mm Al te human's gek. V erkeersonge vallen. Voornaamste Nieuws ^WÊf^WÊ Stadsnieuws. H jHHK'li j£p Dinsdag 10 Augustus 1926*^> 50ste Jaargang No. 16323 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 11 Augustus Schipbreuk op de Noordzee. De Partijraad der R. -K. Staatspartij. Bekneld, Eerste Plechtige H. Mis van fr. Amandus Loots s.s.c.c. De Noorsche houtboot ..Huldra", die zwaar beschadigd en vol water, te iJmfiiden, door 2 trawlers is binnengesleept. Zeer duidelijk kan men aan de daarachter liggende loodsboot zien. hoever het schip overhelt. Op de foto kan men ook zien, welk stuk, even voor de brug, uit de verschansing is geslagen. GEMEENTEZAKEN. PASTOOR A. W. J. L.ÜHN. HAARLEMMERMEER. BENNEBROEK. SCHOTEN. HEEMSTEDE. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerberichf Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. MARKTNIEUWS. tie abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weelc 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bii contract belangrijke korting, Advertentién 35 cents per regel. Advertentien tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct- per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; Levenslange ge'neele ongeschiktheid tot werken door f 7tZfl bij een ongeval met f OEfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f f fj bi; verlies v. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: üt/.*' doodelijken afloop; 1 een. voet of een oog: l"d, duim of wijsvinger; been of arm: andere viüger. Men herinnert zich, dat in officieel sociaal democratische kringen van den aanvang af sen opmerkelijke sympathie voor het ver drag met België aan den dag is gelegd. Een groep vooraanstaande Nederlandsche socia listen ging naar België om met een aantal roode Belgische parlementariërs te conferee- ren over het ontwerp-verdrag, alvorens dit in een der beide parlementen van de betrok ken landen behandeld was. „Het Volk" ver dedigde het verdrag tegen alle ernstige en gedocumenteerde critiek in en hief zelfs juichtonen aan, toen bij Memorie van Ant woord van Minister Van Karnebeek eenige verbeteringen ten gunste van Nederland wa ren aangebracht. De Rotterdamsche „Voor waarts", toonde zich eerst afkeerig en huive rig, begrijpelijk voor een orgaan, dat, hoewel socialistisch, toch om de bedreigde belangen van zijn stad moest denken. Maar dan lang zamerhand nam ook dit roode blad zijn draai en stapte over de bezwaren heen. Heel deze houding van de officieele Ne derlandsche sociaal-democratie moest be vreemding wekken. Immers, in de aange voerde argumenten vóór het verdrag, ver mocht men niets nieuws te ontdekken. Bo vendien staat noch minister van Karnebeek, aoch deze regeering in de gunst van de Ne derlandsche sociaal-democraten, die overi gens de verdiende faam hebben te leven van critiek en met een „burgerlijke" regeering of regeeringspersonen niet dan noodgedwongen mee te gaan. De verklaring voor deze coulante houding was niet ver te zoeken. De Belgische minis ter van Buitenlandsche Zaken, die het ver drag voor zijn rekening nam, is de sociaal democraat Vandervelde. De Belgische Kamer en Senaat, waarin de sociaal-democraten sterk vertegenwoordigd zijn, zouden het., verdrag nagenoeg unaniem goedkeuren. Dat stond te voren vast en is dan ook al gebeurd. "*at wisten bovendien de kopstukken der Ne- erlandsche sociaal-democratie, die in Bel gië vooraf parlementje zijn gaan spelen- Het Nederlandsch-Belgisch verdrag was