Uit Afrika. IEDERE ZAKENMAN DIE ZUN BELANG BEGRIJPT NIEUWE Tweede Blad HAARL. COURANT Dinsdag 10 Augustus 1926 UIT DE PERS. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De mentaliteit van „Het Volk" tegenover de Kaih. Kerk. KERK EN SCHOOL. 7e Eeuwfeest van den H. F van- ciscus van Assissië. LANDBOUW EN VISSCHERU Een veetentoonstelling in 1928. De Ned. landbouw in 1925. POSTZEGELNIEUWS. De dure opdrukzegels. CRICKET. ATHLETIEK BINMENLANDSCH NIEUWS. De nationale draadlooze omroep. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Technisch jaarverslag der Federatie. VOETBAL. WIELRENNEN. DUIVENSPORT. DE MOSKIET. Heerlijk is de natuur in, de tropen. Het bergland, de- weelderige plantengroei en schakeeringen -van kleuren is verrukkelijk. De ondergaande zon heeft zijn kracht ver loren en zakt langzaam weg in goudgeel", in rood en paarsch. Men geniet. Alles is kalm, geen windje aan de lucht en onwillekeurig denkt men aan God. Hoe schoon moet Hij zijn, die zulke vergankelijke schoonheid ge schapen heeft. De zon verdwijnt en men heeft nog een kwartiertje, dat men van de schemering genieten kan. De duisternis valt en terwijl men onbewust zit te droo- men van de hemelsche heerlijkheid, wordt men plotseling verwittigd, dat men nog in het dal van tranen zit. De moskiet. Gegons om je hoofd, een klap op je beenen, want men wordt door broek en kousen heen ge beten, een tweede klap, een derde. Men staat op, steekt de lantaarn aan, gaat naai de kerk om den Rozenkrans te bidden. De noskiet gaat mee. Men verlaat de kerk gaat naar zijn kamer voor de geestelijke le zing. De moskiet leest mee. Men roept zijn negerjongen om het avondmaal te brengen. De deur gaat open en meer moskietcn ko men mee. Het wordt tijd om naar bed' te gaan, men ligt zijn moskieten gordijn voor zichtig op, kruipt er zoo vlug mogelijk onder, maar helaas, een, paar van die las tige heeren komen mee. Men tracht te sla pen maar het is onmogelijk. Men besluit om die lastige insecten af te maken. Men knielt op zijn bed, want veel ruimte is er niet onder zoo'n gordijn. Men ziet er een, men klapt zijn beide handen, vindt zijn han den leeg, Want de moskiet is achter je er gens tegen het gordijn, men draait om, maar de moskiet is vlugger. Men wordt ongedul- dig, draait vlugger, maar met zijn beenen beeft, men telkens het gordijn verschoven en gelegenheid gegeven aan andere mus kieten om binnen te komen. Vermoeid gaat men liggen en geeft zich over aan het nood lot. Men trekt de deken over zich, men ge voelt, alsof men gaat stikken, gooit de de ken weg om lucht te scheppen en de bloed- insecten bijten van 'alle kanten. Het is de malaria-moskiet. Na eenige dagen gevoelt men zich zwaar, de beenen zijn als lood, de eetlust verdwijnt en men weet niet of men moet werken of naar bed gaan. Men blijft in die onzekerheid totdat men een koude rilling krijgt. Nu is het afgeloopen. Bibberend gaat men onder de dekens, als of men ineens in Poolgewesten verhuisd is. Langzaam vermindert het beven, men valt in een zachten slaap. Ik begin te ijlen of te droomen, ik weet het niet. Ik denk aan dien mehecr in den Haag, die mij Pater Don Quicholte genoemd heefft. Het wordt erg ijl om me heen. Ik zie dien mijnheer uit Den Hrag en Cervantes en Sancho Pan- Vi Wie rad gelijk.: de Hagenaar of Ltr- v.intes, YC ie is Dou Quiche'.te? Er is geen twijfel aan. Ik r.erWn mijn baard. !k .zit op het ezeltje en de Hagenaar is de ridder Mijn meester wil met alle geweld den wind molen aanvallen. Ik raad het hem sterk af want bet is een molen en als Hollander weet ik, wat windmolens zijn. Maar Don Quichotte houdt vol. Opeens krijgt de me- heer uit den Haag een klap van den mo len. Dit schrikt mij wakker; ik roep mijn negerjongen. De koorts heeft mij dorstig gemaakt; ik moet water hebben. Ik ben weer tot mijn voile bewustzijn, ik denk slechts aan den moskiet.... DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE nomen met een nieuw soort springlat, die een meer juiste fceoordeeling zou geven. V» j meenen evenwel, dat deze door het buigen had echter een beter doelgemid- van deze 2-deelige, 3 hoekige lat v::j,vcl mis lukt zijn. Het springen stond op hoog peii. Beide Hollanders en de lange Renault haaiden 1.8Ó M.; Noël werd 4 met 1.70 M. Holland 6 punten, Eelgtë 4 punten. 