tnfEPt Radio-Omroep Misdaad en Boeie. hvL, - Een verklaring van Baldwin in de Amerikaansche pers omtrent de toe standen in de Engelsche mijn-industrie. Berichten over hevige ge vechten in Zuid-Rusland. Het Spaansch-Zwitsersch arbitrage-verdrag onderteekend. Het wetsontwerp inzake amortisatie-kas en stabilisatie van den Iranc door den Franschen Senaat aangenomen. Be Fransche Ka mer neemt het voorstel aan tot bijeenroeping der Nationale Vergadering. De Spaansche troepen hebben Sjesjoean (de heilige stad) in Marokko ingesloten. Watergebrek in Fez. Onder de Radio-berichten: Gespannen toestand tusschen Joegoslavië en Bulgarije. Mislukte aanslag op den Griekschen President, Pangalos. - ïn China heerscht cholera. Te Shanghai zouden dagelijks duizend slacht offers vallen. Sprekende over het fascisme,' zeide Ta gore, dat zijn Italiaansche vrienden hem had den verzekerd dat het fascisme Italië van den ondergang heeft gered en dat de toe stand niet zoo slecht is als hij is beschreven. Hij wilde neutraal blijven, maar zag in dat het moeilijk was. De vrijheid van het woord wordt onderdrukt in Italië. Hij ontmoette nooit één enkel iemand, die het waagde iets tegen het fascisme te zeggen. Zijn reis was officieel geregeld en hij werd alleen naar plaatsen gebracht waar liet „safe" was. Zelfs als hij vrij geweest ware gelooft hij niet dat hij veel menschen zou hebben ontmoet' die moedig genoeg zouden zijn geweest om zich tegen het fascisms te uiten. De minister van Buitenlandsche Zaken en de Zwitsersche gezant hebben het ar bitrageverdrag tusschen Spanje en Zwitser land geteekend. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN MERKWAARDIG TESTAMENT. KERK EN SCHOOL. FEUILLETON. Kardinaal Banzano bij den Paus -Wie moet naar de Hoog ere Burgerschool? Waarom is de Eerbiedwaardige Tkemas a Kempis nog niet heilig verklaard? Pater Vullings gedecoreerd. LUCHTVERKEER. Noodlanding van een DuïHncn vliegtuig FINANCIËN, De Fransche intergealli- eerde schulden. De commissie voor de financiën veree- nigde zich met het voorstel van eenige leden om een sub-commissie van vijf leden te be noemen, welke zal worden belast met het onderzoek van het dossier betreffende de intergeallieerde schulden gedurende de par lementaire vacanties. De benoeming van een rapporteur zou geschieden na afloop der werkzaamheden. De vreemdelingenbelasting in Frankrijk. De financieele commissie onderzocht of ficieus het wetsvoorstel van Falcoz nopens de instelling eener speciale wisselbelasting, te heffen van vreemdelingen. Om opportuni- niteitsredenen werd de behandeling uitge steld, het is echter mogelijk, dat enkele daarin neergelegde denkbeelden later weer op het tapijt zullen komen, ofschoon onder een anderen vorm. De bijeenroeping van het Congres. Nadat de regeering de quaestie van ver trouwen had gesteld nam de Fransche Kamer met 418 tegen 133 stemmen het wetsontwerp aan inzake de bijeenroeping der Nationale Vergadering ter behandeling van het voor stel nopens de instelling der amortisatiekas. Na aanneming van het ontwerp nopens de bijeenroeping van het Congres verwierp- de Kamer met 290 tegen 180 stemmen het ad- ditioneele voorstel van Renaudel (soc.) tot beperking der prerogatieven van den Senaat. De financieele maatre gelen van Poincaré, De Senaat nam met 281 tegen 6 stemmen het wetsontwerp aan tot het instellen van een amortisatiekas, met 271 tegen J.1 stemmen het wetsontwerp op de operaties, die de stabilisatie van het geld beoogen. Het Fransche mijnbedrijf. Uit de berichten, ontvangen door het dept. /an openbare werken, blijkt, dat de te Douai aangeknoopte besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers der mijnondernemingen en den mijnwerkers nopens loonquaesties tot een accoord hebben geleid op den grondslag eener tijdelijke verhooging met 15 van het grondloon en van een tijdelijke duurte- bijslag. Bootwerkersstaking te Cherbourg. De lossers der houtschepen uit het noor den besloten tot staking. Zij eischen 25 frs. j oer dag in plaats van 23 frs. De politie be- j aakt de havens. Incidenten vielen niet voor. Het conflict in de Engel- sche mijnindustrie. Terwijl er een delegatie van de Arbeiders- j partij op weg is naar de Ver. Staten om daar gelden in te zamelen voor de stakende Engel sche mijnwerkers, heeft de premier Baldwin op verzoek van een Amerikaansch persagent schap zijn oordeel over het conflict in de mijnnijverheid uiteengezet. Deze verklaring zal den arbeid der Labourdelegatie stellig niet vergemakkelijken, daar zij een heel ander beeld van den toestand geeft dan de betrok ken