Haversclmidt s Ilaje ZieleÉii treden VOLKSFEEST MET ZOMERKERMIS Kijkjes In de natuur. ONZICHTBAAR STOFFEN Stolze Werj School ZIJLWEG 90 Handelsonderwijs Stenografie, Typen "inmaak. SS f Onze afdsaling ST1PPI8E Adv©rt@ntzën SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. KRACHTSPORT. Haarl. Kr&chtsportvereeniging Haarlem. CRICKET. VOETBAL R.-K. V. S. „W. F. C" Wijkeroog. VISSCHEN. DUIVENSPORT. LAATSTE NIEUWS. Mellon's vertrek van Rome. Katoen-oogst in de V. S. De a.s. conferentie v. d. Volkenbond. Het duur te-vraagstuk in Frankrijk. Boschbrand. De gezonken Britsche Duikboot. Oneiploffing. Mr. Ph. F alkenburg. t De uitvoer van steenkolen uit de Amsterdamsche haven. VRAGENBUS. De Antenne. ADVERTENTIËN. Robbert W. A. L. V. DOORENMAALEN A. W. M. OSENDARP voor hst van scheuren en winkelhaken Bekende accurate aflevering welke zich van Kunst tanden of Gebitten KLINIEK VOOR TANDHEELKUNDE GED. OUDE GRACHT 84. L. C. W. NAESSENS hervat de praktijk. P. C. HEIJBLOM De Tandheelkundige Kliniek „Haarlem" is VERPLAATST naar ZÏJLWEG 29 Spreekuur 1 v-anaf 16 Augustus weder dagelijks om 9 uur. Vraag en Aanbod NAAISTER 1 R.-K. DIENSTBODE DIENSTMEISJE Net R.-K. Dagmeisje Nefc R.-K. Meisje NET DAGMEISJE R.-K. Buitenmeisje Een nette Jongen Flinke Dienstbode Winkeljuffrouw R.-K. Juffrouw Flinke Jongen JUFFROUW, R.-K., Flinke Loopjongen MACHINIST PENSION WIE HELPT TE KOOP Heerenrijwiel TE HUUR Invalide rijwiel Adverteert in dit blad. Oranjevereniging Zuid-Schalkwijk WOENSDAG 11 AUGUSTUS Athletiek wedstrijden te Pur merend. Zondagmiddag werden te Purmerend ath- letiekwedstrijden gehouden, uitgaande van de N. Holl. Athletiek bond. Voor deze wedstrijden welke op het ter rein van de V.V. Purmersteyn werden ge houden was flink wat belangstelling. De i regeling was goed in orde en de wedstrijden hadden een prettig verloop. Onzen stadgenoot T. Boot mocht heb ge- j noegen smaken het kampioenschap hoog- springen zonder aanloop 1.40 c.M. op zijn naam te krijgen. 100 M. hardloopen. 1. Berfeld „A. V. 1923" A'dam 11% sec.; 2. Pike A.A.C. A'dam 11 6/10 sec.; 3. Hoek man „A. V. 1923"; A'dam; 4. H. I-I. Hem- mink Olympia Zaandam; 5. Pauw „A.V. 1923" A'dam. 800 M.|hardloopen. 1. Lijflander „A.V. 1923'' A'dam 2 min. 12 sec.; 2. Hartog idem 2 min. 12 7/10 sec.; 3. Appels idem; 4. P. de Vos A.C.A. A'dam. 1500 M. snelwandelen. 1. P. M. v. Doesburg Blauw-Wit A'dam 7 min. 2/10 sec.; 2. P. v. Breemen A.V.A.C. A'dam 7 min. 4/5 sec. 1500 hardloopen. 1. W. F. Effern Olympia IJmuiden 4 min. 34 sec.; 2. Alolfs „A.V. 1923" A'dam 4_min. 34 l/5jsec.; 4. Lijflander idem; 5. S. Ruber Blauw-Wit. Speerwerpen. 1. v. d. Meyde A.A.C. A'dam 41.74" M.; 2. v. G-elderen idem 40.31 M. Verspringen met aanloop. Kamp. N.H.A.B. 1. Biankers „A.V. 1923" A'darn 6.34 M.; 2. Hoekma idem 6.09 M.; 3. Nielsen idem 6.06 M. Hoogspringen zonder aanloop. Kamp. N.K.A.B. 1. T. Boot „Volharding" Purmerend 1.40 M.; 2. J. v. Eckhardt A.A.C. A'dam 1.35 M. 3. G. H. Bigter „Volharding" Purmerend" 1.30 M. Kogelstooten. 1. B. de Bóer „F. L. John" Edam 10.70 M.; 2. J. Blanken „A.V. 1923" A'dam 9.80 M.; 3. Horewitz A.A.C. A'dam 9.63 M. Discuswerpen. 