4 0 0 MMen verwachtte algemeen, Het „Centrum" schrijft De kerkvervolging in Mexico, welke met zulke buitensporige maatregelen gepaard gaat, is voor het „Volk" aanleiding geworden, om eens even uit te pakken, niet tegen de re geering van dat land, tnaar tegen de Kerk. Terwijl een blad als de „N.R.Ct.", dat door niemand van „clericale" voorkeur of sympathieën zal worden verdacht, erkent, dat „de wettelijke bepalingen, waartegen de Kerk opkomt, bij strikte uitvoering inderdaad fnuikend souden zijn voor de godsdienstig heid", en dat het socialistisch getinte be wind „met militair geweld elk verzet tegen zijn draconische maatregelen te keer gaat", heeft het „Volk" daarvoor geen woord van afkeuring. Integendeel. Het blad schrijft „Alles wat aan Cailes wordt verweten, is niet anders dan dat hij de wetten van het land toepast. Het is waar, dat zijn reactionnaire voorganger Por- firio Diaz het niet deed, en dat Cailes den steun heeft van de arbeiders van Mexico." En op de vraag, waarom hij dien steun heeft, luidt het antwoord „Omdat hij een, dapperen eh zwaren strijd - oert tegen de ko lonisatie van het land door buitenlandsch kapitaal." Het blad uit dan het „vermoeden", dat bij dien strijd de president in botsing is geko men met de Kerk en het raadt daarom een ieder aan, die prijs stelt op een oordeel ge vormd met kennis van zaken „zijn gemoed voorloopig in lijdzaamheid te bezitten." Jawel, maar intusschen heeft het blad nu al zijn „vermoeden" bij de lezers overgeplant. En alsof dit nog niet genoeg ware eeni ge qualificaties in 't stuk laten wij maar ach terwege geeft deze beschouwing over de anti-clericalen strijd in Mexico o.m. het vol gende te lezen Nederland heeft een geschiedenis De Nederlandsche staat is geboren te midden van brandstapels en inkwisitie. De „vader des vaderlands" is vermoord door een sluip moordenaar, die door tal ,van katholieken eeuwenlang is beschouwd als het werk tuig der wrekende gerechtigheid. Wij zijn met ons allen in den ioop der eeuwen wat moe geworden van vleeselij ke pijniging maar de vervolging waaraan nog steeds van tijd tot tijd in onzg zuidelijke provin ciën de belijders van het socialisme van den kant van geordende katholieke geeste lijken bloot, staan, houdt de herinnering wakker aan de barbaarschheden van de Kerk." Wat deze „historische" verhandeling met Mexico te maken heeft, is niet volkomen dui delijk. Maar het „Volk" ziet blijkbaar verband. En deze herinnering van het blad aan de „barbaarschheden der Kerk" zal haar uit werking op den goedgeloovigen lezer niet missen. Het is fraai En van de mentaliteit tenaanzien der Ka tholieke Kerk geeft deze socialistische ont boezeming wel een heel duidelijk staaltje. In verband met de nationale viering van het 7e eeuwfeest van den H. Franciscus van Assisië, in October a.s. te 's Hertogenbosch, hebben zich de volgende comité's gevormd Beschermheer: Internuntius Mgr. Lorenzo Schio'ppa,Titulair-Aartsbisschop van Mocissos. Eere-Comite. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Mgr. A. P. W. Hopmans, Bisschop van Breda. J Mgr. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her- togenbosch. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P. P. Augustijnen, Utrecht. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Capucijnen, *s-Hertogenbosch. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Carmelieten, Oss. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Dominicanen, Huissen. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Jezuïeten, 's-Gravenhage. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Lazaristen, Helden-Panningen. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Minderbroeders, Weert. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Minderbrceders-Conventueelen,Hoensbroek. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Passionisten, Mook. Hoogeerw. Pater Provinciaal der P.P. Redemptoristen, Wittem. Hoogeerw. Heer Magister-Generaal der P.P. Kruisheeren, St. Agatha. Hoogeerw. Heer Prelaat van Berne, Hees- wijk.. Hoogeerw. Heer Abt der P.P. Benedic tijnen, Vaals. I Hoogeerw. Heer Abt der P.P. Benedic tijnen, Oosterhout. Hoogeerw. Heer Abt der P.P. Cistersiënsen (Trappisten), Tilburg. Hoogeerw. Heer Abt der P.P. Cistersiënsen Nieuw kuijk. Mr.M.A.M.Waszink, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Pen Haag. J. M. J. H. Lambooij, Minister,van Oor log en van Marine, a, i., Den Haag. Lt. Gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Baljuw van cfe Nederlandsche Af deeling van de Souvereine Orde van Malta, Voorzitter van de le Kamer der Staten- Generaal, 's-Gravenhage. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter der He Kamer van de Staten- Generaal, 's-Gravenhage. Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, 's-Gravenhage. Mr. F. J. van Lanschot, Burgemeester, 's-Hertogenbosch. Mr. Dr. Ch. Raaymakers, Rector-Mag- nificus van de R.-K. Universiteit, Nijmegen. Dr. Th. J. A. J. Goossens, Rector der R.K. Leergangen, Tilburg. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, Voorzitter van den Hoefdraad van den H. Vincentius a Paulo, Rijswijk (Z.-H.). Mevr. F. Steenberghe-Engeringh, Voor zitster van den R.K. Vrouwenbond, Utrecht. J. Th. Verheggen, Voorzitter van den Ne- derlandschen Boerenbond, Buggenum. A. C. de Bruijn, Voorzitter van 't R.K. Werkliedenverbond in Nederland, Utrecht. C. J, Struijcken, Voorzitter van den Bond van R.K. Vereenigingen van den Handel drijven den en Inqustrieelen Middenstand, 's-Gravenhage. J. P. J. Asselbergs, Voorzitter van de R.K. Werkgeversvereniging, Bergen op Zoom. Nationaal Comité. Aartsbisdom Utrecht: 1. Mgr. J. van Schaik, Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, Culemborg. 2. Mr. A. Baron van Wijnbergen, Lid der He Kamer van de Staten-Generaal, Ut recht. 3. H. Wachters, industrieel, Groningen. Bisdom Haarlem: 1. L. Westerwoudt, Deken en Plebaan, Haarlem. 2. 'Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter der Tweede Kamer der Staten- Generaal, 's-Gravenhage. 3. Henri Hermans, Lid der lie Kamer van de Staten-Generaal, 's-Gravenhage. Bisdom Breda: 1. Dr. P. Dirckx, Deken, Bavêl. 2. A. Asselbergs, Industrieel, Bergen op Zcom. 3. B. Truffino, Burgemeester, Hulst. Bisdom 's-H ertogenbosch: 1. J. De Kroon, Pastoor St. Pieter, 's-Her togenbosch. 2. Dr. G. Brom, Professor aan de R.K. Universiteit, Nijmegen. 3. A. Verdijk, Burgemeester, Eindhoven. Bisdom Roermond: 1. Dr. H. Poels, Hoofd-Aalmoezenier van den Arbeid, Heerlen. 2. Mr. F. J. Bolsius, President der Arron- dissements-Rechtbank, Roermond. 3. J. Maassen, Maastricht. Verder Pater Valentinus van den Berg, Ord. Conv. Treebeek. Prof. Desiderius Franses, Ord. F. M., Nij megen, Pater Rudolphus, Ord. Cap., Breda. Bestuur: Voorzitter Mr. A. Baron van Wijnbergen. Secretaris A. Verdijk. Penningmeester B. Truffino. Lid L. Westerwoudt. J. Maassen. landerijen, de arbeidsloonen, de ontginning en ontwatering en verschillende andere on derwerpen, welke tezamen in beknoptcn vorm een beeld geven van den Nederland- schen landbouw. Er bliikt uit, dat in 1925 behoudens som mige uitzonderingen voor den landbouw niet bijzonder gunstig is geweest en bit 1924» ten achter bleef. De arbeidsloonen ondergingen weinig veranderingen, de pachtprijzen be wogen zich niettegenstaande de hoogte, welke zij reeds bereikten in vele streken nog in stijgende richting; ook de koopprij zen der landerijen liepen nog op. Daar in het Landbouwverslag is samen gebracht, wat uit onderzoekingen van de directie van den Landbouw is gebleken en en verder wat uit statistieken van grooten omvang en moeilijk vergelijkbare tabellen met zorg is uitgelezen en verwerkt, is het een boek, dat vaak en met vrucht zal wor den ter hand genomen, In hetzelfde werk is ook nog opgenomen een overzicht van de bedrijfsuitkoinsten in den landbouw over het boekjaar 19241925, j samengesteld naar gegevens van de Centrale Bureaux vobr Landbouwboekhouding. Dit overzicht, dat op feitelijke gegevens berust, is van groot belang met het oog op de kennis van de bedrijfsresultaten van den landbouw en van de factoren, welke daarop van invloed zijn. Het Kon. Nederlandsche Landbouwcomité heeft het initiatief genomen om in 1928, het jaar van de Olympische Spelen, een groote na tionale landbouwtentoonstelling te houden. Daartoe zou een naamlooze vennootschap worden opgericht. In de oprichtingsvergadering, te 's Hage gehouden, is echter gebleken, dat de noodige overeenstemming niet was te verkrijgen en dat bovendien het kosteabezwaar zóó zwaar