LOTTGERING "VALET* lste Ri. MODE-ACADEMIE (Ph. Jansen) De BLITZ Motor-Transportkar Berichten uit onze vorige Oplage GARAGE STAPPERS NED. CHABESO-CENTRALE NIC. d. LAANSTR, 2a, HAARLEM, TEL. 14901 HAARLEM. Collectieve arbeidsovereenkomst voor de verwarmingsindustrie. |k VOOR ÉÊf STOOM EN EN <i||| VERVEN 1 Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 Rijwielplaatjes. Hij had nog wat te goed. UMUIDEN, HILLEGOM. VIJFHUIZEN. VELSEN. WIJKEROOG. BEVERWIJK. SANTPOORT. OVERVEEN. SANTPOORT. VELSEROORD. SCHOTEN. HEEMSTEDE. Een goed geschoren gezicht dwingt respect af en helpt U in het leren vooruit te komen. V eiligheidsscheermes Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. - EERSTE KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59,31 PARIJS 7.35 BRUSSEL. 7.05 weenen 35.20 LONDEN 12.11®/4 STOCKHOLM 67.70 KOPENHAGEN 66.10 OSLO i 54.60 BAZEL 48.171/a NEW-YORK 2.491/4 R'ome 8-421/2 PRAAG 7-421 WARSCHAU 25.— ÏÏS SPORT EN WEDSTRIJDEN. MARKTNIEUWS. R. K. V. V. Santpoort. VOETBAL Vergadering N. V. B. afd. I. Nederlaagwedstrijden L. F. C. L. F. C,—E. D* O. II 6-1. HAARLEM. Notaris T. C. DAEY OUWENS Donderdag 19 Augustus 1926, publiek verkoopen: Een .Heerenhuis VRAGENBUS. De Kerkvervolging in Mexico. Aanvang Nieuwe Cursus Sepi a.s. Zij die wenschen deel te nemen gelieven zich ten spoedigste aan te melden Inlichtingen en toachrilvingen lederen dag KNIPPATRONEN OS? MAAT VERKRIJGBAAR Groote Houtstraat isrood- is HET moderne en meest goedkocpe Transportmiddel voor alle zakenmenschen vraagt geen garage vraagt geen chauffeur vraagt geen belasting vraagt geen duur onderhoud vraagt weinig benzine en olie VRAAGT niets MAAR GEEFT VEEL. is het Transportmiddei ook voor U Ged. Oude Gracht 40, Haarlem, Tel. 14454 Tusachen den Bond van Werkgevers in de Verwarmingsindustrie en de ./Hg e me ene Nederlandsche en Ned. R.-K. Metaalbewer kers bonden is een collectieve arbeidsover eenkomst tot stand gekomen, welk zal gel den tot 1 April 1927, Wij zullen eenige van de belangrijkste be palingen der overeenkomst vermelden: Arbeid voor werkgevers, welke in een sta king of uitsluiting zijn betrokken, kan van den werknemer niet worden gevorderd, be houdens de bepaling in art. 18. Voor overwerk op werkdagen vóór 10 uur 's-avonds den Zaterdag daaronder begre pen wordt 50 pCt. meer loon betaald. Voor nachtarbeid ingaande 's-avonds 8 uur, en voor Zondagsarbeid wordt het loon met 100 pCt. verhoogd. Indien een werknemer des nachts arbeid heeft verricht, zal het aantal uren, daarXan besteed, vo.or den vol genden dag als rusttijd gelden en zal hem over die rust-uren de helft van het loon worden uitbetaald. Overwerk wordt geacht een aanvang te nemen na dat de werkne mer op de eerste 5 dagen der week 8 ES uur en op Zaterdag 5'/i uur heeft gewerkt. Vacantie met behoud van loon wordt jaarlijks gegeven aan alle werknemers die minstens zes maanden achtereenvolgens in dienst van den werkgever zijn, en wel: Gedurende drie dagen aan hen die 6 maanden tot 1 jaar in dienst zijn; 4 dagen die van 1 jaar tot 2 jaar: 5 dagen die van 2 tot 3 jaar; 6 dagen die langer dan drie jaar in betrekking zijn. In den regel wordt voor montage-werk van personen onder den '18-jarigen leeftijd gzen gebruik gemaakt, voor diverse lichte werkzaamheden kunnen jeugdige personen tot een beperkt getal worden aangenomen. Het uurloon van een helper, die den 18-ja rigen leeftijd heeft bereikt, bedraagt min stens 0.40, een helper die 2 jaar in het verv/armingsbe drijf werkzaam geweest is. wordt, indien hij in zijn betrekking wordt gehandhaafd, tot hulpmonteur bevorderd. Het uurloon van den hulpmonteur bedraagt minstens 0.55; het uurloon van een 2en mon teur op 25-jarigen leeftijd minstens 0.75; het uurloon van een lcn monteur bedraagt minstens 0.85. De vergoedings voor verblijfkosten, voor verblijf buiten de standplaats van den werk gever of de woonplaats van den werknemer bedraagt per etmaal 1 voor hulp-monteurs en 2.75 voor monteurs. Aan den werknemer, die minstens 14 da gen in dienst van den werkgever is, zal in. geval *an ziekte 80 pCt. van zijn loon gedu rende 6 weken worden uitbetaald met een maximum van 12 weken per contrat-jaar. Art. 18. Mocht bij een der leden van den contractant ter eene zijde het werk geheel o: gedeeltelijk worden gestaakt, met de be doelingen wijzigingen in dit contract aan te brengen, dan zal door de contractanten ter andere zijde daarvoor worden zorg gedra gen, dat in plaats van hen, die het werk hebben neergelegd, zooveel mogelijk gelijk waardige krachten Ier beschikking van dep werkgever worden gesteld. ondanks de stellige verzekering van ex ploitanten, het niet mogelijk zal zijn een dusdanige fabriek te hebben, zonder stank- verspreiding. Aanvaring? Zaterdag lag hier eea traw ler voor de markt, die slechts een geringe besomming maakte. Echter moest zij, onmid dellijk na het lossen, wegens lekkage, in het dok. Omtrent de vermoedelijke oorzaak daar van hoorden wij het volgende verhaal; De trawler lag in Engeland en de geheele be manning was aan wal. Slechts een kok was aan boord, die niets bijzonders rapporteerde. Teen echter op zee water in de bunkers kwam en men veronderstelde, dat dit kwam door een lek in een tank, verhaalde de kok dat, gedurende den tijd, dat allen van boord waren, een IJmuider trawler was binnen gekomen en tegen het schip was opgevaren. In het dok bleek de beschadiging van den scheepshuid zóó ernstig, dat 3 nieuwe platen moesten worden ingezet. Of het verhaal van den kok en de daarop gebouwde onderstelling waarheid bevat, za! nog wel uitgezocht moeten worden,. Ongeval. Zaterdag liep zekere W. O. aan de Zuidzijde van de Visschershaven, ter wijl hij het verschillende menschen die daar woonden of werkzaam waren, nog al lastig maakte. Daar de man in zekere mate onder den invloed van sterken drank verkeerde, achtte men het raadzaam, de politie te waar schuwen, hetgeen geschiedde. Nadat de man eenigen tijd in het politiebureau was opge sloten geweest, werd hem de vrijheid weer gegeven. Toen kwam men echter tot de ontdekking, dat de man ziek was, hetgeen de ontboden geneesheer bevestigde. Men heeft den man toen ondervraagd en hij ver klaarde spiritus gedronken te hebben. Daar men vergiftiging vreesde werd wederom de dokter ontboden. Deze constateerde een lichte hersenschudding en achtte overbren ging naarh etr ziekenhuis noodig. Per zieken auto is W. O. naar het ziekenhuis $t. Joan nes de Deo te Haarlem vervoerd. De rijksambtenaren hebben Vrijdag, in sa menwerking met de gemeente-politie te Zandvoort weder eens een controle gehou den over de rijwielplaatjes. Niet minder dan 16 personen zijn verbaliseerd. Vrijdag is te Zandvoort iemand aangehou den, die nog 5 maanden moest zitten. Hij is heden voor den Officier van Justitie te Haarlem geleid. Verbouwing. Het verbouwen van het woon- en winkelhuis, gelegen Oranjestraat No. 14, van den heer A. Ros. is opgedragen aan den heer B. van Geldorp, timmerman en aannemer, alhier. Onbestelbare blieven, Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1926, Brieven. Binnenland; F. Auhen, Wijkeroog; T. v. Hussten, Rotterdam; \V. Kiaese, Wij keroog; T. Libergcn, Zwijndrecfit; Raad v. Arbeid, Brielle; A. de Snoo, Papendrecht. Briefkaarten, Binnenland; G, Boos, Rotter dam; G. v. Gerfen, IJm.uiden; v. Eleck, Vel- sen; M. v. d. Horst. Amsterdam; A, Heere- man, Rotterdam; M. Kok, Amsterdam; K, Kroonenberg, Amsterdam; Rijnders, Amster dam; F. A. Tromp, zonder adres; en 4 zonder naam en adres. Briefkaarten. Buitenland; Joh. Beekman, Lübeck; A. Boudier, Antwerpen; L. B. M. v. d Elskamp, Interlaken; H. Hageman, Bad Nauheim; Lund, Stockholm; J. de Nocher, Ostende; P. Siemsen, Hasseldorf. