Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Indeeling van de geheele W ieringermeer. Opheffing Pasvisa NederlandPortugal. De Hoenderpest. De Zuiderzee-tverken. De Weeldebelasting. R. K. Kamercentrale Leiden. Pauselijke onderscheiding. Arbeidsbemiddeling. „Kennen SieHerzogen- busch?" Het kastekort bij de Bossche Politie. H. M. de Koningin-Moeder. KUNST EN KENNIS. RECHTZAKEN. De Culemborgsche affaire. Zorgelooze zeevaart. Wat men niet mag doen als men failliet is. Postdiefstal. Inhoud van Tijdschriften. Levend verbrand. Na zes weken het lijk gevonden. Smokkelaar aangeschoten. Verdelging van vliegen. Een duur toestel. De uitgebroken inbreker. Inbraak te 's-Hage Ondeugdelijke rumboonen? Aan 'n groot gevaar ontsnapt. Een ongeval bij het rangeeren van paarden. Tram te Velp ontspr Jongetje ernstig gewond. Smokkelaars door Douanen betrapt. Auto te water gereden. Auto tegen een boom gereden. Aanrander gevat. Zwendelarij in 't Rijnland. Stakingsrelletjes te.Tiel. Wie weet er meer van? Flesschentrekker aangehouden. MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. Arbeidsvoorwaarden in de Carton-industrie. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Uitwisseling van Deensche en Ned. Boerenzoons. AND Slachtoffer der wetenschap. Laaghartige doodslag. Joegoslavië contra Bulgarije. Mislukte aanslag op Pangaio Cholera in China. ■Binnenkort wettelijke regeling te verwachten. Dezer dagen is, naar men weet, tot stand gekomen de wettelijke regeling, krachtens welke gedeelten van de Zuiderzee, nabij Wie- ringen en Anna Paulowna, bij die gemeen ten worden ingedeeld. Hiermede is aan een sedert geruimen tijd bestaanden wetteloo- zer. toestand een einde gemaakt. Geen en kel gemeentebestuur toch had bijvoorbeeld op den gemaakten afsluitdijk eenigebevoegd heid. Was daar een sterfegeval voorgekomen, dan ware het niet mogelijk geweest dit in de registers van den Burgerlijken Stand in te schrijven. De Hinderwet kon er niet na geleefd worden. Gemeentepolitie was niet bevoegd, er op te treden voorzoover haar personeel niet tevens een aanstelling bij de rijkspolitie had. Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling, voor het vervolg een dergelijken toestand te vermijden en worden nu reeds plannen gemaakt tot gemeentelijke indeeling van de geheele Wieringermeer, het gebied van ruim 20.000 H.A., dat binnen enkele ja ren zal worden drooggelegd. Naar de „Tel." verneemt, zijn er bespre- kingen gaande tusschen Nederland en Por tugal om te komen tot de afschaffing van het wederzijdsch pasvisum. Verwacht wordt dat binnenkort deze besprekingen met een. gunstig resultaatzullen worden bekroond. ?/at doet de Regeering? Van zeer betrouwbare zijde verneemt „De Tijd," dat verleden week bij Eysden een wagon Italiaansche kippen de grens is ge passeerd, die in meer dan ergerlijken toe stand verkeerde. De dieren, die reeds den langen weg hadden afgelegd, waren ver pakt in kratten, met 25 stuks tegelijk. Met ingetrokken kop konden zev blijven staan, iedere beweging was absoluut uitgesloten. Het voer, dat was medegegeven, was geheel verbruikt. Een gedeelte ervan was, vermengd met den mest, geworden tot een harde korst. In den wagon lagen verscheidene dieren dood en de nog levende kippen pikten aan de cadavers. Nu is het bekend, dat juist de Italiaansche kippen de pest onder onze hoenderstapel hebben gebracht, zoodat het lang niet uitgesloten is, dat deze gevreesde ziekte weer opnieuw geïmporteerd is. Eenerzijds is hier een taak weggelegd voor Dierenbescherming, anderzijds dient de Re geering direct in te grijpen, opdat niet meer schade aan de pluimveefokkers wordt toege bracht, dan reeds geschied is. O.i. is hier periculum in mora. In de omgeving van Maastricht hebben meerdere kippenhouders eenige dagen na aankoop van deze beruchte zending, ver scheidene kippen dood op hun erf gevonden. ^len N. V. van aannemingsfirma's voor aanieg van dijken. Van Wieringen wordt aan de „N. R. Crt." gemeld Het is het voornemen van den dienst der Zuiderzeewerken om de werken tot het aan leggen van den afsluitdijk van Wieringen naar de Friesc.he kust en .den dijk van Wieringen naar Medemblik onderhands aan te besteden. Het zou de bedoeling zijn dat vier groote aan nemingsfirma's een naamlooze vennootschap oprichten, ten einde de werken uit te voeren. Ook het rijk of de