neergelegd, op de hoogte doen houden -van den toestand aldaar; het is dus geenszins onmogelijk, dat ue copieën, die door den heer Van Rappard in eigendom werden verkregen, van hem afkomstig zijn. Maar men moet het, gelijk uit het zorgvul dig bewerkte boek van den heer Wieder blijkt, bij gissingen laten. Wat komt nu aan de hand van deze stukken vast te staan omtrent de stichting en de stichters van New-York?#De „Nieuw Nederland", het reeds genoemde schip', dat Walen naar de kolonie bracht, werd ook uitgezonden om de vrije handelaren, waar over schipper Thienpont had gesproken, terug te halen. Met de „Nieuw-Nederland" ging voor den eersten keer en ditmaal als gewoon passagier mede Willem Verhulst, die in latere documenten van de West- Indische Compagnie wordt genoemd com mies tijdens de vaart en aangewezen om als directeur over de koloniers op te tre den bij zijn aankomst in Nieuw-Nederland. Blijkbaar is hij daar dezen eersten keer met lang gebleven, want in Januari 1625 werd hij, krachtens instructie van de Heeren Negentien en nu ter uitoefening van zijn ambt van directeur, opnieuw vanuit Neder land naar Amerika gezonden. Hem werd opgedragen het land en den bodem te ex- ploreeren, in kaart te brengen en op ge schikte punten forten van defensie te bouwen. Aan Verhulst die afwisselend in deze instructie ook Van der hulst en van Hust wordt genoemd werd vrijheid gelaten om behalve het reeds bestaande fort op Noteneiland, het tegenwoordige Goarners Island, elders in die buurt een betere plaats te zoeken, die Verhulst op Manhattan vond. Maar vooral van belang is de „nadere instructie", die heeren Ne gentien aan den ondercommies Gerrit Fon- gersz, die met het jacht „Macreel" vertrok, medegaven, toen dit met drie andere schepen uitzeilde met bestemming naar Manhattan. Aan boord van deze schepen waren de ingenieur Cryn Fredericksz en een aantal gemeente bouwlieden, die met zich brachten een plan voor een fort, op Manhattan aan te leggen, waarvoor men reeds den naam van „Amsterdam had be stemd. Dat men bij Heeren Negentien met de plaatselijke gesteldheid vrij goed op de hoogte was, blijkt wel uit de nauwkeurig omschreven constructies, die werden ver strekt. De „Macreel" en de drie andere schepen vertrokken op 22 April 1625; ge steld, dat de reis in den korten duur van ongeveer zes weken werd verricht; dat de schepen eenig oponthoud op Noteneiland hadden, waar het vee moest worden gelost, dan is men omstreeks Juli 1625 op Man haltan aangekomen en heeft men toen de taak van aanleggen van het fort, van de stichting, dus van wat naderhand New-York zou worden, kunnen ter hand nemen. Verhulst zou in zijn functie van directeur der kolonie slechts korten tijd in Nieuw- Nederland blijven. Reeds van 1626 dateert zijn vervanging door Pieter Minuyt, die als volontair met hem medeging, en die hem opvolgde, toen* voortdurend slecht gedrag het onmogelijk maakte hem langer te hand haven. Minuyt die dus niet voor. het eerst in Mei 1626 op Manhattan aankwam, werd Directeur-Generaal en kreeg de leiding der nederzetting op Manhattan-eiland, waaraan toen echter reeds meer dan een jaar was gebouwd. In dat verband past zeer 'wel, dat hij omstreeks dien tijd het eiland Man hattan van de Indianen kocht, maar stich ter van New-York wordt hij daardoor niet. Maar, zoo zal men allicht vragen, waar heen zijn dan de Waalsche familiën gegaan, die reeds in 1624 met de „Nieuw Neder land" naar Amerika vertrokken? Langs den weg der afleiding alweer kan men tot de conclusie komen, dat deze Waalsche fami liën de Hudson waren opgevaren en daar, dus niet op Manhattan, aan land waren ge zet. De onderstelling, dat enkele dezer Waalsche familiën op Manhattan waren af gezet, leek niet waarschijnlijk, maar kon toch niet afdoende worden tegengesproken. Nu is echter prof. Eekhof, wiens naam wij reeds hierboven