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Joz de Groot en M. J. J. Beijersbergen. Geboren d. v. A. Hageman-de Groot; d. v. F. M- Brouwer-Rothweiler; d. v. J. A. Lieverse-Hillenaar; z. v. C. A. Vliet-van der Meer. Overleden: E. H. A. Granneman m. 59 j. Stratenplan „Elsbroek." De exploi tatie maatschappij „Elles" te Heemstede heeft bij het gemeentebesuur alhier een stratenplan ingediend voer het terrein „Els- broek." Van den Rijksweg af zijn 4 straten Oostwaarts ontworpen, die met elkaar in I verbinding staan door een met den Rijksweg paralei loopende straa't. De twee kruispunten der twee middelste straten zullen pleintjes worden. Bedoeling is, ter, spoedigste met de uitvoering te beginnen. Voor den bouw van 27 woningen voor het zuidelijkste gedeelte werd reeds vergunning gegeven. De nieuwe bouw zal niet bij de bestaande direct aan sluiten. den. Bewondering wekten de Boerendansen cn de Polonaise van Chopin, die uit het hoofd werden weergegeven, 'verder de num mers 39a en b. een trio met zang en bege leiding en het slotlied „Mijn land", door Rosa Wertheim, zeer correct uitgevoerd cn keurig begeleid door Mej. Ko v. d. Veld van Lisse. Het was een mooie avond, een succes voor mej. Kruydenberg zelf en haar leer lingen. Mode-academie. De directrice der 1ste R. K. Mede Academie, Amsterdam, Spui straat 301, Haarlem, Gr. Houtstraat 18rood, deelt mede dat Sept. a.s. een R, K. Mode Academie zal worden opgericht voor Ka tholiek Hillegom en omstreken. Vooraf zul len 3 gratis proeflessen gegeven worden vol gens gemakkelijkste en nieuwste methode. De gratis proeflessen zullen nader wor den aangekondigd. Onder leiding van den bouwkundige C. van Damme, van Hoofddorp, is bij den graanhandelaar L. van Wijk, aan den Cru- quius een moderne drooginrichting ge bouwd. Déze inrichting werkt geheel vol gens een nieuw systeem. Zooals er nog maar enkelen zijn in de prov. Groningen en dan nog niet van deze capaciteit. Het zou moeilijk zijn om er een nauwkeurige be schrijving van te geven. Alleen zij er dit van gezegd, dat het' gebouw is opgetrokken van gewapend beton, dat er een zware electromotor in loopt van 7)4 P.K. en dat het zaad gedroogd wordt met heete en koude lucht, wat dit voor heeft, dat het zijn kleur behoudt en tevens, dat het niets van zijn kiemkracht verliest, wat vooral van groote beteekenis is voor zaaizaden. Kort om bet is een inrichting, waarop de heer Van Wijk trotsch kan zijn. Vroeg aan den leg. Bij den heer A, v. d. Ploeg heeft een kip (Hormelijn Succes) haar eerste eitje gelegd op den iiog zeer jeugdigen leeftijd, van 4 maanden en 4 dagen. Bevolking. De bevolking dezer gemeen te bestond op 1 Augustus uit 16843 mannen en 16344 vrouwen, totaal 33187 zielen, en is sinds 1 Januari j.l. vooruitgegaan met 1048 zielen Niet gewenscht. Door de politie werd proces-vaerbaa! opgemaakt tegen J. V. voor het aanleggen van een mestvaalt in de be bouwde kom der gemeente. De autoval. Zaterdagmiddag werden weer 7 chauffeurs bekeurd, wegens te snel ribje». Nieuwe stopplaats. Eenige weken van practijk hebben de wenschelijkheid aange toond nog een stopplaats voor de van hier vertrekkende autobussen, tusschen het station en de brug. Thans is daarvoor aan gewezen de Wilhelminakade, bij de Gene raal Cronjéstraat. De feesten van het 59-jarig bestaan. De commissie voor de feesten ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van het Nocrdzeekanaal, onlangs benoemd, is eenigszins gewijzigd in samenstelling en heeft de functies als volgt verdeeld: J. L. Dunnebier, voorzitter; K. H. Tusenius, vice- voorzitter; J. de Nobel en W. Chr. Suwe- rink, secretarissen; R. S. van der Veen, penningmeester; dr. C. I. de Vries Robles, M. G. van Praag, N. Gonlag en J. de Waard, commissarissen. Men verwacht een luisterrijk feest. Reeds zijn sub-aommissies samengesteld voor financiën, muziek, sport- en volksfeesten, kinderfeesten, winkelweek, versiering en verlichting, concerten enz. en vlootrevue. Safety first. Wij hebben reeds eerder opgemerkt, dat, tijdens de staking der En- gelsche mijnwerkers, voor de kolenwerkers hier buitengewoon veel werk is. Een drukte, die nog steeds neiging toont om to- te nemen. Niet alleen, dat buiten de g-v one Hollandsche trawlers, waarop het bedrijf is ingesteld, een aantal Engelsche visschersschepen hier komen om te bunke ren; vooral de laatste 2 weken ziet men steeds meer vrachtbooten hier een vracht kolen laden. Men moet in de groote haast de veilig heid echter