arbeidersklassen plegen te doen. Baldwin zegt o.a. dat er geen grond is voor de berichten over hongerlijden onder de be volking der mijndistricten. Integendeel, voor degenen, die bij het huidige conflict zijn be trokken, is meer gedaan dan ooit te voren. Krachtens een besluit van de Law Courts zijn de mijnwerkers, die aan de staking deel nemen, buitengesloten van den steun der armvoogden, tenzij zij fysiek ongeschikt zijn om te werken. Het bedrag, dat de vrouwen en kinderen van mijnwerkers in Engeland en Wales gedurende de maand Tuni wekelijks van de armbesturen hebben ontvangen, wordt op 230.000 pd. str. geschat. Voorts worden aan schoolkinderen kos- telooze maaltijden verstrekt, welker aantal dagelijks in de duizenden loopt. De rappor ten van de inspecteurs van den gezondheids dienst, die sedert het begin der staking in komen toonen aan dat er geen sprake is van ondervoeding of hongerlijden. Zelfs is er re den om te gelooven dat in verschillende dis tricten de kinderen beter worden gevoed dan^ vóór de staking. Ten slotte zet Baldwin in zijn verklaring nogmaals het standpunt der Engelsche re geering in het mijnconflict uiteen. Hij spreekt tegen dat het conflict niet anders dan de eer ste stap der regeering zou zijn naar „een al- gemeenen aanval op de loonen en arbeids uren". Yoorts getuigt' zij opnieuw van de bereidheid der regeering om bemiddelen tusschen mijneigenaren en mijnwerkers op te treden. Ket spreekt van zelf dat deze verklaring van den eersten minister, welke in de Ame rikaansche bladen is verschenen juist vóór dat de Labourdelegatie haar collectie begint, kwaad bloed heeft gezet bij de mijnwerkers- Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, heeft dan ook aanstond in een rede te Clapham gezegd, dat Baldwin tot dusver nog slechts belachelijk was, maar dat hij zich zelf thans een „onmenschelijk mon ster" heeft getoond. Cook verzekerde dat de veertiende week der staking een- stemming heeft verwekt, welke dicht bij de revolutie staat. Het bestuur van den Mijnwerkersbond zal heden, in Lc-nden bijeenkomen. Men meent te weten dat het zal trachten een on derhoud te krijgen met den premier, die zijn vacantiereis naar het vasteland heeft uitge steld en in Worcestershire vertoeft. Er wordt eenige beteekenis gehecht aan de rede, welke Cook heeft gehouden, waar in hij zeide: „Wanneer wij den strijd te zwaar vinden, zullen wij den moed hebben het u te zeggen." Niettemin meent men dat de mijnwerkers, als zij willen, de staking nog verscheidene weken kunnen volhouden. Alle ministers, die in de jongste weken redevoeringen hebben gehouden, hebben herhaald dat de regeering geen subsidie meer zal geven. Steenkooluitvoer in Belgie. Een communiqué, dat de reglementeering van den uitvoer en verkoop der steenkool aankondigt, zegt dat de Belgische steenkool mijnen niettemin in staat zullen zijn, uit voering te geven aan de contracten/ die zij met hun gewone klanten in het buitenland heb ben afgesloten. Alleen aan de kolenmijnen zullen uitvoerlicenties worden verleend, ter wijl de lading van bunkerkolen onder con trole van de havenmeesters zal staan. De bezetting. Naar de „Voss. Z." verneemt, hebben de besprekingen door den rijkscommissaris van de bezette gebieden met de Rijnland commissie ertoe geleid, dat waarschijnlijk spoedig na de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond de Rijnlandcommissie uitvoering zal geven aan de reorganisatie plannen wat het bezettingsregime betreft. De Duitsche vertegenwoordigers zullen te Genève aandringen op invoering van de z.g. onzichtbare bezetting en het beperken van de bezetting tot enkele voornaamste steden en strategische punten. Tevens zou dan een groot gedeelte van de. taliijke verordeningen van de Rijnlandcommissie kunnen worden opgeheven. Communisten-relletjes te Berlijn. Vrijdagavond had in een der stations te Berlijn een botsing plaats tusschen de politie en communisten. De communisten wachtten op het perron op een partijgenoot, die pas uit de gevangenis was ontslagen. Toen de politie tot doorloopen maande, weigerden zij hieraan gevolg te geven. De gummistok werd getrokken eerst nadat een der be ambten een schot in de lucht had gelost, ging de menigte uiteen. De verdeeling der zetels in den Volkenbond. De Britsche draadiooze dienst meldt, dat he(t waarschijnlijk is dat de speciale commis sie uit den Volkenbond, belast met de be studeering van de samenstelling van den Raad, eenige dagen vóór het bijeenkomen van de eerstvolgende Raadszitting, den 2en September, bijeenkomen zal. In haar vorige zittingen aanvaardde