noemden, er in geslaagd om de hand te leggen op een officieel stuk, waarin een verklaring gegeven wordt over het transport van koloniers met de „Nieuw- Nederland". Dat stuk is gevonden in de notarieele archieven te Amsterdam, in wel ke het uiteraard moeilijk zoeken is, en waar het niet dan met veel geduld zal zijn te voorschijn gehaald te midden van lal van onbelangrijke en dagelijksche zaken. Maar uit deze notarieele verklaring blijkt, dat Willem Verhulst naar Nieuw-Nederland is gevaren; dat men 40 mijlen hoog de Hudson is opgevaren en dat raen eerst daar de ver schillende huisgezinnen heeft ontscheept. Daar ook heeft men een jacht, genaamd „De omvallende Notenboom", gevonden, waarop de Commies Jan Janszoon Brouwer, reeds in dienst der West-Ind. Compagnie, werd aangetroffen met eenige anderen. Nog een ander jacht heeft men gevonden, genaamd „De Roode Druif", welk jacht in dienst van de West-Ind. Compagnie werd gesteld, en waarmede handel werd gedreven langs de oevers van de rivier. Deze Jan Janszoon Brouwer is de reeds uit andere stukken bekende schipper op Nieuw-Nederland, die verscheidene malen den Oceaan overstak. In deze notarieele verklaring ligt dus het be wijs voor ons, dat de Waalsche familiën, die in 1624 per „Nieuw-Nederland" uitzeil den, aan het begin d^r vestiging op Man hattan niet hebben medegewerkt, al is het daarom niet uitgesloten dat zij, wellicht zelfs spoedig nadat Verhulst een aanvang met den bouw van het fort Amsterdam had gemaakt, zich voor een deel daar hebben gevestigd. Hoewel het materiaal, dat op de stichting van New-York beirekking heeft ook nu nog bezwaarlijk een rijk materiaal kan worden genoemd, is het met stukjes en beetjes bij eengebrachte toch wel van zoodanige vol ledigheid en aaneensluiteridhcid, dat n*en daarop kan voortbouwen. Niet alleen toch brengen de zoo belangrijke Van Rappard- documenten de ramen van de eigenlijke stichters van New-York en de bepalingen, lang niet altijd gemakkelijk, waaronder de eerste inwoners van die stad leefden, maar zij brengen de zekerheid, dat New-York gesticht is door Nederlanders al hebben deze het spoedig na de stichting moeten verlaten. Want New-York, in 1625 of 1626 geslicht, rfing reeds in den tweeden Engel- schen oorlog (1665-67) voor Nederland ver loren en werd naar den toenmahgen En- gelschen admiraal, den Hertog van jork, New-York geheeten. Bij den vrede van Bre da, die, dank zij den tocht naar Chatham heel wat voordeeliger vqor Nederland uit viel dan aanvankelijk was gedacht, werd het toenmalig Nieuw-Nederland aan Engeland afgestaan en bij den vredé van Westminster in 1674 werd deze afstand bevestigd. Wel heeft' in dien oorlog, dien Engeland tegen de Republiek voerde in vereeniging met Frankrijk, Munster en Keulen, een Neder iandsche zeemacht weer korten tijd Nieuw- Nederland onder de vlag van Oranje-L'lmje- bleu gebracht, maar lang heeft dit niet ge duurd en op den desbetreffenden afstand, te Westminster gedaan, zijn de Heeren Sta ten nimmer meer teruggekomen. Engeland heeft New-York en Nieuw-Nederland be houden tot het einde der achttiende eeuw. Toen, tengevolge van Engeland's kleinzieli ge politiek, dit land met reusachtige toe komst voor goed voor Engeland verloren ging. Laatste week. Het lustig tooneel op den Dijk leidde ook thans weer den Zondag, den laatst.en van dezen wedstrijd, met zijn blijde klanken in. Wij spraken verscheidenen voor wie dit blij gebeuren een evenement was cn zij drukten er hun spijt over uit, zulk een prettige ge legenheid om zich, al was 't maar aan het uiterlijk ve-toon van dit feest te vermaken, te hebben laten voorbijgaan. Het was rejeds nu bij den marschwedstrijd duidelijk merk baar, dat langs water en langs spoorlijn, zoo wel als per rijwiel of autocar van alle kanten een groote menigte was aangevoerd en nog altijd hield de stroom van vreemdelingen