1. Blanken „A.V. 1923" 37.87 M.; 2. B. de Boer F. L. Jahn Edam 37.17 M.; 3. A. Stins A. V. Alkmaar 35.36 M. Estafette 4;: 100 M. L „A.V. 1923" A'dam 57 3/5 sec. Estafette 800, 400, 200 en 100 M. 1. „A.V. 1923" A'darn I 3 min. 48 3/5 sec.; 2. „A.V. 1923" A'dam II 3 min. 50 4/5 sec.; 3. Olympia Zaandam. Touwtrekken. L. Gewicht Volharding Schermerhorn. M.gewicht idem idem. De voorbereidingen voor de a.s. groote nationale wedstrijden in worstelen en ge wichtheffen, uitgeschreven door de Haarl. Kr. Sp. Vereen. Haarlem, hebben thans een vlot verloop. Een der zalen van gebouw „Olympia" is thans besproken voor de te houden wedstrijden, waarin de meest op den voorgrond tredende worstelaars en ge- wichtheffers van Nederland zullen deelne men. Door eereleden, donateurs en eenige vooraanstaande leden, zijn zeer mooie prij zen toegezegd. De prijzen voor deze wed strijden zijn: le afdeeling le prijs, verzil verde beker 2e prijs een opgelegen beeld van wit metaal, voorstellende worstelaars of gewichtheffer, bevestigd op,zwart flu- ;:w®iff'smet ronde omlijsting, dit is iels niéuws en maakt een schitterende indruk; 3e prijs een verzilverde eiketak; 2e afdeeling le prijs verzilverde beker, doch wat kleiner dan de bekers in de le afdeeling, 2e prijs verzilverde eiketak, 3ez prijs geëmailleerd kruis. De wedstrijden worden gehouden op de Zondagen 3, 10, 17 en 24 October, zulks in verband tot de zeer groote deelname. Zaterdag 30 October worden de prijzen uit gereikt, en zal de leden en donateurs een feestavond worden aangeboden. J.V.H. I—HAARLEM III. Gewonnen door C.V.H. met 59 runs op de le innigs. Haarlem wint den toss en kiest fielden, zoodat om 3 uur Roodt en Traan berg naar de wickets trekken. Aanvankelijk schijnt het of weer een groctschen stand zal worden opgezet maar op 29 is Traanberg te wild op de slows van Teschmacher en wordt ge- stumpd. Nadat Kroon en Keyser gebowled zijn komen Roodt en Hetem samen. Zij doen door scherp runnen en.hard slaan de score omhoogvliegen. Het totaal is al 118 als He tem op het bowlen van Schenk gevangen wördt voor een solide 33. De rest probeert nog zooveel mogelijk steun te verleenen maar als Roodt op 146 in gezicht van „de veilige haven" strandt is het zoo gebeurd. Totaal 161. A. J. Roodt 89 (3 zessen 11 vieren), Th. Hetem 33. Bowlingcïjfers: A. Blok 144, G. Lange» raar 342, B. Kleefstra 017, P. Borg- houts 078, K. Teschmacher 518, K. Schenk 110, J. C. Luitingh 012. Haarlem opent met Kleefstra en Ton, die er aanstonds lustig op los scoren. Vooral Kleefstra heeft er duchtig het oog in en slaat Traanberg o.a. over fine leg voor 6. Eerst op 63 wordt deze stand gebroken als Ton door W. Traanberg gevangen wordt, 7 runs later valt Kleefstra als 2e slachtoffer van Hetem als hij voor een keurige 37 door Roodt in het verre veld gevangen wordt. Blok en Lange laar houden nog weer stand ma'ar de laatste 7 menschen scoren bij elkaar slechts 4 runs, zoodat op 102 de^innines^sluit. Traanberg deed nog 2 keuige vangen. B. Kleefstra 37, R. Ten 21. A. Blok 11,' G. v. Langelaar 13. Bowlingcïjfers A. Roodt 138, Th. Hetem 424, H. Traanberg 324, S. Kroon 0—1. OM DEN VREDESBEKER. Onder zeer mooi weef trok W. F. C. naar Amsterdam om P. C. V. B. te bekampen, in een zeer mooien wedstrijd waarvan wij het spel niet bespreken, beeft W. F. C. haar rood-zwarte kleuren hoog gehouden en P. V. C. B. een 6nederlaag toege bracht, De achterhoede heeft zich uitste kend- gehouden, terwijl er in de vooroede wel eens een beetje te laks gespeeld werd, vooral na de rust. Vermeld dient te worden, dat invaller linksbuiten z'n plaats uitste kend verdedigd heeft, behoudens dat hij zich even meer met den linksbinnen met spel moet overleggen. Door deze overwinning heeft W. F, C. zich in de tweede ronde geplaatst. Zoo er Zondag tegrti de winnaar van W. E. A. II Roda II weer zoo gespeeld wordt, kan t-r wérer op succes gerekend worden. Zondag speelde Telefonia op het terrein a_ d, Spaarnhovenwcg een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen „Helder P. T. T." Voor rust was de stand 41 voor de Haar lemmers. Na de rust werd het opgevoerd tot 7—3. Het was een mooie overwinning voor „Telefonia". Over 14 dagen gaan de Haar lemmers bij Helder P. T. T. op