dienst der Zuiderzeewer ken zal bij deze vennootschap betrokken zijn. Als aannemingsfirma's die hiervoor in aan merking zouden komen, worden genoemd: de firma Van Hattem en Blankevoort te 's Gravenhage; de Hollandsche Aannemings Maatschappij te Den Haag; Volker en Bos te Sliedrecht, en DSn Breejen van den Bout te Nijmegen. VRIJSTELLING VAN DEKENS MATRASSEN EN PELUWS. Öe Kamer van Koophandel te Tilburg neeft van den Minister de mededeeling ont vangen, dat Z. Esc. voornemens is, om vóór dat de mondelinge behandeling van het wets ontwerp tot heffing eener weeldebelasting plaats vindt een ftota van wijziging in te die nen, welke o.m. duidelijk zal doen uitkomen, dat dekens, matrassen en peluws niet vallen onder de werking der wet. De heer J. H. Kaale te Bleiswêjk, heeft .vegens drukke bezigheden, alsmede om ge zondheidsredenen, bedankt als bestuurslid van de R. K. Kamer-Centrale Leiden en van de R. K. Kringkiesvereeniging „Statenkies- krjng Gouda". In het bestuur van de R. K. Kamer-Centrale Leiden, wordt de heer Kaale opgevolgd door den heer mr. E. J. M. H. Bolsius, te Leiden. Naar de „Resb." verneemt, is ook aan me euw Steger-Kraetzer, echtgen. van prof. dr. Alph. Steger, ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest, een Pauselijke onder scheiding verleend, n.l. het gouden eerekruis Ec.clesia et Pontifice. Met 1 Aug. is aan den heer G. Ernst, lid van de Commissie van Advies voor de Ar beidsbemiddeling voor het Hotel- en Café- Restaurantpersoneel, op verz. eervol ontslag verleend. Voor het tijdvak 1 Aug. 1926 tot en met 31 Dec. 1927 is tot lid dier commissie benoemd de heer J. F. Bijsterveld, te 's-Gra- venhage, 2e voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- Geëmployeerden „St. Antonius", De „Tel." drukt een cliché af van een poststempel, die te 's-Hertogenbosch wordt gebruikt. In den binnenrand staat ,,'s-Her- togenbosch, Handel- en Industriestad", en in het middenvak kan men lezen „Kennen Sie Herzogenbusch Stadt für Handel u. Gêwerbe." Het blad plaatst hierbij een artikeltje, waaraan het volgende is ontleend De Nederlandsche Posterijen gevoelen zich klaarblijkelijk als officieel lichaam verplicht, krachtig mede te werken aan de vreedzame' annexatie van ons dierbaarplekje gronds, Eerst hebben zij ons eiken brief aangemaand versch gekarnde Blue Band te nuttigen, daarna zijn zij begonnen met re clame voor tal van Nederlandsche gemeen ten, en thans zetten zij deze taktiex voort met een nieuwe methode vertalen van reclame teksten in het Duitsch, wellicht zulks bleek ons nog niet ook in andere talen. Ware het, dat deze reclame voor het buiten land was bedoeld, men zou moeten zeggen dat zij weinig of geen zin heeft.... en dat zij raar gestyleerd is. Bijgaand poststempel evenwel werd ontvangen door een firma te Amsterdam „Kennen Sie Herzogenbusch Wie een lexion opslaat zal ontdekken, dat onze Oos'te lijke buren geen kans zien om van 's-Herto genbosch te spreken, en dat zij 't dus maar met „busch" afdoen. Maar dan doet het toch allerzotst aan, dat onze posterijen die dan wel postereien zullen heeten, aan den anderen kant van de grens deze belache lijke uitspraak bevorderen door haar klak keloos op een poststempel over te nemen. Of verdient het aanbeveling, er op het Voet spoor van het lexicon maar van uit te gaan, dat „Den Bosch" in het Duitsch „der Busch" heet. Mocht de nieuwe methode ingang vin den, dan komen wij nog voor vreemde din gen te staan.... een goed Franschman spreekt nu eenmaal van „Utrek" èn een dito Anglicaan van „Joetrekt". Maar gaat het nu aan om onze poststempels te versieren met rariteiten ais „do you know Joetrekt?" of „connaissez-vous Utrek „Kennen Sie Herzogenbusch wie de vraag aari een ras-Nederlander stelt, kan op slechts één antwoord rekenen, dat populair zal zijn, maar ondubbelzinnig spreek je möers taal Reclame zit tegenwoordig in de lucht. Dat de posterijen er aan meedoen, getuigt van commercieelen zin. Maar laten zij dat dan doen in onzen eigen taal, temeer waar 't binnenlandsche poststukken geldt. Wap- neer wij blindelings overnemen het ver- duitschte. Nederlandsch, dat blijkbaar aan de overzijde van onze Oostgrens in zwang is, loopen wij nog de kans, dat onze post stempels straks ook de „bushreiche Um- streichen" van „Herzogenbusch" annon ceeren en waar is dan het einde Naar wij vernemen, heeft het Kamerlid W. Drop zich tot den minister van Justitie gewend in verband met het bericht, dat de met verlof zijnde Commissaris van Politie te 's Bosch, bij beschikking van de Arron dissementsrechtbank buiten vervolging is gesteld. De heer Drop moet tegenover den Minis ter hebben betoogd, dat hoe ook de kwestie vamde kastekorten is of wordt opgelost, het prestige van den Commissaris van Politie zoo is geschaad, dat zijn ontslag of zijn ont slagname gewenscht moet worden geacht. Het soc.