door de Belgisch-Nederlandschc politieke groepen uit de sociaal-democratie reeds beklonken, al vorens het de vuurdoop van officieele be handeling had ondergaan. Deze ernstige grief tegen een groote politieke partij, om n.m. groote landsbelangen in een sfeer van inter nationale partijpolitiek te behandelen, mag hier nog wel eens worden herhaald, nu een der kopstukken van de Nederlandsche so ciaal-democraten den moed heeft gehad om in „Het Volk" van gisterenavond het Ne derlandsch-Belgisch verdrag in het ware licht te zetten. De heer Henri Polak, de nieuwe partij voorzitter, die zich in heel zijn lange parle mentaire loopbaan en lange leven als vak- vereenigingsman als nuchter en zakelijk de mocraat heeft leeren kennen, een der weini gen onder zijn partijgenooten, die in tijden van politieke hartstocht het hoofd wist koel te houden, deze man van gezag in de Neder landsche sociaal-democratie en o>ok daarbui ten, heeft in „Het Volk" van gisterenavond geschreven over de houding van 't Amster- damsche en Rotterdamsche partijorgaan ten opzichte van 't Nederlandsch-Belgische ver drag. De grondtoon van die verzoenende hou ding is geweest de bewering dat wij, Neder landers, met en door het verdrag wel aan zienlijke offers brengen, maar dat wij daarin hebben te berusten, „omdat deze ofers als het ware de prijs zijn voor hel afzweren door België van annexionistische begeerten." Het zij mij vergund op te merken, dat ik ran dit alles niets, niet het geringste begrijp, schrijft Henri Polak. Heeft Nederland België iets aangedaan, dat goedgemaakt behoort te worden? Heeft Ne derland tegenover België iets op zijn gewe ten, dat geboet moet worden? Er is mij niets Van békend. Is er iets geschied tusschen Nederland en België, dat de Belgische minister van buiten landsche zaken in zijne „verzoeningsgezind heid" wel (onder zekere voorwaarden) groot- isoediglijk als vergeven en vergeten wil be schouwen? Ik heb er nooit iets van vernomen. België werd in 1914 aangevallen; het heeft in en door den oorlog zwaar geleden; de ge volgen daarvan laten zich thans opnieuw en heviger dan ooit gevoelen. Doch dit alles zal toch bezwaarlijk aan Nederland geweten kunnen worden. Ons land heeft voor België en de Belgen gedurende en na den oorlog ge daan wat het kon, in zeer ruime mate zelfs; waarom nu een Belgische minister geprezen moet worden, omdat hij „verzoeningsgezind heid" jegens ons aan den dag gelegd heeft het is mij niet gegeven het te begrijpen. Indien ergens van verzoeningsgezindheid ge sproken zou mogen worden, dan is het hier, in Nederland, want, om het zacht uit te drukken, wij kunnen niet bepaald geestdrif tig zijn over de bijzonder vriendschappelijke gezindheid, door de Belgische regeering tij dens en vooral in de onmiddellijk op den oorlog volgende jaren jegens ons land aan den dag gelegd. Onbetwistbaar is het fmmers, dat zij in 1919 te Parijs gepoogd heeft zich van belangrijke gedeelten van Nederlandsch grondgebied meester te maken, hetgeen de groote mogendheden, voornamelijk Engeland, en waarschijnlijk ook de Vereenigde Staten, echter beletten. Vergoelijkend spreekt Van dervelde over deze pogingen van den toen- maligen minister Hymans en diens helpers Segers en Orts. Zij bedoelden, verklaart hij, Nederland ter vergoeding stukken van hel Duitsche gebied te schenken, en een en an der zou alleen met onze toestemming hebben mogen geschieden. Alsof Hymans, indien de volle macht der Geallieerden aan zijn