woog, dat van die tentoonstelling is afge zien. Daar bleek echter ook, dat de veeteelt- menschen veel voor een nationale veeten toonstelling voelen, zoodat dezen gezamen lijk aan ir. De Jong, den rijksveeteeitconsu- lent te Arnhem, hebben opgedragen, te onderzoeken, of een veetentoonstelling te 's-Gravenhage of te Utrecht mogelijk zal zijn. In verband met die plannen zullen de scha penfokkers waarschijnlijk deze maand in Amsterdam samenkomen pm tot een natio nale organisatie van schapenfokkers te ge raken. De varkensfokkers en de jokkers van het koud-bloedpsaard zijn reeds nationaal georganiseerd. De rundveefokkers zijn geor ganiseerd in het Nederlandsche en in het Friesch Rundvee Stamboek, en naar wat op de laatste vergadering van het F. R. S. is vernomen, streeft het F. R. S. naar samen werking met het N. R. S., zoodat te ver wachten is, dat beide stamboeken dan met het beste vee voor den dag zullen komen. Niet bijzonder guns fig. Het verslag over den landbouw over 1925 is. als no. 2 van den jaargang 1926, der ver slagen en mededeelingen van de directie van den Landbouw, verschenen. De bekende statistische overzichten, be trekking hebbend op den land- cn tuinbouw en wat daarmede samenhangt, bieden ieder, die met den landbouw in betrekking staat of wenscht te komen, weder ruime gelegen heid er hun voordeel mede te doen. De tabellen hebben betrekking op den omvang der verschillende teelten, de op brengsten der producten, den, veestapel, den aanvoer aan de belangrijkste markten, de prijzen, den uitvoer naar het buitenland en verder op de verschillende takken van land bouwcoöperatie, de hypotheken op# lande lijke eigendommen, enz. Het tekstgedeelte geeft nadere verklarin gen en aanduidingen der tabellen en behan delt verder verschillende onderwerpen, waarvan de beteeken-is niet door statisti sche overzichten is aan te geven, als de weersinvloeden, de resultaten met de teelt der verschillende land- en tuinbouwgewas" i sen verkregen, de koop- en pachtprijzen der aan het particulier initiatief moet worden overgelaten De commissie kwam met algemeene stem men tot de 'slotsom, dat een kleurlooze omroep niet gewenscht is en dat iedere levensbeschouwing, welke niet in strijd is met 's lands wetten, gelegen heid moet krijgen, zich te uiten, terwijl door repressief toezicht zooveel mogelijk moet worden gezorgd, dat de gevoelens van andersdenkenden niet worden gekwetst. Als eersten maatregel adviseert de com missie tot de instelling van een Permanen ten Regeeringsraad voor Radio-Verkeer, be staande uit een klein aantal leden, aan wel ken raad, onder verantwoordelijkheid van den minister, het algemeen toezicht over alle zendinrichtingen ware op te dragen en die in alle gevallen, waarin het ingrijpen van de regeering noodzakelijk of gewenscht is, of bij iedere botsing van belangen den minister van advies kan dienen. Waar de omroep geheel uit de bijdragen der luisteraars zal worden betaald, meent de commissie te moeten adviseeren, het kapi taal der naamlooze vennootschap klein te houden en dit te beperken tot één honderd aandeelen elk van 25. De commissie adviseert de distributie als volgt te doen geschieden: De Vereen. Vrijzinnig Protes tantsche Radiö-Omroep De Ned. Christelijke Radio- Vereeniging De Stichting Kath, Radio- Omroep De Stichting Hilversumsche Draadlooze Omroep De Nederl. Vereen, voor Ra- dio-Telegrafie De Stamgroep der Vereen, v. Arbeiders Radio Amateurs of de Soc. Dem. Arb. partij slissing in deze afdelingen viel eerst na hef gesloten seizoen ten gunste van Kimbria met hetzelfde aantal punten als Sittard Kimbria dclde. Dat het seizoen zoo laat werd beëindigd, is behalve aan de weersgesteldheid ook te wijten aan het feit, dat de meeste elftallen eerst eind October, één zelfs eind Novem ber, aan de verschillende verplichtingen vol deden. De Overgangsklasse. Deze klasse bestond uit drie afdeelingen in het noorden. In de oostelijke afdeeling A werden ze ven elftallen ingedeeld. Als nummer één eindigde wederom Volharding, Deventer. P. H. werd nummer laatst Buitengewoon moailijk was bet dit sei zoen tot een allen bevredigende oplossing !e komen bij indeeling der beide westelijke overgangsklassen. Ten slotte bevredigde een splitsing noordzuid het best. In de noordelijke