-dem. raadslid Jimmink heeft aan den Burgemeester de vraag gesteld, of ook hij niet van meening is, dat, hoe ook de zaak van het kas-tekort verder afgedaan wordt, de Commissaris van Politie moeilijk op een zoo belangrijken post kan worden ge handhaafd en zoo ja of hij dan bereid is de noodige stappen te doen, die tot de ontslag name van den Commissaris van Politie kun nen leiden Haar gezondheidstoestand uitstekend. Zaterdagavond liepen te Amsterdam ver ontrustende berichten over den gezond heidstoestand van H. M. de Koningin- Moeder. De Tel. verneemt, dat deze geruchten abspluut eiken grondslag ontberen en dat Koningin Emma zich nog steeds in een uit stekende gezondheid mag verheugen. blanco strafregister en elschte ten slotte een jaar gevangenisstraf. De verdediger van den verdachte pleitte clementie en vroeg, zoo mogelijk, een voor- I waardelijke veroordeeling. Uitspraak 17 Augustus. Als verdediger van O. de Beus te Culem- borg, tegen wien door den commissaris van politie Blok een klacht werd ingediend, zal naar „Het Volk" meldt, optreden mr. Th. Muller Missis, advocaat alhier. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft Woensdag uitspraak gedaan in zake de stranding van het stoomschip-„Pro- tinus" IJM. 154 op de Hollandsche kust tij dens mist, De Raad is van oordeel, dat de schipper van de „Protinus" zorgeloos hééft genavigeerd. Deze stranding ware dan opk bij het betrachten van de noodige zeeman schap voorkomen. Het afgevaren bestek was onzeker. De looding van 21 vadem zachte zandgrond geeft niet de minste zeker heid omtrent de lengte. Het schip kan wel 20 mijl oostelijker of westelijker staan dan de schipper aannam, omdat de bedoelde strook zachte zandgrond, de z.g. binnenkant van de oesters, zich wel 60 mijl ver uitstrekt. De Raad acht een straf van schorsing hier geboden. Mitsdien straft hij den schipper door hem de bevoegdheid te ontnemen om als scbippertevaren op een schip als in art. 2 der Schepenwet bedoeld voor den tijd van 14 dagen. De 43-jarige restaurateur van het restau rant des Indes, te Maastricht, stond voor de Rechtbank aldaar terecht ter zake van het onttrekken van een groot aantal goede ren van allerlei aard aan zijn faillieten boedel. Verd. wilde het doen voorkomen, alsof hij door een advocaat verkeerd is in gelicht en hij wist dat hij het niet mocht doen. Het O. M., waargenomen door mr. Koae- ritsch, zeide dat verd. nnet te goeder trouw is geweest. Ter zake van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel, eische spr. 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 19 dezer. Vrijdag stond te Amsterdam voor de va- cantiekamer terecht een 30-jarig ppstbe- ambte, die op 24 Juni. j.l. werd betrapt dat hij in het stempellokaal van het postkan toor aan het Centraal-Station een brief wegnam, bestemd voor Groningen. Hij werd overgeleverd aan d^ politie. Uit zijn uni formjas werden bij fouilleering nog twee brieven gehaald en later uit zijn kastje ten postkantore drie brieven. De verdachte be kende die brieven te hebben weggenomen, om zich den inhoud toe te eigenen. Hij ge raakte daardoor in het bezit van kleine be dragen, Het bleek, dat deze postbeambte gedurende langen tijd brieven wegnam. Het O.M., waargenomen door mr. Rey- lingh, wees op den ernst van het misdrijf. Hij wilde echter in aanmerking nemen het BOEKENSCHOUW. AFLEVERING 3, JAARGANG 20. De Juli-aflevering opent met een artikel over Jan Engelman, door den hoofd-redacteur Pater Gielen. Geducht wordt dit 26-jarig jongmensch onder handen genomen, wegens veel en grof afgeven op dingen, welke hij niet kon weten, dus nooit mocht beoordeelen. Voorloopig kan hij er mee in zich zelve kee- ren. Een artikel over „de volmaakte Huis vrouw", (La Perfecta Casada), een over de rede van Jacques Maritain, den Franschen filosoofen een derde over „Notre cher