de commissie met algemeene stemmen het door Lord Cecil ingediende plan tot toewijzing van negen niet-permanente zetels, doch er werd ten opzichte der permanente zetels geen besluit genomen en de commissie werd den 2óen Juni voor onbepaalden tijd ver daagd in de hoop dat de moeilijkheden in verband met de eischeq van Brazilië en Span je intusschen uit den weg zouden zijn ge ruimd. Spanje heeft thans om een nieuwe zitting gevraagd. Ofschoon er, naar wordt gezegd, te Berlijn bezorgdheid bestaat dat de geschil len, welke in deze zitting zouden kunnen ont staan, Duitschland spoedig toetreden tot den Bond zullen belemmeren, wordt er nadruk op gelegd dat, welke aanbevelingen door dit adviseerend lichaam ook mogen worden ge daan, de toewijzing van zetels aan afzonder lijke mogendheden een aangelegenheid is, waarover de Vergadering geheel naar vrijen wil een beslissing zal nemen. Rabindranath Tagore over het fascisme. De Britsch-Indische denker en dichter Rabindranath Tagore, die op het oogenblik in Londen vertoeft, na een verblijf in Italië, heeft een gesprek gehad met een medewer ker van de „Manchester Guardin". Hij was naar Rome gegaan om Mussoline dank te zeggen voor dc kostbare collectie Italiaan- sche boeken, welke deze zijn school in Britsch-ïndië geschonken heeft. Tagore verwonderde er zich over dat ook de Engelschen in Italië zoo goed over het fascisme zijn te spreken. Toen hij in Italië was, kwamen degenen, die van het fascisme te lijden hadden gehad, tot hem, en langza merhand vernam hij de waarheid over de wreedheden, welke zijn begaan. „Ik begreep dat het niet genoeg is dat het Italië voor spoedig gaat. Ge kunt een land welvaart geven, maar als uw rnethoden verkeerd zijn dan geldt dit de men'schheid zelf. De metho den dienen volgens een ethischen standaard beoordeeld te worden." Gevechten in Zuid-Rus- land? Wij meldden reeds versterking van de Roemeensche grenstroepen aan de Dnjestr wegens botsingen tusschen Sovjettroepen en aanhangers'van de oppositie. Thans publiceert een bericht uit Boecha- rest, dat zeker met eenig voorbehoud zal moeten worden gelezen, en volgens hetwelk er in de Oekrajine hevig gevochten zou wor den tusschen Sovjettroepen eti anti-revo lutionaire strijdkrachten. In het'Djnestr- gebied zou de Sóvjetfégeering den staat van beleg hebben afgekondigd. Alle Roemeensche grenstroepen zijn gealarmeerd. De toestand in Bulgarije. Het „Buig. Tel. Ag." bevestigt, dat Frankrijk, Engeland en Italië vriendschap pelijke stappen deden bij de Bulgaarsche regeering (inzake de komitadji -overvallen). In antwoord op de Zuid-Slavische mede- deelingen over de jongste incidenten in Zuid- Slavisch Macedonië wordt te Sofia ver klaard, dat de beschuldigingen, gericht aan het adres der Bulgaarsche autoriteiten even als de geruchten, dat de daders van den aan slag uit Bulgarije kwamen, ongegrond zijn. De minister van buitenlandsche ^aken ont kent, dat de naar Sofia gezonden nota het karakter van een ultimatum zou dragen. Het arbitrageverdrag tus schen Spanje en Zwit serland. Amerika en Rusland. President Coolidge verklaart naar aanlei ding van het gerucht dat Rusland een com missie tot het regelen zijner schulden naar Amerika wen xht te zenden dat hij daarvan niets afweet, doch dat zoo Rusland zijn schul den aan Amerika wenscht te betalen, Rusland eerst de wet moet te niet doen, waarbij het alle schulden afwijst. De strijd in Marokko. Het officieel communiqué omtrent Ma rokko meldt, dat de ondérwerpingen in het gebied tot aan Sjesjoean voortduren. De troe pen rukken op zonder verzet te ontmoeten. De hooge commissaris vertrok naar Larasj om met de autoriteiten te confereeren. Ook in dit gebied hebben de operaties een nor maal verloop. Volgens een telegram uit Rabat hebben vier Spaansche colonnes na een snellen op- marsch Sjesjoean (de heilige stad) ingesloten. Te Fez heerscht groote onrust tengevolge van watergebrek. De joden dragen voort durend bij tot verhooging der opgewonden heid door betoogingen de autoriteiten zul len ze uit de stad zetten. De strijd tusschen kerk en staat te Mexico. Een ambtenaar van Buitenlandsche Zaken, die Coolidge vergezelt, zeide, zinspelend op den plicht der Vereenigde Staten ten aan zien van de gebeurtenissen in Mexico, dat de president het met het departement van Buitenlandsche Zaken eens is, dat er geen sprake kan zijn van ook maar eenige actie, tenzij Amerikanen of hun goederen, of het verdrag worden geschonden. De vreemdelingenwetten. De Amerikaansche ambassadeur heeft in het dept. van buiten.l zaken een nieuwe nota overhandigd, betreffende