aan. Een verbijtend verschijnsel was het, dat altijd en overal de orde voorbeeldig was, zoodat de politiedienaren, die natuurlijk in 't gareel moeten staan om bij onvoorziene gebeurlijkheden te kunnen ingrijpen, als rus tige burgers het tooneel van het feest kouden gadeslaan. De middagwedstrijd werd geopend door het korps uit Haarlemmerliede, dat den eersten Zondag zou zijn opgetreden. De heer Lefeber, ons bekend als dirigent van „Euphonia", Overveen, leidde dit gezelschap met dis tinctie. Het verplicht werk klonk in een bevallig rythme en in goede klankgeving, In 't vrije nummer vergiste even de piston zich en blies de noten van de slotperiode instede van die der eerste. Een uitvoering overigens die er wezen mocht en die de verwachtingen voor een 4e afdeeling harmonie verre over trof. Daarop kwam „Excelsior", Haarlem, dat de tweede week had moeten uitkomen, en het verplichte werk le aid. harmonie „Les sabots de Suzon'' in de zetting van Popy voordroeg. Het veeleischde werk kwam vooral in 't middendeel niet ongerept tot ons, maar het martyale slot maakte veel goed. Het vrije werk „Le rocher fantóme", even- eenseen arrangement van Popy, met heel wat meer inhoud dan 't voorgaande, voldeed veel beter. Het geheel werd met jeugdig enthousiasme geleid en kon nog wat meer accuratesse verdragen, maar het tempo was goed gevoeld en het rhythme werd stevig gehouden. De aid, uitmuntendheid fanfare was ver tegenwoordigd door „Maarsens. fanfarekorps" en voldeed uitnemend in 'twerk van Gil- sen, dat in groote klankgeving zonder exal taties werd uitgevoerd, De zeer breed uit gesponnen „Grande ouverture" van Lang» lois, met haar allicht ongewilde reminiscen- sies aan „Lieve schipper, vaar mij over", blijft een werk van meer dan gewone op gave voor het uithoudingsvermogen ook voor een afd, uitnemendheid. Maarsen kweet rich van zijn taak op zeer loffelijke wijze. Nu resten ons nog slechts harmonie-ge zelschappen, waarvan „Hillegomsch harmo- niekapel'', onder leiding van het oud-H. O. V.-lid, den heer J. D. Schouten, de afd. uit nemendheid inleidde. Het mooie „Ballet Marion" van Sam Vlessing, werd met fijne distinctie uitgevoerd. De opvatting van dezen bij de Haarlemmers geëerdan musicus bracht een prettige sfeer over dezen dag. Als vrij nummer ging Verdi's ouverture „Albuca- donosor", waarin het vlugge passagewerk met losheid en charme werd voorgedragen, en de groote klankgeving sappig en wellui dend bleef. Waarlijk een prachtprestatie voor den leider en het kleine korps. Wij meenden menigmaal een korps van beroeps musici te hooren. Alles klonk voornaam. De eere-afd. Harmonie telde twee korpsen van meer dan gewone bezetting. „Juliana Utrecht werd aaagevoerd door dir. Bakker, die heden voor de vierde maal in het strijd perk trad. De degelijk doorwerkte ouver ture symphonique van Sam Vlessing bood de expansieve dirigeercapaciteiten van den musi cus, die de leiding had. een welkome gele genheid zich als zoodanig en het kunnen van zijn korps naar voren te brengen. De fantasie over Verdi's .Attilla'ietwat bont weliswaar in de opeenvolging van verschil lende episoden, zou als klankstuk echter bekoren, al konden de bassen wat milder toongeving en het geheel wat meer klank bescheidenheid betrachten. Het zeer overvloedig bezette korps „Rot terdam's Harmoniekapel" besloot deze af deeling cn den eigenlijken wedstrijd, die op den eere-wedstrijd na, straks weer tot het verleden behoort. Na het zeer interessante eerste fugato gaven even de klarinetten klanglich een kleine inzinking. Overigens bleef de klank van dit groote korps beschaafd ook in de fantasie over Gounod's „Mireille in Astoins arrangement, al waren hier opk meerdere momenten, waarin de klarinetten het toonpeil naar beneden drukten Tegen het slot (de walsl werd de figuratie in het hout jammer genoeg slordig en scheen ook de leiding van den dirigent iets te verslap pen. Alles bii elkaar genomen beantwoordde de uitvoering van dit weliswaar moeilijke werk niet geheel aan onze verwachtingen. Tegen half zes maakte de jury. bij monde van den heer Jos, 'de Klerk, de'volgende uitspraak bekend: Marschwedstrijd, „Harmoniekapel Hillegom' le prijs 58,? p. „Excelsior", Haarlem, le prijs 58/4 p. „Juliana"', Utrecht, le prijs 57 p. „Rotterd. Harm.kapel", le prijs 56 p. „Maarssctl's Fanfare", le prijs 55ks p. „St. Jacobus", Haarlemmerliede. Ie pr- 54 P- Concertwedstrijd. 