zijde had gestaan, zich om die „vrije" toestem ming zou bekommerd hebben! Het is dus waarlijk niet Nederland, dat zich tegenover België iets te verwijten heeft en de Belgische „verzoeningsgezindheid1, die eiken grond en zin mist, kan dan ook geenszins een reden zijn, om ons bij het ont werp-verdrag neder te leggen. Het verlangen naar „goede nabuurschap", deze hartewensch van „Het Volk", waarme de overigens iedereen zal instemmen, kan dat evenmin, indien deze begeerlijke verhou ding gekocht moet worden. „Goede nabuur schap" moet gegrondvest zijn op wederzijd- sche waardeering, op een wederzijdsch stre ven om elkander niet noodeloos te bemoeilij ken in den strijd om het bestaan, elkander niet lastig te vallen, doch hulpvaardig jegens elkander te wezen. Wanneer echter een buurman, die aanvankelijk het voornemen had mij te willen bestelen, daarvan slechts wil afzien en slechts in vriendelijke ver standhouding met mij leven wil, indien ik hem daarvoor een prijs betaal, door welken ik zelf een deel van eigen bestaansmogelijkheid in de waagschaal stel, dan is er aan het in nerlijk gehalte van de vriendschappelijkheid des buurmans niet bijster veel waarde te hechten. Henri Polak betoogt dan verder, dat het van weinig goeden smaak in België getuigde om daar eerst het Verdrag in het parlement te behandelen; men had kiescher gedaan af te wachten, wat men in den Haag voor bezwa ren zou aanvoeren. Maar hoe dan ook, dit is geen reden voor onze Staten-Generaal, om nu maar het verdrag gelaten te slikken. „V rij van elke beïnvloeding van welken aard ook, behoo- ren onze State n-G eneraal hel verdrag te behandel, e n." Zijn de aan België toe te kennen voordee- len onmiskenbaar voor dat land en brengen zij nadeelen voor eigen land en volk met zich, die de eigen welvaart belangrijk kunnen schaden? Is dit laatste het geval, schrijft Henri Po lak, dan zou goedkeuring van het Tractaat slechts getuigen van een bastaard-internatio- nalisme, dat het best wordt uitgedrukt door het otftfe gezegde: al te goed is buurmans gek! Het verheugt ons, dat nu ook eens van deze zijde en wel op zulk een overtuigende manier, wordt aangetoond, welk een verkeerde methode gevolgd is door een verdrag van zóó vérstrekkende beteekenis onder het mom van bevordering der goede nabuurschap, in werkelijkheid in den ban van vrees en be dreiging, te ontwerpen. Nog altijd houden wij vast aan onze oorspronkelijke overtuiging, dat het juist voor een duurzame goede verstandhouding noodig zal zijn, nieuwe on derhandelingen te beginnen en een nieuw ver drag op te stellen, waarbij beide partijen op voet van gelijkheid samen spreken, zonder dat de eene profiteert van onuitgevoerde, on rechtmatige dreigementen en de ander meer geeft dan hij zonder de herinnering aan de eenmaal gebalde vuist zou hebben gedaan. Sociëteit „St. Bavo" Hoofdbestuur Volks bond, half 8 uur. - Handelsraad „L.T.B. half 8 uur, Haarlemsche Inkoop Combi natie, half 9 uur. „St. Caecilia", 8 uur. Bcvolkingsbureau, 8 uur. St. Jozefsgezeilen gebouw. Jansstraat 59. Elftalcommissie „R.K.VZ.", 8 uur. Re petitie „Utile Dulci'', 8 uur. Leden ver gadering Retraiteclub, 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R>K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 8lOTtur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be- halye des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeaiging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde SL -Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVF.RBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electrieteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehooi 10392). Gisteravond kwam te IJmuiden binnen de stoomtrawler Plejaden, IJ. M. 44, met aan boord 10 schipbreukelingen. Dezen waren I afkomstig van het Zweedsche visschersvaar-1 tuig „Vanadis", thuisbehoorer.de te Grebbe- stad. De Plejaden had, op de Noordzee, de Vanadis overvaren, die onmiddellijk zonk. Echter slaagde men er in alle opvarenden te redden, waarbij een der-Zweden met den voet tusschen een luik bekneld is geraakt. Na aankomst werden de zeelieden, die van alles beroofd zijn, naar het Koning Willems huis vervoerd. Daar verbond Dr. van Ha- zelen den gewonde en werden allen voor- loopig verzorgd. Onmiddellijk na hun. aan komst verscheen de Zweedsche vice-consul, de heer Dijksen, om naar den toestand te informeeren en te helpen, voor zoover noo dig was De Vanadis was een houten zeil- visschersvaartuig en stond onder commando van kapt. O. Hellstad. Door het bestuur van de R.-K. Kamer- Centrale Leiden, is benoemd tot bestuurslid van den Pariijr3ad der R.-K. Staatspartij de heer J. Gouverneur, burgemeesler van Sassenhcim, en tot diens plaatsvervanger de heer A. C. van Berkel, te Gouda. Zondagmiddag geraakte mej. N. uit Am sterdam op den Sloterweg alhier, bij het pas- seeren van een auto, met haar rijwiel be kneld tusschen het aldaar aan den weg staand transformatorhuisje en het motor rijtuig. De dame liep hierbij verscheidene lichte verwondingen op, terwijl haar fiets grootendeels vernield werd. De bestuurder van den auto was zoo be reidwillig de door mej. N. geleden schade te vergoeden, terwijl hij haar in zijn auto naar hare woning in Amsterdam bracht. In de Kathedrale Kerk van St. Bavo droeg de Weleerw. fr. Amandus Loots s.s.c.c., van de paters der H.H. Harten (in de wereld Anton Loots) hedenmorgen te 9 uur een eerste plechtige H. Mis op. Het parochiealtaar was met bloemen en planten rijk versierd en ter linkerzijde van het altaar prijkte het vaandel van den H. Bavo. Onder de feestelijke jubeltonen van het orgel trad de neomist, voorafgegaan door oen stoet van misdienaars en de geeste lijkheid der parochie de Kathedrale Kerk binnen. Zeer vele geloovigen vulden het kerk gebouw; in de eerste rijen hadden familie leden en kennissen van den neomist plaats genomen. Het jongenskoor. dat ter rechterzijde van het presbyterium was opgesteld, zette, nadat het Allerheiligste in de montrans was uitgesteld, onder leiding van den Wel- eerw .heer Kapelaan W. Bosch het twee stemmig Veni Creator van Korumüller in, waarbij om beurten een strophe door het jongenskoor en door een koor van theolo ganten werd gezongen. Bij deze eerste plechtige LI. Mis werd, fr. Loots geassisteerd als presb.-assistens door den hoogeerw. Deken L. A. A. M. Wester- woudt, als diaken door den Zeereerw. Heer pastoor Nieuwenhuis, a!s sub-diaken door den Weleerw. Heer J. Th.Jacobs, terwf als ceremoniarius fungeerde de Weleerw. Heer J. J. Boon. Onder de H. Mis voerde het jongenskoor op zeer verdienstelijke wijze uit de vierde Gregoriaansche Mis, terwijl het koor der theologanten op uitstekende wijze de ver dere Gregoriaansche gezangen verzorgde. Na het Evangelie heklom de Zeereerw. Zeergeleerde Heer Prof. J. Verhaar den kansel tot het uitspreken van de feest- prc.dicatie. Dj gewijde redenaar had tot tekst gekozen de woorden van St. Paulus van