de petroleum- en landwetten. Een nader bericht meldt nog in verband met de jongste Amerikaansche nota aan Mexi co, dat de ambassadeur voornemens is 13 Aug. met vacantie naar de Ver. Staten te gaan. Zijn nota is waarschijnlijk het laatste woord van de regeering der Ver. Staten voor dat de ambassadeur te Washingtoft persoon lijk rapport uitbrengt. Mishandeling van een Duitscher in China. Een telegram uit Toetsjan zrgt, dat de Duitscher Otto Heinsohn, zonder bevel schrift werd gearresteerd, geboeid door de voornaamste straten werd gesleurd en ver volgens gevangen gezet. Men gelooft, dat hij op deze wijze behandeld is, omdat Hein sohn vroeger werkzaam was bij een man, die nadat hij van den militairen gouverneur een aanzienlijke som gelds had ontvangen voor wapenen en ammunitie, met de Noorder zon vertrok zonder de goederen te leveren. De militaire gouverneur weigert Heinsohn op vrije voeten te stellen, zelfs tegen borg stelling, tenzij deze de geldsom, voorgescho ten aan den verdwenen man, vergoedt. Een Vulkanische uitbar sting. Een telegram uit Akyab bericht, dat de gezagvoerder van het stoomschip „Chak- dina" meldde, dat hij in den ochtend van 29 Juli op 19 gr. 5' Noorderbreedte en 93 gr. 4' Oosterlengte een groote vlammenzee op merkte, die zich vele honderden voeten ver hief en ongeveer vijftien minuten aanhield, waarna zij tien minuten later wederom ver scheen. Een ander, van het eiland Ramri afge zonden bericht uit Akyab meldt, dat er een vulkanische uitbarsting heeft plaats gehad, op ongeveer een halve mijl ten Noorden van het dorp Kin; in de gemeente Kyaukpyoe. Een heuvel van vijfhonderd voet hoogte werd opgeworpen meer dan 20 H.A. bouw land bedekkend. De hitte vernielde de plan ten in een gebied van meer dan 60 H.A. Er gingen geen levens verloren. MEVROUW WILSON. Mevrouw Wilson is te Cherbourg aange komen. REME, DE ONGRIJPBARE. Woensdag ontsnapte Georges Reme, cp avontuurlijke wijze aan de handen der Pa- rijsche politie. Donderdag glipte hij haar collega's te Tours door de vingers. Dien ochtend om een uur of negen hield een politieagent aldaar in de rue des Halles, een glöednieuwen Citroënwagen aan wegens verkeerd inrijden, De auto bleek bovendien niet, zooals is voorgeschreven, den naam van den eigenaar te dragen. De bestuurder trachtte den agent den toestand uit te leggen: hij Had den wagen pas gekocht en had zijn portefeuille met zijn papieren in zijn hotel laten liggen. De politieman vond dit alles verdacht, ging in den auto zitten en gelastte den eigenaar naar zijn hotel te rijden. Daar aangekomen, gingen beiden naar de kamer van den automobilist, die zich even veront schuldigde, daar hij bij den portier zijn baga ge moest ophalen. Terwijl de politieman de kamer .vast doorsnuffelde, ging de auto eigenaar rustig naar beneden, stapte in Zijn wagen en tufte weg, aan den agent overlatende zijn rekening te betalen. Uit foto's in de dagbladen bleek alras, dat de overtreder der politieverordening nie mand anders was geweest alsde voort vluchtige Georges Reme, die den vorigen dag uit Parijs was aangekomen en zich onder den naam Ferrière had laten inschrijven. Maar te laat de vogel was alweer ge- i vlogen. I HET VACANTIESEIZOEN VERLENGD De Engelsche spoorweg-maatschappijen hebben besloten de periode, gedurende welke er vacantiekaarten worden ve'rstrekt, met. één maand te verlengen. Tot 1 November zal het publiek in de gelegenheid worden ge steld op gcedkoope biljetten te reizen. De aanleiding hiertoe is het feit, dat in het voorjaar ten gevolge der algemeene staking bijna geen uitstapjes konden worden ge maakt. De hotelhouders zijn zeer in hun schik over den maatregel, die het mogelijk maakt het seizoen een maand langer te laten duren. Een bericht maakt melding van een merk waardig testament, met name van baron Walter Adolphus von Bissing, die in Juni 1.1. overleed. Von Bissing, van geboorte Duit scher, doch in Engeland genaturaliseerd, v. as een halfbroer van den bekenden Duitschen militairen gouverneur van België tijdens den oorlog. Von Bissing testament nu draagt eeri sterk anti-Duitsch karakter het bevat ni. de volgende clausule „Ik wensch in het bij zonder in de meest nadrukkelijke en duide lijke bewoordingen uiting te geven aan mijn wensch, dat ender geen omstandigheid 'een Duitscher, hetzij familie of anderszins, stem zal hebben in de voogdij of opvoeding van mijn kinderen. HET VERKEER IN ENGELAND. Volgens mededeelingen van het ministerie voor het verkeerswezen te Londen, is in 1925 slechts één persoon bij een spoorwegon geval gedood, tegen 24 in 