Péguy", vormen deze aflevering tot een zeer lezenswaardige. Verder de gewone recensie rubrieken, welke een groot aantal romans en kinderboeken aankondigen. De moreele loupe is weer op de bekende wijze gehanteerd, zoodat ieder duidelijk wordt hoe men er over denkt. Ook de sinds eenige maanden nieuwe afdeeling „Voor opvoeder en Kind", schijnt veel levensvatbaarheid te hebben, daar velen er hun ondervindingen ten beste geven. Het geheel bevat een schat van wetenswaardige zaken. Een kind van ongeveer 4 jaar te Hulst is, doordat het met brandende lucifers heeft ge speeld, bijna geheel levend verbrand. Toen de brand bemerkt werd, waren de kleertjes en de huid reeds gedeeltelijk verschroeid. De levensgeesten waren toen nog niet geheel ge weken. Het lijk van het sinds zes weken verdwenen 28-jarige meisje uit Bardenberg (Duitsch- land), is Vrijdag in de buurt van Kerkrade door spelende jongens in een kuil gevonden. Het lijk, dat in verregaanden staat van ont binding verkeerde, was onder zakken ver borgen. De politie stelt een nader onder zoek in. De vermoedelijke dader, die eerst gearresteerd en weder was vrijgelaten, is opnieuw in bewaring gesteld. Vrijdagmiddag om 3 uur werd op Duitsch gebied nabij de grens van Vaals een koffie- smokkelaar, zekere L., Duitscher, door een Duitsch ambtenaar aangeschoten. De kogel drong tot in de maagstreek. Nadat een nood verband werd aangelegd, werd de man naar het ziekenhuis te Aken vervoerd. In vlakke witte borden brengt men een mengsel van 20 d. volle melk, 65 d. water, 15 d. formalin en wat suiker. Het mengsel is enkele dagen houdbaar. Dit mengsel is vooral aan te bevelen voor bakkerijen, levensmiddelenbedrijven en ter verstuiving in de omgeving van stallen. (Chemie en Industrie). In de buurtschap Zevender, nabij Schoon hoven, woont een landbouwer van ongeveer zestig jaar, G. R. genaamd, die een ziekte aan zijn handen heeft. Toen J. M. uit Schoonhoven bij hem op het erf kwam om eenden te koopen, kwam het gesprek op de eigenaardige kwaal. M. gaf hem een fleschje met een soort tinctuur en verzekerde hem een middel te weten, waardoor de- ziekte in veertien dagen tijds bedwongen zou zijn. De boer moest maar vast dat middel gebruiken, terwijl een toestel van f 300 moest aangekocht worden. De boer leende die f 300 aan J. M., die met het geld verdween, maar nog terug moet keeren. Dacht men aanvankelijk dat de uit het arrestantenlokaal te Kapelle bij Goes ont vluchte'gevaarlijke inbreker S. de vlucht naar Brabant had genomen, Vrijdagavond te onge veer vijf uur werd hij plotseling gezien. Alle politiemannen ter plaatse kwamen nu in actie, maar ook de burgerij hielp mede aan het opsporingswerk. Zeker wel 300 personen namen deel aan de klopjacht en zochten alle boomgaarden af. De in - en uitbreker werd echter niet gevonden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers zich door den tuin toe gang verschaft in een pand aan de Van Merlenstraat te den Haag, waar zij volgens de Avp. zijn binnengekomen door een ruit van de serre in te drukken. De bewoners hebben niets gehoord en sliepen kalm door. Toen mevrouw beneden kwam vond zij de voordeur van het nacht slot en de huiskamerdeur wijd open. De huiskamer binnentredende zag zij tot haar groote verbazing^ dat alle kasten wijd open stonden en de tafel vol lag met allerlei alsook een lade uit een der kasten op tafel was gezet. Uit een theekast werd een zilveren theeservies gestolen, alsmede veel zilver uit de kasten, een lepelvaasje met zilveren lepel tjes, terwijl uit een blikken theebusje een zilveren lepeltje werd gestolen. Blijkbaar zijn dus vakmenschen aan het werk geweest. Ook in de aangrenzende ka- voorkamer waren alle kasten losgemaakt en het schrijfbureau en daaruit het noodige gestolen. In de keuken vonden de dieven den huissleutel liggen, waarmede zij zich door de voordeur hebben verwijderd, zonder dat iemand iets heeft bemerkt. Ook eigenden zij zich een bedrag van f 5 foe, in de keuken dienende tot huishoudgeld voor de dienstbode, de melkpenningen lieten de heeren ligen. Het bedrag van het gestolene wordt op ongeveer f 600 getaxeerd. Verzekering dekt de schade. In een café in het centrum van Den Haag is Vrijdagmiddag het 12-jarige meigje D. S., dat daar zat met haar moeder en twee zusjes, onwel geworden* De Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en