afdeeling' B werden acht elftal len geplaatst, allen in de nabijheid van de lijn AmersfoortAmsterdam—Haarlem. Hier" verzocht en verkreeg P. V. C. B. na erkele wedstrijden gespeeld te hebben terugtrek king. H.B.C. Heemstede, werd hier kampioen zonder een enkel punt te verliezen. Op het laatst der competitie bleek het, dat 't L.EM.V.I.O. eveneens niet meer mo gelijk was de competitie te beëind'gen. In de zuidelijke afdeeling C werden even eens acht elftallen geplaatst. Wilhelmus bleek hier te zeer verzwakt om dc compe titie te beëindigerf en moest terugtrekking worden verleend na twee wedstrijden ge speeld te hebben. P. V. C. werd hier nummer één. 12 aandeelen 25 25 13 20 In De tweede klasse. G. werd begonnen met acht elftallen Te zamen. 100 daandeelen De postzegelvereniging „Tilburg" heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „Kennis genomen van de in de dag bladen gepubliceerde mededeeling van het bij circulaire dd. 30 Juni jl. door den directeur-generaal der P. en T. aan er kende postzegelvereenigingen gerichte be sluit, betreffende de «bijzondere opdruk zegels van 11 op 15 en van 22 op 17 3e cent van oordeel, dat de prijzen voor deze zegels, resp. f 1 en f 3.per stuk woe kerprijzen zijn, dat leden van postzegel vereenigingen niet bij den bond van Ne derlandsche Vereenigingen van Postzegel verzamelaars aangesloten, even goed recht hebben op deze zegels als andere verza melaars spreekt afkeuring uit over de beslissing van den directeur-generaal der P. en T. en verzoekt hem alsnog zijn beslissing te her zien." In de nota van den heer Veder, welke bij dit rapport is gevoegd, worden de bezwaren ontwikkeld, welke genoemde heer tegen de bovenvermelde verdeeling der aandeelen heeft. De commissie denkt zich het beheer van de omroepmaatschappij aldus, dat dit be rust bij een directeur, onder toezicht van een raad van beheer, bestaande uit zes leden. Uit den aard der zaak moeten volgens de commissie, maatregelen worden getroffen, dat niet alle kleine groepjes een zendavond voor zich opeischen, terwijl aan den ande ren kant de vorming van andere dan de tegenwoordig bestaande vereenigingen niet onnoodig mag worden verzwaard. De commissie meent, dat het niet aan gaat, bij het verieenen van de voorgestelde concessie, iedere verdere broadcasting te verbieden. Vergunningen worden door den minister, den permanenten raad voor radio verkeer gehoord, slechts verleend voor zoo ver daartegen geen bezwaren bestaan. De commissie heeft gemeend, de onge- wenschte uitzendingen votdoende te om schrijven door in de concessie-voorwaarden op te nemen dat verboden zijn alle pro gramma's, welke strijdig zijn met 's lands wetten of die, waardoor de gevoelens van «andersdenkenden worden gekwetst. Daar omtrent de kerkdiensten reeds een regeling uit de practijk is opgekomen, welke overal bevrediging wekt, achtte de grootst mogelijke meerderheid der commissie het wenschelijk, dezen toestand té consolidee- ren. De commissie is eenparig van oordeel, dat het niet wenschelijk is reclame voor bepaalde firma's of ondernemingen per radio toe te staan. Bij de besprekingen omtrent het bedrag der door de luisteraars te betalen retribu tie, kwam het aan de commissie wensche lijk voor, dit aanvankelijk te bepalen op tien gulden per jaar. De commissie meent er nog de aandacht op te moeten vestigen, dat bij de door haar entworpen regeling dc verdeeling van de zenduren niet van overheidswege geschiedt. In een afzonderlijke nota licht de beer C. Werkhoven zijn van het rapport afwij kende conclusies toe om van den Radio- omroep een staatsbedrijf te maken. V.I.C. vroeg en verkres^i hier ten slotte te rugtrekking. V. V. Z. I werd kampioen. In H werden zes elftallen ingedeeld. Het kampioenschap werd behaald door G. D. A Loosduinen. Kampioenvvedstrijden. Voor het kampioenschap der Federatie Werden eerst voor-competities gespeeld. Een om het' kampioenschap der eerste en een om het kampioenschap der overgangs klasse. Aan deze laatste werd deelgenomen door de kampioenen van de overgangsklasse A Volharding, B H.B.C. en C. P.V.C. Als num mer één eindigde P.V.C. met volgenden eindstand. P. V. C. 4 3 1 0 7 17—11 1.75 H. B. C. 4 0 3 1 3 12—14 0.75 Volharding 4 0 2 2 2 1115 0.50 In de competitie tusschen de kampioenen der