1924. DE INTERNATIONALE GEDACHTE BIJ DE JEUGD. Het comité tot voorlichting van de jeugd omtrent doel en idealen van den Volkenbond heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Het heeft een reeks resoluties aangenomen, strek kende tot het verkrijgen van de regeeringen, dat het onderricht op de lagere scholen be gint en op de inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs wordt voortgezet. DE AFFAIRE VAN DE BANCO ANGO LA. Naar de Lissabonsche correspondent van „de Voss. Z." meldt, is men in het onderzoek van de beruchte affaire van de Banco Angola en Metropole, een goed stuk opgeschoten. De beschuldigden zijn voor den rechter van instructie geleid. Eenige arrestanten zijn onder borgstelling vrijgelaten. De echtgenoote van den hoofdschuldige, Alves dos Reis, die gearresteerd werd, omdat zij moest weten, dat de kostbare geschenken van haar man alleen met de valsche bankbiljetten hadden kunnen worden verkocht, werd voorloopig op vrije voeten gesteld tegen betaling van een groote borgstelling. VOOR BE BEATIFICATIE VAN PÏUS X. Een verzoek van de Zuid-Airiksansche bevolking. Mgr. Gijlswijk, apostolisch legaat van Zuid-Afrika, beeft, zooals de Msb. ver neemt, aan den H. Vader esn smeekschrift van de Katholieken van Zuid-Afrika ge zonden, waarin den H. Vader eerbiedig ge vraagd wordt, dc eer der altaren toe te kennen aan Paus Pius X. zaliger gedachte nis. In de motiveering van dit smeekschrift wordt gewag gemaakt van talrijke reeds verkregen gunsten, terwijl tevens het ver trouwen wordt uitgesproken, dat de glorifi catie van dezen Stedehouder van Christus Gods bijzondere zegeningen over de Kerk en haar leden zal doen neerkomen. 10 Hoe grooter het werd, des te meer scheen het hem te kosten haar 's Zondags te moe ten verlaten. En toen de kleine een jaar oud was en begon te loopen, kon Gamaud het niet meer uithouden. De tegenwoordigheid van zijn kind werd hem onmisbaar, en niettegenstaande de gevaren welke de vliegmachines met hun bombardementen opleverden, waaraan de stad zoo herhaaldelijk bloot stond, nam hij het kind en zijne min tegen hooge vergoeding "n eigen huis. „n uat oogenblik meende de huishoudster, welke bij hem in dienst was, een geheel an deren man te zien. Wanneer Garnaud thuis kwam, na een af wezigheid van eenige uren of soms van enkele dagen, was zijn eerste vraag onver anderlijk dezelfde: Hoe gaat het met Marie? .en antwoordde hem bevestigend. Dan heidei de zijn droefgeestig gelaat op, en hij be gaf zich haastig naar de groote kamer, welke haar gebied geworden was. Soms sliep zij: Gernaud bleef dan bij de wieg staan, beschouwde zijn dochter terwijl ze sliep, en durfde haar zelfs niet te omhelzen uit vrees haar wakker te maken. Meestal echter speelde zij onder toezicht harer min, en na haar met innige teederheid omhelsd te hebben, begon de koude en som bere Garnaud met zijn dochter te spelen, en scheen zelf weer kind geworden te zijn. Men voelde dat de oogenblikken bij zijn dochter doorgebracht de beste zijns levens waren. Buiten de tegenwoordigheid van zijn kind werd Garnaud weer de stille, zwijgende, sombere waaghals, wiens koude en onbe schaamde stoutmoedigheid de fortuin scheen te trotseeren, In den loop van 1918 zeide men algemeen dat Hij mülionnair was. Een zaak is zeker, dat hij zijne zaken ontzaggelijk uitbreidde en dat hij heel in de zaak van Gentier zat, en dege nen welke den bankier kenden, schudden het hoofd, want de man van genoegens begon den man van zaken schade te doen. Men had Garnaud meer dan eens gewaar schuwd voor Gentier dat het leven van den bankier hoofdzakelijk bestond in het najagen van genoegens. Maar Garnaud had zijn raadgevers spot tend bedankt en hun gezegd, dat hij oud genoeg was om te weten wat hij moest doen. Want eigenlijk wist hij beter, dan wie ook, waaraan hij zich te houden had met betrekking tot Gentier; maar hij vond er genoegen in iets te wagen, dat in staat was hem soms een herinnering te doen vergeten, die hem hinderde, die zijn leven vergalde. Evenzoo schepte hij er om dezelfde j reden behagen in te Nancy te blijven, niet tegenstaande het gevaar der luchtbombar dementen. Alleen had hij in den gewelfden kelder van zijn huis een bomvrij vertrek laten maken, dat van alle gemakken voorzien was en de min van de kleine Marie had bevel gekregen om bij het minste onraad onmiddellijk daarheen te gaan met 't kind. Gedurende de beschietingen zocht hij zelf geen schuilplaats op en herhaalde, dat men zirh dikwijls aan gevaar bloot stelt door het te ontvluchten en dat overigens het ongeluk niets vermag tegen