het kind overgebracht naar den Centralen Post, waar een arts ver giftiging constateerde, mogelijk door het gebruiken van rumboonen. De moeder had deze boonen gekocht in een winkel in het centrum der stad. Nadat het meisje behandeld was, kon zij naar huis gaan. Bij den betreffenden winkelier is door de politie op een partij bonbons beslag gelegd. De boonen, die nog in het zakje waren, zijn eveneens in beslag genomen en opgezonden naar den Gemeentelijken Keuringsdienst. Van den personentrein, die Donderdag- avond omstreeks half zeven van Hengelo te Almelo aankwam, sprong ter hoogte van de „Riet" een wielband. De trein werd spoedig tot staan gebracht. Een losse machine kwam daarna den trein halen en reed „stapvoets" het station binnen. De goederentrein uit Hengelo, die een poosje later kwam, ont- snaote aan een groot gevaar. Deze toch be speurde op het laatste moment dat de wissel niet goed stond en haalde -hem toen met een cordate beweging nog juist op tijd over. Door het onoordeelkundig rangeeren van een wagen met concourspaarden op 't em placement te Meppel. waarbij deze wagen met kracht op een anderen inliep, zoodat de buf fers braken en paarden en knechts door een geworpen werden, is „Marcheur" van W. baron van Voorst tot Voorst 'zoodanig verwond, dat het paard vermoedelijk vmrde- loos is geworden. Een personenwagen omgeslagen. Zóndagavond omstreeks half elf ontspoor de in de bocht tusschen de Zutpiiensche straat en den Bilïoenschen weg te Velp de voorste motorwzagen van een uit 3 rijtuigen bestaande 2.g. stop-tram van de Geldersclie Stoomtram Mij. met het gevolg, dat het rijtuig, dat vol passagiers was, geheel omsloeg. Wonder bo ven wonder kwamen bijna alle inzittenden met den schrik vrij. Slechts enkelen vielen in Zwijm of werden licht gewond. Volgens ooggetuigen is het ongeluk ver oorzaakt door de groote vaart, men schat haar °P 60 K.M., waarmede deze moeilijke bocht werd genomen, en waardoor een ongeluk on vermijdelijk was. Bij het uit de rails vliegen van den motorwagen brak de koppeling. Daardoor konden de beide volgrijtuigen in de rails blijven en de omgevallen motorwagen passeerde. De politie van Rhedeen kwam da delijk ter plaatse, stelde een nauwkeurig on derzoek in en nam den bestuurder in arrest. Op den Amsterdamschen straatweg, nabij de Kaap, is 'n automobiel, bestuurd door den keer H. van A. te Arnhem in volle vaart tegen eep boom gereden. De auto werd zwaar be schadigd, terwijl een elfjarig jongetje, dat naast den bestuurder zat, een ernstige hoofd wonde bekwam. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het niet behoorlijk functionnee- ren van de stuurinrichting. Vrijdagmiddag probeerden eenige smokke laars bij Vaals een partij koffie de grens over te brengen naar Aken. Nauwelijks op Duitsch gebied aangekomen, werden ze echter verrast door douane-beambten. Een der smokkelaars verzette zich tegen zijn ar restatie, waarop een beambte een tweetal revolverschoteh loste. Een schot trof den smokkelaars J. Lommers uit Haeren (Duitsch- land) in het onderlijf. Het tweede schot schampte langs een zijner V voeten. Hevig bloedende werd de getroffene over de grens gebracht en op Holiandsch gebied in een huis binnengedragen. Door den opperwacht meester der marechaussee te Vaals werd den verwonde een noodverband aangelegd, ter wijl onmiddeellijk een dokter gewaarschuwd werd. Op last van den geneesheer werd de ge kwetste per ziekenauto naar het hospitaal te Aken vervoerd. Zondagmiddag circa vijf uur reed te 's Hage een auto, waarin gezeten waren een heer, een dame en vier kinderen, wonende te Rotterdam, op den hoek van de Java- en de Zeestraat in een sloot. De bestuurder, het hoofd van het gezin, was niet op de hoogte van den plaatselijken toestand en vergistte zich in de richting van de tram. De korporaal-machinist der marine Wagner sprong gekleed te water en1 haalde de inzit tenden uit den auto. Een jongetje van twaalf jaar werd niet ernstig gewond. Alle inzittenden werden door den Gem. geneeskundigen dienst voor zoover noodig verzorgd en van droge kleeren voorzien. De auto is in beslaggenomen voor het in stellen van een onderzoek naar den toestand der remmen. Zaterdagmiddag 4 uur reed op de Meppe- lerstraatweg, dicht bij Zwolle, een vrachtauto van een firma uit Steenwijk, Op eenigen af stand achter hem reed een