niet vergeten. Het is nu in één week al twee keer gebeurd, dat het touw brak. waaraan de zgn. ramenelschijf be vestigd is en een keer, dat 'een boom om sloeg. In deze drie gevallen werden arbei ders licht. gewond. Doch dat is meer geluk dan wijsheid geweest. Geen vischmeelfabricsge. Men herinnert zich, dat in het begin der vorige maand de vischmeelfabriek der N. V. Chemische Fa briek Elvis werd stopgezet door de politie, wegens het ontbreken van een hinderwet vergunning. B. en W. hadden toen, op voortdurende klachten van buren en gezondheidscom missie, wegens voortdurend onaangename lucht, de voorloopige vergunning, na het einde van den proeftijd niet gecontinueerd. De firma had instusschen reeds een meer achterwaarts gelegen perceel aangekocht en deed dat voor iabriek inrichten. Zij vroeg toen daarvoor vergunning aan, om een vischmeelfabriek te mogen hebben. Thans is echter deze vergunning, bij be sluit van B. en W. geweigerd. Blijkbaar vindt men het gevaar te groot, dat alweer,, Zilveren professiefeest. Naar aan leiding van ons bericht over het zilveren professiefeest van zuster Agneta, verzoekt men ons te willen medeaeelen, dat dit niet is 23 doch 25 Aug. a.s. Een en ander staat mede in verband met de jaarlijksche Re traite der Eeuw. Zusters. Uitslag loting. 1. J. J. van Etten (brd.); 2. J. de Wagt; 3. J. A. M. Goemans; 4. S. de Groot (voorl. brd.); 5. H. Bouwman; 6. J. P. C. van Vliet; 7. J. W. Lemmers (voorl. brd.); 8. P. Vreeken; 9. M. Nieuwenhuizen; 10. W. F. Langeler (voorl. brd.); 11. C. v. d. Wilden; 12. J. Vree ken; 13. J. P. A. van Saassen (brd.); 14. H. S. A. Bakker; 15. H. J. van Waverep (voorl. brd.); 16. J. H. Prins; 17. B. Vrugt (voorl. brd.); 18. G. v. Kooten.); 19. J. de Rooy (brd.); 20. W. M. N. Schouten (voorl. brd.); 21. C. Langeler (voorl. brd.); 22. N. A. Kleijne; 23. C. C. van der Vossen; 24. M. J. van der Meij; 25. W. de Jong (voorl. brd.); 26. A. Janse; 27. S. J. van 3ezu; 28. P. J. A. Heeres (voorl. brd.); 29. J. v. d. Kwaak; 30. J. Heemskerk (voorl. brd.); 31. A. A. de Groot; 32. S. P. Staaft; 33. J. J. Cardol (brd.); 34. J. v. Roo- den (voorl. brd.); 35. P. J. v. d. Ploeg; 36. J. Peet; 37. J. W. J. van Biezen (voor;, brd.); 38. M. Marijnis; 39. D. Stoker, 40. H. Rikkers (voorl. brd.); 41. G. Teeuw (voorl. brd.); 42. F. Ruigrok; 43. P. v. d. Lans; 44. Th. J. Seijsener; 45. G. W. Assendelft (brd.); 46. W. Philippo; 47. C. Schink; 48. P. A. G. Versteege; 49. Q. J. Smit (brd.); 50. L. Duijzers; 51. N. F. Telkamp (voorl. brd.); 52. H. S. Lommerse (voordl. brd.); 53. J. Boll,; 54. M. de Groot (voorl. brd.); 55. R. Hill; 56. A. Waasdorp (cvoorl. brd.); 57. I. Zwaneveid (brd.); 58. P. j. v. Wetering (brd.); 59. P. J. Keijzers; 60. Th. J. Heems kerk (voorl. brd-.); 61. J. M. van Schraven- dijk (voorl brd.); 62. M. L. Veldhuijzen v. Zanten 63. J. v. d. Akker (brd.); 64. F. Duinkerken 65. P. J. van Nassau; 66. H. J. Tesselaar; 67. M. A. Methorst (brd.) 68. I. Th. Cornet (voorl. brd.); 69. D. Noppen (brd.); 70. J. N. de Groot; 71. C. Stijnroan 72. F. Gabel (brd.); 73. E. v. d. Beid; 74. J. A. Pruysers; 75. L. A. Schrier (brd.); 76. J. Metz; 77 C. A. Kejjzer; 78 J. W. Glas; 79. M. Kelderman (brd.). Openbare les. Vrijdagavond hield mej. Rie Kruydenberg, piano-onderwijzeres een openbare les (concert) voor en door de leerlingen. De N, V. C. Jonkheer en Zn, had gezorgd voor fijne rooae en witte gla diolen, die gearrangeerd door den heer H. G. Hoogervorst de concertzaal van Flora een prettig aanzien gaven. De zaal was vol; de meeste ouders hadden door hun tegenwoordigheid blijk gegeven, met het onderwijs aan hun kinderen gegeven mede te leven. De les begon met een openingslied, door de leerlingen gezongen, geaccompagneerd door Mej, A, van der Meij, dat de goede stemming er terstond inbracht. Toen werd het programma afgewerkt; 43 nummers naar volgorde der moeilijkheden gerangschikt vol afwisseling. De kleintjes onderscheidden zich door zeer mooi spel uit het hoofd; anderen frappeerden door de mooie, maar moeielijke combinatie van spel en zang, terwijl aardige vierhandige stukjes waren ingeiascht. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. Kort na de pauze boden een paar lieve kleuters bij monde van mej. Clara Ter Woort hun leermeesteres een cadeau aan, bestaande uit een van gedreven kope? ver vaardigde parapluie-standaard met garni tuur. Ook werden mooie bloemen aangebo- De Woonwagenwet, Wegens overtre ding der Woonwa^lnwet werd bekeurd J- M., verblijvende in het woonwagenkamp, alhier. Burg. Stand. Geboren; z. van E C. M; GroenDuiker. z. van A. SchaapHoog land. q. van A. J. van VlietRijndorp. z. van M. C IngenhouszCrene de long. - z. van A. Jvan DiejenWolterman. Ondertrouwd; P. G. Hoogêveen en G. W. Hulsberg, Overleden; C. Zwemmer, 33 i„ ongehuwd R.-K, S.V. „Santpoort". Deze vereeni- ging houdt haar jaarvergadering Vrijdag 13 Augustus, in café „Zomerlust", aanvang 3 uur. De agenda vermeldt o. m.; Bestuursver kiezingen en een opnieuw te kiezen elftal commissie. Personalia. De heer W. G. J. Méulmari stalionschef, alhier, wordt met 16 Augustus a.s, overgeplaatst als stationschef 2e klasse naar het station Utrecht (Maliebaan). Tooneel. De R. K. Tooneelvereeniging „Sint Engelmundis" besloot op de vergade ring van 6 Augustus een aanvang met de re- petitiën te nemen op 26 Augustus. Inplaats van denheer H. Heeremans, die als lid be dankt heeft, werd tot secretaris gekozen deheer Jac. Gozeling, Biezenweg, Santpoort. Rijden iu verboden richting. Alhier zijn wederom vijf houders van motorrijtuigen be keurd wegens het rijden in verboden rich ting. Een hond doodgereden. Zondagmiddag .te ongeveer half 5 is op dsn Rijksstraatweg te Schoten nabij den Overtonweg door een auto een zwartharige Duitsche Herdershond (reu) doodgereden. De halsband ligt ter beschikking van den eigenaar aan het bureau van politie te Scho ten. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Bijster, Ipenrodestraat 12, eenig haakwerk; Koopman, Zomerstraat 39, Haarlem, rugzak; G. Kromhout, Lanck- horstlaan 6, kinderportemonnaie met in houd; J. B. Jonkman, Eikenlaan, Duitsche leesboeken; Coelemeijer, Voorweg 6, paar zwarte schoenen; P. Leeuwenberg, Oranje plein 3, mand; N. J. Martin. Sumatrastraat 17, hondenhalsband; H. Mailland, Leid- schestraat 74a, Hillegom, hond (Duitsche herder); J. A. Affourtit, Molenwerfslaan 107, een koperen gewicht; F. Schoo, Lin- denlaan 10, broche; W. Loman, Spaarn- zichtlaan 4a, huissleutel; J. Uitendaal, Prin senlaan 20, kindertrui; W. Schoo, Iepen laan 17, schroevendraaier; W. Driessen, Molenwerfslaan 116, vrouwenbeurs met in houd; L. J. Floris, Kadijk 9, hamer; J. Kroe- ze, Haemstedeplein 34, een sigarenkoker met inhoud; Slikker, Heerenweg <14, een nummerplaat van een auto en een insigne; D. Biesbrouck, Geweerstraat 5, metalen meetstok; S. Oudhuizen, Burgwal 77 zwart Haarlem, een doos met inhoud; H. Nees- kens, Kastanjclaan 35, sportriem; A. Meul- man, Binnenweg, gummieriem; F. Klinge, Qrayenesterlaan 130, zonnebril in étui; Mej. Wildschut, Giipperweg 57, wit hondje; Schulz, Iepenlaan 4, pakje met inhoud; G. de Zwaan, Dr. Leydstraat 24, Schoten, zil veren kinderportemonnaie met inhoud; T. Tesfc, Zomerluststraat 16, een pet; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een bouwkun dige teekening, een bos sleutels; een bad handdoek en muts; Bureau van Politie Boe kenrodestraat 9, een huissleutel en een stuk bewerkt ijzer. U kunt werkelijk niet Uw best doen, zoolang U er niet op z'n voordeeligst uitziet. Scheer U daarom dagelijks met een Vaiet. Importeur* Fa. B. MKINDZRSMA - DEM HAAS. 9 Augustus le soort 11.1016.90; 2e soort 2.40 4.40; 1100 K.G. Slaboonen 5.908.50; 201000 K.G. roode kool 0.802.50; 31000 K.G. gele kool 1.— a 2.30; 28000 K.G. witte kool 0.80—1.20; 2000. K.G. zilveruien 2.60. Mep 4.40—5,90. Drielingen 4.40. 