eerste klasse A Kimbria en B R.K.T.V.V. eindigden de Tilburgers a's nummer één, door na in Tilburg 22 gelijk te hebben ge speeld, in Maastricht met 40 te winnet', zoodat deze voor-competitie met den vol genden stand werd beëindigd: R.K.T.V.V. 2 1 1 0 3 6—2 1.50 Kimbria 2 0 1 1 1 2—6 0.50 De wedstrijd ging dus tusschen R.K.T.V.V. Tilburg en P.V.C. Utrecht. De kampioenen der Overgangsklasse wonnen beide wedstrij den, de einduitslag is dus als als volgt: P.V.C. 2 2 0 0 4 5—3 2— R.K.T^.V. 2 0 0 2 0 3—5 0.00 NED COHBINATIELENSBURY CRICKET CLUB. Een combinatie van Ned. cricketspelers ontvangt op te Werve bovengenoemd En- gelsch cricket team. De scores van den eersten dag luiden: Innings Ned. 15-tal: 93 (Stelling 13: Van Milligen 23; De Jongh 18; Burgess 536; Snow 648. Innings Lensbury C. C. gesloten op 1777 (Ward 82; WFilson 22, Pacay 28; Marshall 19); Van Milligen 128; De Jongh 137; Ringeling 010; Spruit 216; Van O.oy 2 43; Van Dael 026; Amo 09. De Nederlanders spelen met 15 man. Het rapport der Regeeringscommissie. Bii de Algemeene Landsdrukkerij te 's Gra- venhagc zal dezer dagen verschijnen het Rapport van de Regeeringscommissie voor den Nationalen Draadloozen Omroep, met minderheidsrapporten van de heeren A. Veder en C. van Werkhoven. Niettegenstaande in den boezem der com missie groot verschil van opvatting zich openbaarde, constateerde zij met voldoening dat tenslotte na uitvoerige besprekingen, toch vrijwel alle leden zich met de hoofd lijnen van het advies hebben vcreenigd. Al leen de heer Werkhoven had over de hoofd lijnen eigen inzichten, welke zijn verwerkt in zijn nota. Deze hoofdlijnen formuleerde de commis sie als volgt; 1. Er wordt opgericht een naamlooze ven nootschap Nationale Draadlooze Omroep, staande onder permanent toezicht van de regeering. 2. De inkomsten der omroepmaatschappij bestaan uit een gedeelte der omroep-retri- butic, welke de staat van alle luisteraars heft, krachtens een speciale wet. uitgaande van het departement van Waterstaat. Van elk radio-ontvangtoestel wordt éénzelfde bedrag geheven, welk bedrag verdeeld wordt tusschen den staat en de maatschappij. 3. Vereenigingen, welke aan nader te stel len eischen voldoen, hebben het recht, ge durende ten hoogste één avond per week van de omroepmaatschappij het gebruik van éen zender te vorderen. De commissie is van oordeel, dat op het terrein van broadcasting zooveel mogelijk Aan het technisch jaarverslag der Fede ratie ontleenen wij bet volgende: Hadden wij in het technisch deel van ons vorig jaarverslag reden tot juichen, om dat nimmer de competities zoo vlot waren verloopen als in bet toen voorbije seizoen, dit jaar moeten wij constateeren, dat het verloop der competities verre van bevredi gend was. Op de eerste plaats is zulks te wijten aan de voor voetbal minder gunstige weersge steldheid in het eigenlijke seizoen, op de tweede plaats aan het betrekkelijk groot aantal elftallen dat terugtreking uit de com petitie verleend moest worden, dan op de derde plaats omdat een aantal elftallen te kennen gaf niet verder te zullen spelen, zonder de reglementaire toestemming hier voor van de technische bestuurscommissie bekomen te hebben. Het vorig seizoen werd de competitie begonnen met 101 elftallen en met 98 elftallen beëindigd. Slechts drie elftallen vielen dus gedurende 't seizoen af. Dit seizoen werd begonnen met 99 elf tallen, n.l. 17 in de eerste klasse 23 in de overgangsklasse, 50 in de tweede klasse en 9 in de derde klasse, waarvan de Bossche Bond 20, de Limburgsche 32, de Utrechtscbe 22 en de Haarlemsche bond 25 elftallen be schikbaar stelden, Eerste klasse. Behalve in Limburg werd in het afgeloo pen seizoen ook een ecrste-klasse-competi- tie gespeeld in Brabant, De eerste klas was dus gesplitst in twee afdeelingen. In de Lim burgsche eerste klas werden wederom negen elftallen ingedeeld. R. K. M. S. V. speelde slechts enkele wedstrijden. De competitie werd met acht elftallen beëindigd. De be- HOLLAND—BELGIS H. 5 0 0 0 M. Met veel spanning werd dit nummer tegemoet gezien. Aller aandacht vestigde zich op den Belg Degrande, die in 1925 te Antwerpen bij den landènwedstrijd zoo uitstekend liep en bij de P.P.