bezoek. DE VIJFHOEK-BEKER VISCHWED- STRIJD. Zondag hield de Bond van Hengelsport liefhebbers voor Haarlem en Omstreken een vischwedstrijd om den Vijfhoek-Beker, die kotrgeleden door den heer F. Moserman aan boven genoemden Bond was geschonken. Deze beker moet 3 keer achtereen of 5 keer in het seizoen gewonnen worden door de- Zelfde vereeniging, zal het haar eigendom worden. Des morgens vroeg kwamen een zestal vereenigingen bijeen op de Gr. Markt. Cm half vier vertrok mer. naar Aalsmeer, waar de wedstrijd zou gehouden worden. Er werd met veel animo' gevischtf hetgeen merkbaar was aan den uitslag. In totaal werden 427 stuks gevangen. De uitslag was, dat de „Ruischvoorn" als eerste prijswinner beslag wist te leggen op den Beker met 102 stuks, de „Lustige Hengelaar" den 2en pr. met 95 stuks,'de „Brasem" den 3en pr. met 91 stuks, de „Grundel" den 4en pr. met 65 stuks, de „Dageraad" den 5en pr. met 38 stuks en dc Vereenigde Visschers den 6e;i pr. met 36 stuks. De heer P. Out, lid van de Ruischvoorn, was kampioen van dezen wedstrijddoor hem waren 33 stuks gevangen. Door den heer J. de Gier, Voorzitter van den Bond, werden de prijzen aan de winnende Ver eenigingen uitgereikt en aan den kampioen- visscher een medaille. De heer F. Moserman bedankte het Bonds- bestuur voor haar leiding van dezen wed strijd, terwijl de voorzitter hem namens-den Bond bedankte voor de mooie gift door hem geschonken. Vervolgens ging ieder naar hun eigen clubgebouw, waar men nog ecni- gen tijd gezellig bijeen bleef. DE OOIEVAAR. Uitslag Noyon (Frankrijk) afstand 332.7 K. M_ In vrijheid gesteld 6 u. 5 min. Eerstgetoonde duif 12 u. 52 m. 16 sec. Laatstgetoon.de 1 u. 23 m. 17 sec. le, 3e 4e H. J. Peter, 2e L. v. Meurs, 5e B. Roemers, 6e H. M_ Willemse. LONDEN, 10 Aug. Mellon vertrekt heden of morgen uit Rome. Hij zal waarschijnlijk later een bezoek aan Londen brengen. WASHINGTON, 10 Aug. Officieel wordt meegedeeld dat de katoenoogst op 1 Aug. 69.8 proc. van het normaal-cijfer-bedroeg, zijnde een productie van 16.621.000 balen. GENEVE, 10 Aug. Verwacht wordt, dat Duitschland zal deelnemen aan de confe rentie in zake de reserves van de Vereenig de Staten tegenover lxet permanente Hof van internationale Justitie- te Den Haag. Er wordt in volkenbondskringen op gewezen, dat de onderteekening van het verdrag van Locarno door Duitschland de toetreding van dit land tot den volkenbond onvermijde lijk maakt en dat het dientengevolge van belang is, het standpunt van Duitschland te leeren kennen ten opzichte van de Ame- rikaansche reserves. In totaal hebben tot nu toe 20 staten de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond tot bijwoning dezer conferentie, die op 1 Sept. a.s. te Genève zal aanvangen, aangenomen. Van de Brit- sche dominions komt tot nu toe slechts 1 delegatie uit Indië, terwijl alleen Cuba, Zuid-Amerika vertegenwoordigt. Frankrijk is de eenige groote mogendheid die tot nu toe niet geantwoord heeft op de uitnoo diging van den Raad. PARIJS, 10 Aug. Barthou, Sarraut, Boka- nowsky, Quéville en de prefect van politie, hebben een eerste bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van Poincaré, ter be spreking van de problemen in zake de duurte. MARSEILLE, 10 Aug. Een brand die enorme afmetingen aanneemt, teistert de wouden van Lebarbin in het massief Sain- te-Baume. Honderden havenarbeiders sneldep on middellijk naar de plaats van de ramp om hulp te verleenen en terstond daalden dui kers in het water af, die de plaats vast stelden, waar de duikboot was gezonken. Onverwijld werd met de werkzaamheden begonnen, maar men verwacht, dat er drie uur noodig is orii het vaartuig weer vlot te