zijn brief aan de Hebreeën; „De Pries ter wordt uit de menschen genomen en om wille van de menschen aangesteld om de betrekkingen met God te bewaren." Welke is de grootsche en ontzagwekkende gebeurtenis, aldus spr., welke is de solem- neele en ontroerende plechtigheid, die ons heden hier tezamen voert aan den voet van 't altaar? Een jonge priester, enkele dagen geleden door den Bisschop tot priester ge zalfd, komt hier in ons midden om voor de eerste maal een plechtige H. Mis op te dra gen, omringd door zijn familieleden, mede broeders in 't H. Priesterschap en door ve le geloovigen, die zijn toegestroomd om met hem te juichen en te jubelen om de groote genaden, die God aan den jongen priester schonk. En aan mij, die zijn medebroeder in het H, Priesterschap en zijn vriend, ben, is de heerlijke taak weggelegd, enkele oogenblik- ken te spreken over de grootheid van den Priester. En dit wil spr. doen aan de hand van de woorden van St. Paulus,^ zooals hij deze in den tekst van zijn predicatie aanhaalde. De priester is aangesteld oin de betrekkin gen met God te bewaren De priester is op de eerste plaats afgezant, vertegenwoordiger van God en daarom met groote macht be gaafd De Priester is ook aangesteld om wille van de menschen, om^ hun belangen aan te bieden aan God. Hij is dus middelaar tus schen God en den mensch. Deze verheven functie van den priester zet spr. nog nader uiteen. Uit de verhevenheid van die functie be grijpen wij, dat het plicht is den gezant van God te eeren en te gehoorzamen, vooral om de waardigheid, svaarmede God hem omhan gen heeft. De macht van den priester is de hoogst denkbare onder de menschen en daar om juist verdient hij alle eer. Gelukkig het volk, dat zijne priesters eert. Gröot is de macht van den Priester, maar daarom groot is ook zijn verantwoordelijk heid. Hij is verantwoordelijk voor de zielen, die aan zijn hoede zijn toevertrouwd. Een goede herder geeft zijn leven voor zijn scha- pen. En is 't dan voor de geloovigen niet plicht, den priester lief te hebben en dankbaar te zijn? Laat men vee! voor de priesters bidder, en vcora! voor dezen jongen priester, opdat hij beantwoorden moge aan de ontzagwek kende verplichting, die op zijn schouders is gelegd; opdat hij, na* anderen gepredikt te hebben, zelve niet verloren ga. Nu weder een der zonen van de Parochie tot het Priesterschap is opgegaan, moeten alle parochianen God danken: Te Deura lau- damus,- Te De.um confitemur. Dan zich tot de familieleden van den neo mist wendend, wenscht hij hen geluk. H.oe moet hun hart niet vol van dankbaarheid zijn. Veel is hun in den loop der jaren ont nomen, doch veel wordt hun thans terugge geven. Ten slotte zich tot den neomist wen dend, vraagt spr. hem, veel te bidden voor zijn familieleden, zijn vrienden, voor het ge heels volk en vooral voor de parochie. In een fraaie peroratie besluit de gewijde redenaar zijn schoone woorden. Daarna werd het misoffer voortgezet. Des middags had een drukbezochte recep tie plaats. De feestdag zou hedenavond met een plechtig danklof besloten worden. B. en W. vragen een crediet van 800 aan voor het aanbrengen van electrische verlich ting in de scholen 1 en 2 aan de Nassaulaan. B. en W. deelen den raad mede, dat 28 Juli kas en boeken van den gemeente-ontvanger onderzocht en in orde bevonden zijn. B. en W. vragen machtiging, voor den tijd van 5 jaar aan de N.Z.H.T.M. te verhuren 1 M2 grond, gelegen aan den Koninginnen- weg, tegen 6 per jaar. Op den grond zal een kabelhuisje gebouwd worden. B. en W. stellen voor, goed te keuren dc balansen met verlies- en winstrekeningen over 1925 betreffende de. complexen van 74 en 318 arbeiderswoningen van de Woningstichting „Patrimonium". B. en W. stellen voor, 43 M2 grond, gelegen aan de Twijn derslaan, te onttrekken aan het gemeentelijk grondbedrijf. B. en W. vragen een crediet van 200 aan voor het aanbrengen van verbeteringen in de gemeentelijke bewaarschool aan de Smede straat. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de verordening, regelende de inrichting en samenstelling van de commissie van plaatselijk toezicht op het L. O. Volgens deze wijziging zal het bestuur voor taan uit 5 in plaats van 3 leden bestaan, terwijl de belooning ad 300 van den tweeden se cretaris vervalt, terwijl dit bedrag gevoegd wordt bij den post voor bureaukosten. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1926 te benoemen aan de H.B.S. B. met 5-jarigen cursus tot tijdelijk leeraar in de Staatswetenschappen voor den cursus 19261927 mr. F. Vorstman te Overveen, tot tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde (van 1 September tot en met 31 December 1926) den heer H. Hittien, te Utrecht. Voor de benoeming tot tijdelijk leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de H.B.S. B. met 5-jarigen cursus is de volgende voor dracht opgemaakt 1. J. Vos, Hilversum 2. dr. J. FJlerbroek, Amsterdam 3. P.J.A.J. Geels, Rotterdam. Ter voorziening in de vacature in aardrijks kunde aan liet Stedelijk Gymnasium en aan de klassieke afdeeling van het Gemeentelijk Lyceum worden aanbevolen 1. H. Th. Fi scher, Assen en 2. W. de Klein, Rotterdam. B. en W. stellen voor, te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Geschiedenis en Ned. Taal aan het Gymnasium en de klassieke af deeling van het Lyceum dr. J. van Arkel, Haarlem. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijde*- lijk leeraar aan de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs de heeren G. Brakel, A. Wensing, H. Felix, A. van Har- reveld, N.G. Schultheiss, Ir. L.W.P. Bianchi, H.A. Oosterlee, M.L. Lindhout en H. 't Hart en tot vast leeraar de heeren J.G. Rijkeboer, H. Eebes en H.M. van der Hart. der Maria-congregatie, directeur van dc Haarlemsche processie naar Brielle, direc teur van dc Edelwacht van het Allerhei ligste Sacrament, geestelijk adviseur van Mariavereeniging en Kruisverbond, corres pondent voor Haarlem van de processie naar Lourdes. Niet onmogelijk is het, dat dit lijstje on- vofledig is, maar hieruit ^blijkt reeds duide lijk op hoeveel verschillend gebied zijn Eer waarde werkzaam was. En zijn arbeid had succes! Want al die vereer.igingen namen in groei en bloei toe en niet het minst de ieugdvereenigingen. Zoo is bijv. het aantal kinderen van het Francisca Roniana Liefdewerk in den kor ten tijd van zijn bestaan zeer toegenomen en er zijn er nu reeds ver over de honderd. Kapelaan Lühn deed alles om de er voor in aanmerking komende kinderen aan het Liefdewerk te verbinden en geen enkele opoffering was hem te zwaar. Ook voor den Jongevrouwenbond deed hij zooveel in zijn vermogen was en de vele uitvoeringen, door dien Bond gegeven, wa ren evenveel successen voor zijn directeur. Het vertrek van. den volijverigen kapelaan thans pastoor, Liihn zal door de onderschei dene vereenigingen dan ook als een groot verlies gevoeld worden. Bij de vele gelukwenschen, welke den nieuwen pastoor bij zijn benoeming zeker zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. Moge hij nog vele jaren de herderlijke be diening tot heil van vele geloovigen kunnen blijven uitoefenen! Een schitterend succes. -- De gemengde zangvereeniging „Hoofddorp" behaalde Zon dag op het te Laren gehouden muziek- en zangconcours een eersten prijs. De vereeni ging met haren directeur, den heer P. Zwa ger, hulde voor de kranige prestatie. f H. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem,beeft benoemd tot pastoor te Kudelstaart, den Weleerw. heer A. W. J. Lühn, kapelaan aan de parochiekerk van den H. Joseph, alhier. Voor de parochianen van St. Joseph komt deze benoeming niet geheel onverwacht, want bet was bekend, dat Zijn Eerw. op het punt stond tot pastoor te worden benoemd. Sinds Februari 1917 Was hij kapelaan aan de St. Josephkerk alhier, na daarvoor kape laan te Haarlemmcrliede en te Rotterdam te zijn geweest. In de bijna 10 jaren, dat pastoor Lühn hier ter stede werkzaam was, heeft bij steeds hard gearbeid én zich met liefde san zijn taak gegeven. Ondanks zijn drukke werkkring, ijverde hij voor alle vereenigin gen, waarvan hij directeur of geestelijk ad viseur was, met grooten lust en ijver. En dat dit werk zoo goed als zijn geheelen persoon in beslag nam, moge blijken uit bet lijstje der vereenigingen, waaraan hij ver bonden was. Zoo was hij o.m. directeur van 't Francisca Romana Liefdewerk, directeur van den R.K. Jongevrouwenbond, directeur Diefstal. Een knecht van den schipper D. te Nieinv-Vennep, die Maandagavond bezig was in een vlet, liggende in de Voor haven van de sluizen bij Aalsmeer, grint te rijden en zich na afloop even verwijderd had, bemerkte bij zijn terugkomst, dat een hem toebehoorend horloge, hetwelk in den roef van het scheepje aan den wand hing, ontvreemd was. Hij heeft van dezen diefstal aangifte ge daan bij de politie, die een onderzoek in stelt. Koningmnefeest. Evenals in het dorp Nieuw-Vennep en in de afdeeling Rijk, heeft zich thans ook aan dën Leimuiderdijk (Burgerveen) een commissie gevormd, vooi de organisatie van een Koninginnefeest voor kinderen uit die omgeving. Het feest zal olaats hebben op Donderdag 26 Augustus a.s. De commissie bestaat uit de heeren G. Eijk, C. v, d. Linden, C. Wildenburg, P. Wals, D. Michel en G. Heemskerk. Burg. stand van 69 Augustus. Gebo- rne: Maria Catharina, d. van J. Borst en J. A. Luk. Maria, d. va nM. C. Onos en M. Overdorp; Joris, z. van A. Biesheuvel en J. M. Fiege. Hendrina Francisca Hendrl- ka, d. van H. F. H. Groepenhoff en C. van der Horst. Govert Joan, z. van W. Buijs en G. Maarse. Willem, z. van A. Claij en L. Kreeft. Janna, d. van B. G. van Tus senbroek en B. Opendorp. Diederika Ruthgera, d. van A. C. van Dorsten en E. C. Zijlmans. Overleden: Maria Cornelia Vermeulen, 7'/ wed. van C. Bakker. Maartje Dompe ling, 91 j., wed. van H. W. Demming. Concert. Woensdagavond a.s. geeft het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een concert in de muziektent aan den Zwarten weg. Aanvang 8 uur. Het programma luidt: 1. Bennebroeksch Festival, Feestmarsch van Eug. H. Rap; 2. Sur le las de la Cileppe Ouverture van J. Puckker; 3. Webcr Un Weller, Walser van Rosar; 4. Van 't Con cours terug, Marsch van Eug. II. Rap. Pauze. 