512 K.G. gele uiten 9.30. Gele drielingen 5,20. Mep 8.40—8.50. NOORD SCHARWONDE, 9 Aug. 104200 K.G. aardappelen Schotsche muizen 4.10 8.40; Duke of ^ork 2.502.70; Schoolmee sters 2.302.40; Eigenheimers 3.103.80 Blauwe eigenheimers 340; Blauwe aardap pelen 3.603.80; 200 K.G. sperzie boonen 7 709.00; 10 K.G. sniiboonen- 10.90; 1004 K.G zilveruien f 1,101.60; Drielingen 3.10—3.90; Zilvermep f 3.40—4.90; 6200 K.G. gele mep. f 7.407.9Ó; Drielingen 6 40 —7.20; gele mep 7.00—8.30; 35400 K.G. rqode kool 0.702.80; 4.2600 K.G witte kcol 0.50—1.40; 5200 K.G. gele kool 1.90 —2.60; 1100 Bos wortelen 5.305.70; 24800 stuks bloemkool 10.1014.90; 2de soort 1.602.60. VLKMAAR, 9 Augustus. Veemarkt, 46 vette koein 2.404.40, 33 vette kalveren 60 a 15Ö; per'pond 1.10 1.40. 40 nuchtere kalveren 1028; 6 vette schapen; 332 varkens, zware per pond 0.760.82; zouters 0.70. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Augustus. 61000 K.G. aardappelen. Schotsche muizen 3.906,10; schoobnpeste-s 33.60; Duke of York 3.20; Blauwe eigenheimers 2 i 3.50; Drielingen 3.10 a 4; kleine 1.20. 600 bos wortelen 6; 32000 stuks bloemkool, Secr.: Th. Hijnen, Zeeweg 214 H, Velsen, Driehuis. OFPldEEL iS.tu 'f.'S. Vrijdagavond a.s. 13 Augustus jaarverga dering in café „Restaurant „Zomerlust", aanvang 8 uur. Gezien de belangrijke agenda dezer vergadering worden de leden dringend verzocht allen aanwezig te zijn, De donateurs zijn eveneens van harte wel kom. De datum zaj worden vastgesteld van onze jaarlijksche algemeene H. Communie, waaraan een gezamenlijk ontbijt verbonden is bij de fcerw, Zusters in het Gymnastiek lokaal. Met de intrede van het nieuwe seizoen, worden de nog niet aangesloten R.-K, Voetballers in Santpoort en omstre ken er op attent gemaakt, als zij die zich nog willen opgeven als lid, dit ten spoe- digste cloen, met het oog op de indeeling ^er L..a, bondsopgave en administratie enz. Zij kunnen verzekerd zijn direct in een elftal geplaatst te worden. Mochten er soms nog Donateurs en buitenstaanders der vereemging zjjn we]ke de functie van elf talcommissielid wenschen Waar te nemen, dan houdt het bestuur zich ten zeerste aan bevolen en worden beleefd verzocht op de vergadering aanwezig te zijn. HET BESTUUR. Onder voorzitterschap van het bonds- bestuurshd den heer dr. J. van Prooije, ver gaderde Zaterdagmiddag in de tuinzaal van Brinkman te Haarlem de afd. I van den N. V. B. De voorzitter wenschle de kam pioenen geluk, in het bijzonder Stormvogels en Hilversum, Verder wees spr. op het toenemen van het aantal overtredingen dor spelregels en deed een beroep op de club besturen om de bestrijding daarvan niet over te laten aan het bondsbestuur, maar in deze zelf preventief-werkend mede te helpen- De aftredende secretaris, de heer A. G, J. Hollweg te Leerdam en het lid de heer K. J, J. Lotsy te Dordrecht, werden bij accla matie herkozen, Bij de bespreking der agenda van de bondsvergadering, merkte de heer Drilling van Blauw-Wit op, dat z. i. het bespreken van deze agenda geen nut heeft, want de lakens worden toch uitgedeeld in de vak- vereenigingen. Intusschen maakt spr, enkele opmerkingen over cènige détails van het jaarverslag. O. m. wijst spr. er op, dat de N. V. B. in het afgeloopen jaar 40.000 winst heeft gemaakt en toch wordt een H. O. van 16.000 gehandhaafd als sluitpost. Het bondsbestuur is z. i. niet doordrongen van de noodlijdendheid van sommige clubs. Er is een reserve van 50.000 en nog wordt nu een extra-reserve van ruim- 10.000 ge vormd voor de Olympische Spelen; waar om kan dit niet bekostigd worden uit de normale reserve? Waar dient anders die reserve van een halven ton voor? Spr. wil zich tegen de financleele politiek van den N, V, B. keeren en besluiten, dat geen H. O. wordt geheven komend jaar. De heer Bron-khorst bepleit de wenscbe liikheid om het contact met de afgetreden commissie voor ruw spel te hervatten en het jaarboekje weer uit te geven. De voorzitter antwoordde, dat z. i, de ruw-spel-commissie weinig uithaalde. De heer Timmermans (bondsbestuur) be strijdt de finanlrieele bcschouwialgen van den heer Drilling. De posilie van den bond was onlangs zóó kritiek, dat er geen liquide middelen waren. Daarom heeft het bestuur gedaan wat de heer Drilling zoo bestrijdt,- doch de positie van den bond is nu zeer sterk. De