maken. Bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek te Bristol (Rhode I.) welke zonder vergun ning werkte, werden vier personen gedood 'en velen gewond. De ontploffing deed de geheele stad schudden en'tot op een mijl afstands werden alle vensterruiten .vernield. AMSTERDAM, 10 Aug. Naar wij verne men, zal het stofelijk overschot van den gis teren te Luzern overleden gemeente-secre taris van Amsterdam, Mr. Ph. Falkenburg, naar Amsterdam worden overgebracht en ter aarde besteld. AMSTERDAM, 10 Aug, Ten gevolge van de staking in de Engelsche mijnen is de uitvoer van steenkolen uit de Amsterdamsche haven gedurende den laatstert tijd sterk toegeno men. Vooral in de beide laatste weken is het transport van kolen, via Amsterdam, in zeer groote mate uitgebreid. Dagelijks vertrekken de stoomschepen met zooveel mogelijk kolen aan boord. Wij vernemen, dat in verband hiermede, de scheepvaartinspectie te Am sterdam, het toezicht op de uitgaande kolen schepen, vooral welke des nachts vertrek ken, weer heeft verscherpt. Zij heeft te IJmuiden een verscherpte nachtelijke con trole ingesteld, om -te verhinderen, dat de ko- lenboiQten te diep geladen naar i»» ver trekken. De groote weegbree. De groote weegbree wordt groot genoemd ter onderscheiding van eenige met haar ver wante soorten, van welke er eene de kleine weegbree wordt geheeien. Hoe groot de afme tingen van deze plant in werkelijkheid zijn kan, indien dit noodig is, wejlicht het best, worden duidelijk gemaakt door een verwij zing naar de paardebloem. De paardebloem immers mag meer bekend worden veronder steld dan de weegbree, omdat de paarde bloem ieders aandacht trekt door de helgele kleur van den bloei en niet minder door de kunstige rangschikking van de zaden met hun pluizen tot ballonnetjes van uitgespannen pluis. Toch is de weegbree een even ver spreid onkruid als de paardebloem maar de weegbree-soorten, en met name de groote weegbree, staan zonder iets wat naar opzich tigheid zweemt langs den weg en zelfs als dit kruid inwollen bloei staat, ontbreekt er elke opvallende kleurentooi. De Latijnsche benaming van de groote weegbree is Plantago maior. Reeds van ouds her vindt men deze plant genoemd onder de geneeskrachtige kruiden en zij was vroe ger zeer gezocht om de heilrijke krachten, die schuilen in de sappen der. bladeren. Thans treft men slechts bij uitzondering menschen aan, die weegbreefcladerenth.ee gebruiken, en bijna algemeen is geworden de verminder de waardeering, die heden ten dage de ge neeskundige kruiden ten deel valt, De tijd geest brengt mede, dat de belangstelling voor vele plantensoorten bijna uitsluitend door de uiteenzetting van de botanische bij zonderheden kan worden gewekt. Nu leent zich de weegbree, hoe een voudig ook dit plantje opgroeit -zeer goed voor eenige belangrijke opmerkingen op het gebied van biologie. De eerste opmerking kan gemaakt worden juist naar aanleiding van dat gene, wat aan dit eenvo"dige kruid nog net meest eenvoudig lijkt, te weten naar aanlei ding van den vorm der bladeren. Het geheele plantje bestaat, zoolang het nog niet bloeit, uit een rozet van bladeren, wier vorm uiterst simpel is. Geen insnijdingen of tandjes geven eenig relief aan den rand van het blad, maar de kromme lijn langs den geheeien rand is nergens onderbroken, zoodat de bladeren van de weegbree als typisch voorbeeld kunnen gelden van „gaafrandige" bladeren. Noch bemesting, noch droogte, noch andere in vloeden veranderen iets aan de onafgeoroken voortzetting van de kromme lijn, die de blad schijf omlijnt. Heel iets anders wordt bijv. bi) de paarde bloem of bij het herderstaschje gezien. Soms zijn de bladeren van deze plantcn bijna gaaf- randig, soms