5. Sons of the Brave, van F. Bidgood; 6. Fantasie Martha, van Flotow; 7. De twee verliefde trompetters (solo van 2 pistons) Eug. H. Rap; 8. Mignon, Ouvertu re J. R. v. d. Glas; 9. Baron I. van Ittersum marsch, van Eug. H. Rap. 10. Finale. Postduiven vereen. „De Reisduif". Uitslag van de gehouden wedvlucht van Noyon, op Zondag 8 Augustus 1926. Afstand pl.m. 33! K.M.; los 6.50 v.m. P. C. de Wilde le, 2e en 4e prijs; C. Hirs 3e en 5e prijs; P. Kroon 6e, 7e en Se prijs. Eersigetoonde duif 12 uur 38 min. 54 sec. Uitslag gehouden wedvlucht van Schie dam, op Zondag 8 Aug. Afstand pl.m. 55 K.M.; los 11 uur v.m K. v. Midlum, le, 2e, 3e en 13e prijs; H. Fonkert 4e, 9e en 10e prijs; J. Bogaert 5e prijs; J. Th. Bakker 6e en 8e prijs; Th. Wol- ters 7e cn 16e prijs; I. Inhenhaag 11e en 12e prijs; A. R. J. Schijvenaar 14e en 15e prijs; J. J. Persoon 17e en 18e prijs. Eerstgetoonde duif 11 uur 57 min. 24 sec. Bloempjesdag. De opbrengst van den bloempjesdag te Heemstede, gehouden door de Vereeniging tot bevordering van de ge zondheid in de Grafische Vakken, bedraagt 212.56, Het rapport der Staatscommissie in zake den Nationalen Draadioozen Omroep. Gunstig gevolg der regeeringsmaatregelen in zake den afzet van zwarte fabrieksfurf. Overschrijvingen in het internationaal giro-verkeer. Beëediging van den nieuwen gouverneur, generaal van Ned.-Indië. Verslag van den Nederlandschen Land. bouw in 1925. De bankroof in Eussum- Het verbod van invoer van geslacht vee in Engeland. De Regeering en het herstel der d' Ten Protestvergadering te I negen. De groote mogen. „iJen in de ontwape ningscommissie van den Volkenbond verzet ten zich tegen eiken vorm van controle. Geruchten over opstand, mobilisatie en ongeregeldheden in Rusland worden o.a. door de Sovjet-ambassade te Parijs tegen gesproken. Van Poolsche zijde daarentegen worden deze berichten bevestigd. Een belasting tijdens het verblijf van vreemdelingen in Frankrijk wordt door de commissie van financiën besproken. Een Britsche onderzeeboot gezonken. Vijf menschen verdronken. De Kerkvervolging in Mexico. President Ca'.les door de pers gcïntervieuwd. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m. 7.65. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.03. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Augustus; Hoogste Barometerstand 766.7 m. M. te München. Laagste Barometerstand 752.6 m. M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Augustus; Zuid- tot Zuid-West of Westen-wind; meest zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen of onweer. Iets koeler. 10 Augustus EcKSTt LAATSTE KOERS KOERS- BERLIJN 59.32 PARIJS 7. 17 BRUSSEL 6.90 WEENEN 35.20 LONDEN '2.1 lU'e STOCKHOLM 66.75 r KOPENHAGEN 66.15 OSLO 54.65 BAZEL 48.20 NEW.YORK 2.491/4 ROME 8.40 PRAAG 7.41 WARSCHAU 25.— PURMEREND, 18 Aug. Kleine iabrieks- kaas, aanvoer 18 stapels 12 per 50 K.G.; kleine boerenkaas 50 stapels 45 per 50 K0 K.G.. met merk J 44, handel tlug. Bo ter 4242 K.G. 1,75 a 1.85 per K.G.; run deren 320 vette 0.75 a 1 per K.G.; 232 melk- en gelde 125 a 385 per stuk; 68 stieren 0.75 a 0.85 per K.G.; 40 paar den 100 a 200 pe- stuk. handel matig; 84 vette kalveren 1,20 a 1,35 per K.G.; 225 nuchtere kalveren 8 a 33 per stuk; 533 vette varkens 0.78 a 0.84 per K.G.; zouters 0.68 a 0.72 per K.G.; magere varkens 95 stuks 26 a 42 per stuk; 226 biggen 16 a 24 per stuk, handel vlug; 788 schapen 23 a 36 per stuk; 728 lammeren 12 a 27 per stuk, handel matig; kip eieren j 6.75 a 7.75 per 100 siuks; eend- eieren 5.75 per 100 stuks. 200 bussal peren 2 4 per busseL kuikens J 0.10—3.25 per stuk-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1