4e afd. Harm. „St Jacobus", Haarlemmer liede le prijs 296 p. le afd. Harmonie „Excelsior", Haarlem, le prijs 293 p. Uitmuntendheid aid Harmonie „Hillegom's Harm-kapel", le prijs 296 p. cere afd. Harmonie .Juliana", Utrecht, 2de prijs 276 p. „Rotterd, Harmoniekapel" le prijs 307 p. Uitmuntendheid Fanfare Maarssen's fanfare korps" le prijs 295 p Het hoogste aantal punten over het ge heele concours werd behaald door „Crescen do'', Middelie (fanfare) 315 punten, „Werk- mans Wilskracht, Leiden (harmonie) 311 p. terwijl in den marschwedstrijd, waar drie korpsen het hoogste aantal punten behaal den, nJ. Haarl. Tramfanfare, Onderl. pen ning, Uitgeest en Werkmans Wilskr. Leiden, de prijs bii loting werd toegewezen aan de Haarl. Tramfanfare. Men pauzeerde thans tot half acht, doch Spaarndam was in deze oogenblikken aller minst van muziek verstoken, daar ook nu weer de winnaars van le prijzen (en dat wa ren er heel watl) met een lustigen marscii de dorpelingen naar buiten lokten, voorzoo ver ze althans met dezen heerlijken Zondag nog binnen vier muren toefden. Zondagavond, De eerewedstrijd werd, zopals begrijpelijk is, met groote spanning gevolgd. Het ter rein dat des middags uitstekend gevuld was, bleek nu haast te klein om de groote me nigte luisterenden te bevatten. De korpsen traden op in dezelfde volgorde als dezen 1 middag. Het gepresteerde gaf geen aanlei ding om er met een gerust geweten de lof trompet over te zwaaien. Bij dezen was het een zich te buiten gaan in klankexploi- sie, bij genen#een slordig verzorgde midden partij die alles bedierf, bij een derde weer gooide de minder gelukkige stemming roet in het eten. Bij allen was het duidelijk merkbaar, dat er aan de bestudeering de zer werken niet de noodige zorg kon wor den besteed, doordat de tijd, noodig voor verplicht werk en vrij nummer, uitsluitend hierdoor in beslag werd genomen. Er werd met zichbaar ongeduld gewacht op 't be kend worden van de uitspraak der jury, die niet lang op zich liet wachten. Deze luidde: Directeursprijzen (toegekend volgens 't stelsel dat let op de beste opvatting van het verplicht werk). Fanfare: H. Vink, „Crescendo", Middelie. Harmonie: Peter Wit „Excelsior", Haarlem. Eerewedstrijd (over 't geheele concours). Harmonie: le prijs „St. Michael'Heemste de, dir. Hofmeester; 2e prijs „St. Jacobus Haarl.liede, dir. Lefeber. Fanfare: le prijs „Onderlinge Oefening", Uitgeest, dir. De Vries; 2e prijs „Maarssens Fanfarekorps", dir. D. Visser. Hiermee was eigenlijk het concours geslo ten, doch de aanwezigen bleven nog op het feestterrein om van het beloofde vuur werk te genieten. Dit was voor burgemees ter De Haas van Dorsser een geschikt mo ment om zich naar de muziektent te be geven en vanaf deze plaats de menigte als volgt toe te spreken: Gachte aanwezigen, Nu het concours zoo goed als afgeloopen is, althans het muziekfeest een einde begint te nemen, vraag ik nog voor een enkel oogenblik de aandacht, niet uit louter plichtsbetrachting of om het tot mij gericht verzoek om het concours officieel te slui ten, doch in de eerste plaats om uiting te geven aan mijn gevoel van blijdschap: blijd schap allereerst om het goede verloop van zaken, blijdschap nog over de wijze waarop het geheel werd beheerd, blijdschap verder over de medewerking, die wij van zoo ver schillende