zijn zij zeer diep ingesneden. En geeft men zich de moeite,na te gaan of er eeru- ge reden kan worden achterhaald van deze groote verschillen in vorm van het blad eener zelfde plantensoort, dan bemerkt men, dat, althans ten deele, de diepe insnijdingen aan de bladèn verschijnen op de groeiplaatsen, welke betrekkelijk droog zijn en zoodoende minder water aan de wortels kunnen bieden. Zoekt men nu naar weegbree, welke groeit op armoedig egronden, dan kan het blad kleiner of dunner blijven, maar men ziet geen insnij dingen langs den rand van de bladschijf. De vorm der bladeren is zeker bij de weeg bree een typisch soortkenmerk, want de iets-toegespitste, spatelvormige, gaa.randige bladeren van de weegbree worden door de uitwendige invloeden in hun vorm niet ge wijzigd. Er bestaat ook een weegbree met zeer diep ingesneden (gedeelde) bladeren, maar deze planten vormen een andere soort, n.l. de hertshoornweegbree, groeiende op zandige gronden. Het zaad van deze herts hoorn-weegbree geeft steeds plantjes met de diepgedeelde bladeren, wier vorm gelijkt op een riik-zich-vertakkend hertengewei. Een uitzaaiing op den vetsten grond verandert de gedaante van de bladeren van deze plant niet evenmin als het blad van de groote weegbree, groeiende op het zand, ook maar iets op de hertshoornweegbree gelijken gaat. Getuigt dit niet op verrassende wijze van orde en regelmaat in de levende natuur Het is een voorbeeld uit de duizenden. Een andere bijzonderheid van geheel ande ren aard wordt aan de weegbree gezien als de plant na den bloei haar zaaddoozen vormt De weegbree bloeit in aarvormige bloeiwijzen, die uit het midden van het rozet van bladeren omhoog schieten. Aan den bloei zelve is zeer typisch en duidelijk de opeenvolging in bloei van de stampers en van de meeldraden in de afzonderlijke bloempjes. Tweemaal kruipt er een reeks van uitgroeiende slipjes omhoog langs de aren de eerste keer zijn het lintjes, die uitgroeien en wel eerst uit de onderste bloemen van de aar en later uit de hooger ge plaatste bloempjes, terwijl intusschen de bloei der onderste bloempjes verdorren maar dan begint een tweede en anders gevormde bloei, die wederom opkruipt van onder naar, boven langs de aar. Er komen helmdraden met helmknopjés uit elk bloempje en zoo kan de bloeiende aar van de weegbree achtereenvol gens zeer verschillend er uitzien. De onge lijktijdige bloei van stampers en meeldraden beoogt blijkbaar om de kruisbestuiving te bevorderen. Na den bloei zetten zich de vruchtjes. Deze vruchtjes zijn kleine zaad doozen, welke elk vele zaden bevatten. Zij staan in tamelijk grooten getale aan den al- gemeenen bloemstengel,want evenveel bloem pjes als er eerst in de aar bijeenstonden, staan er dan zaaddoosjes. Deze zaaddoozen van de weegbree worden door de botanici meestal genoemd als voor beeld van zaaddoozen, welke met 'n dekseltje openspringen. Zaaddoozen openen zich bij elke plant, die ze heeft, op een eigen wijze. Meestal is het weefsel van de zaaddoozen er op berekend, dat de doozen met klepjes open- vaan. Meerdere soorten van zaaddoozen met kleppen zich openende worden onderschei den, zooals hokverbrekènde, schotverbreken- de en schotverdeeiende zaaddoozen. De zaad doos van de weegbree evenwel gaat niet open in de lengte, maar in de breedte. Iets boven het midden van het eivormige doosje behoudt de plant in het weefsel van den wand van c'.e zaaddoos een zwakke, dunne scheidingslijn in het weefsel en over deze lijn cpent zich de Zaaddoos als hij rijp is. V/onderlijk maaksel van zulk een nietig plantje Slechts voor de almacht Gods is dit maaksel noch makkelijk, noch moeilijk want Hij sprak en al liet geschapene was ge maakt