personenauto, be stuurd door den heer H. A„ eveneens uit Steenwijk. De heer A. gaf herhaaldelijk sig nalen, dat hij passeeren wilde, doch de be stuurder van den vrachtauto week niet uit. Na eenigen tijd toeteren gaf de bestuurder van den eersten auto gehoor aan (Je signalen. Toen de heer A. voorbijgereden was, keerde hij "zich om ten einde den bestuurder van den vrachtauto met de vuist te dreigen. Door die beweging raakte hij het stuur kwijt, de auto maakte een zwenking, en vloog recht tegen een boom aan. De vrachtauto vlak in het spoor van den personenauto rijdende, kon zoo spoe dig niet meer uitwijken, en greep het achter wiel. Ofschoon de personenauto met een'kal- me vaart reed, is het voorste gedeelte ge heel vernield, de voorruit en het achterwiel waren versplinterd. De inzittenden, de heer en mevrouw A. en hun dochter werden licht gewond. Den laatsten tijd werden in Baarn her haaldelijk klachten vernomen over aanran dingen van jonge meisjes. Het is de politie Vrijdag gelukt 'den dader, een jongeman uit Hilversum, aan te houden. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Wij lezen in de „Tel.": Eenigen tijd geleden verwekte het bericht, dat een spoorwegambtenaar te Mörs-Asberg (Rijnprovincie) een millioenenerfenis had gekregen, groot opzien. De man liet overal een schrijven zien, dat hij beweerde van zijn juridischen adviseur in Nederland te hebben ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat de erfenis op 15 Juli zou worden uitbetaald. In verband met dezen brief verkreeg de be treffende ambtenaar belangrijke credieten, terwijl andere goedgeloovigen voor groote bedragen borg voor hem bleven. Thans blijkt evenwel, dat de geheele zaak een groot opgezette zwendelaffaire is. Toen de credièteuren na afloop van den termijn hun geld terugvroegen, is de „gelukkige erf genaam", wien waarschijnlijk de grond onder de voeten te warm werd, met medeneming van een groot bedrag per vliegtuig naar Ne derland vertrokken. De erfenis is tot dusver nog altijd uitge bleven en de goedgeloovige crediteuren zul len wel naar hun geld kunnen fluiten. De politie voert charges uit. Eenigen tijd geleden kondigde de directie van de chemische fabrieken van Vermet en Fuchs te Tiel, een loonsverlaging aan Een twintigtal arbeiders ging hierop in staking, waarop de directie vrijwilligers aan nam in de plaats der stakers, welke voorgoed werden ontslagen. De laatste dagen echter werden die werk- willigers dermate gemolesteerd, dat hulp der politie werd ingeroepen. Donderdag- en Vrijdagavond waren des ondanks echter duizenden arbeiders op de been om de werkwilligen te molesteeren, toen ze zich naar huis begaven. De plaatselijke politie, die de werkwilli gen naar huis moest brengen', werd door het publiek dermate gehinderd, doordat met zand en steenen naar haar gegooid werd, dat dit corps gisteren versterkt werd met Rijkspolitie. Toen Vrijdagavond de werkwilligen weer naar huis gebracht werden (er waren zeker 3ÖC0 menschen op de been) viel het publiek de politie blijkbaar dermate lastig, dat zij na eenige voorafgaande sommeeringen om door te loopen, waaraan geen gevolg werd gegeven door het publiek, opeens met gum mistok en sabel op het publiek insloeg, waarbij gevoelige klappen werden uitgedeeld daar diverse personen kermend een goed heenkomen zochten. Nadat het publiek op verschillende deè- len der stad met geweld uiteengedreven was, keerde de rust na middernacht lang zaam weer. Vernomen wordt dat ook de arbeiders der glasfabriek in verband met de staking der arbeiders der chemische fab-rick het werk hebben neergelegd. Het is niet buitengesloten, dat deze ar beiders zich scharen aan de zijde der uit gestotenen, waardoor de mogelijkheid slechts grooter wordt, dat de relletjes zullen verergeren. Donderdagavond te circa 11 Vi uur zag de motorrijder S„ die op zijn motorrijwiel uit de richting Amersfoort kwam, op den Amerfoortschen weg in de nabijheid van het Remonte-Depót een motor op den weg liggen, met een man, in bewusteloozen toe stand, Het bleek te zijn de heer Wilgenburg uit Amsterdam, die op weg was naar Apel doorn, waar hij zijn logeerende familie wilde bezoeken. S. reed door in de richting Apel doorn om hulp te zoeken en deed mededee ling van het ongeval aan een soldaat, die op zijn beurt de militaire wacht in Milligen waarschuwde. Na voorloopig