dengsne, die het in de oogen durft zien. De waarheid was, dat Garnaud meende, dat hij zijn schatting aan het ongeluk door den dood zijner echtgenoote voldaan had en was overtuigd, dat hem voortaan geen ernstig ongeluk meer kon treffen. Zoo kwam hij op een avond in September na een driedaagscbe afwezigheid thuis. Hij had zijn dochtertje slapend te bed ge vonden, toen een hevige ontploffing dicht bij gehoord werd, dan nog een, dan nog een derde. Onmiddellijk was Garnaud bij de wieg; hij nam het slapende kind en ging naar de deur, terwijl bij kalm de min en de huis houdster bevel gaf hem naar den kelder te volgen, Hij opende de deur, betrad de gang, toen hij plotseling den indruk kreeg, dat alles rondom hem als in een donderslag in elkaar stortte/ Hij voelde een hevige pijn aan het hoofd en kon zich nog even rekenschap geven dat hij zijn dochtertje losliet toen hij on willekeurig de armen uitstrekte om zich vast te houden, dan had hij den indruk, dat hij door een val zonder einde in de duister nis van een donkeren nacht terecht kwam. HOOFDSTUK IX. Na gedurende geruim entijd afwisselend waanzinnig geweest te zijn met perioden van halve helderheid, werd Garmaud zich ten slotte weel" bewust van de uiterlijke dingen. Dien dag meende hij uit een verwarden en akeligen droom, vol schrikkelijke ge zichten te ontwaken. Hij gevoelde zich zeer zwak en kon slechts met moeite zijn ledematen bewegen. Aan het hoofd voelde hij een doffe, ofschoon dragelijke pijn; van zelf bracht hij de hand aan zijn hoofd en hij voelde, dat hij verbonden was. De kamer waarin hij zich bevond, was niet zeer groot. De muren waren geverfd en door de half geopende blinden, schoot een enkele zonnestraal; midden er in zag de gewonde veelkleurige stofjes dansen. Hij hoorde een licht gedruisch, draaide zijn hoofd even om en zag esn zuster bi; zijn kleine legerstede staan; haar gelaat was reeds gerimpeM, maar haar blik had de zachtheid en de helderheid van een kind: over hem gebogen, glimlachte zij: Eindelijk is u weer bil bewustzijn, Hoe Het smeekschrift draagt 3104 handteeke- ningen. Z. H. de Paus heeft Woensdag, naar de „Msb." verneemt, in particuliere audiëntie ontvangen den kardinaal-legaat naar het Fjucharistisch congres te Chicago, Z.Em, Bonzan o. De kardinaal deed den H. Vader een uit voerig verslag van het verloop van het Eucharistisch congres, waar hij den Paus vertegenwoordigd had. Tevens gewaagde de kardinaal van de hartelijke, ontvangst, welke da Amerikaansche autoriteiten en de bevolking hem overal hadden bereid. Na de audiëntie begaf kardinaal Bcnzano zich naar den Pauselijken staatssecretaris, kardinaal Gasparri. In Utrecht heeft men een onderzoek inge steld naar de uitkomsten van het onderwijs aan de Gyjrnasia en K.B.S.-schclen. Men heeft van Dec. 1919 af tot nu de rapporten verzameld van alle jongens en meisjes die bij den aanvang van den cufsus op school kwa men. In „De Ned. Ouderraad" vindt men 't een en ander over dit onderzoek vermeld. De gegevens betreffen uitsluitend de vorderingen of niet-vorderingen van de leer lingen der eerste klassen. Van eiken leerling zijn de 3 rapporten, die elke leerling per jaar krijgt, met elkaar vergeleken van deze rapporten is het gemiddelde berekend, vfaarnst is uitgezocht, wie in de hoofdvakken wiskunde (meetkunde, rekenen en stelkunde) en Nederlandsche taal voldoende cijfers be haalden en wie niet. Voorts is bij de berekeningen onderscheid gemaakt tusschen de leerlingen, die met eep verklaring van geschiktheid, dus zonder examen tot bovengenoemde scholen van voortgezet onderwijs worden toegelaten en hen, die ëen zoodanige verklaring niet kon den krijgen en dus examen moesten doen. Bij het onderzoek zijn tot Juni 1925 betrok ken geweest 538 leerlingen van'de scholen voor Voorbereidend Hooger Onderwijs (Gymnasium en Lyceum) en 1140 leerlingen van de Middelbare Scholen (H. B. School). In het algemeen bleek, dat de leerlingen, die door de lagere school geschikt werden verklaard, inderdaad beter bleken dan die welke langs den weg van 't examen, nadat de eerste weg voor hen was afgesloten, de scho len van voortgezet onderwijs bereikten. Maar toch bleken er, óók van de eerste soort, nog maar al te velen na het doorloopen van het eerste leerjaar onvoldoende in de hoofdvakken. Ten minste geldt dit voor de H. B. School. Ja, er zijn rapporten van leer lingen bij, met zulke lage cijfers, dat men zich verbaasd afvraagt, hoe die leerlingen op de H. B. School toelating hebben gekregen. De percentages van ongeschikten zijn niet alle jaren precies gelijk, rnaaf de getallen