en te voorschijn geroepen uit het niet. (de Z.) Vr, van J, G. B. te H„ omtrent invoerrech ten van sigaren. Antw, U moet zoowel voor België als voor Frankrijk invoerrechten betalen. Het bedrag ij ons niet bekend. Vr. Wanneer en hoe laat vertrekt er eer- beo t van Amsterdam naar Hoorn en hoe veel zijn de kosten? Antw. Dagelijks om 4 uur van de Ruyter- kadc, steiger B. De kosten zijn ons onbe kend. Vr. Hoe laat vaart de boot van Amster dam naar Kampen en van welke plaats? Hoe laat komt de boot in Kampen aan? Antw. Alleen op werkdagen 's avonds om 9 uur. Van 14 Juli tot 15 Sept. ook 's mor gens omr half 10. Aanlegplaats steiger 10, de Ruyterkade, Duur van de reis 5 uur. Vr. van P. J. v. V. te A. pmtrent loten van 's Laffds Weerbaarheid, Deze loten wor den, voorloopig niet meer uitbetaald. Een rechtskwestie daarover is nog hangende. De antenne, zij behoort langzamerhand bij het stadsbeeld. Men zal ze allicht niet mooi vindert, evenmin als de hooge fabrieks schoorsteen en >de enorme telefoonpalen, maar dat doet er niet toe. Zij behoort bij het stadsbeeld nu en evenals, toen het bo- vengrondsch telefoonnet in een onder- grondsch veranderd werd, de meeste tele foonpalen vielen, zou men even vreemd op kijken als plotseling alle antennes van de daken verdwenen. Wij zijn er nu vertrouwd mede en wij weten dat elke antenne een groep van bewonderaars der moderne techniek om zich schaart. Neen, een ode op de voortreffelijkheid der antenne zuilen wij niet aanstemmen. Wij kennen er, die radio-maniak zijn ge worden; die nergens meer oor en oog voor hebben dan voor hun „draadlooze"; die ie dere vrije minuut vrouw en kinderen ver geten om weer het nieuwste op radio-ge- bièd aan hun toestel te probeeren; die geld en goed er aan verkwisten en dreigen arm te worden en de radiotitis te krijgen. Dat is misschien wat overdreven neerge pend, maar ieder weet nu wel dat er ma niakken, ook op het gebied der radio zijn, die overdrijven en dat men niet ten on rechte spreekt van een radio-ziekte. Maar ontzagwekkend is de radio-uitvin ding zeker. Wie eenige jaren van radio ge niet, gevoelt dat allicht zoo niet meer, maar om den. goeden indruk weer te vinden, moet men iemand eens observeeren, die voor het eerst een mooi en goed overgebracht ra dio-concert hoort In extase is hij of zij over de enorme uitvinding, die in je rustige huis kamer in Haarlem een Amsterdamsch con cert van Mengelberg brengt alsof je er bij tegenwoordig bent; of het kinderuurtje van een dame, die ergens in Londen de kinderen tracht te amuseeren; of de muziek van het strijkje in het restaurant van den Eiffel- torer.. We kennen er, die bleek van ontroe ring werden. In Haarlem viert de antenne ongetwijfeld triomfen. De antennes staan van dak tot dak en wie er geen heeft voelt zich ach terlijk. In een kleine willekeurige omgeving, waar schrijver dezes toevallig woont, telde hij veertien antennes, In stille zomeravon den davert door den tuin het handgeklap van een begeesterde schare ergens in Ber lijn, die een opvoering van Tannhauser toejuicht, wat de Radio van je buurman je toegolft en dezer dagen stonden wij in twijfel of we moesten mopperen op de gra- mafoon van buurvrouw links of bewonde ring moesten opperen voor de forsche kracht van de radio van buurman rechts. Wij leven nog in een tijd van zij het dan wilde ontwikkeling vande radio en daaraan is het toe te schrijven dat wat de radio-uitzending en radio-ontvangst betreft, nog betrekkelijk weinig is gereglementeerd. Dat zal nog wel komen, tenzij de voort schrijdende techniek elke regeling overbo dig maakt. Wat lang niet onwaarschijnlijk is. In Haarlem viert de draadlooze triom fen. De antenne staat van