in het militaire kamp aan het hoofd te zijn verbonden, is de heer W. naar het ziekenhuis alhier overgebracht. De Apeldoornsche vérkeerspolitie stelt in vereeniging' met de militaire politie, een on derzoek in naar dit ongeval, dat echter zeer bemoeilijkt wordt door de omstandigheid, dat de heer W. nog steeds buiten kennis is en niet de minste aanwijzing kan geven. Vrijdagochtend heeft de centrale recher che te Amsterdam de bekende A. H„ tegen wien de politie van flesschentrekkerij en oplichting herhaaldelijk had gewaarschuwd en die telkens door de mazen van het net wist te glippen, in zijn woning gearresteerd. Ditmaal loopt er, aldus de Tel., een aan klacht wegens oplichting tegen hem. Hij wist twee partijtjes) lederwaren en een partijtje dameskleeding los te krijgen, die te zamen een waarde van ongeveer 2O0 vertegen woordigen. Dat is niet zoo veel, maar H. deed het nooit op groote schaal. Hij werkte zéér voorzichtig en was daarom zoo moeilijk te vangen. Met dat al stond hij met de poli tie „privé", zooals hij dat placht te noemen, op goeden voet. Hij was om zoo te zeggen „kind aan huis" op de politiebureaux. Zoo had hij de gewoonte, wanneer hij een of an dere streek had uitgehaald, poolshoogte op het bureau te gaan nemen. H„ die bij de be zoeken een uiterst beminnelijk mensch was, liep bij voorkeur 's avonds de kamer van een of anderen inspecteur binnen en vroeg dan beleefd of er soms een „aanklachtje" tegen hem liep. Was dat niet het geval dan zei hij beleefd: dank u, en verdween. Indien het wel zoo was, hield hij heel lange betoogen, die de strekking hadden de politie er van te overtuigen, dat hij de benadeelde was en er ingeloopen was. In het debiteeren van de bekende samen weefsels van verdichtselen en het in elkaar zetten van listige kunstgrepen vond hij, al dus verder het blad, zijns gelijken niet en zoo zijn honderden het slachtoffer geworden van zijn optreden. Een paar maal ontsprong ging hij een onvoorzichtigheidje en de recht bank veroordeelde hem wegens heling van horloges. Doch in den regel bouwde hij zijn dubieuze zaakjes zóó op, dat hij een behoor lijken achteruitgang open hield, waardoor hij wist te ontsnappen. Hij had den mond vol van de slechte wereld en de oplichters en flesschentrekkers, die er in rondliepen. Dit maal had hij niet eens tijd te informeeren of er een „aanklachtje" liep, want Vrijdagoch tend verschenen eenige rechercheurs aan zijn woning in Amsterdam-West en namen hem mee naar het hoofdbureau. Daar is hi na verhoor ingesloten. HOOGKARSPEL, 7 Aug. 1926. Markt bericht van de Vereeniging „Be Eendracht" te Hoogkarspel. Schotsche Aardappelen Due 1.40. TER AAR, 6 Aug'. 1926. R.-K. Tuinders- vereeniging „God zij met Ons". 1281 zakken snijboonen, 1.13; stek 0.20. 56 zakken Prinsesseboonen z. dr. 1.40. 4 zakken W. Pronkboonen 0.80. 23 zak- ken Speboonen 1.50. Alles per 10 K.G. 1 mand fijn A 6.40: 14 manden fijn II, 5.60; 11 manden F. B. I, 3.40; 22 man den bast. I 2.45; 172 manden grof I 2.25; 17 manden Stippel 0.50; 13 K. K. 2.45. Alles per 25 K.G. TER AAR, 6 Aug. R.-K. Tuindersver- eeniging „St. Phocas". 4130 zakken snijboonen I, 1.40 zakken, II 0.75; 70 zakken stek 0.14; 203 zakken Prins.b. z. dr. 1.26; 1 mand Wagenaars 0.47; 16 manden w. pronkboonen 0.83; 14 man den dubb. st. pr. Gi.83, alles per 10 K.G. 45 manden fijn I 5.45; 13 manden fijn II 4.30; 10 manden mooi 6.20; 63 manden F. B. I 3.10; 131 manden bast. I 2.20; 578 manden grof I 2.3 manden G. grof 1.15; 71 manden stippel 0.40; 102 wan den K. K. 2.30. LOONSVERHOOGING GEËISCHT. Uit Veendam wordt gemeld De verschil lende vakvereenigingen voeren sinds eenige weken onderhandelingen met een 8-tal car- tonfabrikanten te Hoogkerk, Oude Pekela en Winschoten, over de vernieuwing van hef collectief contract^ dat op 1 Juli j.l. is afge- loopen. Als voornaamste eisch is door de arbeider: een verhooging der loonen met f 1.50 pei week gesteld, waardoor de minimumloonen in Oude Pekela, Winschoten en Hoogkerk resp. f 23.50, f 24.25 en f 25.