-wedstrij- den te Rotterdam toonde vooruit te zijn ge gaan. Na het schot neemt Jan Zeegers den kop en zet er meteen een flink tempo in. Opmerkelijk los is thans z'n beenbeweging; de massages deze week hebben resultaat ge had. Bastiaanse, schuifelend, met een kort, snel pasje volgt hem. Klaasse gaat 3, De- grande 4. De eerste 2 ronden blijft deze stand onveranderd. Bastiaanse neemt van Zeegers den kop over, moet hem later weer afstaan aan Degrande, doch vechtjas als hij is neemt hij z'n plaats weer terug. Plots zette Klaasse een spurt in, passeert ieder, loopt weg. Dat was een goed stukje tactiek, 'maar te vroeg. Even later wacht hij de anderen weer in, herneemt z'n plaats. Zeegers gaat nu 4. Zijn loopen wordt iets stijver; het onder been slingert vóór niet meer uit. Einde lijk komt Degrande opzetten; op hem letten de Hollanders zeer, vergeten, schenken al thans te weinig aandacht aan Bastiaanse, van wie zij verwachten, dat hij zoo wel den kop aan Degrande zal af staan. De taaie Belg profiteert van deze gelegenheid, loopt uit, om niet meer benaderd te worden. Ais er nog 6 ronden te loopen zijn begint het duel Zeegers-Klaasse, dat een pcisoonlijk karak ter krijgt. Dit had uitgesteld kunnen wor den tot den eindspurt. Degrande blijft op de 4e plaats, zakt zelfs af. Zoo -komt het einde aan dezen verrassenden loop. Bastiaanse zorgt er voor z'n nuttigen voorsprong te be houden en eindigt in flink tempo in den fraaien tijd van 15 min. 41.7 sec. De Belg heeft uitstekend geloopen. Ook Zeegers loopt ver binnen recordtijd, onge veer 15 min. 52 sec. (record 16 min. 0.3 sec.) Tot groote teleurstelling van Zeegers heeft de Voorzitter-kamprechter, die nota bene zelf een kwartier na den aanvang arriveert verzuimd extra-tijdopnemers te plaatsen zoodat Zeegers' tijd niet opgenomen werd en hem een zeker record ontgaat en dat, ter wijl hij om extra-tijdopnemer verzocht had. Hoe afkeurenswaardig Jan zich ook uit liet, wij kunnen ons volkomen begrijpen wat een teleurstelling deze fout van den Voorzitter kamprechter hem bracht. Klaasse werd 3, ongeveer in record-tijd, 4 Degrande. De Belg had last van hoofdpijn, had zich niet kunnen geven. N Holland 5 punten, België 5 punten. 1 0 0 M. H o r d e n. Wat zou Kaan tegen Spel doen Vast stond het voor ons, dat de snelle Powell met z'n slechten stijl 1 zou worden. Gelijk gingen de rivalen over de eerste horden. Noël zakte spoedig af, Powell, kwam voor. Arie liep even uit, kwam weer gelijk met Spel, zette door, liep even uit, vlug nog na de laatste horde zijn korte, sprintpas met finish, waar hij zich de vorige week op geoefend had en op onbetwistbare wijze eindigde hij als 2e vóór Spe. Een fraa succes voor den Haarlemmer. De tijd van PowelL 16.1 sec. bewijst, dat het snel ging. Holland 5 punten, België 5 punten. Hoogspringen, Proeven werden ge- dat deze voor Paulen was. De 800 M. speelde hem echter nu parten tegenóver de anderen. Broos kwam in de eerste bocht onstuimig naar voren, Ad, waarschijnlijk vertrouwend op zijn eindspurt liet hem gaan, doch kan hem, buitenbaan loopend niet meer halen. Broos werd uitstekend 1 in 51.2- sec.; 2. Vereken, 3 Paulen, 4 Eerthelot. De punten bleven dus in de Holland-familie. Holland 6 punten, België 4 punten. Speerwerpen. In Hautnan Lebben de Belgen een uitstekende vertegenwoordiger met 51.28. Schild,en v. d. Ley voldeden aan de verwachtingen met 49.76 I - en 43.43 M.; 4. Etienr.e'met 46.23 Ivï. Holland 5 punten, België 5 punten. 4 X 100 H. estafette. Het fraai ste, spannendste nummer, waarep de Ijocp der Belgen (en zeer terecht met hun uit stekende pleeg) gevestigd was, kwam ais slot van het programma. Boet loot voer Holland gelukkig binnenbaan. Na het schot gaat Boot fraai weg, loopt iets in op Leblanc. De Belgen geven gced over, tusschen "Boot en Broos mislukt het. Harry staat vrijwel stil'! De Belgen hebben grooten voorsprong. Karry haalt echter ver loren terrein in, geeft gced aan Frits Lamp over, die" eveneens Zinner benadert en goed wisselt met v. d. Berge. De afstand hikt te groot, de Belgen zullen winnen. Maar neen, men schreeuwt, men zwaait met armen, Ri- nus moet naar veren engaat, stap voclr stap. Be spanning is geweldig. Nog 20 M. Ja, 't gebeurt, ^Holland neemt de leiding eq wint in 42.8 sec. een tijd nog nocit in Holland gemaakt. Op de schouders wordt Rinus naar de kleedkamers gedragen. Vat 