schom melen toch wel om een min of meer vast middelpunt, waarbij is op te merken dat er onder de geëxamineerden, wat trouwens te vermoeden was, telkens veel en veel meer na het eerste jaar onbekwaam bleken, Uit de gegevens blijkt voldoende, dat er vele leerlingen naar de middelbare school gaan, die er niet of nog niet thuis behooren en die öf na het eerste jaar reeds, en stellig na het tweede jaar als mislukt zijn te be schouwen en van wie het meerendeel dan ook na het eerste of tweede jaar verdwijnt. De schrijver van het artikel eindigt met te zeggen Ik raad allen ouders aan, wel zeer deugde lijke adviezen in te winnen over de geschikt heid van hun kinderen, alvorens ze naar een middelbare school te zenden. Menig ojgder zal dan stellig zijn kind vee! ellende besparen. In het jongste nummer van „Het Schild', apologetisch tijdschrift, dat uitgegeven wordt door de apologetische vereemging „Petrus Canislus", vraag iemand, waarom Thomas a Kfempis nog niet heilig verklaard is; waarop Pater F. Qtten O. P. het vol gende antwoordt: U neemt in eens een te groote sprong naar de heiligverklaring te vragen. Ik zou liever gevraagd hebben, waarom de eer biedwaardige Thomas van Kempen nog niet zalig verklaard is. Waarom dit niet is gebeurd, is niet met zekerheid te beantwoorden. Meermalen is er in Rome voor gewerkt, maar de zaak had nooit voortgang. M. i. is de oorzaak hiervan: de eeuwenlange strijd over het auteurschap van de „Navolging van - Chris tus". Veel is en wordt daarover nog ge schreven en gewreven. Velen houden, en m.i. op solide gronden, dat Thomas de schrijver er van is, anderen ontkennen het, en schrijven het gulden boekske aan een anderen auteur toe, of noemen Thomas hoogstens een verzamelaar. In ons land is men vrijwel algemeen overtuigd, dat Tho mas de schrijver is, ofschoon zelfs in den jongsten tijd door sommigen -daaraan weer getwijfeld is. Deze strijd zal wel het meest het proces der zaligverklaring hebben be lemmerd. Onder het1 volk leven andere verklarin gen daarvan. Zoo hoort men nog wel eens beweren, dat zou gebleken zijn, dat Thomas schijndood zou begraven zijn.... Dat is echter een bodemloos praatje, en al zou het waar zijn, dan zie ik niet in waarom dit een beletsel zou kunnen zijn voor de zaligverklaring. Maar het is niet waar. Dit blijkt duidelijk uit het dagboek van Arnold Waeijer, aartspriester en pastoor te Zwolle. den Isten Augustus 1672. Daaruit blijkt, dat de overblijfselen van Thomas in volkomen orde werden aangetroffen en dus niet. „om- voelt ge u, waarde heer? Op deze vraag antwoordde Garnaud met een andere vraag: Waar ben ik'? Inderdaad, hij herinnerde zich niets en hij was zoo zwak, dat hij zich niet in staat voelde zijn memorie maar even in te span nen. Het was hem alsof hij met moeite uit een zwart gat was opgestegen, in welks diepte hij bijna zijn verstand had verloren. De non, zuster Lucie antwoordde hem, dat hij ir. het hospitaal was en legde hem dan ook heel zacht het stilzwijgen op; dien dag zeide hij niets meer,, Na een tamelijk goeden nacht, vroeg hij nadere verklaringen, want nog altijd her innerde hij zich niets. Hij vernam, dat hij aan »het hoofd z:vaar was gekwetst, maar dat hij thans buiten gevaar was, mits hij verstandig en gehoorzaam wilde zijn. Maar hoe en wanneer ben ik gewond? vroeg Garnaud. Zuster Lucie gaf slechts antwoord op het laatste gedeelte der vraag: Juist twaalf dagen geleden, Het is vreemd fluisterde de gekwetste, :k herinner mij niets. Zijn beterschap hield aan en een dag later kon hij zich weer iets herinneren, en vroeg nieuws omtrent zijn dochter. Zuster Lucie scheen verwonderd en be loofde inlichtingen te vragen. Den volgenden dag vroeg Garnaud al weer naar Marie, maar de zuster wist nog »Hüd niets: zij had de overste niet kunnen DINSDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Polifie- ber. 5.007.00 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest 7.00 Politieber. 7.157.45 Lezing door den heer L. de Jong uit Heerenveen, over Mooi Fries land7.45 en 10.00 Persber. 