heer Drilling, verklaart weinig tevre den te zijn. De heer Tammen (Gooi) verklaart 't eens te zijn met den heer Drilling. De bondsvergadering agenda levert ver der geen debat op; alleen merkt dr. Ris (Schiedam) op, dat ook z. i, de bespreking dezer agenda op deze afdeelings-vergade- ringen niet thuis behoort. Deze vergaderin gen moeten zich bezig houden met de af- deelingsbelangen. De heer Lutterot (Alkmaar) meent het tegendeel van de door den heer Ris naar voren gebrachte. Juist op de afdeelings- vergaderingen krijgen de vereenigingen de gelegenheid zich te uiten. De voorzitter is hte hiermede eens. Een voorstel van den heer BronkhorSt om meer aandacht te schenken aan de bekerwedstrijden van den N. V. B, wordt aanenomen. Over het voorstel van de vereen, Q. S. C., H. R. C. en D.W.S. „Herziening van het door het bondsbestuur geno-men beslissing inzake de „kwestie-Helder" wordt door directe afgevaardigden het woord gevoerd. Ook de voorzitter gaf een uiteenzetting; het bestuursbesluit om Helder te schorsen, berustte op een onvolledig oordeel en was onreglementair. Daar moest op worden teruggekomen en de nu genomen beslissing is juist. Na uitvoerige discussie werd esn motie, om D. W. S. te handhaven in de 2e klasse, aangenomen met 35 tegen 19 stemmen en 23 blanco. Een motie H. R. C. om de ver- eeniging Helder alsnog te schorsen, werd verworpen met 3123 stemmen en 24 blanco. Daarna wordt het omkoopingsgeval bij den wedstrijd V.S.V.-West Frisia bespro ken. Purmersteijn stelt voor, haar te her stellen van de dupeering. die voor haar uit dti geval voortvloeide, op een wijze als het bondsbestuur beslist. De voorzitter zegt, dat het bestuur daar geen wet op weet, Het mdeelingsstelscl laat het niet toe, hoewel erkend wordt, dat gepleegd onrecht vast staat. Betoogd wordt, dat recht boven ste,- sel gaat. Het voorstel-Purmersfeijn wordt aangenomen met 73 voo-1 en 3 blanco, De vereeniging Zandvoort bespreekt de wijze van bestraffing van eenige spelers en ver zoekt een nader onderzoek, omdat de ware schuldigen niet gestraft zouden zij-n. •Het verzoek wordt met 19 tegen 10 stem men en 49 blanco verworpen. Het afdeeiingsbestuur5ltd. de heer Dolt- weg verdedigt een voorstel, om de afdee- lingsbesuren meerdoor het hondsbestuur te doen kennen. De heer De Nobel (Stormvogels) waar schuwt voor het gevaar van decentralisatie, waarna het voorstel aangenomen wordt, Een verzoek van D. \V. S. om een inge diend protest, dat niet behandeld is, alsnog in behandeling te doen nemen, wordt na discussie voor kennnisgeving aangenomen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Inplaats vjpi een overwinning leed E.D.O. een smadelijke nederlaag; met niet minder dan 6—1 werd verloren. Voor rust had L. F. C, de leiding; na rust werd het 2—0, waarna E.D.O, de leiding verkleinde, door H. Oomen, zelfs wist Brcems nog gelijk te maken, maar de scheidsrechter besliste bui- tenspel. Ongeveer 20 min. voor tijd stond het nog 21, waarna E.D.O. finaal ineen zakte en L. F. C. de stand opvoerde tot 61, maacmee het einde kwam. Het E.D.O.-elftal zag er als volgt uit; Beets v. Tongeren Zwart Kuipers Drayer Koremans Koning Breems J. Oomen Koremans H, Ooyen te HAARLEM, zal op des avonds na 7 uur m het Notaris huis aan de Bilderdijkstraat aldaar, met tuin te Haarlem, Ripperdastraat No. 9, groot 1,12 Aren. Aanvaarding bij betaling op 30 Sep tember 1926. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag van 24 uur. Tnl. bij voorn. Notaris, Jansweg 44. Vr. IVelke is de kortste weg van Hoofd dorp naar Schiedam en hoeveel K.M. is dat? Antw. Eloofddorp Venneperdorp Leimuiden -Rijnsaterwoude Ouds hoorn Alphen a.d. Rijn Boskoop Waddinxsveen Moerkapelle Kruisweg - Bleiswijk Bergschen Koek Hiilegers- berg Rotterdam Schiedam. Afstand -62.1 IC. M. Vr. Welke is de beste weg per auto van Velseroord naar Bussum? Antw. Velseroord -Velsen Amster dam Diemerbrug Geinbrug Weesp Ankeveen Bussum. Afstand 47.6 IC. M. MGR. MANEIQUEZ Y ZARATE. f Met de korte mededeeling: De onlangs gearresteerde bisschop van Huejutia is' in