zijden mogen ondervinden, blijd schap eindelijk over het genoegen, dat hier de aanwezigen hebben mogen smaken, Ik zelf heb al de keeren dat ik hier heb mogen zijn (Zijn Edelachtbare volgde het geheele concours; ref.) met volle teugen ge noten en ik hoop hartelijk dat dit ook met u allen het geval zal zijn geweest. Het is nog wel niet de tijd om de reke ning op te maken, maar dit wil ik U zeggen, dat het concours te Spaarndam 'n groot suc ces is geweest, ook van allen die daaraan hebben meegewerkt, maar in 't bijzonder voor de jubileerende vereeniging „Kunst kring" en allereerst voor den leider, ven heer P. Wit Sr. Wij felieiteeren hen hiermee van harte en met het welslagen van al wat met het concours verband hield. Aan allen verder, die daartoe iets hebben bijgedragen, dank ik daarvoor hartelijk. In 't bijzonder de aan wezigen wënsch ik toe, dat zij zich nog deze laatste oogenblikken recht hartelijk mogen amuseëren. Ik stel voor, terwille der aange name herinneringen, die wij mochten mee dragen, een driewerf hoera aan te heffen voor Kunstkring en voor Spaarndam. Nu, er volgde een hoera van je welste, waarin menig bespeler van tuba of helicon of trombone de geoefendheid vqn zijn lon gen door Spaarndam's frissche atmosfeer gesterkt, op gelukkige wijze demonstreerde. Daar klonk in waarheid een hoera van de diepste bassen tot de hoogste tonen der sopraan, en het hield nog zóó lang aan, dat de heer Wit Sr., die den burgemeester dank bracht en zijn korps in de goede ge zindheid van het publiek aanbeval, moeite had om zich verstaanbaar te maken. Onder de tonen van een vroolijke marsch verbeidde men de apotheose van het feest: het vuurwerk. Wij kunnen al de schoonhe den hiervan niet meer de revue laten pas- seeren, want onze kolommenmuziek is ver-» bruikt, doch toen wij ons in het avonduur* langs het Noorden-Spaarne (een droomge zicht, dit Spaame in den nevel over de wijde velden!) naar huis begaven, konden wij de gelukkigen benijden, die al die heer lijke sterren, ja zonnen tot in ijle hoogten zagen stijgen en de emotie van het „slot stuk" van zoo dichtbij mochten beleven. Vaarwel, gelukkig oord der drie visschen, wij groeten u met eei) hartelijk tot weer- Zlens' G. J. K. Bij enkele bollenkweekers is men reeds begonnen met het planten der narcissen. Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben thans uitspraak gedaan inzake het be roep tegen het raadsbesluit der gemeente Velsen betreffende den bouw van een chris telijke school te Santpoort, en het gemeen tebestuur van Velsen in het gelijk gesteld. O Het vliegveld Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, is in de maand Juli aangedaan door 541 verkeersvliegtuigen en door 122 mi litaire vliegtuigen, terwij! 180 personen ge bruikt maakten van de geboden gelegenheid tot het maken van pleiziervluchten. Bij het café-restaurant „De Nachtegaal had Zaterdagmorgen een vrij hevige botsing plaats tusschen de stoomtram, komende uit de richting Haarlem en een auto, komende uit de richting Leiden. Deze auto, waarin een Duitsche familie, man, vrouw en drie kinderen, benevens de chauffeur waren ge zeten/had moeten uithalen voor een anderen auto en reed daardoor buiten de rails. Door de gladheid van de rails, kon hij er blijkbaar niet vlug genoeg tusschen uit komen cn tram en auto botsten tegen elkaar, niet zoo n ge weld, dat de machine van de tram derail leerde en midden op den straatweg terecht kwam. Wonder boven wonder zijn er geen dooden te betreuren; twee der kinderen wer den door glasscherven verwond en bij den heer v. d. Eerden binnengebracht. Direct werd dr Haeze gewaarschuwd en deze ver scheen spoedig op de plaats des onheil». Dc kinderen bleken slechts lichte snijwonden te hebben bekomen. De carburator van den auto en een voorwie! waren totaal in elkaar gedrukt, terwijl de machine van de tram ook zwaar