8.10 R, Kath. Omroep Mandolineclub „Santa Lucia", uit Haarlem, Dir. A.J.P. Hakken berg van Gaasbeek, Hr. P. v.d. Oever, te nor te 's Gravenhage, Weleerw. Heer J. Theeuwes, R.K. Missionaris v. Noorwegen 1 Peuple Chante, marsch, Macipschi (man dolineclub), 2 Recit en aria uit „Die Schöpfung", tenor, Haydn, 3a Juanita, Maciochi, b Violette parfumee, Avella (Mandolineclub), 4a Wees gegroef Maria, Andreoli, b Schlafendes Jesukind, Wolf, c- Gebet, Wolf (tenor), 5 Dans la prairie, Ju- liaan, a De morgen, b Op de weide, c De droom van den herder, d Herinnering aan het feest, e Terugkeer (Mandolineclub), 6 Weleerw. Heer J. Theeuwes, over Mijn persoonlijke indrukken op het Eucharis tisch Congres te Chicago, 7a Fleur d'Es- pagne, Casado, b Un soir a Madrid, Maci- cschi (Mandolineclub), 8a Kruiweg, Kuiler b Liefde, v. Tussenbroek» tenor, 9 Cor» beilie de mariage, Dutour, (mandoline club) 10. a Liedje, Zweers, b Vergeet mij nietje, Venverloo tenor, 11 Les amours de Jeannette, Dutour (Mandolineclub). ©AVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het Radiokwartet en solisten (contra alt, tenor, cello). 1.202.20 Orgelconcert van de St. Lawrence Jewry. Daarna uit voering van de muziekillustratie bij de film Oriental love". 5.05 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6,20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing Au restaurant. 7.45 Piano composities van C. Franck. 8.00 Lezing: Cradles of cricket. 8.20 Welsh program ma. Het Cambrian mannenkoor» Versterkt orkest. TI. Atkinson-harp. 9.20 „The maker of dreams", fantasie in 1 acte van O. Down. 9.50 Weerber. nieuws. 10.20 Concert, F. Kelsey-bariton. Gedich tenvoorlezing door F. Drake. 10.50—- 12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel, PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 12.50 Concert doos het orkest Luciefl Pa ris. 5.05 Solistenconcert. 8.50 Con- eert. KöNIGSWUSTERHAXJSBN. 13GÖ M. 8.50 Concert, Jazzband Lewitsch.fL. v. Herget-sopraan. O. Wiemer-declafliatie. L. v. Herget-bariton. R. Stegmami-cor net a piston. Daarna nieuwsbericht. BRUSSEL. 486 M. en ANTWERPEN 265 M.- 5,20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. - 8.50 Lezing. Daarna weer concert tot 10.20. MüNSTER. 410 M. 1.35—2.50 Or- kestconcert. Werken van Czibulka-Ivano- vici-Meijer Helmund. 4.05 Sprookjes vertellen. 4.35 Orkestmuziek van J. Marx, Alt-solo's. 6.206.50,7.057.30 en 7.408.00 Lezingen. 8.20 „Wilhelm Tell", tooneelspel van Schiller in 5 acter - gekeerd", zooals dat volkspraatje wel een, aangeeft. Even bodemlocs is het praatje dat men Thomas zou beschouwen als eeï voorlooper van de Reformatie en dat dtl het proces der zaligverklaring zou belem meren. Thomas was in merg en been Roomsch-Katholiek. De invloed van Wes- sels op de Navolging is een fabel. Men moet dus m.i, de reden zoeken in den strijd over het auteurschap der Navolging, Naar de Msb. verneemt, is Z. E. Pater df. Vullings, der Missionarissen van het FL Hart te Borgerhout, benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. Een Duilsch vliegtuig, dat Donderdag middag ora half vier, met acht passagiers, te Breinen opsteeg, roet bestemming naai Amsterdam, heeft bij Meppel een noodlan ding moeten maken, De reizigers, allen Duitschers, vertrokken per trein naar Am sterdam, teneinde hun reis per vliegtuig naar Londen en Parijs te vervolgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het vliegtuig werd naar Schiphol gedirigeerd. UITLOTINGEN. STAD PARIJS 1973. Trekking van 5 Augustus. 264377 wint 100.000 frs. 387623 wint 50.000 frs. 273413 30*281 en 487828 winnen 10.000 frs. 99425, 170806, 261975 en 460509 ieder met 5000 frs. -1 25 nummers zijn uitgeloot met 1000 frs, STAD PARIJS 1912. Trekkingen van 5 Augustus. 255645 betaalbaar met 100.000 frs. 668è betaalbaar met 10.000 frs. 44843 44843, 234541, 363061, 409210 en 548320 zijn betaalbaar met 1000 frs. 81 nummers ieder met 500 frs, en 8881 nummers a pari. spreken, welke alleen op de hoogte moest zijn maar zij zou haar in den namiddag wel zien. Terwijl de zuster aldus sprak, kon men cp haar gezicht zien, dat zij verlegen was; zij draaide haar hoofd om, de gewonde keek haar strak aan: Zal ik het morgen zeker weten? Ik denk van wel,... En toch, den volgenden dag gingen d* uren voorbij, en zuster Lucie sprak nog altijd niet van zijn kind, en Garnaud zelf durfde niet vragen. Op het oogenblik, dat de zuster wilde heengaan, hield hij haar terug: Zuster, zeg nu de waarheid....' de waarheid over mijn kind, wat hét ook zij. of ik wordt gek, Mariemijn kleine Marie is. Het verschrikkelijke, het akelige woord bleef in zijn keel steken, en de zuster maakte treurig een bevestigend teeken met haar hoofd en wachtte op een uitbarsting van smart, misschien wel van krankzinnig heid. Maar Gamaud bleef kalm. Hij vroeg: Dood? Werkelijk dood? Men heeft haar bij hare min en u* huishoudster gevonden, eveneens omgeko men onder de ruïnen van uw ingestort huis Maar ik dan, waarom ben ik dan ooL niet dood gegaan? vroeg de gewonde met- zijn vreemde kalmte, (Wordt vervolgd,) - 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8