— zouden be dragen. Deze eisch is door de cartonfabrikanten, dié de loonen met f 1.50 per week wilden ver lagen, afgewezen. De werkgevers toonden tijdens de onder handelingen geneigdheid de loonsverlaging terug te nemen, wanneer de besturen der ar beidersorganisaties bereid waren de intrek king van den eisch tot loonsverhooging te be vorderen. De werknemers-organisaties waren daartoe echter niet bereid, omdat h.i. de toe stand, waarin de carton-industrie verkeert loonsverlaging niet noodig maakt en de ge vraagde veïhooging volkomen wettigt. De arbeidersbonden stelden de fabrikanten ten slotte voor om de onderhandelingen op den grondslag van loonsverhooging voort te zet ten. De fabrikanten hebben overweging van dit voorstel toegezegd. Op de vergaderingen, welke inmiddels door de arbeiders zijn gehouden, werd met alge- meene stemmen besloten onder geen enkel beding loonsverlaging te aanvaarden en vast te houden aan den eisch tot loonsverhooging. Bij een eventueel conflict zullen ongeveer 1000 arbeiders betrokken zijn. STAPPEN VAN HET KON. NED. LAND BOUW COMITÉ. Naar de „Tel." verneemt, zal het Konink lijke Nederlandsch Landbouw Comité te 's-Gravenhage maatregelen treffen, om de uitwisseling van Nederlandsche en Deensche boerenzoons mogelijk te maken. Het bureau van het Comité heeft zich reeds tot eenige organisaties gewend, om zich te vergewissen van de animo voor zulk een hij den dans- niet. Eenige jaren geleden be-uitwisseling. Te Parijs is na een twaalfjarig lijden dr. Menard overleden, als gevolg der verwon dingen, die hij bij zijn werkzaamheden met X-stralen heeft opgeloopen. Dr. Menard, die de leiding had van de radiologische afdeeling van het Cochin-hospitaal, moest zich in 1914 een vinger laten amputeeren en het daarop volgende jaar nbg drie vingers. Daarna wer den ook zijn mond en oogen aangetast. Niet temin zette hij zijn werk tot het laatste oogenblik voort. In Juni 1925 werd hij aan de linkerzijde verlamd, terwijl hij een week geleden, nadat hij zijn laatste consult1 had gegeven, over zijn geheele lichaam verlamd werd. Op de strandpromenade tusschen Ahlbeck en Heringsdorf is gisteren in de vroege och tenduren een afgrijselijke fnoord gepleegd. Het'slachtoffer is de Berlijnsche arts R. Ger- lach, die met zijn vrouw en beide kinderen te Ahlbeck zijn vacantie kwam doorbren gen. Dr. Gcrlach werd op de strandprome nade door drie werkloozen overvallen, die hem met een stuk hout doodsloegen. De drie mannen zijn gisterenmorgen gearresteerd en hebben na een kort verhoor bekei(d, de daad te hebben gepleegd. De Joegoslavische gezant te Sofia, Rakitsj, die twee dagen geleden te Belgrado was aangekomen, is Zaterdag weder naar Sofia teruggekeerd. Hij is in het bezit van een nota aan de Bulgaarsche regeering, welke hij zal moeten overhandigen, wanneer bij zijn terugkomst nog geen maatregelen zijn geno men om een herhaling te voorkomen van de incidenten aan de Zuidelijke Joegoslavische grens. De inhoud der nota zal eerst gepubliceerd worden, wanneer de situatie de overhandi ging aan de regeering te Sofia noodzakelijk maakt. (Volgens een ander bericht zou de nota reeds hedenochtend worden overhan digd.) Er is reden om aan te nemen, dat dc nota den eisch stelt van ontbinding van het Mar- cedonisch Comité, de uitlevering vraagt van Joegoslavische onderdanen, die bij de op» standen der Bulgaarsche benden zijn beirok ken en voorts bestraffing der schuldigen en toekenning van schadevergoeding aan de bloedverwanten de slachtoffers van de jong» ste incidenten. Een zekere Andanapoelos heeft Zaterdag getracht in een hotel te Spetzac (aan de golf van Nauplia) waar de' Grieksche presi dent Pangafos met vacantie vertoeft, een aanslag op dez ente plegen. Terwijl Panga- los zat te ontbijten, maakte Andanapoeloes aanstalten om op hem te vuren, doch men wist dit gelukkig nog te beletten. De dader werd gearresteerd en bekende. Het schijnt een zwakzinnige te zijn, die reeds eerder veroordeeld is wegens bet dooden van een officier der gendarmerie, en die uit de gevangenis was ontvlucht. Hij was thans handelaar in druiven. Alles wijst erop,, dat de aanslag niet te voren georga niseerd was, doch dat hei de op zich zelf staande daad van een abnormaal mensch was. De aanslag heeft in het land levendige verontwaardiging gewekt, doch overal heerscht kalmte. Pangalos, die den minister president seinde, dat de zaak niets te be- teekenen heeft, ontving lal val blijken van sympathie Er heerscht een ondragelijke hitte te Sjanghai. De temperatuur bereikte gis teren een hoogte van 44 gr. C. Een cholera- eDidemie maakt dagelijks 1000 slachtoffers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3