beschadigd was. Het duurde een paar uur, eer deze weer op de rails stond. De gehavends auto werd naar de garage van Werkhoven gesleept. Z, D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Kudelstaart, den Weleerw. heer A. W. J. Lühn, kapelaan aan de parochiekerk van den H. Joseph, alhier. Voor de parochianen van St. Joseph komt deze benoeming niet geheel onverwacht, want het was bekend, dat Zijn Eerw. op het punt stond tot pastoor te worden benoemd. Sinds Februari 1917 was hij kapelaan aan de St. Josephkerk alhier, na daarvoor kape laan te Haarlemmerliede en te Rotterdam te zijn geweest. In de bijna 10 jaren, dat pastoor Lühn hier ter stede werkzaam was, hdeft hij steeds hard gearbeid en zich met liefde aan zijn taak gegeven. Ondanks zijn drukke werkkring, ijverde hij voor alle vereenigin- gen, waarvan hij directeur of geestelijk' ad viseur was, met grooten lust en ij\-er. En dat dit werk zoo goed als zijn geheelen persoon in beslag nam, moge blijken uit het lijstje der vereenigingen, waaraan hij ver bonden was. Zoo was hij o.m. directeur van 't Francisca Romana Liefdewerk, directeur van den R.K. Jongevrouwenbond, directeur der Maria-congregatie, directeur van de Haarlemsche processie naar Brielle. direc teur van de Edelwacht van het Allerhei ligste Sacrament, geestelijk adviseur van Mariavereenigir.g en Kruisvcrbond, corres pondent voor Haarlem van de processie naar Lourdes. Niet onmogelijk is hel. dat dit lijstje on volledig is, maar hieruit blijkt reeds duide lijk op hoeveel verschillend gebied zijn Eer waarde werkzaam was. En zijn arbeid had succes! Want al dit vereenigingen namen in groei en bloei toe en niet het minst* de jeugdvereenigingen. Zoo is bijv. het aantal kinderen van het Francisca Romana Liefdewerk in den kor ten tijd van zijn bestaan zeer toegenomen en er zijn er nu reeds 'ver over de honderd. Kapelaan Lühn deed alles om de er voor in aanmerking komende kinderen aan het Liefdewerk te verbinden en geen enkele opoffering was hem te zwaar. Ook voor den Jongevrouwenbond deed "hij zooveel in zijn vermogen was en de vele uitvoeringen, door dien Bond gegeven, wa ren evenveel successen voor zijn directeur. Het vertrek van den volijverigen kapelaan thans pastoor, Lühn zal door de onderschei dene vereenigingen dan ook als een groot verlies gevoeld worden. Bij de vele gelukwenschen, welke den nieuwen pastoor bij zijn benoeming zeker zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. Moge hij nog vele jaren de herderlijke be diening tot heil van vele gcloovigen kunnen blijven uitoefenen! Geëxamineerd 8 mannl. candidat^. Afge wezen 5. Geslaagd de heeren; W. P. Nie- man, Schagen: R. Scbreuder, Schermerhorn; H. C. P. van Wissen, Alkmaar. Door T. M. S., wonende, Meerweg te Heemstede, werd aangifte gedaan van dief stal van een heerenrijwiel uit een schuur tje achter zijn woning. J. S., wonende alhier deed aangifte dat hij den laatst verloopen tijd herhaaldelijk geld iut zijn woning vermiste. Als verdacht daarvan door de politie aldaar de dag dienstbode J. S., in verhoor genomen, die bekende de diefstallen te hebben gepleegd. Na den regen en het wispelturige weer der laatste dagen, was de verwachting voor den Zondag niet te hoog gespannen. Dat was waarschijnlijk de reden, dat er niet veel plannen en afspraakjes gemaakt zijn. Toen echter de morgen het begin van een mooien, zonnigen dag scheen, zijn er nog velen per tram, trein en boot naar de duinen en het strand vertrokken. Vooral 's middags kwamen de fietsers in lange rijen opdagen, zoodat bijv. te IJmuiden de overzetveren han den en materiaal te kort kwamen. De Alkmaar Paeket had, om op alle even tualiteiten berekend te zijn, een extraboot ge zonden, opdat niet 's avonds passagiers, zoo als eens gebeurd is, op den wal moesten blijven. Den geheelen dag was het in verschillende badplaatsen zeer