dak tot dak, schreven wij. Wilt gij meer bewijzen van het groeiend aantal radio-beoefenaars? Het was zelfs mogelijk om naast eenige neu trale, groepen ook een R.K. vereeniging van radiprbeoefenaars ie stichten. En ze groeit nog voortdurend in aantal. Moeten wij er aan. herinneren dat tegenwoordig alle Haar- lemsche ziekenhuizen ook en vooral de Róomsche van radio voorzien zijn? Dat v/as een mooie gedachte om onze zieken van die nieuwe uitvinding te laten genieten. De mooiste concerten, die in onze muziek- stad gegeven worden, worden draadloos uit gezonden. en ernstig wordt er aan gedacht om de radio straks ook per stadstelefoon- lijn te distribueeren. Tegen dit laatste schij nen echter technische bezwaren te rijzen; zooals de Nieuwe Haarl. Crt. zeer juist heeft uiteengezet, zoodat zij, die daarop wachten om zich een antenne aan te schaf fen, maar liever niet al te veel geduld meer moeten oefenen. De draadlooze doet haar invloed gelden op de samepleving. Reeds nu beperkt zij de uithuizigheid en wie van plan was naar het Concertgebouw te gaan om Mengelberg te hooren, blijft nu rustig thuis.' Ook de nieuwsberichten worden gretig aangehoord, maar nog wel langen tijd zal het duren, voor aleer de „draadlooze" de krant verdrongen heeft. De mogelijkheden zijn enorm. Hier ter plaatse is eenige jaren geleden de verwach ting uitgesproken dat 't niet lang meer duren zou of men kon thuis niet alleen de con certen en schouwburgvoorstellingen per draadlooze hooren, maar ook met het oog volgen, evenals men een voetbalmatch draadloos zou kunnen zies en de voortreffe lijkheid van den nieuv/sreporter zal niet meer daarin bestaan, dat hij een vlug en levendig verhaal kan publiceeren over een of andere ramp of gebeurtenis, maar dat hij zoo snel ter plaatse is dat hij de radio- abonné's aansluit opdat zij de moord- en brandgeschiedenis die hij v/il verslaan, met eigen oogen per draadlooze kunnen volgen. Dat' was toen een stoute veronderstelling en toch tot welke mogelijkheden leidt de overweging van de onlangs openbaar ge maakte uitvinding dat men er in geslaagd is draadloos portretten over te seinen? Waar dat gelukt is, daar moet een uitvinding niet verre zijn, die ons gebeurtenissen op verren afstand even gemakkelijk met de oogen doet volgen als dat nu al met het oor het geval is. Vr. 1. Op hoeveel kostgeld per dag heeft een meisje, hetwelk voor dag en nacht in betrekking is, recht gedurende haar vacan- tie? 2. Gedurende hoeveel dagen is men ver plicht dit kostgeld te betalen? Antw. J. Dit wordt in den regel gerekend op f 1,a 1.25 per dag. 2. Alle vacantiedagen, tenzij natuurlijk anders is overeengekomen. De, uitbetaling van vacantiegeld is gebaseerd op het feit, dat het loon der dienstbode bestaat uit loon en kost en inwoning. Gedurende de vacan- tie moet haar dus kost en inwoning worden vergoed omdat dit een deel van haar loon is. Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Ilillegom naar Schiedam en hoeveel K, M. is dat? Antw. Hillegom Lisse Sassenheim Warmond Leiden Voorschoten Veur Voorburg Hoornbrug Delft Kethel Schiedam afstand 48.6 K. M. Vr. Ik heb een jongen in dienst tegen kost en inwoning. Hoe lang mag hij per dag werken? 