't enthousiasme over dat nummer De Eel- gen zijn op overtuigende wijze geslagen door onze jongens, die hun plicht en meer dan dat deden, en dat terwijl onze Zuidelijke buren stellig verwachten, een goede kans te maken. Tot hun eer dient gezegd, dat zij deze zware, niet verwachte nederlaag spor tief droegen en het complimentje, dat zij van kapitein Scharroo in een keurige, Fran- scke speech kregen, was dan ook volkcrr.cn verdiend. Nadat de Keer Edström, de Voor zitter van het I. A. A. F. onze jongens ge complimenteerd had, reikte Mevrouw Schar roo den beker uit aan captain Paulen. HILVERSUM—STORMVOGELS 5—3. Hilversum bestaat aan het einde dezer maand 20 jaar. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit, speelt zij in deze maand 3 Jubileum-wedstrijden, n.l. iegen Stormvo gels, Spartaan en 't Gooi. De wedstrijd tegen Stormvogels werd Zondag j.l. gespeeld. Jammer genoeg kon den de Stormvogels door verschillende om standigheden slechts óver de volgende ge havende ploeg beschikken: Thijssen, Haak, v. d. Velde, Vermaak, Struys, Visman, Hoogerduin, Oldenburg, v. Pel, v. d. Velde, de Jonge. Ondanks deze groote onvolledigheid kv.-a- rnen de eerste aanvallen van Stormvogels' kant en het duurde .betrekkelijk maar hor ten tijd, óf de Jonge gaf Stormvogels ce leiding, welke Oldenburg vergrootte, 02. Toen kwam Hilversum echter opzetten en daar de StorrfVogels-verdediging nog al gaten vertoonde, stond het met rust 2'l voor Hilversum. Na de rust toonde de Stormvogels-verdediging zich van een be teren kant en had Thijssën van een ve, schot niet verwacht, dat het naast zou gaan, hij was slechts éénmaal gepasseerd geworden. Boor deze fout moest hij twee maal visschen. Stormvogels scoorde een maal, zoodat Hilversum met 53 in de meerderheid bleef. VISSE RN AAR AMERIKA. Hed envertrekt de Stormvogel G. A. Vis ser weer naar Amerika. Hij komt dus ook dit seizoen niet voor Stormvogels uit. R. C. H. JUEILEUMWEBSTRIJDEN. Wij kunnen thans ipededeelen dat de be schikbare prijzen voor bovengenoemd tour. nooi, vanaf heden ter bezichtiging zijn ge steld in het bloemenmagazijn der iirnr Daudey, Gi«cote Houtstraat, alhier. DE RIJSW1JKSCKE WIELERBAAN. De uitslagen van Zondag luiden: Wedstrijd \yor amateurs over 800 M. le. serie: 1 Krens, n. g. Innemec op enkele lengten v. d. Linden; 2e serie: 1. Van Tem pen, n.g., Van Riet.' Wortel en Kooiman; 3e serie: 1. Robbe, n.g., Wolterskorif cn Bakker; 4e serie: 1, Metz, n.g., Kr. gsman Boskamp en Var, der Leun. Beslissing: 1 Var. Kempen, tijd laatste 200 M. 13 sec., 2 Robbe op ler. '.e, 3 Metz, 4 Van Kempen. Wedstrijd voor professionals over 800 M. te rijden in matches a deux. Puntentelling. le match: 1 Moeskops, 2 Bossi op 2h lengte: 2e match: 1 Michard. 2. J. Meijer cp V? lengte; 3e match: 1 Michard, 2 Bossi op Ya lengte; 4e match; 1 Moeskops, 2 Meijer op 2 lengten; 5e match: 1 Meijer, 2 Bossi op 1 'A lengte; 6e match: 1 Moeskops, 2 Michard óp 1 lengte. Totaal-uitslag 1 Moeskops, 6 punten, 2 Michahrd, 5 punten, 3 Meijer, 4 punten, 4 Bossi, 3 punten. Wedstrijd achter groote motoren over 90 K.M. in drie rillen tusschen Sérès, frank rijk (Didier); L. v. d. Stuijft, België (Dclicqc); F. Leddy, Holland (Constant); Snoek, Hol land (Kaeser). le rit over 20 K.M. (vliegende start). 1. F. Leddy, geen tijd; 2. L. v. d. 'Stuijft op 1 ronde. pl. 250 M., 3. Snoek op 3 ronden pi. 160 M.; 4 Snoek op 4 ronden p'. 160 M. 2e rit over 30 K.M. (vliegende start). 1. Snoek, tijd 31 m. 36.6 sec.; 2. Sérès op 2 ronden pl. 320 JA..-, 3. Leddy op 3 ronden pl. 20 M.; 4. L. v. d. Stuijft op 3 ronden pl. 240 M. Totaal uitslag: 1. F. Leddy 6 punten, 2. Snoek 6 punten, 3. v. d. Stuijft 9 punter., 4. Sérès 9 punten. Leddy werd eerste geklasseerd wegens do grootst afgelegde afstand met 140 K.M. ver schil op Snoek. POSTDUIVENVEREENIGING „DE LUCHT POST" TE SANPOORT. Uitslag van gehouden wedvluchten met jonge duiven vanaf Chimay. Afstand 262 kilometer. 1 en 5 A. Voogt; 2, 9, 11, 16 en IS H. Haver; 3 en 7 G. Voorting; 4, 6 en 8 P. Koning; 10, 13, 14 en 19 H. van den Berg; 12, 17 en 20 P. Rozemeijer; 15 N. Ko ning. V anaf Noyon. Afstand 335 GK. M. 1 en f P. Rozemeijer; 2, 3 en S H. Haver; 4. G. Voorting; 5. H. van den Berg; 7, A, Voogt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5