druk op het strand, zoodat de neringdoenden ook weer ten goeden dag gemaakt hebben. EXAMENS HOOFDAKTE HAARLEM, 7 Augustus. Geëxamincgerd 8 candidateh- Afgewezen 3. Geslaagd de da mes; Th. C. M. de Winter, A. J. Harp te Alkmaar; C. J. H. M. dc Neff, te Amster dam; W. B. W. M. Siepkes, Zwaagdijk en W. C. B. Spruit, EXAMEN M. O. LICHAMELIJKE OEFENINGEN. Geëxamineerd 11 mannenl. candidaten. Afgewezen 8. Geslaagd: de heer D. Roerst, Leiden, J. A. Otto Amsterdam en J. A, van Pelt den Haag. De Zuiderzee-werken. Een N.V, van aan* nemingsfirma's. Indeeling van de geheele Wieringermeer. Binnenkort wettelijke regeling te verwach* ten. Verontrustende berichten omtrent den ge zondheidstoestand der Koningin-Moeder, zijn van allen grond ontbloot. H. M. geniet een uitstekende gezondheid. Het Instructie-vaartuig Prins Hendrik van zijn reis naar België terug. De Fransche Senaat neemt de wetsont werpen aan, inzake amortisatiekas en stabili satie van den franc. De Kamer keurt het voorstel goed betreffende bijeenroeping der Nationale Vergadering. Het Spaansch-Zwitsersche arbitrage-ver. drag onderteekend. De Spaansche troepen in Marokko sluiten Sjesjoean (de heilige stad? in. Watergebrek ie Fez, Berichten over hevige gevechten in Zuid» Rusland. Mislukte aanslag op Pangalos. Gespanneé toestand tusschen Joegoslavië en Bulgarije. Cholera in China. In Sjanhai 3000 slacht, oilers per dag. Holland wint met 75 tegen 52 punten de» atletiekwedstrijd tegen de Belgen. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 nnr v. m. 7.68 vooruiW Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.05. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var. 9 Augustus. Hoogste barometerstand 776.7 m. M. te Karlsruhe. Laagste barometerstand 750.6m. M. te Veslmanoer. Verwachting van den avond van 9 tot den avond v^n 10 Augustus: zwakke tot matige, ZuidelijKe tot Z. Westelijken wind, toene mende bewolking, waarsciyjnlijk eenige re gen; aanvankelijk zelfde temperatuur; later koeler. Zaterdagavond omstreek» kwart over 9 werd een 23-jarige juffrouw op stfaat plot seling onwel en viel neer in de portiek der fa. de Jong in de Groote Houtstraat. Zij was spoedig omringd door een groot aantal nieuwsgierigen in afwachting van de komst der inmiddels gewaarschuwde leden van de „Roode Kruis Transport Colonne" en van „Snelverband", die bijn* onmiddellijk ter plaatse waren en haar «verbrachten naar de frissche binnenplaats *an bovengenoem de firma. Hier werd haas verder hulp ver leend, waarna zij eenigen ïijd later per auto naar haar woning kon worden vervoerd. Wanneer zal het eindelijk eens tot het publiek doordringen, dat menschen, die door een ongeval worden getroffen, in de allereerste plaats behoefte hebben aan frissche lucht en dat het dus noodzakelijk is, om, als men dan absoluut wil blijven kijken, op een behoorlijken afstand te blij ven? Aan het Electro-technisch- en Radio bureau Jofe. C. Spruyt, Barbarossastraat al hier, is namens den ZeerEerw. Heer Pasfoor B. v. Leeuwen, opgedragen de uitvoering van dc geheele licht-, kracht-, schellan- en tele- ioon-installatie in de in aanbouw zijnde SV Jozefskerk met pastorie te Hillegom. Zondagmorgen is te Amsterdam aangehou den de 32-jarige M. P.. zonder vaste woon plaats, die in het bezit was van een dames- rijwiel. Dit bleek te zijn het rijwiel, dat den vorigen dag voor een kiosk op het Plein was ontvreemd. Zaterdagavond is een heerenrijwyd, staande in de gang van café Brinkmann, oi#U vreemd. Gedurende de maand Juli 1926 is op de lijn LeidenHeemstede ontvangen 9.405 11.790); op de stadslijnen Heemstede, Bloemendaal-Overveen inbegrepen 75.573 71722); op de lijn AmsterdamZand- (voort AmsterdamSloterdijk inbegrepen) 190.910 184.801). De bedragen tusschen haakjes geplaatst geven aan, wat er in Juli 1925 ontvangen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1