2. Moet voor hem nog een arbeidskaart worden aangevraagd? Antw, U deelt nie t mede, hoe.oud of die jongen is en ook niet in welk vak hij ar beidt. Zoodoende kunnen wij u moeilijk op uw vraag antwoorden. Wendt u echter per soonlijk eens tot de arbeidsinspectie om inlichtingen. Inplaats van kaarten. Heden overleed, na een gedul dig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve, zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder JOHANNA KENDRIKA CATHARINA VAN DER HORST Weduv/e van ANTHONIUS JOHANNES JOOSTEN in den ouderdom van 75 jaar. De H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben op Donderdag 12 Augustus in dc Parochiekerk van O. L. V. Rozenkrans, Spaarne, om 8en 9 uur ge zongen Requiemmis. Namens de familie, JOOSTEN. Haarlem, 9 Aug. 1926. Graalschapslraat 55. Tot onze diepe droefheid over leed heden, voorzien van de H. H. Sacramenten der Sterven den, onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder ANNA KÖMMEN Geb. Hanenkamp in den ouderdom van 76 jaren. Groningen, 8 Aug. 1926.» Haarlem: Id. G. SWARTE-Hömmen H. B. SWARTE en kinderen Gröningen; II. TH. HOMMEN A. HOMMEN-Korsten en kinderen. Edschedé: E. M. COPPES-Hömmen A. H. J. COPPES en kinderen Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon L. TH. J. KOEHORST A. J. F. KOEHORST-HERMANN Haarlem, 9 Augustus 1926. 109, Groote Houtstraat. GETROUWD: en die, mede namens wederzijdsche fami lie, hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Haarlem, 10 Augustus 1926. willen voorzien, kunnen zich volgens tarieven, door de Ziekenfondsen vast gesteld, laten behandelen. ARTS VOOR MAAG- EN INGEWANDZIEKTEN TANDARTS heeft de praktijk hervat 4 regels p, plaatsing fO 60 Elke regel meer f 0.15 BEJ VOORUITBETALING Geroutineerd b.z.a. voor verstelwerk en nieuw. Om streken Haarlem. Brieven onder No. 5520 Bur. van dit blad. N. DE MUNNIK OPGER. JAN. 1914 b.d. Zlflbrug. Gevraagd tegen 1 September a.s. een voor dag en nacht. Adres: SPAARNE 2 Haarlem. Gevraagd flink voor dag of dag en nacht. Flink loon. STRAATWEG 4, Benncbroek. Gevraagdimet 1 Sept. Adres: SCHOTERSINGEL 35. vraagt dito VRIENDIN, leeftijd 14 jaar en in bezit zijnde van fiets. Brieven onder No. 5515 Bur. van dit blad. gevraagd. SOENDAPLEIN 34, Schoten. Gevraagd flink voor dag, of d. en n„ in gezin zonder kinderen. Adres: ROOZENPEEPER- KORN, Bronsteê 40, Heemstede. gevraagd. JANSSEN DE VOGEL, Leeghwaterstraat 21. gevraagd te Amsterdam. Voor dag en nacht. Gezin met 3 kinderen, v.g.g.v. Loon 35.per maand. Post, Haarl. weg 177, Amsterdam. De GELDERSCHE WINKEL, Cron- jéstraat 38, vraagt voor direct met het vak bekend. Gevraagd, zoo mogelijk met 1 Sept. een nette voor de huish. Leeftijd 3035 jaar, door lieer te Bloemendaa). Brieven on der No. 5507 Bur. van dit blad. Plaatsing gezocht voor R.-K., oud 16 jaar, in het tuindersvak. Inwonend bij R.-K. Patroon. Voorwaar den nader te regelen. Brieven aan hel St. Vincentfushuis, Nieuwe Groen markt, Haarlem. Wordt gevraagd tegen 15 Sept. een nette, beschaafde niet hoven de 30 jaar, liefst kunnende koken en verstellen, dienstbode aan wezig. Prima referentiën vereischt. Brieven onder No. 34983, Bureau van dit blad. gevraagd, niet boven de 17 jaar. Aan melden: (57 uur) KRUISSTR. 17. G. RHEE, Stoom Wascfc- en Strijk- inrichting, Bleekersvaartweg 55, Heem stede, vraagt een bekend met het bleekersvak. gevraagd, met gem. zit-slaapkamer et. volledig degelijk pension, op netten stand, door R.-K. Juffrouw, b.b.h.h. Br. met prijsopgaaf onder No. 5512 Bur. van dit biad. 2 eerlijke bouwondernemers aan onge veer 3500, tegen bill, rente, voor zes maanden ongeveer. Brieven onder No, 5510 Bur. van dit blad. Prachtboonen, zonder draad 15 cent per kilo. Snijboonen, 28 cent per kilo. TH; VERDONSCHOT Borneostraat 15 - Heemstede. Melkbrikjes, Melkkarretjes en onder stellen. Wagenmakerij BEEKSTEEG 4, in de poort. Prima, met nieuwe banden, 16. Spotprijs. NASSAUSTRAAT 23. een groote zolder aan de Leidsche- vaart 18 B„ met vrije opgang. te koop, in prima staat (handbeweging). Br. onder No. 5517 Bur. van dit blad. Entréef 0.25. Na 7U uur f 0.50. Kinderen f 0.10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3