de gevangenis van Vera-Cruz dood gevonden, hebben de telegrammen uit Mexico dezer dagen den marteldood vermeld van mgr. Manriquez y Z'arata, een der meest bekende leden van het Mexicaansche episcopaat. De dood van dezen bisschop heeft onder de Katholieken van Mexico diepe verslagen heid gebracht. Mgr. Manriquez y Zarate, bisschop van Huejutia, had in een moedig herderlijk schrijven de regeeringspoliliek veroordeeld. Den 13den Mei werd een escadron cavale rie, onder aanvoering van kolonel Lopcz, uitgezonden, om den kerkvorst in hechtenis te nemen. Den bisschop werd meegedeeld, dat de regeering besloten had, het tegen hem in geleide proces te Pachuca te doen voortzet ten. Daar zou het vonnis vallen. Na een korte nachtrust las mgr. 's mor gens om 4 uur de H. Mis, waarna hij zich bereid verklaarde, de regeeringsagenten te volgen. Rond de bisschoppelijke woning waren duizenden katholieken van Huejutia en uit de omgeving samengestroomd. Voor hij in het zadel steeg, om met den troep, die hem op eenigen afstand wachtte, de reis te aanvaarden, riep de bisschop een laatste protest den regeeringsvertegenwoor- digers toe; „Wij protesteeren tegen de be- leediging, der bisschoppelijke waardigheid in onzen onwaardigen persoon aangedaan; wij prctesteeren vooral, wijl aeze beleediging Gods kerk wordt aangedaan." Daarna besteeg de gevangene zijn paard en staande in de stijgbeugels hief hij de hand op, om de menigte te zegenen. De duizenden knielden neer. Er heerschte een ontroeren de stilte, waarin luide en plechtig de litur gische woorden klonken van den bisschop- pelijken zegen Toen drong plotseling de menigte schreiend en jammerend naar voren; het smeekte den bisschop, den „vader", te blij ven, Slechts met moeite kon hij zich van de menigte die hem volgde, losmaken. En terwijl de troepen van kolonel Lopez den bisschop in hun midden namen en den weg naar Pachura insloegen, bleven de ka tholieken hun bisschop schreiend nastaren en luidde de kathedraal haar noodklok. De bisschop toonde voor den rechter van Pachuca dezelfde edele en moedige houding. Hij begon met de verklaring, dat hij slechts, door geweld gedwongen, voor den rechter verscheen. De magistraat vroeg hem, of hij met zijn herderlijk schrijven bedoeld had den regee- ringsvorm te wijzigen of de constitutie af te schaffen. Ik heb de heilige rechten der kerk en het "katholieke geweten willen verdedigen en ik heb verandering van die grondwetsartikelen gewild; welke met deze rechten in strijd zijn, antwoordde de bisschop. De magistraat vond in deze verklaring re den, om den prelaat te veroordeelen. Den 16den Mei werd de bisschop naar de ge vangenis geleid. Het bisschoppelijk schrijven, waarin de maqonnieke regeering aanleiding vond tot deze rechtsverkrachting heeft destijds in heel Mexico verspreiding gevoriden. Het droeg het opschrift; Leve Christus, onze Koning! Er mag misschien een of ander meenen, al dus mgr. Zarate, dat wij ons roekeloos aan den toorn van de tirannen blootstellen. Maar dat is beter, dan zich bloot te stellen aan den toorn Gods. Wij vreezen de gevangenis niet, noch de moorddadige geweren. Wij vreezen slechts God. Wij verwerpen, veraf schuwen en veroordeelen plechtig iederen aanslag die de Mexicaansche regeering tegen de Kerk richt. De heer president moge weten, dat er in dit land een man leeft, die met Gods genade den moed heeft, zoo -noodig, den marteldood te sterven voor Christus en Zijn Kerk (Msb.) HAARLEMGr. Houfstraal I8rood A'DAMSpuistraat 301. Vraagt prospectus en demonstratie bij den vertegen woordiger voor Haarlem en Omstreken DE BLITZ 2 CHABESO is zoo goedkoop dat iedereen het genieten kan, en zoo fijn van smaak dat de voornaamste families tot de meest geregelde gebruikers behooren. CHABESO kost niet meer dan gewone kogelfleschjes-limonade, doch bevat GEEN sacharine, GEEN kleurstof, GEEN schade lijke zuren en GEEN kunstmatige schuimmiddelen. CHABESO is een zeer aangename en gezonde natuurdrank die men U overal en gaarne schenkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2